Fergus Falls, MN
9/26/2019











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 26, 2019
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    34  Fargo North               (  13:29.9  1:07:29.4   0:49.7)
========================================
  1      2  Leah Hoffman                    13:04.8
  2      4  Ainsley Ness                    13:26.0
  3      5  Aletta Olson                    13:31.3
  4      6  Elsie Anderson                  13:32.8
  5     17  Macy McShane                    13:54.5
  6   ( 18) Olivia Hammes                   13:54.9
  7   ( 19) Claire Bartell                  14:26.8

  2.    37  Alexandria                (  13:27.9  1:07:19.5   1:07.9)
========================================
  1      1  Citori Halbe                    12:41.2
  2      3  Kasey Soderholm                 13:21.0
  3      8  Lydia Oldenkamp                 13:40.2
  4     12  Bobbi Nichols                   13:48.0
  5     13  Alison Krasky                   13:49.1
  6   ( 14) Campbell Jenzen                 13:50.5
  7   ( 16) Brynn Cross                     13:53.8

  3.    79  Cheney Middle School      (  14:16.9  1:11:24.1   1:17.9)
========================================
  1      9  Hannah Shern                    13:44.7
  2     10  Alyssa Smith                    13:45.4
  3     15  Delia Osland                    13:52.3
  4     22  Courtney Docktor                14:59.1
  5     23  Ella Heilman                    15:02.6
  6   ( 24) Alexis Lindgren                 15:03.8
  7   ( 28) Kaitlin Langstaff               15:39.9

  4.   117  Detroit Lakes             (  15:12.8  1:16:03.8   2:24.6)
========================================
  1     11  Sadie Johnson                   13:45.8
  2     21  Isla Pender                     14:54.4
  3     25  Madison Blahut                  15:14.4
  4     29  Addyson Flyen                   15:58.8
  5     31  Kate Taves                      16:10.4
  6   ( 36) Mia Hanson                      16:43.5
  7   ( 42) Gabby Breker                    17:59.7

  5.   148  Perham                    (  16:03.0  1:20:14.9   3:17.1)
========================================
  1      7  Gracie Morris                   13:34.4
  2     32  Adison Wientjes                 16:21.1
  3     34  Leelou Novotny                  16:39.7
  4     37  Hanna Young                     16:48.2
  5     38  Kaia Anderson                   16:51.5
  6   ( 44) Dacotah McDonald                18:41.4
  7   ( 45) Sophia Lamb                     18:41.4

  6.   152  Fergus Falls              (  16:07.4  1:20:36.8   2:55.9)
========================================
  1     20  Naomi Dummer                    14:41.0
  2     27  Kayley Reitmeier                15:27.8
  3     30  Hannah Scharenberg              16:07.9
  4     35  Alea Mouser                     16:43.2
  5     40  Kate Heikes                     17:36.9

