Detroit Lakes, MN
9/5/2019











               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 5, 2019
                         JUNIOR HIGH BOYS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    22  Alexandria                (  12:45.1  1:03:45.3   0:46.4)
========================================
  1      1  Cameron Simon                   12:17.7
  2      2  Payton Gessford                 12:21.3
  3      4  Owen Draper                     12:58.2
  4      7  Landon Runge                    13:04.0
  5      8  Throck Lehmann                  13:04.1
  6   ( 11) Karl Franson                    13:20.8
  7   ( 13) Cameron O'Shea                  13:29.8

  2.    66  Fergus Falls              (  13:30.2  1:07:30.6   0:55.5)
========================================
  1      6  Jack Welde                      12:59.5
  2      9  Logan Brendenberg               13:04.4
  3     14  Alex Burrows                    13:38.5
  4     18  Jaden Miller                    13:53.2
  5     19  Henry Greenagel                 13:55.0
  6   ( 27) Jackson Lysne                   14:31.4
  7   ( 28) Milton Tungseth                 14:34.8

  3.    78  Bemidji                   (  13:42.0  1:08:29.8   1:01.8)
========================================
  1      5  Will� Termont                   12:58.8
  2     15  Max� Louvar                     13:41.6
  3     17  Moses� Son                      13:51.5
  4     20  Ryan� Daman                     13:57.3
  5     21  Nick Strand                     14:00.6
  6   ( 23) Elijah Weeks                    14:09.8
  7   ( 25) Jack� Lundquist                 14:13.8

  4.    90  Kindred                   (  13:48.3  1:09:01.1   1:48.9)
========================================
  1      3  Keaton Olson                    12:47.0
  2     12  Lucas Dahl                      13:22.2
  3     22  Noah Sauvageau                  14:04.7
  4     24  Riddick Estrada                 14:11.3
  5     29  Ben Miller                      14:35.9
  6   ( 39) Wyatt Hahn                      15:55.7
  7   ( 40) Jordan Haakenson                16:01.1

  5.   146  Thief River Falls         (  14:47.2  1:13:56.0   2:33.0)
========================================
  1     10  William Maclean                 13:05.1
  2     30  Tyler Brouse                    14:43.3
  3     31  Keegan Lund                     14:58.3
  4     37  Micah Anderson                  15:31.2
  5     38  Spencer Hemple                  15:38.1
  6   ( 45) Jack Krein                      18:57.3
  7   ( 46) Noah Burkel                     19:01.4

  6.   154  Shanley                   (  15:58.5  1:19:52.4   7:45.7)
========================================
  1     16  Richard Bailly                  13:50.0
  2     26  Isaac Rohrich                   14:24.9
  3     32  Scott Nester                    15:00.7
  4     33  Nate McAllister                 15:01.1
  5     47  Eli Barrett-Learn               21:35.7

  7.   188  Detroit Lakes             (  15:49.6  1:19:07.8   2:11.3)
========================================
  1     34  Davin Abraham                   15:01.3
  2     35  Micah Barberg                   15:03.9
  3     36  Devon Berg                      15:15.0
  4     41  Carson Simison                  16:35.0
  5     42  Carter Mouw                     17:12.6
  6   ( 43) Hunter Zehnaker                 17:23.2
  7   ( 44) Hunter Olson                    18:53.8



