Sanford Kids Tri for Health
Jackson, MN
6/30/2012

race logo










					                                                  SANFORD TRI FOR HEALTH KIDS TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 30, 2012




================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  182 Isaiah Hanson           Rochester          MN   7    1  0:34  0:52    1    4:31  0:26    1    1:56    8:17 
    2  181 Levi Hanson             Rochester          MN   7    2  0:41  1:12   10    5:10  0:24    2    1:56    9:22 
    3  185 Logan Butzon            Jackson            MN   7    5  0:49  1:16    4    4:48  0:35    3    1:57    9:23 
    4  174 Dylan Withers           Jackson            MN   7   10  0:56  0:57   11    5:11  0:26    7    2:11    9:38 
    5  164 Wyatt Wenzel            Jackson            MN   6    9  0:54  1:30    2    4:36  0:37    5    2:07    9:42 
    6  276 Peyton Fransen                                  7    4  0:47  1:20    5    4:49  0:36   17    2:23    9:53 
    7  192 Skyler Andrews          Lakefield          MN   7    8  0:52  1:16    9    5:09  0:33   18    2:23   10:11 
    8  172 Jonah Carr              Alpha              MN   7    3  0:44  2:10    3    4:44  0:37    8    2:11   10:24 
    9  156 William Devries         Roseville          MN   6   18  1:00  1:10   18    5:33  0:33   21    2:27   10:42 
   10  160 Luke Anderson           Jackson            MN   6   12  0:56  1:13   21    5:48  0:23   19    2:25   10:43 
   11  157 Hudson Austin           Jackson            MN   6   23  1:02  1:04   17    5:32  0:57   12    2:18   10:50 
   12  193 Landon Andrews          Lakefield          MN   7    7  0:51  1:37   16    5:28  0:33   20    2:26   10:54 
   13  145 Henry Groos             Norwalk            IA   5   21  1:01  1:45   15    5:23  0:28   23    2:28   11:03 
   14  141 Henry Litwiller         Spring Valley      MN   6   15  0:59  2:00   13    5:13  0:18   27    2:41   11:09 
   15  158 Blake Bullerman         Bricelyn           MN   6   24  1:07  1:55    7    4:59  0:39   24    2:31   11:09 
   16  167 Gibsen Eszlinger        Baltic             SD   6   31  1:34  2:08    8    5:07  0:28    4    1:59   11:14 
   17  169 Sawyer Koehne           Butterfield        MN   7   16  0:59  1:34   22    5:52  0:44   10    2:14   11:21 
   18  161 Johnathan Botsch        Jackson            MN   6   14  0:57  1:55   19    5:36  0:47   13    2:18   11:31 
   19  194 Carter Kruse            Granada            MN   7   30  1:29  0:58    6    4:49  0:50   31    3:43   11:47 
   20  173 Carter Johnson          Lakefield          MN   7    6  0:51  2:20   20    5:42  0:41   14    2:18   11:50 
   21  153 Roman Voss              Lakefield          MN   5   13  0:57  1:56   26    6:14  0:32   11    2:17   11:54 
   22  176 Oliver Klatt            Lakefield          MN   7   22  1:02  2:09   23    5:57  0:38    9    2:12   11:56 
   23  179 Mason Bobb              Lakefield          MN   7   20  1:01  2:33   14    5:20  0:55    6    2:10   11:57 
   24  165 Nolan Ambrose           Jackson            MN   6   11  0:56  1:59   27    6:16  0:39   15    2:20   12:07 
   25  191 Reed Hinners            Manning            IA   7   17  0:59  1:57   12    5:13  0:30   30    3:31   12:08 
   26  144 Clay Malchow            Jackson            MN   5   25  1:15  2:05   25    6:06  0:31   22    2:28   12:23 
   27  151 Fletcher Klatt          Lakefield          MN   5   32  1:41  2:11   28    6:18  0:34   26    2:33   13:15 
   28  288 Trevon Andreasen        Windom             MN   6   19  1:01  2:14   29    7:20  0:45   25    2:32   13:50 
