Lake Marion Triathlon -
Lakeville, MN
8/19/2012

race logo










					                                                         LAKE MARION TRIATHLON
                                            Antlers Park  -  Lakeville, MN - August 19, 2012
                                             1/4 Mile Swim - 17.3 Mile Bike - 3.1 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/34    554 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34 M    20  6:58  1:35  1:55    2   43:27 23.9  1:00    1   18:05  5:50 1:11:23 
    2   1/18    302 Andrew Gierke           Eau Claire         WI  26 M    21  6:59  1:36  1:33    1   43:18 24.0  0:45    7   21:07  6:49 1:13:40 
    3   2/34    394 Jesse Martin            Edina              MN  31 M    26  7:19  1:40  2:22    6   45:23 22.9  0:54    4   19:49  6:24 1:15:45 
    4   1/32    420 Joe Nuszkowski          Lakeville          MN  37 M    16  6:50  1:34  2:22    3   45:05 23.0  1:20    9   21:20  6:53 1:16:57 
    5   1/19    496 Paul Serreyn            Lakeville          MN  48 M    67  8:16  1:53  1:44    9   46:13 22.5  0:35    6   20:52  6:44 1:17:38 
    6   1/8     216 Patrick Baskfield       Madelia            MN  54 M    55  7:57  1:49  1:59    5   45:22 22.9  1:03   27   22:53  7:23 1:19:13 
    7   1/22    235 Jeffrey Brenneke        Cottage Grove      MN  43 M    32  7:24  1:41  2:18   10   46:18 22.4  0:44   22   22:34  7:17 1:19:16 
    8   2/19    367 Bryan Korb              Lakeville          MN  46 M    40  7:33  1:43  2:20    4   45:21 22.9  1:01   36   23:21  7:32 1:19:35 
    9   1/20    231 Joyce Bourassa          Lakeville          MN  44 F    53  7:56  1:48  2:34   22   48:08 21.6  1:28    3   19:45  6:23 1:19:49 
   10   2/32    522 Eric Tessmer            Lakeville          MN  39 M    58  8:05  1:51  3:00   12   46:56 22.1  0:51    8   21:07  6:49 1:19:58 
   11   3/34    423 Aaron Olson             St. Paul           MN  34 M    13  6:31  1:29  1:44   13   47:21 21.9  0:46   63   24:11  7:48 1:20:32 
   12   1/16    508 Kyle Smith              Minneapolis        MN  24 M    25  7:15  1:39  1:54   24   48:45 21.3  0:41   13   22:02  7:07 1:20:35 
   13   4/34    390 Nick Madland            Sioux Falls        SD  32 M    24  7:15  1:39  2:18    7   45:54 22.6  0:49   72   24:23  7:52 1:20:37 
   14   3/32    206 Jim Alme                Farmington         MN  39 M    11  6:19  1:27  2:09   21   48:07 21.6  0:45   60   23:56  7:43 1:21:14 
   15   2/18    449 Dylan Randolph          Lakeville          MN  26 M   146  9:45  2:13  2:15   14   47:28 21.9  0:50   10   21:27  6:55 1:21:44 
   16   5/34    521 Eric Tange              Urbandale          IA  31 M    77  8:22  1:54  1:57   19   48:05 21.6  0:49   24   22:39  7:19 1:21:51 
   17   4/32    435 Chris Petree            Lakeville          MN  35 M    57  8:04  1:50  2:18    8   46:08 22.5  0:57   75   24:28  7:54 1:21:54 
   18   6/34    549 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33 M    61  8:10  1:52  1:46   23   48:09 21.6  0:58   33   23:16  7:31 1:22:17 
   19   1/17    254 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36 M   121  9:02  2:04  2:08   11   46:50 22.2  1:06   54   23:47  7:41 1:22:51 
   20   1/16    469 Bette Rowley            Bloomington        MN  27 F    18  6:57  1:35  1:56   34   49:54 20.8  0:37   45   23:31  7:35 1:22:52 
   21   2/22    564 John Zenner             Lakeville          MN  44 M    69  8:17  1:53  2:02   20   48:06 21.6  0:47   55   23:47  7:41 1:22:56 
   22   5/32    482 Jake Savstrom           Plymouth           MN  37 M    51  7:52  1:48  2:07   57   51:37 20.1  1:03    5   20:33  6:38 1:23:10 
   23   7/34    360 Todd Klema              Andover            MN  34 M    27  7:21  1:41  2:10   51   51:18 20.2  0:55   11   21:48  7:02 1:23:30 
   24   8/34    319 Alan Hauge              Farmington         MN  31 M    83  8:25  1:55  2:04   18   48:03 21.6  0:54   71   24:20  7:51 1:23:45 
   25   6/32    384 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  35 M    49  7:47  1:47  2:20   17   47:47 21.7  1:14   83   24:43  7:59 1:23:49 
   26   9/34    433 Andrew Peltier          Cambridge          MN  31 M   127  9:13  2:06  2:51   73   52:45 19.7  0:33    2   18:31  5:59 1:23:51 
   27   3/22    364 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  41 M    41  7:36  1:44  1:57   31   49:43 20.9  0:42   69   24:18  7:51 1:24:14 
   28   1/22    563 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  38 F   100  8:40  1:58  2:10   25   48:53 21.2  0:59   48   23:36  7:37 1:24:15 
   29   2/22    348 Shauna Joas             Eagan              MN  37 F    60  8:08  1:51  2:22   28   49:20 21.0  0:46   57   23:49  7:41 1:24:23 
   30   3/19    515 Todd Stokke             Winona             MN  47 M    89  8:31  1:57  3:18   15   47:33 21.8  1:09   58   23:55  7:43 1:24:23 
   31  10/34    442 Justin Quade            Lakeville          MN  31 M   133  9:22  2:08  1:42   48   50:49 20.4  1:00   12   21:51  7:03 1:24:41 
   32   2/16    276 Matthew Dodds           Apple Valley       MN  23 M    74  8:20  1:54  1:50   49   50:57 20.4  1:08   20   22:30  7:16 1:24:44 
   33   7/32    317 Eric Haug               Minneapolis        MN  39 M    23  7:12  1:39  3:00   27   49:09 21.1  0:52   87   24:47  8:00 1:24:58 
   34   1/12    352 Katherine Johnson       Ramsey             MN  24 F   165 10:06  2:18  2:30   30   49:29 21.0  0:48   17   22:09  7:09 1:25:00 
   35   1/13    331 Mitchell Herrera        Elko               MN  16 M     1  5:28  1:15  2:15   71   52:32 19.8  0:44   76   24:30  7:55 1:25:26 
   36   4/22    484 Tony Scheppmann         Boulder City       NV  42 M    92  8:35  1:57  2:10   44   50:40 20.5  0:56   44   23:30  7:35 1:25:50 
   37  11/34    444 Nate Raas               Rosemount          MN  34 M    93  8:35  1:58  2:23   39   50:25 20.6  1:03   52   23:42  7:39 1:26:06 
   38   1/13    501 Jacqueline Shupe        Savage             MN  45 F   106  8:44  1:59  2:05   32   49:46 20.9  1:05   90   24:56  8:03 1:26:34 
   39   1/13    386 Frank Lombardo          Lakeville          MN  58 M   115  8:58  2:03  2:36   26   49:04 21.2  1:07   91   24:57  8:03 1:26:39 
   40  12/34    370 Chris Krieg             Shakopee           MN  34 M    72  8:19  1:54  2:10   64   52:07 19.9  1:13   31   23:09  7:28 1:26:57 
   41   1/3     388 Tom Lynch               Nelson             MN  63 M   198 10:41  2:26  2:44   16   47:43 21.8  1:07   92   24:57  8:03 1:27:10 
   42   2/17    545 Nyle Walch              Minneapolis        MN  34 M    31  7:23  1:41  3:03   43   50:39 20.5  1:24   85   24:44  7:59 1:27:13 
   43   2/20    264 Taryn Dahl              Prior Lake         MN  41 F    73  8:19  1:54  2:51   37   50:14 20.7  1:13   86   24:45  7:59 1:27:20 
   44   1/15    350 Heather Johnson         Hermantown         MN  33 F    34  7:27  1:42  2:34   60   51:48 20.0  1:14   81   24:41  7:58 1:27:43 
   45   5/22    559 Ray Woodworth           Chaska             MN  41 M    19  6:58  1:35  2:56   75   52:51 19.6  1:21   61   24:04  7:46 1:28:07 
   46   2/8     252 Scott Cloud             Northfield         MN  51 M    98  8:38  1:58  3:03   47   50:48 20.4  1:09   79   24:36  7:57 1:28:13 
   47   4/19    329 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  46 M   101  8:41  1:59  3:31   42   50:33 20.5  1:21   62   24:09  7:48 1:28:14 
   48   3/17    280 Todd Duvick             Prior Lake         MN  43 M    14  6:42  1:32  2:30   52   51:19 20.2  0:54  141   26:58  8:42 1:28:22 
   49   8/32    405 Jacob Mercer            Shakopee           MN  37 M   239 11:28  2:37  3:26   46   50:47 20.4  0:31   25   22:45  7:21 1:28:54 
   50   6/22    278 Jason Dugan             Lakeville          MN  42 M    30  7:23  1:41  3:36   69   52:23 19.8  1:21   68   24:17  7:50 1:28:59 
   51   3/18    220 Dayn Besel              Saint James        MN  27 M   158  9:59  2:16  1:52   67   52:22 19.8  1:00   56   23:48  7:41 1:29:00 
   52  13/34    358 Daniel Kern             Saint James        MN  30 M   141  9:33  2:11  2:21   59   51:45 20.1  0:59   78   24:35  7:56 1:29:11 
   53   7/22    400 Mike McClure            Apple Valley       MN  40 M   131  9:20  2:08  3:21   54   51:32 20.1  1:28   49   23:36  7:37 1:29:15 
   54   4/17    320 Joel Hauge              Lonsdale           MN  29 M   142  9:34  2:11  2:30   35   49:59 20.8  0:54  136   26:42  8:37 1:29:37 
   55   9/32    495 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  38 M    12  6:24  1:28  2:16   78   53:00 19.6  1:52  122   26:08  8:26 1:29:37 
   56  14/34    525 Patrick Thomas          Minneapolis        MN  31 M    62  8:12  1:52  2:56   61   51:53 20.0  1:27  103   25:16  8:09 1:29:43 
   57   5/19    353 Kenton Johnson          St. Paul           MN  49 M    39  7:31  1:43  3:35  104   54:54 18.9  1:52   15   22:04  7:08 1:29:55 
   58  10/32    306 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38 M    70  8:17  1:53  3:06   53   51:32 20.1  1:04  118   26:01  8:24 1:29:58 
   59  11/32    447 Christopher Raddatz     Farmington         MN  39 M   200 10:43  2:26  3:26   45   50:43 20.5  0:28   88   24:48  8:00 1:30:05 
   60   4/18    285 Timothy Elmer           Shakopee           MN  28 M    85  8:27  1:56  2:50   62   51:59 20.0  1:19  113   25:43  8:18 1:30:16 
   61   8/22    326 Warren Hegge            Minneapolis        MN  42 M   236 11:20  2:35  3:01   50   51:10 20.3  1:30   37   23:22  7:33 1:30:23 
   62   3/8     265 Jeff Daly               Lakeville          MN  52 M   124  9:03  2:04  2:21   41   50:28 20.6  1:11  157   27:31  8:53 1:30:31 
   63   9/22    138 Patrick Yoon            Minneapolis        MN  41 M    97  8:38  1:58  3:09  121   55:45 18.6  0:49   18   22:14  7:11 1:30:33 
   64  15/34    455 Thomas Rein             Minneapolis        MN  32 M   104  8:43  1:59  2:50   33   49:51 20.8  2:12  150   27:11  8:46 1:30:44 
   65   6/19    490 Kurt Schultz            Lakeville          MN  49 M    84  8:26  1:55  2:19   58   51:38 20.1  1:21  147   27:06  8:45 1:30:48 
   66   7/19    248 John Chatelaine         Lakeville          MN  48 M   167 10:07  2:18  3:14   63   52:07 19.9  2:15   30   23:08  7:28 1:30:49 
   67  12/32    219 Adam Berry              Farmington         MN  35 M    54  7:56  1:49  2:42  115   55:19 18.8  1:26   47   23:34  7:37 1:30:55 
   68   2/15    560 Kristy Wynn             New Brighton       MN  33 F   107  8:45  2:00  3:22   70   52:29 19.8  1:15   97   25:07  8:07 1:30:56 
   69   3/20    450 Michelle Reed           Lakeville          MN  41 F    99  8:39  1:58  2:34   36   50:08 20.7  0:55  184   28:54  9:20 1:31:07 
   70   2/3     311 Marcus Gustafson        Edina              MN  60 M    66  8:15  1:53  2:40   29   49:23 21.0  1:34  198   29:19  9:28 1:31:10 
   71   2/13    380 Laurie Lee              Eagan              MN  46 F    45  7:40  1:45  2:36   66   52:15 19.9  1:11  158   27:34  8:54 1:31:14 
   72   2/13    267 John Daniels            Northfield         MN  56 M   157  9:55  2:16  2:05   55   51:32 20.1  1:31  127   26:22  8:31 1:31:23 
   73  13/32    416 Brad Narveson           Eagan              MN  37 M    94  8:36  1:58  2:44  118   55:34 18.7  1:35   29   23:03  7:26 1:31:30 
   74  16/34    309 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  33 M    17  6:53  1:34  3:11   93   54:14 19.1  1:07  123   26:09  8:27 1:31:33 
   75  10/22    234 Randy Brendal           Waseca             MN  43 M   205 10:49  2:28  3:01   38   50:22 20.6  1:33  116   25:52  8:21 1:31:36 
   76   3/13    431 Pauline Parker          Chaska             MN  45 F   135  9:24  2:09  2:15   68   52:23 19.8  0:39  144   27:02  8:43 1:31:41 
   77  17/34    562 Luis Zamorano           Mineapolis         MN  32 M   181 10:20  2:21  3:48   79   53:10 19.5  1:26   43   23:30  7:35 1:32:11 
   78   3/22    417 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  38 F   190 10:29  2:23  2:25   95   54:23 19.1  1:12   66   24:13  7:49 1:32:41 
   79   5/18    349 Brian Johnson           Lakeville          MN  26 M     8  6:11  1:25  2:10  108   55:03 18.9  0:53  176   28:30  9:12 1:32:44 
   80  18/34    281 Aaron Eason             Bloomington        MN  30 M   304 14:25  3:17  2:47   40   50:26 20.6  0:33   80   24:37  7:57 1:32:46 
   81  19/34    556 Brent Witt              Minneapolis        MN  32 M    47  7:43  1:46  3:40  103   54:44 19.0  0:49  120   26:05  8:25 1:32:59 
   82   6/18    401 Kevin McPhee            Richfield          MN  29 M   147  9:47  2:14  3:03  105   54:58 18.9  1:26   59   23:55  7:43 1:33:08 
   83   2/13    471 Jeb Rowley              Apple Valley       MN  16 M    90  8:32  1:57  3:24  144   57:04 18.2  0:40   41   23:29  7:35 1:33:08 
   84  20/34    460 Kyle Rickert            Mpls               MN  31 M    38  7:31  1:43  2:15  174   58:44 17.7  1:07   50   23:37  7:37 1:33:12 
   85   2/16    255 Jessica Conrad          Minneapolis        MN  25 F   159 10:01  2:17  2:38   89   54:00 19.2  1:33   95   25:06  8:06 1:33:15 
   86  11/22    539 Steve Van Dyne          Lakeville          MN  41 M     6  5:56  1:21  2:31  110   55:07 18.8  1:10  178   28:34  9:13 1:33:16 
   87   3/16    387 Brandon Lyles           Woodbury           MN  21 M    59  8:06  1:51  3:43  122   55:46 18.6                          1:33:17 
   88   2/12    332 Lindsey Hickman         Minneapolis        MN  23 F    15  6:47  1:33  2:37  124   55:49 18.6  0:59  149   27:08  8:45 1:33:17 
   89  12/22    565 Erv Zimmer              Farmington         MN  44 M   280 12:30  2:51  4:36   56   51:35 20.1  1:19   39   23:25  7:33 1:33:23 
   90   1/10    247 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  18 F     7  6:07  1:24  3:08  123   55:47 18.6  0:42  161   27:47  8:58 1:33:29 
   91  14/32    284 Brady Ellis             Lakeville          MN  39 M   126  9:10  2:05  4:00  119   55:35 18.7  2:35   19   22:16  7:11 1:33:34 
   92  15/32    123 Chad Stout              Lakeville          MN  36 M   112  8:55  2:02  3:10   85   53:32 19.4  1:33  130   26:31  8:34 1:33:39 
   93   5/17    363 Karl Koehle             Apple Valley       MN  34 M    36  7:30  1:43  2:34   77   52:56 19.6  1:11  202   29:32  9:32 1:33:42 
   94   8/19    541 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  46 M   172 10:10  2:19  4:00  106   54:59 18.9  2:03   23   22:38  7:18 1:33:48 
   95   3/13    295 Rob Frederick           Lakeville          MN  14 M   123  9:03  2:04  3:49  141   56:50 18.3  1:10   32   23:10  7:29 1:33:59 
   96   4/13    452 Nathan Regan            Lakeville          MN  15 M     3  5:46  1:19  3:07  226 1:02:04 16.7  0:33   21   22:33  7:17 1:34:00 
   97   1/8     207 Deborah Anderson        Lakeville          MN  56 F   188 10:28  2:23  2:56   96   54:27 19.1  2:33   51   23:42  7:39 1:34:05 
   98   2/8     253 Bethany Collins         New Hope           MN  57 F    42  7:37  1:44  2:32   65   52:11 19.9  1:18  228   30:32  9:51 1:34:08 
   99   4/22    229 Lisa Bormann            Savage             MN  38 F    44  7:39  1:45  3:06  109   55:03 18.9  1:27  145   27:03  8:44 1:34:16 
  100   3/13    313 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  57 M   134  9:23  2:08  3:15   72   52:45 19.7  2:41  134   26:42  8:37 1:34:43 
  101   9/19    422 Pat Oberembt            Eagan              MN  48 M   226 11:11  2:33  2:33   83   53:31 19.4  0:57  131   26:34  8:35 1:34:44 
  102   7/18    409 Chris Moldan            Burnsville         MN  29 M   139  9:30  2:10  2:28  150   57:39 18.0  1:01   64   24:11  7:49 1:34:48 
  103  13/22    499 David Shorma            Fargo              ND  41 M    87  8:29  1:56  2:29   94   54:17 19.1  1:23  170   28:13  9:06 1:34:50 
  104   4/8     343 Wayne Jagow             Burnsville         MN  53 M   149  9:50  2:15  2:39   91   54:03 19.2  1:04  151   27:15  8:48 1:34:50 
  105   3/16    204 Emily Allen             Bloomington        MN  27 F   218 11:06  2:32  2:45  114   55:18 18.8  1:18   74   24:26  7:53 1:34:51 
  106  14/22    407 Mike Meyer              Lakeville          MN  42 M   103  8:43  1:59  2:48  116   55:24 18.7  1:35  129   26:29  8:33 1:34:57 
  107   6/17    510 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  32 M    81  8:24  1:55  2:57  129   56:09 18.5  0:51  132   26:38  8:36 1:34:58 
  108  21/34    300 Jon Gerhart             Lakeville          MN  33 M   144  9:34  2:11  3:24  152   57:50 17.9  1:19   28   22:59  7:25 1:35:05 
  109  22/34    201 David Ahlvers           New Hope           MN  33 M   272 12:11  2:47  2:24   99   54:33 19.0  2:40   38   23:22  7:33 1:35:09 
  110   2/10    316 Lauren Harris           Prior Lake         MN  14 F    10  6:14  1:25  2:54  184   59:26 17.5  1:01  111   25:40  8:17 1:35:14 
  111  16/32    456 Scott Remiger           Lakeville          MN  38 M   114  8:56  2:02  2:42  134   56:16 18.4  0:46  137   26:44  8:38 1:35:22 
  112  17/32    244 Jason Carter            Bloomington        MN  38 M   191 10:30  2:23  2:51  133   56:14 18.5  0:41  100   25:11  8:08 1:35:24 
  113  23/34    366 David Kopetsky          Boulder            CO  31 M   189 10:29  2:23  3:17   98   54:31 19.0  1:32  114   25:47  8:19 1:35:35 
  114  24/34    497 Jake Shevik             Rosemount          MN  31 M   246 11:36  2:38  3:28   86   53:33 19.4  1:48  105   25:22  8:11 1:35:45 
  115   4/16    257 Daniel Coughlin         Coon Rapids        MN  20 M   284 12:41  2:53  3:08  146   57:27 18.1  0:32   14   22:03  7:07 1:35:49 
  116   1/7     511 Becky Sorenson          Storden            MN  50 F   151  9:53  2:15  2:57  132   56:13 18.5  1:09  115   25:47  8:20 1:35:58 
  117   4/20    292 Nicole Fox              Eagan              MN  43 F    80  8:23  1:55  4:38  137   56:28 18.4  1:21  108   25:31  8:14 1:36:19 
  118   5/22    398 Melissa Mathison        St. Charles        MN  36 F   185 10:22  2:22  2:45  120   55:35 18.7  0:45  142   26:59  8:42 1:36:23 
