Rootbeer Kids Triathlon
Duluth, MN
8/4/2012

race logo










					                                                        ROOTBEER KIDS TRIATHLON
                                        AAA Auto Club - Pike Lake - Duluth, MN - August 4, 2012




================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               50 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   22 Jack Cahill             Janesville         MN   7   13:46 
    2   26 Nolan Church            Owatonna           MN   6   13:52 
    3   51 Aaron Evjen             Hermantown         MN   7   14:32 
    4   48 Wyatt Durfee            Duluth             MN   7   14:56 
    5  135 Blake Schmitz           Hermantown         MN   7   15:10 
    6  136 Drew Schmitz            Hermantown         MN   7   15:15 
    7   32 Tyler Coombs            Fargo              ND   6   15:43 
    8  122 Aidan Petrich           Duluth             MN   7   15:58 
    9   20 Jack Broadmoore         Duluth             MN   7   16:06 
   10   11 Braeden Barry           Cohasset           MN   7   16:13 
   11   50 Rocco Ericksen          Hermantown         MN   7   16:24 
   12  102 Dylan Manchester        Duluth             MN   7   16:31 
   13   38 Luke Descombaz          Duluth             MN   6   16:43 
   14   94 Brody Lund              Brainerd           MN   7   16:46 
   15   53 Holdyn Evjen            Duluth             MN   6   16:53 
   16   70 Jake Horner             Savage             MN   7   17:14 
   17   80 William Kester          Duluth             MN   7   17:42 
   18  110 Mitchell Nelson         Saginaw            MN   6   17:46 
   19  174 Nolan Okstad            Proctor            MN   7   18:06 
   20  124 Justin Piekarski        Grand Rapids       MN   7   18:23 
   21    4 Gavin Andersen          Grand Rapids       MN   6   18:40 
   22  147 Mason Sundbom           Duluth             MN   7   18:48 
   23   16 Oliver Birkland         Mtka               MN   6   18:57 
   24  119 Carson Pavlowich        Proctor            MN   6   19:04 
   25  154 Wyatt Vallie            Duluth             MN   7   19:39 
   26  191 Aaron Bonner            Duluth             MN   5   20:13 
   27   12 Damian Bebber           Duluth             MN   6   20:20 
   28  169 Colin McShane           Duluth             MN   6   20:53 
   29  196 Peyton Menzel           Duluth             MN   6   22:54 
   30   49 Eli Erdmann             Minneapolis        MN   6   22:59 
   31  164 Austin Wittman          Warren             MN   7   24:33 
   32    5 Ian Andersen            Grand Rapids       MN   7   26:02 
   33  162 Anwen Winter            Hermantown         MN   6   27:49 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               50 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  184 Mya Crocker             Albert Lea         MN   7   15:06 
    2   56 Elise Harriman          Hermantown         MN   7   16:06 
    3  143 Nya Sieger              Duluth             MN   7   16:51 
    4  101 Morgan Mahowald         Savage             MN   7   16:57 
    5  104 Mea Martinsen           Ashland            WI   7   17:25 
    6   71 Joselyn Horner          Savage             MN   6   17:56 
    7   75 Elle Jokinen            Hermantown         MN   7   18:20 
    8   98 Lauren Madill           Hermantown         MN   6   18:32 
    9   81 Ella Koos               Duluth             MN   7   19:03 
   10   19 Sydney Breiland         Duluth             MN   6   19:33 
   11   61 Grace Heine             Hermantown         MN   7   19:50 
   12   78 Macey Kelley            Duluth             MN   6   20:05 
   13  180 Aly Fairchild           Duluth             MN   7   20:06 
   14   29 Leah Coleman            Duluth             MN   6   20:06 
   15   21 Calista Buerskin        Hermantown         MN   6   20:30 
   16  190 Emelia Sarvela          Duluth             MN   6   21:55 
   17   97 Sophie Lynch            Duluth             MS   7   22:04 
   18   40 Taran Dimberio          Duluth             MN   7   22:22 
   19   76 Jessa Jokinen           Hermantown         MN   6   23:51 
   20   73 Sophie Johnson          Alborn             MN   6   23:58 
   21  153 Lily Truskowski         Marshfield         WI   7   24:03 
   22  181 Izy Fairchild           Duluth             MN   6   25:40 
   23  140 Ella Shaw               Duluth             MN   6   31:29 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 9
                                               100 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  151 Mattie Thompson         Duluth             MN   9   21:49 
    2  128 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN   9   21:51 
    3   23 Jacob Cahill            Janesville         MN   9   22:21 
    4   44 Jacob Durfee            Duluth             MN   9   22:43 
    5  156 Jake Vandal             Rochester          MN   8   22:45 
    6  173 Wyatt Okstad            Proctor            MN   9   24:23 
    7  138 Ezra Schomberg          Duluth             MN   9   24:27 
