Bismarck, ND
7/13/2019











                               FCA TRIATHLON
                               Bismarck, ND
                               July 13, 2019
               500 meter swim, 13.2 mile bike, 2.85 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/14    490 Tyler Zima           33 M   West Fargo       ND    8  8:42  1:36  1:21    1   36:01 22.0  0:36    1   20:55  7:21 1:07:33 
    2   1/6     445 Lorrie Beck          63 F   Williamstown     NJ    5  7:42  1:25  1:27    3   40:50 19.4  0:37    8   23:11  8:08 1:13:45 
    3   1/8     473 Brian Sitz           45 M   Hazen            ND    9  8:49  1:37  1:55    2   39:38 20.0  1:19    7   22:39  7:57 1:14:18 
    4   2/14    472 Keegan Schwab        21 M   Bismarck         ND   14 10:09  1:52  2:12    4   41:14 19.2  0:38    2   21:42  7:37 1:15:53 
    5   3/14    444 Mikel Bahl           18 M   Minot            ND    6  7:47  1:26  2:11    5   43:28 18.2  0:49    3   21:54  7:41 1:16:07 
    6   1/14    457 Anna Hulser          24 F   Minot            ND    2  7:37  1:24  1:59   15   47:25 16.7  0:32    5   22:23  7:51 1:19:53 
    7   2/14    456 Sara Hertz           33 F   Bismarck         ND    1  7:11  1:19  2:17    6   43:40 18.1  1:15   16   25:54  9:06 1:20:16 
    8   4/14    446 Tyler Bennett        35 M   Bismarck         ND    7  8:20  1:32  2:20    9   45:14 17.5  0:58    9   23:44  8:20 1:20:35 
    9   5/14    458 Adam Krebsbach       39 M   West Fargo       ND   13 10:08  1:52  2:35    7   44:00 18.0  1:56   10   23:59  8:25 1:22:35 
   10   2/6     451 Abby Erickson        43 F   Bismarck         ND   22 11:30  2:07  2:25   10   45:52 17.3  1:22    4   22:22  7:51 1:23:29 
   11   3/14    481 Tori Trosen          24 F   Minot            ND   12  9:28  1:44  1:54    8   44:59 17.6  0:48   23   26:46  9:24 1:23:54 
   12   2/8     459 Curt Kukert          51 M   Devils Lake      ND   11  9:17  1:42  1:59   14   46:47 16.9  0:57   17   25:56  9:06 1:24:54 
   13   4/14    461 Danielle Maddock     31 F   Bismarck         ND    4  7:42  1:25  1:47   19   49:55 15.9  0:55   21   26:38  9:21 1:26:55 
   14   6/14    471 Kyle Schmidt         28 M   Fargo            ND   16 10:24  1:54  2:50   17   49:27 16.0  0:37   13   24:15  8:31 1:27:31 
   15   3/8     474 Brent Stebleton      43 M   Fargo            ND   18 10:30  1:56  3:19   12   46:28 17.0  2:04   18   26:15  9:13 1:28:34 
   16   7/14    468 Nathan Sagsveen      15 M   Bismarck         ND   10  8:52  1:38  4:43   20   50:21 15.7  0:47   14   24:57  8:45 1:29:38 
   17   8/14    491 Lee Pankratz         38 M   Bismarck         ND   26 12:14  2:15  2:51   11   46:16 17.1  1:57   20   26:38  9:21 1:29:53 
   18   9/14    469 Jake Sanders         21 M   Bismarck         ND   15 10:18  1:53  2:16   25   54:33 14.5  0:41    6   22:36  7:56 1:30:22 
   19  10/14    455 Tim Herrman          39 M   Minot Afb        ND   21 11:05  2:02  2:31   16   49:23 16.0  0:38   25   27:26  9:38 1:31:02 
   20   5/14    475 Chantal Stenen       36 F   Bismarck         ND   20 11:01  2:01  3:28   18   49:43 15.9  1:20   22   26:45  9:23 1:32:15 
   21   6/14    443 Sydney Andersen      19 F   Killdeer         ND   17 10:27  1:55  3:01   28   55:51 14.2  0:34   12   24:09  8:29 1:34:00 
   22   7/14    476 Amber Stevahn        19 F   Bismarck         ND   19 10:59  2:01  2:30   27   55:51 14.2  0:34   11   24:08  8:29 1:34:00 
