Lake Marion Triathlon -
Lakeville, MN
8/19/2012

race logo










					                                                         LAKE MARION TRIATHLON
                                            Antlers Park  -  Lakeville, MN - August 19, 2012
                                                     1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8     117 Kyle Serreyn            Lakeville          MN  21 M     2 23:43  1:27  1:30    5 1:03:38 23.4  0:30    3   36:39  5:55 2:05:58 
    2   2/8      22 Dennis Dane             Golden Valley      MN  32 M     6 24:10  1:29  1:21    4 1:03:20 23.5  0:38    4   37:04  5:59 2:06:32 
    3   3/8      15 Mike Buenting           Chanhassen         MN  38 M    16 26:41  1:38  1:58    1 1:01:59 24.1  0:40    2   36:34  5:54 2:07:51 
    4   4/8      76 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  30 M    23 27:39  1:42  1:28    6 1:04:11 23.2  0:42    1   36:18  5:52 2:10:17 
    5   5/8      94 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30 M    32 28:50  1:46  1:48    3 1:03:20 23.5  0:45    5   38:43  6:15 2:13:24 
    6   6/8     108 Nate Sanders            Richfield          MN  29 M     3 23:44  1:27  2:20   11 1:05:24 22.8  0:46   13   42:46  6:54 2:14:58 
    7   1/5     137 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  34 F     4 24:00  1:28  1:26   19 1:06:44 22.3  0:36   14   42:57  6:56 2:15:41 
    8   1/10     93 Michael Olson           Savage             MN  41 M    22 27:18  1:40  4:08    9 1:04:35 23.1  0:57    6   40:28  6:32 2:17:25 
    9   1/18     45 Edwing Gelvez           Minneapolis        MN  30 M    12 25:55  1:35  1:57   12 1:05:33 22.7  0:40   19   43:30  7:01 2:17:33 
   10   2/10     54 Brian Hanft             Nora Springs       IA  40 M    11 25:35  1:34  2:04   13 1:05:42 22.7  1:28   22   43:43  7:03 2:18:30 
   11   7/8     107 Erik Sanders            Phoenix            AZ  23 M    15 26:26  1:37  2:07   17 1:06:22 22.5  0:34   20   43:38  7:03 2:19:05 
   12   8/8     122 Cody Stadler            Minneapolis        MN  25 M    24 27:41  1:42  2:49    2 1:03:19 23.5  1:12   24   44:52  7:15 2:19:51 
   13   2/5     103 Tami Ritchie            Ankeny             IA  28 F     1 21:41  1:20  1:52   54 1:13:08 20.4  0:54   16   43:00  6:57 2:20:33 
   14   1/9     465 Charlie Roach           Lakeville          MN  54 M    57 31:19  1:55  2:13   10 1:04:42 23.0  1:21   12   42:35  6:53 2:22:07 
   15   1/13     67 Greg Johnson            Hermantown         MN  39 M    55 31:08  1:54  2:15   24 1:07:10 22.2  1:14    8   41:12  6:39 2:22:57 
   16   1/6      34 Greg Eslinger           West Fargo         ND  29 M    19 27:10  1:40  2:59   30 1:09:03 21.6  1:36   10   42:27  6:51 2:23:14 
   17   2/18     89 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  34 M    17 26:45  1:38  2:25   43 1:11:28 20.9  1:04   17   43:10  6:58 2:24:50 
   18   2/9     105 James Ross              Lakeville          MN  54 M    31 28:46  1:46  2:15   20 1:06:51 22.3  1:10   32   46:00  7:26 2:25:00 
   19   3/18    100 Alex Polnaszek          La Crosse          WI  30 M    52 30:59  1:54  2:19   36 1:10:30 21.1  0:56    7   40:30  6:32 2:25:13 
   20   3/5     111 Katherine Schlaefer     Saint Paul         MN  34 F    13 26:18  1:37  1:51   40 1:11:15 20.9  0:49   26   45:26  7:20 2:25:36 
   21   4/18     52 Chris Gulbrandson       Minneapolis        MN  33 M    59 31:34  1:56  2:55   25 1:07:14 22.2  0:57   21   43:42  7:03 2:26:19 
   22   3/10    112 Thomas Schmidt          Elko               MN  40 M    21 27:14  1:40  2:47   23 1:07:07 22.2  1:26   50   48:22  7:48 2:26:54 
   23   1/5      95 Luke Oscarson           New Richmond       WI  26 M    38 29:38  1:49  2:01   27 1:08:33 21.8  1:12   29   45:38  7:22 2:27:00 
   24   1/5       2 Andy Akason             Rosemount          MN  21 M    25 27:41  1:42  2:42   35 1:10:07 21.3  1:14   27   45:29  7:21 2:27:11 
   25   1/12     86 Brian Mitchell          Plymouth           MN  49 M    14 26:24  1:37  2:41   31 1:09:03 21.6  1:15   52   48:46  7:52 2:28:07 
   26   5/18     49 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31 M    42 30:09  1:51  2:31    7 1:04:24 23.2  1:20   58   49:49  8:02 2:28:11 
   27   3/9     163 Kerry Yndestad          Rosemount          MN  51 M    33 28:57  1:46  1:56   34 1:10:01 21.3  0:51   39   46:54  7:34 2:28:38 
   28   2/12      5 David Barnes            Lakeville          MN  45 M    37 29:36  1:49  3:06   56 1:13:14 20.4  1:01    9   42:22  6:50 2:29:17 
   29   2/13     99 Matt Perrine            Burnsville         MN  36 M    89 35:50  2:12  2:36    8 1:04:33 23.1  1:02   30   45:40  7:22 2:29:38 
   30   1/1      85 Patrick McMorrow        Bloomington        MN  65 M    18 27:08  1:40  2:54   32 1:09:54 21.3  1:06   51   48:44  7:52 2:29:44 
   31   6/18     26 Nick Duchateau          Rochester          MN  33 M    54 31:08  1:54  2:09   33 1:09:55 21.3  1:09   31   45:57  7:25 2:30:17 
   32   7/18     20 Anthony Cullen          Shakopee           MN  32 M    46 30:33  1:52  2:56   28 1:08:45 21.7  1:06   43   47:18  7:38 2:30:37 
   33   2/5       3 Erik Anderson           Eagan              MN  26 M    63 32:11  1:58  2:02   26 1:07:54 22.0  1:20   42   47:15  7:38 2:30:41 
   34   4/5      17 Katherine Buhr          Minneapolis        MN  24 F     5 24:08  1:29  2:17   72 1:16:30 19.5  0:27   47   47:55  7:44 2:31:15 
   35   3/13    121 Tom Sorenson            Shakopee           MN  39 M    35 29:29  1:48  2:15   45 1:11:45 20.8  0:58   45   47:45  7:43 2:32:11 
   36   4/13    113 Matthew Schultz         Winona             MN  39 M    75 33:32  2:03  2:22   51 1:12:56 20.4  1:06   11   42:30  6:52 2:32:23 
   37   1/4     118 Tracy Serreyn           Lakeville          MN  48 F    43 30:12  1:51  1:50   49 1:12:35 20.5  1:05   41   46:59  7:35 2:32:39 
   38   3/12     78 David Leard             Rosemount          MN  48 M    51 30:45  1:53  1:58   41 1:11:19 20.9  0:45   49   48:18  7:48 2:33:03 
   39   8/18     91 Brandon Newman          Minnetonka         MN  33 M    58 31:26  1:55  2:22   47 1:12:03 20.7  0:47   34   46:32  7:31 2:33:09 
   40   2/6       8 Bill Benning            Lakeville          MN  50 M    69 32:31  1:59  1:57   16 1:06:17 22.5  0:54   69   52:10  8:25 2:33:48 
   41   9/18     79 Matthew Lilla           Lakeville          MN  31 M    88 35:45  2:11  2:38   18 1:06:33 22.4  0:49   48   48:15  7:47 2:33:58 
   42   1/8       1 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  36 F    36 29:32  1:49  2:16   63 1:15:03 19.9  0:49   38   46:47  7:33 2:34:25 
   43   5/13     46 Jason Gerard            Hugo               MN  38 M    66 32:22  1:59  2:13   53 1:13:03 20.4  1:22   33   46:19  7:29 2:35:16 
   44   3/5      55 Adam Harrington         New Brighton       MN  28 M    70 33:10  2:02  3:14   37 1:10:41 21.1  1:33   44   47:25  7:39 2:36:01 
   45   1/3      42 John Fristik            Stillwater         MN  59 M    26 27:51  1:42  3:30   42 1:11:24 20.9  1:29   67   51:56  8:23 2:36:08 
   46   4/9     136 John Weum               Eden Prairie       MN  52 M    10 25:22  1:33  2:30   60 1:13:49 20.2  0:52   77   53:50  8:41 2:36:22 
   47   1/2      41 Catherine Fredrick      Farmington         MN  34 F    56 31:16  1:55  2:20   70 1:15:54 19.6  1:19   28   45:37  7:22 2:36:24 