    8  185 Caleb Crocker           North Mankato      MN   9   24:30 
    9  182 William Swanson         Mankato            MN   8   24:33 
   10   74 Vance Johnson           Proctor            MN   9   25:32 
   11  103 Owen Manchester         Duluth             MN   9   25:52 
   12   37 Jackson Descombaz       Duluth             MN   8   26:01 
   13   95 Theo Lund               Brainerd           MN   9   26:01 
   14  195 Chris Hausmann          Duluth             MN   8   26:33 
   15  166 Aiden Yung              Duluth             MN   8   26:34 
   16   63 Gabriel Hendrickson     Duluth             MN   8   26:35 
   17  149 Fred Taallerud          Duluth             MN   9   26:36 
   18  120 Conner Pavlowich        Proctor            MN   9   27:02 
   19   24 Harper Carmichael       Duluth             MN   9   27:19 
   20   67 Hendrick Hicks          Proctor            MN   8   27:24 
   21   52 Hayden Evjen            Duluth             MN   9   27:25 
   22   93 Harrison Logan          Virginia           MN   9   27:32 
   23  179 Jonathan Kaske          Superior           WI   9   27:32 
   24   86 Dylan Lancrete          Duluth             MN   8   27:48 
   25   92 Carter Logan            Virginia           MN   9   28:18 
   26   85 Ethan Lakhan            Duluth             MN   9   28:46 
   27  165 Spencer Wittman         Warren             MN   9   29:08 
   28   69 Luke Hoffmann           Duluth             MN   9   29:14 
   29   57 Chad Hart               Cloquet            MN   8   29:31 
   30  107 Jordan Morwood          Duluth             MN   8   30:32 
   31  199 Luke Rowan              Duluth             MN   9   30:43 
   32  111 Timothy Nelson          Saginaw            MN   8   35:51 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 9
                                               100 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   27 Veronica Church         Owatonna           MN   9   20:50 
    2  109 Elsa Mowers             Duluth             MN   9   21:48 
    3   72 Macy Iyer               Edina              MN   8   22:44 
    4  186 Lauren Carlson          Duluth             MN   8   23:33 
    5    6 Allison Anderson        Hermantown         MN   9   23:36 
    6  152 Kate Trachsel           Savage             MN   9   24:20 
    7  137 Elly Schmitz            Hermantown         MN   9   24:49 
    8   96 Olivia Lutkevich        Duluth             MN   9   24:55 
    9  145 Brenna Stark            Cloquet            MN   9   25:43 
   10   82 Johanna Koos            Duluth             MN   9   27:11 
   11   28 Erin Coleman            Duluth             MN   9   27:36 
   12   18 Emma Bontrager          Robbinsdale        MN   9   27:38 
   13  127 McKenzie Radloff        Duluth             MN   9   27:50 
   14  142 Macy Sieger             Duluth             MN   9   27:54 
   15  100 Lauren Mahowald         Savage             MN   9   28:19 
   16  192 Kaelin Ogston           Duluth             MN   8   28:39 
   17  126 Olivia Pulkrabek        Alborn             MN   9   29:05 
   18  148 Trinity Sundbom         Duluth             MN   9   29:10 
   19   60 Trinity Heegard         Park Rapids        MN   8   29:22 
   20   31 Peyton Coombs           Fargo              ND   8   29:56 
   21  161 Kylee Wiersma           Duluth             MN   9   30:19 
   22    9 Harriet Anderson        Duluth             MN   9   30:36 
   23   54 Evy Fairchild           Duluth             MN   9   31:01 
   24   25 Hailey Chandler         Saginaw            MN   9   31:10 
   25   41 Mariah Dolley           Minneapolis        MN   8   33:23 
   26  198 Megan Menzel            Duluth             MN   9   33:36 
   27  123 Allicia Petrich         Duluth             MN   9   34:05 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  10 - 11
                                              150 Meter Swim - 4 Mile Bike - 3/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   14 Connor Bich             Duluth             MN  11   24:06 
    2   65 Jack Hennen             Cambridge          MN  11   25:25 
    3   64 Isiah Hendrickson       Duluth             MN  11   26:24 
    4   90 Parker Law              White Bear Lake    MN  11   28:07 
    5  175 Nolan Haney             Duluth             MN  10   28:50 
    6  134 Henry Scherer           Duluth             MN  11   29:00 
    7  168 Carter Zupancich        Duluth             MN  10   29:09 
    8    1 Adrian Adams            Duluth             MN  11   30:20 
    9    8 Ethan Anderson          Hermantown         MN  11   31:04 
   10  155 Drew Vandal             Rochester          MN  11   31:08 
   11   39 Parker Deters           Hermantown         MN  10   32:10 
   12  167 Julien Yung             Duluth             MN  10   33:40 
   13  159 Lleyton Wicks           Blaine             MN  10   33:53 
   14   10 Augie Angradi           Duluth             MN  10   35:03 
   15  130 Ryan Ross               Duluth             MN  10   36:01 