  119   3/15    371 Susan Krieg             Shakopee           MN  34 F   194 10:33  2:24  3:25  148   57:35 18.0  1:35   35   23:20  7:32 1:36:25 
  120   4/13    538 Rick Van Dyke           Bloomington        MN  57 M   249 11:38  2:39  2:21   82   53:28 19.4  1:27  160   27:43  8:57 1:36:35 
  121  18/32    277 Warren Downing          Prior Lake         MN  36 M   241 11:29  2:37  4:02  149   57:37 18.0  0:51   26   22:51  7:22 1:36:48 
  122   5/20    225 Sarah Bogel             Roseville          MN  41 F   122  9:02  2:04  2:53   87   53:39 19.3  1:26  218   30:06  9:43 1:37:03 
  123  10/19    258 Kevin Coughlin          Minneapolis        MN  45 M   152  9:54  2:15  3:54  135   56:16 18.4  1:28  109   25:38  8:17 1:37:08 
  124   6/22    369 Jessica Kottke          Saint Paul         MN  38 F   179 10:19  2:21  3:33  156   58:01 17.9  0:49   82   24:42  7:58 1:37:22 
  125   6/20    509 Kari Snyder             Lakeville          MN  40 F    76  8:21  1:54  3:28  188   59:51 17.3  1:03   84   24:43  7:59 1:37:24 
  126   5/8     243 Thomas Carlin           Inver Grove Height MN  50 M   174 10:15  2:20  2:28  169   58:38 17.7  1:06  101   25:13  8:09 1:37:39 
  127   7/22    412 Megan Murphree          South St Paul      MN  38 F   183 10:21  2:21  3:35  107   54:59 18.9  1:21  155   27:26  8:51 1:37:40 
  128   5/13    263 Aaron Dabson            Maple Grove        MN  16 M     9  6:14  1:25  2:34  166   58:31 17.7  0:38  209   29:46  9:37 1:37:41 
  129   5/16    427 Jordan Osterman         Northfield         MN  23 M                          249 1:04:31 16.1  0:42   40   23:28  7:34 1:37:49 
  130  19/32    491 Rob Schutz              Hutchinson         MN  38 M    33  7:27  1:42  3:02   74   52:50 19.6  2:12  256   32:22 10:27 1:37:50 
  131  20/32    424 Dennis Olson            Minneapolis        MN  36 M    71  8:18  1:54  4:51  154   57:56 17.9  1:41   99   25:11  8:08 1:37:55 
  132  15/22    476 Martin Saar             Saint Paul         MN  40 M   110  8:48  2:00  3:56  175   58:49 17.6  1:24   98   25:10  8:07 1:38:04 
  133  11/19    354 Jim Kaiser              Apple Valley       MN  49 M   109  8:47  2:00  4:30  155   57:59 17.9  0:52  119   26:03  8:25 1:38:08 
  134   2/7     454 Pam Reimer              Eden Prairie       MN  50 F   212 10:57  2:30  3:32  161   58:16 17.8  1:53   46   23:34  7:36 1:38:09 
  135   8/22    291 Katherine Forrester     Excelsior          MN  39 F   113  8:55  2:02  3:29  113   55:15 18.8  1:55  183   28:48  9:18 1:38:20 
  136   4/15    550 Kera Wayne              Minneapolis        MN  30 F    48  7:45  1:46  3:37  165   58:30 17.7  1:10  152   27:21  8:50 1:38:21 
  137  12/19    304 Gerald Gould            Farmington         MN  46 M   192 10:30  2:24  2:20  128   56:08 18.5  1:07  171   28:18  9:08 1:38:22 
  138   6/13    389 Zachary Macdonald       Plymouth           MN  13 M    78  8:22  1:55  3:58  111   55:12 18.8  3:31  153   27:24  8:51 1:38:25 
  139   5/15    406 Jessie Meyer            Lakeville          MN  32 F   153  9:54  2:15  2:54  200 1:00:36 17.1  0:44   73   24:23  7:52 1:38:29 
  140   4/16    542 Mandi Verstegen         Minneapolis        MN  27 F   211 10:55  2:29  3:47  126   55:56 18.6  0:49  148   27:06  8:45 1:38:31 
  141  21/32    293 Gary Francis            Farmington         MN  37 M   215 10:59  2:30  4:21  139   56:43 18.3  1:17  104   25:19  8:10 1:38:37 
  142   8/18    274 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  28 M   117  8:58  2:03  3:10  162   58:24 17.8  0:42  156   27:30  8:52 1:38:42 
  143   4/13    271 Grace De Vries          Storden            MN  46 F   265 11:58  2:44  2:33   81   53:23 19.4  0:55  216   29:58  9:40 1:38:45 
  144   9/22    517 Michele Stout           Lakeville          MN  37 F   119  9:00  2:03  3:12  130   56:13 18.5  2:17  169   28:12  9:06 1:38:53 
  145   7/20    307 Kyann Graham            Farmington         MN  41 F    50  7:49  1:47  2:57  159   58:12 17.8  1:00  196   29:11  9:25 1:39:08 
  146  25/34    256 Jon Coronel             Apple Valley       MN  33 M   208 10:53  2:29  2:16   92   54:14 19.1  0:57  233   30:56  9:59 1:39:14 
  147   5/13    344 Rich Jahnke             Edina              MN  55 M   125  9:07  2:05  4:04   97   54:27 19.1  1:15  227   30:31  9:51 1:39:23 
  148   6/16    402 Andy Meidl              Lakeville          MN  22 M   251 11:39  2:39  4:43  131   56:13 18.5  0:53  121   26:07  8:26 1:39:33 
  149   6/15    503 Sarah Sirna             Minneapolis        MN  31 F   269 12:02  2:44  3:50   80   53:10 19.5  1:28  199   29:20  9:28 1:39:47 
  150  26/34    210 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  34 M    28  7:21  1:41  2:59  187   59:32 17.4  1:21  181   28:44  9:17 1:39:56 
  151   7/13    514 Nathan Stocker          Woodbury           MN  18 M   108  8:45  2:00  2:53  223 1:01:54 16.8  0:56  110   25:40  8:17 1:40:05 
  152  13/19    430 Alex Parker             Apple Valley       MN  49 M   231 11:17  2:34  3:33   90   54:03 19.2  2:13  191   29:01  9:22 1:40:07 
  153   5/16    314 Liz Hamir               Rochester          MN  29 F   175 10:16  2:20  4:03  211 1:01:04 17.0  1:23   42   23:30  7:35 1:40:13 
  154  10/22    318 Kristina Haug           Minneapolis        MN  39 F   242 11:30  2:37  2:15  198 1:00:17 17.2  1:04  102   25:14  8:09 1:40:19 
  155   7/15    322 Christine Hauser        Saint Paul         MN  33 F   166 10:06  2:18  3:19  151   57:50 17.9  0:45  179   28:37  9:14 1:40:34 
  156   3/12    368 Stephanie Kortan        Roseville          MN  23 F   160 10:02  2:17  3:10  235 1:02:59 16.5  0:46   53   23:44  7:40 1:40:39 
  157   9/18    463 Thomas Ringwelski       Fridley            MN  28 M   156  9:55  2:16  3:38  183   59:23 17.5  0:56  140   26:51  8:40 1:40:42 
  158   1/5     391 Courtney Major          Eagan              MN  33 F    43  7:38  1:44  2:55  193 1:00:05 17.3  1:10  192   29:05  9:23 1:40:51 
  159  16/22    483 Mike Schauer            Lakeville          MN  41 M    29  7:23  1:41  2:35  179   59:02 17.6  1:36  221   30:19  9:47 1:40:52 
  160   3/10    223 Stephanie Bierman       Apple Valley       MN  18 F    22  7:05  1:37  3:25  257 1:05:09 15.9  0:56   77   24:33  7:55 1:41:05 
  161   8/20    347 Leta Jensen             Lakeville          MN  44 F   243 11:31  2:37  2:10  138   56:42 18.3  1:20  200   29:25  9:30 1:41:06 
  162   7/16    237 Mike Brinda             Plymouth           MN  24 M   266 11:58  2:44  3:46  100   54:37 19.0  1:54  187   28:55  9:20 1:41:08 
  163  14/19    439 Bryan Pohl              Golden Valley      MN  49 M    75  8:21  1:54  4:06   84   53:32 19.4  3:08  253   32:04 10:21 1:41:09 
  164   4/10    221 Taylor Bezdicek         Savage             MN  18 F   140  9:32  2:10  2:26  234 1:02:38 16.6  0:41  117   25:58  8:23 1:41:12 
  165   3/3     453 Steve Regli             Lakeville          MN  60 M   132  9:22  2:08  4:03  143   57:03 18.2  1:15  205   29:39  9:34 1:41:19 
  166  17/22    438 Brian Podolny           Shoreview          MN  41 M   282 12:36  2:52  3:17  101   54:40 19.0  1:17  203   29:34  9:33 1:41:23 
  167  27/34    203 Christopher Allen       Bloomington        MN  32 M   177 10:17  2:21  4:11  112   55:14 18.8  3:26  173   28:24  9:10 1:41:30 
  168   5/10    512 Matteson Steele         Woodbury           MN  17 F   138  9:26  2:09  2:48  197 1:00:16 17.2  1:02  165   28:04  9:04 1:41:34 
  169   5/13    222 Ellen Bierman           Apple Valley       MN  46 F   220 11:08  2:32  3:32  186   59:28 17.5  1:26  125   26:14  8:28 1:41:45 
  170   3/7     530 Holly Traub             Lakeville          MN  53 F   148  9:49  2:14  2:58  127   56:01 18.5  1:44  238   31:16 10:06 1:41:47 
  171  28/34    513 Justin Stiernagle       Burnsville         MN  33 M   225 11:11  2:33  3:22  213 1:01:10 17.0  1:14   89   24:54  8:02 1:41:48 
  172  18/22    310 Chet Gunhus             Carver             MN  44 M   178 10:18  2:21  5:03  140   56:50 18.3  2:18  154   27:25  8:51 1:41:53 
  173  15/19    586 Jay O'Neill             Apple Valley       MN  49 M   116  8:58  2:03  3:12  192 1:00:04 17.3  1:36  168   28:11  9:06 1:41:59 
  174   9/20    415 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  42 F   120  9:00  2:03  3:20  232 1:02:26 16.6  1:06  124   26:10  8:27 1:42:01 
  175  22/32    266 James Daniels           Saint Paul         MN  36 M   255 11:46  2:41  6:02  164   58:29 17.7  0:54   96   25:07  8:06 1:42:15 
  176   1/2     381 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  60 F   207 10:51  2:28  2:19  125   55:49 18.6  1:24  246   31:54 10:18 1:42:15 
  177  10/20    361 Amy Kneeland            Eagan              MN  42 F    91  8:33  1:57  3:01  189   59:52 17.3  1:45  194   29:08  9:24 1:42:18 
  178   8/13    532 Robert Trone            Lakeville          MN  17 M     5  5:55  1:21  3:19  233 1:02:26 16.6  0:37  217   30:05  9:42 1:42:19 
  179   6/8     493 Shannon Score           Burnsville         MN  53 M   310 15:07  3:27  5:33   88   53:53 19.3  2:24  107   25:28  8:13 1:42:23 
  180  11/22    485 Greta Schetnan          Lakeville          MN  39 F   186 10:24  2:22  2:29  218 1:01:27 16.9  1:18  143   27:01  8:43 1:42:37 
  181   6/16    273 Marky Deming            St. Bonifacius     MN  27 F   161 10:03  2:17  3:18  237 1:03:09 16.4  0:41  112   25:41  8:17 1:42:50 
  182   6/13    392 Nancy Marian            Burnsville         MN  49 F   136  9:25  2:09  2:10  170   58:39 17.7  1:56  236   31:03 10:01 1:43:11 
  183  11/20    500 Lee Shumate             Shakopee           MN  42 F   150  9:51  2:15  3:34  219 1:01:32 16.9  1:50  135   26:42  8:37 1:43:27 
  184   6/13    543 Phillip Vickers         Rochester          MN  58 M   128  9:14  2:06  3:29  172   58:41 17.7  1:46  226   30:30  9:51 1:43:38 
  185  12/20    379 Amy Larson              Lakeville          MN  41 F    56  8:01  1:50  2:41  228 1:02:11 16.7  1:07  207   29:41  9:35 1:43:40 
  186   7/13    481 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  58 M   129  9:18  2:07  4:01  145   57:07 18.2  1:52  242   31:39 10:13 1:43:55 
  187  19/22    211 David Bailey            Horace             ND  41 M   206 10:50  2:28  3:18  142   56:56 18.2  1:54  235   31:00 10:00 1:43:56 
  188  10/18    376 Steve Landau            St Paul            MN  27 M   209 10:54  2:29  3:13  207 1:01:00 17.0  0:42  172   28:23  9:10 1:44:11 
  189  20/22    312 Kevin Gyolai            Eagan              MN  44 M   187 10:27  2:23  3:10  178   58:55 17.6  2:07  204   29:35  9:33 1:44:12 
  190   8/13    214 Tom Barringer           St.Francis         MN  56 M   238 11:22  2:35  3:28  157   58:05 17.9  0:52  225   30:27  9:50 1:44:13 
  191   9/13    459 Brian Rickert           Maple Grove        MN  57 M   250 11:39  2:39  2:38  117   55:25 18.7  1:46  259   32:49 10:35 1:44:15 
  192   8/15    507 Jessica Smith           South St. Paul     MN  33 F   288 13:00  2:58  4:35  180   59:08 17.6  1:00  138   26:46  8:38 1:44:28 
  193  21/22    240 Matthew Burow           Minneapolis        MN  40 M   203 10:48  2:28  2:11  201 1:00:36 17.1  0:49  219   30:09  9:44 1:44:30 
  194  12/22    524 Lara Thomas             Saint Louis Park   MN  38 F    46  7:40  1:45  3:09  194 1:00:08 17.3  1:42  245   31:53 10:18 1:44:31 
  195   7/17    230 Brandon Boulay          St Paul            MN  24 M   223 11:09  2:32  2:31  102   54:41 19.0  1:27  277   34:46 11:13 1:44:32 
  196  13/22    335 Angela Hirschman-Savstr Plymouth           MN  36 F   111  8:52  2:01  4:56  182   59:21 17.5  1:09  223   30:21  9:48 1:44:38 
  197   4/12    297 Kelly Mathewson         Rochester          MN  23 F   155  9:55  2:16  3:08  217 1:01:21 16.9  1:24  185   28:55  9:20 1:44:40 
  198  23/32    321 Ben Hauser              Saint Paul         MN  36 M   228 11:14  2:34  3:14  247 1:04:23 16.1  0:51   94   25:05  8:06 1:44:45 
  199  16/19    373 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  46 M   217 11:05  2:32  3:54  181   59:13 17.5  1:33  195   29:09  9:24 1:44:51 
  200   6/10    464 Mary Rivisto            Prior Lake         MN  18 F    88  8:31  1:56  2:39  273 1:07:45 15.3  1:07   93   24:57  8:03 1:44:57 
  201  24/32    272 Nic Decapia             Eagan              MN  36 M   257 11:50  2:42  3:42  147   57:30 18.1  1:43  222   30:21  9:48 1:45:04 
  202  25/32    437 Matt Podhradsky         Chaska             MN  36 M   244 11:32  2:38  3:35  256 1:05:07 15.9  1:03   70   24:19  7:51 1:45:35 
  203   8/17    337 Christopher Hoins       Lakeville          MN  42 M   296 13:55  3:10  3:28   76   52:55 19.6  2:55  258   32:25 10:28 1:45:35 
  204   9/15    458 Leah Renne              Mankato            MN  30 F   169 10:07  2:18  4:12  230 1:02:15 16.7  1:26  159   27:41  8:56 1:45:39 
  205  13/20    249 Sheila Christianson     Lakeville          MN  41 F   253 11:45  2:41  3:20  215 1:01:14 17.0  1:32  163   27:57  9:01 1:45:46 
  206  14/20    566 Janet Zimmer            Farmington         AL  44 F   213 10:57  2:30  4:14  195 1:00:13 17.2  0:47  206   29:40  9:34 1:45:49 
  207  15/20    279 Jenny Dugan             Lakeville          MN  42 F   230 11:17  2:34  3:14  160   58:13 17.8  1:35  241   31:35 10:11 1:45:53 
  208   9/13    305 Nicholas Gould          Farmington         MN  18 M   214 10:58  2:30  3:08  212 1:01:08 17.0  0:52  211   29:49  9:38 1:45:53 
  209  26/32    212 Dennis Ballesteros      Eagan              MN  36 M   309 15:07  3:26  2:55  158   58:07 17.9  1:20  175   28:30  9:12 1:45:57 
  210  14/22    356 Christine Keeney        Rochester          MN  35 F   219 11:06  2:32  2:44  224 1:01:56 16.8  1:38  182   28:45  9:17 1:46:07 
  211  10/15    404 Amanda Melquist         Chaska             MN  34 F    52  7:53  1:48  3:24  238 1:03:23 16.4  1:38  214   29:53  9:39 1:46:08 
  212   4/7     489 Kathy Schoeberl         Eagan              MN  50 F   258 11:50  2:42  3:28  168   58:36 17.7  1:49  230   30:39  9:54 1:46:20 
  213   7/16    375 Katie Landau            St Paul            MN  29 F   199 10:41  2:26  3:02  229 1:02:14 16.7  1:32  189   28:56  9:20 1:46:24 
  214   7/10    246 Danielle Chase          Prior Lake         MN  18 F   285 12:44  2:54  2:56  261 1:05:34 15.8  1:18   65   24:12  7:49 1:46:41 
  215  16/20    488 Regina Schlichtmann     Eagan              MN  42 F   234 11:19  2:35  3:55  206 1:00:55 17.0  1:32  193   29:05  9:23 1:46:44 
  216   2/5     436 Shannon Pettitt         Inver Grove Height MN  41 F    35  7:28  1:42  3:05  171   58:41 17.7  1:11  288   36:20 11:44 1:46:44 
  217  11/18    238 Jordan Bronston         Minneapolis        MN  25 M   137  9:26  2:09  4:23  279 1:08:37 15.1  1:07   34   23:19  7:32 1:46:50 
  218  10/13    445 Joseph Rabaey           Hastings           MN  17 M   311 15:07  3:27  2:45  262 1:05:51 15.8  1:02   16   22:07  7:09 1:46:51 
  219   9/17    378 John Lankas             Lakeville          MN  45 M   130  9:19  2:08  3:42  225 1:01:57 16.8  1:38  220   30:18  9:47 1:46:52 
  220  15/22    308 Heidi Grange            Lakeville          MN  39 F   235 11:20  2:35  3:37  231 1:02:24 16.6  3:02  139   26:47  8:39 1:47:08 
  221  27/32    323 Matt Hauser             Apple Vally        MN  39 M   197 10:38  2:25  3:51  177   58:54 17.6  2:17  244   31:52 10:17 1:47:30 
  222  16/22    355 Sara Kanavati           Mendota Heights    MN  39 F    95  8:37  1:58  3:52  254 1:05:03 16.0  1:27  177   28:33  9:13 1:47:30 
  223   7/13    359 Betsy Kintner           Farmington         MN  47 F   233 11:18  2:35  2:57  190   59:54 17.3  1:51  240   31:34 10:11 1:47:33 
  224   8/16    410 Lauren Moldan           Burnsville         MN  26 F   227 11:13  2:33  3:38  227 1:02:09 16.7  1:39  190   28:56  9:20 1:47:33 
  225  10/17    547 Mitch Wall              Lakeville          MN  39 M   105  8:43  1:59  3:35  136   56:27 18.4  1:47  297   37:30 12:06 1:48:00 
  226  17/22    411 Shawn Moudry            Farmington         MN  35 F   168 10:07  2:18  3:27  153   57:55 17.9  1:34  283   35:30 11:27 1:48:31 
  227   8/16    242 Alex Card               Prior Lake         MN  20 M     4  5:54  1:21  2:26  304 1:14:10 14.0  0:43  106   25:23  8:12 1:48:34 
  228  11/15    385 Tara Loftus             Bloomington        MN  30 F   170 10:08  2:19  3:13  239 1:03:25 16.4  1:08  234   30:59 10:00 1:48:51 
  229  18/22    245 Katie Carter            Bloomington        MN  38 F   261 11:54  2:43  4:48  221 1:01:39 16.8  0:53  215   29:54  9:39 1:49:06 
  230   3/8     523 Janet Tetzner           Coon Rapids        MN  56 F   102  8:42  1:59  2:48  216 1:01:17 16.9  1:17  279   35:07 11:20 1:49:09 
  231  10/13    333 David Hiemstra          Lino Lakes         MN  59 M   313 15:22  3:30  5:23  210 1:01:04 17.0  1:07  128   26:22  8:31 1:49:16 
  232  19/22    426 Sarah Oman              Bloomington        MN  37 F    96  8:37  1:58  4:44  265 1:06:01 15.7  1:17  186   28:55  9:20 1:49:32 
  233   9/16    341 Patrick Hunt            Plymouth           MN  22 M    64  8:13  1:52  3:10  298 1:11:47 14.5  2:28   67   24:13  7:49 1:49:49 
  234   7/8     346 Len Jennings            Lakeville          MN  51 M   180 10:19  2:21  3:38  196 1:00:15 17.2  1:46  272   34:02 10:59 1:49:58 
  235   5/12     48 Lauren Girard           Northfield         MN  24 F   118  9:00  2:03  2:55  220 1:01:39 16.8  1:08  284   35:35 11:29 1:50:16 
  236   3/5     290 Nicole Fleischman       Ramsey             MN  33 F   196 10:34  2:24  2:59  204 1:00:46 17.1  1:45  275   34:22 11:05 1:50:23 
  237   9/16    494 Amanda Scott            Burnsville         MN  27 F    63  8:13  1:52  4:06  222 1:01:43 16.8  1:30  280   35:09 11:21 1:50:39 
  238  17/19    324 Ken Hawkinson           Lakeville          MN  47 M   316 15:52  3:37  2:50  176   58:53 17.6  1:07  252   32:02 10:20 1:50:43 
  239  12/15    330 Michele Herntier        Shakopee           MN  31 F   259 11:53  2:42  3:09  250 1:04:32 16.1  1:31  212   29:49  9:38 1:50:51 
