Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/12/2012

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 12, 2012
                                               3/4 Mile Swim - 22 Mile Bike - 6 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10    369 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M     1 15:16  1:10  1:00    1   50:56 25.9  0:50    3   33:53  5:39 1:41:53 
    2   1/6     360 Rod Raymond             Duluth             MN  47 M     4 16:36  1:16  1:05    3   52:48 25.0  1:00    8   36:22  6:04 1:47:50 
    3   1/3     380 Michael Ward            Duluth             MN  23 M     8 18:28  1:24  1:01    7   54:16 24.3  0:49    4   34:45  5:48 1:49:16 
    4   1/10    348 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30 M    19 20:19  1:33  1:13    5   53:22 24.7  0:56    5   35:02  5:51 1:50:49 
    5   1/8     395 Tim Jacobson            Avon               MN  42 M    13 19:24  1:29  1:21    8   54:49 24.1  0:52    6   35:20  5:54 1:51:44 
    6   1/5     354 David Phillips          Maple Grove        MN  26 M    24 20:32  1:34  1:32    2   51:27 25.7  1:10   12   38:24  6:24 1:53:03 
    7   2/10    332 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33 M    30 21:14  1:37  1:05    6   53:31 24.7  0:53   11   38:04  6:21 1:54:45 
    8   2/5     366 Paul Shol               Fergus Falls       MN  25 M    58 25:35  1:57  1:30    4   53:15 24.8  1:25    2   33:52  5:39 1:55:35 
    9   1/10    345 Mark McLain             Bloomington        MN  50 M    15 20:04  1:32  1:39    9   54:55 24.0  0:56   14   39:09  6:32 1:56:40 
   10   2/10    325 Jeff Gilmer             Delano             MN  53 M    17 20:11  1:32  1:28   11   55:01 24.0  0:51   17   40:20  6:44 1:57:50 
   11   2/6     303 Tim Bode                Buffalo            MN  45 M     2 16:13  1:14  1:10   14   56:44 23.3  1:18   34   43:34  7:16 1:58:57 
   12   1/2     306 Jacob Braaten           Glenwood           MN  19 M    20 20:31  1:34  1:36   34   59:50 22.1  0:45   10   37:55  6:20 2:00:36 
   13   1/5     304 Veronic Bond            Rochester          MN  40 F     9 19:07  1:27  1:35   15   56:55 23.2  1:10   26   42:03  7:01 2:00:49 
   14   3/10    371 Chris Swee              West Fargo         ND  33 M     3 16:29  1:15  1:19   37 1:00:09 21.9  1:02   25   41:52  6:59 2:00:49 
   15   4/10    323 Andrew Freeman          Falcon Heights     MN  34 M    21 20:31  1:34  1:41   25   58:18 22.6  0:42   16   40:15  6:43 2:01:25 
   16   1/1     397 Julia Lyng              Burnsville         MN  46 F    26 20:37  1:34  1:26   18   57:19 23.0  1:02   24   41:51  6:59 2:02:12 
   17   3/10    367 Stu Sneer               Mankato            MN  50 M    16 20:06  1:32  1:32   23   58:01 22.8  1:34   22   41:04  6:51 2:02:15 
   18   2/8     394 Chris Crocker           North Mankato      MN  42 M    40 22:57  1:45  1:11   16   57:04 23.1  0:55   15   40:13  6:43 2:02:18 
   19   4/10    396 Bob Lyng                Burnsville         MN  54 M    42 23:22  1:47  1:42   12   55:59 23.6  0:52   20   40:46  6:48 2:02:39 
   20   5/10    327 Arth Gorr               Buffalo            MN  54 M    39 22:57  1:45  2:20   21   57:37 22.9  1:16   13   38:41  6:27 2:02:50 
   21   2/10    359 Mick Quinn              Willmar            MN  38 M    51 24:03  1:50  1:53   27   58:34 22.5  1:26    9   37:15  6:13 2:03:09 
   22   2/5     347 Jen Neuman              Ramsey             MN  42 F    36 22:26  1:42  1:13   13   56:33 23.3  1:12   32   42:59  7:10 2:04:22 
   23   2/2     362 Gage Sachs              Avon               MN  18 M    69 27:18  2:05  1:33   45 1:01:27 21.5  1:25    1   32:48  5:28 2:04:29 
   24   3/8     311 Bret Busse              Apple Valley       MN  43 M     5 17:31  1:20  2:00   44 1:01:09 21.6  1:23   28   42:40  7:07 2:04:42 
   25   1/1     317 Denny Ellingson         Courtland          MN  60 M     6 17:46  1:21  1:28   32   59:43 22.1  1:05   41   45:34  7:36 2:05:35 
   26   4/8     341 William Lorenz          Benson             MN  40 M    32 21:18  1:37  1:32   41 1:00:44 21.7  0:58   27   42:13  7:03 2:06:44 
   27   3/5     857 Angie Hop               Rosemount          MN  40 F    10 19:13  1:28  1:18   30   59:24 22.2  1:11   42   45:50  7:39 2:06:53 
   28   3/5     351 Isaac Perry             Wabasha            MN  25 M    48 23:47  1:49  2:47   61 1:04:08 20.6  0:50    7   35:25  5:55 2:06:55 
   29   5/8     334 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  44 M    52 24:09  1:50  1:39   33   59:44 22.1  1:22   18   40:27  6:45 2:07:19 
   30   3/10    382 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  37 M    28 20:53  1:35  1:33   31   59:36 22.1  1:16   37   44:40  7:27 2:07:57 
   31   1/2     399 Laurel Sundberg         Minnetonka         MN  33 F    29 21:05  1:36  1:59   36 1:00:06 22.0  1:09   36   43:47  7:18 2:08:05 
