Victory Run
Spicer, MN
6/16/2012

race logo










					                                VICTORY RUN
                Prairie Woods Learning Center - Spicer, MN
                               June 16, 2012
                                    5K

=======================================================================================
OVERALL RESULTS  
=======================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/4      83 Grant Bell               18 M   Belgrade           MN   17:02  5:29 
    2   1/7     161 Steve Meier              41 M   Willmar            MN   17:24  5:36 
    3   2/4     127 Ryan Sawyer              17 M   Willmar            MN   18:13  5:52 
    4   1/7     141 Ian Thompson             14 M   Willmar            MN   18:35  5:59 
    5   3/4     162 Tyler Tense              18 M   Glenwood           MN   20:13  6:31 
    6   2/7     149 Michael Hanson           45 M   Willmar            MN   20:15  6:31 
    7   2/7      81 Brady Ascheman           11 M   Benson             MN   20:26  6:35 
    8   1/6     135 Allen Saunders           56 M   Benson             MN   20:31  6:37 
    9   3/7     129 Jack Erickson            14 M   Willmar            MN   20:33  6:37 
   10   1/3     138 Michael Marquardt        36 M   Elk River          MN   20:56  6:45 
   11   1/13     95 Darwin Meints            26 M   Moorhead           MN   20:58  6:45 
   12   3/7     106 Carl Spalding            48 M   Minnestrista       MN   21:02  6:47 
   13   1/3     150 Jessa Hanson             13 F   Spicer             MN   21:25  6:54 
   14   1/4      93 Casandra Johnson         17 F   Willmar            MN   21:31  6:56 
   15   2/13    165 Perry Kinzel             27 M   Belgrade           MN   21:32  6:56 
   16   3/13    109 Cole Tensen              20 M   Glenwood           MN   21:46  7:01 
   17   4/7     154 Russ Lundstrom           48 M   Coon Rapids        MN   21:54  7:03 
   18   4/13    168 Dustin Mueller           24 M   Belgrade           MN   22:40  7:18 
   19   5/7     166 Dan Hubbard              45 M   Spicer             MN   22:58  7:24 
   20   5/13    167 Spencer Otteson          24 M   Saint Cloud        MN   23:14  7:29 
   21   6/13     99 Tyler Otteson            27 M   Fargo              ND   23:17  7:30 
   22   1/12    118 Courtney Mithaugen       28 F   Minnetonka         MN   23:24  7:32 
   23   2/12     89 Jennifer Deroo           20 F   Anoka              MN   23:42  7:38 
   24   6/7     110 Jeff Tjaden              43 M   Sunburg            MN   23:43  7:38 
   25   2/6     132 Stuart Giere             51 M   Spicer             MN   24:23  7:51 
   26   2/3     140 Trent Thompson           35 M   Willmar            MN   24:51  8:00 
   27   3/6     156 Bruce Shuck              59 M   Sunburg            MN   25:14  8:08 
   28   4/7     120 Logan Schwinghammer      14 M   Belgrade           MN   25:29  8:13 
   29   2/4     139 Breanna Holm             19 F   New London         MN   25:30  8:13 
   30   3/12     94 Jennifer Lacey           27 F   Glenwood           MN   25:59  8:22 
   31   7/13     78 Levi Anderson            20 M                           26:10  8:26 
   32   4/12    169 Amy Worms                28 F   Elrosa             MN   26:29  8:32 
   33   3/4     128 Sara Hauser              17 F   Raymond            MN   26:51  8:39 
   34   4/4     130 Nate Erickson            17 M   Willmar            MN   26:51  8:39 
   35   5/7      87 Tyler Borgerding         14 M   Belgrade           MN   27:12  8:46 
   36   5/12     85 Teri Borgerding          29 F   Belgrade           MN   27:31  8:52 
   37   8/13    145 Collin Kramer            20 M   Ramsey             MN   27:50  8:58 
   38   9/13    152 Channing Mithaugen       21 M   Brooten            MN   27:50  8:58 
   39   6/7     143 Noah Versaevel           12 M   Marshall           MN   27:51  8:58 
   40  10/13     86 Tommy Borgerding         22 M   Belgrade           MN   28:09  9:04 
   41  11/13    136 Paul Kinzel              27 M   Fargo              ND   28:15  9:06 