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/31   1587 Cameron Simon             8 Alexandria                12:17.7  6:11 
    2   2/31   1355 Payton Gessford           8 Alexandria                12:21.3  6:13 
    3   1/10   1858 Keaton Olson              8 Kindred                   12:47.0  6:26 
    4   3/31   1346 Owen Draper               8 Alexandria                12:58.2  6:32 
    5   1/23   1630 Will� Termont             8 Bemidji                   12:58.8  6:32 
    6   1/18   1782 Jack Welde                7 Fergus Falls              12:59.5  6:32 
    7   4/31   1584 Landon Runge              8 Alexandria                13:04.0  6:35 
    8   5/31   1569 Throck Lehmann            8 Alexandria                13:04.1  6:35 
    9   2/18   1755 Logan Brendenberg         7 Fergus Falls              13:04.4  6:35 
   10   1/9    2258 William Maclean           7 Thief River Falls         13:05.1  6:35 
   11   1/3    1669 Jaxon Hill                7 Breckenridge/wahpeton     13:11.8  6:39 
   12   6/31   1352 Karl Franson              8 Alexandria                13:20.8  6:43 
   13   2/10   1850 Lucas Dahl                8 Kindred                   13:22.2  6:44 
   14   7/31   1575 Cameron O'Shea            7 Alexandria                13:29.8  6:48 
   15   8/31   1573 Jacob Nicholson           7 Alexandria                13:34.2  6:50 
   16   3/18   1757 Alex Burrows              7 Fergus Falls              13:38.5  6:52 
   17   1/3    1832 Brendan Sanvik            8 Hawley                    13:40.4  6:53 
   18   2/23   1617 Max� Louvar               7 Bemidji                   13:41.6  6:54 
   19   9/31   1572 Hunter Mohr               8 Alexandria                13:46.7  6:56 
   20   1/5    1962 Richard Bailly            8 Shanley                   13:50.0  6:58 
   21  10/31   1592 Tom Wilmesmeier           8 Alexandria                13:50.1  6:58 
   22   3/23   1627 Moses� Son                8 Bemidji                   13:51.5  6:59 
   23   4/18   1769 Jaden Miller              7 Fergus Falls              13:53.2  6:59 
   24   5/18   1760 Henry Greenagel           7 Fergus Falls              13:55.0  7:00 
   25  11/31   1341 Hudsen Carlson            7 Alexandria                13:56.5  7:01 
   26   1/3    1877 Teigan Bjerke             7 Lake Park-Audubon         13:56.9  7:01 
   27   4/23   1610 Ryan� Daman               8 Bemidji                   13:57.3  7:02 
   28   5/23   1629 Nick Strand               6 Bemidji                   14:00.6  7:03 
   29   3/10   1862 Noah Sauvageau            8 Kindred                   14:04.7  7:05 
   30   2/3    1831 Michael Robertson         8 Hawley                    14:08.3  7:07 
   31  12/31   1570 Nick Meyers               8 Alexandria                14:09.3  7:08 
   32   6/23   1632 Elijah Weeks              8 Bemidji                   14:09.8  7:08 
   33   2/3    1660 Noah Berge                8 Breckenridge/wahpeton     14:10.1  7:08 
   34   4/10   1853 Riddick Estrada           8 Kindred                   14:11.3  7:09 
   35   3/3    1663 Max England               7 Breckenridge/wahpeton     14:13.5  7:10 
   36   7/23   1618 Jack� Lundquist           7 Bemidji                   14:13.8  7:10 
   37   8/23   1615 Sydney Kingbird           8 Bemidji                   14:16.9  7:11 
   38   1/4    1807 Cael Pausch               8 Frazee                    14:18.8  7:12 
   39   2/4    1797 Alex Helmers              8 Frazee                    14:21.5  7:14 
   40   9/23   1612 Miles� Gish               6 Bemidji                   14:22.4  7:14 
   41  13/31   1583 Khelden Ritter            8 Alexandria                14:22.9  7:14 
   42  14/31   1349 Drew Englund              6 Alexandria                14:23.5  7:15 