   32   4/10    310 Brian Bumgarner         Zimmerman          MN  38 M    54 24:34  1:52  1:33   10   55:01 24.0  1:20   46   46:16  7:43 2:08:43 
   33   5/10    342 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  33 M    12 19:19  1:28  2:48   26   58:22 22.6  1:46   54   47:20  7:54 2:09:33 
   34   3/6     329 Michael Hanson          Spicer             MN  45 M    49 23:51  1:49  1:41   42 1:00:45 21.7  0:43   29   42:41  7:07 2:09:39 
   35   5/10    375 Christian Twigg         Minneapolis        MN  39 M    25 20:34  1:34  1:49   47 1:01:34 21.4  1:37   38   45:23  7:34 2:10:55 
   36   6/10    377 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  53 M    43 23:38  1:48  1:59   20   57:32 22.9  2:18   39   45:31  7:36 2:10:55 
   37   7/10    364 James Schultz           Shorewood          MN  50 M    22 20:31  1:34  2:34   17   57:16 23.1  2:58   56   48:10  8:02 2:11:27 
   38   6/8     319 Jon Fagerness           Cambridge          MN  40 M    11 19:17  1:28  2:18   35 1:00:01 22.0  1:16   60   48:54  8:09 2:11:45 
   39   4/6     333 Darrel Henry            Murdock            MN  46 M    55 24:45  1:53  1:50   56 1:03:06 20.9  1:08   23   41:05  6:51 2:11:53 
   40   1/3     352 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  36 F    34 21:35  1:39  1:24   63 1:04:42 20.4  1:06   33   43:19  7:14 2:12:04 
   41   6/10    372 Grant Swenson           St. Cloud          MN  34 M    31 21:16  1:37  1:27   64 1:04:46 20.4  1:19   35   43:47  7:18 2:12:32 
   42   1/5     340 Bob Leone               Plymouth           MN  55 M    37 22:49  1:44  3:09   22   57:57 22.8  2:07   55   47:22  7:54 2:13:22 
   43   2/3     322 Joseph Fragodt          Benson             MN  24 M    45 23:42  1:48  1:32   59 1:04:00 20.6  1:22   30   42:55  7:10 2:13:29 
   44   7/10    350 Andrew Pearson          Plymouth           MN  31 M    72 29:24  2:14  2:58   39 1:00:20 21.9  1:02   19   40:28  6:45 2:14:10 
   45   8/10    337 Jason Laplant           Minneapolis        MN  33 M    23 20:31  1:34  2:36   29   59:00 22.4  1:57   65   50:22  8:24 2:14:24 
   46   8/10    355 Chris Poferl            Eden Prarie        MN  52 M    60 25:41  1:57  1:53   28   58:58 22.4  1:48   52   47:10  7:52 2:15:28 
   47   2/3     370 Jodi Sussner            Chaska             MN  36 F    50 23:52  1:49  1:32   53 1:02:18 21.2  1:06   50   47:01  7:51 2:15:47 
   48   4/5     344 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27 M    47 23:47  1:49  2:14   60 1:04:01 20.6  0:59   40   45:31  7:36 2:16:30 
   49   4/5     309 Amy Briag-Lindstrom     Sartell            MN  42 F    44 23:42  1:48  2:08   65 1:05:30 20.2  2:20   31   42:58  7:10 2:16:36 
   50   9/10    313 Timothy Dahl            Minneapolis        MN  33 M    56 25:17  1:55  3:02   52 1:02:11 21.2  1:41   43   45:54  7:39 2:18:04 
   51   1/1     373 Kelli Swenson           St Paul            MN  24 F    63 26:25  2:01  2:23   46 1:01:32 21.5  1:43   45   46:05  7:41 2:18:06 
   52   9/10    307 Jon Bratt               Mpls               MN  51 M    57 25:34  1:57  2:12   50 1:02:03 21.3  1:53   48   46:34  7:46 2:18:13 
   53   6/10    358 Jason Quinn             Winona             MN  37 M    18 20:15  1:33  1:26   66 1:05:48 20.1  1:14   63   49:46  8:18 2:18:27 
   54   7/8     301 Mike Abel               St Cloud           MN  44 M    46 23:43  1:48  2:17   40 1:00:37 21.8  2:06   64   50:21  8:24 2:19:03 
   55   1/2     336 Lisa Knudson            Portland           ND  52 F    41 23:12  1:46  2:36   43 1:01:08 21.6  1:28   67   50:42  8:27 2:19:04 
   56   2/5     374 Dave Teneyck            Nisswa             MN  58 M    14 19:57  1:31  2:09   62 1:04:11 20.6  1:46   68   51:10  8:32 2:19:11 
   57   3/5     305 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  58 M    61 25:43  1:57  2:10   38 1:00:17 21.9  1:56   62   49:42  8:17 2:19:45 
   58   1/2     353 Sara Pfau               Bismarck           ND  26 F     7 18:25  1:24  1:53   68 1:06:03 20.0  1:35   74   52:14  8:43 2:20:08 
   59   7/10    357 Bret Puls               Minnetrista        MN  38 M    33 21:31  1:38  2:01   69 1:06:22 19.9  1:48   58   48:28  8:05 2:20:09 
   60   1/1     338 Hank Larsen             Glencoe            MN  72 M    59 25:39  1:57  2:15   58 1:03:14 20.9  1:00   61   49:00  8:10 2:21:05 
   61   3/3     346 Mark Morris             Cokato             MN  23 M    74 29:27  2:14  2:00   55 1:02:23 21.2  1:05   51   47:07  7:52 2:22:01 
   62   4/5     320 Skip Fitting            Buffalo            MN  57 M    38 22:52  1:44  1:31   78 1:16:28 17.3  1:04   21   40:49  6:49 2:22:43 
   63   2/2     343 Carol Marston           Mankato            MN  52 F    64 26:43  2:02  1:31   54 1:02:18 21.2  1:32   69   51:17  8:33 2:23:20 
