Duluth, MN
9/6/2019











                 Grandma's Minnesota Mile - Team Division
                             September 6  2019
                      Female Team Results (CHIP TIME)

  1. 18:49.4 Fit4mom Twin Ports                      ( 6:16.5)
==================================================
  1   6:06.8    38 Robyn Madole             35 F Duluth MN             
  2   6:20.6   451 Elizabeth Kolquist       33 F Duluth MN             
  3   6:22.0   116 Lisa Filzen              30 F Hermantown MN         
  4 ( 6:50.7)  577 Amanda Sutherland        33 F Esko MN               
  5 ( 6:58.3)   39 Lauren Frizzell          33 F Duluth MN             
  6 ( 7:05.9)   89 Cassie Wirth             31 F Hermantown MN         
  7 ( 7:11.3)  662 Christa Deters           27 F Duluth MN             
  8 ( 7:12.0)   45 Laura Brandt             35 F Duluth MN             
  9 ( 7:36.3)   42 Tara Fast                38 F Carlton MN            
 10 ( 7:50.4)   40 Randi Nyholm             37 F Esko MN               
 11 ( 7:55.4)  435 Sara Marciniak           31 F Duluth MN             
 12 ( 8:06.2)   49 Sara Johnson             32 F Duluth MN             
 13 ( 8:16.4)   48 Natalie Rickert-Trieschm 34 F Duluth MN             
 14 ( 8:21.5)  408 Jena Evans               34 F Duluth MN             
 15 ( 8:22.5)  115 Katherine Goyen          40 F Saginaw MN            
 16 ( 8:24.0)  140 Sarah Steinbach          38 F Hermantown MN         
 17 ( 8:24.2)  466 Emily Olson              34 F Hermantown MN         
 18 ( 8:25.2)  611 Alexandra Rajala         31 F Esko MN               
 19 ( 8:37.5)   63 Lindsey Roberg           35 F Hermantown MN         
 20 ( 8:45.6)  512 Daisy Cartier            33 F Duluth MN             
 21 ( 8:45.9)   54 Jill Doberstein          40 F Duluth MN             
 22 ( 8:50.3)  454 Danielle Buria           32 F Duluth MN             
 23 ( 8:52.6)   53 Erika Smith              30 F Superior WI           
 24 ( 9:01.6)   51 Maija Bolen              35 F Duluth MN             
 25 ( 9:06.6)   41 Kelly Carlson            32 F Duluth MN             
 26 ( 9:11.6)  173 Katie Michela            38 F Duluth MN             
 27 ( 9:15.1)  437 Joelle Lucas             37 F Hermantown MN         
 28 ( 9:19.0)  161 Heidi Lindberg           34 F Duluth MN             
 29 ( 9:23.3)  384 Sarah Laporte            41 F Duluth MN             
 30 (10:13.4)  448 Amber Brostrom           33 F Duluth MN             
 31 (10:13.9)   84 Rachel Glunz             29 F Hermantown MN         
 32 (10:19.1)  156 Jenn Salo                39 F Superior WI           
 33 (10:19.6)   82 Andrea Pfeiffer          36 F Duluth MN             
 34 (10:31.5)   52 Nichole Glesner          46 F Proctor MN            
 35 (10:32.1)   44 Alyssa Holmstrom         33 F Duluth MN             
 36 (10:40.5)  447 Danielle Prom            31 F Carlton MN            
 37 (10:41.2)   50 April Jacobson           27 F Duluth MN             
 38 (10:42.4)  155 Kathryn Dague            31 F Proctor MN            
 39 (10:42.5)   46 Tracy M Rosas            29 F Duluth MN             
 40 (10:42.9)   47 Thaen Doughty-Rosas       6 M Duluth MN             
 41 (11:03.3)  450 Amanda Schmitz           26 F Cloquet MN            
 42 (11:44.0)   72 Maria Nyhus              31 F Duluth MN             
 43 (12:41.3)  239 Christina Johnson        31 F Duluth MN             
 44 (13:24.6)   81 Cheyenne Hutchings       31 F Duluth MN             
 45 (13:31.8)   85 Angela Gilbertson        30 F Duluth MN             
 46 (13:41.4)  646 Dena Stariha             35 F Duluth MN             