  240  11/17    282 Tom Ekstrand            Woodbury           MN  47 M   268 12:00  2:44  4:23  236 1:03:04 16.5  0:46  231   30:41  9:54 1:50:53 
  241  12/18    287 Roarke Engelhardt       Lakeville          MN  26 M   300 14:13  3:14  5:13  242 1:03:53 16.2  1:04  133   26:40  8:36 1:51:00 
  242  12/17    457 Christopher Renne       Mankato            MN  30 M    86  8:28  1:56  4:19  214 1:01:13 17.0  1:51  282   35:17 11:23 1:51:07 
  243  28/32    362 Benjamin Kobilka        St. Louis Park     MN  37 M   237 11:21  2:35  4:11  163   58:25 17.8  2:03  281   35:11 11:21 1:51:08 
  244   4/5     546 Jennifer Wall           Lakeville          MN  38 F   256 11:47  2:41  3:25  208 1:01:02 17.0  1:48  269   33:52 10:56 1:51:51 
  245   4/8     440 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  57 F   262 11:54  2:43  4:17  270 1:07:03 15.5  0:57  164   27:59  9:02 1:52:07 
  246   8/13    294 Cindy Frederick         Lakeville          MN  46 F   176 10:16  2:20  4:47  246 1:04:16 16.2  2:32  224   30:24  9:49 1:52:12 
  247  13/15    250 Lindsay Cisewski        Edina              MN  30 F    82  8:25  1:55  3:23  280 1:08:43 15.1  1:42  232   30:43  9:55 1:52:53 
  248   8/10    486 Haley Schindler         Lakeville          MN  15 F    37  7:30  1:43  3:37  199 1:00:25 17.2  1:35  306   39:59 12:54 1:53:04 
  249   5/7     236 Julie Brenner           So. St. Paul       MN  50 F   184 10:22  2:22  4:53  245 1:03:58 16.2  2:16  249   31:57 10:19 1:53:24 
  250  13/18    537 Andrew Van Dorn         Lakeville          MN  27 M   221 11:08  2:32  3:20  258 1:05:13 15.9  0:51  263   33:11 10:42 1:53:40 
  251  13/17    288 Michael Erickson        Bloomington        MN  37 M   276 12:21  2:49  3:53  205 1:00:55 17.0  1:47  278   34:58 11:17 1:53:52 
  252  14/18    325 Michael Hecimovich      Minneapolis        MN  26 M   145  9:43  2:13  3:09  284 1:09:29 14.9  1:05  229   30:36  9:52 1:54:00 
  253   9/10    472 Meg Rowley              Apple Valley       MN  19 F   210 10:54  2:29  3:16  271 1:07:07 15.5  0:51  248   31:55 10:18 1:54:01 
  254  14/17    215 Eric Bartosh            Farmington         MN  36 M    79  8:23  1:55  2:59  302 1:13:54 14.0  0:39  174   28:26  9:11 1:54:19 
  255  10/16    228 Luke Bolduan            Woodbury           MN  20 M   164 10:06  2:18  4:31  251 1:04:33 16.1  1:29  268   33:50 10:55 1:54:26 
  256  11/16    528 Jacob Tilley            Lakeville          MN  24 M   201 10:44  2:27  3:46  287 1:09:33 14.9  0:44  213   29:50  9:38 1:54:35 
  257   6/7     372 Corrine Kroehler        Lakeville          MN  53 F   277 12:22  2:49  3:10  248 1:04:29 16.1  2:03  260   32:54 10:37 1:54:56 
  258  11/13    208 Douglas Anderson        Lakeville          MN  57 M   291 13:13  3:01  5:33  173   58:44 17.7  1:36  287   36:06 11:39 1:55:09 
  259  29/34    441 Luke Putzler            St. Paul           MN  33 M   301 14:13  3:14  4:12  243 1:03:55 16.2  1:09  251   31:59 10:19 1:55:26 
  260  10/16    544 Melissa Villnow         Maplewood          MN  28 F   302 14:14  3:14  4:11  244 1:03:57 16.2  1:07  250   31:59 10:19 1:55:26 
  261  15/18    270 Mark Davidson           San Antonio        TX  29 M    68  8:16  1:53  7:41  296 1:11:26 14.5  1:08  146   27:05  8:44 1:55:35 
  262  14/15    342 Courtney Hyland         Rochester          MN  30 F   224 11:10  2:33  6:55  291 1:10:18 14.8  1:04  126   26:18  8:29 1:55:43 
  263  20/22    357 Monica Kendall          Rochester          MN  36 F   248 11:37  2:39  3:12  293 1:10:45 14.7  0:54  201   29:27  9:30 1:55:53 
  264  11/16    527 Anika Tideman           Duluth             MN  25 F   173 10:14  2:20  3:52  276 1:08:27 15.2  1:27  255   32:18 10:26 1:56:15 
  265  18/19    408 Troy Meyer              Lakeville          MN  46 M   267 11:59  2:44  4:02  191 1:00:00 17.3  3:35  290   36:50 11:53 1:56:24 
  266  29/32    289 Matt Feyen              Rosemount          MN  38 M   222 11:08  2:32  4:22  202 1:00:38 17.1  2:01  302   38:46 12:31 1:56:53 
  267  16/18    413 Graeme Mutchler         Kansas City        MO  28 M   154  9:54  2:15  6:04  297 1:11:28 14.5  1:07  180   28:41  9:15 1:57:12 
  268  12/13    393 James Martenson         Rochester          MN  57 M   193 10:31  2:24  4:10  185   59:26 17.5  2:32  309   40:39 13:07 1:57:15 
  269   9/13    275 Stephanie Dille,        Chanhassen         MN  47 F   229 11:15  2:34  3:46  274 1:08:00 15.3  2:01  257   32:24 10:28 1:57:25 
  270   6/12    419 Joanne Nelsen           Woodbury           MN  20 F   240 11:29  2:37  3:48  283 1:09:25 15.0  0:41  254   32:09 10:22 1:57:30 
  271  10/10    425 Margaret Olson          Lakeville          MN  19 F   294 13:24  3:03  3:19  267 1:06:09 15.7  1:21  266   33:26 10:48 1:57:37 
  272   7/12    526 Breanna Thompson        Farmington         MN  21 F   195 10:33  2:24  4:19  268 1:06:24 15.6  0:46  286   35:44 11:32 1:57:45 
  273  10/13    432 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  48 F   171 10:09  2:19  3:36  266 1:06:02 15.7  0:52  293   37:10 12:00 1:57:48 
  274   5/8     470 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  57 F   252 11:41  2:40  4:24  167   58:35 17.7  1:35  312   41:41 13:27 1:57:54 
  275  11/13    466 Payne Robinson          Lakeville          MN  16 M   299 14:04  3:12  6:13  278 1:08:37 15.1  1:05  188   28:55  9:20 1:58:52 
  276   6/8     518 Lynda Stuber            Lakeville          MN  56 F   143  9:34  2:11  5:38  252 1:04:47 16.0  2:15  291   36:57 11:55 1:59:09 
  277   8/12    429 Megan Panek             Luck               WI  21 F   295 13:31  3:05  4:38  264 1:05:59 15.7  1:08  270   33:57 10:57 1:59:10 
  278  17/18    336 David Hoeninger         Lakeville          MN  29 M   162 10:03  2:17  3:25  272 1:07:28 15.4  1:36  289   36:42 11:51 1:59:13 
  279  30/32    479 David Sanchez           St Paul            MN  38 M   260 11:53  2:42  6:41  253 1:05:01 16.0  1:55  271   33:59 10:58 1:59:27 
  280  12/16    327 Erin Heisler            Maplewood          MN  27 F   247 11:36  2:39  3:50  282 1:09:19 15.0  1:09  267   33:38 10:51 1:59:30 
  281  30/34    340 James Hovey             Inver Grove Height MN  34 M   292 13:17  3:02  4:43  300 1:13:48 14.1  1:00  162   27:47  8:58 2:00:33 
  282  12/13    533 Alex Umphress           Woodbury           MN  16 M   216 11:02  2:31  3:48  295 1:11:12 14.6  0:54  273   34:11 11:02 2:01:06 
  283   9/12    534 Katie Umphress          Woodbury           MN  21 F   287 12:55  2:56  3:23  281 1:09:16 15.0  1:04  276   34:32 11:09 2:01:08 
  284  13/13    487 Trae Schindler          Lakeville          MN  18 M     2  5:45  1:19  2:49  303 1:14:01 14.0  1:27  298   37:30 12:06 2:01:31 
  285  22/22    232 Christopher Bowser      St. Michael        MN  44 M   289 13:04  2:59  4:19  241 1:03:44 16.3  3:07  296   37:23 12:04 2:01:35 
  286  15/15    473 Tess Rowley             Bloomington        MN  30 F   202 10:46  2:27  2:46  301 1:13:49 14.1  1:04  264   33:14 10:44 2:01:38 
  287  12/16    396 David Mathewson         Duluth             MN  21 M   271 12:11  2:47  4:18  310 1:16:12 13.6  1:01  166   28:06  9:04 2:01:45 
  288  31/34    434 Brandon Peterson        White Bear Lake    MN  31 M   281 12:35  2:52  3:50  306 1:14:47 13.9  0:49  208   29:46  9:37 2:01:46 
  289  31/32    553 Matthew Weide           Minneapolis        MN  37 M   286 12:44  2:54  3:24  255 1:05:06 15.9  0:59  304   39:36 12:47 2:01:47 
  290  13/16    418 Aaron Nelsen            Woodbury           MN  21 M   303 14:19  3:16  4:08  259 1:05:18 15.9  0:52  294   37:15 12:01 2:01:50 
  291  13/16    328 Melissa Helmick         St. Paul           MN  29 F   275 12:18  2:48  7:54  286 1:09:31 14.9  2:26  210   29:49  9:37 2:01:56 
  292  11/13    475 Lisa Rutledge           Eden Prairie       MN  46 F   312 15:16  3:29  3:39  289 1:09:47 14.9  2:58  243   31:41 10:14 2:03:19 
  293  15/17    557 Jamie Wood              Eagan              MN  32 M   279 12:29  2:51  4:48  209 1:01:03 17.0  2:35  313   42:32 13:44 2:03:26 
  294  16/17    233 Jesse Boyle             Shakopee           MN  34 M   319 16:59  3:52  4:37  275 1:08:12 15.2  2:04  247   31:54 10:18 2:03:44 
  295  13/13    529 Mark Tilley             Lakevilley         MN  57 M   306 14:36  3:19  6:30  260 1:05:31 15.8                          2:04:59 
  296  17/17    516 Justin Stone            Apple Valley       MN  28 M   297 13:55  3:10  6:10  290 1:10:11 14.8  1:41  265   33:20 10:45 2:05:15 
  297  17/20    239 Andrea Brua             Savage             MN  41 F   163 10:05  2:18  4:24  313 1:18:52 13.2  1:14  237   31:10 10:04 2:05:44 
  298  18/20    339 Gretta Holder           Rosemount,         MN  41 F    65  8:15  1:53  3:44  269 1:06:55 15.5  2:40  317   44:12 14:16 2:05:44 
  299  12/13    551 Patricia Weber          Apple Valley       MN  47 F   298 14:01  3:12  4:09  312 1:18:12 13.3  2:10  167   28:10  9:06 2:06:40 
  300  13/13    555 Elizabeth Wilkins       Eden Prairie       MN  47 F   254 11:46  2:41  4:46  294 1:10:48 14.7  1:17  303   38:53 12:33 2:07:27 
  301  14/16    480 Dan Sather              Farmington         MN  23 M   321 18:38  4:15  7:37  277 1:08:35 15.1  1:39  239   31:26 10:09 2:07:53 
  302  19/20    303 Cindy Glad              Lakeville          MN  40 F   270 12:03  2:45  3:46  285 1:09:30 14.9  2:28  307   40:24 13:02 2:08:10 
  303  10/12    492 Samantha Schwartz       Plymouth           MN  24 F   204 10:49  2:28  6:13  288 1:09:35 14.9  1:59  305   39:57 12:54 2:08:31 
  304  19/19    467 Ron Robinson            Lakeville          MN  45 M                          203 1:00:45 17.1  2:42  315   43:20 13:59 2:08:36 
  305  11/12    213 Elise Barringer         St.Francis         MN  21 F   314 15:31  3:32  3:55  305 1:14:16 14.0  2:03  274   34:12 11:02 2:09:55 
  306  15/16    428 Benjamin Panek          Eau Claire         WI  22 M   274 12:17  2:48  4:23  309 1:15:58 13.7  1:39  285   35:43 11:32 2:09:57 
  307   8/8     451 Kevin Regan             Lakeville          MN  53 M   317 15:57  3:38  8:07  240 1:03:30 16.3  7:01  292   36:59 11:56 2:11:32 
  308  18/18    345 Nathan Jameson          Minneapolis        MN  25 M   318 16:12  3:41  7:45  299 1:13:13 14.2  1:35  261   33:03 10:40 2:11:45 
  309  32/34    165 Kelly Hanson            Prior Lake         MN  34 M   263 11:54  2:43  5:33  319 1:22:08 12.6  3:56  197   29:11  9:25 2:12:42 
  310  33/34    217 Andrew Bellows          Farmington         MN  31 M                          263 1:05:57 15.7  0:57  262   33:09 10:42 2:13:17 
  311  21/22    478 Lisa Salyards           Minneapolis        MN  36 F   283 12:39  2:53  4:48  292 1:10:25 14.7  2:58  314   43:17 13:58 2:14:05 
  312  12/12    502 Kristine Sieger         Woodbury           MN  21 F   232 11:18  2:34  5:01  311 1:17:59 13.3  1:04  311   41:17 13:19 2:16:37 
  313  34/34    535 David Vaca              New Brighton       MN  30 M   290 13:08  2:59  5:23  317 1:21:07 12.8  1:49  299   37:46 12:11 2:19:10 
  314  32/32    202 Steve Ahlvers           Lakeville          MN  37 M   320 18:22  4:11  4:49  307 1:15:17 13.8  2:59  308   40:37 13:06 2:22:02 
  315   7/8     474 Robin Ruegg             Eagan              MN  55 F   264 11:56  2:43  4:21  308 1:15:38 13.7  0:50  322   49:26 15:57 2:22:10 
  316  16/16    334 Nathan Hiemstra         Lino Lakes         MN  21 M   308 14:55  3:24  5:25  320 1:22:09 12.6  1:55  301   38:26 12:24 2:22:48 
  317  22/22    224 Nicole Blanchard        Bloomington        MN  39 F   315 15:33  3:32  5:25  314 1:19:28 13.1  2:17  310   40:50 13:11 2:23:30 
  318  20/20    365 Johanna Kohls           Shakopee           MN  40 F                          318 1:21:41 12.7  5:11  316   43:24 14:00 2:24:53 
  319   7/7     377 Lisa Langner            Lakeville          MN  51 F   278 12:24  2:50  4:20  316 1:19:59 13.0  3:59  320   46:30 15:00 2:27:11 
  320  14/16    536 Kirsten Vaca            New Brighton       MN  26 F   245 11:34  2:38  6:17  324 1:33:48 11.1  1:17  295   37:16 12:02 2:30:10 
  321   5/5     552 Marlena Wegner          Lakeville          MN  20 F   307 14:52  3:23  4:54  315 1:19:52 13.0  4:06  319   46:28 15:00 2:30:10 
  322  15/16    205 Christina Alm           Maplewood          MN  28 F   273 12:16  2:48  7:53  323 1:26:32 12.0  2:31  318   46:11 14:54 2:35:23 
  323  16/16    382 Whitney Lesnau          Saint Cloud        MN  28 F   293 13:19  3:02  5:36  325 1:38:15 10.6  1:20  300   38:02 12:16 2:36:29 
  324   2/2     461 Anne Riendl             Waukesha           WI  62 F   305 14:27  3:17  7:01  322 1:26:22 12.0  1:47  321   49:26 15:57 2:39:01 
  325   8/8     315 Carol Hanson            Andover            MN  56 F   182 10:20  2:21  5:02  321 1:24:50 12.2  2:36  323   58:30 18:52 2:41:16 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  574 E Team Selner                                    1  9:24  2:08  2:45    1   51:35 20.1  0:37    2   23:59  7:45 1:28:18 
           Garrett Sipple , Garrett Sipple , Greg Cantwell        
    2  569 A Team Selner                                    2 11:03  2:31  1:32    2 1:05:14 15.9  0:32    1   22:43  7:20 1:41:01 
           Griffin Selner , Jonah Selner , Sam Walczak            


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  584 splash,flash,dash                                3  9:01  2:03  1:40    1   57:57 17.9  0:37    3   27:10  8:46 1:36:24 
           Holly Romenesko , Rachel Nelson , Laura Cunningham     
    2  592 Tri Sisters                                      7 10:01  2:17  1:39    2   59:36 17.4  0:36    1   26:06  8:26 1:37:56 
           Janelle Schlosser , Michelle Wevley , Kim Hyopponen    
    3  591 The Terminators                                  1  6:02  1:23  1:23    4 1:09:58 14.8  0:34    2   26:54  8:41 1:44:48 
           Alena Bodnaruk , Jessica Rebischke , Hannah Anderson   
    4  573 D>M>D                                            9 13:55  3:10  1:47    3 1:01:17 16.9  0:41    4   30:12  9:45 1:47:49 
           Jane Duvick , Renae Megarry , Megan Duvick             
    5  575 F Team Selner                                    6  9:49  2:14  1:57    5 1:10:41 14.7  0:51    6   31:14 10:05 1:54:29 
           Katie Ray , Rachel Turbeville , Maggie Selner          
    6  572 D Team Selner                                    8 11:16  2:34  1:59    6 1:11:02 14.6  0:41    5   30:41  9:54 1:55:38 
           Kirsten Goodwalt , Kate Selner , Jen Selner            
    7  594 TBD                                              2  8:08  1:51  2:33    7 1:11:49 14.5  0:59    8   35:12 11:22 1:58:39 
           Danielle Brady , Theresa Skaar , Bridget Trisko        
    8  587 Team DCJ                                         4  9:04  2:04  1:54    8 1:15:23 13.8  0:41    9   35:35 11:29 2:02:35 
           Darcy Anderson , Claudia Klug , Jill Kurzawa           
    9  570 B Team Selner                                    5  9:25  2:09  1:38    9 1:22:48 12.5  0:36    7   34:55 11:16 2:09:21 
           Rachel Walczak , Leah Pasiuk , Anna Goodwalt           


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  571 C Team Selner                                    6 11:35  2:38  1:55    3   56:15 18.5  0:41    2   20:28  6:36 1:30:52 
           Mary Walczak , Greg Selner , Dan Selner                
    2  580 Kaiser                                           2  9:00  2:03  1:36    1   50:30 20.6  0:48    8   29:02  9:22 1:30:54 
           Mike Kaiser , Dan Goetz , Megan Ekstrand               
    3  576 Fast and Wet                                     4 10:01  2:17  1:27    2   55:17 18.8  0:26    6   25:27  8:13 1:32:37 
           Kevin Juleen , Matthew Erlandson , Molly McDonald      
    4  581 Old Fart in the Middle                          10 14:06  3:13  1:36    4   58:32 17.7  0:41    3   20:28  6:36 1:35:22 
           Rebecca Meidl , Bruce Weber , Emma Weber               
    5  567 2 Boys and a Fish                                1  7:36  1:44  1:16    7 1:08:41 15.1  0:27    1   20:21  6:34 1:38:19 
           Lilly Schulte , Alex Schaeffer , Trevon Sladek         
    6  577 G Team Selner                                    7 11:39  2:39  1:38    6 1:02:41 16.6  0:39    7   28:22  9:09 1:44:57 
           Elizabeth Sipple , Mike Selner , Rich Lentsch          
    7  582 SAOS #1 - Sprint                                 8 13:04  2:59  1:30    5   59:21 17.5  0:39   11   32:14 10:24 1:46:46 
           Vicki Rabenber , Michael Freehill , Alison Behrens     
    8  590 Team Ray                                         3  9:11  2:06  1:42    9 1:12:06 14.4  0:37    5   25:10  8:07 1:48:43 
           Megan Ray , Steve Ray , Bill Alfveby                   
    9  568 3 Amigos                                         5 10:34  2:24  2:07   10 1:17:00 13.5  0:36    4   20:45  6:42 1:51:00 
           Terese Rennie , Judy Klobe , John Paul Donahue         
   10  589 Team MaJiK                                                              8 1:09:39 14.9  0:36   10   31:59 10:19 1:53:24 
           Mark Hedin , John Nerge , Kirsten Hedin                
   11  585 Stinken Lucky                                    9 13:10  3:00  3:17   11 1:28:09 11.8  0:56    9   31:14 10:05 2:16:45 
           Donald Farrell , Mary Kay Farrell , Dan Ferrise        


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 446 Paul Rabaey             Hastings           MN  44 M      1  2:19  0:32  2:39    1   53:13 19.5  0:28    1   20:00  6:28 1:18:37 
 588 Jack Kokkinen           Bloomington        MN  17 M      3  8:05  1:51  1:33    2 1:00:17 17.2                                  
 583 Adreinne Smith          Edina              MN  34 F      4  9:53  2:15  1:24                                                    
 531 Nick Traxler            Deephaven          MN  17 M      2  7:07  1:37  1:42                                                    
