Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/12/2012

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 12, 2012
                                              1/4 Mile Swim - 13.5 Mile Bike - 3 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/24    723 John Shelp              Maple Plain        MN  40 M     1  5:25  1:14  1:00    1   32:47 24.7  0:54    2   18:31  6:11   58:35 
    2   1/25    533 Robert Brown            Hopkins            MN  37 M     7  6:02  1:23  1:00    4   34:16 23.6  0:44    4   19:09  6:23 1:01:10 
    3   1/5     605 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M    13  6:32  1:29  0:47    2   33:16 24.3  0:51   12   20:17  6:46 1:01:41 
    4   1/17    648 Ted McNamara            Buffalo            MN  45 M    15  6:33  1:30  1:08    5   34:18 23.6  0:47   11   20:15  6:45 1:03:01 
    5   2/24    674 Jamerson Perry          Bismarck           ND  41 M    26  7:02  1:36  1:17    6   34:30 23.5  0:56    8   20:02  6:41 1:03:46 
    6   1/18    783 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32 M    47  7:34  1:43  1:24    7   34:41 23.4  0:44    6   19:37  6:33 1:03:57 
    7   2/18    625 Eddie Kaiser            Minneapolis        MN  31 M    52  7:39  1:45  1:05    8   35:02 23.1  0:42    7   19:39  6:33 1:04:05 
    8   1/17    567 Scotty Erickson         Ramsey             MN  50 M     3  5:40  1:18  1:13    3   34:07 23.7  0:45   45   22:30  7:30 1:04:14 
    9   1/6     580 Greg Franzen            Plymouth           MN  57 M    14  6:32  1:30  1:17   26   37:55 21.4  0:58   14   20:24  6:48 1:07:05 
   10   1/5     775 Andy Wendroth           Zumbrota           MN  23 M    68  7:59  1:49  1:30   46   39:18 20.6  1:24    1   17:20  5:47 1:07:28 
   11   2/17    624 Jeff Jorgenson          Brookings          MN  45 M    48  7:35  1:44  1:09   13   36:39 22.1  0:45   28   21:26  7:09 1:07:31 
   12   3/18    849 Joe White               Minnetonka         MN  34 M    90  8:17  1:53  2:32   15   36:45 22.0  0:51    5   19:34  6:32 1:07:57 
   13   3/24    637 Mark Lindquist          Bufalo             MN  40 M    23  6:58  1:35  2:04   17   36:49 22.0  1:08   26   21:13  7:05 1:08:10 
   14   4/18    629 James Kleven            Willmar            MN  30 M    80  8:11  1:52  1:42   14   36:43 22.1  0:47   19   20:51  6:57 1:08:13 
   15   2/17    572 Jp Fahey                Norwood            MN  50 M    35  7:19  1:40  1:15   16   36:46 22.0  0:47   38   22:15  7:25 1:08:20 
   16   5/18    738 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  33 M    40  7:24  1:41  1:45   25   37:55 21.4  0:41   18   20:50  6:57 1:08:33 
   17   3/17    704 Pete Royer              Litchfield         MN  53 M    33  7:17  1:40  1:26   11   36:36 22.1  1:03   41   22:19  7:27 1:08:38 
   18   6/18    593 Scott Hadorn            Gillette           WY  33 M    16  6:33  1:30  1:09   56   40:07 20.2  0:50   13   20:23  6:48 1:09:01 
   19   2/25    635 Nate Lien               Blackduck          MN  36 M    78  8:10  1:52  1:29   35   38:26 21.1  1:00   10   20:10  6:44 1:09:12 
   20   1/4     698 Parker Roehl            Saint Bonifacius   MN  14 M    20  6:42  1:32  0:52   48   39:23 20.6  0:39   34   21:55  7:19 1:09:29 
   21   3/17    532 Bill Brown              Maple Lake         MN  46 M    27  7:02  1:36  1:59   19   37:03 21.9  1:46   33   21:52  7:18 1:09:41 
   22   4/17    527 Mike Bratsch            Danube             MN  50 M    99  8:31  1:56  1:32   30   38:13 21.2  1:02   22   20:57  6:59 1:10:13 
   23   1/10    761 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  46 F    24  7:00  1:36  1:01   41   38:50 20.9  1:12   42   22:21  7:27 1:10:22 
   24   2/4     728 Grant Smith             Chanhassen         MN  15 M    34  7:18  1:40  1:45   82   41:20 19.6  1:05    3   18:59  6:20 1:10:24 
   25   4/17    540 John Dahl               Spicer             MN  48 M    73  8:03  1:50  1:27   10   36:06 22.4  0:53   76   23:59  8:00 1:10:28 
   26   1/2     839 Jane Koch               Burnsville         MN  15 F    30  7:12  1:38  0:58   53   39:39 20.4  0:48   35   21:55  7:19 1:10:30 
   27   4/24    732 Josh Stahl              Minnetonka         MN  43 M    50  7:39  1:45  1:28   12   36:36 22.1  1:09   70   23:49  7:57 1:10:38 
   28   5/24    720 Steven Scott            Gary               SD  44 M    45  7:33  1:43  1:39   31   38:17 21.2  0:53   44   22:23  7:28 1:10:43 
   29   5/17    615 Ken Janda               Big Lake           MN  51 M    44  7:33  1:43  1:48   27   38:03 21.3  1:04   40   22:18  7:26 1:10:44 
   30   2/5     600 Zachery Hauser          Raymond            MN  19 M   109  8:48  2:00  1:38   33   38:22 21.1  1:02   27   21:14  7:05 1:11:01 
   31   6/17    509 Mike Astrup             Fargo              ND  50 M    18  6:37  1:31  2:17   29   38:12 21.2  0:50   61   23:13  7:45 1:11:08 
   32   5/17    505 Brad Arneson            Newlondon          MN  45 M    57  7:48  1:47  1:51    9   36:04 22.5  1:11   91   24:19  8:07 1:11:11 
   33   7/18    681 Henry Praska            Brainerd           MN  31 M    29  7:12  1:38  1:19   47   39:19 20.6  0:53   50   22:41  7:34 1:11:21 
   34   6/24    752 Dan Toelle              Fargo              ND  40 M    41  7:26  1:42  1:56   54   39:49 20.3  1:12   23   21:08  7:03 1:11:30 
   35   6/17    833 Barry Bernu             Maple Grove        MN  48 M    25  7:01  1:36  1:48   21   37:15 21.7  1:19   86   24:09  8:03 1:11:31 
   36   2/6     748 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58 M   237 11:21  2:35  1:07   18   37:00 21.9  0:59   24   21:10  7:04 1:11:34 
   37   1/17    739 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  25 M    97  8:29  1:56  1:38   28   38:05 21.3  1:13   46   22:33  7:31 1:11:55 
   38   3/25    741 Matt Strobl             Delano             MN  36 M    19  6:39  1:31  1:51   22   37:17 21.7  1:05  116   25:11  8:24 1:12:02 
   39   8/18    546 Ryan Davis              Onalaska           WI  30 M    17  6:35  1:30  3:00   60   40:21 20.1  0:43   30   21:33  7:11 1:12:10 
   40   7/24    782 Paul Wymar              Montevideo         MN  40 M    42  7:27  1:42  1:36  110   42:47 18.9  0:37    9   20:02  6:41 1:12:28 
   41   4/25    759 Mitch Uecker            Annandale          MN  38 M    84  8:15  1:53  1:53   23   37:41 21.5  1:05   69   23:41  7:54 1:12:33 
   42   1/8     508 Kate Astrup             Fargo              ND  16 F    10  6:22  1:27  1:54   72   40:42 19.9  0:38   60   23:10  7:44 1:12:44 
   43   9/18    851 Ryan Ammermann          Minneapolis        MN  31 M    49  7:37  1:44  1:45   57   40:10 20.2  2:07   29   21:30  7:10 1:13:06 
   44   2/17    503 Luke Anton              Saint Paul         MN  26 M    96  8:29  1:56  2:12   58   40:11 20.2  1:29   20   20:53  6:58 1:13:12 
   45   7/17    838 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  47 M     8  6:03  1:23  2:39   38   38:45 20.9  1:52   94   24:23  8:08 1:13:41 
   46   5/25    689 Stephen Reigstad        Spicer             MN  37 M    36  7:20  1:40  2:20   74   40:47 19.9  1:04   43   22:22  7:28 1:13:51 
   47  10/18    835 Matt Erickson           Minneapolis        MN  30 M   194 10:12  2:19  2:35   39   38:47 20.9  0:37   31   21:46  7:16 1:13:55 
   48   2/5     587 Jason Grussing          Clara City         MN  20 M    53  7:40  1:45  1:51   45   39:12 20.7  0:50  104   24:40  8:14 1:14:12 
   49   6/25    511 Ryan Barney             Spicer             MN  35 M    95  8:25  1:55  2:44   61   40:22 20.1  0:45   36   22:01  7:21 1:14:14 
   50   2/8     510 Erin Baker              Grand Rapids       MN  16 F   176  9:55  2:16  1:23   88   41:45 19.4  0:45   15   20:30  6:50 1:14:17 
   51   3/8     673 Molly Peichel           Rice               MN  19 F     5  5:56  1:21  1:36   66   40:25 20.0  0:53  126   25:30  8:30 1:14:18 
   52   8/24    855 Mike Bier               Brooklyn Center    MN  43 M   136  9:07  2:05  1:23   42   38:53 20.8  1:03   75   23:58  8:00 1:14:21 
   53   7/25    754 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  37 M    63  7:53  1:48  1:18   81   41:16 19.6  1:28   48   22:36  7:32 1:14:30 
   54   9/24    834 Allen Decrock           Minneota           MN  40 M   217 10:40  2:26  2:04   34   38:23 21.1  0:51   49   22:38  7:33 1:14:34 
   55   1/25    712 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  40 F    37  7:21  1:41  1:43   65   40:25 20.0  1:29   71   23:49  7:57 1:14:45 
   56   3/4     668 Mark Ostroot            Kasson             MN  15 M    12  6:31  1:29  3:35  112   42:49 18.9  0:50   32   21:50  7:17 1:15:33 
   57   2/25    773 Carole Weiland          Champlin           MN  41 F     6  6:02  1:23  2:22   40   38:48 20.9  1:41  167   26:52  8:58 1:15:43 
   58   1/13    608 Anne Hoeschen           Freeport           MN  38 F   110  8:48  2:00  1:16   71   40:37 19.9  1:20   72   23:53  7:58 1:15:54 
   59   3/17    630 Kyle Klever             Moorhead           MN  26 M    46  7:33  1:43  2:17   55   39:51 20.3  1:28  106   24:47  8:16 1:15:55 
   60   3/6     552 Karl Dewahl             Saint Paul         MN  56 M    51  7:39  1:45  3:56   32   38:21 21.1  1:33   96   24:28  8:10 1:15:55 
   61   3/25    539 Paula Croonquist        Brooklyn Center    MN  40 F    21  6:52  1:34  1:12   83   41:23 19.6  1:42  108   24:51  8:17 1:15:58 
   62   7/17    722 Michael Shanahan        Watertown          MN  50 M   108  8:45  2:00  1:16   36   38:29 21.0  1:05  161   26:41  8:54 1:16:14 
   63   1/8     641 John Mahowald           Saint Cloud        MN  61 M   144  9:24  2:09  2:25   52   39:37 20.4  1:19   68   23:38  7:53 1:16:21 
   64   3/5     765 Jacob Vukovich          Brookings          SD  19 M     4  5:45  1:19  1:03   89   41:46 19.4  0:35  174   27:14  9:05 1:16:21 
   65  10/24    563 Cris Eide               Spicer             MN  42 M   216 10:37  2:25  2:22   51   39:35 20.5  1:35   39   22:15  7:25 1:16:22 
   66   2/13    564 Susan Engelhart         Jordan             MN  36 F   122  8:54  2:02  2:03  120   43:14 18.7  1:31   16   20:45  6:55 1:16:26 
   67   8/25    721 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  38 M     9  6:14  1:25  1:26   95   41:55 19.3  1:36  121   25:21  8:27 1:16:30 
   68  11/18    574 Chris Feldman           Buffalo            MN  34 M    77  8:07  1:51  2:10   43   38:59 20.8  1:02  151   26:13  8:45 1:16:30 
   69   1/22    671 Jenessa Pearson         Plymouth           MN  29 F    69  8:00  1:50  1:57   93   41:51 19.4  1:05   73   23:54  7:58 1:16:45 
   70   8/17    770 Jim Watt                Litchfield         MN  46 M   218 10:43  2:26  3:33   64   40:23 20.1  1:02   25   21:13  7:05 1:16:52 
   71   4/17    844 Will Reser              Minneapolis        MN  29 M   206 10:19  2:21  2:07   24   37:55 21.4  1:38  112   24:57  8:19 1:16:55 
   72  11/24    401 Tim Swanson             Mankato            MN  43 M   141  9:19  2:07  2:19   62   40:22 20.1  1:03   78   24:01  8:01 1:17:02 
   73   5/17    705 Doug Runke              Minnetrista        MN  29 M    55  7:45  1:46  3:03  119   43:09 18.8  0:57   37   22:13  7:25 1:17:05 
   74   4/25    656 Amy Morrell             Spicer             MN  43 F   101  8:36  1:58  1:39  113   42:52 18.9  1:02   59   23:05  7:42 1:17:13 
   75   1/20    840 Kady Koenig             Sioux Falls        SD  33 F    64  7:56  1:49  2:06   77   40:53 19.8  1:01  122   25:21  8:27 1:17:16 
   76   9/25    611 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  35 M    70  8:00  1:50  2:38  130   43:30 18.6  0:34   53   22:50  7:37 1:17:29 
   77   8/17    597 Scott Hartley           Maple Grove        MN  53 M   120  8:54  2:02  3:21   49   39:24 20.6  1:53   80   24:04  8:02 1:17:34 
   78   5/25    643 Lisa Martin             Bemidji            MN  43 F    60  7:50  1:47  2:04  127   43:27 18.6  1:12   63   23:14  7:45 1:17:45 
   79   9/17    606 Ken Heitzman            Spicer             MN  47 M   135  9:07  2:05  2:16  108   42:42 19.0  0:50   57   22:55  7:39 1:17:47 
   80   2/20    682 Kia Prell               Buffalo            MN  34 F    22  6:53  1:34  1:36  121   43:15 18.7  0:54  115   25:10  8:24 1:17:48 
   81   6/17    745 Bryce Swenson           Alexandria         MN  29 M   124  8:56  2:02  1:44  137   43:54 18.5  0:53   51   22:42  7:34 1:18:06 
   82  10/25    588 Mike Guanella           Austin             MN  37 M    28  7:09  1:38  1:26   44   38:59 20.8  1:36  209   28:57  9:39 1:18:07 
   83   6/25    602 Larae Heaney            Maple Grove        MN  44 F   172  9:53  2:15  1:29   50   39:24 20.6  1:41  131   25:44  8:35 1:18:10 
   84  12/24    666 Michael Oscarson        Minneapolis        MN  43 M   183 10:03  2:17  2:15   80   41:06 19.7  0:43   83   24:05  8:02 1:18:11 
   85  11/25    601 Kelly Hawkinson         Long Prairie       MN  36 M    87  8:15  1:53  3:15   69   40:32 20.0  0:59  118   25:14  8:25 1:18:14 
   86  12/25    787 Warren Zook             Buffalo            MN  35 M    39  7:23  1:41  2:29   98   42:05 19.2  1:07  117   25:13  8:25 1:18:15 
   87   3/13    697 Stephanie Roder         Buffalo            MN  37 F   121  8:54  2:02  1:26  106   42:37 19.0  0:50   99   24:34  8:12 1:18:20 
   88   2/10    680 Michelle Popham         Lino Lakes         MN  47 F    56  7:46  1:46  1:44   84   41:26 19.5  1:31  138   25:56  8:39 1:18:22 
   89   2/22    736 Laura Stoneburner       Fargo              ND  27 F    92  8:21  1:54  2:03   67   40:27 20.0  0:51  166   26:51  8:57 1:18:31 
   90  13/24    639 Steve Lykken            Spicer             MN  42 M   117  8:53  2:02  1:59  128   43:28 18.6  1:29   54   22:50  7:37 1:18:37 
   91   4/6     547 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  56 M   220 10:45  2:27  3:30   59   40:20 20.1  1:24   52   22:46  7:36 1:18:44 
   92   4/13    598 Anne Hartman            Excelsior          MN  36 F   123  8:55  2:02                          1:06  105   24:41  8:14 1:18:51 
   93  10/17    758 Daniel Trajano          Savage             MN  45 M    11  6:24  1:28  2:27   75   40:48 19.9  1:39  181   27:37  9:13 1:18:53 
   94   7/17    614 Greg Jamison            St. Cloud          MN  29 M   161  9:43  2:13  3:15  151   44:20 18.3  0:49   17   20:48  6:56 1:18:54 
   95  14/24    715 Kyle Schow              Willmarq           MN  40 M   145  9:26  2:09  2:06   92   41:50 19.4  1:00  103   24:39  8:13 1:18:58 
   96  15/24    609 Paul Holm               Fargo              ND  40 M   254 12:33  2:52  2:48   20   37:11 21.8  2:28   77   24:01  8:01 1:19:00 
   97   1/12    529 Alyssa Breu             Chaska             MN  23 F    75  8:05  1:51  1:43  135   43:51 18.5  1:57   66   23:27  7:49 1:19:00 
   98   7/25    406 Tracy Mewell            Inver Grove Height MN  42 F   125  8:56  2:02  2:13  116   43:05 18.8  1:45   64   23:18  7:46 1:19:14 
   99  11/17    616 Marty Janning           Willmar            MN  47 M   181 10:01  2:17  1:51  182   45:33 17.8  1:05   21   20:55  6:59 1:19:23 
  100   9/17    846 John Spreiter           Litchfield         MN  50 M   127  8:58  2:03  2:27  167   44:47 18.1  0:43   47   22:35  7:32 1:19:29 
  101  10/17    613 Wayne Jagow             Burnsville         MN  53 M   132  9:02  2:03  2:16   68   40:27 20.0  1:25  156   26:26  8:49 1:19:34 
  102   3/20    524 Janice Bourgoine        Buffalo            MN  33 F   129  9:00  2:03  1:56  109   42:46 18.9  1:28  101   24:35  8:12 1:19:43 
  103   3/10    507 Beth Astrup             Fargo              ND  45 F    94  8:24  1:55  2:54  114   42:56 18.9  0:45  109   24:51  8:17 1:19:47 
  104   2/8     766 Mark Walford            Glencoe            MN  62 M                           70   40:32 20.0  1:22  159   26:34  8:52 1:20:01 
  105   1/5     769 Julie Ward              Maple Grove        MN  51 F    71  8:01  1:50  1:57  102   42:21 19.1  1:38  148   26:08  8:43 1:20:03 
