Tri for a Cause -
Crosby, MN
7/21/2012

race logo










					                                                            TRI FOR A CAUSE
                                           Crosby Memorial Park - Crosby, MN - July 21, 2012
                                              600 Yard Swim - 16.3 Mile Bike - 4 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/12     91 Brian Sames             Shakopee           MN  25 M    14  9:48  1:38  1:02    5   41:43 23.4  0:40    1   21:39  5:25 1:14:50 
    2   1/21      1 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  35 F     5  9:28  1:35  0:37    3   41:03 23.8  0:26    6   25:19  6:20 1:16:51 
    3   1/22     16 Eric Carder             Brainerd           MN  32 M     9  9:42  1:37  0:36    7   42:19 23.1  0:27    4   25:02  6:16 1:18:04 
    4   2/22     96 Harvey Skees            Eden Prairie, Mn   MN  39 M     7  9:39  1:37  0:45    1   40:09 24.4  0:29   13   27:23  6:51 1:18:23 
    5   3/22     77 Travis Miller           Nisswa             MN  32 M    20 10:04  1:41  0:48    8   42:34 23.0  0:30    3   24:56  6:14 1:18:51 
    6   2/12     86 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25 M     4  8:43  1:28  0:59    6   41:57 23.3  0:31   12   26:58  6:45 1:19:05 
    7   1/9      81 Kevin Olsen             Orono              MN  53 M     8  9:39  1:37  0:33    4   41:28 23.6  0:23   27   29:19  7:20 1:21:20 
    8   4/22    119 Graeme Webster          Aitkin             MN  35 M    35 10:56  1:50  0:42   11   42:54 22.8  0:33    9   26:27  6:37 1:21:31 
    9   1/4      34 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  17 M    32 10:52  1:49  0:58   20   44:30 22.0  0:32    5   25:06  6:17 1:21:56 
   10   1/24     67 Michael McConkey        Baxter             MN  46 M    45 11:26  1:55  0:42    2   40:48 24.0  0:34   21   28:40  7:10 1:22:08 
   11   5/22    157 Ryan Saline             Cloquet            MN  37 M    27 10:27  1:45  0:46    9   42:38 22.9  0:26   19   28:31  7:08 1:22:46 
   12   6/22    110 Dave Thomes             Crosby             MN  32 M    34 10:54  1:49  1:06   19   44:26 22.0  0:35    8   25:57  6:30 1:22:55 
   13   7/22    115 Erik Vilen              Billings           MT  32 M    16  9:52  1:39  0:52   14   43:31 22.5  0:51   16   28:09  7:03 1:23:13 
   14   3/12     46 Justin Hoefer           Crosby             MN  24 M    18  9:54  1:39  0:34   21   44:35 21.9  0:36   15   27:38  6:55 1:23:16 
   15   4/12     94 Mitch Schuneman         Monticello         MN  24 M     3  8:40  1:27  1:13   15   43:32 22.5  0:51   24   29:05  7:17 1:23:18 
   16   1/9      61 Heather Lendway         Saint Paul         MN  27 F     1  7:48  1:18  0:54   33   46:45 20.9  0:26   29   29:24  7:21 1:25:16 
   17   2/24    118 Gentry Walker           Arden Hills        MN  40 M    15  9:48  1:38  1:05   13   43:12 22.6  0:37   37   31:01  7:46 1:25:42 
   18   8/22     31 Howie Felternil         Pequot Lakes       MN  34 M    22 10:15  1:43  0:59   27   45:44 21.4  0:38   17   28:18  7:05 1:25:51 
   19   3/24     37 Peter Graf              Bergdietikon       AG  46 M    37 11:00  1:50  2:06   24   45:21 21.6  0:57   11   26:47  6:42 1:26:09 
   20   2/21     17 Sara Carlson            Pillager           MN  34 F    39 11:03  1:51                                 26   29:08  7:17 1:26:13 
   21   3/21    103 Dena Storm              Pillager           MN  39 F     6  9:32  1:36  0:57   23   45:12 21.6  0:50   31   30:06  7:32 1:26:36 
   22   9/22     30 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  35 M    36 10:57  1:50  1:18   31   46:13 21.2  0:34   18   28:28  7:07 1:27:28 
   23  10/22     87 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  37 M    17  9:53  1:39  0:39   18   44:20 22.1  0:31   58   33:15  8:19 1:28:36 
   24   2/9      92 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58 M    40 11:14  1:53  1:12   17   44:08 22.2  1:34   36   30:43  7:41 1:28:50 
   25  11/22     59 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35 M    26 10:25  1:45  1:15   30   46:11 21.2  0:48   33   30:28  7:37 1:29:04 
   26   4/24     89 Mark Rosen              Otsego             MN  48 M    73 12:41  2:07  1:05   10   42:48 22.9  0:42   42   31:53  7:59 1:29:06 
   27  12/22    106 Mike Svir               Baxter             MN  33 M    54 11:50  1:59  0:59   32   46:45 20.9  0:57   28   29:24  7:21 1:29:53 
   28   1/4      80 Katie Oden              Buffalo            MN  19 F    42 11:18  1:53  0:53   40   48:30 20.2  0:48   20   28:32  7:08 1:29:59 
   29   5/12     24 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29 M    24 10:18  1:43  0:52   29   45:49 21.3  0:32   50   32:41  8:11 1:30:10 
   30   1/8      54 Lisa Kent               Sartell            MN  46 F    10  9:43  1:38  1:19   46   49:19 19.8  1:02   25   29:07  7:17 1:30:29 
   31   5/24     66 Scott Maus              Watertown          MN  41 M    25 10:23  1:44  0:58   52   49:39 19.7  0:35   23   28:58  7:15 1:30:32 
   32  13/22     84 Justin Pape             Nisswa             MN  30 M    43 11:21  1:54  0:55   16   43:53 22.3  0:36   64   34:16  8:34 1:30:59 
   33   2/9      47 Regina Horak            Elm Grove          WI  24 F    90 13:58  2:20  2:00   54   50:00 19.6  1:24    2   24:30  6:08 1:31:50 
   34   1/4      69 Colleen McCormick       Isanti             MN  50 F    28 10:41  1:47  1:07   39   48:16 20.3  0:56   38   31:17  7:50 1:32:15 
   35   6/24    152 Kurt Bruhn              Buffalo            MN  42 M    57 12:13  2:03  1:31   25   45:23 21.5  1:43   45   31:58  8:00 1:32:45 
   36   7/24     44 Darrel Henry            Murdock            MN  46 M    66 12:30  2:05  1:51   43   48:52 20.0  0:46   22   28:53  7:14 1:32:50 
   37  14/22     27 Josh Duda               Pillager           MN  35 M    21 10:09  1:42  0:48   34   46:47 20.9  1:01   66   34:24  8:36 1:33:07 
   38   8/24     21 Daniel Dederichs        Waverly            MN  45 M    48 11:36  1:56  1:26   12   43:06 22.7  1:11   78   36:03  9:01 1:33:19 
   39   9/24      6 Todd Bollom             Plymouth           MN  43 M    68 12:33  2:06  2:21   28   45:46 21.4  1:01   46   31:58  8:00 1:33:37 
   40   4/21     90 Katrin Saly             Bergdietikon       AG  36 F   102 15:30  2:35  1:23   44   48:58 20.0  1:12   14   27:23  6:51 1:34:24 
   41   6/12     72 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27 M    63 12:23  2:04  1:20   37   47:39 20.5  0:40   51   32:45  8:12 1:34:45 
   42   5/21    124 Jennifer Zenzen         Avon               MN  35 F    38 11:03  1:51  1:24   60   50:46 19.3  1:01   35   30:41  7:41 1:34:53 
   43   3/9     101 Patrick Smith           Brainerd           MN  50 M    93 14:29  2:25  2:01   22   44:47 21.8  0:51   55   32:56  8:14 1:35:03 
   44  10/24     88 Shawn Roberts           Crosby             MN  40 M    13  9:47  1:38  1:32   35   47:32 20.6  1:41   77   35:50  8:58 1:36:21 
   45   6/21      5 Alison Binsfeld         Holdingford        MN  35 F    19  9:56  1:40  1:14   51   49:37 19.7  0:57   68   34:48  8:42 1:36:30 
   46   7/12     99 Levi Skog               Deerwood           MN  21 M   105 16:33  2:46  1:08   38   48:14 20.3  1:20   30   29:39  7:25 1:36:52 
   47   7/21    120 Kari Whitlock           Baxter             MN  34 F    12  9:46  1:38  1:25   59   50:38 19.3  0:59   67   34:34  8:39 1:37:20 