  2. 19:47.3 Momsters Milers                         ( 6:35.8)
==================================================
  1   6:30.9   206 Kathleen Sims            32 F Superior WI           
  2   6:33.2   136 Sara Cogger              34 F Duluth MN             
  3   6:43.2   129 Erika Drengler           36 F Duluth MN             

  3. 20:28.3 #fasterafter50                          ( 6:49.5)
==================================================
  1   6:11.3   108 Rochelle Wirth           57 F Duluth MN             
  2   7:05.6     2 Mary Moline              60 F Duluth MN             
  3   7:11.4     3 Andrea Carroll           62 F Hayward WI            
  4 ( 8:04.7)  509 Jennifer Madole          62 F Duluth MN             
  5 ( 9:00.7)  165 Marilyn Schnobrich       77 F Duluth MN             

  4. 23:54.1 Morning Sloggers                        ( 7:58.1)
==================================================
  1   7:35.2   502 Jasmine Haroldson        40 F Superior WI           
  2   7:44.9   515 Juliana Polson           25 F Superior WI           
  3   8:34.0   494 Terri Picton             50 F Dairyland WI          

  5. 31:17.5 NORTHWOODS GIRLS                        (10:25.9)
==================================================
  1   9:36.9   648 Austin Johnson           30 F Saginaw MN            
  2  10:47.3   529 Ellora Thompson           8 F Proctor MN            
  3  10:53.3   540 Shelly Thompson          55 F Duluth MN             

  6. 36:51.7 W(h)iney Gals                           (12:17.3)
==================================================
  1  12:15.6   121 Terri Jicha              44 F Maple WI              
  2  12:15.7   122 Lillian Jicha             7 F Maple WI              
  3  12:20.4   124 Natalie Meyer             7 F Superior WI           
  4 (12:20.5)  123 Crystal Meyer            35 F Superior WI           

  7. 39:33.6 Buns on th run                          (13:11.2)
==================================================
  1   9:08.8   383 Deanna Johnson           22 F Superior WI           
  2  13:19.9   382 Kathy Kaviuk             64 F Duluth MN             
  3  17:04.9   380 Audrey McCusker          63 F Superior WI           
  4 (21:16.0)  381 Melany Olson             42 F Superior WI           




                 Grandma's Minnesota Mile - Team Division
                             September 6  2019
                       Male Team Results (CHIP TIME)

  1. 17:11.1 Boulger's Soldiers                      ( 5:43.7)
==================================================
  1   5:11.7   478 Alex Fredrickson         24 M Duluth MN             
  2   5:42.0   500 Alek Rudstrom            28 M Duluth MN             
  3   6:17.4   541 Keegan McCabe            23 M Duluth MN             
  4 ( 6:19.3)  663 James Holmquist          25 M Duluth MN             
  5 ( 6:24.7)  665 Hunter Smith             23 M Duluth MN             
  6 ( 7:21.1)  618 Sean Shearen             24 M Duluth MN             
  7 ( 7:34.4)  487 Alec Boike               25 M Crookston MN          

  2. 18:22.2 NORTHWOODS                              ( 6:07.4)
==================================================
  1   5:56.2   363 Mark Lykins              40 M Duluth MN             
  2   6:06.3   557 Daniel Duff              54 M Duluth NE             
  3   6:19.7   550 Don Kuchenbecker         51 M Duluth MN             
  4 ( 6:39.8)  197 Chris Hegg               67 M Grand Marais MN       
  5 ( 7:33.1)  236 Eric Lindell             37 M Ashland WI            
  6 ( 9:02.0)  528 Rowyn Thompson            9 M Proctor MN            
  7 ( 9:02.2)  527 Keith Thompson           35 M Proctor MN            
  8 ( 9:36.9)  649 Hayden Johnson            6 M Saginaw MN            