   48   1/8      77 Shelly Larson           Lakeville          MN  42 F    28 28:19  1:44  2:55   98 1:20:53 18.4  0:40   23   44:00  7:06 2:36:44 
   49  10/18     57 Erich Heneke            Stewartville       MN  33 M   121 43:46  2:41  2:32   14 1:05:54 22.6  1:16   18   43:28  7:01 2:36:55 
   50   1/1      37 Colin Finnegan          St. Paul           MN  16 M     8 25:01  1:32  2:48   96 1:20:45 18.5  0:42   46   47:52  7:44 2:37:06 
   51   3/6     132 Paul Watson             Farmington         MN  42 M    27 28:17  1:44  2:38   52 1:13:01 20.4  0:40   72   52:32  8:29 2:37:07 
   52   5/5      61 Angie Hop Mracek        Rosemount          MN  41 F    30 28:44  1:46  2:07   59 1:13:46 20.2  1:07   68   52:01  8:24 2:37:44 
   53   6/13     11 Eric Bergstrom          New Hope           MN  35 M    48 30:37  1:52  2:36   48 1:12:12 20.7  1:21   65   51:43  8:21 2:38:26 
   54   4/10    161 Jon Ruiz                Inver Grove Height MN  41 M   110 40:11  2:27  4:08   21 1:06:54 22.3  1:50   37   46:43  7:32 2:39:43 
   55   4/5      39 Chris Foster            West St. Paul      MN  28 M    39 29:59  1:50  2:12   22 1:06:54 22.3  1:02  107 1:00:14  9:43 2:40:19 
   56   2/8     133 Carole Weiland          Champlin           MN  41 F     9 25:11  1:33  2:52   65 1:15:20 19.8  1:25   89   55:57  9:02 2:40:42 
   57  11/18      6 Matt Beckett            Bloomington        MN  31 M    92 36:16  2:13  4:12   58 1:13:46 20.2  1:37   25   45:09  7:17 2:40:59 
   58   4/6      80 Bryan Logue             New Prague         MN  41 M    41 30:05  1:51  3:18   38 1:11:02 21.0  2:02   83   54:57  8:52 2:41:23 
   59   2/3     125 Peter Tabor             Minneapolis        MN  55 M    47 30:36  1:52  4:12   15 1:06:10 22.5  2:08   99   58:33  9:27 2:41:35 
   60   5/9      35 Chris Fennewald         Jefferson City     MO  50 M    84 34:41  2:07  2:30   57 1:13:15 20.4  0:55   62   50:20  8:07 2:41:39 
   61   4/12     58 Darrel Henry            Murdock            MN  46 M    93 36:37  2:14  2:27   68 1:15:50 19.7  1:06   35   46:33  7:31 2:42:31 
   62   1/3     104 Laura Roach             Lakeville          MN  24 F    91 36:16  2:13  2:37   90 1:20:15 18.6  1:18   15   42:59  6:56 2:43:23 
   63   2/5      21 Andrew Dabson           Maple Grove        MN  21 M    34 29:11  1:47  3:50   77 1:17:16 19.3  1:07   71   52:28  8:28 2:43:50 
   64   5/10     75 Kevin Knight            Marshall           MN  42 M    83 34:33  2:07  3:05   44 1:11:29 20.9  1:53   75   53:28  8:38 2:44:27 
   65   5/12     68 Kevin Johnson           Minneapolis        MN  47 M    73 33:26  2:03  4:30   50 1:12:40 20.5  1:21   73   52:43  8:31 2:44:37 
   66   6/12     43 Andrew Galbus           Mantorville        MN  46 M   108 39:42  2:26  2:52   29 1:09:03 21.6  1:36   64   51:32  8:19 2:44:43 
   67   6/10    120 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44 M    85 34:42  2:07  3:41   74 1:16:38 19.5  1:04   55   49:24  7:58 2:45:28 
   68   7/10     56 Bart Harvey             Lakeville          MN  40 M    86 35:07  2:09  2:40   46 1:11:46 20.8  2:23   80   54:16  8:46 2:46:10 
   69   2/2       7 Megan Beer              Owatonna           MN  34 F    76 33:32  2:03  2:52   79 1:17:58 19.1  1:42   61   50:09  8:06 2:46:11 
   70   1/3      97 Maiko Otsuka            Minneapolis        MN  25 F    45 30:26  1:52  3:35   99 1:21:05 18.4  2:56   53   48:55  7:54 2:46:55 
   71  12/18    383 Curt Lockman            Lakeville          MN  31 M    60 31:43  1:57  3:32   75 1:17:00 19.4  1:55   74   52:47  8:31 2:46:57 
   72   7/13    101 Jason Quinn             Winona             MN  37 M    29 28:41  1:45  2:20   91 1:20:19 18.6  1:04   84   55:07  8:54 2:47:30 
   73   1/2      87 Reva Moeller            Treasure Island    FL  52 F    78 33:43  2:04  3:23   94 1:20:39 18.5  1:09   56   49:31  8:00 2:48:23 
   74   6/9     259 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51 M    71 33:10  2:02  2:58   66 1:15:44 19.7  1:09   90   56:23  9:06 2:49:23 
   75   2/8      82 Melinda Macdonald       Plymouth           MN  36 F   116 41:28  2:32  2:10   69 1:15:51 19.7  1:17   59   49:50  8:03 2:50:34 
   76   7/12     69 Charles Julson          Bloomington        MN  47 M    53 31:06  1:54  4:16   88 1:19:43 18.7  1:35   82   54:21  8:46 2:50:58 
   77   7/9     134 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54 M   100 38:26  2:21  4:37   39 1:11:05 21.0  1:46   85   55:23  8:56 2:51:15 
   78   8/13    124 Adam Strom              St. Paul           MN  36 M    96 37:14  2:17  2:58   93 1:20:31 18.5  1:28   54   49:18  7:58 2:51:28 
   79   2/4      92 Linda Nichols           Eden Prairie       MN  48 F    72 33:24  2:03  3:15   84 1:19:09 18.8  1:54   78   53:50  8:41 2:51:30 
   80   3/8      33 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  35 F    77 33:37  2:03  2:12   97 1:20:48 18.5  1:30   76   53:46  8:41 2:51:51 
   81   3/4      88 Angela Morelli          Lakeville          MN  46 F    94 36:42  2:15  2:40   61 1:13:53 20.2  2:10   92   56:33  9:08 2:51:57 
   82  13/18     83 Lee Mallach             Minneapolis        MN  32 M    81 34:24  2:06  2:53   62 1:14:20 20.1  1:07  103   59:38  9:38 2:52:19 
   83   4/8      19 Camilla Crosby          Farmington         MN  36 F    65 32:19  1:59  3:01   86 1:19:30 18.8  1:41   88   55:56  9:02 2:52:24 
   84   9/13      9 Jeff Bent               Apple Valley       MN  37 M   112 40:24  2:28  3:59   71 1:16:17 19.5  2:05   60   49:52  8:03 2:52:36 
   85   8/10    131 Kevin Wartick           Lakeville          MN  44 M    79 34:20  2:06  3:36   78 1:17:39 19.2  1:42   91   56:29  9:07 2:53:44 
   86  10/13     50 Marshall Grange         Lakeville          MN  37 M    90 36:02  2:12  3:29   85 1:19:16 18.8  1:26   81   54:18  8:46 2:54:30 
   87   5/8     126 Elisa Tattar            Eagan              MN  38 F    68 32:30  1:59  3:18   82 1:19:05 18.9  1:41   97   58:31  9:27 2:55:02 
   88   8/12     64 Thomas Illg             Apple Valley       MN  46 M    82 34:28  2:07  4:24   95 1:20:42 18.5  0:50   87   55:38  8:59 2:56:01 
   89   6/8      81 Julie Lyles             Burnsville         MN  36 F    44 30:15  1:51  2:01  112 1:23:58 17.8  1:06  101   59:09  9:33 2:56:26 
   90   5/6     109 Chris Sandford          Rosemount          MN  45 M    49 30:37  1:52  2:44  111 1:23:53 17.8  1:21  100   58:35  9:27 2:57:07 
   91   2/3     115 Johanna Sehloff         Mankato            MN  21 F    97 37:25  2:17  4:08  107 1:23:22 17.9  0:46   66   51:56  8:23 2:57:34 
   92   3/5     135 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23 M   125 47:00  2:52  3:59   80 1:18:08 19.1  2:30   40   46:56  7:35 2:58:32 
   93  14/18     60 Ryan Hess               Andover            MN  31 M     7 25:00  1:32  2:40  110 1:23:46 17.8  2:11  117 1:04:58 10:29 2:58:32 
   94   1/1     119 Diane Shomper           Edina              MN  56 F   113 40:45  2:30  2:27   73 1:16:33 19.5  1:21   96   58:12  9:24 2:59:17 
   95   7/8     129 Angie Volk              Rogers             MN  36 F    98 37:35  2:18  3:01  104 1:22:28 18.1  1:02   86   55:30  8:58 2:59:35 
   96  15/18    218 Bryan Bellows           Farmington         MN  34 M    99 38:20  2:21  3:44  113 1:24:14 17.7  1:22   70   52:17  8:26 2:59:56 
