Hoot Lake Triathlon -
Fergus Falls, MN
7/29/2012

race logo










					
                                                     HOOT LAKE TRIATHLON
                                           FERGUS FALLS, MINNESOTA - JULY 29, 2012
                                        1/4 Mile Swim - 15.7 Mile Bike - 3.3 Mile Run


Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank Bike   Rate  Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ==== =====  ====  ===== === =====  ==== =======  
    1   1/29    314 Ryan DeYounge             31 M   Worthington MN         7  7:14  1:39  0:45    1   37:38 25.0  0:27   12 21:58  6:40 1:08:01 
    2   1/23    138 Paul Shol                 25 M   Fergus Falls MN       23  8:12  1:52  0:47    3   38:52 24.2  0:37    3 19:48  6:00 1:08:14 
    3   2/29    308 Matthew Burrell           39 M   Indianapolis IN       18  8:01  1:50  0:24    2   38:36 24.4  0:25    7 21:32  6:32 1:08:56 
    4   2/23    122 David Jensen              28 M   Fergus Falls MN        8  7:16  1:39  0:32    4   39:59 23.6  0:29    6 21:22  6:29 1:09:36 
    5   1/12    153 Brandon Scheel            16 M   Fargo ND              27  8:22  1:54  0:55   20   44:01 21.4  0:13    1 19:27  5:54 1:12:56 
    6   3/29    335 Travis Miller             32 M   Nisswa MN             16  7:50  1:47  0:51   10   42:11 22.3  0:31    9 21:45  6:36 1:13:06 
    7   1/21    225 Stuart Sneer              50 M   Mankato MN             6  7:11  1:38  0:50    7   41:08 22.9  0:43   21 23:42  7:11 1:13:32 
    8   3/23    116 Zack Beatty               26 M   Minneapolis MN        30  8:28  1:56  0:42    6   41:06 22.9  0:33   16 22:54  6:57 1:13:42 
    9   2/12    119 Logan Fischer             17 M   Bismarck ND           20  8:07  1:51  0:45   21   44:19 21.3  0:52    4 20:19  6:10 1:14:20 
   10   4/29    331 Gregg Larson              34 M   Hawley MN             17  7:56  1:49  0:56    5   40:59 23.0  0:41   28 23:54  7:15 1:14:25 
   11   4/23    156 Steven Moser              25 M   Fargo ND              92 10:20  2:21  0:57    8   41:17 22.8  0:55   11 21:52  6:38 1:15:19 
   12   3/12    154 Clay Danielson            17 M   Fergus Falls MN        1  6:10  1:25  1:49   33   45:48 20.6  0:18   13 22:09  6:43 1:16:12 
   13   5/29    347 Mitch Wellman             32 M   Fergus Falls MN       14  7:44  1:46  0:51   15   43:31 21.6  0:31   31 24:04  7:18 1:16:39 
   14   1/23    345 Tim Sykes                 46 M   Fertile MN             4  6:50  1:34  0:36   16   43:32 21.6  0:28   41 25:19  7:41 1:16:43 
   15   5/23    130 Jeremy Manstrom           27 M   Grand Forks ND        86 10:16  2:20  0:38    9   42:08 22.4  0:28   23 23:44  7:12 1:17:12 
   16   6/23    118 Greg Eslinger             29 M   West Fargo ND         13  7:44  1:46  1:49   19   44:00 21.4  1:11   15 22:35  6:51 1:17:17 
   17   4/12    146 Drew Campbell             16 M   Lake Elmo MN          15  7:49  1:47  1:09   53   48:05 19.6  0:52    2 19:37  5:57 1:17:29 
   18   7/23    131 Peter Manstrom            26 M   Bismarck ND           84 10:15  2:20  0:26   13   43:12 21.8  0:29   18 23:19  7:04 1:17:39 
   19   2/23    353 Frank Campbell            48 M   Lake Elmo MN          22  8:11  1:52  1:10   30   45:23 20.8  0:30   17 22:54  6:57 1:18:08 
   20   8/23    123 Nathan Jensen             23 M   Fergus Falls MN        5  6:53  1:34  0:48   37   46:24 20.3  0:44   26 23:49  7:13 1:18:36 
   21   9/23    121 Joshua Hintz              20 M   Fargo ND              99 10:50  2:28  1:11   22   44:27 21.2  0:34    8 21:38  6:34 1:18:38 
   22   3/23    306 David Breznay             42 M   Fargo ND              67  9:49  2:14  1:07   17   43:34 21.6  0:40   20 23:37  7:10 1:18:45 
   23   6/29    334 Nick Mariotti             33 M   Fergus Falls MN        2  6:30  1:29  1:43   23   44:43 21.1  0:41   42 25:24  7:42 1:18:59 
   24   7/29    342 Robert Power              34 M   Barnesville MN        11  7:35  1:44  1:48   39   46:28 20.3  0:47   33 24:06  7:19 1:20:43 
   25   1/18    412 Missy Heilman             34 F   Moorhead MN           72  9:56  2:16  0:36   34   45:53 20.5  0:22   30 24:03  7:18 1:20:48 
   26   8/29    351 Shawn Day                 38 M   St Cloud MN           37  8:45  2:00  0:51   50   47:48 19.7  1:01   14 22:26  6:48 1:20:50 
   27   4/23    355 Dan Toelle                40 M   Fargo ND              45  9:00  2:03  0:54   35   46:10 20.4  0:53   35 24:36  7:28 1:21:31 
   28  10/23    147 Steven Strom              27 M   Minneapolis MN        75 10:05  2:18  1:00   38   46:27 20.3  0:23   34 24:07  7:19 1:22:01 
   29   5/23    316 Terry Eldien              41 M   Fergus Falls MN       49  9:07  2:05  0:45   26   45:07 20.9  0:35   54 26:32  8:03 1:22:04 
   30  11/23    135 Robert Olson              26 M   Fergus Falls MN       43  8:59  2:03  1:12   27   45:09 20.9  0:43   53 26:28  8:02 1:22:29 
   31   2/21    221 Dennis Nelson             57 M   Fargo ND              59  9:21  2:08  0:54   11   42:32 22.1  1:08   80 28:38  8:41 1:22:31 
   32   1/13    432 Cindy Schlafmann          46 F   Champlin MN           21  8:11  1:52  0:46   41   46:31 20.3  0:33   55 26:34  8:03 1:22:33 
   33   5/12    117 Brandon Berg              17 M   Bismarck ND           44  9:00  2:03  1:21   74   51:04 18.4  0:22    5 21:11  6:26 1:22:56 
   34   2/18    418 Jackie Larson             32 F   Pelican Rapids MN     31  8:32  1:57  1:06   64   49:23 19.1  0:21   22 23:43  7:11 1:23:03 
   35   3/18    420 Amy Miller                36 F   Fargo ND              68  9:51  2:15  0:59   49   47:40 19.8  0:41   32 24:05  7:18 1:23:14 
   36   3/21    220 Bruce Money               56 M   Fergus Falls MN       52  9:09  2:05  1:52   29   45:23 20.8  0:58   50 26:21  7:59 1:23:40 
   37   6/23    305 Jeremy Brekke             41 M   Fargo ND             112 11:19  2:35  1:00   46   47:07 20.0  0:42   24 23:47  7:13 1:23:53 
   38   9/29    315 Jay Deziel                38 M   Grand Forks ND        39  8:51  2:01  0:33   60   48:45 19.3  0:28   43 25:34  7:45 1:24:10 
   39   7/23    340 Mark Olson                43 M   Enderlin ND           35  8:41  1:59  1:11   52   48:03 19.6  0:34   45 25:48  7:49 1:24:15 
   40   6/12    127 Francis Landman           19 M   Fargo ND              38  8:48  2:00  1:31   69   50:17 18.7  0:23   19 23:21  7:05 1:24:17 
   41   4/21    229 Gregg Trautwein           54 M   Fargo ND              33  8:36  1:58  0:46   18   43:49 21.5  0:50   96 30:19  9:12 1:24:18 
   42   8/23    332 Brent Lorenz              43 M   Fargo ND              36  8:41  1:59  0:54   14   43:31 21.6  0:43   97 30:37  9:17 1:24:25 
   43  12/23    140 Tom Stoneburner           25 M   Moorhead MN           78 10:08  2:19  1:04   24   45:01 20.9  0:40   65 27:37  8:22 1:24:28 
   44  10/29    356 Eric Ewan                 38 M   Fergus Falls MN       96 10:42  2:26  1:01   12   42:38 22.1  0:36   93 29:32  8:57 1:24:28 
   45   9/23    311 Scott Colbeck             43 M   Fergus Falls MN       34  8:38  1:58  1:38   25   45:03 20.9  0:53   76 28:24  8:37 1:24:35 
   46  10/23    322 David Hawkinson           49 M   Fargo ND              58  9:21  2:08  1:55   63   49:11 19.2  0:41   25 23:48  7:13 1:24:53 
   47   5/21    233 Robert Carney             51 M   Lakeville MN         105 11:09  2:33  2:34   56   48:23 19.5  1:18   10 21:47  6:37 1:25:10 
   48   1/8     210 Larry Bethel              60 M   Fergus Falls MN       79 10:10  2:19  1:38   54   48:06 19.6  0:39   36 24:52  7:32 1:25:23 
   49  13/23    136 Samuel Peterson           28 M   Fargo ND             116 11:24  2:36  1:24   43   46:38 20.2  0:55   38 25:05  7:36 1:25:25 
   50  11/23    357 John Ewan                 40 M   Pasadena CA           93 10:22  2:22  1:45   40   46:29 20.3  1:26   46 25:50  7:50 1:25:49 
   51   6/21    215 Tim Hawkins               58 M   Winnipeg CA          101 10:53  2:29  1:09   47   47:21 19.9  0:58   44 25:36  7:46 1:25:56 
   52   4/18    429 Debbie Wellman            34 F   Fergus Falls MN       80 10:13  2:20  1:05   36   46:20 20.3  0:58   63 27:29  8:20 1:26:03 
   53   7/21    234 Scott Jensen              51 M   Grand Forks ND         3  6:40  1:31  0:40   28   45:09 20.9  0:32  126 33:32 10:10 1:26:32 
   54  11/29    301 Brad Anderson             36 M   Duluth MN             19  8:02  1:50  1:24   32   45:38 20.6  0:38  103 31:05  9:26 1:26:45 
   55   8/21    216 David Maier               53 M   Bismarck ND           57  9:17  2:07  1:48   31   45:27 20.7  1:14   89 29:26  8:55 1:27:10 
   56  12/23    310 Ross Christenson          45 M   Esko MN               69  9:54  2:15  1:30   45   47:05 20.0  0:54   74 28:17  8:35 1:27:38 
   57  14/23    129 Michael Maier             28 M   Bismarck ND           42  8:59  2:03  1:20   58   48:33 19.4  0:40   75 28:21  8:36 1:27:51 
   58  12/29    326 Scott Kamrath             39 M   Ashby MN             144 13:04  2:59  1:37   42   46:33 20.2  0:28   49 26:18  7:58 1:27:58 
   59  13/23    302 Lance Anderson            41 M   Chaska MN             28  8:23  1:55  1:02   68   50:05 18.8  0:29   73 28:09  8:32 1:28:06 
   60  13/29    330 Jeffery Lammers           33 M   Moorhead MN           46  9:02  2:04  1:59   59   48:45 19.3  0:53   70 27:48  8:26 1:28:24 
   61   1/15    103 Sasha Bergsagel           23 F   Fargo ND              65  9:46  2:13  0:58   65   49:34 19.0  0:48   62 27:27  8:19 1:28:32 
   62  14/29    337 Chris Noeth               31 M   Maryville IL          71  9:54  2:15  0:59   66   49:46 18.9  0:42   61 27:22  8:18 1:28:41 
   63  14/23    336 Joel Myhre                42 M   Fergus Falls MN       51  9:08  2:05  1:15   84   52:06 18.1  0:23   48 26:11  7:56 1:29:01 
   64   1/6     202 Jan Hawkins               53 F   Winnipeg CA           62  9:40  2:12  0:59   61   48:54 19.3  0:45   86 29:13  8:52 1:29:28 