   64   8/8     376 Dave Underwood          Chaska, Mn         MN  44 M    73 29:26  2:14  1:57   19   57:31 22.9  2:25   73   52:04  8:41 2:23:23 
   65   5/5     318 Nick Erickson           St. Paul           MN  29 M    27 20:37  1:34  2:12   76 1:11:46 18.4  1:34   59   48:39  8:07 2:24:46 
   66   5/6     335 Kevin Jones             Britton            SD  47 M    70 27:36  2:06  2:50   48 1:01:38 21.4  2:56   66   50:25  8:25 2:25:23 
   67   3/3     368 Becky Strand            Casper             WY  36 F    53 24:23  1:51  3:47   73 1:10:34 18.7  0:53   47   46:20  7:44 2:25:55 
   68   5/5     324 Rick Gauger             Waseca             MN  55 M    71 28:02  2:08  2:06   57 1:03:10 20.9  1:03   72   52:02  8:41 2:26:20 
   69  10/10    349 William Pattison        Saint Paul         MN  30 M    67 27:03  2:03  3:13   51 1:02:11 21.2  3:12   71   51:49  8:39 2:27:26 
   70   6/6     328 Dallas Hallberg         West Lafayette     IN  49 M    76 30:33  2:19  4:01   24   58:14 22.7  3:30   70   51:33  8:36 2:27:50 
   71   5/5     379 Jill Vroman             Marshall           MN  41 F    62 26:09  1:59  2:38   75 1:10:55 18.6  2:43   44   46:00  7:40 2:28:24 
   72   2/2     330 Brooke Haubrick         Saint Paul         MN  29 F    75 29:57  2:17  2:05   49 1:01:42 21.4  2:18   75   53:24  8:54 2:29:24 
   73   2/2     381 Katie Weber             Minneapolis        MN  34 F    66 26:51  2:02  2:57   74 1:10:51 18.6  2:40   57   48:13  8:03 2:31:31 
   74  10/10    339 Jay Lawton              Willmar            MN  54 M    65 26:50  2:02  4:06   77 1:14:40 17.7  2:10   49   46:57  7:50 2:34:41 
   75   8/10    316 Jason Elk               Hinsdale           IL  37 M    35 22:06  1:41  5:31   71 1:09:59 18.9  2:57   77   57:33  9:36 2:38:05 
   76   9/10    312 John Ciliege            Minneapolis        MN  38 M    78 39:00  2:58  3:20   70 1:08:15 19.3  2:34   53   47:11  7:52 2:40:19 
   77   1/1     378 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  55 F    68 27:14  2:04  3:08   67 1:05:57 20.0  2:14   78 1:03:46 10:38 2:42:16 
   78  10/10    314 Bret Donabauer          Avon               MN  36 M    77 32:32  2:28  2:40   72 1:10:24 18.8  1:19   76   55:39  9:17 2:42:33 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  389 Martin's                                         5 20:23  1:33  1:36    1   53:56 24.5  0:36    2   39:31  6:36 1:56:00 
           Dan Martin , Dan Martin , Todd Martin                  
    2  388 Freedom Flyers                                   3 18:27  1:24  0:55    6 1:08:21 19.3  0:27    1   34:35  5:46 2:02:44 
           Tommy Payne , Adam Peters , Joe Varpness               
    3  385 Dan's still favorite uncl                        2 18:02  1:22  0:41    2 1:01:17 21.5  0:35    3   44:06  7:21 2:04:40 
           Keith Larson , Joe Baker , Brian Baker                 
    4  391 Team Ohana                                       1 17:23  1:19  0:49    3 1:03:33 20.8  0:40    5   45:49  7:39 2:08:12 
           Sarah Jagow , Will Jagow , Emily Schueler              
    5  393 Trophy Moms                                      6 21:04  1:36  0:51    4 1:05:49 20.1  0:42    4   44:49  7:29 2:13:14 
           Laura Opsahl , Leslie Iyer , Amy Vose                  
    6  386 DeeWerdas                                        4 20:03  1:32  0:53    7 1:16:41 17.2  0:38    6   46:02  7:41 2:24:15 
           Kennedy Holwerda , Cynthia Dejong , Scott Holwerda     
    7  387 Everlong                                         7 26:50  2:02  3:55    5 1:05:53 20.0  0:57    7   54:29  9:05 2:32:02 
           Rich Weeks , Rich Weeks , Emily Cooper                 
    8  390 Mighty Millers                                   8 29:47  2:16  1:06    8 1:17:34 17.0  0:55    8 1:07:39 11:17 2:56:59 
           Anne Miller , Curtis Miller , Erin Miller              


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 356 Justin Pool             Buffalo            MN  37 M      1 18:17  1:24  1:42                                                    
 302 Andrew Becker           Rochester          MN  42 M      2 25:13  1:55  4:27                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   15:16  1:10 
    2 Tim Bode                Buffalo            MN  45 M   16:13  1:14 
    3 Chris Swee              West Fargo         ND  33 M   16:29  1:15 
    4 Rod Raymond             Duluth             MN  47 M   16:36  1:16 
    5 Bret Busse              Apple Valley       MN  43 M   17:31  1:20 
    6 Denny Ellingson         Courtland          MN  60 M   17:46  1:21 
    7 Sara Pfau               Bismarck           ND  26 F   18:25  1:24 
    8 Michael Ward            Duluth             MN  23 M   18:28  1:24 
    9 Veronic Bond            Rochester          MN  40 F   19:07  1:27 