   97   9/12     30 Patrick Egan            Mendota Heights    MN  47 M    50 30:42  1:53  2:29   87 1:19:42 18.7  1:53  120 1:05:41 10:36 3:00:25 
   98   9/10     51 Doug Grennan            Edina              MN  44 M   106 39:22  2:24  2:49   76 1:17:13 19.3  1:16  104   59:53  9:40 3:00:31 
   99   3/3      71 Robert Karasov          St Louis Park      MN  57 M   111 40:19  2:28  4:13  117 1:25:54 17.4  3:40   36   46:38  7:32 3:00:41 
  100   8/9     130 Daniel Walmsley         Eagan              MN  51 M   102 38:46  2:22  3:38  109 1:23:37 17.8  1:31   79   54:00  8:43 3:01:30 
  101   5/5     110 Justin Savstrom         Lakeville          MN  28 M    67 32:26  1:59  3:24   92 1:20:21 18.6  1:10  118 1:05:13 10:31 3:02:32 
  102  11/13     27 Andy Dybvig             Plymouth           MN  36 M   123 43:49  2:41  3:26  114 1:24:29 17.6  1:16   57   49:47  8:02 3:02:45 
  103   2/3      16 Christa Buhl            Bloomington        MN  25 F    40 30:04  1:50  3:37  122 1:30:02 16.6  1:03   98   58:33  9:27 3:03:16 
  104   3/8      24 Rachel Dehaan           Minneapolis        MN  44 F    80 34:23  2:06  3:59   67 1:15:45 19.7  2:00  121 1:08:12 11:00 3:04:17 
  105  12/13     40 Chad Franz              Eden Prairie       MN  36 M    64 32:14  1:58  3:31   81 1:18:42 18.9  1:13  124 1:09:15 11:11 3:04:54 
  106  16/18     14 Keenan Brown            Saint Paul         MN  30 M   115 41:15  2:31  4:23   64 1:15:14 19.8  5:08  108 1:00:24  9:45 3:06:22 
  107   8/8      36 Jane Fier               Prior Lake         MN  39 F   117 41:46  2:33  2:42  100 1:21:45 18.2  1:16  102   59:16  9:34 3:06:43 
  108  10/12     90 Mark Nazigian           Plymouth           MN  47 M   107 39:37  2:25  2:23  108 1:23:25 17.9  1:28  105   59:56  9:40 3:06:47 
  109   3/3      72 Renee Kaufman           Lakeville          MN  28 F    61 31:45  1:57  3:02  125 1:34:18 15.8  0:51   93   57:18  9:15 3:07:12 
  110   6/6      31 Matt Ekdahl             Minneapolis        MN  37 M   105 39:13  2:24  4:23   55 1:13:10 20.4  1:56  123 1:09:04 11:09 3:07:43 
  111  11/12    116 Todd Sellner            Farmington         MN  48 M    62 31:56  1:57  4:07  115 1:25:40 17.4  1:42  119 1:05:23 10:33 3:08:46 
  112  17/18    114 Brian Scott             Eagan              MN  31 M   120 43:13  2:39  3:42  103 1:22:24 18.1  2:00   95   57:42  9:19 3:08:58 
  113   4/5      74 Bradley Killins         Thunder Bay        ON  23 M                           89 1:19:53 18.7  3:00  114 1:03:52 10:18 3:09:31 
  114   4/8      98 Tracey Patterson        Lakeville          MN  42 F    87 35:38  2:11  3:58  118 1:27:03 17.1  2:47  106 1:00:08  9:42 3:09:33 
  115   4/4      13 Amy Bolduan             Woodbury           MN  46 F   109 39:53  2:26  4:48  119 1:27:49 17.0  2:13   94   57:41  9:19 3:12:22 
  116  13/13     10 Alan Bergman            Rogers             MN  39 M    74 33:26  2:03  4:46  121 1:29:55 16.6  1:48  116 1:04:14 10:22 3:14:07 
  117  18/18     28 Tim Edmonson            Apple Valley       MN  32 M   124 43:53  2:41  3:23   83 1:19:09 18.8  6:16  111 1:02:19 10:04 3:14:58 
  118   5/8     127 Sarah Turino            St. Paul           MN  43 F   103 38:47  2:22  2:54  120 1:29:33 16.6  1:32  112 1:02:34 10:06 3:15:20 
  119   6/8      96 Carol Osterhus          Minnetonka         MN  43 F    95 37:06  2:16  2:51  124 1:33:41 15.9  1:09  109 1:01:24  9:55 3:16:09 
  120  12/12    128 Michael Umphress        Woodbury           MN  47 M   122 43:48  2:41  4:19  102 1:22:16 18.1  2:39  113 1:03:34 10:16 3:16:34 
  121  10/10    139 Hoon Yu                 Farmington         MN  43 M   114 40:56  2:30  4:07  116 1:25:43 17.4  2:17  115 1:04:03 10:20 3:17:05 
  122   3/3      62 Christina Howell        Minneapolis        MN  24 F   101 38:29  2:21  3:37  123 1:31:52 16.2  1:06  110 1:02:12 10:02 3:17:15 
  123   9/9     403 Richard Meidl           Lakeville          MN  53 M   119 42:56  2:38  3:33  101 1:22:13 18.1  2:18  122 1:09:04 11:09 3:20:02 
  124   7/8      32 Pattie Ekman            West Concord       MN  44 F   104 39:11  2:24  4:08  105 1:22:34 18.1  1:53  126 1:14:47 12:04 3:22:30 
  125   5/5      47 Jeramy Girard           Northfield         MN  24 M   118 42:44  2:37  3:32  106 1:22:41 18.0  1:52  125 1:12:51 11:45 3:23:38 
  126   2/2      59 Denise Hess             Andover            MN  50 F    20 27:11  1:40  3:39  126 1:37:20 15.3  1:40  127 1:16:51 12:24 3:26:40 
  127   8/8      66 Charlotte Johnson       Burnsville         MN  42 F   126 50:05  3:04  5:30  127 1:37:52 15.2  2:21   63   51:02  8:14 3:26:48 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  145 Kelly                                            1 28:12  1:44  2:16    1 1:17:18 19.3  0:41    1   45:39  7:22 2:34:04 
           Ryan Kelly , Ryan Kelly , Adam Kelly                   
    2  144 Furious                                          2 35:18  2:10  1:36    2 1:22:57 18.0  0:37    2   48:58  7:54 2:49:24 
           Seth Parker , Tony Simanjuntaq , Zach Sand             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 50 is the new 40                                 2 27:50  1:42  1:28    1 1:17:13 19.3  0:34    1   42:39  6:53 2:29:43 
           Lynne Nelson , Lynne Schulz , Eileen Bonnert           
    2  164 Girl Power                                       1 25:27  1:34  1:19    3 1:19:57 18.6  0:35    2   44:22  7:10 2:31:38 
           Karin Yndestad , Suzanne Salcedo , Stephanie Boss      
    3  150 Tri for Wine                                     4 39:44  2:26  1:35    2 1:18:23 19.0  0:39    3   48:57  7:54 2:49:17 
           Lisa Kresky-Giffin , Jen Cockerill , Tamara Snyder     
    4  151 UPT360                                           3 36:09  2:13  1:35    4 1:21:29 18.3  0:31    4   50:36  8:10 2:50:19 
           Erin Colosimo , Sonya Rippe , Erin Krech               


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  146 Laker 50                                         2 28:30  1:45  1:44    2 1:07:16 22.2  0:35    3   50:58  8:14 2:29:01 
           Lisa Lair , Scott Lair , Dave Anderson                 
    2  148 SAOS #1 - Olympic                                1 25:00  1:32  1:13    1 1:01:40 24.2  0:34    7 1:06:47 10:47 2:35:12 
           Bradley Sipley , L. Pearce McCarty , Kristina Hermann  
    3  149 SAOS #2 - Olympic                                6 41:11  2:31  1:12    3 1:13:01 20.4  0:41    2   49:39  8:01 2:45:41 
           Eric Drake , Margarita Sevilla , Ned Tervola           
    4  141 Bemika                                           4 34:26  2:06  2:02    4 1:13:25 20.3  0:37    4   56:43  9:09 2:47:10 
           Beth Hukka , Michael Hukka , Kate Fullmer              
    5  147 onEders                                          3 29:02  1:47  1:28    7 1:46:36 14.0  0:38    1   46:57  7:35 3:04:39 
           Ben Smidt , Max Smidt , Sonja Smidt                    
    6  143 Fairview's Still Tri-ing                         7 48:30  2:58  1:49    5 1:14:31 20.0  0:36    5   59:33  9:37 3:04:57 
           Michelle Tucker , Raymond Gensinger , Andy Tucker      
    7  142 CJK                                              5 35:39  2:11  2:00    6 1:37:19 15.3  0:47    6   59:53  9:40 3:15:36 