   42   1/2     117 Carol Wood               62 F   Willmar            MN   28:16  9:06 
   43   1/3     158 Karisten Lundstrom        9 M   Coon Rapids        MN   28:36  9:13 
   44  12/13    170 Dj Winter                24 M   Brooten            MN   29:35  9:32 
   45   1/4     107 Lori Spalding            47 F   Minnestrista       MN   29:56  9:39 
   46   6/12    160 Erin Weller              22 F   Brooten            MN   30:00  9:40 
   47   1/4     134 Jan Saunders             56 F   Benson             MN   30:15  9:44 
   48   4/6     124 Scott Gibson             58 M   Paynesville        MN   30:23  9:47 
   49   1/1      82 Barry Bayerl             62 M   Belgrade           MN   30:33  9:50 
   50   1/6     142 Stephanie Devos          37 F   Marshall           MN   30:41  9:53 
   51   7/12     79 Amanda Anderson          22 F                           31:07 10:01 
   52  13/13     80 Justin Anderson          22 M                           31:08 10:01 
   53   2/4     111 Lori Tjaden              44 F   Sunburg            MN   31:29 10:08 
   54   2/3     123 Brady Schwinghammer       7 M   Belgrade           MN   33:02 10:38 
   55   2/6     119 Marci Schwinghammer      33 F   Belgrade           MN   33:06 10:40 
   56   7/7     133 Robert Ruter             41 M   Willmar            MN   33:15 10:42 
   57   2/4     131 Joan Hanson              53 F   New London         MN   33:43 10:52 
   58   3/4     153 Jill Lundstrom           47 F   Coon Rapids        MN   33:57 10:56 
   59   3/4      90 Judy Deroo               50 F   Anoka              MN   34:05 10:59 
   60   8/12    105 Amber Schueler           26 F   Willmar            MN   34:13 11:01 
   61   5/6     112 Chyde True               50 M   New London         MN   34:30 11:07 
   62   9/12     84 Colleen Borgerding       25 F   Belgrade           MN   35:27 11:25 
   63   4/4     157 Rochelle Lindow          49 F   Golden Valley      MN   36:53 11:53 
   64   3/3     144 Mason Moe                 6 M   Benson             MN   38:50 12:30 
   65   6/6      92 Ron Halvorson            58 M   Belgrade           MN   39:16 12:39 
   66   2/2      91 Kay Halvorson            60 F   Belgrade           MN   39:20 12:40 
   67   3/6      98 Jamie Moe                32 F   Benson             MN   39:21 12:40 
   68   4/4     151 Margie Rock              50 F   Belgrade           MN   39:21 12:40 
   69   2/3     113 Morgan Weller            13 F   Belgrade           MN   39:46 12:48 
   70   3/3     159 Katie Weller             10 F   Belgrade           MN   39:47 12:49 
   71  10/12    137 Alexis Marquarat         28 F   Elk River          MN   41:04 13:13 
   72   7/7     114 Riley Weller             12 M   Belgrade           MN   42:00 13:31 
   73   1/1     147 Ella Halverson            7 F   Belgrade           MN   42:29 13:41 
   74   3/3     146 Ryan Halvorson           34 M   Belgrade           MN   42:36 13:43 
   75  11/12    171 Ann Hagen                27 F   New London         MN   43:53 14:08 
   76  12/12    172 Kelly Warfield           26 F   Woodbury           MN   43:54 14:08 
   77   4/6     125 Nicholle Peterson        38 F   Spicer             MN   44:44 14:24 
   78   5/6     126 Carrie Peterson          39 F   Willmar            MN   44:44 14:24 
   79   6/6     115 Tonya Weller             37 F   Belgrade           MN   45:03 14:30 
   80   4/4     155 Isabelle Lundstrom       19 F   Coon Rapids        MN   45:15 14:34 

=======================================================================================
MALE 5K RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time    
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Grant Bell               18 M   Belgrade           MN   17:02 
    2 Steve Meier              41 M   Willmar            MN   17:24 
    3 Ryan Sawyer              17 M   Willmar            MN   18:13 
    4 Ian Thompson             14 M   Willmar            MN   18:35 
    5 Tyler Tense              18 M   Glenwood           MN   20:13 
