St. Michael Inline -
St. Michael, MN
8/14/2010











					                            ST. MICHAEL INLINE
                    St. Michael, MN    August 14, 2010
                       HALF MARATHON - ADVANCED RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time       Pace  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ========== ===== 
    1   1/10   3936 Daniel Frederick        Roseville          MN  39 M     37:03.02  2:50 
    2   1/29   3855 Jeff Terwilliger        Edina              MN  49 M     37:03.11  2:50 
    3   1/4    3878 Matthew Meyer           Saint Paul         MN  28 M     37:04.71  2:50 
    4   2/29   3842 Herb Gayle              Toronto            ON  49 M     37:18.74  2:51 
    5   3/29   3841 Gary Johnson            Bloomington        MN  48 M     37:19.03  2:51 
    6   4/29   3860 James Kauth             Saint Paul         MN  40 M     37:19.48  2:51 
    7   5/29   3891 James Ohearn            Baxter             MN  46 M     37:20.11  2:51 
    8   6/29   3946 Tom Peterson            Mn                 MN  44 M     37:20.20  2:52 
    9   2/10   3805 Andy Kostka             Maple Grove        MN  30 M     37:20.58  2:52 
   10   1/7    3945 Kara Peterson           Saint Paul         MN  40 F     37:21.62  2:52 
   11   1/21   3856 John Scott Schulte      Woodbury           MN  50 M     37:22.04  2:52 
   12   7/29   3822 Daniel Collins          Shoreview          MN  47 M     37:31.09  2:52 
   13   2/4    3888 Dino Musielewicz        Baxter             MN  21 M     37:31.71  2:52 
   14   3/10   3897 Theodore Petroskey      Burnsville         MN  37 M     37:31.81  2:52 
   15   2/21   3920 David Swan              Minneapolis        MN  50 M     37:33.42  2:53 
   16   3/21   3869 Jason Mann              Shell Lake         WI  52 M     37:48.14  2:54 
   17   4/21   3928 Jack Wussler            St. Paul           MN  56 M     37:52.36  2:54 
   18   1/4    3852 Terry Holm              Brainerd           MN  66 M     38:22.97  2:56 
   19   8/29   3882 Phil Moen               Eden Prairie       MN  49 M     38:46.10  2:58 
   20   4/10   3804 Andrew Hansen           Maple Grove        MN  38 M     39:08.92  3:00 
   21   9/29   3870 Mark Jacobson           Bloomington        MN  45 M     39:10.38  3:00 
   22   3/4    3853 Michael Irei            Saint Paul         MN  24 M     39:11.92  3:00 
   23   5/10   3904 Todd Schneider          Minneapolis        MN  38 M     39:12.00  3:00 
   24   5/21   3894 Peter Jennik            Brookfield         WI  56 M     40:13.13  3:05 
   25   1/4    3944 Sarah Oftedahl          St. Paul           MN  31 F     40:13.21  3:05 
   26   2/7    3838 Martha Flynn-Kauth      Saint Paul         MN  45 F     40:13.36  3:05 
   27   2/4    3896 Kellie Petroskey        Burnsville         MN  33 F     40:13.64  3:05 
   28  10/29   3935 James Duethman          Apple Valley       MN  48 M     40:14.24  3:05 
   29  11/29   3848 James Hamilton          Apple Valley       MN  47 M     40:15.68  3:05 
   30   6/21   3890 Tim O'Donnell           Eden Prairie       MN  52 M     40:15.70  3:05 
   31   4/4    3827 Michael Dahms           Woodbury           MN  29 M     41:01.74  3:08 
   32   6/10   3872 Ben Martin              Minneapolis        MN  36 M     41:01.80  3:08 
   33  12/29   3930 Thomas Yerxa            St. Michael        MN  44 M     41:03.10  3:09 
   34  13/29   3840 William Gabos           Saint Louis Park   MN  48 M     41:03.20  3:09 
   35  14/29   3825 Craig Conley            Hawley             MN  49 M     41:03.26  3:09 
   36   2/4    3832 Robert Davis            St. Paul           MN  61 M     41:04.93  3:09 
   37  15/29   3923 Dan Thomson             Dayton             MN  49 M     41:05.24  3:09 
   38   3/7    3847 Sarah Gutknecht         Minneapolis        MN  47 F     41:05.31  3:09 
   39   4/7    3907 Penny Semple-Gray       Shoreview          MN  48 F     41:05.65  3:09 
   40   7/21   3887 Bob Musielewicz         Baxter             MN  54 M     41:05.81  3:09 
   41  16/29   3829 Dave Geske              Moorhead           MN  49 M     41:05.83  3:09 
   42   8/21   3911 Rick Skildum            Champlin           MN  52 M     41:05.93  3:09 