   65   2/13    411 Rose Fitzsimmons          48 F   Ashby MN             155 14:20  3:16  0:52   57   48:31 19.4  0:58   40 25:15  7:39 1:29:54 
   66  15/23    325 Kevin Jones               47 M   Britton SD            81 10:13  2:20  1:58   44   46:39 20.2  1:52   88 29:22  8:54 1:30:02 
   67   2/15    107 Naomi Hensrud             28 F   West Fargo ND        113 11:19  2:35  1:17   73   50:57 18.5  0:36   47 26:06  7:55 1:30:12 
   68  16/23    324 Miles Jefferis            45 M   Vadnais Hts MN       125 11:45  2:40  1:17   48   47:32 19.8  1:01   83 28:53  8:45 1:30:27 
   69  17/23    313 Charles Devorak           42 M   Overland Park KS      48  9:06  2:04  1:21   94   53:22 17.7  0:37   51 26:26  8:01 1:30:51 
   70   2/8     227 Mark Stolpman             62 M   Fergus Falls MN       50  9:08  2:05  2:23   51   47:59 19.6  1:14   95 30:10  9:09 1:30:53 
   71  18/23    344 Andrew Specht             43 M   Hawley MN             25  8:18  1:53  2:26   62   49:05 19.2  1:10   94 29:57  9:05 1:30:54 
   72  15/23    141 Derrick Sundeen           29 M   Banesville MN         88 10:17  2:21  1:15  107   55:13 17.1  0:24   29 24:02  7:17 1:31:09 
   73   5/18    427 Angela Tangen             33 F   Fargo ND              32  8:33  1:57  0:33   82   52:00 18.1  0:35   92 29:31  8:57 1:31:11 
   74   3/13    421 Pam Osmundson             45 F   Wahpeton ND           61  9:34  2:11  1:08   83   52:01 18.1  0:41   72 28:01  8:30 1:31:24 
   75  15/29    354 Matt Ecker                33 M   Fergus Falls MN      122 11:37  2:39  1:43   55   48:15 19.5  0:54   87 29:21  8:54 1:31:48 
   76  16/23    125 Nikolai Kleven            24 M   Fergus Falls MN       66  9:48  2:14  0:48   92   53:06 17.7  0:47   60 27:22  8:18 1:31:49 
   77   4/13    431 Lynn Wolters              46 F   Fergus Falls MN       95 10:32  2:24  2:40   95   53:30 17.6  0:40   37 24:53  7:33 1:32:13 
   78  17/23    132 Brandon Masloski          20 M   Underwood MN          56  9:17  2:07  1:56   98   54:05 17.4  0:24   56 26:45  8:07 1:32:25 
   79   9/21    224 Douglas Rumpza            54 M   Fargo ND              60  9:29  2:10  1:46   72   50:33 18.6  1:17   90 29:28  8:56 1:32:30 
   80   6/18    422 Carrie Papon              35 F   Fergus Falls MN       41  8:54  2:02  1:06   99   54:17 17.4  0:37   69 27:44  8:24 1:32:36 
   81  16/29    319 Jeff Frost                33 M   Mayer MN              40  8:53  2:01  1:28   70   50:22 18.7  0:53  104 31:06  9:26 1:32:39 
   82  17/29    339 Joel Odland               32 M   Hawley MN             85 10:15  2:20  2:24   91   53:02 17.8  0:53   52 26:26  8:01 1:32:58 
   83   5/13    407 Donna Elbert              41 F   West Fargo ND         70  9:54  2:15  1:36   89   52:41 17.9  1:11   66 27:38  8:23 1:32:58 
   84   7/18    406 Chasity Dschaak           35 F   Fargo ND              54  9:13  2:06  1:49   93   53:12 17.7  1:08   67 27:38  8:23 1:32:59 
   85   2/6     240 Michelle Krogh            51 F   Minneapolis MN       103 10:57  2:30  1:51   71   50:25 18.7  1:16   81 28:45  8:43 1:33:12 
   86   3/15    106 Karoline Gustafson        27 F   Fergus Falls MN       63  9:42  2:13  1:54   87   52:37 17.9  0:30   78 28:35  8:40 1:33:16 
   87   8/18    417 Nicole Kjesbo             36 F   Ashby MN              73  9:58  2:16  1:21   77   51:23 18.3  1:06   91 29:31  8:57 1:33:17 
   88  18/23    143 Evan Twedt                25 M   McHerny SD            76 10:06  2:18  2:24  106   54:40 17.2  0:29   59 27:05  8:13 1:34:43 
   89  19/23    329 Geoffrey Kuchera          43 M   Minneapolis MN       124 11:43  2:40  1:39  116   56:24 16.7  1:56   27 23:50  7:14 1:35:30 
   90  10/21    327 Mark Kitzman              55 M   Fergus Falls MN      114 11:21  2:35  2:39   79   51:48 18.2  1:45   79 28:36  8:40 1:36:07 
   91  19/23    120 Jacob Gustafson           27 M   Fergus Falls MN      162 15:29  3:32  2:51   90   52:46 17.9  0:20   39 25:13  7:39 1:36:37 
   92  20/23    341 Todd Peters               45 M   West Fargo ND         10  7:24  1:41  1:17   96   53:50 17.5  1:16  120 32:53  9:58 1:36:38 
   93  18/29    323 Paul Hensrud              30 M   West Fargo ND          9  7:21  1:41  2:35  102   54:23 17.3  1:24  102 31:05  9:25 1:36:46 
   94   4/15    109 Natalie Knutson           27 F   Fergus Falls MN       89 10:19  2:21  1:40   80   51:49 18.2  0:26  118 32:44  9:55 1:36:56 
   95  19/29    312 Jeff Cross                37 M   Alexandria MN         64  9:43  2:13  0:56   75   51:11 18.4  1:05  130 34:22 10:25 1:37:16 
   96  21/23    348 Michael Werner            49 M   Ellsworth MN          90 10:19  2:21  1:39  113   55:56 16.8  0:30   84 28:57  8:47 1:37:20 
   97   3/8     232 David Bjork               61 M   Fergus Falls MN      102 10:55  2:29  2:11  110   55:37 16.9  1:14   68 27:39  8:23 1:37:34 
   98  20/29    352 Ben Riewer                36 M   Frazee MN            138 12:30  2:51  1:12   86   52:28 18.0  0:50  100 30:48  9:20 1:37:47 
   99   9/18    410 Jane Fier                 39 F   Prior Lake MN        147 13:12  3:00  0:51   67   49:57 18.9  0:56  121 32:58 10:00 1:37:53 
  100   7/12    124 Tanner Jochin             13 M   Glen Allen VA         29  8:28  1:56  0:34   76   51:18 18.4  1:22  150 36:58 11:13 1:38:39 
  101   5/15    409 Megan Erstad              24 F   Minneapolis MN        47  9:05  2:04  1:19   97   53:54 17.5  1:14  127 33:48 10:15 1:39:17 
  102   6/15    102 Paula Barry               27 F   Port Angeles WA      128 11:59  2:44  1:17  112   55:53 16.9  0:26   98 30:41  9:18 1:40:14 
  103  22/23    349 Jonathan Wynia            40 M   New Brighton MN      153 13:34  3:05  1:29   85   52:20 18.0  1:00  111 31:53  9:40 1:40:15 
  104  21/29    358 Michael Geeslin           38 M   Hawley MN             55  9:16  2:07  1:54  138 1:00:22 15.6  1:00   71 27:49  8:26 1:40:19 
  105  22/29    320 Chris Gilles              30 M   Fargo ND             107 11:14  2:33  1:36   78   51:38 18.2  1:32  137 34:53 10:35 1:40:51 
  106   7/15    150 Erin Jore                 23 F   Moorhead MN          139 12:33  2:52  1:25  121   57:33 16.4  0:32   82 28:52  8:45 1:40:53 
  107   1/3     204 Debbie Janey              61 F   Edina MN             123 11:43  2:40  2:09  131   58:52 16.0  0:35   64 27:37  8:22 1:40:53 
  108  10/18    416 Angie Kamrath             36 F   Ashby MN             169 20:25  4:39  1:39   81   51:56 18.1  0:32   58 27:04  8:12 1:41:33 
  109   4/8     214 Doug Geeslin              63 M   Hawley MN            119 11:25  2:36  2:38   88   52:37 17.9  1:49  136 34:52 10:34 1:43:19 
  110   8/15    151 Janice Hendrickson        28 F   Fergus Falls MN      127 11:54  2:43  1:53  114   55:57 16.8  1:03  116 32:39  9:54 1:43:24 
  111   6/13    430 Julie Wilson              49 F   Moorhead MN           53  9:09  2:05  1:42  118   57:11 16.5  2:46  117 32:41  9:55 1:43:28 
  112  20/23    126 Josh Knutson              26 M   Fergus Falls MN       82 10:13  2:20  1:16  120   57:16 16.4  0:26  131 34:23 10:26 1:43:32 
  113  11/21    217 Todd McGovern             51 M   Fergus Falls MN      133 12:13  2:47  3:15  103   54:35 17.3  1:13  114 32:27  9:50 1:43:42 
  114   3/6     201 Paula Desanto             51 F   St Paul MN           129 11:59  2:44  2:50  105   54:39 17.2  0:51  125 33:28 10:09 1:43:44 
  115  12/21    222 Guy Olson                 56 M   Fergus Falls MN       91 10:19  2:21  2:07  109   55:26 17.0  1:23  134 34:44 10:32 1:43:57 
  116  21/23    149 Brandon Sethre            23 M   Ashby MN             151 13:33  3:05  1:37  101   54:19 17.3  1:13  129 34:14 10:23 1:44:54 
  117  23/29    303 Jarrod Asmus              31 M   Fergus Falls MN      100 10:51  2:28  4:45  117   56:59 16.5  0:43  107 31:42  9:37 1:44:58 
  118  24/29    317 Chad Festul               32 M   Fergus Falls MN       12  7:37  1:44  1:52  143 1:00:53 15.5  0:32  128 34:07 10:21 1:44:59 
  119   9/15    144 Megan Hansen              20 F   Doran MN              77 10:07  2:18  1:25  150 1:04:36 14.6  0:26   77 28:30  8:38 1:45:02 
  120   7/13    433 Becca Nelson              40 F   Minneapolis MN        98 10:48  2:28  1:56  133   59:56 15.7  1:25  106 31:36  9:35 1:45:40 
  121   5/8     231 Ross Wolford              60 M   Pleasant Hill MO     131 12:07  2:46  1:39  100   54:18 17.3  0:58  148 36:55 11:12 1:45:54 
  122  11/18    424 Jennifer Raum             37 F   Fargo ND             109 11:17  2:34  3:03  127   58:30 16.1  1:28  109 31:50  9:39 1:46:07 
  123  10/15    113 Stephanie Olson           21 F   Fergus Falls MN       83 10:14  2:20  1:41  115   56:03 16.8  2:29  142 36:25 11:02 1:46:49 
  124   8/13    402 Connie Bang               41 F   Omaha NE             134 12:17  2:48  2:02  104   54:38 17.2  1:03  147 36:54 11:11 1:46:52 
  125  12/18    404 Laura Brudvik             31 F   West Fargo ND        140 12:35  2:52  2:00  137 1:00:07 15.7  0:31  115 32:31  9:52 1:47:42 
  126  13/21    211 Marty Cone                54 M   Golden CO            142 12:47  2:55  1:42  123   57:54 16.3  0:44  133 34:39 10:30 1:47:44 
  127  25/29    304 Adam Baker                30 M   Fergus Falls MN      149 13:24  3:03  2:41  119   57:15 16.5  1:04  124 33:24 10:08 1:47:45 
  128   9/13    414 Katie Johnson             44 F   Marine On St Croix   130 12:02  2:45  2:23  147 1:02:08 15.2  0:30   99 30:48  9:20 1:47:48 
  129  11/15    112 Rebecca Moll              26 F   Fergus Falls MN      121 11:36  2:39  1:57  132   59:52 15.7  1:16  122 33:09 10:03 1:47:49 
  130   8/12    128 Logan Larsen              14 M   Chanhassen MN        115 11:23  2:36  2:48  151 1:04:52 14.5  0:28   85 29:11  8:51 1:48:40 
  131  26/29    343 Michael Raum              37 M   Fargo ND              24  8:12  1:52  7:35  135   59:56 15.7  1:34  110 31:51  9:40 1:49:07 
  132  23/23    321 Michael Gustafson         43 M   Hopkins MN           156 14:32  3:19  2:52  125   58:21 16.1  1:37  108 31:46  9:38 1:49:07 