   10 Angie Hop               Rosemount          MN  40 F   19:13  1:28 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   50:56 25.9 
    2 David Phillips          Maple Grove        MN  26 M   51:27 25.7 
    3 Rod Raymond             Duluth             MN  47 M   52:48 25.0 
    4 Paul Shol               Fergus Falls       MN  25 M   53:15 24.8 
    5 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30 M   53:22 24.7 
    6 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33 M   53:31 24.7 
    7 Michael Ward            Duluth             MN  23 M   54:16 24.3 
    8 Tim Jacobson            Avon               MN  42 M   54:49 24.1 
    9 Mark McLain             Bloomington        MN  50 M   54:55 24.0 
   10 Brian Bumgarner         Zimmerman          MN  38 M   55:01 24.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Gage Sachs              Avon               MN  18 M   32:48  5:28 
    2 Paul Shol               Fergus Falls       MN  25 M   33:52  5:39 
    3 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   33:53  5:39 
    4 Michael Ward            Duluth             MN  23 M   34:45  5:48 
    5 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30 M   35:02  5:51 
    6 Tim Jacobson            Avon               MN  42 M   35:20  5:54 
    7 Isaac Perry             Wabasha            MN  25 M   35:25  5:55 
    8 Rod Raymond             Duluth             MN  47 M   36:22  6:04 
    9 Mick Quinn              Willmar            MN  38 M   37:15  6:13 
   10 Jacob Braaten           Glenwood           MN  19 M   37:55  6:20 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  369 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35    1 15:16  1:10  1:00    1   50:56 25.9  0:50    3   33:53  5:39 1:41:53 
    2  360 Rod Raymond             Duluth             MN  47    4 16:36  1:16  1:05    3   52:48 25.0  1:00    8   36:22  6:04 1:47:50 
    3  380 Michael Ward            Duluth             MN  23    7 18:28  1:24  1:01    7   54:16 24.3  0:49    4   34:45  5:48 1:49:16 
    4  348 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30   16 20:19  1:33  1:13    5   53:22 24.7  0:56    5   35:02  5:51 1:50:49 
    5  395 Tim Jacobson            Avon               MN  42   10 19:24  1:29  1:21    8   54:49 24.1  0:52    6   35:20  5:54 1:51:44 
    6  354 David Phillips          Maple Grove        MN  26   21 20:32  1:34  1:32    2   51:27 25.7  1:10   12   38:24  6:24 1:53:03 
    7  332 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33   25 21:14  1:37  1:05    6   53:31 24.7  0:53   11   38:04  6:21 1:54:45 
    8  366 Paul Shol               Fergus Falls       MN  25   47 25:35  1:57  1:30    4   53:15 24.8  1:25    2   33:52  5:39 1:55:35 
    9  345 Mark McLain             Bloomington        MN  50   12 20:04  1:32  1:39    9   54:55 24.0  0:56   14   39:09  6:32 1:56:40 
   10  325 Jeff Gilmer             Delano             MN  53   14 20:11  1:32  1:28   11   55:01 24.0  0:51   17   40:20  6:44 1:57:50 
   11  303 Tim Bode                Buffalo            MN  45    2 16:13  1:14  1:10   13   56:44 23.3  1:18   29   43:34  7:16 1:58:57 
   12  306 Jacob Braaten           Glenwood           MN  19   17 20:31  1:34  1:36   30   59:50 22.1  0:45   10   37:55  6:20 2:00:36 
   13  371 Chris Swee              West Fargo         ND  33    3 16:29  1:15  1:19   32 1:00:09 21.9  1:02   24   41:52  6:59 2:00:49 
   14  323 Andrew Freeman          Falcon Heights     MN  34   18 20:31  1:34  1:41   22   58:18 22.6  0:42   16   40:15  6:43 2:01:25 
   15  367 Stu Sneer               Mankato            MN  50   13 20:06  1:32  1:32   20   58:01 22.8  1:34   22   41:04  6:51 2:02:15 
   16  394 Chris Crocker           North Mankato      MN  42   33 22:57  1:45  1:11   14   57:04 23.1  0:55   15   40:13  6:43 2:02:18 
   17  396 Bob Lyng                Burnsville         MN  54   34 23:22  1:47  1:42   12   55:59 23.6  0:52   20   40:46  6:48 2:02:39 
   18  327 Arth Gorr               Buffalo            MN  54   32 22:57  1:45  2:20   18   57:37 22.9  1:16   13   38:41  6:27 2:02:50 
   19  359 Mick Quinn              Willmar            MN  38   41 24:03  1:50  1:53   24   58:34 22.5  1:26    9   37:15  6:13 2:03:09 
   20  362 Gage Sachs              Avon               MN  18   53 27:18  2:05  1:33   39 1:01:27 21.5  1:25    1   32:48  5:28 2:04:29 
   21  311 Bret Busse              Apple Valley       MN  43    5 17:31  1:20  2:00   38 1:01:09 21.6  1:23   26   42:40  7:07 2:04:42 
   22  317 Denny Ellingson         Courtland          MN  60    6 17:46  1:21  1:28   28   59:43 22.1  1:05   35   45:34  7:36 2:05:35 
   23  341 William Lorenz          Benson             MN  40   27 21:18  1:37  1:32   36 1:00:44 21.7  0:58   25   42:13  7:03 2:06:44 
   24  351 Isaac Perry             Wabasha            MN  25   39 23:47  1:49  2:47   51 1:04:08 20.6  0:50    7   35:25  5:55 2:06:55 