    6 Michael Hanson           45 M   Willmar            MN   20:15 
    7 Brady Ascheman           11 M   Benson             MN   20:26 
    8 Allen Saunders           56 M   Benson             MN   20:31 
    9 Jack Erickson            14 M   Willmar            MN   20:33 
   10 Michael Marquardt        36 M   Elk River          MN   20:56 
   11 Darwin Meints            26 M   Moorhead           MN   20:58 
   12 Carl Spalding            48 M   Minnestrista       MN   21:02 
   13 Perry Kinzel             27 M   Belgrade           MN   21:32 
   14 Cole Tensen              20 M   Glenwood           MN   21:46 
   15 Russ Lundstrom           48 M   Coon Rapids        MN   21:54 
   16 Dustin Mueller           24 M   Belgrade           MN   22:40 
   17 Dan Hubbard              45 M   Spicer             MN   22:58 
   18 Spencer Otteson          24 M   Saint Cloud        MN   23:14 
   19 Tyler Otteson            27 M   Fargo              ND   23:17 
   20 Jeff Tjaden              43 M   Sunburg            MN   23:43 
   21 Stuart Giere             51 M   Spicer             MN   24:23 
   22 Trent Thompson           35 M   Willmar            MN   24:51 
   23 Bruce Shuck              59 M   Sunburg            MN   25:14 
   24 Logan Schwinghammer      14 M   Belgrade           MN   25:29 
   25 Levi Anderson            20 M                           26:10 
   26 Nate Erickson            17 M   Willmar            MN   26:51 
   27 Tyler Borgerding         14 M   Belgrade           MN   27:12 
   28 Collin Kramer            20 M   Ramsey             MN   27:50 
   29 Channing Mithaugen       21 M   Brooten            MN   27:50 
   30 Noah Versaevel           12 M   Marshall           MN   27:51 
   31 Tommy Borgerding         22 M   Belgrade           MN   28:09 
   32 Paul Kinzel              27 M   Fargo              ND   28:15 
   33 Karisten Lundstrom        9 M   Coon Rapids        MN   28:36 
   34 Dj Winter                24 M   Brooten            MN   29:35 
   35 Scott Gibson             58 M   Paynesville        MN   30:23 
   36 Barry Bayerl             62 M   Belgrade           MN   30:33 
   37 Justin Anderson          22 M                           31:08 
   38 Brady Schwinghammer       7 M   Belgrade           MN   33:02 
   39 Robert Ruter             41 M   Willmar            MN   33:15 
   40 Chyde True               50 M   New London         MN   34:30 
   41 Mason Moe                 6 M   Benson             MN   38:50 
   42 Ron Halvorson            58 M   Belgrade           MN   39:16 
   43 Riley Weller             12 M   Belgrade           MN   42:00 
   44 Ryan Halvorson           34 M   Belgrade           MN   42:36 

=======================================================================================
FEMALE 5K RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time    
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Jessa Hanson             13 F   Spicer             MN   21:25 
    2 Casandra Johnson         17 F   Willmar            MN   21:31 
    3 Courtney Mithaugen       28 F   Minnetonka         MN   23:24 
    4 Jennifer Deroo           20 F   Anoka              MN   23:42 
    5 Breanna Holm             19 F   New London         MN   25:30 
    6 Jennifer Lacey           27 F   Glenwood           MN   25:59 
    7 Amy Worms                28 F   Elrosa             MN   26:29 
    8 Sara Hauser              17 F   Raymond            MN   26:51 
    9 Teri Borgerding          29 F   Belgrade           MN   27:31 
   10 Carol Wood               62 F   Willmar            MN   28:16 
   11 Lori Spalding            47 F   Minnestrista       MN   29:56 
   12 Erin Weller              22 F   Brooten            MN   30:00 
   13 Jan Saunders             56 F   Benson             MN   30:15 
   14 Stephanie Devos          37 F   Marshall           MN   30:41 
   15 Amanda Anderson          22 F                           31:07 
   16 Lori Tjaden              44 F   Sunburg            MN   31:29 
   17 Marci Schwinghammer      33 F   Belgrade           MN   33:06 