  133  10/13    408 Michelle Eldien           43 F   Fergus Falls MN       94 10:23  2:22  1:32  139 1:00:24 15.6  1:27  139 35:36 10:48 1:49:21 
  134  14/21    219 John Mohn                 50 M   Stillwater MN         97 10:44  2:27  3:06  108   55:20 17.0  0:53  154 39:41 12:02 1:49:42 
  135   9/12    134 Kyle Olson                18 M   West Fargo ND        168 18:55  4:18  2:28  144 1:00:56 15.5  0:59   57 26:52  8:09 1:50:08 
  136  15/21    235 John Ugstad               58 M   Fergus Falls MN      120 11:35  2:38  3:55  140 1:00:39 15.5  1:33  119 32:49  9:57 1:50:29 
  137  10/12    148 Dyson Thacker             13 M   Fergus Falls MN      148 13:23  3:03  2:16  146 1:01:20 15.4  0:21  123 33:22 10:07 1:50:40 
  138  16/21    218 Ted Meyer                 53 M   Fergus Falls MN      161 15:27  3:31  2:19  124   57:57 16.3  0:38  132 34:27 10:27 1:50:45 
  139  13/18    405 Kristine Bugbee           32 F   Underwood MN         157 14:50  3:23  1:23  122   57:48 16.3  0:38  143 36:26 11:03 1:51:03 
  140  11/13    428 Karen Trout               42 F   Detroit Lakes MN     104 11:01  2:31  1:41  154 1:06:05 14.3  0:29  113 32:09  9:45 1:51:22 
  141  11/12    142 Jacob Trout               10 M   Detroit Lakes MN      87 10:16  2:20  2:21  155 1:06:12 14.2  0:26  112 32:09  9:45 1:51:23 
  142  12/15    111 Kimberly Levine           22 F   Oakdale MN           136 12:28  2:50  1:45  134   59:56 15.7  0:47  151 36:59 11:13 1:51:52 
  143  17/21    212 Roger Erstad              57 M   Fergus Falls MN      158 15:15  3:28  1:18  111   55:50 16.9  1:04  152 38:26 11:39 1:51:52 
  144   6/8     238 Daryl Boese               62 M   Fergus Falls MN      118 11:25  2:36  2:06  145 1:00:57 15.5  0:59  149 36:58 11:12 1:52:23 
  145   7/8     228 Brad Swenson              61 M   Fargo ND             159 15:19  3:29  1:49  126   58:25 16.1  0:52  146 36:42 11:08 1:53:04 
  146  27/29    307 Arlan Brown               36 M   Lino Lakes MN        126 11:50  2:42  3:34  142 1:00:51 15.5  1:45  144 36:34 11:05 1:54:32 
  147  14/18    401 Mindy Bakke               36 F   Ulen MN              108 11:15  2:34  2:37  149 1:03:44 14.8  0:49  145 36:38 11:06 1:55:01 
  148  15/18    423 Jennifer Ranz,            38 F   West Fargo ND        111 11:18  2:34  2:33  128   58:33 16.1  2:11  157 40:28 12:16 1:55:01 
  149  12/12    155 Brady Anderson            14 M   Fergus Falls MN      132 12:09  2:46  3:28  158 1:08:02 13.8  0:36  101 30:51  9:21 1:55:04 
  150  13/15    104 Chelsey Enerson           20 F   Battle Lake MN                                                                      1:55:17 
  151   1/1     105 Courtney Erickson         15 F   Barnesville MN       137 12:28  2:50  1:50  159 1:09:32 13.5  0:28  105 31:28  9:32 1:55:43 
  152  22/23    139 Seth Simonson             29 M   Fergus Falls MN      143 12:49  2:55  1:34  130   58:49 16.0  1:33  158 41:09 12:28 1:55:53 
  153  18/21    226 Randy Stigen              50 M   Fergus Falls MN      146 13:09  3:00  1:51  129   58:35 16.1  0:51  162 42:09 12:47 1:56:34 
  154  19/21    236 Richard Johnson           56 M   Eagan MN             145 13:06  2:59  2:22  136 1:00:04 15.7  1:54  155 39:52 12:05 1:57:15 
  155  20/21    209 Allen Aase                57 M   Fergus Falls MN       74  9:59  2:17  4:08  148 1:02:10 15.2  1:47  159 41:18 12:31 1:59:21 
  156  14/15    114 Brianna Reierson          24 F   Thief River Falls M  110 11:18  2:34  1:34  163 1:12:24 13.0  0:30  135 34:49 10:33 2:00:33 
  157  28/29    318 Matthew Froehlich         32 M   Crookston MN         154 13:37  3:06  4:06  156 1:06:50 14.1  1:37  140 35:39 10:49 2:01:47 
  158  16/18    413 Carrie Iverson            35 F   Moorhead MN          141 12:35  2:52  3:31  153 1:06:00 14.3  1:16  156 40:03 12:09 2:03:24 
  159   4/6     206 Dori Knutson              50 F   Fergus Falls MN      163 15:35  3:33  2:13  152 1:05:43 14.3  0:48  153 39:19 11:55 2:03:37 
  160  12/13    426 Sigrid Strebe             44 F   Glen Allen VA        106 11:11  2:33  1:01  162 1:12:04 13.1  1:09  160 41:26 12:34 2:06:50 
  161  15/15    108 Kacey Herder              20 F   Breckenridge MN      152 13:33  3:05  1:43  168 1:17:12 12.2  0:31  141 35:56 10:54 2:08:53 
  162  17/18    152 Christy Boyer             32 F   Fargo ND             170 20:28  4:40  1:45  160 1:11:32 13.2  1:15  138 35:28 10:45 2:10:27 
  163  23/23    145 Daniel Schultz            27 M   Minneapolis MN        26  8:20  1:54  2:28  167 1:15:27 12.5  0:35  165 46:46 14:11 2:13:35 
  164  13/13    419 Trisha Martin             42 F   Aberdeen SD          135 12:24  2:49  2:13  169 1:17:55 12.1  0:38  161 41:53 12:42 2:15:01 
  165  29/29    338 Michael Noffze            38 M   West Fargo ND        167 17:26  3:58  4:35  157 1:07:11 14.0  1:52  163 44:27 13:28 2:15:29 
  166   5/6     205 Susan Kavanaugh           55 F   East Gull Lake MN    117 11:24  2:36  2:05  166 1:14:58 12.6  1:15  167 49:09 14:54 2:18:49 
  167   8/8     213 Frank Farrar              83 M   Britton SD           164 16:37  3:47  3:35  141 1:00:49 15.5  2:23  170 58:36 17:46 2:21:59 
  168   2/3     237 Chris Johnson             60 F   Eagan MN             165 16:58  3:52  2:58  164 1:12:35 13.0  2:47  166 48:18 14:39 2:23:34 
  169  21/21    230 David Walters             57 M   Fargo ND             171 21:33  4:54  3:21  161 1:11:34 13.2  0:44  169 53:32 16:14 2:30:41 
  170  18/18    425 Jennifer Soydara          36 F   Fergus Falls MN      166 17:15  3:56  2:08  165 1:13:10 12.9  1:06  171 61:02 18:30 2:34:39 
  171   3/3     208 Diane Wilson              68 F   San Diego CA         160 15:26  3:31  3:05  170 1:20:18 11.7  2:42  168 53:26 16:12 2:34:55 
  172   6/6     207 Penny Midas               51 F   Stillwater MN        150 13:33  3:05  2:21  171 1:32:56 10.1  1:56  164 46:18 14:02 2:37:02 



                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim 100yd Trn.1  Rank Bike  Rate Trn.2 Rank  Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== === ===== ====  ===== ====  ===== ==== ===== ==== =====  ==== ========= 
    1  314 Ryan DeYounge             31 M   Worthington MN         7  7:14  1:39  0:45    1   37:38 25.0  0:27   12 21:58  6:40 1:08:01 
    2  138 Paul Shol                 25 M   Fergus Falls MN       22  8:12  1:52  0:47    3   38:52 24.2  0:37    3 19:48  6:00 1:08:14 
    3  308 Matthew Burrell           39 M   Indianapolis IN       18  8:01  1:50  0:24    2   38:36 24.4  0:25    7 21:32  6:32 1:08:56 
    4  122 David Jensen              28 M   Fergus Falls MN        8  7:16  1:39  0:32    4   39:59 23.6  0:29    6 21:22  6:29 1:09:36 
    5  153 Brandon Scheel            16 M   Fargo ND              26  8:22  1:54  0:55   20   44:01 21.4  0:13    1 19:27  5:54 1:12:56 
    6  335 Travis Miller             32 M   Nisswa MN             16  7:50  1:47  0:51   10   42:11 22.3  0:31    9 21:45  6:36 1:13:06 
    7  225 Stuart Sneer              50 M   Mankato MN             6  7:11  1:38  0:50    7   41:08 22.9  0:43   21 23:42  7:11 1:13:32 
    8  116 Zack Beatty               26 M   Minneapolis MN        29  8:28  1:56  0:42    6   41:06 22.9  0:33   16 22:54  6:57 1:13:42 
    9  119 Logan Fischer             17 M   Bismarck ND           20  8:07  1:51  0:45   21   44:19 21.3  0:52    4 20:19  6:10 1:14:20 
   10  331 Gregg Larson              34 M   Hawley MN             17  7:56  1:49  0:56    5   40:59 23.0  0:41   27 23:54  7:15 1:14:25 
   11  156 Steven Moser              25 M   Fargo ND              73 10:20  2:21  0:57    8   41:17 22.8  0:55   11 21:52  6:38 1:15:19 
   12  154 Clay Danielson            17 M   Fergus Falls MN        1  6:10  1:25  1:49   33   45:48 20.6  0:18   13 22:09  6:43 1:16:12 
   13  347 Mitch Wellman             32 M   Fergus Falls MN       14  7:44  1:46  0:51   15   43:31 21.6  0:31   29 24:04  7:18 1:16:39 
   14  345 Tim Sykes                 46 M   Fertile MN             4  6:50  1:34  0:36   16   43:32 21.6  0:28   36 25:19  7:41 1:16:43 
   15  130 Jeremy Manstrom           27 M   Grand Forks ND        68 10:16  2:20  0:38    9   42:08 22.4  0:28   22 23:44  7:12 1:17:12 
   16  118 Greg Eslinger             29 M   West Fargo ND         13  7:44  1:46  1:49   19   44:00 21.4  1:11   15 22:35  6:51 1:17:17 
   17  146 Drew Campbell             16 M   Lake Elmo MN          15  7:49  1:47  1:09   49   48:05 19.6  0:52    2 19:37  5:57 1:17:29 
   18  131 Peter Manstrom            26 M   Bismarck ND           66 10:15  2:20  0:26   13   43:12 21.8  0:29   18 23:19  7:04 1:17:39 
   19  353 Frank Campbell            48 M   Lake Elmo MN          21  8:11  1:52  1:10   30   45:23 20.8  0:30   17 22:54  6:57 1:18:08 
   20  123 Nathan Jensen             23 M   Fergus Falls MN        5  6:53  1:34  0:48   35   46:24 20.3  0:44   25 23:49  7:13 1:18:36 
   21  121 Joshua Hintz              20 M   Fargo ND              77 10:50  2:28  1:11   22   44:27 21.2  0:34    8 21:38  6:34 1:18:38 
   22  306 David Breznay             42 M   Fargo ND              56  9:49  2:14  1:07   17   43:34 21.6  0:40   20 23:37  7:10 1:18:45 
   23  334 Nick Mariotti             33 M   Fergus Falls MN        2  6:30  1:29  1:43   23   44:43 21.1  0:41   37 25:24  7:42 1:18:59 
   24  342 Robert Power              34 M   Barnesville MN        11  7:35  1:44  1:48   37   46:28 20.3  0:47   30 24:06  7:19 1:20:43 
   25  351 Shawn Day                 38 M   St Cloud MN           34  8:45  2:00  0:51   46   47:48 19.7  1:01   14 22:26  6:48 1:20:50 
   26  355 Dan Toelle                40 M   Fargo ND              41  9:00  2:03  0:54   34   46:10 20.4  0:53   32 24:36  7:28 1:21:31 
   27  147 Steven Strom              27 M   Minneapolis MN        60 10:05  2:18  1:00   36   46:27 20.3  0:23   31 24:07  7:19 1:22:01 
   28  316 Terry Eldien              41 M   Fergus Falls MN       44  9:07  2:05  0:45   26   45:07 20.9  0:35   48 26:32  8:03 1:22:04 
