Graniteman Triathlon Clearwater -
Clearwater, MN
7/14/2012

race logo










					                                                   GRANITEMAN - CLEARWATER TRIATHLON
                                           Warner Lake Park - Clearwater, MN - July 14, 2012
                                             .46 Mile Swim - 15.0 Mile Bike - 3.1 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/30    187 David Lewis             Nevis              MN  38 M    26 12:02  1:30  0:45    7   38:12 23.6  0:56    3   17:26  5:38 1:09:17.60 
    2   1/15    233 Lincoln Murdoch         Omaha              MN  55 M    13 11:02  1:22  0:41    2   37:04 24.3  1:00   11   19:33  6:19 1:09:17.70 
    3   1/9     128 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M    19 11:34  1:26  0:54    3   37:20 24.1  0:42    9   18:53  6:06 1:09:20.52 
    4   2/9     362 Doug Barkema                                   36 M    16 11:30  1:26  0:48    5   37:34 24.0  0:47    8   18:48  6:04 1:09:24.52 
    5   1/19    320 Brian Storhaug          Alexandria         MN  21 M     3 10:24  1:18  0:56   10   38:48 23.2  1:06    5   18:14  5:53 1:09:25.70 
    6   2/30    349 Jesse Westrup           Sartell            MN  37 M    55 12:57  1:36  1:08   16   39:22 22.9  1:03    1   16:42  5:24 1:11:08.95 
    7   1/33    127 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33 M    58 13:05  1:37  0:47   15   39:11 23.0  0:55    6   18:28  5:58 1:12:23.01 
    8   1/16    112 Jeff Gilmer             Delano             MN  53 M    23 11:59  1:29  0:47   13   39:07 23.0  0:53   13   19:42  6:22 1:12:24.85 
    9   2/33     34 Jordan Buth             St Paul            MN  30 M    37 12:27  1:33  0:55    8   38:16 23.5  0:50   18   20:02  6:28 1:12:26.46 
   10   3/9     303 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21 M    41 12:31  1:33  1:13   27   40:30 22.2  0:55    4   17:30  5:39 1:12:37.17 
   11   1/13    175 Adam Konczewski         Sartell            MN  29 M    75 13:20  1:39  0:53    6   37:41 23.9  1:12   14   19:53  6:25 1:12:56.95 
   12   3/33    254 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  33 M    18 11:33  1:26  0:23   24   40:15 22.4  0:52   27   20:17  6:33 1:13:17.46 
   13   3/30    162 Shane Johnson           Sartell            MN  39 M    50 12:45  1:35  0:57   22   40:09 22.4  0:54    7   18:47  6:04 1:13:29.00 
   14   4/9     119 James Graif             Elk River          MN  50 M    14 11:14  1:24  0:46    4   37:26 24.0  0:56  111   23:11  7:29 1:13:30.42 
   15   1/26    217 Ted McNamara            Buffalo            MN  45 M    43 12:34  1:34  0:54   12   39:05 23.0  1:00   20   20:02  6:28 1:13:33.01 
   16   2/16    257 Kevin Olsen             Orono              MN  53 M    10 10:49  1:21  0:40   28   40:34 22.2  0:51   54   21:31  6:57 1:14:23.30 
   17   5/9      83 Aaron Eicher            Burnsville         MN  29 M    99 14:01  1:44  0:51   41   41:49 21.5  0:52    2   17:10  5:33 1:14:40.52 
   18   6/9     321 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  55 M    80 13:31  1:41  0:49   11   38:51 23.2  0:53   34   20:39  6:40 1:14:40.72 
   19   3/16     46 Rick Christenson        Roseville          MN  54 M   122 14:26  1:47  1:54    1   36:20 24.8  1:17   38   20:53  6:45 1:14:48.40 
   20   2/26    329 Tim Sykes               Fertile            MN  46 M    22 11:47  1:28  0:49   21   40:03 22.5  0:49   52   21:25  6:55 1:14:50.71 
   21   4/33    356 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32 M    54 12:57  1:36  1:11   26   40:23 22.3  0:50   12   19:34  6:19 1:14:52.66 
   22   4/30    216 Dan McKeon              Bemidji            MN  35 M    20 11:43  1:27  1:01   29   40:41 22.1  1:05   29   20:31  6:37 1:14:58.60 
   23   1/30    305 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  40 M    70 13:14  1:38  1:33    9   38:43 23.2  1:09   33   20:38  6:40 1:15:15.36 
   24   1/6     226 Erik Money              Fergus Falls       MN  19 M     2 10:05  1:15  1:24   57   42:42 21.1  1:04   26   20:16  6:33 1:15:29.00 
   25   5/30    111 Ben Geyer               Henning            MN  39 M    65 13:10  1:38  0:56   33   40:59 22.0  1:07   24   20:15  6:32 1:16:25.95 
   26   2/30    103 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40 M    42 12:32  1:33  0:44   46   42:07 21.4  0:57   22   20:10  6:31 1:16:29.12 
   27   2/15     96 Skip Fitting            Buffalo            MN  57 M    73 13:16  1:39  1:01   32   40:54 22.0  1:03   28   20:23  6:35 1:16:33.90 
   28   1/4      85 Dennis Ellingson        Courntland         MN  60 M     4 10:31  1:18  0:55   31   40:52 22.0  0:58  126   23:38  7:38 1:16:52.05 
   29   7/9      71 Dave Dow                Stillwater         MN  57 M    49 12:45  1:35  0:55   18   39:40 22.7  1:20   78   22:16  7:11 1:16:54.12 
   30   5/33     80 Joe Eder                Shakopee           MN  32 M   149 14:58  1:51  1:25   19   39:52 22.6  1:23   19   20:02  6:28 1:17:37.56 
   31   1/22    361 Marey Erickson          Waite Park         MN  25 F    27 12:02  1:30  1:17   72   43:33 20.7  0:57   16   19:56  6:26 1:17:42.81 
   32   3/30     47 Dana Cirks              Moorhead           MN  40 M    72 13:15  1:39  1:22   23   40:14 22.4  1:03   68   22:03  7:07 1:17:55.52 
   33   6/33     36 Chris Campbell          Sartell            MN  32 M     5 10:37  1:19  1:09   51   42:28 21.2  1:09   87   22:36  7:18 1:17:56.11 
   34   6/30     21 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  38 M    46 12:41  1:34  0:41   59   42:52 21.0  0:58   41   20:59  6:46 1:18:07.80 
   35   2/13     31 David Buchs             Fort Wayne         IN  25 M   203 16:27  2:02  0:48   20   39:58 22.5  1:09   21   20:08  6:30 1:18:28.50 
   36   1/16     84 Jill Ellenbecker        Coon Rapids        MN  39 F    52 12:51  1:36  1:07   71   43:33 20.7  0:54   23   20:14  6:32 1:18:36.43 
   37   7/33    247 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  30 M    33 12:14  1:31  1:15   37   41:29 21.7  1:17   86   22:34  7:17 1:18:46.86 
   38   4/16    235 Michael Murray          Sartell            MN  53 M    74 13:20  1:39  0:59   30   40:47 22.1  1:13   92   22:44  7:20 1:19:01.15 
   39   2/22    354 Jayme Wyss              Wausau             WI  25 F    81 13:33  1:41  0:46   42   41:51 21.5  1:23   53   21:31  6:57 1:19:01.81 
   40   1/10     99 Sarah Foley             Cologne            MN  41 F    44 12:39  1:34  0:59   76   43:41 20.6  1:03   37   20:45  6:42 1:19:04.23 
   41   1/15     87 Leslie Englert          Maple Grove        MN  45 F    34 12:14  1:31  1:02   60   42:52 21.0  1:11   64   21:55  7:05 1:19:12.78 
   42   8/33    332 Stephen Thompson        St. Cloud          MN  30 M   179 15:48  1:58  1:27   25   40:18 22.3  1:14   31   20:35  6:39 1:19:20.76 
   43   2/19    261 Alex Peterson           Plymouth           MN  20 M    30 12:09  1:31  1:00   74   43:38 20.6  1:05   63   21:47  7:02 1:19:36.80 
   44   7/30    121 Ryan Granroth           Sartell            MN  35 M   156 15:06  1:52  1:36   17   39:25 22.8  1:41   72   22:09  7:09 1:19:54.30 
   45   4/30    148 Brad Ingles             St Paul            MN  42 M    96 13:59  1:44  1:03   34   41:05 21.9  1:14   90   22:39  7:19 1:19:56.92 
   46   5/30      2 Mike Abel               St Cloud           MN  44 M    84 13:35  1:41  1:34   35   41:13 21.8  1:43   67   22:02  7:07 1:20:05.17 
   47   2/6     360 Andy Whiteman           Nisswa             MN  18 M    48 12:44  1:35  1:00   84   44:06 20.4  0:47   57   21:37  6:59 1:20:10.00 
   48   8/30     48 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36 M   175 15:43  1:57  1:05   14   39:08 23.0  1:18  108   23:04  7:27 1:20:15.70 
   49   9/33     18 Tim Benjamin            Maple Grove        MN  34 M    11 10:49  1:21  1:02   85   44:08 20.4  1:34  103   22:56  7:24 1:20:27.16 
   50   9/30    100 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36 M   131 14:32  1:48  1:40   49   42:17 21.3  1:01   43   21:00  6:47 1:20:27.20 
   51   3/19     51 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24 M     7 10:45  1:20  1:24  128   46:33 19.3  1:01   46   21:05  6:48 1:20:45.75 
   52   3/22    232 Jody Mullet             Minnetonka         MN  25 F   116 14:15  1:46  0:51   40   41:39 21.6  1:03  106   23:04  7:27 1:20:49.51 
   53  10/33    316 Ryan Steil              Saint, Augusta     MN  32 M   169 15:35  1:56  1:26   45   41:57 21.5  1:02   42   20:59  6:46 1:20:57.41 
   54   6/30    192 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40 M    89 13:38  1:41  2:04   50   42:24 21.2  1:23   55   21:32  6:57 1:20:58.07 
   55   3/6     272 Joseph Ravits           Minnetonka         MN  19 M   130 14:31  1:48  1:53   64   43:26 20.7  1:20   17   20:01  6:28 1:21:08.65 
   56   3/15    108 John Fristik            Stillwater         MN  59 M    25 12:01  1:29  1:46   48   42:11 21.3  2:01  113   23:13  7:30 1:21:09.60 
   57   7/30    311 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44 M    97 13:59  1:44  1:24   58   42:45 21.1  0:56   81   22:27  7:15 1:21:28.97 
   58   5/16     19 Bill Benning            Lakeville          MN  50 M   110 14:10  1:45  0:54   47   42:08 21.4  1:08  118   23:20  7:32 1:21:38.45 
   59   4/19    224 Landon Mishler          Saint Joseph       MN  24 M    32 12:13  1:31  0:58   99   45:24 19.8  0:59   79   22:18  7:12 1:21:50.20 
   60   3/13    145 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  25 M    66 13:10  1:38  1:15   65   43:26 20.7  1:18   98   22:51  7:22 1:21:57.55 
   61  10/30     41 Tony Casassa            Franklin           TN  37 M   177 15:45  1:57  0:49   70   43:30 20.7  0:52   47   21:06  6:49 1:22:00.30 
   62   3/26    368 Shaun Jamison           Saint Louis Park   MN  45 M    87 13:37  1:41  1:02   68   43:27 20.7  1:08  100   22:53  7:23 1:22:04.86 
   63  11/30    143 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  35 M   143 14:52  1:51  0:50   66   43:26 20.7  1:02   65   21:59  7:06 1:22:06.30 
   64   5/19    186 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  24 M   125 14:30  1:48  1:58   89   44:26 20.3  0:55   30   20:34  6:38 1:22:19.75 
   65  11/33    341 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33 M    82 13:33  1:41  2:12   43   41:56 21.5  1:20  121   23:27  7:34 1:22:25.66 
   66  12/33     22 Matthew Black           Saint Cloud        MN  30 M   128 14:30  1:48  1:41   63   43:10 20.8  1:05   73   22:09  7:09 1:22:32.86 
   67   6/19    197 Kai Ludwig              Madison            WI  22 M    68 13:13  1:38  2:11   62   43:10 20.8  1:16   95   22:46  7:21 1:22:33.35 
   68   2/16    132 Deb Hess                St. Paul           MN  35 F   100 14:01  1:44  1:05   86   44:12 20.4  1:08   80   22:19  7:12 1:22:41.68 
   69   6/16     53 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50 M    38 12:28  1:33  1:12   80   43:56 20.5  1:18  129   23:53  7:43 1:22:44.65 
   70  13/33    292 Dan Schilling           Champlin           MN  32 M   136 14:41  1:49  2:30   38   41:37 21.6  1:40   85   22:29  7:16 1:22:54.86 
   71   4/26    227 Marty Moran             St Cloud           MN  45 M     1  9:33  1:11  1:45   69   43:29 20.7  1:18  201   26:54  8:41 1:22:57.12 
   72   5/26    264 Todd Peterson           St. Cloud          MN  46 M   166 15:26  1:55  1:28   36   41:26 21.7  1:36  105   23:03  7:27 1:22:57.61 
   73   8/30     68 Jason Dohm              Milaca             MN  43 M    51 12:46  1:35  1:28   44   41:56 21.5  2:03  159   24:53  8:02 1:23:04.42 
   74   2/15    135 Lisa Hines              Waite Park         MN  49 F   103 14:05  1:45  0:52  119   46:07 19.5  1:10   45   21:03  6:48 1:23:14.38 
   75   4/22     69 Mary Donlan             St Paul            MN  29 F   123 14:28  1:48  0:52   75   43:41 20.6  1:07  112   23:12  7:29 1:23:17.36 
   76   6/26     27 Bill Brown              Maple Lake         MN  46 M    57 13:04  1:37  1:33  103   45:28 19.8  1:34   61   21:42  7:00 1:23:18.76 
   77   4/13    353 Patrick Wright          Minneapolis        MN  28 M   165 15:24  1:55  1:06   83   44:01 20.4  0:57   70   22:06  7:08 1:23:32.55 
   78  12/30    365 Josh Duda                                      35 M    59 13:05  1:37  0:52   61   43:09 20.9  1:07  171   25:24  8:12 1:23:35.30 
   79   4/15     24 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  58 M    98 13:59  1:44  1:29   54   42:34 21.1  1:09  144   24:30  7:54 1:23:39.35 
   80   9/30    211 Scott Maus              Watertown          MN  41 M    77 13:24  1:40  1:07  122   46:21 19.4  1:06   62   21:47  7:02 1:23:42.77 
   81   1/5     270 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17 F     6 10:44  1:20  1:00  172   48:52 18.4  0:48   82   22:28  7:15 1:23:49.81 
   82   5/22    278 Megan Rose              Sartell            MN  28 F   157 15:12  1:53  1:15  123   46:24 19.4  1:15   15   19:56  6:26 1:23:59.26 
   83  13/30     61 Shawn Day               St. Cloud          MN  38 M   109 14:10  1:45  3:01  115   46:03 19.5  1:51   10   19:00  6:08 1:24:01.90 
   84  14/33    328 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  34 M    28 12:04  1:30  1:06  129   46:34 19.3  1:31   99   22:51  7:23 1:24:03.61 
   85   3/15    352 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46 F    78 13:29  1:40  1:09   91   44:51 20.1  1:25  127   23:38  7:38 1:24:30.38 
   86  14/30    185 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35 M   126 14:30  1:48  1:37  100   45:24 19.8  1:10   66   22:00  7:06 1:24:38.45 
   87   7/19    236 Robert Muschler         St. Cloud          MN  21 M   150 14:58  1:51  1:35  149   47:15 19.0  0:44   25   20:15  6:32 1:24:44.15 
   88   1/20    105 Alison Fraser           Minneapolis        MN  34 F   134 14:35  1:49  1:10  110   45:46 19.7  1:04   77   22:12  7:10 1:24:44.63 
   89  15/33    208 Mark Mathews            Minneapolis        MN  31 M    29 12:07  1:30  1:55  140   46:50 19.2  1:35   89   22:37  7:18 1:25:00.66 
   90   7/26    174 Thomas Kleven           Minneapollis       MN  45 M   154 15:05  1:52  2:04   96   45:01 20.0  1:29   59   21:39  6:59 1:25:15.81 
   91  16/33    340 Matthew Waldner         Bismarck           ND  33 M   152 15:02  1:52  1:42  116   46:03 19.5  1:08   56   21:33  6:57 1:25:25.26 
   92  17/33    150 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  30 M   188 16:03  1:59  1:18  117   46:03 19.5  1:25   35   20:41  6:41 1:25:27.96 
   93   6/22    253 Erica Oelke             Minnetonka         MN  27 F   132 14:34  1:48  1:05  136   46:46 19.2  1:10   69   22:03  7:07 1:25:35.71 
   94  18/33    204 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34 M    31 12:09  1:31  3:17   82   44:00 20.5  1:44  156   24:48  8:00 1:25:56.71 
   95   5/15    327 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58 M   255 18:32  2:18  0:57   53   42:33 21.2  1:19   94   22:45  7:21 1:26:03.85 
   96   8/26    228 George Morris           Cold Spring        MN  45 M   276 19:25  2:24  0:51   79   43:54 20.5  0:49   50   21:12  6:51 1:26:08.61 
   97   2/20     25 Erin Bradshaw           Duluth             MN  32 F   108 14:09  1:45  1:18  109   45:43 19.7  1:43  116   23:19  7:32 1:26:09.78 
   98   5/13    114 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28 M   190 16:08  2:00  1:16   98   45:23 19.8  1:01   83   22:28  7:15 1:26:12.80 
   99  19/33    334 Mitchell Thyen          Minneapolis        MN  31 M    36 12:20  1:32  1:51  144   46:59 19.2  1:10  132   23:59  7:45 1:26:17.36 
  100   1/11    160 Katherine Johnson       Ramsey             MN  24 F   271 19:08  2:22  1:04   55   42:37 21.1  1:25   71   22:07  7:08 1:26:17.66 
  101  15/30     76 Jason Eckert            Waverly            MN  38 M    40 12:30  1:33  1:22  105   45:40 19.7  1:08  180   25:46  8:19 1:26:23.25 
  102  20/33    169 Shane Keating           Foley              MN  30 M    85 13:36  1:41  1:35  143   46:57 19.2  1:31   97   22:48  7:22 1:26:25.31 
  103   3/16    170 Sheila Kelley           Carlton            MN  37 F   127 14:30  1:48  1:11  113   46:01 19.6  1:12  124   23:36  7:37 1:26:26.88 
  104   2/4     202 John Mahowald           St. Cloud          MN  61 M   118 14:17  1:46  1:59  104   45:35 19.7  2:07   91   22:41  7:19 1:26:36.70 
  105  16/30    369 Michael Given           North Port         FL  38 M   124 14:29  1:48  1:08   90   44:33 20.2  1:16  168   25:17  8:10 1:26:40.95 
  106   8/9     309 William Simson          Minneapolis        MN  25 M    15 11:25  1:25  1:45  163   48:28 18.6  0:57  137   24:11  7:48 1:26:42.97 
  107  17/30    322 Adam Strom              St. Paul           MN  36 M   153 15:05  1:52  1:37  159   48:15 18.7  0:53   49   21:09  6:50 1:26:55.75 
  108   8/19    279 John Rosier             Ramsey             MN  23 M    17 11:32  1:26  2:15  207   50:43 17.7  0:47   60   21:41  7:00 1:26:57.35 
  109   9/26    131 Darrel Henry            Murdock            MN  46 M   236 17:40  2:11  2:03  101   45:27 19.8  0:49   44   21:03  6:48 1:26:59.31 
  110   2/5     271 Sophie Rabino           Woodbury           MN  14 F    12 10:52  1:21  1:24  192   50:04 18.0  0:45  133   24:06  7:47 1:27:09.46 
  111  10/26    199 Jay Lyons               Hopkins            MN  48 M    86 13:36  1:41  2:34  131   46:36 19.3  1:43  104   23:01  7:26 1:27:28.01 
  112   4/16    138 Anne Hoeschen           Freeport           MN  38 F   144 14:52  1:51  1:16  142   46:55 19.2  1:12  114   23:17  7:31 1:27:29.18 
  113   7/16    210 Gunther Maurus          Sartell            MN  51 M   158 15:14  1:53  1:43   39   41:38 21.6  2:02  204   27:02  8:44 1:27:36.55 
  114   1/8     207 Carol Marston           Mankato            MN  52 F   162 15:20  1:54  1:04  107   45:42 19.7  1:29  134   24:08  7:47 1:27:39.66 
  115  11/26     37 Garrick Campbell        Maple Grove        MN  49 M    67 13:11  1:38  1:30  161   48:22 18.6  1:44  109   23:04  7:27 1:27:48.41 
  116  18/30    115 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38 M   112 14:12  1:46  3:00   88   44:17 20.3  1:27  162   25:06  8:06 1:27:58.40 
  117  10/30    230 Robert Mrozek           Paynesville        MN  43 M    45 12:40  1:34  2:41   56   42:40 21.1  1:40  242   28:54  9:20 1:28:31.72 
  118   1/7     125 Jan Handlos             Baxter             MN  58 F   107 14:08  1:45  1:38   81   43:57 20.5  1:36  210   27:15  8:48 1:28:31.76 
  119  11/30    147 Tracy Huizel            Minneapolis        MN  44 M   142 14:49  1:50  2:43   97   45:10 19.9  1:44  136   24:08  7:48 1:28:32.67 
  120  12/26    299 Kurt Schultz            Lakeville          MN  49 M   210 16:40  2:04  1:11   87   44:13 20.4  1:59  148   24:35  7:56 1:28:35.36 
  121  21/33    297 Joe Schulte             St. Cloud          MN  33 M   117 14:15  1:46  1:59  114   46:02 19.6  1:41  152   24:41  7:58 1:28:36.41 
