Minneapolis/St Paul, MN
4/27/2019











               
                                         42nd Annual Get in Gear
                                    Minneapolis, MN - April 27, 2019
                                         10K - CORPORATE REULTS
               
               
               Place No.    Name                Company                                  Cdiv  Cdpl  5k      Time    Pace     
               ===== ====== =================== ======================================== ===== ===== ======= ======= ===== 
                   1     34 JOHN LEAF           Team Hopkins                             M3039     1   17:23   35:05  5:39 
                   2    864 JOE KLESCEWSKI      SFM - The Work Comp Experts              M4049     1   18:02   36:36  5:54 
                   3   1438 EVAN ROBERTS        Minnesota Population Center              M4049     2   18:37   37:34  6:03 
                   4    598 JEFFREY FULLER      Boston Scientific                        M4049     3   20:06   41:04  6:37 
                   5   1540 IAN CAMPBELL-GROEN  Hennepin County                          M3039     2   20:54   41:05  6:37 
                   6   1213 KATE EGGERS-LEAF    Team Hopkins                             F0129     1   20:26   41:30  6:41 
                   7   1270 JOHN MARSHALL       Hennepin County                          M60UP     1   20:55   41:56  6:45 
                   8   1533 AARON AVENIDO       TSI                                      M0129     1   21:31   43:30  7:01 
                   9   1431 GINA RUMORE         Minnesota Population Center              F4049     1   22:18   44:39  7:12 
                  10   1295 MATTHEW MONTGOMERY  TSI                                      M0129     2   22:05   44:43  7:12 
                  11   1758 MEGAN DITTY         Team Hopkins                             F3039     1   22:52   44:46  7:13 
                  12    886 ELIZABETH RICHARDS  Wells Fargo                              F3039     2   22:22   45:13  7:17 
                  13   1584 MARCUS PETERSON     Minnesota Population Center              M4049     4   21:46   45:21  7:18 
                  14   1149 JOHN CROZIER        The Ballard Spahr All-Stars              M0129     3   22:44   45:24  7:19 
                  15   1288 JONATHAN SCHROEDER  Minnesota Population Center              M4049     5   22:38   45:27  7:19 
                  16   1222 KEVIN KOS           Team Hopkins                             M4049     6   23:01   46:25  7:29 
                  17   1292 CORY HEUSCHKEL      TSI                                      M3039     3   24:21   46:55  7:33 
                  18   1688 MOHAMED KHALIF      TSI                                      M0129     4   23:33   47:07  7:35 
                  19   1297 ERIC NYSTROM        Blake Bears                              M5059     1   23:58   48:31  7:49 
                  20   1765 KEVIN BALLINGER     Boston Scientific                        M4049     7   24:39   48:45  7:51 
                  21   1831 PAUL GROSSO         Boston Scientific                        M60UP     2   24:33   48:46  7:51 
                  22   1474 ISRAEL YEMER        Hennepin County                          M3039     4   24:38   48:54  7:53 
                  23   1542 NICOLE NOWAK        The Ballard Spahr All-Stars              F4049     2           49:40  8:00 
                  24   1940 CHRIS SCHWARTZBAUER EXB Solutions                            M5059     2   25:11   49:41  8:00 
                  25    848 ANDREW BOSL         Team CHS                                 M4049     8   24:26   49:45  8:01 
                  26   1491 THE SCHINTGER       SFM - The Work Comp Experts              M3039     5   25:31   50:02  8:03 
                  27    821 MOHAMED ELAFANDI    Team CHS                                 M5059     3   24:28   50:14  8:05 
                  28   1203 AARON DITTY         Team Hopkins                             M3039     6   25:40   50:17  8:06 
                  29   1602 NATHANAEL CHAN      Boston Scientific                        M0129     5   25:21   50:19  8:06 
                  30    779 THOMAS HOULE        Hennepin County                          M4049     9   24:56   50:36  8:09 
