Camp St. Croix Croixathlon -
Hudson, WI
6/23/2012

race logo










					
                                                      Croixathlon       
                                         Camp St Croix, June 23, 2012                
                                                      INDIVIDUAL Results
                                          1/3 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run

Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ========= ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1   1/8     291 Jeff Gilmer               53 M   Delano , MN              6 14:52  3:23   15  2:49  4:03    5   42:04 21.4  0:43   10 20:42  6:54 1:22:22 
    2   1/13    374 Josh Sprague              40 M   Edina , MN              18 16:29  3:45   13  2:46  3:40    8   43:44 20.6  0:34    2 18:44  6:15 1:23:09 
    3   2/13    308 Tim Huntley               42 M   Hudson , WI              2 13:36  3:06    6  2:36  3:37    9   44:14 20.3  0:35   13 21:20  7:07 1:23:20 
    4   1/2     257 Alex Barrette             16 M   Houlton , WI             3 14:19  3:16   22  2:55  3:26   12   44:44 20.1  0:37    9 20:26  6:49 1:23:30 
    5   1/10    267 Kirk Clowser              55 M   Dellwood , MN            4 14:25  3:17   23  2:57  4:08    3   41:20 21.8  0:53   37 23:41  7:54 1:24:24 
    6   3/13    297 Thomas Guelzow Ii         42 M   Eau Claire , WI          5 14:51  3:23   35  3:04  4:00    4   41:21 21.8  0:40   36 23:36  7:52 1:24:26 
    7   4/13    313 Trent Johnson             40 M   Hudson , WI             27 17:30  3:59    4  2:34  3:33    2   41:06 21.9  1:03   26 22:35  7:32 1:25:45 
    8   5/13    254 Brad Anez                 41 M   New Richmond , WI       12 16:05  3:40    5  2:35  3:40   15   45:37 19.7  0:45    8 20:06  6:42 1:26:11 
    9   2/8     265 Rick Christenson          54 M   Roseville , MN          50 19:08  4:21   44  3:12  4:41    1   40:24 22.3  0:52   16 21:48  7:16 1:26:51 
   10   1/2     349 Brandon Piechowski        22 M   Shoreview , MN          15 16:21  3:43    8  2:41  4:22   16   45:44 19.7  0:59    4 19:27  6:29 1:26:51 
   11   2/10    278 Dave Dow                  57 M   Stillwater , MN         22 16:46  3:49   32  3:03  3:52    7   43:39 20.6  0:55   24 22:21  7:27 1:27:31 
   12   6/13    379 Mark Swiontek             40 M   Osceola , WI            16 16:21  3:43    3  2:31  6:15   17   46:09 19.5  1:01    3 19:07  6:23 1:28:51 
   13   3/10    327 Mike Lyner                58 M   Stillwater , MN         43 18:38  4:15   46  3:13  4:35    6   43:15 20.8  0:58   19 22:06  7:22 1:29:32 
   14   7/13    281 Nathan Edin               40 M   Hudson , WI             39 18:22  4:11   14  2:48  4:32   10   44:20 20.3  0:45   23 22:17  7:26 1:30:14 
   15   4/10    401 Doug Wynveen              55 M   Osceola , WI            56 19:36  4:28   19  2:50  3:54   11   44:27 20.2  0:50   15 21:39  7:13 1:30:23 
   16   1/11    256 Cheryl Barker             43 F   Hudson , WI             25 17:07  3:54   18  2:50  3:52   14   45:37 19.7  1:12   33 23:18  7:46 1:31:04 
   17   1/9     287 Eric Fotsch               38 M   Minneapolis , MN        20 16:38  3:47   16  2:50  4:12   25   47:14 19.1  1:11   28 22:48  7:36 1:32:01 
   18   1/5     311 Paul Jaeger               46 M   Hudson , WI             49 19:07  4:21   45  3:12  4:46   20   46:25 19.4  1:02   12 21:07  7:03 1:32:25 
   19   3/8     310 Kirk Jacobson             53 M   Hudson , WI             46 19:01  4:20   27  3:02  4:46   18   46:18 19.4  1:20   11 21:03  7:01 1:32:25 
   20   1/6     376 Adam Starkey              32 M   Rochester , WI          10 15:52  3:37   53  3:19  4:40   19   46:21 19.4  1:20   44 24:33  8:11 1:32:45 
   21   8/13    355 Mike Reinhart             43 M   St Paul , MN            31 17:42  4:02   10  2:42  4:34   21   46:25 19.4  2:10   18 21:58  7:20 1:32:47 
   22   2/9     388 Aaron Walczak             38 M   Hudson , WI              7 15:22  3:30   17  2:50  4:06   37   49:42 18.1  1:06   27 22:47  7:36 1:33:01 
   23   1/6     283 Megan Erlandson           22 F   Wayzata , MN            21 16:40  3:48    9  2:41  4:36   48   51:13 17.6  0:50    6 19:55  6:39 1:33:12 
   24   3/9     387 Scott Veenendall          39 M   Hudson , WI             24 16:53  3:51   41  3:11  5:24   29   47:56 18.8  1:00   22 22:15  7:25 1:33:26 
   25   4/9     282 Stephen Engler            39 M   River Falls , WI        33 17:52  4:04   29  3:02  4:27   30   47:58 18.8  1:06   25 22:24  7:28 1:33:45 
   26   1/6     269 Michael Colaizy           62 M   Osceola , WI            59 19:51  4:31   36  3:05  4:01   13   44:56 20.0  0:56   38 24:02  8:01 1:33:45 
   27   2/6     321 Michael Konobeck          32 M   Blaine , MN             38 18:09  4:08   37  3:08  4:45   24   47:09 19.1  1:02   29 22:49  7:37 1:33:52 
   28   1/14    288 Catherine Fredrick        34 F   Farmington , MN         26 17:21  3:57   30  3:03  4:18   38   49:48 18.1  1:13   20 22:11  7:24 1:34:49 
   29   2/2     350 Jacob Pittman             20 M   Hudson , WI             55 19:30  4:26    1  2:26  3:36   45   50:57 17.7  1:00    7 19:59  6:40 1:35:00 
   30   2/14    380 Shawn Tausz Meyers        32 F   Hudson , WI             35 18:01  4:06   34  3:04  4:35   41   49:58 18.0  0:47   21 22:12  7:24 1:35:31 
   31   9/13    390 Michael Waterman          42 M   New Richmond , WI       42 18:37  4:14   25  2:59  4:03   34   48:58 18.4  1:38   31 23:00  7:40 1:36:13 
   32   4/8     284 Patrick Erlandson         53 M   Wayzata , MN            65 20:33  4:41   68  3:29  5:52   22   46:54 19.2  1:21   14 21:38  7:13 1:36:16 
   33   5/8     289 Steve Gaffer              52 M   New Richmond , WI       13 16:07  3:40   78  3:36  4:27   28   47:29 19.0  1:05   75 27:29  9:10 1:36:35 
   34   2/11    317 Angela Jordahl            40 F   Big Lake , MN           57 19:40  4:29   24  2:58  3:51   36   49:33 18.2  0:52   30 22:50  7:37 1:36:45 
   35  10/13    371 Daniel Smaida             44 M   Prescott , WI           28 17:31  3:59   54  3:20  5:14   23   47:07 19.1  1:20   57 26:03  8:41 1:37:13 
   36   1/14    275 Jessica Deegan            35 F   Saint Paul , MN         14 16:12  3:41   42  3:11  3:59   61   52:59 17.0  0:45   34 23:26  7:49 1:37:19 
   37   5/10    273 Dan Davis                 58 M   Shoreview , MN          44 18:48  4:17   39  3:09  4:14   27   47:28 19.0  1:19   64 26:35  8:52 1:38:22 
   38   1/6     340 Carolyn Milbrath          54 F   Hudson , WI             11 16:03  3:39   48  3:16  4:13   46   50:58 17.7  0:50   60 26:24  8:48 1:38:25 
   39   6/8     367 Mark Schultz              50 M   Prior Lake , MN         29 17:40  4:01   63  3:27  4:46   42   50:18 17.9  1:00   48 25:04  8:22 1:38:47 
   40   1/4     266 Ann Clowser               48 F   Dellwood , WI           64 20:23  4:38   38  3:09  4:13   26   47:21 19.0  1:21   54 25:33  8:31 1:38:50 
   41   2/14    411 Megan Westhoff            35 F   Hudson , WI                                               55   52:10 17.3  1:13   39 24:05  8:02 1:38:59 
   42   3/11    408 Kathryn Tiede             44 F    ,                        9 15:48  3:36   21  2:52  4:31   68   53:42 16.8  1:09   50 25:09  8:23 1:40:17 
   43   3/14    336 Meghan McGree             33 F   Inver Grove Height ,    37 18:06  4:07   31  3:03  4:51   53   52:04 17.3  1:18   41 24:09  8:03 1:40:27 
   44   2/6     324 Scott Larson              61 M   Hudson , WI             52 19:16  4:23   70  3:30  6:18   33   48:21 18.6  1:11   53 25:28  8:30 1:40:32 
   45   2/6     352 Cathy Quinlivan           51 F   St. Paul , MN           34 17:59  4:06   49  3:17  5:29   32   48:12 18.7  1:06   79 28:08  9:23 1:40:53 
   46   4/11    298 Julie Gujer               42 F   River Falls , WI        67 20:42  4:43   40  3:10  4:19   31   48:06 18.7  0:37   78 27:41  9:14 1:41:23 
   47   7/8     299 Tom Gujer                 54 M   River Falls , WI        70 21:03  4:47   43  3:11  5:47   35   49:27 18.2  1:01   46 24:38  8:13 1:41:54 
   48   5/9     361 Xavier Salgado            37 M   River Falls , WI        58 19:48  4:30   72  3:30  5:59   44   50:36 17.8  1:12   42 24:24  8:08 1:41:57 
   49   3/6     409 David Malmgren            34 M    ,                       78 21:48  4:58    7  2:40  4:12   39   49:51 18.1  1:12   51 25:18  8:26 1:42:18 
   50   3/6     400 Susan Woods               50 F   Shoreview , MN          30 17:40  4:01   96  3:53  4:45   54   52:06 17.3  0:41   71 27:10  9:04 1:42:20 
   51   6/9     377 Michael Steilen           39 M   Minneapolis , MN        66 20:39  4:42   90  3:45  7:12   49   51:18 17.5  1:39   32 23:03  7:41 1:43:50 
   52  11/13    323 Richard Laidlaw           43 M   River Falls , WI        17 16:22  3:44   20  2:51  5:04   85   57:02 15.8  0:39   47 24:55  8:19 1:44:01 
   53   3/14    384 Carolyn Tuohy             38 F   Minneapolis , MN        68 20:45  4:43   64  3:27  4:46   73   53:59 16.7  1:13   43 24:33  8:11 1:45:15 
   54   5/11    314 Velda Johnson             41 F   Maplewood , MN          90 23:07  5:16   57  3:23  5:01   40   49:53 18.0  0:57   68 26:42  8:54 1:45:38 
   55   4/14    338 Heidi Meyer               37 F   St. Louis Park , MN     32 17:49  4:03   89  3:44  5:30   78   55:05 16.3  1:15   63 26:29  8:50 1:46:06 
   56   2/5     318 Tom Karp                  47 M   St. Paul , MN           60 19:57  4:32   82  3:38  5:59   62   53:01 17.0  1:33   58 26:17  8:46 1:46:45 
   57   3/6     394 Rick E Wheeler            61 M   Bloomington , MN        63 20:22  4:38   93  3:46  5:24   60   52:55 17.0  1:16   74 27:23  9:08 1:47:18 
   58   1/1     393 Lisa Wheeler              61 F   Bloomington , MN        62 20:09  4:35   74  3:31  5:04   71   53:45 16.7  1:20   72 27:11  9:04 1:47:27 
   59   4/14    346 Sara Pank                 34 F   Strum , WI             103 25:01  5:42   52  3:18  4:30   43   50:25 17.9  1:14   59 26:18  8:46 1:47:27 
   60   5/14    335 Kate McGrath              35 F   St Mary's Point , MN   102 24:52  5:39   47  3:13  4:08   58   52:49 17.0  0:30   52 25:18  8:26 1:47:36 
   61   7/9     316 Brian Jones               35 M   Dodge Center , MN      107 25:26  5:47   28  3:02  4:18   57   52:46 17.1  1:11   40 24:06  8:02 1:47:45 
   62   2/2     391 Tim Weller                19 M   River Falls , WI         1 13:31  3:05    2  2:31  3:48  120 1:10:22 12.8  0:45    5 19:41  6:34 1:48:06 
