Rice Lake Triathlon -
Rice Lake, WI
7/15/2012

race logo










					                                                          RICE LAKE TRIATHLON
                                              Public Beach - Rice Lake, WI - July 15, 2012
                                               150 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7     123 Cal O'Flanagan          St. Paul           MN  11 M    19  3:52  2:35  0:54    1    7:31 16.0  0:29    5    3:42  7:23   16:26 
    2   1/17    126 Abbey Smits             Andover            MN  11 F     3  2:21  1:34  1:00    4    9:12 13.0  0:19    3    3:39  7:17   16:29 
    3   2/17    116 Anika Lillegard         Chaska             MN  13 F     2  2:18  1:32  1:23    3    8:55 13.5  0:24    8    3:47  7:34   16:46 
    4   3/17    122 Bryn Odberg             Superior           WI  12 F    10  2:59  1:59  1:31    2    8:08 14.8  0:26   18    4:29  8:58   17:32 
    5   2/7     121 Jacob Meyer             Rice Lake          WI  14 M     1  2:05  1:23  1:34    8   10:10 11.8  0:31    6    3:42  7:23   18:00 
    6   4/17    128 Shelby Weber            Rice Lake          WI  13 F     9  2:58  1:59  1:28    6    9:59 12.0  0:35    1    3:37  7:14   18:35 
    7   3/7     113 Chase Hillman           Ladysmith          WI  11 M     4  2:27  1:38  1:34   10   10:31 11.4  0:29    2    3:38  7:16   18:37 
    8   5/17    127 Mercedes Stewart        Glen Flora         WI  11 F     6  2:39  1:46  1:18   13   10:38 11.3  0:25    4    3:40  7:20   18:37 
    9   6/17    109 Kayla Belany            Hudson             WI  10 F    13  3:18  2:12  1:59    5    9:27 12.7  0:36   12    4:05  8:10   19:23 
   10   7/17    105 Kylee Becker            Ladysmith          WI   9 F    11  3:01  2:01  1:37    7   10:02 12.0  0:37   14    4:07  8:14   19:24 
   11   4/7     107 Sven Becker             Afton              MN   7 M    16  3:22  2:15  1:14   15   10:43 11.2  0:43    7    3:43  7:25   19:43 
   12   8/17    119 Erica Loe               Ladysmith          WI   9 F     7  2:51  1:54  2:00   14   10:39 11.3  0:30    9    3:52  7:43   19:50 
   13   5/7     110 Isaac Bucher            Cumberland,        WI  13 M     8  2:55  1:57  2:25    9   10:15 11.7  0:30   10    3:58  7:56   20:01 
   14   9/17    120 Vanessa Loe             Ladysmith          WI  12 F     5  2:33  1:42  2:19   17   10:56 11.0  0:29   15    4:11  8:22   20:26 
   15   6/7     125 Erik Sandman            Cumberland         WI  12 M    15  3:19  2:13  2:26   11   10:32 11.4  0:28   17    4:27  8:53   21:10 
   16  10/17    108 Alicia Belany           Hudson             WI   8 F    17  3:27  2:18  2:11   16   10:52 11.0  0:38   13    4:06  8:12   21:13 
   17  11/17    106 Simone Becker           Afton              MN   9 F    20  4:06  2:44  1:11   18   11:17 10.6  0:33   20    4:40  9:20   21:45 
   18  12/17    118 Grace Johnson           Apple Valley       MN  12 F    21  4:07  2:45  1:14   21   11:59 10.0  0:32   11    4:01  8:01   21:51 
   19  13/17    117 Kiley Lehman            Rice Lake, Wi 5486 WI  11 F    22  4:19  2:53  2:36   12   10:34 11.4  0:21   16    4:26  8:52   22:15 
   20  14/17    111 Grace Grimm             Amery              WI  12 F    14  3:19  2:13  1:47   20   11:57 10.0  0:41   19    4:34  9:07   22:16 
   21  15/17    104 Lillie Anderegg         Rice Lake          WI  11 F    12  3:10  2:07  1:22   19   11:35 10.4  0:27   21    5:43 11:25   22:16 
   22  16/17    112 Maddisen Grimm          Amery              WI  11 F    18  3:41  2:28  1:51   23   12:08  9.9  0:35   22    5:51 11:41   24:04 
   23   7/7     114 Ian Hinrichs            Rice Lake          WI  11 M    23  5:00  3:20  2:10   24   12:16  9.8  0:31   24    6:39 13:18   26:34 
   24  17/17    115 Mikayla Hinrichs        Rice Lake          WI  13 F    24  5:06  3:24  2:15   22   12:03 10.0  0:41   23    6:35 13:09   26:38 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Jacob Meyer             Rice Lake          WI  14 M    2:05  1:23 
    2 Anika Lillegard         Chaska             MN  13 F    2:18  1:32 
    3 Abbey Smits             Andover            MN  11 F    2:21  1:34 
    4 Chase Hillman           Ladysmith          WI  11 M    2:27  1:38 
    5 Vanessa Loe             Ladysmith          WI  12 F    2:33  1:42 
    6 Mercedes Stewart        Glen Flora         WI  11 F    2:39  1:46 
    7 Erica Loe               Ladysmith          WI   9 F    2:51  1:54 
    8 Isaac Bucher            Cumberland,        WI  13 M    2:55  1:57 
    9 Shelby Weber            Rice Lake          WI  13 F    2:58  1:59 
   10 Bryn Odberg             Superior           WI  12 F    2:59  1:59 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Cal O'Flanagan          St. Paul           MN  11 M    7:31 16.0 
    2 Bryn Odberg             Superior           WI  12 F    8:08 14.8 
