Minneapolis, MN
2/1/2020











  
                          Junior Loppet - U16 and Up
                                  Results - 5K
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time      Pace     
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ========= ===== 
      1   1/1      8001 Jared Heida              17   M   MU18 Coon Rapids       MN   13:06.1  4:13 
      2   1/2      8006 Edgar Sarrazin           14   M   MU16 Thunder Bay       ON   13:39.2  4:24 
      3   1/6      8011 Makayla Fischer          15   F   FU16 Mahtomedi         MN   13:52.8  4:29 
      4   2/6      8008 Stephanie Jones          14   F   FU16 St. Paul          MN   14:59.0  4:50 
      5   2/2      8007 Liam Kyle                14   M   MU16 Thunder Bay       ON   15:22.3  4:57 
      6   3/6      8005 Rubyann Mitchell         15   F   FU16 Hudson            WI   15:23.8  4:58 
      7   4/6      8003 Samantha Fider           15   F   FU16 Minneapolis       MN   19:56.1  6:25 
      8   5/6      8009 Gretchen Wilkinson       14   F   FU16 Minneapolis       MN   20:16.9  6:32 
      9   6/6      8010 Lilia Yorkhall           14   F   FU16 Minneapolis       MN   21:59.7  7:05 

  
                              Junior Loppet - U14
                                 Results - U14
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time       
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ======= 
      1   1/31     8113 Cedric Martel            13   M   MU14 Thunder Bay       ON    9:43 
      2   2/31     8105 Sebastien Doucet         13   M   MU14 Thunder Bay       ON    9:44 
      3   3/31     8183 Sam Scott                13   M   MU14 Minneapolis       MN    9:45 
      4   1/22     8117 Inga Wing                12   F   FU14 Minneapolis       MN    9:52 
      5   4/31     8108 Eric Jamsa               13   M   MU14 Jacques           ON   10:02 
      6   5/31     8122 Mikkai Jones             12   M   MU14 Gorham            ON   10:42 
      7   6/31     8107 Boden Sundell            13   M   MU14 Golden Valley     MN   11:13 
      8   7/31     8130 Eli Andre                12   M   MU14 Minneapolis       MN   11:34 
      9   8/31     8101 Daniel Gladkov           13   M   MU14 Minnetonka        MN   11:37 
     10   2/22     8118 Mila Beitz               12   F   FU14 Minneapolis       MN   11:40 
     11   9/31     8191 Cai Hallstrom            13   M   MU14 Minneapolis       MN   11:47 
     12   3/22     8119 Esme Gulbransen          12   F   FU14 St. Louis Park    MN   11:58 
     13   4/22     8109 Elin Wellmann            13   F   FU14 Edina             MN   12:00 
     14  10/31     8345 Oscar Kirven             12   M   MU14 Medicine Lake     MN   12:06 
     15  11/31     8127 Patrick Altstatt         12   M   MU14 Minneapolis       MN   12:09 
     16  12/31     8187 Ethan Le Moine           13   M   MU14 Minneapolis       MN   12:12 
     17  13/31     8125 Jedrek Leise             12   M   MU14 Red Wing          MN   12:30 
     18   5/22     8106 Miranda Lindaman         13   F   FU14 Winona            MI   12:54 
     19  14/31     8126 Alexander Altstatt       12   M   MU14 Minneapolis       MN   13:03 
     20  15/31     8190 Mitchell Wilson          13   M   MU14 Minneapolis       MN   13:17 
     21   6/22     8186 Siena Hennum             13   F   FU14 Minneapolis       MN   13:29 
     22   7/22     8188 Ari Kimball              13   F   FU14 Minneapolis       MN   13:29 
     23   8/22     8110 Alexandra Fider          13   F   FU14 Minneapolis       MN   13:36 
     24  16/31     8103 Finn Powerstiffin        13   M   MU14 Saint Paul        MN   13:58 
     25   9/22     8114 Aili Earl-Torniainen     13   F   FU14 Saint Paul        MN   14:00 
     26  10/22     8185 Libby Bures              13   F   FU14 Minneapolis       MN   14:26 
