Trinona Kids Triathlon
Winona, MN
6/9/2012

race logo










					

                                                    TRINONA KIDS TRIATHLON
                                       St. Mary's University - Winona, MN, June 9, 2012

                                                   AGE GROUP RESULTS 2 - 7
                                          25 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank  Swim  Rank   Bike  Rank Run  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ==========  ============ ========= ======= 
    1  354 Jack Cahill               7 M   Janesville         MN    1  1:15    1    3:24   14  2:26    7:04 
    2  369 Lauren Ping               7 F   Winona             MN    4  1:33   13    4:03    1  2:09    7:43 
    3  368 Gabbi Pardoe              7 F   Black River Falls  WI    2  1:32   12    4:01   13  2:25    7:56 
    4  377 Tyrus McCoy               7 M   Holmen             MN   14  2:06    6    3:53    3  2:12    8:10 
    5  367 Andrew Ogren              7 M   Rochester          MN    9  2:00   10    3:58    5  2:14    8:10 
    6  366 Dylan Manchester          7 M   Duluth             MN    7  1:56    8    3:55   11  2:24    8:13 
    7  325 Nolan Church              6 M   Owatonna           MN   12  2:01   16    4:13    2  2:10    8:23 
    8  329 Aiden Dunlap              6 M   Onalaska           WI   11  2:00    7    3:54   18  2:31    8:23 
    9  327 Kyle Coudron              6 M   Winona             MN   10  2:00    4    3:51   56  2:56    8:45 
   10  355 Laura Cochran             7 F   Lakeville          MN    8  1:56   14    4:05   50  2:49    8:49 
   11  372 Treven Viestenz           7 M   Winona             MN   34  2:48    2    3:47    7  2:17    8:50 
   12  373 Allyssa Williams          7 F   Winona             MN   27  2:36   11    3:59    9  2:21    8:54 
   13  371 Grace Quinn               7 F   Winona             MN   13  2:02   26    4:31   10  2:24    8:55 
   14  353 Rory Briggs               7 M   Winona             MN   36  2:53    9    3:56    8  2:18    9:06 
   15  364 Samuel Jacobson           7 M   Rochester          MN   21  2:27   15    4:10   26  2:35    9:11 
   16  349 Jordan Zibrowski          6 M   Rushford           MN   20  2:23   22    4:25   15  2:27    9:14 
   17  374 Dirk Wilson               7 M   La Crosse          WI   30  2:42    5    3:51   36  2:44    9:15 
   18  357 Megan Costello            7 F   Winona             MN   22  2:31   18    4:18   19  2:31    9:19 
   19  311 Eric Pampuch              5 M   Winona             MN   15  2:12   19    4:21   47  2:48    9:19 
   20  375 Michael Winston           7 M   Minneapolis        MN   32  2:44    3    3:48   54  2:54    9:24 
   21  331 Luke Gardner              6 M   Winona             MN   18  2:22   30    4:36   33  2:41    9:37 
   22  360 Grace Fricke              7 F   Winona             MN   25  2:35   29    4:34   28  2:37    9:45 
   23  326 Ryan Cichosz              6 M   Winona             MN   17  2:21   31    4:37   60  3:00    9:57 
   24  319 Lauren Weigel             5 F   Rochester          MN   26  2:35   38    4:56   25  2:35   10:04 
   25  346 Jase Vafaei               6 M   Winona             MN    6  1:53   54    5:32   42  2:46   10:09 
   26  352 Madison Beck              7 F   Winona             MN   19  2:22   20    4:22   69  3:26   10:10 
   27  320 Ragan Weigel              5 F   Rochester          MN   28  2:38   41    5:01   34  2:43   10:19 
   28  333 Eli Judson                6 M   Saint Paul         MN   41  3:12   25    4:28   38  2:45   10:23 
   29  351 Aaron Balken              7 M   Sun Prairie        WI   33  2:46   46    5:04   22  2:34   10:23 
   30  338 Anders Shurson            6 M   Lewiston           MN   55  3:48   17    4:13   12  2:25   10:24 
   31  362 Bradyn Gernes             7 M                           48  3:31   35    4:51    4  2:12   10:32 
   32  359 Ewan Easton               7 M   Saint Paul         MN    3  1:32   37    4:54   74  4:12   10:38 
   33  350 Kaitlyn Albrecht          7 F   Winona             MN   44  3:16   39    4:56   17  2:30   10:41 
   34  345 Ethan Tober               6 M   Winona             MN   47  3:26   27    4:32   44  2:46   10:41 
   35  343 Jaelyn Stowe              6 F   Black River Falls  WI    5  1:53   58    5:48   61  3:03   10:43 