   29  135 Robert Olson              26 M   Fergus Falls MN       39  8:59  2:03  1:12   27   45:09 20.9  0:43   47 26:28  8:02 1:22:29 
   30  221 Dennis Nelson             57 M   Fargo ND              52  9:21  2:08  0:54   11   42:32 22.1  1:08   63 28:38  8:41 1:22:31 
   31  117 Brandon Berg              17 M   Bismarck ND           40  9:00  2:03  1:21   63   51:04 18.4  0:22    5 21:11  6:26 1:22:56 
   32  220 Bruce Money               56 M   Fergus Falls MN       47  9:09  2:05  1:52   29   45:23 20.8  0:58   44 26:21  7:59 1:23:40 
   33  305 Jeremy Brekke             41 M   Fargo ND              83 11:19  2:35  1:00   43   47:07 20.0  0:42   23 23:47  7:13 1:23:53 
   34  315 Jay Deziel                38 M   Grand Forks ND        36  8:51  2:01  0:33   55   48:45 19.3  0:28   38 25:34  7:45 1:24:10 
   35  340 Mark Olson                43 M   Enderlin ND           32  8:41  1:59  1:11   48   48:03 19.6  0:34   40 25:48  7:49 1:24:15 
   36  127 Francis Landman           19 M   Fargo ND              35  8:48  2:00  1:31   60   50:17 18.7  0:23   19 23:21  7:05 1:24:17 
   37  229 Gregg Trautwein           54 M   Fargo ND              30  8:36  1:58  0:46   18   43:49 21.5  0:50   74 30:19  9:12 1:24:18 
   38  332 Brent Lorenz              43 M   Fargo ND              33  8:41  1:59  0:54   14   43:31 21.6  0:43   75 30:37  9:17 1:24:25 
   39  140 Tom Stoneburner           25 M   Moorhead MN           62 10:08  2:19  1:04   24   45:01 20.9  0:40   54 27:37  8:22 1:24:28 
   40  356 Eric Ewan                 38 M   Fergus Falls MN       75 10:42  2:26  1:01   12   42:38 22.1  0:36   71 29:32  8:57 1:24:28 
   41  311 Scott Colbeck             43 M   Fergus Falls MN       31  8:38  1:58  1:38   25   45:03 20.9  0:53   61 28:24  8:37 1:24:35 
   42  322 David Hawkinson           49 M   Fargo ND              51  9:21  2:08  1:55   57   49:11 19.2  0:41   24 23:48  7:13 1:24:53 
   43  233 Robert Carney             51 M   Lakeville MN          81 11:09  2:33  2:34   52   48:23 19.5  1:18   10 21:47  6:37 1:25:10 
   44  210 Larry Bethel              60 M   Fergus Falls MN       63 10:10  2:19  1:38   50   48:06 19.6  0:39   33 24:52  7:32 1:25:23 
   45  136 Samuel Peterson           28 M   Fargo ND              86 11:24  2:36  1:24   40   46:38 20.2  0:55   34 25:05  7:36 1:25:25 
   46  357 John Ewan                 40 M   Pasadena CA           74 10:22  2:22  1:45   38   46:29 20.3  1:26   41 25:50  7:50 1:25:49 
   47  215 Tim Hawkins               58 M   Winnipeg CA           79 10:53  2:29  1:09   44   47:21 19.9  0:58   39 25:36  7:46 1:25:56 
   48  234 Scott Jensen              51 M   Grand Forks ND         3  6:40  1:31  0:40   28   45:09 20.9  0:32   91 33:32 10:10 1:26:32 
   49  301 Brad Anderson             36 M   Duluth MN             19  8:02  1:50  1:24   32   45:38 20.6  0:38   79 31:05  9:26 1:26:45 
   50  216 David Maier               53 M   Bismarck ND           50  9:17  2:07  1:48   31   45:27 20.7  1:14   69 29:26  8:55 1:27:10 
   51  310 Ross Christenson          45 M   Esko MN               57  9:54  2:15  1:30   42   47:05 20.0  0:54   59 28:17  8:35 1:27:38 
   52  129 Michael Maier             28 M   Bismarck ND           38  8:59  2:03  1:20   53   48:33 19.4  0:40   60 28:21  8:36 1:27:51 
   53  326 Scott Kamrath             39 M   Ashby MN             100 13:04  2:59  1:37   39   46:33 20.2  0:28   43 26:18  7:58 1:27:58 
   54  302 Lance Anderson            41 M   Chaska MN             27  8:23  1:55  1:02   59   50:05 18.8  0:29   58 28:09  8:32 1:28:06 
   55  330 Jeffery Lammers           33 M   Moorhead MN           42  9:02  2:04  1:59   54   48:45 19.3  0:53   56 27:48  8:26 1:28:24 
   56  337 Chris Noeth               31 M   Maryville IL          58  9:54  2:15  0:59   58   49:46 18.9  0:42   53 27:22  8:18 1:28:41 
   57  336 Joel Myhre                42 M   Fergus Falls MN       46  9:08  2:05  1:15   68   52:06 18.1  0:23   42 26:11  7:56 1:29:01 
   58  325 Kevin Jones               47 M   Britton SD            64 10:13  2:20  1:58   41   46:39 20.2  1:52   68 29:22  8:54 1:30:02 
   59  324 Miles Jefferis            45 M   Vadnais Hts MN        92 11:45  2:40  1:17   45   47:32 19.8  1:01   64 28:53  8:45 1:30:27 
   60  313 Charles Devorak           42 M   Overland Park KS      43  9:06  2:04  1:21   75   53:22 17.7  0:37   45 26:26  8:01 1:30:51 
   61  227 Mark Stolpman             62 M   Fergus Falls MN       45  9:08  2:05  2:23   47   47:59 19.6  1:14   73 30:10  9:09 1:30:53 
   62  344 Andrew Specht             43 M   Hawley MN             24  8:18  1:53  2:26   56   49:05 19.2  1:10   72 29:57  9:05 1:30:54 
   63  141 Derrick Sundeen           29 M   Banesville MN         70 10:17  2:21  1:15   83   55:13 17.1  0:24   28 24:02  7:17 1:31:09 
   64  354 Matt Ecker                33 M   Fergus Falls MN       90 11:37  2:39  1:43   51   48:15 19.5  0:54   67 29:21  8:54 1:31:48 
   65  125 Nikolai Kleven            24 M   Fergus Falls MN       55  9:48  2:14  0:48   74   53:06 17.7  0:47   52 27:22  8:18 1:31:49 
   66  132 Brandon Masloski          20 M   Underwood MN          49  9:17  2:07  1:56   77   54:05 17.4  0:24   49 26:45  8:07 1:32:25 
   67  224 Douglas Rumpza            54 M   Fargo ND              53  9:29  2:10  1:46   62   50:33 18.6  1:17   70 29:28  8:56 1:32:30 
   68  319 Jeff Frost                33 M   Mayer MN              37  8:53  2:01  1:28   61   50:22 18.7  0:53   80 31:06  9:26 1:32:39 
   69  339 Joel Odland               32 M   Hawley MN             67 10:15  2:20  2:24   73   53:02 17.8  0:53   46 26:26  8:01 1:32:58 
   70  143 Evan Twedt                25 M   McHerny SD            61 10:06  2:18  2:24   82   54:40 17.2  0:29   51 27:05  8:13 1:34:43 
   71  329 Geoffrey Kuchera          43 M   Minneapolis MN        91 11:43  2:40  1:39   89   56:24 16.7  1:56   26 23:50  7:14 1:35:30 
   72  327 Mark Kitzman              55 M   Fergus Falls MN       84 11:21  2:35  2:39   67   51:48 18.2  1:45   62 28:36  8:40 1:36:07 
   73  120 Jacob Gustafson           27 M   Fergus Falls MN      112 15:29  3:32  2:51   72   52:46 17.9  0:20   35 25:13  7:39 1:36:37 
   74  341 Todd Peters               45 M   West Fargo ND         10  7:24  1:41  1:17   76   53:50 17.5  1:16   88 32:53  9:58 1:36:38 
   75  323 Paul Hensrud              30 M   West Fargo ND          9  7:21  1:41  2:35   80   54:23 17.3  1:24   78 31:05  9:25 1:36:46 
   76  312 Jeff Cross                37 M   Alexandria MN         54  9:43  2:13  0:56   64   51:11 18.4  1:05   94 34:22 10:25 1:37:16 
   77  348 Michael Werner            49 M   Ellsworth MN          71 10:19  2:21  1:39   88   55:56 16.8  0:30   65 28:57  8:47 1:37:20 
   78  232 David Bjork               61 M   Fergus Falls MN       80 10:55  2:29  2:11   86   55:37 16.9  1:14   55 27:39  8:23 1:37:34 
   79  352 Ben Riewer                36 M   Frazee MN             97 12:30  2:51  1:12   70   52:28 18.0  0:50   76 30:48  9:20 1:37:47 
   80  124 Tanner Jochin             13 M   Glen Allen VA         28  8:28  1:56  0:34   65   51:18 18.4  1:22  106 36:58 11:13 1:38:39 
   81  349 Jonathan Wynia            40 M   New Brighton MN      106 13:34  3:05  1:29   69   52:20 18.0  1:00   84 31:53  9:40 1:40:15 
   82  358 Michael Geeslin           38 M   Hawley MN             48  9:16  2:07  1:54  101 1:00:22 15.6  1:00   57 27:49  8:26 1:40:19 
   83  320 Chris Gilles              30 M   Fargo ND              82 11:14  2:33  1:36   66   51:38 18.2  1:32  100 34:53 10:35 1:40:51 
   84  214 Doug Geeslin              63 M   Hawley MN             88 11:25  2:36  2:38   71   52:37 17.9  1:49   99 34:52 10:34 1:43:19 
   85  126 Josh Knutson              26 M   Fergus Falls MN       65 10:13  2:20  1:16   92   57:16 16.4  0:26   95 34:23 10:26 1:43:32 
   86  217 Todd McGovern             51 M   Fergus Falls MN       96 12:13  2:47  3:15   81   54:35 17.3  1:13   86 32:27  9:50 1:43:42 
   87  222 Guy Olson                 56 M   Fergus Falls MN       72 10:19  2:21  2:07   85   55:26 17.0  1:23   98 34:44 10:32 1:43:57 
   88  149 Brandon Sethre            23 M   Ashby MN             105 13:33  3:05  1:37   79   54:19 17.3  1:13   93 34:14 10:23 1:44:54 
   89  303 Jarrod Asmus              31 M   Fergus Falls MN       78 10:51  2:28  4:45   90   56:59 16.5  0:43   81 31:42  9:37 1:44:58 
   90  317 Chad Festul               32 M   Fergus Falls MN       12  7:37  1:44  1:52  105 1:00:53 15.5  0:32   92 34:07 10:21 1:44:59 
   91  231 Ross Wolford              60 M   Pleasant Hill MO      94 12:07  2:46  1:39   78   54:18 17.3  0:58  104 36:55 11:12 1:45:54 
   92  211 Marty Cone                54 M   Golden CO             98 12:47  2:55  1:42   93   57:54 16.3  0:44   97 34:39 10:30 1:47:44 
   93  304 Adam Baker                30 M   Fergus Falls MN      104 13:24  3:03  2:41   91   57:15 16.5  1:04   90 33:24 10:08 1:47:45 
   94  128 Logan Larsen              14 M   Chanhassen MN         85 11:23  2:36  2:48  110 1:04:52 14.5  0:28   66 29:11  8:51 1:48:40 
   95  343 Michael Raum              37 M   Fargo ND              23  8:12  1:52  7:35   99   59:56 15.7  1:34   83 31:51  9:40 1:49:07 
   96  321 Michael Gustafson         43 M   Hopkins MN           108 14:32  3:19  2:52   95   58:21 16.1  1:37   82 31:46  9:38 1:49:07 
   97  219 John Mohn                 50 M   Stillwater MN         76 10:44  2:27  3:06   84   55:20 17.0  0:53  108 39:41 12:02 1:49:42 
   98  134 Kyle Olson                18 M   West Fargo ND        115 18:55  4:18  2:28  106 1:00:56 15.5  0:59   50 26:52  8:09 1:50:08 
   99  235 John Ugstad               58 M   Fergus Falls MN       89 11:35  2:38  3:55  102 1:00:39 15.5  1:33   87 32:49  9:57 1:50:29 
  100  148 Dyson Thacker             13 M   Fergus Falls MN      103 13:23  3:03  2:16  108 1:01:20 15.4  0:21   89 33:22 10:07 1:50:40 