  106   8/17    655 Justin Moen             St. Louis Park     MN  28 M    62  7:52  1:48  3:09  133   43:45 18.5  0:43  111   24:54  8:18 1:20:21 
  107  12/18    621 Noel Johnson            Buffalo            MN  34 M   224 10:54  2:29  1:49   94   41:53 19.3  1:21  100   24:35  8:12 1:20:29 
  108  16/24    771 Warren Weber            Swanville          MN  44 M   198 10:14  2:20  2:41   63   40:23 20.1  1:02  155   26:26  8:49 1:20:43 
  109   4/20    516 Katie Benson            Buffalo            MN  34 F   229 11:04  2:31  2:43  101   42:09 19.2  0:52   74   23:57  7:59 1:20:44 
  110  17/24    531 James Brooks            Olivia             MN  43 M                          162   44:34 18.2  0:45   95   24:28  8:10 1:20:52 
  111  18/24    586 Scott Glaser            Hutchinson         MN  44 M   126  8:57  2:03  3:26   79   41:03 19.7  2:16  119   25:16  8:26 1:20:57 
  112   5/20    642 Nicole Maloney          Truman             MN  31 F   215 10:36  2:25  2:41  107   42:39 19.0  0:58   85   24:08  8:03 1:21:00 
  113   2/12    767 Hannah Walsh            Litchfield         MN  20 F    31  7:16  1:39  2:29  155   44:23 18.3  1:15  129   25:44  8:35 1:21:05 
  114   4/8     768 Shelbie Walsh           Litchfield         MN  19 F    32  7:16  1:40  2:29  157   44:25 18.2  1:13  130   25:44  8:35 1:21:05 
  115   3/8     675 Forrest Peterson        Willmar            MN  63 M   174  9:54  2:15  2:10   97   42:04 19.3  1:38  123   25:21  8:27 1:21:05 
  116  12/17    526 Lee Braaten             Glenwood           MN  49 M    66  7:58  1:49  3:28   78   40:55 19.8  1:55  169   26:57  8:59 1:21:10 
  117   5/6     542 Wayne Dahlen            Spicer             MN  55 M   246 11:49  2:41  1:48   99   42:06 19.2  1:17   89   24:14  8:05 1:21:12 
  118   9/17    852 Ben Larson              Rosville           MN  28 M    81  8:12  1:52  2:30  103   42:31 19.1  1:54  149   26:09  8:43 1:21:13 
  119   3/22    672 Amy Pederson            New London         MN  27 F   179 10:00  2:17  1:36  134   43:50 18.5  1:13  110   24:53  8:18 1:21:30 
  120   4/5     700 Tanner Rood             Montevideo         MN  17 M   227 10:59  2:30  1:33  123   43:23 18.7  1:05  102   24:36  8:12 1:21:34 
  121   4/22    786 Becky Zenk              Minneapolis        MN  29 F    43  7:28  1:42  1:50  158   44:26 18.2  0:56  171   26:58  9:00 1:21:37 
  122  13/25    558 Andy Dybvig             Plymouth           MN  36 M   158  9:37  2:11  3:17  138   43:55 18.4  1:41   62   23:13  7:45 1:21:41 
  123   8/25    534 Melissa Bunde           Madison Lake       MN  42 F   160  9:41  2:13  1:33   90   41:46 19.4  1:42  175   27:16  9:06 1:21:57 
  124   2/5     661 Lorrie Oistad           Sartell            MN  54 F   131  9:01  2:03  2:53  129   43:29 18.6  1:54  107   24:49  8:17 1:22:04 
  125  13/18    778 Matthew Williams        Saint Paul         MN  31 M   207 10:20  2:21  3:17   86   41:37 19.5  1:27  125   25:30  8:30 1:22:10 
  126   4/8     591 Edward Haag             Marshall           MN  61 M   249 11:56  2:43  3:32  100   42:08 19.2  1:11   65   23:26  7:49 1:22:10 
  127   6/20    667 Kari Osmondson          St Cloud           MN  31 F   104  8:41  1:59  1:36  140   43:57 18.4  1:11  165   26:51  8:57 1:22:13 
  128   7/20    679 Molly Pool              Buffalo            MN  34 F   137  9:08  2:05  2:19  184   45:37 17.8  1:10   87   24:11  8:04 1:22:22 
  129  13/17    729 Tom Smith               Chanhassen         MN  46 M   116  8:52  2:01  2:38  125   43:26 18.6  1:33  137   25:56  8:39 1:22:23 
  130  14/17    403 Joe Stenermer           Easton             MN  47 M   205 10:19  2:21  3:20   96   42:03 19.3  1:29  120   25:18  8:26 1:22:27 
  131  11/17    858 Mike Weinberger         Eden Prairie       MN  54 M   214 10:35  2:25  2:40   76   40:51 19.8  1:56  162   26:41  8:54 1:22:41 
  132   5/8     537 Bert Chamberlain        Moorhead           MN  61 M    61  7:51  1:47  3:16   91   41:49 19.4  1:35  193   28:13  9:25 1:22:43 
  133   9/25    735 Teresa Stevermer        Easton             MN  44 F   105  8:43  1:59  2:19  118   43:07 18.8  1:19  176   27:18  9:06 1:22:44 
  134   5/22    657 Jennifer Nagorski       Big Lake           MN  26 F   138  9:12  2:06  2:18  181   45:30 17.8  1:15   98   24:31  8:11 1:22:44 
  135  10/25    772 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  43 F   114  8:52  2:01  2:21  159   44:28 18.2  0:47  154   26:25  8:49 1:22:52 
  136   8/20    504 Rebekah Archer          Minneapolis        MN  34 F   192 10:09  2:19  1:43  160   44:31 18.2  0:52  128   25:43  8:35 1:22:57 
  137   5/5     702 Patrick Rooney          Belgrade           MN  16 M   170  9:52  2:15  4:11  177   45:15 17.9  0:48   56   22:54  7:38 1:22:59 
  138   5/8     548 Jessica De Groot        Prinsburg          MN  18 F   159  9:38  2:12  4:05  122   43:17 18.7  0:53  113   25:08  8:23 1:23:00 
  139   9/20    699 Candy Ronning           Sauk Centre        MN  33 F   233 11:14  2:34  2:48  166   44:45 18.1  0:48   67   23:29  7:50 1:23:02 
  140   4/10    837 Stephanie Johnson       Cold Spring        MN  46 F   208 10:22  2:22  2:35  143   44:06 18.4  1:44   93   24:21  8:07 1:23:07 
  141   3/12    577 Lindsey Fitting         Buffalo            MN  24 F   142  9:22  2:08  2:06  131   43:34 18.6  1:42  157   26:30  8:50 1:23:11 
  142  14/25    696 Ryan Roder              Buffalo            MN  37 M   225 10:56  2:30  2:07  175   45:12 17.9  0:41   92   24:21  8:07 1:23:14 
  143  19/24    556 Christian Duininck      Spicer             MN  44 M     2  5:34  1:16  2:00  147   44:15 18.3  1:19  225   30:10 10:04 1:23:16 
  144   6/22    764 Heidi Vitense           St. Louis Park     MN  28 F   199 10:14  2:20  2:39  132   43:39 18.6  1:22  124   25:23  8:28 1:23:16 
  145  10/17    695 Jarad Ripperger         Willmar            MN  28 M   130  9:00  2:03  2:48  139   43:56 18.4  1:50  132   25:46  8:36 1:23:19 
  146  11/17    582 Bob Furr                Duluth             MN  28 M   165  9:46  2:14  6:11   73   40:45 19.9  3:34   58   23:05  7:42 1:23:19 
  147  11/25    686 Melissa Radel           New London         MN  44 F   107  8:45  2:00  2:10  172   45:00 18.0  1:28  141   26:01  8:41 1:23:23 
  148  14/18    856 Ryan Anderson           Sauk Centre        MN  31 M   191 10:09  2:19  3:12  199   46:33 17.4  0:38   55   22:54  7:38 1:23:24 
  149  10/20    610 Krista Honsey           Buffalo            MN  33 F   152  9:31  2:10  3:21  117   43:06 18.8  1:14  153   26:20  8:47 1:23:30 
  150   4/12    640 Alexis Mahowald         Saint Cloud        MN  24 F    83  8:14  1:53  2:33  174   45:06 18.0  0:57  163   26:48  8:56 1:23:35 
  151   5/12    518 Tara Bernhagen          Willmar            MN  24 F    58  7:50  1:47  2:49  183   45:33 17.8  1:19  152   26:13  8:45 1:23:42 
  152   6/8     650 Leah Mergen             Litchfield         MN  19 F    93  8:23  1:55  3:43  165   44:38 18.1  0:57  144   26:07  8:43 1:23:46 
  153  12/17    632 Joseph Lang             Paynesville        MN  26 M   240 11:37  2:39  2:45  105   42:34 19.0  0:57  143   26:04  8:42 1:23:56 
  154  12/17    627 Daniel Klages           Mankato            MN  51 M   221 10:48  2:28  2:39  115   43:01 18.8  1:46  142   26:02  8:41 1:24:15 
  155  13/17    781 Ted Wurm                Spicer             MN  52 M   151  9:31  2:10  2:43  164   44:37 18.2  1:30  146   26:08  8:43 1:24:28 
  156  11/20    737 Lynn Stoneburner        Paynesville        MN  31 F   166  9:47  2:14  1:42  126   43:27 18.6  0:48  210   28:59  9:40 1:24:40 
  157   1/3     658 Wendy Nelsen            Willmar            MN  59 F   255 12:37  2:52  2:33  146   44:10 18.3  1:04   97   24:29  8:10 1:24:50 
  158  20/24    560 Michael Ebnet           Buffalo            MN  41 M    74  8:04  1:50  2:08   85   41:33 19.5  2:09  234   31:00 10:20 1:24:52 
  159   3/5     634 Claudia Lenz            Willmar            MN  51 F   175  9:54  2:15  2:46  171   44:58 18.0  0:43  160   26:38  8:53 1:24:57 
  160   3/5     638 Tyler Lund              Fort Collins       CO  23 M   186 10:04  2:18  4:35  156   44:24 18.2  1:53   82   24:05  8:02 1:24:59 
  161   5/10    647 Jill McNamara           Buffalo            MN  45 F   102  8:39  1:58  2:09  170   44:49 18.1  1:08  199   28:25  9:29 1:25:07 
  162   4/4     557 Grant Duininck          Spicer             MN  13 M   100  8:34  1:57  2:11  141   44:03 18.4  1:19  212   29:14  9:45 1:25:20 
  163   5/13    618 Anjanette Johnson       Minneapolis        MN  38 F   164  9:46  2:14  1:59  180   45:28 17.8  2:23  136   25:54  8:38 1:25:28 
  164   7/22    842 Jessica Lapoint         Spicer             MN  27 F   163  9:45  2:13  1:34  185   45:39 17.7  0:42  187   27:54  9:18 1:25:32 
  165  12/20    553 Jennifer Donabauer      Avon               MN  32 F   239 11:28  2:37  1:32  142   44:06 18.4  0:46  191   28:11  9:24 1:26:01 
  166  15/18    836 Jarrett Hubbard         Willmar            MN  30 M   153  9:32  2:10  2:47   37   38:30 21.0  1:57  245   33:25 11:09 1:26:08 
  167   7/8     757 Liana Tonsager          St. James          MN  18 F   189 10:07  2:18  2:52  161   44:32 18.2  1:26  178   27:29  9:10 1:26:23 
  168  15/25    749 Travis Theis            St. Cloud          MN  35 M   157  9:35  2:11  3:32  104   42:31 19.1  1:36  214   29:16  9:46 1:26:28 
  169   6/13    713 Lisa Schiltz            Buffalo            MN  38 F   112  8:50  2:01  2:45  136   43:52 18.5  2:08  211   29:10  9:44 1:26:44 
  170   1/1     730 Don Snyder              Burnsville         MN  67 M   111  8:49  2:01  5:24  111   42:49 18.9  2:33  173   27:11  9:04 1:26:44 
  171  16/25    502 Cory Anderson           Milaca             MN  39 M    98  8:30  1:56  2:57  152   44:21 18.3  1:23  218   29:42  9:54 1:26:50 
  172  12/25    753 Jill Toering            Brooklyn Park      MN  42 F   118  8:53  2:02  2:13  149   44:18 18.3  1:01  230   30:28 10:10 1:26:52 
  173   8/22    592 Jana Hadorn             Spring Park        MN  27 F    38  7:22  1:41  1:50  196   46:21 17.5  1:07  229   30:24 10:08 1:27:02 
  174  17/25    523 Michael Bourdaghs       Mahtomedi          MN  36 M    76  8:07  1:51  2:53  210   47:34 17.0  0:59  180   27:36  9:12 1:27:06 
  175  13/20    760 Amy Van Beck            New Munich         MN  33 F   219 10:43  2:27  2:53  203   46:41 17.4  0:47  145   26:07  8:43 1:27:09 
  176  21/24    612 Troy Huntley            Rosemount          MN  43 M    86  8:15  1:53  2:45  192   46:00 17.6  1:57  194   28:15  9:25 1:27:10 
  177  18/25    727 Dustin Smith            Grinnell           IA  36 M    72  8:03  1:50  2:39  145   44:10 18.3  2:07  228   30:24 10:08 1:27:20 
  178   6/12    646 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  20 F   106  8:45  2:00  3:16  197   46:28 17.4  0:38  196   28:20  9:27 1:27:25 
  179   7/13    659 Angela Nelson           St Cloud           MN  36 F    59  7:50  1:47  1:36  154   44:22 18.3  2:16  236   31:24 10:28 1:27:26 
  180   6/8     665 John O'Neill            Bird Island        MN  60 M   162  9:44  2:13  2:14  212   47:44 17.0  0:52  170   26:58  9:00 1:27:31 
  181  19/25    841 Christopher Kromm       Richmond           MN  38 M   213 10:32  2:24  5:03  201   46:37 17.4  1:18   81   24:05  8:02 1:27:33 
  182   9/22    670 Sarah Pattison          Saint Paul         MN  29 F    88  8:15  1:53  2:02  144   44:09 18.3  1:31  239   31:52 10:38 1:27:47 
  183  13/25    653 Candy Millerbernd       Chaska             MN  43 F   169  9:51  2:15  2:13  179   45:25 17.8  1:44  203   28:42  9:34 1:27:53 
  184   6/10    707 Heidi Sachs             Avon               MN  48 F   256 12:45  2:54  1:18  211   47:36 17.0  2:02   90   24:14  8:05 1:27:53 
  185   7/12    755 Cassie Tomlinson        Grand Forks        ND  22 F   115  8:52  2:01  3:57  213   47:55 16.9  1:27  133   25:47  8:36 1:27:56 
  186   8/13    595 Kristi Hance            Monticello         MN  38 F   234 11:15  2:34  2:17  220   48:44 16.6  1:33   88   24:13  8:05 1:28:00 
  187  13/17    687 Erik Rannetsberger      Willmar            MN  28 M   212 10:31  2:24  4:39   87   41:41 19.4  1:56  215   29:19  9:47 1:28:03 
  188  10/22    703 Megan Royer             Minneapolis        MN  25 F   139  9:14  2:06  3:57  204   46:59 17.2  1:56  150   26:09  8:43 1:28:13 
  189  14/20    575 Sheila Feldman          Buffalo            MN  34 F   245 11:48  2:41  3:07  124   43:23 18.7  1:43  198   28:21  9:27 1:28:20 
  190  14/17    677 Benjamin Pieh           Montevideo         MN  29 M   140  9:15  2:06  3:05  188   45:47 17.7  1:45  202   28:36  9:32 1:28:26 
  191   9/13    784 Lisa Zeman              Elk River          MN  39 F   211 10:28  2:23  2:13  202   46:38 17.4  2:13  172   26:59  9:00 1:28:29 
  192   8/12    731 Christina Sorensen      St. Louis Park     MN  24 F   182 10:01  2:17  2:35  227   49:17 16.4  0:53  147   26:08  8:43 1:28:52 
  193   6/6     538 John Court              Spicer             MN  56 M   143  9:22  2:08  2:39  207   47:21 17.1  0:57  208   28:52  9:38 1:29:10 
  194  14/17    506 Burt Arrigoni           Becker             MN  51 M    89  8:16  1:53  3:25  176   45:13 17.9  2:04  226   30:20 10:07 1:29:16 
  195  14/25    779 Jenn Windels            Grand Rapids       MN  40 F   185 10:04  2:18  3:01  148   44:18 18.3  2:01  222   30:00 10:00 1:29:22 
  196  20/25    684 Kevin Quinn             St Cloud           MN  37 M   261 16:12  3:41  2:24  153   44:21 18.3  0:43  135   25:52  8:38 1:29:30 
  197  16/18    512 Eric Baukol             Montevideo         MN  30 M   173  9:53  2:15  3:41  206   47:11 17.2  0:56  186   27:52  9:18 1:29:31 
  198  11/22    848 Emily Ward              Chicago            IL  25 F   133  9:05  2:04  1:15  186   45:40 17.7  1:50  238   31:45 10:35 1:29:33 
  199  17/18    785 Andy Zenk               Grand Forks        ND  32 M    54  7:42  1:45                          0:52  227   30:20 10:07 1:29:38 
  200  15/17    619 Brett Johnson           Apple Valley       MN  45 M   210 10:26  2:23  2:33  178   45:22 17.9  1:45  217   29:41  9:54 1:29:45 
  201  10/13    579 Maureen Foreman         Lino Lakes         MN  39 F   119  8:54  2:02  2:45  215   48:13 16.8  1:30  200   28:29  9:30 1:29:48 
  202  15/17    622 Brian Jones             Miller             SD  50 M   242 11:43  2:40  4:04  209   47:30 17.1  0:52  134   25:48  8:36 1:29:56 
  203  15/17    845 Cory Schlack            Fargo              ND  25 M   231 11:06  2:32  4:32  265 1:28:14  9.2        127   25:36  8:32 1:30:00 
  204  15/25    756 Kerry Tonsager          St. James          MN  44 F   247 11:51  2:42  2:12  195   46:20 17.5  2:06  184   27:47  9:16 1:30:14 
  205   2/3     581 Nancy Fritz             Willmar            MN  56 F   196 10:13  2:20  3:24  187   45:44 17.7  0:47  224   30:09 10:03 1:30:15 
  206   4/5     701 Anthony Rooney          Belgrade           MN  21 M   171  9:53  2:15  4:05  235   51:25 15.8  0:54   79   24:01  8:01 1:30:16 
  207  16/17    565 Andrew Erickson         New Brighton       MN  29 M    82  8:13  1:52  2:40  221   48:44 16.6  0:58  219   29:46  9:56 1:30:20 
  208  18/18    607 Bryan Heneman           Woodbury           MN  33 M   223 10:53  2:29  4:09  193   46:05 17.6  2:03  177   27:28  9:10 1:30:37 
  209  16/25    535 Kate Busse              Apple Valley       MN  40 F   190 10:08  2:19  2:56  216   48:18 16.8  1:08  195   28:19  9:27 1:30:47 
  210  17/25    734 Christy Steinbach       Marshall           MN  40 F   200 10:15  2:20  2:15  168   44:48 18.1  3:01  231   30:43 10:15 1:31:02 
  211  18/25    405 Sarah Svenninasen       Sioux Falls        SD  41 F   156  9:34  2:11  2:55  169   44:49 18.1  3:02  233   30:48 10:16 1:31:06 
  212  12/22    777 Melissa Wenker          Sauk Centre        MN  26 F   250 11:58  2:44  3:24  205   46:59 17.2  1:52  168   26:56  8:59 1:31:08 
  213  13/22    599 Laura Hartog            Atwater            MN  25 F   146  9:26  2:09  4:04  223   48:47 16.6  1:10  183   27:44  9:15 1:31:10 