   36  341 Sophia Slavin             6 F   Woodbury           MN   46  3:22   28    4:32   52  2:52   10:44 
   37  365 Tanner Knutson            7 M   Minneapolis        MN   57  3:50   21    4:24   21  2:33   10:45 
   38  314 Faith Quinn               5 F   Winona             MN   39  3:11   44    5:02   23  2:35   10:46 
   39  330 Abbey Gardner             6 F   Winona             MN   37  3:00   48    5:07   37  2:44   10:49 
   40  321 Sydney Athearn            6 F   Saint Paul         MN   24  2:35   53    5:31   39  2:45   10:49 
   41  347 Matthew Vos               6 M   Sartell            MN   56  3:50   23    4:27   27  2:36   10:50 
   42  363 Molly Heinert             7 F   Winona             MN   23  2:33   63    6:06    6  2:15   10:52 
   43  340 Alex Slaggie              6 M   Winona             MN   40  3:11   42    5:01   43  2:46   10:56 
   44  332 Molly Kate Hagen          6 F   Plainview          MN   45  3:20   36    4:54   41  2:45   10:58 
   45  336 Daniel Meunier            6 M   Rochester          MN   51  3:35   33    4:49   29  2:37   10:59 
   46  315 Olivia Schmidt            5 F   Winona             MN   42  3:13   43    5:01   48  2:48   11:00 
   47  316 Niko Sicotte              5 M   Rochester          MN   54  3:41   24    4:27   55  2:55   11:02 
   48  306 Anna Gilmer               5 F   Winona             MN   29  2:41   55    5:32   51  2:51   11:03 
   49  378 Isabell                   6 F                           31  2:43   59    5:52   20  2:31   11:04 
   50  334 Madeline Kaufman          6 F   Eden Prairie       MN   49  3:32   34    4:50   45  2:47   11:07 
   51  312 Mollie Ping               5 F   Winona             MN   16  2:19   65    6:29   30  2:39   11:26 
   52  324 Niko Bratulich            6 M   Zimmerman          MN   58  3:51   45    5:02   32  2:41   11:32 
   53  310 Grace Nelson              5 F   Winona             MN   43  3:16   47    5:06   64  3:14   11:34 
   54  328 Colin Duchateau           6 M   Rochester          MN   53  3:40   49    5:15   59  2:59   11:52 
   55  356 Weston Cory               7 M   Rochester          MN   38  3:06   56    5:41   65  3:16   12:02 
   56  342 Gabe Stewart              6 M   Winona             MN   52  3:37   60    5:59   31  2:39   12:13 
   57  337 Charlie Miller            6 M   Winona             MN   68  4:33   32    4:46   57  2:56   12:14 
   58  335 Max Loomis                6 M   Milwaukee          WI   64  4:06   50    5:15   58  2:59   12:18 
   59  307 Lauryn Katzenberger       5 F   Marshfield         WI   69  4:38   40    5:00   46  2:48   12:24 
   60  323 Brett Biesanz             6 F   Winona             MN   66  4:23   57    5:47   16  2:27   12:36 
   61  313 Cole Priebe               5 M   Shakopee           MN   67  4:26   51    5:19   53  2:54   12:38 
   62  361 Kendra Fritts             7 F   Winona             MN   63  4:02   52    5:27   68  3:24   12:51 
   63  344 Danika Swartz             6 F   Rochester          MN   50  3:33   66    6:51   35  2:43   13:06 
   64  301 Dane Skime                4 M   Rochester          MN   65  4:17   61    6:00   63  3:09   13:24 
   65  370 Kiera Priebe              7 F   Shakopee           MN   35  2:50   70    7:50   62  3:06   13:44 
   66  304 Brendan Frost             5 M   Burnsville         MN   71  4:56   62    6:03   67  3:20   14:17 
   67  303 Quintin Betthauser        5 M   Rushford           MN   72  5:06   64    6:28   40  2:45   14:18 
   68  318 Chase Van Fossen          5 M   Winona             MN   59  3:52   71    7:57   49  2:48   14:35 
   69  348 Hailey Yender             6 F   Minnesota City     MN   62  3:55   69    7:41   66  3:18   14:51 
   70  302 Tyler Bergler             5 M   Winona             MN   70  4:52   67    7:09   71  3:42   15:42 
   71  339 Carson Skime              6 M   Rochester          MN   61  3:53   74    9:46   24  2:35   16:11 
   72  309 Margo Morrow              5 F   Minnetonka         MN   74  5:52   68    7:18   73  4:08   17:17 
   73  305 Laura Gillespie           5 F   Savage             MN   73  5:26   72    8:46   70  3:39   17:49 
   74  308 Carter Manock             5 M   La Crosse          WI   75  6:13   73    9:21   75  4:14   19:47 
   75  317 Leyla Vafaei              5 F   Winona             MN   60  3:52   75   12:33   72  3:44   20:08 

