Fergus Falls, MN
9/26/2019











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 26, 2019
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    30  West Central Area School  (  17:00.2  1:25:00.8   1:26.1)
========================================
  1      1  Jacob Bright                    16:01.6
  2      4  Kade Runge                      17:03.1
  3      6  Jack Van Kempen                 17:07.3
  4      9  Kyle Schill                     17:21.1
  5     10  Alex Salwasser                  17:27.7
  6   ( 31) Shad Swanson                    18:49.2
  7   ( 42) Roman Mihailovschi              19:41.2

  2.    50  Fargo North               (  17:22.4  1:26:51.8   1:08.7)
========================================
  1      3  Sam Harmon                      16:48.8
  2      7  Gabe Sagvold                    17:10.3
  3      8  Owen Sondag                     17:11.8
  4     15  Mason Thielman                  17:43.4
  5     17  Braxton Middaugh                17:57.5
  6   ( 25) Daniel Jones                    18:19.2
  7   ( 28) Luke Yokom                      18:39.7

  3.    54  Alexandria                (  17:29.1  1:27:25.5   1:14.4)
========================================
  1      2  Jacob Kleven                    16:48.5
  2      5  Dane Galloway                   17:03.9
  3     12  Brian Denke                     17:38.3
  4     16  Joey Carlson                    17:51.9
  5     19  Bennett Wirth                   18:02.9
  6   ( 24) Cameron Hochsprung              18:16.4
  7   ( 38) Harrison Greathouse             19:20.8

  4.   101  Detroit Lakes             (  18:07.2  1:30:36.0   1:06.3)
========================================
  1     11  Peyton Nordby                   17:38.2
  2     18  Blake Weber                     17:59.2
  3     21  Elijiah Kitzman                 18:05.5
  4     22  Grant Fritch-Gallatin           18:08.6
  5     29  Sam Fegely                      18:44.5
  6   ( 33) Casey Parks                     18:58.4
  7   ( 34) John Bergum                     19:08.3

  5.   128  Frazee                    (  18:33.0  1:32:44.9   2:24.0)
========================================
  1     13  Grady Larsen                    17:43.1
  2     14  Christian Carlson               17:43.3
  3     23  Nathan Johannsen                18:13.5
  4     32  Alex Beck                       18:57.9
  5     46  George Flynn                    20:07.1
  6   ( 55) Colby Erickson                  21:18.6

  6.   181  Fergus Falls              (  19:19.5  1:36:37.3   1:57.5)
========================================
  1     26  Luke Schroeder                  18:32.0
  2     30  Conrad Lobb                     18:48.6
  3     35  Joe Eberle                      19:14.4
  4     39  Kolsen Papon                    19:32.8
  5     51  Zach Lobb                       20:29.5
  6   ( 52) Mason Olson                     20:29.6

  7.   195  Little Falls              (  19:30.2  1:37:30.7   2:29.8)
========================================
  1     20  Jackson Grant                   18:04.4
  2     37  Benjamin Knopik                 19:19.9
  3     40  Isaac Larsen                    19:37.5
  4     45  Erik Anez                       19:54.7
  5     53  Mason Petrowitz                 20:34.2
  6   ( 54) Alexander Oberton               21:16.5

  8.   209  Breckenridge/wahpeton     (  19:41.9  1:38:29.2   1:33.2)
========================================
  1     27  Adian Ruddy                     18:36.4
  2     41  Francisco Perez Jr              19:40.6
  3     44  Gus Lasch                       19:54.6
  4     48  Corbin Cornelius                20:08.0
  5     49  Isaac Getz                      20:09.6
  6   ( 50) Jayden Wiertzema                20:15.3

  9.   239  Brandon-Evansville        (  20:37.1  1:43:05.2   3:04.1)
========================================
  1     36  Wes Siira                       19:19.0
  2     43  Abram Fossell                   19:44.4
  3     47  Jayden Hoidahl                  20:07.5
  4     56  Blake Merritt                   21:31.2
  5     57  Titus Fuller                    22:23.1