     27  11/22     8121 Anna Fini                12   F   FU14 Saint Paul        MN   15:09 
     28  17/31     8129 Jack Larson              12   M   MU14 Plymouth          MN   15:30 
     29  18/31     8197 Theo Dockter             12   M   MU14 Minneapolis       MN   15:43 
     30  19/31     8111 Evan Lynch               13   M   MU14 Plymouth          MN   16:58 
     31  12/22     8124 Hazel Hanson             12   F   FU14 Minneapolis       MN   17:23 
     32  13/22     8189 Marina Amigon            13   F   FU14 Minneapolis       MN   17:25 
     33  20/31     8196 Max Dockter              12   M   MU14 Minneapolis       MN   17:43 
     34  14/22     8182 Sophia Rowland           13   F   FU14                        18:04 
     35  15/22     8195 Eliana Unger-Sutz        12   F   FU14 Minneapolis       MN   18:04 
     36  21/31     8208 Atticus Heath            12   M   MU14                        18:11 
     37  16/22     8021 Yasmeen Vargas           12   F   FU14                        18:42 
     38  22/31     8132 Callen Whitaker          12   M   MU14 Golden Valley     MN   19:32 
     39  23/31     8022 Owen Siggelkow           13   M   MU14                        19:35 
     40  24/31     8128 Aidan Coutu              12   M   MU14 Plymouth          MN   19:40 
     41  17/22     8116 Maren Faust              13   F   FU14 Plymouth          MN   19:46 
     42  18/22     8115 Sophia Faust             13   F   FU14 Plymouth          MN   19:47 
     43  25/31     8193 Finn Wold                12   M   MU14                        20:05 
     44  26/31     8200 Antonio Amigon           12   M   MU14                        20:47 
     45  19/22     8131 Maris Ward               12   F   FU14 North Oaks        MN   22:08 
     46  20/22     8198 Lydia Belusa-Niesen      12   F   FU14                        22:21 
     47  21/22     8192 Rosemarie Bell Antonio   12   F   FU14 Minneapolis       MN   22:27 
     48  27/31     8194 Finnegan Bender          12   M   MU14 Minneapolis       MN   22:30 
     49  28/31     8134 Ben Vanderley Klaassen   12   M   MU14 Minneapolis       MN   23:21 
     50  22/22     8199 Elena Romano             12   F   FU14                        23:45 
     51  29/31     8104 Alan Molina              13   M   MU14 Minneapolis       MN   24:29 
     52  30/31     8024 Soren Matticks           12   M   MU14                        26:46 
     53  31/31     8133 Eli Resnik               12   M   MU14 Minneapolis       MN   27:39 

  
                              Junior Loppet - U12
                                 Results - U12
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time       
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ======= 
      1   1/26     8142 Eyob Yore                11   M   MU12 Minneapolis       MN   10:45 
      2   2/26     8146 Logan Drevlow            11   M   MU12 Golden Valley     MN   10:48 
      3   1/19     8174 Linnea Ousdigian         10   F   FU12 Shoreview         MN   11:17 
      4   3/26     8141 George Nelson            11   M   MU12 Woodbury          MN   11:17 
      5   4/26     8156 Anders Decker            11   M   MU12 Minneapolis       MN   11:20 
      6   5/26     8250 Soren Winikoff           11   M   MU12 Minneapolis       MN   12:00 
      7   6/26     8168 Darien Hull              10   M   MU12 Mendota Heights   MN   12:10 
      8   2/19     8157 Elsa Lindfors            11   F   FU12 St Paul           MN   12:14 
      9   3/19     8172 Claire Britton           10   F   FU12 Minnetonka        MN   12:20 
     10   7/26     8138 Finnian Adams            11   M   MU12 Chaska            MN   12:21 
     11   4/19     8151 Zoe Wagner               11   F   FU12 Minneapolis       MN   12:39 
     12   5/19     8180 Helena Whitaker          10   F   FU12 Golden Valley     MN   12:44 