  122  13/26    176 Scott Kopel             St. Cloud          MN  45 M   159 15:19  1:54  2:19   95   45:01 20.0  1:39  140   24:22  7:52 1:28:36.51 
  123   4/6     263 Seth Peterson           St. Cloud          MN  18 M                          164   48:32 18.5  0:45  130   23:58  7:44 1:28:37.95 
  124  12/30    161 Richard Johnson         Nevis              MN  42 M   195 16:13  2:01  1:25  165   48:33 18.5  1:54   32   20:37  6:39 1:28:39.52 
  125   8/16    346 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54 M   164 15:21  1:54  3:12   67   43:27 20.7  1:39  161   25:05  8:06 1:28:41.85 
  126  13/30    137 Todd Hipp               Eagan              MN  43 M    69 13:13  1:38  1:16  111   45:50 19.6  1:15  211   27:16  8:48 1:28:47.92 
  127  22/33    302 Theodore Schweitz       Minneapolis        MN  32 M   148 14:56  1:51  3:30   78   43:53 20.5  1:51  154   24:44  7:59 1:28:52.56 
  128   3/20    203 Katherine Malmanger     St. Cloud          MN  33 F    39 12:29  1:33  1:53  155   47:49 18.8  1:22  175   25:29  8:14 1:28:59.23 
  129   9/19     64 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  21 M   201 16:23  2:02  2:34  127   46:32 19.3  1:14   84   22:29  7:16 1:29:09.65 
  130   2/8     234 Judy Murray             Sartell            MN  52 F   133 14:34  1:48  1:55  108   45:43 19.7  1:35  174   25:27  8:13 1:29:11.51 
  131   2/11    283 Quin Ryan               Minneapolis        MN  23 F   240 17:49  2:13  2:15  145   47:00 19.1  1:15   39   20:56  6:46 1:29:12.61 
  132  10/19    323 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  23 M    24 11:59  1:29  2:15  233   52:40 17.1  1:02   51   21:20  6:53 1:29:13.55 
  133   4/15     89 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  46 F   155 15:05  1:52  1:04  133   46:41 19.3  1:23  165   25:14  8:09 1:29:25.88 
  134   3/8     244 Lynne Nelson            Eagan              MN  51 F    47 12:43  1:35  1:42  153   47:43 18.9  1:25  182   25:55  8:22 1:29:26.01 
  135   6/13     55 Steve Crooks            Richmond           MN  28 M   270 19:07  2:22  1:45  137   46:46 19.2  0:43   48   21:08  6:49 1:29:26.80 
  136   6/15    225 Bruce Money             Fergus Falls       MN  56 M   213 16:44  2:04  3:09   94   44:59 20.0  1:59   93   22:45  7:21 1:29:32.95 
  137   3/5     357 Molly Peichel           Rice               MN  18 F     8 10:48  1:20  1:37  152   47:37 18.9  1:25  233   28:10  9:05 1:29:33.56 
  138  14/30    326 Nick Summers            Mound              MN  44 M    94 13:53  1:43  1:34  125   46:28 19.4  1:10  196   26:37  8:36 1:29:38.67 
  139   9/16     97 John Flaa               Plymouth           MN  50 M    53 12:56  1:36  1:58  178   49:01 18.4  1:21  149   24:35  7:56 1:29:47.65 
  140  14/26     49 Todd Conrad             Maple Grove        MN  47 M    88 13:37  1:41  2:16  132   46:39 19.3  1:01  193   26:28  8:33 1:29:59.01 
  141  19/30    106 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  36 M   174 15:43  1:57  1:57   92   44:55 20.0  1:23  188   26:05  8:25 1:29:59.10 
  142  20/30    117 Michael Grabinski       Sauk Rapids        MN  37 M   151 15:00  1:52  2:15  177   48:57 18.4  1:10  101   22:55  7:24 1:30:14.70 
  143   5/6     158 Alex Johannes           Clearwater         MN  17 M    63 13:09  1:38  2:47  234   52:45 17.1  0:54   40   20:58  6:46 1:30:31.60 
  144  11/19    359 Kole Seiler             Minneapolis        MN  22 M   249 18:18  2:16  2:59  118   46:04 19.5  1:07   74   22:09  7:09 1:30:35.25 
  145  15/26    113 Ed Gleason              Elk River          MN  48 M    79 13:30  1:40  1:55  205   50:35 17.8  0:56  128   23:47  7:41 1:30:40.01 
  146   7/13     16 Christopher Bell        Sioux Falls        SD  29 M   120 14:20  1:47  1:34  212   51:08 17.6  0:42  110   23:09  7:28 1:30:50.95 
  147  15/30    277 Chad Rohman             Hanover            MN  42 M    35 12:18  1:32  3:16  203   50:33 17.8  1:49  107   23:04  7:27 1:30:57.42 
  148  10/16     91 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  54 M    61 13:08  1:38  1:21  173   48:55 18.4  2:14  170   25:22  8:11 1:30:57.90 
  149  12/19    347 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23 M   286 20:02  2:29  2:32  121   46:15 19.5  1:32   36   20:43  6:41 1:31:01.40 
  150  11/16     60 Jeff Daly               Lakeville          MN  52 M   194 16:11  2:00  1:10   93   44:58 20.0  1:52  202   26:55  8:41 1:31:04.50 
  151  23/33    248 Chris Nichols           Maple Grove        MN  33 M   137 14:43  1:50  1:25  168   48:41 18.5  1:08  164   25:10  8:07 1:31:05.11 
  152  12/16    275 John Robillard          Zimmerman          MN  50 M   233 17:30  2:10  2:21  102   45:28 19.8  1:55  135   24:08  7:47 1:31:19.35 
  153  16/26    258 Tim Owen                Richfield          MN  45 M   215 16:47  2:05  2:46  156   47:54 18.8  1:27   96   22:46  7:21 1:31:38.06 
  154  16/30    250 Karl Norris             New Berlin         WI  41 M   247 18:12  2:15  1:46   73   43:37 20.6  1:49  190   26:22  8:31 1:31:43.67 
  155  21/30    273 Ben Reiners             Otsego             MN  35 M   147 14:56  1:51  2:11  171   48:47 18.4  1:23  155   24:48  8:00 1:32:01.85 
  156  13/19    102 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  24 M    62 13:09  1:38  1:43  188   49:52 18.0  1:35  181   25:55  8:22 1:32:10.50 
  157   4/8     155 Mary Januschka          Cambridge          MN  51 F   204 16:28  2:02  2:59  141   46:50 19.2  2:33  123   23:32  7:36 1:32:19.41 
  158  22/30    343 Travis Wells            Zimmerman          MN  36 M   230 17:26  2:10  1:26  106   45:41 19.7  0:53  209   27:13  8:47 1:32:37.00 
  159  23/30    104 Chad Franz              Eden Prairie       MN  36 M    64 13:09  1:38  2:22  130   46:36 19.3  1:15  248   29:18  9:27 1:32:37.55 
  160  24/30    280 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  35 M   187 16:01  1:59  2:04  124   46:26 19.4  1:00  214   27:21  8:50 1:32:48.80 
  161   7/15    166 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  59 M   263 18:55  2:21  2:06   52   42:33 21.2  1:33  225   27:48  8:58 1:32:52.55 
  162   4/20     44 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  33 F   168 15:28  1:55  1:43  201   50:28 17.8  1:57  119   23:23  7:33 1:32:55.43 
  163   7/22      5 Emily Allen             Bloomington        MN  27 F   245 18:05  2:14  1:19  176   48:57 18.4  1:49  102   22:55  7:24 1:33:03.51 
  164   5/20    249 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  34 F   113 14:12  1:46  1:19  222   51:58 17.3  1:01  150   24:39  7:58 1:33:07.08 
  165   9/9     308 Robert Simson           St. Cloud          MN  20 M     9 10:48  1:20  1:47  242   53:06 16.9  0:48  198   26:46  8:39 1:33:12.27 
  166   5/15    345 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  46 F   141 14:49  1:50  2:07  147   47:04 19.1  1:38  226   27:49  8:59 1:33:25.03 
  167  17/26    337 Brian Torkkola          Minneapolis        MN  45 M   196 16:15  2:01  4:05  157   47:55 18.8  1:43  125   23:37  7:37 1:33:33.01 
  168   5/16    304 Sara Scott              Foley              MN  38 F   184 15:55  1:58  1:31  162   48:24 18.6  1:30  191   26:22  8:31 1:33:40.98 
  169  17/30    300 Greg Schumacher         St. Cloud          MN  44 M   242 17:52  2:13  2:34  138   46:49 19.2  2:00  146   24:34  7:56 1:33:46.92 
  170  25/30     75 Andy Dybvig             Plymouth           MN  36 M   229 17:24  2:09  2:33  198   50:16 17.9  1:10   88   22:36  7:18 1:33:56.00 
  171   3/11    201 Alexis Mahowald         St. Cloud          MN  24 F   139 14:45  1:50  1:11  202   50:29 17.8  1:08  194   26:30  8:33 1:34:00.06 
  172   3/4     370 Hans Rick               Brainerd           MN  64 M   138 14:44  1:50  1:43  146   47:01 19.1  2:05  236   28:30  9:12 1:34:00.55 
  173  18/26    350 Frank Wohletz           St. Cloud          MN  46 M   241 17:49  2:13  3:31  134   46:45 19.3  1:39  143   24:29  7:54 1:34:10.61 
  174   2/7     335 Gale Tinglov            St. Cloud          MN  55 F    76 13:21  1:39  2:22  170   48:45 18.5  2:17  218   27:32  8:53 1:34:15.16 
  175   2/10    153 Kristin Jamison         St. Louis Park     MN  41 F    60 13:06  1:38  1:53  167   48:37 18.5  1:27  249   29:24  9:29 1:34:24.98 
  176  13/16    146 Jeffrey Huckle          Horace             ND  51 M   208 16:36  2:04  2:14  120   46:08 19.5  2:29  208   27:11  8:47 1:34:37.65 
  177   8/22     70 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29 F    71 13:14  1:39  1:52  200   50:24 17.9  1:47  215   27:26  8:51 1:34:39.91 
  178   9/22      8 Jessica Argabright      Long Lake          MN  28 F   106 14:08  1:45  1:54  217   51:31 17.5  1:18  186   26:04  8:25 1:34:52.16 
  179   8/13    206 Robert Marshall         Maple Grove        MN  29 M   200 16:23  2:02  2:01  211   51:00 17.6  0:59  147   24:34  7:56 1:34:53.90 
  180   4/11     59 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  23 F   161 15:20  1:54  1:16  213   51:18 17.5  1:06  183   25:59  8:23 1:34:57.66 
  181  24/33    156 Tirone Jefferson        Brooklyn Center    MN  31 M   300 22:18  2:46  2:55   77   43:41 20.6  1:51  145   24:31  7:55 1:35:12.76 
  182   4/5     314 Mackenzie Statz         Sauk Rapids        MN  19 F   212 16:42  2:04  1:02  174   48:55 18.4  1:00  223   27:43  8:57 1:35:19.81 
  183  14/19    267 Justin Posterick        Little Falls       MN  21 M   307 23:01  2:51  1:44  126   46:31 19.3  0:52  115   23:17  7:31 1:35:22.20 
  184  25/33     42 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  34 M   140 14:46  1:50  3:24  160   48:20 18.6  1:51  206   27:07  8:45 1:35:24.56 
  185   8/15     98 Patrick Flynn           St. Joseph         MN  56 M   185 15:57  1:59  3:00  206   50:43 17.7  2:01  138   24:12  7:49 1:35:50.05 
  186   5/11    139 Cate Hoffman            Minneapolis        MN  24 F    56 13:00  1:37  2:00  232   52:36 17.1  1:32  200   26:50  8:40 1:35:54.81 
  187   6/15    229 Mary Kay Morris         Cold Spring        MN  46 F    83 13:33  1:41  1:34  238   52:48 17.0  0:51  207   27:11  8:46 1:35:55.58 
  188  19/26    252 Mike O'Connor           Maple Grove        MN  49 M   284 19:52  2:28  2:22  150   47:32 18.9  1:58  141   24:28  7:54 1:36:09.51 
  189   9/15    214 Thomas McConville       Osseo              MN  59 M   274 19:18  2:23  2:26  112   45:51 19.6  1:13  217   27:32  8:53 1:36:16.95 
  190   6/16    251 Holly O'Connor          Maple Grove        MN  39 F   115 14:15  1:46  3:33  239   52:50 17.0  1:47  131   23:58  7:44 1:36:19.88 
  191   7/16     66 Kathy Dezurik           Maple Grove        MN  37 F   257 18:35  2:18  2:31  180   49:25 18.2  1:36  139   24:15  7:50 1:36:21.13 
  192  18/30    196 Richard Lord            Monticello         MN  44 M   198 16:19  2:01  2:15  184   49:43 18.1  0:53  213   27:20  8:49 1:36:28.37 
  193  10/15    101 William Forsberg        Golden  Valley     MN  57 M   232 17:27  2:10  2:18  169   48:44 18.5  1:28  195   26:34  8:35 1:36:29.10 
  194   6/20    291 Amy Schilling           Champlin           MN  33 F   119 14:19  1:47  2:42  194   50:06 18.0  1:52  222   27:42  8:56 1:36:37.93 
  195   7/15     77 Annelise Edeburn        St. Cloud          MN  45 F   146 14:55  1:51  3:39  181   49:33 18.2  2:11  192   26:25  8:32 1:36:40.33 
  196   7/20    116 Andrea Grabanski        Minneapolis        MN  33 F   114 14:14  1:46  1:06  237   52:48 17.0  1:31  212   27:18  8:49 1:36:53.88 
  197  10/22     81 Amanda Edmonds          Zimmerman          MN  27 F   101 14:02  1:44  2:12  166   48:35 18.5  2:20  255   29:49  9:37 1:36:54.76 
  198   8/20     67 Heather Diersen         St. Louis Park     MN  30 F   216 16:50  2:05  1:40  185   49:46 18.1  1:46  203   26:56  8:42 1:36:55.63 
  199   9/20    159 Jocelin Johnson         Minneapolis        MN  33 F   197 16:15  2:01  2:02  220   51:42 17.4  1:51  167   25:17  8:10 1:37:03.93 
  200  11/22    274 Hillary Reitan          St. Paul           MN  25 F    93 13:51  1:43  1:59  216   51:22 17.5  1:25  241   28:53  9:19 1:37:27.81 
  201   8/16    284 Annette Salazar         Minneapolis        MN  36 F   211 16:41  2:04  2:08  224   52:03 17.3  1:54  158   24:53  8:02 1:37:36.13 
  202   6/11     90 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  20 F   160 15:20  1:54  1:05  210   50:59 17.7  1:46  237   28:41  9:15 1:37:47.96 
  203   9/16    141 Angela Holmdahl         Eagan              MN  35 F   244 18:00  2:14  1:57  240   52:58 17.0  1:26  122   23:32  7:36 1:37:49.73 
  204   4/4     243 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71 M   292 20:48  2:35  2:33  139   46:49 19.2  2:16  176   25:29  8:14 1:37:53.00 
  205  10/20    220 Kristine Mier           St. Louis Park     MN  31 F   243 17:56  2:13  2:18  190   50:02 18.0  1:36  187   26:04  8:25 1:37:53.93 
  206   7/11    157 Annie Jesperson         Duluth             MN  23 F    95 13:57  1:44  3:17  197   50:10 17.9  1:35  246   29:13  9:26 1:38:09.51 
  207   8/11     65 Kayla Deters            Sauk Rapids        MN  23 F   145 14:53  1:51  2:37  218   51:32 17.5  1:07  229   28:03  9:03 1:38:10.91 
  208   3/7     286 Michel Sanders          Saint Paul         MN  58 F   181 15:50  1:58  2:03  186   49:48 18.1  1:47  239   28:47  9:17 1:38:11.96 
  209   8/15     10 Karen Barton            Minneapolis        MN  46 F   253 18:27  2:17  1:50  189   49:56 18.0  1:26  197   26:45  8:38 1:38:21.68 
  210  11/15    151 Rich Jahnke             Edina              MN  55 M   173 15:42  1:57  2:52  175   48:55 18.4  1:39  247   29:17  9:27 1:38:22.40 
  211   9/13     15 Andrew Beilke           Otsego             MN  26 M   193 16:09  2:00  3:00  275   56:10 16.0  1:32   58   21:39  6:59 1:38:27.25 
  212  19/30     35 Jeff Buum               Sioux Falls        SD  41 M   258 18:40  2:19  3:28  209   50:54 17.7  2:18  117   23:20  7:32 1:38:37.22 
  213  26/30    222 Jeremy Miller           Princeton, Mn      MN  35 M   225 17:15  2:08  2:18  179   49:02 18.4  2:01  232   28:09  9:05 1:38:42.75 
  214  12/22    290 Bethany Schiemann       St. Cloud          MN  25 F    21 11:47  1:28  1:15  293   59:23 15.2  1:08  178   25:39  8:17 1:39:08.71 
  215  12/15    339 James Vonasek           Big Lake           MN  55 M   202 16:27  2:02  2:17  148   47:14 19.1  2:15  267   31:01 10:01 1:39:11.75 
  216  20/30    310 Rick Skare              St. Michael        MN  44 M   121 14:25  1:47  4:31  191   50:03 18.0  2:18  228   28:03  9:03 1:39:17.07 
  217  20/26     52 Dave Cowles             Zimmerman          MN  45 M   290 20:42  2:34  2:31  199   50:20 17.9  1:21  142   24:28  7:54 1:39:20.21 
  218  11/20    167 Janelle Katzner         Big Lake           MN  33 F   183 15:52  1:58  2:49  228   52:14 17.2  1:12  216   27:29  8:52 1:39:33.03 
  219  26/33      4 Christopher Allen       Bloomington        MN  32 M   205 16:29  2:03  2:15  193   50:05 18.0  2:13  238   28:41  9:16 1:39:40.51 
  220  27/33    129 David Hemmesch          North Branch       MN  33 M   135 14:36  1:49  2:31  208   50:52 17.7  2:55  240   28:50  9:18 1:39:42.56 
  221  15/19     30 Tyler Bucholz           Brooklyn Center    MN  24 M   297 21:48  2:42  4:32  187   49:50 18.1  1:37   76   22:11  7:10 1:39:55.65 
  222  13/15    140 David Hogan             Plymouth           MN  55 M   260 18:52  2:20  2:55  135   46:45 19.3  1:47  252   29:39  9:34 1:39:55.80 
  223  14/16    212 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  51 M   206 16:31  2:03  2:48  195   50:08 18.0  1:06  253   29:40  9:34 1:40:09.90 
  224  21/30     92 Eric Felsch             St Cloud           MN  40 M   223 17:13  2:08  5:22  196   50:09 17.9  1:28  184   26:00  8:24 1:40:10.17 
  225   9/15    120 Lynn Graif              Elk River          MN  49 F   273 19:15  2:23  1:18  243   53:10 16.9  1:57  153   24:43  7:59 1:40:20.13 
  226  28/33    268 Jason Primus            Sartell            MN  32 M   295 21:24  2:39  2:30  183   49:37 18.1  1:48  166   25:15  8:09 1:40:30.56 
  227  22/30    172 Paul Kirkpatrick        Ocean Springs      MS  41 M   252 18:24  2:17  1:26  231   52:34 17.1  1:54  189   26:17  8:29 1:40:32.77 
  228  12/20    315 Brooke Steckelberg      Saint Cloud        MN  30 F   129 14:30  1:48  3:37  270   55:28 16.2  1:04  185   26:03  8:25 1:40:39.48 
  229  13/22    165 Caitlin Joyce           Woodbury           MN  25 F   111 14:10  1:45  2:02  266   55:20 16.3  1:52  220   27:37  8:55 1:40:58.61 
  230  10/16    194 Charis Linebuagh        New Hope           MN  36 F   176 15:43  1:57  1:25  154   47:45 18.8  1:35  297   34:40 11:11 1:41:06.73 
  231  14/22    355 Jennifer Yerxa          Fort Frances       ON  28 F   219 16:57  2:06  2:38  229   52:29 17.1  1:12  227   27:55  9:01 1:41:07.66 
  232  23/30    107 Troy Freihammer         Sartell            MN  41 M   228 17:23  2:09  1:04  151   47:33 18.9  2:14  286   33:13 10:43 1:41:24.92 
  233   5/8     325 Carolyn Sullivan        Wheaton            IL  51 F   294 21:09  2:37  1:38  223   51:58 17.3  1:36  163   25:10  8:07 1:41:28.91 
  234  27/30    333 Andy Thyen              Maple Grove        MN  35 M   278 19:34  2:25  2:14  246   53:32 16.8  0:54  169   25:21  8:11 1:41:33.00 
  235  24/30    351 Kevin Wohletz           Albany             MN  42 M   302 22:28  2:47  3:07  182   49:36 18.1  1:04  179   25:46  8:19 1:41:58.87 
  236  11/16    179 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  37 F   237 17:41  2:11  1:10  248   53:56 16.7  1:37  221   27:41  8:56 1:42:02.13 
  237   6/8     149 Marysue Ingmab          Eden Prairie       MN  53 F   209 16:39  2:04  1:48  249   54:00 16.7  2:19  219   27:34  8:54 1:42:17.26 
  238  15/22    296 Erin Schmitz            Minneapolis        MN  26 F    91 13:51  1:43  2:31  268   55:21 16.3  1:22  251   29:35  9:33 1:42:38.51 
  239   3/10    190 Shannon Lindgren        Clear Lake         MN  40 F   288 20:10  2:30  2:30  259   54:48 16.4  2:08  120   23:26  7:34 1:42:59.08 
  240   6/6     331 Matthew Terhaar         Stewartville       MN  17 M   251 18:22  2:17  2:23  230   52:31 17.1  1:54  231   28:07  9:04 1:43:14.00 
  241  10/13    134 Brian Hill              River Falls        WI  25 M   238 17:43  2:12  1:27  280   57:01 15.8  1:40  173   25:26  8:13 1:43:14.70 
  242  14/15    163 Walt Johnson            St Paul            MN  58 M   171 15:39  1:56  5:44  158   48:00 18.8  4:11  261   30:40  9:54 1:44:12.15 
  243  10/15    306 Sue Sifferle            Buffalo            MN  46 F   280 19:42  2:26  3:13  257   54:41 16.5  1:55  157   24:51  8:01 1:44:19.18 
  244  29/33    342 Dan Weinstein           St. Paul           MN  32 M   272 19:09  2:22  2:14  252   54:06 16.6  1:34  224   27:46  8:58 1:44:46.36 