   43   5/7    3866 Lois Swanberg           Oakdale            MN  49 F     41:05.95  3:09 
   44   9/21   3941 Frank Lederle           Edina              MN  57 M     41:06.13  3:09 
   45  10/21   3802 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  53 M     41:06.16  3:09 
   46  17/29   3819 Jeff Carlson            Rogers             MN  49 M     41:06.43  3:09 
   47   1/1    3898 Rayna Meyer             Blaine             MN  28 F     41:07.32  3:09 
   48  11/21   3808 David Berard            Hayward,           WI  53 M     41:07.40  3:09 
   49  12/21   3862 Dennis Kloss            W. St. Paul        MN  57 M     41:12.13  3:09 
   50  18/29   3905 Scott Mattson           Bethel             MN  48 M     41:13.52  3:09 
   51  13/21   3845 Tom Goth                St. Michael        MN  55 M     42:44.25  3:16 
   52   3/4    3940 Christina Larson-Dickso Minneapolis        MN  33 F     42:45.69  3:16 
   53  19/29   3815 Scot Campbell           Brooklyn Park      MN  49 M     42:47.31  3:16 
   54   7/10   3807 Andy Beeson             Plymouth           MN  39 M     42:54.39  3:17 
   55  20/29   3910 Wayne Sicora            Robbinsdale        MN  41 M     45:20.43  3:28 
   56   4/4    3871 Stacia Marsolek         Hermantown         MN  37 F     45:22.11  3:28 
   57   1/2    3921 Mari Beth Thayer        Baxter             MN  14 F     45:23.23  3:28 
   58  14/21   3814 Bill Callas             Stillwater         MN  50 M     45:23.59  3:28 
   59  21/29   3909 Robert Sicora           Buffalo            MN  43 M     45:25.71  3:29 
   60  15/21   3833 David Dooher            Andover            MN  58 M     45:30.74  3:29 
   61  16/21   3938 Paul Holte              Shakopee           NE  58 M     45:35.94  3:29 
   62   2/2    3813 Paige Burgeson          Prior Lake         MN  17 F     45:36.76  3:29 
   63  22/29   3809 Tom Brandt              Savage             MN  46 M     45:37.94  3:29 
   64  23/29   3943 Jon Mattson             Andover            MN  45 M     45:38.33  3:30 
   65   8/10   3934 Matthew Dickon          Minneapolis        MN  34 M     46:14.97  3:32 
   66  24/29   3899 Rob Peterson            Minnetonka         MN  47 M     46:15.58  3:32 
   67   1/2    3824 Cindy Conger            Hamel              MN  50 F     46:17.23  3:32 
   68  17/21   3823 Bill Conger             Hamel              MN  50 M     46:17.35  3:33 
   69   3/4    3879 Mike Miller             Leavenworth        KS  68 M     46:18.06  3:33 
   70   9/10   3868 Andrew Magill           Minneapolis        MN  38 M     46:18.63  3:33 
   71   1/3    3880 Cooper Moen             Eden Prairie       MN  17 M     46:19.30  3:33 
   72  25/29   3830 Gary Davis              Eden Prairie       MN  46 M     46:20.07  3:33 
   73  26/29   3885 Michael Mullery         Rosemount          MN  45 M     46:52.76  3:35 
   74   4/4    3835 Tom Elmer               Prior Lake         MN  62 M     46:58.37  3:36 
   75   2/3    3886 Ryan Mullery            Rosemount          MN  14 M     47:12.55  3:37 
   76  18/21   3812 Mark Burgeson           Prior Lake         MN  54 M     48:07.56  3:41 
   77   3/3    3881 Keaton Moen             Eden Prairie       MN  13 M     48:15.39  3:42 
   78   6/7    3913 Karen Smith             Woodbury           MN  49 F     48:57.43  3:45 
   79  27/29   3916 Patrick Stream          Hudson             MN  41 M     50:17.59  3:51 
   80   7/7    3811 Kelly Burgeson          Prior Lake         MN  47 F     51:12.92  3:55 
   81  10/10   3919 Shane Suchy             St. Michael        MN  39 M     52:39.23  4:02 
   82  19/21   3912 Chuck Smerdon           Eden Prairie       MN  57 M     54:24.51  4:10 
   83  28/29   3816 Cannon Ball Melnychuk   Plymouth           MN  48 M     54:26.71  4:10 
   84   2/2    3926 Kathy Wagle             Eden Prairie       MN  56 F     54:30.31  4:10 
   85  29/29   3900 Scott Rohlik            Mounds View        MN  48 M     56:30.53  4:19 
   86  20/21   3857 Karl Johnson            St. Michael        MN  57 M     57:04.50  4:22 
   87  21/21   3834 Jane Dooher             Andover            MN  55 M   1:07:07.94  5:08 