   48   2/4      42 Jan Handlos             Baxter             MN  58 F    41 11:17  1:53  1:27   36   47:36 20.5  0:43   81   36:41  9:11 1:37:42 
   49  15/22     38 Greg Gredvig            Albertville        MN  38 M    70 12:35  2:06  1:50   48   49:26 19.8  0:55   60   33:25  8:22 1:38:09 
   50  16/22    122 Jacob Zdon              Saint Paul         MN  34 M    84 13:17  2:13  2:19   42   48:49 20.0  1:33   47   32:21  8:06 1:38:17 
   51  11/24     56 Jason Landborg          Ham Lake           MN  41 M    29 10:45  1:48  1:10   41   48:36 20.1  1:03   82   36:44  9:11 1:38:17 
   52   4/9     156 Bill Whiteman           Nisswa             MN  50 M    85 13:23  2:14  1:17   53   49:53 19.6  1:29   56   33:02  8:16 1:39:02 
   53  12/24      4 Andre Audette           Oakdale            MN  46 M    50 11:38  1:57  1:44   62   51:05 19.1  1:05   61   33:37  8:25 1:39:06 
   54   2/4       7 Laura Boran             Brainerd           MN  19 F    11  9:44  1:38  1:31   67   51:43 18.9  1:04   72   35:10  8:48 1:39:10 
   55   8/21     97 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  36 F    52 11:40  1:57  1:14   76   53:12 18.4  0:50   49   32:37  8:10 1:39:32 
   56  13/24     33 Dan Fritz               Golden Valley      MN  40 M    44 11:25  1:55  2:07   26   45:36 21.4  0:58   92   39:32  9:53 1:39:36 
   57   3/9     102 Samantha Smith          Brainerd           MN  21 F    49 11:36  1:56  1:08   61   51:03 19.2  0:44   73   35:10  8:48 1:39:39 
   58   3/4      15 Melissa Cabak           Plymouth           MN  18 F    56 11:55  2:00  2:38  102   59:28 16.4  0:26    7   25:23  6:21 1:39:48 
   59   9/21     40 Angela Haeg             Minneapolis        MN  39 F    61 12:23  2:04  1:46   74   52:59 18.5  0:49   44   31:57  8:00 1:39:51 
   60  10/21    116 Janna Vilen             Billings           MT  31 F    58 12:16  2:03  2:18   63   51:28 19.0  1:24   52   32:48  8:12 1:40:12 
   61   2/4      74 Zach Meyer              Brainerd           MN  19 M    78 13:07  2:12  1:33   69   51:56 18.8  0:31   62   33:58  8:30 1:41:02 
   62  17/22     10 Christian Borle         Brainerd           MN  37 M    79 13:09  2:12  3:12   73   52:47 18.5  0:45   39   31:19  7:50 1:41:10 
   63   8/12    109 Brock Tesdahl           Crosby             MN  20 M    31 10:51  1:49  2:03   94   57:28 17.0  0:37   32   30:13  7:34 1:41:10 
   64   5/9      79 Brett Oden              Buffalo            MN  52 M    55 11:53  1:59  2:28   81   53:51 18.2  1:39   43   31:55  7:59 1:41:44 
   65   4/9      50 Kaitlyn Jensen          Pierz              MN  24 F    81 13:12  2:12  2:03   82   53:58 18.1  1:01   41   31:39  7:55 1:41:51 
   66   9/12     51 Brian Johnson           Lakeville          MN  26 M     2  8:21  1:24  1:16   68   51:43 18.9  0:50   94   39:45  9:57 1:41:54 
   67  14/24     55 Steve Labarre           Pequot Lakes       MN  43 M    88 13:43  2:18  1:36   55   50:22 19.4  0:49   75   35:29  8:53 1:41:58 
   68   3/4      22 Zach Dehning            Brainerd           MN  18 M    83 13:16  2:13  2:16   56   50:29 19.4  1:13   71   35:08  8:47 1:42:20 
   69  11/21     20 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  31 F    67 12:32  2:06  1:17   86   54:52 17.8  1:08   53   32:54  8:14 1:42:41 
   70  15/24    114 Brandon Turk            Crosby             MN  40 M    97 14:40  2:27  2:40   58   50:30 19.4  0:45   65   34:22  8:36 1:42:56 
   71   2/8       8 Laureen Boran           Brainerd           AL  44 F    74 12:46  2:08  1:25   72   52:45 18.5  1:01   74   35:22  8:51 1:43:17 
   72  12/21     75 Erin Miller             St. Joseph         MN  34 F    59 12:20  2:04  1:06   65   51:40 18.9  1:01   86   37:20  9:20 1:43:25 
   73  13/21     41 Heidi Hagen             Brainerd           MN  33 F    53 11:50  1:59  1:12   70   52:06 18.8  1:09   88   37:33  9:24 1:43:48 
   74   1/2      43 Rick Hans               Brainerd           MN  64 M    69 12:34  2:06  1:20   57   50:29 19.4  1:13   90   38:39  9:40 1:44:14 
   75  18/22     29 Andrew Faller           Rochester          MN  33 M    91 14:12  2:22  2:21   66   51:40 18.9  1:35   69   34:50  8:43 1:44:36 
   76  10/12     62 Lance Liljenquist       Thief River Falls  MN  25 M   104 16:30  2:45  2:03   49   49:33 19.7  1:07   79   36:10  9:03 1:45:20 
   77   4/4      39 Cathleen Gross          Brooklyn Park      MN  18 F    86 13:25  2:15  1:09  112 1:03:56 15.3  0:27   10   26:35  6:39 1:45:30 
   78  16/24     95 Chad Shilson            Maple Grove        MN  41 M   110 18:22  3:04  2:32   64   51:38 18.9  0:57   48   32:36  8:09 1:46:04 
   79   6/9      70 Mike McCormick          Isanti             MN  53 M    23 10:18  1:43  1:42   75   53:11 18.4  1:03   99   40:18 10:05 1:46:29 
   80  17/24     28 Steve Erickson          Baxter             MN  42 M    96 14:39  2:27  1:24   45   49:03 19.9  0:55  101   40:43 10:11 1:46:41 
   81  14/21     57 Lynn Landborg           Ham Lake           MN  35 F    51 11:38  1:57  1:54  103   59:53 16.3  0:50   54   32:55  8:14 1:47:07 
   82  19/22     36 David Gottschalk        Richfield          MN  31 M    99 14:53  2:29  0:43   50   49:34 19.7  0:47  102   41:20 10:20 1:47:15 
   83   7/9      68 James McCormack         Detroit Lakes      MN  54 M    76 13:01  2:11  2:57   47   49:25 19.8  2:15   95   39:46  9:57 1:47:22 
   84  18/24     78 Dan Nelson              Linstrom           MN  48 M    77 13:02  2:11  2:10   90   56:44 17.2  0:59   70   35:07  8:47 1:48:00 
   85   5/9     158 Gena Olson              Pequot Lakes       MN  28 F    82 13:13  2:13  1:24  101   59:13 16.5  0:58   59   33:18  8:20 1:48:04 
   86  15/21    100 Diane K Smith           Maple Grove        MN  32 F   114 18:59  3:10  1:43   77   53:35 18.3  0:44   57   33:11  8:18 1:48:10 
   87  19/24     35 Daniel Gottschalk       Fort Wayne         IN  44 M   115 19:06  3:11  2:44   88   56:11 17.4  0:33   34   30:34  7:39 1:49:07 
   88   3/8      19 Anne Chisholm           Grand Rapids       MN  49 F    60 12:20  2:04  2:24   92   57:17 17.1  1:39   76   35:45  8:57 1:49:22 
   89   4/8      76 Sheila Miller           Baxter             MN  42 F    71 12:36  2:06  1:49   78   53:39 18.2  1:35   96   39:54  9:59 1:49:30 
   90  20/24    125 Jeff Zormeier           White Bear Lake    MN  44 M   112 18:36  3:06  2:33   89   56:34 17.3  0:36   40   31:29  7:53 1:49:47 
   91   6/9      23 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  27 F    64 12:27  2:05  1:02   79   53:49 18.2  0:43  103   41:49 10:28 1:49:48 
   92   7/9      93 Megan Schlegel          Minnetonka         MN  27 F    94 14:30  2:25  2:20   84   54:09 18.1  2:42   80   36:20  9:05 1:49:58 
   93   8/9      73 Ashli Meyer             Brainerd           MN  21 F    62 12:23  2:04  2:17   93   57:21 17.1  1:01   85   37:19  9:20 1:50:21 
   94  21/24    123 John Zender             Crosby             MN  41 M    30 10:49  1:49  2:47   71   52:28 18.6  2:34  104   41:54 10:29 1:50:31 
   95  20/22    153 Tim Mercil              White Bear Lake    MN  35 M    98 14:51  2:29  1:17   80   53:51 18.2  1:08   97   40:07 10:02 1:51:12 
   96  21/22      3 Cory Anderson           Milaca             MN  39 M    75 12:59  2:10  2:21   85   54:50 17.8  0:52   98   40:14 10:04 1:51:14 
   97   8/9      53 Mark Johnson            Eagan              MN  53 M    46 11:30  1:55  2:03  110 1:02:49 15.6  0:50   63   34:04  8:31 1:51:15 
   98  16/21    113 Nicole Tuescher         Minneapolis        MN  38 F   103 15:39  2:37  2:54   96   57:42 16.9  1:52   87   37:28  9:22 1:55:32 