   18 Joan Hanson              53 F   New London         MN   33:43 
   19 Jill Lundstrom           47 F   Coon Rapids        MN   33:57 
   20 Judy Deroo               50 F   Anoka              MN   34:05 
   21 Amber Schueler           26 F   Willmar            MN   34:13 
   22 Colleen Borgerding       25 F   Belgrade           MN   35:27 
   23 Rochelle Lindow          49 F   Golden Valley      MN   36:53 
   24 Kay Halvorson            60 F   Belgrade           MN   39:20 
   25 Jamie Moe                32 F   Benson             MN   39:21 
   26 Margie Rock              50 F   Belgrade           MN   39:21 
   27 Morgan Weller            13 F   Belgrade           MN   39:46 
   28 Katie Weller             10 F   Belgrade           MN   39:47 
   29 Alexis Marquarat         28 F   Elk River          MN   41:04 
   30 Ella Halverson            7 F   Belgrade           MN   42:29 
   31 Ann Hagen                27 F   New London         MN   43:53 
   32 Kelly Warfield           26 F   Woodbury           MN   43:54 
   33 Nicholle Peterson        38 F   Spicer             MN   44:44 
   34 Carrie Peterson          39 F   Willmar            MN   44:44 
   35 Tonya Weller             37 F   Belgrade           MN   45:03 
   36 Isabelle Lundstrom       19 F   Coon Rapids        MN   45:15 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================
    1 Karisten Lundstrom        9 M   Coon Rapids        MN   28:36 
    2 Brady Schwinghammer       7 M   Belgrade           MN   33:02 
    3 Mason Moe                 6 M   Benson             MN   38:50 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================
    1 Ella Halverson            7 F   Belgrade           MN   42:29 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  10 - 15
=======================================================================================
    1 Ian Thompson             14 M   Willmar            MN   18:35 
    2 Brady Ascheman           11 M   Benson             MN   20:26 
    3 Jack Erickson            14 M   Willmar            MN   20:33 
    4 Logan Schwinghammer      14 M   Belgrade           MN   25:29 
    5 Tyler Borgerding         14 M   Belgrade           MN   27:12 
    6 Noah Versaevel           12 M   Marshall           MN   27:51 
    7 Riley Weller             12 M   Belgrade           MN   42:00 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  10 - 15
=======================================================================================
    1 Jessa Hanson             13 F   Spicer             MN   21:25 
    2 Morgan Weller            13 F   Belgrade           MN   39:46 
    3 Katie Weller             10 F   Belgrade           MN   39:47 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Grant Bell               18 M   Belgrade           MN   17:02 
    2 Ryan Sawyer              17 M   Willmar            MN   18:13 
    3 Tyler Tense              18 M   Glenwood           MN   20:13 
    4 Nate Erickson            17 M   Willmar            MN   26:51 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Casandra Johnson         17 F   Willmar            MN   21:31 
    2 Breanna Holm             19 F   New London         MN   25:30 
    3 Sara Hauser              17 F   Raymond            MN   26:51 
    4 Isabelle Lundstrom       19 F   Coon Rapids        MN   45:15 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Darwin Meints            26 M   Moorhead           MN   20:58 
    2 Perry Kinzel             27 M   Belgrade           MN   21:32 
    3 Cole Tensen              20 M   Glenwood           MN   21:46 
    4 Dustin Mueller           24 M   Belgrade           MN   22:40 
    5 Spencer Otteson          24 M   Saint Cloud        MN   23:14 
    6 Tyler Otteson            27 M   Fargo              ND   23:17 
    7 Levi Anderson            20 M                           26:10 
    8 Collin Kramer            20 M   Ramsey             MN   27:50 
    9 Channing Mithaugen       21 M   Brooten            MN   27:50 
