Eau Claire, WI
5/5/2019











                            EAU CLAIRE MARATHON
                              Eau Claire, WI
                                May 5, 2019
                               HALF MARATHON

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 3 awarded) - Gun times determine award place
=============================================================================
    1 David Luy                27 M   Brookfield         WI 1:09:28 
    2 Brent Kann               32 M   Eau Claire         WI 1:12:17 
    3 Jason Finch              42 M   Hudson             WI 1:13:11 
    4 Christian Leitner        25 M   Red Wing           MN 1:14:12 
    5 Riley Huffman            23 M   Saint Paul         MN 1:16:06 

Excluding top 0 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 3 awarded) - Gun times determine award place
=============================================================================
    1 Lucy Ramquist            26 F   Minneapolis        MN 1:22:27 
    2 Rebekka Dow              37 F   Eau Claire         WI 1:24:51 
    3 Jill Wojta               37 F   Onalaska           WI 1:26:00 
    4 Tara Burr                40 F   Eau Claire         WI 1:29:58 
    5 Clara Williamson         25 F   Madison            WI 1:31:06 

Excluding top 0 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
=======================================================================================
    1 Lukas Wagner             14 M   Elk Mound          WI 1:35:48 
    2 Parker Dewey             13 M   Eau Claire         WI 1:42:39 
    3 Mason Fredrickson        12 M   Chippewa Falls     WI 1:44:06 
    4 Michael Hase             15 M   Eau Claire         WI 1:51:07 
    5 Samuel Johansen          15 M   Superior           WI 2:02:13 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
=======================================================================================
    1 Katie Rassbach           13 F   Eau Claire         WI 1:43:49 
    2 Josephine Woodman        12 F   Chippewa Falls     WI 1:52:28 
    3 Ella Peterson            14 F   Colfax             WI 1:55:24 
    4 Hannah Bero              15 F   Delafield          WI 2:04:11 
    5 Brittany Breed           14 F   Cameron            WI 2:04:33 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Andrew Pathos            17 M   Elk Mound          WI 1:26:07 
    2 Elliot Genteman          19 M   Loyal              WI 1:26:11 
    3 Hans Ernst               19 M   Oneida             WI 1:29:59 
    4 Benjamin Crowley         19 M   Eau Claire         WI 1:30:56 
    5 Matthew Martinez         19 M   Eau Claire         WI 1:33:09 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Abby Murphy              19 F   Freedom            WI 1:43:33 
    2 Kellie Smrecek           18 F   Eau Claire         WI 1:44:49 
    3 Lauren Flynn             16 F   Eau Claire         WI 1:45:34 
    4 Kelli Cole               19 F   Eau Claire         MN 1:52:24 
    5 Lauren Talbot            18 F   Anoka              MN 1:53:41 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Riley Huffman            23 M   Saint Paul         MN 1:16:06 
    2 Brendon Paucek           24 M   Eau Claire         WI 1:17:11 
    3 Jared Genteman           23 M   Minneapolis        MN 1:17:32 
    4 Wyatt Elmer              23 M   Eau Claire         WI 1:18:35 
    5 Henry Woloszyn           23 M   Mankato            MN 1:22:49 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Lauren Fuqua             23 F   Fox Point          WI 1:33:31 
    2 Jamie Dimka              24 F   Eau Claire         WI 1:38:23 
    3 Stefanie Bjerke          22 F   La Crosse          WI 1:38:53 
    4 Anne Schreiber           22 F   Appleton           WI 1:39:34 
    5 Corinne Thomas           22 F   Hopkins            MN 1:39:39 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 David Luy                27 M   Brookfield         WI 1:09:28 
    2 Christian Leitner        25 M   Red Wing           MN 1:14:12 
    3 Ethan Genteman           29 M   Minneapolis        MN 1:21:58 
    4 Cody Buckli              26 M   Wausau             WI 1:22:36 
    5 Cole Cloutier            28 M   Elk Mound          WI 1:23:43 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Lucy Ramquist            26 F   Minneapolis        MN 1:22:26 
    2 Clara Williamson         25 F   Madison            WI 1:31:03 
    3 Megan Diamond            25 F   Hopkins            MN 1:39:13 
    4 Kristina Yakesh          29 F   Eau Claire         WI 1:41:54 