   23   4/8     479 Tom Swanson          64 M   Bismarck         ND   35 14:04  2:35  3:08   13   46:37 17.0  1:26   29   29:36 10:23 1:34:48 
   24  11/14    494 Ben Smith            32 M   Jamestown        ND    3  7:40  1:25  2:46   32   56:55 13.9  1:20   19   26:24  9:16 1:35:03 
   25   5/8     477 Mark Strand          56 M   Fargo            ND   41 16:33  3:02  2:44   21   51:58 15.2  0:33   15   25:39  9:00 1:37:24 
   26   8/14    463 Virginia Miller      36 F   Gackle           ND   23 11:36  2:08  3:17   22   52:20 15.1  1:27   28   29:16 10:17 1:37:54 
   27  12/14    447 Brad Benz            34 M   Mandan           ND   27 12:48  2:21  3:17   30   56:42 14.0  1:05   24   27:16  9:34 1:41:07 
   28   9/14    480 Rachel Thomason      34 F   Bismarck         ND   24 11:49  2:10  2:21   23   53:55 14.7  0:45   38   33:38 11:48 1:42:26 
   29   6/8     460 Aaron Laduke         44 M   Bismarck         ND   32 13:25  2:28  4:01   24   54:03 14.7  0:42   37   33:03 11:36 1:45:12 
   30   3/6     442 Becki Andersen       40 F   Killdeer         ND   31 13:18  2:26  5:34   36 1:00:26 13.1  1:03   26   27:49  9:46 1:48:09 
   31   4/6     454 Janis Harris         50 F   Killdeer         ND   36 14:08  2:35  4:46   26   55:44 14.2  1:13   35   32:21 11:21 1:48:09 
   32  10/14    450 Beth Delabarre       33 F   Lamoure          ND   28 13:12  2:25  5:12   33   56:56 13.9  2:10   32   31:28 11:03 1:48:56 
   33   7/8     452 Gary Gamache         74 M   Rapid City       SD   33 13:31  2:29  5:00   35   58:52 13.5  2:17   30   30:36 10:44 1:50:13 
   34  13/14    449 Andy Delabarre       35 M   Lamoure          ND   38 14:29  2:39  3:56   31   56:52 13.9  2:09   36   32:52 11:32 1:50:16 
   35  11/14    470 Janna Schmidt        27 F   Fargo            ND   39 15:20  2:49  4:45   29   56:26 14.0  0:57   39   35:10 12:21 1:52:36 
   36  12/14    467 Samantha Pechtl      28 F   Williston        ND   30 13:16  2:26  4:17   39 1:05:24 12.1  0:55   31   30:41 10:46 1:54:31 
   37   5/6     466 Melanie Parisien     40 F   Casselton        ND   40 15:50  2:54  3:35   42 1:06:44 11.9  0:53   27   28:18  9:56 1:55:17 
   38   8/8     453 Mark Goldmann        67 M   Beulah           ND   37 14:19  2:38  5:44   34   57:49 13.7  1:34   40   38:09 13:23 1:57:33 
   39  13/14    464 Kim Niemeier         29 F   Lincoln          ND   29 13:15  2:26  6:17   40 1:05:55 12.0  1:43   34   32:13 11:19 1:59:20 
   40  14/14    465 Troy Niemeier        32 M   Lincoln          ND   34 13:33  2:29  5:59   41 1:06:07 12.0  1:32   33   32:12 11:18 1:59:21 
   41   6/6     484 Beth Zimmerman       62 F   Beulah           ND   25 12:07  2:13  5:00   37 1:01:36 12.9  2:31   41   40:40 14:16 2:01:51 
   42  14/14    462 Deb Martinek         37 F   Bismarck         ND   42 17:28  3:12  4:38   38 1:04:28 12.3  1:20   42   41:57 14:44 2:09:49 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE SHORT COURSE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/14    490 Tyler Zima           33 M   West Fargo       ND    4  8:42  1:36  1:21    1   36:01 22.0  0:36    1   20:55  7:21 1:07:33 
    2   1/8     473 Brian Sitz           45 M   Hazen            ND    5  8:49  1:37  1:55    2   39:38 20.0  1:19    5   22:39  7:57 1:14:18 
    3   2/14    472 Keegan Schwab        21 M   Bismarck         ND    9 10:09  1:52  2:12    3   41:14 19.2  0:38    2   21:42  7:37 1:15:53 
