Lakes Country Triathlon -
Baxter, MN
8/26/2012

race logo










					                                                        LAKES COUNTRY TRIATHLON
                                              Whipple Beach - Baxter, MN - August 26, 2012
                                             1/2 Mile Swim - 17.3 Mile Bike - 3.90 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/19    130 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37 M     1  9:35  1:06  0:53    2   41:20 25.1  0:32    3   23:25  6:01 1:15:43 
    2   2/19    220 Mike Waataja            Libertyville       IL  37 M     4 10:19  1:11  0:52    1   40:48 25.4  0:30   12   25:20  6:30 1:17:47 
    3   3/19    156 Luke Nelson             Ramsey             MN  38 M    18 11:57  1:22  1:07    3   41:32 25.0  0:40    4   23:52  6:08 1:19:07 
    4   4/19     99 Steven Hohenstein       Duluth             MN  35 M    11 11:40  1:20  1:22    4   41:40 24.9  0:43    6   24:31  6:17 1:19:53 
    5   5/19    276 David Lewis             Nevis              MN  38 M    28 12:30  1:26  1:11    8   43:01 24.1  0:37    2   23:16  5:58 1:20:32 
    6   1/7      82 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M    16 11:53  1:21  1:13   10   43:04 24.1  0:51   26   26:41  6:51 1:23:39 
    7   1/8     100 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  54 M     2 10:08  1:09  1:06   13   43:51 23.7  1:00   48   27:53  7:09 1:23:56 
    8   2/8     219 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50 M    56 13:25  1:32  1:35    7   42:28 24.4  0:45   15   25:49  6:38 1:24:00 
    9   1/11    117 David Knack             Prior Lake         MN  49 M    13 11:50  1:21  1:22   12   43:39 23.8  0:47   27   26:55  6:55 1:24:32 
   10   1/13    281 Samuel Thillen          Minneapolis        MN  28 M     7 10:56  1:15  1:06   19   45:05 23.0  1:08   18   26:20  6:45 1:24:33 
   11   2/7      63 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  17 M    41 12:45  1:27  1:17   35   46:43 22.2  0:47    1   23:03  5:55 1:24:33 
   12   3/8     175 Scott Ransom            Golden Valley      MN  52 M     8 11:09  1:16  1:15   11   43:36 23.8  0:41   57   28:27  7:18 1:25:06 
   13   1/15    183 Jeremy Rondorf          Andover            MN  37 M    31 12:31  1:26  1:17    9   43:02 24.1  0:46   51   28:00  7:11 1:25:34 
   14   2/13    173 Matthew Radniecki       Baxter             MN  26 M    17 11:57  1:22  0:57   25   45:40 22.7  0:44   23   26:31  6:48 1:25:47 
   15   1/12     13 Scott Beesley           St. Paul           MN  34 M    45 12:49  1:28  1:20   22   45:13 23.0  0:41   16   26:05  6:42 1:26:07 
   16   1/6     112 Neil King               Nevis,             MN  62 M    33 12:36  1:26  1:16   14   44:26 23.4  0:36   37   27:26  7:02 1:26:18 
   17   2/12    149 Travis Miller           Nisswa             MN  33 M    81 14:17  1:38  1:16   20   45:09 23.0  0:36   11   25:07  6:27 1:26:23 
   18   3/13    137 Peter Manstrom          Bismarck           ND  26 M    93 14:46  1:41  1:31   15   44:27 23.4  0:51    8   24:55  6:24 1:26:29 
   19   2/11    210 Tim Sykes               Fertile            MN  46 M    15 11:52  1:21  1:05   24   45:18 22.9  0:34   52   28:11  7:14 1:26:58 
   20   3/12      9 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34 M    37 12:43  1:27  1:19   29   46:06 22.5  0:44   17   26:11  6:43 1:27:00 
   21   3/11    140 Michael McConkey        Baxter             MN  46 M    74 14:04  1:36  1:03    5   42:20 24.5  0:58   62   28:47  7:23 1:27:10 
   22   1/17    275 Chad Lemke              Sartell            MN  40 M    64 13:42  1:34  1:37    6   42:26 24.5  1:06   55   28:23  7:17 1:27:12 
   23   4/12    272 Tyler Gehrmann          Plymouth           MN  30 M    84 14:22  1:38  1:29   23   45:18 22.9  1:12   10   25:02  6:25 1:27:21 
   24   1/9     114 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47 F     9 11:23  1:18  1:06   46   47:13 22.0  0:45   29   27:00  6:56 1:27:26 
   25   1/24    189 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  37 F    10 11:38  1:20  1:45   36   46:44 22.2  1:02   24   26:32  6:49 1:27:40 
   26   2/9     132 Julia Lyng              Burnsville         MN  46 F    29 12:30  1:26  1:27   27   46:03 22.5  0:41   33   27:13  6:59 1:27:52 
   27   2/17     62 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40 M    57 13:35  1:33  1:09   32   46:26 22.4  0:43   21   26:26  6:47 1:28:18 
   28   1/10    139 Sawra Maurer            Rochester          MN  31 F     6 10:50  1:14  1:13   53   47:56 21.7  0:52   42   27:37  7:05 1:28:25 
   29   2/15    274 Dusty Hough             Barnesville        MN  39 M    62 13:42  1:34  1:11   21   45:12 23.0  0:46   41   27:36  7:05 1:28:26 
   30   4/13    136 Jeremy Manstrom         Bismarck           ND  27 M   130 16:06  1:50  1:33   17   44:52 23.1  0:39   14   25:33  6:33 1:28:40 
   31   5/12    214 Dave Thomes             Crosby             MN  32 M    91 14:30  1:39  1:20   42   46:54 22.1  0:43   13   25:27  6:32 1:28:51 
   32   4/11    195 Eric Showers            Minnetonka         MN  49 M    24 12:22  1:25  1:11   16   44:46 23.2  1:06   79   29:37  7:36 1:28:59 
   33   6/12    157 Jason Neumann           St. Cloud          MN  30 M    26 12:26  1:25  1:28   26   46:01 22.6  0:53   53   28:13  7:15 1:28:59 
   34   3/17    286 Paul Bergren            Plymouth           MN  41 M    20 12:08  1:23  2:06   18   44:56 23.1  1:21   72   29:16  7:31 1:29:45 
   35   5/13     93 Justin Hoefer           Crosby             MN  25 M    25 12:22  1:25  1:00   54   47:58 21.6  0:43   47   27:50  7:09 1:29:52 
   36   2/6      48 Dennis Ellingson        Courtland          MN  60 M     5 10:28  1:12  1:23   33   46:29 22.3  0:40   96   30:59  7:57 1:29:56 
   37   6/19     17 Jesse Bergman           Minneapolis        MN  35 M    19 12:02  1:23  1:07   57   48:07 21.6  1:01   44   27:42  7:07 1:29:57 
   38   1/17    160 Jena Ogsotn             Duluth             MN  40 F    22 12:18  1:24  1:25   62   48:36 21.4  0:42   30   27:03  6:57 1:30:03 
   39   2/17     59 Sarah Foley             Cologne            MN  41 F    32 12:32  1:26  1:27   66   48:57 21.2  0:48   22   26:30  6:48 1:30:11 
   40   2/10    287 Sara Carlson            Pillager           MN  34 F    79 14:11  1:37  0:59   39   46:48 22.2  0:38   43   27:38  7:06 1:30:12 
   41   7/19    124 Chad Larson             Hawley             MN  35 M    27 12:28  1:25  1:42   34   46:42 22.2  0:59   60   28:34  7:20 1:30:24 
   42   1/6      28 Lee Brown               Maple              WI  20 M    67 13:46  1:34  1:43   77   49:52 20.8  0:53    5   24:14  6:13 1:30:26 
   43   1/6      58 Skip Fitting            Buffalo`           MN  58 M    75 14:04  1:36  1:28   38   46:46 22.2  1:25   28   26:57  6:55 1:30:38 
   44   2/24    205 Dena Storm              Pillager           MN  39 F    43 12:46  1:27  1:34   49   47:42 21.8  0:44   49   27:55  7:10 1:30:40 
   45   8/19    174 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  37 M    36 12:40  1:27  0:56   28   46:05 22.5  0:43   86   30:24  7:48 1:30:46 
   46   1/10    153 Jody Mullet             Chaska             MN  25 F    95 14:52  1:42  1:08   40   46:51 22.2  0:47   50   27:58  7:11 1:31:33 
   47   4/17     33 Dana Cirks              Moorhead           MN  40 M    54 13:24  1:32  1:30   47   47:27 21.9  1:00   59   28:33  7:20 1:31:52 
   48   7/12    288 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  33 M    87 14:27  1:39  1:33   52   47:53 21.7  0:35   45   27:43  7:07 1:32:10 
   49   3/7     225 Andy Whiteman           Nisswa             MN  19 M    34 12:38  1:27  1:03   48   47:33 21.8  0:45   93   30:46  7:54 1:32:43 
   50   3/15     25 Matthew Black           Saint Cloud        MN  30 M    83 14:21  1:38  1:37   41   46:51 22.2  1:02   71   29:12  7:29 1:33:01 
   51   2/6     191 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58 M    89 14:28  1:39  1:47   31   46:20 22.4  1:21   70   29:09  7:29 1:33:02 
   52   5/11     80 David Hawkinson         Fargo              ND  49 M   132 16:07  1:50  1:34   79   49:58 20.8  0:57    7   24:41  6:20 1:33:17 
   53   9/19    101 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  35 M    71 14:01  1:36  1:51   37   46:46 22.2  1:14   76   29:31  7:34 1:33:21 
   54   5/17    152 Robert Mrozek           Paynesville        MN  43 M    49 13:09  1:30  1:50   30   46:17 22.4  1:21   94   30:48  7:54 1:33:23 
   55  10/19    270 Eric Fotsch             Minneapolis        MN  38 M    39 12:43  1:27  1:25   43   47:07 22.0  1:05   68   29:06  7:28 1:33:24 
   56   1/5     118 Jane Koch               Burnsville         MN  15 F    38 12:43  1:27  1:01   82   50:31 20.5  0:42   65   28:56  7:26 1:33:51 
   57   6/11     86 Darrel Henry            Murdock            MN  46 M   123 15:41  1:47  1:43   59   48:30 21.4  0:57   32   27:10  6:58 1:33:59 
   58  11/19    190 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  37 M   147 16:40  1:54  2:09   45   47:11 22.0  1:08   31   27:07  6:58 1:34:13 
   59  12/19     55 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  35 M    92 14:39  1:40  1:49   74   49:34 20.9  0:46   39   27:31  7:04 1:34:17 
   60   4/7     116 Anton Knack             Prior Lake         MN  19 M     3 10:13  1:10  1:14  100   51:51 20.0  0:49   85   30:24  7:48 1:34:29 
   61   3/24     90 Deb Hess                St. Paul           MN  35 F    63 13:42  1:34  1:34   73   49:33 20.9  0:47   66   28:57  7:26 1:34:32 
   62   6/17    282 Dan Toelle              Fargo              ND  40 M    68 13:48  1:34  1:42   76   49:41 20.9  0:59   58   28:30  7:19 1:34:38 
   63   3/10    185 Michelle Rose           Chanhassen         MN  33 F    51 13:11  1:30  1:22   88   50:55 20.4  0:58   54   28:16  7:15 1:34:40 
   64   7/17    162 Mark Olson              Enderlin           ND  43 M    77 14:07  1:37  1:36   80   50:26 20.6  1:10   38   27:30  7:04 1:34:48 
   65   8/12    179 Michael Roach           Randall            MN  34 M    69 13:51  1:35  1:20   78   49:57 20.8  0:55   63   28:48  7:23 1:34:49 
   66  13/19     45 Josh Duda               Pillager           MN  35 M    21 12:17  1:24  1:03   58   48:07 21.6  0:42  120   32:52  8:26 1:34:59 
   67  14/19    206 Mark Studebaker         Mound              MN  39 M    52 13:13  1:31  1:32   55   48:01 21.6  1:32   95   30:55  7:56 1:35:10 
   68   9/12    209 Mike Svir               Baxter             MN  33 M    86 14:24  1:39  1:24   72   49:28 21.0  0:59   73   29:23  7:32 1:35:38 
   69   5/7     198 Jedidiah Smith          Brainerd           MN  17 M    94 14:48  1:41  2:15   68   48:59 21.2  1:21   56   28:26  7:18 1:35:48 
   70   8/17    277 Scott Maus              Watertown          MN  41 M    59 13:37  1:33  1:18  109   53:04 19.6  0:37   34   27:15  7:00 1:35:50 
   71  15/19    123 Douglas Larsen          Cold Spring        MN  35 M    60 13:39  1:33  1:37   89   50:59 20.4  0:44   67   29:03  7:27 1:35:59 