  245  12/16    262 Sara Peterson           Columbia Heights   MN  37 F   226 17:17  2:09  2:48  256   54:37 16.5  1:17  244   29:06  9:23 1:45:01.93 
  246   4/7     282 Cindy Rupp              Stillwater         MN  57 F   222 17:05  2:07  2:05  253   54:24 16.5  2:07  250   29:24  9:30 1:45:02.66 
  247  13/16     12 Laurie Bauer            Horace             ND  35 F   246 18:09  2:15  2:45  221   51:42 17.4  2:39  256   29:54  9:39 1:45:05.63 
  248  16/22    231 Laura Mueller           Minneapolis        MN  28 F   207 16:34  2:03  3:10  244   53:25 16.8  2:16  257   30:05  9:42 1:45:27.66 
  249  16/19    195 Jake Long               Minneapolis        MN  22 M   234 17:40  2:11  2:41  235   52:46 17.1  1:33  270   31:24 10:08 1:46:00.95 
  250  28/30    193 Matt Linebaugh          New Hope           MN  37 M   163 15:20  1:54  1:43  226   52:07 17.3  1:48  299   35:13 11:22 1:46:08.25 
  251  13/20    336 Tracy Torgerson         Sauk Rapids        MN  32 F   239 17:45  2:12  2:20  272   55:43 16.2  1:12  245   29:11  9:25 1:46:09.48 
  252   7/8     205 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  53 F   214 16:46  2:05  2:06  251   54:01 16.7  1:16  273   32:19 10:26 1:46:25.31 
  253  15/16    289 John Schewe             Shakopee           MN  50 M   220 16:58  2:06  2:45  225   52:04 17.3  1:13  289   33:32 10:49 1:46:29.50 
  254  25/30     13 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  41 M   291 20:46  2:34  2:18  214   51:22 17.5  1:24  264   30:54  9:58 1:46:40.92 
  255  11/15    294 Julie Schmelzer         Kimball            MN  49 F   248 18:16  2:16  1:34  271   55:40 16.2  2:15  243   29:02  9:22 1:46:44.88 
  256  29/30      7 Scott Archibald         Maple Grove        MN  39 M   296 21:41  2:41  4:48  204   50:33 17.8  2:17  230   28:06  9:04 1:47:23.15 
  257   4/10    295 Carrie Schmitz          Albertville        MN  40 F   277 19:28  2:25  2:53  273   55:44 16.1  2:54  199   26:49  8:39 1:47:44.38 
  258  14/20    298 Tracy Schulte           St. Cloud          MN  33 F   191 16:08  2:00  3:01  276   56:13 16.0  1:27  269   31:09 10:03 1:47:55.73 
  259  16/16    260 Jay Peters              Andover            MN  52 M   265 18:57  2:21  5:06  250   54:00 16.7  3:00  205   27:05  8:45 1:48:05.85 
  260  17/19     54 Patrick Crooks          Richmond           MN  23 M   308 23:16  2:53  3:21  255   54:37 16.5  2:08  160   25:04  8:05 1:48:23.25 
  261  26/30    259 Andrew Pearson          Saint Cloud        MN  41 M   167 15:27  1:55  4:14  227   52:08 17.3  4:19  274   32:21 10:27 1:48:28.02 
  262  11/13    288 Adam Scepaniak          Waite Park         MN  25 M   314 25:07  3:07  2:53  283   57:29 15.7  1:04   75   22:11  7:10 1:48:41.35 
  263   5/10    363 Shelly Kopel            Saint Cloud        MN  42 F   224 17:14  2:08  1:48  258   54:44 16.4  1:50  285   33:10 10:42 1:48:43.63 
  264  14/16    109 Annah Frost             Saint Cloud        MN  35 F   218 16:56  2:06  3:26  292   59:20 15.2  1:04  234   28:15  9:07 1:48:58.03 
  265  12/15    173 Kari Kleven             Minneapolis        MN  45 F   266 18:57  2:21  2:22  264   55:08 16.3  2:52  254   29:45  9:36 1:49:02.08 
  266  15/20     45 Jennifer Chirhart       Saint Cloud        MN  31 F    90 13:50  1:43  3:24  295 1:00:13 14.9  0:56  265   30:55  9:59 1:49:15.83 
  267   5/7     245 Shannon Nelson          St Paul            MN  55 F   267 19:00  2:21  1:39  254   54:25 16.5  2:12  272   32:12 10:24 1:49:26.86 
  268  21/26    307 Cary Simon              Maple Lake         MN  49 M   231 17:27  2:10  3:29  277   56:18 16.0  2:01  259   30:21  9:48 1:49:33.06 
  269  17/22    183 Mallory Lamb            St Louis Park      MN  26 F   105 14:06  1:45  4:15  260   54:49 16.4  3:04  287   33:24 10:47 1:49:35.71 
  270   9/11    213 Brittany McCarty        Woodbury           MN  20 F   192 16:08  2:00  5:18  262   54:55 16.4  2:14  268   31:05 10:02 1:49:37.41 
  271  18/19    152 Thomas Jahnke           Sauk Rapids        MN  23 M   217 16:54  2:06  2:30  286   58:46 15.3  1:19  258   30:12  9:45 1:49:38.10 
  272  18/22     26 Melanie Bristor         Hopkins            MN  28 F    92 13:51  1:43  3:49  261   54:53 16.4  1:02  301   36:19 11:43 1:49:51.51 
  273  30/33    301 Nick Schumacher         Blaine             MN  31 M   268 19:02  2:22  3:45  299 1:02:01 14.5  0:59  151   24:41  7:58 1:50:24.96 
  274  22/26    239 Jon Nelson              Howard Lake        MN  48 M   182 15:52  1:58  3:23  304 1:04:19 14.0  1:29  177   25:37  8:16 1:50:38.76 
  275   6/7     123 Ellen Guerin            Edina              MN  55 F   283 19:50  2:27  2:43  215   51:22 17.5  3:24  288   33:26 10:48 1:50:42.51 
  276  16/20    110 Rebecca Galvan          Whitefish Bay      WI  31 F   186 16:01  1:59  4:01  265   55:20 16.3  2:55  278   32:39 10:32 1:50:52.78 
  277  23/26    238 Christopher Nelson      Eagan              MN  48 M   178 15:47  1:57  2:34  247   53:42 16.8  2:24  304   37:24 12:04 1:51:48.91 
  278  19/22    218 Jessica Meyer           St.Cloud           MN  25 F   227 17:22  2:09  2:26  285   58:15 15.5  1:09  284   33:09 10:42 1:52:19.51 
  279  24/26     86 Peder Engebretson       St Anthony         MN  48 M   254 18:32  2:18  4:05  274   55:47 16.1  1:21  283   33:07 10:41 1:52:49.16 
  280  20/22    241 Kim Nelson              West Fargo         ND  26 F   312 24:49  3:04  1:57  296 1:00:17 14.9  1:05  172   25:24  8:12 1:53:30.76 
  281  30/30    223 Zac Miller              Little Falls       MN  39 M   285 19:54  2:28  4:28  281   57:05 15.8  1:41  266   31:00 10:00 1:54:06.75 
  282   6/10    209 Shelly Matuska          Monticello         MN  41 F   293 21:02  2:36  2:10  278   56:24 16.0  1:55  279   32:43 10:34 1:54:10.53 
  283  27/30    366 Kenny Hore                                     41 M   305 22:50  2:50  3:08  241   53:04 17.0  2:13  281   32:59 10:39 1:54:11.72 
  284  13/15    324 Tracy Sudak             Chaska             MN  46 F   259 18:43  2:19  5:59  269   55:27 16.2  3:37  263   30:53  9:58 1:54:36.93 
  285   7/10    287 Nancy Saunders          Eagan              MN  41 F   282 19:47  2:27  3:17  288   59:01 15.2  1:54  262   30:41  9:54 1:54:38.03 
  286  12/13    122 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  27 M   180 15:49  1:58  3:28  279   56:34 15.9  2:32  302   36:43 11:51 1:55:04.15 
  287  19/19    184 Stephen Lamb            Owatonna           MN  21 M   104 14:05  1:45  3:46  297 1:00:34 14.9  1:40  298   35:02 11:18 1:55:04.65 
  288   1/1     285 Linda Sandell           Mounds View        MN  60 F   311 23:59  2:58  2:27  236   52:47 17.1  3:38  277   32:30 10:29 1:55:18.91 
  289  21/22     82 Kelly Ehnes             St. Cloud          MN  29 F   303 22:44  2:49  1:27  282   57:25 15.7  1:22  275   32:24 10:28 1:55:20.01 
  290   5/5      88 Emily Erickson          St. Cloud          MN  16 F   275 19:19  2:24  2:51  301 1:03:01 14.3  2:49  235   28:25  9:10 1:56:22.11 
  291  25/26     78 Earl Edeburn            Maple Grove        MN  47 M   298 22:06  2:44  3:14  219   51:34 17.5  1:59  305   37:50 12:13 1:56:38.91 
  292  31/33    246 Trever Nelson           West Fargo         ND  30 M   172 15:40  1:57  2:47  309 1:04:49 13.9  1:10  282   33:01 10:39 1:57:25.36 
  293  10/11    266 Kelsey Polcher          Rice               MN  23 F   269 19:03  2:22  3:15  302 1:03:17 14.2  1:36  260   30:34  9:52 1:57:43.11 
  294   8/10     11 Helga Bauelry           St. Cloud          MN  44 F   281 19:43  2:27  2:32  300 1:02:24 14.4  1:28  271   31:44 10:14 1:57:47.93 
  295  26/26     79 Pat Edeburn             St. Cloud          MN  46 M   299 22:08  2:44  3:37  263   55:01 16.4  3:03  293   34:03 11:00 1:57:49.36 
  296  32/33    318 Jesse Steinkopf         Otsego             MN  33 M   313 24:53  3:05  3:49  267   55:21 16.3  1:44  276   32:28 10:29 1:58:11.61 
  297   7/7     182 Anne Lamb               Owatonna           MN  55 F   235 17:40  2:11  3:18  284   58:05 15.5  2:28  303   37:20 12:03 1:58:48.26 
  298  15/15    124 Don Gytri               Park Rapids        MN  59 M   301 22:26  2:47  1:25  291   59:13 15.2  2:22  290   33:52 10:56 1:59:14.00 
  299  33/33     56 Caleb Dahl              Crystal            MN  31 M   287 20:03  2:29  2:46  245   53:31 16.8  1:56  312   41:46 13:29 1:59:59.21 
  300  13/13     57 Josh Dahl               Crystal            MN  26 M   221 16:59  2:06  2:31  290   59:11 15.2  1:35  310   40:03 12:56 2:00:17.45 
  301  17/20    130 Nicole Hennen           Cold Spring        MN  33 F   250 18:21  2:16  2:46  310 1:05:16 13.8  1:14  280   32:45 10:34 2:00:19.83 
  302  15/16    265 Jennifer Piepgras       Foreston           MN  39 F   102 14:05  1:45  6:47  305 1:04:20 14.0  1:14  292   33:57 10:58 2:00:20.88 
  303  18/20    168 Mary Keating            Foley              MN  30 F   261 18:53  2:20  1:56  306 1:04:21 14.0  1:16  291   33:57 10:57 2:00:21.08 
  304   8/8     313 Elizabeth Spolyar       Minneapolis        MN  53 F   309 23:23  2:54  2:03  289   59:10 15.2  1:46  300   35:35 11:29 2:01:56.06 
  305  19/20    118 Laura Graham            New Hope           MN  30 F   170 15:37  1:56  4:23  312 1:07:20 13.4  1:14  296   34:36 11:10 2:03:07.08 
  306   9/10    358 Stephanie Owen          Minnetonka         MN  42 F   289 20:39  2:33  4:00  298 1:01:42 14.6  2:40  295   34:33 11:09 2:03:31.93 
  307  22/22    281 Whitney Rowland         St. Paul           MN  29 F   262 18:54  2:20  2:44  307 1:04:24 14.0  1:28  306   38:32 12:26 2:05:58.06 
  308  14/15    198 Sue Lundgren            Eagan              MN  46 F   256 18:34  2:18  2:15  287   59:00 15.3  2:59  313   43:41 14:06 2:06:26.03 
  309  10/10     93 Valerie Felsch          St Cloud           MN  42 F   264 18:56  2:21  4:18  311 1:05:44 13.7  1:37  308   39:46 12:50 2:10:18.83 
  310  28/30     43 John Chilman            Las Vegas          NV  42 M   279 19:35  2:26  3:42  294 1:00:08 15.0  1:56  316   46:17 14:56 2:11:36.02 
  311  29/30    293 Gary Schmalz            Rogers             MN  43 M   189 16:05  2:00  3:05  315 1:17:35 11.6  1:29  294   34:16 11:03 2:12:27.22 
  312  20/20    256 April Olkiewicz         Appleton           WI  30 F   304 22:44  2:49  4:35  303 1:04:04 14.0  1:38  307   39:30 12:45 2:12:30.33 
  313  30/30     23 Jeff Bloss              Clear Lake         MN  42 M   310 23:36  2:55  5:25  308 1:04:42 13.9  1:29  314   44:26 14:20 2:19:36.62 
  314  11/11    240 Kelsey Nelson           Clearwater         MN  24 F   199 16:21  2:02  2:30  316 1:19:28 11.3  2:01  309   40:01 12:55 2:20:18.11 
  315  15/15    136 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  48 F   306 22:51  2:50  4:41  313 1:08:12 13.2  2:19  315   45:25 14:39 2:23:25.93 
  316  16/16     29 Maureen Buchan          Big Lake           MN  35 F   315 28:43  3:33  4:13  314 1:13:57 12.2  1:24  311   41:09 13:17 2:29:22.93 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  428 TEAM                                             3 11:17  1:24  0:32    1   43:37 20.6  0:40    2   17:57  5:48 1:13:59.47 
           Ashton Schulte , Noah Middlestaedt , Chris Rouw        
    2  437 The Whole Package                                6 12:17  1:31  0:29    3   44:27 20.2  0:42    1   16:43  5:24 1:14:35.92 
           Lance Westerlund , Andrew Scully , Larry Hosch         
    3  407 CircuitCheck TestFixtures                        7 13:15  1:39  0:20    2   44:22 20.3  0:38    5   21:49  7:03 1:20:20.52 
           Jim Hanzlik , Greg Michalko , Brad Cyr                 
    4  401 Tri Tri Again                                    5 12:11  1:31  0:49    6   46:41 19.3  0:47    3   20:10  6:31 1:20:36.02 
           Bruce Busta , Scott Anderson , Mark Klaverkamp         
    5  410 Super Fast                                       4 11:18  1:24  0:45    5   46:41 19.3  0:53    6   22:08  7:09 1:21:42.42 
           Patrick Schulte , Matt Schulte , Scott Fitch           
    6  444 Bielefeld Husbands                               1 10:03  1:15  0:32    7   46:55 19.2  0:49    8   23:31  7:36 1:21:47.62 
           Ronald Niedrich , Ernie Bielefeld , Scott Walker       
    7  413 CircuitCheck Functional                          9 13:52  1:43  0:36    4   46:30 19.4  0:49    9   23:49  7:41 1:25:33.67 
           Dan Hanzlik , Kris Dirkman , Greg Jonas                
    8  435 Team Schwartz                                    2 10:12  1:16  1:10   10   52:33 17.1  0:52    7   22:20  7:13 1:27:04.07 
           Anthony Schwartz , Anthony Schwartz , Robert Schwartz  
    9  438 C.O.&S.                                          8 13:35  1:41  0:39   11   58:08 15.5  0:42    4   21:37  6:59 1:34:38.17 
           Dan Schirmers , Jack Schulte , Joe Sexton              
   10  421 KDV Wealth Management                           11 22:43  2:49  0:43    8   47:56 18.8  0:45   10   25:55  8:22 1:37:58.92 
           Adam Heathcote , Dave Hinnenkamp , Tom Martin          
   11  412 Fast Fellos                                     10 18:20  2:16  1:15    9   49:36 18.1  1:19   11   33:10 10:42 1:43:38.22 
           Kyle Alveshere , Bob Friedle , Jim Friedle             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  443 Bielefeld Wives                                  1 13:03  1:37  0:40    2   46:38 19.3  0:53    3   25:35  8:16 1:26:47.02 
           Ruth Niedrich , Debra Bielefeld , Rita Walker          
    2  439 Ladies of the Pack                               4 15:57  1:59  0:38    1   45:04 20.0  0:52    6   27:45  8:57 1:30:13.57 
           Shannon Haugen , Andrea Sailer , Rosemara Stroklund    
    3  431 try tri again                                    6 16:15  2:01  0:50    5   55:51 16.1  0:41    1   19:39  6:21 1:33:12.57 
           Jena Nelson , Mary Skudlarek , Sara Schaible           
    4  402 FCA Endurance - Pink                             2 13:30  1:40  0:38    4   51:54 17.3  1:01    8   30:42  9:55 1:37:42.27 
           Erika Sperl-Imhoff , Summer Barkema , Suzanne Anderson 
    5  442 Eat, Sleep, Tri                                  7 16:38  2:04  1:53    3   51:33 17.5  1:33    5   26:54  8:41 1:38:29.77 
           Bonniejean Christensen , Penny Verdeck , Penny Verdeck 
    6  420 Marquette/Michels                                3 15:21  1:54  1:12    8   59:36 15.1  1:26    2   25:05  8:06 1:42:38.57 
           Sadi Michels , Lindsay Marquette , Lindsay Marquette   
    7  424 3 Non Blondes                                    8 18:46  2:20  1:06    6   57:06 15.8  0:40    4   26:40  8:36 1:44:16.52 
           Jennifer Mrozek , Melaina Mrozek , Katelyn Mrozek      
    8  427 Accounted For                                    5 16:11  2:00  0:50    7   57:31 15.6  0:55    9   31:30 10:10 1:46:55.17 
           Becky Edeburn , Kristie Revering , Wendy Hansen        
    9  408 LL Cool Team                                     9 23:02  2:51  0:49    9 1:06:55 13.4  1:19    7   29:56  9:40 2:01:58.07 
           Lori Eich , Lisa Berezni , Lori Eich                   


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  426 Team 128: Old and Fast                           2 10:22  1:17  0:28    2   39:13 22.9  0:40    6   21:17  6:52 1:11:57.82 
           Mark Nieters , Eric Nacey , Jodi Gertken               
    2  400 FCA Endurance - Yellow                          10 12:57  1:36  0:28    3   39:59 22.5  0:42    1   18:19  5:55 1:12:22.47 
           Jill Milbauer , Ash Recksiedler , Chris Anderson       
    3  418 Lerud Crew and Rogalla                           9 12:47  1:35  0:31    1   39:06 23.0  0:42    4   20:35  6:39 1:13:38.82 
           Genna Lerud , Denver Rogalla , Bennett Lerud           
    4  409 Team Rock Solid                                  6 12:08  1:30  0:50    5   44:43 20.1  0:43    7   21:44  7:01 1:20:05.22 
           Janet Willenbring , Daniel Pfannenstein , John Feldheg 
    5  405 Doherty Staffing Solution                        4 11:16  1:24  0:47    6   45:34 19.8  0:42   12   23:41  7:39 1:21:56.97 
           Stephanie Crandall , Tad Schoeppner , Leah Vagle       
    6  447 Macki Family                                     3 11:10  1:23  1:09   14   50:27 17.8  0:45    2   20:11  6:31 1:23:40.02 
           Anna Macki , Alex Macki , Nathan Macki                 
    7  432 KAM and Gone                                     5 11:28  1:25  0:40   17   51:39 17.4  0:47    3   20:20  6:34 1:24:51.52 
           Kirsten Koetter , Mitch Rousselange , Amanda Schilling 
    8   50 Cooley Swenson                                  11 14:03  1:45  1:40    4   44:03 20.4  0:51   21   27:33  8:54 1:28:08.27 
           Gregory Cooley , Gregory Cooley , Melany Swenson       
    9  429 Eagers Beaver                                   15 14:40  1:49  0:39   12   49:41 18.1  0:45   10   22:29  7:15 1:28:10.92 
           Steph Rucks , Karrie Johnson , Nate Rucks              
   10  415                                                  8 12:38  1:34  0:23    7   46:12 19.5  0:40   24   28:33  9:13 1:28:23.47 
           Hallie Knapek , Travis Bodick , Abbie Knapek           
   11  411 Fosters                                         16 15:25  1:55  2:18   10   48:38 18.5  1:06    9   22:17  7:12 1:29:41.62 
           Brady Foster , Brady Foster , Cassie Foster            
   12  416 All Stars                                       17 15:34  1:56  0:53    8   46:28 19.4  1:04   16   26:17  8:29 1:30:14.27 
           Connie Lahn , David Katzner , Taylor Lahn              
   13  417 Highly Caffienated                              12 14:06  1:45  0:59    9   48:19 18.6  0:45   19   27:22  8:50 1:31:28.32 
           Megan Eder , Mark Lee , Barbara Lee                    
   14  440 Microbiologics                                   7 12:25  1:32  0:32   21   56:40 15.9  0:53    5   21:06  6:49 1:31:33.47 
           Brittney Sundgaard , Laurie Kundrat , Tom Bauer        
   15  446 Packtastic                                      19 17:41  2:12  0:31   16   51:12 17.6  0:41    8   21:58  7:05 1:32:00.82 
           Bret Donabauer , Jennifer Donabauer , Jennifer Zenzen  
   16  445 Clear Path                                       1  9:33  1:11  0:49   18   52:31 17.1  1:12   23   28:23  9:10 1:32:26.27 
           Marty Moran , Dieter Pape , Denise Weiss               
   17  423 You, Me and Her                                 14 14:19  1:47  0:56   19   53:20 16.9  0:59   14   24:54  8:02 1:34:24.72 
           Melissa Brasel , Russ Sand , Rita Moening              
   18  433 Schumacher Family                               21 18:04  2:14  0:45   20   54:42 16.5  0:55   15   25:11  8:08 1:39:35.17 
           Sharon Schumacher , Jake Schumacher , Krista Schumache 
   19  422 Leonard,Street&Deinard #1                       23 21:34  2:40  0:44   11   48:53 18.4  0:54   22   27:44  8:57 1:39:47.62 
