Crazy Dayz -
Perham, MN
8/7/2010

race logo










					
                              2010 Crazy Dayz
                     Perham, Minnesota  August 7, 2010
                                  5K Run


  Place Div/Tot  No.  Name                    Age Gen City               Sta Time    Pace  
  ===== ======== ==== ======================= === === ================== === ======= ===== 
      1   1/11   4671 Philip Nelson            23 M   Perham             MN    16:57  5:28 
      2   2/11   4644 Greg Liebl               26 M   Fargo              ND    17:42  5:42 
      3   3/11   4641 Tom Schanandore          22 M   Fargo              ND    17:42  5:42 
      4   4/11   4640 James Schanandore        24 M   Fargo              ND    17:43  5:42 
      5   5/11   4645 Kirk Bottelberghe        23 M   Fargo              ND    18:05  5:50 
      6   6/11   4637 David Jensen             26 M   Fergus Falls       MN    18:10  5:51 
      7   7/11   4675 Eric Palmquist           26 M   Fargo              ND    18:23  5:55 
      8   1/8    4674 Lee Harlicker            40 M   The Woodlands      TX    18:50  6:04 
      9   8/11   4636 Nathan Jensen            21 M   Fergus Falls       MN    19:30  6:17 
     10   2/8    4676 Gerry Grensteiner        42 M   Fargo              ND    20:44  6:41 
     11   1/1    4672 Chris Knutson            14 M   Perham             MN    21:26  6:54 
     12   1/4    4761 Dylan Olson              13 M   Hawley             MN    21:41  6:59 
     13   1/5    4685 Racole Karels            14 F   Perham             MN    21:45  7:00 
     14   1/17   4631 Andrea Rader             21 F   Fergus Falls       MN    21:57  7:04 
     15   2/5    4683 Kayla Dostal             14 F   Fargo              ND    22:11  7:09 
     16   1/4    4673 Dan Bellefeuille         53 M   Waubun             MN    22:51  7:22 
     17   2/4    4686 Kanyon Edvall            13 M   Frazee             MN    22:54  7:22 
     18   1/2    4656 Ann Endres               12 F   Carrington         ND    23:48  7:40 
     19   3/8    4679 Jeff Dostal              43 M   Fargo              ND    23:50  7:41 
     20   9/11   4614 Joshua Zacharias         29 M   Frazee             MN    23:51  7:41 
     21   2/2    4684 Sydney Karels            12 F   Perham             MN    24:08  7:46 
     22   2/17   4627 Jenna LeDoux             23 F   Fargo              ND    24:16  7:49 
     23   2/4    4628 Jeff LeDoux              51 M   Fargo              ND    24:16  7:49 
     24   1/2    4606 Jerome Huebsch           62 M   Perham             MN    24:32  7:54 
     25   1/5    4632 Laura Rader              46 F   Fergus Falls       MN    24:59  8:03 
     26   4/8    4634 Dave Edvall              47 M   Frazee             MN    25:45  8:18 
     27   2/5    4666 Joan Baltezore           43 F   West Fargo         ND    25:47  8:18 
     28   3/5    4626 Kelsey Miner             15 F   Lyons              CO    25:54  8:21 
     29   3/17   4638 Sadie Ellenberg          21 F   Perham             MN    25:55  8:21 
     30   1/2    4612 Mark Bensen              35 M   Bemidji            MN    25:55  8:21 
     31  10/11   4615 Keith Kinnen             26 M   Brandon            SD    25:55  8:21 
     32   1/6    4613 Lori Hendrickx           50 F   Ottertail          MN    25:57  8:22 
     33   5/8    4678 Robert Miller            45 M   Pelican Rapids     MN    26:27  8:31 
     34   4/17   4662 Amanda Bristlin          23 F   Perham             MN    26:31  8:33 
     35   2/6    4622 Laurie Krueger           54 F   Perham             MN    26:51  8:39 
     36   3/4    4682 Michael Beach            12 M   Perham             MN    26:51  8:39 
     37   1/12   4625 Stephanie Olson          35 F   Fergus Falls       MN    27:01  8:42 
     38   2/12   4624 Linda Onstad             39 F   Fergus Falls       MN    27:15  8:47 
     39   4/4    4665 Torin Christianson        9 M   Carver             MN    27:22  8:49 
     40   3/12   4664 Jacquelyn Christianson   39 F   Carver             MN    27:23  8:49 
     41   3/6    4734 Martha Kapaun            53 F   Casselton          ND    27:58  9:00 
     42   4/12   4680 Michelle Thobald         31 F   Carver             MN    27:58  9:00 
     43   2/2    4774 Corey Nyhus              60 M   Frazee             MN    28:02  9:02 
     44   3/4    4620 Paul Hendrickson         58 M   Frazee             MN    28:47  9:16 
     45   3/5    4660 Carol Olson              49 F   Hawley             MN    28:52  9:18 
     46   5/12   4618 Michelle Mehling         30 F   Moorhead           MN    29:17  9:26 
     47   6/8    4617 Michael Stahn            48 M   Morris             MN    29:24  9:28 
     48   4/5    4647 Madison Gigstead         19 F   Ottertail          MN    29:45  9:35 
     49   5/17   4639 Brittany Gigstead        21 F   Fargo              ND    29:45  9:35 
     50   6/17   4650 Marissa Dahlquist        21 F   Fargo              ND    29:45  9:35 
     51   7/17   4649 Amy Reuder               21 F   Fargo              ND    29:46  9:35 
     52   5/5    4690 Jenna Gigstead           18 F   Ottertail          MN    29:46  9:35 
     53   8/17   4646 Heather Schmid           25 F   Frazee             MN    29:46  9:35 
     54   4/5    4652 Candy Lachowitzer        42 F   Ottertail          MN    29:46  9:35 
     55   4/6    4659 Carol Rengel             50 F   Fergus Falls       MN    29:50  9:37 
     56   9/17   4658 Natasha Foltz            24 F   Perham             MN    30:00  9:40 
     57  10/17   4670 Tara Nelson              26 F   Perham             MN    30:05  9:41 
     58   2/2    4661 Chris Brown              36 M   Frazee             MN    30:35  9:51 
     59  11/17   4610 Jennifer Carlson         28 F   Perham             MN    30:48  9:55 
     60  12/17   4611 Amanda Bensen            28 F   Bemidji            MN    31:25 10:07 
     61  13/17   4616 Stacey Kinnen            25 F   Brandon            SD    31:25 10:07 
     62   7/8    4687 Chris Happel             42 M   Perham             MN    31:36 10:11 
     63  14/17   4609 Katie Zacharias          28 F   Ottertail          MN    31:54 10:16 
     64   6/12   4619 Marie Ackerman           31 F   Hawley             MN    31:58 10:18 
     65   7/12   4657 Shawn McAllister         39 F   Richville          MN    33:15 10:42 
     66  15/17   4669 Danya Dahlin             25 F   Perham             MN    33:43 10:52 
     67   8/12   4688 Sarah Happel             37 F   Vienna             VA    36:37 11:48 
     68   9/12   4668 Lisa Peterson            37 F   Monticello         MN    36:37 11:48 
     69  10/12   4663 Kim Schossow             33 F   Perham             MN    37:15 12:00 
     70  11/12   4667 Jodee Ebeling            37 F   Perham             MN    37:15 12:00 
     71  12/12   4689 Larissa Krueger          35 F   Denton             TX    38:45 12:29 
     72  16/17   4651 Amy Schanandore          27 F   Fargo              ND    40:17 12:58 
     73  11/11   4642 Matt Schanandore         27 M   Fargo              ND    40:19 12:59 
     74   5/5    4608 Denise Bristlin          46 F   Wadena             MN    40:59 13:12 
     75   5/6    4773 Wanda Nyhus              52 F   Frazee             MN    41:37 13:24 
     76  17/17   4681 Alicia Dale              24 F   Anoka              MN    41:39 13:25 
     77   4/4    4655 Steve Schanandore        54 M   Fargo              ND    54:33 17:34 
     78   8/8    4653 Don Lachowitzer          45 M   Ottertail          MN    55:06 17:44 
     79   6/6    4654 Myra Schanandore         53 F   Fargo              ND    55:08 17:45 