results by Pickle Events                         results posted on:  www.pickleevents.com


                                                    TRINONA KIDS TRIATHLON
                                       St. Mary's University - Winona, MN, June 9, 2012

                                                   AGE GROUP RESULTS 8 - 10
                                          75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank  Swim  Rank   Bike  Rank Run  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ==========  ============ ========= ======= 
    1  426 Grace Ping                8 F   Winona             MN    2  2:01   27    3:46    3  3:41    9:28 
    2  437 Veronica Church           9 F   Owatonna           MN    1  1:56    4    3:17   21  4:35    9:47 
    3  486 Grant Wolner             10 M   Winona             MN    3  2:04    7    3:19   20  4:35    9:56 
    4  481 Anni Skillicorn          10 F   Winona             MN    5  2:06    5    3:18   18  4:34    9:56 
    5  478 Grace Miller             10 F   Winona             MN    6  2:07   20    3:37   11  4:17    9:59 
    6  436 Jacob Cahill              9 M   Janesville         MN    7  2:07    1    3:12   39  4:55   10:13 
    7  471 Noah Jacobson            10 M   Rochester          MN   17  2:39    6    3:19   13  4:19   10:16 
    8  466 Logan Cory               10 M   Rochester          MN   10  2:15   13    3:29   23  4:37   10:19 
    9  474 Tyler Katzenberger       10 M   Marshfield         WI   27  2:57    2    3:12   10  4:13   10:20 
   10  444 Jack Ingstad              9 M   Valley City        ND   30  3:00    9    3:22    8  4:03   10:24 
   11  464 Olivia Carrillo          10 F   Winona             MN   16  2:39   32    3:49    7  4:02   10:28 
   12  465 Ben Cochran              10 M   Lakeville          MN    4  2:04   17    3:34   36  4:53   10:30 
   13  473 Alex Jorgenson           10 M   Winona             MN    8  2:11   31    3:49   26  4:40   10:38 
   14  421 Kortland Nehring          8 M   Alden              IA   14  2:34   44    4:03    9  4:08   10:43 
   15  487 Jackson McCoy            10 M   Holmen             WI   44  3:33    8    3:21    4  3:53   10:46 
   16  404 William Couchman          8 M   Minneapolis        MN   23  2:51   10    3:22   22  4:37   10:49 
   17  424 Anna Ogren                8 F   Rochester          MN   12  2:29   33    3:49   19  4:34   10:52 
   18  446 Owen Manchester           9 M   Duluth             MN   13  2:33   14    3:29   38  4:55   10:56 
   19  449 Ashley Patten             9 F   New Richmond       WI   15  2:39   34    3:50   15  4:29   10:56 
   20  405 Brayden Coudron           8 M   Winona             MN   22  2:49   11    3:27   31  4:49   11:04 
   21  420 Thomas Menk               8 M   Lewiston           MN   73  4:50   48    4:06    1  2:11   11:05 
   22  469 Samson Hagen             10 M   Plainview          MN   43  3:31   21    3:38    5  4:00   11:07 
   23  447 Ella Miller               9 F   Lewiston           MN   28  2:57   26    3:46   24  4:39   11:21 
   24  463 Carter Briggs            10 M   Winona             MN   45  3:33   15    3:31   12  4:19   11:21 
   25  456 Maren Stewart             9 F   Winona             MN   20  2:44   28    3:46   34  4:53   11:21 
   26  485 Kallie Vafaei            10 F   Winona             MN   11  2:22   25    3:45   57  5:23   11:29 
   27  414 Baylor Hagen              8 M   Plainview          MN   62  4:05   12    3:28    6  4:00   11:31 
   28  431 Evan Umbreit              8 M   Rochester          MN   33  3:03   52    4:08   14  4:25   11:35 
   29  472 Lauren Johnson           10 F   Winona             MN   19  2:41   42    4:00   44  5:02   11:41 
   30  458 Ethan Tischer             9 M   Lake Elmo          MN   42  3:27   19    3:37   25  4:39   11:42 
   31  482 Madi Slavin              10 F   Woodbury           MN   25  2:55   41    3:59   35  4:53   11:45 
   32  429 Emma Slavin               8 F   Woodbury           MN   18  2:41   38    3:56   53  5:16   11:52 
   33  467 Ethan Cummings           10 M   Winona             MN   53  3:52    3    3:16   30  4:47   11:53 
   34  418 Landon Manock             8 M   La Crosse          WI   55  3:53   18    3:36   17  4:32   11:59 
   35  489 Nolan Livingston          8 M   Winona             MN   24  2:53   46    4:04   54  5:17   12:12 
   36  441 Nolan Gora                9 M   Rochester          MN   46  3:35   16    3:33   46  5:06   12:13 