 251 Michael Clark           Blaine             MN  24 M      5 12:29  2:51                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  254 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36    8  9:02  2:04  2:08    1   46:50 22.2  1:06    1   23:47  7:41 1:22:51 
    2  545 Nyle Walch              Minneapolis        MN  34    2  7:23  1:41  3:03    3   50:39 20.5  1:24    2   24:44  7:59 1:27:13 
    3  280 Todd Duvick             Prior Lake         MN  43    1  6:42  1:32  2:30    4   51:19 20.2  0:54    5   26:58  8:42 1:28:22 
    4  320 Joel Hauge              Lonsdale           MN  29   10  9:34  2:11  2:30    2   49:59 20.8  0:54    4   26:42  8:37 1:29:37 
    5  363 Karl Koehle             Apple Valley       MN  34    3  7:30  1:43  2:34    6   52:56 19.6  1:11    7   29:32  9:32 1:33:42 
    6  510 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  32    5  8:24  1:55  2:57    8   56:09 18.5  0:51    3   26:38  8:36 1:34:58 
    7  230 Brandon Boulay          St Paul            MN  24   11 11:09  2:32  2:31    7   54:41 19.0  1:27   13   34:46 11:13 1:44:32 
    8  337 Christopher Hoins       Lakeville          MN  42   15 13:55  3:10  3:28    5   52:55 19.6  2:55   11   32:25 10:28 1:45:35 
    9  378 John Lankas             Lakeville          MN  45    9  9:19  2:08  3:42   13 1:01:57 16.8  1:38    8   30:18  9:47 1:46:52 
   10  547 Mitch Wall              Lakeville          MN  39    7  8:43  1:59  3:35    9   56:27 18.4  1:47   16   37:30 12:06 1:48:00 
   11  282 Tom Ekstrand            Woodbury           MN  47   12 12:00  2:44  4:23   14 1:03:04 16.5  0:46    9   30:41  9:54 1:50:53 
   12  457 Christopher Renne       Mankato            MN  30    6  8:28  1:56  4:19   12 1:01:13 17.0  1:51   15   35:17 11:23 1:51:07 
   13  288 Michael Erickson        Bloomington        MN  37   13 12:21  2:49  3:53   10 1:00:55 17.0  1:47   14   34:58 11:17 1:53:52 
   14  215 Eric Bartosh            Farmington         MN  36    4  8:23  1:55  2:59   17 1:13:54 14.0  0:39    6   28:26  9:11 1:54:19 
   15  557 Jamie Wood              Eagan              MN  32   14 12:29  2:51  4:48   11 1:01:03 17.0  2:35   17   42:32 13:44 2:03:26 
   16  233 Jesse Boyle             Shakopee           MN  34   17 16:59  3:52  4:37   15 1:08:12 15.2  2:04   10   31:54 10:18 2:03:44 
   17  516 Justin Stone            Apple Valley       MN  28   16 13:55  3:10  6:10   16 1:10:11 14.8  1:41   12   33:20 10:45 2:05:15 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  391 Courtney Major          Eagan              MN  33    2  7:38  1:44  2:55    2 1:00:05 17.3  1:10    1   29:05  9:23 1:40:51 
    2  436 Shannon Pettitt         Inver Grove Height MN  41    1  7:28  1:42  3:05    1   58:41 17.7  1:11    4   36:20 11:44 1:46:44 
    3  290 Nicole Fleischman       Ramsey             MN  33    3 10:34  2:24  2:59    3 1:00:46 17.1  1:45    3   34:22 11:05 1:50:23 
    4  546 Jennifer Wall           Lakeville          MN  38    4 11:47  2:41  3:25    4 1:01:02 17.0  1:48    2   33:52 10:56 1:51:51 
    5  552 Marlena Wegner          Lakeville          MN  20    5 14:52  3:23  4:54    5 1:19:52 13.0  4:06    5   46:28 15:00 2:30:10 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Mitchell Herrera        Elko               MN  16 M    5:28  1:15 
    2 Trae Schindler          Lakeville          MN  18 M    5:45  1:19 
    3 Nathan Regan            Lakeville          MN  15 M    5:46  1:19 
    4 Alex Card               Prior Lake         MN  20 M    5:54  1:21 
    5 Robert Trone            Lakeville          MN  17 M    5:55  1:21 
    6 Steve Van Dyne          Lakeville          MN  41 M    5:56  1:21 
    7 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  18 F    6:07  1:24 
    8 Brian Johnson           Lakeville          MN  26 M    6:11  1:25 
    9 Aaron Dabson            Maple Grove        MN  16 M    6:14  1:25 
   10 Lauren Harris           Prior Lake         MN  14 F    6:14  1:25 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andrew Gierke           Eau Claire         WI  26 M   43:18 24.0 
    2 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34 M   43:27 23.9 
    3 Joe Nuszkowski          Lakeville          MN  37 M   45:05 23.0 
    4 Bryan Korb              Lakeville          MN  46 M   45:21 22.9 
    5 Patrick Baskfield       Madelia            MN  54 M   45:22 22.9 
    6 Jesse Martin            Edina              MN  31 M   45:23 22.9 
    7 Nick Madland            Sioux Falls        SD  32 M   45:54 22.6 
    8 Chris Petree            Lakeville          MN  35 M   46:08 22.5 
    9 Paul Serreyn            Lakeville          MN  48 M   46:13 22.5 
   10 Jeffrey Brenneke        Cottage Grove      MN  43 M   46:18 22.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34 M   18:05  5:50 
    2 Andrew Peltier          Cambridge          MN  31 M   18:31  5:59 
    3 Joyce Bourassa          Lakeville          MN  44 F   19:45  6:23 
    4 Jesse Martin            Edina              MN  31 M   19:49  6:24 
    5 Jake Savstrom           Plymouth           MN  37 M   20:33  6:38 
    6 Paul Serreyn            Lakeville          MN  48 M   20:52  6:44 
    7 Andrew Gierke           Eau Claire         WI  26 M   21:07  6:49 
    8 Eric Tessmer            Lakeville          MN  39 M   21:07  6:49 
    9 Joe Nuszkowski          Lakeville          MN  37 M   21:20  6:53 
   10 Dylan Randolph          Lakeville          MN  26 M   21:27  6:55 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  554 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34   15  6:58  1:35  1:55    2   43:27 23.9  1:00    1   18:05  5:50 1:11:23 
    2  302 Andrew Gierke           Eau Claire         WI  26   16  6:59  1:36  1:33    1   43:18 24.0  0:45    6   21:07  6:49 1:13:40 
    3  394 Jesse Martin            Edina              MN  31   21  7:19  1:40  2:22    6   45:23 22.9  0:54    3   19:49  6:24 1:15:45 
    4  420 Joe Nuszkowski          Lakeville          MN  37   12  6:50  1:34  2:22    3   45:05 23.0  1:20    8   21:20  6:53 1:16:57 
    5  496 Paul Serreyn            Lakeville          MN  48   44  8:16  1:53  1:44    9   46:13 22.5  0:35    5   20:52  6:44 1:17:38 
    6  216 Patrick Baskfield       Madelia            MN  54   36  7:57  1:49  1:59    5   45:22 22.9  1:03   25   22:53  7:23 1:19:13 
    7  235 Jeffrey Brenneke        Cottage Grove      MN  43   26  7:24  1:41  2:18   10   46:18 22.4  0:44   20   22:34  7:17 1:19:16 
    8  367 Bryan Korb              Lakeville          MN  46   30  7:33  1:43  2:20    4   45:21 22.9  1:01   33   23:21  7:32 1:19:35 
    9  522 Eric Tessmer            Lakeville          MN  39   38  8:05  1:51  3:00   11   46:56 22.1  0:51    7   21:07  6:49 1:19:58 
   10  423 Aaron Olson             St. Paul           MN  34   11  6:31  1:29  1:44   12   47:21 21.9  0:46   52   24:11  7:48 1:20:32 
   11  508 Kyle Smith              Minneapolis        MN  24   20  7:15  1:39  1:54   22   48:45 21.3  0:41   12   22:02  7:07 1:20:35 
   12  390 Nick Madland            Sioux Falls        SD  32   19  7:15  1:39  2:18    7   45:54 22.6  0:49   59   24:23  7:52 1:20:37 
   13  206 Jim Alme                Farmington         MN  39    9  6:19  1:27  2:09   20   48:07 21.6  0:45   49   23:56  7:43 1:21:14 
   14  449 Dylan Randolph          Lakeville          MN  26   92  9:45  2:13  2:15   13   47:28 21.9  0:50    9   21:27  6:55 1:21:44 
   15  521 Eric Tange              Urbandale          IA  31   52  8:22  1:54  1:57   18   48:05 21.6  0:49   22   22:39  7:19 1:21:51 
   16  435 Chris Petree            Lakeville          MN  35   37  8:04  1:50  2:18    8   46:08 22.5  0:57   60   24:28  7:54 1:21:54 
   17  549 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33   40  8:10  1:52  1:46   21   48:09 21.6  0:58   31   23:16  7:31 1:22:17 
   18  564 John Zenner             Lakeville          MN  44   46  8:17  1:53  2:02   19   48:06 21.6  0:47   45   23:47  7:41 1:22:56 
   19  482 Jake Savstrom           Plymouth           MN  37   34  7:52  1:48  2:07   45   51:37 20.1  1:03    4   20:33  6:38 1:23:10 
   20  360 Todd Klema              Andover            MN  34   22  7:21  1:41  2:10   40   51:18 20.2  0:55   10   21:48  7:02 1:23:30 
   21  319 Alan Hauge              Farmington         MN  31   54  8:25  1:55  2:04   17   48:03 21.6  0:54   58   24:20  7:51 1:23:45 
   22  384 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  35   33  7:47  1:47  2:20   16   47:47 21.7  1:14   65   24:43  7:59 1:23:49 
   23  433 Andrew Peltier          Cambridge          MN  31   80  9:13  2:06  2:51   56   52:45 19.7  0:33    2   18:31  5:59 1:23:51 
   24  364 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  41   31  7:36  1:44  1:57   26   49:43 20.9  0:42   56   24:18  7:51 1:24:14 
   25  515 Todd Stokke             Winona             MN  47   58  8:31  1:57  3:18   14   47:33 21.8  1:09   47   23:55  7:43 1:24:23 
   26  442 Justin Quade            Lakeville          MN  31   85  9:22  2:08  1:42   37   50:49 20.4  1:00   11   21:51  7:03 1:24:41 
   27  276 Matthew Dodds           Apple Valley       MN  23   50  8:20  1:54  1:50   38   50:57 20.4  1:08   18   22:30  7:16 1:24:44 
   28  317 Eric Haug               Minneapolis        MN  39   18  7:12  1:39  3:00   24   49:09 21.1  0:52   66   24:47  8:00 1:24:58 
   29  331 Mitchell Herrera        Elko               MN  16    1  5:28  1:15  2:15   54   52:32 19.8  0:44   61   24:30  7:55 1:25:26 
   30  484 Tony Scheppmann         Boulder City       NV  42   60  8:35  1:57  2:10   33   50:40 20.5  0:56   40   23:30  7:35 1:25:50 
   31  444 Nate Raas               Rosemount          MN  34   61  8:35  1:58  2:23   29   50:25 20.6  1:03   44   23:42  7:39 1:26:06 
   32  386 Frank Lombardo          Lakeville          MN  58   73  8:58  2:03  2:36   23   49:04 21.2  1:07   69   24:57  8:03 1:26:39 
   33  370 Chris Krieg             Shakopee           MN  34   49  8:19  1:54  2:10   51   52:07 19.9  1:13   29   23:09  7:28 1:26:57 
   34  388 Tom Lynch               Nelson             MN  63  115 10:41  2:26  2:44   15   47:43 21.8  1:07   70   24:57  8:03 1:27:10 
   35  559 Ray Woodworth           Chaska             MN  41   14  6:58  1:35  2:56   58   52:51 19.6  1:21   50   24:04  7:46 1:28:07 
   36  252 Scott Cloud             Northfield         MN  51   64  8:38  1:58  3:03   36   50:48 20.4  1:09   63   24:36  7:57 1:28:13 
   37  329 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  46   65  8:41  1:59  3:31   32   50:33 20.5  1:21   51   24:09  7:48 1:28:14 
   38  405 Jacob Mercer            Shakopee           MN  37  136 11:28  2:37  3:26   35   50:47 20.4  0:31   23   22:45  7:21 1:28:54 
   39  278 Jason Dugan             Lakeville          MN  42   25  7:23  1:41  3:36   53   52:23 19.8  1:21   55   24:17  7:50 1:28:59 
   40  220 Dayn Besel              Saint James        MN  27   99  9:59  2:16  1:52   52   52:22 19.8  1:00   46   23:48  7:41 1:29:00 
   41  358 Daniel Kern             Saint James        MN  30   89  9:33  2:11  2:21   47   51:45 20.1  0:59   62   24:35  7:56 1:29:11 
   42  400 Mike McClure            Apple Valley       MN  40   83  9:20  2:08  3:21   42   51:32 20.1  1:28   42   23:36  7:37 1:29:15 
   43  495 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  38   10  6:24  1:28  2:16   59   53:00 19.6  1:52   91   26:08  8:26 1:29:37 
   44  525 Patrick Thomas          Minneapolis        MN  31   41  8:12  1:52  2:56   48   51:53 20.0  1:27   77   25:16  8:09 1:29:43 
   45  353 Kenton Johnson          St. Paul           MN  49   29  7:31  1:43  3:35   78   54:54 18.9  1:52   14   22:04  7:08 1:29:55 
   46  306 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38   47  8:17  1:53  3:06   41   51:32 20.1  1:04   87   26:01  8:24 1:29:58 
   47  447 Christopher Raddatz     Farmington         MN  39  116 10:43  2:26  3:26   34   50:43 20.5  0:28   67   24:48  8:00 1:30:05 
   48  285 Timothy Elmer           Shakopee           MN  28   56  8:27  1:56  2:50   49   51:59 20.0  1:19   84   25:43  8:18 1:30:16 
   49  326 Warren Hegge            Minneapolis        MN  42  133 11:20  2:35  3:01   39   51:10 20.3  1:30   34   23:22  7:33 1:30:23 
   50  265 Jeff Daly               Lakeville          MN  52   77  9:03  2:04  2:21   31   50:28 20.6  1:11  109   27:31  8:53 1:30:31 
   51  138 Patrick Yoon            Minneapolis        MN  41   63  8:38  1:58  3:09   90   55:45 18.6  0:49   16   22:14  7:11 1:30:33 
   52  455 Thomas Rein             Minneapolis        MN  32   67  8:43  1:59  2:50   27   49:51 20.8  2:12  104   27:11  8:46 1:30:44 
   53  490 Kurt Schultz            Lakeville          MN  49   55  8:26  1:55  2:19   46   51:38 20.1  1:21  103   27:06  8:45 1:30:48 
   54  248 John Chatelaine         Lakeville          MN  48  102 10:07  2:18  3:14   50   52:07 19.9  2:15   28   23:08  7:28 1:30:49 
   55  219 Adam Berry              Farmington         MN  35   35  7:56  1:49  2:42   85   55:19 18.8  1:26   41   23:34  7:37 1:30:55 
   56  311 Marcus Gustafson        Edina              MN  60   43  8:15  1:53  2:40   25   49:23 21.0  1:34  128   29:19  9:28 1:31:10 
   57  267 John Daniels            Northfield         MN  56   98  9:55  2:16  2:05   43   51:32 20.1  1:31   93   26:22  8:31 1:31:23 
   58  416 Brad Narveson           Eagan              MN  37   62  8:36  1:58  2:44   88   55:34 18.7  1:35   27   23:03  7:26 1:31:30 
   59  309 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  33   13  6:53  1:34  3:11   70   54:14 19.1  1:07   92   26:09  8:27 1:31:33 
   60  234 Randy Brendal           Waseca             MN  43  119 10:49  2:28  3:01   28   50:22 20.6  1:33   86   25:52  8:21 1:31:36 
   61  562 Luis Zamorano           Mineapolis         MN  32  108 10:20  2:21  3:48   60   53:10 19.5  1:26   39   23:30  7:35 1:32:11 
   62  349 Brian Johnson           Lakeville          MN  26    7  6:11  1:25  2:10   81   55:03 18.9  0:53  119   28:30  9:12 1:32:44 
   63  281 Aaron Eason             Bloomington        MN  30  166 14:25  3:17  2:47   30   50:26 20.6  0:33   64   24:37  7:57 1:32:46 
   64  556 Brent Witt              Minneapolis        MN  32   32  7:43  1:46  3:40   77   54:44 19.0  0:49   89   26:05  8:25 1:32:59 
   65  401 Kevin McPhee            Richfield          MN  29   93  9:47  2:14  3:03   79   54:58 18.9  1:26   48   23:55  7:43 1:33:08 
   66  471 Jeb Rowley              Apple Valley       MN  16   59  8:32  1:57  3:24  102   57:04 18.2  0:40   38   23:29  7:35 1:33:08 
   67  460 Kyle Rickert            Mpls               MN  31   28  7:31  1:43  2:15  120   58:44 17.7  1:07   43   23:37  7:37 1:33:12 
   68  539 Steve Van Dyne          Lakeville          MN  41    6  5:56  1:21  2:31   82   55:07 18.8  1:10  120   28:34  9:13 1:33:16 
   69  387 Brandon Lyles           Woodbury           MN  21   39  8:06  1:51  3:43   91   55:46 18.6                          1:33:17 
   70  565 Erv Zimmer              Farmington         MN  44  153 12:30  2:51  4:36   44   51:35 20.1  1:19   36   23:25  7:33 1:33:23 
   71  284 Brady Ellis             Lakeville          MN  39   79  9:10  2:05  4:00   89   55:35 18.7  2:35   17   22:16  7:11 1:33:34 
   72  123 Chad Stout              Lakeville          MN  36   71  8:55  2:02  3:10   64   53:32 19.4  1:33   96   26:31  8:34 1:33:39 
   73  541 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  46  103 10:10  2:19  4:00   80   54:59 18.9  2:03   21   22:38  7:18 1:33:48 
   74  295 Rob Frederick           Lakeville          MN  14   76  9:03  2:04  3:49   99   56:50 18.3  1:10   30   23:10  7:29 1:33:59 
   75  452 Nathan Regan            Lakeville          MN  15    3  5:46  1:19  3:07  141 1:02:04 16.7  0:33   19   22:33  7:17 1:34:00 
   76  313 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  57   86  9:23  2:08  3:15   55   52:45 19.7  2:41   99   26:42  8:37 1:34:43 
   77  422 Pat Oberembt            Eagan              MN  48  130 11:11  2:33  2:33   62   53:31 19.4  0:57   97   26:34  8:35 1:34:44 
   78  409 Chris Moldan            Burnsville         MN  29   88  9:30  2:10  2:28  107   57:39 18.0  1:01   53   24:11  7:49 1:34:48 
   79  499 David Shorma            Fargo              ND  41   57  8:29  1:56  2:29   71   54:17 19.1  1:23  114   28:13  9:06 1:34:50 
   80  343 Wayne Jagow             Burnsville         MN  53   94  9:50  2:15  2:39   68   54:03 19.2  1:04  105   27:15  8:48 1:34:50 
   81  407 Mike Meyer              Lakeville          MN  42   66  8:43  1:59  2:48   86   55:24 18.7  1:35   95   26:29  8:33 1:34:57 
   82  300 Jon Gerhart             Lakeville          MN  33   90  9:34  2:11  3:24  108   57:50 17.9  1:19   26   22:59  7:25 1:35:05 
   83  201 David Ahlvers           New Hope           MN  33  150 12:11  2:47  2:24   74   54:33 19.0  2:40   35   23:22  7:33 1:35:09 
   84  456 Scott Remiger           Lakeville          MN  38   72  8:56  2:02  2:42   95   56:16 18.4  0:46  100   26:44  8:38 1:35:22 
   85  244 Jason Carter            Bloomington        MN  38  111 10:30  2:23  2:51   94   56:14 18.5  0:41   75   25:11  8:08 1:35:24 
   86  366 David Kopetsky          Boulder            CO  31  110 10:29  2:23  3:17   73   54:31 19.0  1:32   85   25:47  8:19 1:35:35 
   87  497 Jake Shevik             Rosemount          MN  31  139 11:36  2:38  3:28   65   53:33 19.4  1:48   79   25:22  8:11 1:35:45 
   88  257 Daniel Coughlin         Coon Rapids        MN  20  156 12:41  2:53  3:08  104   57:27 18.1  0:32   13   22:03  7:07 1:35:49 
   89  538 Rick Van Dyke           Bloomington        MN  57  140 11:38  2:39  2:21   61   53:28 19.4  1:27  110   27:43  8:57 1:36:35 
   90  277 Warren Downing          Prior Lake         MN  36  137 11:29  2:37  4:02  106   57:37 18.0  0:51   24   22:51  7:22 1:36:48 
   91  258 Kevin Coughlin          Minneapolis        MN  45   95  9:54  2:15  3:54   96   56:16 18.4  1:28   82   25:38  8:17 1:37:08 
   92  243 Thomas Carlin           Inver Grove Height MN  50  104 10:15  2:20  2:28  117   58:38 17.7  1:06   76   25:13  8:09 1:37:39 