           Maia Rue , Aaron Crandall , Elizabeth Meier            
   20  430 FireBreathingRubberDuckys                       22 20:26  2:32  1:01   13   50:26 17.8  1:03   20   27:27  8:52 1:40:22.67 
           Emma Saunders , Pete Saunders , Morgan Saunders        
   21  449 Adams Family "Snap Snap"                        24 21:36  2:40  1:13   15   50:44 17.7  0:58   17   26:28  8:32 1:40:56.12 
            ,  ,                                                    
   22  436 Granite Equity 2                                20 17:42  2:12  1:19   22   59:30 15.1  0:44   13   23:51  7:42 1:43:02.72 
           Robyn Baker , Ryan Schwartz , Devon Baker Merdan       
   23  403 Illini Invaders                                 13 14:06  1:45  0:49   23 1:02:25 14.4  1:00   18   26:39  8:36 1:44:58.02 
           Kody Carr , Jim Nichols , Katie Carr                   
   24  425 Leonard,Street&Deinard#2                        18 16:38  2:04  1:09   24 1:05:31 13.7  1:04   25   31:09 10:03 1:55:28.32 
           Cate Heaven , Matt Nelson , Jenna Bettes               
   25  419 DeZurick APCO                                   25 23:51  2:57  3:07   25 1:11:53 12.5  0:54   11   22:38  7:19 2:02:20.72 
           Brad Luberts , Theresia Sutton , Geny Ulloa            


================================================================================================================================================
                    NON QUALIFYING RESULTS: GRANITEMAN
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 448 Stacey Schumacher                                        4 15:34  1:56  0:51    3 1:00:09 15.0  1:20                               
  17 Julie Bell              Little Falls       MN  47 F      5 15:57  1:59  2:24    2   53:45 16.7  1:25                               
  63 Mary Deeg               St. Paul           MN  50 F      3 15:16  1:54  1:38    1   44:48 20.1  1:45                               
 404 Christin Chandler       St Cloud           MN  27 F      1 12:33  1:33  0:35    4 1:48:23  8.3                                     
 189 Matt Lilla              Lakeville          MN  31 M      2 14:47  1:50  0:49                                                       

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marty Moran             St Cloud           MN  45 M    9:33  1:11 
    2 Erik Money              Fergus Falls       MN  19 M   10:05  1:15 
    3 Brian Storhaug          Alexandria         MN  21 M   10:24  1:18 
    4 Dennis Ellingson        Courntland         MN  60 M   10:31  1:18 
    5 Chris Campbell          Sartell            MN  32 M   10:37  1:19 
    6 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17 F   10:44  1:20 
    7 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24 M   10:45  1:20 
    8 Molly Peichel           Rice               MN  18 F   10:48  1:20 
    9 Robert Simson           St. Cloud          MN  20 M   10:48  1:20 
   10 Kevin Olsen             Orono              MN  53 M   10:49  1:21 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Rick Christenson        Roseville          MN  54 M   36:20 24.8 
    2 Lincoln Murdoch         Omaha              MN  55 M   37:04 24.3 
    3 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M   37:20 24.1 
    4 James Graif             Elk River          MN  50 M   37:26 24.0 
    5 Doug Barkema                                   36 M   37:34 24.0 
    6 Adam Konczewski         Sartell            MN  29 M   37:41 23.9 
    7 David Lewis             Nevis              MN  38 M   38:12 23.6 
    8 Jordan Buth             St Paul            MN  30 M   38:16 23.5 
    9 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  40 M   38:43 23.2 
   10 Brian Storhaug          Alexandria         MN  21 M   38:48 23.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jesse Westrup           Sartell            MN  37 M   16:42  5:24 
    2 Aaron Eicher            Burnsville         MN  29 M   17:10  5:33 
    3 David Lewis             Nevis              MN  38 M   17:26  5:38 
    4 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21 M   17:30  5:39 
    5 Brian Storhaug          Alexandria         MN  21 M   18:14  5:53 
    6 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33 M   18:28  5:58 
    7 Shane Johnson           Sartell            MN  39 M   18:47  6:04 
    8 Doug Barkema                                   36 M   18:48  6:04 
    9 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M   18:53  6:06 
   10 Shawn Day               St. Cloud          MN  38 M   19:00  6:08 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  128 Tyler Hecht             Somerset           WI  19    5 11:34  1:26  0:54    1   37:20 24.1  0:42    4   18:53  6:06 1:09:20.52 
    2  362 Doug Barkema                                   36    4 11:30  1:26  0:48    3   37:34 24.0  0:47    3   18:48  6:04 1:09:24.52 
    3  303 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21    6 12:31  1:33  1:13    6   40:30 22.2  0:55    2   17:30  5:39 1:12:37.17 
    4  119 James Graif             Elk River          MN  50    2 11:14  1:24  0:46    2   37:26 24.0  0:56    7   23:11  7:29 1:13:30.42 
    5   83 Aaron Eicher            Burnsville         MN  29    9 14:01  1:44  0:51    7   41:49 21.5  0:52    1   17:10  5:33 1:14:40.52 
    6  321 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  55    8 13:31  1:41  0:49    4   38:51 23.2  0:53    5   20:39  6:40 1:14:40.72 
    7   71 Dave Dow                Stillwater         MN  57    7 12:45  1:35  0:55    5   39:40 22.7  1:20    6   22:16  7:11 1:16:54.12 
    8  309 William Simson          Minneapolis        MN  25    3 11:25  1:25  1:45    8   48:28 18.6  0:57    8   24:11  7:48 1:26:42.97 
    9  308 Robert Simson           St. Cloud          MN  20    1 10:48  1:20  1:47    9   53:06 16.9  0:48    9   26:46  8:39 1:33:12.27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  187 David Lewis             Nevis              MN  38   17 12:02  1:30  0:45    4   38:12 23.6  0:56    2   17:26  5:38 1:09:17.60 
    2  233 Lincoln Murdoch         Omaha              MN  55    9 11:02  1:22  0:41    2   37:04 24.3  1:00    7   19:33  6:19 1:09:17.70 
    3  320 Brian Storhaug          Alexandria         MN  21    3 10:24  1:18  0:56    7   38:48 23.2  1:06    3   18:14  5:53 1:09:25.70 
    4  349 Jesse Westrup           Sartell            MN  37   38 12:57  1:36  1:08   12   39:22 22.9  1:03    1   16:42  5:24 1:11:08.95 
    5  127 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33   40 13:05  1:37  0:47   11   39:11 23.0  0:55    4   18:28  5:58 1:12:23.01 
    6  112 Jeff Gilmer             Delano             MN  53   14 11:59  1:29  0:47    9   39:07 23.0  0:53    9   19:42  6:22 1:12:24.85 
    7   34 Jordan Buth             St Paul            MN  30   26 12:27  1:33  0:55    5   38:16 23.5  0:50   12   20:02  6:28 1:12:26.46 
    8  175 Adam Konczewski         Sartell            MN  29   55 13:20  1:39  0:53    3   37:41 23.9  1:12   10   19:53  6:25 1:12:56.95 
    9  254 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  33   11 11:33  1:26  0:23   19   40:15 22.4  0:52   20   20:17  6:33 1:13:17.46 
   10  162 Shane Johnson           Sartell            MN  39   34 12:45  1:35  0:57   17   40:09 22.4  0:54    5   18:47  6:04 1:13:29.00 
   11  217 Ted McNamara            Buffalo            MN  45   30 12:34  1:34  0:54    8   39:05 23.0  1:00   14   20:02  6:28 1:13:33.01 
   12  257 Kevin Olsen             Orono              MN  53    7 10:49  1:21  0:40   22   40:34 22.2  0:51   42   21:31  6:57 1:14:23.30 
   13   46 Rick Christenson        Roseville          MN  54   77 14:26  1:47  1:54    1   36:20 24.8  1:17   29   20:53  6:45 1:14:48.40 
   14  329 Tim Sykes               Fertile            MN  46   13 11:47  1:28  0:49   16   40:03 22.5  0:49   41   21:25  6:55 1:14:50.71 
   15  356 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32   37 12:57  1:36  1:11   21   40:23 22.3  0:50    8   19:34  6:19 1:14:52.66 
   16  216 Dan McKeon              Bemidji            MN  35   12 11:43  1:27  1:01   23   40:41 22.1  1:05   22   20:31  6:37 1:14:58.60 
   17  305 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  40   51 13:14  1:38  1:33    6   38:43 23.2  1:09   26   20:38  6:40 1:15:15.36 
   18  226 Erik Money              Fergus Falls       MN  19    2 10:05  1:15  1:24   47   42:42 21.1  1:04   19   20:16  6:33 1:15:29.00 
   19  111 Ben Geyer               Henning            MN  39   46 13:10  1:38  0:56   27   40:59 22.0  1:07   17   20:15  6:32 1:16:25.95 
   20  103 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40   29 12:32  1:33  0:44   37   42:07 21.4  0:57   16   20:10  6:31 1:16:29.12 
   21   96 Skip Fitting            Buffalo            MN  57   53 13:16  1:39  1:01   26   40:54 22.0  1:03   21   20:23  6:35 1:16:33.90 
   22   85 Dennis Ellingson        Courntland         MN  60    4 10:31  1:18  0:55   25   40:52 22.0  0:58   96   23:38  7:38 1:16:52.05 
   23   80 Joe Eder                Shakopee           MN  32   94 14:58  1:51  1:25   14   39:52 22.6  1:23   13   20:02  6:28 1:17:37.56 
   24   47 Dana Cirks              Moorhead           MN  40   52 13:15  1:39  1:22   18   40:14 22.4  1:03   55   22:03  7:07 1:17:55.52 
   25   36 Chris Campbell          Sartell            MN  32    5 10:37  1:19  1:09   42   42:28 21.2  1:09   68   22:36  7:18 1:17:56.11 
   26   21 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  38   32 12:41  1:34  0:41   49   42:52 21.0  0:58   31   20:59  6:46 1:18:07.80 
   27   31 David Buchs             Fort Wayne         IN  25  132 16:27  2:02  0:48   15   39:58 22.5  1:09   15   20:08  6:30 1:18:28.50 
   28  247 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  30   23 12:14  1:31  1:15   31   41:29 21.7  1:17   67   22:34  7:17 1:18:46.86 
   29  235 Michael Murray          Sartell            MN  53   54 13:20  1:39  0:59   24   40:47 22.1  1:13   73   22:44  7:20 1:19:01.15 
   30  332 Stephen Thompson        St. Cloud          MN  30  116 15:48  1:58  1:27   20   40:18 22.3  1:14   24   20:35  6:39 1:19:20.76 
   31  261 Alex Peterson           Plymouth           MN  20   20 12:09  1:31  1:00   61   43:38 20.6  1:05   51   21:47  7:02 1:19:36.80 
   32  121 Ryan Granroth           Sartell            MN  35  100 15:06  1:52  1:36   13   39:25 22.8  1:41   57   22:09  7:09 1:19:54.30 
   33  148 Brad Ingles             St Paul            MN  42   66 13:59  1:44  1:03   28   41:05 21.9  1:14   71   22:39  7:19 1:19:56.92 
   34    2 Mike Abel               St Cloud           MN  44   59 13:35  1:41  1:34   29   41:13 21.8  1:43   54   22:02  7:07 1:20:05.17 
   35  360 Andy Whiteman           Nisswa             MN  18   33 12:44  1:35  1:00   68   44:06 20.4  0:47   45   21:37  6:59 1:20:10.00 
   36   48 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36  113 15:43  1:57  1:05   10   39:08 23.0  1:18   87   23:04  7:27 1:20:15.70 
   37   18 Tim Benjamin            Maple Grove        MN  34    8 10:49  1:21  1:02   69   44:08 20.4  1:34   83   22:56  7:24 1:20:27.16 
   38  100 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36   83 14:32  1:48  1:40   40   42:17 21.3  1:01   33   21:00  6:47 1:20:27.20 
   39   51 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24    6 10:45  1:20  1:24  103   46:33 19.3  1:01   35   21:05  6:48 1:20:45.75 
   40  316 Ryan Steil              Saint, Augusta     MN  32  108 15:35  1:56  1:26   36   41:57 21.5  1:02   32   20:59  6:46 1:20:57.41 
   41  192 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40   64 13:38  1:41  2:04   41   42:24 21.2  1:23   43   21:32  6:57 1:20:58.07 
   42  272 Joseph Ravits           Minnetonka         MN  19   82 14:31  1:48  1:53   53   43:26 20.7  1:20   11   20:01  6:28 1:21:08.65 
   43  108 John Fristik            Stillwater         MN  59   16 12:01  1:29  1:46   39   42:11 21.3  2:01   90   23:13  7:30 1:21:09.60 
   44  311 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44   67 13:59  1:44  1:24   48   42:45 21.1  0:56   63   22:27  7:15 1:21:28.97 
   45   19 Bill Benning            Lakeville          MN  50   71 14:10  1:45  0:54   38   42:08 21.4  1:08   93   23:20  7:32 1:21:38.45 
   46  224 Landon Mishler          Saint Joseph       MN  24   22 12:13  1:31  0:58   81   45:24 19.8  0:59   62   22:18  7:12 1:21:50.20 
   47  145 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  25   47 13:10  1:38  1:15   54   43:26 20.7  1:18   79   22:51  7:22 1:21:57.55 
   48   41 Tony Casassa            Franklin           TN  37  114 15:45  1:57  0:49   59   43:30 20.7  0:52   36   21:06  6:49 1:22:00.30 
   49  368 Shaun Jamison           Saint Louis Park   MN  45   62 13:37  1:41  1:02   57   43:27 20.7  1:08   81   22:53  7:23 1:22:04.86 
   50  143 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  35   91 14:52  1:51  0:50   55   43:26 20.7  1:02   52   21:59  7:06 1:22:06.30 
   51  186 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  24   79 14:30  1:48  1:58   72   44:26 20.3  0:55   23   20:34  6:38 1:22:19.75 
   52  341 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33   58 13:33  1:41  2:12   34   41:56 21.5  1:20   94   23:27  7:34 1:22:25.66 
   53   22 Matthew Black           Saint Cloud        MN  30   81 14:30  1:48  1:41   52   43:10 20.8  1:05   58   22:09  7:09 1:22:32.86 
   54  197 Kai Ludwig              Madison            WI  22   49 13:13  1:38  2:11   51   43:10 20.8  1:16   76   22:46  7:21 1:22:33.35 
   55   53 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50   27 12:28  1:33  1:12   65   43:56 20.5  1:18   98   23:53  7:43 1:22:44.65 
   56  292 Dan Schilling           Champlin           MN  32   85 14:41  1:49  2:30   32   41:37 21.6  1:40   66   22:29  7:16 1:22:54.86 
   57  227 Marty Moran             St Cloud           MN  45    1  9:33  1:11  1:45   58   43:29 20.7  1:18  142   26:54  8:41 1:22:57.12 
   58  264 Todd Peterson           St. Cloud          MN  46  106 15:26  1:55  1:28   30   41:26 21.7  1:36   85   23:03  7:27 1:22:57.61 
   59   68 Jason Dohm              Milaca             MN  43   35 12:46  1:35  1:28   35   41:56 21.5  2:03  119   24:53  8:02 1:23:04.42 
   60   27 Bill Brown              Maple Lake         MN  46   39 13:04  1:37  1:33   85   45:28 19.8  1:34   49   21:42  7:00 1:23:18.76 
   61  353 Patrick Wright          Minneapolis        MN  28  105 15:24  1:55  1:06   67   44:01 20.4  0:57   56   22:06  7:08 1:23:32.55 
   62  365 Josh Duda                                      35   41 13:05  1:37  0:52   50   43:09 20.9  1:07  128   25:24  8:12 1:23:35.30 
   63   24 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  58   68 13:59  1:44  1:29   45   42:34 21.1  1:09  108   24:30  7:54 1:23:39.35 
   64  211 Scott Maus              Watertown          MN  41   56 13:24  1:40  1:07   98   46:21 19.4  1:06   50   21:47  7:02 1:23:42.77 
   65   61 Shawn Day               St. Cloud          MN  38   70 14:10  1:45  3:01   92   46:03 19.5  1:51    6   19:00  6:08 1:24:01.90 
   66  328 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  34   18 12:04  1:30  1:06  104   46:34 19.3  1:31   80   22:51  7:23 1:24:03.61 
   67  185 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35   80 14:30  1:48  1:37   82   45:24 19.8  1:10   53   22:00  7:06 1:24:38.45 
   68  236 Robert Muschler         St. Cloud          MN  21   95 14:58  1:51  1:35  118   47:15 19.0  0:44   18   20:15  6:32 1:24:44.15 
   69  208 Mark Mathews            Minneapolis        MN  31   19 12:07  1:30  1:55  113   46:50 19.2  1:35   70   22:37  7:18 1:25:00.66 
   70  174 Thomas Kleven           Minneapollis       MN  45   99 15:05  1:52  2:04   78   45:01 20.0  1:29   47   21:39  6:59 1:25:15.81 
   71  340 Matthew Waldner         Bismarck           ND  33   97 15:02  1:52  1:42   93   46:03 19.5  1:08   44   21:33  6:57 1:25:25.26 
   72  150 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  30  121 16:03  1:59  1:18   94   46:03 19.5  1:25   27   20:41  6:41 1:25:27.96 
   73  204 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34   21 12:09  1:31  3:17   66   44:00 20.5  1:44  118   24:48  8:00 1:25:56.71 
   74  327 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58  160 18:32  2:18  0:57   44   42:33 21.2  1:19   75   22:45  7:21 1:26:03.85 
   75  228 George Morris           Cold Spring        MN  45  169 19:25  2:24  0:51   64   43:54 20.5  0:49   39   21:12  6:51 1:26:08.61 
   76  114 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28  123 16:08  2:00  1:16   80   45:23 19.8  1:01   64   22:28  7:15 1:26:12.80 
   77  334 Mitchell Thyen          Minneapolis        MN  31   25 12:20  1:32  1:51  115   46:59 19.2  1:10  100   23:59  7:45 1:26:17.36 
   78   76 Jason Eckert            Waverly            MN  38   28 12:30  1:33  1:22   87   45:40 19.7  1:08  133   25:46  8:19 1:26:23.25 
   79  169 Shane Keating           Foley              MN  30   60 13:36  1:41  1:35  114   46:57 19.2  1:31   78   22:48  7:22 1:26:25.31 
   80  202 John Mahowald           St. Cloud          MN  61   74 14:17  1:46  1:59   86   45:35 19.7  2:07   72   22:41  7:19 1:26:36.70 
   81  369 Michael Given           North Port         FL  38   78 14:29  1:48  1:08   73   44:33 20.2  1:16  125   25:17  8:10 1:26:40.95 
   82  322 Adam Strom              St. Paul           MN  36   98 15:05  1:52  1:37  124   48:15 18.7  0:53   38   21:09  6:50 1:26:55.75 
   83  279 John Rosier             Ramsey             MN  23   10 11:32  1:26  2:15  152   50:43 17.7  0:47   48   21:41  7:00 1:26:57.35 
   84  131 Darrel Henry            Murdock            MN  46  151 17:40  2:11  2:03   83   45:27 19.8  0:49   34   21:03  6:48 1:26:59.31 
   85  199 Jay Lyons               Hopkins            MN  48   61 13:36  1:41  2:34  106   46:36 19.3  1:43   84   23:01  7:26 1:27:28.01 
   86  210 Gunther Maurus          Sartell            MN  51  101 15:14  1:53  1:43   33   41:38 21.6  2:02  144   27:02  8:44 1:27:36.55 
   87   37 Garrick Campbell        Maple Grove        MN  49   48 13:11  1:38  1:30  126   48:22 18.6  1:44   88   23:04  7:27 1:27:48.41 
   88  115 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38   72 14:12  1:46  3:00   71   44:17 20.3  1:27  122   25:06  8:06 1:27:58.40 
   89  230 Robert Mrozek           Paynesville        MN  43   31 12:40  1:34  2:41   46   42:40 21.1  1:40  162   28:54  9:20 1:28:31.72 
   90  147 Tracy Huizel            Minneapolis        MN  44   90 14:49  1:50  2:43   79   45:10 19.9  1:44  102   24:08  7:48 1:28:32.67 
   91  299 Kurt Schultz            Lakeville          MN  49  136 16:40  2:04  1:11   70   44:13 20.4  1:59  112   24:35  7:56 1:28:35.36 
   92  297 Joe Schulte             St. Cloud          MN  33   73 14:15  1:46  1:59   91   46:02 19.6  1:41  115   24:41  7:58 1:28:36.41 