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/7    1111 Jacob Bright             12 West Central Area School  16:01.6  5:10 
    2   1/2    1047 Jakob McCleary           10 Perham                    16:23.0  5:17 
    3   1/7     431 Jacob Kleven             11 Alexandria                16:48.5  5:25 
    4   1/9     865 Sam Harmon               12 Fargo North               16:48.8  5:25 
    5   2/7    1121 Kade Runge               10 West Central Area School  17:03.1  5:30 
    6   2/7     418 Dane Galloway            12 Alexandria                17:03.9  5:30 
    7   3/7    1126 Jack Van Kempen          12 West Central Area School  17:07.3  5:31 
    8   2/9     881 Gabe Sagvold             10 Fargo North               17:10.3  5:32 
    9   3/9     883 Owen Sondag               8 Fargo North               17:11.8  5:33 
   10   4/7    1123 Kyle Schill              11 West Central Area School  17:21.1  5:36 
   11   5/7    1122 Alex Salwasser           10 West Central Area School  17:27.7  5:38 
   12   1/7     805 Peyton Nordby            12 Detroit Lakes             17:38.2  5:41 
   13   3/7     409 Brian Denke              12 Alexandria                17:38.3  5:41 
   14   1/6     962 Grady Larsen             12 Frazee                    17:43.1  5:43 
   15   2/6     952 Christian Carlson        11 Frazee                    17:43.3  5:43 
   16   4/9     885 Mason Thielman           12 Fargo North               17:43.4  5:43 
   17   4/7     406 Joey Carlson             12 Alexandria                17:51.9  5:45 
   18   5/9     872 Braxton Middaugh          9 Fargo North               17:57.5  5:47 
   19   2/7     816 Blake Weber              12 Detroit Lakes             17:59.2  5:48 
   20   5/7     458 Bennett Wirth            11 Alexandria                18:02.9  5:49 
   21   1/6     979 Jackson Grant            11 Little Falls              18:04.4  5:50 
   22   3/7     799 Elijiah Kitzman          12 Detroit Lakes             18:05.5  5:50 
   23   4/7     794 Grant Fritch-Gallatin    12 Detroit Lakes             18:08.6  5:51 
   24   3/6     959 Nathan Johannsen         10 Frazee                    18:13.5  5:52 
   25   6/7     425 Cameron Hochsprung       11 Alexandria                18:16.4  5:53 
   26   6/9     868 Daniel Jones             11 Fargo North               18:19.2  5:54 
   27   1/6     934 Luke Schroeder           10 Fergus Falls              18:32.0  5:58 
   28   1/6     730 Adian Ruddy              10 Breckenridge/wahpeton     18:36.4  6:00 
   29   7/9     893 Luke Yokom               10 Fargo North               18:39.7  6:01 
   30   8/9     861 Philip Dowdell           12 Fargo North               18:42.9  6:02 
   31   5/7     793 Sam Fegely               12 Detroit Lakes             18:44.5  6:02 
   32   2/6     925 Conrad Lobb              10 Fergus Falls              18:48.6  6:04 
   33   6/7    1125 Shad Swanson             10 West Central Area School  18:49.2  6:04 
   34   4/6     950 Alex Beck                11 Frazee                    18:57.9  6:07 
   35   6/7     808 Casey Parks              10 Detroit Lakes             18:58.4  6:07 
   36   7/7     788 John Bergum              11 Detroit Lakes             19:08.3  6:10 
   37   3/6     917 Joe Eberle               12 Fergus Falls              19:14.4  6:12 
   38   1/5     478 Wes Siira                10 Brandon-Evansville        19:19.0  6:14 
   39   2/6     983 Benjamin Knopik           9 Little Falls              19:19.9  6:14 
   40   7/7     421 Harrison Greathouse       9 Alexandria                19:20.8  6:14 
   41   4/6     931 Kolsen Papon             11 Fergus Falls              19:32.8  6:18 
   42   3/6     986 Isaac Larsen              9 Little Falls              19:37.5  6:19 
   43   2/6     728 Francisco Perez Jr       11 Breckenridge/wahpeton     19:40.6  6:20 
   44   9/9     862 Jon Geske                10 Fargo North               19:40.8  6:21 
   45   7/7    1119 Roman Mihailovschi        9 West Central Area School  19:41.2  6:21 
   46   2/5     466 Abram Fossell            10 Brandon-Evansville        19:44.4  6:22 
   47   3/6     725 Gus Lasch                11 Breckenridge/wahpeton     19:54.6  6:25 
   48   4/6     974 Erik Anez                10 Little Falls              19:54.7  6:25 
   49   5/6     955 George Flynn             10 Frazee                    20:07.1  6:29 
   50   3/5     472 Jayden Hoidahl           10 Brandon-Evansville        20:07.5  6:29 
   51   4/6     715 Corbin Cornelius         12 Breckenridge/wahpeton     20:08.0  6:29 
   52   5/6     720 Isaac Getz               12 Breckenridge/wahpeton     20:09.6  6:30 
   53   6/6     732 Jayden Wiertzema         12 Breckenridge/wahpeton     20:15.3  6:32 
   54   5/6     926 Zach Lobb                12 Fergus Falls              20:29.5  6:36 
   55   6/6     930 Mason Olson              11 Fergus Falls              20:29.6  6:36 
   56   5/6     991 Mason Petrowitz          10 Little Falls              20:34.2  6:38 
   57   6/6     988 Alexander Oberton         9 Little Falls              21:16.5  6:51 
   58   6/6     954 Colby Erickson           11 Frazee                    21:18.6  6:52 
   59   2/2    1028 Nick Babler              11 Perham                    21:22.3  6:53 
   60   4/5     475 Blake Merritt            12 Brandon-Evansville        21:31.2  6:56 
   61   5/5     469 Titus Fuller             10 Brandon-Evansville        22:23.1  7:13