   99  22/24    154 Chuck Turner            Crosby             MN  40 M    65 12:28  2:05  2:40  104 1:00:12 16.2  0:43   93   39:44  9:56 1:55:46 
  100   5/8      82 Jill Olson              Deerwood           MN  45 F    92 14:19  2:24  3:03   99   58:53 16.6  2:39   84   37:14  9:19 1:56:07 
  101   6/8     105 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46 F   101 15:09  2:32  2:12   83   53:59 18.1  1:34  111   44:07 11:02 1:56:59 
  102   7/8      18 Julie Cazett            Oakdale            MN  48 F    80 13:10  2:12  2:02   95   57:39 17.0  2:00  110   44:03 11:01 1:58:53 
  103  23/24     11 Timothy Boyer           Minneapolis        MN  40 M   116 19:32  3:16  3:07   87   55:38 17.6  1:34   91   39:11  9:48 1:58:59 
  104  24/24     48 Kenny Howe              Becker             MN  41 M   100 15:02  2:31  2:53   98   57:58 16.9  1:40  106   42:12 10:33 1:59:44 
  105   2/2      32 Doug Francis            Baxter             MN  62 M    87 13:29  2:15  1:24   91   56:58 17.2  1:15  113   47:27 11:52 2:00:31 
  106   9/9      52 Kate Johnson            Cushing            MN  23 F    33 10:53  1:49  1:54  100   59:12 16.5  1:12  117   50:10 12:33 2:03:19 
  107   9/9      98 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  52 M   117 19:41  3:17  3:32  107 1:01:43 15.8  1:42   83   37:03  9:16 2:03:40 
  108  17/21    112 Amy Tibbetts            Brainerd           MN  38 F    89 13:50  2:19  1:27   97   57:58 16.9  1:27  115   49:22 12:21 2:04:02 
  109   8/8      12 Crystal Brown           Maple              WI  47 F   106 16:33  2:46  2:28  111 1:03:34 15.4  0:38  105   42:11 10:33 2:05:23 
  110  11/12    107 Nicholas Swystun        New Richmond       WI  20 M   118 21:34  3:36  3:29  108 1:01:51 15.8  1:21   89   38:06  9:32 2:06:19 
  111   3/4     151 Lisa Borgen             Moorhead           MN  50 F   109 18:15  3:03  1:47  105 1:01:12 16.0  1:55  108   43:44 10:56 2:06:52 
  112  18/21    111 Emily Thompson          Saint Paul         MN  30 F   113 18:57  3:10  1:51  109 1:02:19 15.7  1:30  107   42:39 10:40 2:07:14 
  113  19/21     85 Lara Parkin             Aitkin             MN  35 F    72 12:38  2:07  2:17  113 1:05:16 15.0  0:35  114   48:06 12:02 2:08:50 
  114  20/21     58 Amanda Larsen           Rochester          MN  34 F    95 14:34  2:26  2:27  114 1:10:20 13.9  1:10  100   40:37 10:10 2:09:05 
  115  22/22     64 Joe Marcy               Hillman            MN  37 M   119 21:47  3:38  2:11  106 1:01:28 15.9  1:10  109   43:58 11:00 2:10:33 
  116   4/4      45 Sandy Hill              Garrison           MN  50 F   107 17:41  2:57  2:19  115 1:11:58 13.6  1:44  112   45:15 11:19 2:18:56 
  117  21/21    155 Sovin Keans             Maple Grove        MN  31 F   111 18:34  3:06  1:52  116 1:16:51 12.7  1:00  116   50:01 12:31 2:28:16 
  118  12/12     60 Cody Lawinger           Otsego             MN  24 M    47 11:31  1:56  1:26  118 1:23:22 11.7  0:54  119   54:45 13:42 2:31:56 
  119   4/4      83 Jack Overstreet         Maplewood          MN  16 M   108 18:14  3:03  4:20  117 1:21:59 11.9  0:47  118   50:55 12:44 2:36:13 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  146 TCBX Trucking                                    1  8:27  1:25  0:22    1   44:01 22.2  0:19    1   28:12  7:03 1:21:19 
           Patrick O'Brien , Rori Stumvoll , Jacob Ryan           
    2  134 hatzung                                          2 17:59  3:00  0:23    2   56:02 17.5  0:20    2   28:53  7:14 1:43:35 
           Steve Hatzung , Nick Hatzung , Drew Hatzung            


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  126 Aho/Kivisto                                      3 11:26  1:55  0:58    1   48:42 20.1  0:18    4   34:07  8:32 1:35:29 
           Amy Aho , Amy Aho , Mari Kivisto                       
    2  147 Team BAK                                         9 14:16  2:23  0:19    4   54:03 18.1  0:22    2   30:43  7:41 1:39:42 
           Bonnie Finnerty , Amy Turk , Krista Finnerty-Jones     
    3  121 lady lams duo                                    6 12:17  2:03  1:00    2   50:17 19.4  0:20    7   37:50  9:28 1:41:42 
           Sherry Wright , Sherry Wright , Jody Johnsen           
    4  150 Wagner-Roscoe                                    8 14:07  2:22  1:14    3   52:28 18.6  0:21    5   34:25  8:37 1:42:33 
           Christa Wagner , Christa Wagner , Kim Roscoe           
    5  140 Paulson Girls                                    2 11:17  1:53  0:26    6 1:01:44 15.8  0:21    3   32:27  8:07 1:46:13 
           Sydney Paulson , Sydney Paulson , Rochell Paulson      
    6  128 Cruaz                                            1  9:33  1:36  0:26    5   55:57 17.5  0:23    9   42:38 10:40 1:48:54 
           Kelli Nadeau , Joyce Linn , Amanda Nadeau              
    7  144 Smargie Squared                                 10 14:29  2:25  1:44    7 1:02:07 15.7  0:43    6   34:25  8:37 1:53:27 
           Jennifer Ernster , Jennifer Ernster , Lisa Woog        
    8  132 fake it til you make it!                        12 18:30  3:05  1:49    9 1:07:11 14.6  0:23    1   29:39  7:25 1:57:31 
           Laura Michaud-Sutton , Laura Michaud-Sutton , Maddie S 
    9  149 Three Moms Tri                                   7 12:55  2:10  0:24    8 1:04:52 15.1  0:21    8   40:24 10:06 1:58:55 
           Sarah Simpson , Sarah Speer , Sally Aadland            
   10  139 Moonstar Lovefest                                4 12:14  2:03  3:32   10 1:08:31 14.3  0:36   11   51:14 12:49 2:16:04 
           Steph Wilenchek , Steph Wilenchek , Monica Saralampi   
   11  145 strength                                        11 17:30  2:55  0:26   11 1:24:24 11.6  0:29   10   50:55 12:44 2:33:41 
           Laura Schneck , Meghan McCoy , Micki Swystun           
   12  129 cure                                             5 12:15  2:03  0:44   12 1:29:22 10.9  0:30   12 1:05:47 16:27 2:48:35 
           Summers Schommer , Brandi Swystun , Rachel Swystun     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  133 Filmont                                          4 11:41  1:57  0:21    1   42:57 22.8  0:17    3   27:59  7:00 1:23:14 
           Maranda Lorraine , Mark Yungbauer , Rebecca George     
    2  136 K.A.B                                            1  9:30  1:35  0:26    3   51:39 18.9  0:23    4   31:54  7:59 1:33:50 
           Allison Crum , Brent Mazar , Kris Kolstad              
    3  130 Don't Tell Enney                                 2 10:30  1:45  0:21    6   56:56 17.2  0:22    2   27:55  6:59 1:36:04 
           Emily Stawarski , Katie Zetah , Jacob Zetah            
    4  141 Perfect Strangers                                6 12:12  2:02  0:27    2   48:29 20.2  1:56    7   36:38  9:10 1:39:40 
           Laurie Smith , Mike Weinberger , Mike Weinberger       
    5  148 Team Shilson                                     9 15:35  2:36  0:24    4   54:02 18.1  0:20    5   32:44  8:11 1:43:03 
           Tyler Shilson , Margaret Shilson , Emily Shilson       
    6  137 Korvinn                                          5 11:52  1:59  0:26    5   54:50 17.8  0:21    8   39:53  9:59 1:47:20 
           Corinne Wichser , Kevin Lally , Corinne Wichser        
    7  142 Poehlman Family                                  3 11:02  1:51  0:36    9 1:08:55 14.2  0:38    6   34:23  8:36 1:55:33 