   72   3/6       6 Hans Anderson           Proctor            MN  58 M    58 13:36  1:33  1:57   50   47:45 21.7  0:51  111   31:56  8:12 1:36:03 
   73   3/17     35 Bronwyn Cole            Minneapolis        MN  41 F    98 14:55  1:42  1:28   63   48:49 21.3  1:06   82   30:05  7:43 1:36:21 
   74   3/6      21 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  60 M   165 17:44  2:01  2:04   70   49:07 21.1  1:07   25   26:36  6:50 1:36:35 
   75  10/12    192 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  33 M   115 15:25  1:46  1:46   69   49:03 21.2  1:07   78   29:35  7:35 1:36:54 
   76   6/13    142 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27 M    53 13:20  1:31  2:08   83   50:33 20.5  0:47   84   30:13  7:45 1:36:59 
   77   4/17    171 Dawn Prinsen            Minneapolis        MN  40 F    14 11:51  1:21  1:28   95   51:31 20.1  0:46  103   31:27  8:04 1:37:01 
   78   2/10     23 Louise Bilek            Minneapolis        MN  26 F    12 11:48  1:21  1:46   94   51:26 20.2  0:42  100   31:22  8:03 1:37:02 
   79   7/11     85 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  46 M   108 15:10  1:44  2:45   56   48:01 21.6  1:18   81   29:58  7:42 1:37:10 
   80   8/11    188 Tim Ruff                Savage             MN  47 M   113 15:22  1:45  2:29   67   48:58 21.2  0:57   75   29:28  7:34 1:37:12 
   81   4/24    147 Amy Miller              Fargo              ND  36 F   141 16:27  1:53  1:47   85   50:41 20.5  1:04   40   27:34  7:04 1:37:30 
   82   7/13    204 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  25 M   158 17:27  1:59  1:18   44   47:08 22.0  1:05   90   30:39  7:52 1:37:35 
   83   2/5       4 Mata Agre               Corcoran           MN  19 F    73 14:04  1:36  1:42  111   53:34 19.4  1:06   36   27:16  7:00 1:37:40 
   84   9/17      7 Nathan Augustine        Brainerd           MN  41 M   120 15:36  1:47  1:03   90   51:12 20.3  0:32   74   29:26  7:33 1:37:48 
   85  10/17    181 Shawn Roberts           Crosby             MN  40 M    40 12:44  1:27  1:35   64   48:49 21.3  1:29  130   33:29  8:35 1:38:04 
   86   5/24    119 Naoise Koster           Mn                 MN  35 F   114 15:24  1:45  2:17   92   51:22 20.2  1:03   69   29:08  7:28 1:39:11 
   87   4/6      26 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  58 M   126 15:48  1:48  1:57   51   47:46 21.7  1:04  115   32:40  8:23 1:39:13 
   88  11/17      2 Mike Abel               St Cloud           MN  44 M    85 14:24  1:39  1:49   61   48:36 21.4  1:36  121   32:52  8:26 1:39:14 
   89   4/10    159 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  30 F   129 16:05  1:50  1:36  113   53:39 19.3  0:47   35   27:16  7:00 1:39:21 
   90   6/24    131 Teresa Lund             Brainerd           MN  37 F    30 12:30  1:26  1:36   91   51:17 20.2  0:49  129   33:29  8:35 1:39:38 
   91   4/15    121 Casey Kramer            Columbia           SC  25 M    35 12:39  1:27  2:04   81   50:28 20.6  1:18  134   33:39  8:38 1:40:06 
   92   7/24     47 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  38 F   125 15:45  1:48  1:34  137   55:36 18.7  0:56   20   26:22  6:46 1:40:11 
   93   4/6      69 Mark Hagen              Fargo              ND  60 M    82 14:20  1:38  2:19   84   50:36 20.5  0:59  113   32:29  8:20 1:40:42 
   94   5/15     36 Christopher Cote        Nisswa             MN  38 M    65 13:43  1:34  1:52  144   56:13 18.5  1:26   46   27:44  7:07 1:40:55 
   95   6/7     106 Alex Johannes           Clearwater         MN  17 M    23 12:21  1:25  2:41  176   59:33 17.4  0:48   19   26:20  6:46 1:41:41 
   96   8/24    233 Jennifer Zenzen         Avon               MN  35 F    90 14:28  1:39  1:53  125   54:46 19.0  1:06   80   29:42  7:37 1:41:54 
   97   9/24     15 Paige Benson            Duluth             MN  36 F   131 16:06  1:50  1:33  107   52:40 19.7  0:56   92   30:43  7:53 1:41:56 
   98  12/17    163 Eric Opheim             Walker             MN  42 M   200 21:08  2:25  2:29  108   53:03 19.6  0:50    9   25:01  6:25 1:42:29 
   99  16/19    218 Tom Turner              Jackson            MN  37 M    55 13:24  1:32  2:01   87   50:50 20.4  1:33  146   34:52  8:57 1:42:39 
  100  13/17    144 Andrew McNamara         Minneapolis        MN  40 M   155 17:09  1:57  2:22   71   49:08 21.1  1:27  119   32:49  8:25 1:42:54 
  101   9/11     96 Michael Hofstad         Golden Valley      MN  45 M    42 12:46  1:27  2:45  132   55:00 18.9  1:05  104   31:29  8:05 1:43:02 
  102  10/24     19 Theresa Bergren         Chanhassen         MN  39 F   116 15:27  1:46  2:18  133   55:07 18.8  1:32   61   28:45  7:23 1:43:07 
  103   3/9      52 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  47 F   136 16:12  1:51  1:25   98   51:39 20.1  0:58  122   32:58  8:27 1:43:10 
  104   1/10    269 Sasha Bergsagel         Fargo              ND  23 F   140 16:20  1:52  1:17  101   51:55 20.0  1:03  114   32:36  8:22 1:43:10 
  105  10/11    104 Bob Irvine              Nisswa             MN  48 M    78 14:09  1:37  1:51  112   53:38 19.4  0:54  118   32:47  8:25 1:43:17 
  106   1/8      11 B Barrett               Coon Rapids        MN  36 F    48 13:08  1:30  1:28   86   50:50 20.4  1:02  172   37:30  9:37 1:43:56 
  107   5/17    221 Patty Wallace           Baxter             MN  44 F    47 12:56  1:29  1:51  122   54:38 19.0  1:01  133   33:39  8:38 1:44:04 
  108   6/15     66 Robert Gregory          Rochester          MN  49 M    61 13:39  1:33  2:25   99   51:42 20.1  1:36  144   34:45  8:55 1:44:05 
  109  11/24    199 Laurie Smith            Merrifield         MN  38 F    99 14:56  1:42  2:15  120   54:33 19.0  1:17  101   31:23  8:03 1:44:22 
  110  14/17    201 Brad Spry               Walker             MN  43 M    80 14:12  1:37  2:21   96   51:36 20.1  0:37  156   35:38  9:09 1:44:22 
  111   5/6     176 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  56 M   138 16:19  1:52  1:54   65   48:53 21.2  1:30  157   35:54  9:13 1:44:29 
  112  12/24    229 Kari Whitlock           Baxter             MN  35 F    44 12:48  1:28  1:43  128   54:52 18.9  1:17  139   33:58  8:43 1:44:36 
  113   4/8     226 Bill Whiteman           Nisswa             MN  50 M   160 17:33  2:00  1:44  106   52:38 19.7  1:15  109   31:36  8:06 1:44:44 
  114   2/10    105 Kaitlyn Jensen          Pierz              MN  24 F   104 15:04  1:43  2:19  136   55:28 18.7  1:05   97   31:02  7:58 1:44:56 
  115   8/13    280 Bryce Swenson           Alexandria         MN  29 M   133 16:10  1:51  1:39  147   56:20 18.4  0:34   88   30:33  7:50 1:45:13 
  116   7/15    125 Kim Larson              Nisswa             MN  44 M   149 16:56  1:56  3:37   75   49:36 20.9  1:17  137   33:53  8:42 1:45:16 
  117  15/17    129 Brent Lorenz            Fargo              ND  43 M   150 17:01  1:56  2:00   60   48:32 21.4  1:05  168   36:52  9:28 1:45:28 
  118   8/15    120 Bob Kramer              Grand Forks        ND  53 M   184 19:35  2:14  1:50   97   51:39 20.1  1:07  102   31:24  8:03 1:45:33 
  119  17/19      3 Chad Adams              Albert Lea         MN  38 M   119 15:33  1:46  2:18  115   54:12 19.2  1:11  117   32:43  8:24 1:45:55 
  120   3/10    200 Samantha Smith          Brainerd           MN  22 F   103 15:04  1:43  1:37  126   54:46 19.0  0:52  135   33:40  8:38 1:45:58 
  121   6/17     68 Jenny Gunsbury          Nisswa             MN  43 F   151 17:01  1:57  2:04  121   54:36 19.0  1:14  107   31:35  8:06 1:46:28 
  122   7/17    228 Jamie Whiteman          Brainerd           MN  41 F   102 15:00  1:43  4:01  124   54:42 19.0  1:11  108   31:35  8:06 1:46:28 
  123  18/19     38 Jeff Cross              Alexandria         MN  37 M   124 15:42  1:47  1:59  118   54:26 19.1  1:24  124   33:10  8:31 1:46:38 
  124  13/24     29 Leah Brueggeman         Hitterdal          MN  35 F   112 15:18  1:45  2:43  141   55:52 18.6  0:46  112   32:03  8:13 1:46:38 
  125   9/13    145 Darwin Meints           Moorhead           MN  26 M   101 15:00  1:43  2:37  174   59:19 17.5  0:53   64   28:54  7:25 1:46:42 
  126   2/8      84 Anita Henderson         Detroit Lakes      MN  38 F    76 14:05  1:36  1:31  130   54:55 18.9  1:04  151   35:14  9:03 1:46:47 
  127   5/10      8 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  34 F   109 15:10  1:44  1:55  155   57:32 18.0  1:20   99   31:11  8:00 1:47:07 
  128   3/10     56 Kathryn Ferguson        Duluth             MN  28 F   106 15:08  1:44  1:44  110   53:32 19.4  0:57  158   35:56  9:13 1:47:15 
  129   5/8      89 Thomas Herman           Edina              MN  51 M   181 19:24  2:13                                141   34:04  8:44 1:47:18 
  130   3/8     289 Heidi Hagen             Brainerd           MN  33 F    96 14:52  1:42  1:37  131   54:59 18.9  1:14  148   35:02  8:59 1:47:43 
  131  10/13     39 Preston Dahl            Hatton             ND  25 M   156 17:15  1:58  2:29  156   57:37 18.0  0:34   83   30:09  7:44 1:48:02 
  132  16/17     76 Allen Hanson            Blue Earth         MN  42 M   163 17:41  2:01  2:49  103   52:14 19.9  1:52  138   33:57  8:43 1:48:31 
  133  19/19    135 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  35 M   177 19:09  2:11  2:13  104   52:14 19.9  1:51  132   33:33  8:37 1:48:59 
  134   4/10     87 Naomi Hensrud           West Fargo         ND  28 F   146 16:32  1:53  2:28  164   58:28 17.8  1:11   87   30:24  7:48 1:49:02 
  135   6/8     279 Tory Nygren             Apple Valley       MN  50 M   110 15:15  1:44  3:02  151   56:46 18.3  2:59   98   31:07  7:59 1:49:07 
  136   8/17    109 Meredith Jurek          Minneapolis        MN  40 F   153 17:05  1:57  1:50  157   57:40 18.0  1:13  106   31:34  8:06 1:49:20 
  137   5/6     278 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71 M   187 19:47  2:15  3:14  102   51:58 20.0  1:55  116   32:41  8:23 1:49:34 
  138   5/10     67 Christine Grotjohn      Hopkins            MN  25 F   122 15:38  1:47  1:48  177   59:43 17.4  1:08  105   31:31  8:05 1:49:46 
  139   1/2     180 Deb Roberts             Nisswa             MN  61 F   107 15:09  1:44  2:11  138   55:39 18.7  1:13  155   35:37  9:08 1:49:47 
  140   4/10    128 Lindsay Lindner         Baxter             MN  22 F   118 15:31  1:46  3:00  153   57:07 18.2  0:51  126   33:23  8:34 1:49:50 
  141   9/17     57 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  40 F   139 16:20  1:52  1:58  135   55:17 18.8  3:02  127   33:23  8:34 1:49:58 
  142   6/6     150 Matts Moore             Minneapolis        MN  57 M   154 17:08  1:57  3:13  116   54:14 19.1  1:57  131   33:30  8:36 1:50:00 
  143   4/9      72 Joni Hamson             Cushing            MN  48 F   178 19:13  2:11  1:58  129   54:53 18.9  1:09  123   33:06  8:30 1:50:17 
  144   9/15    146 Chad Millam             Big Lake           MN  41 M   196 20:49  2:22  1:31  127   54:48 18.9  0:41  128   33:24  8:34 1:51:11 
  145  10/15     50 Steve Erickson          Baxter             MN  42 M   175 18:49  2:09  2:03   93   51:25 20.2  1:02  176   37:57  9:44 1:51:14 