  7.   182  Breckenridge/wahpeton     (  17:06.7  1:25:33.5   2:38.4)
========================================
  1     26  Emily Lindblad                  15:26.7
  2     33  Carli Syvertson                 16:36.9
  3     39  Sidney Gilbertson               17:35.3
  4     41  Eva Anderson                    17:49.5
  5     43  Lainey Mammenga                 18:05.1
  6   ( 46) Mia Dodge                       18:53.4
  7   ( 47) Jenna Seibold                   19:54.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/24    271 Citori Halbe              6 Alexandria                12:41.2  6:23 
    2   1/9     829 Leah Hoffman              7 Fargo North               13:04.8  6:35 
    3   2/24    333 Kasey Soderholm           7 Alexandria                13:21.0  6:43 
    4   2/9     839 Ainsley Ness              7 Fargo North               13:26.0  6:46 
    5   3/9     841 Aletta Olson              8 Fargo North               13:31.3  6:48 
    6   4/9     821 Elsie Anderson            8 Fargo North               13:32.8  6:49 
    7   1/8    1007 Gracie Morris             6 Perham                    13:34.4  6:50 
    8   3/24    297 Lydia Oldenkamp           7 Alexandria                13:40.2  6:53 
    9   1/14    750 Hannah Shern              8 Cheney Middle School      13:44.7  6:55 
   10   2/14    751 Alyssa Smith              8 Cheney Middle School      13:45.4  6:56 
   11   1/7     770 Sadie Johnson             7 Detroit Lakes             13:45.8  6:56 
   12   1/1     969 Katie Holzner             7 Hillcrest                 13:45.9  6:56 
   13   4/24    295 Bobbi Nichols             7 Alexandria                13:48.0  6:57 
   14   5/24    287 Alison Krasky             7 Alexandria                13:49.1  6:57 
   15   6/24    280 Campbell Jenzen           6 Alexandria                13:50.5  6:58 
   16   3/14    747 Delia Osland              8 Cheney Middle School      13:52.3  6:59 
   17   7/24    264 Brynn Cross               8 Alexandria                13:53.8  7:00 
   18   8/24    296 Greta Oldenkamp           8 Alexandria                13:54.2  7:00 
   19   5/9     837 Macy McShane              7 Fargo North               13:54.5  7:00 
   20   6/9     828 Olivia Hammes             7 Fargo North               13:54.9  7:00 
   21   9/24    305 Kaija Schneider           7 Alexandria                13:55.9  7:01 
   22  10/24    269 Maia Fuglestad            7 Alexandria                13:56.4  7:01 
   23  11/24    284 Abigail Kor               8 Alexandria                14:01.6  7:04 
   24  12/24    285 Katherine Korynta         7 Alexandria                14:06.0  7:06 
   25  13/24    274 Quinn Hills               6 Alexandria                14:09.3  7:08 
   26  14/24    294 Emma Neumann              7 Alexandria                14:24.8  7:15 
   27   7/9     823 Claire Bartell            7 Fargo North               14:26.8  7:16 
   28  15/24    347 Taylor Swedberg           7 Alexandria                14:27.3  7:17 
   29  16/24    289 Ainsleigh Lehmann         6 Alexandria                14:28.6  7:17 
   30   1/5     897 Naomi Dummer              8 Fergus Falls              14:41.0  7:24 
   31   2/7     778 Isla Pender               7 Detroit Lakes             14:54.4  7:30 
   32   4/14    735 Courtney Docktor          8 Cheney Middle School      14:59.1  7:33 
   33  17/24    273 Bailey Heid               7 Alexandria                15:00.7  7:33 
   34   5/14    738 Ella Heilman              7 Cheney Middle School      15:02.6  7:34 
   35   6/14    743 Alexis Lindgren           7 Cheney Middle School      15:03.8  7:35 
   36   8/9     840 Chloe Olexa               7 Fargo North               15:11.2  7:39 
   37  18/24    282 Makenna Kleven            7 Alexandria                15:11.6  7:39 
   38   3/7     761 Madison Blahut            8 Detroit Lakes             15:14.4  7:40 
   39  19/24    256 Jenna Bartosiewski        7 Alexandria                15:15.0  7:41 
   40  20/24    360 Abbey Walz                6 Alexandria                15:15.5  7:41 
   41   1/8     492 Emily Lindblad            7 Breckenridge/wahpeton     15:26.7  7:47 
   42   2/5    1636 Kayley Reitmeier          8 Fergus Falls              15:27.8  7:47 
   43  21/24    263 Piper Citrowske Lee       6 Alexandria                15:28.9  7:48 
   44   1/2    1105 Blair Reuter              7 West Central Area School  15:29.9  7:48 
   45   7/14    742 Kaitlin Langstaff         8 Cheney Middle School      15:39.9  7:53 
   46   8/14    737 Ariana Gardner            7 Cheney Middle School      15:55.4  8:01 
   47   4/7     764 Addyson Flyen             7 Detroit Lakes             15:58.8  8:03 
   48   1/2     463 Kiatta Korkowski          8 Brandon-Evansville        16:04.2  8:05 
   49   9/14    746 Siena Newland             7 Cheney Middle School      16:06.3  8:06 
   50   3/5     907 Hannah Scharenberg        7 Fergus Falls              16:07.9  8:07 
   51   5/7     780 Kate Taves                8 Detroit Lakes             16:10.4  8:09 
   52   2/8    1023 Adison Wientjes           7 Perham                    16:21.1  8:14 
   53   2/8     711 Carli Syvertson           8 Breckenridge/wahpeton     16:36.9  8:22 
   54   3/8    1009 Leelou Novotny            6 Perham                    16:39.7  8:23 
   55   4/5     903 Alea Mouser               8 Fergus Falls              16:43.2  8:25 
   56   6/7     768 Mia Hanson                8 Detroit Lakes             16:43.5  8:25 
   57   4/8    1025 Hanna Young               6 Perham                    16:48.2  8:28 
   58   2/2     459 Elliana Bahls             7 Brandon-Evansville        16:51.3  8:29 
   59   5/8     994 Kaia Anderson             6 Perham                    16:51.5  8:29 
   60  22/24    288 Maari Kvidt               6 Alexandria                17:12.8  8:40 
   61   3/8     487 Sidney Gilbertson         8 Breckenridge/wahpeton     17:35.3  8:51 
   62   5/5     902 Kate Heikes               8 Fergus Falls              17:36.9  8:52 
   63   9/9     856 Jayne Yokom               7 Fargo North               17:44.5  8:56 
   64   4/8     480 Eva Anderson              7 Breckenridge/wahpeton     17:49.5  8:58 
   65  10/14    740 Kendel Krenz              7 Cheney Middle School      17:55.7  9:01 
   66  11/14    736 Isabella Faltersack       7 Cheney Middle School      17:55.9  9:02 
   67   7/7     762 Gabby Breker              7 Detroit Lakes             17:59.7  9:03 
   68   5/8     494 Lainey Mammenga           8 Breckenridge/wahpeton     18:05.1  9:06 
   69  12/14    749 Enslie Schwan             8 Cheney Middle School      18:10.1  9:09 
   70  13/14    744 Ava Mutchler              7 Cheney Middle School      18:13.1  9:10 
   71   6/8    1006 Dacotah McDonald          7 Perham                    18:41.4  9:24 
   72   7/8    1016 Sophia Lamb               6 Perham                    18:41.4  9:24 
   73   6/8     485 Mia Dodge                 8 Breckenridge/wahpeton     18:53.4  9:30 
   74  23/24    272 Anika Haug                6 Alexandria                19:15.1  9:41 
   75   7/8     500 Jenna Seibold             8 Breckenridge/wahpeton     19:54.0 10:01 
   76  14/14    739 Roise Kara                7 Cheney Middle School      23:00.9 11:35 
   77   8/8    1004 Maegli Young              6 Perham                    23:08.3 11:39 
   78   2/2    1104 Stephanie Reeves          7 West Central Area School  23:29.8 11:49 
   79   8/8     498 Elise Picken              9 Breckenridge/wahpeton     24:32.6 12:21 
   80  24/24    337 Mary Sprengeler           6 Alexandria                27:24.9 13:48