           Katie Barthel , James Barthel , Carrie Kalvik          


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  25 Emma Donley             Burnsville         MN  18 F      2 32:38  2:00  3:07    2 1:30:36 16.5  1:04    1   29:53  4:50 2:37:16 
 162 Marc Tompkins           Apple Valley       MN  35 M                     4:21    1 1:12:25 20.6  1:30    2   48:34  7:50         
  44 Gregg Garretson         Laleville          MN  54 M      1 29:44  1:49  3:00                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tami Ritchie            Ankeny             IA  28 F   21:41  1:20 
    2 Kyle Serreyn            Lakeville          MN  21 M   23:43  1:27 
    3 Nate Sanders            Richfield          MN  29 M   23:44  1:27 
    4 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  34 F   24:00  1:28 
    5 Katherine Buhr          Minneapolis        MN  24 F   24:08  1:29 
    6 Dennis Dane             Golden Valley      MN  32 M   24:10  1:29 
    7 Ryan Hess               Andover            MN  31 M   25:00  1:32 
    8 Colin Finnegan          St. Paul           MN  16 M   25:01  1:32 
    9 Carole Weiland          Champlin           MN  41 F   25:11  1:33 
   10 John Weum               Eden Prairie       MN  52 M   25:22  1:33 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Mike Buenting           Chanhassen         MN  38 M 1:01:59 24.1 
    2 Cody Stadler            Minneapolis        MN  25 M 1:03:19 23.5 
    3 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30 M 1:03:20 23.5 
    4 Dennis Dane             Golden Valley      MN  32 M 1:03:20 23.5 
    5 Kyle Serreyn            Lakeville          MN  21 M 1:03:38 23.4 
    6 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  30 M 1:04:11 23.2 
    7 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31 M 1:04:24 23.2 
    8 Matt Perrine            Burnsville         MN  36 M 1:04:33 23.1 
    9 Michael Olson           Savage             MN  41 M 1:04:35 23.1 
   10 Charlie Roach           Lakeville          MN  54 M 1:04:42 23.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  30 M   36:18  5:52 
    2 Mike Buenting           Chanhassen         MN  38 M   36:34  5:54 
    3 Kyle Serreyn            Lakeville          MN  21 M   36:39  5:55 
    4 Dennis Dane             Golden Valley      MN  32 M   37:04  5:59 
    5 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30 M   38:43  6:15 
    6 Michael Olson           Savage             MN  41 M   40:28  6:32 
    7 Alex Polnaszek          La Crosse          WI  30 M   40:30  6:32 
    8 Greg Johnson            Hermantown         MN  39 M   41:12  6:39 
    9 David Barnes            Lakeville          MN  45 M   42:22  6:50 
   10 Greg Eslinger           West Fargo         ND  29 M   42:27  6:51 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  117 Kyle Serreyn            Lakeville          MN  21    1 23:43  1:27  1:30    5 1:03:38 23.4  0:30    3   36:39  5:55 2:05:58 
    2   22 Dennis Dane             Golden Valley      MN  32    3 24:10  1:29  1:21    4 1:03:20 23.5  0:38    4   37:04  5:59 2:06:32 
    3   15 Mike Buenting           Chanhassen         MN  38    5 26:41  1:38  1:58    1 1:01:59 24.1  0:40    2   36:34  5:54 2:07:51 
    4   76 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  30    6 27:39  1:42  1:28    6 1:04:11 23.2  0:42    1   36:18  5:52 2:10:17 
    5   94 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30    8 28:50  1:46  1:48    3 1:03:20 23.5  0:45    5   38:43  6:15 2:13:24 
    6  108 Nate Sanders            Richfield          MN  29    2 23:44  1:27  2:20    7 1:05:24 22.8  0:46    6   42:46  6:54 2:14:58 
    7  107 Erik Sanders            Phoenix            AZ  23    4 26:26  1:37  2:07    8 1:06:22 22.5  0:34    7   43:38  7:03 2:19:05 
    8  122 Cody Stadler            Minneapolis        MN  25    7 27:41  1:42  2:49    2 1:03:19 23.5  1:12    8   44:52  7:15 2:19:51 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  137 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  34    2 24:00  1:28  1:26    1 1:06:44 22.3  0:36    1   42:57  6:56 2:15:41 
    2  103 Tami Ritchie            Ankeny             IA  28    1 21:41  1:20  1:52    3 1:13:08 20.4  0:54    2   43:00  6:57 2:20:33 
    3  111 Katherine Schlaefer     Saint Paul         MN  34    4 26:18  1:37  1:51    2 1:11:15 20.9  0:49    3   45:26  7:20 2:25:36 
    4   17 Katherine Buhr          Minneapolis        MN  24    3 24:08  1:29  2:17    5 1:16:30 19.5  0:27    4   47:55  7:44 2:31:15 
    5   61 Angie Hop Mracek        Rosemount          MN  41    5 28:44  1:46  2:07    4 1:13:46 20.2  1:07    5   52:01  8:24 2:37:44 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Greg Eslinger           West Fargo         ND  29    1 27:10  1:40  2:59    2 1:09:03 21.6  1:36    1   42:27  6:51 2:23:14 
    2    8 Bill Benning            Lakeville          MN  50    6 32:31  1:59  1:57    1 1:06:17 22.5  0:54    2   52:10  8:25 2:33:48 
    3  132 Paul Watson             Farmington         MN  42    2 28:17  1:44  2:38    4 1:13:01 20.4  0:40    3   52:32  8:29 2:37:07 
    4   80 Bryan Logue             New Prague         MN  41    4 30:05  1:51  3:18    3 1:11:02 21.0  2:02    4   54:57  8:52 2:41:23 
    5  109 Chris Sandford          Rosemount          MN  45    5 30:37  1:52  2:44    6 1:23:53 17.8  1:21    5   58:35  9:27 2:57:07 
    6   31 Matt Ekdahl             Minneapolis        MN  37    7 39:13  2:24  4:23    5 1:13:10 20.4  1:56    6 1:09:04 11:09 3:07:43 
    7   44 Gregg Garretson         Laleville          MN  54    3 29:44  1:49  3:00                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   93 Michael Olson           Savage             MN  41   10 27:18  1:40  4:08    3 1:04:35 23.1  0:57    1   40:28  6:32 2:17:25 
    2   45 Edwing Gelvez           Minneapolis        MN  30    5 25:55  1:35  1:57    5 1:05:33 22.7  0:40    9   43:30  7:01 2:17:33 
    3   54 Brian Hanft             Nora Springs       IA  40    4 25:35  1:34  2:04    6 1:05:42 22.7  1:28   11   43:43  7:03 2:18:30 
    4  465 Charlie Roach           Lakeville          MN  54   31 31:19  1:55  2:13    4 1:04:42 23.0  1:21    6   42:35  6:53 2:22:07 
    5   67 Greg Johnson            Hermantown         MN  39   30 31:08  1:54  2:15   14 1:07:10 22.2  1:14    3   41:12  6:39 2:22:57 
    6   89 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  34    7 26:45  1:38  2:25   30 1:11:28 20.9  1:04    7   43:10  6:58 2:24:50 
    7  105 James Ross              Lakeville          MN  54   14 28:46  1:46  2:15   10 1:06:51 22.3  1:10   17   46:00  7:26 2:25:00 
    8  100 Alex Polnaszek          La Crosse          WI  30   27 30:59  1:54  2:19   25 1:10:30 21.1  0:56    2   40:30  6:32 2:25:13 
    9   52 Chris Gulbrandson       Minneapolis        MN  33   33 31:34  1:56  2:55   15 1:07:14 22.2  0:57   10   43:42  7:03 2:26:19 
   10  112 Thomas Schmidt          Elko               MN  40    9 27:14  1:40  2:47   13 1:07:07 22.2  1:26   32   48:22  7:48 2:26:54 
   11   95 Luke Oscarson           New Richmond       WI  26   19 29:38  1:49  2:01   17 1:08:33 21.8  1:12   14   45:38  7:22 2:27:00 
   12    2 Andy Akason             Rosemount          MN  21   11 27:41  1:42  2:42   24 1:10:07 21.3  1:14   13   45:29  7:21 2:27:11 