                  31   1756 TONY HASE           TSI                                      M4049    10   25:27   50:40  8:10 
                  32   1382 MANDY MARCELINO     PreferredOne                             M4049    11   25:31   50:57  8:12 
                  33   1138 DAWN ANDERSON       Landscape Structures Inc                 F4049     3   25:16   51:28  8:17 
                  34    761 PAUL WOODIN         Hennepin County                          M5059     4   25:40   51:38  8:19 
                  35   1064 MICHAEL HOPKINS     Hennepin County                          M3039     7   26:23   52:37  8:28 
                  36   1880 MICHAEL KUHN        The Ballard Spahr All-Stars              M4049    12   26:43   52:45  8:30 
                  37   1371 MARK STEWART        The Ballard Spahr All-Stars              M60UP     3   26:58   52:57  8:32 
                  38   1053 WILL ASHENMACHER    The Ballard Spahr All-Stars              M3039     8   26:42   53:00  8:32 
                  39   1456 MATT GALLIK         Team CHS                                 M0129     6   27:04   53:09  8:34 
                  40   1142 CORBIN DILLON       Hennepin County                          M4049    13   27:06   53:23  8:36 
                  41   1218 RANDE PEYTON        Team Hopkins                             F5059     1   26:52   53:32  8:37 
                  42   1855 TED LOZIER          Team Hopkins                             M0129     7   26:49   53:33  8:38 
                  43    838 GEORGETTA SEARS     Wells Fargo                              F4049     4   27:30   53:42  8:39 
                  44    962 ROBERT TORNING      Hennepin County                          M4049    14   26:40   53:45  8:39 
                  45   1140 JEN ELSTON          The Ballard Spahr All-Stars              F4049     5   27:34   54:13  8:44 
                  46   1619 KELLY GUSTAFSON     SFM - The Work Comp Experts              F0129     2   27:25   54:22  8:45 
                  47   1125 JUSTINE SPOKELY     Team CHS                                 F0129     3   27:47   54:29  8:46 
                  48   1220 ERIC PEYTON         Team Hopkins                             M5059     5   26:51   54:30  8:47 
                  49    956 JASON CHINANDER     Hennepin County                          M4049    15   27:38   54:40  8:48 
                  50    851 AUSTIN ROBIDA       Team CHS                                 M0129     8   27:59   54:59  8:51 
                  51    849 KEVIN REZABEK       Team CHS                                 M0129     9   27:34   55:09  8:53 
                  52   1311 TODD CAMPBELL       TSI                                      M3039     9   27:59   55:19  8:55 
                  53    652 BRUCE SPANIER       Hennepin County                          M5059     6   27:27   55:21  8:55 
                  54    643 CLARENCE PURKAPILE  Hennepin County                          M5059     7   27:38   55:34  8:57 
                  55   1337 PAT HABERLACK       Optum (ATC Team)                         F4049     6           55:34  8:57 
                  56   1381 ALAN JENSEN         Hennepin County                          M5059     8   28:29   55:35  8:57 
                  57   1206 DAVE STEPAN         Hennepin County                          M5059     9   29:16   55:48  8:59 
                  58   1141 RAY FARICY          The Ballard Spahr All-Stars              M5059    10   27:19   55:53  9:00 
                  59    987 ROBERT WIED         Hennepin County                          M60UP     4   28:27   56:08  9:02 
                  60   1911 LINDSEY BEMMELS     PreferredOne                             F3039     3   27:45   56:30  9:06 
                  61   1449 GINETTE HENDRICKS   Landscape Structures Inc                 F3039     4   28:59   56:39  9:07 
                  62   1205 ALLISON HUNTER      Team Hopkins                             F3039     5   28:00   56:51  9:09 
                  63   1330 JULIA WELLE AYRES   Hennepin County                          F3039     6   28:36   57:14  9:13 
                  64    760 AMY HOEY            Hennepin County                          F4049     7   28:56   57:15  9:13 
                  65   1331 MATTHEW AYRES       Hennepin County                          M4049    16   28:32   57:18  9:14 