   63   3/5     305 Casey Howell              48 M   Roberts , WI           106 25:20  5:46   50  3:18  3:59   52   51:46 17.4  0:35   66 26:40  8:54 1:48:18 
   64   1/4     354 Pady Regnier              56 F   Bloominton , MN         48 19:05  4:21   80  3:37  5:48   74   54:29 16.5  1:30   76 27:31  9:11 1:48:22 
   65   4/6     378 Colbey Sullivan           34 M   Saint Paul , MN         69 20:56  4:46   26  2:59  5:14   76   54:55 16.4  0:59   67 26:41  8:54 1:48:43 
   66   4/6     272 Tom Couillard             63 M   White Bear Lake , MN    54 19:27  4:26  111  4:15  6:07   69   53:42 16.8  1:30   81 28:19  9:27 1:49:03 
   67   6/11    253 Anne Anez                 40 F   New Richmond , WI       94 23:48  5:25   59  3:24  6:18   47   51:00 17.6  1:51   65 26:36  8:52 1:49:31 
   68   5/14    320 Michele Khouli            33 F   Woodbury , MN           86 22:52  5:12   76  3:35  5:27   79   55:10 16.3  1:17   49 25:08  8:23 1:49:52 
   69   6/14    250 Carin Anderson            31 F   River Falls , WI        45 18:55  4:18   86  3:42  6:06   67   53:35 16.8  1:26   90 30:09 10:03 1:50:09 
   70   1/5     290 Mackenzie Gearin          14 F   Star Prairie , WI        8 15:47  3:36   11  2:44  4:54  112 1:05:28 13.7  0:41   35 23:30  7:50 1:50:19 
   71   2/6     263 Kiersten Caine            20 F   Forest Lake , MN        23 16:49  3:50   98  3:57  4:45   84   56:51 15.8  0:36  100 31:25 10:29 1:50:23 
   72   5/6     330 Thomas Manley             32 M   Saint Paul , MN         95 24:05  5:29   33  3:03  5:43   59   52:50 17.0  0:47   73 27:11  9:04 1:50:34 
   73   7/14    389 Suzanne Walsh             31 F   Saint Paul , MN         89 23:07  5:16   71  3:30  5:39   50   51:24 17.5  1:25   91 30:13 10:05 1:51:45 
   74   6/10    251 Charles Anderson          57 M   Roseville , MN          53 19:18  4:24  123  4:39  7:24   51   51:43 17.4  1:28  106 32:02 10:41 1:51:53 
   75   2/4     325 Jody Lessard              56 F   White Bear Lake , MN    85 22:51  5:12   83  3:38  4:50   63   53:03 17.0  1:02   97 30:30 10:10 1:52:15 
   76   8/14    326 Raeann Linn               34 F   Cottage Grove , MN      19 16:35  3:47  110  4:11  5:55   86   57:19 15.7  1:02  103 31:38 10:33 1:52:27 
   77   9/14    277 Heather Diersen           30 F   St. Louis Park , MN     81 22:03  5:01  108  4:10  6:06   80   55:51 16.1  1:09   77 27:38  9:13 1:52:45 
   78   6/6     264 Joshua Campbell           31 M   Greenfield , MN        120 27:08  6:10   60  3:25  5:09   72   53:59 16.7  1:08   56 25:48  8:36 1:53:11 
   79  10/14    301 Emily Hadler              32 F   Red Wing , MN          113 26:12  5:58   77  3:36  5:05   65   53:24 16.9  0:41   80 28:08  9:23 1:53:28 
   80  11/14    258 Meredith Bauer            31 F   Minneapolis , MN        97 24:09  5:30   56  3:21  4:41   92   59:12 15.2  0:57   45 24:36  8:12 1:53:33 
   81   7/11    309 Janine Huyer-Devries      40 F   Richfiled , MN          77 21:40  4:56  109  4:10  6:26   66   53:24 16.9  1:36   98 30:54 10:18 1:53:58 
   82   2/4     319 Susie Kelley              49 F   Stillwater , MN         72 21:09  4:49  107  4:07  6:41   64   53:15 16.9  1:37  110 32:07 10:43 1:54:47 
   83   3/4     334 Cathleen McGinnity        46 F   Luck , WI               84 22:27  5:06   91  3:45  5:20   82   56:29 15.9  1:09   89 29:59 10:00 1:55:22 
   84   8/11    252 Heidi Anderson-Isaac      40 F   St. Paul , MN           87 22:57  5:13   94  3:46  5:13   70   53:42 16.8  1:30  107 32:04 10:42 1:55:23 
   85   4/6     293 Jeri Glick                53 F   Roseville , MN         104 25:04  5:42   81  3:38  4:37   89   58:35 15.4  0:40   69 26:53  8:58 1:55:47 
   86  12/13    347 Mark Phillippi            42 M   Maple Grove , MN        75 21:37  4:55   79  3:37  6:11   56   52:37 17.1  2:02  113 33:33 11:11 1:55:57 
   87   3/4     280 Paula Duthoy              56 F   Saint Paul , MN         76 21:39  4:56  101  4:03  6:35   88   57:43 15.6  0:56   86 29:19  9:47 1:56:10 
   88   6/14    386 Nicole Vaughn             36 F   White Bear Lake , MN    92 23:38  5:23   73  3:30  5:06  122 1:11:18 12.6  1:09    1 16:50  5:37 1:58:00 
   89   7/10    341 Walter Milbrath           57 M   Hudson , WI             61 20:03  4:34   99  4:00  5:34   93   59:45 15.1  1:13  102 31:36 10:32 1:58:09 
   90  12/14    357 Megan Riemer              33 F   Saint Paul , MN         93 23:44  5:24   92  3:45  5:10   90   58:50 15.3  0:59   92 30:14 10:05 1:58:55 
   91   7/14    364 Joanne Schoen             39 F   Saint Paul , MN         83 22:23  5:06  103  4:04  8:14   94 1:00:05 15.0  1:52   62 26:29  8:50 1:59:01 
   92   4/5     295 Gary Graham               46 M   Savage , MN             40 18:22  4:11   95  3:50  6:33   98 1:01:07 14.7  1:42  108 32:04 10:42 1:59:46 
   93   8/14    296 Katie Gravesen            36 F   River Falls , WI       105 25:07  5:43   84  3:40  5:32   87   57:21 15.7  1:34   96 30:26 10:09 1:59:58 
   94   8/9     344 Dan Novack                37 M   White Bear Lake , MN    91 23:37  5:22  106  4:07  6:39   81   56:27 15.9  1:35  109 32:05 10:42 2:00:22 
   95   2/5     307 Sydney Howell             19 F   Roberts , WI            79 21:50  4:58   58  3:24  4:10  111 1:05:03 13.8  0:38   84 29:10  9:44 2:00:49 
   96   5/6     398 Ross Wolford              60 M   Pleasant Hill , MO      98 24:10  5:30  104  4:05  6:19   77   55:00 16.4  1:40  114 33:45 11:15 2:00:52 
   97  13/14    322 Kaarin Kratz              31 F   St Paul , MN           116 26:31  6:02   88  3:43  6:36   75   54:54 16.4  2:05   99 30:57 10:19 2:01:02 
   98   5/6     259 Annie Blide               51 F   Stillwater , MN         73 21:13  4:50  102  4:03  6:46  100 1:01:59 14.5  0:42   95 30:24 10:08 2:01:03 
   99   3/5     382 Rebecca Thomas            15 F   Roberts , WI            41 18:36  4:14   75  3:33  5:17  115 1:07:06 13.4  0:34   87 29:38  9:53 2:01:09 
  100   4/5     395 Stacey Wherley            16 F   Osceola , WI           109 25:50  5:53   12  2:46  4:53  116 1:07:54 13.3  0:56   17 21:50  7:17 2:01:21 
  101   9/11    365 Karin Schroeder           44 F   Hudson , WI            117 26:34  6:03   69  3:30  4:52  103 1:02:12 14.5  0:52   70 26:55  8:59 2:01:22 
  102   8/10    337 Thomas Meister            59 M   St. Croix Falls , WI    99 24:10  5:30   67  3:29  5:56  105 1:02:47 14.3  1:36   85 29:16  9:46 2:03:43 
  103  10/11    312 Carla James               42 F   Stillwater , MN         51 19:09  4:22  120  4:30  7:13   91   59:01 15.2  2:13  120 36:20 12:07 2:03:54 
  104   9/10    373 Daniel Smith              56 M   San Francisco , CA     115 26:30  6:02  119  4:29 10:34   83   56:48 15.8  4:28   55 25:39  8:33 2:03:57 
  105   1/1     286 Rachel Flaherty           26 F   St. Paul , MN          112 26:12  5:58   85  3:40  5:40   97 1:01:04 14.7  1:07   88 29:56  9:59 2:03:57 
  106   9/14    342 Stephanie Mullally        36 F   Woodbury , MN           36 18:04  4:07  100  4:01  6:27  118 1:08:29 13.1  0:45   93 30:22 10:08 2:04:05 
  107   3/6     302 Jocelyn Hokkanen          20 F   Lino Lakes , MN         47 19:01  4:20  105  4:07  5:14  117 1:08:03 13.2  1:15  105 31:54 10:38 2:05:26 
  108   4/6     303 Madeline Hokkanen         21 F   Saint Paul , MN         71 21:06  4:48   55  3:21  6:17  119 1:09:33 12.9  0:42   82 28:32  9:31 2:06:08 
  109   5/6     333 Alexandra McDowell        21 F   Lake Elmo , MN          80 21:56  4:59   87  3:43  8:34  108 1:04:21 14.0  1:08   94 30:24 10:08 2:06:20 
  110  10/14    368 Molly Siebert             35 F   Hudson , WI            110 25:58  5:55   61  3:26  7:18  107 1:04:13 14.0  3:19   61 26:26  8:49 2:07:12 
  111  11/14    362 Rebecca Saunders-Pearc    39 F   North Saint Paul , MN   82 22:19  5:05  117  4:27  7:45   95 1:00:40 14.8  2:00  121 36:26 12:09 2:09:08 
  112  13/13    329 Greg Mahr                 41 M   Hudson , WI            114 26:20  6:00   51  3:18  6:32  104 1:02:19 14.4  1:19  111 33:03 11:01 2:09:32 
  113  12/14    370 Shannon Skally            39 F   Saint Paul , MN        100 24:27  5:34  115  4:24  6:52  101 1:02:05 14.5  0:42  122 36:29 12:10 2:10:33 
  114  10/10    315 Walt Johnson              58 M   St Paul , MN            74 21:35  4:55  122  4:34  9:13   99 1:01:41 14.6  3:42  117 34:44 11:35 2:10:53 
  115   6/6     292 Anna Glas                 21 F   Minneapolis , MN       108 25:32  5:49   97  3:55  5:00  109 1:04:35 13.9  1:07  119 35:47 11:56 2:11:59 
  116   5/5     369 Bryan Simmons             48 M   Minneapolis , MN       121 27:56  6:21  114  4:20  9:00  102 1:02:09 14.5  2:11  101 31:26 10:29 2:12:40 
  117  13/14    262 Angie Byars               37 F   Stillwater , MN         96 24:05  5:29  116  4:26  7:11  114 1:06:58 13.4  1:20  115 34:28 11:30 2:14:00 
  118  14/14    385 Lisa Vanderwyst           31 F   North Hudson , WI      101 24:27  5:34  118  4:28  9:14  110 1:04:35 13.9  2:37  124 37:41 12:34 2:18:33 
  119   6/6     348 Martha Phillips           52 F   Minneapolis , MN       118 26:40  6:04  124  4:52  7:19  106 1:03:06 14.3  2:04  125 40:04 13:22 2:19:11 
  120   9/9     375 Jason St. Germain         36 M   Oakdale , MN           126 39:14  8:55  113  4:20  6:26   96 1:00:50 14.8  1:08  104 31:39 10:33 2:19:15 
  121  11/11    300 Joleen Gutting            42 F   River Falls , WI       111 26:08  5:57  112  4:17  6:32  123 1:12:01 12.5  1:19  112 33:30 11:10 2:19:28 
  122  14/14    397 Christa Woebkenberg       35 F   St Paul , MN            88 22:58  5:14  125  4:52  7:53  124 1:12:09 12.5  1:49  118 34:57 11:39 2:19:44 
  123   5/5     363 Kellie Schaefer           18 F   Prescott , WI          119 26:48  6:06   66  3:28  4:20  125 1:15:54 11.9  1:02  116 34:35 11:32 2:22:37 
  124   4/4     276 Jean Diekmann             49 F   St. Paul , MN          122 29:17  6:40   65  3:28 10:51  121 1:11:11 12.6  2:47   83 28:56  9:39 2:23:01 
  125   6/6     399 Erik Wolhowe              64 M   St Paul , MN           123 34:08  7:46  121  4:32  7:03  113 1:05:59 13.6  1:23  123 37:12 12:24 2:25:44 
  126   8/8     270 Joe Costa                 53 M   St. Paul , MN          125 38:34  8:46   62  3:27  6:54  127 1:31:33  9.8  1:23  127 48:06 16:02 3:06:27 
  127   4/4     339 Stacey Meyer              57 F   Forest Lake , MN       124 36:16  8:15  126  6:03 11:27  126 1:31:27  9.8  1:21  126 48:03 16:01 3:08:32 