  146   4/8     168 Kassy Peterson          Blaine             MN  26 F   161 17:36  2:00  1:58  105   52:38 19.7  0:47  181   38:29  9:53 1:51:27 
  147   6/10    177 Raquel Reetz            Brainerd           MN  26 F   142 16:28  1:53  2:19  149   56:27 18.4  1:49  149   35:03  9:00 1:52:04 
  148   2/6     215 Slavomir Tkac           Minneapolis        MN  21 M   166 17:46  2:02  2:20  180 1:00:16 17.2  1:28   89   30:38  7:52 1:52:26 
  149  11/15    115 Brett Klein             Jordan             MN  37 M   171 18:26  2:06  2:30  117   54:16 19.1  0:42  170   36:59  9:29 1:52:51 
  150   7/8      71 Tim Hamilton            Mtka               MN  52 M   172 18:34  2:07  2:18  119   54:31 19.0  1:29  160   36:10  9:17 1:53:01 
  151   3/5     227 Emma Whiteman           Nisswa             MN  16 F   134 16:11  1:51  1:58  140   55:42 18.6  0:48  185   38:39  9:55 1:53:16 
  152   5/8     213 Kristin Terrell         Prior Lake         MN  35 F    72 14:03  1:36  1:58  123   54:41 19.0  1:16  199   41:25 10:38 1:53:22 
  153  17/17     64 Patrick Gengler         Lake Crystal       MN  42 M    50 13:10  1:30  2:49  152   57:03 18.2  2:04  180   38:27  9:52 1:53:31 
  154  12/15    232 John Zender             Crosby             MN  41 M    46 12:54  1:28  3:48  146   56:18 18.4  1:54  190   39:19 10:05 1:54:11 
  155  10/17    202 Heather Sterner         Minnetonka         MN  41 F    66 13:44  1:34  2:11  158   57:41 18.0  1:33  189   39:07 10:02 1:54:13 
  156   5/10     81 Abby Hays               Shoreview          MN  24 F   167 17:51  2:02  2:22  169   58:48 17.7  1:34  136   33:42  8:39 1:54:16 
  157  13/15     92 Erik Hjelm              Andover            MN  44 M   137 16:13  1:51  2:39  114   53:56 19.2  2:12  191   39:27 10:07 1:54:25 
  158  14/24    154 Jen Munson              Annandale          MN  39 F   190 20:10  2:18  1:31  179 1:00:05 17.3  1:09  110   31:37  8:07 1:54:30 
  159   3/6     290 Nathan Hansen           Eden Prairie       MN  22 M   199 21:06  2:24  3:53  134   55:11 18.8  1:23  125   33:14  8:32 1:54:45 
  160  15/24    169 Jennifer Piepgras       Foreston           MN  39 F    70 13:56  1:35  2:11  186 1:02:45 16.5  0:43  152   35:17  9:03 1:54:50 
  161   6/10     53 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  21 F   128 16:03  1:50  1:20  163   58:18 17.8  1:25  177   38:10  9:47 1:55:14 
  162  11/17    148 Sheila Miller           Baxter             MN  42 F   144 16:30  1:53  2:04  150   56:37 18.3  1:41  183   38:38  9:55 1:55:28 
  163   8/8     194 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  53 M   145 16:31  1:53  2:08  143   56:10 18.5  0:58  193   39:51 10:14 1:55:36 
  164   7/10     61 Stacia Francis          Minneapolis        MN  26 F   213 23:11  2:39  2:48  168   58:45 17.7  1:49   77   29:33  7:35 1:56:04 
  165  12/17    155 Melissa Nash            Nisswa             MN  42 F   179 19:15  2:12  2:30  159   57:43 18.0  1:43  147   35:01  8:59 1:56:10 
  166   6/10     79 Kyla Hastings           Dilworth           MN  31 F   111 15:16  1:45  2:34  178   59:50 17.3  1:16  175   37:43  9:41 1:56:38 
  167   8/10    167 Jessie Pederson         Fosston            MN  27 F   188 19:54  2:16  1:46  181 1:00:16 17.2  0:50  142   34:31  8:52 1:57:16 
  168   6/6      60 Douglas Francis         Baxter             MN  62 M   148 16:48  1:55  1:56  154   57:28 18.1  0:59  196   40:37 10:25 1:57:48 
  169   4/5     234 Maria Zimmerman         Becker             MN  19 F   205 21:42  2:28  1:52  187 1:03:02 16.5  0:40   91   30:42  7:53 1:57:56 
  170   7/10    164 Jane Ostlie             Mayville           ND  31 F   170 18:14  2:05  3:35  161   57:45 18.0  2:00  164   36:35  9:23 1:58:07 
  171   7/10     16 Callie Berg             Sioux Falls        SD  21 F   180 19:23  2:13  2:29  162   57:45 18.0  1:44  166   36:48  9:27 1:58:08 
  172   5/9     207 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46 F   164 17:43  2:01  1:55  142   56:00 18.5  1:38  198   40:58 10:31 1:58:12 
  173   6/8     216 Tracy Torgerson         Sauk Rapids        MN  33 F   176 18:51  2:09  2:27  171   59:04 17.6  0:50  174   37:42  9:40 1:58:53 
  174   4/6     291 Poal Andre Proitz       Northfield         MN  23 M   216 23:39  2:42  2:20  139   55:39 18.7  1:15  163   36:34  9:23 1:59:26 
  175  14/15    113 Josh Kinkeade           Jordan             MN  38 M   197 21:00  2:24  3:25  167   58:40 17.7  2:26  140   33:59  8:43 1:59:28 
  176   1/2      91 Julie Heuer             Fargo              ND  52 F   143 16:28  1:53  2:12  148   56:22 18.4  1:28  204   43:13 11:05 1:59:41 
  177   6/9     271 Leann Frested           Duluth             MN  48 F   162 17:40  2:01  3:45  183 1:01:42 16.8  0:48  161   36:19  9:19 2:00:12 
  178  13/17    143 Amy McNamara            Minneapolis        MN  40 F   168 17:53  2:02  3:27  184 1:01:44 16.8  2:01  153   35:25  9:05 2:00:28 
  179   9/10     54 Sofia Farone            Minneapois         MN  26 F    88 14:27  1:39  3:32  193 1:04:33 16.1  0:55  171   37:14  9:33 2:00:40 
  180   8/10    151 Allyson Moravec         Brooklyn Park      MN  23 F   157 17:23  1:59  3:10  175   59:20 17.5  2:33  184   38:38  9:55 2:01:02 
  181   1/1     158 Mary Nichol             Nisswa             MN  58 F   201 21:25  2:27  2:37  165   58:39 17.7  1:40  167   36:50  9:27 2:01:10 
  182  11/13     10 Stefan Balaz            Minneapolis        MN  29 M   100 14:59  1:43  1:48  196 1:05:28 15.9  1:23  173   37:37  9:39 2:01:13 
  183   5/6     184 Jesse Ronich            Bemidji            MN  23 M   135 16:11  1:51  2:44  195 1:05:01 16.0  0:55  162   36:30  9:22 2:01:18 
  184  12/13    273 Tony Hietalati          Baxter             MN  25 M   212 22:58  2:37  3:21  145   56:14 18.5  2:43  159   36:05  9:15 2:01:19 
  185  16/24    217 Nicole Tuescher         Minneapolis        MN  38 F   185 19:37  2:14  3:22  166   58:40 17.7  1:58  179   38:11  9:48 2:01:45 
  186   5/5      14 Micha Bennett           River Falls        WI  17 F   169 17:57  2:03  6:19  160   57:44 18.0  1:15  187   38:48  9:57 2:01:59 
  187  17/24     31 Jennifer Carnahan       Maple Grove        MN  35 F   127 16:00  1:50  1:23  189 1:03:16 16.4  1:28  200   41:39 10:41 2:03:45 
  188  18/24    126 Landi Larson            Hawley             MN  35 F   152 17:03  1:57  3:13  172   59:06 17.6  1:39  202   42:52 11:00 2:03:53 
  189   8/10    133 Jennifer MacDonald      Minneapolis        MN  32 F   121 15:38  1:47  2:38  197 1:05:28 15.9  2:53  178   38:10  9:48 2:04:46 
  190   7/8     230 Ruth Wilhelm            Baxter             MN  35 F   208 21:49  2:29  2:00  182 1:00:45 17.1  1:24  192   39:35 10:09 2:05:33 
  191  19/24    102 Keri Hull               Brainerd           MN  37 F    97 14:53  1:42  3:45  206 1:07:49 15.3  0:56  182   38:32  9:53 2:05:54 
  192  10/10    187 Erica Ruen              Baxter             MN  27 F   192 20:16  2:19  2:00  201 1:05:47 15.8  0:58  169   36:58  9:29 2:05:58 
  193  20/24     30 Jody Carey              Pillager           MN  39 F   210 22:01  2:31  2:08  198 1:05:32 15.8  1:54  143   34:38  8:53 2:06:10 
  194  14/17     97 Rebecca Hofstad         Golden Valley      MN  42 F   207 21:47  2:29  3:19  170   58:56 17.6  1:33  197   40:43 10:27 2:06:16 
  195   9/10    182 Ciara Robinson          Lino Lakes         MN  21 F   204 21:36  2:28  2:50  204 1:06:33 15.6  0:35  150   35:10  9:01 2:06:42 
  196  11/11    172 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  48 M   174 18:36  2:07  2:21  211 1:10:21 14.8  0:41  145   34:48  8:56 2:06:45 
  197  21/24     77 Belinda Hanson          Cottage Grove      MN  35 F   195 20:44  2:22  3:46  194 1:04:52 16.0  1:28  165   36:45  9:26 2:07:33 
  198   8/8      42 Micca Donohue           La Crosse          WI  38 F   186 19:43  2:15  2:37  185 1:02:16 16.7  1:39  201   42:14 10:50 2:08:28 
  199  15/17     51 Jennifer Ernster        Baxter             MN  42 F   173 18:35  2:07  1:57  188 1:03:11 16.4  1:14  205   43:33 11:10 2:08:28 
  200   9/10     88 Julie Herbst            Riverton           MN  34 F   117 15:28  1:46  2:11  191 1:03:56 16.2  0:43  212   47:26 12:10 2:09:42 
  201   7/9     110 Jean Keller             St. Cloud          MN  49 F   211 22:26  2:33  2:32  192 1:04:22 16.1  2:00  188   38:55  9:59 2:10:13 
  202   8/9      27 Crystal Brown           Maple              WI  47 F   189 20:06  2:18  3:01  205 1:07:15 15.4  1:09  186   38:47  9:57 2:10:18 
  203  11/12    107 Joshua Johnson          Brainerd           MN  30 M   202 21:29  2:27  3:00  173   59:18 17.5  1:21  210   46:51 12:01 2:11:57 
  204   7/7     197 Colter Smith            Park Rapids        MN  16 M   218 26:41  3:02  2:17  208 1:08:42 15.1  1:02  154   35:35  9:08 2:14:16 
  205  16/17    211 Renae Teiken            West Fargo         ND  42 F   215 23:38  2:42  2:56  202 1:05:53 15.8  2:27  194   39:54 10:14 2:14:46 
  206  22/24    170 Janice Price            Wadena             MN  38 F   214 23:31  2:41  3:04  199 1:05:34 15.8  2:45  195   39:54 10:14 2:14:46 
  207  13/13     75 Alex Hansen             Longmont           CO  25 M   198 21:06  2:24  4:52  190 1:03:31 16.3  2:08  209   46:25 11:55 2:18:01 
  208   6/6     165 Mark Ostlund            St. Paul           MN  24 M   203 21:34  2:27  3:42  209 1:09:58 14.8  0:56  203   43:02 11:02 2:19:10 
  209  17/17     94 Kate Hoffman            Brainerd           MN  43 F   183 19:34  2:14  2:12  210 1:10:00 14.8  0:56  211   47:00 12:03 2:19:40 
  210  15/15      5 Mike Allen              Anoka              MN  41 M   159 17:32  2:00  2:23  214 1:15:17 13.8  1:23  206   43:37 11:11 2:20:09 
  211  10/10    166 Gina Padrnos            Brainerd           MN  21 F   105 15:06  1:43  3:39  207 1:08:28 15.2  2:46  217   56:10 14:25 2:26:07 
  212   2/2     141 Brenda McCoy            Andover            MN  50 F   182 19:26  2:13  3:29  203 1:06:13 15.7  3:02  216   54:26 13:58 2:26:35 
  213   9/9     134 Cassandra Magers        Staples            MN  46 F   206 21:46  2:29  5:38  200 1:05:42 15.8  2:17  213   51:45 13:16 2:27:07 
  214  12/12     83 Matthew Heffron         Saint Paul         MN  30 M   193 20:24  2:20  6:05  213 1:15:07 13.8  1:06  207   45:19 11:38 2:28:00 
  215  23/24     37 Robyn Courchane         Brooklyn Park      MN  35 F   217 24:35  2:48  3:51  215 1:15:21 13.8  1:08  208   45:22 11:38 2:30:15 
  216   2/2     178 Jan Roach               Randall            MN  64 F   194 20:37  2:21  2:32  212 1:11:46 14.5  1:18  218   58:09 14:55 2:34:21 
  217  24/24    224 Andrea White            Plymouth           MN  38 F   209 21:58  2:30  2:37  216 1:19:16 13.1  2:15  215   53:11 13:39 2:39:14 
  218  10/10    193 Rebecca Schmitz         New Hope           MN  32 F   191 20:13  2:18  3:15  217 1:23:43 12.4  1:41  214   53:07 13:38 2:41:57 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  265 Triumphant                                       5 11:26  1:18  0:43    2   42:22 24.5  0:23    2   24:20  6:15 1:19:11 