   93  176 Scott Kopel             St. Cloud          MN  45  102 15:19  1:54  2:19   77   45:01 20.0  1:39  104   24:22  7:52 1:28:36.51 
   94  263 Seth Peterson           St. Cloud          MN  18                         127   48:32 18.5  0:45   99   23:58  7:44 1:28:37.95 
   95  161 Richard Johnson         Nevis              MN  42  126 16:13  2:01  1:25  128   48:33 18.5  1:54   25   20:37  6:39 1:28:39.52 
   96  346 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54  104 15:21  1:54  3:12   56   43:27 20.7  1:39  121   25:05  8:06 1:28:41.85 
   97  137 Todd Hipp               Eagan              MN  43   50 13:13  1:38  1:16   89   45:50 19.6  1:15  149   27:16  8:48 1:28:47.92 
   98  302 Theodore Schweitz       Minneapolis        MN  32   93 14:56  1:51  3:30   63   43:53 20.5  1:51  116   24:44  7:59 1:28:52.56 
   99   64 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  21  130 16:23  2:02  2:34  102   46:32 19.3  1:14   65   22:29  7:16 1:29:09.65 
  100  323 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  23   15 11:59  1:29  2:15  164   52:40 17.1  1:02   40   21:20  6:53 1:29:13.55 
  101   55 Steve Crooks            Richmond           MN  28  166 19:07  2:22  1:45  110   46:46 19.2  0:43   37   21:08  6:49 1:29:26.80 
  102  225 Bruce Money             Fergus Falls       MN  56  137 16:44  2:04  3:09   76   44:59 20.0  1:59   74   22:45  7:21 1:29:32.95 
  103  326 Nick Summers            Mound              MN  44   65 13:53  1:43  1:34  100   46:28 19.4  1:10  141   26:37  8:36 1:29:38.67 
  104   97 John Flaa               Plymouth           MN  50   36 12:56  1:36  1:58  135   49:01 18.4  1:21  113   24:35  7:56 1:29:47.65 
  105   49 Todd Conrad             Maple Grove        MN  47   63 13:37  1:41  2:16  107   46:39 19.3  1:01  139   26:28  8:33 1:29:59.01 
  106  106 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  36  112 15:43  1:57  1:57   74   44:55 20.0  1:23  136   26:05  8:25 1:29:59.10 
  107  117 Michael Grabinski       Sauk Rapids        MN  37   96 15:00  1:52  2:15  134   48:57 18.4  1:10   82   22:55  7:24 1:30:14.70 
  108  158 Alex Johannes           Clearwater         MN  17   44 13:09  1:38  2:47  165   52:45 17.1  0:54   30   20:58  6:46 1:30:31.60 
  109  359 Kole Seiler             Minneapolis        MN  22  156 18:18  2:16  2:59   95   46:04 19.5  1:07   59   22:09  7:09 1:30:35.25 
  110  113 Ed Gleason              Elk River          MN  48   57 13:30  1:40  1:55  150   50:35 17.8  0:56   97   23:47  7:41 1:30:40.01 
  111   16 Christopher Bell        Sioux Falls        SD  29   75 14:20  1:47  1:34  156   51:08 17.6  0:42   89   23:09  7:28 1:30:50.95 
  112  277 Chad Rohman             Hanover            MN  42   24 12:18  1:32  3:16  148   50:33 17.8  1:49   86   23:04  7:27 1:30:57.42 
  113   91 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  54   42 13:08  1:38  1:21  132   48:55 18.4  2:14  127   25:22  8:11 1:30:57.90 
  114  347 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23  174 20:02  2:29  2:32   97   46:15 19.5  1:32   28   20:43  6:41 1:31:01.40 
  115   60 Jeff Daly               Lakeville          MN  52  125 16:11  2:00  1:10   75   44:58 20.0  1:52  143   26:55  8:41 1:31:04.50 
  116  248 Chris Nichols           Maple Grove        MN  33   86 14:43  1:50  1:25  129   48:41 18.5  1:08  123   25:10  8:07 1:31:05.11 
  117  275 John Robillard          Zimmerman          MN  50  149 17:30  2:10  2:21   84   45:28 19.8  1:55  101   24:08  7:47 1:31:19.35 
  118  258 Tim Owen                Richfield          MN  45  138 16:47  2:05  2:46  121   47:54 18.8  1:27   77   22:46  7:21 1:31:38.06 
  119  250 Karl Norris             New Berlin         WI  41  155 18:12  2:15  1:46   60   43:37 20.6  1:49  138   26:22  8:31 1:31:43.67 
  120  273 Ben Reiners             Otsego             MN  35   92 14:56  1:51  2:11  131   48:47 18.4  1:23  117   24:48  8:00 1:32:01.85 
  121  102 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  24   43 13:09  1:38  1:43  141   49:52 18.0  1:35  134   25:55  8:22 1:32:10.50 
  122  343 Travis Wells            Zimmerman          MN  36  146 17:26  2:10  1:26   88   45:41 19.7  0:53  148   27:13  8:47 1:32:37.00 
  123  104 Chad Franz              Eden Prairie       MN  36   45 13:09  1:38  2:22  105   46:36 19.3  1:15  164   29:18  9:27 1:32:37.55 
  124  280 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  35  120 16:01  1:59  2:04   99   46:26 19.4  1:00  151   27:21  8:50 1:32:48.80 
  125  166 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  59  163 18:55  2:21  2:06   43   42:33 21.2  1:33  154   27:48  8:58 1:32:52.55 
  126  337 Brian Torkkola          Minneapolis        MN  45  127 16:15  2:01  4:05  122   47:55 18.8  1:43   95   23:37  7:37 1:33:33.01 
  127  300 Greg Schumacher         St. Cloud          MN  44  154 17:52  2:13  2:34  111   46:49 19.2  2:00  110   24:34  7:56 1:33:46.92 
  128   75 Andy Dybvig             Plymouth           MN  36  145 17:24  2:09  2:33  146   50:16 17.9  1:10   69   22:36  7:18 1:33:56.00 
  129  370 Hans Rick               Brainerd           MN  64   87 14:44  1:50  1:43  116   47:01 19.1  2:05  159   28:30  9:12 1:34:00.55 
  130  350 Frank Wohletz           St. Cloud          MN  46  153 17:49  2:13  3:31  108   46:45 19.3  1:39  107   24:29  7:54 1:34:10.61 
  131  146 Jeffrey Huckle          Horace             ND  51  135 16:36  2:04  2:14   96   46:08 19.5  2:29  147   27:11  8:47 1:34:37.65 
  132  206 Robert Marshall         Maple Grove        MN  29  129 16:23  2:02  2:01  155   51:00 17.6  0:59  111   24:34  7:56 1:34:53.90 
  133  156 Tirone Jefferson        Brooklyn Center    MN  31  184 22:18  2:46  2:55   62   43:41 20.6  1:51  109   24:31  7:55 1:35:12.76 
  134  267 Justin Posterick        Little Falls       MN  21  188 23:01  2:51  1:44  101   46:31 19.3  0:52   91   23:17  7:31 1:35:22.20 
  135   42 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  34   88 14:46  1:50  3:24  125   48:20 18.6  1:51  146   27:07  8:45 1:35:24.56 
  136   98 Patrick Flynn           St. Joseph         MN  56  119 15:57  1:59  3:00  151   50:43 17.7  2:01  103   24:12  7:49 1:35:50.05 
  137  252 Mike O'Connor           Maple Grove        MN  49  172 19:52  2:28  2:22  119   47:32 18.9  1:58  105   24:28  7:54 1:36:09.51 
  138  214 Thomas McConville       Osseo              MN  59  168 19:18  2:23  2:26   90   45:51 19.6  1:13  152   27:32  8:53 1:36:16.95 
  139  196 Richard Lord            Monticello         MN  44  128 16:19  2:01  2:15  139   49:43 18.1  0:53  150   27:20  8:49 1:36:28.37 
  140  101 William Forsberg        Golden  Valley     MN  57  148 17:27  2:10  2:18  130   48:44 18.5  1:28  140   26:34  8:35 1:36:29.10 
  141  243 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71  178 20:48  2:35  2:33  112   46:49 19.2  2:16  130   25:29  8:14 1:37:53.00 
  142  151 Rich Jahnke             Edina              MN  55  111 15:42  1:57  2:52  133   48:55 18.4  1:39  163   29:17  9:27 1:38:22.40 
  143   15 Andrew Beilke           Otsego             MN  26  124 16:09  2:00  3:00  177   56:10 16.0  1:32   46   21:39  6:59 1:38:27.25 
  144   35 Jeff Buum               Sioux Falls        SD  41  161 18:40  2:19  3:28  154   50:54 17.7  2:18   92   23:20  7:32 1:38:37.22 
  145  222 Jeremy Miller           Princeton, Mn      MN  35  143 17:15  2:08  2:18  136   49:02 18.4  2:01  158   28:09  9:05 1:38:42.75 
  146  339 James Vonasek           Big Lake           MN  55  131 16:27  2:02  2:17  117   47:14 19.1  2:15  172   31:01 10:01 1:39:11.75 
  147  310 Rick Skare              St. Michael        MN  44   76 14:25  1:47  4:31  142   50:03 18.0  2:18  155   28:03  9:03 1:39:17.07 
  148   52 Dave Cowles             Zimmerman          MN  45  176 20:42  2:34  2:31  147   50:20 17.9  1:21  106   24:28  7:54 1:39:20.21 
  149    4 Christopher Allen       Bloomington        MN  32  133 16:29  2:03  2:15  143   50:05 18.0  2:13  160   28:41  9:16 1:39:40.51 
  150  129 David Hemmesch          North Branch       MN  33   84 14:36  1:49  2:31  153   50:52 17.7  2:55  161   28:50  9:18 1:39:42.56 
  151   30 Tyler Bucholz           Brooklyn Center    MN  24  181 21:48  2:42  4:32  140   49:50 18.1  1:37   61   22:11  7:10 1:39:55.65 
  152  140 David Hogan             Plymouth           MN  55  162 18:52  2:20  2:55  109   46:45 19.3  1:47  165   29:39  9:34 1:39:55.80 
  153  212 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  51  134 16:31  2:03  2:48  144   50:08 18.0  1:06  166   29:40  9:34 1:40:09.90 
  154   92 Eric Felsch             St Cloud           MN  40  142 17:13  2:08  5:22  145   50:09 17.9  1:28  135   26:00  8:24 1:40:10.17 
  155  268 Jason Primus            Sartell            MN  32  179 21:24  2:39  2:30  138   49:37 18.1  1:48  124   25:15  8:09 1:40:30.56 
  156  172 Paul Kirkpatrick        Ocean Springs      MS  41  158 18:24  2:17  1:26  163   52:34 17.1  1:54  137   26:17  8:29 1:40:32.77 
  157  107 Troy Freihammer         Sartell            MN  41  144 17:23  2:09  1:04  120   47:33 18.9  2:14  179   33:13 10:43 1:41:24.92 
  158  333 Andy Thyen              Maple Grove        MN  35  170 19:34  2:25  2:14  169   53:32 16.8  0:54  126   25:21  8:11 1:41:33.00 
  159  351 Kevin Wohletz           Albany             MN  42  186 22:28  2:47  3:07  137   49:36 18.1  1:04  132   25:46  8:19 1:41:58.87 
  160  331 Matthew Terhaar         Stewartville       MN  17  157 18:22  2:17  2:23  162   52:31 17.1  1:54  157   28:07  9:04 1:43:14.00 
  161  134 Brian Hill              River Falls        WI  25  152 17:43  2:12  1:27  180   57:01 15.8  1:40  129   25:26  8:13 1:43:14.70 
  162  163 Walt Johnson            St Paul            MN  58  109 15:39  1:56  5:44  123   48:00 18.8  4:11  169   30:40  9:54 1:44:12.15 
  163  342 Dan Weinstein           St. Paul           MN  32  167 19:09  2:22  2:14  172   54:06 16.6  1:34  153   27:46  8:58 1:44:46.36 
  164  195 Jake Long               Minneapolis        MN  22  150 17:40  2:11  2:41  166   52:46 17.1  1:33  173   31:24 10:08 1:46:00.95 
  165  193 Matt Linebaugh          New Hope           MN  37  103 15:20  1:54  1:43  160   52:07 17.3  1:48  185   35:13 11:22 1:46:08.25 
  166  289 John Schewe             Shakopee           MN  50  140 16:58  2:06  2:45  159   52:04 17.3  1:13  180   33:32 10:49 1:46:29.50 
  167   13 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  41  177 20:46  2:34  2:18  157   51:22 17.5  1:24  170   30:54  9:58 1:46:40.92 
  168    7 Scott Archibald         Maple Grove        MN  39  180 21:41  2:41  4:48  149   50:33 17.8  2:17  156   28:06  9:04 1:47:23.15 
  169  260 Jay Peters              Andover            MN  52  164 18:57  2:21  5:06  171   54:00 16.7  3:00  145   27:05  8:45 1:48:05.85 
  170   54 Patrick Crooks          Richmond           MN  23  189 23:16  2:53  3:21  173   54:37 16.5  2:08  120   25:04  8:05 1:48:23.25 
  171  259 Andrew Pearson          Saint Cloud        MN  41  107 15:27  1:55  4:14  161   52:08 17.3  4:19  174   32:21 10:27 1:48:28.02 
  172  288 Adam Scepaniak          Waite Park         MN  25  192 25:07  3:07  2:53  182   57:29 15.7  1:04   60   22:11  7:10 1:48:41.35 
  173  307 Cary Simon              Maple Lake         MN  49  147 17:27  2:10  3:29  178   56:18 16.0  2:01  168   30:21  9:48 1:49:33.06 
  174  152 Thomas Jahnke           Sauk Rapids        MN  23  139 16:54  2:06  2:30  183   58:46 15.3  1:19  167   30:12  9:45 1:49:38.10 
  175  301 Nick Schumacher         Blaine             MN  31  165 19:02  2:22  3:45  188 1:02:01 14.5  0:59  114   24:41  7:58 1:50:24.96 
  176  239 Jon Nelson              Howard Lake        MN  48  118 15:52  1:58  3:23  189 1:04:19 14.0  1:29  131   25:37  8:16 1:50:38.76 
  177  238 Christopher Nelson      Eagan              MN  48  115 15:47  1:57  2:34  170   53:42 16.8  2:24  187   37:24 12:04 1:51:48.91 
  178   86 Peder Engebretson       St Anthony         MN  48  159 18:32  2:18  4:05  176   55:47 16.1  1:21  178   33:07 10:41 1:52:49.16 
  179  223 Zac Miller              Little Falls       MN  39  173 19:54  2:28  4:28  181   57:05 15.8  1:41  171   31:00 10:00 1:54:06.75 
  180  366 Kenny Hore                                     41  187 22:50  2:50  3:08  167   53:04 17.0  2:13  176   32:59 10:39 1:54:11.72 
  181  122 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  27  117 15:49  1:58  3:28  179   56:34 15.9  2:32  186   36:43 11:51 1:55:04.15 
  182  184 Stephen Lamb            Owatonna           MN  21   69 14:05  1:45  3:46  187 1:00:34 14.9  1:40  184   35:02 11:18 1:55:04.65 
  183   78 Earl Edeburn            Maple Grove        MN  47  182 22:06  2:44  3:14  158   51:34 17.5  1:59  188   37:50 12:13 1:56:38.91 
  184  246 Trever Nelson           West Fargo         ND  30  110 15:40  1:57  2:47  191 1:04:49 13.9  1:10  177   33:01 10:39 1:57:25.36 
  185   79 Pat Edeburn             St. Cloud          MN  46  183 22:08  2:44  3:37  174   55:01 16.4  3:03  182   34:03 11:00 1:57:49.36 
  186  318 Jesse Steinkopf         Otsego             MN  33  191 24:53  3:05  3:49  175   55:21 16.3  1:44  175   32:28 10:29 1:58:11.61 
  187  124 Don Gytri               Park Rapids        MN  59  185 22:26  2:47  1:25  185   59:13 15.2  2:22  181   33:52 10:56 1:59:14.00 
  188   56 Caleb Dahl              Crystal            MN  31  175 20:03  2:29  2:46  168   53:31 16.8  1:56  190   41:46 13:29 1:59:59.21 
  189   57 Josh Dahl               Crystal            MN  26  141 16:59  2:06  2:31  184   59:11 15.2  1:35  189   40:03 12:56 2:00:17.45 
  190   43 John Chilman            Las Vegas          NV  42  171 19:35  2:26  3:42  186 1:00:08 15.0  1:56  192   46:17 14:56 2:11:36.02 
  191  293 Gary Schmalz            Rogers             MN  43  122 16:05  2:00  3:05  192 1:17:35 11.6  1:29  183   34:16 11:03 2:12:27.22 
  192   23 Jeff Bloss              Clear Lake         MN  42  190 23:36  2:55  5:25  190 1:04:42 13.9  1:29  191   44:26 14:20 2:19:36.62 
  193  189 Matt Lilla              Lakeville          MN  31   89 14:47  1:50  0:49                                                       

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  361 Marey Erickson          Waite Park         MN  25    5 12:02  1:30  1:17    6   43:33 20.7  0:57    2   19:56  6:26 1:17:42.81 
    2   84 Jill Ellenbecker        Coon Rapids        MN  39   10 12:51  1:36  1:07    5   43:33 20.7  0:54    3   20:14  6:32 1:18:36.43 
    3  354 Jayme Wyss              Wausau             WI  25   16 13:33  1:41  0:46    2   41:51 21.5  1:23    7   21:31  6:57 1:19:01.81 
    4   99 Sarah Foley             Cologne            MN  41    8 12:39  1:34  0:59    8   43:41 20.6  1:03    4   20:45  6:42 1:19:04.23 
    5   87 Leslie Englert          Maple Grove        MN  45    6 12:14  1:31  1:02    4   42:52 21.0  1:11    8   21:55  7:05 1:19:12.78 
    6  232 Jody Mullet             Minnetonka         MN  25   35 14:15  1:46  0:51    1   41:39 21.6  1:03   15   23:04  7:27 1:20:49.51 
    7  132 Deb Hess                St. Paul           MN  35   23 14:01  1:44  1:05   10   44:12 20.4  1:08   12   22:19  7:12 1:22:41.68 
    8  135 Lisa Hines              Waite Park         MN  49   26 14:05  1:45  0:52   18   46:07 19.5  1:10    6   21:03  6:48 1:23:14.38 
    9   69 Mary Donlan             St Paul            MN  29   37 14:28  1:48  0:52    7   43:41 20.6  1:07   16   23:12  7:29 1:23:17.36 
   10  270 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17    1 10:44  1:20  1:00   34   48:52 18.4  0:48   13   22:28  7:15 1:23:49.81 
   11  278 Megan Rose              Sartell            MN  28   49 15:12  1:53  1:15   19   46:24 19.4  1:15    1   19:56  6:26 1:23:59.26 
   12  352 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46   15 13:29  1:40  1:09   12   44:51 20.1  1:25   24   23:38  7:38 1:24:30.38 
   13  105 Alison Fraser           Minneapolis        MN  34   42 14:35  1:49  1:10   16   45:46 19.7  1:04   11   22:12  7:10 1:24:44.63 
   14  253 Erica Oelke             Minnetonka         MN  27   40 14:34  1:48  1:05   21   46:46 19.2  1:10    9   22:03  7:07 1:25:35.71 
   15   25 Erin Bradshaw           Duluth             MN  32   30 14:09  1:45  1:18   15   45:43 19.7  1:43   18   23:19  7:32 1:26:09.78 
   16  160 Katherine Johnson       Ramsey             MN  24   99 19:08  2:22  1:04    3   42:37 21.1  1:25   10   22:07  7:08 1:26:17.66 
   17  170 Sheila Kelley           Carlton            MN  37   38 14:30  1:48  1:11   17   46:01 19.6  1:12   23   23:36  7:37 1:26:26.88 
   18  271 Sophie Rabino           Woodbury           MN  14    3 10:52  1:21  1:24   43   50:04 18.0  0:45   26   24:06  7:47 1:27:09.46 
   19  138 Anne Hoeschen           Freeport           MN  38   45 14:52  1:51  1:16   23   46:55 19.2  1:12   17   23:17  7:31 1:27:29.18 
   20  207 Carol Marston           Mankato            MN  52   53 15:20  1:54  1:04   13   45:42 19.7  1:29   27   24:08  7:47 1:27:39.66 
   21  125 Jan Handlos             Baxter             MN  58   29 14:08  1:45  1:38    9   43:57 20.5  1:36   53   27:15  8:48 1:28:31.76 
   22  203 Katherine Malmanger     St. Cloud          MN  33    7 12:29  1:33  1:53   29   47:49 18.8  1:22   38   25:29  8:14 1:28:59.23 
   23  234 Judy Murray             Sartell            MN  52   41 14:34  1:48  1:55   14   45:43 19.7  1:35   37   25:27  8:13 1:29:11.51 
   24  283 Quin Ryan               Minneapolis        MN  23   82 17:49  2:13  2:15   24   47:00 19.1  1:15    5   20:56  6:46 1:29:12.61 
   25   89 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  46   48 15:05  1:52  1:04   20   46:41 19.3  1:23   34   25:14  8:09 1:29:25.88 
   26  244 Lynne Nelson            Eagan              MN  51    9 12:43  1:35  1:42   27   47:43 18.9  1:25   40   25:55  8:22 1:29:26.01 
   27  357 Molly Peichel           Rice               MN  18    2 10:48  1:20  1:37   26   47:37 18.9  1:25   66   28:10  9:05 1:29:33.56 
   28  155 Mary Januschka          Cambridge          MN  51   66 16:28  2:02  2:59   22   46:50 19.2  2:33   22   23:32  7:36 1:32:19.41 
   29   44 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  33   54 15:28  1:55  1:43   47   50:28 17.8  1:57   19   23:23  7:33 1:32:55.43 
   30    5 Emily Allen             Bloomington        MN  27   85 18:05  2:14  1:19   36   48:57 18.4  1:49   14   22:55  7:24 1:33:03.51 
   31  249 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  34   32 14:12  1:46  1:19   57   51:58 17.3  1:01   29   24:39  7:58 1:33:07.08 
   32  345 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  46   44 14:49  1:50  2:07   25   47:04 19.1  1:38   63   27:49  8:59 1:33:25.03 