                         FEMALE AGE-GROUP RESULTS
                              2010 Crazy Dayz
                     Perham, Minnesota  August 7, 2010
                                  5K Run

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  13 - UNDER
================================================================================
    1 Ann Endres               Carrington     ND  12 F     23:48 
    2 Sydney Karels            Perham         MN  12 F     24:08 

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  14 - 19
================================================================================
    1 Racole Karels            Perham         MN  14 F     21:45 
    2 Kayla Dostal             Fargo          ND  14 F     22:11 
    3 Kelsey Miner             Lyons          CO  15 F     25:54 
    4 Madison Gigstead         Ottertail      MN  19 F     29:45 
    5 Jenna Gigstead           Ottertail      MN  18 F     29:46 

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Andrea Rader             Fergus Falls   MN  21 F     21:57 
    2 Jenna LeDoux             Fargo          ND  23 F     24:16 
    3 Sadie Ellenberg          Perham         MN  21 F     25:55 
    4 Amanda Bristlin          Perham         MN  23 F     26:31 
    5 Brittany Gigstead        Fargo          ND  21 F     29:45 
    6 Marissa Dahlquist        Fargo          ND  21 F     29:45 
    7 Amy Reuder               Fargo          ND  21 F     29:46 
    8 Heather Schmid           Frazee         MN  25 F     29:46 
    9 Natasha Foltz            Perham         MN  24 F     30:00 
   10 Tara Nelson              Perham         MN  26 F     30:05 
   11 Jennifer Carlson         Perham         MN  28 F     30:48 
   12 Amanda Bensen            Bemidji        MN  28 F     31:25 
   13 Stacey Kinnen            Brandon        SD  25 F     31:25 
   14 Katie Zacharias          Ottertail      MN  28 F     31:54 
   15 Danya Dahlin             Perham         MN  25 F     33:43 
   16 Amy Schanandore          Fargo          ND  27 F     40:17 
   17 Alicia Dale              Anoka          MN  24 F     41:39 