   29  277 Logan Simmons                                   7   29  1:29  3:45   24    5:59  1:02   16    2:20   14:33 
   30  148 Braeden Arduser         Jackson            MN   5   28  1:29  1:55   30    8:13  0:35   28    2:47   14:57 
   31  150 Kade Tewes              Jackson            MN   5   26  1:15  2:09   32    8:36  0:53   29    3:08   15:59 
   32  147 Benjamin Botsch         Jackson            MN   5   27  1:16  2:39   31    8:23  1:00   32    3:48   17:04 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  168 Hannah Hanson           Rochester          MN   6    1  0:36  0:48    3    5:14  0:28    1    1:56    9:01 
    2  183 Kylee Johnson           Jackson            MN   7   13  0:59  0:58    4    5:21  0:33   11    2:37   10:25 
    3  175 Alexis O'Reilly         Jackson            MN   7    5  0:50  1:35   10    5:33  0:28    2    2:06   10:30 
    4  166 Katie Hartke            Sherburn           MN   6   10  0:56  1:27    1    5:07  0:40    7    2:23   10:32 
    5  190 Ivy Jenson              Worthington        MN   7    2  0:46  1:33    7    5:26  0:42    3    2:14   10:38 
    6  155 Madison Bryan           Roseville          MN   6   14  1:01  1:36    6    5:24  0:35    4    2:15   10:51 
    7  170 Andria Benson           Jackson            MN   7   11  0:58  1:49    8    5:26  0:32   20    2:59   11:42 
    8  140 Lillian Blackmore       Jackson            MN   6   17  1:04  1:46   14    5:51  0:29   14    2:39   11:46 
    9  154 Natalie Hanson          Red Wing           MN   6   20  1:07  2:31    9    5:26  0:29    9    2:27   11:58 
   10  177 Kennedy Stammer         Lakefield          MN   7    6  0:53  2:08   11    5:35  0:34   17    2:52   12:00 
   11  180 Emma Singler            Lakefield          MN   7    8  0:54  2:40    5    5:24  0:42   13    2:38   12:17 
   12  184 Jackie Hanson           Red Wing           MN   7    3  0:46  2:20   12    5:42  0:34   19    2:57   12:18 
   13  189 Mia Nixon               Worthington        MN   7   12  0:58  1:54    2    5:13  0:37   23    3:37   12:18 
   14  162 Brittany Arduser        Jackson            MN   6   24  1:22  2:04   15    6:09  0:29    6    2:20   12:22 
   15  285 Paige Hinrickson                                6   23  1:20  1:34   18    6:36  0:36    8    2:26   12:30 
   16  280 Danika Sisenmager                               6   16  1:03  2:04   13    5:46  0:40   22    3:12   12:44 
   17  152 Heidi Johnson           Jackson            MN   5   22  1:14  1:41   19    6:37  0:31   15    2:49   12:50 
   18  178 Marah Purdy             Worthington        MN   7    9  0:55  2:35   17    6:21  0:46   12    2:38   13:12 
   19  171 Sarah Anderson          Jackson            MN   7    4  0:49  2:46   16    6:17  0:39   18    2:56   13:25 
   20  146 Ava Garvey              Norwalk            IA   5   18  1:05  2:33   20    8:29  0:39   10    2:30   15:14 
   21  163 Braxton Berkner         Jackson            MN   6   21  1:10  3:13   21    9:12  0:48   21    3:07   17:28 
   22  159 Lindsey Kruse           Granada            MN   6   19  1:05  1:38   23   12:17  0:29    5    2:18   17:45 
   23  149 Kylee Wenzel            Jackson            MN   5   15  1:03  2:33   22   11:13  0:31   16    2:49   18:07 
   24  188 Hattie Mae Devries      Roseville          MN   7    7  0:54  2:21   24   13:33  0:38   24    6:03   23:28 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  239 Gabriel Hanson          Rochester          MN  10    1  0:36  0:37    2    7:29  0:17    1    3:42   12:40 