    4   3/14    444 Mikel Bahl           18 M   Minot            ND    2  7:47  1:26  2:11    4   43:28 18.2  0:49    3   21:54  7:41 1:16:07 
    5   4/14    446 Tyler Bennett        35 M   Bismarck         ND    3  8:20  1:32  2:20    6   45:14 17.5  0:58    6   23:44  8:20 1:20:35 
    6   5/14    458 Adam Krebsbach       39 M   West Fargo       ND    8 10:08  1:52  2:35    5   44:00 18.0  1:56    7   23:59  8:25 1:22:35 
    7   2/8     459 Curt Kukert          51 M   Devils Lake      ND    7  9:17  1:42  1:59   10   46:47 16.9  0:57   11   25:56  9:06 1:24:54 
    8   6/14    471 Kyle Schmidt         28 M   Fargo            ND   11 10:24  1:54  2:50   12   49:27 16.0  0:37    8   24:15  8:31 1:27:31 
    9   3/8     474 Brent Stebleton      43 M   Fargo            ND   12 10:30  1:56  3:19    8   46:28 17.0  2:04   12   26:15  9:13 1:28:34 
   10   7/14    468 Nathan Sagsveen      15 M   Bismarck         ND    6  8:52  1:38  4:43   13   50:21 15.7  0:47    9   24:57  8:45 1:29:38 
   11   8/14    491 Lee Pankratz         38 M   Bismarck         ND   14 12:14  2:15  2:51    7   46:16 17.1  1:57   14   26:38  9:21 1:29:53 
   12   9/14    469 Jake Sanders         21 M   Bismarck         ND   10 10:18  1:53  2:16   16   54:33 14.5  0:41    4   22:36  7:56 1:30:22 
   13  10/14    455 Tim Herrman          39 M   Minot Afb        ND   13 11:05  2:02  2:31   11   49:23 16.0  0:38   16   27:26  9:38 1:31:02 
   14   4/8     479 Tom Swanson          64 M   Bismarck         ND   19 14:04  2:35  3:08    9   46:37 17.0  1:26   17   29:36 10:23 1:34:48 
   15  11/14    494 Ben Smith            32 M   Jamestown        ND    1  7:40  1:25  2:46   19   56:55 13.9  1:20   13   26:24  9:16 1:35:03 
   16   5/8     477 Mark Strand          56 M   Fargo            ND   22 16:33  3:02  2:44   14   51:58 15.2  0:33   10   25:39  9:00 1:37:24 
   17  12/14    447 Brad Benz            34 M   Mandan           ND   15 12:48  2:21  3:17   17   56:42 14.0  1:05   15   27:16  9:34 1:41:07 
   18   6/8     460 Aaron Laduke         44 M   Bismarck         ND   16 13:25  2:28  4:01   15   54:03 14.7  0:42   21   33:03 11:36 1:45:12 
   19   7/8     452 Gary Gamache         74 M   Rapid City       SD   17 13:31  2:29  5:00   21   58:52 13.5  2:17   18   30:36 10:44 1:50:13 
   20  13/14    449 Andy Delabarre       35 M   Lamoure          ND   21 14:29  2:39  3:56   18   56:52 13.9  2:09   20   32:52 11:32 1:50:16 
   21   8/8     453 Mark Goldmann        67 M   Beulah           ND   20 14:19  2:38  5:44   20   57:49 13.7  1:34   22   38:09 13:23 1:57:33 
   22  14/14    465 Troy Niemeier        32 M   Lincoln          ND   18 13:33  2:29  5:59   22 1:06:07 12.0  1:32   19   32:12 11:18 1:59:21 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE SHORT COURSE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     445 Lorrie Beck          63 F   Williamstown     NJ    4  7:42  1:25  1:27    1   40:50 19.4  0:37    3   23:11  8:08 1:13:45 
    2   1/14    457 Anna Hulser          24 F   Minot            ND    2  7:37  1:24  1:59    5   47:25 16.7  0:32    2   22:23  7:51 1:19:53 
    3   2/14    456 Sara Hertz           33 F   Bismarck         ND    1  7:11  1:19  2:17    2   43:40 18.1  1:15    6   25:54  9:06 1:20:16 
    4   2/6     451 Abby Erickson        43 F   Bismarck         ND    9 11:30  2:07  2:25    4   45:52 17.3  1:22    1   22:22  7:51 1:23:29 