   25  334 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  44   42 24:09  1:50  1:39   29   59:44 22.1  1:22   18   40:27  6:45 2:07:19 
   26  382 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  37   24 20:53  1:35  1:33   27   59:36 22.1  1:16   31   44:40  7:27 2:07:57 
   27  310 Brian Bumgarner         Zimmerman          MN  38   43 24:34  1:52  1:33   10   55:01 24.0  1:20   37   46:16  7:43 2:08:43 
   28  342 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  33    9 19:19  1:28  2:48   23   58:22 22.6  1:46   43   47:20  7:54 2:09:33 
   29  329 Michael Hanson          Spicer             MN  45   40 23:51  1:49  1:41   37 1:00:45 21.7  0:43   27   42:41  7:07 2:09:39 
   30  375 Christian Twigg         Minneapolis        MN  39   22 20:34  1:34  1:49   40 1:01:34 21.4  1:37   32   45:23  7:34 2:10:55 
   31  377 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  53   35 23:38  1:48  1:59   17   57:32 22.9  2:18   33   45:31  7:36 2:10:55 
   32  364 James Schultz           Shorewood          MN  50   19 20:31  1:34  2:34   15   57:16 23.1  2:58   45   48:10  8:02 2:11:27 
   33  319 Jon Fagerness           Cambridge          MN  40    8 19:17  1:28  2:18   31 1:00:01 22.0  1:16   48   48:54  8:09 2:11:45 
   34  333 Darrel Henry            Murdock            MN  46   44 24:45  1:53  1:50   46 1:03:06 20.9  1:08   23   41:05  6:51 2:11:53 
   35  372 Grant Swenson           St. Cloud          MN  34   26 21:16  1:37  1:27   53 1:04:46 20.4  1:19   30   43:47  7:18 2:12:32 
   36  340 Bob Leone               Plymouth           MN  55   30 22:49  1:44  3:09   19   57:57 22.8  2:07   44   47:22  7:54 2:13:22 
   37  322 Joseph Fragodt          Benson             MN  24   36 23:42  1:48  1:32   49 1:04:00 20.6  1:22   28   42:55  7:10 2:13:29 
   38  350 Andrew Pearson          Plymouth           MN  31   56 29:24  2:14  2:58   34 1:00:20 21.9  1:02   19   40:28  6:45 2:14:10 
   39  337 Jason Laplant           Minneapolis        MN  33   20 20:31  1:34  2:36   26   59:00 22.4  1:57   53   50:22  8:24 2:14:24 
   40  355 Chris Poferl            Eden Prarie        MN  52   49 25:41  1:57  1:53   25   58:58 22.4  1:48   41   47:10  7:52 2:15:28 
   41  344 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27   38 23:47  1:49  2:14   50 1:04:01 20.6  0:59   34   45:31  7:36 2:16:30 
   42  313 Timothy Dahl            Minneapolis        MN  33   45 25:17  1:55  3:02   44 1:02:11 21.2  1:41   36   45:54  7:39 2:18:04 
   43  307 Jon Bratt               Mpls               MN  51   46 25:34  1:57  2:12   42 1:02:03 21.3  1:53   38   46:34  7:46 2:18:13 
   44  358 Jason Quinn             Winona             MN  37   15 20:15  1:33  1:26   54 1:05:48 20.1  1:14   51   49:46  8:18 2:18:27 
   45  301 Mike Abel               St Cloud           MN  44   37 23:43  1:48  2:17   35 1:00:37 21.8  2:06   52   50:21  8:24 2:19:03 
   46  374 Dave Teneyck            Nisswa             MN  58   11 19:57  1:31  2:09   52 1:04:11 20.6  1:46   55   51:10  8:32 2:19:11 
   47  305 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  58   50 25:43  1:57  2:10   33 1:00:17 21.9  1:56   50   49:42  8:17 2:19:45 
   48  357 Bret Puls               Minnetrista        MN  38   28 21:31  1:38  2:01   55 1:06:22 19.9  1:48   46   48:28  8:05 2:20:09 
   49  338 Hank Larsen             Glencoe            MN  72   48 25:39  1:57  2:15   48 1:03:14 20.9  1:00   49   49:00  8:10 2:21:05 
   50  346 Mark Morris             Cokato             MN  23   58 29:27  2:14  2:00   45 1:02:23 21.2  1:05   40   47:07  7:52 2:22:01 
   51  320 Skip Fitting            Buffalo            MN  57   31 22:52  1:44  1:31   61 1:16:28 17.3  1:04   21   40:49  6:49 2:22:43 
   52  376 Dave Underwood          Chaska, Mn         MN  44   57 29:26  2:14  1:57   16   57:31 22.9  2:25   59   52:04  8:41 2:23:23 
   53  318 Nick Erickson           St. Paul           MN  29   23 20:37  1:34  2:12   59 1:11:46 18.4  1:34   47   48:39  8:07 2:24:46 
   54  335 Kevin Jones             Britton            SD  47   54 27:36  2:06  2:50   41 1:01:38 21.4  2:56   54   50:25  8:25 2:25:23 
   55  324 Rick Gauger             Waseca             MN  55   55 28:02  2:08  2:06   47 1:03:10 20.9  1:03   58   52:02  8:41 2:26:20 
   56  349 William Pattison        Saint Paul         MN  30   52 27:03  2:03  3:13   43 1:02:11 21.2  3:12   57   51:49  8:39 2:27:26 
   57  328 Dallas Hallberg         West Lafayette     IN  49   59 30:33  2:19  4:01   21   58:14 22.7  3:30   56   51:33  8:36 2:27:50 
   58  339 Jay Lawton              Willmar            MN  54   51 26:50  2:02  4:06   60 1:14:40 17.7  2:10   39   46:57  7:50 2:34:41 
   59  316 Jason Elk               Hinsdale           IL  37   29 22:06  1:41  5:31   57 1:09:59 18.9  2:57   61   57:33  9:36 2:38:05 