results by Mtec Results                results posted on:  www.mtecresults.com

                                                      Croixathlon       
                                         Camp St Croix, June 23, 2012                
                                                        ELITE Results
                                          1/3 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run

Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ========= ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1   1/2     304 David Holden              43 M   North Hudson , WI        2 11:27  2:37    4  2:14  2:50    1   39:12 23.0  0:32    2 18:49  6:17 1:12:49 
    2   1/2     356 Greg Rhodes               32 M   Saint Paul , MN          1 11:16  2:34    5  2:31  3:04    4   41:41 21.6  0:31    1 18:12  6:04 1:14:42 
    3   2/2     285 James Felling             33 M   River Falls , WI         6 14:29  3:18    3  2:09  2:43    3   40:48 22.1  0:20    5 19:44  6:35 1:18:03 
    4   2/2     359 Jonathan Sage-Martinson   42 M   Saint Paul , MN          4 14:16  3:15    1  1:54  2:27    5   42:15 21.3  0:34    4 19:34  6:32 1:19:03 
    5   1/1     402 Brian Zeuli               35 M   Hudson , WI              5 14:25  3:17    6  2:44  3:23    2   40:43 22.1  0:35    6 21:19  7:07 1:20:24 
    6   1/1     328 Brent Magid               47 M   Excelsior , MN           3 12:47  2:55    7  2:49  3:30    7   44:52 20.1  0:35    7 21:42  7:14 1:23:25 
    7           405 Paul Marietta             35 M   River Falls , WI         7 18:39  4:15    2  2:08  2:55    6   44:38 20.2  0:42    3 19:29  6:30 1:26:21 