     13   8/26     8346 Ethan Carlson            10   M   MU12 Woodbury          MN   12:49 
     14   6/19     8173 Camille Friden           10   F   FU12 Plymouth          MN   12:53 
     15   9/26     8158 John Engels              11   M   MU12 Lakeville         MN   13:06 
     16  10/26     8177 Bjorn Sherman-Strand     10   M   MU12 Minneapolis       MN   13:34 
     17  11/26     8179 Henrik Engstrom          10   M   MU12 Minneapolis       MN   13:34 
     18   7/19     8150 Helen Chu                11   F   FU12 Edina             MN   13:41 
     19   8/19     8171 Paloma Good              10   F   FU12 Minneapolis       MN   14:00 
     20  12/26     8144 Milo Powerstiffin        11   M   MU12 Saint Paul        MN   14:22 
     21   9/19     8167 Milla Erickson           10   F   FU12 Blaine            MN   14:37 
     22  13/26     8152 Griffin Dussault         11   M   MU12 Golden Valley     MN   15:02 
     23  14/26     8164 Kai Earl-Torniainen      10   M   MU12 Saint Paul        MN   15:04 
     24  15/26     8149 Isaac McCarty            11   M   MU12 Edina             MN   15:11 
     25  16/26     8169 Kai Ringsven             10   M   MU12 Golden Valley     MN   15:36 
     26  17/26     8140 Benjamin Clark           11   M   MU12 St Paul           MN   15:39 
     27  10/19     8159 Elsa Sjogren             11   F   FU12 Golden Valley     MN   15:46 
     28  18/26     8154 Odin Bowen               11   M   MU12 Northfield        MN   16:00 
     29  19/26     8147 Ethan Arvidson           11   M   MU12 Minneapolis       MN   16:13 
     30  11/19     8136 Ciara Thatcher           11   F   FU12 Minneapolis       MN   16:26 
     31  20/26     8155 Streeter Vars            11   M   MU12 Minneapolis       MN   16:38 
     32            8176                                                               16:39 
     33  12/19     8204 Solvei Hallstrom         11   F   FU12 Minneapolis       MN   17:35 
     34  13/19     8202 Jae Lang                 11   F   FU12                        17:39 
     35  14/19     8153 Chloe Fider              11   F   FU12 Minneapolis       MN   17:46 
     36  21/26     8170 Owen Lyons               10   M   MU12 Minneapolis       MN   18:18 
     37  15/19     8160 Anika Yorkhall           11   F   FU12 Minneapolis       MN   18:29 
     38  16/19     8165 Katie Jane Guild         10   F   FU12 Minneapolis       MN   19:15 
     39  17/19     8166 Kara Fini                10   F   FU12 Saint Paul        MN   19:35 
     40  22/26     8175 Trevor Chapple           10   M   MU12 Robbinsdale       MN   19:41 
     41  18/19     8201 Willa Fleck              11   F   FU12                        19:48 
     42  19/19     8139 Ella Makosky             11   F   FU12 Minneapolis       MN   22:26 
     43  23/26     8203 Ian Myers                11   M   MU12 Minneapolis       MN   23:13 
     44  24/26     8205 Richie Melness           11   M   MU12                        23:14 
     45  25/26     8023 Erik Knudson             10   M   MU12 Edina             MN   24:47 
     46  26/26     8148 Henry Fetsch             11   M   MU12 Saint Paul        MN   25:05 

  
                              Junior Loppet - U10
                                 Results - U10
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time       
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ======= 
      1   1/10     8304 Griffin Woeste            9   M   MU10 Golden Valley     MN    8:05 
      2   2/10     8320 Tove Wing                 8   M   MU10 Minneapolis       MN    8:05 
      3   1/14     8317 Erin Britton              9   F   FU10 Minnetonka        MN    8:18 
      4   3/10     8324 Owen Murphy               8   M   MU10 Minneapolis       MN    8:31 