  214  16/17    521 Jim Blomquist           Spicer             MN  54 M   178  9:59  2:17  3:17  228   49:32 16.4  0:56  179   27:35  9:12 1:31:17 
  215   8/8     528 Johnna Bratt            Bird Island        MN  19 F   149  9:28  2:10  4:05  219   48:42 16.6  0:47  201   28:34  9:32 1:31:34 
  216  15/20    513 Kristin Beeler          Maple Grove        MN  33 F   193 10:11  2:19  2:44  194   46:08 17.6  1:07  240   32:00 10:40 1:32:08 
  217   9/12    669 Joanne Pattison         Willmar            MN  22 F    85  8:15  1:53  2:11  214   48:10 16.8  1:21  241   32:14 10:45 1:32:09 
  218  10/12    517 Lauren Berger           Grand Forks        ND  23 F   113  8:50  2:01  4:00  230   50:01 16.2  1:02  197   28:21  9:27 1:32:12 
  219  19/25    561 Jan Egge                Princeton          MN  41 F   235 11:18  2:34  2:20  225   49:02 16.5  1:56  185   27:49  9:17 1:32:23 
  220  14/22    554 Megan Dooley            St Louis Park      MN  29 F   184 10:03  2:17  3:43  234   51:07 15.8  1:46  139   25:56  8:39 1:32:34 
  221  11/13    649 Kathleen Meath          New Ringgold       PA  37 F   180 10:01  2:17  4:01  233   51:00 15.9  1:39  140   25:59  8:40 1:32:38 
  222  22/24    746 Loren Swenson           Willmar            MN  41 M   248 11:56  2:43  3:15  217   48:19 16.8  1:01  192   28:12  9:24 1:32:39 
  223   7/8     711 Patrick Sauter          St Paul            MN  62 M   260 14:07  3:13  4:05  226   49:14 16.5  1:19   84   24:07  8:03 1:32:50 
  224   7/10    623 Tyann Jones             Miller             SD  48 F   251 12:04  2:45  1:44  231   50:26 16.1  1:00  188   27:54  9:18 1:33:06 
  225  15/22    620 Jessica Johnson         New London         MN  25 F   147  9:26  2:09  4:06  222   48:46 16.6  1:09  221   29:56  9:59 1:33:21 
  226  16/20    719 Rebecca Scott           Foley              MN  34 F   134  9:05  2:04  3:44  163   44:35 18.2  2:21  247   33:43 11:15 1:33:25 
  227  17/20    544 Karen Damhof            Minneapolis        MN  31 F   155  9:32  2:10  3:13  237   51:31 15.7  1:07  189   28:07  9:23 1:33:28 
  228  16/17    404 Larry Mathison          Minneapolis        MN  45 M   167  9:47  2:14  2:32  150   44:19 18.3  2:00  253   35:05 11:42 1:33:41 
  229  11/12    683 Nicole Pritchard        Moorhead           MN  23 F   232 11:08  2:32  2:56  200   46:35 17.4  2:21  232   30:47 10:16 1:33:47 
  230  12/13    590 Heather Guyan           Litchfield         MN  37 F    65  7:57  1:49  2:36  240   52:27 15.4  2:32  204   28:42  9:34 1:34:12 
  231  17/17    654 Tom Millerbernd         Chaska             MN  45 M    91  8:21  1:54  3:20  241   52:40 15.4  1:39  205   28:42  9:34 1:34:40 
  232  16/22    843 Theresa Meath           Minneapolis        MN  29 F   243 11:45  2:41  5:00  236   51:30 15.7  1:20  114   25:08  8:23 1:34:40 
  233  17/22    750 Bethany Thompson        Princeton          MN  26 F   226 10:57  2:30  3:25  232   50:41 16.0  1:14  213   29:14  9:45 1:35:29 
  234  17/17    725 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  52 M   258 12:58  2:57  4:37  218   48:40 16.6  2:54  164   26:49  8:57 1:35:55 
  235   8/10    751 Paula Thomsen           Savage             MN  45 F   128  8:59  2:03  2:49  189   45:58 17.6  1:06  263   37:11 12:24 1:36:02 
  236  23/24    774 Allen Weis              Delano             MN  44 M   228 11:01  2:31  2:44  208   47:27 17.1  1:16  246   33:36 11:12 1:36:03 
  237   4/5     776 Cindy Wendroth          Zumbrota           MN  54 F   222 10:50  2:28  3:27  229   49:32 16.4  1:18  235   31:10 10:24 1:36:14 
  238  18/22    562 Kelly Ehnes             Maple Grove        MN  29 F   236 11:18  2:35  2:16  224   48:52 16.6  2:14  237   31:44 10:35 1:36:23 
  239  19/22    570 Joy Esboldt             Minneapolis        MN  26 F   103  8:39  1:58  3:53  190   45:59 17.6  2:34  258   35:55 11:59 1:36:58 
  240  21/25    685 Jamie Radabaugh         Eau Claire         WI  39 M   230 11:04  2:31  5:08  173   45:03 18.0  2:08  248   34:22 11:28 1:37:43 
  241  22/25    688 Luther Rauk             Spicer             MN  36 M   195 10:13  2:20  3:22  248   54:25 14.9  1:05  220   29:48  9:56 1:38:50 
  242  20/22    710 Katherine Sauter        Minneapolis        MN  27 F   238 11:23  2:36  2:42  251   56:09 14.4  1:08  182   27:42  9:14 1:39:03 
  243  20/25    847 Lora Toussaint          Buffalo            MN  43 F   203 10:19  2:21  3:16  254   57:06 14.2  2:31  158   26:31  8:51 1:39:41 
  244   8/8     569 Gary Esboldt            Willmar            MN  60 M   244 11:46  2:41  3:24  198   46:32 17.4  2:30  257   35:55 11:59 1:40:04 
  245  21/25    594 Beth Hammer             Howard Lake        MN  42 F   150  9:31  2:10  3:10  256   57:17 14.1  1:04  223   30:05 10:02 1:41:05 
  246  13/13    733 Catherine Starner       Victoria           MN  38 F   148  9:27  2:09  4:09  244   53:42 15.1  2:04  242   32:15 10:45 1:41:35 
  247  22/25    636 Christine Lindblad      Minnetrista        MN  41 F   201 10:16  2:20  3:11  245   53:50 15.0  2:05  243   32:15 10:45 1:41:35 
  248  12/12    514 Megan Bell              Sioux Falls        SD  23 F   154  9:32  2:10  5:25  250   55:42 14.5  2:30  216   29:31  9:51 1:42:39 
  249  23/25    744 Andy Swanson            Ormsby             MN  39 M   257 12:50  2:55  4:19  249   55:38 14.6  1:58  190   28:09  9:23 1:42:52 
  250  24/24    402 Traci Strittmater       Edina              MN  40 M   265 18:49  4:17  2:13  238   52:05 15.6  1:18  207   28:43  9:35 1:43:06 
  251  24/25    589 Brent Guyan             Litchfield         MN  37 M   259 13:23  3:03  6:12  239   52:21 15.5  2:37  206   28:42  9:34 1:43:13 
  252   9/10    709 Colleen Sauter          Robbinsdale        MN  46 F   197 10:14  2:20  3:00  255   57:15 14.1  1:40  244   32:57 10:59 1:45:04 
  253   2/2     743 Kennedy Stromberg       Buffalo            MN  10 F    79  8:11  1:52  3:23  252   56:32 14.3  1:12  260   36:18 12:06 1:45:35 
  254  18/20    742 Jamie Stromberg         Buffalo            MN  34 F   204 10:19  2:21  2:28  243   53:12 15.2  2:48  262   37:01 12:21 1:45:46 
  255   5/5     571 Samuel Esboldt          Willmar            MN  21 M   263 17:45  4:02  3:54  191   45:59 17.6  2:33  256   35:54 11:58 1:46:04 
  256  21/22    651 Amy Jo Meyer            Minneapolis        MN  26 F   177  9:58  2:16  4:23  246   54:10 15.0  1:30  259   36:08 12:03 1:46:08 
  257   3/3     578 Pam Fitting             Buffalo            MN  58 F   188 10:05  2:18  1:54  253   57:02 14.2  0:57  261   36:39 12:13 1:46:35 
  258  23/25    678 Linda Pinke Resop       Dassel             MN  43 F   168  9:51  2:15  3:07  258   58:08 13.9  1:17  251   34:54 11:38 1:47:14 
  259  24/25    522 Melissa Bodin           Clara City         MN  43 F   241 11:43  2:40  3:59  242   52:46 15.4  1:14  264   38:20 12:47 1:48:00 
  260  25/25    724 Jeremy Sivula           South Haven        MN  38 M   262 16:14  3:42  4:01  247   54:21 14.9  1:55  249   34:34 11:32 1:51:04 
  261   5/5     566 Heidi Erickson          Lino Lakes         MN  52 F   187 10:04  2:18  6:27  257   57:57 14.0  1:28  255   35:22 11:48 1:51:16 
  262  19/20    541 Laurie Dahl             Dawson             MN  33 F    67  7:58  1:49  5:39  260   58:24 13.9  5:10  254   35:14 11:45 1:52:23 
  263  22/22    568 Terra Erickson          New Brighton       MN  29 F   252 12:07  2:46  4:33  261   58:33 13.8  1:13  265   38:47 12:56 1:55:11 
  264  20/20    645 Kim McLellan            Richmond           MN  34 F   202 10:18  2:21  4:23  262   59:01 13.7  1:42  266   40:32 13:31 1:55:55 
  265  10/10    726 Denise Smieja           Woodbury           MN  47 F   253 12:18  2:48  4:40  263 1:04:57 12.5  2:20  250   34:46 11:36 1:58:59 
  266  17/17    519 Daniel Bettendorf       Lino Lakes         MN  29 M   264 18:42  4:15  5:10  259   58:20 13.9  1:59  252   35:00 11:40 1:59:09 
  267  25/25    780 Stephanie Woodward      Hugo               MN  43 F   209 10:22  2:22  2:21  264 1:05:22 12.4  1:46  267   42:43 14:15 2:02:32 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  821 Team Oxygen                                      2  5:26  1:14  0:49    2   36:11 22.4  0:31    1   16:25  5:29   59:20 
           Mike McLain , John Seifert , Cj Seifert                
    2  392 Team Triple Trouble                              5  6:21  1:27  0:55    1   35:22 22.9  0:34    7   22:35  7:32 1:05:45 
           Krisie Melsen , Eric Nacey , Jodi Gertken              
    3  809 M & J TriTeam                                   13  7:39  1:45  1:42    4   38:17 21.2  0:37    3   19:49  6:37 1:08:03 
           Mary Deeg , Mary Deeg , Jake Gilmer                    
    4  808 lindstroms                                      12  7:25  1:42  1:05    5   39:48 20.4  0:38    5   21:21  7:07 1:10:16 
           Elizabeth (lindstrom) Dayton , Isaac Lindstrom , Anna  
    5  795 Central Tri Stars                                8  6:50  1:34  1:02   13   42:55 18.9  0:35    2   19:11  6:24 1:10:33 
           Julian Reed , Keenan Reed , William Dean               
    6  543 AJ                                               4  6:04  1:23  0:44   15   43:36 18.6                          1:10:46 
           Abby Daly , John Daly , John Daly                      
    7  817 Team ADA                                         3  5:33  1:16  0:58   18   44:30 18.2  1:31    8   22:44  7:35 1:15:15 
           Andrew Wehrman , Dixie Scribner , Andrew Wehrman       
    8  807 Kari/Jodi/Kathy                                 29 10:10  2:19  1:11    6   40:24 20.0  0:38   13   23:25  7:49 1:15:47 
           Kari Sorenson , Jodi Fonkert , Kathy Hanson            
    9  804 ill advised                                     25  9:18  2:07  0:53   11   41:30 19.5  0:37   15   23:40  7:54 1:15:55 
           Melanie Wirth , Michael Wirth , Caleb Collins          
   10  818 Team Hoeft                                      14  7:52  1:48  1:35    8   41:05 19.7  0:58   23   25:45  8:35 1:17:12 
           Carl Hoeft , Jeff Hoeft , Jared Hoeft                  
   11  794 Blonde's                                        28 10:06  2:18  1:37    7   40:49 19.8  1:43   12   23:03  7:41 1:17:17 
           Jill Peterson , Lucy Gray , Lucy Gray                  
   12  828 The Replacements                                 9  7:10  1:38  1:11   14   43:13 18.7  0:39   22   25:15  8:25 1:17:25 
           Jackson Roberts , David Fritz , Cate Fritz             
   13  829 Tom/Cole/Brett                                  22  8:54  2:02  0:53    9   41:10 19.7  0:39   24   26:01  8:41 1:17:34 
           Tom Hanson , Cole Hanson , Brett Hanson                
   14  825 The Double Decades                               1  5:14  1:12  0:54   31   48:04 16.9  0:37   16   23:41  7:54 1:18:29 
           Dan Felt , Karen Langmo , Mim Wendlandt                
   15  813 Rackenam                                        10  7:11  1:38  0:59   35   49:15 16.4  0:33    4   20:48  6:56 1:18:45 
           Rachel Croonquist , McKenna Olson , Samantha Hanson    
   16  805 Jake/Andrew/Nick                                30 10:11  2:19  0:44   23   45:55 17.6  0:28    6   21:36  7:12 1:18:52 
           Jake Sorenson , Andrew Ziess , Nick Hanson             
   17  801 Forty and Up                                    23  9:01  2:03  0:56   12   42:37 19.0  0:39   28   26:17  8:46 1:19:28 
           Lynn Reichert , Nia Meierhofer , Julie Meyer           
   18  799 Floor to Ceiling                                24  9:10  2:05  0:59   17   44:23 18.3  0:38   20   24:47  8:16 1:19:55 
           Matt Horning , Ryan Horning , Zach Horning             
   19  802 Fritzkotte                                       6  6:40  1:31  0:54   10   41:28 19.5  0:47   38   31:05 10:22 1:20:52 
           Jessica Horstkotte , Ross Moren , Laurel Fritz         
   20  798 Fast and Furious                                16  8:04  1:50  0:51   20   44:53 18.0  0:34   32   27:23  9:08 1:21:44 
           Anna Seefeldt , Heather Seefeldt , Luke Kompelien      
   21  823 Team Shadow                                     21  8:21  1:54  1:02   33   48:56 16.6  0:36   14   23:33  7:51 1:22:26 
           Sam Newell , Curtis Wehrman , Sam Newell               
   22  797 Double H                                        31 10:18  2:21  0:57   19   44:44 18.1  0:35   25   26:03  8:41 1:22:35 
           Lyndsey Paffrath , Tim Helgeson , Jacob Helgeson       
   23  822 Team Russell                                     7  6:45  1:32  0:59   28   46:54 17.3  0:59   31   27:13  9:05 1:22:49 
           Michael Russell , Katie Russell , Katie Russell        
   24  789 A TRI-ING FAMILY                                17  8:08  1:51  1:29    3   38:11 21.2  0:54   44   34:16 11:26 1:22:56 
           Rebecca McCleery , Marcus McCleery , Jerry Westphal    
   25  791 A-Team                                          15  7:52  1:48  1:08   26   46:46 17.3  0:42   30   27:06  9:02 1:23:32 
           Darren Orsten , Riley Gardner , Joshua Curtiss         
   26  850 Areker                                          33 10:44  2:27  1:07   27   46:50 17.3  0:43   21   25:02  8:21 1:24:25 
           Andi Readel , Evan Kimlinger , Beth Readel             
   27  788 2 Guys and a Girl                               35 10:59  2:30  0:55   37   49:37 16.3  0:32    9   22:45  7:35 1:24:46 
           Anita Jackson , Aaron Collins , Dylan Rudningen        
   28  854 Team Gary                                       43 12:46  2:54  2:38   25   46:43 17.3  0:42   10   22:49  7:37 1:25:36 
           Elizabeth Gary , Elizabeth Gary , Jason Gary           
   29  792 Black Out Team                                  34 10:46  2:27  0:58   32   48:40 16.6  0:36   19   24:42  8:14 1:25:41 
           Alicia Koenen , Annie Winter , Paige Sabe              
   30  826 The Dream Team                                  18  8:11  1:52  1:28   41   51:49 15.6  0:35   18   24:31  8:11 1:26:32 
           Zoe Vossen , Cody McFarlend , Baillee Hauser           
   31  820 Team Marek                                      11  7:24  1:41  1:09   40   50:50 15.9  0:49   29   26:43  8:55 1:26:53 
           Steve Marek , Mitch Marek , Steve Marek                
   32  815 Splash,Flash & Dash                             20  8:18  1:54  1:00   36   49:33 16.3  0:42   34   28:29  9:30 1:28:01 
           Stefanie Morland , Mitchell G Grunig , Liz Erickson    
   33  806 Jill's Excited                                  40 12:24  2:50  0:50   29   46:57 17.3  0:44   33   28:05  9:22 1:28:58 
           Tom Rice , Beth Pederson , Jill Kruger                 
   34  816 SWARTZER                                        39 12:17  2:48  1:04   24   46:04 17.6  0:44   35   29:25  9:49 1:29:32 
           Tonia Swartzer , Michael Swartzer , Tonia Swartzer     
   35  830 TRI TEAM Z                                      32 10:28  2:23  1:28   22   45:31 17.8  0:57   40   31:12 10:24 1:29:34 
           Patti Beacom , Joe Linquist , Jennifer Linquist        
   36  811 Mudders                                                                16   43:44 18.5  0:49   36   30:03 10:01 1:30:54 
           Nathan Pederson , Nathan Pederson , Terri Barrett      
   37  819 Team JAYBEE                                     36 11:09  2:32                          0:50   41   32:34 10:52 1:31:39 
           Jennifer Court , Mike Tolbert , Jennifer Court         
   38  796 chapin/palm                                     26  9:21  2:08  1:27   34   49:14 16.5  1:29   39   31:08 10:23 1:32:36 
           Jenna Chapin , Nicole Palm , Nicole Palm               
   39  827 The Green Fury                                  45 14:26  3:17  2:37   42   52:21 15.5  0:43   11   23:02  7:41 1:33:06 
           Jana Hedlund , Jana Hedlund , Paul Hedlund             