           Wiley Radomski , Lucio Bavelli , Brent Gunsbury        
    2  264 Triple Shot                                      1 10:09  1:10  0:42    1   41:54 24.8  0:27    3   26:03  6:41 1:19:14 
           Josh McKeag , Brandt Elson , Mark Yungbauer            
    3  261 The Tri-Hards                                    2 10:29  1:12  0:40    4   48:43 21.3  0:26    1   24:16  6:14 1:24:32 
           Mathew Majerle , David Supinski , Peder Smith          
    4  283 TCBX Trucking                                    3 11:03  1:16  0:48    3   47:09 22.0  0:28    4   28:35  7:20 1:28:02 
           Patrick O'Brien , Rori Stumvoll , Jacob Ryan           
    5  242 Essentia 1                                       4 11:08  1:16  1:01    5   52:45 19.7  0:32    5   29:52  7:40 1:35:16 
           Ryan Grant , Mike Carr , Lawrence Merck                


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  253 Team FAB                                         1 10:49  1:14  0:39    2   52:47 19.7  0:27    1   26:20  6:46 1:31:01 
           Fallon Ryan , Beth Etterman , Abby Selisker            
    2  260 The Quick Chicks                                 2 11:12  1:17  0:41    1   52:22 19.8  0:34    4   32:20  8:18 1:37:08 
           Hannah McKeag , Sofie Carlson , Carina Figliuzzi       
    3  251 Team Bak                                         9 16:41  1:54  0:57    4   54:48 18.9  0:30    2   29:25  7:33 1:42:18 
           Bonnie Finnerty , Amy Turk , Krista Jones              
    4  231 Lady Lams Duo                                    7 15:58  1:49  1:37    3   52:57 19.6  0:30    8   36:26  9:21 1:47:26 
           Sherry Wright , Sherry Wright , Jody Johnson           
    5  246 Killer Dachshunds                                6 14:58  1:42  2:18    7   59:54 17.3  0:39    5   34:06  8:45 1:51:53 
           Deb Eberts , Lynn Olson , Deb Eberts                   
    6  285 TRI baby TRI                                    10 17:27  1:59  2:01    5   57:12 18.1  0:33    7   36:06  9:16 1:53:16 
           Lori Cleland , Lori Cleland , Brittni Cleland          
    7  245 Kel-Am-a-Ti                                      5 14:48  1:41  1:00    9 1:10:21 14.8  0:30    3   29:53  7:40 1:56:30 
           Kelley Kossan , Amy Kossan , Shannon McCoy             
    8  248 Marmilsey                                        4 14:07  1:37  1:02    6   58:51 17.6  0:40   11   42:39 10:57 1:57:18 
           Marcia Stemwedel , Cara Lenz , Kelsey Blommer          
    9   73 Hamson                                           8 16:12  1:51  1:58    8 1:05:03 16.0  0:28    6   34:36  8:53 1:58:15 
           Meghan Hamson , Meghan Hamson , Katie Hutchison        
   10  235 ACK! Our Boss Made Us Do                         3 11:42  1:20  0:50   11 1:22:39 12.6  0:29    9   37:05  9:31 2:12:44 
           Kali Klimek , Anna Bieganek , Kaylee Hoffman           
   11  268 Wolfpack                                        11 18:30  2:07  0:59   10 1:14:12 14.0  0:38   10   40:09 10:18 2:14:25 
           Paige Oakley , Gretchen Gramer , Karli Ring            


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  239 Chillaxing                                       2 10:40  1:13  0:41    1   40:35 25.6  0:24    1   21:21  5:29 1:13:39 
           Jane Hanson , Sean Kaneski , Casey Miller              
    2  257 Team Swim                                       13 16:03  1:50  0:48    2   41:42 24.9  0:30   11   29:50  7:39 1:28:51 
           Sarah Simpson , Michelle Andres , Westin Andres        
    3  238 Brainerd Golden Gophers                          1  8:41  1:00  0:42    9   54:54 18.9  0:26    2   25:20  6:30 1:30:02 
           Jared Anderson , Katy Etterman , Madison Smith         
    4  262 Tri,Tri,Tri Again                                9 13:26  1:32  0:50    3   47:05 22.0  0:32    9   28:56  7:26 1:30:47 
           Karen Millette , Hank Millette , Jeremy Mikel          
    5  237 Big Lake                                         4 12:03  1:23  0:50   11   55:39 18.7  0:30    4   27:00  6:56 1:36:01 
           Morgan Ireland , Gabe Bordwell , Parker Millam         
    6  259 The Fuzz Family                                 12 15:37  1:47  0:55    5   50:11 20.7  0:56    8   28:48  7:23 1:36:25 
           Renee Leblanc , Jesse Leblanc , Jesse Leblanc          
    7  241 Eager Beavers                                   11 14:53  1:42  0:59    6   51:48 20.0  0:28   12   30:53  7:56 1:38:59 
           Steph Rucks , Nate Rucks , Karrie Johnson              
    8  255 Team L.A.C.                                      5 12:32  1:26  0:45    8   53:23 19.4  0:30   14   33:01  8:28 1:40:08 
           Jared Sachs , Cassandra Kendall , Alayna Ernster       
    9  266 Two LAMS and a EWE                               6 12:50  1:28  0:37    7   53:14 19.5  0:36   16   34:37  8:53 1:41:51 
           Matthew Dickinson , Amanda Dickinson , Charlene Vogt   
   10  236 Band of 10,000 Aches                            20 24:42  2:49  1:10    4   49:26 21.0  0:29    3   26:42  6:51 1:42:27 
           Gay Eggers , Jeff Eggers , Stanley Hup                 
   11  256 Team Swagger                                     3 11:41  1:20  0:46   17 1:03:55 16.2  0:30    5   27:13  6:59 1:44:03 
           Shannon Haglin , Gavin Andres , Riley Andres           
   12  254 Team Fischer/Laden                              14 16:32  1:53  1:03   12   58:02 17.9  0:58   13   32:12  8:16 1:48:45 
           Amanda Laden , Joel Fischer , Joel Fischer             
   13  250 Red,White and Blue                               7 12:53  1:28  0:55   20 1:08:17 15.2  0:31    6   27:13  6:59 1:49:47 
           Janet Hennies , Virgil Bray , Tim Bray                 
   14  249 Randall                                         10 14:13  1:37  0:51   15 1:00:55 17.0  0:35   19   37:24  9:36 1:53:56 
           Ali Foote , Andrea Foote , Jeff Turner                 
   15  284 Team Swag                                       15 18:52  2:09  0:40   13   58:09 17.9  0:32   17   36:32  9:23 1:54:45 
           Fletcher Ryan , Nick Welch , Cami Ebinger              
   16  243 Highly Caffeinated                              17 22:24  2:33  0:56   10   55:03 18.9  0:28   20   37:56  9:44 1:56:45 
           Megan Eder , Mark Lee , Barbara Lee                    
   17  252 Team BMW                                        18 23:06  2:38  0:55   18 1:04:23 16.1  0:30    7   28:36  7:20 1:57:28 
           Brandy Haglin , Mitchel Andres , Wyatt Andres          
   18  244 KB Shorties                                      8 13:23  1:32  2:03   21 1:13:46 14.1  0:31   10   29:17  7:31 1:58:58 
           Kayla Herdering , Kayla Herdering , Brian Wensmann     
   19  240 Double H                                        19 23:20  2:40  0:57   16 1:01:50 16.8  0:29   18   36:44  9:25 2:03:18 
           Bethany Helgeson , Tim Helgeson , Beth Helgeson        
   20  263 Trinomite!                                      16 18:56  2:09  1:37   14 1:00:09 17.3  0:42   21   43:08 11:04 2:04:29 
           Ryan Damlo , Sheila Wokson , April Damlo               
   21  267 Winhopkins                                      21 26:29  3:01  0:48   19 1:07:24 15.4  0:37   15   34:12  8:47 2:09:28 
           Tom Hoppe , Jessica Hawkins , Shanon Windsor           

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 
 270 Eric Fotsch             Minneapolis        MN  38          2:00 Drafting                       


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 247 Joyce Hansen            Eden Prairie       MN  56 F      2 21:55  2:30  3:02    1   58:29 17.7                                  
  46 Maija Duppong           Fosston            MN  34 F      3 22:48  2:36  2:31    2 1:21:12 12.8                                  
 103 Andrew Humphries        Minneapois         MN  28 M      1 14:16  1:38                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37 M    9:35  1:06 
    2 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  54 M   10:08  1:09 
    3 Anton Knack             Prior Lake         MN  19 M   10:13  1:10 
    4 Mike Waataja            Libertyville       IL  37 M   10:19  1:11 
    5 Dennis Ellingson        Courtland          MN  60 M   10:28  1:12 
    6 Sawra Maurer            Rochester          MN  31 F   10:50  1:14 
    7 Samuel Thillen          Minneapolis        MN  28 M   10:56  1:15 
    8 Scott Ransom            Golden Valley      MN  52 M   11:09  1:16 
    9 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47 F   11:23  1:18 
   10 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  37 F   11:38  1:20 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Mike Waataja            Libertyville       IL  37 M   40:48 25.4 
    2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37 M   41:20 25.1 
    3 Luke Nelson             Ramsey             MN  38 M   41:32 25.0 
    4 Steven Hohenstein       Duluth             MN  35 M   41:40 24.9 
    5 Michael McConkey        Baxter             MN  46 M   42:20 24.5 
    6 Chad Lemke              Sartell            MN  40 M   42:26 24.5 
    7 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50 M   42:28 24.4 
    8 David Lewis             Nevis              MN  38 M   43:01 24.1 
    9 Jeremy Rondorf          Andover            MN  37 M   43:02 24.1 
   10 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M   43:04 24.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  17 M   23:03  5:55 
    2 David Lewis             Nevis              MN  38 M   23:16  5:58 
    3 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37 M   23:25  6:01 
    4 Luke Nelson             Ramsey             MN  38 M   23:52  6:08 
    5 Lee Brown               Maple              WI  20 M   24:14  6:13 
    6 Steven Hohenstein       Duluth             MN  35 M   24:31  6:17 
    7 David Hawkinson         Fargo              ND  49 M   24:41  6:20 
    8 Peter Manstrom          Bismarck           ND  26 M   24:55  6:24 
    9 Eric Opheim             Walker             MN  42 M   25:01  6:25 
   10 Tyler Gehrmann          Plymouth           MN  30 M   25:02  6:25 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  183 Jeremy Rondorf          Andover            MN  37    1 12:31  1:26  1:17    1   43:02 24.1  0:46    3   28:00  7:11 1:25:34 
    2  274 Dusty Hough             Barnesville        MN  39    5 13:42  1:34  1:11    2   45:12 23.0  0:46    1   27:36  7:05 1:28:26 
    3   25 Matthew Black           Saint Cloud        MN  30    8 14:21  1:38  1:37    3   46:51 22.2  1:02    4   29:12  7:29 1:33:01 
    4  121 Casey Kramer            Columbia           SC  25    2 12:39  1:27  2:04    5   50:28 20.6  1:18    7   33:39  8:38 1:40:06 
    5   36 Christopher Cote        Nisswa             MN  38    6 13:43  1:34  1:52   12   56:13 18.5  1:26    2   27:44  7:07 1:40:55 