  3. 25:34.7 Sheldon                                 ( 8:31.6)
==================================================
  1   8:31.1   598 Deklinn Sheldon           8 M Esko MN               
  2   8:31.5   596 Brandon Sheldon          37 M Esko MN               
  3   8:32.1   597 Attlei Sheldon           10 M Esko MN               



                 Grandma's Minnesota Mile - Team Division
                             September 6  2019
                      Mixed Team Results (CHIP TIME)

  1. 16:41.3 Fe Crew                                 ( 5:33.8)
==================================================
  1   5:08.6   241 Michael McPherson        29 M Ironwood MI           
  2   5:26.8   210 Dominic Beckman          28 M Duluth MN             
  3   6:05.9   209 Jessica Beckman          28 F Duluth MN             

  2. 18:02.0 A Case Of The Runs                      ( 6:00.7)
==================================================
  1   5:38.5   269 Will Goldsworthy         33 M Duluth MN             
  2   5:50.2   661 Tim Bradshaw             28 M Duluth MN             
  3   6:33.3   534 Joy Bittner              33 F Saginaw MN            

  3. 19:05.3 132 West Kent                           ( 6:21.8)
==================================================
  1   5:51.2   316 Hans Goettel             15 M Duluth MN             
  2   6:27.1   317 Mark Goettel             11 M Duluth MN             
  3   6:47.0   315 Sara Zimmer              46 F Duluth MN             

  4. 19:19.9 Cirrus IT                               ( 6:26.7)
==================================================
  1   4:41.5    91 Tom Sederquist           30 M Duluth MN             
  2   6:44.5    95 Kaitlyn Knutson          23 F Superior WI           
  3   7:53.9   504 Anna Sommers             15 F Duluth MN             

  5. 19:33.2 Medicine Lake Run Group                 ( 6:31.1)
==================================================
  1   6:05.3   160 Tom Danielson            67 M Maple Grove MN        
  2   6:35.6     9 Brad Anderson            54 M Two Harbors MN        
  3   6:52.3   471 Renee Kallio             45 F Plymouth MN           

  6. 21:16.4 Lucky's Runners                         ( 7:05.5)
==================================================
  1   6:21.2    64 Suzanne Schons           46 F Woodbury MN           
  2   6:43.8    66 Gabe Rosinski            12 M Woodbury MN           
  3   8:11.4    67 Colton Rosinski          10 M Woodbury MN           

  7. 21:17.4 Mom's Birthday Crew                     ( 7:05.8)
==================================================
  1   6:13.6   621 Nicole Lundberg          34 F Cromwell MN           
  2   7:07.5   623 Kaleb Lundberg            9 M Cromwell MN           
  3   7:56.3   622 Keira Lundberg           10 F Cromwell MN           

  8. 22:38.7 Speedy Sloths                           ( 7:32.9)
==================================================
  1   7:09.4   581 Steve Graham             48 M Duluth MN             
  2   7:22.1   580 Stacey Stark             49 F Duluth MN             
  3   8:07.2   582 Anne-Lu Hovis            42 F Knife River MN        

  9. 24:36.7 Cirque Du Sore Legs                     ( 8:12.3)
==================================================
  1   6:03.4   480 Joseph Lindsey           42 M Hermantown MN         
  2   9:16.6   486 Josie Sweetnam           11 F Hermantown MN         
  3   9:16.7   482 Lilianna Lindsey         11 F Hermantown MN         

 10. 25:42.9 Rays of Sunshine                        ( 8:34.3)
==================================================
  1   7:34.5   671 Dustin Ray               36 M Duluth MN             
  2   9:03.9   670 Allison Ray              35 F Duluth MN             
  3   9:04.5   667 Anna Sjodin              30 F Coventry CT           