  101  218 Ted Meyer                 53 M   Fergus Falls MN      111 15:27  3:31  2:19   94   57:57 16.3  0:38   96 34:27 10:27 1:50:45 
  102  142 Jacob Trout               10 M   Detroit Lakes MN      69 10:16  2:20  2:21  111 1:06:12 14.2  0:26   85 32:09  9:45 1:51:23 
  103  212 Roger Erstad              57 M   Fergus Falls MN      109 15:15  3:28  1:18   87   55:50 16.9  1:04  107 38:26 11:39 1:51:52 
  104  238 Daryl Boese               62 M   Fergus Falls MN       87 11:25  2:36  2:06  107 1:00:57 15.5  0:59  105 36:58 11:12 1:52:23 
  105  228 Brad Swenson              61 M   Fargo ND             110 15:19  3:29  1:49   96   58:25 16.1  0:52  103 36:42 11:08 1:53:04 
  106  307 Arlan Brown               36 M   Lino Lakes MN         93 11:50  2:42  3:34  104 1:00:51 15.5  1:45  102 36:34 11:05 1:54:32 
  107  155 Brady Anderson            14 M   Fergus Falls MN       95 12:09  2:46  3:28  114 1:08:02 13.8  0:36   77 30:51  9:21 1:55:04 
  108  139 Seth Simonson             29 M   Fergus Falls MN       99 12:49  2:55  1:34   98   58:49 16.0  1:33  110 41:09 12:28 1:55:53 
  109  226 Randy Stigen              50 M   Fergus Falls MN      102 13:09  3:00  1:51   97   58:35 16.1  0:51  112 42:09 12:47 1:56:34 
  110  236 Richard Johnson           56 M   Eagan MN             101 13:06  2:59  2:22  100 1:00:04 15.7  1:54  109 39:52 12:05 1:57:15 
  111  209 Allen Aase                57 M   Fergus Falls MN       59  9:59  2:17  4:08  109 1:02:10 15.2  1:47  111 41:18 12:31 1:59:21 
  112  318 Matthew Froehlich         32 M   Crookston MN         107 13:37  3:06  4:06  112 1:06:50 14.1  1:37  101 35:39 10:49 2:01:47 
  113  145 Daniel Schultz            27 M   Minneapolis MN        25  8:20  1:54  2:28  116 1:15:27 12.5  0:35  114 46:46 14:11 2:13:35 
  114  338 Michael Noffze            38 M   West Fargo ND        114 17:26  3:58  4:35  113 1:07:11 14.0  1:52  113 44:27 13:28 2:15:29 
  115  213 Frank Farrar              83 M   Britton SD           113 16:37  3:47  3:35  103 1:00:49 15.5  2:23  116 58:36 17:46 2:21:59 
  116  230 David Walters             57 M   Fargo ND             116 21:33  4:54  3:21  115 1:11:34 13.2  0:44  115 53:32 16:14 2:30:41 



                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim 100yd Trn.1 Rank   Bike Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== === ===== ====  ===== ====  ===== ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  412 Missy Heilman             34 F   Moorhead MN           14  9:56  2:16  0:36    1   45:53 20.5  0:22    2 24:03  7:18 1:20:48 
    2  432 Cindy Schlafmann          46 F   Champlin MN            1  8:11  1:52  0:46    3   46:31 20.3  0:33    7 26:34  8:03 1:22:33 
    3  418 Jackie Larson             32 F   Pelican Rapids MN      2  8:32  1:57  1:06    7   49:23 19.1  0:21    1 23:43  7:11 1:23:03 
    4  420 Amy Miller                36 F   Fargo ND              12  9:51  2:15  0:59    4   47:40 19.8  0:41    3 24:05  7:18 1:23:14 
    5  429 Debbie Wellman            34 F   Fergus Falls MN       17 10:13  2:20  1:05    2   46:20 20.3  0:58   10 27:29  8:20 1:26:03 
    6  103 Sasha Bergsagel           23 F   Fargo ND              11  9:46  2:13  0:58    8   49:34 19.0  0:48    9 27:27  8:19 1:28:32 
    7  202 Jan Hawkins               53 F   Winnipeg CA            9  9:40  2:12  0:59    6   48:54 19.3  0:45   20 29:13  8:52 1:29:28 
    8  411 Rose Fitzsimmons          48 F   Ashby MN              48 14:20  3:16  0:52    5   48:31 19.4  0:58    5 25:15  7:39 1:29:54 
    9  107 Naomi Hensrud             28 F   West Fargo ND         30 11:19  2:35  1:17   11   50:57 18.5  0:36    6 26:06  7:55 1:30:12 
   10  427 Angela Tangen             33 F   Fargo ND               3  8:33  1:57  0:33   15   52:00 18.1  0:35   22 29:31  8:57 1:31:11 
   11  421 Pam Osmundson             45 F   Wahpeton ND            8  9:34  2:11  1:08   16   52:01 18.1  0:41   15 28:01  8:30 1:31:24 
   12  431 Lynn Wolters              46 F   Fergus Falls MN       21 10:32  2:24  2:40   20   53:30 17.6  0:40    4 24:53  7:33 1:32:13 
   13  422 Carrie Papon              35 F   Fergus Falls MN        4  8:54  2:02  1:06   22   54:17 17.4  0:37   14 27:44  8:24 1:32:36 
   14  407 Donna Elbert              41 F   West Fargo ND         13  9:54  2:15  1:36   18   52:41 17.9  1:11   12 27:38  8:23 1:32:58 
   15  406 Chasity Dschaak           35 F   Fargo ND               7  9:13  2:06  1:49   19   53:12 17.7  1:08   13 27:38  8:23 1:32:59 
   16  240 Michelle Krogh            51 F   Minneapolis MN        23 10:57  2:30  1:51   10   50:25 18.7  1:16   18 28:45  8:43 1:33:12 
   17  106 Karoline Gustafson        27 F   Fergus Falls MN       10  9:42  2:13  1:54   17   52:37 17.9  0:30   17 28:35  8:40 1:33:16 
   18  417 Nicole Kjesbo             36 F   Ashby MN              15  9:58  2:16  1:21   12   51:23 18.3  1:06   21 29:31  8:57 1:33:17 
   19  109 Natalie Knutson           27 F   Fergus Falls MN       19 10:19  2:21  1:40   13   51:49 18.2  0:26   32 32:44  9:55 1:36:56 
   20  410 Jane Fier                 39 F   Prior Lake MN         45 13:12  3:00  0:51    9   49:57 18.9  0:56   33 32:58 10:00 1:37:53 
   21  409 Megan Erstad              24 F   Minneapolis MN         5  9:05  2:04  1:19   21   53:54 17.5  1:14   36 33:48 10:15 1:39:17 
   22  102 Paula Barry               27 F   Port Angeles WA       35 11:59  2:44  1:17   25   55:53 16.9  0:26   23 30:41  9:18 1:40:14 
   23  150 Erin Jore                 23 F   Moorhead MN           42 12:33  2:52  1:25   29   57:33 16.4  0:32   19 28:52  8:45 1:40:53 
   24  204 Debbie Janey              61 F   Edina MN              33 11:43  2:40  2:09   33   58:52 16.0  0:35   11 27:37  8:22 1:40:53 
   25  416 Angie Kamrath             36 F   Ashby MN              54 20:25  4:39  1:39   14   51:56 18.1  0:32    8 27:04  8:12 1:41:33 
   26  151 Janice Hendrickson        28 F   Fergus Falls MN       34 11:54  2:43  1:53   26   55:57 16.8  1:03   30 32:39  9:54 1:43:24 
   27  430 Julie Wilson              49 F   Moorhead MN            6  9:09  2:05  1:42   28   57:11 16.5  2:46   31 32:41  9:55 1:43:28 
   28  201 Paula Desanto             51 F   St Paul MN            36 11:59  2:44  2:50   24   54:39 17.2  0:51   35 33:28 10:09 1:43:44 
   29  144 Megan Hansen              20 F   Doran MN              16 10:07  2:18  1:25   41 1:04:36 14.6  0:26   16 28:30  8:38 1:45:02 
   30  433 Becca Nelson              40 F   Minneapolis MN        22 10:48  2:28  1:56   35   59:56 15.7  1:25   26 31:36  9:35 1:45:40 
   31  424 Jennifer Raum             37 F   Fargo ND              27 11:17  2:34  3:03   31   58:30 16.1  1:28   27 31:50  9:39 1:46:07 
   32  113 Stephanie Olson           21 F   Fergus Falls MN       18 10:14  2:20  1:41   27   56:03 16.8  2:29   41 36:25 11:02 1:46:49 
   33  402 Connie Bang               41 F   Omaha NE              38 12:17  2:48  2:02   23   54:38 17.2  1:03   44 36:54 11:11 1:46:52 
   34  404 Laura Brudvik             31 F   West Fargo ND         43 12:35  2:52  2:00   37 1:00:07 15.7  0:31   29 32:31  9:52 1:47:42 
   35  414 Katie Johnson             44 F   Marine On St Croix    37 12:02  2:45  2:23   39 1:02:08 15.2  0:30   24 30:48  9:20 1:47:48 
   36  112 Rebecca Moll              26 F   Fergus Falls MN       32 11:36  2:39  1:57   34   59:52 15.7  1:16   34 33:09 10:03 1:47:49 
   37  408 Michelle Eldien           43 F   Fergus Falls MN       20 10:23  2:22  1:32   38 1:00:24 15.6  1:27   39 35:36 10:48 1:49:21 
   38  405 Kristine Bugbee           32 F   Underwood MN          49 14:50  3:23  1:23   30   57:48 16.3  0:38   42 36:26 11:03 1:51:03 
   39  428 Karen Trout               42 F   Detroit Lakes MN      24 11:01  2:31  1:41   44 1:06:05 14.3  0:29   28 32:09  9:45 1:51:22 
   40  111 Kimberly Levine           22 F   Oakdale MN            40 12:28  2:50  1:45   36   59:56 15.7  0:47   45 36:59 11:13 1:51:52 
   41  401 Mindy Bakke               36 F   Ulen MN               26 11:15  2:34  2:37   40 1:03:44 14.8  0:49   43 36:38 11:06 1:55:01 
   42  423 Jennifer Ranz,            38 F   West Fargo ND         29 11:18  2:34  2:33   32   58:33 16.1  2:11   48 40:28 12:16 1:55:01 
   43  104 Chelsey Enerson           20 F   Battle Lake MN                                                                      1:55:17 
   44  105 Courtney Erickson         15 F   Barnesville MN        41 12:28  2:50  1:50   45 1:09:32 13.5  0:28   25 31:28  9:32 1:55:43 
   45  114 Brianna Reierson          24 F   Thief River Falls M   28 11:18  2:34  1:34   48 1:12:24 13.0  0:30   37 34:49 10:33 2:00:33 
   46  413 Carrie Iverson            35 F   Moorhead MN           44 12:35  2:52  3:31   43 1:06:00 14.3  1:16   47 40:03 12:09 2:03:24 
   47  206 Dori Knutson              50 F   Fergus Falls MN       51 15:35  3:33  2:13   42 1:05:43 14.3  0:48   46 39:19 11:55 2:03:37 
   48  426 Sigrid Strebe             44 F   Glen Allen VA         25 11:11  2:33  1:01   47 1:12:04 13.1  1:09   49 41:26 12:34 2:06:50 
   49  108 Kacey Herder              20 F   Breckenridge MN       47 13:33  3:05  1:43   52 1:17:12 12.2  0:31   40 35:56 10:54 2:08:53 
   50  152 Christy Boyer             32 F   Fargo ND              55 20:28  4:40  1:45   46 1:11:32 13.2  1:15   38 35:28 10:45 2:10:27 
   51  419 Trisha Martin             42 F   Aberdeen SD           39 12:24  2:49  2:13   53 1:17:55 12.1  0:38   50 41:53 12:42 2:15:01 
   52  205 Susan Kavanaugh           55 F   East Gull Lake MN     31 11:24  2:36  2:05   51 1:14:58 12.6  1:15   53 49:09 14:54 2:18:49 
   53  237 Chris Johnson             60 F   Eagan MN              52 16:58  3:52  2:58   49 1:12:35 13.0  2:47   52 48:18 14:39 2:23:34 
   54  425 Jennifer Soydara          36 F   Fergus Falls MN       53 17:15  3:56  2:08   50 1:13:10 12.9  1:06   55 61:02 18:30 2:34:39 
   55  208 Diane Wilson              68 F   San Diego CA          50 15:26  3:31  3:05   54 1:20:18 11.7  2:42   54 53:26 16:12 2:34:55 