   60  312 John Ciliege            Minneapolis        MN  38   61 39:00  2:58  3:20   56 1:08:15 19.3  2:34   42   47:11  7:52 2:40:19 
   61  314 Bret Donabauer          Avon               MN  36   60 32:32  2:28  2:40   58 1:10:24 18.8  1:19   60   55:39  9:17 2:42:33 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  304 Veronic Bond            Rochester          MN  40    2 19:07  1:27  1:35    2   56:55 23.2  1:10    2   42:03  7:01 2:00:49 
    2  397 Julia Lyng              Burnsville         MN  46    4 20:37  1:34  1:26    3   57:19 23.0  1:02    1   41:51  6:59 2:02:12 
    3  347 Jen Neuman              Ramsey             MN  42    7 22:26  1:42  1:13    1   56:33 23.3  1:12    4   42:59  7:10 2:04:22 
    4  857 Angie Hop               Rosemount          MN  40    3 19:13  1:28  1:18    4   59:24 22.2  1:11    7   45:50  7:39 2:06:53 
    5  399 Laurel Sundberg         Minnetonka         MN  33    5 21:05  1:36  1:59    5 1:00:06 22.0  1:09    6   43:47  7:18 2:08:05 
    6  352 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  36    6 21:35  1:39  1:24   11 1:04:42 20.4  1:06    5   43:19  7:14 2:12:04 
    7  370 Jodi Sussner            Chaska             MN  36   10 23:52  1:49  1:32    9 1:02:18 21.2  1:06   11   47:01  7:51 2:15:47 
    8  309 Amy Briag-Lindstrom     Sartell            MN  42    9 23:42  1:48  2:08   12 1:05:30 20.2  2:20    3   42:58  7:10 2:16:36 
    9  373 Kelli Swenson           St Paul            MN  24   13 26:25  2:01  2:23    7 1:01:32 21.5  1:43    9   46:05  7:41 2:18:06 
   10  336 Lisa Knudson            Portland           ND  52    8 23:12  1:46  2:36    6 1:01:08 21.6  1:28   13   50:42  8:27 2:19:04 
   11  353 Sara Pfau               Bismarck           ND  26    1 18:25  1:24  1:53   14 1:06:03 20.0  1:35   15   52:14  8:43 2:20:08 
   12  343 Carol Marston           Mankato            MN  52   14 26:43  2:02  1:31   10 1:02:18 21.2  1:32   14   51:17  8:33 2:23:20 
   13  368 Becky Strand            Casper             WY  36   11 24:23  1:51  3:47   15 1:10:34 18.7  0:53   10   46:20  7:44 2:25:55 
   14  379 Jill Vroman             Marshall           MN  41   12 26:09  1:59  2:38   17 1:10:55 18.6  2:43    8   46:00  7:40 2:28:24 
   15  330 Brooke Haubrick         Saint Paul         MN  29   17 29:57  2:17  2:05    8 1:01:42 21.4  2:18   16   53:24  8:54 2:29:24 
   16  381 Katie Weber             Minneapolis        MN  34   15 26:51  2:02  2:57   16 1:10:51 18.6  2:40   12   48:13  8:03 2:31:31 
   17  378 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  55   16 27:14  2:04  3:08   13 1:05:57 20.0  2:14   17 1:03:46 10:38 2:42:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  306 Jacob Braaten           Glenwood           MN  19    1 20:31  1:34  1:36    1   59:50 22.1  0:45    2   37:55  6:20 2:00:36 
    2  362 Gage Sachs              Avon               MN  18    2 27:18  2:05  1:33    2 1:01:27 21.5  1:25    1   32:48  5:28 2:04:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  380 Michael Ward            Duluth             MN  23    1 18:28  1:24  1:01    1   54:16 24.3  0:49    1   34:45  5:48 1:49:16 
    2  322 Joseph Fragodt          Benson             MN  24    2 23:42  1:48  1:32    3 1:04:00 20.6  1:22    2   42:55  7:10 2:13:29 
    3  346 Mark Morris             Cokato             MN  23    3 29:27  2:14  2:00    2 1:02:23 21.2  1:05    3   47:07  7:52 2:22:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  373 Kelli Swenson           St Paul            MN  24    1 26:25  2:01  2:23    1 1:01:32 21.5  1:43    1   46:05  7:41 2:18:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  354 David Phillips          Maple Grove        MN  26    1 20:32  1:34  1:32    1   51:27 25.7  1:10    3   38:24  6:24 1:53:03 
    2  366 Paul Shol               Fergus Falls       MN  25    5 25:35  1:57  1:30    2   53:15 24.8  1:25    1   33:52  5:39 1:55:35 
    3  351 Isaac Perry             Wabasha            MN  25    4 23:47  1:49  2:47    4 1:04:08 20.6  0:50    2   35:25  5:55 2:06:55 
    4  344 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27    3 23:47  1:49  2:14    3 1:04:01 20.6  0:59    4   45:31  7:36 2:16:30 
    5  318 Nick Erickson           St. Paul           MN  29    2 20:37  1:34  2:12    5 1:11:46 18.4  1:34    5   48:39  8:07 2:24:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  353 Sara Pfau               Bismarck           ND  26    1 18:25  1:24  1:53    2 1:06:03 20.0  1:35    1   52:14  8:43 2:20:08 
    2  330 Brooke Haubrick         Saint Paul         MN  29    2 29:57  2:17  2:05    1 1:01:42 21.4  2:18    2   53:24  8:54 2:29:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  348 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30    3 20:19  1:33  1:13    1   53:22 24.7  0:56    1   35:02  5:51 1:50:49 