   13   86 Brian Mitchell          Plymouth           MN  49    6 26:24  1:37  2:41   20 1:09:03 21.6  1:15   35   48:46  7:52 2:28:07 
   14   49 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31   21 30:09  1:51  2:31    1 1:04:24 23.2  1:20   39   49:49  8:02 2:28:11 
   15  163 Kerry Yndestad          Rosemount          MN  51   15 28:57  1:46  1:56   23 1:10:01 21.3  0:51   23   46:54  7:34 2:28:38 
   16    5 David Barnes            Lakeville          MN  45   18 29:36  1:49  3:06   40 1:13:14 20.4  1:01    4   42:22  6:50 2:29:17 
   17   99 Matt Perrine            Burnsville         MN  36   53 35:50  2:12  2:36    2 1:04:33 23.1  1:02   15   45:40  7:22 2:29:38 
   18   85 Patrick McMorrow        Bloomington        MN  65    8 27:08  1:40  2:54   21 1:09:54 21.3  1:06   34   48:44  7:52 2:29:44 
   19   26 Nick Duchateau          Rochester          MN  33   29 31:08  1:54  2:09   22 1:09:55 21.3  1:09   16   45:57  7:25 2:30:17 
   20   20 Anthony Cullen          Shakopee           MN  32   22 30:33  1:52  2:56   18 1:08:45 21.7  1:06   26   47:18  7:38 2:30:37 
   21    3 Erik Anderson           Eagan              MN  26   36 32:11  1:58  2:02   16 1:07:54 22.0  1:20   25   47:15  7:38 2:30:41 
   22  121 Tom Sorenson            Shakopee           MN  39   17 29:29  1:48  2:15   32 1:11:45 20.8  0:58   28   47:45  7:43 2:32:11 
   23  113 Matthew Schultz         Winona             MN  39   44 33:32  2:03  2:22   38 1:12:56 20.4  1:06    5   42:30  6:52 2:32:23 
   24   78 David Leard             Rosemount          MN  48   26 30:45  1:53  1:58   28 1:11:19 20.9  0:45   31   48:18  7:48 2:33:03 
   25   91 Brandon Newman          Minnetonka         MN  33   32 31:26  1:55  2:22   34 1:12:03 20.7  0:47   19   46:32  7:31 2:33:09 
   26   79 Matthew Lilla           Lakeville          MN  31   52 35:45  2:11  2:38    9 1:06:33 22.4  0:49   30   48:15  7:47 2:33:58 
   27   46 Jason Gerard            Hugo               MN  38   38 32:22  1:59  2:13   39 1:13:03 20.4  1:22   18   46:19  7:29 2:35:16 
   28   55 Adam Harrington         New Brighton       MN  28   40 33:10  2:02  3:14   26 1:10:41 21.1  1:33   27   47:25  7:39 2:36:01 
   29   42 John Fristik            Stillwater         MN  59   12 27:51  1:42  3:30   29 1:11:24 20.9  1:29   44   51:56  8:23 2:36:08 
   30  136 John Weum               Eden Prairie       MN  52    3 25:22  1:33  2:30   43 1:13:49 20.2  0:52   50   53:50  8:41 2:36:22 
   31   57 Erich Heneke            Stewartville       MN  33   72 43:46  2:41  2:32    7 1:05:54 22.6  1:16    8   43:28  7:01 2:36:55 
   32   37 Colin Finnegan          St. Paul           MN  16    2 25:01  1:32  2:48   65 1:20:45 18.5  0:42   29   47:52  7:44 2:37:06 
   33   11 Eric Bergstrom          New Hope           MN  35   24 30:37  1:52  2:36   35 1:12:12 20.7  1:21   43   51:43  8:21 2:38:26 
   34  161 Jon Ruiz                Inver Grove Height MN  41   64 40:11  2:27  4:08   11 1:06:54 22.3  1:50   22   46:43  7:32 2:39:43 
   35   39 Chris Foster            West St. Paul      MN  28   20 29:59  1:50  2:12   12 1:06:54 22.3  1:02   65 1:00:14  9:43 2:40:19 
   36    6 Matt Beckett            Bloomington        MN  31   55 36:16  2:13  4:12   42 1:13:46 20.2  1:37   12   45:09  7:17 2:40:59 
   37  125 Peter Tabor             Minneapolis        MN  55   23 30:36  1:52  4:12    8 1:06:10 22.5  2:08   61   58:33  9:27 2:41:35 
   38   35 Chris Fennewald         Jefferson City     MO  50   49 34:41  2:07  2:30   41 1:13:15 20.4  0:55   41   50:20  8:07 2:41:39 
   39   58 Darrel Henry            Murdock            MN  46   56 36:37  2:14  2:27   47 1:15:50 19.7  1:06   20   46:33  7:31 2:42:31 
   40   21 Andrew Dabson           Maple Grove        MN  21   16 29:11  1:47  3:50   52 1:17:16 19.3  1:07   46   52:28  8:28 2:43:50 
   41   75 Kevin Knight            Marshall           MN  42   48 34:33  2:07  3:05   31 1:11:29 20.9  1:53   49   53:28  8:38 2:44:27 
   42   68 Kevin Johnson           Minneapolis        MN  47   42 33:26  2:03  4:30   37 1:12:40 20.5  1:21   47   52:43  8:31 2:44:37 
   43   43 Andrew Galbus           Mantorville        MN  46   63 39:42  2:26  2:52   19 1:09:03 21.6  1:36   42   51:32  8:19 2:44:43 
   44  120 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44   50 34:42  2:07  3:41   49 1:16:38 19.5  1:04   37   49:24  7:58 2:45:28 
   45   56 Bart Harvey             Lakeville          MN  40   51 35:07  2:09  2:40   33 1:11:46 20.8  2:23   52   54:16  8:46 2:46:10 
   46  383 Curt Lockman            Lakeville          MN  31   34 31:43  1:57  3:32   50 1:17:00 19.4  1:55   48   52:47  8:31 2:46:57 
   47  101 Jason Quinn             Winona             MN  37   13 28:41  1:45  2:20   61 1:20:19 18.6  1:04   55   55:07  8:54 2:47:30 
   48  259 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51   41 33:10  2:02  2:58   46 1:15:44 19.7  1:09   58   56:23  9:06 2:49:23 
   49   69 Charles Julson          Bloomington        MN  47   28 31:06  1:54  4:16   59 1:19:43 18.7  1:35   54   54:21  8:46 2:50:58 
   50  134 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54   59 38:26  2:21  4:37   27 1:11:05 21.0  1:46   56   55:23  8:56 2:51:15 
   51  124 Adam Strom              St. Paul           MN  36   57 37:14  2:17  2:58   63 1:20:31 18.5  1:28   36   49:18  7:58 2:51:28 
   52   83 Lee Mallach             Minneapolis        MN  32   46 34:24  2:06  2:53   44 1:14:20 20.1  1:07   62   59:38  9:38 2:52:19 
   53    9 Jeff Bent               Apple Valley       MN  37   66 40:24  2:28  3:59   48 1:16:17 19.5  2:05   40   49:52  8:03 2:52:36 
   54  131 Kevin Wartick           Lakeville          MN  44   45 34:20  2:06  3:36   53 1:17:39 19.2  1:42   59   56:29  9:07 2:53:44 
   55   50 Marshall Grange         Lakeville          MN  37   54 36:02  2:12  3:29   57 1:19:16 18.8  1:26   53   54:18  8:46 2:54:30 
   56   64 Thomas Illg             Apple Valley       MN  46   47 34:28  2:07  4:24   64 1:20:42 18.5  0:50   57   55:38  8:59 2:56:01 
   57  135 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23   76 47:00  2:52  3:59   54 1:18:08 19.1  2:30   24   46:56  7:35 2:58:32 
   58   60 Ryan Hess               Andover            MN  31    1 25:00  1:32  2:40   72 1:23:46 17.8  2:11   72 1:04:58 10:29 2:58:32 
   59  218 Bryan Bellows           Farmington         MN  34   58 38:20  2:21  3:44   73 1:24:14 17.7  1:22   45   52:17  8:26 2:59:56 
   60   30 Patrick Egan            Mendota Heights    MN  47   25 30:42  1:53  2:29   58 1:19:42 18.7  1:53   75 1:05:41 10:36 3:00:25 
   61   51 Doug Grennan            Edina              MN  44   61 39:22  2:24  2:49   51 1:17:13 19.3  1:16   63   59:53  9:40 3:00:31 
   62   71 Robert Karasov          St Louis Park      MN  57   65 40:19  2:28  4:13   77 1:25:54 17.4  3:40   21   46:38  7:32 3:00:41 
   63  130 Daniel Walmsley         Eagan              MN  51   60 38:46  2:22  3:38   71 1:23:37 17.8  1:31   51   54:00  8:43 3:01:30 
   64  110 Justin Savstrom         Lakeville          MN  28   39 32:26  1:59  3:24   62 1:20:21 18.6  1:10   73 1:05:13 10:31 3:02:32 
   65   27 Andy Dybvig             Plymouth           MN  36   74 43:49  2:41  3:26   74 1:24:29 17.6  1:16   38   49:47  8:02 3:02:45 