                  66   1661 BREANNE MARSEL      TSI                                      F3039     7   29:52   57:22  9:14 
                  67   1660 RYAN MARSEL         TSI                                      M3039    10   29:52   57:23  9:15 
                  68   1776 GWEN SCHERR         Hennepin County                          F3039     8   29:07   57:45  9:18 
                  69    850 JEFFREY GARNESS     Team CHS                                 M0129    10   27:52   58:04  9:21 
                  70   1942 NICOLE CONLIN       Hennepin County                          F3039     9   28:29   58:22  9:24 
                  71   1702 NOELLE GUSTAFSON    Hennepin County                          F4049     8   29:09   58:24  9:24 
                  72   1704 SCOTT GUSTAFSON     Hennepin County                          M4049    17   29:09   58:25  9:24 
                  73    603 ANDREW GEBHARD      SFM - The Work Comp Experts              M5059    11   29:44   58:26  9:25 
                  74   1766 SARA BALLINGER      Boston Scientific                        F4049     9   29:13   58:28  9:25 
                  75   1641 TIM NELSON          Hennepin County                          M4049    18   30:30   58:36  9:26 
                  76   1894 RYAN BAKER          Safe and Sound!                          M3039    11   27:31   58:56  9:29 
                  77   1373 NICHOLAS ANDREWS    Hennepin County                          M3039    12   30:07   59:12  9:32 
                  78   1767 ANDREA CAVEN        EXB Solutions                            F3039    10   30:16   59:23  9:34 
                  79   1294 NICK HAUPT          TSI                                      M3039    13   28:54   59:26  9:34 
                  80    852 LACEY GUTIERREZ     Team CHS                                 F3039    11   31:04   59:36  9:36 
                  81    914 LINDA SMIDZIK       Hennepin County                          F5059     2   30:31   59:41  9:37 
                  82   1604 STEPHANIE NELSON    Hennepin County                          F4049    10   30:30   59:49  9:38 
                  83    816 DANIEL BOVITZ       Hennepin County                          M4049    19   30:55 1:00:15  9:42 
                  84   1394 ADAM MYERS          Landscape Structures Inc                 M4049    20   28:59 1:00:17  9:42 
                  85   1096 MICHELLE ABELLERA   Hennepin County                          F5059     3   31:06 1:00:18  9:43 
                  86   1754 KIRBY KASTNER       Boston Scientific                        F0129     4   32:25 1:00:25  9:44 
                  87   1537 ERICA LARSEN        EXB Solutions                            F0129     5   29:36 1:00:28  9:44 
                  88   1520 DEBRA KRUCKOW       Wells Fargo                              F5059     4   31:09 1:00:31  9:45 
                  89    820 RANDY NELSON        Team CHS                                 M5059    12   30:23 1:00:34  9:45 
                  90   1690 DANIEL MUNSON       SFM - The Work Comp Experts              M5059    13   30:14 1:00:37  9:46 
                  91   1461 MORGAN ATCHISON     Team CHS                                 F3039    12   30:28 1:00:45  9:47 
                  92   1287 RONALD BATEY        Team CHS                                 M4049    21   31:29 1:00:55  9:49 
                  93   1854 KARA VIPOND         Team Hopkins                             F4049    11   30:56 1:01:01  9:50 
                  94   1215 SHANNA JADWIN       Team Hopkins                             F3039    13   31:47 1:01:06  9:50 
                  95   1481 ALISON GLOVER       PreferredOne                             F4049    12   30:33 1:01:07  9:51 
                  96   1494 JEAN HOUSTON        PreferredOne                             F4049    13   30:33 1:01:07  9:51 
                  97   1885 ROB CALDOW          TSI                                      M5059    14   31:36 1:01:16  9:52 
                  98   1622 JEFFRY STEPPE       TSI                                      M5059    15   30:47 1:01:41  9:56 
                  99   1240 SERENA SCHMIDT      Team Hopkins                             F3039    14   31:46 1:01:50  9:58 
                 100   1204 KRISTINA MELSEN     Team Hopkins                             F0129     6   31:00 1:02:12 10:01 