    5   3/14    481 Tori Trosen          24 F   Minot            ND    5  9:28  1:44  1:54    3   44:59 17.6  0:48    9   26:46  9:24 1:23:54 
    6   4/14    461 Danielle Maddock     31 F   Bismarck         ND    3  7:42  1:25  1:47    7   49:55 15.9  0:55    7   26:38  9:21 1:26:55 
    7   5/14    475 Chantal Stenen       36 F   Bismarck         ND    8 11:01  2:01  3:28    6   49:43 15.9  1:20    8   26:45  9:23 1:32:15 
    8   6/14    443 Sydney Andersen      19 F   Killdeer         ND    6 10:27  1:55  3:01   12   55:51 14.2  0:34    5   24:09  8:29 1:34:00 
    9   7/14    476 Amber Stevahn        19 F   Bismarck         ND    7 10:59  2:01  2:30   11   55:51 14.2  0:34    4   24:08  8:29 1:34:00 
   10   8/14    463 Virginia Miller      36 F   Gackle           ND   10 11:36  2:08  3:17    8   52:20 15.1  1:27   12   29:16 10:17 1:37:54 
   11   9/14    480 Rachel Thomason      34 F   Bismarck         ND   11 11:49  2:10  2:21    9   53:55 14.7  0:45   17   33:38 11:48 1:42:26 
   12   3/6     442 Becki Andersen       40 F   Killdeer         ND   16 13:18  2:26  5:34   15 1:00:26 13.1  1:03   10   27:49  9:46 1:48:09 
   13   4/6     454 Janis Harris         50 F   Killdeer         ND   17 14:08  2:35  4:46   10   55:44 14.2  1:13   16   32:21 11:21 1:48:09 
   14  10/14    450 Beth Delabarre       33 F   Lamoure          ND   13 13:12  2:25  5:12   14   56:56 13.9  2:10   14   31:28 11:03 1:48:56 
   15  11/14    470 Janna Schmidt        27 F   Fargo            ND   18 15:20  2:49  4:45   13   56:26 14.0  0:57   18   35:10 12:21 1:52:36 
   16  12/14    467 Samantha Pechtl      28 F   Williston        ND   15 13:16  2:26  4:17   18 1:05:24 12.1  0:55   13   30:41 10:46 1:54:31 
   17   5/6     466 Melanie Parisien     40 F   Casselton        ND   19 15:50  2:54  3:35   20 1:06:44 11.9  0:53   11   28:18  9:56 1:55:17 
   18  13/14    464 Kim Niemeier         29 F   Lincoln          ND   14 13:15  2:26  6:17   19 1:05:55 12.0  1:43   15   32:13 11:19 1:59:20 
   19   6/6     484 Beth Zimmerman       62 F   Beulah           ND   12 12:07  2:13  5:00   16 1:01:36 12.9  2:31   19   40:40 14:16 2:01:51 
   20  14/14    462 Deb Martinek         37 F   Bismarck         ND   20 17:28  3:12  4:38   17 1:04:28 12.3  1:20   20   41:57 14:44 2:09:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  39 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  490 Tyler Zima           33 M   West Fargo       ND    4  8:42  1:36  1:21    1   36:01 22.0  0:36    1   20:55  7:21 1:07:33 
    2  472 Keegan Schwab        21 M   Bismarck         ND    7 10:09  1:52  2:12    2   41:14 19.2  0:38    2   21:42  7:37 1:15:53 
    3  444 Mikel Bahl           18 M   Minot            ND    2  7:47  1:26  2:11    3   43:28 18.2  0:49    3   21:54  7:41 1:16:07 
    4  446 Tyler Bennett        35 M   Bismarck         ND    3  8:20  1:32  2:20    5   45:14 17.5  0:58    5   23:44  8:20 1:20:35 
    5  458 Adam Krebsbach       39 M   West Fargo       ND    6 10:08  1:52  2:35    4   44:00 18.0  1:56    6   23:59  8:25 1:22:35 
    6  471 Kyle Schmidt         28 M   Fargo            ND    9 10:24  1:54  2:50    8   49:27 16.0  0:37    7   24:15  8:31 1:27:31 
    7  468 Nathan Sagsveen      15 M   Bismarck         ND    5  8:52  1:38  4:43    9   50:21 15.7  0:47    8   24:57  8:45 1:29:38 
    8  491 Lee Pankratz         38 M   Bismarck         ND   11 12:14  2:15  2:51    6   46:16 17.1  1:57   10   26:38  9:21 1:29:53 