   56  207 Penny Midas               51 F   Stillwater MN         46 13:33  3:05  2:21   55 1:32:56 10.1  1:56   51 46:18 14:02 2:37:02 


                                                      MALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  257 THE A TEAM                             1  7:12  1:39  0:44    1   48:18 19.5  0:21    1 19:46  6:00 1:16:20 
    2  256 Two and a Half Boys                    2 10:22  2:22  0:32    2 1:05:12 14.4  0:35    3 29:35  8:58 1:46:14 
    3  255 Tortoise & Hare                        3 15:49  3:36  5:14    3 1:36:59  9.7  0:50    2 23:54  7:15 2:22:45 


                                                     FEMALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  254 Three Blondes                          1  7:31  1:43  0:41    4 1:04:11 14.7  0:22    1 23:50  7:14 1:36:32 
    2  248 Hands and Feet                         4 12:50  2:55  0:23    3 1:02:17 15.1  0:23    2 26:04  7:54 1:41:55 
    3  251 M-Anna-M                               6 14:59  3:25  0:35    1   57:12 16.5  0:26    3 31:03  9:25 1:44:14 
    4  258 ELLE'S ANGELS                          3  9:42  2:13  0:42    2 1:02:05 15.2  0:26    5 33:08 10:03 1:46:01 
    5  252 SWS                                    2  7:56  1:49  0:25    5 1:07:22 14.0  0:25    6 36:20 11:01 1:52:26 
    6  253 Three Amigos                           5 14:56  3:24  0:40    6 1:10:04 13.4  0:33    7 39:26 11:57 2:05:38 
    7  249 Irondogs                               7 16:30  3:45  2:02    7 1:20:55 11.6  0:32    4 32:24  9:50 2:12:22 


                                                     COED RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  246 Crabbers                               4  9:51  2:15  0:24    1   48:00 19.6  0:38    1 26:32  8:03 1:25:24 
    2  259 THE RELLYS                             2  9:20  2:08  0:26    3   53:42 17.5  0:22    2 26:47  8:07 1:30:36 
    3  244 Burgess                                3  9:22  2:08  0:28    2   51:13 18.4  0:37    6 35:57 10:54 1:37:35 
    4  250 Jesus Freaks                           6 11:42  2:40  0:24    4   53:45 17.5  0:22    5 32:17  9:47 1:38:28 
    5  243 Birch Avenue Extreme                   5 10:36  2:25  0:27    5   57:30 16.4  0:23    4 31:40  9:36 1:40:33 
    6  223 Team Griffin/Persson                   7 11:52  2:42  0:52    6   58:34 16.1  1:44    7 40:09 12:10 1:53:09 
    7  247 Generations                            1  7:12  1:39  0:31    9 1:26:12 10.9  0:33    3 30:52  9:22 2:05:18 
    8  241 Team Bridgette Brown                   8 12:04  2:45  0:34    7 1:14:18 12.7  0:25    9 45:25 13:46 2:12:43 
    9  245 Camp KooKoo Crew                      10 16:26  3:44  0:54    8 1:25:53 11.0  0:29    8 42:20 12:50 2:25:59 


                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE G    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ======  ====
    1 Clay Danielson        Fergus Falls   MN 17 M    6:10  1:25 
    2 Nick Mariotti         Fergus Falls   MN 33 M    6:30  1:29 
    3 Scott Jensen          Grand Forks    ND 51 M    6:40  1:31 
    4 Tim Sykes             Fertile        MN 46 M    6:50  1:34 
    5 Nathan Jensen         Fergus Falls   MN 23 M    6:53  1:34 
    6 Stuart Sneer          Mankato        MN 50 M    7:11  1:38 
    7 Ryan DeYounge         Worthington    MN 31 M    7:14  1:39 
    8 David Jensen          Fergus Falls   MN 28 M    7:16  1:39 
    9 Paul Hensrud          West Fargo     ND 30 M    7:21  1:41 
   10 Todd Peters           West Fargo     ND 45 M    7:24  1:41 


                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE G   Time    mph
===== ==================== ============== == === = ======== =====
    1 Ryan DeYounge         Worthington    MN 31 M 00:37:38 25.0 
    2 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 39 M 00:38:36 24.4 
    3 Paul Shol             Fergus Falls   MN 25 M 00:38:52 24.2 
    4 David Jensen          Fergus Falls   MN 28 M 00:39:59 23.6 
    5 Gregg Larson          Hawley         MN 34 M 00:40:59 23.0 
    6 Zack Beatty           Minneapolis    MN 26 M 00:41:06 22.9 
    7 Stuart Sneer          Mankato        MN 50 M 00:41:08 22.9 
    8 Steven Moser          Fargo          ND 25 M 00:41:17 22.8 
    9 Jeremy Manstrom       Grand Forks    ND 27 M 00:42:08 22.4 
   10 Travis Miller         Nisswa         MN 32 M 00:42:11 22.3 


                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE G Time   Pace
===== ==================== ============== == === = =====  ====
    1 Brandon Scheel        Fargo          ND 16 M 19:27  5:54 
    2 Drew Campbell         Lake Elmo      MN 16 M 19:37  5:57 
    3 Paul Shol             Fergus Falls   MN 25 M 19:48  6:00 
    4 Logan Fischer         Bismarck       ND 17 M 20:19  6:10 
    5 Brandon Berg          Bismarck       ND 17 M 21:11  6:26 
    6 David Jensen          Fergus Falls   MN 28 M 21:22  6:29 
    7 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 39 M 21:32  6:32 
    8 Joshua Hintz          Fargo          ND 20 M 21:38  6:34 
    9 Travis Miller         Nisswa         MN 32 M 21:45  6:36 
   10 Robert Carney         Lakeville      MN 51 M 21:47  6:37 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  105 Courtney Erickson         15 F   Barnesville MN         1 12:28  2:50  1:50    1 1:09:32 13.5  0:28    1 31:28  9:32 1:55:43 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ===================    == ====== ====  ====  ================== ===== ================ ======= 
    1  103 Sasha Bergsagel           23 F   Fargo ND               3  9:46  2:13  0:58    1   49:34 19.0  0:48    2 27:27  8:19 1:28:32 
    2  107 Naomi Hensrud             28 F   West Fargo ND          8 11:19  2:35  1:17    2   50:57 18.5  0:36    1 26:06  7:55 1:30:12 
    3  106 Karoline Gustafson        27 F   Fergus Falls MN        2  9:42  2:13  1:54    4   52:37 17.9  0:30    4 28:35  8:40 1:33:16 
    4  109 Natalie Knutson           27 F   Fergus Falls MN        6 10:19  2:21  1:40    3   51:49 18.2  0:26    8 32:44  9:55 1:36:56 
    5  409 Megan Erstad              24 F   Minneapolis MN         1  9:05  2:04  1:19    5   53:54 17.5  1:14   10 33:48 10:15 1:39:17 
    6  102 Paula Barry               27 F   Port Angeles WA       11 11:59  2:44  1:17    6   55:53 16.9  0:26    6 30:41  9:18 1:40:14 
    7  150 Erin Jore                 23 F   Moorhead MN           13 12:33  2:52  1:25    9   57:33 16.4  0:32    5 28:52  8:45 1:40:53 
    8  151 Janice Hendrickson        28 F   Fergus Falls MN       10 11:54  2:43  1:53    7   55:57 16.8  1:03    7 32:39  9:54 1:43:24 
    9  144 Megan Hansen              20 F   Doran MN               4 10:07  2:18  1:25   12 1:04:36 14.6  0:26    3 28:30  8:38 1:45:02 
   10  113 Stephanie Olson           21 F   Fergus Falls MN        5 10:14  2:20  1:41    8   56:03 16.8  2:29   13 36:25 11:02 1:46:49 
   11  112 Rebecca Moll              26 F   Fergus Falls MN        9 11:36  2:39  1:57   10   59:52 15.7  1:16    9 33:09 10:03 1:47:49 
   12  111 Kimberly Levine           22 F   Oakdale MN            12 12:28  2:50  1:45   11   59:56 15.7  0:47   14 36:59 11:13 1:51:52 
   13  114 Brianna Reierson          24 F   Thief River Falls      7 11:18  2:34  1:34   13 1:12:24 13.0  0:30   11 34:49 10:33 2:00:33 
   14  108 Kacey Herder              20 F   Breckenridge MN       14 13:33  3:05  1:43   14 1:17:12 12.2  0:31   12 35:56 10:54 2:08:53 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  412 Missy Heilman             34 F   Moorhead MN            6  9:56  2:16  0:36    1   45:53 20.5  0:22    2 24:03  7:18 1:20:48 
    2  418 Jackie Larson             32 F   Pelican Rapids MN      1  8:32  1:57  1:06    4   49:23 19.1  0:21    1 23:43  7:11 1:23:03 
    3  420 Amy Miller                36 F   Fargo ND               5  9:51  2:15  0:59    3   47:40 19.8  0:41    3 24:05  7:18 1:23:14 
    4  429 Debbie Wellman            34 F   Fergus Falls MN        8 10:13  2:20  1:05    2   46:20 20.3  0:58    5 27:29  8:20 1:26:03 
    5  427 Angela Tangen             33 F   Fargo ND               2  8:33  1:57  0:33    8   52:00 18.1  0:35    9 29:31  8:57 1:31:11 
    6  422 Carrie Papon              35 F   Fergus Falls MN        3  8:54  2:02  1:06   10   54:17 17.4  0:37    7 27:44  8:24 1:32:36 
    7  406 Chasity Dschaak           35 F   Fargo ND               4  9:13  2:06  1:49    9   53:12 17.7  1:08    6 27:38  8:23 1:32:59 
    8  417 Nicole Kjesbo             36 F   Ashby MN               7  9:58  2:16  1:21    6   51:23 18.3  1:06    8 29:31  8:57 1:33:17 
    9  410 Jane Fier                 39 F   Prior Lake MN         14 13:12  3:00  0:51    5   49:57 18.9  0:56   12 32:58 10:00 1:37:53 
   10  416 Angie Kamrath             36 F   Ashby MN              17 20:25  4:39  1:39    7   51:56 18.1  0:32    4 27:04  8:12 1:41:33 
   11  424 Jennifer Raum             37 F   Fargo ND              10 11:17  2:34  3:03   12   58:30 16.1  1:28   10 31:50  9:39 1:46:07 
   12  404 Laura Brudvik             31 F   West Fargo ND         12 12:35  2:52  2:00   14 1:00:07 15.7  0:31   11 32:31  9:52 1:47:42 
   13  405 Kristine Bugbee           32 F   Underwood MN          15 14:50  3:23  1:23   11   57:48 16.3  0:38   14 36:26 11:03 1:51:03 
   14  401 Mindy Bakke               36 F   Ulen MN                9 11:15  2:34  2:37   15 1:03:44 14.8  0:49   15 36:38 11:06 1:55:01 
   15  423 Jennifer Ranz,            38 F   West Fargo ND         11 11:18  2:34  2:33   13   58:33 16.1  2:11   17 40:28 12:16 1:55:01 
   16  413 Carrie Iverson            35 F   Moorhead MN           13 12:35  2:52  3:31   16 1:06:00 14.3  1:16   16 40:03 12:09 2:03:24 
   17  152 Christy Boyer             32 F   Fargo ND              18 20:28  4:40  1:45   17 1:11:32 13.2  1:15   13 35:28 10:45 2:10:27 