results by Mtec Results                     Posted Online: www.mtecresults.com  


*********************************** MALE RESULTS *******************************************

Place Name                    City               St Age Sex Time       Pace  
===== ======================= ================== == === === ========== ===== 
    1 Daniel Frederick        Roseville          MN  39 M     37:03.02  2:50 
    2 Jeff Terwilliger        Edina              MN  49 M     37:03.11  2:50 
    3 Matthew Meyer           Saint Paul         MN  28 M     37:04.71  2:50 
    4 Herb Gayle              Toronto            ON  49 M     37:18.74  2:51 
    5 Gary Johnson            Bloomington        MN  48 M     37:19.03  2:51 
    6 James Kauth             Saint Paul         MN  40 M     37:19.48  2:51 
    7 James Ohearn            Baxter             MN  46 M     37:20.11  2:51 
    8 Tom Peterson            Mn                 MN  44 M     37:20.20  2:52 
    9 Andy Kostka             Maple Grove        MN  30 M     37:20.58  2:52 
   10 John Scott Schulte      Woodbury           MN  50 M     37:22.04  2:52 
   11 Daniel Collins          Shoreview          MN  47 M     37:31.09  2:52 
   12 Dino Musielewicz        Baxter             MN  21 M     37:31.71  2:52 
   13 Theodore Petroskey      Burnsville         MN  37 M     37:31.81  2:52 
   14 David Swan              Minneapolis        MN  50 M     37:33.42  2:53 
   15 Jason Mann              Shell Lake         WI  52 M     37:48.14  2:54 
   16 Jack Wussler            St. Paul           MN  56 M     37:52.36  2:54 
   17 Terry Holm              Brainerd           MN  66 M     38:22.97  2:56 
   18 Phil Moen               Eden Prairie       MN  49 M     38:46.10  2:58 
   19 Andrew Hansen           Maple Grove        MN  38 M     39:08.92  3:00 
   20 Mark Jacobson           Bloomington        MN  45 M     39:10.38  3:00 
   21 Michael Irei            Saint Paul         MN  24 M     39:11.92  3:00 
   22 Todd Schneider          Minneapolis        MN  38 M     39:12.00  3:00 
   23 Peter Jennik            Brookfield         WI  56 M     40:13.13  3:05 
   24 James Duethman          Apple Valley       MN  48 M     40:14.24  3:05 
   25 James Hamilton          Apple Valley       MN  47 M     40:15.68  3:05 
   26 Tim O'Donnell           Eden Prairie       MN  52 M     40:15.70  3:05 
   27 Michael Dahms           Woodbury           MN  29 M     41:01.74  3:08 
   28 Ben Martin              Minneapolis        MN  36 M     41:01.80  3:08 
   29 Thomas Yerxa            St. Michael        MN  44 M     41:03.10  3:09 
   30 William Gabos           Saint Louis Park   MN  48 M     41:03.20  3:09 
   31 Craig Conley            Hawley             MN  49 M     41:03.26  3:09 
   32 Robert Davis            St. Paul           MN  61 M     41:04.93  3:09 
   33 Dan Thomson             Dayton             MN  49 M     41:05.24  3:09 