                 101   1226 THOMAS SMITH        Landscape Structures Inc                 M3039    14   31:00 1:02:14 10:01 
                 102    688 MICHAEL VOGEL       Hennepin County                          M60UP     5   29:40 1:02:19 10:02 
                 103   1852 CURT KAHLECK        Advanced Wireless                        M60UP     6   32:04 1:02:32 10:04 
                 104    871 MOHAMED FALAG       Hennepin County                          M4049    22   29:57 1:02:41 10:06 
                 105   1653 CHRISTINE BARICH    Hennepin County                          F4049    14   31:58 1:03:09 10:10 
                 106    867 OWEN TAZELAAR       Hennepin County                          M0129    11   30:50 1:03:20 10:12 
                 107   1877 STEPH KAPPEL        Blake Bears                              F4049    15   32:13 1:03:24 10:13 
                 108   1207 ERIN BODNER         Team Hopkins                             F3039    15   31:28 1:03:52 10:17 
                 109   1329 CHARLES WILSON      The Ballard Spahr All-Stars              M5059    16   32:43 1:04:29 10:23 
                 110   1157 ANNE YOAKUM         Hennepin County                          F4049    16   32:36 1:04:33 10:24 
                 111   1284 CURTIS YOAKUM       Hennepin County                          M4049    23   32:36 1:04:33 10:24 
                 112    788 KATE OCONNELL       Hennepin County                          F4049    17   32:41 1:04:42 10:25 
                 113   1561 TANYA FULTON        Team Hopkins                             F0129     7   33:19 1:04:49 10:26 
                 114   1848 SARA VANHOVE        Team Hopkins                             F0129     8   33:19 1:04:50 10:26 
                 115   1562 KYLE FULTON         Team Hopkins                             M0129    12   33:20 1:04:50 10:26 
                 116    792 DENNY LOGSTROM      SFM - The Work Comp Experts              M60UP     7   32:59 1:04:52 10:27 
                 117   1850 JACKEE MILLER       Team Hopkins                             F0129     9   33:05 1:04:58 10:28 
                 118   1835 CATHERINE DAY       Team Hopkins                             F0129    10   33:05 1:04:58 10:28 
                 119   1421 DONGHONG WANG       Team Hopkins                             F5059     5   31:49 1:05:03 10:28 
                 120   1150 STANLEY DVORAK      Team CHS                                 M60UP     8   32:58 1:05:22 10:32 
                 121   1657 PAUL PEPPIN         Landscape Structures Inc                 M5059    17   31:51 1:05:34 10:34 
                 122    954 ALISON GOODWIN      Team CHS                                 F4049    18   34:00 1:06:18 10:41 
                 123    955 BRAD BARIE          Team CHS                                 M4049    24   34:00 1:06:18 10:41 
                 124   1504 AARON THOMPSON      Team CHS                                 M0129    13   32:45 1:06:19 10:41 
                 125    596 KATHLEEN BRAY       SFM - The Work Comp Experts              F5059     6   33:47 1:06:35 10:43 
                 126   1779 JESSICA THORESON    Wells Fargo                              F4049    19   32:20 1:06:44 10:45 
                 127   1549 DALE MCCAULEY       Hennepin County                          M60UP     9   34:02 1:06:58 10:47 
                 128   1556 SUSAN HOFFERT       Hennepin County                          F60UP     1   33:17 1:07:03 10:48 
                 129    746 CHANATHIP BONDE     Hennepin County                          F3039    16   34:20 1:07:08 10:49 
                 130    801 CHRISTIAN IRVING    Hennepin County                          M0129    14   35:07 1:07:14 10:50 
                 131    777 LISA BROWN          Hennepin County                          F60UP     2   33:34 1:07:18 10:50 
                 132   1985 RENE MCNULTY        The Ballard Spahr All-Stars              M3039    15   34:13 1:07:44 10:54 
                 133   1986 KIM MCNULTY         The Ballard Spahr All-Stars              F3039    17   34:13 1:07:44 10:54 
                 134    607 KIMBERLY LOEFFELMAC Hennepin County                          F4049    20   33:18 1:08:30 11:02 
