Fergus Falls, MN
9/26/2019











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 26, 2019
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    33  Alexandria                (  19:10.1  1:35:50.5   1:25.9)
========================================
  1      1  Joel Brault                     18:21.0
  2      2  Logan Tung                      18:47.9
  3      6  Lance Jacobson                  19:16.3
  4     11  Nathan Klimek                   19:38.4
  5     13  Luke Panther                    19:46.9
  6   ( 14) Hayden Peterson                 19:50.9
  7   ( 20) Nolan Peterson                  20:13.2

  2.    44  Detroit Lakes             (  19:30.9  1:37:34.5   1:01.4)
========================================
  1      3  Jon Hausten                     19:03.3
  2      5  Clint Andresen                  19:14.8
  3      7  Ryan Bergum                     19:25.6
  4     12  Jackson Zurn                    19:46.1
  5     17  Jacob Trout                     20:04.7
  6   ( 18) Mason Hamar                     20:12.8
  7   ( 19) Jack Mears                      20:13.1

  3.    86  Perham                    (  20:18.7  1:41:33.1   3:22.0)
========================================
  1      4  Caden Doll                      19:07.6
  2     10  Luke Becker                     19:38.3
  3     16  Carter Flatau                   19:55.0
  4     21  Caden Bormann                   20:22.6
  5     35  Joe Reed                        22:29.6
  6   ( 37) Jack Birkeland                  22:57.3
  7   ( 41) Marcus Swentik                  26:27.5

  4.    90  Fargo North               (  20:15.4  1:41:16.9   1:24.8)
========================================
  1      8  David Olson                     19:32.0
  2      9  Elijah Pederson                 19:35.5
  3     23  Finn Lynch                      20:31.6
  4     24  Charlie Wicks                   20:41.0
  5     26  Evan Watkin                     20:56.8
  6   ( 28) Lucas Rutten                    21:06.3
  7   ( 29) Yaqub Omer                      21:18.4

  5.   139  Frazee                    (  21:24.4  1:47:01.6   2:35.7)
========================================
  1     15  Lukas Bienmueller               19:53.8
  2     27  Jayden Keeping                  21:02.5
  3     31  Kale Ovsak                      21:45.5
  4     32  Skylure Lehman                  21:50.3
  5     34  Seth Isola                      22:29.5
  6   ( 39) Skyler Anderson                 23:30.0

  6.   146  Breckenridge/wahpeton     (  21:28.4  1:47:22.0   2:12.9)
========================================
  1     22  Logan Mammenga                  20:28.9
  2     25  Jonathan Hill                   20:41.4
  3     30  Deven Demert                    21:19.7
  4     33  Andrew Hanson                   22:10.2
  5     36  Levi Prochnow                   22:41.8
  6   ( 38) Mark Wermerskerchen             23:04.0
  7   ( 40) Luke Baumgardner                24:37.7