   43   2/5    1988 Isaac Rohrich             8 Shanley                   14:24.9  7:15 
   44  15/31   1363 Charlie Johnston          7 Alexandria                14:26.0  7:16 
   45   2/3    1883 Kody Johnson              7 Lake Park-Audubon         14:26.6  7:16 
   46  16/31   1585 Cooper Running            7 Alexandria                14:26.7  7:16 
   47  10/23   1613 Samuel Gish               8 Bemidji                   14:28.6  7:17 
   48   6/18   1768 Jackson Lysne             8 Fergus Falls              14:31.4  7:19 
   49   3/4    1805 Will Olson                8 Frazee                    14:32.6  7:19 
   50   1/3    1901 Aaron Tumberg             7 New York Mills            14:33.0  7:20 
   51   7/18   1780 Milton Tungseth           8 Fergus Falls              14:34.8  7:20 
   52   5/10   1857 Ben Miller                8 Kindred                   14:35.9  7:21 
   53  17/31   1582 Zach Richards             7 Alexandria                14:38.3  7:22 
   54  11/23   1623 Parker� Noah              8 Bemidji                   14:39.5  7:23 
   55  12/23   1611 Charlie Gish              6 Bemidji                   14:40.9  7:23 
   56   2/9    2058 Tyler Brouse              8 Thief River Falls         14:43.3  7:25 
   57  18/31   1586 John Sanden               7 Alexandria                14:48.4  7:27 
   58  19/31   1362 Owen Jensen               8 Alexandria                14:50.9  7:29 
   59   3/3    1881 Tripp Eiter               7 Lake Park-Audubon         14:53.4  7:30 
   60   3/9    2227 Keegan Lund               6 Thief River Falls         14:58.3  7:32 
   61   8/18   1776 Aaron Shern               7 Fergus Falls              15:00.0  7:33 
   62   1/2    1933 Adam Skoog                9 Richland 44               15:00.7  7:33 
   63   3/5    1983 Scott Nester              8 Shanley                   15:00.7  7:33 
   64   4/5    1977 Nate McAllister           7 Shanley                   15:01.1  7:34 
   65   1/10   1702 Davin Abraham             8 Detroit Lakes             15:01.3  7:34 
   66  20/31   1343 Michael Christiansen      7 Alexandria                15:02.2  7:34 
   67   2/10   1705 Micah Barberg             8 Detroit Lakes             15:03.9  7:35 
   68  13/23   1622 Noah� Ness                8 Bemidji                   15:05.9  7:36 
   69  14/23   1624 Ethan� Olson              8 Bemidji                   15:08.8  7:38 
   70  15/23   1621 Aiden Neadeau             8 Bemidji                   15:08.9  7:38 
   71   9/18   1764 Bodin Komestakes          7 Fergus Falls              15:13.6  7:40 
   72   3/10   1706 Devon Berg                8 Detroit Lakes             15:15.0  7:41 
   73  10/18   1759 Tommie Erickson           7 Fergus Falls              15:15.1  7:41 
   74  21/31   1354 Connor Garrison           8 Alexandria                15:17.4  7:42 
   75   4/4    1792 Brady Borah               8 Frazee                    15:19.4  7:43 
   76  16/23   1633 Nathaniel Williams        7 Bemidji                   15:20.0  7:43 
   77  11/18   1763 Jacob Ketter              8 Fergus Falls              15:21.6  7:44 
   78   2/2    1931 Preston Schmit            7 Richland 44               15:24.8  7:46 
   79   4/9    2000 Micah Anderson            7 Thief River Falls         15:31.2  7:49 
   80   5/9    2132 Spencer Hemple            7 Thief River Falls         15:38.1  7:52 
   81  22/31   1574 Hudson Nyberg             6 Alexandria                15:41.3  7:54 
   82  17/23   1626 Isaac� Scouten            8 Bemidji                   15:48.5  7:57 
   83   6/10   1855 Wyatt Hahn                8 Kindred                   15:55.7  8:01 
   84   1/2    1923 Ethan Walters             8 Pelican Rapids            15:57.5  8:02 