    3 Anika Lillegard         Chaska             MN  13 F    8:55 13.5 
    4 Abbey Smits             Andover            MN  11 F    9:12 13.0 
    5 Kayla Belany            Hudson             WI  10 F    9:27 12.7 
    6 Shelby Weber            Rice Lake          WI  13 F    9:59 12.0 
    7 Kylee Becker            Ladysmith          WI   9 F   10:02 12.0 
    8 Jacob Meyer             Rice Lake          WI  14 M   10:10 11.8 
    9 Isaac Bucher            Cumberland,        WI  13 M   10:15 11.7 
   10 Chase Hillman           Ladysmith          WI  11 M   10:31 11.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Shelby Weber            Rice Lake          WI  13 F    3:37  7:14 
    2 Chase Hillman           Ladysmith          WI  11 M    3:38  7:16 
    3 Abbey Smits             Andover            MN  11 F    3:39  7:17 
    4 Mercedes Stewart        Glen Flora         WI  11 F    3:40  7:20 
    5 Cal O'Flanagan          St. Paul           MN  11 M    3:42  7:23 
    6 Jacob Meyer             Rice Lake          WI  14 M    3:42  7:23 
    7 Sven Becker             Afton              MN   7 M    3:43  7:25 
    8 Anika Lillegard         Chaska             MN  13 F    3:47  7:34 
    9 Erica Loe               Ladysmith          WI   9 F    3:52  7:43 
   10 Isaac Bucher            Cumberland,        WI  13 M    3:58  7:56 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  123 Cal O'Flanagan          St. Paul           MN  11    6  3:52  2:35  0:54    1    7:31 16.0  0:29    2    3:42  7:23   16:26 
    2  121 Jacob Meyer             Rice Lake          WI  14    1  2:05  1:23  1:34    2   10:10 11.8  0:31    3    3:42  7:23   18:00 
    3  113 Chase Hillman           Ladysmith          WI  11    2  2:27  1:38  1:34    4   10:31 11.4  0:29    1    3:38  7:16   18:37 
    4  107 Sven Becker             Afton              MN   7    5  3:22  2:15  1:14    6   10:43 11.2  0:43    4    3:43  7:25   19:43 
    5  110 Isaac Bucher            Cumberland,        WI  13    3  2:55  1:57  2:25    3   10:15 11.7  0:30    5    3:58  7:56   20:01 
    6  125 Erik Sandman            Cumberland         WI  12    4  3:19  2:13  2:26    5   10:32 11.4  0:28    6    4:27  8:53   21:10 
    7  114 Ian Hinrichs            Rice Lake          WI  11    7  5:00  3:20  2:10    7   12:16  9.8  0:31    7    6:39 13:18   26:34 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  126 Abbey Smits             Andover            MN  11    2  2:21  1:34  1:00    3    9:12 13.0  0:19    2    3:39  7:17   16:29 
    2  116 Anika Lillegard         Chaska             MN  13    1  2:18  1:32  1:23    2    8:55 13.5  0:24    4    3:47  7:34   16:46 
    3  122 Bryn Odberg             Superior           WI  12    7  2:59  1:59  1:31    1    8:08 14.8  0:26   12    4:29  8:58   17:32 
    4  128 Shelby Weber            Rice Lake          WI  13    6  2:58  1:59  1:28    5    9:59 12.0  0:35    1    3:37  7:14   18:35 
    5  127 Mercedes Stewart        Glen Flora         WI  11    4  2:39  1:46  1:18    8   10:38 11.3  0:25    3    3:40  7:20   18:37 
    6  109 Kayla Belany            Hudson             WI  10   10  3:18  2:12  1:59    4    9:27 12.7  0:36    7    4:05  8:10   19:23 
    7  105 Kylee Becker            Ladysmith          WI   9    8  3:01  2:01  1:37    6   10:02 12.0  0:37    9    4:07  8:14   19:24 
    8  119 Erica Loe               Ladysmith          WI   9    5  2:51  1:54  2:00    9   10:39 11.3  0:30    5    3:52  7:43   19:50 
    9  120 Vanessa Loe             Ladysmith          WI  12    3  2:33  1:42  2:19   11   10:56 11.0  0:29   10    4:11  8:22   20:26 
   10  108 Alicia Belany           Hudson             WI   8   12  3:27  2:18  2:11   10   10:52 11.0  0:38    8    4:06  8:12   21:13 
   11  106 Simone Becker           Afton              MN   9   14  4:06  2:44  1:11   12   11:17 10.6  0:33   14    4:40  9:20   21:45 
   12  118 Grace Johnson           Apple Valley       MN  12   15  4:07  2:45  1:14   15   11:59 10.0  0:32    6    4:01  8:01   21:51 
   13  117 Kiley Lehman            Rice Lake, Wi 5486 WI  11   16  4:19  2:53  2:36    7   10:34 11.4  0:21   11    4:26  8:52   22:15 
   14  111 Grace Grimm             Amery              WI  12   11  3:19  2:13  1:47   14   11:57 10.0  0:41   13    4:34  9:07   22:16 
   15  104 Lillie Anderegg         Rice Lake          WI  11    9  3:10  2:07  1:22   13   11:35 10.4  0:27   15    5:43 11:25   22:16 
   16  112 Maddisen Grimm          Amery              WI  11   13  3:41  2:28  1:51   17   12:08  9.9  0:35   16    5:51 11:41   24:04 
   17  115 Mikayla Hinrichs        Rice Lake          WI  13   17  5:06  3:24  2:15   16   12:03 10.0  0:41   17    6:35 13:09   26:38 

Total Registered:                         25
Number of Male   Finishers:                7
Number of Female Finishers:               17
Did not Finish Race or Did Not Start:      1