Green Lake Kids Triathlon
Spicer, MN
8/11/2012

race logo










					                                                        GREEN LAKE KIDS TRIATHON
                                                      Spicer, MN - August 11, 2012




================================================================================================================================================
                                                          AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   13 Taylor Bourgoine        Buffalo            MN   4    4:02 
    2  144 Averie Turner           Spicer             MN   4    4:07 
    3   29 Petra Elk               Hinsdale           IL   4    4:16 
    4   27 Reece Duininck          Willmar            MN   4    4:22 
    5  141 Mason Tjosaas           Granite Falls      MN   3    4:23 
    6   14 Kendall Brown           Hopkins            MN   4    4:23 
    7  194 Danica Pederson         New London         MN   4    4:27 
    8  153 Peter Weis              Delano             MN   4    4:29 
    9  124 Kenzi Stephens          Fargo              ND   4    4:31 
   10  206 Erin Pederson           New London         MN   3    5:06 
   11  103 Isley Ripperger         Willmar            MN   3    5:22 
   12  186 Grace Sullivan          Franklin           MN   4    5:28 
   13   99 Hope Quinn              Winona             MN   4    5:37 
   14   68 Ian Langbehn            South Haven        MN   3    5:41 
   15  209 Aubrey Steffensen       Spicer             MN   3    5:46 
   16   86 Maren Nelson            St Cloud           MN   3    6:07 
   17  177 Gage Zeuk                                       3    6:25 
   18  176 Patrick Baukal                                  3    7:36 


================================================================================================================================================
                                                            AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  204 Easton Swift            Saint Paul         MN   6    4:18 
    2  148 Christian Vela          Corvallis          OR   6    4:39 
    3  181 Andrew Dahl             Spicer             MN   5    4:50 
    4    2 Alec Appeldorn          Pen Mock           MN   6    4:56 
    5  169 Josie Santjer           Eden Prairie       MN   5    4:58 
    6   34 Cambelle Feldman        Buffalo            MN   5    5:08 
    7  138 Cameron Tebben          Clara City         MN   6    5:10 
    8   23 Finley Donelan          Willmar            MN   5    5:12 
    9  193 Casey Pederson          New London         MN   6    5:19 
   10  192 Cloe Kilpatrick         Spicer             MN   6    5:20 
   11   28 Anders Elk              Hinsdale           IL   6    5:26 
   12  129 Josie Strobl            Delano             MN   5    5:27 
   13  133 Ethan Strommer          Raymond            MN   6    5:28 
   14   85 Kierstyn Nelson         St Cloud           MN   6    5:29 
   15   19 Elsa Dingmann           Crookston          MN   6    5:29 
   16   48 Elijah Heinen           Spicer             MN   6    5:30 
   17   58 Eden Johnson            Buffalo            MN   5    5:31 
   18  191 Logan Rudningen         Sunburg            MN   5    5:34 
   19   75 Prestan Lilleberg       Atwater            MN   5    5:38 
   20  160 Samuel Zook             Buffalo            MN   5    5:38 
   21  172 Hunter Donabauer        Avon               MN   5    5:41 
   22  157 Izzy Wirth              Rogers             MN   5    5:42 
   23  167 Carsten Hedrick         Spicer             MN   5    5:42 
   24   91 Nora Pickhinke          Early              IA   5    5:45 
   25   72 Ella Leindecker         Spicer             MN   6    5:46 
   26   89 Nathan Norsten          Spicer             MN   5    5:46 
   27   70 Shirley Langbehn        South Haven        MN   5    5:47 
   28  196 Ashlynn Schroeder       Eau Claire         WI   5    5:48 
   29  197 Rachel Wehrman          Eagan              MN   6    5:49 
   30  142 Sam Tomczik             Minneapolis        MN   5    5:54 