    2  234 Cole Kapplinger         Jackson            MN  10    2  0:43  1:03    3    8:07  0:19    3    3:53   14:02 
    3  272 Ethan Pudil             Zimmerman          MN  10   28  1:24  0:48    4    8:14  0:22    2    3:51   14:36 
    4  223 Samuel Johnson          Jackson            MN   9   17  1:01  1:30    5    8:20  0:31    9    4:20   15:41 
    5  247 Kipton Jenson           Worthington        MN  10    7  0:49  1:38    8    8:54  0:49    6    4:12   16:22 
    6  245 Noah Hiniker            Windom             MN  10    3  0:44  1:41    7    8:54  0:36   14    4:33   16:25 
    7  202 Gabriel Wolff           Jackson            MN   8    8  0:53  1:18   10    9:11  0:26   18    4:56   16:42 
    8  237 Kolten Eszlinger        Baltic             SD  10   30  1:32  1:29    6    8:48  0:25   15    4:35   16:47 
    9  205 Payton Handevidt        Jackson            MN   9    5  0:48  1:21   16   10:03  0:34    4    4:05   16:48 
   10  213 Kie Anderson            Jackson            MN   8   16  1:01  1:58    9    9:01  0:29   10    4:21   16:49 
   11  236 Noah Carr               Alpha              MN  10   11  0:54  1:16   14    9:51  0:33    8    4:18   16:51 
   12  204 Kain Sanders            Truman             MN   8   24  1:17  1:21   13    9:44  0:40    5    4:09   17:10 
   13  274 Gavin Thies                                     8   25  1:20  1:18   11    9:21  0:30   19    4:57   17:24 
   14  217 Bennett Viertel         Eden Prairie       MN   8   14  0:58  1:30   12    9:28  0:29   23    5:17   17:40 
   15  211 Andrew Boyum            Lakefield          MN   8   15  1:00  0:59   18   10:27  0:24   21    5:07   17:56 
   16  243 Jack Brinkman           Jackson            MN  10    6  0:49  0:55   25   11:42  0:20    7    4:13   17:57 
   17  273 Carter Olson                                   10    9  0:54  2:33   15    9:52  0:29   13    4:27   18:12 
   18  233 Reid Nyborg             Jackson            MN  10   22  1:10  1:31   17   10:23  0:29   16    4:45   18:16 
   19  281 Gavin Jacobson                                  9   10  0:54  1:16   19   10:51  0:26   27    5:48   19:14 
   20  282 Carter Ahras                                    9   23  1:13  1:54   22   11:23  0:32   11    4:25   19:25 
   21  218 Aj Bullerman            Bricelyn           MN   8   19  1:03  1:57   21   11:03  0:26   25    5:24   19:51 
   22  215 Parker Link             Waseca             MN   8   13  0:56  2:25   20   10:58  0:38   20    5:00   19:55 
   23  207 Aaron Botsch            Jackson            MN   8   21  1:07  1:31   24   11:34  0:30   24    5:22   20:02 
   24  289 Wesley Andreasen        Windom             MN  10   12  0:56  1:51   27   12:22  1:06   12    4:25   20:37 
   25  208 Dan Stubbe              Jackson            MN   8   18  1:01  2:00   23   11:27  0:41   29    7:03   22:11 
   26  197 Kenny Grupe             Jackson            MN   8   20  1:04 16:30    1    0:02  0:38   22    5:08   23:19 
   27  232 Jack Kruse              Granada            MN   9   29  1:29  1:46   29   15:01  0:40   17    4:51   23:46 
   28  235 Matt Stubbe             Jackson            MN  10    4  0:48  1:50   26   11:47  0:33   30    9:27   24:23 
   29  224 James Tillman           Jackson            MN   9   27  1:24  2:06   30   15:35  0:43   28    5:55   25:41 
   30  226 Maxwell Litwiller       Spring Valley      MN   9   26  1:23  3:51   28   14:18  0:53   26    5:34   25:57 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  231 Jennifer Mettler        Chanhassen         MN   9    9  0:53  0:30    1    7:25  0:16    2    4:17   13:19 
