Fergus Falls, MN
9/26/2019











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 26, 2019
                         JUNIOR VARSITY GIRLS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    15  Alexandria                (  21:29.2  1:47:25.9   1:35.0)
========================================
  1      1  Heavyn Bordak                   20:28.1
  2      2  Brynn Kosters                   21:08.4
  3      3  Amanda Bittmann                 21:48.8
  4      4  Elena Fuglestad                 21:57.5
  5      5  Emma Hochhalter                 22:03.1
  6   (  6) Grace Panther                   22:35.1
  7   (  7) Kaileigh Schneider              22:35.5

  2.    65  Perham                    (  23:48.9  1:59:04.5   1:49.5)
========================================
  1      9  Myriah Tharaldson               22:56.4
  2     11  Mary Wunderlich                 23:18.8
  3     12  Olivia Rosenthal                23:35.4
  4     16  Stephanie Dickerson             24:28.0
  5     17  Madelyn Tangen                  24:45.9
  6   ( 20) Grace Kalina                    25:11.2
  7   ( 24) Lizzie Dale                     25:46.6

  3.    66  Fargo North               (  23:47.2  1:58:55.7   2:39.2)
========================================
  1      8  Hannah Johnson                  22:47.5
  2     10  Abigail Lovelace                23:01.8
  3     13  Julia Puhl                      23:48.5
  4     14  Elizabeth Weist                 23:51.2
  5     21  Hannah Sweeney                  25:26.7
  6   ( 22) Evelyn Olson                    25:43.2
  7   ( 23) Madelyn Rohrich                 25:45.0

  4.   105  Detroit Lakes             (  25:17.4  2:06:26.8   2:12.5)
========================================
  1     15  Maria Foltz                     24:07.4
  2     18  Julia Steffl                    24:51.0
  3     19  Emma Teiken                     24:56.2
  4     26  Sammy Collins                   26:12.3
  5     27  Terah Kaul                      26:19.9
  6   ( 33) Lexus Grant                     28:31.7

  5.   153  Breckenridge/wahpeton     (  27:35.3  2:17:56.1   2:40.5)
========================================
  1     25  Kinsey Pedersen                 25:55.7
  2     28  Briar Maudal                    27:13.3
  3     31  Mercedes Jirak                  27:38.4
  4     34  Olivia Dodge                    28:32.5
  5     35  Margo Mumm                      28:36.2
  6   ( 38) Jaylyn Romereim                 31:16.1
  7   ( 39) Lilly Beyer                     32:09.7

  6.   164  Fergus Falls              (  28:27.1  2:22:15.4   2:22.1)
========================================
  1     29  Brooklyn Berge                  27:21.0
  2     30  Mariah Fults                    27:35.5
  3     32  Natalie Fransen                 28:04.0
  4     36  Emma Rund                       29:31.8
  5     37  Miah Schmidt                    29:43.1
  6   ( 40) Phoenix Williams                34:04.3