   31   25 Avery Duininck          Willmar            MN   6    5:55 
   32  202 Izzy Stahl              Minnetonka         MN   5    5:59 
   33   12 Landon Bourgoine        Buffalo            MN   6    6:10 
   34  200 Christopher Swanson     Mankato            MN   5    6:18 
   35   50 Lily Hultgren           Raymond            MN   6    6:22 
   36  164 Brooke Garlock          Excelsior          MN   5    6:26 
   37   40 Riley Hadorn            Gillette           WY   5    6:36 
   38  201 Quentin Guanella        Rosemount          MN   5    6:46 
   39   37 Henry Guanella          Austin             MN   5    6:48 
   40    9 Gabbie Bollig           Willmar            MN   5    6:49 
   41  120 Andrew Smith            Prior Lake         MN   5    7:07 
   42   60 Zoe Johnson             Kandiyohi          MN   5    7:15 
   43   96 Faith Quinn             Winona             MN   6    7:41 
   44  152 Tryg Weber              Falcon Heights     MN   5    8:08 
   45  175 Nels Baukal                                     5         
   46  178 Grace Zeuk                                      6         


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  195 Ethan Garlock           Excelsior          MN   7    9  0:57    2    5:25    7    5:25   11:47 
    2   65 Luke Knudsen            Spicer             MN   7   14  1:03    3    5:34   12    5:30   12:06 
    3  199 William Swanson         Mankato            MN   8   12  1:02    5    5:50   10    5:26   12:17 
    4  205 Harris Duinick          Spicer             MN   8   10  1:00    7    6:23    3    5:06   12:28 
    5    6 Jack Barney             Spicer             MN   7   11  1:01    9    6:36    4    5:07   12:44 
    6   59 Zaccaria Johnson        Buffalo            MN   7    4  0:47    4    5:36   23    6:34   12:57 
    7  101 Jackson Resop           Dassel             MN   8    7  0:51   13    7:05    1    5:04   12:59 
    8  105 Konnor Rohloff          Spicer             MN   7   13  1:02   12    6:46    9    5:26   13:13 
    9  108 Nathan Rollins          Forest Lake        MN   7    2  0:43   19    7:36    2    5:06   13:23 
   10   56 Tanner Janaszak         Sauk Rapids        MN   8   19  1:09   11    6:46   11    5:29   13:23 
   11   93 Drew Quale              Carver             MN   7    6  0:51   15    7:10   15    5:35   13:36 
   12  188 Mya Crooker             North Mankato           7   23  1:13   14    7:07    6    5:21   13:40 
   13  156 Isaac Wirth             Rogers             MN   8    5  0:48   21    7:46    5    5:14   13:47 
   14  119 Alex Smith              Grinnell           IA   8   18  1:08   17    7:17    8    5:25   13:49 
   15  128 Zach Stolzenberg        Sauk Rapids        MN   7   15  1:05    8    6:34   21    6:29   14:06 
   16   24 Padraig Donelan         Willmar            MN   7   16  1:06   10    6:38   19    6:24   14:07 
   17   35 Griffin Feldman         Buffalo            MN   7    1  0:40   16    7:15   22    6:34   14:29 
   18   90 Ben Pickhinke           Early              IA   7   27  1:23    6    6:23   27    6:54   14:39 
   19  174 Harrison Kent           Clear Lake         MN   7   20  1:11   18    7:21   24    6:37   15:08 
   20  159 Maxwell Zook            Buffalo            MN   7   24  1:21   23    8:03   17    5:47   15:09 
   21  166 Blake Hedrick           Spicer             MN   7    8  0:56   27    8:53   13    5:34   15:22 
   22  145 Dawson Varpness         Brownton           MN   7   21  1:11   22    7:51   20    6:28   15:30 
   23   16 Drew Danielson          Plymouth           MN   7   29  1:30   24    8:27   14    5:35   15:32 
   24   17 Elijah Dayton           Eden Prairie       MN   8   17  1:07   26    8:49   16    5:43   15:38 
   25   88 Spencer Nessa           Minnetrista        MN   8   22  1:11   20    7:45   25    6:49   15:45 
   26  154 Raymond Weis            Delano             MN   7   26  1:23   25    8:27   18    6:10   16:00 
   27   80 Malachi Neal            Saint Cloud        MN   8   25  1:23   29   10:50   26    6:53   19:05 