   85   7/10   1854 Jordan Haakenson          8 Kindred                   16:01.1  8:04 
   86   2/2    1917 Chet Justin               8 Pelican Rapids            16:06.3  8:06 
   87  23/31   1571 Austin Mohr               7 Alexandria                16:08.5  8:08 
   88  12/18   1754 Adrian Blondeau           8 Fergus Falls              16:08.8  8:08 
   89   8/10   1865 Zander Swenson            7 Kindred                   16:08.8  8:08 
   90  24/31   1365 Jack Keogh                7 Alexandria                16:15.2  8:11 
   91  18/23   1614 Corbin� Hadrava           8 Bemidji                   16:17.9  8:12 
   92   2/3    1903 Jeron Witt                8 New York Mills            16:18.3  8:12 
   93  19/23   1625 Collin� Schaefer          7 Bemidji                   16:30.4  8:19 
   94   4/10   1729 Carson Simison            7 Detroit Lakes             16:35.0  8:21 
   95  13/18   1777 Camden Skjeret            7 Fergus Falls              16:38.2  8:22 
   96  14/18   1781 Josiah Uggerud            7 Fergus Falls              16:49.3  8:28 
   97  15/18   1770 William Nuss              8 Fergus Falls              16:51.7  8:29 
   98  25/31   1364 Sam Kalina                6 Alexandria                16:54.4  8:31 
   99  26/31   1590 Lane Thoennes             8 Alexandria                16:57.9  8:32 
  100  20/23   1631 Carson� Turn              8 Bemidji                   17:07.7  8:37 
  101   5/10   1723 Carter Mouw               7 Detroit Lakes             17:12.6  8:40 
  102  27/31   1358 Tyler Harth               6 Alexandria                17:13.2  8:40 
  103  21/23   1619 Brecken McGinnis          6 Bemidji                   17:15.3  8:41 
  104   6/10   1735 Hunter Zehnaker           7 Detroit Lakes             17:23.2  8:45 
  105  16/18   1753 Kile Beck                 7 Fergus Falls              17:31.5  8:49 
  106  22/23   1609 Adam Baumann              6 Bemidji                   17:42.9  8:55 
  107   9/10   1851 Nick Dahl                 7 Kindred                   17:45.2  8:56 
  108  17/18   1756 Braden Bucher             7 Fergus Falls              17:48.3  8:58 
  109  10/10   1856 Jameson McCarvel          7 Kindred                   18:08.1  9:08 
  110  28/31   1762 Mayisen Bucio             6 Alexandria                18:10.6  9:09 
  111   3/3    1897 Austin Geiser             7 New York Mills            18:13.8  9:11 
  112  29/31   1350 Andrew Fleming            7 Alexandria                18:24.1  9:16 
  113   3/3    1820 Isaac Ames               12 Hawley                    18:30.0  9:19 
  114  30/31   1347 Noah Ecker                7 Alexandria                18:32.2  9:20 
  115   7/10   1726 Hunter Olson              7 Detroit Lakes             18:53.8  9:31 
  116  31/31   1348 Owen Ecker                8 Alexandria                18:55.4  9:31 
  117   6/9    2173 Jack Krein                7 Thief River Falls         18:57.3  9:32 
  118   7/9    2077 Noah Burkel               8 Thief River Falls         19:01.4  9:35 
  119   8/9    2261 Jared Pilcher             6 Thief River Falls         19:23.0  9:45 
  120  18/18   1778 Samuel Sundberg           7 Fergus Falls              19:37.8  9:53 
  121   8/10   1716 Declan Jessen             7 Detroit Lakes             19:48.6  9:58 
  122   5/5    1963 Eli Barrett-Learn         8 Shanley                   21:35.7 10:52 
  123   9/10   1725 Billy Olson               7 Detroit Lakes             22:02.4 11:06 
  124   9/9    2260 Odin Mooney               6 Thief River Falls         22:53.1 11:31 
  125  23/23   1620 Tierney� Melcher          8 Bemidji                   23:02.0 11:35 
  126  10/10   1704 Wilton Bailey             8 Detroit Lakes             25:21.3 12:46