   16  200 Jack Kellner            Duluth             MN  10   36:41 
   17   88 Gabriella Law           White Bear Lake    MN  11   37:22 
   18   66 Gunnar Hicks            Proctor            MN  11   38:45 
   19  187 Hunter Tanski           Duluth             MN  10   40:06 
   20   59 Keegan Heegard          Park Rapids        MN  10   42:48 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  10 - 11
                                              150 Meter Swim - 4 Mile Bike - 3/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  115 Sarah Olson             Coon Rapids        MN  10   26:23 
    2  131 Lainey Rossum           Elk River          MN  11   28:31 
    3  108 Brita Mowers            Duluth             MN  11   29:44 
    4   45 Jessie Durfee           Duluth             MN  11   30:50 
    5   99 Megan Madill            Hermantown         MN  10   32:35 
    6   79 Baamlak Keppers         Duluth             MN  10   33:09 
    7    7 Emma Anderson           Duluth             MN  10   33:10 
    8   35 Elena Davidson          Duluth             MN  10   33:10 
    9  118 Francesca Otterson      Duluth             MN  10   33:33 
   10  178 Hallee Ballance         Proctor            MN  10   34:17 
   11  183 Jackie Black            Duluth             MN  11   34:35 
   12   91 Nina Leflore            Minneapolis        MN  11   34:49 
   13   62 Madie Heine             Hermantown         MN  10   35:46 
   14   77 Cassidy Kelley          Duluth             MN  11   35:56 
   15   13 Adriana Berg            Duluth             MN  10   35:59 
   16    2 Cassandra Adams         Brooklyn Park      MN  11   36:05 
   17  194 Alexandra Hausmann      Duluth             MN  11   36:15 
   18  132 Noor Saleh              Duluth             MN  10   38:11 
   19   84 Anika Lakhan            Duluth             MN  11   38:11 
   20  197 Rachel Mnezel           Duluth             MN  11   38:47 
   21  133 Madeline Sarvela        Duluth             MN  10   38:47 
   22   87 Jaylen Lancrete         Duluth             MN  10   39:43 
   23    3 Zoey Adams              Brooklyn Park      MN  11   40:48 
   24  170 Jenna Michelizzi        Eden Prairie       MN  11   41:43 
   25   42 Jasmin Donley           Duluth             MN  10   42:25 
   26  171 Madelynn Dostal         Cloquet            MN  11   44:49 
   27  160 Kiara Wiersma           Duluth             MN  11   48:01 
   28   55 Tess Hanskala           Proctor            MN  10   49:15 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  12 - 14
                                                200 Yard Swim - 5 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  129 Parker Roehl            Saint Bonifacius   MN  14   27:09 
    2   15 Nathan Bich             Duluth             MN  13   28:24 
    3  114 Ben Olson               Coon Rapids        MN  12   29:25 
    4   36 Conner Denman           Esko               MN  13   29:43 
    5  150 Jack Thompson           Duluth             MN  13   32:33 
    6   47 Tristan Durfee          Duluth             MN  14   33:13 
    7  176 Porter Haney            Duluth             MN  12   33:29 
    8  141 Nathan Sich             Duluth             MN  13   34:26 
    9   30 Dalton Collins          Washburn           WI  12   35:05 
   10  172 Kevin Harris            Duluth             MN  13   35:18 
   11   33 Austin Danelski         Hermantown         MN  12   36:23 
   12  193 Jacob Hausmann          Duluth             MN  13   36:37 
   13   89 Jack Law                Andover            MN  12   39:39 
   14  105 Donny Mathews           Minneapolis        MN  12   42:14 
   15  177 Tony Austin             Duluth             MN  12   43:51 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  12 - 14
                                                200 Yard Swim - 5 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1   17 Sierra Birkland         Mtka               MN  13   32:11 
    2  157 Kaitlyn Vesterstein     Duluth             MN  13   34:02 
    3  112 Bryn Odberg             Superior           WI  12   35:12 
    4   46 Julianna Durfee         Duluth             MN  12   37:37 
    5  113 Erika Odberg            Superior           WI  13   39:44 
    6   34 Katie Danelski          Hermantown         MN  12   41:03 
    7  106 Victoria Mathews        Minneapolis        MN  14   41:08 
    8   43 Sarah Donofrio          Hermantown         MN  13   44:21 
    9  158 Alyssa Wicks            Blaine             MN  13   44:24 
   10  146 Hannah Stark            Cloquet            MN  12   47:49 
   11  121 Sarah Peterson          Duluth             MN  13   49:58 
   12  139 Isabelle Schomberg      Duluth             MN  12   52:52 
   13  125 Aggie Pokrzywinski      Duluth             MN  12   52:52 
   14   58 Hailey Heegard          Park Rapids        MN  12   54:04 

Total Registered:                        200
Number of Male   Finishers:              100
Number of Female Finishers:               92
Did not Finish Race or Did Not Start:      8