    2  244 Reese Goeringer         Truman             MN  10    7  0:50  1:21    5    9:43  0:26    3    4:30   16:49 
    3  200 Sadie Voss              Lakefield          MN   8    4  0:49  0:58    6    9:46  0:18   10    5:02   16:51 
    4  238 Haley Tvinnereim        Jackson            MN  10   25  1:08  0:58    4    9:32  0:24    8    4:52   16:52 
    5  241 Ali Neuenschwander      Newreuey           CO  10    3  0:47  1:28    7    9:56  0:30    1    4:15   16:54 
    6  240 Alaina Wolff            Jackson            MN  10    1  0:44  1:10    2    9:21  0:24   13    5:25   17:02 
    7  227 Carolyn Hanson          Red Wing           MN   9    2  0:45  1:00    8   10:00  1:10    7    4:46   17:39 
    8  209 Molly Turner            Jackson            MN   8    6  0:50  1:27    9   10:30  0:29    4    4:34   17:48 
    9  214 Hannah Groos            Norwalk            IA   8   18  0:59  1:33    3    9:29  0:39   12    5:15   17:52 
   10  248 Grace Fields            Jackson            MN  10   15  0:57  0:56   14   11:32  0:35    5    4:35   18:33 
   11  228 Eden Studer             Truman             MN   9    5  0:50  1:24   17   11:36  0:29    9    5:02   19:18 
   12  222 Rachel Anderson         Jackson            MN   9   10  0:54  2:02   13   11:30  0:35    6    4:39   19:38 
   13  230 Emma Hasert             Roseville          MN   9   17  0:58  1:52   11   11:23  0:28   19    5:44   20:24 
   14  203 Maia Reed               Jackson            MN   8   27  1:16  1:48   10   11:17  0:35   16    5:35   20:28 
   15  221 Ellie Maschoff          Jackson            MN   9   14  0:56  2:04   12   11:26  0:35   14    5:29   20:29 
   16  229 Bryn Anderson           Jackson            MN  10   16  0:58  1:39   16   11:34  0:25   21    5:58   20:32 
   17  195 Meta Tewes              Jackson            MN   8   13  0:55  2:27   18   11:41  0:43   15    5:32   21:15 
   18  219 Gracie Wenger           Jackson            MN   9   19  0:59  1:54   20   12:47  0:30   17    5:36   21:43 
   19  196 Lindsay Wachal          Jackson            MN   8    8  0:52  1:16   21   13:36  0:27   20    5:48   21:56 
   20  210 Georgianna Wenzel       Jackson            MN   8   21  1:03  1:04   22   14:00  0:32   18    5:37   22:15 
   21  206 Olivia Anderson         Jackson            MN   8   23  1:05  1:38   15   11:32  0:51   25    7:21   22:26 
   22  201 Macy Kolander           Jackson            MN   8   11  0:54  1:15   23   14:16  0:33   23    6:17   23:13 
   23  220 Anika Klassen           Butterfield        MN   9   20  1:01  3:00   19   12:19  0:54   26    7:43   24:56 
   24  198 Ella Mulder             Jackson            MN   8   26  1:11  2:05   24   15:35  0:37   22    6:10   25:37 
   25  246 Britton Gordon          Jackson            MN  10   12  0:55  1:42   27   18:45  1:01   11    5:14   27:35 
   26  216 Kendall Nixon           Worthington        MN   8   24  1:08  3:34   25   16:02  0:45   24    7:13   28:41 
   27  225 Jocelyn Tillman         Jackson            MN   9   22  1:04  2:00   26   17:28  0:45   27    8:05   29:20 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  258 Jacob Tvinnereim        Jackson            MN  12    2  1:16  1:07    1   14:48  0:24    4    8:04   25:37 
    2  256 Rudy Voss               Lakefield          MN  11    5  1:27  0:38    4   16:02  0:22    3    7:48   26:15 
    3  255 Blaine Doeden           Worthington        MN  11    1  1:07  1:25    5   16:55  0:36    1    7:03   27:05 
