Fergus Falls, MN
9/26/2019











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 26, 2019
                         JUNIOR HIGH BOYS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    41  Alexandria                (  12:13.1  1:01:05.2   0:55.3)
========================================
  1      3  Payton Gessford                 11:52.3
  2      4  Cameron Simon                   11:54.0
  3      7  Owen Draper                     12:15.4
  4      8  Landon Runge                    12:15.9
  5     19  Throck Lehmann                  12:47.6
  6   ( 24) Cameron O'Shea                  13:03.3
  7   ( 25) Jacob Nicholson                 13:06.9

  2.    82  Little Falls              (  12:38.0  1:03:09.9   0:32.8)
========================================
  1     10  Noah Cameron                    12:22.0
  2     11  Abraham Anez                    12:23.7
  3     16  William Sprang                  12:37.2
  4     22  Kobi Cameron                    12:52.2
  5     23  Abdi Aden                       12:54.8
  6   ( 39) Baylon Larsen                   13:48.1
  7   ( 40) Antonio Becker                  13:48.2

  3.    92  Fargo North               (  12:43.3  1:03:36.1   1:36.1)
========================================
  1      2  Jeb Gossett                     11:48.8
  2     12  Gus Hillmer                     12:24.9
  3     18  Kyle Kramer                     12:44.7
  4     27  Will Dorsher                    13:12.8
  5     33  Jethro Nettum                   13:24.9
  6   ( 38) Ian Rasmussen                   13:40.0
  7   ( 46) Timi Shorunke                   13:57.4

  4.    96  West Central Area School  (  12:45.0  1:03:45.0   1:42.0)
========================================
  1      5  Dane Anderson                   11:54.8
  2      9  Bryce Kjesbo                    12:19.2
  3     17  Jack Courier                    12:40.1
  4     28  Camden Anderson                 13:14.1
  5     37  Ben Bye                         13:36.8
  6   ( 48) Simon Moritz                    14:31.9

  5.   114  Fergus Falls              (  12:57.9  1:04:49.4   0:57.7)
========================================
  1     13  Logan Brendenberg               12:24.9
  2     14  Jaden Miller                    12:30.5
  3     26  Alex Burrows                    13:09.6
  4     30  Michael Schmidt                 13:21.8
  5     31  Jack Welde                      13:22.6
  6   ( 34) Henry Greenagel                 13:26.5
  7   ( 41) Jacob Ketter                    13:50.1

  6.   119  Perham                    (  12:56.6  1:04:42.6   1:57.9)
========================================
  1      6  Brayden Glorvigen               11:58.3
  2     15  Domanik Hagen                   12:35.2
  3     21  Brody Evenson                   12:48.6
  4     32  Reier Tweeton                   13:24.3
  5     45  Isaac Paurus                    13:56.2
  6   ( 47) Jaxon Bain                      14:12.8
  7   ( 49) Josh Kalina                     14:36.2

  7.   159  Cheney Middle School      (  13:57.2  1:09:46.0   4:37.5)
========================================
  1      1  Landon Troftgruben              11:47.5
  2     20  Gavan Norton                    12:48.2
  3     29  Isaac Amundson                  13:15.4
  4     53  Gage Kluth                      15:29.9
  5     56  Gregory Dimmer                  16:25.0
  6   ( 58) Cooper Warren                   17:15.9

  8.   230  Brandon-Evansville        (  14:25.5  1:12:07.4   1:30.9)
========================================
  1     35  Micah Fossell                   13:35.0
  2     42  Donell Lee                      13:53.0
  3     50  Hunter Hanstad                  14:43.9
  4     51  Gavin Nicholas                  14:49.6
  5     52  Tyler Siira                     15:05.9