   34 Bob Musielewicz         Baxter             MN  54 M     41:05.81  3:09 
   35 Dave Geske              Moorhead           MN  49 M     41:05.83  3:09 
   36 Rick Skildum            Champlin           MN  52 M     41:05.93  3:09 
   37 Frank Lederle           Edina              MN  57 M     41:06.13  3:09 
   38 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  53 M     41:06.16  3:09 
   39 Jeff Carlson            Rogers             MN  49 M     41:06.43  3:09 
   40 David Berard            Hayward,           WI  53 M     41:07.40  3:09 
   41 Dennis Kloss            W. St. Paul        MN  57 M     41:12.13  3:09 
   42 Scott Mattson           Bethel             MN  48 M     41:13.52  3:09 
   43 Tom Goth                St. Michael        MN  55 M     42:44.25  3:16 
   44 Scot Campbell           Brooklyn Park      MN  49 M     42:47.31  3:16 
   45 Andy Beeson             Plymouth           MN  39 M     42:54.39  3:17 
   46 Wayne Sicora            Robbinsdale        MN  41 M     45:20.43  3:28 
   47 Bill Callas             Stillwater         MN  50 M     45:23.59  3:28 
   48 Robert Sicora           Buffalo            MN  43 M     45:25.71  3:29 
   49 David Dooher            Andover            MN  58 M     45:30.74  3:29 
   50 Paul Holte              Shakopee           NE  58 M     45:35.94  3:29 
   51 Tom Brandt              Savage             MN  46 M     45:37.94  3:29 
   52 Jon Mattson             Andover            MN  45 M     45:38.33  3:30 
   53 Matthew Dickon          Minneapolis        MN  34 M     46:14.97  3:32 
   54 Rob Peterson            Minnetonka         MN  47 M     46:15.58  3:32 
   55 Bill Conger             Hamel              MN  50 M     46:17.35  3:33 
   56 Mike Miller             Leavenworth        KS  68 M     46:18.06  3:33 
   57 Andrew Magill           Minneapolis        MN  38 M     46:18.63  3:33 
   58 Cooper Moen             Eden Prairie       MN  17 M     46:19.30  3:33 
   59 Gary Davis              Eden Prairie       MN  46 M     46:20.07  3:33 
   60 Michael Mullery         Rosemount          MN  45 M     46:52.76  3:35 
   61 Tom Elmer               Prior Lake         MN  62 M     46:58.37  3:36 
   62 Ryan Mullery            Rosemount          MN  14 M     47:12.55  3:37 
   63 Mark Burgeson           Prior Lake         MN  54 M     48:07.56  3:41 
   64 Keaton Moen             Eden Prairie       MN  13 M     48:15.39  3:42 
   65 Patrick Stream          Hudson             MN  41 M     50:17.59  3:51 
   66 Shane Suchy             St. Michael        MN  39 M     52:39.23  4:02 
   67 Chuck Smerdon           Eden Prairie       MN  57 M     54:24.51  4:10 
   68 Cannon Ball Melnychuk   Plymouth           MN  48 M     54:26.71  4:10 
   69 Scott Rohlik            Mounds View        MN  48 M     56:30.53  4:19 
   70 Karl Johnson            St. Michael        MN  57 M     57:04.50  4:22 
   71 Jane Dooher             Andover            MN  55 M   1:07:07.94  5:08 