           Mollie Roediger , George Poehlman , Amy Adam           
    8  131 Doodies                                         10 17:39  2:57  0:37   10 1:12:50 13.4  0:25    1   27:17  6:50 1:58:46 
           Hannah Hill , Noah Sutton , Gary Hill                  
    9  127 courage                                          7 13:39  2:17  2:22    7 1:00:18 16.2  0:24    9   42:14 10:34 1:58:55 
           Amy Morales , Amy Morales , David Nelson               
   10  135 hope                                             8 14:39  2:27  0:34    8 1:05:49 14.9  0:28   10   57:36 14:24 2:19:05 
           Sherri Overstreet , Corey Schneck , Jenni Overstreet   

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  63 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40 M      1  5:05  0:51  8:11    1   45:10 21.7  0:55    1   29:24  7:21 1:28:44 
  49 Jennifer Imsande        Pequot Lakes       MN  38 F      2 10:34  1:46  0:39    2   47:20 20.7  1:02                            
  71 Bryon McCoy             Vadnais Heights    MN  19 M      3 11:58  2:00  4:25    3 1:26:30 11.3  1:44                            

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Heather Lendway         Saint Paul         MN  27 F    7:48  1:18 
    2 Brian Johnson           Lakeville          MN  26 M    8:21  1:24 
    3 Mitch Schuneman         Monticello         MN  24 M    8:40  1:27 
    4 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25 M    8:43  1:28 
    5 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  35 F    9:28  1:35 
    6 Dena Storm              Pillager           MN  39 F    9:32  1:36 
    7 Harvey Skees            Eden Prairie, Mn   MN  39 M    9:39  1:37 
    8 Kevin Olsen             Orono              MN  53 M    9:39  1:37 
    9 Eric Carder             Brainerd           MN  32 M    9:42  1:37 
   10 Lisa Kent               Sartell            MN  46 F    9:43  1:38 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Harvey Skees            Eden Prairie, Mn   MN  39 M   40:09 24.4 
    2 Michael McConkey        Baxter             MN  46 M   40:48 24.0 
    3 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  35 F   41:03 23.8 
    4 Kevin Olsen             Orono              MN  53 M   41:28 23.6 
    5 Brian Sames             Shakopee           MN  25 M   41:43 23.4 
    6 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25 M   41:57 23.3 
    7 Eric Carder             Brainerd           MN  32 M   42:19 23.1 
    8 Travis Miller           Nisswa             MN  32 M   42:34 23.0 
    9 Ryan Saline             Cloquet            MN  37 M   42:38 22.9 
   10 Mark Rosen              Otsego             MN  48 M   42:48 22.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brian Sames             Shakopee           MN  25 M   21:39  5:25 
    2 Regina Horak            Elm Grove          WI  24 F   24:30  6:08 
    3 Travis Miller           Nisswa             MN  32 M   24:56  6:14 
    4 Eric Carder             Brainerd           MN  32 M   25:02  6:16 
    5 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  17 M   25:06  6:17 
    6 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  35 F   25:19  6:20 
    7 Melissa Cabak           Plymouth           MN  18 F   25:23  6:21 
    8 Dave Thomes             Crosby             MN  32 M   25:57  6:30 
    9 Graeme Webster          Aitkin             MN  35 M   26:27  6:37 
   10 Cathleen Gross          Brooklyn Park      MN  18 F   26:35  6:39 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Brian Sames             Shakopee           MN  25    8  9:48  1:38  1:02    4   41:43 23.4  0:40    1   21:39  5:25 1:14:50 
    2   16 Eric Carder             Brainerd           MN  32    6  9:42  1:37  0:36    6   42:19 23.1  0:27    3   25:02  6:16 1:18:04 
    3   96 Harvey Skees            Eden Prairie, Mn   MN  39    4  9:39  1:37  0:45    1   40:09 24.4  0:29    9   27:23  6:51 1:18:23 
    4   77 Travis Miller           Nisswa             MN  32   13 10:04  1:41  0:48    7   42:34 23.0  0:30    2   24:56  6:14 1:18:51 
    5   86 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25    3  8:43  1:28  0:59    5   41:57 23.3  0:31    8   26:58  6:45 1:19:05 
    6   81 Kevin Olsen             Orono              MN  53    5  9:39  1:37  0:33    3   41:28 23.6  0:23   19   29:19  7:20 1:21:20 
    7  119 Graeme Webster          Aitkin             MN  35   26 10:56  1:50  0:42   10   42:54 22.8  0:33    6   26:27  6:37 1:21:31 
    8   34 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  17   24 10:52  1:49  0:58   19   44:30 22.0  0:32    4   25:06  6:17 1:21:56 
    9   67 Michael McConkey        Baxter             MN  46   32 11:26  1:55  0:42    2   40:48 24.0  0:34   15   28:40  7:10 1:22:08 
   10  157 Ryan Saline             Cloquet            MN  37   20 10:27  1:45  0:46    8   42:38 22.9  0:26   14   28:31  7:08 1:22:46 
   11  110 Dave Thomes             Crosby             MN  32   25 10:54  1:49  1:06   18   44:26 22.0  0:35    5   25:57  6:30 1:22:55 
   12  115 Erik Vilen              Billings           MT  32   10  9:52  1:39  0:52   13   43:31 22.5  0:51   11   28:09  7:03 1:23:13 
   13   46 Justin Hoefer           Crosby             MN  24   12  9:54  1:39  0:34   20   44:35 21.9  0:36   10   27:38  6:55 1:23:16 
   14   94 Mitch Schuneman         Monticello         MN  24    2  8:40  1:27  1:13   14   43:32 22.5  0:51   18   29:05  7:17 1:23:18 
   15  118 Gentry Walker           Arden Hills        MN  40    9  9:48  1:38  1:05   12   43:12 22.6  0:37   26   31:01  7:46 1:25:42 
   16   31 Howie Felternil         Pequot Lakes       MN  34   15 10:15  1:43  0:59   25   45:44 21.4  0:38   12   28:18  7:05 1:25:51 
   17   37 Peter Graf              Bergdietikon       AG  46   28 11:00  1:50  2:06   22   45:21 21.6  0:57    7   26:47  6:42 1:26:09 
   18   30 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  35   27 10:57  1:50  1:18   29   46:13 21.2  0:34   13   28:28  7:07 1:27:28 
   19   87 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  37   11  9:53  1:39  0:39   17   44:20 22.1  0:31   39   33:15  8:19 1:28:36 
   20   92 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58   29 11:14  1:53  1:12   16   44:08 22.2  1:34   25   30:43  7:41 1:28:50 
   21   59 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35   19 10:25  1:45  1:15   28   46:11 21.2  0:48   23   30:28  7:37 1:29:04 
   22   89 Mark Rosen              Otsego             MN  48   47 12:41  2:07  1:05    9   42:48 22.9  0:42   29   31:53  7:59 1:29:06 
   23  106 Mike Svir               Baxter             MN  33   37 11:50  1:59  0:59   30   46:45 20.9  0:57   20   29:24  7:21 1:29:53 
   24   24 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29   17 10:18  1:43  0:52   27   45:49 21.3  0:32   35   32:41  8:11 1:30:10 
   25   66 Scott Maus              Watertown          MN  41   18 10:23  1:44  0:58   43   49:39 19.7  0:35   17   28:58  7:15 1:30:32 
   26   84 Justin Pape             Nisswa             MN  30   30 11:21  1:54  0:55   15   43:53 22.3  0:36   44   34:16  8:34 1:30:59 
   27  152 Kurt Bruhn              Buffalo            MN  42   40 12:13  2:03  1:31   23   45:23 21.5  1:43   31   31:58  8:00 1:32:45 
   28   44 Darrel Henry            Murdock            MN  46   43 12:30  2:05  1:51   37   48:52 20.0  0:46   16   28:53  7:14 1:32:50 