                 135   1230 MICHELLE WILCOX     Team Hopkins                             F5059     7   35:21 1:08:45 11:04 
                 136    802 VIRGINIA GELMS      Hennepin County                          F3039    18   35:11 1:08:58 11:06 
                 137   1308 WENDY HER           Team Hopkins                             F0129    11   32:47 1:09:13 11:09 
                 138    865 GARY TAZELAAR       Hennepin County                          M60UP    10   35:26 1:09:16 11:09 
                 139   1214 CHRISTINA AANENSON  Team Hopkins                             F3039    19   35:21 1:09:28 11:11 
                 140   1202 ANNE BAIRD          Team Hopkins                             F4049    21   33:21 1:09:29 11:11 
                 141   1764 JESSICA HAZELTON    Slalom                                   F3039    20   33:44 1:10:20 11:19 
                 142   1380 MELISSA MCDANIEL    PreferredOne                             F3039    21   35:29 1:10:38 11:22 
                 143    737 MICHELE SCHAEPERKOE SFM - The Work Comp Experts              F4049    22   34:59 1:11:05 11:27 
                 144   1369 CALEB WESTADT       TSI                                      M3039    16   33:14 1:11:12 11:28 
                 145   1184 JODI COOK           Kemps                                    F3039    22   35:57 1:11:22 11:30 
                 146   1357 SARAH COFFEY        Team Hopkins                             F4049    23   35:47 1:11:24 11:30 
                 147    744 ANGELA FANTA        Hennepin County                          F3039    23   36:05 1:11:35 11:32 
                 148    845 JAY DEBERTIN        Team CHS                                 M5059    18   34:43 1:11:37 11:32 
                 149   1470 NICOLE BELLEVILLE   Hennepin County                          F3039    24   34:53 1:11:52 11:34 
                 150   1289 JESSICA ZEHM        Landscape Structures Inc                 F0129    12   35:19 1:12:12 11:38 
                 151   1472 AZEB YEMER          Hennepin County                          F3039    25   35:47 1:13:54 11:54 
                 152    988 SUSAN WIED          Hennepin County                          F60UP     3   37:30 1:14:07 11:56 
                 153   1463 DANIEL SCHNEEMAN II PreferredOne                             M3039    17   36:47 1:14:37 12:01 
                 154    829 ANNEKE SCHULTZ      Team CHS                                 F4049    24   36:16 1:14:49 12:03 
                 155   1018 JOE TITUS           Hennepin County                          M3039    18   35:58 1:15:36 12:10 
                 156    488 KARI WILLIAMS       Minnesota Population Center              F3039    26   39:00 1:16:07 12:15 
                 157   1175 TESS MONROE         Team CHS                                 F5059     8   35:18 1:16:34 12:20 
                 158    620 JANE HOLZER         Hennepin County                          F3039    27   37:01 1:16:47 12:22 
                 159    822 MINDY SACHS         Team CHS                                 F3039    28   36:51 1:17:24 12:28 
                 160   1442 JAMIE BILDERBACK    PreferredOne                             F3039    29   38:33 1:19:08 12:44 
                 161   1565 LISA LINE           Wells Fargo                              F5059     9   39:26 1:20:08 12:54 
                 162   1763 BLAIR SIROTIAK      Boston Scientific                        F3039    30   39:11 1:21:12 13:05 
                 163    894 CHAOLING FENG       Boston Scientific                        F3039    31   39:33 1:22:40 13:19 
                 164    872 COLLEEN DRUM        SFM - The Work Comp Experts              F4049    25   37:18 1:22:56 13:21 
                 165   1229 DENISE COLICCHIA    Team Hopkins                             F3039    32   44:05 1:31:00 14:39 
                 166   1511 KENT KUMMER         Team CHS                                 M5059    19   46:55 1:32:26 14:53 
                 167   1032 CHOMCHAI WATTANAPON Hennepin County                          F3039    33   47:03 1:37:01 15:37 
                 168   1501 BILL UMLAUF         Team CHS                                 M60UP    11   47:20 1:39:00 15:56 
                 169    952 BRIAN ROSAAEN       Hennepin County                          M60UP    12   51:56 1:46:15 17:06