results by Mtec Results                results posted on:  www.mtecresults.com

                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  291 Jeff Gilmer               53 M   Delano , MN              6 14:52  3:23   12  2:49  4:03    5   42:04 21.4  0:43    8 20:42  6:54 1:22:22 
    2  374 Josh Sprague              40 M   Edina , MN              14 16:29  3:45   10  2:46  3:40    8   43:44 20.6  0:34    1 18:44  6:15 1:23:09 
    3  308 Tim Huntley               42 M   Hudson , WI              2 13:36  3:06    6  2:36  3:37    9   44:14 20.3  0:35   11 21:20  7:07 1:23:20 
    4  257 Alex Barrette             16 M   Houlton , WI             3 14:19  3:16   17  2:55  3:26   12   44:44 20.1  0:37    7 20:26  6:49 1:23:30 
    5  267 Kirk Clowser              55 M   Dellwood , MN            4 14:25  3:17   18  2:57  4:08    3   41:20 21.8  0:53   28 23:41  7:54 1:24:24 
    6  297 Thomas Guelzow Ii         42 M   Eau Claire , WI          5 14:51  3:23   26  3:04  4:00    4   41:21 21.8  0:40   27 23:36  7:52 1:24:26 
    7  313 Trent Johnson             40 M   Hudson , WI             18 17:30  3:59    4  2:34  3:33    2   41:06 21.9  1:03   21 22:35  7:32 1:25:45 
    8  254 Brad Anez                 41 M   New Richmond , WI        9 16:05  3:40    5  2:35  3:40   14   45:37 19.7  0:45    6 20:06  6:42 1:26:11 
    9  265 Rick Christenson          54 M   Roseville , MN          31 19:08  4:21   32  3:12  4:41    1   40:24 22.3  0:52   14 21:48  7:16 1:26:51 
   10  349 Brandon Piechowski        22 M   Shoreview , MN          11 16:21  3:43    8  2:41  4:22   15   45:44 19.7  0:59    3 19:27  6:29 1:26:51 
   11  278 Dave Dow                  57 M   Stillwater , MN         16 16:46  3:49   24  3:03  3:52    7   43:39 20.6  0:55   19 22:21  7:27 1:27:31 
   12  379 Mark Swiontek             40 M   Osceola , WI            12 16:21  3:43    3  2:31  6:15   16   46:09 19.5  1:01    2 19:07  6:23 1:28:51 
   13  327 Mike Lyner                58 M   Stillwater , MN         27 18:38  4:15   34  3:13  4:35    6   43:15 20.8  0:58   16 22:06  7:22 1:29:32 
   14  281 Nathan Edin               40 M   Hudson , WI             24 18:22  4:11   11  2:48  4:32   10   44:20 20.3  0:45   18 22:17  7:26 1:30:14 
   15  401 Doug Wynveen              55 M   Osceola , WI            36 19:36  4:28   15  2:50  3:54   11   44:27 20.2  0:50   13 21:39  7:13 1:30:23 
   16  287 Eric Fotsch               38 M   Minneapolis , MN        15 16:38  3:47   13  2:50  4:12   24   47:14 19.1  1:11   23 22:48  7:36 1:32:01 
   17  311 Paul Jaeger               46 M   Hudson , WI             30 19:07  4:21   33  3:12  4:46   19   46:25 19.4  1:02   10 21:07  7:03 1:32:25 
   18  310 Kirk Jacobson             53 M   Hudson , WI             29 19:01  4:20   21  3:02  4:46   17   46:18 19.4  1:20    9 21:03  7:01 1:32:25 
   19  376 Adam Starkey              32 M   Rochester , WI           8 15:52  3:37   37  3:19  4:40   18   46:21 19.4  1:20   32 24:33  8:11 1:32:45 
   20  355 Mike Reinhart             43 M   St Paul , MN            21 17:42  4:02    9  2:42  4:34   20   46:25 19.4  2:10   15 21:58  7:20 1:32:47 
   21  388 Aaron Walczak             38 M   Hudson , WI              7 15:22  3:30   14  2:50  4:06   32   49:42 18.1  1:06   22 22:47  7:36 1:33:01 
   22  387 Scott Veenendall          39 M   Hudson , WI             17 16:53  3:51   30  3:11  5:24   27   47:56 18.8  1:00   17 22:15  7:25 1:33:26 
   23  282 Stephen Engler            39 M   River Falls , WI        22 17:52  4:04   23  3:02  4:27   28   47:58 18.8  1:06   20 22:24  7:28 1:33:45 
   24  269 Michael Colaizy           62 M   Osceola , WI            38 19:51  4:31   27  3:05  4:01   13   44:56 20.0  0:56   29 24:02  8:01 1:33:45 
   25  321 Michael Konobeck          32 M   Blaine , MN             23 18:09  4:08   28  3:08  4:45   23   47:09 19.1  1:02   24 22:49  7:37 1:33:52 
   26  350 Jacob Pittman             20 M   Hudson , WI             35 19:30  4:26    1  2:26  3:36   36   50:57 17.7  1:00    5 19:59  6:40 1:35:00 
   27  390 Michael Waterman          42 M   New Richmond , WI       26 18:37  4:14   19  2:59  4:03   30   48:58 18.4  1:38   25 23:00  7:40 1:36:13 
   28  284 Patrick Erlandson         53 M   Wayzata , MN            42 20:33  4:41   43  3:29  5:52   21   46:54 19.2  1:21   12 21:38  7:13 1:36:16 
   29  289 Steve Gaffer              52 M   New Richmond , WI       10 16:07  3:40   46  3:36  4:27   26   47:29 19.0  1:05   47 27:29  9:10 1:36:35 
   30  371 Daniel Smaida             44 M   Prescott , WI           19 17:31  3:59   38  3:20  5:14   22   47:07 19.1  1:20   40 26:03  8:41 1:37:13 
   31  273 Dan Davis                 58 M   Shoreview , MN          28 18:48  4:17   29  3:09  4:14   25   47:28 19.0  1:19   42 26:35  8:52 1:38:22 
   32  367 Mark Schultz              50 M   Prior Lake , MN         20 17:40  4:01   41  3:27  4:46   34   50:18 17.9  1:00   35 25:04  8:22 1:38:47 
   33  324 Scott Larson              61 M   Hudson , WI             32 19:16  4:23   44  3:30  6:18   29   48:21 18.6  1:11   37 25:28  8:30 1:40:32 
   34  299 Tom Gujer                 54 M   River Falls , WI        45 21:03  4:47   31  3:11  5:47   31   49:27 18.2  1:01   33 24:38  8:13 1:41:54 
   35  361 Xavier Salgado            37 M   River Falls , WI        37 19:48  4:30   45  3:30  5:59   35   50:36 17.8  1:12   31 24:24  8:08 1:41:57 
   36  409 David Malmgren            34 M    ,                       48 21:48  4:58    7  2:40  4:12   33   49:51 18.1  1:12   36 25:18  8:26 1:42:18 
   37  377 Michael Steilen           39 M   Minneapolis , MN        43 20:39  4:42   49  3:45  7:12   37   51:18 17.5  1:39   26 23:03  7:41 1:43:50 
   38  323 Richard Laidlaw           43 M   River Falls , WI        13 16:22  3:44   16  2:51  5:04   51   57:02 15.8  0:39   34 24:55  8:19 1:44:01 
   39  318 Tom Karp                  47 M   St. Paul , MN           39 19:57  4:32   48  3:38  5:59   44   53:01 17.0  1:33   41 26:17  8:46 1:46:45 
   40  394 Rick E Wheeler            61 M   Bloomington , MN        41 20:22  4:38   50  3:46  5:24   43   52:55 17.0  1:16   46 27:23  9:08 1:47:18 
   41  316 Brian Jones               35 M   Dodge Center , MN       54 25:26  5:47   22  3:02  4:18   41   52:46 17.1  1:11   30 24:06  8:02 1:47:45 
   42  391 Tim Weller                19 M   River Falls , WI         1 13:31  3:05    2  2:31  3:48   60 1:10:22 12.8  0:45    4 19:41  6:34 1:48:06 
   43  305 Casey Howell              48 M   Roberts , WI            53 25:20  5:46   35  3:18  3:59   39   51:46 17.4  0:35   43 26:40  8:54 1:48:18 
   44  378 Colbey Sullivan           34 M   Saint Paul , MN         44 20:56  4:46   20  2:59  5:14   47   54:55 16.4  0:59   44 26:41  8:54 1:48:43 
   45  272 Tom Couillard             63 M   White Bear Lake , MN    34 19:27  4:26   55  4:15  6:07   45   53:42 16.8  1:30   48 28:19  9:27 1:49:03 
   46  330 Thomas Manley             32 M   Saint Paul , MN         50 24:05  5:29   25  3:03  5:43   42   52:50 17.0  0:47   45 27:11  9:04 1:50:34 
   47  251 Charles Anderson          57 M   Roseville , MN          33 19:18  4:24   61  4:39  7:24   38   51:43 17.4  1:28   53 32:02 10:41 1:51:53 
   48  264 Joshua Campbell           31 M   Greenfield , MN         57 27:08  6:10   39  3:25  5:09   46   53:59 16.7  1:08   39 25:48  8:36 1:53:11 
   49  347 Mark Phillippi            42 M   Maple Grove , MN        47 21:37  4:55   47  3:37  6:11   40   52:37 17.1  2:02   57 33:33 11:11 1:55:57 
   50  341 Walter Milbrath           57 M   Hudson , WI             40 20:03  4:34   52  4:00  5:34   52   59:45 15.1  1:13   51 31:36 10:32 1:58:09 
   51  295 Gary Graham               46 M   Savage , MN             25 18:22  4:11   51  3:50  6:33   54 1:01:07 14.7  1:42   54 32:04 10:42 1:59:46 
   52  344 Dan Novack                37 M   White Bear Lake , MN    49 23:37  5:22   54  4:07  6:39   49   56:27 15.9  1:35   55 32:05 10:42 2:00:22 
   53  398 Ross Wolford              60 M   Pleasant Hill , MO      51 24:10  5:30   53  4:05  6:19   48   55:00 16.4  1:40   58 33:45 11:15 2:00:52 
   54  337 Thomas Meister            59 M   St. Croix Falls , WI    52 24:10  5:30   42  3:29  5:56   58 1:02:47 14.3  1:36   49 29:16  9:46 2:03:43 
   55  373 Daniel Smith              56 M   San Francisco , CA      56 26:30  6:02   58  4:29 10:34   50   56:48 15.8  4:28   38 25:39  8:33 2:03:57 
   56  329 Greg Mahr                 41 M   Hudson , WI             55 26:20  6:00   36  3:18  6:32   57 1:02:19 14.4  1:19   56 33:03 11:01 2:09:32 
   57  315 Walt Johnson              58 M   St Paul , MN            46 21:35  4:55   60  4:34  9:13   55 1:01:41 14.6  3:42   59 34:44 11:35 2:10:53 
   58  369 Bryan Simmons             48 M   Minneapolis , MN        58 27:56  6:21   57  4:20  9:00   56 1:02:09 14.5  2:11   50 31:26 10:29 2:12:40 
   59  375 Jason St. Germain         36 M   Oakdale , MN            61 39:14  8:55   56  4:20  6:26   53 1:00:50 14.8  1:08   52 31:39 10:33 2:19:15 
   60  399 Erik Wolhowe              64 M   St Paul , MN            59 34:08  7:46   59  4:32  7:03   59 1:05:59 13.6  1:23   60 37:12 12:24 2:25:44 
   61  270 Joe Costa                 53 M   St. Paul , MN           60 38:34  8:46   40  3:27  6:54   61 1:31:33  9.8  1:23   61 48:06 16:02 3:06:27 