   28  198 Avery Schroeder         Eau Claire         WI   7    3  0:46    1    1:50                      
   29  140 Kaiden Tjosaas          Granite Falls      MN   7   28  1:28   28   10:24                      


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  210 Izzie Eide              Spicer             MN   8    6  0:47    1    5:37    2    5:19   11:42 
    2  171 Libby Strittmater       Edina              MN   8   20  1:12    3    5:57    6    5:31   12:39 
    3   26 Maaike Duininck         Willmar            MN   8    3  0:43    2    5:56   14    6:07   12:44 
    4  173 Adeline Kent            Clear Lake         MN   8   14  1:04   12    7:00    1    5:10   13:13 
    5  132 Reagan Stromberg        Buffalo            MN   7   23  1:16    5    6:20    9    5:41   13:16 
    6  207 Lilly Weber             Willmar            MN   7    8  0:59    4    6:01   17    6:20   13:19 
    7   67 Alicia Langbehn         South Haven        MN   8   21  1:13    6    6:38    5    5:30   13:20 
    8   97 Grace Quinn             Winona             MN   8    5  0:47   13    7:12    3    5:23   13:20 
    9  162 Becca Frederick         Vining             MN   7   11  1:03    8    6:54    8    5:40   13:36 
   10  147 Angelique Vela          Corvallis          OR   8   16  1:07   11    6:59   10    5:42   13:46 
   11  165 Ella Halvorson          Belgrade           MN   7   22  1:15    9    6:55   12    5:59   14:09 
   12   47 Sadie Hatlestad         Spicer             MN   8    2  0:42    7    6:54   24    6:49   14:23 
   13  185 Anna Windels            Loretto            MN   8   10  1:02   19    7:55    4    5:27   14:24 
   14   49 Hannah Helms            Kerkhoven          MN   7   13  1:04   10    6:59   23    6:45   14:46 
   15   31 Ellie Engelhart         Jordan             MN   8   19  1:12   14    7:26   18    6:22   14:59 
   16  135 Emma Sullivan           Franklin           MN   8   18  1:10   16    7:35   20    6:41   15:25 
   17   81 Miriam Neal             Saint Cloud        MN   8   24  1:18   15    7:30   22    6:42   15:29 
   18  161 Grace Collins           Kerkhoven          MN   8    4  0:44   18    7:47   26    6:58   15:29 
   19    7 Reagan Leigh Beasley    Belleville         IL   7    1  0:40   20    7:56   25    6:54   15:30 
   20    4 Katherine Baker         Loretto            MN   8    7  0:58   21    8:01   21    6:41   15:40 
   21   73 Jillien Lilleberg       Atwater            MN   8   15  1:05   22    8:20   19    6:32   15:56 
   22   82 Ruth Neal               Saint Cloud        MN   7   26  1:22   23    8:41   13    6:01   16:03 
   23   38 Natalie Guanella        Austin             MN   7    9  1:02   28    9:43    7    5:38   16:22 
   24   77 Sienna Mayhew           New London         MN   8   17  1:07   17    7:40   28    7:37   16:23 
   25   98 Hannah Quinn            Willmar            MN   7   27  1:25   26    9:24   11    5:46   16:34 
   26  100 Sophia Quinn            Willmar            MN   7   29  1:27   27    9:25   16    6:16   17:07 
   27  182 Karlee Dahl             Spicer             MN   7   25  1:20   25    9:16   27    7:23   17:58 
   28   95 Avery Quinn             Willmar            MN   7   28  1:27   29   11:10   15    6:15   18:51 
   29   11 Sophia Bollig           Willmar            MN   7   12  1:03   24    8:45                      


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  104 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN   9    1  0:44    3    8:42    5    4:32   13:57 
    2   45 Michael Hallquist       Fargo              ND  10   10  1:13    1    8:16    8    4:45   14:13 
    3    5 Matt Baker              Loretto            MN  10   11  1:13    2    8:28   10    4:55   14:35 
    4  208 Ethan Weber             Willmar            MN  10   15  1:15    4    9:36    4    4:32   15:21 
    5   74 Levi Lilleberg          Atwater            MN   9    3  0:45    8   10:15    1    4:22   15:22 
    6    8 Ty Curtis Beasley       Belleville         IL   9    5  0:53    9   10:28    3    4:32   15:52 