   93  263 Aaron Dabson            Maple Grove        MN  16    8  6:14  1:25  2:34  116   58:31 17.7  0:38  133   29:46  9:37 1:37:41 
   94  427 Jordan Osterman         Northfield         MN  23                         148 1:04:31 16.1  0:42   37   23:28  7:34 1:37:49 
   95  491 Rob Schutz              Hutchinson         MN  38   27  7:27  1:42  3:02   57   52:50 19.6  2:12  152   32:22 10:27 1:37:50 
   96  424 Dennis Olson            Minneapolis        MN  36   48  8:18  1:54  4:51  109   57:56 17.9  1:41   74   25:11  8:08 1:37:55 
   97  476 Martin Saar             Saint Paul         MN  40   70  8:48  2:00  3:56  121   58:49 17.6  1:24   73   25:10  8:07 1:38:04 
   98  354 Jim Kaiser              Apple Valley       MN  49   69  8:47  2:00  4:30  110   57:59 17.9  0:52   88   26:03  8:25 1:38:08 
   99  304 Gerald Gould            Farmington         MN  46  112 10:30  2:24  2:20   92   56:08 18.5  1:07  115   28:18  9:08 1:38:22 
  100  389 Zachary Macdonald       Plymouth           MN  13   53  8:22  1:55  3:58   83   55:12 18.8  3:31  106   27:24  8:51 1:38:25 
  101  293 Gary Francis            Farmington         MN  37  124 10:59  2:30  4:21   97   56:43 18.3  1:17   78   25:19  8:10 1:38:37 
  102  274 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  28   75  8:58  2:03  3:10  113   58:24 17.8  0:42  108   27:30  8:52 1:38:42 
  103  256 Jon Coronel             Apple Valley       MN  33  121 10:53  2:29  2:16   69   54:14 19.1  0:57  144   30:56  9:59 1:39:14 
  104  344 Rich Jahnke             Edina              MN  55   78  9:07  2:05  4:04   72   54:27 19.1  1:15  142   30:31  9:51 1:39:23 
  105  402 Andy Meidl              Lakeville          MN  22  142 11:39  2:39  4:43   93   56:13 18.5  0:53   90   26:07  8:26 1:39:33 
  106  210 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  34   23  7:21  1:41  2:59  129   59:32 17.4  1:21  122   28:44  9:17 1:39:56 
  107  514 Nathan Stocker          Woodbury           MN  18   68  8:45  2:00  2:53  140 1:01:54 16.8  0:56   83   25:40  8:17 1:40:05 
  108  430 Alex Parker             Apple Valley       MN  49  132 11:17  2:34  3:33   67   54:03 19.2  2:13  125   29:01  9:22 1:40:07 
  109  463 Thomas Ringwelski       Fridley            MN  28   97  9:55  2:16  3:38  127   59:23 17.5  0:56  101   26:51  8:40 1:40:42 
  110  483 Mike Schauer            Lakeville          MN  41   24  7:23  1:41  2:35  125   59:02 17.6  1:36  138   30:19  9:47 1:40:52 
  111  237 Mike Brinda             Plymouth           MN  24  147 11:58  2:44  3:46   75   54:37 19.0  1:54  123   28:55  9:20 1:41:08 
  112  439 Bryan Pohl              Golden Valley      MN  49   51  8:21  1:54  4:06   63   53:32 19.4  3:08  151   32:04 10:21 1:41:09 
  113  453 Steve Regli             Lakeville          MN  60   84  9:22  2:08  4:03  101   57:03 18.2  1:15  131   29:39  9:34 1:41:19 
  114  438 Brian Podolny           Shoreview          MN  41  155 12:36  2:52  3:17   76   54:40 19.0  1:17  129   29:34  9:33 1:41:23 
  115  203 Christopher Allen       Bloomington        MN  32  105 10:17  2:21  4:11   84   55:14 18.8  3:26  117   28:24  9:10 1:41:30 
  116  513 Justin Stiernagle       Burnsville         MN  33  129 11:11  2:33  3:22  139 1:01:10 17.0  1:14   68   24:54  8:02 1:41:48 
  117  310 Chet Gunhus             Carver             MN  44  106 10:18  2:21  5:03   98   56:50 18.3  2:18  107   27:25  8:51 1:41:53 
  118  586 Jay O'Neill             Apple Valley       MN  49   74  8:58  2:03  3:12  131 1:00:04 17.3  1:36  113   28:11  9:06 1:41:59 
  119  266 James Daniels           Saint Paul         MN  36  143 11:46  2:41  6:02  115   58:29 17.7  0:54   72   25:07  8:06 1:42:15 
  120  532 Robert Trone            Lakeville          MN  17    5  5:55  1:21  3:19  142 1:02:26 16.6  0:37  136   30:05  9:42 1:42:19 
  121  493 Shannon Score           Burnsville         MN  53  170 15:07  3:27  5:33   66   53:53 19.3  2:24   81   25:28  8:13 1:42:23 
  122  543 Phillip Vickers         Rochester          MN  58   81  9:14  2:06  3:29  118   58:41 17.7  1:46  141   30:30  9:51 1:43:38 
  123  481 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  58   82  9:18  2:07  4:01  103   57:07 18.2  1:52  147   31:39 10:13 1:43:55 
  124  211 David Bailey            Horace             ND  41  120 10:50  2:28  3:18  100   56:56 18.2  1:54  145   31:00 10:00 1:43:56 
  125  376 Steve Landau            St Paul            MN  27  122 10:54  2:29  3:13  136 1:01:00 17.0  0:42  116   28:23  9:10 1:44:11 
  126  312 Kevin Gyolai            Eagan              MN  44  109 10:27  2:23  3:10  124   58:55 17.6  2:07  130   29:35  9:33 1:44:12 
  127  214 Tom Barringer           St.Francis         MN  56  135 11:22  2:35  3:28  111   58:05 17.9  0:52  140   30:27  9:50 1:44:13 
  128  459 Brian Rickert           Maple Grove        MN  57  141 11:39  2:39  2:38   87   55:25 18.7  1:46  153   32:49 10:35 1:44:15 
  129  240 Matthew Burow           Minneapolis        MN  40  118 10:48  2:28  2:11  133 1:00:36 17.1  0:49  137   30:09  9:44 1:44:30 
  130  321 Ben Hauser              Saint Paul         MN  36  131 11:14  2:34  3:14  147 1:04:23 16.1  0:51   71   25:05  8:06 1:44:45 
  131  373 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  46  126 11:05  2:32  3:54  126   59:13 17.5  1:33  126   29:09  9:24 1:44:51 
  132  272 Nic Decapia             Eagan              MN  36  144 11:50  2:42  3:42  105   57:30 18.1  1:43  139   30:21  9:48 1:45:04 
  133  437 Matt Podhradsky         Chaska             MN  36  138 11:32  2:38  3:35  152 1:05:07 15.9  1:03   57   24:19  7:51 1:45:35 
  134  305 Nicholas Gould          Farmington         MN  18  123 10:58  2:30  3:08  138 1:01:08 17.0  0:52  134   29:49  9:38 1:45:53 
  135  212 Dennis Ballesteros      Eagan              MN  36  169 15:07  3:26  2:55  112   58:07 17.9  1:20  118   28:30  9:12 1:45:57 
  136  238 Jordan Bronston         Minneapolis        MN  25   87  9:26  2:09  4:23  161 1:08:37 15.1  1:07   32   23:19  7:32 1:46:50 
  137  445 Joseph Rabaey           Hastings           MN  17  171 15:07  3:27  2:45  156 1:05:51 15.8  1:02   15   22:07  7:09 1:46:51 
  138  323 Matt Hauser             Apple Vally        MN  39  114 10:38  2:25  3:51  123   58:54 17.6  2:17  148   31:52 10:17 1:47:30 
  139  242 Alex Card               Prior Lake         MN  20    4  5:54  1:21  2:26  171 1:14:10 14.0  0:43   80   25:23  8:12 1:48:34 
  140  333 David Hiemstra          Lino Lakes         MN  59  172 15:22  3:30  5:23  137 1:01:04 17.0  1:07   94   26:22  8:31 1:49:16 
  141  341 Patrick Hunt            Plymouth           MN  22   42  8:13  1:52  3:10  167 1:11:47 14.5  2:28   54   24:13  7:49 1:49:49 
  142  346 Len Jennings            Lakeville          MN  51  107 10:19  2:21  3:38  132 1:00:15 17.2  1:46  159   34:02 10:59 1:49:58 
  143  324 Ken Hawkinson           Lakeville          MN  47  173 15:52  3:37  2:50  122   58:53 17.6  1:07  150   32:02 10:20 1:50:43 
  144  287 Roarke Engelhardt       Lakeville          MN  26  163 14:13  3:14  5:13  145 1:03:53 16.2  1:04   98   26:40  8:36 1:51:00 
  145  362 Benjamin Kobilka        St. Louis Park     MN  37  134 11:21  2:35  4:11  114   58:25 17.8  2:03  161   35:11 11:21 1:51:08 
  146  537 Andrew Van Dorn         Lakeville          MN  27  127 11:08  2:32  3:20  153 1:05:13 15.9  0:51  156   33:11 10:42 1:53:40 
  147  325 Michael Hecimovich      Minneapolis        MN  26   91  9:43  2:13  3:09  162 1:09:29 14.9  1:05  143   30:36  9:52 1:54:00 
  148  228 Luke Bolduan            Woodbury           MN  20  101 10:06  2:18  4:31  149 1:04:33 16.1  1:29  157   33:50 10:55 1:54:26 
  149  528 Jacob Tilley            Lakeville          MN  24  117 10:44  2:27  3:46  163 1:09:33 14.9  0:44  135   29:50  9:38 1:54:35 
  150  208 Douglas Anderson        Lakeville          MN  57  160 13:13  3:01  5:33  119   58:44 17.7  1:36  163   36:06 11:39 1:55:09 
  151  441 Luke Putzler            St. Paul           MN  33  164 14:13  3:14  4:12  146 1:03:55 16.2  1:09  149   31:59 10:19 1:55:26 
  152  270 Mark Davidson           San Antonio        TX  29   45  8:16  1:53  7:41  165 1:11:26 14.5  1:08  102   27:05  8:44 1:55:35 
  153  408 Troy Meyer              Lakeville          MN  46  148 11:59  2:44  4:02  130 1:00:00 17.3  3:35  165   36:50 11:53 1:56:24 
  154  289 Matt Feyen              Rosemount          MN  38  128 11:08  2:32  4:22  134 1:00:38 17.1  2:01  172   38:46 12:31 1:56:53 
  155  413 Graeme Mutchler         Kansas City        MO  28   96  9:54  2:15  6:04  166 1:11:28 14.5  1:07  121   28:41  9:15 1:57:12 
  156  393 James Martenson         Rochester          MN  57  113 10:31  2:24  4:10  128   59:26 17.5  2:32  175   40:39 13:07 1:57:15 
  157  466 Payne Robinson          Lakeville          MN  16  162 14:04  3:12  6:13  160 1:08:37 15.1  1:05  124   28:55  9:20 1:58:52 
  158  336 David Hoeninger         Lakeville          MN  29  100 10:03  2:17  3:25  158 1:07:28 15.4  1:36  164   36:42 11:51 1:59:13 
  159  479 David Sanchez           St Paul            MN  38  145 11:53  2:42  6:41  150 1:05:01 16.0  1:55  158   33:59 10:58 1:59:27 
  160  340 James Hovey             Inver Grove Height MN  34  161 13:17  3:02  4:43  169 1:13:48 14.1  1:00  111   27:47  8:58 2:00:33 
  161  533 Alex Umphress           Woodbury           MN  16  125 11:02  2:31  3:48  164 1:11:12 14.6  0:54  160   34:11 11:02 2:01:06 
  162  487 Trae Schindler          Lakeville          MN  18    2  5:45  1:19  2:49  170 1:14:01 14.0  1:27  169   37:30 12:06 2:01:31 
  163  232 Christopher Bowser      St. Michael        MN  44  158 13:04  2:59  4:19  144 1:03:44 16.3  3:07  168   37:23 12:04 2:01:35 
  164  396 David Mathewson         Duluth             MN  21  149 12:11  2:47  4:18  175 1:16:12 13.6  1:01  112   28:06  9:04 2:01:45 
  165  434 Brandon Peterson        White Bear Lake    MN  31  154 12:35  2:52  3:50  172 1:14:47 13.9  0:49  132   29:46  9:37 2:01:46 
  166  553 Matthew Weide           Minneapolis        MN  37  157 12:44  2:54  3:24  151 1:05:06 15.9  0:59  173   39:36 12:47 2:01:47 
  167  418 Aaron Nelsen            Woodbury           MN  21  165 14:19  3:16  4:08  154 1:05:18 15.9  0:52  167   37:15 12:01 2:01:50 
  168  529 Mark Tilley             Lakevilley         MN  57  167 14:36  3:19  6:30  155 1:05:31 15.8                          2:04:59 
  169  480 Dan Sather              Farmington         MN  23  177 18:38  4:15  7:37  159 1:08:35 15.1  1:39  146   31:26 10:09 2:07:53 
  170  467 Ron Robinson            Lakeville          MN  45                         135 1:00:45 17.1  2:42  176   43:20 13:59 2:08:36 
  171  428 Benjamin Panek          Eau Claire         WI  22  151 12:17  2:48  4:23  174 1:15:58 13.7  1:39  162   35:43 11:32 2:09:57 
  172  451 Kevin Regan             Lakeville          MN  53  174 15:57  3:38  8:07  143 1:03:30 16.3  7:01  166   36:59 11:56 2:11:32 
  173  345 Nathan Jameson          Minneapolis        MN  25  175 16:12  3:41  7:45  168 1:13:13 14.2  1:35  154   33:03 10:40 2:11:45 
  174  165 Kelly Hanson            Prior Lake         MN  34  146 11:54  2:43  5:33  177 1:22:08 12.6  3:56  127   29:11  9:25 2:12:42 
  175  217 Andrew Bellows          Farmington         MN  31                         157 1:05:57 15.7  0:57  155   33:09 10:42 2:13:17 
  176  535 David Vaca              New Brighton       MN  30  159 13:08  2:59  5:23  176 1:21:07 12.8  1:49  170   37:46 12:11 2:19:10 
  177  202 Steve Ahlvers           Lakeville          MN  37  176 18:22  4:11  4:49  173 1:15:17 13.8  2:59  174   40:37 13:06 2:22:02 
  178  334 Nathan Hiemstra         Lino Lakes         MN  21  168 14:55  3:24  5:25  178 1:22:09 12.6  1:55  171   38:26 12:24 2:22:48 
  179  531 Nick Traxler            Deephaven          MN  17   17  7:07  1:37  1:42                                                    
  180  251 Michael Clark           Blaine             MN  24  152 12:29  2:51                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  231 Joyce Bourassa          Lakeville          MN  44   15  7:56  1:48  2:34    1   48:08 21.6  1:28    1   19:45  6:23 1:19:49 
    2  469 Bette Rowley            Bloomington        MN  27    4  6:57  1:35  1:56    6   49:54 20.8  0:37    5   23:31  7:35 1:22:52 
    3  563 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  38   29  8:40  1:58  2:10    2   48:53 21.2  0:59    7   23:36  7:37 1:24:15 
    4  348 Shauna Joas             Eagan              MN  37   17  8:08  1:51  2:22    3   49:20 21.0  0:46   10   23:49  7:41 1:24:23 
    5  352 Katherine Johnson       Ramsey             MN  24   53 10:06  2:18  2:30    4   49:29 21.0  0:48    2   22:09  7:09 1:25:00 
    6  501 Jacqueline Shupe        Savage             MN  45   31  8:44  1:59  2:05    5   49:46 20.9  1:05   20   24:56  8:03 1:26:34 
    7  264 Taryn Dahl              Prior Lake         MN  41   20  8:19  1:54  2:51    8   50:14 20.7  1:13   19   24:45  7:59 1:27:20 
    8  350 Heather Johnson         Hermantown         MN  33    6  7:27  1:42  2:34    9   51:48 20.0  1:14   16   24:41  7:58 1:27:43 
    9  560 Kristy Wynn             New Brighton       MN  33   32  8:45  2:00  3:22   13   52:29 19.8  1:15   23   25:07  8:07 1:30:56 
   10  450 Michelle Reed           Lakeville          MN  41   28  8:39  1:58  2:34    7   50:08 20.7  0:55   56   28:54  9:20 1:31:07 
   11  380 Laurie Lee              Eagan              MN  46   10  7:40  1:45  2:36   11   52:15 19.9  1:11   44   27:34  8:54 1:31:14 
   12  431 Pauline Parker          Chaska             MN  45   39  9:24  2:09  2:15   12   52:23 19.8  0:39   38   27:02  8:43 1:31:41 
   13  417 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  38   69 10:29  2:23  2:25   18   54:23 19.1  1:12   12   24:13  7:49 1:32:41 
   14  255 Jessica Conrad          Minneapolis        MN  25   49 10:01  2:17  2:38   17   54:00 19.2  1:33   22   25:06  8:06 1:33:15 
   15  332 Lindsey Hickman         Minneapolis        MN  23    3  6:47  1:33  2:37   26   55:49 18.6  0:59   41   27:08  8:45 1:33:17 
   16  247 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  18    1  6:07  1:24  3:08   25   55:47 18.6  0:42   46   27:47  8:58 1:33:29 
   17  207 Deborah Anderson        Lakeville          MN  56   68 10:28  2:23  2:56   19   54:27 19.1  2:33    8   23:42  7:39 1:34:05 
   18  253 Bethany Collins         New Hope           MN  57    8  7:37  1:44  2:32   10   52:11 19.9  1:18   77   30:32  9:51 1:34:08 
   19  229 Lisa Bormann            Savage             MN  38    9  7:39  1:45  3:06   21   55:03 18.9  1:27   39   27:03  8:44 1:34:16 
   20  204 Emily Allen             Bloomington        MN  27   80 11:06  2:32  2:45   23   55:18 18.8  1:18   14   24:26  7:53 1:34:51 
   21  316 Lauren Harris           Prior Lake         MN  14    2  6:14  1:25  2:54   47   59:26 17.5  1:01   26   25:40  8:17 1:35:14 
   22  511 Becky Sorenson          Storden            MN  50   46  9:53  2:15  2:57   31   56:13 18.5  1:09   28   25:47  8:20 1:35:58 
   23  292 Nicole Fox              Eagan              MN  43   22  8:23  1:55  4:38   32   56:28 18.4  1:21   25   25:31  8:14 1:36:19 
   24  398 Melissa Mathison        St. Charles        MN  36   66 10:22  2:22  2:45   24   55:35 18.7  0:45   36   26:59  8:42 1:36:23 
   25  371 Susan Krieg             Shakopee           MN  34   70 10:33  2:24  3:25   34   57:35 18.0  1:35    3   23:20  7:32 1:36:25 
   26  225 Sarah Bogel             Roseville          MN  41   38  9:02  2:04  2:53   16   53:39 19.3  1:26   74   30:06  9:43 1:37:03 
   27  369 Jessica Kottke          Saint Paul         MN  38   62 10:19  2:21  3:33   37   58:01 17.9  0:49   17   24:42  7:58 1:37:22 
   28  509 Kari Snyder             Lakeville          MN  40   21  8:21  1:54  3:28   49   59:51 17.3  1:03   18   24:43  7:59 1:37:24 
   29  412 Megan Murphree          South St Paul      MN  38   64 10:21  2:21  3:35   20   54:59 18.9  1:21   43   27:26  8:51 1:37:40 
   30  454 Pam Reimer              Eden Prairie       MN  50   78 10:57  2:30  3:32   40   58:16 17.8  1:53    6   23:34  7:36 1:38:09 
   31  291 Katherine Forrester     Excelsior          MN  39   34  8:55  2:02  3:29   22   55:15 18.8  1:55   55   28:48  9:18 1:38:20 
   32  550 Kera Wayne              Minneapolis        MN  30   12  7:45  1:46  3:37   41   58:30 17.7  1:10   42   27:21  8:50 1:38:21 
   33  406 Jessie Meyer            Lakeville          MN  32   47  9:54  2:15  2:54   57 1:00:36 17.1  0:44   13   24:23  7:52 1:38:29 
   34  542 Mandi Verstegen         Minneapolis        MN  27   77 10:55  2:29  3:47   28   55:56 18.6  0:49   40   27:06  8:45 1:38:31 
   35  271 Grace De Vries          Storden            MN  46  105 11:58  2:44  2:33   15   53:23 19.4  0:55   73   29:58  9:40 1:38:45 
   36  517 Michele Stout           Lakeville          MN  37   36  9:00  2:03  3:12   30   56:13 18.5  2:17   51   28:12  9:06 1:38:53 
   37  307 Kyann Graham            Farmington         MN  41   13  7:49  1:47  2:57   38   58:12 17.8  1:00   63   29:11  9:25 1:39:08 
   38  503 Sarah Sirna             Minneapolis        MN  31  106 12:02  2:44  3:50   14   53:10 19.5  1:28   64   29:20  9:28 1:39:47 
   39  314 Liz Hamir               Rochester          MN  29   60 10:16  2:20  4:03   59 1:01:04 17.0  1:23    4   23:30  7:35 1:40:13 
   40  318 Kristina Haug           Minneapolis        MN  39   92 11:30  2:37  2:15   55 1:00:17 17.2  1:04   24   25:14  8:09 1:40:19 
   41  322 Christine Hauser        Saint Paul         MN  33   54 10:06  2:18  3:19   35   57:50 17.9  0:45   53   28:37  9:14 1:40:34 
   42  368 Stephanie Kortan        Roseville          MN  23   50 10:02  2:17  3:10   76 1:02:59 16.5  0:46    9   23:44  7:40 1:40:39 
   43  223 Stephanie Bierman       Apple Valley       MN  18    5  7:05  1:37  3:25   87 1:05:09 15.9  0:56   15   24:33  7:55 1:41:05 