                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  256 Cheryl Barker             43 F   Hudson , WI              8 17:07  3:54    4  2:50  3:52    1   45:37 19.7  1:12    7 23:18  7:46 1:31:04 
    2  283 Megan Erlandson           22 F   Wayzata , MN             6 16:40  3:48    1  2:41  4:36   12   51:13 17.6  0:50    2 19:55  6:39 1:33:12 
    3  288 Catherine Fredrick        34 F   Farmington , MN          9 17:21  3:57    7  3:03  4:18    6   49:48 18.1  1:13    4 22:11  7:24 1:34:49 
    4  380 Shawn Tausz Meyers        32 F   Hudson , WI             13 18:01  4:06    9  3:04  4:35    8   49:58 18.0  0:47    5 22:12  7:24 1:35:31 
    5  317 Angela Jordahl            40 F   Big Lake , MN           21 19:40  4:29    6  2:58  3:51    5   49:33 18.2  0:52    6 22:50  7:37 1:36:45 
    6  275 Jessica Deegan            35 F   Saint Paul , MN          4 16:12  3:41   12  3:11  3:59   18   52:59 17.0  0:45    8 23:26  7:49 1:37:19 
    7  340 Carolyn Milbrath          54 F   Hudson , WI              3 16:03  3:39   14  3:16  4:13   10   50:58 17.7  0:50   19 26:24  8:48 1:38:25 
    8  266 Ann Clowser               48 F   Dellwood , WI           23 20:23  4:38   10  3:09  4:13    2   47:21 19.0  1:21   17 25:33  8:31 1:38:50 
    9  411 Megan Westhoff            35 F   Hudson , WI                                               16   52:10 17.3  1:13   10 24:05  8:02 1:38:59 
   10  408 Kathryn Tiede             44 F    ,                        2 15:48  3:36    5  2:52  4:31   24   53:42 16.8  1:09   15 25:09  8:23 1:40:17 
   11  336 Meghan McGree             33 F   Inver Grove Height ,    15 18:06  4:07    8  3:03  4:51   14   52:04 17.3  1:18   11 24:09  8:03 1:40:27 
   12  352 Cathy Quinlivan           51 F   St. Paul , MN           12 17:59  4:06   15  3:17  5:29    4   48:12 18.7  1:06   32 28:08  9:23 1:40:53 
   13  298 Julie Gujer               42 F   River Falls , WI        24 20:42  4:43   11  3:10  4:19    3   48:06 18.7  0:37   31 27:41  9:14 1:41:23 
   14  400 Susan Woods               50 F   Shoreview , MN          10 17:40  4:01   45  3:53  4:45   15   52:06 17.3  0:41   27 27:10  9:04 1:42:20 
   15  384 Carolyn Tuohy             38 F   Minneapolis , MN        25 20:45  4:43   23  3:27  4:46   27   53:59 16.7  1:13   12 24:33  8:11 1:45:15 
   16  314 Velda Johnson             41 F   Maplewood , MN          42 23:07  5:16   19  3:23  5:01    7   49:53 18.0  0:57   24 26:42  8:54 1:45:38 
   17  338 Heidi Meyer               37 F   St. Louis Park , MN     11 17:49  4:03   41  3:44  5:30   30   55:05 16.3  1:15   22 26:29  8:50 1:46:06 
   18  393 Lisa Wheeler              61 F   Bloomington , MN        22 20:09  4:35   29  3:31  5:04   26   53:45 16.7  1:20   28 27:11  9:04 1:47:27 
   19  346 Sara Pank                 34 F   Strum , WI              51 25:01  5:42   16  3:18  4:30    9   50:25 17.9  1:14   18 26:18  8:46 1:47:27 
   20  335 Kate McGrath              35 F   St Mary's Point , MN    50 24:52  5:39   13  3:13  4:08   17   52:49 17.0  0:30   16 25:18  8:26 1:47:36 
   21  354 Pady Regnier              56 F   Bloominton , MN         19 19:05  4:21   33  3:37  5:48   28   54:29 16.5  1:30   29 27:31  9:11 1:48:22 
   22  253 Anne Anez                 40 F   New Richmond , WI       45 23:48  5:25   21  3:24  6:18   11   51:00 17.6  1:51   23 26:36  8:52 1:49:31 
   23  320 Michele Khouli            33 F   Woodbury , MN           38 22:52  5:12   31  3:35  5:27   31   55:10 16.3  1:17   14 25:08  8:23 1:49:52 
   24  250 Carin Anderson            31 F   River Falls , WI        17 18:55  4:18   38  3:42  6:06   23   53:35 16.8  1:26   41 30:09 10:03 1:50:09 
   25  290 Mackenzie Gearin          14 F   Star Prairie , WI        1 15:47  3:36    2  2:44  4:54   54 1:05:28 13.7  0:41    9 23:30  7:50 1:50:19 
   26  263 Kiersten Caine            20 F   Forest Lake , MN         7 16:49  3:50   47  3:57  4:45   34   56:51 15.8  0:36   51 31:25 10:29 1:50:23 
   27  389 Suzanne Walsh             31 F   Saint Paul , MN         41 23:07  5:16   27  3:30  5:39   13   51:24 17.5  1:25   42 30:13 10:05 1:51:45 
   28  325 Jody Lessard              56 F   White Bear Lake , MN    37 22:51  5:12   35  3:38  4:50   19   53:03 17.0  1:02   48 30:30 10:10 1:52:15 
   29  326 Raeann Linn               34 F   Cottage Grove , MN       5 16:35  3:47   56  4:11  5:55   35   57:19 15.7  1:02   52 31:38 10:33 1:52:27 
   30  277 Heather Diersen           30 F   St. Louis Park , MN     33 22:03  5:01   54  4:10  6:06   32   55:51 16.1  1:09   30 27:38  9:13 1:52:45 
   31  301 Emily Hadler              32 F   Red Wing , MN           59 26:12  5:58   32  3:36  5:05   21   53:24 16.9  0:41   33 28:08  9:23 1:53:28 
   32  258 Meredith Bauer            31 F   Minneapolis , MN        47 24:09  5:30   18  3:21  4:41   41   59:12 15.2  0:57   13 24:36  8:12 1:53:33 
   33  309 Janine Huyer-Devries      40 F   Richfiled , MN          30 21:40  4:56   55  4:10  6:26   22   53:24 16.9  1:36   49 30:54 10:18 1:53:58 
   34  319 Susie Kelley              49 F   Stillwater , MN         27 21:09  4:49   53  4:07  6:41   20   53:15 16.9  1:37   55 32:07 10:43 1:54:47 
   35  334 Cathleen McGinnity        46 F   Luck , WI               36 22:27  5:06   42  3:45  5:20   33   56:29 15.9  1:09   40 29:59 10:00 1:55:22 
   36  252 Heidi Anderson-Isaac      40 F   St. Paul , MN           39 22:57  5:13   44  3:46  5:13   25   53:42 16.8  1:30   54 32:04 10:42 1:55:23 
   37  293 Jeri Glick                53 F   Roseville , MN          52 25:04  5:42   34  3:38  4:37   38   58:35 15.4  0:40   25 26:53  8:58 1:55:47 
   38  280 Paula Duthoy              56 F   Saint Paul , MN         29 21:39  4:56   49  4:03  6:35   37   57:43 15.6  0:56   37 29:19  9:47 1:56:10 
   39  386 Nicole Vaughn             36 F   White Bear Lake , MN    43 23:38  5:23   28  3:30  5:06   62 1:11:18 12.6  1:09    1 16:50  5:37 1:58:00 
   40  357 Megan Riemer              33 F   Saint Paul , MN         44 23:44  5:24   43  3:45  5:10   39   58:50 15.3  0:59   43 30:14 10:05 1:58:55 
   41  364 Joanne Schoen             39 F   Saint Paul , MN         35 22:23  5:06   51  4:04  8:14   42 1:00:05 15.0  1:52   21 26:29  8:50 1:59:01 
   42  296 Katie Gravesen            36 F   River Falls , WI        53 25:07  5:43   36  3:40  5:32   36   57:21 15.7  1:34   47 30:26 10:09 1:59:58 
   43  307 Sydney Howell             19 F   Roberts , WI            31 21:50  4:58   20  3:24  4:10   53 1:05:03 13.8  0:38   36 29:10  9:44 2:00:49 
   44  322 Kaarin Kratz              31 F   St Paul , MN            60 26:31  6:02   40  3:43  6:36   29   54:54 16.4  2:05   50 30:57 10:19 2:01:02 
   45  259 Annie Blide               51 F   Stillwater , MN         28 21:13  4:50   50  4:03  6:46   45 1:01:59 14.5  0:42   46 30:24 10:08 2:01:03 
   46  382 Rebecca Thomas            15 F   Roberts , WI            16 18:36  4:14   30  3:33  5:17   56 1:07:06 13.4  0:34   38 29:38  9:53 2:01:09 
   47  395 Stacey Wherley            16 F   Osceola , WI            55 25:50  5:53    3  2:46  4:53   57 1:07:54 13.3  0:56    3 21:50  7:17 2:01:21 
   48  365 Karin Schroeder           44 F   Hudson , WI             61 26:34  6:03   26  3:30  4:52   47 1:02:12 14.5  0:52   26 26:55  8:59 2:01:22 
   49  312 Carla James               42 F   Stillwater , MN         20 19:09  4:22   62  4:30  7:13   40   59:01 15.2  2:13   61 36:20 12:07 2:03:54 
   50  286 Rachel Flaherty           26 F   St. Paul , MN           58 26:12  5:58   37  3:40  5:40   44 1:01:04 14.7  1:07   39 29:56  9:59 2:03:57 
   51  342 Stephanie Mullally        36 F   Woodbury , MN           14 18:04  4:07   48  4:01  6:27   59 1:08:29 13.1  0:45   44 30:22 10:08 2:04:05 
   52  302 Jocelyn Hokkanen          20 F   Lino Lakes , MN         18 19:01  4:20   52  4:07  5:14   58 1:08:03 13.2  1:15   53 31:54 10:38 2:05:26 
   53  303 Madeline Hokkanen         21 F   Saint Paul , MN         26 21:06  4:48   17  3:21  6:17   60 1:09:33 12.9  0:42   34 28:32  9:31 2:06:08 
   54  333 Alexandra McDowell        21 F   Lake Elmo , MN          32 21:56  4:59   39  3:43  8:34   50 1:04:21 14.0  1:08   45 30:24 10:08 2:06:20 
   55  368 Molly Siebert             35 F   Hudson , WI             56 25:58  5:55   22  3:26  7:18   49 1:04:13 14.0  3:19   20 26:26  8:49 2:07:12 
   56  362 Rebecca Saunders-Pearc    39 F   North Saint Paul , MN   34 22:19  5:05   60  4:27  7:45   43 1:00:40 14.8  2:00   62 36:26 12:09 2:09:08 
   57  370 Shannon Skally            39 F   Saint Paul , MN         48 24:27  5:34   58  4:24  6:52   46 1:02:05 14.5  0:42   63 36:29 12:10 2:10:33 
   58  292 Anna Glas                 21 F   Minneapolis , MN        54 25:32  5:49   46  3:55  5:00   51 1:04:35 13.9  1:07   60 35:47 11:56 2:11:59 
   59  262 Angie Byars               37 F   Stillwater , MN         46 24:05  5:29   59  4:26  7:11   55 1:06:58 13.4  1:20   57 34:28 11:30 2:14:00 
   60  385 Lisa Vanderwyst           31 F   North Hudson , WI       49 24:27  5:34   61  4:28  9:14   52 1:04:35 13.9  2:37   64 37:41 12:34 2:18:33 
   61  348 Martha Phillips           52 F   Minneapolis , MN        62 26:40  6:04   63  4:52  7:19   48 1:03:06 14.3  2:04   65 40:04 13:22 2:19:11 
   62  300 Joleen Gutting            42 F   River Falls , WI        57 26:08  5:57   57  4:17  6:32   63 1:12:01 12.5  1:19   56 33:30 11:10 2:19:28 
   63  397 Christa Woebkenberg       35 F   St Paul , MN            40 22:58  5:14   64  4:52  7:53   64 1:12:09 12.5  1:49   59 34:57 11:39 2:19:44 
   64  363 Kellie Schaefer           18 F   Prescott , WI           63 26:48  6:06   25  3:28  4:20   65 1:15:54 11.9  1:02   58 34:35 11:32 2:22:37 
   65  276 Jean Diekmann             49 F   St. Paul , MN           64 29:17  6:40   24  3:28 10:51   61 1:11:11 12.6  2:47   35 28:56  9:39 2:23:01 
   66  339 Stacey Meyer              57 F   Forest Lake , MN        65 36:16  8:15   65  6:03 11:27   66 1:31:27  9.8  1:21   66 48:03 16:01 3:08:32 


                                                  ELITE MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  304 David Holden              43 M   North Hudson , WI        2 11:27  2:37    4  2:14  2:50    1   39:12 23.0  0:32    2 18:49  6:17 1:12:49 
    2  356 Greg Rhodes               32 M   Saint Paul , MN          1 11:16  2:34    5  2:31  3:04    4   41:41 21.6  0:31    1 18:12  6:04 1:14:42 
    3  285 James Felling             33 M   River Falls , WI         6 14:29  3:18    3  2:09  2:43    3   40:48 22.1  0:20    5 19:44  6:35 1:18:03 
    4  359 Jonathan Sage-Martinson   42 M   Saint Paul , MN          4 14:16  3:15    1  1:54  2:27    5   42:15 21.3  0:34    4 19:34  6:32 1:19:03 
    5  402 Brian Zeuli               35 M   Hudson , WI              5 14:25  3:17    6  2:44  3:23    2   40:43 22.1  0:35    6 21:19  7:07 1:20:24 
    6  328 Brent Magid               47 M   Excelsior , MN           3 12:47  2:55    7  2:49  3:30    7   44:52 20.1  0:35    7 21:42  7:14 1:23:25 
    7  405 Paul Marietta             35 M   River Falls , WI         7 18:39  4:15    2  2:08  2:55    6   44:38 20.2  0:42    3 19:29  6:30 1:26:21 