   37  433 Dylan Weaver              8 M   Lakeville          MN   31  3:00   47    4:05   49  5:11   12:15 
   38  403 Kaeden Cory               8 M   Rochester          MN   34  3:09   37    3:55   51  5:14   12:18 
   39  476 Annabelle Koenig         10 F   Dakota             MN   21  2:47   54    4:09   58  5:24   12:18 
   40  455 Cassie Schoh              9 F   Winona             MN   29  2:58   58    4:16   47  5:08   12:21 
   41  416 Abigail Jacobson          8 F   Rochester          MN   52  3:51   30    3:47   41  4:56   12:32 
   42  423 Gavin Nelson              8 M   Winona             MN   48  3:38   55    4:11   29  4:45   12:32 
   43  411 Olivia Gardner            8 F   Winona             MN   47  3:37   39    3:57   45  5:02   12:35 
   44  459 Aubrey Williams           9 F   Winona             MN   59  4:01   24    3:44   33  4:52   12:35 
   45  443 Madison Hjelmeland        9 F   Winona             MN   32  3:01   62    4:26   52  5:15   12:42 
   46  434 Madeline Athearn          9 F   Saint Paul         MN   38  3:21   67    4:30   37  4:54   12:44 
   47  410 Spencer Frost             8 M   Burnsville         MN   50  3:39   40    3:58   48  5:10   12:45 
   48  483 Emily Strom              10 F   Fountain City      WI   40  3:24   65    4:29   42  4:56   12:48 
   49  475 Elianna Knutson          10 F   Minneapolis        MN   37  3:17   50    4:07   61  5:32   12:54 
   50  453 Bryce Quinton             9 M   Pepin              WI   51  3:49   59    4:18   32  4:51   12:57 
   51  419 Brayden McDevitt          8 M   Winona             MN   75  5:05   64    4:28    2  3:34   13:06 
   52  445 Mary Loomis               9 F   Milwaukee          WI    9  2:14   76    6:31   16  4:31   13:14 
   53  440 Grace Gora                9 F   Rochester          MN   60  4:01   35    3:52   59  5:25   13:18 
   54  432 Jackson Vos               8 M   Sartell            MN   71  4:46   49    4:07   27  4:43   13:35 
   55  495 Chloe Sroga               8 F   Fridley            MN   41  3:26   60    4:21   67  5:51   13:36 
   56  460 Will Wisniewski           9 M   Winona             MN   70  4:33   36    3:53   50  5:14   13:38 
   57  442 Emma Heinert              9 F   Winona             MN   54  3:52   66    4:29   55  5:18   13:38 
   58  461 Brett Betthauser         10 M   Rushford           MN   57  3:56   43    4:00   63  5:46   13:41 
   59  451 Julien Ponsolle           9 M   Winona             MN   64  4:13   22    3:41   65  5:49   13:42 
   60  425 Lena Pak                  8 F   Minnetonka         MN   65  4:16   56    4:13   56  5:21   13:48 
   61  452 Maddie Pukite             9 F   Minnetonka         MN   56  3:56   45    4:03   68  6:02   14:00 
   62  477 Danielle Lundtvedt       10 F   Decorah            IA   26  2:56   61    4:24   72  6:44   14:01 
   63  468 Hunter Esch              10 M   Winona             MN   63  4:05   53    4:08   66  5:50   14:02 
   64  408 Joey Dunn                 8 M   Andover            MN   61  4:04   51    4:07   69  6:08   14:18 
   65  413 Jonna Gunnarson           8 F   Utica              MN   66  4:16   73    5:20   28  4:44   14:19 
   66  439 Bryce Cummings            9 M   Winona             MN   76  5:14   23    3:43   60  5:25   14:20 
   67  462 Hannah Biesanz           10 F   Winona             MN   49  3:39   70    4:57   64  5:47   14:21 
   68  457 Kael Swartz               9 M   Rochester          MN   36  3:14   29    3:47   76  8:05   15:05 
   69  435 Libby Byrne               9 F   Winona             MN   68  4:27   71    4:59   62  5:46   15:11 
   70  402 Hailey Biesanz            8 F   Winona             MN   69  4:29   63    4:27   70  6:16   15:11 
   71  417 Rachel Koenig             8 F   Dakota             MN   67  4:23   69    4:36   71  6:19   15:15 
   72  430 Kian Swartz               8 M   Rochester          MN   35  3:13   77    7:17   40  4:55   15:24 
   73  412 Gracie Gilmore            8 F   Clear Lake         MN   77  5:27   72    5:01   43  5:01   15:27 
   74  401 Kathryn Barr              8 F   Sioux Falls        SD   39  3:23   74    5:35   74  6:51   15:48 
   75  422 Natalie Nelson            8 F   Edina              MN   72  4:48   68    4:35   73  6:48   16:10 
   76  484 Nathaniel Thomas         10 M   Hayward            WI   58  3:57   57    4:16   77  8:49   17:00 
   77  400 Madeline Baer             8 F   Lewiston           MN   74  5:00   75    6:11   75  7:09   18:18 