    2  332 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33    6 21:14  1:37  1:05    2   53:31 24.7  0:53    2   38:04  6:21 1:54:45 
    3  371 Chris Swee              West Fargo         ND  33    1 16:29  1:15  1:19    6 1:00:09 21.9  1:02    5   41:52  6:59 2:00:49 
    4  323 Andrew Freeman          Falcon Heights     MN  34    4 20:31  1:34  1:41    3   58:18 22.6  0:42    3   40:15  6:43 2:01:25 
    5  342 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  33    2 19:19  1:28  2:48    4   58:22 22.6  1:46    8   47:20  7:54 2:09:33 
    6  372 Grant Swenson           St. Cloud          MN  34    7 21:16  1:37  1:27   10 1:04:46 20.4  1:19    6   43:47  7:18 2:12:32 
    7  350 Andrew Pearson          Plymouth           MN  31   10 29:24  2:14  2:58    7 1:00:20 21.9  1:02    4   40:28  6:45 2:14:10 
    8  337 Jason Laplant           Minneapolis        MN  33    5 20:31  1:34  2:36    5   59:00 22.4  1:57    9   50:22  8:24 2:14:24 
    9  313 Timothy Dahl            Minneapolis        MN  33    8 25:17  1:55  3:02    9 1:02:11 21.2  1:41    7   45:54  7:39 2:18:04 
   10  349 William Pattison        Saint Paul         MN  30    9 27:03  2:03  3:13    8 1:02:11 21.2  3:12   10   51:49  8:39 2:27:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  399 Laurel Sundberg         Minnetonka         MN  33    1 21:05  1:36  1:59    1 1:00:06 22.0  1:09    1   43:47  7:18 2:08:05 
    2  381 Katie Weber             Minneapolis        MN  34    2 26:51  2:02  2:57    2 1:10:51 18.6  2:40    2   48:13  8:03 2:31:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  369 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35    1 15:16  1:10  1:00    1   50:56 25.9  0:50    1   33:53  5:39 1:41:53 
    2  359 Mick Quinn              Willmar            MN  38    7 24:03  1:50  1:53    3   58:34 22.5  1:26    2   37:15  6:13 2:03:09 
    3  382 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  37    4 20:53  1:35  1:33    4   59:36 22.1  1:16    3   44:40  7:27 2:07:57 
    4  310 Brian Bumgarner         Zimmerman          MN  38    8 24:34  1:52  1:33    2   55:01 24.0  1:20    5   46:16  7:43 2:08:43 
    5  375 Christian Twigg         Minneapolis        MN  39    3 20:34  1:34  1:49    5 1:01:34 21.4  1:37    4   45:23  7:34 2:10:55 
    6  358 Jason Quinn             Winona             MN  37    2 20:15  1:33  1:26    6 1:05:48 20.1  1:14    8   49:46  8:18 2:18:27 
    7  357 Bret Puls               Minnetrista        MN  38    5 21:31  1:38  2:01    7 1:06:22 19.9  1:48    7   48:28  8:05 2:20:09 
    8  316 Jason Elk               Hinsdale           IL  37    6 22:06  1:41  5:31    9 1:09:59 18.9  2:57   10   57:33  9:36 2:38:05 
    9  312 John Ciliege            Minneapolis        MN  38   10 39:00  2:58  3:20    8 1:08:15 19.3  2:34    6   47:11  7:52 2:40:19 
   10  314 Bret Donabauer          Avon               MN  36    9 32:32  2:28  2:40   10 1:10:24 18.8  1:19    9   55:39  9:17 2:42:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  352 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  36    1 21:35  1:39  1:24    2 1:04:42 20.4  1:06    1   43:19  7:14 2:12:04 
    2  370 Jodi Sussner            Chaska             MN  36    2 23:52  1:49  1:32    1 1:02:18 21.2  1:06    3   47:01  7:51 2:15:47 
    3  368 Becky Strand            Casper             WY  36    3 24:23  1:51  3:47    3 1:10:34 18.7  0:53    2   46:20  7:44 2:25:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  395 Tim Jacobson            Avon               MN  42    3 19:24  1:29  1:21    1   54:49 24.1  0:52    1   35:20  5:54 1:51:44 
    2  394 Chris Crocker           North Mankato      MN  42    5 22:57  1:45  1:11    2   57:04 23.1  0:55    2   40:13  6:43 2:02:18 
    3  311 Bret Busse              Apple Valley       MN  43    1 17:31  1:20  2:00    8 1:01:09 21.6  1:23    5   42:40  7:07 2:04:42 
    4  341 William Lorenz          Benson             MN  40    4 21:18  1:37  1:32    7 1:00:44 21.7  0:58    4   42:13  7:03 2:06:44 
    5  334 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  44    7 24:09  1:50  1:39    4   59:44 22.1  1:22    3   40:27  6:45 2:07:19 
    6  319 Jon Fagerness           Cambridge          MN  40    2 19:17  1:28  2:18    5 1:00:01 22.0  1:16    6   48:54  8:09 2:11:45 
    7  301 Mike Abel               St Cloud           MN  44    6 23:43  1:48  2:17    6 1:00:37 21.8  2:06    7   50:21  8:24 2:19:03 
    8  376 Dave Underwood          Chaska, Mn         MN  44    8 29:26  2:14  1:57    3   57:31 22.9  2:25    8   52:04  8:41 2:23:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  304 Veronic Bond            Rochester          MN  40    1 19:07  1:27  1:35    2   56:55 23.2  1:10    1   42:03  7:01 2:00:49 