                                                 ELITE FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 


                                                        DID NOT FINISH

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 

    1  274 Mary Deeg                 50 F   St. Paul , MN            1 19:12  4:22    1  4:04  6:01    1   50:07 18.0  1:29                          
    2  392 Unknown Triathlete                ,                                                                                                        


                                                      MALE RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM  MEMBERS                         Rank Swim 1 Pace Hill Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ==== ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  260 The TRI hard pirates! : Tyler Brickle , John McCouly , Chad Burt                                    
                                                    1 19:08  4:21    1  2:49  3:17    1   46:20 19.4  0:30    1 14:20  4:47 1:23:34 
    2  372 Pop Pop : Andrew Smith ,  , Nick Duchow                                                              
                                                    3 25:19  5:46    2  2:49  5:34    2   48:58 18.4  0:25    2 16:53  5:38 1:37:07 
    3  343 The Rippers : Jeff Neske ,  , Jamie Turner                                                           
                                                    2 24:00  5:28    3  3:13  3:52    3   53:15 16.9  1:35    3 24:20  8:07 1:47:00 


                                                     FEMALE RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM  MEMBERS                         Rank Swim 1 Pace Hill Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ==== ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  358 The Dirty Thirties : Rebecca Ryan , Kate Rime , Nora Whalen                                         
                                                    3 20:27  4:39    2  3:30  4:08    1 1:01:20 14.7  0:36    3 33:33 11:11 2:00:02 
    2  255 Babes In Croixland : Nan Bailly , Rutherford Bailly , Nan      D Bailly                             
                                                    2 20:14  4:36    3  4:26  7:46    2 1:04:47 13.9  1:44    1 27:26  9:09 2:01:54 
    3  268 Mistresses of Jack Sparrow : Katherine Schlaefer , Christina Gordon , Jana Hedlund                  
                                                    1 12:51  2:56    1  2:40  3:18    3 1:19:38 11.3  0:31    2 30:51 10:17 2:07:08 


                                                     MIXED RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM  MEMBERS                         Rank Swim 1 Pace Hill Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ==== ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  410 Get me some ATP : Kelli Mutschler , Jeff Mutschler , Chris Stevens                                  
                                                    1 15:36  3:33    4  3:09  3:46    1   51:23 17.5  0:47    1 21:46  7:16 1:33:16 
    2  407 Edinbourgh : David Bailly , Patricia Thomsen , David Bailly                                         
                                                    2 16:12  3:41    5  5:03  7:34    2 1:01:38 14.6  0:40    4 24:38  8:13 1:50:41 
    3  271 Unprepareds : Michael Costello , Clara Costello , Stephen Willett                                   
                                                    5 18:29  4:12    3  3:05  3:38    3 1:06:09 13.6  0:38    2 21:54  7:18 1:50:46 
    4  306 Just Keep Striving : Sam Howell , Jessie Thomas , Karen Howell                                      
                                                    4 17:55  4:05    1  2:34  3:12    4 1:10:08 12.8  0:34    5 29:34  9:52 2:01:21 
    5  406 Tortoise/Hare : Cathy Bailly , Cathy Bailly , Maiko Otsuka                                          
                                                    3 16:49  3:50    2  3:00  3:35    5 1:20:24 11.2  0:32    3 22:39  7:33 2:03:57 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim 
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time  100 yd  Hill
===== ==================== ============== == === =  ====================
    1 Tim Weller            River Falls    WI 19 M   13:31  3:05    2:31 
    2 Tim Huntley           Hudson         WI 42 M   13:36  3:06    2:36 
    3 Alex Barrette         Houlton        WI 16 M   14:19  3:16    2:55 
    4 Kirk Clowser          Dellwood       MN 55 M   14:25  3:17    2:57 
    5 Thomas Guelzow Ii     Eau Claire     WI 42 M   14:51  3:23    3:04 
    6 Jeff Gilmer           Delano         MN 53 M   14:52  3:23    2:49 
    7 Aaron Walczak         Hudson         WI 38 M   15:22  3:30    2:50 
    8 Mackenzie Gearin      Star Prairie   WI 14 F   15:47  3:36    2:44 
    9 Kathryn Tiede                           44 F   15:48  3:36    2:52 
   10 Adam Starkey          Rochester      WI 32 M   15:52  3:37    3:19 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 Rick Christenson      Roseville      MN 54 M 00:40:24 19.3 
    2 Trent Johnson         Hudson         WI 40 M 00:41:06 19.0 
    3 Kirk Clowser          Dellwood       MN 55 M 00:41:20 18.9 
    4 Thomas Guelzow Ii     Eau Claire     WI 42 M 00:41:21 18.9 
    5 Jeff Gilmer           Delano         MN 53 M 00:42:04 18.5 
    6 Mike Lyner            Stillwater     MN 58 M 00:43:15 18.0 
    7 Dave Dow              Stillwater     MN 57 M 00:43:39 17.9 
    8 Josh Sprague          Edina          MN 40 M 00:43:44 17.8 
    9 Tim Huntley           Hudson         WI 42 M 00:44:14 17.6 
   10 Nathan Edin           Hudson         WI 40 M 00:44:20 17.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Nicole Vaughn         White Bear Lak MN 36 F 16:50  5:37 
    2 Josh Sprague          Edina          MN 40 M 18:44  6:15 
    3 Mark Swiontek         Osceola        WI 40 M 19:07  6:23 
    4 Brandon Piechowski    Shoreview      MN 22 M 19:27  6:29 
    5 Tim Weller            River Falls    WI 19 M 19:41  6:34 
    6 Megan Erlandson       Wayzata        MN 22 F 19:55  6:39 
    7 Jacob Pittman         Hudson         WI 20 M 19:59  6:40 
    8 Brad Anez             New Richmond   WI 41 M 20:06  6:42 
    9 Alex Barrette         Houlton        WI 16 M 20:26  6:49 
   10 Jeff Gilmer           Delano         MN 53 M 20:42  6:54 

                          TOP TEN HILL TIMES MALE
                                                                
                                                      Hill      
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time           
===== ==================== ============== == === =  ======
    1 Jacob Pittman         Hudson         WI 20 M    2:26 
    2 Tim Weller            River Falls    WI 19 M    2:31 
    3 Mark Swiontek         Osceola        WI 40 M    2:31 
    4 Trent Johnson         Hudson         WI 40 M    2:34 
    5 Brad Anez             New Richmond   WI 41 M    2:35 
    6 Tim Huntley           Hudson         WI 42 M    2:36 
    7 David Malmgren                          34 M    2:40 
    8 Brandon Piechowski    Shoreview      MN 22 M    2:41 
    9 Mike Reinhart         St Paul        MN 43 M    2:42 
   10 Josh Sprague          Edina          MN 40 M    2:46 