   40  790 Aesthetics Girls                                37 11:19  2:35  1:00   30   47:27 17.1  1:41   42   33:17 11:06 1:34:42 
           Andrea Dolan , Danielle Palm , Danielle Palm           
   41  814 She Tri's                                       38 11:40  2:39  0:57   44   57:13 14.2  0:41   17   24:19  8:07 1:34:49 
           Sandy Schow , Nikki Thein , Katie Swenson              
   42  812 oakdale beach girls                             44 13:02  2:58  1:01   21   45:03 18.0  0:55   45   36:42 12:14 1:36:42 
           Cheryl Hanson , Cathy Hofer , Sarah Larson             
   43  831 Ultrasonics                                     42 12:45  2:54  0:50   43   57:09 14.2  0:54   26   26:07  8:43 1:37:43 
           Vanessa Henjum , Melanie Helgeson , Stephanie Medalen  
   44  853 Masters                                         41 12:32  2:51  1:18   38   49:41 16.3  0:50   43   34:06 11:22 1:38:26 
           Dean Erickson , Kory Johnson , Dean Erickson           
   45  803 Hot MES                                         19  8:18  1:54  1:16   46 1:03:16 12.8  0:36   27   26:08  8:43 1:39:32 
           Emma Kleis , Mary Willrodt , Sarah Willrodt            
   46  793 Blomquist/Newland                               27  9:52  2:15  3:26   39   49:48 16.3  0:48   46   38:52 12:58 1:42:44 
           Eve Blomquist , Eve Blomquist , Tony Newland           
   47  824 TH and TH                                       46 15:31  3:32  1:16   45   59:11 13.7  1:06   37   30:05 10:02 1:47:06 
           Tom Hammer , Tommy Horn , Tommy Horn                   

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 859 Perry Schmidt           Hamel              MN  49 M                     2:36    1   41:21 19.6  0:53    1   22:44  7:35         
 549 Shane Deal              Litchfield         MN  42 M      1  8:14  1:53  4:29                                                    
 573 Frank Farrar            Britton            SD  83 M      2 11:11  2:33  6:21                                                    
 716 Clara Schultz           Minneapolis        MN  17 F      3 11:25  2:36                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 John Shelp              Maple Plain        MN  40 M    5:25  1:14 
    2 Christian Duininck      Spicer             MN  44 M    5:34  1:16 
    3 Scotty Erickson         Ramsey             MN  50 M    5:40  1:18 
    4 Jacob Vukovich          Brookings          SD  19 M    5:45  1:19 
    5 Molly Peichel           Rice               MN  19 F    5:56  1:21 
    6 Carole Weiland          Champlin           MN  41 F    6:02  1:23 
    7 Robert Brown            Hopkins            MN  37 M    6:02  1:23 
    8 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  47 M    6:03  1:23 
    9 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  38 M    6:14  1:25 
   10 Kate Astrup             Fargo              ND  16 F    6:22  1:27 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 John Shelp              Maple Plain        MN  40 M   32:47 24.7 
    2 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M   33:16 24.3 
    3 Scotty Erickson         Ramsey             MN  50 M   34:07 23.7 
    4 Robert Brown            Hopkins            MN  37 M   34:16 23.6 
    5 Ted McNamara            Buffalo            MN  45 M   34:18 23.6 
    6 Jamerson Perry          Bismarck           ND  41 M   34:30 23.5 
    7 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32 M   34:41 23.4 
    8 Eddie Kaiser            Minneapolis        MN  31 M   35:02 23.1 
    9 Brad Arneson            Newlondon          MN  45 M   36:04 22.5 
   10 John Dahl               Spicer             MN  48 M   36:06 22.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Andy Wendroth           Zumbrota           MN  23 M   17:20  5:47 
    2 John Shelp              Maple Plain        MN  40 M   18:31  6:11 
    3 Grant Smith             Chanhassen         MN  15 M   18:59  6:20 
    4 Robert Brown            Hopkins            MN  37 M   19:09  6:23 
    5 Joe White               Minnetonka         MN  34 M   19:34  6:32 
    6 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32 M   19:37  6:33 
    7 Eddie Kaiser            Minneapolis        MN  31 M   19:39  6:33 
    8 Jamerson Perry          Bismarck           ND  41 M   20:02  6:41 
    9 Paul Wymar              Montevideo         MN  40 M   20:02  6:41 
   10 Nate Lien               Blackduck          MN  36 M   20:10  6:44 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  723 John Shelp              Maple Plain        MN  40    1  5:25  1:14  1:00    1   32:47 24.7  0:54    2   18:31  6:11   58:35 
    2  533 Robert Brown            Hopkins            MN  37    5  6:02  1:23  1:00    4   34:16 23.6  0:44    4   19:09  6:23 1:01:10 
    3  605 Tyler Hecht             Somerset           WI  19   10  6:32  1:29  0:47    2   33:16 24.3  0:51   12   20:17  6:46 1:01:41 
    4  648 Ted McNamara            Buffalo            MN  45   12  6:33  1:30  1:08    5   34:18 23.6  0:47   11   20:15  6:45 1:03:01 
    5  674 Jamerson Perry          Bismarck           ND  41   20  7:02  1:36  1:17    6   34:30 23.5  0:56    8   20:02  6:41 1:03:46 
    6  783 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32   35  7:34  1:43  1:24    7   34:41 23.4  0:44    6   19:37  6:33 1:03:57 
    7  625 Eddie Kaiser            Minneapolis        MN  31   40  7:39  1:45  1:05    8   35:02 23.1  0:42    7   19:39  6:33 1:04:05 
    8  567 Scotty Erickson         Ramsey             MN  50    3  5:40  1:18  1:13    3   34:07 23.7  0:45   41   22:30  7:30 1:04:14 
    9  580 Greg Franzen            Plymouth           MN  57   11  6:32  1:30  1:17   26   37:55 21.4  0:58   14   20:24  6:48 1:07:05 
   10  775 Andy Wendroth           Zumbrota           MN  23   49  7:59  1:49  1:30   44   39:18 20.6  1:24    1   17:20  5:47 1:07:28 
   11  624 Jeff Jorgenson          Brookings          MN  45   36  7:35  1:44  1:09   13   36:39 22.1  0:45   26   21:26  7:09 1:07:31 
   12  849 Joe White               Minnetonka         MN  34   65  8:17  1:53  2:32   15   36:45 22.0  0:51    5   19:34  6:32 1:07:57 
   13  637 Mark Lindquist          Bufalo             MN  40   18  6:58  1:35  2:04   17   36:49 22.0  1:08   24   21:13  7:05 1:08:10 
   14  629 James Kleven            Willmar            MN  30   57  8:11  1:52  1:42   14   36:43 22.1  0:47   17   20:51  6:57 1:08:13 
   15  572 Jp Fahey                Norwood            MN  50   26  7:19  1:40  1:15   16   36:46 22.0  0:47   35   22:15  7:25 1:08:20 
   16  738 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  33   29  7:24  1:41  1:45   25   37:55 21.4  0:41   16   20:50  6:57 1:08:33 
   17  704 Pete Royer              Litchfield         MN  53   24  7:17  1:40  1:26   11   36:36 22.1  1:03   38   22:19  7:27 1:08:38 
   18  593 Scott Hadorn            Gillette           WY  33   13  6:33  1:30  1:09   52   40:07 20.2  0:50   13   20:23  6:48 1:09:01 
   19  635 Nate Lien               Blackduck          MN  36   56  8:10  1:52  1:29   35   38:26 21.1  1:00   10   20:10  6:44 1:09:12 
   20  698 Parker Roehl            Saint Bonifacius   MN  14   17  6:42  1:32  0:52   46   39:23 20.6  0:39   32   21:55  7:19 1:09:29 
   21  532 Bill Brown              Maple Lake         MN  46   21  7:02  1:36  1:59   19   37:03 21.9  1:46   31   21:52  7:18 1:09:41 
   22  527 Mike Bratsch            Danube             MN  50   71  8:31  1:56  1:32   30   38:13 21.2  1:02   20   20:57  6:59 1:10:13 
   23  728 Grant Smith             Chanhassen         MN  15   25  7:18  1:40  1:45   72   41:20 19.6  1:05    3   18:59  6:20 1:10:24 
   24  540 John Dahl               Spicer             MN  48   52  8:03  1:50  1:27   10   36:06 22.4  0:53   63   23:59  8:00 1:10:28 
   25  732 Josh Stahl              Minnetonka         MN  43   38  7:39  1:45  1:28   12   36:36 22.1  1:09   61   23:49  7:57 1:10:38 
   26  720 Steven Scott            Gary               SD  44   33  7:33  1:43  1:39   31   38:17 21.2  0:53   40   22:23  7:28 1:10:43 
   27  615 Ken Janda               Big Lake           MN  51   32  7:33  1:43  1:48   27   38:03 21.3  1:04   37   22:18  7:26 1:10:44 
   28  600 Zachery Hauser          Raymond            MN  19   74  8:48  2:00  1:38   33   38:22 21.1  1:02   25   21:14  7:05 1:11:01 
   29  509 Mike Astrup             Fargo              ND  50   15  6:37  1:31  2:17   29   38:12 21.2  0:50   56   23:13  7:45 1:11:08 
   30  505 Brad Arneson            Newlondon          MN  45   44  7:48  1:47  1:51    9   36:04 22.5  1:11   74   24:19  8:07 1:11:11 
   31  681 Henry Praska            Brainerd           MN  31   23  7:12  1:38  1:19   45   39:19 20.6  0:53   46   22:41  7:34 1:11:21 
   32  752 Dan Toelle              Fargo              ND  40   30  7:26  1:42  1:56   50   39:49 20.3  1:12   21   21:08  7:03 1:11:30 
   33  833 Barry Bernu             Maple Grove        MN  48   19  7:01  1:36  1:48   21   37:15 21.7  1:19   72   24:09  8:03 1:11:31 
   34  748 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58  131 11:21  2:35  1:07   18   37:00 21.9  0:59   22   21:10  7:04 1:11:34 
   35  739 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  25   69  8:29  1:56  1:38   28   38:05 21.3  1:13   42   22:33  7:31 1:11:55 
   36  741 Matt Strobl             Delano             MN  36   16  6:39  1:31  1:51   22   37:17 21.7  1:05   86   25:11  8:24 1:12:02 
   37  546 Ryan Davis              Onalaska           WI  30   14  6:35  1:30  3:00   56   40:21 20.1  0:43   28   21:33  7:11 1:12:10 
   38  782 Paul Wymar              Montevideo         MN  40   31  7:27  1:42  1:36   91   42:47 18.9  0:37    9   20:02  6:41 1:12:28 
   39  759 Mitch Uecker            Annandale          MN  38   61  8:15  1:53  1:53   23   37:41 21.5  1:05   60   23:41  7:54 1:12:33 
   40  851 Ryan Ammermann          Minneapolis        MN  31   37  7:37  1:44  1:45   53   40:10 20.2  2:07   27   21:30  7:10 1:13:06 
   41  503 Luke Anton              Saint Paul         MN  26   68  8:29  1:56  2:12   54   40:11 20.2  1:29   18   20:53  6:58 1:13:12 
   42  838 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  47    6  6:03  1:23  2:39   38   38:45 20.9  1:52   76   24:23  8:08 1:13:41 
   43  689 Stephen Reigstad        Spicer             MN  37   27  7:20  1:40  2:20   65   40:47 19.9  1:04   39   22:22  7:28 1:13:51 
   44  835 Matt Erickson           Minneapolis        MN  30  108 10:12  2:19  2:35   39   38:47 20.9  0:37   29   21:46  7:16 1:13:55 
   45  587 Jason Grussing          Clara City         MN  20   41  7:40  1:45  1:51   43   39:12 20.7  0:50   82   24:40  8:14 1:14:12 
   46  511 Ryan Barney             Spicer             MN  35   67  8:25  1:55  2:44   57   40:22 20.1  0:45   33   22:01  7:21 1:14:14 
   47  855 Mike Bier               Brooklyn Center    MN  43   85  9:07  2:05  1:23   40   38:53 20.8  1:03   62   23:58  8:00 1:14:21 
   48  754 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  37   47  7:53  1:48  1:18   71   41:16 19.6  1:28   44   22:36  7:32 1:14:30 
   49  834 Allen Decrock           Minneota           MN  40  119 10:40  2:26  2:04   34   38:23 21.1  0:51   45   22:38  7:33 1:14:34 
   50  668 Mark Ostroot            Kasson             MN  15    9  6:31  1:29  3:35   93   42:49 18.9  0:50   30   21:50  7:17 1:15:33 
   51  630 Kyle Klever             Moorhead           MN  26   34  7:33  1:43  2:17   51   39:51 20.3  1:28   83   24:47  8:16 1:15:55 
   52  552 Karl Dewahl             Saint Paul         MN  56   39  7:39  1:45  3:56   32   38:21 21.1  1:33   78   24:28  8:10 1:15:55 
   53  722 Michael Shanahan        Watertown          MN  50   73  8:45  2:00  1:16   36   38:29 21.0  1:05  107   26:41  8:54 1:16:14 
   54  641 John Mahowald           Saint Cloud        MN  61   89  9:24  2:09  2:25   49   39:37 20.4  1:19   59   23:38  7:53 1:16:21 
   55  765 Jacob Vukovich          Brookings          SD  19    4  5:45  1:19  1:03   77   41:46 19.4  0:35  113   27:14  9:05 1:16:21 
   56  563 Cris Eide               Spicer             MN  42  118 10:37  2:25  2:22   48   39:35 20.5  1:35   36   22:15  7:25 1:16:22 
   57  721 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  38    7  6:14  1:25  1:26   81   41:55 19.3  1:36   91   25:21  8:27 1:16:30 
   58  574 Chris Feldman           Buffalo            MN  34   55  8:07  1:51  2:10   41   38:59 20.8  1:02  103   26:13  8:45 1:16:30 
   59  770 Jim Watt                Litchfield         MN  46  120 10:43  2:26  3:33   60   40:23 20.1  1:02   23   21:13  7:05 1:16:52 
   60  844 Will Reser              Minneapolis        MN  29  112 10:19  2:21  2:07   24   37:55 21.4  1:38   85   24:57  8:19 1:16:55 
   61  401 Tim Swanson             Mankato            MN  43   87  9:19  2:07  2:19   58   40:22 20.1  1:03   65   24:01  8:01 1:17:02 
   62  705 Doug Runke              Minnetrista        MN  29   43  7:45  1:46  3:03   95   43:09 18.8  0:57   34   22:13  7:25 1:17:05 
   63  611 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  35   50  8:00  1:50  2:38   99   43:30 18.6  0:34   50   22:50  7:37 1:17:29 
   64  597 Scott Hartley           Maple Grove        MN  53   78  8:54  2:02  3:21   47   39:24 20.6  1:53   67   24:04  8:02 1:17:34 
   65  606 Ken Heitzman            Spicer             MN  47   84  9:07  2:05  2:16   90   42:42 19.0  0:50   54   22:55  7:39 1:17:47 
   66  745 Bryce Swenson           Alexandria         MN  29   79  8:56  2:02  1:44  101   43:54 18.5  0:53   47   22:42  7:34 1:18:06 
   67  588 Mike Guanella           Austin             MN  37   22  7:09  1:38  1:26   42   38:59 20.8  1:36  128   28:57  9:39 1:18:07 
   68  666 Michael Oscarson        Minneapolis        MN  43  105 10:03  2:17  2:15   70   41:06 19.7  0:43   70   24:05  8:02 1:18:11 
   69  601 Kelly Hawkinson         Long Prairie       MN  36   63  8:15  1:53  3:15   62   40:32 20.0  0:59   88   25:14  8:25 1:18:14 
   70  787 Warren Zook             Buffalo            MN  35   28  7:23  1:41  2:29   84   42:05 19.2  1:07   87   25:13  8:25 1:18:15 
   71  639 Steve Lykken            Spicer             MN  42   77  8:53  2:02  1:59   98   43:28 18.6  1:29   51   22:50  7:37 1:18:37 
   72  547 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  56  121 10:45  2:27  3:30   55   40:20 20.1  1:24   49   22:46  7:36 1:18:44 
   73  758 Daniel Trajano          Savage             MN  45    8  6:24  1:28  2:27   66   40:48 19.9  1:39  117   27:37  9:13 1:18:53 
   74  614 Greg Jamison            St. Cloud          MN  29   95  9:43  2:13  3:15  108   44:20 18.3  0:49   15   20:48  6:56 1:18:54 
   75  715 Kyle Schow              Willmarq           MN  40   90  9:26  2:09  2:06   79   41:50 19.4  1:00   81   24:39  8:13 1:18:58 
   76  609 Paul Holm               Fargo              ND  40  138 12:33  2:52  2:48   20   37:11 21.8  2:28   64   24:01  8:01 1:19:00 
   77  616 Marty Janning           Willmar            MN  47  104 10:01  2:17  1:51  120   45:33 17.8  1:05   19   20:55  6:59 1:19:23 
   78  846 John Spreiter           Litchfield         MN  50   81  8:58  2:03  2:27  114   44:47 18.1  0:43   43   22:35  7:32 1:19:29 
   79  613 Wayne Jagow             Burnsville         MN  53   83  9:02  2:03  2:16   61   40:27 20.0  1:25  105   26:26  8:49 1:19:34 
   80  766 Mark Walford            Glencoe            MN  62                          63   40:32 20.0  1:22  106   26:34  8:52 1:20:01 
   81  655 Justin Moen             St. Louis Park     MN  28   46  7:52  1:48  3:09  100   43:45 18.5  0:43   84   24:54  8:18 1:20:21 
   82  621 Noel Johnson            Buffalo            MN  34  124 10:54  2:29  1:49   80   41:53 19.3  1:21   79   24:35  8:12 1:20:29 
   83  771 Warren Weber            Swanville          MN  44  110 10:14  2:20  2:41   59   40:23 20.1  1:02  104   26:26  8:49 1:20:43 
   84  531 James Brooks            Olivia             MN  43                         112   44:34 18.2  0:45   77   24:28  8:10 1:20:52 