    6   66 Robert Gregory          Rochester          MN  49    4 13:39  1:33  2:25    8   51:42 20.1  1:36   10   34:45  8:55 1:44:05 
    7  125 Kim Larson              Nisswa             MN  44   10 16:56  1:56  3:37    4   49:36 20.9  1:17    8   33:53  8:42 1:45:16 
    8  120 Bob Kramer              Grand Forks        ND  53   14 19:35  2:14  1:50    7   51:39 20.1  1:07    5   31:24  8:03 1:45:33 
    9  146 Chad Millam             Big Lake           MN  41   15 20:49  2:22  1:31   11   54:48 18.9  0:41    6   33:24  8:34 1:51:11 
   10   50 Steve Erickson          Baxter             MN  42   13 18:49  2:09  2:03    6   51:25 20.2  1:02   12   37:57  9:44 1:51:14 
   11  115 Brett Klein             Jordan             MN  37   12 18:26  2:06  2:30   10   54:16 19.1  0:42   11   36:59  9:29 1:52:51 
   12  232 John Zender             Crosby             MN  41    3 12:54  1:28  3:48   13   56:18 18.4  1:54   13   39:19 10:05 1:54:11 
   13   92 Erik Hjelm              Andover            MN  44    9 16:13  1:51  2:39    9   53:56 19.2  2:12   14   39:27 10:07 1:54:25 
   14  113 Josh Kinkeade           Jordan             MN  38   16 21:00  2:24  3:25   14   58:40 17.7  2:26    9   33:59  8:43 1:59:28 
   15    5 Mike Allen              Anoka              MN  41   11 17:32  2:00  2:23   15 1:15:17 13.8  1:23   15   43:37 11:11 2:20:09 
   16  103 Andrew Humphries        Minneapois         MN  28    7 14:16  1:38                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   11 B Barrett               Coon Rapids        MN  36    1 13:08  1:30  1:28    1   50:50 20.4  1:02    3   37:30  9:37 1:43:56 
    2   84 Anita Henderson         Detroit Lakes      MN  38    3 14:05  1:36  1:31    4   54:55 18.9  1:04    2   35:14  9:03 1:46:47 
    3  289 Heidi Hagen             Brainerd           MN  33    4 14:52  1:42  1:37    5   54:59 18.9  1:14    1   35:02  8:59 1:47:43 
    4  168 Kassy Peterson          Blaine             MN  26    5 17:36  2:00  1:58    2   52:38 19.7  0:47    5   38:29  9:53 1:51:27 
    5  213 Kristin Terrell         Prior Lake         MN  35    2 14:03  1:36  1:58    3   54:41 19.0  1:16    7   41:25 10:38 1:53:22 
    6  216 Tracy Torgerson         Sauk Rapids        MN  33    6 18:51  2:09  2:27    6   59:04 17.6  0:50    4   37:42  9:40 1:58:53 
    7  230 Ruth Wilhelm            Baxter             MN  35    8 21:49  2:29  2:00    7 1:00:45 17.1  1:24    6   39:35 10:09 2:05:33 
    8   42 Micca Donohue           La Crosse          WI  38    7 19:43  2:15  2:37    8 1:02:16 16.7  1:39    8   42:14 10:50 2:08:28 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  130 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37    1  9:35  1:06  0:53    2   41:20 25.1  0:32    3   23:25  6:01 1:15:43 
    2  220 Mike Waataja            Libertyville       IL  37    4 10:19  1:11  0:52    1   40:48 25.4  0:30   12   25:20  6:30 1:17:47 
    3  156 Luke Nelson             Ramsey             MN  38   13 11:57  1:22  1:07    3   41:32 25.0  0:40    4   23:52  6:08 1:19:07 
    4   99 Steven Hohenstein       Duluth             MN  35    8 11:40  1:20  1:22    4   41:40 24.9  0:43    6   24:31  6:17 1:19:53 
    5  276 David Lewis             Nevis              MN  38   22 12:30  1:26  1:11    8   43:01 24.1  0:37    2   23:16  5:58 1:20:32 
    6   82 Tyler Hecht             Somerset           WI  19   11 11:53  1:21  1:13    9   43:04 24.1  0:51   23   26:41  6:51 1:23:39 
    7  100 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  54    2 10:08  1:09  1:06   12   43:51 23.7  1:00   35   27:53  7:09 1:23:56 
    8  219 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50   38 13:25  1:32  1:35    7   42:28 24.4  0:45   15   25:49  6:38 1:24:00 
    9  117 David Knack             Prior Lake         MN  49    9 11:50  1:21  1:22   11   43:39 23.8  0:47   24   26:55  6:55 1:24:32 
   10  281 Samuel Thillen          Minneapolis        MN  28    6 10:56  1:15  1:06   18   45:05 23.0  1:08   18   26:20  6:45 1:24:33 
   11   63 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  17   29 12:45  1:27  1:17   32   46:43 22.2  0:47    1   23:03  5:55 1:24:33 
   12  175 Scott Ransom            Golden Valley      MN  52    7 11:09  1:16  1:15   10   43:36 23.8  0:41   40   28:27  7:18 1:25:06 
   13  173 Matthew Radniecki       Baxter             MN  26   12 11:57  1:22  0:57   23   45:40 22.7  0:44   21   26:31  6:48 1:25:47 
   14   13 Scott Beesley           St. Paul           MN  34   31 12:49  1:28  1:20   20   45:13 23.0  0:41   16   26:05  6:42 1:26:07 
   15  112 Neil King               Nevis,             MN  62   23 12:36  1:26  1:16   13   44:26 23.4  0:36   29   27:26  7:02 1:26:18 
   16  149 Travis Miller           Nisswa             MN  33   53 14:17  1:38  1:16   19   45:09 23.0  0:36   11   25:07  6:27 1:26:23 
   17  137 Peter Manstrom          Bismarck           ND  26   62 14:46  1:41  1:31   14   44:27 23.4  0:51    8   24:55  6:24 1:26:29 
   18  210 Tim Sykes               Fertile            MN  46   10 11:52  1:21  1:05   22   45:18 22.9  0:34   36   28:11  7:14 1:26:58 
   19    9 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34   26 12:43  1:27  1:19   26   46:06 22.5  0:44   17   26:11  6:43 1:27:00 
   20  140 Michael McConkey        Baxter             MN  46   48 14:04  1:36  1:03    5   42:20 24.5  0:58   44   28:47  7:23 1:27:10 
   21  275 Chad Lemke              Sartell            MN  40   43 13:42  1:34  1:37    6   42:26 24.5  1:06   38   28:23  7:17 1:27:12 
   22  272 Tyler Gehrmann          Plymouth           MN  30   55 14:22  1:38  1:29   21   45:18 22.9  1:12   10   25:02  6:25 1:27:21 
   23   62 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40   39 13:35  1:33  1:09   29   46:26 22.4  0:43   20   26:26  6:47 1:28:18 
   24  136 Jeremy Manstrom         Bismarck           ND  27   75 16:06  1:50  1:33   16   44:52 23.1  0:39   14   25:33  6:33 1:28:40 
   25  214 Dave Thomes             Crosby             MN  32   60 14:30  1:39  1:20   35   46:54 22.1  0:43   13   25:27  6:32 1:28:51 
   26  195 Eric Showers            Minnetonka         MN  49   18 12:22  1:25  1:11   15   44:46 23.2  1:06   56   29:37  7:36 1:28:59 
   27  157 Jason Neumann           St. Cloud          MN  30   20 12:26  1:25  1:28   24   46:01 22.6  0:53   37   28:13  7:15 1:28:59 
   28  286 Paul Bergren            Plymouth           MN  41   15 12:08  1:23  2:06   17   44:56 23.1  1:21   50   29:16  7:31 1:29:45 
   29   93 Justin Hoefer           Crosby             MN  25   19 12:22  1:25  1:00   44   47:58 21.6  0:43   34   27:50  7:09 1:29:52 
   30   48 Dennis Ellingson        Courtland          MN  60    5 10:28  1:12  1:23   30   46:29 22.3  0:40   68   30:59  7:57 1:29:56 
   31   17 Jesse Bergman           Minneapolis        MN  35   14 12:02  1:23  1:07   47   48:07 21.6  1:01   32   27:42  7:07 1:29:57 
   32  124 Chad Larson             Hawley             MN  35   21 12:28  1:25  1:42   31   46:42 22.2  0:59   43   28:34  7:20 1:30:24 
   33   28 Lee Brown               Maple              WI  20   44 13:46  1:34  1:43   62   49:52 20.8  0:53    5   24:14  6:13 1:30:26 
   34   58 Skip Fitting            Buffalo`           MN  58   49 14:04  1:36  1:28   34   46:46 22.2  1:25   25   26:57  6:55 1:30:38 
   35  174 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  37   25 12:40  1:27  0:56   25   46:05 22.5  0:43   61   30:24  7:48 1:30:46 
   36   33 Dana Cirks              Moorhead           MN  40   36 13:24  1:32  1:30   39   47:27 21.9  1:00   42   28:33  7:20 1:31:52 
   37  288 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  33   58 14:27  1:39  1:33   43   47:53 21.7  0:35   33   27:43  7:07 1:32:10 
   38  225 Andy Whiteman           Nisswa             MN  19   24 12:38  1:27  1:03   40   47:33 21.8  0:45   65   30:46  7:54 1:32:43 
   39  191 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58   59 14:28  1:39  1:47   28   46:20 22.4  1:21   49   29:09  7:29 1:33:02 
   40   80 David Hawkinson         Fargo              ND  49   76 16:07  1:50  1:34   64   49:58 20.8  0:57    7   24:41  6:20 1:33:17 
   41  101 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  35   47 14:01  1:36  1:51   33   46:46 22.2  1:14   54   29:31  7:34 1:33:21 
   42  152 Robert Mrozek           Paynesville        MN  43   32 13:09  1:30  1:50   27   46:17 22.4  1:21   66   30:48  7:54 1:33:23 
   43  270 Eric Fotsch             Minneapolis        MN  38   27 12:43  1:27  1:25   36   47:07 22.0  1:05   48   29:06  7:28 1:33:24 
   44   86 Darrel Henry            Murdock            MN  46   72 15:41  1:47  1:43   49   48:30 21.4  0:57   27   27:10  6:58 1:33:59 
   45  190 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  37   81 16:40  1:54  2:09   38   47:11 22.0  1:08   26   27:07  6:58 1:34:13 
   46   55 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  35   61 14:39  1:40  1:49   60   49:34 20.9  0:46   31   27:31  7:04 1:34:17 
   47  116 Anton Knack             Prior Lake         MN  19    3 10:13  1:10  1:14   72   51:51 20.0  0:49   60   30:24  7:48 1:34:29 
   48  282 Dan Toelle              Fargo              ND  40   45 13:48  1:34  1:42   61   49:41 20.9  0:59   41   28:30  7:19 1:34:38 
   49  162 Mark Olson              Enderlin           ND  43   50 14:07  1:37  1:36   65   50:26 20.6  1:10   30   27:30  7:04 1:34:48 
   50  179 Michael Roach           Randall            MN  34   46 13:51  1:35  1:20   63   49:57 20.8  0:55   45   28:48  7:23 1:34:49 
   51   45 Josh Duda               Pillager           MN  35   16 12:17  1:24  1:03   48   48:07 21.6  0:42   79   32:52  8:26 1:34:59 
   52  206 Mark Studebaker         Mound              MN  39   34 13:13  1:31  1:32   45   48:01 21.6  1:32   67   30:55  7:56 1:35:10 
   53  209 Mike Svir               Baxter             MN  33   57 14:24  1:39  1:24   59   49:28 21.0  0:59   51   29:23  7:32 1:35:38 
   54  198 Jedidiah Smith          Brainerd           MN  17   63 14:48  1:41  2:15   55   48:59 21.2  1:21   39   28:26  7:18 1:35:48 
   55  277 Scott Maus              Watertown          MN  41   41 13:37  1:33  1:18   78   53:04 19.6  0:37   28   27:15  7:00 1:35:50 
   56  123 Douglas Larsen          Cold Spring        MN  35   42 13:39  1:33  1:37   69   50:59 20.4  0:44   47   29:03  7:27 1:35:59 
   57    6 Hans Anderson           Proctor            MN  58   40 13:36  1:33  1:57   41   47:45 21.7  0:51   72   31:56  8:12 1:36:03 
   58   21 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  60   90 17:44  2:01  2:04   57   49:07 21.1  1:07   22   26:36  6:50 1:36:35 
   59  192 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  33   69 15:25  1:46  1:46   56   49:03 21.2  1:07   55   29:35  7:35 1:36:54 
   60  142 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27   35 13:20  1:31  2:08   66   50:33 20.5  0:47   59   30:13  7:45 1:36:59 
   61   85 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  46   66 15:10  1:44  2:45   46   48:01 21.6  1:18   57   29:58  7:42 1:37:10 