                         TOP TEN HILL TIMES FEMALE
                                                                
                                                      Hill      
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time           
===== ==================== ============== == === =  ======
    1 Megan Erlandson       Wayzata        MN 22 F    2:41 
    2 Mackenzie Gearin      Star Prairie   WI 14 F    2:44 
    3 Stacey Wherley        Osceola        WI 16 F    2:46 
    4 Cheryl Barker         Hudson         WI 43 F    2:50 
    5 Kathryn Tiede                           44 F    2:52 
    6 Angela Jordahl        Big Lake       MN 40 F    2:58 
    7 Catherine Fredrick    Farmington     MN 34 F    3:03 
    8 Meghan McGree         Inver Grove He MN 33 F    3:03 
    9 Shawn Tausz Meyers    Hudson         WI 32 F    3:04 
   10 Ann Clowser           Dellwood       WI 48 F    3:09 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  290 Mackenzie Gearin          14 F   Star Prairie , WI        1 15:47  3:36    1  2:44  4:54    2 1:05:28 13.7  0:41    2 23:30  7:50 1:50:19 
    2  307 Sydney Howell             19 F   Roberts , WI             3 21:50  4:58    3  3:24  4:10    1 1:05:03 13.8  0:38    3 29:10  9:44 2:00:49 
    3  382 Rebecca Thomas            15 F   Roberts , WI             2 18:36  4:14    5  3:33  5:17    3 1:07:06 13.4  0:34    4 29:38  9:53 2:01:09 
    4  395 Stacey Wherley            16 F   Osceola , WI             4 25:50  5:53    2  2:46  4:53    4 1:07:54 13.3  0:56    1 21:50  7:17 2:01:21 
    5  363 Kellie Schaefer           18 F   Prescott , WI            5 26:48  6:06    4  3:28  4:20    5 1:15:54 11.9  1:02    5 34:35 11:32 2:22:37 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  283 Megan Erlandson           22 F   Wayzata , MN             1 16:40  3:48    1  2:41  4:36    1   51:13 17.6  0:50    1 19:55  6:39 1:33:12 
    2  263 Kiersten Caine            20 F   Forest Lake , MN         2 16:49  3:50    5  3:57  4:45    2   56:51 15.8  0:36    4 31:25 10:29 1:50:23 
    3  302 Jocelyn Hokkanen          20 F   Lino Lakes , MN          3 19:01  4:20    6  4:07  5:14    5 1:08:03 13.2  1:15    5 31:54 10:38 2:05:26 
    4  303 Madeline Hokkanen         21 F   Saint Paul , MN          4 21:06  4:48    2  3:21  6:17    6 1:09:33 12.9  0:42    2 28:32  9:31 2:06:08 
    5  333 Alexandra McDowell        21 F   Lake Elmo , MN           5 21:56  4:59    3  3:43  8:34    3 1:04:21 14.0  1:08    3 30:24 10:08 2:06:20 
    6  292 Anna Glas                 21 F   Minneapolis , MN         6 25:32  5:49    4  3:55  5:00    4 1:04:35 13.9  1:07    6 35:47 11:56 2:11:59 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  286 Rachel Flaherty           26 F   St. Paul , MN            1 26:12  5:58    1  3:40  5:40    1 1:01:04 14.7  1:07    1 29:56  9:59 2:03:57 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  288 Catherine Fredrick        34 F   Farmington , MN          2 17:21  3:57    1  3:03  4:18    1   49:48 18.1  1:13    1 22:11  7:24 1:34:49 
    2  380 Shawn Tausz Meyers        32 F   Hudson , WI              3 18:01  4:06    3  3:04  4:35    2   49:58 18.0  0:47    2 22:12  7:24 1:35:31 
    3  336 Meghan McGree             33 F   Inver Grove Height ,     4 18:06  4:07    2  3:03  4:51    5   52:04 17.3  1:18    3 24:09  8:03 1:40:27 
    4  346 Sara Pank                 34 F   Strum , WI              12 25:01  5:42    4  3:18  4:30    3   50:25 17.9  1:14    6 26:18  8:46 1:47:27 
    5  320 Michele Khouli            33 F   Woodbury , MN            7 22:52  5:12    7  3:35  5:27    9   55:10 16.3  1:17    5 25:08  8:23 1:49:52 
    6  250 Carin Anderson            31 F   River Falls , WI         5 18:55  4:18    9  3:42  6:06    7   53:35 16.8  1:26    9 30:09 10:03 1:50:09 
    7  389 Suzanne Walsh             31 F   Saint Paul , MN          8 23:07  5:16    6  3:30  5:39    4   51:24 17.5  1:25   10 30:13 10:05 1:51:45 
    8  326 Raeann Linn               34 F   Cottage Grove , MN       1 16:35  3:47   13  4:11  5:55   11   57:19 15.7  1:02   13 31:38 10:33 1:52:27 
    9  277 Heather Diersen           30 F   St. Louis Park , MN      6 22:03  5:01   12  4:10  6:06   10   55:51 16.1  1:09    7 27:38  9:13 1:52:45 
   10  301 Emily Hadler              32 F   Red Wing , MN           13 26:12  5:58    8  3:36  5:05    6   53:24 16.9  0:41    8 28:08  9:23 1:53:28 
   11  258 Meredith Bauer            31 F   Minneapolis , MN        10 24:09  5:30    5  3:21  4:41   13   59:12 15.2  0:57    4 24:36  8:12 1:53:33 
   12  357 Megan Riemer              33 F   Saint Paul , MN          9 23:44  5:24   11  3:45  5:10   12   58:50 15.3  0:59   11 30:14 10:05 1:58:55 
   13  322 Kaarin Kratz              31 F   St Paul , MN            14 26:31  6:02   10  3:43  6:36    8   54:54 16.4  2:05   12 30:57 10:19 2:01:02 
   14  385 Lisa Vanderwyst           31 F   North Hudson , WI       11 24:27  5:34   14  4:28  9:14   14 1:04:35 13.9  2:37   14 37:41 12:34 2:18:33 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  275 Jessica Deegan            35 F   Saint Paul , MN          1 16:12  3:41    1  3:11  3:59    3   52:59 17.0  0:45    2 23:26  7:49 1:37:19 
    2  411 Megan Westhoff            35 F   Hudson , WI                                                1   52:10 17.3  1:13    3 24:05  8:02 1:38:59 
    3  384 Carolyn Tuohy             38 F   Minneapolis , MN         4 20:45  4:43    4  3:27  4:46    4   53:59 16.7  1:13    4 24:33  8:11 1:45:15 
    4  338 Heidi Meyer               37 F   St. Louis Park , MN      2 17:49  4:03    7  3:44  5:30    5   55:05 16.3  1:15    8 26:29  8:50 1:46:06 
    5  335 Kate McGrath              35 F   St Mary's Point , MN    11 24:52  5:39    2  3:13  4:08    2   52:49 17.0  0:30    5 25:18  8:26 1:47:36 
    6  386 Nicole Vaughn             36 F   White Bear Lake , MN     8 23:38  5:23    5  3:30  5:06   13 1:11:18 12.6  1:09    1 16:50  5:37 1:58:00 
    7  364 Joanne Schoen             39 F   Saint Paul , MN          6 22:23  5:06    9  4:04  8:14    7 1:00:05 15.0  1:52    7 26:29  8:50 1:59:01 
    8  296 Katie Gravesen            36 F   River Falls , WI        12 25:07  5:43    6  3:40  5:32    6   57:21 15.7  1:34   10 30:26 10:09 1:59:58 
    9  342 Stephanie Mullally        36 F   Woodbury , MN            3 18:04  4:07    8  4:01  6:27   12 1:08:29 13.1  0:45    9 30:22 10:08 2:04:05 
   10  368 Molly Siebert             35 F   Hudson , WI             13 25:58  5:55    3  3:26  7:18   10 1:04:13 14.0  3:19    6 26:26  8:49 2:07:12 
   11  362 Rebecca Saunders-Pearc    39 F   North Saint Paul , MN    5 22:19  5:05   12  4:27  7:45    8 1:00:40 14.8  2:00   13 36:26 12:09 2:09:08 
   12  370 Shannon Skally            39 F   Saint Paul , MN         10 24:27  5:34   10  4:24  6:52    9 1:02:05 14.5  0:42   14 36:29 12:10 2:10:33 
   13  262 Angie Byars               37 F   Stillwater , MN          9 24:05  5:29   11  4:26  7:11   11 1:06:58 13.4  1:20   11 34:28 11:30 2:14:00 
   14  397 Christa Woebkenberg       35 F   St Paul , MN             7 22:58  5:14   13  4:52  7:53   14 1:12:09 12.5  1:49   12 34:57 11:39 2:19:44 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  256 Cheryl Barker             43 F   Hudson , WI              2 17:07  3:54    1  2:50  3:52    1   45:37 19.7  1:12    2 23:18  7:46 1:31:04 
    2  317 Angela Jordahl            40 F   Big Lake , MN            4 19:40  4:29    3  2:58  3:51    3   49:33 18.2  0:52    1 22:50  7:37 1:36:45 
    3  408 Kathryn Tiede             44 F    ,                        1 15:48  3:36    2  2:52  4:31    7   53:42 16.8  1:09    3 25:09  8:23 1:40:17 
    4  298 Julie Gujer               42 F   River Falls , WI         5 20:42  4:43    4  3:10  4:19    2   48:06 18.7  0:37    7 27:41  9:14 1:41:23 
    5  314 Velda Johnson             41 F   Maplewood , MN           8 23:07  5:16    5  3:23  5:01    4   49:53 18.0  0:57    5 26:42  8:54 1:45:38 
    6  253 Anne Anez                 40 F   New Richmond , WI        9 23:48  5:25    6  3:24  6:18    5   51:00 17.6  1:51    4 26:36  8:52 1:49:31 
    7  309 Janine Huyer-Devries      40 F   Richfiled , MN           6 21:40  4:56    9  4:10  6:26    6   53:24 16.9  1:36    8 30:54 10:18 1:53:58 
    8  252 Heidi Anderson-Isaac      40 F   St. Paul , MN            7 22:57  5:13    8  3:46  5:13    8   53:42 16.8  1:30    9 32:04 10:42 1:55:23 
    9  365 Karin Schroeder           44 F   Hudson , WI             11 26:34  6:03    7  3:30  4:52   10 1:02:12 14.5  0:52    6 26:55  8:59 2:01:22 
   10  312 Carla James               42 F   Stillwater , MN          3 19:09  4:22   11  4:30  7:13    9   59:01 15.2  2:13   11 36:20 12:07 2:03:54 
   11  300 Joleen Gutting            42 F   River Falls , WI        10 26:08  5:57   10  4:17  6:32   11 1:12:01 12.5  1:19   10 33:30 11:10 2:19:28 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  266 Ann Clowser               48 F   Dellwood , WI            1 20:23  4:38    1  3:09  4:13    1   47:21 19.0  1:21    1 25:33  8:31 1:38:50 
    2  319 Susie Kelley              49 F   Stillwater , MN          2 21:09  4:49    4  4:07  6:41    2   53:15 16.9  1:37    4 32:07 10:43 1:54:47 
    3  334 Cathleen McGinnity        46 F   Luck , WI                3 22:27  5:06    3  3:45  5:20    3   56:29 15.9  1:09    3 29:59 10:00 1:55:22 
    4  276 Jean Diekmann             49 F   St. Paul , MN            4 29:17  6:40    2  3:28 10:51    4 1:11:11 12.6  2:47    2 28:56  9:39 2:23:01 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  340 Carolyn Milbrath          54 F   Hudson , WI              1 16:03  3:39    1  3:16  4:13    2   50:58 17.7  0:50    1 26:24  8:48 1:38:25 
    2  352 Cathy Quinlivan           51 F   St. Paul , MN            3 17:59  4:06    2  3:17  5:29    1   48:12 18.7  1:06    4 28:08  9:23 1:40:53 
    3  400 Susan Woods               50 F   Shoreview , MN           2 17:40  4:01    4  3:53  4:45    3   52:06 17.3  0:41    3 27:10  9:04 1:42:20 
    4  293 Jeri Glick                53 F   Roseville , MN           5 25:04  5:42    3  3:38  4:37    4   58:35 15.4  0:40    2 26:53  8:58 1:55:47 
    5  259 Annie Blide               51 F   Stillwater , MN          4 21:13  4:50    5  4:03  6:46    5 1:01:59 14.5  0:42    5 30:24 10:08 2:01:03 
    6  348 Martha Phillips           52 F   Minneapolis , MN         6 26:40  6:04    6  4:52  7:19    6 1:03:06 14.3  2:04    6 40:04 13:22 2:19:11 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  354 Pady Regnier              56 F   Bloominton , MN          1 19:05  4:21    1  3:37  5:48    2   54:29 16.5  1:30    1 27:31  9:11 1:48:22 