   85  586 Scott Glaser            Hutchinson         MN  44   80  8:57  2:03  3:26   69   41:03 19.7  2:16   89   25:16  8:26 1:20:57 
   86  675 Forrest Peterson        Willmar            MN  63  102  9:54  2:15  2:10   83   42:04 19.3  1:38   92   25:21  8:27 1:21:05 
   87  526 Lee Braaten             Glenwood           MN  49   48  7:58  1:49  3:28   68   40:55 19.8  1:55  110   26:57  8:59 1:21:10 
   88  542 Wayne Dahlen            Spicer             MN  55  135 11:49  2:41  1:48   85   42:06 19.2  1:17   73   24:14  8:05 1:21:12 
   89  852 Ben Larson              Rosville           MN  28   58  8:12  1:52  2:30   87   42:31 19.1  1:54  102   26:09  8:43 1:21:13 
   90  700 Tanner Rood             Montevideo         MN  17  126 10:59  2:30  1:33   96   43:23 18.7  1:05   80   24:36  8:12 1:21:34 
   91  558 Andy Dybvig             Plymouth           MN  36   94  9:37  2:11  3:17  102   43:55 18.4  1:41   57   23:13  7:45 1:21:41 
   92  778 Matthew Williams        Saint Paul         MN  31  113 10:20  2:21  3:17   75   41:37 19.5  1:27   93   25:30  8:30 1:22:10 
   93  591 Edward Haag             Marshall           MN  61  137 11:56  2:43  3:32   86   42:08 19.2  1:11   58   23:26  7:49 1:22:10 
   94  729 Tom Smith               Chanhassen         MN  46   76  8:52  2:01  2:38   97   43:26 18.6  1:33   98   25:56  8:39 1:22:23 
   95  403 Joe Stenermer           Easton             MN  47  111 10:19  2:21  3:20   82   42:03 19.3  1:29   90   25:18  8:26 1:22:27 
   96  858 Mike Weinberger         Eden Prairie       MN  54  117 10:35  2:25  2:40   67   40:51 19.8  1:56  108   26:41  8:54 1:22:41 
   97  537 Bert Chamberlain        Moorhead           MN  61   45  7:51  1:47  3:16   78   41:49 19.4  1:35  121   28:13  9:25 1:22:43 
   98  702 Patrick Rooney          Belgrade           MN  16   99  9:52  2:15  4:11  118   45:15 17.9  0:48   53   22:54  7:38 1:22:59 
   99  696 Ryan Roder              Buffalo            MN  37  125 10:56  2:30  2:07  116   45:12 17.9  0:41   75   24:21  8:07 1:23:14 
  100  556 Christian Duininck      Spicer             MN  44    2  5:34  1:16  2:00  106   44:15 18.3  1:19  136   30:10 10:04 1:23:16 
  101  695 Jarad Ripperger         Willmar            MN  28   82  9:00  2:03  2:48  103   43:56 18.4  1:50   95   25:46  8:36 1:23:19 
  102  582 Bob Furr                Duluth             MN  28   97  9:46  2:14  6:11   64   40:45 19.9  3:34   55   23:05  7:42 1:23:19 
  103  856 Ryan Anderson           Sauk Centre        MN  31  107 10:09  2:19  3:12  126   46:33 17.4  0:38   52   22:54  7:38 1:23:24 
  104  632 Joseph Lang             Paynesville        MN  26  132 11:37  2:39  2:45   89   42:34 19.0  0:57  100   26:04  8:42 1:23:56 
  105  627 Daniel Klages           Mankato            MN  51  122 10:48  2:28  2:39   94   43:01 18.8  1:46   99   26:02  8:41 1:24:15 
  106  781 Ted Wurm                Spicer             MN  52   91  9:31  2:10  2:43  113   44:37 18.2  1:30  101   26:08  8:43 1:24:28 
  107  560 Michael Ebnet           Buffalo            MN  41   53  8:04  1:50  2:08   74   41:33 19.5  2:09  140   31:00 10:20 1:24:52 
  108  638 Tyler Lund              Fort Collins       CO  23  106 10:04  2:18  4:35  111   44:24 18.2  1:53   69   24:05  8:02 1:24:59 
  109  557 Grant Duininck          Spicer             MN  13   72  8:34  1:57  2:11  104   44:03 18.4  1:19  129   29:14  9:45 1:25:20 
  110  836 Jarrett Hubbard         Willmar            MN  30   92  9:32  2:10  2:47   37   38:30 21.0  1:57  141   33:25 11:09 1:26:08 
  111  749 Travis Theis            St. Cloud          MN  35   93  9:35  2:11  3:32   88   42:31 19.1  1:36  130   29:16  9:46 1:26:28 
  112  730 Don Snyder              Burnsville         MN  67   75  8:49  2:01  5:24   92   42:49 18.9  2:33  112   27:11  9:04 1:26:44 
  113  502 Cory Anderson           Milaca             MN  39   70  8:30  1:56  2:57  109   44:21 18.3  1:23  133   29:42  9:54 1:26:50 
  114  523 Michael Bourdaghs       Mahtomedi          MN  36   54  8:07  1:51  2:53  132   47:34 17.0  0:59  116   27:36  9:12 1:27:06 
  115  612 Troy Huntley            Rosemount          MN  43   62  8:15  1:53  2:45  123   46:00 17.6  1:57  122   28:15  9:25 1:27:10 
  116  727 Dustin Smith            Grinnell           IA  36   51  8:03  1:50  2:39  105   44:10 18.3  2:07  139   30:24 10:08 1:27:20 
  117  665 John O'Neill            Bird Island        MN  60   96  9:44  2:13  2:14  133   47:44 17.0  0:52  111   26:58  9:00 1:27:31 
  118  841 Christopher Kromm       Richmond           MN  38  116 10:32  2:24  5:03  127   46:37 17.4  1:18   68   24:05  8:02 1:27:33 
  119  687 Erik Rannetsberger      Willmar            MN  28  115 10:31  2:24  4:39   76   41:41 19.4  1:56  131   29:19  9:47 1:28:03 
  120  677 Benjamin Pieh           Montevideo         MN  29   86  9:15  2:06  3:05  121   45:47 17.7  1:45  123   28:36  9:32 1:28:26 
  121  538 John Court              Spicer             MN  56   88  9:22  2:08  2:39  129   47:21 17.1  0:57  127   28:52  9:38 1:29:10 
  122  506 Burt Arrigoni           Becker             MN  51   64  8:16  1:53  3:25  117   45:13 17.9  2:04  137   30:20 10:07 1:29:16 
  123  684 Kevin Quinn             St Cloud           MN  37  143 16:12  3:41  2:24  110   44:21 18.3  0:43   97   25:52  8:38 1:29:30 
  124  512 Eric Baukol             Montevideo         MN  30  101  9:53  2:15  3:41  128   47:11 17.2  0:56  118   27:52  9:18 1:29:31 
  125  785 Andy Zenk               Grand Forks        ND  32   42  7:42  1:45                          0:52  138   30:20 10:07 1:29:38 
  126  619 Brett Johnson           Apple Valley       MN  45  114 10:26  2:23  2:33  119   45:22 17.9  1:45  132   29:41  9:54 1:29:45 
  127  622 Brian Jones             Miller             SD  50  133 11:43  2:40  4:04  131   47:30 17.1  0:52   96   25:48  8:36 1:29:56 
  128  845 Cory Schlack            Fargo              ND  25  129 11:06  2:32  4:32  147 1:28:14  9.2         94   25:36  8:32 1:30:00 
  129  701 Anthony Rooney          Belgrade           MN  21  100  9:53  2:15  4:05  139   51:25 15.8  0:54   66   24:01  8:01 1:30:16 
  130  565 Andrew Erickson         New Brighton       MN  29   59  8:13  1:52  2:40  136   48:44 16.6  0:58  134   29:46  9:56 1:30:20 
  131  607 Bryan Heneman           Woodbury           MN  33  123 10:53  2:29  4:09  124   46:05 17.6  2:03  114   27:28  9:10 1:30:37 
  132  521 Jim Blomquist           Spicer             MN  54  103  9:59  2:17  3:17  138   49:32 16.4  0:56  115   27:35  9:12 1:31:17 
  133  746 Loren Swenson           Willmar            MN  41  136 11:56  2:43  3:15  134   48:19 16.8  1:01  120   28:12  9:24 1:32:39 
  134  711 Patrick Sauter          St Paul            MN  62  142 14:07  3:13  4:05  137   49:14 16.5  1:19   71   24:07  8:03 1:32:50 
  135  404 Larry Mathison          Minneapolis        MN  45   98  9:47  2:14  2:32  107   44:19 18.3  2:00  146   35:05 11:42 1:33:41 
  136  654 Tom Millerbernd         Chaska             MN  45   66  8:21  1:54  3:20  142   52:40 15.4  1:39  124   28:42  9:34 1:34:40 
  137  725 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  52  140 12:58  2:57  4:37  135   48:40 16.6  2:54  109   26:49  8:57 1:35:55 
  138  774 Allen Weis              Delano             MN  44  127 11:01  2:31  2:44  130   47:27 17.1  1:16  142   33:36 11:12 1:36:03 
  139  685 Jamie Radabaugh         Eau Claire         WI  39  128 11:04  2:31  5:08  115   45:03 18.0  2:08  143   34:22 11:28 1:37:43 
  140  688 Luther Rauk             Spicer             MN  36  109 10:13  2:20  3:22  144   54:25 14.9  1:05  135   29:48  9:56 1:38:50 
  141  569 Gary Esboldt            Willmar            MN  60  134 11:46  2:41  3:24  125   46:32 17.4  2:30  148   35:55 11:59 1:40:04 
  142  744 Andy Swanson            Ormsby             MN  39  139 12:50  2:55  4:19  145   55:38 14.6  1:58  119   28:09  9:23 1:42:52 
  143  402 Traci Strittmater       Edina              MN  40  147 18:49  4:17  2:13  140   52:05 15.6  1:18  126   28:43  9:35 1:43:06 
  144  589 Brent Guyan             Litchfield         MN  37  141 13:23  3:03  6:12  141   52:21 15.5  2:37  125   28:42  9:34 1:43:13 
  145  571 Samuel Esboldt          Willmar            MN  21  145 17:45  4:02  3:54  122   45:59 17.6  2:33  147   35:54 11:58 1:46:04 
  146  724 Jeremy Sivula           South Haven        MN  38  144 16:14  3:42  4:01  143   54:21 14.9  1:55  144   34:34 11:32 1:51:04 
  147  519 Daniel Bettendorf       Lino Lakes         MN  29  146 18:42  4:15  5:10  146   58:20 13.9  1:59  145   35:00 11:40 1:59:09 
  148  859 Perry Schmidt           Hamel              MN  49                   2:36   73   41:21 19.6  0:53   48   22:44  7:35         
  149  549 Shane Deal              Litchfield         MN  42   60  8:14  1:53  4:29                                                    
  150  573 Frank Farrar            Britton            SD  83  130 11:11  2:33  6:21                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  761 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  46    6  7:00  1:36  1:01    2   38:50 20.9  1:12    4   22:21  7:27 1:10:22 
    2  839 Jane Koch               Burnsville         MN  15    7  7:12  1:38  0:58    4   39:39 20.4  0:48    3   21:55  7:19 1:10:30 
    3  508 Kate Astrup             Fargo              ND  16    3  6:22  1:27  1:54    9   40:42 19.9  0:38    6   23:10  7:44 1:12:44 
    4  510 Erin Baker              Grand Rapids       MN  16   75  9:55  2:16  1:23   13   41:45 19.4  0:45    1   20:30  6:50 1:14:17 
    5  673 Molly Peichel           Rice               MN  19    1  5:56  1:21  1:36    6   40:25 20.0  0:53   34   25:30  8:30 1:14:18 
    6  712 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  40   10  7:21  1:41  1:43    5   40:25 20.0  1:29   11   23:49  7:57 1:14:45 
    7  773 Carole Weiland          Champlin           MN  41    2  6:02  1:23  2:22    1   38:48 20.9  1:41   59   26:52  8:58 1:15:43 
    8  608 Anne Hoeschen           Freeport           MN  38   37  8:48  2:00  1:16    8   40:37 19.9  1:20   12   23:53  7:58 1:15:54 
    9  539 Paula Croonquist        Brooklyn Center    MN  40    4  6:52  1:34  1:12   11   41:23 19.6  1:42   26   24:51  8:17 1:15:58 
   10  564 Susan Engelhart         Jordan             MN  36   45  8:54  2:02  2:03   26   43:14 18.7  1:31    2   20:45  6:55 1:16:26 
   11  671 Jenessa Pearson         Plymouth           MN  29   20  8:00  1:50  1:57   15   41:51 19.4  1:05   13   23:54  7:58 1:16:45 
   12  656 Amy Morrell             Spicer             MN  43   30  8:36  1:58  1:39   21   42:52 18.9  1:02    5   23:05  7:42 1:17:13 
   13  840 Kady Koenig             Sioux Falls        SD  33   17  7:56  1:49  2:06   10   40:53 19.8  1:01   32   25:21  8:27 1:17:16 
   14  643 Lisa Martin             Bemidji            MN  43   16  7:50  1:47  2:04   31   43:27 18.6  1:12    7   23:14  7:45 1:17:45 
   15  682 Kia Prell               Buffalo            MN  34    5  6:53  1:34  1:36   27   43:15 18.7  0:54   31   25:10  8:24 1:17:48 
   16  602 Larae Heaney            Maple Grove        MN  44   73  9:53  2:15  1:29    3   39:24 20.6  1:41   38   25:44  8:35 1:18:10 
   17  697 Stephanie Roder         Buffalo            MN  37   44  8:54  2:02  1:26   18   42:37 19.0  0:50   22   24:34  8:12 1:18:20 
   18  680 Michelle Popham         Lino Lakes         MN  47   13  7:46  1:46  1:44   12   41:26 19.5  1:31   41   25:56  8:39 1:18:22 
   19  736 Laura Stoneburner       Fargo              ND  27   27  8:21  1:54  2:03    7   40:27 20.0  0:51   58   26:51  8:57 1:18:31 
   20  598 Anne Hartman            Excelsior          MN  36   46  8:55  2:02                          1:06   24   24:41  8:14 1:18:51 
   21  529 Alyssa Breu             Chaska             MN  23   22  8:05  1:51  1:43   36   43:51 18.5  1:57    9   23:27  7:49 1:19:00 
   22  406 Tracy Mewell            Inver Grove Height MN  42   47  8:56  2:02  2:13   23   43:05 18.8  1:45    8   23:18  7:46 1:19:14 
   23  524 Janice Bourgoine        Buffalo            MN  33   49  9:00  2:03  1:56   20   42:46 18.9  1:28   23   24:35  8:12 1:19:43 
   24  507 Beth Astrup             Fargo              ND  45   29  8:24  1:55  2:54   22   42:56 18.9  0:45   27   24:51  8:17 1:19:47 
   25  769 Julie Ward              Maple Grove        MN  51   21  8:01  1:50  1:57   17   42:21 19.1  1:38   48   26:08  8:43 1:20:03 
   26  516 Katie Benson            Buffalo            MN  34  103 11:04  2:31  2:43   16   42:09 19.2  0:52   14   23:57  7:59 1:20:44 
   27  642 Nicole Maloney          Truman             MN  31   99 10:36  2:25  2:41   19   42:39 19.0  0:58   15   24:08  8:03 1:21:00 
   28  767 Hannah Walsh            Litchfield         MN  20    8  7:16  1:39  2:29   46   44:23 18.3  1:15   36   25:44  8:35 1:21:05 
   29  768 Shelbie Walsh           Litchfield         MN  19    9  7:16  1:40  2:29   47   44:25 18.2  1:13   37   25:44  8:35 1:21:05 
   30  672 Amy Pederson            New London         MN  27   77 10:00  2:17  1:36   35   43:50 18.5  1:13   28   24:53  8:18 1:21:30 
   31  786 Becky Zenk              Minneapolis        MN  29   12  7:28  1:42  1:50   48   44:26 18.2  0:56   61   26:58  9:00 1:21:37 
   32  534 Melissa Bunde           Madison Lake       MN  42   67  9:41  2:13  1:33   14   41:46 19.4  1:42   63   27:16  9:06 1:21:57 
   33  661 Lorrie Oistad           Sartell            MN  54   50  9:01  2:03  2:53   32   43:29 18.6  1:54   25   24:49  8:17 1:22:04 
   34  667 Kari Osmondson          St Cloud           MN  31   33  8:41  1:59  1:36   38   43:57 18.4  1:11   57   26:51  8:57 1:22:13 
   35  679 Molly Pool              Buffalo            MN  34   53  9:08  2:05  2:19   65   45:37 17.8  1:10   16   24:11  8:04 1:22:22 
   36  735 Teresa Stevermer        Easton             MN  44   34  8:43  1:59  2:19   25   43:07 18.8  1:19   64   27:18  9:06 1:22:44 
   37  657 Jennifer Nagorski       Big Lake           MN  26   54  9:12  2:06  2:18   63   45:30 17.8  1:15   21   24:31  8:11 1:22:44 
   38  772 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  43   40  8:52  2:01  2:21   49   44:28 18.2  0:47   52   26:25  8:49 1:22:52 
   39  504 Rebekah Archer          Minneapolis        MN  34   86 10:09  2:19  1:43   50   44:31 18.2  0:52   35   25:43  8:35 1:22:57 
   40  548 Jessica De Groot        Prinsburg          MN  18   66  9:38  2:12  4:05   28   43:17 18.7  0:53   29   25:08  8:23 1:23:00 
   41  699 Candy Ronning           Sauk Centre        MN  33  105 11:14  2:34  2:48   54   44:45 18.1  0:48   10   23:29  7:50 1:23:02 
   42  837 Stephanie Johnson       Cold Spring        MN  46   96 10:22  2:22  2:35   40   44:06 18.4  1:44   19   24:21  8:07 1:23:07 
   43  577 Lindsey Fitting         Buffalo            MN  24   56  9:22  2:08  2:06   33   43:34 18.6  1:42   53   26:30  8:50 1:23:11 
   44  764 Heidi Vitense           St. Louis Park     MN  28   90 10:14  2:20  2:39   34   43:39 18.6  1:22   33   25:23  8:28 1:23:16 
   45  686 Melissa Radel           New London         MN  44   36  8:45  2:00  2:10   59   45:00 18.0  1:28   44   26:01  8:41 1:23:23 
   46  610 Krista Honsey           Buffalo            MN  33   62  9:31  2:10  3:21   24   43:06 18.8  1:14   51   26:20  8:47 1:23:30 
   47  640 Alexis Mahowald         Saint Cloud        MN  24   24  8:14  1:53  2:33   60   45:06 18.0  0:57   56   26:48  8:56 1:23:35 
   48  518 Tara Bernhagen          Willmar            MN  24   14  7:50  1:47  2:49   64   45:33 17.8  1:19   50   26:13  8:45 1:23:42 
   49  650 Leah Mergen             Litchfield         MN  19   28  8:23  1:55  3:43   53   44:38 18.1  0:57   45   26:07  8:43 1:23:46 
   50  737 Lynn Stoneburner        Paynesville        MN  31   70  9:47  2:14  1:42   30   43:27 18.6  0:48   83   28:59  9:40 1:24:40 