    5 Tera Hereid              26 F   Minneapolis        MN 1:43:07 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Brent Kann               32 M   Eau Claire         WI 1:12:17 
    2 Dave Haglin              37 M   Duluth             MN 1:22:26 
    3 Ben Pielhop              31 M   Lakeville          MN 1:27:26 
    4 Kirk Jansen              35 M   Eau Claire         WI 1:29:40 
    5 Brian Herzog             39 M   Middleton          WI 1:30:02 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Rebekka Dow              37 F   Eau Claire         WI 1:24:51 
    2 Jill Wojta               37 F   Onalaska           WI 1:25:59 
    3 Jamie Riley              31 F   Altoona            WI 1:35:15 
    4 Erika Albano             31 F   Eau Claire         WI 1:39:36 
    5 Sarah Wergeland          39 F   Eau Claire         WI 1:40:04 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Jason Finch              42 M   Hudson             WI 1:13:11 
    2 Dan Schwamberger         41 M   Eau Claire         WI 1:22:14 
    3 Matt Carter              48 M   Eleva              WI 1:24:58 
    4 Andrew Komp              41 M   Chetek             WI 1:28:07 
    5 Scott Reuterfeldt        47 M   Hopkins            MN 1:32:17 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Tara Burr                40 F   Eau Claire         WI 1:29:56 
    2 Marcie Schwamberger      40 F   Eau Claire         WI 1:32:18 
    3 Melanie Martin           41 F   Marathon           WI 1:39:47 
    4 Alyssa Larsen            41 F   Eau Claire         WI 1:40:35 
    5 Carrie Bowe              40 F   Cadott             WI 1:41:14 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Emmanuel Todorov         50 M   Eagan              MN 1:27:31 
    2 Todd Lenz                50 M   Altoona            WI 1:31:18 
    3 Randy Aumann             53 M   Loyal              WI 1:33:51 
    4 Richard Geisen           52 M   Menomonie          WI 1:36:32 
    5 Julio Orsini             52 M   Baldwin            WI 1:37:24 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Michelle Lanouette       53 F   Milwaukee          WI 1:43:17 
    2 Amy Mettler              50 F   Eau Claire         WI 1:49:21 
    3 Jeanne Woestman          55 F   Galesville         WI 1:49:25 
    4 Paula Liske              58 F   Medford            WI 1:51:46 
    5 Jeanie Lubinsky          59 F   Eau Claire         WI 1:54:05 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Thomas Roth              60 M   Loyal              WI 1:38:13 
    2 Eric Grundin             63 M   Rice Lake          WI 1:45:50 
    3 Tom Ho                   60 M   Wisconsin Rapids   WI 1:48:30 
    4 David Robinson           60 M   Genoa City         WI 1:48:55 
    5 Steven Reusser           67 M   Eau Claire         WI 1:52:02 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Dorothea Ho              61 F   Wisconsin Rapids   WI 1:50:57 
    2 Cynthia Korbol           61 F   Madison            WI 2:00:09 
    3 Melodee Eckerman         64 F   Cameron            WI 2:12:19 
    4 Judy Parrott             62 F   Chippewa Falls     WI 2:17:55 
    5 Kelly Hover              61 F   Saint Cloud        MN 2:26:10 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 John Meyer               70 M   Mindoro            WI 1:59:03 
    2 Bud O'Connor             72 M   Glen Ellyn         IL 2:04:47 
    3 Douglas Brandt           75 M   Wilson             WI 2:08:30 
    4 Dennis McGraw            71 M   Eau Claire         WI 2:16:31 
    5 Steve F. Peterson        70 M   Glenwood City      WI 2:19:13 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 Linda Frank              70 F   Eau Claire         WI 3:09:03 

=======================================================================================
HALF MARATHON WHEELCHAIR AGE GROUP  1 - 99
=======================================================================================
    1 Jamie Friederich         37 M   Chippewa Falls     WI 1:21:59 

=======================================================================================
HALF MARATHON DUO AGE GROUP  1 - 99
=======================================================================================
    1 Jacob Urdahl             14 M   Eau Claire         WI 2:06:54 
    2 Mary Cox                 68 F   Green Bay          WI 2:10:32 
    3 Brooklyn Thompson        12 F   Eau Claire         WI 2:10:59 
    4 Steele Malueg            19 M   Mauston            WI 2:16:46 
    5 Nikalas Hess-Sgro        13 M   Mauston            WI 2:25:57