   62  188 Tim Ruff                Savage             MN  47   68 15:22  1:45  2:29   54   48:58 21.2  0:57   53   29:28  7:34 1:37:12 
   63  204 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  25   87 17:27  1:59  1:18   37   47:08 22.0  1:05   64   30:39  7:52 1:37:35 
   64    7 Nathan Augustine        Brainerd           MN  41   71 15:36  1:47  1:03   70   51:12 20.3  0:32   52   29:26  7:33 1:37:48 
   65  181 Shawn Roberts           Crosby             MN  40   28 12:44  1:27  1:35   52   48:49 21.3  1:29   83   33:29  8:35 1:38:04 
   66   26 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  58   74 15:48  1:48  1:57   42   47:46 21.7  1:04   74   32:40  8:23 1:39:13 
   67    2 Mike Abel               St Cloud           MN  44   56 14:24  1:39  1:49   51   48:36 21.4  1:36   80   32:52  8:26 1:39:14 
   68   69 Mark Hagen              Fargo              ND  60   54 14:20  1:38  2:19   67   50:36 20.5  0:59   73   32:29  8:20 1:40:42 
   69  106 Alex Johannes           Clearwater         MN  17   17 12:21  1:25  2:41   96   59:33 17.4  0:48   19   26:20  6:46 1:41:41 
   70  163 Eric Opheim             Walker             MN  42  100 21:08  2:25  2:29   77   53:03 19.6  0:50    9   25:01  6:25 1:42:29 
   71  218 Tom Turner              Jackson            MN  37   37 13:24  1:32  2:01   68   50:50 20.4  1:33   89   34:52  8:57 1:42:39 
   72  144 Andrew McNamara         Minneapolis        MN  40   85 17:09  1:57  2:22   58   49:08 21.1  1:27   78   32:49  8:25 1:42:54 
   73   96 Michael Hofstad         Golden Valley      MN  45   30 12:46  1:27  2:45   84   55:00 18.9  1:05   70   31:29  8:05 1:43:02 
   74  104 Bob Irvine              Nisswa             MN  48   51 14:09  1:37  1:51   79   53:38 19.4  0:54   77   32:47  8:25 1:43:17 
   75  201 Brad Spry               Walker             MN  43   52 14:12  1:37  2:21   71   51:36 20.1  0:37   91   35:38  9:09 1:44:22 
   76  176 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  56   79 16:19  1:52  1:54   53   48:53 21.2  1:30   92   35:54  9:13 1:44:29 
   77  226 Bill Whiteman           Nisswa             MN  50   88 17:33  2:00  1:44   76   52:38 19.7  1:15   71   31:36  8:06 1:44:44 
   78  280 Bryce Swenson           Alexandria         MN  29   77 16:10  1:51  1:39   89   56:20 18.4  0:34   62   30:33  7:50 1:45:13 
   79  129 Brent Lorenz            Fargo              ND  43   83 17:01  1:56  2:00   50   48:32 21.4  1:05   97   36:52  9:28 1:45:28 
   80    3 Chad Adams              Albert Lea         MN  38   70 15:33  1:46  2:18   80   54:12 19.2  1:11   76   32:43  8:24 1:45:55 
   81   38 Jeff Cross              Alexandria         MN  37   73 15:42  1:47  1:59   82   54:26 19.1  1:24   81   33:10  8:31 1:46:38 
   82  145 Darwin Meints           Moorhead           MN  26   65 15:00  1:43  2:37   95   59:19 17.5  0:53   46   28:54  7:25 1:46:42 
   83   89 Thomas Herman           Edina              MN  51   95 19:24  2:13                                 87   34:04  8:44 1:47:18 
   84   39 Preston Dahl            Hatton             ND  25   86 17:15  1:58  2:29   93   57:37 18.0  0:34   58   30:09  7:44 1:48:02 
   85   76 Allen Hanson            Blue Earth         MN  42   89 17:41  2:01  2:49   74   52:14 19.9  1:52   86   33:57  8:43 1:48:31 
   86  135 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  35   94 19:09  2:11  2:13   75   52:14 19.9  1:51   85   33:33  8:37 1:48:59 
   87  279 Tory Nygren             Apple Valley       MN  50   67 15:15  1:44  3:02   90   56:46 18.3  2:59   69   31:07  7:59 1:49:07 
   88  278 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71   96 19:47  2:15  3:14   73   51:58 20.0  1:55   75   32:41  8:23 1:49:34 
   89  150 Matts Moore             Minneapolis        MN  57   84 17:08  1:57  3:13   81   54:14 19.1  1:57   84   33:30  8:36 1:50:00 
   90  215 Slavomir Tkac           Minneapolis        MN  21   91 17:46  2:02  2:20   97 1:00:16 17.2  1:28   63   30:38  7:52 1:52:26 
   91   71 Tim Hamilton            Mtka               MN  52   92 18:34  2:07  2:18   83   54:31 19.0  1:29   94   36:10  9:17 1:53:01 
   92   64 Patrick Gengler         Lake Crystal       MN  42   33 13:10  1:30  2:49   91   57:03 18.2  2:04   99   38:27  9:52 1:53:31 
   93  290 Nathan Hansen           Eden Prairie       MN  22   99 21:06  2:24  3:53   85   55:11 18.8  1:23   82   33:14  8:32 1:54:45 
   94  194 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  53   80 16:31  1:53  2:08   87   56:10 18.5  0:58  100   39:51 10:14 1:55:36 
   95   60 Douglas Francis         Baxter             MN  62   82 16:48  1:55  1:56   92   57:28 18.1  0:59  101   40:37 10:25 1:57:48 
   96  291 Poal Andre Proitz       Northfield         MN  23  104 23:39  2:42  2:20   86   55:39 18.7  1:15   96   36:34  9:23 1:59:26 
   97   10 Stefan Balaz            Minneapolis        MN  29   64 14:59  1:43  1:48  100 1:05:28 15.9  1:23   98   37:37  9:39 2:01:13 
   98  184 Jesse Ronich            Bemidji            MN  23   78 16:11  1:51  2:44   99 1:05:01 16.0  0:55   95   36:30  9:22 2:01:18 
   99  273 Tony Hietalati          Baxter             MN  25  103 22:58  2:37  3:21   88   56:14 18.5  2:43   93   36:05  9:15 2:01:19 
  100  172 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  48   93 18:36  2:07  2:21  103 1:10:21 14.8  0:41   88   34:48  8:56 2:06:45 
  101  107 Joshua Johnson          Brainerd           MN  30  101 21:29  2:27  3:00   94   59:18 17.5  1:21  105   46:51 12:01 2:11:57 
  102  197 Colter Smith            Park Rapids        MN  16  105 26:41  3:02  2:17  101 1:08:42 15.1  1:02   90   35:35  9:08 2:14:16 
  103   75 Alex Hansen             Longmont           CO  25   98 21:06  2:24  4:52   98 1:03:31 16.3  2:08  104   46:25 11:55 2:18:01 
  104  165 Mark Ostlund            St. Paul           MN  24  102 21:34  2:27  3:42  102 1:09:58 14.8  0:56  102   43:02 11:02 2:19:10 
  105   83 Matthew Heffron         Saint Paul         MN  30   97 20:24  2:20  6:05  104 1:15:07 13.8  1:06  103   45:19 11:38 2:28:00 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  114 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47    2 11:23  1:18  1:06    5   47:13 22.0  0:45    4   27:00  6:56 1:27:26 
    2  189 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  37    3 11:38  1:20  1:45    2   46:44 22.2  1:02    3   26:32  6:49 1:27:40 
    3  132 Julia Lyng              Burnsville         MN  46    7 12:30  1:26  1:27    1   46:03 22.5  0:41    6   27:13  6:59 1:27:52 
    4  139 Sawra Maurer            Rochester          MN  31    1 10:50  1:14  1:13    7   47:56 21.7  0:52   10   27:37  7:05 1:28:25 
    5  160 Jena Ogsotn             Duluth             MN  40    6 12:18  1:24  1:25    8   48:36 21.4  0:42    5   27:03  6:57 1:30:03 
    6   59 Sarah Foley             Cologne            MN  41    9 12:32  1:26  1:27   10   48:57 21.2  0:48    2   26:30  6:48 1:30:11 
    7  287 Sara Carlson            Pillager           MN  34   19 14:11  1:37  0:59    3   46:48 22.2  0:38   11   27:38  7:06 1:30:12 
    8  205 Dena Storm              Pillager           MN  39   11 12:46  1:27  1:34    6   47:42 21.8  0:44   12   27:55  7:10 1:30:40 
    9  153 Jody Mullet             Chaska             MN  25   22 14:52  1:42  1:08    4   46:51 22.2  0:47   13   27:58  7:11 1:31:33 
   10  118 Jane Koch               Burnsville         MN  15   10 12:43  1:27  1:01   12   50:31 20.5  0:42   16   28:56  7:26 1:33:51 
   11   90 Deb Hess                St. Paul           MN  35   15 13:42  1:34  1:34   11   49:33 20.9  0:47   17   28:57  7:26 1:34:32 
   12  185 Michelle Rose           Chanhassen         MN  33   14 13:11  1:30  1:22   14   50:55 20.4  0:58   14   28:16  7:15 1:34:40 
   13   35 Bronwyn Cole            Minneapolis        MN  41   24 14:55  1:42  1:28    9   48:49 21.3  1:06   21   30:05  7:43 1:36:21 
   14  171 Dawn Prinsen            Minneapolis        MN  40    5 11:51  1:21  1:28   18   51:31 20.1  0:46   29   31:27  8:04 1:37:01 
   15   23 Louise Bilek            Minneapolis        MN  26    4 11:48  1:21  1:46   17   51:26 20.2  0:42   27   31:22  8:03 1:37:02 
   16  147 Amy Miller              Fargo              ND  36   50 16:27  1:53  1:47   13   50:41 20.5  1:04    9   27:34  7:04 1:37:30 
   17    4 Mata Agre               Corcoran           MN  19   18 14:04  1:36  1:42   23   53:34 19.4  1:06    8   27:16  7:00 1:37:40 
   18  119 Naoise Koster           Mn                 MN  35   35 15:24  1:45  2:17   16   51:22 20.2  1:03   18   29:08  7:28 1:39:11 
   19  159 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  30   44 16:05  1:50  1:36   24   53:39 19.3  0:47    7   27:16  7:00 1:39:21 
   20  131 Teresa Lund             Brainerd           MN  37    8 12:30  1:26  1:36   15   51:17 20.2  0:49   41   33:29  8:35 1:39:38 
   21   47 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  38   41 15:45  1:48  1:34   36   55:36 18.7  0:56    1   26:22  6:46 1:40:11 
   22  233 Jennifer Zenzen         Avon               MN  35   21 14:28  1:39  1:53   29   54:46 19.0  1:06   20   29:42  7:37 1:41:54 
   23   15 Paige Benson            Duluth             MN  36   45 16:06  1:50  1:33   21   52:40 19.7  0:56   24   30:43  7:53 1:41:56 
   24   19 Theresa Bergren         Chanhassen         MN  39   36 15:27  1:46  2:18   33   55:07 18.8  1:32   15   28:45  7:23 1:43:07 
   25   52 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  47   47 16:12  1:51  1:25   19   51:39 20.1  0:58   37   32:58  8:27 1:43:10 
   26  269 Sasha Bergsagel         Fargo              ND  23   49 16:20  1:52  1:17   20   51:55 20.0  1:03   36   32:36  8:22 1:43:10 
   27  221 Patty Wallace           Baxter             MN  44   13 12:56  1:29  1:51   27   54:38 19.0  1:01   42   33:39  8:38 1:44:04 
   28  199 Laurie Smith            Merrifield         MN  38   25 14:56  1:42  2:15   25   54:33 19.0  1:17   28   31:23  8:03 1:44:22 
   29  229 Kari Whitlock           Baxter             MN  35   12 12:48  1:28  1:43   31   54:52 18.9  1:17   45   33:58  8:43 1:44:36 
   30  105 Kaitlyn Jensen          Pierz              MN  24   28 15:04  1:43  2:19   35   55:28 18.7  1:05   25   31:02  7:58 1:44:56 
   31  200 Samantha Smith          Brainerd           MN  22   27 15:04  1:43  1:37   30   54:46 19.0  0:52   43   33:40  8:38 1:45:58 
   32   68 Jenny Gunsbury          Nisswa             MN  43   55 17:01  1:57  2:04   26   54:36 19.0  1:14   32   31:35  8:06 1:46:28 
   33  228 Jamie Whiteman          Brainerd           MN  41   26 15:00  1:43  4:01   28   54:42 19.0  1:11   33   31:35  8:06 1:46:28 
   34   29 Leah Brueggeman         Hitterdal          MN  35   34 15:18  1:45  2:43   39   55:52 18.6  0:46   35   32:03  8:13 1:46:38 
   35    8 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  34   32 15:10  1:44  1:55   45   57:32 18.0  1:20   26   31:11  8:00 1:47:07 