 11. 26:35.1 Cats Chasing Cats                       ( 8:51.7)
==================================================
  1   7:24.1   218 Stephanie Krause         28 F Duluth MN             
  2   9:00.2   498 Terri Krause             49 F Duluth MN             
  3  10:10.8   275 Victor Krause            49 M Duluth MN             

 12. 26:56.1 Duluth Dolphins                         ( 8:58.7)
==================================================
  1   7:58.6   571 Amir Mamedov             14 M Duluth MN             
  2   8:00.9   572 Adele Mamedova           12 F Duluth MN             
  3  10:56.6   574 Yelena Shahmammadli      40 F Duluth MN             

 13. 27:01.6 Team Jarvi                              ( 9:00.6)
==================================================
  1   8:25.9   474 Jacob Jarvi              14 M Duluth MN             
  2   8:47.7   473 Carrie Jarvi             46 F Duluth MN             
  3   9:48.0   475 Josie Jarvi              12 F Duluth MN             

 14. 28:38.4 Lucky Licari's                          ( 9:32.8)
==================================================
  1   9:32.7   145 Tammy Licari             36 F Duluth MN             
  2   9:32.8   146 Isaac Licari              8 M Duluth MN             
  3   9:32.9   147 Ellie Licari              7 F Duluth MN             

 15. 28:57.8 Perala Family                           ( 9:39.3)
==================================================
  1   8:41.3   320 Hilde Perala             43 F Hermantown MN         
  2   8:52.4   322 Graham Perala            12 M Hermantown MN         
  3  11:24.1   323 Iris Perala               9 F Hermantown MN         

 16. 29:19.6 Fitz Fam                                ( 9:46.6)
==================================================
  1   8:16.4   113 Justin Fitzsimmons       11 M Proctor MN            
  2   9:56.2   264 Reagan Rodberg           10 F Duluth MN             
  3  11:07.0   112 Amanda Fitzsimmons       31 F Proctor MN            

 17. 40:24.9 The Schlazies                           (13:28.3)
==================================================
  1  13:25.7   301 Derek Mayne              14 M Duluth MN             
  2  13:29.3   292 Barb Schlais             46 F Superior WI           
  3  13:29.9   300 Katelyn Mayne            17 F Duluth MN             

 18. 46:14.9 Team Sparkles                           (15:25.0)
==================================================
  1  12:30.6   184 Tyler Hofmann            10 M Willow River MN       
  2  16:39.1   185 Sam Hofmann              10 M Moose Lake MN         
  3  17:05.2   183 Mary Hofmann             40 F Willow River MN       







                 Grandma's Minnesota Mile - Team Division
                             September 6  2019
           Mixed Teams - Team By Team Runner Listing (CHIP TIME)

                         TEAM NAME: 132 West Kent

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 316 Hans Goettel           15   M Duluth          MN     5:51.2 
    2 317 Mark Goettel           11   M Duluth          MN     6:27.1 
    3 315 Sara Zimmer            46   F Duluth          MN     6:47.0 

                       TEAM NAME: A Case Of The Runs

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 269 Will Goldsworthy       33   M Duluth          MN     5:38.5 
    2 661 Tim Bradshaw           28   M Duluth          MN     5:50.2 
    3 465 Alex Mickelson         32   M Proctor         MN     6:11.2 
    4 279 Justin Strom           33   M Duluth          MN     6:13.6 
    5 364 Eric Henrich           30   M Duluth          MN     6:29.2 
    6 536 Kevin Jahr             28   M Duluth          MN     6:31.4 
    7 534 Joy Bittner            33   F Saginaw         MN     6:33.3 
    8 412 Tyra Kerr              28   F Duluth          MN     6:53.4 
    9 268 Dustin Bartlett        32   M Esko            MN     6:55.4 
   10 333 Lori Mickelson         56   F Saginaw         MN     6:57.7 
   11 535 Katy Jahr              28   F Duluth          MN     7:05.8 
   12 630 Kim Bradshaw           28   F Duluth          MN     7:13.5 
   13 533 Jesse Smith            36   M Duluth          MN     8:43.3 
   14 532 Lisa Smith             34   F Duluth          MN     8:43.5 
   15 278 Janelle Strom          33   F Duluth          MN    10:10.7 
   16 514 Michelle Sievers       34   F Duluth          MN    10:10.7 