   29   27 Josh Duda               Pillager           MN  35   14 10:09  1:42  0:48   31   46:47 20.9  1:01   46   34:24  8:36 1:33:07 
   30   21 Daniel Dederichs        Waverly            MN  45   35 11:36  1:56  1:26   11   43:06 22.7  1:11   52   36:03  9:01 1:33:19 
   31    6 Todd Bollom             Plymouth           MN  43   44 12:33  2:06  2:21   26   45:46 21.4  1:01   32   31:58  8:00 1:33:37 
   32   72 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27   41 12:23  2:04  1:20   33   47:39 20.5  0:40   36   32:45  8:12 1:34:45 
   33  101 Patrick Smith           Brainerd           MN  50   59 14:29  2:25  2:01   21   44:47 21.8  0:51   37   32:56  8:14 1:35:03 
   34   88 Shawn Roberts           Crosby             MN  40    7  9:47  1:38  1:32   32   47:32 20.6  1:41   51   35:50  8:58 1:36:21 
   35   99 Levi Skog               Deerwood           MN  21   66 16:33  2:46  1:08   34   48:14 20.3  1:20   21   29:39  7:25 1:36:52 
   36   38 Greg Gredvig            Albertville        MN  38   46 12:35  2:06  1:50   40   49:26 19.8  0:55   40   33:25  8:22 1:38:09 
   37  122 Jacob Zdon              Saint Paul         MN  34   54 13:17  2:13  2:19   36   48:49 20.0  1:33   33   32:21  8:06 1:38:17 
   38   56 Jason Landborg          Ham Lake           MN  41   21 10:45  1:48  1:10   35   48:36 20.1  1:03   54   36:44  9:11 1:38:17 
   39  156 Bill Whiteman           Nisswa             MN  50   55 13:23  2:14  1:17   44   49:53 19.6  1:29   38   33:02  8:16 1:39:02 
   40    4 Andre Audette           Oakdale            MN  46   36 11:38  1:57  1:44   49   51:05 19.1  1:05   41   33:37  8:25 1:39:06 
   41   33 Dan Fritz               Golden Valley      MN  40   31 11:25  1:55  2:07   24   45:36 21.4  0:58   59   39:32  9:53 1:39:36 
   42   74 Zach Meyer              Brainerd           MN  19   51 13:07  2:12  1:33   53   51:56 18.8  0:31   42   33:58  8:30 1:41:02 
   43   10 Christian Borle         Brainerd           MN  37   52 13:09  2:12  3:12   55   52:47 18.5  0:45   27   31:19  7:50 1:41:10 
   44  109 Brock Tesdahl           Crosby             MN  20   23 10:51  1:49  2:03   65   57:28 17.0  0:37   22   30:13  7:34 1:41:10 
   45   79 Brett Oden              Buffalo            MN  52   38 11:53  1:59  2:28   58   53:51 18.2  1:39   30   31:55  7:59 1:41:44 
   46   51 Brian Johnson           Lakeville          MN  26    1  8:21  1:24  1:16   52   51:43 18.9  0:50   61   39:45  9:57 1:41:54 
   47   55 Steve Labarre           Pequot Lakes       MN  43   57 13:43  2:18  1:36   45   50:22 19.4  0:49   50   35:29  8:53 1:41:58 
   48   22 Zach Dehning            Brainerd           MN  18   53 13:16  2:13  2:16   46   50:29 19.4  1:13   49   35:08  8:47 1:42:20 
   49  114 Brandon Turk            Crosby             MN  40   61 14:40  2:27  2:40   48   50:30 19.4  0:45   45   34:22  8:36 1:42:56 
   50   43 Rick Hans               Brainerd           MN  64   45 12:34  2:06  1:20   47   50:29 19.4  1:13   57   38:39  9:40 1:44:14 
   51   29 Andrew Faller           Rochester          MN  33   58 14:12  2:22  2:21   51   51:40 18.9  1:35   47   34:50  8:43 1:44:36 
   52   62 Lance Liljenquist       Thief River Falls  MN  25   65 16:30  2:45  2:03   41   49:33 19.7  1:07   53   36:10  9:03 1:45:20 
   53   95 Chad Shilson            Maple Grove        MN  41   68 18:22  3:04  2:32   50   51:38 18.9  0:57   34   32:36  8:09 1:46:04 
   54   70 Mike McCormick          Isanti             MN  53   16 10:18  1:43  1:42   56   53:11 18.4  1:03   65   40:18 10:05 1:46:29 
   55   28 Steve Erickson          Baxter             MN  42   60 14:39  2:27  1:24   38   49:03 19.9  0:55   66   40:43 10:11 1:46:41 
   56   36 David Gottschalk        Richfield          MN  31   63 14:53  2:29  0:43   42   49:34 19.7  0:47   67   41:20 10:20 1:47:15 
   57   68 James McCormack         Detroit Lakes      MN  54   49 13:01  2:11  2:57   39   49:25 19.8  2:15   62   39:46  9:57 1:47:22 
   58   78 Dan Nelson              Linstrom           MN  48   50 13:02  2:11  2:10   63   56:44 17.2  0:59   48   35:07  8:47 1:48:00 
   59   35 Daniel Gottschalk       Fort Wayne         IN  44   70 19:06  3:11  2:44   61   56:11 17.4  0:33   24   30:34  7:39 1:49:07 
   60  125 Jeff Zormeier           White Bear Lake    MN  44   69 18:36  3:06  2:33   62   56:34 17.3  0:36   28   31:29  7:53 1:49:47 
   61  123 John Zender             Crosby             MN  41   22 10:49  1:49  2:47   54   52:28 18.6  2:34   68   41:54 10:29 1:50:31 
   62  153 Tim Mercil              White Bear Lake    MN  35   62 14:51  2:29  1:17   57   53:51 18.2  1:08   63   40:07 10:02 1:51:12 
   63    3 Cory Anderson           Milaca             MN  39   48 12:59  2:10  2:21   59   54:50 17.8  0:52   64   40:14 10:04 1:51:14 
   64   53 Mark Johnson            Eagan              MN  53   33 11:30  1:55  2:03   71 1:02:49 15.6  0:50   43   34:04  8:31 1:51:15 
   65  154 Chuck Turner            Crosby             MN  40   42 12:28  2:05  2:40   67 1:00:12 16.2  0:43   60   39:44  9:56 1:55:46 
   66   11 Timothy Boyer           Minneapolis        MN  40   71 19:32  3:16  3:07   60   55:38 17.6  1:34   58   39:11  9:48 1:58:59 
   67   48 Kenny Howe              Becker             MN  41   64 15:02  2:31  2:53   66   57:58 16.9  1:40   69   42:12 10:33 1:59:44 
   68   32 Doug Francis            Baxter             MN  62   56 13:29  2:15  1:24   64   56:58 17.2  1:15   71   47:27 11:52 2:00:31 
   69   98 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  52   72 19:41  3:17  3:32   69 1:01:43 15.8  1:42   55   37:03  9:16 2:03:40 
   70  107 Nicholas Swystun        New Richmond       WI  20   73 21:34  3:36  3:29   70 1:01:51 15.8  1:21   56   38:06  9:32 2:06:19 
   71   64 Joe Marcy               Hillman            MN  37   74 21:47  3:38  2:11   68 1:01:28 15.9  1:10   70   43:58 11:00 2:10:33 
   72   60 Cody Lawinger           Otsego             MN  24   34 11:31  1:56  1:26   73 1:23:22 11.7  0:54   73   54:45 13:42 2:31:56 
   73   83 Jack Overstreet         Maplewood          MN  16   67 18:14  3:03  4:20   72 1:21:59 11.9  0:47   72   50:55 12:44 2:36:13 
   74   71 Bryon McCoy             Vadnais Heights    MN  19   39 11:58  2:00  4:25   74 1:26:30 11.3  1:44                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  35    2  9:28  1:35  0:37    1   41:03 23.8  0:26    2   25:19  6:20 1:16:51 
    2   61 Heather Lendway         Saint Paul         MN  27    1  7:48  1:18  0:54    3   46:45 20.9  0:26    9   29:24  7:21 1:25:16 
    3   17 Sara Carlson            Pillager           MN  34   12 11:03  1:51                                  8   29:08  7:17 1:26:13 
    4  103 Dena Storm              Pillager           MN  39    3  9:32  1:36  0:57    2   45:12 21.6  0:50   10   30:06  7:32 1:26:36 
    5   80 Katie Oden              Buffalo            MN  19   14 11:18  1:53  0:53    7   48:30 20.2  0:48    6   28:32  7:08 1:29:59 
    6   54 Lisa Kent               Sartell            MN  46    4  9:43  1:38  1:19    9   49:19 19.8  1:02    7   29:07  7:17 1:30:29 
    7   47 Regina Horak            Elm Grove          WI  24   35 13:58  2:20  2:00   11   50:00 19.6  1:24    1   24:30  6:08 1:31:50 
    8   69 Colleen McCormick       Isanti             MN  50    9 10:41  1:47  1:07    6   48:16 20.3  0:56   12   31:17  7:50 1:32:15 
    9   90 Katrin Saly             Bergdietikon       AG  36   40 15:30  2:35  1:23    8   48:58 20.0  1:12    5   27:23  6:51 1:34:24 