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Stephanie Olson          Fergus Falls   MN  35 F     27:01 
    2 Linda Onstad             Fergus Falls   MN  39 F     27:15 
    3 Jacquelyn Christianson   Carver         MN  39 F     27:23 
    4 Michelle Thobald         Carver         MN  31 F     27:58 
    5 Michelle Mehling         Moorhead       MN  30 F     29:17 
    6 Marie Ackerman           Hawley         MN  31 F     31:58 
    7 Shawn McAllister         Richville      MN  39 F     33:15 
    8 Sarah Happel             Vienna         VA  37 F     36:37 
    9 Lisa Peterson            Monticello     MN  37 F     36:37 
   10 Kim Schossow             Perham         MN  33 F     37:15 
   11 Jodee Ebeling            Perham         MN  37 F     37:15 
   12 Larissa Krueger          Denton         TX  35 F     38:45 

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Laura Rader              Fergus Falls   MN  46 F     24:59 
    2 Joan Baltezore           West Fargo     ND  43 F     25:47 
    3 Carol Olson              Hawley         MN  49 F     28:52 
    4 Candy Lachowitzer        Ottertail      MN  42 F     29:46 
    5 Denise Bristlin          Wadena         MN  46 F     40:59 

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Lori Hendrickx           Ottertail      MN  50 F     25:57 
    2 Laurie Krueger           Perham         MN  54 F     26:51 
    3 Martha Kapaun            Casselton      ND  53 F     27:58 
    4 Carol Rengel             Fergus Falls   MN  50 F     29:50 
    5 Wanda Nyhus              Frazee         MN  52 F     41:37 
    6 Myra Schanandore         Fargo          ND  53 F     55:08 




                          MALE AGE-GROUP RESULTS
                              2010 Crazy Dayz
                     Perham, Minnesota  August 7, 2010
                                  5K Run

================================================================================
      MALE AGE GROUP  13 - UNDER
================================================================================
    1 Dylan Olson              Hawley         MN  13 M     21:41 
    2 Kanyon Edvall            Frazee         MN  13 M     22:54 
    3 Michael Beach            Perham         MN  12 M     26:51 
    4 Torin Christianson       Carver         MN   9 M     27:22 

================================================================================
      MALE AGE GROUP  14 - 19
================================================================================
    1 Chris Knutson            Perham         MN  14 M     21:26 

================================================================================
      MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Philip Nelson            Perham         MN  23 M     16:57 
    2 Greg Liebl               Fargo          ND  26 M     17:42 
    3 Tom Schanandore          Fargo          ND  22 M     17:42 
    4 James Schanandore        Fargo          ND  24 M     17:43 
    5 Kirk Bottelberghe        Fargo          ND  23 M     18:05 
    6 David Jensen             Fergus Falls   MN  26 M     18:10 
    7 Eric Palmquist           Fargo          ND  26 M     18:23 
    8 Nathan Jensen            Fergus Falls   MN  21 M     19:30 
    9 Joshua Zacharias         Frazee         MN  29 M     23:51 
   10 Keith Kinnen             Brandon        SD  26 M     25:55 
   11 Matt Schanandore         Fargo          ND  27 M     40:19 

================================================================================
      MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Mark Bensen              Bemidji        MN  35 M     25:55 
    2 Chris Brown              Frazee         MN  36 M     30:35 

================================================================================
      MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Lee Harlicker            The Woodlands  TX  40 M     18:50 
    2 Gerry Grensteiner        Fargo          ND  42 M     20:44 
    3 Jeff Dostal              Fargo          ND  43 M     23:50 
    4 Dave Edvall              Frazee         MN  47 M     25:45 
    5 Robert Miller            Pelican Rapids MN  45 M     26:27 
    6 Michael Stahn            Morris         MN  48 M     29:24 
    7 Chris Happel             Perham         MN  42 M     31:36 
    8 Don Lachowitzer          Ottertail      MN  45 M     55:06 

================================================================================
      MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Dan Bellefeuille         Waubun         MN  53 M     22:51 
    2 Jeff LeDoux              Fargo          ND  51 M     24:16 
    3 Paul Hendrickson         Frazee         MN  58 M     28:47 
    4 Steve Schanandore        Fargo          ND  54 M     54:33 

================================================================================
      MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1 Jerome Huebsch           Perham         MN  62 M     24:32 
    2 Corey Nyhus              Frazee         MN  60 M     28:02