   44  347 Leta Jensen             Lakeville          MN  44   93 11:31  2:37  2:10   33   56:42 18.3  1:20   65   29:25  9:30 1:41:06 
   45  221 Taylor Bezdicek         Savage             MN  18   42  9:32  2:10  2:26   75 1:02:38 16.6  0:41   29   25:58  8:23 1:41:12 
   46  512 Matteson Steele         Woodbury           MN  17   41  9:26  2:09  2:48   54 1:00:16 17.2  1:02   49   28:04  9:04 1:41:34 
   47  222 Ellen Bierman           Apple Valley       MN  46   82 11:08  2:32  3:32   48   59:28 17.5  1:26   31   26:14  8:28 1:41:45 
   48  530 Holly Traub             Lakeville          MN  53   44  9:49  2:14  2:58   29   56:01 18.5  1:44   83   31:16 10:06 1:41:47 
   49  415 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  42   37  9:00  2:03  3:20   74 1:02:26 16.6  1:06   30   26:10  8:27 1:42:01 
   50  381 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  60   75 10:51  2:28  2:19   27   55:49 18.6  1:24   88   31:54 10:18 1:42:15 
   51  361 Amy Kneeland            Eagan              MN  42   25  8:33  1:57  3:01   50   59:52 17.3  1:45   62   29:08  9:24 1:42:18 
   52  485 Greta Schetnan          Lakeville          MN  39   67 10:24  2:22  2:29   63 1:01:27 16.9  1:18   37   27:01  8:43 1:42:37 
   53  273 Marky Deming            St. Bonifacius     MN  27   51 10:03  2:17  3:18   77 1:03:09 16.4  0:41   27   25:41  8:17 1:42:50 
   54  392 Nancy Marian            Burnsville         MN  49   40  9:25  2:09  2:10   44   58:39 17.7  1:56   81   31:03 10:01 1:43:11 
   55  500 Lee Shumate             Shakopee           MN  42   45  9:51  2:15  3:34   64 1:01:32 16.9  1:50   33   26:42  8:37 1:43:27 
   56  379 Amy Larson              Lakeville          MN  41   16  8:01  1:50  2:41   70 1:02:11 16.7  1:07   68   29:41  9:35 1:43:40 
   57  507 Jessica Smith           South St. Paul     MN  33  115 13:00  2:58  4:35   45   59:08 17.6  1:00   34   26:46  8:38 1:44:28 
   58  524 Lara Thomas             Saint Louis Park   MN  38   11  7:40  1:45  3:09   52 1:00:08 17.3  1:42   87   31:53 10:18 1:44:31 
   59  335 Angela Hirschman-Savstr Plymouth           MN  36   33  8:52  2:01  4:56   46   59:21 17.5  1:09   75   30:21  9:48 1:44:38 
   60  297 Kelly Mathewson         Rochester          MN  23   48  9:55  2:16  3:08   62 1:01:21 16.9  1:24   57   28:55  9:20 1:44:40 
   61  464 Mary Rivisto            Prior Lake         MN  18   24  8:31  1:56  2:39   97 1:07:45 15.3  1:07   21   24:57  8:03 1:44:57 
   62  458 Leah Renne              Mankato            MN  30   56 10:07  2:18  4:12   72 1:02:15 16.7  1:26   45   27:41  8:56 1:45:39 
   63  249 Sheila Christianson     Lakeville          MN  41   98 11:45  2:41  3:20   60 1:01:14 17.0  1:32   47   27:57  9:01 1:45:46 
   64  566 Janet Zimmer            Farmington         AL  44   79 10:57  2:30  4:14   53 1:00:13 17.2  0:47   67   29:40  9:34 1:45:49 
   65  279 Jenny Dugan             Lakeville          MN  42   86 11:17  2:34  3:14   39   58:13 17.8  1:35   85   31:35 10:11 1:45:53 
   66  356 Christine Keeney        Rochester          MN  35   81 11:06  2:32  2:44   68 1:01:56 16.8  1:38   54   28:45  9:17 1:46:07 
   67  404 Amanda Melquist         Chaska             MN  34   14  7:53  1:48  3:24   78 1:03:23 16.4  1:38   71   29:53  9:39 1:46:08 
   68  489 Kathy Schoeberl         Eagan              MN  50  100 11:50  2:42  3:28   43   58:36 17.7  1:49   78   30:39  9:54 1:46:20 
   69  375 Katie Landau            St Paul            MN  29   72 10:41  2:26  3:02   71 1:02:14 16.7  1:32   59   28:56  9:20 1:46:24 
   70  246 Danielle Chase          Prior Lake         MN  18  113 12:44  2:54  2:56   88 1:05:34 15.8  1:18   11   24:12  7:49 1:46:41 
   71  488 Regina Schlichtmann     Eagan              MN  42   89 11:19  2:35  3:55   58 1:00:55 17.0  1:32   61   29:05  9:23 1:46:44 
   72  308 Heidi Grange            Lakeville          MN  39   90 11:20  2:35  3:37   73 1:02:24 16.6  3:02   35   26:47  8:39 1:47:08 
   73  355 Sara Kanavati           Mendota Heights    MN  39   26  8:37  1:58  3:52   86 1:05:03 16.0  1:27   52   28:33  9:13 1:47:30 
   74  359 Betsy Kintner           Farmington         MN  47   88 11:18  2:35  2:57   51   59:54 17.3  1:51   84   31:34 10:11 1:47:33 
   75  410 Lauren Moldan           Burnsville         MN  26   84 11:13  2:33  3:38   69 1:02:09 16.7  1:39   60   28:56  9:20 1:47:33 
   76  411 Shawn Moudry            Farmington         MN  35   55 10:07  2:18  3:27   36   57:55 17.9  1:34  104   35:30 11:27 1:48:31 
   77  385 Tara Loftus             Bloomington        MN  30   57 10:08  2:19  3:13   79 1:03:25 16.4  1:08   80   30:59 10:00 1:48:51 
   78  245 Katie Carter            Bloomington        MN  38  102 11:54  2:43  4:48   66 1:01:39 16.8  0:53   72   29:54  9:39 1:49:06 
   79  523 Janet Tetzner           Coon Rapids        MN  56   30  8:42  1:59  2:48   61 1:01:17 16.9  1:17  102   35:07 11:20 1:49:09 
   80  426 Sarah Oman              Bloomington        MN  37   27  8:37  1:58  4:44   90 1:06:01 15.7  1:17   58   28:55  9:20 1:49:32 
   81   48 Lauren Girard           Northfield         MN  24   35  9:00  2:03  2:55   65 1:01:39 16.8  1:08  105   35:35 11:29 1:50:16 
   82  494 Amanda Scott            Burnsville         MN  27   18  8:13  1:52  4:06   67 1:01:43 16.8  1:30  103   35:09 11:21 1:50:39 
   83  330 Michele Herntier        Shakopee           MN  31  101 11:53  2:42  3:09   84 1:04:32 16.1  1:31   70   29:49  9:38 1:50:51 
   84  440 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  57  103 11:54  2:43  4:17   95 1:07:03 15.5  0:57   48   27:59  9:02 1:52:07 
   85  294 Cindy Frederick         Lakeville          MN  46   61 10:16  2:20  4:47   82 1:04:16 16.2  2:32   76   30:24  9:49 1:52:12 
   86  250 Lindsay Cisewski        Edina              MN  30   23  8:25  1:55  3:23  100 1:08:43 15.1  1:42   79   30:43  9:55 1:52:53 
   87  486 Haley Schindler         Lakeville          MN  15    7  7:30  1:43  3:37   56 1:00:25 17.2  1:35  113   39:59 12:54 1:53:04 
   88  236 Julie Brenner           So. St. Paul       MN  50   65 10:22  2:22  4:53   81 1:03:58 16.2  2:16   90   31:57 10:19 1:53:24 
   89  472 Meg Rowley              Apple Valley       MN  19   76 10:54  2:29  3:16   96 1:07:07 15.5  0:51   89   31:55 10:18 1:54:01 
   90  372 Corrine Kroehler        Lakeville          MN  53  110 12:22  2:49  3:10   83 1:04:29 16.1  2:03   95   32:54 10:37 1:54:56 
   91  544 Melissa Villnow         Maplewood          MN  28  120 14:14  3:14  4:11   80 1:03:57 16.2  1:07   91   31:59 10:19 1:55:26 
   92  342 Courtney Hyland         Rochester          MN  30   83 11:10  2:33  6:55  108 1:10:18 14.8  1:04   32   26:18  8:29 1:55:43 
   93  357 Monica Kendall          Rochester          MN  36   96 11:37  2:39  3:12  110 1:10:45 14.7  0:54   66   29:27  9:30 1:55:53 
   94  527 Anika Tideman           Duluth             MN  25   59 10:14  2:20  3:52   99 1:08:27 15.2  1:27   93   32:18 10:26 1:56:15 
   95  275 Stephanie Dille,        Chanhassen         MN  47   85 11:15  2:34  3:46   98 1:08:00 15.3  2:01   94   32:24 10:28 1:57:25 
   96  419 Joanne Nelsen           Woodbury           MN  20   91 11:29  2:37  3:48  103 1:09:25 15.0  0:41   92   32:09 10:22 1:57:30 
   97  425 Margaret Olson          Lakeville          MN  19  117 13:24  3:03  3:19   92 1:06:09 15.7  1:21   97   33:26 10:48 1:57:37 
   98  526 Breanna Thompson        Farmington         MN  21   71 10:33  2:24  4:19   93 1:06:24 15.6  0:46  106   35:44 11:32 1:57:45 
   99  432 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  48   58 10:09  2:19  3:36   91 1:06:02 15.7  0:52  108   37:10 12:00 1:57:48 
  100  470 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  57   97 11:41  2:40  4:24   42   58:35 17.7  1:35  117   41:41 13:27 1:57:54 
  101  518 Lynda Stuber            Lakeville          MN  56   43  9:34  2:11  5:38   85 1:04:47 16.0  2:15  107   36:57 11:55 1:59:09 
  102  429 Megan Panek             Luck               WI  21  118 13:31  3:05  4:38   89 1:05:59 15.7  1:08   99   33:57 10:57 1:59:10 
  103  327 Erin Heisler            Maplewood          MN  27   95 11:36  2:39  3:50  102 1:09:19 15.0  1:09   98   33:38 10:51 1:59:30 
  104  534 Katie Umphress          Woodbury           MN  21  114 12:55  2:56  3:23  101 1:09:16 15.0  1:04  101   34:32 11:09 2:01:08 
  105  473 Tess Rowley             Bloomington        MN  30   73 10:46  2:27  2:46  112 1:13:49 14.1  1:04   96   33:14 10:44 2:01:38 
  106  328 Melissa Helmick         St. Paul           MN  29  109 12:18  2:48  7:54  105 1:09:31 14.9  2:26   69   29:49  9:37 2:01:56 
  107  475 Lisa Rutledge           Eden Prairie       MN  46  122 15:16  3:29  3:39  107 1:09:47 14.9  2:58   86   31:41 10:14 2:03:19 
  108  239 Andrea Brua             Savage             MN  41   52 10:05  2:18  4:24  117 1:18:52 13.2  1:14   82   31:10 10:04 2:05:44 
  109  339 Gretta Holder           Rosemount,         MN  41   19  8:15  1:53  3:44   94 1:06:55 15.5  2:40  120   44:12 14:16 2:05:44 
  110  551 Patricia Weber          Apple Valley       MN  47  119 14:01  3:12  4:09  116 1:18:12 13.3  2:10   50   28:10  9:06 2:06:40 
  111  555 Elizabeth Wilkins       Eden Prairie       MN  47   99 11:46  2:41  4:46  111 1:10:48 14.7  1:17  111   38:53 12:33 2:07:27 
  112  303 Cindy Glad              Lakeville          MN  40  107 12:03  2:45  3:46  104 1:09:30 14.9  2:28  114   40:24 13:02 2:08:10 
  113  492 Samantha Schwartz       Plymouth           MN  24   74 10:49  2:28  6:13  106 1:09:35 14.9  1:59  112   39:57 12:54 2:08:31 
  114  213 Elise Barringer         St.Francis         MN  21  123 15:31  3:32  3:55  113 1:14:16 14.0  2:03  100   34:12 11:02 2:09:55 
  115  478 Lisa Salyards           Minneapolis        MN  36  112 12:39  2:53  4:48  109 1:10:25 14.7  2:58  118   43:17 13:58 2:14:05 
  116  502 Kristine Sieger         Woodbury           MN  21   87 11:18  2:34  5:01  115 1:17:59 13.3  1:04  116   41:17 13:19 2:16:37 
  117  474 Robin Ruegg             Eagan              MN  55  104 11:56  2:43  4:21  114 1:15:38 13.7  0:50  124   49:26 15:57 2:22:10 
  118  224 Nicole Blanchard        Bloomington        MN  39  124 15:33  3:32  5:25  118 1:19:28 13.1  2:17  115   40:50 13:11 2:23:30 
  119  365 Johanna Kohls           Shakopee           MN  40                         120 1:21:41 12.7  5:11  119   43:24 14:00 2:24:53 
  120  377 Lisa Langner            Lakeville          MN  51  111 12:24  2:50  4:20  119 1:19:59 13.0  3:59  122   46:30 15:00 2:27:11 
  121  536 Kirsten Vaca            New Brighton       MN  26   94 11:34  2:38  6:17  124 1:33:48 11.1  1:17  109   37:16 12:02 2:30:10 
  122  205 Christina Alm           Maplewood          MN  28  108 12:16  2:48  7:53  123 1:26:32 12.0  2:31  121   46:11 14:54 2:35:23 
  123  382 Whitney Lesnau          Saint Cloud        MN  28  116 13:19  3:02  5:36  125 1:38:15 10.6  1:20  110   38:02 12:16 2:36:29 
  124  461 Anne Riendl             Waukesha           WI  62  121 14:27  3:17  7:01  122 1:26:22 12.0  1:47  123   49:26 15:57 2:39:01 
  125  315 Carol Hanson            Andover            MN  56   63 10:20  2:21  5:02  121 1:24:50 12.2  2:36  125   58:30 18:52 2:41:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  331 Mitchell Herrera        Elko               MN  16    1  5:28  1:15  2:15    1   52:32 19.8  0:44    5   24:30  7:55 1:25:26 
    2  471 Jeb Rowley              Apple Valley       MN  16    8  8:32  1:57  3:24    4   57:04 18.2  0:40    4   23:29  7:35 1:33:08 
    3  295 Rob Frederick           Lakeville          MN  14   10  9:03  2:04  3:49    3   56:50 18.3  1:10    3   23:10  7:29 1:33:59 
    4  452 Nathan Regan            Lakeville          MN  15    3  5:46  1:19  3:07    8 1:02:04 16.7  0:33    2   22:33  7:17 1:34:00 
    5  263 Aaron Dabson            Maple Grove        MN  16    5  6:14  1:25  2:34    5   58:31 17.7  0:38    9   29:46  9:37 1:37:41 
    6  389 Zachary Macdonald       Plymouth           MN  13    7  8:22  1:55  3:58    2   55:12 18.8  3:31    7   27:24  8:51 1:38:25 
    7  514 Nathan Stocker          Woodbury           MN  18    9  8:45  2:00  2:53    7 1:01:54 16.8  0:56    6   25:40  8:17 1:40:05 
    8  532 Robert Trone            Lakeville          MN  17    4  5:55  1:21  3:19    9 1:02:26 16.6  0:37   11   30:05  9:42 1:42:19 
    9  305 Nicholas Gould          Farmington         MN  18   11 10:58  2:30  3:08    6 1:01:08 17.0  0:52   10   29:49  9:38 1:45:53 
   10  445 Joseph Rabaey           Hastings           MN  17   14 15:07  3:27  2:45   10 1:05:51 15.8  1:02    1   22:07  7:09 1:46:51 
   11  466 Payne Robinson          Lakeville          MN  16   13 14:04  3:12  6:13   11 1:08:37 15.1  1:05    8   28:55  9:20 1:58:52 
   12  533 Alex Umphress           Woodbury           MN  16   12 11:02  2:31  3:48   12 1:11:12 14.6  0:54   12   34:11 11:02 2:01:06 
   13  487 Trae Schindler          Lakeville          MN  18    2  5:45  1:19  2:49   13 1:14:01 14.0  1:27   13   37:30 12:06 2:01:31 
   14  531 Nick Traxler            Deephaven          MN  17    6  7:07  1:37  1:42                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  247 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  18    1  6:07  1:24  3:08    1   55:47 18.6  0:42    6   27:47  8:58 1:33:29 
    2  316 Lauren Harris           Prior Lake         MN  14    2  6:14  1:25  2:54    2   59:26 17.5  1:01    4   25:40  8:17 1:35:14 
    3  223 Stephanie Bierman       Apple Valley       MN  18    3  7:05  1:37  3:25    6 1:05:09 15.9  0:56    2   24:33  7:55 1:41:05 
    4  221 Taylor Bezdicek         Savage             MN  18    7  9:32  2:10  2:26    5 1:02:38 16.6  0:41    5   25:58  8:23 1:41:12 
    5  512 Matteson Steele         Woodbury           MN  17    6  9:26  2:09  2:48    3 1:00:16 17.2  1:02    7   28:04  9:04 1:41:34 
    6  464 Mary Rivisto            Prior Lake         MN  18    5  8:31  1:56  2:39   10 1:07:45 15.3  1:07    3   24:57  8:03 1:44:57 
    7  246 Danielle Chase          Prior Lake         MN  18    9 12:44  2:54  2:56    7 1:05:34 15.8  1:18    1   24:12  7:49 1:46:41 
    8  486 Haley Schindler         Lakeville          MN  15    4  7:30  1:43  3:37    4 1:00:25 17.2  1:35   10   39:59 12:54 1:53:04 
    9  472 Meg Rowley              Apple Valley       MN  19    8 10:54  2:29  3:16    9 1:07:07 15.5  0:51    8   31:55 10:18 1:54:01 
   10  425 Margaret Olson          Lakeville          MN  19   10 13:24  3:03  3:19    8 1:06:09 15.7  1:21    9   33:26 10:48 1:57:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  508 Kyle Smith              Minneapolis        MN  24    2  7:15  1:39  1:54    1   48:45 21.3  0:41    1   22:02  7:07 1:20:35 
    2  276 Matthew Dodds           Apple Valley       MN  23    5  8:20  1:54  1:50    2   50:57 20.4  1:08    3   22:30  7:16 1:24:44 
    3  387 Brandon Lyles           Woodbury           MN  21    3  8:06  1:51  3:43    4   55:46 18.6                          1:33:17 
    4  257 Daniel Coughlin         Coon Rapids        MN  20   13 12:41  2:53  3:08    6   57:27 18.1  0:32    2   22:03  7:07 1:35:49 
    5  427 Jordan Osterman         Northfield         MN  23                           7 1:04:31 16.1  0:42    4   23:28  7:34 1:37:49 
    6  402 Andy Meidl              Lakeville          MN  22    8 11:39  2:39  4:43    5   56:13 18.5  0:53    7   26:07  8:26 1:39:33 
    7  237 Mike Brinda             Plymouth           MN  24    9 11:58  2:44  3:46    3   54:37 19.0  1:54    9   28:55  9:20 1:41:08 
    8  242 Alex Card               Prior Lake         MN  20    1  5:54  1:21  2:26   13 1:14:10 14.0  0:43    6   25:23  8:12 1:48:34 
    9  341 Patrick Hunt            Plymouth           MN  22    4  8:13  1:52  3:10   12 1:11:47 14.5  2:28    5   24:13  7:49 1:49:49 
   10  228 Luke Bolduan            Woodbury           MN  20    6 10:06  2:18  4:31    8 1:04:33 16.1  1:29   12   33:50 10:55 1:54:26 
   11  528 Jacob Tilley            Lakeville          MN  24    7 10:44  2:27  3:46   11 1:09:33 14.9  0:44   10   29:50  9:38 1:54:35 
   12  396 David Mathewson         Duluth             MN  21   10 12:11  2:47  4:18   15 1:16:12 13.6  1:01    8   28:06  9:04 2:01:45 
   13  418 Aaron Nelsen            Woodbury           MN  21   14 14:19  3:16  4:08    9 1:05:18 15.9  0:52   14   37:15 12:01 2:01:50 
   14  480 Dan Sather              Farmington         MN  23   16 18:38  4:15  7:37   10 1:08:35 15.1  1:39   11   31:26 10:09 2:07:53 
   15  428 Benjamin Panek          Eau Claire         WI  22   11 12:17  2:48  4:23   14 1:15:58 13.7  1:39   13   35:43 11:32 2:09:57 
   16  334 Nathan Hiemstra         Lino Lakes         MN  21   15 14:55  3:24  5:25   16 1:22:09 12.6  1:55   15   38:26 12:24 2:22:48 
   17  251 Michael Clark           Blaine             MN  24   12 12:29  2:51                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  352 Katherine Johnson       Ramsey             MN  24    5 10:06  2:18  2:30    1   49:29 21.0  0:48    1   22:09  7:09 1:25:00 
    2  332 Lindsey Hickman         Minneapolis        MN  23    1  6:47  1:33  2:37    2   55:49 18.6  0:59    3   27:08  8:45 1:33:17 
    3  368 Stephanie Kortan        Roseville          MN  23    4 10:02  2:17  3:10    5 1:02:59 16.5  0:46    2   23:44  7:40 1:40:39 
    4  297 Kelly Mathewson         Rochester          MN  23    3  9:55  2:16  3:08    3 1:01:21 16.9  1:24    4   28:55  9:20 1:44:40 
    5   48 Lauren Girard           Northfield         MN  24    2  9:00  2:03  2:55    4 1:01:39 16.8  1:08    9   35:35 11:29 1:50:16 
    6  419 Joanne Nelsen           Woodbury           MN  20    9 11:29  2:37  3:48    9 1:09:25 15.0  0:41    5   32:09 10:22 1:57:30 
    7  526 Breanna Thompson        Farmington         MN  21    6 10:33  2:24  4:19    7 1:06:24 15.6  0:46   10   35:44 11:32 1:57:45 
    8  429 Megan Panek             Luck               WI  21   11 13:31  3:05  4:38    6 1:05:59 15.7  1:08    6   33:57 10:57 1:59:10 