   66   40 Chad Franz              Eden Prairie       MN  36   37 32:14  1:58  3:31   55 1:18:42 18.9  1:13   77 1:09:15 11:11 3:04:54 
   67   14 Keenan Brown            Saint Paul         MN  30   68 41:15  2:31  4:23   45 1:15:14 19.8  5:08   66 1:00:24  9:45 3:06:22 
   68   90 Mark Nazigian           Plymouth           MN  47   62 39:37  2:25  2:23   70 1:23:25 17.9  1:28   64   59:56  9:40 3:06:47 
   69  116 Todd Sellner            Farmington         MN  48   35 31:56  1:57  4:07   75 1:25:40 17.4  1:42   74 1:05:23 10:33 3:08:46 
   70  114 Brian Scott             Eagan              MN  31   71 43:13  2:39  3:42   68 1:22:24 18.1  2:00   60   57:42  9:19 3:08:58 
   71   74 Bradley Killins         Thunder Bay        ON  23                          60 1:19:53 18.7  3:00   69 1:03:52 10:18 3:09:31 
   72   10 Alan Bergman            Rogers             MN  39   43 33:26  2:03  4:46   78 1:29:55 16.6  1:48   71 1:04:14 10:22 3:14:07 
   73   28 Tim Edmonson            Apple Valley       MN  32   75 43:53  2:41  3:23   56 1:19:09 18.8  6:16   67 1:02:19 10:04 3:14:58 
   74  128 Michael Umphress        Woodbury           MN  47   73 43:48  2:41  4:19   67 1:22:16 18.1  2:39   68 1:03:34 10:16 3:16:34 
   75  139 Hoon Yu                 Farmington         MN  43   67 40:56  2:30  4:07   76 1:25:43 17.4  2:17   70 1:04:03 10:20 3:17:05 
   76  403 Richard Meidl           Lakeville          MN  53   70 42:56  2:38  3:33   66 1:22:13 18.1  2:18   76 1:09:04 11:09 3:20:02 
   77   47 Jeramy Girard           Northfield         MN  24   69 42:44  2:37  3:32   69 1:22:41 18.0  1:52   78 1:12:51 11:45 3:23:38 
   78  162 Marc Tompkins           Apple Valley       MN  35                   4:21   36 1:12:25 20.6  1:30   33   48:34  7:50         

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  118 Tracy Serreyn           Lakeville          MN  48    6 30:12  1:51  1:50    1 1:12:35 20.5  1:05    5   46:59  7:35 2:32:39 
    2    1 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  36    4 29:32  1:49  2:16    3 1:15:03 19.9  0:49    4   46:47  7:33 2:34:25 
    3   41 Catherine Fredrick      Farmington         MN  34    9 31:16  1:55  2:20    7 1:15:54 19.6  1:19    3   45:37  7:22 2:36:24 
    4   77 Shelly Larson           Lakeville          MN  42    3 28:19  1:44  2:55   16 1:20:53 18.4  0:40    2   44:00  7:06 2:36:44 
    5  133 Carole Weiland          Champlin           MN  41    1 25:11  1:33  2:52    4 1:15:20 19.8  1:25   16   55:57  9:02 2:40:42 
    6  104 Laura Roach             Lakeville          MN  24   19 36:16  2:13  2:37   13 1:20:15 18.6  1:18    1   42:59  6:56 2:43:23 
    7    7 Megan Beer              Owatonna           MN  34   14 33:32  2:03  2:52    9 1:17:58 19.1  1:42    9   50:09  8:06 2:46:11 
    8   97 Maiko Otsuka            Minneapolis        MN  25    8 30:26  1:52  3:35   17 1:21:05 18.4  2:56    6   48:55  7:54 2:46:55 
    9   87 Reva Moeller            Treasure Island    FL  52   16 33:43  2:04  3:23   14 1:20:39 18.5  1:09    7   49:31  8:00 2:48:23 
   10   82 Melinda Macdonald       Plymouth           MN  36   29 41:28  2:32  2:10    6 1:15:51 19.7  1:17    8   49:50  8:03 2:50:34 
   11   92 Linda Nichols           Eden Prairie       MN  48   13 33:24  2:03  3:15   11 1:19:09 18.8  1:54   13   53:50  8:41 2:51:30 
   12   33 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  35   15 33:37  2:03  2:12   15 1:20:48 18.5  1:30   12   53:46  8:41 2:51:51 
   13   88 Angela Morelli          Lakeville          MN  46   20 36:42  2:15  2:40    2 1:13:53 20.2  2:10   17   56:33  9:08 2:51:57 
   14   19 Camilla Crosby          Farmington         MN  36   11 32:19  1:59  3:01   12 1:19:30 18.8  1:41   15   55:56  9:02 2:52:24 
   15  126 Elisa Tattar            Eagan              MN  38   12 32:30  1:59  3:18   10 1:19:05 18.9  1:41   21   58:31  9:27 2:55:02 
   16   81 Julie Lyles             Burnsville         MN  36    7 30:15  1:51  2:01   22 1:23:58 17.8  1:06   23   59:09  9:33 2:56:26 
   17  115 Johanna Sehloff         Mankato            MN  21   22 37:25  2:17  4:08   21 1:23:22 17.9  0:46   11   51:56  8:23 2:57:34 
   18  119 Diane Shomper           Edina              MN  56   28 40:45  2:30  2:27    8 1:16:33 19.5  1:21   20   58:12  9:24 2:59:17 
   19  129 Angie Volk              Rogers             MN  36   23 37:35  2:18  3:01   19 1:22:28 18.1  1:02   14   55:30  8:58 2:59:35 
   20   16 Christa Buhl            Bloomington        MN  25    5 30:04  1:50  3:37   26 1:30:02 16.6  1:03   22   58:33  9:27 3:03:16 
   21   24 Rachel Dehaan           Minneapolis        MN  44   17 34:23  2:06  3:59    5 1:15:45 19.7  2:00   29 1:08:12 11:00 3:04:17 
   22   36 Jane Fier               Prior Lake         MN  39   30 41:46  2:33  2:42   18 1:21:45 18.2  1:16   24   59:16  9:34 3:06:43 
   23   72 Renee Kaufman           Lakeville          MN  28   10 31:45  1:57  3:02   29 1:34:18 15.8  0:51   18   57:18  9:15 3:07:12 
   24   98 Tracey Patterson        Lakeville          MN  42   18 35:38  2:11  3:58   23 1:27:03 17.1  2:47   25 1:00:08  9:42 3:09:33 
   25   13 Amy Bolduan             Woodbury           MN  46   27 39:53  2:26  4:48   24 1:27:49 17.0  2:13   19   57:41  9:19 3:12:22 
   26  127 Sarah Turino            St. Paul           MN  43   25 38:47  2:22  2:54   25 1:29:33 16.6  1:32   28 1:02:34 10:06 3:15:20 
   27   96 Carol Osterhus          Minnetonka         MN  43   21 37:06  2:16  2:51   28 1:33:41 15.9  1:09   26 1:01:24  9:55 3:16:09 
   28   62 Christina Howell        Minneapolis        MN  24   24 38:29  2:21  3:37   27 1:31:52 16.2  1:06   27 1:02:12 10:02 3:17:15 
   29   32 Pattie Ekman            West Concord       MN  44   26 39:11  2:24  4:08   20 1:22:34 18.1  1:53   30 1:14:47 12:04 3:22:30 
   30   59 Denise Hess             Andover            MN  50    2 27:11  1:40  3:39   30 1:37:20 15.3  1:40   31 1:16:51 12:24 3:26:40 
   31   66 Charlotte Johnson       Burnsville         MN  42   31 50:05  3:04  5:30   31 1:37:52 15.2  2:21   10   51:02  8:14 3:26:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   37 Colin Finnegan          St. Paul           MN  16    1 25:01  1:32  2:48    1 1:20:45 18.5  0:42    1   47:52  7:44 2:37:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Andy Akason             Rosemount          MN  21    1 27:41  1:42  2:42    1 1:10:07 21.3  1:14    1   45:29  7:21 2:27:11 
    2   21 Andrew Dabson           Maple Grove        MN  21    2 29:11  1:47  3:50    2 1:17:16 19.3  1:07    3   52:28  8:28 2:43:50 
    3  135 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23    4 47:00  2:52  3:59    3 1:18:08 19.1  2:30    2   46:56  7:35 2:58:32 
    4   74 Bradley Killins         Thunder Bay        ON  23                           4 1:19:53 18.7  3:00    4 1:03:52 10:18 3:09:31 
    5   47 Jeramy Girard           Northfield         MN  24    3 42:44  2:37  3:32    5 1:22:41 18.0  1:52    5 1:12:51 11:45 3:23:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  104 Laura Roach             Lakeville          MN  24    1 36:16  2:13  2:37    1 1:20:15 18.6  1:18    1   42:59  6:56 2:43:23 
    2  115 Johanna Sehloff         Mankato            MN  21    2 37:25  2:17  4:08    2 1:23:22 17.9  0:46    2   51:56  8:23 2:57:34 