    9  469 Jake Sanders         21 M   Bismarck         ND    8 10:18  1:53  2:16   10   54:33 14.5  0:41    4   22:36  7:56 1:30:22 
   10  455 Tim Herrman          39 M   Minot Afb        ND   10 11:05  2:02  2:31    7   49:23 16.0  0:38   12   27:26  9:38 1:31:02 
   11  494 Ben Smith            32 M   Jamestown        ND    1  7:40  1:25  2:46   13   56:55 13.9  1:20    9   26:24  9:16 1:35:03 
   12  447 Brad Benz            34 M   Mandan           ND   12 12:48  2:21  3:17   11   56:42 14.0  1:05   11   27:16  9:34 1:41:07 
   13  449 Andy Delabarre       35 M   Lamoure          ND   14 14:29  2:39  3:56   12   56:52 13.9  2:09   14   32:52 11:32 1:50:16 
   14  465 Troy Niemeier        32 M   Lincoln          ND   13 13:33  2:29  5:59   14 1:06:07 12.0  1:32   13   32:12 11:18 1:59:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  39 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  457 Anna Hulser          24 F   Minot            ND    2  7:37  1:24  1:59    3   47:25 16.7  0:32    1   22:23  7:51 1:19:53 
    2  456 Sara Hertz           33 F   Bismarck         ND    1  7:11  1:19  2:17    1   43:40 18.1  1:15    4   25:54  9:06 1:20:16 
    3  481 Tori Trosen          24 F   Minot            ND    4  9:28  1:44  1:54    2   44:59 17.6  0:48    7   26:46  9:24 1:23:54 
    4  461 Danielle Maddock     31 F   Bismarck         ND    3  7:42  1:25  1:47    5   49:55 15.9  0:55    5   26:38  9:21 1:26:55 
    5  475 Chantal Stenen       36 F   Bismarck         ND    7 11:01  2:01  3:28    4   49:43 15.9  1:20    6   26:45  9:23 1:32:15 
    6  443 Sydney Andersen      19 F   Killdeer         ND    5 10:27  1:55  3:01    9   55:51 14.2  0:34    3   24:09  8:29 1:34:00 
    7  476 Amber Stevahn        19 F   Bismarck         ND    6 10:59  2:01  2:30    8   55:51 14.2  0:34    2   24:08  8:29 1:34:00 
    8  463 Virginia Miller      36 F   Gackle           ND    8 11:36  2:08  3:17    6   52:20 15.1  1:27    8   29:16 10:17 1:37:54 
    9  480 Rachel Thomason      34 F   Bismarck         ND    9 11:49  2:10  2:21    7   53:55 14.7  0:45   12   33:38 11:48 1:42:26 
   10  450 Beth Delabarre       33 F   Lamoure          ND   10 13:12  2:25  5:12   11   56:56 13.9  2:10   10   31:28 11:03 1:48:56 
   11  470 Janna Schmidt        27 F   Fargo            ND   13 15:20  2:49  4:45   10   56:26 14.0  0:57   13   35:10 12:21 1:52:36 
   12  467 Samantha Pechtl      28 F   Williston        ND   12 13:16  2:26  4:17   13 1:05:24 12.1  0:55    9   30:41 10:46 1:54:31 
   13  464 Kim Niemeier         29 F   Lincoln          ND   11 13:15  2:26  6:17   14 1:05:55 12.0  1:43   11   32:13 11:19 1:59:20 
   14  462 Deb Martinek         37 F   Bismarck         ND   14 17:28  3:12  4:38   12 1:04:28 12.3  1:20   14   41:57 14:44 2:09:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  473 Brian Sitz           45 M   Hazen            ND    1  8:49  1:37  1:55    1   39:38 20.0  1:19    1   22:39  7:57 1:14:18 
    2  459 Curt Kukert          51 M   Devils Lake      ND    2  9:17  1:42  1:59    4   46:47 16.9  0:57    3   25:56  9:06 1:24:54 
    3  474 Brent Stebleton      43 M   Fargo            ND    3 10:30  1:56  3:19    2   46:28 17.0  2:04    4   26:15  9:13 1:28:34 
    4  479 Tom Swanson          64 M   Bismarck         ND    6 14:04  2:35  3:08    3   46:37 17.0  1:26    5   29:36 10:23 1:34:48 