    9  534 Katie Umphress          Woodbury           MN  21   10 12:55  2:56  3:23    8 1:09:16 15.0  1:04    8   34:32 11:09 2:01:08 
   10  492 Samantha Schwartz       Plymouth           MN  24    7 10:49  2:28  6:13   10 1:09:35 14.9  1:59   11   39:57 12:54 2:08:31 
   11  213 Elise Barringer         St.Francis         MN  21   12 15:31  3:32  3:55   11 1:14:16 14.0  2:03    7   34:12 11:02 2:09:55 
   12  502 Kristine Sieger         Woodbury           MN  21    8 11:18  2:34  5:01   12 1:17:59 13.3  1:04   12   41:17 13:19 2:16:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  302 Andrew Gierke           Eau Claire         WI  26    2  6:59  1:36  1:33    1   43:18 24.0  0:45    1   21:07  6:49 1:13:40 
    2  449 Dylan Randolph          Lakeville          MN  26    9  9:45  2:13  2:15    2   47:28 21.9  0:50    2   21:27  6:55 1:21:44 
    3  220 Dayn Besel              Saint James        MN  27   13  9:59  2:16  1:52    4   52:22 19.8  1:00    4   23:48  7:41 1:29:00 
    4  285 Timothy Elmer           Shakopee           MN  28    4  8:27  1:56  2:50    3   51:59 20.0  1:19    7   25:43  8:18 1:30:16 
    5  349 Brian Johnson           Lakeville          MN  26    1  6:11  1:25  2:10    6   55:03 18.9  0:53   13   28:30  9:12 1:32:44 
    6  401 Kevin McPhee            Richfield          MN  29   10  9:47  2:14  3:03    5   54:58 18.9  1:26    5   23:55  7:43 1:33:08 
    7  409 Chris Moldan            Burnsville         MN  29    7  9:30  2:10  2:28    7   57:39 18.0  1:01    6   24:11  7:49 1:34:48 
    8  274 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  28    5  8:58  2:03  3:10    8   58:24 17.8  0:42   11   27:30  8:52 1:38:42 
    9  463 Thomas Ringwelski       Fridley            MN  28   12  9:55  2:16  3:38    9   59:23 17.5  0:56    9   26:51  8:40 1:40:42 
   10  376 Steve Landau            St Paul            MN  27   15 10:54  2:29  3:13   10 1:01:00 17.0  0:42   12   28:23  9:10 1:44:11 
   11  238 Jordan Bronston         Minneapolis        MN  25    6  9:26  2:09  4:23   14 1:08:37 15.1  1:07    3   23:19  7:32 1:46:50 
   12  287 Roarke Engelhardt       Lakeville          MN  26   17 14:13  3:14  5:13   11 1:03:53 16.2  1:04    8   26:40  8:36 1:51:00 
   13  537 Andrew Van Dorn         Lakeville          MN  27   16 11:08  2:32  3:20   12 1:05:13 15.9  0:51   17   33:11 10:42 1:53:40 
   14  325 Michael Hecimovich      Minneapolis        MN  26    8  9:43  2:13  3:09   15 1:09:29 14.9  1:05   15   30:36  9:52 1:54:00 
   15  270 Mark Davidson           San Antonio        TX  29    3  8:16  1:53  7:41   16 1:11:26 14.5  1:08   10   27:05  8:44 1:55:35 
   16  413 Graeme Mutchler         Kansas City        MO  28   11  9:54  2:15  6:04   17 1:11:28 14.5  1:07   14   28:41  9:15 1:57:12 
   17  336 David Hoeninger         Lakeville          MN  29   14 10:03  2:17  3:25   13 1:07:28 15.4  1:36   18   36:42 11:51 1:59:13 
   18  345 Nathan Jameson          Minneapolis        MN  25   18 16:12  3:41  7:45   18 1:13:13 14.2  1:35   16   33:03 10:40 2:11:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  469 Bette Rowley            Bloomington        MN  27    1  6:57  1:35  1:56    1   49:54 20.8  0:37    2   23:31  7:35 1:22:52 
    2  255 Jessica Conrad          Minneapolis        MN  25    3 10:01  2:17  2:38    2   54:00 19.2  1:33    4   25:06  8:06 1:33:15 
    3  204 Emily Allen             Bloomington        MN  27    9 11:06  2:32  2:45    3   55:18 18.8  1:18    3   24:26  7:53 1:34:51 
    4  542 Mandi Verstegen         Minneapolis        MN  27    8 10:55  2:29  3:47    4   55:56 18.6  0:49    6   27:06  8:45 1:38:31 
    5  314 Liz Hamir               Rochester          MN  29    6 10:16  2:20  4:03    5 1:01:04 17.0  1:23    1   23:30  7:35 1:40:13 
    6  273 Marky Deming            St. Bonifacius     MN  27    4 10:03  2:17  3:18    9 1:03:09 16.4  0:41    5   25:41  8:17 1:42:50 
    7  375 Katie Landau            St Paul            MN  29    7 10:41  2:26  3:02    8 1:02:14 16.7  1:32    7   28:56  9:20 1:46:24 
    8  410 Lauren Moldan           Burnsville         MN  26   10 11:13  2:33  3:38    7 1:02:09 16.7  1:39    8   28:56  9:20 1:47:33 
    9  494 Amanda Scott            Burnsville         MN  27    2  8:13  1:52  4:06    6 1:01:43 16.8  1:30   13   35:09 11:21 1:50:39 
   10  544 Melissa Villnow         Maplewood          MN  28   16 14:14  3:14  4:11   10 1:03:57 16.2  1:07   10   31:59 10:19 1:55:26 
   11  527 Anika Tideman           Duluth             MN  25    5 10:14  2:20  3:52   11 1:08:27 15.2  1:27   11   32:18 10:26 1:56:15 
   12  327 Erin Heisler            Maplewood          MN  27   12 11:36  2:39  3:50   12 1:09:19 15.0  1:09   12   33:38 10:51 1:59:30 
   13  328 Melissa Helmick         St. Paul           MN  29   14 12:18  2:48  7:54   13 1:09:31 14.9  2:26    9   29:49  9:37 2:01:56 
   14  536 Kirsten Vaca            New Brighton       MN  26   11 11:34  2:38  6:17   15 1:33:48 11.1  1:17   14   37:16 12:02 2:30:10 
   15  205 Christina Alm           Maplewood          MN  28   13 12:16  2:48  7:53   14 1:26:32 12.0  2:31   16   46:11 14:54 2:35:23 
   16  382 Whitney Lesnau          Saint Cloud        MN  28   15 13:19  3:02  5:36   16 1:38:15 10.6  1:20   15   38:02 12:16 2:36:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  554 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34    3  6:58  1:35  1:55    1   43:27 23.9  1:00    1   18:05  5:50 1:11:23 
    2  394 Jesse Martin            Edina              MN  31    5  7:19  1:40  2:22    2   45:23 22.9  0:54    3   19:49  6:24 1:15:45 
    3  423 Aaron Olson             St. Paul           MN  34    1  6:31  1:29  1:44    4   47:21 21.9  0:46   14   24:11  7:48 1:20:32 
    4  390 Nick Madland            Sioux Falls        SD  32    4  7:15  1:39  2:18    3   45:54 22.6  0:49   16   24:23  7:52 1:20:37 
    5  521 Eric Tange              Urbandale          IA  31   13  8:22  1:54  1:57    6   48:05 21.6  0:49    6   22:39  7:19 1:21:51 
    6  549 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33   10  8:10  1:52  1:46    7   48:09 21.6  0:58    9   23:16  7:31 1:22:17 
    7  360 Todd Klema              Andover            MN  34    6  7:21  1:41  2:10   12   51:18 20.2  0:55    4   21:48  7:02 1:23:30 
    8  319 Alan Hauge              Farmington         MN  31   14  8:25  1:55  2:04    5   48:03 21.6  0:54   15   24:20  7:51 1:23:45 
    9  433 Andrew Peltier          Cambridge          MN  31   17  9:13  2:06  2:51   16   52:45 19.7  0:33    2   18:31  5:59 1:23:51 
   10  442 Justin Quade            Lakeville          MN  31   18  9:22  2:08  1:42   11   50:49 20.4  1:00    5   21:51  7:03 1:24:41 
   11  444 Nate Raas               Rosemount          MN  34   15  8:35  1:58  2:23    9   50:25 20.6  1:03   13   23:42  7:39 1:26:06 
   12  370 Chris Krieg             Shakopee           MN  34   12  8:19  1:54  2:10   15   52:07 19.9  1:13    8   23:09  7:28 1:26:57 
   13  358 Daniel Kern             Saint James        MN  30   19  9:33  2:11  2:21   13   51:45 20.1  0:59   17   24:35  7:56 1:29:11 
   14  525 Patrick Thomas          Minneapolis        MN  31   11  8:12  1:52  2:56   14   51:53 20.0  1:27   20   25:16  8:09 1:29:43 
   15  455 Thomas Rein             Minneapolis        MN  32   16  8:43  1:59  2:50    8   49:51 20.8  2:12   25   27:11  8:46 1:30:44 
   16  309 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  33    2  6:53  1:34  3:11   20   54:14 19.1  1:07   24   26:09  8:27 1:31:33 
   17  562 Luis Zamorano           Mineapolis         MN  32   22 10:20  2:21  3:48   17   53:10 19.5  1:26   11   23:30  7:35 1:32:11 
   18  281 Aaron Eason             Bloomington        MN  30   33 14:25  3:17  2:47   10   50:26 20.6  0:33   18   24:37  7:57 1:32:46 
   19  556 Brent Witt              Minneapolis        MN  32    9  7:43  1:46  3:40   23   54:44 19.0  0:49   23   26:05  8:25 1:32:59 
   20  460 Kyle Rickert            Mpls               MN  31    8  7:31  1:43  2:15   26   58:44 17.7  1:07   12   23:37  7:37 1:33:12 
   21  300 Jon Gerhart             Lakeville          MN  33   20  9:34  2:11  3:24   25   57:50 17.9  1:19    7   22:59  7:25 1:35:05 
   22  201 David Ahlvers           New Hope           MN  33   28 12:11  2:47  2:24   22   54:33 19.0  2:40   10   23:22  7:33 1:35:09 
   23  366 David Kopetsky          Boulder            CO  31   23 10:29  2:23  3:17   21   54:31 19.0  1:32   22   25:47  8:19 1:35:35 
   24  497 Jake Shevik             Rosemount          MN  31   26 11:36  2:38  3:28   18   53:33 19.4  1:48   21   25:22  8:11 1:35:45 
   25  256 Jon Coronel             Apple Valley       MN  33   24 10:53  2:29  2:16   19   54:14 19.1  0:57   31   30:56  9:59 1:39:14 
   26  210 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  34    7  7:21  1:41  2:59   27   59:32 17.4  1:21   28   28:44  9:17 1:39:56 
   27  203 Christopher Allen       Bloomington        MN  32   21 10:17  2:21  4:11   24   55:14 18.8  3:26   27   28:24  9:10 1:41:30 
   28  513 Justin Stiernagle       Burnsville         MN  33   25 11:11  2:33  3:22   28 1:01:10 17.0  1:14   19   24:54  8:02 1:41:48 
   29  441 Luke Putzler            St. Paul           MN  33   32 14:13  3:14  4:12   29 1:03:55 16.2  1:09   32   31:59 10:19 1:55:26 
   30  340 James Hovey             Inver Grove Height MN  34   31 13:17  3:02  4:43   31 1:13:48 14.1  1:00   26   27:47  8:58 2:00:33 
   31  434 Brandon Peterson        White Bear Lake    MN  31   29 12:35  2:52  3:50   32 1:14:47 13.9  0:49   30   29:46  9:37 2:01:46 
   32  165 Kelly Hanson            Prior Lake         MN  34   27 11:54  2:43  5:33   34 1:22:08 12.6  3:56   29   29:11  9:25 2:12:42 
   33  217 Andrew Bellows          Farmington         MN  31                          30 1:05:57 15.7  0:57   33   33:09 10:42 2:13:17 
   34  535 David Vaca              New Brighton       MN  30   30 13:08  2:59  5:23   33 1:21:07 12.8  1:49   34   37:46 12:11 2:19:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  350 Heather Johnson         Hermantown         MN  33    1  7:27  1:42  2:34    1   51:48 20.0  1:14    3   24:41  7:58 1:27:43 
    2  560 Kristy Wynn             New Brighton       MN  33    5  8:45  2:00  3:22    2   52:29 19.8  1:15    4   25:07  8:07 1:30:56 
    3  371 Susan Krieg             Shakopee           MN  34   10 10:33  2:24  3:25    4   57:35 18.0  1:35    1   23:20  7:32 1:36:25 
    4  550 Kera Wayne              Minneapolis        MN  30    2  7:45  1:46  3:37    6   58:30 17.7  1:10    7   27:21  8:50 1:38:21 
    5  406 Jessie Meyer            Lakeville          MN  32    6  9:54  2:15  2:54    8 1:00:36 17.1  0:44    2   24:23  7:52 1:38:29 
    6  503 Sarah Sirna             Minneapolis        MN  31   14 12:02  2:44  3:50    3   53:10 19.5  1:28   10   29:20  9:28 1:39:47 
    7  322 Christine Hauser        Saint Paul         MN  33    7 10:06  2:18  3:19    5   57:50 17.9  0:45    9   28:37  9:14 1:40:34 
    8  507 Jessica Smith           South St. Paul     MN  33   15 13:00  2:58  4:35    7   59:08 17.6  1:00    6   26:46  8:38 1:44:28 
    9  458 Leah Renne              Mankato            MN  30    8 10:07  2:18  4:12    9 1:02:15 16.7  1:26    8   27:41  8:56 1:45:39 
   10  404 Amanda Melquist         Chaska             MN  34    3  7:53  1:48  3:24   10 1:03:23 16.4  1:38   12   29:53  9:39 1:46:08 
   11  385 Tara Loftus             Bloomington        MN  30    9 10:08  2:19  3:13   11 1:03:25 16.4  1:08   14   30:59 10:00 1:48:51 
   12  330 Michele Herntier        Shakopee           MN  31   13 11:53  2:42  3:09   12 1:04:32 16.1  1:31   11   29:49  9:38 1:50:51 
   13  250 Lindsay Cisewski        Edina              MN  30    4  8:25  1:55  3:23   13 1:08:43 15.1  1:42   13   30:43  9:55 1:52:53 
   14  342 Courtney Hyland         Rochester          MN  30   12 11:10  2:33  6:55   14 1:10:18 14.8  1:04    5   26:18  8:29 1:55:43 
   15  473 Tess Rowley             Bloomington        MN  30   11 10:46  2:27  2:46   15 1:13:49 14.1  1:04   15   33:14 10:44 2:01:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  420 Joe Nuszkowski          Lakeville          MN  37    3  6:50  1:34  2:22    1   45:05 23.0  1:20    3   21:20  6:53 1:16:57 
    2  522 Eric Tessmer            Lakeville          MN  39   10  8:05  1:51  3:00    3   46:56 22.1  0:51    2   21:07  6:49 1:19:58 
    3  206 Jim Alme                Farmington         MN  39    1  6:19  1:27  2:09    5   48:07 21.6  0:45    9   23:56  7:43 1:21:14 
    4  435 Chris Petree            Lakeville          MN  35    9  8:04  1:50  2:18    2   46:08 22.5  0:57   11   24:28  7:54 1:21:54 
    5  482 Jake Savstrom           Plymouth           MN  37    7  7:52  1:48  2:07   10   51:37 20.1  1:03    1   20:33  6:38 1:23:10 
    6  384 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  35    6  7:47  1:47  2:20    4   47:47 21.7  1:14   12   24:43  7:59 1:23:49 
    7  317 Eric Haug               Minneapolis        MN  39    4  7:12  1:39  3:00    6   49:09 21.1  0:52   13   24:47  8:00 1:24:58 
    8  405 Jacob Mercer            Shakopee           MN  37   24 11:28  2:37  3:26    8   50:47 20.4  0:31    5   22:45  7:21 1:28:54 
    9  495 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  38    2  6:24  1:28  2:16   12   53:00 19.6  1:52   21   26:08  8:26 1:29:37 
   10  306 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38   11  8:17  1:53  3:06    9   51:32 20.1  1:04   20   26:01  8:24 1:29:58 
   11  447 Christopher Raddatz     Farmington         MN  39   19 10:43  2:26  3:26    7   50:43 20.5  0:28   14   24:48  8:00 1:30:05 
   12  219 Adam Berry              Farmington         MN  35    8  7:56  1:49  2:42   14   55:19 18.8  1:26    8   23:34  7:37 1:30:55 
   13  416 Brad Narveson           Eagan              MN  37   13  8:36  1:58  2:44   15   55:34 18.7  1:35    7   23:03  7:26 1:31:30 
   14  284 Brady Ellis             Lakeville          MN  39   16  9:10  2:05  4:00   16   55:35 18.7  2:35    4   22:16  7:11 1:33:34 
   15  123 Chad Stout              Lakeville          MN  36   14  8:55  2:02  3:10   13   53:32 19.4  1:33   22   26:31  8:34 1:33:39 
   16  456 Scott Remiger           Lakeville          MN  38   15  8:56  2:02  2:42   18   56:16 18.4  0:46   23   26:44  8:38 1:35:22 
   17  244 Jason Carter            Bloomington        MN  38   17 10:30  2:23  2:51   17   56:14 18.5  0:41   18   25:11  8:08 1:35:24 
   18  277 Warren Downing          Prior Lake         MN  36   25 11:29  2:37  4:02   21   57:37 18.0  0:51    6   22:51  7:22 1:36:48 
   19  491 Rob Schutz              Hutchinson         MN  38    5  7:27  1:42  3:02   11   52:50 19.6  2:12   27   32:22 10:27 1:37:50 
   20  424 Dennis Olson            Minneapolis        MN  36   12  8:18  1:54  4:51   22   57:56 17.9  1:41   17   25:11  8:08 1:37:55 
   21  293 Gary Francis            Farmington         MN  37   20 10:59  2:30  4:21   19   56:43 18.3  1:17   19   25:19  8:10 1:38:37 
   22  266 James Daniels           Saint Paul         MN  36   27 11:46  2:41  6:02   25   58:29 17.7  0:54   16   25:07  8:06 1:42:15 
   23  321 Ben Hauser              Saint Paul         MN  36   22 11:14  2:34  3:14   28 1:04:23 16.1  0:51   15   25:05  8:06 1:44:45 
   24  272 Nic Decapia             Eagan              MN  36   28 11:50  2:42  3:42   20   57:30 18.1  1:43   25   30:21  9:48 1:45:04 
   25  437 Matt Podhradsky         Chaska             MN  36   26 11:32  2:38  3:35   31 1:05:07 15.9  1:03   10   24:19  7:51 1:45:35 
   26  212 Dennis Ballesteros      Eagan              MN  36   31 15:07  3:26  2:55   23   58:07 17.9  1:20   24   28:30  9:12 1:45:57 
   27  323 Matt Hauser             Apple Vally        MN  39   18 10:38  2:25  3:51   26   58:54 17.6  2:17   26   31:52 10:17 1:47:30 
   28  362 Benjamin Kobilka        St. Louis Park     MN  37   23 11:21  2:35  4:11   24   58:25 17.8  2:03   29   35:11 11:21 1:51:08 
   29  289 Matt Feyen              Rosemount          MN  38   21 11:08  2:32  4:22   27 1:00:38 17.1  2:01   30   38:46 12:31 1:56:53 
   30  479 David Sanchez           St Paul            MN  38   29 11:53  2:42  6:41   29 1:05:01 16.0  1:55   28   33:59 10:58 1:59:27 
   31  553 Matthew Weide           Minneapolis        MN  37   30 12:44  2:54  3:24   30 1:05:06 15.9  0:59   31   39:36 12:47 2:01:47 
   32  202 Steve Ahlvers           Lakeville          MN  37   32 18:22  4:11  4:49   32 1:15:17 13.8  2:59   32   40:37 13:06 2:22:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  563 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  38    6  8:40  1:58  2:10    1   48:53 21.2  0:59    1   23:36  7:37 1:24:15 
    2  348 Shauna Joas             Eagan              MN  37    3  8:08  1:51  2:22    2   49:20 21.0  0:46    2   23:49  7:41 1:24:23 
    3  417 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  38   15 10:29  2:23  2:25    3   54:23 19.1  1:12    3   24:13  7:49 1:32:41 
    4  229 Lisa Bormann            Savage             MN  38    1  7:39  1:45  3:06    5   55:03 18.9  1:27    9   27:03  8:44 1:34:16 
    5  398 Melissa Mathison        St. Charles        MN  36   13 10:22  2:22  2:45    7   55:35 18.7  0:45    7   26:59  8:42 1:36:23 
    6  369 Jessica Kottke          Saint Paul         MN  38   11 10:19  2:21  3:33   10   58:01 17.9  0:49    4   24:42  7:58 1:37:22 
    7  412 Megan Murphree          South St Paul      MN  38   12 10:21  2:21  3:35    4   54:59 18.9  1:21   10   27:26  8:51 1:37:40 
    8  291 Katherine Forrester     Excelsior          MN  39    8  8:55  2:02  3:29    6   55:15 18.8  1:55   14   28:48  9:18 1:38:20 
    9  517 Michele Stout           Lakeville          MN  37    9  9:00  2:03  3:12    8   56:13 18.5  2:17   11   28:12  9:06 1:38:53 
   10  318 Kristina Haug           Minneapolis        MN  39   18 11:30  2:37  2:15   13 1:00:17 17.2  1:04    5   25:14  8:09 1:40:19 
   11  485 Greta Schetnan          Lakeville          MN  39   14 10:24  2:22  2:29   14 1:01:27 16.9  1:18    8   27:01  8:43 1:42:37 