      5   2/14     8315 Keira Bell                9   F   FU10 Minneapolis       MN    8:39 
      6   3/14     8310 Anneliese Lindfors        9   F   FU10 St Paul           MN    8:49 
      7   4/10     8306 Leonard Borgen            9   M   MU10 Minnetonka        MN    8:52 
      8   4/14     8318 Ingrid Nelson             9   F   FU10 Woodbury          MN    8:55 
      9   5/14     8314 Clemetine Handler         9   F   FU10 Minneapolis       MN    9:14 
     10   5/10     8322 Anders Sjogren            8   M   MU10 Golden Valley     MN    9:25 
     11   6/10     8307 Nicholas Altstatt         9   M   MU10 Minneapolis       MN    9:45 
     12   6/14     8303 Amy Kebriaei              9   F   FU10 Edina             MN   10:09 
     13   7/10     8302 Caleb Lyon                9   M   MU10 Eagan             MN   10:40 
     14   7/14     8308 Maeve Thatcher            9   F   FU10 Minneapolis       MN   10:45 
     15   8/10     8313 Oliver Lyon               9   M   MU10 Minneapolis       MN   11:08 
     16   9/10     8301 Ryan Lynch                9   M   MU10 Plymouth          MN   11:40 
     17   8/14     8325 Lena Chu                  8   F   FU10 Edina             MN   12:24 
     18   9/14     8311 Grace Makosky             9   F   FU10 Minneapolis       MN   12:47 
     19  10/14     8321 Kaysa Ringsven            8   F   FU10 Golden Valley     MN   13:19 
     20  11/14     8305 Sabiha Kojasoy            9   F   FU10 Minneapolis       MN   13:33 
     21  12/14     8312 Lily Makosky              9   F   FU10 Minneapolis       MN   14:02 
     22  10/10     8323 Karl Knudson              8   M   MU10 Edina             MN   15:24 
     23            8335                                                               16:01 
     24  13/14     8309 Nell Gardner              9   F   FU10 Minneapolis       MN   16:10 
     25  14/14     8316 Kelly Ward                9   F   FU10 North Oaks        MN   19:02 
  
                              Junior Loppet - U8
                                  Results - U8
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time       
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ======= 
      1   1/11     8330 Kajsa Nelson              7   F    FU8 Medicine Lake     MN    9:09 
      2   2/11     8331 Nora Deisz                7   F    FU8 Minneapolis       MN    9:45 
      3   1/7      8327 Benjamin Lawler           7   M    MU8 Burnsville        MN   10:45 
      4   3/11     8351 June Deisz                7   F    FU8 Minneapolis       MN   11:51 
      5   4/11     8333 Louisa Lindfors           7   F    FU8 St Paul           MN   11:51 
      6   5/11     8334 Willa Deisz               7   F    FU8 Minneapolis       MN   12:09 
      7   2/7      8137 Killian Adams             6   M    MU8 Chaska                 13:03 
      8   6/11     8336 Clara Hull                7   F    FU8 Mendota Heights   MN   13:31 
      9   3/7      8326 Asa Korsberg Fernandez    7   M    MU8 Saint Paul        MI   14:02 
     10   7/11     8328 Juliette Yorkhall         7   F    FU8 Minneapolis       MN   14:18 
     11   8/11     8347 Liv Trushkowsky           7   F    FU8 Minneapolis       MN   14:38 
     12   9/11     8343 Segovia Sherman-Strand    6   F    FU8 Minneapolis       MN   15:36 
     13  10/11     8338 Madeleine Engstrom        6   F    FU8 Minneapolis       MN   15:58 
     14   4/7      8342 Christian Luoma           6   M    MU8 Minneapolis       MN   16:50 
     15   5/7      8341 Landry Siljenberg         6   M    MU8 Minneapolis       MN   17:13 
     16   6/7      8339 Caleb Cross               6   M    MU8 Minneapolis       MN   17:13 
     17   7/7      8344 Charlie Strand            4   M    MU8 Minneapolis       MN   22:53 
     18  11/11     8332 Hadley Heller             7   F    FU8 Minneapolis       MN   27:42