   51  658 Wendy Nelsen            Willmar            MN  59  120 12:37  2:52  2:33   42   44:10 18.3  1:04   20   24:29  8:10 1:24:50 
   52  634 Claudia Lenz            Willmar            MN  51   74  9:54  2:15  2:46   58   44:58 18.0  0:43   55   26:38  8:53 1:24:57 
   53  647 Jill McNamara           Buffalo            MN  45   31  8:39  1:58  2:09   57   44:49 18.1  1:08   78   28:25  9:29 1:25:07 
   54  618 Anjanette Johnson       Minneapolis        MN  38   69  9:46  2:14  1:59   62   45:28 17.8  2:23   40   25:54  8:38 1:25:28 
   55  842 Jessica Lapoint         Spicer             MN  27   68  9:45  2:13  1:34   66   45:39 17.7  0:42   70   27:54  9:18 1:25:32 
   56  553 Jennifer Donabauer      Avon               MN  32  111 11:28  2:37  1:32   39   44:06 18.4  0:46   73   28:11  9:24 1:26:01 
   57  757 Liana Tonsager          St. James          MN  18   84 10:07  2:18  2:52   51   44:32 18.2  1:26   65   27:29  9:10 1:26:23 
   58  713 Lisa Schiltz            Buffalo            MN  38   38  8:50  2:01  2:45   37   43:52 18.5  2:08   84   29:10  9:44 1:26:44 
   59  753 Jill Toering            Brooklyn Park      MN  42   42  8:53  2:02  2:13   44   44:18 18.3  1:01   92   30:28 10:10 1:26:52 
   60  592 Jana Hadorn             Spring Park        MN  27   11  7:22  1:41  1:50   73   46:21 17.5  1:07   91   30:24 10:08 1:27:02 
   61  760 Amy Van Beck            New Munich         MN  33  100 10:43  2:27  2:53   77   46:41 17.4  0:47   46   26:07  8:43 1:27:09 
   62  646 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  20   35  8:45  2:00  3:16   74   46:28 17.4  0:38   75   28:20  9:27 1:27:25 
   63  659 Angela Nelson           St Cloud           MN  36   15  7:50  1:47  1:36   45   44:22 18.3  2:16   97   31:24 10:28 1:27:26 
   64  670 Sarah Pattison          Saint Paul         MN  29   26  8:15  1:53  2:02   41   44:09 18.3  1:31  100   31:52 10:38 1:27:47 
   65  653 Candy Millerbernd       Chaska             MN  43   72  9:51  2:15  2:13   61   45:25 17.8  1:44   81   28:42  9:34 1:27:53 
   66  707 Heidi Sachs             Avon               MN  48  121 12:45  2:54  1:18   80   47:36 17.0  2:02   18   24:14  8:05 1:27:53 
   67  755 Cassie Tomlinson        Grand Forks        ND  22   41  8:52  2:01  3:57   81   47:55 16.9  1:27   39   25:47  8:36 1:27:56 
   68  595 Kristi Hance            Monticello         MN  38  106 11:15  2:34  2:17   86   48:44 16.6  1:33   17   24:13  8:05 1:28:00 
   69  703 Megan Royer             Minneapolis        MN  25   55  9:14  2:06  3:57   78   46:59 17.2  1:56   49   26:09  8:43 1:28:13 
   70  575 Sheila Feldman          Buffalo            MN  34  114 11:48  2:41  3:07   29   43:23 18.7  1:43   77   28:21  9:27 1:28:20 
   71  784 Lisa Zeman              Elk River          MN  39   98 10:28  2:23  2:13   76   46:38 17.4  2:13   62   26:59  9:00 1:28:29 
   72  731 Christina Sorensen      St. Louis Park     MN  24   79 10:01  2:17  2:35   91   49:17 16.4  0:53   47   26:08  8:43 1:28:52 
   73  779 Jenn Windels            Grand Rapids       MN  40   81 10:04  2:18  3:01   43   44:18 18.3  2:01   88   30:00 10:00 1:29:22 
   74  848 Emily Ward              Chicago            IL  25   51  9:05  2:04  1:15   67   45:40 17.7  1:50   99   31:45 10:35 1:29:33 
   75  579 Maureen Foreman         Lino Lakes         MN  39   43  8:54  2:02  2:45   83   48:13 16.8  1:30   79   28:29  9:30 1:29:48 
   76  756 Kerry Tonsager          St. James          MN  44  115 11:51  2:42  2:12   72   46:20 17.5  2:06   68   27:47  9:16 1:30:14 
   77  581 Nancy Fritz             Willmar            MN  56   88 10:13  2:20  3:24   68   45:44 17.7  0:47   90   30:09 10:03 1:30:15 
   78  535 Kate Busse              Apple Valley       MN  40   85 10:08  2:19  2:56   84   48:18 16.8  1:08   74   28:19  9:27 1:30:47 
   79  734 Christy Steinbach       Marshall           MN  40   91 10:15  2:20  2:15   55   44:48 18.1  3:01   93   30:43 10:15 1:31:02 
   80  405 Sarah Svenninasen       Sioux Falls        SD  41   65  9:34  2:11  2:55   56   44:49 18.1  3:02   95   30:48 10:16 1:31:06 
   81  777 Melissa Wenker          Sauk Centre        MN  26  116 11:58  2:44  3:24   79   46:59 17.2  1:52   60   26:56  8:59 1:31:08 
   82  599 Laura Hartog            Atwater            MN  25   57  9:26  2:09  4:04   88   48:47 16.6  1:10   67   27:44  9:15 1:31:10 
   83  528 Johnna Bratt            Bird Island        MN  19   60  9:28  2:10  4:05   85   48:42 16.6  0:47   80   28:34  9:32 1:31:34 
   84  513 Kristin Beeler          Maple Grove        MN  33   87 10:11  2:19  2:44   71   46:08 17.6  1:07  101   32:00 10:40 1:32:08 
   85  669 Joanne Pattison         Willmar            MN  22   25  8:15  1:53  2:11   82   48:10 16.8  1:21  102   32:14 10:45 1:32:09 
   86  517 Lauren Berger           Grand Forks        ND  23   39  8:50  2:01  4:00   93   50:01 16.2  1:02   76   28:21  9:27 1:32:12 
   87  561 Jan Egge                Princeton          MN  41  107 11:18  2:34  2:20   90   49:02 16.5  1:56   69   27:49  9:17 1:32:23 
   88  554 Megan Dooley            St Louis Park      MN  29   80 10:03  2:17  3:43   97   51:07 15.8  1:46   42   25:56  8:39 1:32:34 
   89  649 Kathleen Meath          New Ringgold       PA  37   78 10:01  2:17  4:01   96   51:00 15.9  1:39   43   25:59  8:40 1:32:38 
   90  623 Tyann Jones             Miller             SD  48  117 12:04  2:45  1:44   94   50:26 16.1  1:00   71   27:54  9:18 1:33:06 
   91  620 Jessica Johnson         New London         MN  25   58  9:26  2:09  4:06   87   48:46 16.6  1:09   87   29:56  9:59 1:33:21 
   92  719 Rebecca Scott           Foley              MN  34   52  9:05  2:04  3:44   52   44:35 18.2  2:21  106   33:43 11:15 1:33:25 
   93  544 Karen Damhof            Minneapolis        MN  31   64  9:32  2:10  3:13   99   51:31 15.7  1:07   72   28:07  9:23 1:33:28 
   94  683 Nicole Pritchard        Moorhead           MN  23  104 11:08  2:32  2:56   75   46:35 17.4  2:21   94   30:47 10:16 1:33:47 
   95  590 Heather Guyan           Litchfield         MN  37   18  7:57  1:49  2:36  100   52:27 15.4  2:32   82   28:42  9:34 1:34:12 
   96  843 Theresa Meath           Minneapolis        MN  29  113 11:45  2:41  5:00   98   51:30 15.7  1:20   30   25:08  8:23 1:34:40 
   97  750 Bethany Thompson        Princeton          MN  26  102 10:57  2:30  3:25   95   50:41 16.0  1:14   85   29:14  9:45 1:35:29 
   98  751 Paula Thomsen           Savage             MN  45   48  8:59  2:03  2:49   69   45:58 17.6  1:06  116   37:11 12:24 1:36:02 
   99  776 Cindy Wendroth          Zumbrota           MN  54  101 10:50  2:28  3:27   92   49:32 16.4  1:18   96   31:10 10:24 1:36:14 
  100  562 Kelly Ehnes             Maple Grove        MN  29  108 11:18  2:35  2:16   89   48:52 16.6  2:14   98   31:44 10:35 1:36:23 
  101  570 Joy Esboldt             Minneapolis        MN  26   32  8:39  1:58  3:53   70   45:59 17.6  2:34  111   35:55 11:59 1:36:58 
  102  710 Katherine Sauter        Minneapolis        MN  27  109 11:23  2:36  2:42  107   56:09 14.4  1:08   66   27:42  9:14 1:39:03 
  103  847 Lora Toussaint          Buffalo            MN  43   94 10:19  2:21  3:16  110   57:06 14.2  2:31   54   26:31  8:51 1:39:41 
  104  594 Beth Hammer             Howard Lake        MN  42   61  9:31  2:10  3:10  112   57:17 14.1  1:04   89   30:05 10:02 1:41:05 
  105  733 Catherine Starner       Victoria           MN  38   59  9:27  2:09  4:09  103   53:42 15.1  2:04  103   32:15 10:45 1:41:35 
  106  636 Christine Lindblad      Minnetrista        MN  41   92 10:16  2:20  3:11  104   53:50 15.0  2:05  104   32:15 10:45 1:41:35 
  107  514 Megan Bell              Sioux Falls        SD  23   63  9:32  2:10  5:25  106   55:42 14.5  2:30   86   29:31  9:51 1:42:39 
  108  709 Colleen Sauter          Robbinsdale        MN  46   89 10:14  2:20  3:00  111   57:15 14.1  1:40  105   32:57 10:59 1:45:04 
  109  743 Kennedy Stromberg       Buffalo            MN  10   23  8:11  1:52  3:23  108   56:32 14.3  1:12  113   36:18 12:06 1:45:35 
  110  742 Jamie Stromberg         Buffalo            MN  34   95 10:19  2:21  2:28  102   53:12 15.2  2:48  115   37:01 12:21 1:45:46 
  111  651 Amy Jo Meyer            Minneapolis        MN  26   76  9:58  2:16  4:23  105   54:10 15.0  1:30  112   36:08 12:03 1:46:08 
  112  578 Pam Fitting             Buffalo            MN  58   83 10:05  2:18  1:54  109   57:02 14.2  0:57  114   36:39 12:13 1:46:35 
  113  678 Linda Pinke Resop       Dassel             MN  43   71  9:51  2:15  3:07  114   58:08 13.9  1:17  108   34:54 11:38 1:47:14 
  114  522 Melissa Bodin           Clara City         MN  43  112 11:43  2:40  3:59  101   52:46 15.4  1:14  117   38:20 12:47 1:48:00 
  115  566 Heidi Erickson          Lino Lakes         MN  52   82 10:04  2:18  6:27  113   57:57 14.0  1:28  110   35:22 11:48 1:51:16 
  116  541 Laurie Dahl             Dawson             MN  33   19  7:58  1:49  5:39  115   58:24 13.9  5:10  109   35:14 11:45 1:52:23 
  117  568 Terra Erickson          New Brighton       MN  29  118 12:07  2:46  4:33  116   58:33 13.8  1:13  118   38:47 12:56 1:55:11 
  118  645 Kim McLellan            Richmond           MN  34   93 10:18  2:21  4:23  117   59:01 13.7  1:42  119   40:32 13:31 1:55:55 
  119  726 Denise Smieja           Woodbury           MN  47  119 12:18  2:48  4:40  118 1:04:57 12.5  2:20  107   34:46 11:36 1:58:59 
  120  780 Stephanie Woodward      Hugo               MN  43   97 10:22  2:22  2:21  119 1:05:22 12.4  1:46  120   42:43 14:15 2:02:32 
  121  716 Clara Schultz           Minneapolis        MN  17  110 11:25  2:36                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  698 Parker Roehl            Saint Bonifacius   MN  14    2  6:42  1:32  0:52    1   39:23 20.6  0:39    3   21:55  7:19 1:09:29 
    2  728 Grant Smith             Chanhassen         MN  15    3  7:18  1:40  1:45    2   41:20 19.6  1:05    1   18:59  6:20 1:10:24 
    3  668 Mark Ostroot            Kasson             MN  15    1  6:31  1:29  3:35    3   42:49 18.9  0:50    2   21:50  7:17 1:15:33 
    4  557 Grant Duininck          Spicer             MN  13    4  8:34  1:57  2:11    4   44:03 18.4  1:19    4   29:14  9:45 1:25:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  839 Jane Koch               Burnsville         MN  15    1  7:12  1:38  0:58    1   39:39 20.4  0:48    1   21:55  7:19 1:10:30 
    2  743 Kennedy Stromberg       Buffalo            MN  10    2  8:11  1:52  3:23    2   56:32 14.3  1:12    2   36:18 12:06 1:45:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  605 Tyler Hecht             Somerset           WI  19    2  6:32  1:29  0:47    1   33:16 24.3  0:51    1   20:17  6:46 1:01:41 
    2  600 Zachery Hauser          Raymond            MN  19    3  8:48  2:00  1:38    2   38:22 21.1  1:02    2   21:14  7:05 1:11:01 
    3  765 Jacob Vukovich          Brookings          SD  19    1  5:45  1:19  1:03    3   41:46 19.4  0:35    5   27:14  9:05 1:16:21 
    4  700 Tanner Rood             Montevideo         MN  17    5 10:59  2:30  1:33    4   43:23 18.7  1:05    4   24:36  8:12 1:21:34 
    5  702 Patrick Rooney          Belgrade           MN  16    4  9:52  2:15  4:11    5   45:15 17.9  0:48    3   22:54  7:38 1:22:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  508 Kate Astrup             Fargo              ND  16    2  6:22  1:27  1:54    2   40:42 19.9  0:38    2   23:10  7:44 1:12:44 
    2  510 Erin Baker              Grand Rapids       MN  16    7  9:55  2:16  1:23    3   41:45 19.4  0:45    1   20:30  6:50 1:14:17 
    3  673 Molly Peichel           Rice               MN  19    1  5:56  1:21  1:36    1   40:25 20.0  0:53    4   25:30  8:30 1:14:18 
    4  768 Shelbie Walsh           Litchfield         MN  19    3  7:16  1:40  2:29    5   44:25 18.2  1:13    5   25:44  8:35 1:21:05 
    5  548 Jessica De Groot        Prinsburg          MN  18    6  9:38  2:12  4:05    4   43:17 18.7  0:53    3   25:08  8:23 1:23:00 
    6  650 Leah Mergen             Litchfield         MN  19    4  8:23  1:55  3:43    7   44:38 18.1  0:57    6   26:07  8:43 1:23:46 
    7  757 Liana Tonsager          St. James          MN  18    8 10:07  2:18  2:52    6   44:32 18.2  1:26    7   27:29  9:10 1:26:23 
    8  528 Johnna Bratt            Bird Island        MN  19    5  9:28  2:10  4:05    8   48:42 16.6  0:47    8   28:34  9:32 1:31:34 
    9  716 Clara Schultz           Minneapolis        MN  17    9 11:25  2:36                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  775 Andy Wendroth           Zumbrota           MN  23    2  7:59  1:49  1:30    2   39:18 20.6  1:24    1   17:20  5:47 1:07:28 
    2  587 Jason Grussing          Clara City         MN  20    1  7:40  1:45  1:51    1   39:12 20.7  0:50    4   24:40  8:14 1:14:12 
    3  638 Tyler Lund              Fort Collins       CO  23    4 10:04  2:18  4:35    3   44:24 18.2  1:53    3   24:05  8:02 1:24:59 
    4  701 Anthony Rooney          Belgrade           MN  21    3  9:53  2:15  4:05    5   51:25 15.8  0:54    2   24:01  8:01 1:30:16 
    5  571 Samuel Esboldt          Willmar            MN  21    5 17:45  4:02  3:54    4   45:59 17.6  2:33    5   35:54 11:58 1:46:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  529 Alyssa Breu             Chaska             MN  23    3  8:05  1:51  1:43    2   43:51 18.5  1:57    1   23:27  7:49 1:19:00 
    2  767 Hannah Walsh            Litchfield         MN  20    1  7:16  1:39  2:29    3   44:23 18.3  1:15    2   25:44  8:35 1:21:05 
    3  577 Lindsey Fitting         Buffalo            MN  24    9  9:22  2:08  2:06    1   43:34 18.6  1:42    6   26:30  8:50 1:23:11 
    4  640 Alexis Mahowald         Saint Cloud        MN  24    4  8:14  1:53  2:33    4   45:06 18.0  0:57    7   26:48  8:56 1:23:35 
    5  518 Tara Bernhagen          Willmar            MN  24    2  7:50  1:47  2:49    5   45:33 17.8  1:19    5   26:13  8:45 1:23:42 
    6  646 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  20    6  8:45  2:00  3:16    6   46:28 17.4  0:38    8   28:20  9:27 1:27:25 
    7  755 Cassie Tomlinson        Grand Forks        ND  22    8  8:52  2:01  3:57    8   47:55 16.9  1:27    3   25:47  8:36 1:27:56 
    8  731 Christina Sorensen      St. Louis Park     MN  24   11 10:01  2:17  2:35   10   49:17 16.4  0:53    4   26:08  8:43 1:28:52 
    9  669 Joanne Pattison         Willmar            MN  22    5  8:15  1:53  2:11    9   48:10 16.8  1:21   12   32:14 10:45 1:32:09 
   10  517 Lauren Berger           Grand Forks        ND  23    7  8:50  2:01  4:00   11   50:01 16.2  1:02    9   28:21  9:27 1:32:12 
   11  683 Nicole Pritchard        Moorhead           MN  23   12 11:08  2:32  2:56    7   46:35 17.4  2:21   11   30:47 10:16 1:33:47 
   12  514 Megan Bell              Sioux Falls        SD  23   10  9:32  2:10  5:25   12   55:42 14.5  2:30   10   29:31  9:51 1:42:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  739 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  25    7  8:29  1:56  1:38    2   38:05 21.3  1:13    4   22:33  7:31 1:11:55 
    2  503 Luke Anton              Saint Paul         MN  26    6  8:29  1:56  2:12    4   40:11 20.2  1:29    2   20:53  6:58 1:13:12 
    3  630 Kyle Klever             Moorhead           MN  26    1  7:33  1:43  2:17    3   39:51 20.3  1:28    7   24:47  8:16 1:15:55 
    4  844 Will Reser              Minneapolis        MN  29   13 10:19  2:21  2:07    1   37:55 21.4  1:38    9   24:57  8:19 1:16:55 
    5  705 Doug Runke              Minnetrista        MN  29    2  7:45  1:46  3:03    9   43:09 18.8  0:57    3   22:13  7:25 1:17:05 
    6  745 Bryce Swenson           Alexandria         MN  29    8  8:56  2:02  1:44   11   43:54 18.5  0:53    5   22:42  7:34 1:18:06 
    7  614 Greg Jamison            St. Cloud          MN  29   11  9:43  2:13  3:15   13   44:20 18.3  0:49    1   20:48  6:56 1:18:54 