    2  325 Jody Lessard              56 F   White Bear Lake , MN     3 22:51  5:12    2  3:38  4:50    1   53:03 17.0  1:02    3 30:30 10:10 1:52:15 
    3  280 Paula Duthoy              56 F   Saint Paul , MN          2 21:39  4:56    3  4:03  6:35    3   57:43 15.6  0:56    2 29:19  9:47 1:56:10 
    4  339 Stacey Meyer              57 F   Forest Lake , MN         4 36:16  8:15    4  6:03 11:27    4 1:31:27  9.8  1:21    4 48:03 16:01 3:08:32 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  393 Lisa Wheeler              61 F   Bloomington , MN         1 20:09  4:35    1  3:31  5:04    1   53:45 16.7  1:20    1 27:11  9:04 1:47:27 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  257 Alex Barrette             16 M   Houlton , WI             2 14:19  3:16    2  2:55  3:26    1   44:44 20.1  0:37    2 20:26  6:49 1:23:30 
    2  391 Tim Weller                19 M   River Falls , WI         1 13:31  3:05    1  2:31  3:48    2 1:10:22 12.8  0:45    1 19:41  6:34 1:48:06 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  349 Brandon Piechowski        22 M   Shoreview , MN           1 16:21  3:43    2  2:41  4:22    1   45:44 19.7  0:59    1 19:27  6:29 1:26:51 
    2  350 Jacob Pittman             20 M   Hudson , WI              2 19:30  4:26    1  2:26  3:36    2   50:57 17.7  1:00    2 19:59  6:40 1:35:00 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  376 Adam Starkey              32 M   Rochester , WI           1 15:52  3:37    5  3:19  4:40    1   46:21 19.4  1:20    2 24:33  8:11 1:32:45 
    2  321 Michael Konobeck          32 M   Blaine , MN              2 18:09  4:08    4  3:08  4:45    2   47:09 19.1  1:02    1 22:49  7:37 1:33:52 
    3  409 David Malmgren            34 M    ,                        4 21:48  4:58    1  2:40  4:12    3   49:51 18.1  1:12    3 25:18  8:26 1:42:18 
    4  378 Colbey Sullivan           34 M   Saint Paul , MN          3 20:56  4:46    2  2:59  5:14    6   54:55 16.4  0:59    5 26:41  8:54 1:48:43 
    5  330 Thomas Manley             32 M   Saint Paul , MN          5 24:05  5:29    3  3:03  5:43    4   52:50 17.0  0:47    6 27:11  9:04 1:50:34 
    6  264 Joshua Campbell           31 M   Greenfield , MN          6 27:08  6:10    6  3:25  5:09    5   53:59 16.7  1:08    4 25:48  8:36 1:53:11 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  287 Eric Fotsch               38 M   Minneapolis , MN         2 16:38  3:47    1  2:50  4:12    1   47:14 19.1  1:11    4 22:48  7:36 1:32:01 
    2  388 Aaron Walczak             38 M   Hudson , WI              1 15:22  3:30    2  2:50  4:06    4   49:42 18.1  1:06    3 22:47  7:36 1:33:01 
    3  387 Scott Veenendall          39 M   Hudson , WI              3 16:53  3:51    5  3:11  5:24    2   47:56 18.8  1:00    1 22:15  7:25 1:33:26 
    4  282 Stephen Engler            39 M   River Falls , WI         4 17:52  4:04    4  3:02  4:27    3   47:58 18.8  1:06    2 22:24  7:28 1:33:45 
    5  361 Xavier Salgado            37 M   River Falls , WI         5 19:48  4:30    6  3:30  5:59    5   50:36 17.8  1:12    7 24:24  8:08 1:41:57 
    6  377 Michael Steilen           39 M   Minneapolis , MN         6 20:39  4:42    7  3:45  7:12    6   51:18 17.5  1:39    5 23:03  7:41 1:43:50 
    7  316 Brian Jones               35 M   Dodge Center , MN        8 25:26  5:47    3  3:02  4:18    7   52:46 17.1  1:11    6 24:06  8:02 1:47:45 
    8  344 Dan Novack                37 M   White Bear Lake , MN     7 23:37  5:22    8  4:07  6:39    8   56:27 15.9  1:35    9 32:05 10:42 2:00:22 
    9  375 Jason St. Germain         36 M   Oakdale , MN             9 39:14  8:55    9  4:20  6:26    9 1:00:50 14.8  1:08    8 31:39 10:33 2:19:15 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  374 Josh Sprague              40 M   Edina , MN               6 16:29  3:45    6  2:46  3:40    3   43:44 20.6  0:34    1 18:44  6:15 1:23:09 
    2  308 Tim Huntley               42 M   Hudson , WI              1 13:36  3:06    4  2:36  3:37    4   44:14 20.3  0:35    4 21:20  7:07 1:23:20 
    3  297 Thomas Guelzow Ii         42 M   Eau Claire , WI          2 14:51  3:23   10  3:04  4:00    2   41:21 21.8  0:40    9 23:36  7:52 1:24:26 
    4  313 Trent Johnson             40 M   Hudson , WI              7 17:30  3:59    2  2:34  3:33    1   41:06 21.9  1:03    7 22:35  7:32 1:25:45 
    5  254 Brad Anez                 41 M   New Richmond , WI        3 16:05  3:40    3  2:35  3:40    6   45:37 19.7  0:45    3 20:06  6:42 1:26:11 
    6  379 Mark Swiontek             40 M   Osceola , WI             4 16:21  3:43    1  2:31  6:15    7   46:09 19.5  1:01    2 19:07  6:23 1:28:51 
    7  281 Nathan Edin               40 M   Hudson , WI             10 18:22  4:11    7  2:48  4:32    5   44:20 20.3  0:45    6 22:17  7:26 1:30:14 
    8  355 Mike Reinhart             43 M   St Paul , MN             9 17:42  4:02    5  2:42  4:34    8   46:25 19.4  2:10    5 21:58  7:20 1:32:47 
    9  390 Michael Waterman          42 M   New Richmond , WI       11 18:37  4:14    9  2:59  4:03   10   48:58 18.4  1:38    8 23:00  7:40 1:36:13 
   10  371 Daniel Smaida             44 M   Prescott , WI            8 17:31  3:59   12  3:20  5:14    9   47:07 19.1  1:20   11 26:03  8:41 1:37:13 
   11  323 Richard Laidlaw           43 M   River Falls , WI         5 16:22  3:44    8  2:51  5:04   12   57:02 15.8  0:39   10 24:55  8:19 1:44:01 
   12  347 Mark Phillippi            42 M   Maple Grove , MN        12 21:37  4:55   13  3:37  6:11   11   52:37 17.1  2:02   13 33:33 11:11 1:55:57 
   13  329 Greg Mahr                 41 M   Hudson , WI             13 26:20  6:00   11  3:18  6:32   13 1:02:19 14.4  1:19   12 33:03 11:01 2:09:32 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  311 Paul Jaeger               46 M   Hudson , WI              2 19:07  4:21    1  3:12  4:46    1   46:25 19.4  1:02    1 21:07  7:03 1:32:25 
    2  318 Tom Karp                  47 M   St. Paul , MN            3 19:57  4:32    3  3:38  5:59    3   53:01 17.0  1:33    2 26:17  8:46 1:46:45 
    3  305 Casey Howell              48 M   Roberts , WI             4 25:20  5:46    2  3:18  3:59    2   51:46 17.4  0:35    3 26:40  8:54 1:48:18 
    4  295 Gary Graham               46 M   Savage , MN              1 18:22  4:11    4  3:50  6:33    4 1:01:07 14.7  1:42    5 32:04 10:42 1:59:46 
    5  369 Bryan Simmons             48 M   Minneapolis , MN         5 27:56  6:21    5  4:20  9:00    5 1:02:09 14.5  2:11    4 31:26 10:29 2:12:40 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  291 Jeff Gilmer               53 M   Delano , MN              1 14:52  3:23    1  2:49  4:03    2   42:04 21.4  0:43    1 20:42  6:54 1:22:22 
    2  265 Rick Christenson          54 M   Roseville , MN           5 19:08  4:21    4  3:12  4:41    1   40:24 22.3  0:52    4 21:48  7:16 1:26:51 
    3  310 Kirk Jacobson             53 M   Hudson , WI              4 19:01  4:20    2  3:02  4:46    3   46:18 19.4  1:20    2 21:03  7:01 1:32:25 
    4  284 Patrick Erlandson         53 M   Wayzata , MN             6 20:33  4:41    7  3:29  5:52    4   46:54 19.2  1:21    3 21:38  7:13 1:36:16 
    5  289 Steve Gaffer              52 M   New Richmond , WI        2 16:07  3:40    8  3:36  4:27    5   47:29 19.0  1:05    7 27:29  9:10 1:36:35 
    6  367 Mark Schultz              50 M   Prior Lake , MN          3 17:40  4:01    6  3:27  4:46    7   50:18 17.9  1:00    6 25:04  8:22 1:38:47 
    7  299 Tom Gujer                 54 M   River Falls , WI         7 21:03  4:47    3  3:11  5:47    6   49:27 18.2  1:01    5 24:38  8:13 1:41:54 
    8  270 Joe Costa                 53 M   St. Paul , MN            8 38:34  8:46    5  3:27  6:54    8 1:31:33  9.8  1:23    8 48:06 16:02 3:06:27 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  267 Kirk Clowser              55 M   Dellwood , MN            1 14:25  3:17    2  2:57  4:08    1   41:20 21.8  0:53    4 23:41  7:54 1:24:24 
    2  278 Dave Dow                  57 M   Stillwater , MN          2 16:46  3:49    3  3:03  3:52    3   43:39 20.6  0:55    3 22:21  7:27 1:27:31 
    3  327 Mike Lyner                58 M   Stillwater , MN          3 18:38  4:15    5  3:13  4:35    2   43:15 20.8  0:58    2 22:06  7:22 1:29:32 
    4  401 Doug Wynveen              55 M   Osceola , WI             6 19:36  4:28    1  2:50  3:54    4   44:27 20.2  0:50    1 21:39  7:13 1:30:23 
    5  273 Dan Davis                 58 M   Shoreview , MN           4 18:48  4:17    4  3:09  4:14    5   47:28 19.0  1:19    6 26:35  8:52 1:38:22 
    6  251 Charles Anderson          57 M   Roseville , MN           5 19:18  4:24   10  4:39  7:24    6   51:43 17.4  1:28    9 32:02 10:41 1:51:53 
    7  341 Walter Milbrath           57 M   Hudson , WI              7 20:03  4:34    7  4:00  5:34    8   59:45 15.1  1:13    8 31:36 10:32 1:58:09 
    8  337 Thomas Meister            59 M   St. Croix Falls , WI     9 24:10  5:30    6  3:29  5:56   10 1:02:47 14.3  1:36    7 29:16  9:46 2:03:43 
    9  373 Daniel Smith              56 M   San Francisco , CA      10 26:30  6:02    8  4:29 10:34    7   56:48 15.8  4:28    5 25:39  8:33 2:03:57 
   10  315 Walt Johnson              58 M   St Paul , MN             8 21:35  4:55    9  4:34  9:13    9 1:01:41 14.6  3:42   10 34:44 11:35 2:10:53 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  269 Michael Colaizy           62 M   Osceola , WI             3 19:51  4:31    1  3:05  4:01    1   44:56 20.0  0:56    1 24:02  8:01 1:33:45 
    2  324 Scott Larson              61 M   Hudson , WI              1 19:16  4:23    2  3:30  6:18    2   48:21 18.6  1:11    2 25:28  8:30 1:40:32 
    3  394 Rick E Wheeler            61 M   Bloomington , MN         4 20:22  4:38    3  3:46  5:24    3   52:55 17.0  1:16    3 27:23  9:08 1:47:18 
    4  272 Tom Couillard             63 M   White Bear Lake , MN     2 19:27  4:26    5  4:15  6:07    4   53:42 16.8  1:30    4 28:19  9:27 1:49:03 
    5  398 Ross Wolford              60 M   Pleasant Hill , MO       5 24:10  5:30    4  4:05  6:19    5   55:00 16.4  1:40    5 33:45 11:15 2:00:52 
    6  399 Erik Wolhowe              64 M   St Paul , MN             6 34:08  7:46    6  4:32  7:03    6 1:05:59 13.6  1:23    6 37:12 12:24 2:25:44 

Total Registered:                      163
Total Number of Finishers:             127
Number of Male   Finishers:             61
Number of Female Finishers:             66
Did not Finish Race or Did Not Start:         18