  9.   232  Detroit Lakes             (  14:41.2  1:13:26.0   2:29.5)
========================================
  1     36  Davin Abraham                   13:36.0
  2     43  Devon Berg                      13:54.9
  3     44  Micah Barberg                   13:55.4
  4     54  Hunter Zehnaker                 15:54.2
  5     55  Carter Mouw                     16:05.5
  6   ( 57) Billy Olson                     17:00.7
  7   ( 59) Declan Jessen                   17:33.1



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/6     757 Landon Troftgruben        8 Cheney Middle School      11:47.5  5:56 
    2   1/15    863 Jeb Gossett               8 Fargo North               11:48.8  5:57 
    3   1/27    420 Payton Gessford           8 Alexandria                11:52.3  5:59 
    4   2/27    452 Cameron Simon             8 Alexandria                11:54.0  6:00 
    5   1/6    1108 Dane Anderson             8 West Central Area School  11:54.8  6:00 
    6   1/10   1041 Brayden Glorvigen         8 Perham                    11:58.3  6:02 
    7   3/27    410 Owen Draper               8 Alexandria                12:15.4  6:10 
    8   4/27    449 Landon Runge              8 Alexandria                12:15.9  6:11 
    9   2/6    1116 Bryce Kjesbo              8 West Central Area School  12:19.2  6:12 
   10   1/15   1642 Noah Cameron              6 Little Falls              12:22.0  6:14 
   11   2/15    973 Abraham Anez              8 Little Falls              12:23.7  6:14 
   12   2/15    867 Gus Hillmer               8 Fargo North               12:24.9  6:15 
   13   1/21    914 Logan Brendenberg         7 Fergus Falls              12:24.9  6:15 
   14   2/21    928 Jaden Miller              7 Fergus Falls              12:30.5  6:18 
   15   1/3     714 Noah Berge                8 Breckenridge/wahpeton     12:33.9  6:20 
   16   2/10   1043 Domanik Hagen             8 Perham                    12:35.2  6:20 
   17   3/15    992 William Sprang            7 Little Falls              12:37.2  6:21 
   18   3/6    1113 Jack Courier              8 West Central Area School  12:40.1  6:23 
   19   3/15    870 Kyle Kramer               8 Fargo North               12:44.7  6:25 
   20   2/3     723 Jaxon Hill                7 Breckenridge/wahpeton     12:45.9  6:26 
   21   5/27    434 Throck Lehmann            8 Alexandria                12:47.6  6:27 
   22   2/6     755 Gavan Norton              7 Cheney Middle School      12:48.2  6:27 
   23   3/10   1039 Brody Evenson             7 Perham                    12:48.6  6:27 
   24   4/15    895 Kobi Cameron              6 Little Falls              12:52.2  6:29 
   25   5/15    972 Abdi Aden                 8 Little Falls              12:54.8  6:30 
   26   3/3     717 Maks England              7 Breckenridge/wahpeton     13:03.3  6:34 
   27   6/27    441 Cameron O'Shea            7 Alexandria                13:03.3  6:34 
   28   7/27    439 Jacob Nicholson           7 Alexandria                13:06.9  6:36 
   29   3/21    916 Alex Burrows              7 Fergus Falls              13:09.6  6:38 
   30   4/15    860 Will Dorsher              7 Fargo North               13:12.8  6:39 
   31   4/6    1107 Camden Anderson           8 West Central Area School  13:14.1  6:40 
   32   8/27    448 Khelden Ritter            8 Alexandria                13:14.7  6:40 
   33   3/6     752 Isaac Amundson            7 Cheney Middle School      13:15.4  6:40 
   34   9/27    457 Tom Wilmesmeier           8 Alexandria                13:15.7  6:41 
   35  10/27    436 Nick Meyers               8 Alexandria                13:17.7  6:42 
   36   1/4     966 Cael Pausch               8 Frazee                    13:19.6  6:43 
   37   4/21    933 Michael Schmidt           7 Fergus Falls              13:21.8  6:44 