    5  477 Mark Strand          56 M   Fargo            ND    8 16:33  3:02  2:44    5   51:58 15.2  0:33    2   25:39  9:00 1:37:24 
    6  460 Aaron Laduke         44 M   Bismarck         ND    4 13:25  2:28  4:01    6   54:03 14.7  0:42    7   33:03 11:36 1:45:12 
    7  452 Gary Gamache         74 M   Rapid City       SD    5 13:31  2:29  5:00    8   58:52 13.5  2:17    6   30:36 10:44 1:50:13 
    8  453 Mark Goldmann        67 M   Beulah           ND    7 14:19  2:38  5:44    7   57:49 13.7  1:34    8   38:09 13:23 1:57:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  445 Lorrie Beck          63 F   Williamstown     NJ    1  7:42  1:25  1:27    1   40:50 19.4  0:37    2   23:11  8:08 1:13:45 
    2  451 Abby Erickson        43 F   Bismarck         ND    2 11:30  2:07  2:25    2   45:52 17.3  1:22    1   22:22  7:51 1:23:29 
    3  442 Becki Andersen       40 F   Killdeer         ND    4 13:18  2:26  5:34    4 1:00:26 13.1  1:03    3   27:49  9:46 1:48:09 
    4  454 Janis Harris         50 F   Killdeer         ND    5 14:08  2:35  4:46    3   55:44 14.2  1:13    5   32:21 11:21 1:48:09 
    5  466 Melanie Parisien     40 F   Casselton        ND    6 15:50  2:54  3:35    6 1:06:44 11.9  0:53    4   28:18  9:56 1:55:17 
    6  484 Beth Zimmerman       62 F   Beulah           ND    3 12:07  2:13  5:00    5 1:01:36 12.9  2:31    6   40:40 14:16 2:01:51 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  486 Bismarck BJJ                      2  8:27  1:33  0:59    1   42:58 18.4  0:23    2   20:22  7:09 1:13:07 
           Unknown Swimmer  Griffin Kunz  Tyler Rentz 

    2  485 All for Fun                       3  8:50  1:37  1:07    2   43:11 18.3  0:23    1   20:21  7:09 1:13:49 
           Camie Anderson  Wendy Rask  Brian Sitz 

    3  487 Spawn of Abby                     1  8:20  1:32  0:58    3   47:52 16.5  0:18    3   24:54  8:45 1:22:20 
           Brent Erickson  Madeline Erickson  Micah Erickson 


================================================================================================================================================
OPEN TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  486 Bismarck BJJ                   Unknown Swimmer  Griffin Kunz  Tyler Rentz           2  8:27  1:33  0:59    1   42:58 18.4  0:23    2   20:22  7:09 1:13:07 
    2  485 All for Fun                    Camie Anderson  Wendy Rask  Brian Sitz               3  8:50  1:37  1:07    2   43:11 18.3  0:23    1   20:21  7:09 1:13:49 
    3  487 Spawn of Abby                  Brent Erickson  Madeline Erickson  Micah Erickson    1  8:20  1:32  0:58    3   47:52 16.5  0:18    3   24:54  8:45 1:22:20 


================================================================================================================================================
NON-QUALIFYING RESULTS
================================================================================================================================================
Bib  Name                Age Sex City             St  SWIM  Trn.1  BIKE  Trn.2   RUN   FINISH
==== =================== === === ================ ==  ====  =====  ===== =====   ===== =======

Total Individuals Registered:            46
Total Number of Individual Finishers:    42
Number of Male   Finishers:              22
Number of Female Finishers:              20
Did not finish race or did not start:     5