   33  304 Sara Scott              Foley              MN  38   59 15:55  1:58  1:31   30   48:24 18.6  1:30   45   26:22  8:31 1:33:40.98 
   34  201 Alexis Mahowald         St. Cloud          MN  24   43 14:45  1:50  1:11   48   50:29 17.8  1:08   47   26:30  8:33 1:34:00.06 
   35  335 Gale Tinglov            St. Cloud          MN  55   14 13:21  1:39  2:22   33   48:45 18.5  2:17   57   27:32  8:53 1:34:15.16 
   36  153 Kristin Jamison         St. Louis Park     MN  41   12 13:06  1:38  1:53   32   48:37 18.5  1:27   76   29:24  9:29 1:34:24.98 
   37   70 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29   13 13:14  1:39  1:52   46   50:24 17.9  1:47   55   27:26  8:51 1:34:39.91 
   38    8 Jessica Argabright      Long Lake          MN  28   28 14:08  1:45  1:54   53   51:31 17.5  1:18   43   26:04  8:25 1:34:52.16 
   39   59 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  23   52 15:20  1:54  1:16   50   51:18 17.5  1:06   41   25:59  8:23 1:34:57.66 
   40  314 Mackenzie Statz         Sauk Rapids        MN  19   70 16:42  2:04  1:02   35   48:55 18.4  1:00   62   27:43  8:57 1:35:19.81 
   41  139 Cate Hoffman            Minneapolis        MN  24   11 13:00  1:37  2:00   62   52:36 17.1  1:32   50   26:50  8:40 1:35:54.81 
   42  229 Mary Kay Morris         Cold Spring        MN  46   17 13:33  1:41  1:34   65   52:48 17.0  0:51   52   27:11  8:46 1:35:55.58 
   43  251 Holly O'Connor          Maple Grove        MN  39   34 14:15  1:46  3:33   66   52:50 17.0  1:47   25   23:58  7:44 1:36:19.88 
   44   66 Kathy Dezurik           Maple Grove        MN  37   91 18:35  2:18  2:31   37   49:25 18.2  1:36   28   24:15  7:50 1:36:21.13 
   45  291 Amy Schilling           Champlin           MN  33   36 14:19  1:47  2:42   44   50:06 18.0  1:52   61   27:42  8:56 1:36:37.93 
   46   77 Annelise Edeburn        St. Cloud          MN  45   47 14:55  1:51  3:39   38   49:33 18.2  2:11   46   26:25  8:32 1:36:40.33 
   47  116 Andrea Grabanski        Minneapolis        MN  33   33 14:14  1:46  1:06   64   52:48 17.0  1:31   54   27:18  8:49 1:36:53.88 
   48   81 Amanda Edmonds          Zimmerman          MN  27   24 14:02  1:44  2:12   31   48:35 18.5  2:20   80   29:49  9:37 1:36:54.76 
   49   67 Heather Diersen         St. Louis Park     MN  30   72 16:50  2:05  1:40   39   49:46 18.1  1:46   51   26:56  8:42 1:36:55.63 
   50  159 Jocelin Johnson         Minneapolis        MN  33   64 16:15  2:01  2:02   55   51:42 17.4  1:51   35   25:17  8:10 1:37:03.93 
   51  274 Hillary Reitan          St. Paul           MN  25   21 13:51  1:43  1:59   52   51:22 17.5  1:25   71   28:53  9:19 1:37:27.81 
   52  284 Annette Salazar         Minneapolis        MN  36   69 16:41  2:04  2:08   59   52:03 17.3  1:54   32   24:53  8:02 1:37:36.13 
   53   90 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  20   51 15:20  1:54  1:05   49   50:59 17.7  1:46   69   28:41  9:15 1:37:47.96 
   54  141 Angela Holmdahl         Eagan              MN  35   84 18:00  2:14  1:57   67   52:58 17.0  1:26   21   23:32  7:36 1:37:49.73 
   55  220 Kristine Mier           St. Louis Park     MN  31   83 17:56  2:13  2:18   42   50:02 18.0  1:36   44   26:04  8:25 1:37:53.93 
   56  157 Annie Jesperson         Duluth             MN  23   22 13:57  1:44  3:17   45   50:10 17.9  1:35   75   29:13  9:26 1:38:09.51 
   57   65 Kayla Deters            Sauk Rapids        MN  23   46 14:53  1:51  2:37   54   51:32 17.5  1:07   65   28:03  9:03 1:38:10.91 
   58  286 Michel Sanders          Saint Paul         MN  58   57 15:50  1:58  2:03   40   49:48 18.1  1:47   70   28:47  9:17 1:38:11.96 
   59   10 Karen Barton            Minneapolis        MN  46   89 18:27  2:17  1:50   41   49:56 18.0  1:26   48   26:45  8:38 1:38:21.68 
   60  290 Bethany Schiemann       St. Cloud          MN  25    4 11:47  1:28  1:15  101   59:23 15.2  1:08   39   25:39  8:17 1:39:08.71 
   61  167 Janelle Katzner         Big Lake           MN  33   58 15:52  1:58  2:49   60   52:14 17.2  1:12   56   27:29  8:52 1:39:33.03 
   62  120 Lynn Graif              Elk River          MN  49  100 19:15  2:23  1:18   68   53:10 16.9  1:57   30   24:43  7:59 1:40:20.13 
   63  315 Brooke Steckelberg      Saint Cloud        MN  30   39 14:30  1:48  3:37   88   55:28 16.2  1:04   42   26:03  8:25 1:40:39.48 
   64  165 Caitlin Joyce           Woodbury           MN  25   31 14:10  1:45  2:02   85   55:20 16.3  1:52   59   27:37  8:55 1:40:58.61 
   65  194 Charis Linebuagh        New Hope           MN  36   56 15:43  1:57  1:25   28   47:45 18.8  1:35  105   34:40 11:11 1:41:06.73 
   66  355 Jennifer Yerxa          Fort Frances       ON  28   74 16:57  2:06  2:38   61   52:29 17.1  1:12   64   27:55  9:01 1:41:07.66 
   67  325 Carolyn Sullivan        Wheaton            IL  51  110 21:09  2:37  1:38   58   51:58 17.3  1:36   33   25:10  8:07 1:41:28.91 
   68  179 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  37   80 17:41  2:11  1:10   71   53:56 16.7  1:37   60   27:41  8:56 1:42:02.13 
   69  149 Marysue Ingmab          Eden Prairie       MN  53   68 16:39  2:04  1:48   72   54:00 16.7  2:19   58   27:34  8:54 1:42:17.26 
   70  296 Erin Schmitz            Minneapolis        MN  26   19 13:51  1:43  2:31   86   55:21 16.3  1:22   78   29:35  9:33 1:42:38.51 
   71  190 Shannon Lindgren        Clear Lake         MN  40  107 20:10  2:30  2:30   79   54:48 16.4  2:08   20   23:26  7:34 1:42:59.08 
   72  306 Sue Sifferle            Buffalo            MN  46  103 19:42  2:26  3:13   77   54:41 16.5  1:55   31   24:51  8:01 1:44:19.18 
   73  262 Sara Peterson           Columbia Heights   MN  37   77 17:17  2:09  2:48   76   54:37 16.5  1:17   73   29:06  9:23 1:45:01.93 
   74  282 Cindy Rupp              Stillwater         MN  57   75 17:05  2:07  2:05   74   54:24 16.5  2:07   77   29:24  9:30 1:45:02.66 
   75   12 Laurie Bauer            Horace             ND  35   86 18:09  2:15  2:45   56   51:42 17.4  2:39   81   29:54  9:39 1:45:05.63 
   76  231 Laura Mueller           Minneapolis        MN  28   67 16:34  2:03  3:10   69   53:25 16.8  2:16   82   30:05  9:42 1:45:27.66 
   77  336 Tracy Torgerson         Sauk Rapids        MN  32   81 17:45  2:12  2:20   90   55:43 16.2  1:12   74   29:11  9:25 1:46:09.48 
   78  205 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  53   71 16:46  2:05  2:06   73   54:01 16.7  1:16   91   32:19 10:26 1:46:25.31 
   79  294 Julie Schmelzer         Kimball            MN  49   87 18:16  2:16  1:34   89   55:40 16.2  2:15   72   29:02  9:22 1:46:44.88 
   80  295 Carrie Schmitz          Albertville        MN  40  102 19:28  2:25  2:53   91   55:44 16.1  2:54   49   26:49  8:39 1:47:44.38 
   81  298 Tracy Schulte           St. Cloud          MN  33   62 16:08  2:00  3:01   92   56:13 16.0  1:27   88   31:09 10:03 1:47:55.73 
   82  363 Shelly Kopel            Saint Cloud        MN  42   76 17:14  2:08  1:48   78   54:44 16.4  1:50   98   33:10 10:42 1:48:43.63 
   83  109 Annah Frost             Saint Cloud        MN  35   73 16:56  2:06  3:26  100   59:20 15.2  1:04   67   28:15  9:07 1:48:58.03 
   84  173 Kari Kleven             Minneapolis        MN  45   96 18:57  2:21  2:22   83   55:08 16.3  2:52   79   29:45  9:36 1:49:02.08 
   85   45 Jennifer Chirhart       Saint Cloud        MN  31   18 13:50  1:43  3:24  102 1:00:13 14.9  0:56   86   30:55  9:59 1:49:15.83 
   86  245 Shannon Nelson          St Paul            MN  55   97 19:00  2:21  1:39   75   54:25 16.5  2:12   90   32:12 10:24 1:49:26.86 
   87  183 Mallory Lamb            St Louis Park      MN  26   27 14:06  1:45  4:15   80   54:49 16.4  3:04   99   33:24 10:47 1:49:35.71 
   88  213 Brittany McCarty        Woodbury           MN  20   63 16:08  2:00  5:18   82   54:55 16.4  2:14   87   31:05 10:02 1:49:37.41 
   89   26 Melanie Bristor         Hopkins            MN  28   20 13:51  1:43  3:49   81   54:53 16.4  1:02  107   36:19 11:43 1:49:51.51 
   90  123 Ellen Guerin            Edina              MN  55  106 19:50  2:27  2:43   51   51:22 17.5  3:24  100   33:26 10:48 1:50:42.51 
   91  110 Rebecca Galvan          Whitefish Bay      WI  31   61 16:01  1:59  4:01   84   55:20 16.3  2:55   94   32:39 10:32 1:50:52.78 
   92  218 Jessica Meyer           St.Cloud           MN  25   78 17:22  2:09  2:26   96   58:15 15.5  1:09   97   33:09 10:42 1:52:19.51 
   93  241 Kim Nelson              West Fargo         ND  26  116 24:49  3:04  1:57  103 1:00:17 14.9  1:05   36   25:24  8:12 1:53:30.76 
   94  209 Shelly Matuska          Monticello         MN  41  109 21:02  2:36  2:10   93   56:24 16.0  1:55   95   32:43 10:34 1:54:10.53 
   95  324 Tracy Sudak             Chaska             MN  46   92 18:43  2:19  5:59   87   55:27 16.2  3:37   85   30:53  9:58 1:54:36.93 
   96  287 Nancy Saunders          Eagan              MN  41  105 19:47  2:27  3:17   98   59:01 15.2  1:54   84   30:41  9:54 1:54:38.03 
   97  285 Linda Sandell           Mounds View        MN  60  115 23:59  2:58  2:27   63   52:47 17.1  3:38   93   32:30 10:29 1:55:18.91 
   98   82 Kelly Ehnes             St. Cloud          MN  29  111 22:44  2:49  1:27   94   57:25 15.7  1:22   92   32:24 10:28 1:55:20.01 
   99   88 Emily Erickson          St. Cloud          MN  16  101 19:19  2:24  2:51  106 1:03:01 14.3  2:49   68   28:25  9:10 1:56:22.11 
  100  266 Kelsey Polcher          Rice               MN  23   98 19:03  2:22  3:15  107 1:03:17 14.2  1:36   83   30:34  9:52 1:57:43.11 
  101   11 Helga Bauelry           St. Cloud          MN  44  104 19:43  2:27  2:32  105 1:02:24 14.4  1:28   89   31:44 10:14 1:57:47.93 
  102  182 Anne Lamb               Owatonna           MN  55   79 17:40  2:11  3:18   95   58:05 15.5  2:28  108   37:20 12:03 1:58:48.26 
  103  130 Nicole Hennen           Cold Spring        MN  33   88 18:21  2:16  2:46  112 1:05:16 13.8  1:14   96   32:45 10:34 2:00:19.83 
  104  265 Jennifer Piepgras       Foreston           MN  39   25 14:05  1:45  6:47  109 1:04:20 14.0  1:14  102   33:57 10:58 2:00:20.88 
  105  168 Mary Keating            Foley              MN  30   93 18:53  2:20  1:56  110 1:04:21 14.0  1:16  101   33:57 10:57 2:00:21.08 
  106  313 Elizabeth Spolyar       Minneapolis        MN  53  114 23:23  2:54  2:03   99   59:10 15.2  1:46  106   35:35 11:29 2:01:56.06 
  107  118 Laura Graham            New Hope           MN  30   55 15:37  1:56  4:23  114 1:07:20 13.4  1:14  104   34:36 11:10 2:03:07.08 
  108  358 Stephanie Owen          Minnetonka         MN  42  108 20:39  2:33  4:00  104 1:01:42 14.6  2:40  103   34:33 11:09 2:03:31.93 
  109  281 Whitney Rowland         St. Paul           MN  29   94 18:54  2:20  2:44  111 1:04:24 14.0  1:28  109   38:32 12:26 2:05:58.06 
  110  198 Sue Lundgren            Eagan              MN  46   90 18:34  2:18  2:15   97   59:00 15.3  2:59  114   43:41 14:06 2:06:26.03 
  111   93 Valerie Felsch          St Cloud           MN  42   95 18:56  2:21  4:18  113 1:05:44 13.7  1:37  111   39:46 12:50 2:10:18.83 
  112  256 April Olkiewicz         Appleton           WI  30  112 22:44  2:49  4:35  108 1:04:04 14.0  1:38  110   39:30 12:45 2:12:30.33 
  113  240 Kelsey Nelson           Clearwater         MN  24   65 16:21  2:02  2:30  117 1:19:28 11.3  2:01  112   40:01 12:55 2:20:18.11 
  114  136 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  48  113 22:51  2:50  4:41  115 1:08:12 13.2  2:19  115   45:25 14:39 2:23:25.93 
  115   29 Maureen Buchan          Big Lake           MN  35  117 28:43  3:33  4:13  116 1:13:57 12.2  1:24  113   41:09 13:17 2:29:22.93 
  116   17 Julie Bell              Little Falls       MN  47   60 15:57  1:59  2:24   70   53:45 16.7  1:25                               
  117   63 Mary Deeg               St. Paul           MN  50   50 15:16  1:54  1:38   11   44:48 20.1  1:45                               

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  226 Erik Money              Fergus Falls       MN  19    1 10:05  1:15  1:24    1   42:42 21.1  1:04    2   20:16  6:33 1:15:29.00 
    2  360 Andy Whiteman           Nisswa             MN  18    2 12:44  1:35  1:00    3   44:06 20.4  0:47    4   21:37  6:59 1:20:10.00 
    3  272 Joseph Ravits           Minnetonka         MN  19    4 14:31  1:48  1:53    2   43:26 20.7  1:20    1   20:01  6:28 1:21:08.65 
    4  263 Seth Peterson           St. Cloud          MN  18                           4   48:32 18.5  0:45    5   23:58  7:44 1:28:37.95 
    5  158 Alex Johannes           Clearwater         MN  17    3 13:09  1:38  2:47    6   52:45 17.1  0:54    3   20:58  6:46 1:30:31.60 
    6  331 Matthew Terhaar         Stewartville       MN  17    5 18:22  2:17  2:23    5   52:31 17.1  1:54    6   28:07  9:04 1:43:14.00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  270 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17    1 10:44  1:20  1:00    2   48:52 18.4  0:48    1   22:28  7:15 1:23:49.81 
    2  271 Sophie Rabino           Woodbury           MN  14    3 10:52  1:21  1:24    4   50:04 18.0  0:45    2   24:06  7:47 1:27:09.46 
    3  357 Molly Peichel           Rice               MN  18    2 10:48  1:20  1:37    1   47:37 18.9  1:25    4   28:10  9:05 1:29:33.56 
    4  314 Mackenzie Statz         Sauk Rapids        MN  19    4 16:42  2:04  1:02    3   48:55 18.4  1:00    3   27:43  8:57 1:35:19.81 
    5   88 Emily Erickson          St. Cloud          MN  16    5 19:19  2:24  2:51    5 1:03:01 14.3  2:49    5   28:25  9:10 1:56:22.11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  320 Brian Storhaug          Alexandria         MN  21    1 10:24  1:18  0:56    1   38:48 23.2  1:06    1   18:14  5:53 1:09:25.70 
    2  261 Alex Peterson           Plymouth           MN  20    5 12:09  1:31  1:00    3   43:38 20.6  1:05    8   21:47  7:02 1:19:36.80 
    3   51 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24    2 10:45  1:20  1:24   10   46:33 19.3  1:01    5   21:05  6:48 1:20:45.75 
    4  224 Landon Mishler          Saint Joseph       MN  24    6 12:13  1:31  0:58    5   45:24 19.8  0:59   11   22:18  7:12 1:21:50.20 
    5  186 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  24   10 14:30  1:48  1:58    4   44:26 20.3  0:55    3   20:34  6:38 1:22:19.75 
    6  197 Kai Ludwig              Madison            WI  22    8 13:13  1:38  2:11    2   43:10 20.8  1:16   13   22:46  7:21 1:22:33.35 
    7  236 Robert Muschler         St. Cloud          MN  21   11 14:58  1:51  1:35   11   47:15 19.0  0:44    2   20:15  6:32 1:24:44.15 
    8  279 John Rosier             Ramsey             MN  23    3 11:32  1:26  2:15   14   50:43 17.7  0:47    7   21:41  7:00 1:26:57.35 
    9   64 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  21   12 16:23  2:02  2:34    9   46:32 19.3  1:14   12   22:29  7:16 1:29:09.65 
   10  323 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  23    4 11:59  1:29  2:15   15   52:40 17.1  1:02    6   21:20  6:53 1:29:13.55 
   11  359 Kole Seiler             Minneapolis        MN  22   15 18:18  2:16  2:59    6   46:04 19.5  1:07    9   22:09  7:09 1:30:35.25 
   12  347 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23   16 20:02  2:29  2:32    7   46:15 19.5  1:32    4   20:43  6:41 1:31:01.40 
   13  102 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  24    7 13:09  1:38  1:43   13   49:52 18.0  1:35   16   25:55  8:22 1:32:10.50 
   14  267 Justin Posterick        Little Falls       MN  21   18 23:01  2:51  1:44    8   46:31 19.3  0:52   14   23:17  7:31 1:35:22.20 
   15   30 Tyler Bucholz           Brooklyn Center    MN  24   17 21:48  2:42  4:32   12   49:50 18.1  1:37   10   22:11  7:10 1:39:55.65 
   16  195 Jake Long               Minneapolis        MN  22   14 17:40  2:11  2:41   16   52:46 17.1  1:33   18   31:24 10:08 1:46:00.95 
   17   54 Patrick Crooks          Richmond           MN  23   19 23:16  2:53  3:21   17   54:37 16.5  2:08   15   25:04  8:05 1:48:23.25 
   18  152 Thomas Jahnke           Sauk Rapids        MN  23   13 16:54  2:06  2:30   18   58:46 15.3  1:19   17   30:12  9:45 1:49:38.10 
   19  184 Stephen Lamb            Owatonna           MN  21    9 14:05  1:45  3:46   19 1:00:34 14.9  1:40   19   35:02 11:18 1:55:04.65 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  160 Katherine Johnson       Ramsey             MN  24   11 19:08  2:22  1:04    1   42:37 21.1  1:25    2   22:07  7:08 1:26:17.66 
    2  283 Quin Ryan               Minneapolis        MN  23    9 17:49  2:13  2:15    2   47:00 19.1  1:15    1   20:56  6:46 1:29:12.61 
    3  201 Alexis Mahowald         St. Cloud          MN  24    3 14:45  1:50  1:11    4   50:29 17.8  1:08    4   26:30  8:33 1:34:00.06 
    4   59 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  23    6 15:20  1:54  1:16    6   51:18 17.5  1:06    3   25:59  8:23 1:34:57.66 
    5  139 Cate Hoffman            Minneapolis        MN  24    1 13:00  1:37  2:00    8   52:36 17.1  1:32    5   26:50  8:40 1:35:54.81 
    6   90 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  20    5 15:20  1:54  1:05    5   50:59 17.7  1:46    7   28:41  9:15 1:37:47.96 
    7  157 Annie Jesperson         Duluth             MN  23    2 13:57  1:44  3:17    3   50:10 17.9  1:35    8   29:13  9:26 1:38:09.51 
    8   65 Kayla Deters            Sauk Rapids        MN  23    4 14:53  1:51  2:37    7   51:32 17.5  1:07    6   28:03  9:03 1:38:10.91 
    9  213 Brittany McCarty        Woodbury           MN  20    7 16:08  2:00  5:18    9   54:55 16.4  2:14   10   31:05 10:02 1:49:37.41 
   10  266 Kelsey Polcher          Rice               MN  23   10 19:03  2:22  3:15   10 1:03:17 14.2  1:36    9   30:34  9:52 1:57:43.11 
   11  240 Kelsey Nelson           Clearwater         MN  24    8 16:21  2:02  2:30   11 1:19:28 11.3  2:01   11   40:01 12:55 2:20:18.11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  175 Adam Konczewski         Sartell            MN  29    2 13:20  1:39  0:53    1   37:41 23.9  1:12    1   19:53  6:25 1:12:56.95 
    2   31 David Buchs             Fort Wayne         IN  25    9 16:27  2:02  0:48    2   39:58 22.5  1:09    2   20:08  6:30 1:18:28.50 
    3  145 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  25    1 13:10  1:38  1:15    3   43:26 20.7  1:18    8   22:51  7:22 1:21:57.55 
    4  353 Patrick Wright          Minneapolis        MN  28    4 15:24  1:55  1:06    4   44:01 20.4  0:57    5   22:06  7:08 1:23:32.55 
    5  114 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28    6 16:08  2:00  1:16    5   45:23 19.8  1:01    7   22:28  7:15 1:26:12.80 
    6   55 Steve Crooks            Richmond           MN  28   12 19:07  2:22  1:45    6   46:46 19.2  0:43    3   21:08  6:49 1:29:26.80 
    7   16 Christopher Bell        Sioux Falls        SD  29    3 14:20  1:47  1:34    8   51:08 17.6  0:42    9   23:09  7:28 1:30:50.95 