   10 Tommy Borgerding         22 M   Belgrade           MN   28:09 
   11 Paul Kinzel              27 M   Fargo              ND   28:15 
   12 Dj Winter                24 M   Brooten            MN   29:35 
   13 Justin Anderson          22 M                           31:08 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Courtney Mithaugen       28 F   Minnetonka         MN   23:24 
    2 Jennifer Deroo           20 F   Anoka              MN   23:42 
    3 Jennifer Lacey           27 F   Glenwood           MN   25:59 
    4 Amy Worms                28 F   Elrosa             MN   26:29 
    5 Teri Borgerding          29 F   Belgrade           MN   27:31 
    6 Erin Weller              22 F   Brooten            MN   30:00 
    7 Amanda Anderson          22 F                           31:07 
    8 Amber Schueler           26 F   Willmar            MN   34:13 
    9 Colleen Borgerding       25 F   Belgrade           MN   35:27 
   10 Alexis Marquarat         28 F   Elk River          MN   41:04 
   11 Ann Hagen                27 F   New London         MN   43:53 
   12 Kelly Warfield           26 F   Woodbury           MN   43:54 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Michael Marquardt        36 M   Elk River          MN   20:56 
    2 Trent Thompson           35 M   Willmar            MN   24:51 
    3 Ryan Halvorson           34 M   Belgrade           MN   42:36 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Stephanie Devos          37 F   Marshall           MN   30:41 
    2 Marci Schwinghammer      33 F   Belgrade           MN   33:06 
    3 Jamie Moe                32 F   Benson             MN   39:21 
    4 Nicholle Peterson        38 F   Spicer             MN   44:44 
    5 Carrie Peterson          39 F   Willmar            MN   44:44 
    6 Tonya Weller             37 F   Belgrade           MN   45:03 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Steve Meier              41 M   Willmar            MN   17:24 
    2 Michael Hanson           45 M   Willmar            MN   20:15 
    3 Carl Spalding            48 M   Minnestrista       MN   21:02 
    4 Russ Lundstrom           48 M   Coon Rapids        MN   21:54 
    5 Dan Hubbard              45 M   Spicer             MN   22:58 
    6 Jeff Tjaden              43 M   Sunburg            MN   23:43 
    7 Robert Ruter             41 M   Willmar            MN   33:15 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Lori Spalding            47 F   Minnestrista       MN   29:56 
    2 Lori Tjaden              44 F   Sunburg            MN   31:29 
    3 Jill Lundstrom           47 F   Coon Rapids        MN   33:57 
    4 Rochelle Lindow          49 F   Golden Valley      MN   36:53 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Allen Saunders           56 M   Benson             MN   20:31 
    2 Stuart Giere             51 M   Spicer             MN   24:23 
    3 Bruce Shuck              59 M   Sunburg            MN   25:14 
    4 Scott Gibson             58 M   Paynesville        MN   30:23 
    5 Chyde True               50 M   New London         MN   34:30 
    6 Ron Halvorson            58 M   Belgrade           MN   39:16 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Jan Saunders             56 F   Benson             MN   30:15 
    2 Joan Hanson              53 F   New London         MN   33:43 
    3 Judy Deroo               50 F   Anoka              MN   34:05 
    4 Margie Rock              50 F   Belgrade           MN   39:21 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Barry Bayerl             62 M   Belgrade           MN   30:33 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Carol Wood               62 F   Willmar            MN   28:16 
    2 Kay Halvorson            60 F   Belgrade           MN   39:20 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================

Total Registered:                        96
Total Number of Finishers:               80
Number of Male   Finishers:              44
Number of Female Finishers:              36
Did not finish race or did not start:    16