results by Pickle Events                         results posted on:  www.pickleevents.com


                                                    TRINONA KIDS TRIATHLON
                                       St. Mary's University - Winona, MN, June 9, 2012

                                                  AGE GROUP RESULTS 11 - 13
                                          175 Yard Swim - 2 Mile Bike - 3/4 Mile Run

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank  Swim  Rank   Bike  Rank Run  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ==========  ============ ========= ======= 
    1  109 Koji Gutzmann            11 M   Saint Paul         MN    2  3:24    2    7:29    5  5:51   16:43 
    2  139 Matt Dunn                13 M   Andover            MN   15  4:36    1    7:14    2  5:39   17:28 
    3  126 Bradley Miller           12 M   Lewiston           MN   10  4:09    4    8:05    4  5:51   18:03 
    4  114 Maddie Raschke           11 F   Chanhassen         MN    6  3:52    9    8:56    6  5:59   18:46 
    5  127 John Pampuch             12 M   Winona             MN   16  4:39    3    7:35   13  6:40   18:53 
    6  123 Jack Loomis              12 M   Milwaukee          WI    9  4:03   10    9:02    7  6:02   19:05 
    7  138 Ryan Conroy              13 M   Eagan              MN   24  5:27    5    8:11    1  5:37   19:13 
    8  137 Anders Braaten           13 M   Minnesota City     MN   17  4:46    6    8:27    8  6:08   19:19 
    9  103 Tony Coudron             11 M   Winona             MN    5  3:51   18    9:18   11  6:17   19:24 
   10  128 Elizabeth Pardoe         12 F   Black River Falls  WI    3  3:27    7    8:38   23  7:26   19:31 
   11  131 Karen Scharlau           12 F   Fountain City      WI   14  4:33   14    9:13   10  6:12   19:57 
   12  120 Martha Burket            12 F   Rochester          MN    8  4:00   11    9:06   17  6:54   19:59 
   13  112 Mykenzie Patten          11 F   New Richmond       WI   12  4:15   20    9:40    9  6:10   20:03 
   14  100 Parker Athearn           11 M   Saint Paul         MN   13  4:21   16    9:17   14  6:40   20:17 
   15  135 Griffin Wolner           12 M   Winona             MN    1  3:13   17    9:18   29  8:01   20:30 
   16  117 Marin Stowe              11 F   Black River Falls  WI    7  3:59   13    9:12   24  7:27   20:37 
   17  124 Nathan Marks             12 M   Rochester          MN   22  5:20    8    8:46   16  6:50   20:55 
   18  136 Yousef Almatrok          13 M   Winona             MN   25  5:27   21    9:42    3  5:51   20:59 
   19  104 Morgan Drazkowski        11 F   Winona             MN    4  3:46   27   10:31   15  6:47   21:03 
   20  107 Riley Gora               11 M   Rochester          MN   20  5:08   19    9:25   21  7:03   21:34 
   21  132 Noah Schultz             12 M   Winona             MN   29  5:47   15    9:15   20  7:01   22:02 