   38   5/21    941 Jack Welde                7 Fergus Falls              13:22.6  6:44 
   39  11/27    427 Owen Jensen               8 Alexandria                13:23.6  6:45 
   40   4/10   1054 Reier Tweeton             7 Perham                    13:24.3  6:45 
   41   5/15    873 Jethro Nettum             8 Fargo North               13:24.9  6:45 
   42   6/21    919 Henry Greenagel           7 Fergus Falls              13:26.5  6:46 
   43  12/27    405 Hudsen Carlson            7 Alexandria                13:34.6  6:50 
   44   1/5     467 Micah Fossell             8 Brandon-Evansville        13:35.0  6:50 
   45   1/9     783 Davin Abraham             8 Detroit Lakes             13:36.0  6:51 
   46   5/6    1112 Ben Bye                   7 West Central Area School  13:36.8  6:51 
   47   6/15    879 Ian Rasmussen             7 Fargo North               13:40.0  6:53 
   48  13/27    447 Zach Richards             7 Alexandria                13:45.8  6:56 
   49   2/4     956 Alex Helmers              8 Frazee                    13:48.0  6:57 
   50   6/15    985 Baylon Larsen             8 Little Falls              13:48.1  6:57 
   51   7/15    976 Antonio Becker            8 Little Falls              13:48.2  6:57 
   52   8/15   1644 Evan Lemieur              6 Little Falls              13:48.5  6:57 
   53   9/15    869 Bode Kapsner              6 Little Falls              13:48.9  6:57 
   54   7/21    922 Jacob Ketter              8 Fergus Falls              13:50.1  6:58 
   55   2/5     474 Donell Lee                7 Brandon-Evansville        13:53.0  6:59 
   56   3/4     951 Brady Borah               8 Frazee                    13:54.1  7:00 
   57  10/15    987 Aden Larson               8 Little Falls              13:54.2  7:00 
   58   8/21    927 Jackson Lysne             8 Fergus Falls              13:54.5  7:00 
   59   2/9     787 Devon Berg                8 Detroit Lakes             13:54.9  7:00 
   60   3/9     786 Micah Barberg             8 Detroit Lakes             13:55.4  7:01 
   61   5/10   1051 Isaac Paurus              8 Perham                    13:56.2  7:01 
   62   7/15    882 Timi Shorunke             8 Fargo North               13:57.4  7:02 
   63   9/21    923 Bodin Komestakes          7 Fergus Falls              13:59.6  7:03 
   64  14/27    450 Cooper Running            7 Alexandria                14:00.8  7:03 
   65   1/1     971 Rye Frobish               8 Hillcrest                 14:06.1  7:06 
   66   8/15    889 Jordan Weston             8 Fargo North               14:09.4  7:08 
   67  11/15    989 Elliott Oberton           7 Little Falls              14:09.4  7:08 
   68   6/10   1030 Jaxon Bain                8 Perham                    14:12.8  7:09 
   69  15/27    413 Drew Englund              6 Alexandria                14:15.9  7:11 
   70   4/4     964 Will Olson                8 Frazee                    14:16.7  7:11 
   71  16/27    419 Connor Garrison           8 Alexandria                14:16.8  7:11 
   72   9/15    864 Finn Gravalin             7 Fargo North               14:18.0  7:12 
   73  10/21    942 Donevin Cross             7 Fergus Falls              14:19.2  7:13 
   74  11/21    939 Milton Tungseth           8 Fergus Falls              14:23.0  7:15 
   75  10/15    884 Lucas Terrell             7 Fargo North               14:24.3  7:15 
   76  12/15   1654 Nick Sprang               6 Little Falls              14:30.8  7:18 
   77   6/6    1120 Simon Moritz              7 West Central Area School  14:31.9  7:19 
   78  11/15    894 Mark Yokom                7 Fargo North               14:33.1  7:20 
   79   7/10   1045 Josh Kalina               8 Perham                    14:36.2  7:21 