   10  124 Jennifer Zenzen         Avon               MN  35   11 11:03  1:51  1:24   13   50:46 19.3  1:01   11   30:41  7:41 1:34:53 
   11    5 Alison Binsfeld         Holdingford        MN  35    7  9:56  1:40  1:14   10   49:37 19.7  0:57   22   34:48  8:42 1:36:30 
   12  120 Kari Whitlock           Baxter             MN  34    6  9:46  1:38  1:25   12   50:38 19.3  0:59   21   34:34  8:39 1:37:20 
   13   42 Jan Handlos             Baxter             MN  58   13 11:17  1:53  1:27    5   47:36 20.5  0:43   28   36:41  9:11 1:37:42 
   14    7 Laura Boran             Brainerd           MN  19    5  9:44  1:38  1:31   17   51:43 18.9  1:04   23   35:10  8:48 1:39:10 
   15   97 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  36   17 11:40  1:57  1:14   21   53:12 18.4  0:50   15   32:37  8:10 1:39:32 
   16  102 Samantha Smith          Brainerd           MN  21   15 11:36  1:56  1:08   14   51:03 19.2  0:44   24   35:10  8:48 1:39:39 
   17   15 Melissa Cabak           Plymouth           MN  18   19 11:55  2:00  2:38   37   59:28 16.4  0:26    3   25:23  6:21 1:39:48 
   18   40 Angela Haeg             Minneapolis        MN  39   23 12:23  2:04  1:46   20   52:59 18.5  0:49   14   31:57  8:00 1:39:51 
   19  116 Janna Vilen             Billings           MT  31   20 12:16  2:03  2:18   15   51:28 19.0  1:24   16   32:48  8:12 1:40:12 
   20   50 Kaitlyn Jensen          Pierz              MN  24   31 13:12  2:12  2:03   25   53:58 18.1  1:01   13   31:39  7:55 1:41:51 
   21   20 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  31   26 12:32  2:06  1:17   28   54:52 17.8  1:08   17   32:54  8:14 1:42:41 
   22    8 Laureen Boran           Brainerd           AL  44   29 12:46  2:08  1:25   19   52:45 18.5  1:01   25   35:22  8:51 1:43:17 
   23   75 Erin Miller             St. Joseph         MN  34   21 12:20  2:04  1:06   16   51:40 18.9  1:01   31   37:20  9:20 1:43:25 
   24   41 Heidi Hagen             Brainerd           MN  33   18 11:50  1:59  1:12   18   52:06 18.8  1:09   33   37:33  9:24 1:43:48 
   25   39 Cathleen Gross          Brooklyn Park      MN  18   33 13:25  2:15  1:09   42 1:03:56 15.3  0:27    4   26:35  6:39 1:45:30 
   26   57 Lynn Landborg           Ham Lake           MN  35   16 11:38  1:57  1:54   38   59:53 16.3  0:50   18   32:55  8:14 1:47:07 
   27  158 Gena Olson              Pequot Lakes       MN  28   32 13:13  2:13  1:24   36   59:13 16.5  0:58   20   33:18  8:20 1:48:04 
   28  100 Diane K Smith           Maple Grove        MN  32   47 18:59  3:10  1:43   22   53:35 18.3  0:44   19   33:11  8:18 1:48:10 
   29   19 Anne Chisholm           Grand Rapids       MN  49   22 12:20  2:04  2:24   29   57:17 17.1  1:39   26   35:45  8:57 1:49:22 
   30   76 Sheila Miller           Baxter             MN  42   27 12:36  2:06  1:49   23   53:39 18.2  1:35   34   39:54  9:59 1:49:30 
   31   23 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  27   25 12:27  2:05  1:02   24   53:49 18.2  0:43   36   41:49 10:28 1:49:48 
   32   93 Megan Schlegel          Minnetonka         MN  27   37 14:30  2:25  2:20   27   54:09 18.1  2:42   27   36:20  9:05 1:49:58 
   33   73 Ashli Meyer             Brainerd           MN  21   24 12:23  2:04  2:17   30   57:21 17.1  1:01   30   37:19  9:20 1:50:21 
   34  113 Nicole Tuescher         Minneapolis        MN  38   41 15:39  2:37  2:54   32   57:42 16.9  1:52   32   37:28  9:22 1:55:32 
   35   82 Jill Olson              Deerwood           MN  45   36 14:19  2:24  3:03   34   58:53 16.6  2:39   29   37:14  9:19 1:56:07 
   36  105 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46   39 15:09  2:32  2:12   26   53:59 18.1  1:34   41   44:07 11:02 1:56:59 
   37   18 Julie Cazett            Oakdale            MN  48   30 13:10  2:12  2:02   31   57:39 17.0  2:00   40   44:03 11:01 1:58:53 
   38   52 Kate Johnson            Cushing            MN  23   10 10:53  1:49  1:54   35   59:12 16.5  1:12   46   50:10 12:33 2:03:19 
   39  112 Amy Tibbetts            Brainerd           MN  38   34 13:50  2:19  1:27   33   57:58 16.9  1:27   44   49:22 12:21 2:04:02 
   40   12 Crystal Brown           Maple              WI  47   42 16:33  2:46  2:28   41 1:03:34 15.4  0:38   37   42:11 10:33 2:05:23 
   41  151 Lisa Borgen             Moorhead           MN  50   44 18:15  3:03  1:47   39 1:01:12 16.0  1:55   39   43:44 10:56 2:06:52 
   42  111 Emily Thompson          Saint Paul         MN  30   46 18:57  3:10  1:51   40 1:02:19 15.7  1:30   38   42:39 10:40 2:07:14 
   43   85 Lara Parkin             Aitkin             MN  35   28 12:38  2:07  2:17   43 1:05:16 15.0  0:35   43   48:06 12:02 2:08:50 
   44   58 Amanda Larsen           Rochester          MN  34   38 14:34  2:26  2:27   44 1:10:20 13.9  1:10   35   40:37 10:10 2:09:05 
   45   45 Sandy Hill              Garrison           MN  50   43 17:41  2:57  2:19   45 1:11:58 13.6  1:44   42   45:15 11:19 2:18:56 
   46  155 Sovin Keans             Maple Grove        MN  31   45 18:34  3:06  1:52   46 1:16:51 12.7  1:00   45   50:01 12:31 2:28:16 
   47   49 Jennifer Imsande        Pequot Lakes       MN  38    8 10:34  1:46  0:39    4   47:20 20.7  1:02                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  17    1 10:52  1:49  0:58    1   44:30 22.0  0:32    1   25:06  6:17 1:21:56 
    2   74 Zach Meyer              Brainerd           MN  19    3 13:07  2:12  1:33    3   51:56 18.8  0:31    2   33:58  8:30 1:41:02 
    3   22 Zach Dehning            Brainerd           MN  18    4 13:16  2:13  2:16    2   50:29 19.4  1:13    3   35:08  8:47 1:42:20 
    4   83 Jack Overstreet         Maplewood          MN  16    5 18:14  3:03  4:20    4 1:21:59 11.9  0:47    4   50:55 12:44 2:36:13 
    5   71 Bryon McCoy             Vadnais Heights    MN  19    2 11:58  2:00  4:25    5 1:26:30 11.3  1:44                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   80 Katie Oden              Buffalo            MN  19    2 11:18  1:53  0:53    1   48:30 20.2  0:48    3   28:32  7:08 1:29:59 
    2    7 Laura Boran             Brainerd           MN  19    1  9:44  1:38  1:31    2   51:43 18.9  1:04    4   35:10  8:48 1:39:10 
    3   15 Melissa Cabak           Plymouth           MN  18    3 11:55  2:00  2:38    3   59:28 16.4  0:26    1   25:23  6:21 1:39:48 
    4   39 Cathleen Gross          Brooklyn Park      MN  18    4 13:25  2:15  1:09    4 1:03:56 15.3  0:27    2   26:35  6:39 1:45:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Brian Sames             Shakopee           MN  25    4  9:48  1:38  1:02    1   41:43 23.4  0:40    1   21:39  5:25 1:14:50 
    2   86 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25    3  8:43  1:28  0:59    2   41:57 23.3  0:31    2   26:58  6:45 1:19:05 
    3   46 Justin Hoefer           Crosby             MN  24    5  9:54  1:39  0:34    4   44:35 21.9  0:36    3   27:38  6:55 1:23:16 
    4   94 Mitch Schuneman         Monticello         MN  24    2  8:40  1:27  1:13    3   43:32 22.5  0:51    4   29:05  7:17 1:23:18 
    5   24 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29    6 10:18  1:43  0:52    5   45:49 21.3  0:32    7   32:41  8:11 1:30:10 
    6   72 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27    9 12:23  2:04  1:20    6   47:39 20.5  0:40    8   32:45  8:12 1:34:45 
    7   99 Levi Skog               Deerwood           MN  21   11 16:33  2:46  1:08    7   48:14 20.3  1:20    5   29:39  7:25 1:36:52 