*********************************** FEMALE RESULTS *******************************************

Place Name                    City               St Age Sex Time       Pace  
===== ======================= ================== == === === ========== ===== 
    1 Kara Peterson           Saint Paul         MN  40 F     37:21.62  2:52 
    2 Sarah Oftedahl          St. Paul           MN  31 F     40:13.21  3:05 
    3 Martha Flynn-Kauth      Saint Paul         MN  45 F     40:13.36  3:05 
    4 Kellie Petroskey        Burnsville         MN  33 F     40:13.64  3:05 
    5 Sarah Gutknecht         Minneapolis        MN  47 F     41:05.31  3:09 
    6 Penny Semple-Gray       Shoreview          MN  48 F     41:05.65  3:09 
    7 Lois Swanberg           Oakdale            MN  49 F     41:05.95  3:09 
    8 Rayna Meyer             Blaine             MN  28 F     41:07.32  3:09 
    9 Christina Larson-Dickso Minneapolis        MN  33 F     42:45.69  3:16 
   10 Stacia Marsolek         Hermantown         MN  37 F     45:22.11  3:28 
   11 Mari Beth Thayer        Baxter             MN  14 F     45:23.23  3:28 
   12 Paige Burgeson          Prior Lake         MN  17 F     45:36.76  3:29 
   13 Cindy Conger            Hamel              MN  50 F     46:17.23  3:32 
   14 Karen Smith             Woodbury           MN  49 F     48:57.43  3:45 
   15 Kelly Burgeson          Prior Lake         MN  47 F     51:12.92  3:55 
   16 Kathy Wagle             Eden Prairie       MN  56 F     54:30.31  4:10 

               "HALF MARATHON - ADVANCED" AGE-GROUP RESULTS


================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - Under
================================================================================
    1 Cooper Moen             Eden Prairie       MN  17   46:19.30 
    2 Ryan Mullery            Rosemount          MN  14   47:12.55 
    3 Keaton Moen             Eden Prairie       MN  13   48:15.39 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - Under
================================================================================
    1 Mari Beth Thayer        Baxter             MN  14   45:23.23 
    2 Paige Burgeson          Prior Lake         MN  17   45:36.76 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Matthew Meyer           Saint Paul         MN  28   37:04.71 
    2 Dino Musielewicz        Baxter             MN  21   37:31.71 
    3 Michael Irei            Saint Paul         MN  24   39:11.92 
    4 Michael Dahms           Woodbury           MN  29   41:01.74 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Rayna Meyer             Blaine             MN  28   41:07.32 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Daniel Frederick        Roseville          MN  39   37:03.02 
    2 Andy Kostka             Maple Grove        MN  30   37:20.58 
    3 Theodore Petroskey      Burnsville         MN  37   37:31.81 
    4 Andrew Hansen           Maple Grove        MN  38   39:08.92 
    5 Todd Schneider          Minneapolis        MN  38   39:12.00 
    6 Ben Martin              Minneapolis        MN  36   41:01.80 
    7 Andy Beeson             Plymouth           MN  39   42:54.39 
    8 Matthew Dickon          Minneapolis        MN  34   46:14.97 
    9 Andrew Magill           Minneapolis        MN  38   46:18.63 
   10 Shane Suchy             St. Michael        MN  39   52:39.23 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Sarah Oftedahl          St. Paul           MN  31   40:13.21 
    2 Kellie Petroskey        Burnsville         MN  33   40:13.64 
    3 Christina Larson-Dickso Minneapolis        MN  33   42:45.69 
    4 Stacia Marsolek         Hermantown         MN  37   45:22.11 