   18  425 Jennifer Soydara          36 F   Fergus Falls MN       16 17:15  3:56  2:08   18 1:13:10 12.9  1:06   18 61:02 18:30 2:34:39 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  432 Cindy Schlafmann          46 F   Champlin MN            1  8:11  1:52  0:46    1   46:31 20.3  0:33    3 26:34  8:03 1:22:33 
    2  411 Rose Fitzsimmons          48 F   Ashby MN              13 14:20  3:16  0:52    2   48:31 19.4  0:58    2 25:15  7:39 1:29:54 
    3  421 Pam Osmundson             45 F   Wahpeton ND            3  9:34  2:11  1:08    3   52:01 18.1  0:41    5 28:01  8:30 1:31:24 
    4  431 Lynn Wolters              46 F   Fergus Falls MN        6 10:32  2:24  2:40    5   53:30 17.6  0:40    1 24:53  7:33 1:32:13 
    5  407 Donna Elbert              41 F   West Fargo ND          4  9:54  2:15  1:36    4   52:41 17.9  1:11    4 27:38  8:23 1:32:58 
    6  430 Julie Wilson              49 F   Moorhead MN            2  9:09  2:05  1:42    7   57:11 16.5  2:46    9 32:41  9:55 1:43:28 
    7  433 Becca Nelson              40 F   Minneapolis MN         7 10:48  2:28  1:56    8   59:56 15.7  1:25    7 31:36  9:35 1:45:40 
    8  402 Connie Bang               41 F   Omaha NE              11 12:17  2:48  2:02    6   54:38 17.2  1:03   11 36:54 11:11 1:46:52 
    9  414 Katie Johnson             44 F   Marine On St Croix    10 12:02  2:45  2:23   10 1:02:08 15.2  0:30    6 30:48  9:20 1:47:48 
   10  408 Michelle Eldien           43 F   Fergus Falls MN        5 10:23  2:22  1:32    9 1:00:24 15.6  1:27   10 35:36 10:48 1:49:21 
   11  428 Karen Trout               42 F   Detroit Lakes MN       8 11:01  2:31  1:41   11 1:06:05 14.3  0:29    8 32:09  9:45 1:51:22 
   12  426 Sigrid Strebe             44 F   Glen Allen VA          9 11:11  2:33  1:01   12 1:12:04 13.1  1:09   12 41:26 12:34 2:06:50 
   13  419 Trisha Martin             42 F   Aberdeen SD           12 12:24  2:49  2:13   13 1:17:55 12.1  0:38   13 41:53 12:42 2:15:01 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  202 Jan Hawkins               53 F   Winnipeg CA            1  9:40  2:12  0:59    1   48:54 19.3  0:45    2 29:13  8:52 1:29:28 
    2  240 Michelle Krogh            51 F   Minneapolis MN         2 10:57  2:30  1:51    2   50:25 18.7  1:16    1 28:45  8:43 1:33:12 
    3  201 Paula Desanto             51 F   St Paul MN             4 11:59  2:44  2:50    3   54:39 17.2  0:51    3 33:28 10:09 1:43:44 
    4  206 Dori Knutson              50 F   Fergus Falls MN        6 15:35  3:33  2:13    4 1:05:43 14.3  0:48    4 39:19 11:55 2:03:37 
    5  205 Susan Kavanaugh           55 F   East Gull Lake MN      3 11:24  2:36  2:05    5 1:14:58 12.6  1:15    6 49:09 14:54 2:18:49 
    6  207 Penny Midas               51 F   Stillwater MN          5 13:33  3:05  2:21    6 1:32:56 10.1  1:56    5 46:18 14:02 2:37:02 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - OVER


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  204 Debbie Janey              61 F   Edina MN               1 11:43  2:40  2:09    1   58:52 16.0  0:35    1 27:37  8:22 1:40:53 
    2  237 Chris Johnson             60 F   Eagan MN               3 16:58  3:52  2:58    2 1:12:35 13.0  2:47    2 48:18 14:39 2:23:34 
    3  208 Diane Wilson              68 F   San Diego CA           2 15:26  3:31  3:05    3 1:20:18 11.7  2:42    3 53:26 16:12 2:34:55 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  153 Brandon Scheel            16 M   Fargo ND               4  8:22  1:54  0:55    1   44:01 21.4  0:13    1 19:27  5:54 1:12:56 
    2  119 Logan Fischer             17 M   Bismarck ND            3  8:07  1:51  0:45    2   44:19 21.3  0:52    3 20:19  6:10 1:14:20 
    3  154 Clay Danielson            17 M   Fergus Falls MN        1  6:10  1:25  1:49    3   45:48 20.6  0:18    5 22:09  6:43 1:16:12 
    4  146 Drew Campbell             16 M   Lake Elmo MN           2  7:49  1:47  1:09    4   48:05 19.6  0:52    2 19:37  5:57 1:17:29 
    5  117 Brandon Berg              17 M   Bismarck ND            7  9:00  2:03  1:21    6   51:04 18.4  0:22    4 21:11  6:26 1:22:56 
    6  127 Francis Landman           19 M   Fargo ND               6  8:48  2:00  1:31    5   50:17 18.7  0:23    6 23:21  7:05 1:24:17 
    7  124 Tanner Jochin             13 M   Glen Allen VA          5  8:28  1:56  0:34    7   51:18 18.4  1:22   12 36:58 11:13 1:38:39 
    8  128 Logan Larsen              14 M   Chanhassen MN          9 11:23  2:36  2:48   10 1:04:52 14.5  0:28    8 29:11  8:51 1:48:40 
    9  134 Kyle Olson                18 M   West Fargo ND         12 18:55  4:18  2:28    8 1:00:56 15.5  0:59    7 26:52  8:09 1:50:08 
   10  148 Dyson Thacker             13 M   Fergus Falls MN       11 13:23  3:03  2:16    9 1:01:20 15.4  0:21   11 33:22 10:07 1:50:40 
   11  142 Jacob Trout               10 M   Detroit Lakes MN       8 10:16  2:20  2:21   11 1:06:12 14.2  0:26   10 32:09  9:45 1:51:23 
   12  155 Brady Anderson            14 M   Fergus Falls MN       10 12:09  2:46  3:28   12 1:08:02 13.8  0:36    9 30:51  9:21 1:55:04 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  138 Paul Shol                 25 M   Fergus Falls MN        4  8:12  1:52  0:47    1   38:52 24.2  0:37    1 19:48  6:00 1:08:14 
    2  122 David Jensen              28 M   Fergus Falls MN        2  7:16  1:39  0:32    2   39:59 23.6  0:29    2 21:22  6:29 1:09:36 
    3  116 Zack Beatty               26 M   Minneapolis MN         6  8:28  1:56  0:42    3   41:06 22.9  0:33    6 22:54  6:57 1:13:42 
    4  156 Steven Moser              25 M   Fargo ND              18 10:20  2:21  0:57    4   41:17 22.8  0:55    4 21:52  6:38 1:15:19 
    5  130 Jeremy Manstrom           27 M   Grand Forks ND        16 10:16  2:20  0:38    5   42:08 22.4  0:28    8 23:44  7:12 1:17:12 
    6  118 Greg Eslinger             29 M   West Fargo ND          3  7:44  1:46  1:49    7   44:00 21.4  1:11    5 22:35  6:51 1:17:17 
    7  131 Peter Manstrom            26 M   Bismarck ND           15 10:15  2:20  0:26    6   43:12 21.8  0:29    7 23:19  7:04 1:17:39 
    8  123 Nathan Jensen             23 M   Fergus Falls MN        1  6:53  1:34  0:48   11   46:24 20.3  0:44    9 23:49  7:13 1:18:36 
    9  121 Joshua Hintz              20 M   Fargo ND              19 10:50  2:28  1:11    8   44:27 21.2  0:34    3 21:38  6:34 1:18:38 
   10  147 Steven Strom              27 M   Minneapolis MN        11 10:05  2:18  1:00   12   46:27 20.3  0:23   11 24:07  7:19 1:22:01 
   11  135 Robert Olson              26 M   Fergus Falls MN        8  8:59  2:03  1:12   10   45:09 20.9  0:43   14 26:28  8:02 1:22:29 
   12  140 Tom Stoneburner           25 M   Moorhead MN           13 10:08  2:19  1:04    9   45:01 20.9  0:40   18 27:37  8:22 1:24:28 
   13  136 Samuel Peterson           28 M   Fargo ND              20 11:24  2:36  1:24   13   46:38 20.2  0:55   12 25:05  7:36 1:25:25 
   14  129 Michael Maier             28 M   Bismarck ND            7  8:59  2:03  1:20   14   48:33 19.4  0:40   19 28:21  8:36 1:27:51 
   15  141 Derrick Sundeen           29 M   Banesville MN         17 10:17  2:21  1:15   20   55:13 17.1  0:24   10 24:02  7:17 1:31:09 
   16  125 Nikolai Kleven            24 M   Fergus Falls MN       10  9:48  2:14  0:48   16   53:06 17.7  0:47   17 27:22  8:18 1:31:49 
   17  132 Brandon Masloski          20 M   Underwood MN           9  9:17  2:07  1:56   17   54:05 17.4  0:24   15 26:45  8:07 1:32:25 
   18  143 Evan Twedt                25 M   McHerny SD            12 10:06  2:18  2:24   19   54:40 17.2  0:29   16 27:05  8:13 1:34:43 
   19  120 Jacob Gustafson           27 M   Fergus Falls MN       23 15:29  3:32  2:51   15   52:46 17.9  0:20   13 25:13  7:39 1:36:37 
   20  126 Josh Knutson              26 M   Fergus Falls MN       14 10:13  2:20  1:16   21   57:16 16.4  0:26   21 34:23 10:26 1:43:32 
   21  149 Brandon Sethre            23 M   Ashby MN              22 13:33  3:05  1:37   18   54:19 17.3  1:13   20 34:14 10:23 1:44:54 
   22  139 Seth Simonson             29 M   Fergus Falls MN       21 12:49  2:55  1:34   22   58:49 16.0  1:33   22 41:09 12:28 1:55:53 
   23  145 Daniel Schultz            27 M   Minneapolis MN         5  8:20  1:54  2:28   23 1:15:27 12.5  0:35   23 46:46 14:11 2:13:35 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  314 Ryan DeYounge             31 M   Worthington MN         2  7:14  1:39  0:45    1   37:38 25.0  0:27    3 21:58  6:40 1:08:01 
    2  308 Matthew Burrell           39 M   Indianapolis IN        9  8:01  1:50  0:24    2   38:36 24.4  0:25    1 21:32  6:32 1:08:56 
    3  335 Travis Miller             32 M   Nisswa MN              7  7:50  1:47  0:51    4   42:11 22.3  0:31    2 21:45  6:36 1:13:06 
    4  331 Gregg Larson              34 M   Hawley MN              8  7:56  1:49  0:56    3   40:59 23.0  0:41    5 23:54  7:15 1:14:25 
    5  347 Mitch Wellman             32 M   Fergus Falls MN        6  7:44  1:46  0:51    6   43:31 21.6  0:31    6 24:04  7:18 1:16:39 
    6  334 Nick Mariotti             33 M   Fergus Falls MN        1  6:30  1:29  1:43    7   44:43 21.1  0:41    8 25:24  7:42 1:18:59 
    7  342 Robert Power              34 M   Barnesville MN         4  7:35  1:44  1:48    9   46:28 20.3  0:47    7 24:06  7:19 1:20:43 
    8  351 Shawn Day                 38 M   St Cloud MN           12  8:45  2:00  0:51   11   47:48 19.7  1:01    4 22:26  6:48 1:20:50 
    9  315 Jay Deziel                38 M   Grand Forks ND        13  8:51  2:01  0:33   14   48:45 19.3  0:28    9 25:34  7:45 1:24:10 
   10  356 Eric Ewan                 38 M   Fergus Falls MN       20 10:42  2:26  1:01    5   42:38 22.1  0:36   16 29:32  8:57 1:24:28 
   11  301 Brad Anderson             36 M   Duluth MN             10  8:02  1:50  1:24    8   45:38 20.6  0:38   19 31:05  9:26 1:26:45 
   12  326 Scott Kamrath             39 M   Ashby MN              26 13:04  2:59  1:37   10   46:33 20.2  0:28   10 26:18  7:58 1:27:58 