    3   62 Christina Howell        Minneapolis        MN  24    3 38:29  2:21  3:37    3 1:31:52 16.2  1:06    3 1:02:12 10:02 3:17:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   95 Luke Oscarson           New Richmond       WI  26    1 29:38  1:49  2:01    3 1:08:33 21.8  1:12    1   45:38  7:22 2:27:00 
    2    3 Erik Anderson           Eagan              MN  26    3 32:11  1:58  2:02    2 1:07:54 22.0  1:20    2   47:15  7:38 2:30:41 
    3   55 Adam Harrington         New Brighton       MN  28    5 33:10  2:02  3:14    4 1:10:41 21.1  1:33    3   47:25  7:39 2:36:01 
    4   39 Chris Foster            West St. Paul      MN  28    2 29:59  1:50  2:12    1 1:06:54 22.3  1:02    4 1:00:14  9:43 2:40:19 
    5  110 Justin Savstrom         Lakeville          MN  28    4 32:26  1:59  3:24    5 1:20:21 18.6  1:10    5 1:05:13 10:31 3:02:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   97 Maiko Otsuka            Minneapolis        MN  25    2 30:26  1:52  3:35    1 1:21:05 18.4  2:56    1   48:55  7:54 2:46:55 
    2   16 Christa Buhl            Bloomington        MN  25    1 30:04  1:50  3:37    2 1:30:02 16.6  1:03    3   58:33  9:27 3:03:16 
    3   72 Renee Kaufman           Lakeville          MN  28    3 31:45  1:57  3:02    3 1:34:18 15.8  0:51    2   57:18  9:15 3:07:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Edwing Gelvez           Minneapolis        MN  30    2 25:55  1:35  1:57    2 1:05:33 22.7  0:40    4   43:30  7:01 2:17:33 
    2   89 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  34    3 26:45  1:38  2:25    9 1:11:28 20.9  1:04    2   43:10  6:58 2:24:50 
    3  100 Alex Polnaszek          La Crosse          WI  30    6 30:59  1:54  2:19    8 1:10:30 21.1  0:56    1   40:30  6:32 2:25:13 
    4   52 Chris Gulbrandson       Minneapolis        MN  33    9 31:34  1:56  2:55    5 1:07:14 22.2  0:57    5   43:42  7:03 2:26:19 
    5   49 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31    4 30:09  1:51  2:31    1 1:04:24 23.2  1:20   11   49:49  8:02 2:28:11 
    6   26 Nick Duchateau          Rochester          MN  33    7 31:08  1:54  2:09    7 1:09:55 21.3  1:09    7   45:57  7:25 2:30:17 
    7   20 Anthony Cullen          Shakopee           MN  32    5 30:33  1:52  2:56    6 1:08:45 21.7  1:06    9   47:18  7:38 2:30:37 
    8   91 Brandon Newman          Minnetonka         MN  33    8 31:26  1:55  2:22   10 1:12:03 20.7  0:47    8   46:32  7:31 2:33:09 
    9   79 Matthew Lilla           Lakeville          MN  31   12 35:45  2:11  2:38    4 1:06:33 22.4  0:49   10   48:15  7:47 2:33:58 
   10   57 Erich Heneke            Stewartville       MN  33   17 43:46  2:41  2:32    3 1:05:54 22.6  1:16    3   43:28  7:01 2:36:55 
   11    6 Matt Beckett            Bloomington        MN  31   13 36:16  2:13  4:12   11 1:13:46 20.2  1:37    6   45:09  7:17 2:40:59 
   12  383 Curt Lockman            Lakeville          MN  31   10 31:43  1:57  3:32   14 1:17:00 19.4  1:55   13   52:47  8:31 2:46:57 
   13   83 Lee Mallach             Minneapolis        MN  32   11 34:24  2:06  2:53   12 1:14:20 20.1  1:07   15   59:38  9:38 2:52:19 
   14   60 Ryan Hess               Andover            MN  31    1 25:00  1:32  2:40   17 1:23:46 17.8  2:11   18 1:04:58 10:29 2:58:32 
   15  218 Bryan Bellows           Farmington         MN  34   14 38:20  2:21  3:44   18 1:24:14 17.7  1:22   12   52:17  8:26 2:59:56 
   16   14 Keenan Brown            Saint Paul         MN  30   15 41:15  2:31  4:23   13 1:15:14 19.8  5:08   16 1:00:24  9:45 3:06:22 
   17  114 Brian Scott             Eagan              MN  31   16 43:13  2:39  3:42   16 1:22:24 18.1  2:00   14   57:42  9:19 3:08:58 
   18   28 Tim Edmonson            Apple Valley       MN  32   18 43:53  2:41  3:23   15 1:19:09 18.8  6:16   17 1:02:19 10:04 3:14:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   41 Catherine Fredrick      Farmington         MN  34    1 31:16  1:55  2:20    1 1:15:54 19.6  1:19    1   45:37  7:22 2:36:24 
    2    7 Megan Beer              Owatonna           MN  34    2 33:32  2:03  2:52    2 1:17:58 19.1  1:42    2   50:09  8:06 2:46:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Greg Johnson            Hermantown         MN  39    4 31:08  1:54  2:15    2 1:07:10 22.2  1:14    1   41:12  6:39 2:22:57 
    2   99 Matt Perrine            Burnsville         MN  36    9 35:50  2:12  2:36    1 1:04:33 23.1  1:02    3   45:40  7:22 2:29:38 
    3  121 Tom Sorenson            Shakopee           MN  39    2 29:29  1:48  2:15    3 1:11:45 20.8  0:58    5   47:45  7:43 2:32:11 
    4  113 Matthew Schultz         Winona             MN  39    8 33:32  2:03  2:22    6 1:12:56 20.4  1:06    2   42:30  6:52 2:32:23 
    5   46 Jason Gerard            Hugo               MN  38    6 32:22  1:59  2:13    7 1:13:03 20.4  1:22    4   46:19  7:29 2:35:16 
    6   11 Eric Bergstrom          New Hope           MN  35    3 30:37  1:52  2:36    4 1:12:12 20.7  1:21   10   51:43  8:21 2:38:26 
    7  101 Jason Quinn             Winona             MN  37    1 28:41  1:45  2:20   11 1:20:19 18.6  1:04   12   55:07  8:54 2:47:30 
    8  124 Adam Strom              St. Paul           MN  36   11 37:14  2:17  2:58   12 1:20:31 18.5  1:28    7   49:18  7:58 2:51:28 
    9    9 Jeff Bent               Apple Valley       MN  37   12 40:24  2:28  3:59    8 1:16:17 19.5  2:05    9   49:52  8:03 2:52:36 
   10   50 Marshall Grange         Lakeville          MN  37   10 36:02  2:12  3:29   10 1:19:16 18.8  1:26   11   54:18  8:46 2:54:30 
   11   27 Andy Dybvig             Plymouth           MN  36   13 43:49  2:41  3:26   13 1:24:29 17.6  1:16    8   49:47  8:02 3:02:45 
   12   40 Chad Franz              Eden Prairie       MN  36    5 32:14  1:58  3:31    9 1:18:42 18.9  1:13   14 1:09:15 11:11 3:04:54 
   13   10 Alan Bergman            Rogers             MN  39    7 33:26  2:03  4:46   14 1:29:55 16.6  1:48   13 1:04:14 10:22 3:14:07 
   14  162 Marc Tompkins           Apple Valley       MN  35                   4:21    5 1:12:25 20.6  1:30    6   48:34  7:50         

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  36    1 29:32  1:49  2:16    1 1:15:03 19.9  0:49    1   46:47  7:33 2:34:25 
    2   82 Melinda Macdonald       Plymouth           MN  36    7 41:28  2:32  2:10    2 1:15:51 19.7  1:17    2   49:50  8:03 2:50:34 
    3   33 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  35    5 33:37  2:03  2:12    5 1:20:48 18.5  1:30    3   53:46  8:41 2:51:51 
    4   19 Camilla Crosby          Farmington         MN  36    3 32:19  1:59  3:01    4 1:19:30 18.8  1:41    5   55:56  9:02 2:52:24 
    5  126 Elisa Tattar            Eagan              MN  38    4 32:30  1:59  3:18    3 1:19:05 18.9  1:41    6   58:31  9:27 2:55:02 
    6   81 Julie Lyles             Burnsville         MN  36    2 30:15  1:51  2:01    8 1:23:58 17.8  1:06    7   59:09  9:33 2:56:26 
    7  129 Angie Volk              Rogers             MN  36    6 37:35  2:18  3:01    7 1:22:28 18.1  1:02    4   55:30  8:58 2:59:35 
    8   36 Jane Fier               Prior Lake         MN  39    8 41:46  2:33  2:42    6 1:21:45 18.2  1:16    8   59:16  9:34 3:06:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   93 Michael Olson           Savage             MN  41    3 27:18  1:40  4:08    1 1:04:35 23.1  0:57    1   40:28  6:32 2:17:25 