    8  655 Justin Moen             St. Louis Park     MN  28    3  7:52  1:48  3:09   10   43:45 18.5  0:43    8   24:54  8:18 1:20:21 
    9  852 Ben Larson              Rosville           MN  28    4  8:12  1:52  2:30    7   42:31 19.1  1:54   13   26:09  8:43 1:21:13 
   10  695 Jarad Ripperger         Willmar            MN  28    9  9:00  2:03  2:48   12   43:56 18.4  1:50   11   25:46  8:36 1:23:19 
   11  582 Bob Furr                Duluth             MN  28   12  9:46  2:14  6:11    5   40:45 19.9  3:34    6   23:05  7:42 1:23:19 
   12  632 Joseph Lang             Paynesville        MN  26   16 11:37  2:39  2:45    8   42:34 19.0  0:57   12   26:04  8:42 1:23:56 
   13  687 Erik Rannetsberger      Willmar            MN  28   14 10:31  2:24  4:39    6   41:41 19.4  1:56   15   29:19  9:47 1:28:03 
   14  677 Benjamin Pieh           Montevideo         MN  29   10  9:15  2:06  3:05   14   45:47 17.7  1:45   14   28:36  9:32 1:28:26 
   15  845 Cory Schlack            Fargo              ND  25   15 11:06  2:32  4:32   17 1:28:14  9.2         10   25:36  8:32 1:30:00 
   16  565 Andrew Erickson         New Brighton       MN  29    5  8:13  1:52  2:40   15   48:44 16.6  0:58   16   29:46  9:56 1:30:20 
   17  519 Daniel Bettendorf       Lino Lakes         MN  29   17 18:42  4:15  5:10   16   58:20 13.9  1:59   17   35:00 11:40 1:59:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  671 Jenessa Pearson         Plymouth           MN  29    3  8:00  1:50  1:57    2   41:51 19.4  1:05    1   23:54  7:58 1:16:45 
    2  736 Laura Stoneburner       Fargo              ND  27    5  8:21  1:54  2:03    1   40:27 20.0  0:51    8   26:51  8:57 1:18:31 
    3  672 Amy Pederson            New London         MN  27   14 10:00  2:17  1:36    4   43:50 18.5  1:13    3   24:53  8:18 1:21:30 
    4  786 Becky Zenk              Minneapolis        MN  29    2  7:28  1:42  1:50    6   44:26 18.2  0:56   10   26:58  9:00 1:21:37 
    5  657 Jennifer Nagorski       Big Lake           MN  26    8  9:12  2:06  2:18    7   45:30 17.8  1:15    2   24:31  8:11 1:22:44 
    6  764 Heidi Vitense           St. Louis Park     MN  28   16 10:14  2:20  2:39    3   43:39 18.6  1:22    5   25:23  8:28 1:23:16 
    7  842 Jessica Lapoint         Spicer             MN  27   12  9:45  2:13  1:34    8   45:39 17.7  0:42   13   27:54  9:18 1:25:32 
    8  592 Jana Hadorn             Spring Park        MN  27    1  7:22  1:41  1:50   11   46:21 17.5  1:07   16   30:24 10:08 1:27:02 
    9  670 Sarah Pattison          Saint Paul         MN  29    4  8:15  1:53  2:02    5   44:09 18.3  1:31   19   31:52 10:38 1:27:47 
   10  703 Megan Royer             Minneapolis        MN  25    9  9:14  2:06  3:57   12   46:59 17.2  1:56    7   26:09  8:43 1:28:13 
   11  848 Emily Ward              Chicago            IL  25    7  9:05  2:04  1:15    9   45:40 17.7  1:50   18   31:45 10:35 1:29:33 
   12  777 Melissa Wenker          Sauk Centre        MN  26   21 11:58  2:44  3:24   13   46:59 17.2  1:52    9   26:56  8:59 1:31:08 
   13  599 Laura Hartog            Atwater            MN  25   10  9:26  2:09  4:04   15   48:47 16.6  1:10   12   27:44  9:15 1:31:10 
   14  554 Megan Dooley            St Louis Park      MN  29   15 10:03  2:17  3:43   18   51:07 15.8  1:46    6   25:56  8:39 1:32:34 
   15  620 Jessica Johnson         New London         MN  25   11  9:26  2:09  4:06   14   48:46 16.6  1:09   15   29:56  9:59 1:33:21 
   16  843 Theresa Meath           Minneapolis        MN  29   20 11:45  2:41  5:00   19   51:30 15.7  1:20    4   25:08  8:23 1:34:40 
   17  750 Bethany Thompson        Princeton          MN  26   17 10:57  2:30  3:25   17   50:41 16.0  1:14   14   29:14  9:45 1:35:29 
   18  562 Kelly Ehnes             Maple Grove        MN  29   18 11:18  2:35  2:16   16   48:52 16.6  2:14   17   31:44 10:35 1:36:23 
   19  570 Joy Esboldt             Minneapolis        MN  26    6  8:39  1:58  3:53   10   45:59 17.6  2:34   20   35:55 11:59 1:36:58 
   20  710 Katherine Sauter        Minneapolis        MN  27   19 11:23  2:36  2:42   21   56:09 14.4  1:08   11   27:42  9:14 1:39:03 
   21  651 Amy Jo Meyer            Minneapolis        MN  26   13  9:58  2:16  4:23   20   54:10 15.0  1:30   21   36:08 12:03 1:46:08 
   22  568 Terra Erickson          New Brighton       MN  29   22 12:07  2:46  4:33   22   58:33 13.8  1:13   22   38:47 12:56 1:55:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  783 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32    5  7:34  1:43  1:24    1   34:41 23.4  0:44    2   19:37  6:33 1:03:57 
    2  625 Eddie Kaiser            Minneapolis        MN  31    7  7:39  1:45  1:05    2   35:02 23.1  0:42    3   19:39  6:33 1:04:05 
    3  849 Joe White               Minnetonka         MN  34   11  8:17  1:53  2:32    4   36:45 22.0  0:51    1   19:34  6:32 1:07:57 
    4  629 James Kleven            Willmar            MN  30   10  8:11  1:52  1:42    3   36:43 22.1  0:47    6   20:51  6:57 1:08:13 
    5  738 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  33    4  7:24  1:41  1:45    5   37:55 21.4  0:41    5   20:50  6:57 1:08:33 
    6  593 Scott Hadorn            Gillette           WY  33    1  6:33  1:30  1:09   10   40:07 20.2  0:50    4   20:23  6:48 1:09:01 
    7  681 Henry Praska            Brainerd           MN  31    3  7:12  1:38  1:19    9   39:19 20.6  0:53   10   22:41  7:34 1:11:21 
    8  546 Ryan Davis              Onalaska           WI  30    2  6:35  1:30  3:00   12   40:21 20.1  0:43    8   21:33  7:11 1:12:10 
    9  851 Ryan Ammermann          Minneapolis        MN  31    6  7:37  1:44  1:45   11   40:10 20.2  2:07    7   21:30  7:10 1:13:06 
   10  835 Matt Erickson           Minneapolis        MN  30   15 10:12  2:19  2:35    7   38:47 20.9  0:37    9   21:46  7:16 1:13:55 
   11  574 Chris Feldman           Buffalo            MN  34    9  8:07  1:51  2:10    8   38:59 20.8  1:02   14   26:13  8:45 1:16:30 
   12  621 Noel Johnson            Buffalo            MN  34   18 10:54  2:29  1:49   14   41:53 19.3  1:21   12   24:35  8:12 1:20:29 
   13  778 Matthew Williams        Saint Paul         MN  31   16 10:20  2:21  3:17   13   41:37 19.5  1:27   13   25:30  8:30 1:22:10 
   14  856 Ryan Anderson           Sauk Centre        MN  31   14 10:09  2:19  3:12   16   46:33 17.4  0:38   11   22:54  7:38 1:23:24 
   15  836 Jarrett Hubbard         Willmar            MN  30   12  9:32  2:10  2:47    6   38:30 21.0  1:57   18   33:25 11:09 1:26:08 
   16  512 Eric Baukol             Montevideo         MN  30   13  9:53  2:15  3:41   17   47:11 17.2  0:56   16   27:52  9:18 1:29:31 
   17  785 Andy Zenk               Grand Forks        ND  32    8  7:42  1:45                          0:52   17   30:20 10:07 1:29:38 
   18  607 Bryan Heneman           Woodbury           MN  33   17 10:53  2:29  4:09   15   46:05 17.6  2:03   15   27:28  9:10 1:30:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  840 Kady Koenig             Sioux Falls        SD  33    2  7:56  1:49  2:06    1   40:53 19.8  1:01    7   25:21  8:27 1:17:16 
    2  682 Kia Prell               Buffalo            MN  34    1  6:53  1:34  1:36    6   43:15 18.7  0:54    6   25:10  8:24 1:17:48 
    3  524 Janice Bourgoine        Buffalo            MN  33    5  9:00  2:03  1:56    4   42:46 18.9  1:28    5   24:35  8:12 1:19:43 
    4  516 Katie Benson            Buffalo            MN  34   17 11:04  2:31  2:43    2   42:09 19.2  0:52    2   23:57  7:59 1:20:44 
    5  642 Nicole Maloney          Truman             MN  31   15 10:36  2:25  2:41    3   42:39 19.0  0:58    3   24:08  8:03 1:21:00 
    6  667 Kari Osmondson          St Cloud           MN  31    4  8:41  1:59  1:36    9   43:57 18.4  1:11   11   26:51  8:57 1:22:13 
    7  679 Molly Pool              Buffalo            MN  34    7  9:08  2:05  2:19   14   45:37 17.8  1:10    4   24:11  8:04 1:22:22 
    8  504 Rebekah Archer          Minneapolis        MN  34   11 10:09  2:19  1:43   11   44:31 18.2  0:52    8   25:43  8:35 1:22:57 
    9  699 Candy Ronning           Sauk Centre        MN  33   18 11:14  2:34  2:48   13   44:45 18.1  0:48    1   23:29  7:50 1:23:02 
   10  610 Krista Honsey           Buffalo            MN  33    8  9:31  2:10  3:21    5   43:06 18.8  1:14   10   26:20  8:47 1:23:30 
   11  737 Lynn Stoneburner        Paynesville        MN  31   10  9:47  2:14  1:42    8   43:27 18.6  0:48   15   28:59  9:40 1:24:40 
   12  553 Jennifer Donabauer      Avon               MN  32   19 11:28  2:37  1:32   10   44:06 18.4  0:46   13   28:11  9:24 1:26:01 
   13  760 Amy Van Beck            New Munich         MN  33   16 10:43  2:27  2:53   16   46:41 17.4  0:47    9   26:07  8:43 1:27:09 
   14  575 Sheila Feldman          Buffalo            MN  34   20 11:48  2:41  3:07    7   43:23 18.7  1:43   14   28:21  9:27 1:28:20 
   15  513 Kristin Beeler          Maple Grove        MN  33   12 10:11  2:19  2:44   15   46:08 17.6  1:07   16   32:00 10:40 1:32:08 
   16  719 Rebecca Scott           Foley              MN  34    6  9:05  2:04  3:44   12   44:35 18.2  2:21   17   33:43 11:15 1:33:25 
   17  544 Karen Damhof            Minneapolis        MN  31    9  9:32  2:10  3:13   17   51:31 15.7  1:07   12   28:07  9:23 1:33:28 
   18  742 Jamie Stromberg         Buffalo            MN  34   14 10:19  2:21  2:28   18   53:12 15.2  2:48   19   37:01 12:21 1:45:46 
   19  541 Laurie Dahl             Dawson             MN  33    3  7:58  1:49  5:39   19   58:24 13.9  5:10   18   35:14 11:45 1:52:23 
   20  645 Kim McLellan            Richmond           MN  34   13 10:18  2:21  4:23   20   59:01 13.7  1:42   20   40:32 13:31 1:55:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  533 Robert Brown            Hopkins            MN  37    1  6:02  1:23  1:00    1   34:16 23.6  0:44    1   19:09  6:23 1:01:10 
    2  635 Nate Lien               Blackduck          MN  36   11  8:10  1:52  1:29    4   38:26 21.1  1:00    2   20:10  6:44 1:09:12 
    3  741 Matt Strobl             Delano             MN  36    3  6:39  1:31  1:51    2   37:17 21.7  1:05   11   25:11  8:24 1:12:02 
    4  759 Mitch Uecker            Annandale          MN  38   12  8:15  1:53  1:53    3   37:41 21.5  1:05    8   23:41  7:54 1:12:33 
    5  689 Stephen Reigstad        Spicer             MN  37    5  7:20  1:40  2:20    8   40:47 19.9  1:04    4   22:22  7:28 1:13:51 
    6  511 Ryan Barney             Spicer             MN  35   14  8:25  1:55  2:44    6   40:22 20.1  0:45    3   22:01  7:21 1:14:14 
    7  754 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  37    7  7:53  1:48  1:18    9   41:16 19.6  1:28    5   22:36  7:32 1:14:30 
    8  721 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  38    2  6:14  1:25  1:26   10   41:55 19.3  1:36   14   25:21  8:27 1:16:30 
    9  611 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  35    8  8:00  1:50  2:38   13   43:30 18.6  0:34    6   22:50  7:37 1:17:29 
   10  588 Mike Guanella           Austin             MN  37    4  7:09  1:38  1:26    5   38:59 20.8  1:36   19   28:57  9:39 1:18:07 
   11  601 Kelly Hawkinson         Long Prairie       MN  36   13  8:15  1:53  3:15    7   40:32 20.0  0:59   13   25:14  8:25 1:18:14 
   12  787 Warren Zook             Buffalo            MN  35    6  7:23  1:41  2:29   11   42:05 19.2  1:07   12   25:13  8:25 1:18:15 
   13  558 Andy Dybvig             Plymouth           MN  36   17  9:37  2:11  3:17   14   43:55 18.4  1:41    7   23:13  7:45 1:21:41 
   14  696 Ryan Roder              Buffalo            MN  37   20 10:56  2:30  2:07   19   45:12 17.9  0:41   10   24:21  8:07 1:23:14 
   15  749 Travis Theis            St. Cloud          MN  35   16  9:35  2:11  3:32   12   42:31 19.1  1:36   20   29:16  9:46 1:26:28 
   16  502 Cory Anderson           Milaca             MN  39   15  8:30  1:56  2:57   16   44:21 18.3  1:23   21   29:42  9:54 1:26:50 
   17  523 Michael Bourdaghs       Mahtomedi          MN  36   10  8:07  1:51  2:53   21   47:34 17.0  0:59   16   27:36  9:12 1:27:06 
   18  727 Dustin Smith            Grinnell           IA  36    9  8:03  1:50  2:39   15   44:10 18.3  2:07   23   30:24 10:08 1:27:20 
   19  841 Christopher Kromm       Richmond           MN  38   19 10:32  2:24  5:03   20   46:37 17.4  1:18    9   24:05  8:02 1:27:33 
   20  684 Kevin Quinn             St Cloud           MN  37   24 16:12  3:41  2:24   17   44:21 18.3  0:43   15   25:52  8:38 1:29:30 
   21  685 Jamie Radabaugh         Eau Claire         WI  39   21 11:04  2:31  5:08   18   45:03 18.0  2:08   24   34:22 11:28 1:37:43 
   22  688 Luther Rauk             Spicer             MN  36   18 10:13  2:20  3:22   24   54:25 14.9  1:05   22   29:48  9:56 1:38:50 
   23  744 Andy Swanson            Ormsby             MN  39   22 12:50  2:55  4:19   25   55:38 14.6  1:58   17   28:09  9:23 1:42:52 
   24  589 Brent Guyan             Litchfield         MN  37   23 13:23  3:03  6:12   22   52:21 15.5  2:37   18   28:42  9:34 1:43:13 
   25  724 Jeremy Sivula           South Haven        MN  38   25 16:14  3:42  4:01   23   54:21 14.9  1:55   25   34:34 11:32 1:51:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  608 Anne Hoeschen           Freeport           MN  38    3  8:48  2:00  1:16    1   40:37 19.9  1:20    2   23:53  7:58 1:15:54 
    2  564 Susan Engelhart         Jordan             MN  36    7  8:54  2:02  2:03    3   43:14 18.7  1:31    1   20:45  6:55 1:16:26 
    3  697 Stephanie Roder         Buffalo            MN  37    6  8:54  2:02  1:26    2   42:37 19.0  0:50    4   24:34  8:12 1:18:20 
    4  598 Anne Hartman            Excelsior          MN  36    8  8:55  2:02                          1:06    5   24:41  8:14 1:18:51 
    5  618 Anjanette Johnson       Minneapolis        MN  38   10  9:46  2:14  1:59    6   45:28 17.8  2:23    6   25:54  8:38 1:25:28 
    6  713 Lisa Schiltz            Buffalo            MN  38    4  8:50  2:01  2:45    4   43:52 18.5  2:08   11   29:10  9:44 1:26:44 
    7  659 Angela Nelson           St Cloud           MN  36    1  7:50  1:47  1:36    5   44:22 18.3  2:16   12   31:24 10:28 1:27:26 
    8  595 Kristi Hance            Monticello         MN  38   13 11:15  2:34  2:17    9   48:44 16.6  1:33    3   24:13  8:05 1:28:00 
    9  784 Lisa Zeman              Elk River          MN  39   12 10:28  2:23  2:13    7   46:38 17.4  2:13    8   26:59  9:00 1:28:29 
   10  579 Maureen Foreman         Lino Lakes         MN  39    5  8:54  2:02  2:45    8   48:13 16.8  1:30    9   28:29  9:30 1:29:48 
   11  649 Kathleen Meath          New Ringgold       PA  37   11 10:01  2:17  4:01   10   51:00 15.9  1:39    7   25:59  8:40 1:32:38 
   12  590 Heather Guyan           Litchfield         MN  37    2  7:57  1:49  2:36   11   52:27 15.4  2:32   10   28:42  9:34 1:34:12 
   13  733 Catherine Starner       Victoria           MN  38    9  9:27  2:09  4:09   12   53:42 15.1  2:04   13   32:15 10:45 1:41:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  723 John Shelp              Maple Plain        MN  40    1  5:25  1:14  1:00    1   32:47 24.7  0:54    1   18:31  6:11   58:35 
    2  674 Jamerson Perry          Bismarck           ND  41    4  7:02  1:36  1:17    2   34:30 23.5  0:56    2   20:02  6:41 1:03:46 
    3  637 Mark Lindquist          Bufalo             MN  40    3  6:58  1:35  2:04    4   36:49 22.0  1:08    5   21:13  7:05 1:08:10 
    4  732 Josh Stahl              Minnetonka         MN  43    8  7:39  1:45  1:28    3   36:36 22.1  1:09   10   23:49  7:57 1:10:38 
    5  720 Steven Scott            Gary               SD  44    7  7:33  1:43  1:39    6   38:17 21.2  0:53    7   22:23  7:28 1:10:43 
    6  752 Dan Toelle              Fargo              ND  40    5  7:26  1:42  1:56   10   39:49 20.3  1:12    4   21:08  7:03 1:11:30 
    7  782 Paul Wymar              Montevideo         MN  40    6  7:27  1:42  1:36   17   42:47 18.9  0:37    3   20:02  6:41 1:12:28 