    8  109 Brock Tesdahl           Crosby             MN  20    7 10:51  1:49  2:03   10   57:28 17.0  0:37    6   30:13  7:34 1:41:10 
    9   51 Brian Johnson           Lakeville          MN  26    1  8:21  1:24  1:16    9   51:43 18.9  0:50   11   39:45  9:57 1:41:54 
   10   62 Lance Liljenquist       Thief River Falls  MN  25   10 16:30  2:45  2:03    8   49:33 19.7  1:07    9   36:10  9:03 1:45:20 
   11  107 Nicholas Swystun        New Richmond       WI  20   12 21:34  3:36  3:29   11 1:01:51 15.8  1:21   10   38:06  9:32 2:06:19 
   12   60 Cody Lawinger           Otsego             MN  24    8 11:31  1:56  1:26   12 1:23:22 11.7  0:54   12   54:45 13:42 2:31:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   61 Heather Lendway         Saint Paul         MN  27    1  7:48  1:18  0:54    1   46:45 20.9  0:26    2   29:24  7:21 1:25:16 
    2   47 Regina Horak            Elm Grove          WI  24    8 13:58  2:20  2:00    2   50:00 19.6  1:24    1   24:30  6:08 1:31:50 
    3  102 Samantha Smith          Brainerd           MN  21    3 11:36  1:56  1:08    3   51:03 19.2  0:44    5   35:10  8:48 1:39:39 
    4   50 Kaitlyn Jensen          Pierz              MN  24    6 13:12  2:12  2:03    5   53:58 18.1  1:01    3   31:39  7:55 1:41:51 
    5  158 Gena Olson              Pequot Lakes       MN  28    7 13:13  2:13  1:24    9   59:13 16.5  0:58    4   33:18  8:20 1:48:04 
    6   23 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  27    5 12:27  2:05  1:02    4   53:49 18.2  0:43    8   41:49 10:28 1:49:48 
    7   93 Megan Schlegel          Minnetonka         MN  27    9 14:30  2:25  2:20    6   54:09 18.1  2:42    6   36:20  9:05 1:49:58 
    8   73 Ashli Meyer             Brainerd           MN  21    4 12:23  2:04  2:17    7   57:21 17.1  1:01    7   37:19  9:20 1:50:21 
    9   52 Kate Johnson            Cushing            MN  23    2 10:53  1:49  1:54    8   59:12 16.5  1:12    9   50:10 12:33 2:03:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   16 Eric Carder             Brainerd           MN  32    2  9:42  1:37  0:36    2   42:19 23.1  0:27    2   25:02  6:16 1:18:04 
    2   96 Harvey Skees            Eden Prairie, Mn   MN  39    1  9:39  1:37  0:45    1   40:09 24.4  0:29    5   27:23  6:51 1:18:23 
    3   77 Travis Miller           Nisswa             MN  32    5 10:04  1:41  0:48    3   42:34 23.0  0:30    1   24:56  6:14 1:18:51 
    4  119 Graeme Webster          Aitkin             MN  35   11 10:56  1:50  0:42    5   42:54 22.8  0:33    4   26:27  6:37 1:21:31 
    5  157 Ryan Saline             Cloquet            MN  37    9 10:27  1:45  0:46    4   42:38 22.9  0:26    9   28:31  7:08 1:22:46 
    6  110 Dave Thomes             Crosby             MN  32   10 10:54  1:49  1:06    9   44:26 22.0  0:35    3   25:57  6:30 1:22:55 
    7  115 Erik Vilen              Billings           MT  32    3  9:52  1:39  0:52    6   43:31 22.5  0:51    6   28:09  7:03 1:23:13 
    8   31 Howie Felternil         Pequot Lakes       MN  34    7 10:15  1:43  0:59   10   45:44 21.4  0:38    7   28:18  7:05 1:25:51 
    9   30 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  35   12 10:57  1:50  1:18   12   46:13 21.2  0:34    8   28:28  7:07 1:27:28 
   10   87 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  37    4  9:53  1:39  0:39    8   44:20 22.1  0:31   14   33:15  8:19 1:28:36 
   11   59 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35    8 10:25  1:45  1:15   11   46:11 21.2  0:48   11   30:28  7:37 1:29:04 
   12  106 Mike Svir               Baxter             MN  33   14 11:50  1:59  0:59   13   46:45 20.9  0:57   10   29:24  7:21 1:29:53 
   13   84 Justin Pape             Nisswa             MN  30   13 11:21  1:54  0:55    7   43:53 22.3  0:36   16   34:16  8:34 1:30:59 
   14   27 Josh Duda               Pillager           MN  35    6 10:09  1:42  0:48   14   46:47 20.9  1:01   17   34:24  8:36 1:33:07 
   15   38 Greg Gredvig            Albertville        MN  38   15 12:35  2:06  1:50   16   49:26 19.8  0:55   15   33:25  8:22 1:38:09 
   16  122 Jacob Zdon              Saint Paul         MN  34   18 13:17  2:13  2:19   15   48:49 20.0  1:33   13   32:21  8:06 1:38:17 
   17   10 Christian Borle         Brainerd           MN  37   17 13:09  2:12  3:12   19   52:47 18.5  0:45   12   31:19  7:50 1:41:10 
   18   29 Andrew Faller           Rochester          MN  33   19 14:12  2:22  2:21   18   51:40 18.9  1:35   18   34:50  8:43 1:44:36 
   19   36 David Gottschalk        Richfield          MN  31   21 14:53  2:29  0:43   17   49:34 19.7  0:47   21   41:20 10:20 1:47:15 
   20  153 Tim Mercil              White Bear Lake    MN  35   20 14:51  2:29  1:17   20   53:51 18.2  1:08   19   40:07 10:02 1:51:12 
   21    3 Cory Anderson           Milaca             MN  39   16 12:59  2:10  2:21   21   54:50 17.8  0:52   20   40:14 10:04 1:51:14 
   22   64 Joe Marcy               Hillman            MN  37   22 21:47  3:38  2:11   22 1:01:28 15.9  1:10   22   43:58 11:00 2:10:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  35    1  9:28  1:35  0:37    1   41:03 23.8  0:26    1   25:19  6:20 1:16:51 
    2   17 Sara Carlson            Pillager           MN  34    7 11:03  1:51                                  3   29:08  7:17 1:26:13 
    3  103 Dena Storm              Pillager           MN  39    2  9:32  1:36  0:57    2   45:12 21.6  0:50    4   30:06  7:32 1:26:36 
    4   90 Katrin Saly             Bergdietikon       AG  36   18 15:30  2:35  1:23    4   48:58 20.0  1:12    2   27:23  6:51 1:34:24 
    5  124 Jennifer Zenzen         Avon               MN  35    6 11:03  1:51  1:24    7   50:46 19.3  1:01    5   30:41  7:41 1:34:53 
    6    5 Alison Binsfeld         Holdingford        MN  35    4  9:56  1:40  1:14    5   49:37 19.7  0:57   13   34:48  8:42 1:36:30 
    7  120 Kari Whitlock           Baxter             MN  34    3  9:46  1:38  1:25    6   50:38 19.3  0:59   12   34:34  8:39 1:37:20 
    8   97 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  36    9 11:40  1:57  1:14   12   53:12 18.4  0:50    7   32:37  8:10 1:39:32 
    9   40 Angela Haeg             Minneapolis        MN  39   13 12:23  2:04  1:46   11   52:59 18.5  0:49    6   31:57  8:00 1:39:51 
   10  116 Janna Vilen             Billings           MT  31   11 12:16  2:03  2:18    8   51:28 19.0  1:24    8   32:48  8:12 1:40:12 
   11   20 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  31   14 12:32  2:06  1:17   14   54:52 17.8  1:08    9   32:54  8:14 1:42:41 
   12   75 Erin Miller             St. Joseph         MN  34   12 12:20  2:04  1:06    9   51:40 18.9  1:01   14   37:20  9:20 1:43:25 
   13   41 Heidi Hagen             Brainerd           MN  33   10 11:50  1:59  1:12   10   52:06 18.8  1:09   16   37:33  9:24 1:43:48 
   14   57 Lynn Landborg           Ham Lake           MN  35    8 11:38  1:57  1:54   17   59:53 16.3  0:50   10   32:55  8:14 1:47:07 
   15  100 Diane K Smith           Maple Grove        MN  32   22 18:59  3:10  1:43   13   53:35 18.3  0:44   11   33:11  8:18 1:48:10 
   16  113 Nicole Tuescher         Minneapolis        MN  38   19 15:39  2:37  2:54   15   57:42 16.9  1:52   15   37:28  9:22 1:55:32 
   17  112 Amy Tibbetts            Brainerd           MN  38   16 13:50  2:19  1:27   16   57:58 16.9  1:27   20   49:22 12:21 2:04:02 
   18  111 Emily Thompson          Saint Paul         MN  30   21 18:57  3:10  1:51   18 1:02:19 15.7  1:30   18   42:39 10:40 2:07:14 