   36   56 Kathryn Ferguson        Duluth             MN  28   30 15:08  1:44  1:44   22   53:32 19.4  0:57   54   35:56  9:13 1:47:15 
   37   87 Naomi Hensrud           West Fargo         ND  28   54 16:32  1:53  2:28   53   58:28 17.8  1:11   22   30:24  7:48 1:49:02 
   38  109 Meredith Jurek          Minneapolis        MN  40   57 17:05  1:57  1:50   46   57:40 18.0  1:13   31   31:34  8:06 1:49:20 
   39   67 Christine Grotjohn      Hopkins            MN  25   40 15:38  1:47  1:48   61   59:43 17.4  1:08   30   31:31  8:05 1:49:46 
   40  180 Deb Roberts             Nisswa             MN  61   31 15:09  1:44  2:11   37   55:39 18.7  1:13   53   35:37  9:08 1:49:47 
   41  128 Lindsay Lindner         Baxter             MN  22   38 15:31  1:46  3:00   44   57:07 18.2  0:51   39   33:23  8:34 1:49:50 
   42   57 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  40   48 16:20  1:52  1:58   34   55:17 18.8  3:02   40   33:23  8:34 1:49:58 
   43   72 Joni Hamson             Cushing            MN  48   66 19:13  2:11  1:58   32   54:53 18.9  1:09   38   33:06  8:30 1:50:17 
   44  177 Raquel Reetz            Brainerd           MN  26   51 16:28  1:53  2:19   42   56:27 18.4  1:49   49   35:03  9:00 1:52:04 
   45  227 Emma Whiteman           Nisswa             MN  16   46 16:11  1:51  1:58   38   55:42 18.6  0:48   69   38:39  9:55 1:53:16 
   46  202 Heather Sterner         Minnetonka         MN  41   16 13:44  1:34  2:11   47   57:41 18.0  1:33   73   39:07 10:02 1:54:13 
   47   81 Abby Hays               Shoreview          MN  24   61 17:51  2:02  2:22   57   58:48 17.7  1:34   44   33:42  8:39 1:54:16 
   48  154 Jen Munson              Annandale          MN  39   74 20:10  2:18  1:31   63 1:00:05 17.3  1:09   34   31:37  8:07 1:54:30 
   49  169 Jennifer Piepgras       Foreston           MN  39   17 13:56  1:35  2:11   67 1:02:45 16.5  0:43   51   35:17  9:03 1:54:50 
   50   53 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  21   43 16:03  1:50  1:20   52   58:18 17.8  1:25   63   38:10  9:47 1:55:14 
   51  148 Sheila Miller           Baxter             MN  42   53 16:30  1:53  2:04   43   56:37 18.3  1:41   67   38:38  9:55 1:55:28 
   52   61 Stacia Francis          Minneapolis        MN  26   88 23:11  2:39  2:48   56   58:45 17.7  1:49   19   29:33  7:35 1:56:04 
   53  155 Melissa Nash            Nisswa             MN  42   67 19:15  2:12  2:30   48   57:43 18.0  1:43   48   35:01  8:59 1:56:10 
   54   79 Kyla Hastings           Dilworth           MN  31   33 15:16  1:45  2:34   62   59:50 17.3  1:16   62   37:43  9:41 1:56:38 
   55  167 Jessie Pederson         Fosston            MN  27   72 19:54  2:16  1:46   64 1:00:16 17.2  0:50   46   34:31  8:52 1:57:16 
   56  234 Maria Zimmerman         Becker             MN  19   81 21:42  2:28  1:52   68 1:03:02 16.5  0:40   23   30:42  7:53 1:57:56 
   57  164 Jane Ostlie             Mayville           ND  31   64 18:14  2:05  3:35   50   57:45 18.0  2:00   56   36:35  9:23 1:58:07 
   58   16 Callie Berg             Sioux Falls        SD  21   68 19:23  2:13  2:29   51   57:45 18.0  1:44   58   36:48  9:27 1:58:08 
   59  207 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46   60 17:43  2:01  1:55   40   56:00 18.5  1:38   77   40:58 10:31 1:58:12 
   60   91 Julie Heuer             Fargo              ND  52   52 16:28  1:53  2:12   41   56:22 18.4  1:28   80   43:13 11:05 1:59:41 
   61  271 Leann Frested           Duluth             MN  48   59 17:40  2:01  3:45   65 1:01:42 16.8  0:48   55   36:19  9:19 2:00:12 
   62  143 Amy McNamara            Minneapolis        MN  40   62 17:53  2:02  3:27   66 1:01:44 16.8  2:01   52   35:25  9:05 2:00:28 
   63   54 Sofia Farone            Minneapois         MN  26   20 14:27  1:39  3:32   73 1:04:33 16.1  0:55   61   37:14  9:33 2:00:40 
   64  151 Allyson Moravec         Brooklyn Park      MN  23   58 17:23  1:59  3:10   60   59:20 17.5  2:33   68   38:38  9:55 2:01:02 
   65  158 Mary Nichol             Nisswa             MN  58   79 21:25  2:27  2:37   54   58:39 17.7  1:40   59   36:50  9:27 2:01:10 
   66  217 Nicole Tuescher         Minneapolis        MN  38   71 19:37  2:14  3:22   55   58:40 17.7  1:58   65   38:11  9:48 2:01:45 
   67   14 Micha Bennett           River Falls        WI  17   63 17:57  2:03  6:19   49   57:44 18.0  1:15   71   38:48  9:57 2:01:59 
   68   31 Jennifer Carnahan       Maple Grove        MN  35   42 16:00  1:50  1:23   70 1:03:16 16.4  1:28   78   41:39 10:41 2:03:45 
   69  126 Landi Larson            Hawley             MN  35   56 17:03  1:57  3:13   59   59:06 17.6  1:39   79   42:52 11:00 2:03:53 
   70  133 Jennifer MacDonald      Minneapolis        MN  32   39 15:38  1:47  2:38   75 1:05:28 15.9  2:53   64   38:10  9:48 2:04:46 
   71  102 Keri Hull               Brainerd           MN  37   23 14:53  1:42  3:45   84 1:07:49 15.3  0:56   66   38:32  9:53 2:05:54 
   72  187 Erica Ruen              Baxter             MN  27   76 20:16  2:19  2:00   79 1:05:47 15.8  0:58   60   36:58  9:29 2:05:58 
   73   30 Jody Carey              Pillager           MN  39   85 22:01  2:31  2:08   76 1:05:32 15.8  1:54   47   34:38  8:53 2:06:10 
   74   97 Rebecca Hofstad         Golden Valley      MN  42   83 21:47  2:29  3:19   58   58:56 17.6  1:33   76   40:43 10:27 2:06:16 
   75  182 Ciara Robinson          Lino Lakes         MN  21   80 21:36  2:28  2:50   82 1:06:33 15.6  0:35   50   35:10  9:01 2:06:42 
   76   77 Belinda Hanson          Cottage Grove      MN  35   78 20:44  2:22  3:46   74 1:04:52 16.0  1:28   57   36:45  9:26 2:07:33 
   77   51 Jennifer Ernster        Baxter             MN  42   65 18:35  2:07  1:57   69 1:03:11 16.4  1:14   81   43:33 11:10 2:08:28 
   78   88 Julie Herbst            Riverton           MN  34   37 15:28  1:46  2:11   71 1:03:56 16.2  0:43   84   47:26 12:10 2:09:42 
   79  110 Jean Keller             St. Cloud          MN  49   86 22:26  2:33  2:32   72 1:04:22 16.1  2:00   72   38:55  9:59 2:10:13 
   80   27 Crystal Brown           Maple              WI  47   73 20:06  2:18  3:01   83 1:07:15 15.4  1:09   70   38:47  9:57 2:10:18 
   81  211 Renae Teiken            West Fargo         ND  42   90 23:38  2:42  2:56   80 1:05:53 15.8  2:27   74   39:54 10:14 2:14:46 
   82  170 Janice Price            Wadena             MN  38   89 23:31  2:41  3:04   77 1:05:34 15.8  2:45   75   39:54 10:14 2:14:46 
   83   94 Kate Hoffman            Brainerd           MN  43   70 19:34  2:14  2:12   86 1:10:00 14.8  0:56   83   47:00 12:03 2:19:40 
   84  166 Gina Padrnos            Brainerd           MN  21   29 15:06  1:43  3:39   85 1:08:28 15.2  2:46   89   56:10 14:25 2:26:07 
   85  141 Brenda McCoy            Andover            MN  50   69 19:26  2:13  3:29   81 1:06:13 15.7  3:02   88   54:26 13:58 2:26:35 
   86  134 Cassandra Magers        Staples            MN  46   82 21:46  2:29  5:38   78 1:05:42 15.8  2:17   85   51:45 13:16 2:27:07 
   87   37 Robyn Courchane         Brooklyn Park      MN  35   91 24:35  2:48  3:51   88 1:15:21 13.8  1:08   82   45:22 11:38 2:30:15 
   88  178 Jan Roach               Randall            MN  64   77 20:37  2:21  2:32   87 1:11:46 14.5  1:18   90   58:09 14:55 2:34:21 
   89  224 Andrea White            Plymouth           MN  38   84 21:58  2:30  2:37   89 1:19:16 13.1  2:15   87   53:11 13:39 2:39:14 
   90  193 Rebecca Schmitz         New Hope           MN  32   75 20:13  2:18  3:15   91 1:23:43 12.4  1:41   86   53:07 13:38 2:41:57 
   91   46 Maija Duppong           Fosston            MN  34   87 22:48  2:36  2:31   90 1:21:12 12.8                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   82 Tyler Hecht             Somerset           WI  19    2 11:53  1:21  1:13    1   43:04 24.1  0:51    3   26:41  6:51 1:23:39 
    2   63 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  17    5 12:45  1:27  1:17    2   46:43 22.2  0:47    1   23:03  5:55 1:24:33 
    3  225 Andy Whiteman           Nisswa             MN  19    4 12:38  1:27  1:03    3   47:33 21.8  0:45    6   30:46  7:54 1:32:43 
    4  116 Anton Knack             Prior Lake         MN  19    1 10:13  1:10  1:14    5   51:51 20.0  0:49    5   30:24  7:48 1:34:29 
    5  198 Jedidiah Smith          Brainerd           MN  17    6 14:48  1:41  2:15    4   48:59 21.2  1:21    4   28:26  7:18 1:35:48 
    6  106 Alex Johannes           Clearwater         MN  17    3 12:21  1:25  2:41    6   59:33 17.4  0:48    2   26:20  6:46 1:41:41 
    7  197 Colter Smith            Park Rapids        MN  16    7 26:41  3:02  2:17    7 1:08:42 15.1  1:02    7   35:35  9:08 2:14:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  118 Jane Koch               Burnsville         MN  15    1 12:43  1:27  1:01    1   50:31 20.5  0:42    2   28:56  7:26 1:33:51 
    2    4 Mata Agre               Corcoran           MN  19    2 14:04  1:36  1:42    2   53:34 19.4  1:06    1   27:16  7:00 1:37:40 
    3  227 Emma Whiteman           Nisswa             MN  16    3 16:11  1:51  1:58    3   55:42 18.6  0:48    4   38:39  9:55 1:53:16 
    4  234 Maria Zimmerman         Becker             MN  19    5 21:42  2:28  1:52    5 1:03:02 16.5  0:40    3   30:42  7:53 1:57:56 
    5   14 Micha Bennett           River Falls        WI  17    4 17:57  2:03  6:19    4   57:44 18.0  1:15    5   38:48  9:57 2:01:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   28 Lee Brown               Maple              WI  20    1 13:46  1:34  1:43    1   49:52 20.8  0:53    1   24:14  6:13 1:30:26 
    2  215 Slavomir Tkac           Minneapolis        MN  21    3 17:46  2:02  2:20    4 1:00:16 17.2  1:28    2   30:38  7:52 1:52:26 
    3  290 Nathan Hansen           Eden Prairie       MN  22    4 21:06  2:24  3:53    2   55:11 18.8  1:23    3   33:14  8:32 1:54:45 
    4  291 Poal Andre Proitz       Northfield         MN  23    6 23:39  2:42  2:20    3   55:39 18.7  1:15    5   36:34  9:23 1:59:26 
    5  184 Jesse Ronich            Bemidji            MN  23    2 16:11  1:51  2:44    5 1:05:01 16.0  0:55    4   36:30  9:22 2:01:18 
    6  165 Mark Ostlund            St. Paul           MN  24    5 21:34  2:27  3:42    6 1:09:58 14.8  0:56    6   43:02 11:02 2:19:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  269 Sasha Bergsagel         Fargo              ND  23    6 16:20  1:52  1:17    1   51:55 20.0  1:03    2   32:36  8:22 1:43:10 
    2  105 Kaitlyn Jensen          Pierz              MN  24    2 15:04  1:43  2:19    3   55:28 18.7  1:05    1   31:02  7:58 1:44:56 
    3  200 Samantha Smith          Brainerd           MN  22    1 15:04  1:43  1:37    2   54:46 19.0  0:52    4   33:40  8:38 1:45:58 
    4  128 Lindsay Lindner         Baxter             MN  22    4 15:31  1:46  3:00    4   57:07 18.2  0:51    3   33:23  8:34 1:49:50 
    5   81 Abby Hays               Shoreview          MN  24    8 17:51  2:02  2:22    7   58:48 17.7  1:34    5   33:42  8:39 1:54:16 
    6   53 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  21    5 16:03  1:50  1:20    6   58:18 17.8  1:25    8   38:10  9:47 1:55:14 