    8  855 Mike Bier               Brooklyn Center    MN  43   14  9:07  2:05  1:23    8   38:53 20.8  1:03   11   23:58  8:00 1:14:21 
    9  834 Allen Decrock           Minneota           MN  40   20 10:40  2:26  2:04    7   38:23 21.1  0:51    8   22:38  7:33 1:14:34 
   10  563 Cris Eide               Spicer             MN  42   19 10:37  2:25  2:22    9   39:35 20.5  1:35    6   22:15  7:25 1:16:22 
   11  401 Tim Swanson             Mankato            MN  43   15  9:19  2:07  2:19   11   40:22 20.1  1:03   13   24:01  8:01 1:17:02 
   12  666 Michael Oscarson        Minneapolis        MN  43   17 10:03  2:17  2:15   14   41:06 19.7  0:43   14   24:05  8:02 1:18:11 
   13  639 Steve Lykken            Spicer             MN  42   12  8:53  2:02  1:59   18   43:28 18.6  1:29    9   22:50  7:37 1:18:37 
   14  715 Kyle Schow              Willmarq           MN  40   16  9:26  2:09  2:06   16   41:50 19.4  1:00   16   24:39  8:13 1:18:58 
   15  609 Paul Holm               Fargo              ND  40   23 12:33  2:52  2:48    5   37:11 21.8  2:28   12   24:01  8:01 1:19:00 
   16  771 Warren Weber            Swanville          MN  44   18 10:14  2:20  2:41   12   40:23 20.1  1:02   18   26:26  8:49 1:20:43 
   17  531 James Brooks            Olivia             MN  43                          20   44:34 18.2  0:45   15   24:28  8:10 1:20:52 
   18  586 Scott Glaser            Hutchinson         MN  44   13  8:57  2:03  3:26   13   41:03 19.7  2:16   17   25:16  8:26 1:20:57 
   19  556 Christian Duininck      Spicer             MN  44    2  5:34  1:16  2:00   19   44:15 18.3  1:19   22   30:10 10:04 1:23:16 
   20  560 Michael Ebnet           Buffalo            MN  41    9  8:04  1:50  2:08   15   41:33 19.5  2:09   23   31:00 10:20 1:24:52 
   21  612 Troy Huntley            Rosemount          MN  43   11  8:15  1:53  2:45   21   46:00 17.6  1:57   20   28:15  9:25 1:27:10 
   22  746 Loren Swenson           Willmar            MN  41   22 11:56  2:43  3:15   23   48:19 16.8  1:01   19   28:12  9:24 1:32:39 
   23  774 Allen Weis              Delano             MN  44   21 11:01  2:31  2:44   22   47:27 17.1  1:16   24   33:36 11:12 1:36:03 
   24  402 Traci Strittmater       Edina              MN  40   24 18:49  4:17  2:13   24   52:05 15.6  1:18   21   28:43  9:35 1:43:06 
   25  549 Shane Deal              Litchfield         MN  42   10  8:14  1:53  4:29                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  712 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  40    3  7:21  1:41  1:43    3   40:25 20.0  1:29    4   23:49  7:57 1:14:45 
    2  773 Carole Weiland          Champlin           MN  41    1  6:02  1:23  2:22    1   38:48 20.9  1:41   10   26:52  8:58 1:15:43 
    3  539 Paula Croonquist        Brooklyn Center    MN  40    2  6:52  1:34  1:12    4   41:23 19.6  1:42    5   24:51  8:17 1:15:58 
    4  656 Amy Morrell             Spicer             MN  43    5  8:36  1:58  1:39    6   42:52 18.9  1:02    1   23:05  7:42 1:17:13 
    5  643 Lisa Martin             Bemidji            MN  43    4  7:50  1:47  2:04    9   43:27 18.6  1:12    2   23:14  7:45 1:17:45 
    6  602 Larae Heaney            Maple Grove        MN  44   16  9:53  2:15  1:29    2   39:24 20.6  1:41    6   25:44  8:35 1:18:10 
    7  406 Tracy Mewell            Inver Grove Height MN  42   10  8:56  2:02  2:13    7   43:05 18.8  1:45    3   23:18  7:46 1:19:14 
    8  534 Melissa Bunde           Madison Lake       MN  42   13  9:41  2:13  1:33    5   41:46 19.4  1:42   11   27:16  9:06 1:21:57 
    9  735 Teresa Stevermer        Easton             MN  44    6  8:43  1:59  2:19    8   43:07 18.8  1:19   12   27:18  9:06 1:22:44 
   10  772 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  43    8  8:52  2:01  2:21   12   44:28 18.2  0:47    8   26:25  8:49 1:22:52 
   11  686 Melissa Radel           New London         MN  44    7  8:45  2:00  2:10   15   45:00 18.0  1:28    7   26:01  8:41 1:23:23 
   12  753 Jill Toering            Brooklyn Park      MN  42    9  8:53  2:02  2:13   11   44:18 18.3  1:01   19   30:28 10:10 1:26:52 
   13  653 Candy Millerbernd       Chaska             MN  43   15  9:51  2:15  2:13   16   45:25 17.8  1:44   16   28:42  9:34 1:27:53 
   14  779 Jenn Windels            Grand Rapids       MN  40   17 10:04  2:18  3:01   10   44:18 18.3  2:01   17   30:00 10:00 1:29:22 
   15  756 Kerry Tonsager          St. James          MN  44   25 11:51  2:42  2:12   17   46:20 17.5  2:06   13   27:47  9:16 1:30:14 
   16  535 Kate Busse              Apple Valley       MN  40   18 10:08  2:19  2:56   18   48:18 16.8  1:08   15   28:19  9:27 1:30:47 
   17  734 Christy Steinbach       Marshall           MN  40   19 10:15  2:20  2:15   13   44:48 18.1  3:01   20   30:43 10:15 1:31:02 
   18  405 Sarah Svenninasen       Sioux Falls        SD  41   12  9:34  2:11  2:55   14   44:49 18.1  3:02   21   30:48 10:16 1:31:06 
   19  561 Jan Egge                Princeton          MN  41   23 11:18  2:34  2:20   19   49:02 16.5  1:56   14   27:49  9:17 1:32:23 
   20  847 Lora Toussaint          Buffalo            MN  43   21 10:19  2:21  3:16   22   57:06 14.2  2:31    9   26:31  8:51 1:39:41 
   21  594 Beth Hammer             Howard Lake        MN  42   11  9:31  2:10  3:10   23   57:17 14.1  1:04   18   30:05 10:02 1:41:05 
   22  636 Christine Lindblad      Minnetrista        MN  41   20 10:16  2:20  3:11   21   53:50 15.0  2:05   22   32:15 10:45 1:41:35 
   23  678 Linda Pinke Resop       Dassel             MN  43   14  9:51  2:15  3:07   24   58:08 13.9  1:17   23   34:54 11:38 1:47:14 
   24  522 Melissa Bodin           Clara City         MN  43   24 11:43  2:40  3:59   20   52:46 15.4  1:14   24   38:20 12:47 1:48:00 
   25  780 Stephanie Woodward      Hugo               MN  43   22 10:22  2:22  2:21   25 1:05:22 12.4  1:46   25   42:43 14:15 2:02:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  648 Ted McNamara            Buffalo            MN  45    3  6:33  1:30  1:08    1   34:18 23.6  0:47    1   20:15  6:45 1:03:01 
    2  624 Jeff Jorgenson          Brookings          MN  45    6  7:35  1:44  1:09    4   36:39 22.1  0:45    4   21:26  7:09 1:07:31 
    3  532 Bill Brown              Maple Lake         MN  46    5  7:02  1:36  1:59    5   37:03 21.9  1:46    5   21:52  7:18 1:09:41 
    4  540 John Dahl               Spicer             MN  48    9  8:03  1:50  1:27    3   36:06 22.4  0:53    8   23:59  8:00 1:10:28 
    5  505 Brad Arneson            Newlondon          MN  45    7  7:48  1:47  1:51    2   36:04 22.5  1:11   10   24:19  8:07 1:11:11 
    6  833 Barry Bernu             Maple Grove        MN  48    4  7:01  1:36  1:48    6   37:15 21.7  1:19    9   24:09  8:03 1:11:31 
    7  838 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  47    1  6:03  1:23  2:39    7   38:45 20.9  1:52   11   24:23  8:08 1:13:41 
    8  770 Jim Watt                Litchfield         MN  46   17 10:43  2:26  3:33    8   40:23 20.1  1:02    3   21:13  7:05 1:16:52 
    9  606 Ken Heitzman            Spicer             MN  47   12  9:07  2:05  2:16   13   42:42 19.0  0:50    7   22:55  7:39 1:17:47 
   10  758 Daniel Trajano          Savage             MN  45    2  6:24  1:28  2:27    9   40:48 19.9  1:39   15   27:37  9:13 1:18:53 
   11  616 Marty Janning           Willmar            MN  47   14 10:01  2:17  1:51   17   45:33 17.8  1:05    2   20:55  6:59 1:19:23 
   12  526 Lee Braaten             Glenwood           MN  49    8  7:58  1:49  3:28   10   40:55 19.8  1:55   14   26:57  8:59 1:21:10 
   13  729 Tom Smith               Chanhassen         MN  46   11  8:52  2:01  2:38   14   43:26 18.6  1:33   13   25:56  8:39 1:22:23 
   14  403 Joe Stenermer           Easton             MN  47   15 10:19  2:21  3:20   12   42:03 19.3  1:29   12   25:18  8:26 1:22:27 
   15  619 Brett Johnson           Apple Valley       MN  45   16 10:26  2:23  2:33   16   45:22 17.9  1:45   17   29:41  9:54 1:29:45 
   16  404 Larry Mathison          Minneapolis        MN  45   13  9:47  2:14  2:32   15   44:19 18.3  2:00   18   35:05 11:42 1:33:41 
   17  654 Tom Millerbernd         Chaska             MN  45   10  8:21  1:54  3:20   18   52:40 15.4  1:39   16   28:42  9:34 1:34:40 
   18  859 Perry Schmidt           Hamel              MN  49                   2:36   11   41:21 19.6  0:53    6   22:44  7:35         

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  761 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  46    1  7:00  1:36  1:01    1   38:50 20.9  1:12    1   22:21  7:27 1:10:22 
    2  680 Michelle Popham         Lino Lakes         MN  47    2  7:46  1:46  1:44    2   41:26 19.5  1:31    5   25:56  8:39 1:18:22 
    3  507 Beth Astrup             Fargo              ND  45    3  8:24  1:55  2:54    3   42:56 18.9  0:45    4   24:51  8:17 1:19:47 
    4  837 Stephanie Johnson       Cold Spring        MN  46    7 10:22  2:22  2:35    4   44:06 18.4  1:44    3   24:21  8:07 1:23:07 
    5  647 Jill McNamara           Buffalo            MN  45    4  8:39  1:58  2:09    5   44:49 18.1  1:08    7   28:25  9:29 1:25:07 
    6  707 Heidi Sachs             Avon               MN  48   10 12:45  2:54  1:18    7   47:36 17.0  2:02    2   24:14  8:05 1:27:53 
    7  623 Tyann Jones             Miller             SD  48    8 12:04  2:45  1:44    8   50:26 16.1  1:00    6   27:54  9:18 1:33:06 
    8  751 Paula Thomsen           Savage             MN  45    5  8:59  2:03  2:49    6   45:58 17.6  1:06   10   37:11 12:24 1:36:02 
    9  709 Colleen Sauter          Robbinsdale        MN  46    6 10:14  2:20  3:00    9   57:15 14.1  1:40    8   32:57 10:59 1:45:04 
   10  726 Denise Smieja           Woodbury           MN  47    9 12:18  2:48  4:40   10 1:04:57 12.5  2:20    9   34:46 11:36 1:58:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  567 Scotty Erickson         Ramsey             MN  50    1  5:40  1:18  1:13    1   34:07 23.7  0:45    5   22:30  7:30 1:04:14 
    2  572 Jp Fahey                Norwood            MN  50    4  7:19  1:40  1:15    3   36:46 22.0  0:47    2   22:15  7:25 1:08:20 
    3  704 Pete Royer              Litchfield         MN  53    3  7:17  1:40  1:26    2   36:36 22.1  1:03    4   22:19  7:27 1:08:38 
    4  527 Mike Bratsch            Danube             MN  50    7  8:31  1:56  1:32    6   38:13 21.2  1:02    1   20:57  6:59 1:10:13 
    5  615 Ken Janda               Big Lake           MN  51    5  7:33  1:43  1:48    4   38:03 21.3  1:04    3   22:18  7:26 1:10:44 
    6  509 Mike Astrup             Fargo              ND  50    2  6:37  1:31  2:17    5   38:12 21.2  0:50    7   23:13  7:45 1:11:08 
    7  722 Michael Shanahan        Watertown          MN  50    8  8:45  2:00  1:16    7   38:29 21.0  1:05   13   26:41  8:54 1:16:14 
    8  597 Scott Hartley           Maple Grove        MN  53    9  8:54  2:02  3:21    8   39:24 20.6  1:53    8   24:04  8:02 1:17:34 
    9  846 John Spreiter           Litchfield         MN  50   10  8:58  2:03  2:27   13   44:47 18.1  0:43    6   22:35  7:32 1:19:29 
   10  613 Wayne Jagow             Burnsville         MN  53   11  9:02  2:03  2:16    9   40:27 20.0  1:25   12   26:26  8:49 1:19:34 
   11  858 Mike Weinberger         Eden Prairie       MN  54   14 10:35  2:25  2:40   10   40:51 19.8  1:56   14   26:41  8:54 1:22:41 
   12  627 Daniel Klages           Mankato            MN  51   15 10:48  2:28  2:39   11   43:01 18.8  1:46   10   26:02  8:41 1:24:15 
   13  781 Ted Wurm                Spicer             MN  52   12  9:31  2:10  2:43   12   44:37 18.2  1:30   11   26:08  8:43 1:24:28 
   14  506 Burt Arrigoni           Becker             MN  51    6  8:16  1:53  3:25   14   45:13 17.9  2:04   17   30:20 10:07 1:29:16 
   15  622 Brian Jones             Miller             SD  50   16 11:43  2:40  4:04   15   47:30 17.1  0:52    9   25:48  8:36 1:29:56 
   16  521 Jim Blomquist           Spicer             MN  54   13  9:59  2:17  3:17   17   49:32 16.4  0:56   16   27:35  9:12 1:31:17 
   17  725 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  52   17 12:58  2:57  4:37   16   48:40 16.6  2:54   15   26:49  8:57 1:35:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  769 Julie Ward              Maple Grove        MN  51    1  8:01  1:50  1:57    1   42:21 19.1  1:38    2   26:08  8:43 1:20:03 
    2  661 Lorrie Oistad           Sartell            MN  54    2  9:01  2:03  2:53    2   43:29 18.6  1:54    1   24:49  8:17 1:22:04 
    3  634 Claudia Lenz            Willmar            MN  51    3  9:54  2:15  2:46    3   44:58 18.0  0:43    3   26:38  8:53 1:24:57 
    4  776 Cindy Wendroth          Zumbrota           MN  54    5 10:50  2:28  3:27    4   49:32 16.4  1:18    4   31:10 10:24 1:36:14 
    5  566 Heidi Erickson          Lino Lakes         MN  52    4 10:04  2:18  6:27    5   57:57 14.0  1:28    5   35:22 11:48 1:51:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  580 Greg Franzen            Plymouth           MN  57    1  6:32  1:30  1:17    2   37:55 21.4  0:58    1   20:24  6:48 1:07:05 
    2  748 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58    5 11:21  2:35  1:07    1   37:00 21.9  0:59    2   21:10  7:04 1:11:34 
    3  552 Karl Dewahl             Saint Paul         MN  56    2  7:39  1:45  3:56    3   38:21 21.1  1:33    5   24:28  8:10 1:15:55 
    4  547 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  56    4 10:45  2:27  3:30    4   40:20 20.1  1:24    3   22:46  7:36 1:18:44 
    5  542 Wayne Dahlen            Spicer             MN  55    6 11:49  2:41  1:48    5   42:06 19.2  1:17    4   24:14  8:05 1:21:12 
    6  538 John Court              Spicer             MN  56    3  9:22  2:08  2:39    6   47:21 17.1  0:57    6   28:52  9:38 1:29:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  658 Wendy Nelsen            Willmar            MN  59    3 12:37  2:52  2:33    1   44:10 18.3  1:04    1   24:29  8:10 1:24:50 
    2  581 Nancy Fritz             Willmar            MN  56    2 10:13  2:20  3:24    2   45:44 17.7  0:47    2   30:09 10:03 1:30:15 
    3  578 Pam Fitting             Buffalo            MN  58    1 10:05  2:18  1:54    3   57:02 14.2  0:57    3   36:39 12:13 1:46:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  641 John Mahowald           Saint Cloud        MN  61    2  9:24  2:09  2:25    1   39:37 20.4  1:19    2   23:38  7:53 1:16:21 
    2  766 Mark Walford            Glencoe            MN  62                           2   40:32 20.0  1:22    5   26:34  8:52 1:20:01 
    3  675 Forrest Peterson        Willmar            MN  63    4  9:54  2:15  2:10    4   42:04 19.3  1:38    4   25:21  8:27 1:21:05 
    4  591 Edward Haag             Marshall           MN  61    6 11:56  2:43  3:32    5   42:08 19.2  1:11    1   23:26  7:49 1:22:10 
    5  537 Bert Chamberlain        Moorhead           MN  61    1  7:51  1:47  3:16    3   41:49 19.4  1:35    7   28:13  9:25 1:22:43 
    6  665 John O'Neill            Bird Island        MN  60    3  9:44  2:13  2:14    7   47:44 17.0  0:52    6   26:58  9:00 1:27:31 
    7  711 Patrick Sauter          St Paul            MN  62    7 14:07  3:13  4:05    8   49:14 16.5  1:19    3   24:07  8:03 1:32:50 
    8  569 Gary Esboldt            Willmar            MN  60    5 11:46  2:41  3:24    6   46:32 17.4  2:30    8   35:55 11:59 1:40:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  730 Don Snyder              Burnsville         MN  67    1  8:49  2:01  5:24    1   42:49 18.9  2:33    1   27:11  9:04 1:26:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  573 Frank Farrar            Britton            SD  83    1 11:11  2:33  6:21                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        360
Total Number of Team Finishers:           47
Total Number of Individual Finishers:    267
Number of Male   Finishers:              147
Number of Female Finishers:              120
Did not Finish Race or Did Not Start:     45