    8  206 Robert Marshall         Maple Grove        MN  29    8 16:23  2:02  2:01    7   51:00 17.6  0:59   10   24:34  7:56 1:34:53.90 
    9   15 Andrew Beilke           Otsego             MN  26    7 16:09  2:00  3:00    9   56:10 16.0  1:32    4   21:39  6:59 1:38:27.25 
   10  134 Brian Hill              River Falls        WI  25   11 17:43  2:12  1:27   11   57:01 15.8  1:40   11   25:26  8:13 1:43:14.70 
   11  288 Adam Scepaniak          Waite Park         MN  25   13 25:07  3:07  2:53   12   57:29 15.7  1:04    6   22:11  7:10 1:48:41.35 
   12  122 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  27    5 15:49  1:58  3:28   10   56:34 15.9  2:32   12   36:43 11:51 1:55:04.15 
   13   57 Josh Dahl               Crystal            MN  26   10 16:59  2:06  2:31   13   59:11 15.2  1:35   13   40:03 12:56 2:00:17.45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  361 Marey Erickson          Waite Park         MN  25    2 12:02  1:30  1:17    3   43:33 20.7  0:57    2   19:56  6:26 1:17:42.81 
    2  354 Jayme Wyss              Wausau             WI  25    4 13:33  1:41  0:46    2   41:51 21.5  1:23    3   21:31  6:57 1:19:01.81 
    3  232 Jody Mullet             Minnetonka         MN  25   12 14:15  1:46  0:51    1   41:39 21.6  1:03    6   23:04  7:27 1:20:49.51 
    4   69 Mary Donlan             St Paul            MN  29   13 14:28  1:48  0:52    4   43:41 20.6  1:07    7   23:12  7:29 1:23:17.36 
    5  278 Megan Rose              Sartell            MN  28   15 15:12  1:53  1:15    5   46:24 19.4  1:15    1   19:56  6:26 1:23:59.26 
    6  253 Erica Oelke             Minnetonka         MN  27   14 14:34  1:48  1:05    6   46:46 19.2  1:10    4   22:03  7:07 1:25:35.71 
    7    5 Emily Allen             Bloomington        MN  27   19 18:05  2:14  1:19    8   48:57 18.4  1:49    5   22:55  7:24 1:33:03.51 
    8   70 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29    3 13:14  1:39  1:52    9   50:24 17.9  1:47   11   27:26  8:51 1:34:39.91 
    9    8 Jessica Argabright      Long Lake          MN  28   10 14:08  1:45  1:54   11   51:31 17.5  1:18   10   26:04  8:25 1:34:52.16 
   10   81 Amanda Edmonds          Zimmerman          MN  27    8 14:02  1:44  2:12    7   48:35 18.5  2:20   16   29:49  9:37 1:36:54.76 
   11  274 Hillary Reitan          St. Paul           MN  25    7 13:51  1:43  1:59   10   51:22 17.5  1:25   14   28:53  9:19 1:37:27.81 
   12  290 Bethany Schiemann       St. Cloud          MN  25    1 11:47  1:28  1:15   20   59:23 15.2  1:08    9   25:39  8:17 1:39:08.71 
   13  165 Caitlin Joyce           Woodbury           MN  25   11 14:10  1:45  2:02   16   55:20 16.3  1:52   12   27:37  8:55 1:40:58.61 
   14  355 Jennifer Yerxa          Fort Frances       ON  28   17 16:57  2:06  2:38   12   52:29 17.1  1:12   13   27:55  9:01 1:41:07.66 
   15  296 Erin Schmitz            Minneapolis        MN  26    5 13:51  1:43  2:31   17   55:21 16.3  1:22   15   29:35  9:33 1:42:38.51 
   16  231 Laura Mueller           Minneapolis        MN  28   16 16:34  2:03  3:10   13   53:25 16.8  2:16   17   30:05  9:42 1:45:27.66 
   17  183 Mallory Lamb            St Louis Park      MN  26    9 14:06  1:45  4:15   14   54:49 16.4  3:04   20   33:24 10:47 1:49:35.71 
   18   26 Melanie Bristor         Hopkins            MN  28    6 13:51  1:43  3:49   15   54:53 16.4  1:02   21   36:19 11:43 1:49:51.51 
   19  218 Jessica Meyer           St.Cloud           MN  25   18 17:22  2:09  2:26   19   58:15 15.5  1:09   19   33:09 10:42 1:52:19.51 
   20  241 Kim Nelson              West Fargo         ND  26   22 24:49  3:04  1:57   21 1:00:17 14.9  1:05    8   25:24  8:12 1:53:30.76 
   21   82 Kelly Ehnes             St. Cloud          MN  29   21 22:44  2:49  1:27   18   57:25 15.7  1:22   18   32:24 10:28 1:55:20.01 
   22  281 Whitney Rowland         St. Paul           MN  29   20 18:54  2:20  2:44   22 1:04:24 14.0  1:28   22   38:32 12:26 2:05:58.06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  127 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33   11 13:05  1:37  0:47    2   39:11 23.0  0:55    1   18:28  5:58 1:12:23.01 
    2   34 Jordan Buth             St Paul            MN  30    9 12:27  1:33  0:55    1   38:16 23.5  0:50    3   20:02  6:28 1:12:26.46 
    3  254 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  33    3 11:33  1:26  0:23    4   40:15 22.4  0:52    5   20:17  6:33 1:13:17.46 
    4  356 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32   10 12:57  1:36  1:11    6   40:23 22.3  0:50    2   19:34  6:19 1:14:52.66 
    5   80 Joe Eder                Shakopee           MN  32   22 14:58  1:51  1:25    3   39:52 22.6  1:23    4   20:02  6:28 1:17:37.56 
    6   36 Chris Campbell          Sartell            MN  32    1 10:37  1:19  1:09   11   42:28 21.2  1:09   13   22:36  7:18 1:17:56.11 
    7  247 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  30    7 12:14  1:31  1:15    7   41:29 21.7  1:17   12   22:34  7:17 1:18:46.86 
    8  332 Stephen Thompson        St. Cloud          MN  30   26 15:48  1:58  1:27    5   40:18 22.3  1:14    6   20:35  6:39 1:19:20.76 
    9   18 Tim Benjamin            Maple Grove        MN  34    2 10:49  1:21  1:02   16   44:08 20.4  1:34   17   22:56  7:24 1:20:27.16 
   10  316 Ryan Steil              Saint, Augusta     MN  32   24 15:35  1:56  1:26   10   41:57 21.5  1:02    8   20:59  6:46 1:20:57.41 
   11  341 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33   12 13:33  1:41  2:12    9   41:56 21.5  1:20   18   23:27  7:34 1:22:25.66 
   12   22 Matthew Black           Saint Cloud        MN  30   15 14:30  1:48  1:41   12   43:10 20.8  1:05   10   22:09  7:09 1:22:32.86 
   13  292 Dan Schilling           Champlin           MN  32   17 14:41  1:49  2:30    8   41:37 21.6  1:40   11   22:29  7:16 1:22:54.86 
   14  328 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  34    4 12:04  1:30  1:06   20   46:34 19.3  1:31   16   22:51  7:23 1:24:03.61 
   15  208 Mark Mathews            Minneapolis        MN  31    5 12:07  1:30  1:55   21   46:50 19.2  1:35   14   22:37  7:18 1:25:00.66 
   16  340 Matthew Waldner         Bismarck           ND  33   23 15:02  1:52  1:42   18   46:03 19.5  1:08    9   21:33  6:57 1:25:25.26 
   17  150 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  30   27 16:03  1:59  1:18   19   46:03 19.5  1:25    7   20:41  6:41 1:25:27.96 
   18  204 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34    6 12:09  1:31  3:17   15   44:00 20.5  1:44   24   24:48  8:00 1:25:56.71 
   19  334 Mitchell Thyen          Minneapolis        MN  31    8 12:20  1:32  1:51   23   46:59 19.2  1:10   19   23:59  7:45 1:26:17.36 
   20  169 Shane Keating           Foley              MN  30   13 13:36  1:41  1:35   22   46:57 19.2  1:31   15   22:48  7:22 1:26:25.31 
   21  297 Joe Schulte             St. Cloud          MN  33   14 14:15  1:46  1:59   17   46:02 19.6  1:41   22   24:41  7:58 1:28:36.41 
   22  302 Theodore Schweitz       Minneapolis        MN  32   21 14:56  1:51  3:30   14   43:53 20.5  1:51   23   24:44  7:59 1:28:52.56 
   23  248 Chris Nichols           Maple Grove        MN  33   18 14:43  1:50  1:25   25   48:41 18.5  1:08   25   25:10  8:07 1:31:05.11 
   24  156 Tirone Jefferson        Brooklyn Center    MN  31   33 22:18  2:46  2:55   13   43:41 20.6  1:51   20   24:31  7:55 1:35:12.76 
   25   42 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  34   19 14:46  1:50  3:24   24   48:20 18.6  1:51   27   27:07  8:45 1:35:24.56 
   26    4 Christopher Allen       Bloomington        MN  32   28 16:29  2:03  2:15   27   50:05 18.0  2:13   29   28:41  9:16 1:39:40.51 
   27  129 David Hemmesch          North Branch       MN  33   16 14:36  1:49  2:31   28   50:52 17.7  2:55   30   28:50  9:18 1:39:42.56 
   28  268 Jason Primus            Sartell            MN  32   32 21:24  2:39  2:30   26   49:37 18.1  1:48   26   25:15  8:09 1:40:30.56 
   29  342 Dan Weinstein           St. Paul           MN  32   30 19:09  2:22  2:14   30   54:06 16.6  1:34   28   27:46  8:58 1:44:46.36 
   30  301 Nick Schumacher         Blaine             MN  31   29 19:02  2:22  3:45   32 1:02:01 14.5  0:59   21   24:41  7:58 1:50:24.96 
   31  246 Trever Nelson           West Fargo         ND  30   25 15:40  1:57  2:47   33 1:04:49 13.9  1:10   32   33:01 10:39 1:57:25.36 
   32  318 Jesse Steinkopf         Otsego             MN  33   34 24:53  3:05  3:49   31   55:21 16.3  1:44   31   32:28 10:29 1:58:11.61 
   33   56 Caleb Dahl              Crystal            MN  31   31 20:03  2:29  2:46   29   53:31 16.8  1:56   33   41:46 13:29 1:59:59.21 
   34  189 Matt Lilla              Lakeville          MN  31   20 14:47  1:50  0:49                                                       

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  105 Alison Fraser           Minneapolis        MN  34    8 14:35  1:49  1:10    2   45:46 19.7  1:04    1   22:12  7:10 1:24:44.63 
    2   25 Erin Bradshaw           Duluth             MN  32    3 14:09  1:45  1:18    1   45:43 19.7  1:43    2   23:19  7:32 1:26:09.78 
    3  203 Katherine Malmanger     St. Cloud          MN  33    1 12:29  1:33  1:53    3   47:49 18.8  1:22    6   25:29  8:14 1:28:59.23 
    4   44 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  33    9 15:28  1:55  1:43    7   50:28 17.8  1:57    3   23:23  7:33 1:32:55.43 
    5  249 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  34    4 14:12  1:46  1:19    9   51:58 17.3  1:01    4   24:39  7:58 1:33:07.08 
    6  291 Amy Schilling           Champlin           MN  33    6 14:19  1:47  2:42    6   50:06 18.0  1:52   12   27:42  8:56 1:36:37.93 
    7  116 Andrea Grabanski        Minneapolis        MN  33    5 14:14  1:46  1:06   11   52:48 17.0  1:31   10   27:18  8:49 1:36:53.88 
    8   67 Heather Diersen         St. Louis Park     MN  30   15 16:50  2:05  1:40    4   49:46 18.1  1:46    9   26:56  8:42 1:36:55.63 
    9  159 Jocelin Johnson         Minneapolis        MN  33   14 16:15  2:01  2:02    8   51:42 17.4  1:51    5   25:17  8:10 1:37:03.93 
   10  220 Kristine Mier           St. Louis Park     MN  31   17 17:56  2:13  2:18    5   50:02 18.0  1:36    8   26:04  8:25 1:37:53.93 
   11  167 Janelle Katzner         Big Lake           MN  33   11 15:52  1:58  2:49   10   52:14 17.2  1:12   11   27:29  8:52 1:39:33.03 
   12  315 Brooke Steckelberg      Saint Cloud        MN  30    7 14:30  1:48  3:37   13   55:28 16.2  1:04    7   26:03  8:25 1:40:39.48 
   13  336 Tracy Torgerson         Sauk Rapids        MN  32   16 17:45  2:12  2:20   14   55:43 16.2  1:12   13   29:11  9:25 1:46:09.48 
   14  298 Tracy Schulte           St. Cloud          MN  33   13 16:08  2:00  3:01   15   56:13 16.0  1:27   15   31:09 10:03 1:47:55.73 
   15   45 Jennifer Chirhart       Saint Cloud        MN  31    2 13:50  1:43  3:24   16 1:00:13 14.9  0:56   14   30:55  9:59 1:49:15.83 
   16  110 Rebecca Galvan          Whitefish Bay      WI  31   12 16:01  1:59  4:01   12   55:20 16.3  2:55   16   32:39 10:32 1:50:52.78 
   17  130 Nicole Hennen           Cold Spring        MN  33   18 18:21  2:16  2:46   19 1:05:16 13.8  1:14   17   32:45 10:34 2:00:19.83 
   18  168 Mary Keating            Foley              MN  30   19 18:53  2:20  1:56   18 1:04:21 14.0  1:16   18   33:57 10:57 2:00:21.08 
   19  118 Laura Graham            New Hope           MN  30   10 15:37  1:56  4:23   20 1:07:20 13.4  1:14   19   34:36 11:10 2:03:07.08 
   20  256 April Olkiewicz         Appleton           WI  30   20 22:44  2:49  4:35   17 1:04:04 14.0  1:38   20   39:30 12:45 2:12:30.33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  187 David Lewis             Nevis              MN  38    2 12:02  1:30  0:45    1   38:12 23.6  0:56    2   17:26  5:38 1:09:17.60 
    2  349 Jesse Westrup           Sartell            MN  37    6 12:57  1:36  1:08    3   39:22 22.9  1:03    1   16:42  5:24 1:11:08.95 
    3  162 Shane Johnson           Sartell            MN  39    5 12:45  1:35  0:57    5   40:09 22.4  0:54    3   18:47  6:04 1:13:29.00 
    4  216 Dan McKeon              Bemidji            MN  35    1 11:43  1:27  1:01    6   40:41 22.1  1:05    6   20:31  6:37 1:14:58.60 
    5  111 Ben Geyer               Henning            MN  39    9 13:10  1:38  0:56    7   40:59 22.0  1:07    5   20:15  6:32 1:16:25.95 
    6   21 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  38    4 12:41  1:34  0:41    9   42:52 21.0  0:58    7   20:59  6:46 1:18:07.80 
    7  121 Ryan Granroth           Sartell            MN  35   19 15:06  1:52  1:36    4   39:25 22.8  1:41   13   22:09  7:09 1:19:54.30 
    8   48 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36   22 15:43  1:57  1:05    2   39:08 23.0  1:18   16   23:04  7:27 1:20:15.70 
    9  100 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36   14 14:32  1:48  1:40    8   42:17 21.3  1:01    8   21:00  6:47 1:20:27.20 
   10   41 Tony Casassa            Franklin           TN  37   23 15:45  1:57  0:49   12   43:30 20.7  0:52    9   21:06  6:49 1:22:00.30 
   11  143 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  35   15 14:52  1:51  0:50   11   43:26 20.7  1:02   11   21:59  7:06 1:22:06.30 
   12  365 Josh Duda                                      35    7 13:05  1:37  0:52   10   43:09 20.9  1:07   21   25:24  8:12 1:23:35.30 
   13   61 Shawn Day               St. Cloud          MN  38   10 14:10  1:45  3:01   19   46:03 19.5  1:51    4   19:00  6:08 1:24:01.90 
   14  185 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35   13 14:30  1:48  1:37   16   45:24 19.8  1:10   12   22:00  7:06 1:24:38.45 
   15   76 Jason Eckert            Waverly            MN  38    3 12:30  1:33  1:22   17   45:40 19.7  1:08   22   25:46  8:19 1:26:23.25 
   16  369 Michael Given           North Port         FL  38   12 14:29  1:48  1:08   14   44:33 20.2  1:16   19   25:17  8:10 1:26:40.95 
   17  322 Adam Strom              St. Paul           MN  36   18 15:05  1:52  1:37   22   48:15 18.7  0:53   10   21:09  6:50 1:26:55.75 
   18  115 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38   11 14:12  1:46  3:00   13   44:17 20.3  1:27   18   25:06  8:06 1:27:58.40 
   19  106 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  36   21 15:43  1:57  1:57   15   44:55 20.0  1:23   23   26:05  8:25 1:29:59.10 
   20  117 Michael Grabinski       Sauk Rapids        MN  37   17 15:00  1:52  2:15   24   48:57 18.4  1:10   15   22:55  7:24 1:30:14.70 
   21  273 Ben Reiners             Otsego             MN  35   16 14:56  1:51  2:11   23   48:47 18.4  1:23   17   24:48  8:00 1:32:01.85 
   22  343 Travis Wells            Zimmerman          MN  36   27 17:26  2:10  1:26   18   45:41 19.7  0:53   24   27:13  8:47 1:32:37.00 
   23  104 Chad Franz              Eden Prairie       MN  36    8 13:09  1:38  2:22   21   46:36 19.3  1:15   28   29:18  9:27 1:32:37.55 
   24  280 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  35   24 16:01  1:59  2:04   20   46:26 19.4  1:00   25   27:21  8:50 1:32:48.80 
   25   75 Andy Dybvig             Plymouth           MN  36   26 17:24  2:09  2:33   26   50:16 17.9  1:10   14   22:36  7:18 1:33:56.00 
   26  222 Jeremy Miller           Princeton, Mn      MN  35   25 17:15  2:08  2:18   25   49:02 18.4  2:01   27   28:09  9:05 1:38:42.75 
   27  333 Andy Thyen              Maple Grove        MN  35   28 19:34  2:25  2:14   29   53:32 16.8  0:54   20   25:21  8:11 1:41:33.00 
   28  193 Matt Linebaugh          New Hope           MN  37   20 15:20  1:54  1:43   28   52:07 17.3  1:48   30   35:13 11:22 1:46:08.25 
   29    7 Scott Archibald         Maple Grove        MN  39   30 21:41  2:41  4:48   27   50:33 17.8  2:17   26   28:06  9:04 1:47:23.15 
   30  223 Zac Miller              Little Falls       MN  39   29 19:54  2:28  4:28   30   57:05 15.8  1:41   29   31:00 10:00 1:54:06.75 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   84 Jill Ellenbecker        Coon Rapids        MN  39    1 12:51  1:36  1:07    1   43:33 20.7  0:54    1   20:14  6:32 1:18:36.43 
    2  132 Deb Hess                St. Paul           MN  35    2 14:01  1:44  1:05    2   44:12 20.4  1:08    2   22:19  7:12 1:22:41.68 
    3  170 Sheila Kelley           Carlton            MN  37    5 14:30  1:48  1:11    3   46:01 19.6  1:12    5   23:36  7:37 1:26:26.88 
    4  138 Anne Hoeschen           Freeport           MN  38    6 14:52  1:51  1:16    4   46:55 19.2  1:12    3   23:17  7:31 1:27:29.18 
    5  304 Sara Scott              Foley              MN  38    8 15:55  1:58  1:31    6   48:24 18.6  1:30    9   26:22  8:31 1:33:40.98 
    6  251 Holly O'Connor          Maple Grove        MN  39    4 14:15  1:46  3:33   10   52:50 17.0  1:47    6   23:58  7:44 1:36:19.88 
    7   66 Kathy Dezurik           Maple Grove        MN  37   15 18:35  2:18  2:31    7   49:25 18.2  1:36    7   24:15  7:50 1:36:21.13 
    8  284 Annette Salazar         Minneapolis        MN  36    9 16:41  2:04  2:08    9   52:03 17.3  1:54    8   24:53  8:02 1:37:36.13 
    9  141 Angela Holmdahl         Eagan              MN  35   13 18:00  2:14  1:57   11   52:58 17.0  1:26    4   23:32  7:36 1:37:49.73 
   10  194 Charis Linebuagh        New Hope           MN  36    7 15:43  1:57  1:25    5   47:45 18.8  1:35   15   34:40 11:11 1:41:06.73 
   11  179 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  37   12 17:41  2:11  1:10   12   53:56 16.7  1:37   10   27:41  8:56 1:42:02.13 
   12  262 Sara Peterson           Columbia Heights   MN  37   11 17:17  2:09  2:48   13   54:37 16.5  1:17   12   29:06  9:23 1:45:01.93 
   13   12 Laurie Bauer            Horace             ND  35   14 18:09  2:15  2:45    8   51:42 17.4  2:39   13   29:54  9:39 1:45:05.63 
   14  109 Annah Frost             Saint Cloud        MN  35   10 16:56  2:06  3:26   14   59:20 15.2  1:04   11   28:15  9:07 1:48:58.03 
   15  265 Jennifer Piepgras       Foreston           MN  39    3 14:05  1:45  6:47   15 1:04:20 14.0  1:14   14   33:57 10:58 2:00:20.88 
   16   29 Maureen Buchan          Big Lake           MN  35   16 28:43  3:33  4:13   16 1:13:57 12.2  1:24   16   41:09 13:17 2:29:22.93 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  305 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  40    6 13:14  1:38  1:33    1   38:43 23.2  1:09    3   20:38  6:40 1:15:15.36 
    2  103 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40    2 12:32  1:33  0:44    6   42:07 21.4  0:57    1   20:10  6:31 1:16:29.12 
    3   47 Dana Cirks              Moorhead           MN  40    7 13:15  1:39  1:22    2   40:14 22.4  1:03    7   22:03  7:07 1:17:55.52 
    4  148 Brad Ingles             St Paul            MN  42   12 13:59  1:44  1:03    3   41:05 21.9  1:14    9   22:39  7:19 1:19:56.92 