                       TEAM NAME: Cats Chasing Cats

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 218 Stephanie Krause       28   F Duluth          MN     7:24.1 
    2 498 Terri Krause           49   F Duluth          MN     9:00.2 
    3 284 Elizabeth Beeksma      27   F Duluth          MN    10:02.2 
    4 275 Victor Krause          49   M Duluth          MN    10:10.8 
    5 251 Shania Krause          23   F Duluth          MN    11:25.9 
    6 219 Nicole Feralin-Krause  28   F Duluth          MN    12:33.3 

                             TEAM NAME: CHAOS

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 

                      TEAM NAME: Cirque Du Sore Legs

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 480 Joseph Lindsey         42   M Hermantown      MN     6:03.4 
    2 486 Josie Sweetnam         11   F Hermantown      MN     9:16.6 
    3 482 Lilianna Lindsey       11   F Hermantown      MN     9:16.7 
    4 483 Gideon Lindsey          8   M Hermantown      MN    10:38.9 
    5 481 Abigail Lindsey        13   F Hermantown      MN    11:54.9 
    6 485 Annalyn Sweetnam       13   F Hermantown      MN    12:17.0 
    7 484 Desmond Lindsey         8   M Hermantown      MN    12:18.9 

                           TEAM NAME: Cirrus IT

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1  91 Tom Sederquist         30   M Duluth          MN     4:41.5 
    2  95 Kaitlyn Knutson        23   F Superior        WI     6:44.5 
    3 504 Anna Sommers           15   F Duluth          MN     7:53.9 
    4 214 Jeff Sommers           54   M Duluth          MN     9:01.8 

                        TEAM NAME: Danielle's team

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1  62 Jacob Grigsby          25   M Superior        WI     7:38.7 
    2  61 Danielle Grigsby       26   F Superior        WI    10:50.0 

                        TEAM NAME: Duluth Dolphins

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 571 Amir Mamedov           14   M Duluth          MN     7:58.6 
    2 572 Adele Mamedova         12   F Duluth          MN     8:00.9 
    3 574 Yelena Shahmammadli    40   F Duluth          MN    10:56.6 
    4 573 Ariana Shahmammadli     6   F Duluth          MN    10:57.1 

                            TEAM NAME: Fe Crew

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 241 Michael McPherson      29   M Ironwood        MI     5:08.6 
    2 210 Dominic Beckman        28   M Duluth          MN     5:26.8 
    3 411 Kyle Pallin            28   M Ironwood        MI     5:43.9 
    4 209 Jessica Beckman        28   F Duluth          MN     6:05.9 
    5 566 Rachelle McPherson     28   F Ironwood        MI     7:37.5 
    6 410 Brittany Pallin        25   F Ironwood        MI    10:26.9 

                            TEAM NAME: Fitz Fam

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 113 Justin Fitzsimmons     11   M Proctor         MN     8:16.4 
    2 264 Reagan Rodberg         10   F Duluth          MN     9:56.2 
    3 112 Amanda Fitzsimmons     31   F Proctor         MN    11:07.0 
    4 114 Robin-Lynn Fitzsimmon  10   F Proctor         MN    11:07.3 

                        TEAM NAME: Lucky's Runners

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1  64 Suzanne Schons         46   F Woodbury        MN     6:21.2 
    2  66 Gabe Rosinski          12   M Woodbury        MN     6:43.8 
    3  67 Colton Rosinski        10   M Woodbury        MN     8:11.4 
    4  65 Dan Rosinski           46   M Woodbury        MN     8:18.5 