================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Jeff Terwilliger        Edina              MN  49   37:03.11 
    2 Herb Gayle              Toronto            ON  49   37:18.74 
    3 Gary Johnson            Bloomington        MN  48   37:19.03 
    4 James Kauth             Saint Paul         MN  40   37:19.48 
    5 James Ohearn            Baxter             MN  46   37:20.11 
    6 Tom Peterson            Mn                 MN  44   37:20.20 
    7 Daniel Collins          Shoreview          MN  47   37:31.09 
    8 Phil Moen               Eden Prairie       MN  49   38:46.10 
    9 Mark Jacobson           Bloomington        MN  45   39:10.38 
   10 James Duethman          Apple Valley       MN  48   40:14.24 
   11 James Hamilton          Apple Valley       MN  47   40:15.68 
   12 Thomas Yerxa            St. Michael        MN  44   41:03.10 
   13 William Gabos           Saint Louis Park   MN  48   41:03.20 
   14 Craig Conley            Hawley             MN  49   41:03.26 
   15 Dan Thomson             Dayton             MN  49   41:05.24 
   16 Dave Geske              Moorhead           MN  49   41:05.83 
   17 Jeff Carlson            Rogers             MN  49   41:06.43 
   18 Scott Mattson           Bethel             MN  48   41:13.52 
   19 Scot Campbell           Brooklyn Park      MN  49   42:47.31 
   20 Wayne Sicora            Robbinsdale        MN  41   45:20.43 
   21 Robert Sicora           Buffalo            MN  43   45:25.71 
   22 Tom Brandt              Savage             MN  46   45:37.94 
   23 Jon Mattson             Andover            MN  45   45:38.33 
   24 Rob Peterson            Minnetonka         MN  47   46:15.58 
   25 Gary Davis              Eden Prairie       MN  46   46:20.07 
   26 Michael Mullery         Rosemount          MN  45   46:52.76 
   27 Patrick Stream          Hudson             MN  41   50:17.59 
   28 Cannon Ball Melnychuk   Plymouth           MN  48   54:26.71 
   29 Scott Rohlik            Mounds View        MN  48   56:30.53 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Kara Peterson           Saint Paul         MN  40   37:21.62 
    2 Martha Flynn-Kauth      Saint Paul         MN  45   40:13.36 
    3 Sarah Gutknecht         Minneapolis        MN  47   41:05.31 
    4 Penny Semple-Gray       Shoreview          MN  48   41:05.65 
    5 Lois Swanberg           Oakdale            MN  49   41:05.95 
    6 Karen Smith             Woodbury           MN  49   48:57.43 
    7 Kelly Burgeson          Prior Lake         MN  47   51:12.92 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 John Scott Schulte      Woodbury           MN  50   37:22.04 
    2 David Swan              Minneapolis        MN  50   37:33.42 
    3 Jason Mann              Shell Lake         WI  52   37:48.14 
    4 Jack Wussler            St. Paul           MN  56   37:52.36 
    5 Peter Jennik            Brookfield         WI  56   40:13.13 
    6 Tim O'Donnell           Eden Prairie       MN  52   40:15.70 
    7 Bob Musielewicz         Baxter             MN  54   41:05.81 
    8 Rick Skildum            Champlin           MN  52   41:05.93 
    9 Frank Lederle           Edina              MN  57   41:06.13 
   10 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  53   41:06.16 
   11 David Berard            Hayward,           WI  53   41:07.40 
   12 Dennis Kloss            W. St. Paul        MN  57   41:12.13 
   13 Tom Goth                St. Michael        MN  55   42:44.25 
   14 Bill Callas             Stillwater         MN  50   45:23.59 
   15 David Dooher            Andover            MN  58   45:30.74 
   16 Paul Holte              Shakopee           NE  58   45:35.94 
   17 Bill Conger             Hamel              MN  50   46:17.35 
   18 Mark Burgeson           Prior Lake         MN  54   48:07.56 
   19 Chuck Smerdon           Eden Prairie       MN  57   54:24.51 
   20 Karl Johnson            St. Michael        MN  57   57:04.50 
   21 Jane Dooher             Andover            MN  55 1:07:07.94 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Cindy Conger            Hamel              MN  50   46:17.23 
    2 Kathy Wagle             Eden Prairie       MN  56   54:30.31 


================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================
    1 Terry Holm              Brainerd           MN  66   38:22.97 
    2 Robert Davis            St. Paul           MN  61   41:04.93 
    3 Mike Miller             Leavenworth        KS  68   46:18.06 
    4 Tom Elmer               Prior Lake         MN  62   46:58.37 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================

Total Registered:                             88
Total Number of Finishers:                    87
Number of Male   Finishers:                   71
Number of Female Finishers:                   16
Did not Finish Race or Did Not Start:          1