   13  330 Jeffery Lammers           33 M   Moorhead MN           15  9:02  2:04  1:59   13   48:45 19.3  0:53   13 27:48  8:26 1:28:24 
   14  337 Chris Noeth               31 M   Maryville IL          18  9:54  2:15  0:59   15   49:46 18.9  0:42   12 27:22  8:18 1:28:41 
   15  354 Matt Ecker                33 M   Fergus Falls MN       23 11:37  2:39  1:43   12   48:15 19.5  0:54   15 29:21  8:54 1:31:48 
   16  319 Jeff Frost                33 M   Mayer MN              14  8:53  2:01  1:28   16   50:22 18.7  0:53   20 31:06  9:26 1:32:39 
   17  339 Joel Odland               32 M   Hawley MN             19 10:15  2:20  2:24   20   53:02 17.8  0:53   11 26:26  8:01 1:32:58 
   18  323 Paul Hensrud              30 M   West Fargo ND          3  7:21  1:41  2:35   21   54:23 17.3  1:24   18 31:05  9:25 1:36:46 
   19  312 Jeff Cross                37 M   Alexandria MN         17  9:43  2:13  0:56   17   51:11 18.4  1:05   25 34:22 10:25 1:37:16 
   20  352 Ben Riewer                36 M   Frazee MN             25 12:30  2:51  1:12   19   52:28 18.0  0:50   17 30:48  9:20 1:37:47 
   21  358 Michael Geeslin           38 M   Hawley MN             16  9:16  2:07  1:54   25 1:00:22 15.6  1:00   14 27:49  8:26 1:40:19 
   22  320 Chris Gilles              30 M   Fargo ND              22 11:14  2:33  1:36   18   51:38 18.2  1:32   26 34:53 10:35 1:40:51 
   23  303 Jarrod Asmus              31 M   Fergus Falls MN       21 10:51  2:28  4:45   22   56:59 16.5  0:43   21 31:42  9:37 1:44:58 
   24  317 Chad Festul               32 M   Fergus Falls MN        5  7:37  1:44  1:52   27 1:00:53 15.5  0:32   24 34:07 10:21 1:44:59 
   25  304 Adam Baker                30 M   Fergus Falls MN       27 13:24  3:03  2:41   23   57:15 16.5  1:04   23 33:24 10:08 1:47:45 
   26  343 Michael Raum              37 M   Fargo ND              11  8:12  1:52  7:35   24   59:56 15.7  1:34   22 31:51  9:40 1:49:07 
   27  307 Arlan Brown               36 M   Lino Lakes MN         24 11:50  2:42  3:34   26 1:00:51 15.5  1:45   28 36:34 11:05 1:54:32 
   28  318 Matthew Froehlich         32 M   Crookston MN          28 13:37  3:06  4:06   28 1:06:50 14.1  1:37   27 35:39 10:49 2:01:47 
   29  338 Michael Noffze            38 M   West Fargo ND         29 17:26  3:58  4:35   29 1:07:11 14.0  1:52   29 44:27 13:28 2:15:29 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  345 Tim Sykes                 46 M   Fertile MN             1  6:50  1:34  0:36    2   43:32 21.6  0:28    7 25:19  7:41 1:16:43 
    2  353 Frank Campbell            48 M   Lake Elmo MN           3  8:11  1:52  1:10    6   45:23 20.8  0:30    1 22:54  6:57 1:18:08 
    3  306 David Breznay             42 M   Fargo ND              14  9:49  2:14  1:07    3   43:34 21.6  0:40    2 23:37  7:10 1:18:45 
    4  355 Dan Toelle                40 M   Fargo ND               9  9:00  2:03  0:54    7   46:10 20.4  0:53    6 24:36  7:28 1:21:31 
    5  316 Terry Eldien              41 M   Fergus Falls MN       11  9:07  2:05  0:45    5   45:07 20.9  0:35   12 26:32  8:03 1:22:04 
    6  305 Jeremy Brekke             41 M   Fargo ND              19 11:19  2:35  1:00   11   47:07 20.0  0:42    3 23:47  7:13 1:23:53 
    7  340 Mark Olson                43 M   Enderlin ND            7  8:41  1:59  1:11   13   48:03 19.6  0:34    8 25:48  7:49 1:24:15 
    8  332 Brent Lorenz              43 M   Fargo ND               8  8:41  1:59  0:54    1   43:31 21.6  0:43   20 30:37  9:17 1:24:25 
    9  311 Scott Colbeck             43 M   Fergus Falls MN        6  8:38  1:58  1:38    4   45:03 20.9  0:53   15 28:24  8:37 1:24:35 
   10  322 David Hawkinson           49 M   Fargo ND              13  9:21  2:08  1:55   15   49:11 19.2  0:41    4 23:48  7:13 1:24:53 
   11  357 John Ewan                 40 M   Pasadena CA           18 10:22  2:22  1:45    8   46:29 20.3  1:26    9 25:50  7:50 1:25:49 
   12  310 Ross Christenson          45 M   Esko MN               15  9:54  2:15  1:30   10   47:05 20.0  0:54   14 28:17  8:35 1:27:38 
   13  302 Lance Anderson            41 M   Chaska MN              5  8:23  1:55  1:02   16   50:05 18.8  0:29   13 28:09  8:32 1:28:06 
   14  336 Joel Myhre                42 M   Fergus Falls MN       12  9:08  2:05  1:15   17   52:06 18.1  0:23   10 26:11  7:56 1:29:01 
   15  325 Kevin Jones               47 M   Britton SD            16 10:13  2:20  1:58    9   46:39 20.2  1:52   18 29:22  8:54 1:30:02 
   16  324 Miles Jefferis            45 M   Vadnais Hts MN        21 11:45  2:40  1:17   12   47:32 19.8  1:01   16 28:53  8:45 1:30:27 
   17  313 Charles Devorak           42 M   Overland Park KS      10  9:06  2:04  1:21   19   53:22 17.7  0:37   11 26:26  8:01 1:30:51 
   18  344 Andrew Specht             43 M   Hawley MN              4  8:18  1:53  2:26   14   49:05 19.2  1:10   19 29:57  9:05 1:30:54 
   19  329 Geoffrey Kuchera          43 M   Minneapolis MN        20 11:43  2:40  1:39   22   56:24 16.7  1:56    5 23:50  7:14 1:35:30 
   20  341 Todd Peters               45 M   West Fargo ND          2  7:24  1:41  1:17   20   53:50 17.5  1:16   23 32:53  9:58 1:36:38 
   21  348 Michael Werner            49 M   Ellsworth MN          17 10:19  2:21  1:39   21   55:56 16.8  0:30   17 28:57  8:47 1:37:20 
   22  349 Jonathan Wynia            40 M   New Brighton MN       22 13:34  3:05  1:29   18   52:20 18.0  1:00   22 31:53  9:40 1:40:15 
   23  321 Michael Gustafson         43 M   Hopkins MN            23 14:32  3:19  2:52   23   58:21 16.1  1:37   21 31:46  9:38 1:49:07 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  225 Stuart Sneer              50 M   Mankato MN             2  7:11  1:38  0:50    1   41:08 22.9  0:43    2 23:42  7:11 1:13:32 
    2  221 Dennis Nelson             57 M   Fargo ND               6  9:21  2:08  0:54    2   42:32 22.1  1:08    6 28:38  8:41 1:22:31 
    3  220 Bruce Money               56 M   Fergus Falls MN        4  9:09  2:05  1:52    5   45:23 20.8  0:58    4 26:21  7:59 1:23:40 
    4  229 Gregg Trautwein           54 M   Fargo ND               3  8:36  1:58  0:46    3   43:49 21.5  0:50    9 30:19  9:12 1:24:18 
    5  233 Robert Carney             51 M   Lakeville MN          12 11:09  2:33  2:34    8   48:23 19.5  1:18    1 21:47  6:37 1:25:10 
    6  215 Tim Hawkins               58 M   Winnipeg CA           11 10:53  2:29  1:09    7   47:21 19.9  0:58    3 25:36  7:46 1:25:56 
    7  234 Scott Jensen              51 M   Grand Forks ND         1  6:40  1:31  0:40    4   45:09 20.9  0:32   12 33:32 10:10 1:26:32 
    8  216 David Maier               53 M   Bismarck ND            5  9:17  2:07  1:48    6   45:27 20.7  1:14    7 29:26  8:55 1:27:10 
    9  224 Douglas Rumpza            54 M   Fargo ND               7  9:29  2:10  1:46    9   50:33 18.6  1:17    8 29:28  8:56 1:32:30 
   10  327 Mark Kitzman              55 M   Fergus Falls MN       13 11:21  2:35  2:39   10   51:48 18.2  1:45    5 28:36  8:40 1:36:07 
   11  217 Todd McGovern             51 M   Fergus Falls MN       15 12:13  2:47  3:15   11   54:35 17.3  1:13   10 32:27  9:50 1:43:42 
   12  222 Guy Olson                 56 M   Fergus Falls MN        9 10:19  2:21  2:07   13   55:26 17.0  1:23   15 34:44 10:32 1:43:57 
   13  211 Marty Cone                54 M   Golden CO             16 12:47  2:55  1:42   15   57:54 16.3  0:44   14 34:39 10:30 1:47:44 
   14  219 John Mohn                 50 M   Stillwater MN         10 10:44  2:27  3:06   12   55:20 17.0  0:53   17 39:41 12:02 1:49:42 
   15  235 John Ugstad               58 M   Fergus Falls MN       14 11:35  2:38  3:55   19 1:00:39 15.5  1:33   11 32:49  9:57 1:50:29 
   16  218 Ted Meyer                 53 M   Fergus Falls MN       20 15:27  3:31  2:19   16   57:57 16.3  0:38   13 34:27 10:27 1:50:45 
   17  212 Roger Erstad              57 M   Fergus Falls MN       19 15:15  3:28  1:18   14   55:50 16.9  1:04   16 38:26 11:39 1:51:52 
   18  226 Randy Stigen              50 M   Fergus Falls MN       18 13:09  3:00  1:51   17   58:35 16.1  0:51   20 42:09 12:47 1:56:34 
   19  236 Richard Johnson           56 M   Eagan MN              17 13:06  2:59  2:22   18 1:00:04 15.7  1:54   18 39:52 12:05 1:57:15 
   20  209 Allen Aase                57 M   Fergus Falls MN        8  9:59  2:17  4:08   20 1:02:10 15.2  1:47   19 41:18 12:31 1:59:21 
   21  230 David Walters             57 M   Fargo ND              21 21:33  4:54  3:21   21 1:11:34 13.2  0:44   21 53:32 16:14 2:30:41 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - OVER


Place Bib  Name                    Age Gen City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  210 Larry Bethel              60 M   Fergus Falls MN        2 10:10  2:19  1:38    2   48:06 19.6  0:39    1 24:52  7:32 1:25:23 
    2  227 Mark Stolpman             62 M   Fergus Falls MN        1  9:08  2:05  2:23    1   47:59 19.6  1:14    3 30:10  9:09 1:30:53 
    3  232 David Bjork               61 M   Fergus Falls MN        3 10:55  2:29  2:11    5   55:37 16.9  1:14    2 27:39  8:23 1:37:34 
    4  214 Doug Geeslin              63 M   Hawley MN              5 11:25  2:36  2:38    3   52:37 17.9  1:49    4 34:52 10:34 1:43:19 
    5  231 Ross Wolford              60 M   Pleasant Hill MO       6 12:07  2:46  1:39    4   54:18 17.3  0:58    6 36:55 11:12 1:45:54 
    6  238 Daryl Boese               62 M   Fergus Falls MN        4 11:25  2:36  2:06    8 1:00:57 15.5  0:59    7 36:58 11:12 1:52:23 
    7  228 Brad Swenson              61 M   Fargo ND               7 15:19  3:29  1:49    6   58:25 16.1  0:52    5 36:42 11:08 1:53:04 
    8  213 Frank Farrar              83 M   Britton SD             8 16:37  3:47  3:35    7 1:00:49 15.5  2:23    8 58:36 17:46 2:21:59 





Total Registered:                      203
Total Number of Finishers:             191
Number of Male   Finishers:            123
Number of Female Finishers:             68
Number of Relay Finishers:              19
Did not Finish Race or Did Not Start:   12