    5    2 Mike Abel               St Cloud           MN  44    9 13:35  1:41  1:34    4   41:13 21.8  1:43    6   22:02  7:07 1:20:05.17 
    6  192 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40   10 13:38  1:41  2:04    7   42:24 21.2  1:23    4   21:32  6:57 1:20:58.07 
    7  311 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44   13 13:59  1:44  1:24    9   42:45 21.1  0:56    8   22:27  7:15 1:21:28.97 
    8   68 Jason Dohm              Milaca             MN  43    4 12:46  1:35  1:28    5   41:56 21.5  2:03   14   24:53  8:02 1:23:04.42 
    9  211 Scott Maus              Watertown          MN  41    8 13:24  1:40  1:07   13   46:21 19.4  1:06    5   21:47  7:02 1:23:42.77 
   10  230 Robert Mrozek           Paynesville        MN  43    3 12:40  1:34  2:41    8   42:40 21.1  1:40   23   28:54  9:20 1:28:31.72 
   11  147 Tracy Huizel            Minneapolis        MN  44   15 14:49  1:50  2:43   11   45:10 19.9  1:44   12   24:08  7:48 1:28:32.67 
   12  161 Richard Johnson         Nevis              MN  42   18 16:13  2:01  1:25   17   48:33 18.5  1:54    2   20:37  6:39 1:28:39.52 
   13  137 Todd Hipp               Eagan              MN  43    5 13:13  1:38  1:16   12   45:50 19.6  1:15   20   27:16  8:48 1:28:47.92 
   14  326 Nick Summers            Mound              MN  44   11 13:53  1:43  1:34   14   46:28 19.4  1:10   19   26:37  8:36 1:29:38.67 
   15  277 Chad Rohman             Hanover            MN  42    1 12:18  1:32  3:16   22   50:33 17.8  1:49   10   23:04  7:27 1:30:57.42 
   16  250 Karl Norris             New Berlin         WI  41   23 18:12  2:15  1:46   10   43:37 20.6  1:49   18   26:22  8:31 1:31:43.67 
   17  300 Greg Schumacher         St. Cloud          MN  44   22 17:52  2:13  2:34   15   46:49 19.2  2:00   13   24:34  7:56 1:33:46.92 
   18  196 Richard Lord            Monticello         MN  44   19 16:19  2:01  2:15   19   49:43 18.1  0:53   21   27:20  8:49 1:36:28.37 
   19   35 Jeff Buum               Sioux Falls        SD  41   25 18:40  2:19  3:28   23   50:54 17.7  2:18   11   23:20  7:32 1:38:37.22 
   20  310 Rick Skare              St. Michael        MN  44   14 14:25  1:47  4:31   20   50:03 18.0  2:18   22   28:03  9:03 1:39:17.07 
   21   92 Eric Felsch             St Cloud           MN  40   20 17:13  2:08  5:22   21   50:09 17.9  1:28   16   26:00  8:24 1:40:10.17 
   22  172 Paul Kirkpatrick        Ocean Springs      MS  41   24 18:24  2:17  1:26   26   52:34 17.1  1:54   17   26:17  8:29 1:40:32.77 
   23  107 Troy Freihammer         Sartell            MN  41   21 17:23  2:09  1:04   16   47:33 18.9  2:14   27   33:13 10:43 1:41:24.92 
   24  351 Kevin Wohletz           Albany             MN  42   28 22:28  2:47  3:07   18   49:36 18.1  1:04   15   25:46  8:19 1:41:58.87 
   25   13 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  41   27 20:46  2:34  2:18   24   51:22 17.5  1:24   24   30:54  9:58 1:46:40.92 
   26  259 Andrew Pearson          Saint Cloud        MN  41   16 15:27  1:55  4:14   25   52:08 17.3  4:19   25   32:21 10:27 1:48:28.02 
   27  366 Kenny Hore                                     41   29 22:50  2:50  3:08   27   53:04 17.0  2:13   26   32:59 10:39 1:54:11.72 
   28   43 John Chilman            Las Vegas          NV  42   26 19:35  2:26  3:42   28 1:00:08 15.0  1:56   30   46:17 14:56 2:11:36.02 
   29  293 Gary Schmalz            Rogers             MN  43   17 16:05  2:00  3:05   30 1:17:35 11.6  1:29   28   34:16 11:03 2:12:27.22 
   30   23 Jeff Bloss              Clear Lake         MN  42   30 23:36  2:55  5:25   29 1:04:42 13.9  1:29   29   44:26 14:20 2:19:36.62 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   99 Sarah Foley             Cologne            MN  41    1 12:39  1:34  0:59    1   43:41 20.6  1:03    1   20:45  6:42 1:19:04.23 
    2  153 Kristin Jamison         St. Louis Park     MN  41    2 13:06  1:38  1:53    2   48:37 18.5  1:27    4   29:24  9:29 1:34:24.98 
    3  190 Shannon Lindgren        Clear Lake         MN  40    8 20:10  2:30  2:30    4   54:48 16.4  2:08    2   23:26  7:34 1:42:59.08 
    4  295 Carrie Schmitz          Albertville        MN  40    5 19:28  2:25  2:53    5   55:44 16.1  2:54    3   26:49  8:39 1:47:44.38 
    5  363 Shelly Kopel            Saint Cloud        MN  42    3 17:14  2:08  1:48    3   54:44 16.4  1:50    8   33:10 10:42 1:48:43.63 
    6  209 Shelly Matuska          Monticello         MN  41   10 21:02  2:36  2:10    6   56:24 16.0  1:55    7   32:43 10:34 1:54:10.53 
    7  287 Nancy Saunders          Eagan              MN  41    7 19:47  2:27  3:17    7   59:01 15.2  1:54    5   30:41  9:54 1:54:38.03 
    8   11 Helga Bauelry           St. Cloud          MN  44    6 19:43  2:27  2:32    9 1:02:24 14.4  1:28    6   31:44 10:14 1:57:47.93 
    9  358 Stephanie Owen          Minnetonka         MN  42    9 20:39  2:33  4:00    8 1:01:42 14.6  2:40    9   34:33 11:09 2:03:31.93 
   10   93 Valerie Felsch          St Cloud           MN  42    4 18:56  2:21  4:18   10 1:05:44 13.7  1:37   10   39:46 12:50 2:10:18.83 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  217 Ted McNamara            Buffalo            MN  45    3 12:34  1:34  0:54    1   39:05 23.0  1:00    1   20:02  6:28 1:13:33.01 
    2  329 Tim Sykes               Fertile            MN  46    2 11:47  1:28  0:49    2   40:03 22.5  0:49    4   21:25  6:55 1:14:50.71 
    3  368 Shaun Jamison           Saint Louis Park   MN  45    8 13:37  1:41  1:02    4   43:27 20.7  1:08    8   22:53  7:23 1:22:04.86 
    4  227 Marty Moran             St Cloud           MN  45    1  9:33  1:11  1:45    5   43:29 20.7  1:18   21   26:54  8:41 1:22:57.12 
    5  264 Todd Peterson           St. Cloud          MN  46   12 15:26  1:55  1:28    3   41:26 21.7  1:36   10   23:03  7:27 1:22:57.61 
    6   27 Bill Brown              Maple Lake         MN  46    4 13:04  1:37  1:33   11   45:28 19.8  1:34    6   21:42  7:00 1:23:18.76 
    7  174 Thomas Kleven           Minneapollis       MN  45   10 15:05  1:52  2:04    9   45:01 20.0  1:29    5   21:39  6:59 1:25:15.81 
    8  228 George Morris           Cold Spring        MN  45   22 19:25  2:24  0:51    6   43:54 20.5  0:49    3   21:12  6:51 1:26:08.61 
    9  131 Darrel Henry            Murdock            MN  46   19 17:40  2:11  2:03   10   45:27 19.8  0:49    2   21:03  6:48 1:26:59.31 
   10  199 Jay Lyons               Hopkins            MN  48    7 13:36  1:41  2:34   12   46:36 19.3  1:43    9   23:01  7:26 1:27:28.01 
   11   37 Garrick Campbell        Maple Grove        MN  49    5 13:11  1:38  1:30   18   48:22 18.6  1:44   11   23:04  7:27 1:27:48.41 
   12  299 Kurt Schultz            Lakeville          MN  49   16 16:40  2:04  1:11    7   44:13 20.4  1:59   18   24:35  7:56 1:28:35.36 
   13  176 Scott Kopel             St. Cloud          MN  45   11 15:19  1:54  2:19    8   45:01 20.0  1:39   14   24:22  7:52 1:28:36.51 
   14   49 Todd Conrad             Maple Grove        MN  47    9 13:37  1:41  2:16   13   46:39 19.3  1:01   20   26:28  8:33 1:29:59.01 
   15  113 Ed Gleason              Elk River          MN  48    6 13:30  1:40  1:55   20   50:35 17.8  0:56   13   23:47  7:41 1:30:40.01 
   16  258 Tim Owen                Richfield          MN  45   17 16:47  2:05  2:46   16   47:54 18.8  1:27    7   22:46  7:21 1:31:38.06 
   17  337 Brian Torkkola          Minneapolis        MN  45   15 16:15  2:01  4:05   17   47:55 18.8  1:43   12   23:37  7:37 1:33:33.01 
   18  350 Frank Wohletz           St. Cloud          MN  46   20 17:49  2:13  3:31   14   46:45 19.3  1:39   17   24:29  7:54 1:34:10.61 
   19  252 Mike O'Connor           Maple Grove        MN  49   23 19:52  2:28  2:22   15   47:32 18.9  1:58   15   24:28  7:54 1:36:09.51 
   20   52 Dave Cowles             Zimmerman          MN  45   24 20:42  2:34  2:31   19   50:20 17.9  1:21   16   24:28  7:54 1:39:20.21 
   21  307 Cary Simon              Maple Lake         MN  49   18 17:27  2:10  3:29   25   56:18 16.0  2:01   22   30:21  9:48 1:49:33.06 
   22  239 Jon Nelson              Howard Lake        MN  48   14 15:52  1:58  3:23   26 1:04:19 14.0  1:29   19   25:37  8:16 1:50:38.76 
   23  238 Christopher Nelson      Eagan              MN  48   13 15:47  1:57  2:34   22   53:42 16.8  2:24   25   37:24 12:04 1:51:48.91 
   24   86 Peder Engebretson       St Anthony         MN  48   21 18:32  2:18  4:05   24   55:47 16.1  1:21   23   33:07 10:41 1:52:49.16 
   25   78 Earl Edeburn            Maple Grove        MN  47   25 22:06  2:44  3:14   21   51:34 17.5  1:59   26   37:50 12:13 1:56:38.91 
   26   79 Pat Edeburn             St. Cloud          MN  46   26 22:08  2:44  3:37   23   55:01 16.4  3:03   24   34:03 11:00 1:57:49.36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   87 Leslie Englert          Maple Grove        MN  45    1 12:14  1:31  1:02    1   42:52 21.0  1:11    2   21:55  7:05 1:19:12.78 
    2  135 Lisa Hines              Waite Park         MN  49    4 14:05  1:45  0:52    3   46:07 19.5  1:10    1   21:03  6:48 1:23:14.38 
    3  352 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46    2 13:29  1:40  1:09    2   44:51 20.1  1:25    3   23:38  7:38 1:24:30.38 
    4   89 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  46    7 15:05  1:52  1:04    4   46:41 19.3  1:23    6   25:14  8:09 1:29:25.88 
    5  345 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  46    5 14:49  1:50  2:07    5   47:04 19.1  1:38   10   27:49  8:59 1:33:25.03 
    6  229 Mary Kay Morris         Cold Spring        MN  46    3 13:33  1:41  1:34    8   52:48 17.0  0:51    9   27:11  8:46 1:35:55.58 
    7   77 Annelise Edeburn        St. Cloud          MN  45    6 14:55  1:51  3:39    6   49:33 18.2  2:11    7   26:25  8:32 1:36:40.33 
    8   10 Karen Barton            Minneapolis        MN  46   10 18:27  2:17  1:50    7   49:56 18.0  1:26    8   26:45  8:38 1:38:21.68 
    9  120 Lynn Graif              Elk River          MN  49   14 19:15  2:23  1:18    9   53:10 16.9  1:57    4   24:43  7:59 1:40:20.13 
   10  306 Sue Sifferle            Buffalo            MN  46   15 19:42  2:26  3:13   11   54:41 16.5  1:55    5   24:51  8:01 1:44:19.18 
   11  294 Julie Schmelzer         Kimball            MN  49    9 18:16  2:16  1:34   14   55:40 16.2  2:15   11   29:02  9:22 1:46:44.88 
   12  173 Kari Kleven             Minneapolis        MN  45   13 18:57  2:21  2:22   12   55:08 16.3  2:52   12   29:45  9:36 1:49:02.08 
   13  324 Tracy Sudak             Chaska             MN  46   12 18:43  2:19  5:59   13   55:27 16.2  3:37   13   30:53  9:58 1:54:36.93 
   14  198 Sue Lundgren            Eagan              MN  46   11 18:34  2:18  2:15   15   59:00 15.3  2:59   14   43:41 14:06 2:06:26.03 
   15  136 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  48   16 22:51  2:50  4:41   16 1:08:12 13.2  2:19   15   45:25 14:39 2:23:25.93 
   16   17 Julie Bell              Little Falls       MN  47    8 15:57  1:59  2:24   10   53:45 16.7  1:25                               

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Jeff Gilmer             Delano             MN  53    2 11:59  1:29  0:47    2   39:07 23.0  0:53    1   19:42  6:22 1:12:24.85 
    2  257 Kevin Olsen             Orono              MN  53    1 10:49  1:21  0:40    3   40:34 22.2  0:51    3   21:31  6:57 1:14:23.30 
    3   46 Rick Christenson        Roseville          MN  54    8 14:26  1:47  1:54    1   36:20 24.8  1:17    2   20:53  6:45 1:14:48.40 
    4  235 Michael Murray          Sartell            MN  53    6 13:20  1:39  0:59    4   40:47 22.1  1:13    4   22:44  7:20 1:19:01.15 
    5   19 Bill Benning            Lakeville          MN  50    7 14:10  1:45  0:54    6   42:08 21.4  1:08    5   23:20  7:32 1:21:38.45 
    6   53 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50    3 12:28  1:33  1:12    8   43:56 20.5  1:18    6   23:53  7:43 1:22:44.65 
    7  210 Gunther Maurus          Sartell            MN  51    9 15:14  1:53  1:43    5   41:38 21.6  2:02   12   27:02  8:44 1:27:36.55 
    8  346 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54   10 15:21  1:54  3:12    7   43:27 20.7  1:39    9   25:05  8:06 1:28:41.85 
    9   97 John Flaa               Plymouth           MN  50    4 12:56  1:36  1:58   13   49:01 18.4  1:21    8   24:35  7:56 1:29:47.65 
   10   91 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  54    5 13:08  1:38  1:21   12   48:55 18.4  2:14   10   25:22  8:11 1:30:57.90 
   11   60 Jeff Daly               Lakeville          MN  52   11 16:11  2:00  1:10    9   44:58 20.0  1:52   11   26:55  8:41 1:31:04.50 
   12  275 John Robillard          Zimmerman          MN  50   15 17:30  2:10  2:21   10   45:28 19.8  1:55    7   24:08  7:47 1:31:19.35 
   13  146 Jeffrey Huckle          Horace             ND  51   13 16:36  2:04  2:14   11   46:08 19.5  2:29   14   27:11  8:47 1:34:37.65 
   14  212 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  51   12 16:31  2:03  2:48   14   50:08 18.0  1:06   15   29:40  9:34 1:40:09.90 
   15  289 John Schewe             Shakopee           MN  50   14 16:58  2:06  2:45   15   52:04 17.3  1:13   16   33:32 10:49 1:46:29.50 
   16  260 Jay Peters              Andover            MN  52   16 18:57  2:21  5:06   16   54:00 16.7  3:00   13   27:05  8:45 1:48:05.85 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  207 Carol Marston           Mankato            MN  52    4 15:20  1:54  1:04    2   45:42 19.7  1:29    2   24:08  7:47 1:27:39.66 
    2  234 Judy Murray             Sartell            MN  52    2 14:34  1:48  1:55    3   45:43 19.7  1:35    4   25:27  8:13 1:29:11.51 
    3  244 Lynne Nelson            Eagan              MN  51    1 12:43  1:35  1:42    5   47:43 18.9  1:25    5   25:55  8:22 1:29:26.01 
    4  155 Mary Januschka          Cambridge          MN  51    5 16:28  2:02  2:59    4   46:50 19.2  2:33    1   23:32  7:36 1:32:19.41 
    5  325 Carolyn Sullivan        Wheaton            IL  51    8 21:09  2:37  1:38    6   51:58 17.3  1:36    3   25:10  8:07 1:41:28.91 
    6  149 Marysue Ingmab          Eden Prairie       MN  53    6 16:39  2:04  1:48    7   54:00 16.7  2:19    6   27:34  8:54 1:42:17.26 
    7  205 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  53    7 16:46  2:05  2:06    8   54:01 16.7  1:16    7   32:19 10:26 1:46:25.31 
    8  313 Elizabeth Spolyar       Minneapolis        MN  53    9 23:23  2:54  2:03    9   59:10 15.2  1:46    8   35:35 11:29 2:01:56.06 
    9   63 Mary Deeg               St. Paul           MN  50    3 15:16  1:54  1:38    1   44:48 20.1  1:45                               

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  233 Lincoln Murdoch         Omaha              MN  55    1 11:02  1:22  0:41    1   37:04 24.3  1:00    1   19:33  6:19 1:09:17.70 
    2   96 Skip Fitting            Buffalo            MN  57    3 13:16  1:39  1:01    2   40:54 22.0  1:03    2   20:23  6:35 1:16:33.90 
    3  108 John Fristik            Stillwater         MN  59    2 12:01  1:29  1:46    3   42:11 21.3  2:01    5   23:13  7:30 1:21:09.60 
    4   24 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  58    4 13:59  1:44  1:29    6   42:34 21.1  1:09    7   24:30  7:54 1:23:39.35 
    5  327 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58   11 18:32  2:18  0:57    5   42:33 21.2  1:19    4   22:45  7:21 1:26:03.85 
    6  225 Bruce Money             Fergus Falls       MN  56    9 16:44  2:04  3:09    7   44:59 20.0  1:59    3   22:45  7:21 1:29:32.95 
    7  166 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  59   13 18:55  2:21  2:06    4   42:33 21.2  1:33   10   27:48  8:58 1:32:52.55 
    8   98 Patrick Flynn           St. Joseph         MN  56    7 15:57  1:59  3:00   14   50:43 17.7  2:01    6   24:12  7:49 1:35:50.05 
    9  214 Thomas McConville       Osseo              MN  59   14 19:18  2:23  2:26    8   45:51 19.6  1:13    9   27:32  8:53 1:36:16.95 
   10  101 William Forsberg        Golden  Valley     MN  57   10 17:27  2:10  2:18   12   48:44 18.5  1:28    8   26:34  8:35 1:36:29.10 
   11  151 Rich Jahnke             Edina              MN  55    6 15:42  1:57  2:52   13   48:55 18.4  1:39   11   29:17  9:27 1:38:22.40 
   12  339 James Vonasek           Big Lake           MN  55    8 16:27  2:02  2:17   10   47:14 19.1  2:15   14   31:01 10:01 1:39:11.75 
   13  140 David Hogan             Plymouth           MN  55   12 18:52  2:20  2:55    9   46:45 19.3  1:47   12   29:39  9:34 1:39:55.80 
   14  163 Walt Johnson            St Paul            MN  58    5 15:39  1:56  5:44   11   48:00 18.8  4:11   13   30:40  9:54 1:44:12.15 
   15  124 Don Gytri               Park Rapids        MN  59   15 22:26  2:47  1:25   15   59:13 15.2  2:22   15   33:52 10:56 1:59:14.00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  125 Jan Handlos             Baxter             MN  58    2 14:08  1:45  1:38    1   43:57 20.5  1:36    1   27:15  8:48 1:28:31.76 
    2  335 Gale Tinglov            St. Cloud          MN  55    1 13:21  1:39  2:22    2   48:45 18.5  2:17    2   27:32  8:53 1:34:15.16 
    3  286 Michel Sanders          Saint Paul         MN  58    3 15:50  1:58  2:03    3   49:48 18.1  1:47    3   28:47  9:17 1:38:11.96 
    4  282 Cindy Rupp              Stillwater         MN  57    4 17:05  2:07  2:05    5   54:24 16.5  2:07    4   29:24  9:30 1:45:02.66 
    5  245 Shannon Nelson          St Paul            MN  55    6 19:00  2:21  1:39    6   54:25 16.5  2:12    5   32:12 10:24 1:49:26.86 
    6  123 Ellen Guerin            Edina              MN  55    7 19:50  2:27  2:43    4   51:22 17.5  3:24    6   33:26 10:48 1:50:42.51 
    7  182 Anne Lamb               Owatonna           MN  55    5 17:40  2:11  3:18    7   58:05 15.5  2:28    7   37:20 12:03 1:58:48.26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   85 Dennis Ellingson        Courntland         MN  60    1 10:31  1:18  0:55    1   40:52 22.0  0:58    2   23:38  7:38 1:16:52.05 
    2  202 John Mahowald           St. Cloud          MN  61    2 14:17  1:46  1:59    2   45:35 19.7  2:07    1   22:41  7:19 1:26:36.70 
    3  370 Hans Rick               Brainerd           MN  64    3 14:44  1:50  1:43    4   47:01 19.1  2:05    4   28:30  9:12 1:34:00.55 
    4  243 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71    4 20:48  2:35  2:33    3   46:49 19.2  2:16    3   25:29  8:14 1:37:53.00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  285 Linda Sandell           Mounds View        MN  60    1 23:59  2:58  2:27    1   52:47 17.1  3:38    1   32:30 10:29 1:55:18.91 

Total Registered:                        420
Total Number of Team Finishers:           45
Total Number of Individual Finishers:    316
Number of Male   Finishers:              201
Number of Female Finishers:              115
Did not Finish Race or Did Not Start:     59