Brainerd, MN
12/28/2019











                                        Brainerd Nordic Invite
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                          December 28, 2019
                                 OFFICIAL: JUNIOR VARSITY BOYS - 5.5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   393  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Mitchell Neumann                   15:20.08      7   ( 89) Ethan Klisch                       17:45.60 
  2     99  Joseph Figliuzzi                   16:51.06      8   ( 88) Karlton Anderson                   18:01.44 
  3     98  Adam Cady                          16:56.10      9   ( 86) Elijah Hanson                      18:16.46 
  4     96  Benjamin Guida                     16:59.34     10   ( 80) Jacob Aanes                        18:50.58 
  5   ( 95) Jake Stockinger                    17:03.50 
  6   ( 90) Alejandro Thompson                 17:41.36 

  2.   340  Bemidji                            
=============================================
  1     97  Jack Mueller                       16:58.48      5   ( 75) Paul Louvar                        19:19.73 
  2     83  Trenton Pearson                    18:22.57      6   ( 67) Simon Jones                        20:43.25 
  3     82  Jackson Cole                       18:31.91 
  4     78  Bryce Kondos                       19:07.64 

  3.   330  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     94  Sam Lafond                         17:07.00      4     73  Finn Wilknitz                      19:26.11 
  2     84  Jacob Vogel                        18:19.88      5   ( 68) Ryan Grossman                      20:22.30 
  3     79  Will Kane                          19:05.40 

  4.   324  Little Falls                       
=============================================
  1     93  Gabe Shanoff                       17:29.75      5   ( 71) Thomas Archer                      19:35.29 
  2     81  Alexander Oberton                  18:41.26      6   ( 66) Evan Swisher                       21:01.15 
  3     76  Christian Oslund                   19:18.97      7   ( 65) Chase Olsen                        21:26.39 
  4     74  Clive Ingemansen                   19:20.33 

  5.   291  Fergus Falls                       
=============================================
  1     85  Nicholas Flugstad                  18:17.34      4     64  Alex Lindgren                      21:44.92 
  2     72  Benjamin Schierer                  19:31.27      5   ( 62) Bryce Adams                        22:14.01 
  3     70  Oliver Thorson                     20:00.81 

  6.   276  Saint John's Prep                  
=============================================
  1     91  Sam Meyer                          17:33.39      4     57  Cameron Thompson                   24:58.53 
  2     69  Oscar Cheeley                      20:03.99      5   ( 56) Kenton Daughters                   28:48.91 
  3     59  George Vedder                      24:24.51 

  7.   234  Mora                               
=============================================
  1     92  Jakob Felger                       17:30.65    
  2     87  Conner Hubbard                     18:09.99 
  3     55  Leander Notch                      29:59.60 

  8.    61  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     61  Zach Carlson                       22:33.95    






---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/14      100  487 Mitchell Neumann      10    Brainerd                              15:20.08            
    2   2/14       99  477 Joseph Figliuzzi      11    Brainerd                              16:51.06    1:30.98 
    3   3/14       98  473 Adam Cady             10    Brainerd                              16:56.10    1:36.02 
    4   1/6        97  399 Jack Mueller          9     Bemidji                               16:58.48    1:38.40 
    5   4/14       96  478 Benjamin Guida        10    Brainerd                              16:59.34    1:39.26 
    6   5/14       95  497 Jake Stockinger       9     Brainerd                              17:03.50    1:43.42 
    7   1/5        94  752 Sam Lafond            12    St. Cloud Tech                        17:07.00    1:46.92 
    8   1/7        93  704 Gabe Shanoff          8     Little Falls                          17:29.75    2:09.67 
    9   1/3        92  780 Jakob Felger          10    Mora                                  17:30.65    2:10.57 
   10   1/5        91  739 Sam Meyer             10    Saint John's Prep                     17:33.39    2:13.31 
   11   6/14       90  498 Alejandro Thompson    12    Brainerd                              17:41.36    2:21.28 
   12   7/14       89  482 Ethan Klisch          11    Brainerd                              17:45.60    2:25.52 
   13   8/14       88  471 Karlton Anderson      9     Brainerd                              18:01.44    2:41.36 
   14   2/3        87  770 Conner Hubbard        9     Mora                                  18:09.99    2:49.91 
   15   9/14       86  480 Elijah Hanson         10    Brainerd                              18:16.46    2:56.38 
   16   1/5        85  667 Nicholas Flugstad     9     Fergus Falls                          18:17.34    2:57.26 
   17   2/5        84  757 Jacob Vogel           9     St. Cloud Tech                        18:19.88    2:59.80 
   18   2/6        83  397 Trenton Pearson       10    Bemidji                               18:22.57    3:02.49 
   19   3/6        82  384 Jackson Cole          10    Bemidji                               18:31.91    3:11.83 
   20   2/7        81  693 Alexander Oberton     9     Little Falls                          18:41.26    3:21.18 
   21  10/14       80  469 Jacob Aanes           12    Brainerd                              18:50.58    3:30.50 
   22   3/5        79  750 Will Kane             11    St. Cloud Tech                        19:05.40    3:45.32 
   23   4/6        78  391 Bryce Kondos          10    Bemidji                               19:07.64    3:47.56 
   24  11/14       77  472 Charles Beasley       12    Brainerd                              19:14.38    3:54.30 
   25   3/7        76  697 Christian Oslund      9     Little Falls                          19:18.97    3:58.89 
   26   5/6        75  396 Paul Louvar           10    Bemidji                               19:19.73    3:59.65 
   27   4/7        74  691 Clive Ingemansen      11    Little Falls                          19:20.33    4:00.25 
   28   4/5        73  760 Finn Wilknitz         12    St. Cloud Tech                        19:26.11    4:06.03 
   29   2/5        72  677 Benjamin Schierer     10    Fergus Falls                          19:31.27    4:11.19 
   30   5/7        71  683 Thomas Archer         9     Little Falls                          19:35.29    4:15.21 
   31   3/5        70  680 Oliver Thorson        10    Fergus Falls                          20:00.81    4:40.73 
   32   2/5        69  732 Oscar Cheeley         9     Saint John's Prep                     20:03.99    4:43.91 
   33   5/5        68  747 Ryan Grossman         12    St. Cloud Tech                        20:22.30    5:02.22 
   34   6/6        67  390 Simon Jones           9     Bemidji                               20:43.25    5:23.17 
   35   6/7        66  709 Evan Swisher          10    Little Falls                          21:01.15    5:41.07 
   36   7/7        65  696 Chase Olsen           9     Little Falls                          21:26.39    6:06.31 
   37   4/5        64  673 Alex Lindgren         10    Fergus Falls                          21:44.92    6:24.84 
   38  12/14       63  486 Ethan Nash            9     Brainerd                              22:07.48    6:47.40 
   39   5/5        62  659 Bryce Adams           10    Fergus Falls                          22:14.01    6:53.93 
   40   1/1        61  653 Zach Carlson          9     Detroit Lakes                         22:33.95    7:13.87 
   41  13/14       60  470 Nathan Aanes          9     Brainerd                              24:03.68    8:43.60 
   42   3/5        59  743 George Vedder         9     Saint John's Prep                     24:24.51    9:04.43 
   43  14/14       58  485 Nicholas Moore        10    Brainerd                              24:48.15    9:28.07 
   44   4/5        57  742 Cameron Thompson      9     Saint John's Prep                     24:58.53    9:38.45 
   45   5/5        56  733 Kenton Daughters      10    Saint John's Prep                     28:48.91   13:28.83 
   46   3/3        55  728 Leander Notch         9     Mora                                  29:59.60   14:39.52