   22  150 Emily Sroga              11 F   Fridley            MN   11  4:12   24   10:17   27  7:46   22:13 
   23  133 Kade Swartz              12 M   Rochester          MN   26  5:32   12    9:06   26  7:40   22:17 
   24  111 Megan Lynch              11 F   Winona             MN   19  5:01   23   10:06   22  7:11   22:18 
   25  118 Dylan Tischer            11 M   Lake Elmo          MN   32  6:26   22    9:52   18  6:56   23:12 
   26  108 Sarah Guenther           11 F   Black River Falls  WI   28  5:33   29   11:32   19  6:58   24:02 
   27  129 Carey Paulson            12 F   Winona             MN   23  5:25   25   10:24   31  8:27   24:14 
   28  122 Paige Jereczek           12 F   Dodge              WI   21  5:16   30   11:39   25  7:37   24:30 
   29  115 Anna Rem                 11 F   Winona             MN   33  6:27   28   10:37   28  7:48   24:51 
   30  102 Moira Coe                11 F   Minneapolis        MN   27  5:32   26   10:28   35  9:33   25:31 
   31  119 Lilly Wisniewski         11 F   Winona             MN   30  5:55   32   12:05   30  8:04   26:03 
   32  106 Jacob Dunn               11 M   Andover            MN   31  6:11   31   11:51   33  9:20   27:20 
   33  116 Sarah Rothering          11 F   Cochrane           WI   35  6:58   34   14:30   12  6:27   27:53 
   34  134 Cecelia Welch            12 F   Winona             MN   34  6:55   33   12:51   34  9:22   29:07 
   35  113 Lacy Quinton             11 F   Pepin              WI   36  7:36   35   15:09   32  9:14   31:57 
   36  101 Alex Balken              11 F   Sun Prairie        WI   18  4:50                           32:20 

results by Pickle Events                         results posted on:  www.pickleevents.com

                                                    NON QUALIFYING RESULTS

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  Rank    Bike  Rank  Run  Finish  
==== ======================= === === ================== == ========== ============  ========= ======= 
 398 Sophie Sroga              5 F   Fridley            MN               6    8:37    4  2:58    0:43 
 427 Owen Ping                 8 M   Winona             MN    3  2:43    1    3:37    1  2:02    8:20 
 428 Danielcole Schlaefer      8 M   Lakeville          MN    1  2:24    2    3:39    2  2:25    8:27 
 454 Francesca Schewe          9 F   Winona             MN    4  2:44    4    4:08    3  2:44    9:35 
 125 Ellie Messmann           12 F   Winona             MN    6  4:37    3    3:54    5  6:47   15:17 
 322 Tyler Betthauser          6 M   Rushford           MN    5  3:48    5    8:07                    
 379 Kaelyn Nelson             6 F   Ramsey             MN    2  2:41                                 

Total Registered:                            211
Total Number of Individual Finishers:        195
Number of Male Finishers:                    101
Number of Female Finishers:                   93
Did not Finish Race or Did Not Start:         17