    7  184 Chuck Campion           Loretto            MN  10    6  1:04    7   10:14    6    4:39   15:57 
    8   69 John Langbehn           South Haven        MN  10    9  1:12    6   10:06    9    4:54   16:11 
    9  155 Mason Wendt             Willmar            MN  10   13  1:14   13   10:54    7    4:40   16:47 
   10  189 Caleb Crooker           North Mankato      MN   9   16  1:16    5    9:46   18    6:13   17:14 
   11  136 Samual Sullivan         Franklin           MN   9    2  0:44   12   10:48   17    6:03   17:34 
   12  146 Sawyer Varpness         Brownton           MN  10   19  1:17   11   10:47   12    5:30   17:34 
   13  112 Ian Schmidt             New London         MN  10   18  1:17   14   10:58   13    5:37   17:51 
   14  127 Sam Stolzenberg         Sauk Rapids        MN   9    4  0:51   10   10:29   20    6:47   18:06 
   15  121 William Smith           Prior Lake         MN   9   17  1:16   18   12:23    2    4:29   18:07 
   16  123 Joshua Stephens         Fargo              ND   9   12  1:14   15   11:08   15    5:54   18:15 
   17   22 Aidan Donelan           Willmar            MN   9    8  1:12   16   11:33   16    6:00   18:44 
   18   83 Titus Neal              Saint Cloud        MN  10    7  1:05   17   11:53   19    6:16   19:14 
   19  183 Charlie Johnson         Apple Valley       MN   9   20  1:19   20   13:46   11    5:23   20:27 
   20   78 J.P. McCormack          Willmar            MN  10   14  1:14   19   12:43   21    7:45   21:41 
   21  134 Isaac Strommer          Raymond            MN   9   21  1:37   21   15:00   14    5:40   22:15 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  130 Kylie Strobl            Delano             MN   9    7  0:49    1   10:04    1    5:01   15:53 
    2   41 Mya Hagedoen            New London         MN   9    1  0:43    7   10:29    2    5:03   16:14 
    3  116 Rachel Severson         Hutchinson         MN  10    2  0:46    6   10:28    6    5:24   16:36 
    4  118 Anna Skeie              Watertown          MN  10   19  1:12    3   10:14    3    5:17   16:43 
    5   66 Tracy Knudsen           Spicer             MN   9    4  0:47    2   10:09   13    6:00   16:55 
    6   92 Ashley Prahl            Spicer             MN  10   12  1:02    4   10:23   12    5:58   17:23 
    7   33 Amber Evink             Willmar            MN  10   13  1:04    9   11:07    5    5:21   17:32 
    8   32 Allie Evink             Willmar            MN   9   14  1:05   10   11:18    7    5:31   17:53 
    9  113 Jada Scibner            Woodbury           MN   9   17  1:10   14   11:46    4    5:18   18:13 
   10   52 Melissa Huntley         Rosemount          MN  10   22  1:21    8   10:52   15    6:09   18:20 
   11  163 Kylie Frederick         Vining             MN   9              25   24:03   14    6:01   18:46 
   12  115 Hannah Severson         Hutchinson         MN   9    3  0:46   11   11:27   19    6:42   18:54 
   13   84 Brieana Negen           Spicer             MN  10   10  0:59   17   12:19   11    5:48   19:05 
   14   46 Emma Hanson             Litchfield         MN   9   15  1:07   15   12:13    9    5:46   19:05 
   15   61 Olivia Jorgenson        Brookings          MN   9   18  1:12    5   10:27   24    7:30   19:07 
   16  137 Kaelyn Tanner           Spicer             MN   9    5  0:49   13   11:41   21    6:50   19:18 
   17  190 Ava Richarte            Willmar            MN   9   21  1:19   12   11:34   18    6:39   19:31 
   18  180 Emma Sorenson           Delano             MN   9    6  0:49   19   12:54   16    6:22   20:04 
   19   71 Ashlyn Leindecker       Spicer             MN  10    9  0:57   16   12:18   22    6:56   20:09 
   20   21 Meghan Dolan            Minneapolis        MN   9   11  1:00   23   13:54   10    5:47   20:40 
   21   18 Arin Deal               Litchfield         MN   9    8  0:52   18   12:31   25    7:36   20:59 
   22   62 Madison Kemnitz         Rosholt            SD   9   16  1:07   21   13:14   20    6:46   21:07 
   23   79 Gwendolyn Molihan       Winsted            MN   9   24  1:36   20   13:01   17    6:38   21:14 