                        TEAM NAME: Team Cedar Ridge

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 

                    TEAM NAME: Medicine Lake Run Group

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 160 Tom Danielson          67   M Maple Grove     MN     6:05.3 
    2   9 Brad Anderson          54   M Two Harbors     MN     6:35.6 
    3 471 Renee Kallio           45   F Plymouth        MN     6:52.3 
    4 361 Tim Zbikowski          67   M Maple Grove     MN     7:47.2 
    5 127 Diane Stoneking        71   F Robbinsdale     MN     7:52.1 
    6  57 Gloria Jansen          72   F White Bear Lake MN     8:21.4 
    7 360 Carol Klitzke          72   F Maple Grove     MN    10:22.0 

                      TEAM NAME: Mom's Birthday Crew

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 621 Nicole Lundberg        34   F Cromwell        MN     6:13.6 
    2 623 Kaleb Lundberg          9   M Cromwell        MN     7:07.5 
    3 622 Keira Lundberg         10   F Cromwell        MN     7:56.3 
    4 624 Elliana Lundberg        7   F Cromwell        MN     8:53.6 

                         TEAM NAME: Perala Family

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 320 Hilde Perala           43   F Hermantown      MN     8:41.3 
    2 322 Graham Perala          12   M Hermantown      MN     8:52.4 
    3 323 Iris Perala             9   F Hermantown      MN    11:24.1 
    4 321 Steve Perala           47   M Hermantown      MN    11:24.2 

                        TEAM NAME: Rays of Sunshine

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 671 Dustin Ray             36   M Duluth          MN     7:34.5 
    2 670 Allison Ray            35   F Duluth          MN     9:03.9 
    3 667 Anna Sjodin            30   F Coventry        CT     9:04.5 

                         TEAM NAME: Speedy Sloths

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 581 Steve Graham           48   M Duluth          MN     7:09.4 
    2 580 Stacey Stark           49   F Duluth          MN     7:22.1 
    3 582 Anne-Lu Hovis          42   F Knife River     MN     8:07.2 

                           TEAM NAME: Team Jarvi

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 474 Jacob Jarvi            14   M Duluth          MN     8:25.9 
    2 473 Carrie Jarvi           46   F Duluth          MN     8:47.7 
    3 475 Josie Jarvi            12   F Duluth          MN     9:48.0 

                         TEAM NAME: Team Sparkles

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 184 Tyler Hofmann          10   M Willow River    MN    12:30.6 
    2 185 Sam Hofmann            10   M Moose Lake      MN    16:39.1 
    3 183 Mary Hofmann           40   F Willow River    MN    17:05.2 

                         TEAM NAME: The Finishers

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 657 Ellie Van Loon          7   F Hermantown      MN    10:06.8 
    2 656 Genna Van Loon         10   F Hermantown      MN    10:09.9 
    3 655 Krissy Van Loon        40   F Hermantown      MN    10:10.9 

                        TEAM NAME: The Joggernauts

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1  94 Alexi Neiding          10   F Duluth          MN    11:23.3 
    2  93 Katelyn Neiding        11   F Duluth          MN    12:09.6 
    3 427 Kaelamae Carlson       24   F Duluth          MN    13:14.2 
    4  88 Kim Seguin             44   F Proctor         MN    13:23.2 
    5 439 Trish Lanthier         47   F Proctor         MN    13:23.5 
    6  92 Jessica Neiding        40   F Duluth          MN    13:31.4 

                         TEAM NAME: The Schlazies

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 301 Derek Mayne            14   M Duluth          MN    13:25.7 
    2 292 Barb Schlais           46   F Superior        WI    13:29.3 
    3 300 Katelyn Mayne          17   F Duluth          MN    13:29.9 
    4 293 Beth Mayne             44   F Duluth          MN    13:31.9