    2  347 Jen Neuman              Ramsey             MN  42    3 22:26  1:42  1:13    1   56:33 23.3  1:12    3   42:59  7:10 2:04:22 
    3  857 Angie Hop               Rosemount          MN  40    2 19:13  1:28  1:18    3   59:24 22.2  1:11    4   45:50  7:39 2:06:53 
    4  309 Amy Briag-Lindstrom     Sartell            MN  42    4 23:42  1:48  2:08    4 1:05:30 20.2  2:20    2   42:58  7:10 2:16:36 
    5  379 Jill Vroman             Marshall           MN  41    5 26:09  1:59  2:38    5 1:10:55 18.6  2:43    5   46:00  7:40 2:28:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  360 Rod Raymond             Duluth             MN  47    2 16:36  1:16  1:05    1   52:48 25.0  1:00    1   36:22  6:04 1:47:50 
    2  303 Tim Bode                Buffalo            MN  45    1 16:13  1:14  1:10    2   56:44 23.3  1:18    4   43:34  7:16 1:58:57 
    3  329 Michael Hanson          Spicer             MN  45    3 23:51  1:49  1:41    4 1:00:45 21.7  0:43    3   42:41  7:07 2:09:39 
    4  333 Darrel Henry            Murdock            MN  46    4 24:45  1:53  1:50    6 1:03:06 20.9  1:08    2   41:05  6:51 2:11:53 
    5  335 Kevin Jones             Britton            SD  47    5 27:36  2:06  2:50    5 1:01:38 21.4  2:56    5   50:25  8:25 2:25:23 
    6  328 Dallas Hallberg         West Lafayette     IN  49    6 30:33  2:19  4:01    3   58:14 22.7  3:30    6   51:33  8:36 2:27:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  397 Julia Lyng              Burnsville         MN  46    1 20:37  1:34  1:26    1   57:19 23.0  1:02    1   41:51  6:59 2:02:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  345 Mark McLain             Bloomington        MN  50    1 20:04  1:32  1:39    1   54:55 24.0  0:56    2   39:09  6:32 1:56:40 
    2  325 Jeff Gilmer             Delano             MN  53    3 20:11  1:32  1:28    2   55:01 24.0  0:51    3   40:20  6:44 1:57:50 
    3  367 Stu Sneer               Mankato            MN  50    2 20:06  1:32  1:32    7   58:01 22.8  1:34    5   41:04  6:51 2:02:15 
    4  396 Bob Lyng                Burnsville         MN  54    6 23:22  1:47  1:42    3   55:59 23.6  0:52    4   40:46  6:48 2:02:39 
    5  327 Arth Gorr               Buffalo            MN  54    5 22:57  1:45  2:20    6   57:37 22.9  1:16    1   38:41  6:27 2:02:50 
    6  377 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  53    7 23:38  1:48  1:59    5   57:32 22.9  2:18    6   45:31  7:36 2:10:55 
    7  364 James Schultz           Shorewood          MN  50    4 20:31  1:34  2:34    4   57:16 23.1  2:58   10   48:10  8:02 2:11:27 
    8  355 Chris Poferl            Eden Prarie        MN  52    9 25:41  1:57  1:53    8   58:58 22.4  1:48    9   47:10  7:52 2:15:28 
    9  307 Jon Bratt               Mpls               MN  51    8 25:34  1:57  2:12    9 1:02:03 21.3  1:53    7   46:34  7:46 2:18:13 
   10  339 Jay Lawton              Willmar            MN  54   10 26:50  2:02  4:06   10 1:14:40 17.7  2:10    8   46:57  7:50 2:34:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  336 Lisa Knudson            Portland           ND  52    1 23:12  1:46  2:36    1 1:01:08 21.6  1:28    1   50:42  8:27 2:19:04 
    2  343 Carol Marston           Mankato            MN  52    2 26:43  2:02  1:31    2 1:02:18 21.2  1:32    2   51:17  8:33 2:23:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  340 Bob Leone               Plymouth           MN  55    2 22:49  1:44  3:09    1   57:57 22.8  2:07    2   47:22  7:54 2:13:22 
    2  374 Dave Teneyck            Nisswa             MN  58    1 19:57  1:31  2:09    4 1:04:11 20.6  1:46    4   51:10  8:32 2:19:11 
    3  305 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  58    4 25:43  1:57  2:10    2 1:00:17 21.9  1:56    3   49:42  8:17 2:19:45 
    4  320 Skip Fitting            Buffalo            MN  57    3 22:52  1:44  1:31    5 1:16:28 17.3  1:04    1   40:49  6:49 2:22:43 
    5  324 Rick Gauger             Waseca             MN  55    5 28:02  2:08  2:06    3 1:03:10 20.9  1:03    5   52:02  8:41 2:26:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  378 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  55    1 27:14  2:04  3:08    1 1:05:57 20.0  2:14    1 1:03:46 10:38 2:42:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  317 Denny Ellingson         Courtland          MN  60    1 17:46  1:21  1:28    1   59:43 22.1  1:05    1   45:34  7:36 2:05:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  338 Hank Larsen             Glencoe            MN  72    1 25:39  1:57  2:15    1 1:03:14 20.9  1:00    1   49:00  8:10 2:21:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         99
Total Number of Team Finishers:            8
Total Number of Individual Finishers:     78
Number of Male   Finishers:               61
Number of Female Finishers:               17
Did not Finish Race or Did Not Start:     13