   12  524 Lara Thomas             Saint Louis Park   MN  38    2  7:40  1:45  3:09   12 1:00:08 17.3  1:42   19   31:53 10:18 1:44:31 
   13  335 Angela Hirschman-Savstr Plymouth           MN  36    7  8:52  2:01  4:56   11   59:21 17.5  1:09   18   30:21  9:48 1:44:38 
   14  356 Christine Keeney        Rochester          MN  35   16 11:06  2:32  2:44   16 1:01:56 16.8  1:38   13   28:45  9:17 1:46:07 
   15  308 Heidi Grange            Lakeville          MN  39   17 11:20  2:35  3:37   17 1:02:24 16.6  3:02    6   26:47  8:39 1:47:08 
   16  355 Sara Kanavati           Mendota Heights    MN  39    4  8:37  1:58  3:52   18 1:05:03 16.0  1:27   12   28:33  9:13 1:47:30 
   17  411 Shawn Moudry            Farmington         MN  35   10 10:07  2:18  3:27    9   57:55 17.9  1:34   20   35:30 11:27 1:48:31 
   18  245 Katie Carter            Bloomington        MN  38   20 11:54  2:43  4:48   15 1:01:39 16.8  0:53   17   29:54  9:39 1:49:06 
   19  426 Sarah Oman              Bloomington        MN  37    5  8:37  1:58  4:44   19 1:06:01 15.7  1:17   15   28:55  9:20 1:49:32 
   20  357 Monica Kendall          Rochester          MN  36   19 11:37  2:39  3:12   21 1:10:45 14.7  0:54   16   29:27  9:30 1:55:53 
   21  478 Lisa Salyards           Minneapolis        MN  36   21 12:39  2:53  4:48   20 1:10:25 14.7  2:58   22   43:17 13:58 2:14:05 
   22  224 Nicole Blanchard        Bloomington        MN  39   22 15:33  3:32  5:25   22 1:19:28 13.1  2:17   21   40:50 13:11 2:23:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  235 Jeffrey Brenneke        Cottage Grove      MN  43    5  7:24  1:41  2:18    1   46:18 22.4  0:44    2   22:34  7:17 1:19:16 
    2  564 John Zenner             Lakeville          MN  44    7  8:17  1:53  2:02    2   48:06 21.6  0:47    7   23:47  7:41 1:22:56 
    3  364 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  41    6  7:36  1:44  1:57    3   49:43 20.9  0:42   10   24:18  7:51 1:24:14 
    4  484 Tony Scheppmann         Boulder City       NV  42    9  8:35  1:57  2:10    5   50:40 20.5  0:56    5   23:30  7:35 1:25:50 
    5  559 Ray Woodworth           Chaska             MN  41    2  6:58  1:35  2:56   10   52:51 19.6  1:21    8   24:04  7:46 1:28:07 
    6  278 Jason Dugan             Lakeville          MN  42    4  7:23  1:41  3:36    9   52:23 19.8  1:21    9   24:17  7:50 1:28:59 
    7  400 Mike McClure            Apple Valley       MN  40   13  9:20  2:08  3:21    7   51:32 20.1  1:28    6   23:36  7:37 1:29:15 
    8  326 Warren Hegge            Minneapolis        MN  42   19 11:20  2:35  3:01    6   51:10 20.3  1:30    3   23:22  7:33 1:30:23 
    9  138 Patrick Yoon            Minneapolis        MN  41   10  8:38  1:58  3:09   15   55:45 18.6  0:49    1   22:14  7:11 1:30:33 
   10  234 Randy Brendal           Waseca             MN  43   17 10:49  2:28  3:01    4   50:22 20.6  1:33   12   25:52  8:21 1:31:36 
   11  539 Steve Van Dyne          Lakeville          MN  41    1  5:56  1:21  2:31   13   55:07 18.8  1:10   16   28:34  9:13 1:33:16 
   12  565 Erv Zimmer              Farmington         MN  44   20 12:30  2:51  4:36    8   51:35 20.1  1:19    4   23:25  7:33 1:33:23 
   13  499 David Shorma            Fargo              ND  41    8  8:29  1:56  2:29   11   54:17 19.1  1:23   15   28:13  9:06 1:34:50 
   14  407 Mike Meyer              Lakeville          MN  42   11  8:43  1:59  2:48   14   55:24 18.7  1:35   13   26:29  8:33 1:34:57 
   15  476 Martin Saar             Saint Paul         MN  40   12  8:48  2:00  3:56   18   58:49 17.6  1:24   11   25:10  8:07 1:38:04 
   16  483 Mike Schauer            Lakeville          MN  41    3  7:23  1:41  2:35   20   59:02 17.6  1:36   20   30:19  9:47 1:40:52 
   17  438 Brian Podolny           Shoreview          MN  41   21 12:36  2:52  3:17   12   54:40 19.0  1:17   17   29:34  9:33 1:41:23 
   18  310 Chet Gunhus             Carver             MN  44   14 10:18  2:21  5:03   16   56:50 18.3  2:18   14   27:25  8:51 1:41:53 
   19  211 David Bailey            Horace             ND  41   18 10:50  2:28  3:18   17   56:56 18.2  1:54   21   31:00 10:00 1:43:56 
   20  312 Kevin Gyolai            Eagan              MN  44   15 10:27  2:23  3:10   19   58:55 17.6  2:07   18   29:35  9:33 1:44:12 
   21  240 Matthew Burow           Minneapolis        MN  40   16 10:48  2:28  2:11   21 1:00:36 17.1  0:49   19   30:09  9:44 1:44:30 
   22  232 Christopher Bowser      St. Michael        MN  44   22 13:04  2:59  4:19   22 1:03:44 16.3  3:07   22   37:23 12:04 2:01:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  231 Joyce Bourassa          Lakeville          MN  44    2  7:56  1:48  2:34    1   48:08 21.6  1:28    1   19:45  6:23 1:19:49 
    2  264 Taryn Dahl              Prior Lake         MN  41    5  8:19  1:54  2:51    3   50:14 20.7  1:13    3   24:45  7:59 1:27:20 
    3  450 Michelle Reed           Lakeville          MN  41    9  8:39  1:58  2:34    2   50:08 20.7  0:55    8   28:54  9:20 1:31:07 
    4  292 Nicole Fox              Eagan              MN  43    7  8:23  1:55  4:38    5   56:28 18.4  1:21    4   25:31  8:14 1:36:19 
    5  225 Sarah Bogel             Roseville          MN  41   11  9:02  2:04  2:53    4   53:39 19.3  1:26   15   30:06  9:43 1:37:03 
    6  509 Kari Snyder             Lakeville          MN  40    6  8:21  1:54  3:28    9   59:51 17.3  1:03    2   24:43  7:59 1:37:24 
    7  307 Kyann Graham            Farmington         MN  41    1  7:49  1:47  2:57    7   58:12 17.8  1:00   11   29:11  9:25 1:39:08 
    8  347 Leta Jensen             Lakeville          MN  44   17 11:31  2:37  2:10    6   56:42 18.3  1:20   12   29:25  9:30 1:41:06 
    9  415 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  42   10  9:00  2:03  3:20   16 1:02:26 16.6  1:06    5   26:10  8:27 1:42:01 
   10  361 Amy Kneeland            Eagan              MN  42    8  8:33  1:57  3:01   10   59:52 17.3  1:45   10   29:08  9:24 1:42:18 
   11  500 Lee Shumate             Shakopee           MN  42   12  9:51  2:15  3:34   14 1:01:32 16.9  1:50    6   26:42  8:37 1:43:27 
   12  379 Amy Larson              Lakeville          MN  41    3  8:01  1:50  2:41   15 1:02:11 16.7  1:07   14   29:41  9:35 1:43:40 
   13  249 Sheila Christianson     Lakeville          MN  41   18 11:45  2:41  3:20   13 1:01:14 17.0  1:32    7   27:57  9:01 1:45:46 
   14  566 Janet Zimmer            Farmington         AL  44   14 10:57  2:30  4:14   11 1:00:13 17.2  0:47   13   29:40  9:34 1:45:49 
   15  279 Jenny Dugan             Lakeville          MN  42   15 11:17  2:34  3:14    8   58:13 17.8  1:35   17   31:35 10:11 1:45:53 
   16  488 Regina Schlichtmann     Eagan              MN  42   16 11:19  2:35  3:55   12 1:00:55 17.0  1:32    9   29:05  9:23 1:46:44 
   17  239 Andrea Brua             Savage             MN  41   13 10:05  2:18  4:24   19 1:18:52 13.2  1:14   16   31:10 10:04 2:05:44 
   18  339 Gretta Holder           Rosemount,         MN  41    4  8:15  1:53  3:44   17 1:06:55 15.5  2:40   20   44:12 14:16 2:05:44 
   19  303 Cindy Glad              Lakeville          MN  40   19 12:03  2:45  3:46   18 1:09:30 14.9  2:28   18   40:24 13:02 2:08:10 
   20  365 Johanna Kohls           Shakopee           MN  40                          20 1:21:41 12.7  5:11   19   43:24 14:00 2:24:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  496 Paul Serreyn            Lakeville          MN  48    3  8:16  1:53  1:44    2   46:13 22.5  0:35    1   20:52  6:44 1:17:38 
    2  367 Bryan Korb              Lakeville          MN  46    2  7:33  1:43  2:20    1   45:21 22.9  1:01    5   23:21  7:32 1:19:35 
    3  515 Todd Stokke             Winona             MN  47    6  8:31  1:57  3:18    3   47:33 21.8  1:09    6   23:55  7:43 1:24:23 
    4  329 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  46    7  8:41  1:59  3:31    4   50:33 20.5  1:21    7   24:09  7:48 1:28:14 
    5  353 Kenton Johnson          St. Paul           MN  49    1  7:31  1:43  3:35   10   54:54 18.9  1:52    2   22:04  7:08 1:29:55 
    6  490 Kurt Schultz            Lakeville          MN  49    5  8:26  1:55  2:19    5   51:38 20.1  1:21   11   27:06  8:45 1:30:48 
    7  248 John Chatelaine         Lakeville          MN  48   11 10:07  2:18  3:14    6   52:07 19.9  2:15    4   23:08  7:28 1:30:49 
    8  541 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  46   12 10:10  2:19  4:00   11   54:59 18.9  2:03    3   22:38  7:18 1:33:48 
    9  422 Pat Oberembt            Eagan              MN  48   15 11:11  2:33  2:33    7   53:31 19.4  0:57   10   26:34  8:35 1:34:44 
   10  258 Kevin Coughlin          Minneapolis        MN  45   10  9:54  2:15  3:54   13   56:16 18.4  1:28    8   25:38  8:17 1:37:08 
   11  354 Jim Kaiser              Apple Valley       MN  49    8  8:47  2:00  4:30   14   57:59 17.9  0:52    9   26:03  8:25 1:38:08 
   12  304 Gerald Gould            Farmington         MN  46   13 10:30  2:24  2:20   12   56:08 18.5  1:07   13   28:18  9:08 1:38:22 
   13  430 Alex Parker             Apple Valley       MN  49   16 11:17  2:34  3:33    9   54:03 19.2  2:13   14   29:01  9:22 1:40:07 
   14  439 Bryan Pohl              Golden Valley      MN  49    4  8:21  1:54  4:06    8   53:32 19.4  3:08   17   32:04 10:21 1:41:09 
   15  586 Jay O'Neill             Apple Valley       MN  49    9  8:58  2:03  3:12   18 1:00:04 17.3  1:36   12   28:11  9:06 1:41:59 
   16  373 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  46   14 11:05  2:32  3:54   16   59:13 17.5  1:33   15   29:09  9:24 1:44:51 
   17  324 Ken Hawkinson           Lakeville          MN  47   18 15:52  3:37  2:50   15   58:53 17.6  1:07   16   32:02 10:20 1:50:43 
   18  408 Troy Meyer              Lakeville          MN  46   17 11:59  2:44  4:02   17 1:00:00 17.3  3:35   18   36:50 11:53 1:56:24 
   19  467 Ron Robinson            Lakeville          MN  45                          19 1:00:45 17.1  2:42   19   43:20 13:59 2:08:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  501 Jacqueline Shupe        Savage             MN  45    2  8:44  1:59  2:05    1   49:46 20.9  1:05    1   24:56  8:03 1:26:34 
    2  380 Laurie Lee              Eagan              MN  46    1  7:40  1:45  2:36    2   52:15 19.9  1:11    4   27:34  8:54 1:31:14 
    3  431 Pauline Parker          Chaska             MN  45    3  9:24  2:09  2:15    3   52:23 19.8  0:39    3   27:02  8:43 1:31:41 
    4  271 Grace De Vries          Storden            MN  46   11 11:58  2:44  2:33    4   53:23 19.4  0:55    6   29:58  9:40 1:38:45 
    5  222 Ellen Bierman           Apple Valley       MN  46    7 11:08  2:32  3:32    6   59:28 17.5  1:26    2   26:14  8:28 1:41:45 
    6  392 Nancy Marian            Burnsville         MN  49    4  9:25  2:09  2:10    5   58:39 17.7  1:56    8   31:03 10:01 1:43:11 
    7  359 Betsy Kintner           Farmington         MN  47    9 11:18  2:35  2:57    7   59:54 17.3  1:51    9   31:34 10:11 1:47:33 
    8  294 Cindy Frederick         Lakeville          MN  46    6 10:16  2:20  4:47    8 1:04:16 16.2  2:32    7   30:24  9:49 1:52:12 
    9  275 Stephanie Dille,        Chanhassen         MN  47    8 11:15  2:34  3:46   10 1:08:00 15.3  2:01   11   32:24 10:28 1:57:25 
   10  432 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  48    5 10:09  2:19  3:36    9 1:06:02 15.7  0:52   12   37:10 12:00 1:57:48 
   11  475 Lisa Rutledge           Eden Prairie       MN  46   13 15:16  3:29  3:39   11 1:09:47 14.9  2:58   10   31:41 10:14 2:03:19 
   12  551 Patricia Weber          Apple Valley       MN  47   12 14:01  3:12  4:09   13 1:18:12 13.3  2:10    5   28:10  9:06 2:06:40 
   13  555 Elizabeth Wilkins       Eden Prairie       MN  47   10 11:46  2:41  4:46   12 1:10:48 14.7  1:17   13   38:53 12:33 2:07:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  216 Patrick Baskfield       Madelia            MN  54    1  7:57  1:49  1:59    1   45:22 22.9  1:03    1   22:53  7:23 1:19:13 
    2  252 Scott Cloud             Northfield         MN  51    2  8:38  1:58  3:03    3   50:48 20.4  1:09    2   24:36  7:57 1:28:13 
    3  265 Jeff Daly               Lakeville          MN  52    3  9:03  2:04  2:21    2   50:28 20.6  1:11    6   27:31  8:53 1:30:31 
    4  343 Wayne Jagow             Burnsville         MN  53    4  9:50  2:15  2:39    5   54:03 19.2  1:04    5   27:15  8:48 1:34:50 
    5  243 Thomas Carlin           Inver Grove Height MN  50    5 10:15  2:20  2:28    6   58:38 17.7  1:06    3   25:13  8:09 1:37:39 
    6  493 Shannon Score           Burnsville         MN  53    7 15:07  3:27  5:33    4   53:53 19.3  2:24    4   25:28  8:13 1:42:23 
    7  346 Len Jennings            Lakeville          MN  51    6 10:19  2:21  3:38    7 1:00:15 17.2  1:46    7   34:02 10:59 1:49:58 
    8  451 Kevin Regan             Lakeville          MN  53    8 15:57  3:38  8:07    8 1:03:30 16.3  7:01    8   36:59 11:56 2:11:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  511 Becky Sorenson          Storden            MN  50    2  9:53  2:15  2:57    2   56:13 18.5  1:09    2   25:47  8:20 1:35:58 
    2  454 Pam Reimer              Eden Prairie       MN  50    4 10:57  2:30  3:32    3   58:16 17.8  1:53    1   23:34  7:36 1:38:09 
    3  530 Holly Traub             Lakeville          MN  53    1  9:49  2:14  2:58    1   56:01 18.5  1:44    4   31:16 10:06 1:41:47 
    4  489 Kathy Schoeberl         Eagan              MN  50    5 11:50  2:42  3:28    4   58:36 17.7  1:49    3   30:39  9:54 1:46:20 
    5  236 Julie Brenner           So. St. Paul       MN  50    3 10:22  2:22  4:53    5 1:03:58 16.2  2:16    5   31:57 10:19 1:53:24 
    6  372 Corrine Kroehler        Lakeville          MN  53    6 12:22  2:49  3:10    6 1:04:29 16.1  2:03    6   32:54 10:37 1:54:56 
    7  377 Lisa Langner            Lakeville          MN  51    7 12:24  2:50  4:20    7 1:19:59 13.0  3:59    7   46:30 15:00 2:27:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  386 Frank Lombardo          Lakeville          MN  58    1  8:58  2:03  2:36    1   49:04 21.2  1:07    1   24:57  8:03 1:26:39 
    2  267 John Daniels            Northfield         MN  56    6  9:55  2:16  2:05    2   51:32 20.1  1:31    2   26:22  8:31 1:31:23 
    3  313 Chuck Halvorson         Lakeville          MN  57    5  9:23  2:08  3:15    3   52:45 19.7  2:41    4   26:42  8:37 1:34:43 
    4  538 Rick Van Dyke           Bloomington        MN  57    9 11:38  2:39  2:21    4   53:28 19.4  1:27    5   27:43  8:57 1:36:35 
    5  344 Rich Jahnke             Edina              MN  55    2  9:07  2:05  4:04    5   54:27 19.1  1:15    8   30:31  9:51 1:39:23 
    6  543 Phillip Vickers         Rochester          MN  58    3  9:14  2:06  3:29    9   58:41 17.7  1:46    7   30:30  9:51 1:43:38 
    7  481 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  58    4  9:18  2:07  4:01    7   57:07 18.2  1:52    9   31:39 10:13 1:43:55 
    8  214 Tom Barringer           St.Francis         MN  56    8 11:22  2:35  3:28    8   58:05 17.9  0:52    6   30:27  9:50 1:44:13 
    9  459 Brian Rickert           Maple Grove        MN  57   10 11:39  2:39  2:38    6   55:25 18.7  1:46   10   32:49 10:35 1:44:15 
   10  333 David Hiemstra          Lino Lakes         MN  59   13 15:22  3:30  5:23   12 1:01:04 17.0  1:07    3   26:22  8:31 1:49:16 
   11  208 Douglas Anderson        Lakeville          MN  57   11 13:13  3:01  5:33   10   58:44 17.7  1:36   11   36:06 11:39 1:55:09 
   12  393 James Martenson         Rochester          MN  57    7 10:31  2:24  4:10   11   59:26 17.5  2:32   12   40:39 13:07 1:57:15 
   13  529 Mark Tilley             Lakevilley         MN  57   12 14:36  3:19  6:30   13 1:05:31 15.8                          2:04:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  207 Deborah Anderson        Lakeville          MN  56    5 10:28  2:23  2:56    2   54:27 19.1  2:33    1   23:42  7:39 1:34:05 
    2  253 Bethany Collins         New Hope           MN  57    1  7:37  1:44  2:32    1   52:11 19.9  1:18    3   30:32  9:51 1:34:08 
    3  523 Janet Tetzner           Coon Rapids        MN  56    2  8:42  1:59  2:48    4 1:01:17 16.9  1:17    4   35:07 11:20 1:49:09 
    4  440 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  57    7 11:54  2:43  4:17    6 1:07:03 15.5  0:57    2   27:59  9:02 1:52:07 
    5  470 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  57    6 11:41  2:40  4:24    3   58:35 17.7  1:35    6   41:41 13:27 1:57:54 
    6  518 Lynda Stuber            Lakeville          MN  56    3  9:34  2:11  5:38    5 1:04:47 16.0  2:15    5   36:57 11:55 1:59:09 
    7  474 Robin Ruegg             Eagan              MN  55    8 11:56  2:43  4:21    7 1:15:38 13.7  0:50    7   49:26 15:57 2:22:10 
    8  315 Carol Hanson            Andover            MN  56    4 10:20  2:21  5:02    8 1:24:50 12.2  2:36    8   58:30 18:52 2:41:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  388 Tom Lynch               Nelson             MN  63    3 10:41  2:26  2:44    1   47:43 21.8  1:07    1   24:57  8:03 1:27:10 
    2  311 Marcus Gustafson        Edina              MN  60    1  8:15  1:53  2:40    2   49:23 21.0  1:34    2   29:19  9:28 1:31:10 
    3  453 Steve Regli             Lakeville          MN  60    2  9:22  2:08  4:03    3   57:03 18.2  1:15    3   29:39  9:34 1:41:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  381 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  60    1 10:51  2:28  2:19    1   55:49 18.6  1:24    1   31:54 10:18 1:42:15 
    2  461 Anne Riendl             Waukesha           WI  62    2 14:27  3:17  7:01    2 1:26:22 12.0  1:47    2   49:26 15:57 2:39:01 

Total Registered:                        390
Total Number of Team Finishers:           22
Total Number of Individual Finishers:    325
Number of Male   Finishers:              195
Number of Female Finishers:              130
Did not Finish Race or Did Not Start:     44