    4  263 Tanner Johnson          Lakeville          MN  11    4  1:25  0:47    3   15:55  0:27    6    9:19   27:51 
    5  250 Ryker Johnson           Jackson            MN  11    7  1:37  1:16    2   15:27  0:27    7   10:07   28:52 
    6  260 Nathan Reed             Jackson            MN  11   10  1:54  1:45    7   17:50  0:42    5    8:36   30:45 
    7  284 Brett Mueller                                  12   11  1:55  2:05    8   19:18  0:36    2    7:17   31:09 
    8  279 Isaac Dunlaug                                  11    8  1:39  2:29    6   17:39  0:27    8   10:11   32:24 
    9  252 Cameron Koehne          Butterfield        MN  11    6  1:36  1:45    9   19:41  0:49    9   10:46   34:35 
   10  278 Tanner Pigman                                  11    3  1:19  1:51   11   22:35  0:27   10   11:52   38:03 
   11  283 Theodore Ryder                                 11    9  1:51  2:35   10   19:59  0:49   11   14:24   39:37 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  253 Abagail Turner          Jackson            MN  11    3  1:11  1:17    1   16:19  0:25    2    8:42   27:51 
    2  257 Molly Boyum             Lakefield          MN  12    1  1:05  1:06    2   17:11  0:23    1    8:37   28:19 
    3  254 Olivia Adams            Worthington        MN  11    4  1:18  1:28    3   18:05  0:30    3    9:02   30:21 
    4  249 Hailey Handevidt        Jackson            MN  11    2  1:08  1:27    4   18:20  0:34    4    9:27   30:54 
    5  261 Jordann Schneekloth     Jackson            MN  11    5  1:19  1:25    5   18:51  0:32    5    9:39   31:44 
    6  259 Lydia Studer            Truman             MN  11    6  1:23  0:54    6   22:33  0:24    7   14:12   39:25 
    7  251 Audrie Wenger           Jackson            MN  11    7  1:55  1:49    7   23:28  0:38    6   12:16   40:03 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  287 Matthew Strow                                  13    3  1:12  1:12    1   12:38  0:24    2    6:23   21:47 
    2  275 Fissihn Amanual                                14    2  1:11  1:15    3   13:58  0:19    1    5:19   22:00 
    3  264 Cameron Jenson          Worthington        MN  14    1  0:57  1:08    2   13:00  0:20    3    6:51   22:13 
    4  265 Justin Petersen         Jackson            MN  14    5  1:27  1:23    4   14:03  0:48    5    7:52   25:31 
    5  290 Matthew Litwiller       Dakota             MN  13    4  1:25  2:07    5   14:07  0:43    4    7:49   26:09 
    6  271 Brandon Grupe           Jackson            MN  13    6  1:30  1:45    6   20:22  0:24    6    9:04   33:03 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  268 Jayni Anderson          Jackson            MN  13    3  1:12  0:46    1   13:40  0:21    2    7:11   23:09 
    2  266 Jadin Bezdicek          Jackson            MN  14    1  1:04  1:08    2   14:44  0:18    1    6:42   23:54 
    3  269 Abby Benson             Jackson            MN  13    5  1:18  1:12    5   15:42  0:23    3    8:41   27:14 
    4  286 Elyse Johnson                                  14    4  1:16  1:27    3   15:23  0:33    4    8:56   27:34 
    5  270 Sophie Johnson          Jackson            MN  13    2  1:12  0:50    4   15:23  0:19    5    9:53   27:35 
    6  267 Victoria Litwiller      Spring Valley      MN  14    6  1:49  2:56    6   21:33  0:35    6   11:26   38:18 

Total Registered:                        151
Number of Male   Finishers:               79
Number of Female Finishers:               64
Did not Finish Race or Did Not Start:      7