    2   54 Brian Hanft             Nora Springs       IA  40    1 25:35  1:34  2:04    2 1:05:42 22.7  1:28    2   43:43  7:03 2:18:30 
    3  112 Thomas Schmidt          Elko               MN  40    2 27:14  1:40  2:47    4 1:07:07 22.2  1:26    4   48:22  7:48 2:26:54 
    4  161 Jon Ruiz                Inver Grove Height MN  41    9 40:11  2:27  4:08    3 1:06:54 22.3  1:50    3   46:43  7:32 2:39:43 
    5   75 Kevin Knight            Marshall           MN  42    5 34:33  2:07  3:05    5 1:11:29 20.9  1:53    6   53:28  8:38 2:44:27 
    6  120 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44    6 34:42  2:07  3:41    7 1:16:38 19.5  1:04    5   49:24  7:58 2:45:28 
    7   56 Bart Harvey             Lakeville          MN  40    7 35:07  2:09  2:40    6 1:11:46 20.8  2:23    7   54:16  8:46 2:46:10 
    8  131 Kevin Wartick           Lakeville          MN  44    4 34:20  2:06  3:36    9 1:17:39 19.2  1:42    8   56:29  9:07 2:53:44 
    9   51 Doug Grennan            Edina              MN  44    8 39:22  2:24  2:49    8 1:17:13 19.3  1:16    9   59:53  9:40 3:00:31 
   10  139 Hoon Yu                 Farmington         MN  43   10 40:56  2:30  4:07   10 1:25:43 17.4  2:17   10 1:04:03 10:20 3:17:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   77 Shelly Larson           Lakeville          MN  42    2 28:19  1:44  2:55    3 1:20:53 18.4  0:40    1   44:00  7:06 2:36:44 
    2  133 Carole Weiland          Champlin           MN  41    1 25:11  1:33  2:52    1 1:15:20 19.8  1:25    3   55:57  9:02 2:40:42 
    3   24 Rachel Dehaan           Minneapolis        MN  44    3 34:23  2:06  3:59    2 1:15:45 19.7  2:00    7 1:08:12 11:00 3:04:17 
    4   98 Tracey Patterson        Lakeville          MN  42    4 35:38  2:11  3:58    5 1:27:03 17.1  2:47    4 1:00:08  9:42 3:09:33 
    5  127 Sarah Turino            St. Paul           MN  43    6 38:47  2:22  2:54    6 1:29:33 16.6  1:32    6 1:02:34 10:06 3:15:20 
    6   96 Carol Osterhus          Minnetonka         MN  43    5 37:06  2:16  2:51    7 1:33:41 15.9  1:09    5 1:01:24  9:55 3:16:09 
    7   32 Pattie Ekman            West Concord       MN  44    7 39:11  2:24  4:08    4 1:22:34 18.1  1:53    8 1:14:47 12:04 3:22:30 
    8   66 Charlotte Johnson       Burnsville         MN  42    8 50:05  3:04  5:30    8 1:37:52 15.2  2:21    2   51:02  8:14 3:26:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   86 Brian Mitchell          Plymouth           MN  49    1 26:24  1:37  2:41    2 1:09:03 21.6  1:15    4   48:46  7:52 2:28:07 
    2    5 David Barnes            Lakeville          MN  45    2 29:36  1:49  3:06    5 1:13:14 20.4  1:01    1   42:22  6:50 2:29:17 
    3   78 David Leard             Rosemount          MN  48    4 30:45  1:53  1:58    3 1:11:19 20.9  0:45    3   48:18  7:48 2:33:03 
    4   58 Darrel Henry            Murdock            MN  46    9 36:37  2:14  2:27    6 1:15:50 19.7  1:06    2   46:33  7:31 2:42:31 
    5   68 Kevin Johnson           Minneapolis        MN  47    7 33:26  2:03  4:30    4 1:12:40 20.5  1:21    6   52:43  8:31 2:44:37 
    6   43 Andrew Galbus           Mantorville        MN  46   11 39:42  2:26  2:52    1 1:09:03 21.6  1:36    5   51:32  8:19 2:44:43 
    7   69 Charles Julson          Bloomington        MN  47    5 31:06  1:54  4:16    8 1:19:43 18.7  1:35    7   54:21  8:46 2:50:58 
    8   64 Thomas Illg             Apple Valley       MN  46    8 34:28  2:07  4:24    9 1:20:42 18.5  0:50    8   55:38  8:59 2:56:01 
    9   30 Patrick Egan            Mendota Heights    MN  47    3 30:42  1:53  2:29    7 1:19:42 18.7  1:53   12 1:05:41 10:36 3:00:25 
   10   90 Mark Nazigian           Plymouth           MN  47   10 39:37  2:25  2:23   11 1:23:25 17.9  1:28    9   59:56  9:40 3:06:47 
   11  116 Todd Sellner            Farmington         MN  48    6 31:56  1:57  4:07   12 1:25:40 17.4  1:42   11 1:05:23 10:33 3:08:46 
   12  128 Michael Umphress        Woodbury           MN  47   12 43:48  2:41  4:19   10 1:22:16 18.1  2:39   10 1:03:34 10:16 3:16:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  118 Tracy Serreyn           Lakeville          MN  48    1 30:12  1:51  1:50    1 1:12:35 20.5  1:05    1   46:59  7:35 2:32:39 
    2   92 Linda Nichols           Eden Prairie       MN  48    2 33:24  2:03  3:15    3 1:19:09 18.8  1:54    2   53:50  8:41 2:51:30 
    3   88 Angela Morelli          Lakeville          MN  46    3 36:42  2:15  2:40    2 1:13:53 20.2  2:10    3   56:33  9:08 2:51:57 
    4   13 Amy Bolduan             Woodbury           MN  46    4 39:53  2:26  4:48    4 1:27:49 17.0  2:13    4   57:41  9:19 3:12:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  465 Charlie Roach           Lakeville          MN  54    4 31:19  1:55  2:13    1 1:04:42 23.0  1:21    1   42:35  6:53 2:22:07 
    2  105 James Ross              Lakeville          MN  54    2 28:46  1:46  2:15    2 1:06:51 22.3  1:10    2   46:00  7:26 2:25:00 
    3  163 Kerry Yndestad          Rosemount          MN  51    3 28:57  1:46  1:56    3 1:10:01 21.3  0:51    3   46:54  7:34 2:28:38 
    4  136 John Weum               Eden Prairie       MN  52    1 25:22  1:33  2:30    6 1:13:49 20.2  0:52    5   53:50  8:41 2:36:22 
    5   35 Chris Fennewald         Jefferson City     MO  50    6 34:41  2:07  2:30    5 1:13:15 20.4  0:55    4   50:20  8:07 2:41:39 
    6  259 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51    5 33:10  2:02  2:58    7 1:15:44 19.7  1:09    8   56:23  9:06 2:49:23 
    7  134 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54    7 38:26  2:21  4:37    4 1:11:05 21.0  1:46    7   55:23  8:56 2:51:15 
    8  130 Daniel Walmsley         Eagan              MN  51    8 38:46  2:22  3:38    9 1:23:37 17.8  1:31    6   54:00  8:43 3:01:30 
    9  403 Richard Meidl           Lakeville          MN  53    9 42:56  2:38  3:33    8 1:22:13 18.1  2:18    9 1:09:04 11:09 3:20:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   87 Reva Moeller            Treasure Island    FL  52    2 33:43  2:04  3:23    1 1:20:39 18.5  1:09    1   49:31  8:00 2:48:23 
    2   59 Denise Hess             Andover            MN  50    1 27:11  1:40  3:39    2 1:37:20 15.3  1:40    2 1:16:51 12:24 3:26:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   42 John Fristik            Stillwater         MN  59    1 27:51  1:42  3:30    2 1:11:24 20.9  1:29    2   51:56  8:23 2:36:08 
    2  125 Peter Tabor             Minneapolis        MN  55    2 30:36  1:52  4:12    1 1:06:10 22.5  2:08    3   58:33  9:27 2:41:35 
    3   71 Robert Karasov          St Louis Park      MN  57    3 40:19  2:28  4:13    3 1:25:54 17.4  3:40    1   46:38  7:32 3:00:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  119 Diane Shomper           Edina              MN  56    1 40:45  2:30  2:27    1 1:16:33 19.5  1:21    1   58:12  9:24 2:59:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   85 Patrick McMorrow        Bloomington        MN  65    1 27:08  1:40  2:54    1 1:09:54 21.3  1:06    1   48:44  7:52 2:29:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        157
Total Number of Team Finishers:           13
Total Number of Individual Finishers:    127
Number of Male   Finishers:               91
Number of Female Finishers:               36
Did not Finish Race or Did Not Start:     15