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/17    362 Joel Brault              10 Alexandria                18:21.0  5:55 
    2   2/17    456 Logan Tung                9 Alexandria                18:47.9  6:04 
    3   1/14    796 Jon Hausten              12 Detroit Lakes             19:03.3  6:08 
    4   1/8    1037 Caden Doll                8 Perham                    19:07.6  6:10 
    5   2/14    784 Clint Andresen           10 Detroit Lakes             19:14.8  6:12 
    6   3/17    426 Lance Jacobson           11 Alexandria                19:16.3  6:13 
    7   3/14    789 Ryan Bergum              11 Detroit Lakes             19:25.6  6:16 
    8   1/11    875 David Olson              10 Fargo North               19:32.0  6:18 
    9   2/11    877 Elijah Pederson           9 Fargo North               19:35.5  6:19 
   10   2/8    1031 Luke Becker              10 Perham                    19:38.3  6:20 
   11   4/17    432 Nathan Klimek            11 Alexandria                19:38.4  6:20 
   12   4/14    819 Jackson Zurn             10 Detroit Lakes             19:46.1  6:22 
   13   5/17    442 Luke Panther              9 Alexandria                19:46.9  6:23 
   14   6/17    443 Hayden Peterson          11 Alexandria                19:50.9  6:24 
   15   1/6     968 Lukas Bienmueller        10 Frazee                    19:53.8  6:25 
   16   1/4    1115 Peyton Hanson             9 West Central Area School  19:54.6  6:25 
   17   3/8    1040 Carter Flatau             7 Perham                    19:55.0  6:25 
   18   5/14    814 Jacob Trout              11 Detroit Lakes             20:04.7  6:28 
   19   6/14    795 Mason Hamar              11 Detroit Lakes             20:12.8  6:31 
   20   7/14    803 Jack Mears                9 Detroit Lakes             20:13.1  6:31 
   21   7/17    444 Nolan Peterson            9 Alexandria                20:13.2  6:31 
   22   4/8    1035 Caden Bormann            12 Perham                    20:22.6  6:34 
   23   1/10    726 Logan Mammenga           11 Breckenridge/wahpeton     20:28.9  6:36 
   24   3/11    871 Finn Lynch                9 Fargo North               20:31.6  6:37 
   25   2/4    1109 Eli Bergman               9 West Central Area School  20:37.3  6:39 
   26   4/11    890 Charlie Wicks             9 Fargo North               20:41.0  6:40 
   27   2/10    724 Jonathan Hill             9 Breckenridge/wahpeton     20:41.4  6:40 
   28   3/4    1110 Tyler Biss               10 West Central Area School  20:53.7  6:44 
   29   5/11    887 Evan Watkin              10 Fargo North               20:56.8  6:45 
   30   1/4     924 Aiden Lindgren            9 Fergus Falls              20:58.8  6:46 
   31   2/4     932 Tucker Rowlan            10 Fergus Falls              20:58.8  6:46 
   32   2/6     960 Jayden Keeping            9 Frazee                    21:02.5  6:47 
   33   6/11    880 Lucas Rutten              9 Fargo North               21:06.3  6:48 
   34   8/17    367 Izaya Bruso               9 Alexandria                21:09.4  6:49 
   35   1/2     982 Clive Ingemansen         11 Little Falls              21:11.1  6:50 
   36   9/17    454 Berg Swanson              9 Alexandria                21:13.4  6:50 
   37   7/11    876 Yaqub Omer               11 Fargo North               21:18.4  6:52 
   38   3/10    716 Deven Demert             10 Breckenridge/wahpeton     21:19.7  6:52 
   39   8/11    878 Simon Pryor               9 Fargo North               21:26.5  6:55 
   40   8/14    801 Nick Larson              11 Detroit Lakes             21:28.8  6:55 
   41  10/17    433 Bryce Kraker             11 Alexandria                21:34.9  6:57 
   42   9/14    800 Will Knoop               11 Detroit Lakes             21:36.3  6:58 
   43  11/17    403 Keenan Bruso              9 Alexandria                21:40.5  6:59 
   44   9/11    886 Amemba Uredi             10 Fargo North               21:43.6  7:00 
   45   3/6     965 Kale Ovsak                9 Frazee                    21:45.5  7:01 
   46  12/17    445 Levi Rekedal             11 Alexandria                21:46.0  7:01 
   47  13/17    446 Logan Rekedal            11 Alexandria                21:46.3  7:01 
   48   4/6     963 Skylure Lehman           10 Frazee                    21:50.3  7:02 
   49   2/2     981 Aiden Hagen              11 Little Falls              21:53.8  7:03 
   50   4/10    722 Andrew Hanson            11 Breckenridge/wahpeton     22:10.2  7:09 
   51  10/14    815 Avery Walz               12 Detroit Lakes             22:18.8  7:11 
   52   5/6     958 Seth Isola               12 Frazee                    22:29.5  7:15 
   53   5/8    1052 Joe Reed                 10 Perham                    22:29.6  7:15 
   54   5/10    729 Levi Prochnow            12 Breckenridge/wahpeton     22:41.8  7:19 
   55   3/4     938 Oliver Thorson            9 Fergus Falls              22:44.0  7:20 
   56  10/11    874 Tyan Nordstrom            9 Fargo North               22:45.1  7:20 
   57  11/11    891 Kine Wild                10 Fargo North               22:52.9  7:22 
   58   1/3     470 Kian Gackle               9 Brandon-Evansville        22:56.0  7:23 
   59   6/8    1034 Jack Birkeland            9 Perham                    22:57.3  7:24 
   60   6/10    731 Mark Wermerskerchen       9 Breckenridge/wahpeton     23:04.0  7:26 
   61  11/14    813 Keith Swanson            12 Detroit Lakes             23:09.0  7:28 
   62  12/14    812 Joe Skinner              10 Detroit Lakes             23:21.4  7:32 
   63  13/14    790 Zach Carlson              9 Detroit Lakes             23:26.7  7:33 
   64   2/3     473 Brian Lauthen            11 Brandon-Evansville        23:28.7  7:34 
   65  14/17    415 Christian Fleming        11 Alexandria                23:28.9  7:34 
   66   6/6     949 Skyler Anderson           9 Frazee                    23:30.0  7:34 
   67  14/14    792 Martin Eklund             9 Detroit Lakes             23:42.5  7:38 
   68   7/10    713 Luke Baumgardner          9 Breckenridge/wahpeton     24:37.7  7:56 
   69  15/17    408 Ramsey Copeland          10 Alexandria                25:06.2  8:05 
   70   8/10    727 Zane Mikkelson            9 Breckenridge/wahpeton     26:15.8  8:28 
   71   9/10    719 James Finkeral           12 Breckenridge/wahpeton     26:17.1  8:28 
   72   7/8    1053 Marcus Swentik            9 Perham                    26:27.5  8:31 
   73  10/10    718 Hayden Erdman            10 Breckenridge/wahpeton     27:09.9  8:45 
   74   4/4    1118 Parker Mathews            9 West Central Area School  27:44.4  8:56 
   75  16/17    361 Fequiere Becker          10 Alexandria                29:22.7  9:28 
   76   3/3     465 Nathan Anderson           9 Brandon-Evansville        29:23.5  9:28 
   77   4/4     920 Isaac Job                10 Fergus Falls              29:24.4  9:28 
   78  17/17    424 Fynn Henschel            10 Alexandria                29:57.6  9:39 
   79   8/8    1046 Garrett Kingsley         11 Perham                    31:13.6 10:04