   19   85 Lara Parkin             Aitkin             MN  35   15 12:38  2:07  2:17   19 1:05:16 15.0  0:35   19   48:06 12:02 2:08:50 
   20   58 Amanda Larsen           Rochester          MN  34   17 14:34  2:26  2:27   20 1:10:20 13.9  1:10   17   40:37 10:10 2:09:05 
   21  155 Sovin Keans             Maple Grove        MN  31   20 18:34  3:06  1:52   21 1:16:51 12.7  1:00   21   50:01 12:31 2:28:16 
   22   49 Jennifer Imsande        Pequot Lakes       MN  38    5 10:34  1:46  0:39    3   47:20 20.7  1:02                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Michael McConkey        Baxter             MN  46    8 11:26  1:55  0:42    1   40:48 24.0  0:34    2   28:40  7:10 1:22:08 
    2  118 Gentry Walker           Arden Hills        MN  40    2  9:48  1:38  1:05    4   43:12 22.6  0:37    6   31:01  7:46 1:25:42 
    3   37 Peter Graf              Bergdietikon       AG  46    6 11:00  1:50  2:06    5   45:21 21.6  0:57    1   26:47  6:42 1:26:09 
    4   89 Mark Rosen              Otsego             MN  48   15 12:41  2:07  1:05    2   42:48 22.9  0:42    8   31:53  7:59 1:29:06 
    5   66 Scott Maus              Watertown          MN  41    3 10:23  1:44  0:58   13   49:39 19.7  0:35    4   28:58  7:15 1:30:32 
    6  152 Kurt Bruhn              Buffalo            MN  42   11 12:13  2:03  1:31    6   45:23 21.5  1:43    9   31:58  8:00 1:32:45 
    7   44 Darrel Henry            Murdock            MN  46   13 12:30  2:05  1:51   11   48:52 20.0  0:46    3   28:53  7:14 1:32:50 
    8   21 Daniel Dederichs        Waverly            MN  45    9 11:36  1:56  1:26    3   43:06 22.7  1:11   17   36:03  9:01 1:33:19 
    9    6 Todd Bollom             Plymouth           MN  43   14 12:33  2:06  2:21    8   45:46 21.4  1:01   10   31:58  8:00 1:33:37 
   10   88 Shawn Roberts           Crosby             MN  40    1  9:47  1:38  1:32    9   47:32 20.6  1:41   16   35:50  8:58 1:36:21 
   11   56 Jason Landborg          Ham Lake           MN  41    4 10:45  1:48  1:10   10   48:36 20.1  1:03   18   36:44  9:11 1:38:17 
   12    4 Andre Audette           Oakdale            MN  46   10 11:38  1:57  1:44   16   51:05 19.1  1:05   12   33:37  8:25 1:39:06 
   13   33 Dan Fritz               Golden Valley      MN  40    7 11:25  1:55  2:07    7   45:36 21.4  0:58   20   39:32  9:53 1:39:36 
   14   55 Steve Labarre           Pequot Lakes       MN  43   17 13:43  2:18  1:36   14   50:22 19.4  0:49   15   35:29  8:53 1:41:58 
   15  114 Brandon Turk            Crosby             MN  40   19 14:40  2:27  2:40   15   50:30 19.4  0:45   13   34:22  8:36 1:42:56 
   16   95 Chad Shilson            Maple Grove        MN  41   21 18:22  3:04  2:32   17   51:38 18.9  0:57   11   32:36  8:09 1:46:04 
   17   28 Steve Erickson          Baxter             MN  42   18 14:39  2:27  1:24   12   49:03 19.9  0:55   22   40:43 10:11 1:46:41 
   18   78 Dan Nelson              Linstrom           MN  48   16 13:02  2:11  2:10   22   56:44 17.2  0:59   14   35:07  8:47 1:48:00 
   19   35 Daniel Gottschalk       Fort Wayne         IN  44   23 19:06  3:11  2:44   20   56:11 17.4  0:33    5   30:34  7:39 1:49:07 
   20  125 Jeff Zormeier           White Bear Lake    MN  44   22 18:36  3:06  2:33   21   56:34 17.3  0:36    7   31:29  7:53 1:49:47 
   21  123 John Zender             Crosby             MN  41    5 10:49  1:49  2:47   18   52:28 18.6  2:34   23   41:54 10:29 1:50:31 
   22  154 Chuck Turner            Crosby             MN  40   12 12:28  2:05  2:40   24 1:00:12 16.2  0:43   21   39:44  9:56 1:55:46 
   23   11 Timothy Boyer           Minneapolis        MN  40   24 19:32  3:16  3:07   19   55:38 17.6  1:34   19   39:11  9:48 1:58:59 
   24   48 Kenny Howe              Becker             MN  41   20 15:02  2:31  2:53   23   57:58 16.9  1:40   24   42:12 10:33 1:59:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   54 Lisa Kent               Sartell            MN  46    1  9:43  1:38  1:19    1   49:19 19.8  1:02    1   29:07  7:17 1:30:29 
    2    8 Laureen Boran           Brainerd           AL  44    4 12:46  2:08  1:25    2   52:45 18.5  1:01    2   35:22  8:51 1:43:17 
    3   19 Anne Chisholm           Grand Rapids       MN  49    2 12:20  2:04  2:24    5   57:17 17.1  1:39    3   35:45  8:57 1:49:22 
    4   76 Sheila Miller           Baxter             MN  42    3 12:36  2:06  1:49    3   53:39 18.2  1:35    5   39:54  9:59 1:49:30 
    5   82 Jill Olson              Deerwood           MN  45    6 14:19  2:24  3:03    7   58:53 16.6  2:39    4   37:14  9:19 1:56:07 
    6  105 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46    7 15:09  2:32  2:12    4   53:59 18.1  1:34    8   44:07 11:02 1:56:59 
    7   18 Julie Cazett            Oakdale            MN  48    5 13:10  2:12  2:02    6   57:39 17.0  2:00    7   44:03 11:01 1:58:53 
    8   12 Crystal Brown           Maple              WI  47    8 16:33  2:46  2:28    8 1:03:34 15.4  0:38    6   42:11 10:33 2:05:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   81 Kevin Olsen             Orono              MN  53    1  9:39  1:37  0:33    1   41:28 23.6  0:23    1   29:19  7:20 1:21:20 
    2   92 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58    3 11:14  1:53  1:12    2   44:08 22.2  1:34    2   30:43  7:41 1:28:50 
    3  101 Patrick Smith           Brainerd           MN  50    8 14:29  2:25  2:01    3   44:47 21.8  0:51    4   32:56  8:14 1:35:03 
    4  156 Bill Whiteman           Nisswa             MN  50    7 13:23  2:14  1:17    5   49:53 19.6  1:29    5   33:02  8:16 1:39:02 
    5   79 Brett Oden              Buffalo            MN  52    5 11:53  1:59  2:28    7   53:51 18.2  1:39    3   31:55  7:59 1:41:44 
    6   70 Mike McCormick          Isanti             MN  53    2 10:18  1:43  1:42    6   53:11 18.4  1:03    9   40:18 10:05 1:46:29 
    7   68 James McCormack         Detroit Lakes      MN  54    6 13:01  2:11  2:57    4   49:25 19.8  2:15    8   39:46  9:57 1:47:22 
    8   53 Mark Johnson            Eagan              MN  53    4 11:30  1:55  2:03    9 1:02:49 15.6  0:50    6   34:04  8:31 1:51:15 
    9   98 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  52    9 19:41  3:17  3:32    8 1:01:43 15.8  1:42    7   37:03  9:16 2:03:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   69 Colleen McCormick       Isanti             MN  50    1 10:41  1:47  1:07    2   48:16 20.3  0:56    1   31:17  7:50 1:32:15 
    2   42 Jan Handlos             Baxter             MN  58    2 11:17  1:53  1:27    1   47:36 20.5  0:43    2   36:41  9:11 1:37:42 
    3  151 Lisa Borgen             Moorhead           MN  50    4 18:15  3:03  1:47    3 1:01:12 16.0  1:55    3   43:44 10:56 2:06:52 
    4   45 Sandy Hill              Garrison           MN  50    3 17:41  2:57  2:19    4 1:11:58 13.6  1:44    4   45:15 11:19 2:18:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   43 Rick Hans               Brainerd           MN  64    1 12:34  2:06  1:20    1   50:29 19.4  1:13    1   38:39  9:40 1:44:14 
    2   32 Doug Francis            Baxter             MN  62    2 13:29  2:15  1:24    2   56:58 17.2  1:15    2   47:27 11:52 2:00:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        156
Total Number of Team Finishers:           24
Total Number of Individual Finishers:    119
Number of Male   Finishers:               73
Number of Female Finishers:               46
Did not Finish Race or Did Not Start:     12