   80  12/21    913 Adrian Blondeau           8 Fergus Falls              14:37.9  7:22 
   81  17/27    407 Michael Christiansen      7 Alexandria                14:38.1  7:22 
   82  18/27    440 Hudson Nyberg             6 Alexandria                14:40.5  7:23 
   83  13/21    929 William Nuss              8 Fergus Falls              14:41.1  7:24 
   84   3/5     471 Hunter Hanstad            7 Brandon-Evansville        14:43.9  7:25 
   85  14/21    935 Aaron Shern               7 Fergus Falls              14:46.8  7:26 
   86   4/5     476 Gavin Nicholas            7 Brandon-Evansville        14:49.6  7:28 
   87  19/27    451 John Sanden               7 Alexandria                14:53.4  7:30 
   88  15/21    918 Tommie Erickson           7 Fergus Falls              15:02.5  7:34 
   89   8/10   1042 Dylan Guck                6 Perham                    15:05.7  7:36 
   90   5/5     477 Tyler Siira               8 Brandon-Evansville        15:05.9  7:36 
   91  20/27    455 Lane Thoennes             8 Alexandria                15:09.5  7:38 
   92  13/15    980 Parker Grant              7 Little Falls              15:16.0  7:41 
   93  16/21    921 Adam Kennedy              7 Fergus Falls              15:18.2  7:42 
   94  17/21    940 Josiah Uggerud            7 Fergus Falls              15:19.6  7:43 
   95   4/6     754 Gage Kluth                8 Cheney Middle School      15:29.9  7:48 
   96  12/15    857 Josh Beck                11 Fargo North               15:30.9  7:49 
   97  21/27    430 Jack Keogh                7 Alexandria                15:36.7  7:52 
   98  13/15    859 Owen Christensen          7 Fargo North               15:43.3  7:55 
   99  18/21    936 Camden Skjeret            7 Fergus Falls              15:44.8  7:56 
  100   4/9     818 Hunter Zehnaker           7 Detroit Lakes             15:54.2  8:00 
  101  14/15    866 Foster Helm               7 Fargo North               15:55.3  8:01 
  102  22/27    429 Sam Kalina                6 Alexandria                16:04.8  8:06 
  103  23/27    423 Tyler Harth               6 Alexandria                16:05.2  8:06 
  104   5/9     804 Carter Mouw               7 Detroit Lakes             16:05.5  8:06 
  105  19/21    912 Kile Beck                 7 Fergus Falls              16:24.2  8:15 
  106   5/6     753 Gregory Dimmer            8 Cheney Middle School      16:25.0  8:16 
  107  14/15    888 John Ahlin                6 Little Falls              16:39.4  8:23 
  108   9/10   1029 Kaleb Frohling            6 Perham                    16:44.7  8:26 
  109  10/10   1036 Burke Young               6 Perham                    16:49.9  8:28 
  110  24/27    411 Noah Ecker                7 Alexandria                16:50.0  8:28 
  111  15/15    975 Owen Swisher              6 Little Falls              16:52.1  8:29 
  112   6/9     806 Billy Olson               8 Detroit Lakes             17:00.7  8:34 
  113  20/21    915 Braden Bucher             7 Fergus Falls              17:14.5  8:41 
  114   6/6     758 Cooper Warren             7 Cheney Middle School      17:15.9  8:41 
  115  25/27    412 Owen Ecker                8 Alexandria                17:19.5  8:43 
  116  26/27    417 Myles Frueh               7 Alexandria                17:22.9  8:45 
  117  15/15    858 Sam Boser                 8 Fargo North               17:26.4  8:47 
  118   7/9     797 Declan Jessen             7 Detroit Lakes             17:33.1  8:50 
  119   8/9     807 Hunter Olson              7 Detroit Lakes             17:33.2  8:50 
  120  21/21    937 Samuel Sundberg           7 Fergus Falls              17:36.8  8:52 
  121  27/27    404 Mayisen Bucio             6 Alexandria                18:42.9  9:25 
  122   9/9     785 Wilton Bailey             8 Detroit Lakes             19:01.8  9:35