   24   94 Hannah Quale            Carver             MN   9   23  1:21   22   13:29   23    7:13   22:02 
   25   36 Eleanor Guanella        Austin             MN  10   20  1:17   24   15:24    8    5:36   22:16 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  168 Jack Hennen             Cambridge          MN  11    1  1:34    1   11:10    3    8:17   21:00 
    2  110 Dylan Rudningen         Sunburg            MN  11    5  1:59    2   11:30    1    7:44   21:12 
    3   15 Caleb Collins           Kerkhoven          MN  12    4  1:58    3   12:41    2    8:03   22:41 
    4  143 Henry Trajano           Savage             MN  11    3  1:52    4   12:46    5    9:55   24:32 
    5  149 Russell Vela            Corvallis          MN  11    2  1:51    6   14:53    4    9:45   26:29 
    6    1 Carter Anderson         Milaca             MN  11    8  2:24    5   14:00   10   12:09   28:32 
    7  126 Jacob Stolzenberg       Sauk Rapids        MN  11    6  1:59    7   16:04    7   11:06   29:08 
    8  106 Trenton Rohloff         Spicer             MN  12   10  2:28   10   18:05    6    9:56   30:28 
    9   30 Lucas Emineth           Comfrey            MN  11    7  2:01    9   17:57    8   11:15   31:11 
   10  102 Samuel Resop            Dassel             MN  11   11  2:32    8   17:31   11   12:49   32:51 
   11  125 Connor Stevens          Kandiyohi          MN  11    9  2:26   11   20:21    9   11:40   34:26 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1    3 Anna Astrup             Fargo              ND  12    2  1:51    1   11:52    2    8:22   22:04 
    2  114 Addi Scribner           Woodbury           MN  11    1  1:51    2   12:53    1    7:58   22:41 
    3  122 Jenna Stauffenecker     Willmar            MN  12    5  1:54    3   13:00    4    9:10   24:03 
    4  131 Sydney Strobl           Delano             MN  12   12  1:59    5   13:06    5    9:11   24:15 
    5  109 Lainey Rossum           Elk River          MN  11   13  2:00    4   13:01    8    9:46   24:46 
    6  107 Emily Rollins           Forest Lake        MN  11    3  1:52    6   14:03    3    9:02   24:56 
    7  151 Signy Weber             Falcon Heights     MN  12    4  1:53    7   14:35   11   10:35   27:02 
    8  158 Megan Zamow             Roseville          MN  12    7  1:55    8   14:39   10   10:29   27:02 
    9   87 Natalie Nessa           Minnetrista        MN  11   16  2:04   11   15:47    7    9:40   27:30 
   10   57 Grace Johnson           Apple Valley       MN  12    9  1:57   14   16:28    9   10:10   28:33 
   11  179 Callie Stevermer        Easton             MN  11   11  1:59   18   17:23    6    9:32   28:52 
   12   51 Emily Huntley           Rosemount          MN  12   20  2:07   12   16:00   14   11:07   29:13 
   13   20 Merran Dingmann         Crookston          MN  12   19  2:05   13   16:22   13   10:46   29:13 
   14  117 Allison Skeie           Watertown          MN  11   10  1:58   15   16:37   12   10:43   29:17 
   15  187 Cinan Muguercia         College Misericord PA  11    6  1:54   10   15:39   18   13:13   30:45 
   16  150 Georgia Wachtler        Spicer             MN  12   15  2:01   17   17:09   16   11:36   30:45 
   17   10 Hannah Bollig           Willmar            MN  12   14  2:00   19   17:42   15   11:11   30:51 
   18   64 Therese Klages          Mankato            MN  12   17  2:04   20   19:03   17   12:50   33:55 
   19  170 Elli Strittmater        Edina              MN  11   18  2:05   16   17:04   19   14:49   33:57 
   20   44 Megan Hallquist         Fargo              ND  12    8  1:56    9   14:46   20   17:59   34:41 


================================================================================================================================================
                         NON QUALIFYING RESULTS: 
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        210
Number of Male   Finishers:               87
Number of Female Finishers:              107
Did not Finish Race or Did Not Start:     14