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/20    260 Heavyn Bordak            12 Alexandria                20:28.1  6:36 
    2   2/20    286 Brynn Kosters             9 Alexandria                21:08.4  6:49 
    3   3/20    258 Amanda Bittmann          12 Alexandria                21:48.8  7:02 
    4   4/20    268 Elena Fuglestad           9 Alexandria                21:57.5  7:05 
    5   5/20    275 Emma Hochhalter           9 Alexandria                22:03.1  7:06 
    6   1/2     947 Braylee Riewer           10 Frazee                    22:09.7  7:08 
    7   6/20    298 Grace Panther            11 Alexandria                22:35.1  7:17 
    8   7/20    331 Kaileigh Schneider       10 Alexandria                22:35.5  7:17 
    9   8/20    348 Mackenzie Thang          10 Alexandria                22:42.5  7:19 
   10   1/12    830 Hannah Johnson           11 Fargo North               22:47.5  7:21 
   11   1/13   1020 Myriah Tharaldson         9 Perham                    22:56.4  7:23 
   12   2/12    836 Abigail Lovelace          9 Fargo North               23:01.8  7:25 
   13   9/20    259 Teresa Bitzan             9 Alexandria                23:15.3  7:30 
   14   2/13   1024 Mary Wunderlich          11 Perham                    23:18.8  7:31 
   15  10/20    283 Alexus Klimek             9 Alexandria                23:28.2  7:34 
   16   3/13   1014 Olivia Rosenthal          9 Perham                    23:35.4  7:36 
   17   3/12    844 Julia Puhl                9 Fargo North               23:48.5  7:40 
   18   4/12    855 Elizabeth Weist          11 Fargo North               23:51.2  7:41 
   19   1/6     765 Maria Foltz               9 Detroit Lakes             24:07.4  7:46 
   20  11/20    254 Lilly Arnquist            9 Alexandria                24:09.8  7:47 
   21  12/20    293 Cameo Neumann            12 Alexandria                24:09.9  7:47 
   22  13/20    267 Lauren Englund           10 Alexandria                24:20.8  7:51 
   23  14/20    300 Ella Sandeen              9 Alexandria                24:24.6  7:52 
   24  15/20    278 Lauren Huber              9 Alexandria                24:25.0  7:52 
   25   4/13    999 Stephanie Dickerson      11 Perham                    24:28.0  7:53 
   26  16/20    359 Greta Urke               10 Alexandria                24:31.0  7:54 
   27   5/13   1019 Madelyn Tangen           12 Perham                    24:45.9  7:59 
   28   2/6     779 Julia Steffl              9 Detroit Lakes             24:51.0  8:00 
   29   3/6     781 Emma Teiken              11 Detroit Lakes             24:56.2  8:02 
   30  17/20    358 Gracie Uhde              10 Alexandria                25:10.4  8:07 
   31   6/13   1002 Grace Kalina             12 Perham                    25:11.2  8:07 
   32   5/12    849 Hannah Sweeney           12 Fargo North               25:26.7  8:12 
   33   2/2     944 Baliey Larsen             9 Frazee                    25:29.4  8:13 
   34  18/20    262 Julia Brito              12 Alexandria                25:39.4  8:16 
   35   6/12    842 Evelyn Olson             10 Fargo North               25:43.2  8:17 
   36   7/12    845 Madelyn Rohrich          10 Fargo North               25:45.0  8:18 
   37   7/13    998 Lizzie Dale              10 Perham                    25:46.6  8:18 
   38   8/13   1000 Courtney Frohling        10 Perham                    25:47.0  8:18 
   39   1/8     497 Kinsey Pedersen           9 Breckenridge/wahpeton     25:55.7  8:21 
   40  19/20    270 Amya Hagen               10 Alexandria                25:58.5  8:22 
   41   4/6     763 Sammy Collins            11 Detroit Lakes             26:12.3  8:27 
   42   8/12    833 Grace Lanners            10 Fargo North               26:14.6  8:27 
   43   5/6     772 Terah Kaul                9 Detroit Lakes             26:19.9  8:29 
   44   9/13   1005 Nevaeh Lysne              9 Perham                    26:37.1  8:35 
   45   1/2    1101 Quinn Huntley             9 West Central Area School  26:59.2  8:42 
   46   2/2    1103 Kennedy Porter           10 West Central Area School  27:06.5  8:44 
   47   2/8     495 Briar Maudal              9 Breckenridge/wahpeton     27:13.3  8:46 
   48  10/13   1012 Anya Roe                 10 Perham                    27:17.1  8:47 
   49   1/6     896 Brooklyn Berge           11 Fergus Falls              27:21.0  8:49 
   50   2/6     899 Mariah Fults              9 Fergus Falls              27:35.5  8:53 
   51   3/8     491 Mercedes Jirak           12 Breckenridge/wahpeton     27:38.4  8:54 
   52   3/6     898 Natalie Fransen          11 Fergus Falls              28:04.0  9:03 
   53   1/3     461 Emma Erickson             9 Brandon-Evansville        28:18.2  9:07 
   54  11/13   1011 Nevaeh Rethemeier        10 Perham                    28:22.9  9:09 
   55   6/6     767 Lexus Grant              10 Detroit Lakes             28:31.7  9:11 
   56   4/8     486 Olivia Dodge             10 Breckenridge/wahpeton     28:32.5  9:12 
   57   5/8     496 Margo Mumm               10 Breckenridge/wahpeton     28:36.2  9:13 
   58   2/3     464 Sophia Martin            12 Brandon-Evansville        29:18.3  9:26 
   59   9/12    820 Elyssa Aasland           11 Fargo North               29:22.6  9:28 
   60   4/6     906 Emma Rund                12 Fergus Falls              29:31.8  9:31 
   61   5/6     908 Miah Schmidt              9 Fergus Falls              29:43.1  9:34 
   62   3/3     462 Lilly Evavold            10 Brandon-Evansville        30:11.5  9:44 
   63  20/20    332 Mattie Scholten           9 Alexandria                30:24.2  9:48 
   64   1/1     970 Kyra Mortenson           11 Hillcrest                 30:38.8  9:52 
   65  10/12    824 Whitney Beck             10 Fargo North               31:01.3 10:00 
   66  12/13    993 Lily Aakre                9 Perham                    31:08.8 10:02 
   67  11/12    827 Erica Flores             12 Fargo North               31:12.1 10:03 
   68   6/8     499 Jaylyn Romereim          12 Breckenridge/wahpeton     31:16.1 10:04 
   69  13/13   1010 Eliana Paurus            10 Perham                    31:24.8 10:07 
   70  12/12    825 Laura Bello              12 Fargo North               31:37.3 10:11 
   71   7/8     481 Lilly Beyer               9 Breckenridge/wahpeton     32:09.7 10:22 
   72   6/6     911 Phoenix Williams          9 Fergus Falls              34:04.3 10:58 
   73   8/8     712 Josie Welder             12 Breckenridge/wahpeton     39:19.4 12:40