    7   16 Callie Berg             Sioux Falls        SD  21    9 19:23  2:13  2:29    5   57:45 18.0  1:44    7   36:48  9:27 1:58:08 
    8  151 Allyson Moravec         Brooklyn Park      MN  23    7 17:23  1:59  3:10    8   59:20 17.5  2:33    9   38:38  9:55 2:01:02 
    9  182 Ciara Robinson          Lino Lakes         MN  21   10 21:36  2:28  2:50    9 1:06:33 15.6  0:35    6   35:10  9:01 2:06:42 
   10  166 Gina Padrnos            Brainerd           MN  21    3 15:06  1:43  3:39   10 1:08:28 15.2  2:46   10   56:10 14:25 2:26:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  281 Samuel Thillen          Minneapolis        MN  28    1 10:56  1:15  1:06    3   45:05 23.0  1:08    3   26:20  6:45 1:24:33 
    2  173 Matthew Radniecki       Baxter             MN  26    2 11:57  1:22  0:57    4   45:40 22.7  0:44    4   26:31  6:48 1:25:47 
    3  137 Peter Manstrom          Bismarck           ND  26    5 14:46  1:41  1:31    1   44:27 23.4  0:51    1   24:55  6:24 1:26:29 
    4  136 Jeremy Manstrom         Bismarck           ND  27    8 16:06  1:50  1:33    2   44:52 23.1  0:39    2   25:33  6:33 1:28:40 
    5   93 Justin Hoefer           Crosby             MN  25    3 12:22  1:25  1:00    6   47:58 21.6  0:43    5   27:50  7:09 1:29:52 
    6  142 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27    4 13:20  1:31  2:08    7   50:33 20.5  0:47    8   30:13  7:45 1:36:59 
    7  204 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  25   11 17:27  1:59  1:18    5   47:08 22.0  1:05   10   30:39  7:52 1:37:35 
    8  280 Bryce Swenson           Alexandria         MN  29    9 16:10  1:51  1:39    9   56:20 18.4  0:34    9   30:33  7:50 1:45:13 
    9  145 Darwin Meints           Moorhead           MN  26    7 15:00  1:43  2:37   11   59:19 17.5  0:53    6   28:54  7:25 1:46:42 
   10   39 Preston Dahl            Hatton             ND  25   10 17:15  1:58  2:29   10   57:37 18.0  0:34    7   30:09  7:44 1:48:02 
   11   10 Stefan Balaz            Minneapolis        MN  29    6 14:59  1:43  1:48   13 1:05:28 15.9  1:23   12   37:37  9:39 2:01:13 
   12  273 Tony Hietalati          Baxter             MN  25   13 22:58  2:37  3:21    8   56:14 18.5  2:43   11   36:05  9:15 2:01:19 
   13   75 Alex Hansen             Longmont           CO  25   12 21:06  2:24  4:52   12 1:03:31 16.3  2:08   13   46:25 11:55 2:18:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  153 Jody Mullet             Chaska             MN  25    3 14:52  1:42  1:08    1   46:51 22.2  0:47    1   27:58  7:11 1:31:33 
    2   23 Louise Bilek            Minneapolis        MN  26    1 11:48  1:21  1:46    2   51:26 20.2  0:42    4   31:22  8:03 1:37:02 
    3   56 Kathryn Ferguson        Duluth             MN  28    4 15:08  1:44  1:44    3   53:32 19.4  0:57    8   35:56  9:13 1:47:15 
    4   87 Naomi Hensrud           West Fargo         ND  28    7 16:32  1:53  2:28    5   58:28 17.8  1:11    3   30:24  7:48 1:49:02 
    5   67 Christine Grotjohn      Hopkins            MN  25    5 15:38  1:47  1:48    7   59:43 17.4  1:08    5   31:31  8:05 1:49:46 
    6  177 Raquel Reetz            Brainerd           MN  26    6 16:28  1:53  2:19    4   56:27 18.4  1:49    7   35:03  9:00 1:52:04 
    7   61 Stacia Francis          Minneapolis        MN  26   10 23:11  2:39  2:48    6   58:45 17.7  1:49    2   29:33  7:35 1:56:04 
    8  167 Jessie Pederson         Fosston            MN  27    8 19:54  2:16  1:46    8 1:00:16 17.2  0:50    6   34:31  8:52 1:57:16 
    9   54 Sofia Farone            Minneapois         MN  26    2 14:27  1:39  3:32    9 1:04:33 16.1  0:55   10   37:14  9:33 2:00:40 
   10  187 Erica Ruen              Baxter             MN  27    9 20:16  2:19  2:00   10 1:05:47 15.8  0:58    9   36:58  9:29 2:05:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   13 Scott Beesley           St. Paul           MN  34    3 12:49  1:28  1:20    2   45:13 23.0  0:41    4   26:05  6:42 1:26:07 
    2  149 Travis Miller           Nisswa             MN  33    5 14:17  1:38  1:16    1   45:09 23.0  0:36    2   25:07  6:27 1:26:23 
    3    9 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34    2 12:43  1:27  1:19    5   46:06 22.5  0:44    5   26:11  6:43 1:27:00 
    4  272 Tyler Gehrmann          Plymouth           MN  30    6 14:22  1:38  1:29    3   45:18 22.9  1:12    1   25:02  6:25 1:27:21 
    5  214 Dave Thomes             Crosby             MN  32    9 14:30  1:39  1:20    6   46:54 22.1  0:43    3   25:27  6:32 1:28:51 
    6  157 Jason Neumann           St. Cloud          MN  30    1 12:26  1:25  1:28    4   46:01 22.6  0:53    7   28:13  7:15 1:28:59 
    7  288 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  33    8 14:27  1:39  1:33    7   47:53 21.7  0:35    6   27:43  7:07 1:32:10 
    8  179 Michael Roach           Randall            MN  34    4 13:51  1:35  1:20   10   49:57 20.8  0:55    8   28:48  7:23 1:34:49 
    9  209 Mike Svir               Baxter             MN  33    7 14:24  1:39  1:24    9   49:28 21.0  0:59    9   29:23  7:32 1:35:38 
   10  192 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  33   10 15:25  1:46  1:46    8   49:03 21.2  1:07   10   29:35  7:35 1:36:54 
   11  107 Joshua Johnson          Brainerd           MN  30   12 21:29  2:27  3:00   11   59:18 17.5  1:21   12   46:51 12:01 2:11:57 
   12   83 Matthew Heffron         Saint Paul         MN  30   11 20:24  2:20  6:05   12 1:15:07 13.8  1:06   11   45:19 11:38 2:28:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  139 Sawra Maurer            Rochester          MN  31    1 10:50  1:14  1:13    2   47:56 21.7  0:52    2   27:37  7:05 1:28:25 
    2  287 Sara Carlson            Pillager           MN  34    3 14:11  1:37  0:59    1   46:48 22.2  0:38    3   27:38  7:06 1:30:12 
    3  185 Michelle Rose           Chanhassen         MN  33    2 13:11  1:30  1:22    3   50:55 20.4  0:58    4   28:16  7:15 1:34:40 
    4  159 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  30    8 16:05  1:50  1:36    4   53:39 19.3  0:47    1   27:16  7:00 1:39:21 
    5    8 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  34    4 15:10  1:44  1:55    5   57:32 18.0  1:20    5   31:11  8:00 1:47:07 
    6   79 Kyla Hastings           Dilworth           MN  31    5 15:16  1:45  2:34    7   59:50 17.3  1:16    7   37:43  9:41 1:56:38 
    7  164 Jane Ostlie             Mayville           ND  31    9 18:14  2:05  3:35    6   57:45 18.0  2:00    6   36:35  9:23 1:58:07 
    8  133 Jennifer MacDonald      Minneapolis        MN  32    7 15:38  1:47  2:38    9 1:05:28 15.9  2:53    8   38:10  9:48 2:04:46 
    9   88 Julie Herbst            Riverton           MN  34    6 15:28  1:46  2:11    8 1:03:56 16.2  0:43    9   47:26 12:10 2:09:42 
   10  193 Rebecca Schmitz         New Hope           MN  32   10 20:13  2:18  3:15   11 1:23:43 12.4  1:41   10   53:07 13:38 2:41:57 
   11   46 Maija Duppong           Fosston            MN  34   11 22:48  2:36  2:31   10 1:21:12 12.8                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  130 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37    1  9:35  1:06  0:53    2   41:20 25.1  0:32    2   23:25  6:01 1:15:43 
    2  220 Mike Waataja            Libertyville       IL  37    2 10:19  1:11  0:52    1   40:48 25.4  0:30    5   25:20  6:30 1:17:47 
    3  156 Luke Nelson             Ramsey             MN  38    4 11:57  1:22  1:07    3   41:32 25.0  0:40    3   23:52  6:08 1:19:07 
    4   99 Steven Hohenstein       Duluth             MN  35    3 11:40  1:20  1:22    4   41:40 24.9  0:43    4   24:31  6:17 1:19:53 
    5  276 David Lewis             Nevis              MN  38    8 12:30  1:26  1:11    5   43:01 24.1  0:37    1   23:16  5:58 1:20:32 
    6   17 Jesse Bergman           Minneapolis        MN  35    5 12:02  1:23  1:07   12   48:07 21.6  1:01    8   27:42  7:07 1:29:57 
    7  124 Chad Larson             Hawley             MN  35    7 12:28  1:25  1:42    7   46:42 22.2  0:59    9   28:34  7:20 1:30:24 
    8  174 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  37    9 12:40  1:27  0:56    6   46:05 22.5  0:43   13   30:24  7:48 1:30:46 
    9  101 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  35   14 14:01  1:36  1:51    8   46:46 22.2  1:14   12   29:31  7:34 1:33:21 
   10  270 Eric Fotsch             Minneapolis        MN  38   10 12:43  1:27  1:25    9   47:07 22.0  1:05   11   29:06  7:28 1:33:24 
   11  190 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  37   18 16:40  1:54  2:09   10   47:11 22.0  1:08    6   27:07  6:58 1:34:13 
   12   55 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  35   15 14:39  1:40  1:49   14   49:34 20.9  0:46    7   27:31  7:04 1:34:17 
   13   45 Josh Duda               Pillager           MN  35    6 12:17  1:24  1:03   13   48:07 21.6  0:42   16   32:52  8:26 1:34:59 
   14  206 Mark Studebaker         Mound              MN  39   11 13:13  1:31  1:32   11   48:01 21.6  1:32   14   30:55  7:56 1:35:10 
   15  123 Douglas Larsen          Cold Spring        MN  35   13 13:39  1:33  1:37   16   50:59 20.4  0:44   10   29:03  7:27 1:35:59 
   16  218 Tom Turner              Jackson            MN  37   12 13:24  1:32  2:01   15   50:50 20.4  1:33   19   34:52  8:57 1:42:39 
   17    3 Chad Adams              Albert Lea         MN  38   16 15:33  1:46  2:18   18   54:12 19.2  1:11   15   32:43  8:24 1:45:55 
   18   38 Jeff Cross              Alexandria         MN  37   17 15:42  1:47  1:59   19   54:26 19.1  1:24   17   33:10  8:31 1:46:38 
   19  135 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  35   19 19:09  2:11  2:13   17   52:14 19.9  1:51   18   33:33  8:37 1:48:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  189 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  37    1 11:38  1:20  1:45    1   46:44 22.2  1:02    2   26:32  6:49 1:27:40 
    2  205 Dena Storm              Pillager           MN  39    3 12:46  1:27  1:34    2   47:42 21.8  0:44    4   27:55  7:10 1:30:40 
    3   90 Deb Hess                St. Paul           MN  35    5 13:42  1:34  1:34    3   49:33 20.9  0:47    6   28:57  7:26 1:34:32 
    4  147 Amy Miller              Fargo              ND  36   16 16:27  1:53  1:47    4   50:41 20.5  1:04    3   27:34  7:04 1:37:30 
    5  119 Naoise Koster           Mn                 MN  35   11 15:24  1:45  2:17    6   51:22 20.2  1:03    7   29:08  7:28 1:39:11 
    6  131 Teresa Lund             Brainerd           MN  37    2 12:30  1:26  1:36    5   51:17 20.2  0:49   13   33:29  8:35 1:39:38 
    7   47 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  38   13 15:45  1:48  1:34   12   55:36 18.7  0:56    1   26:22  6:46 1:40:11 
    8  233 Jennifer Zenzen         Avon               MN  35    7 14:28  1:39  1:53    9   54:46 19.0  1:06    8   29:42  7:37 1:41:54 
    9   15 Paige Benson            Duluth             MN  36   15 16:06  1:50  1:33    7   52:40 19.7  0:56    9   30:43  7:53 1:41:56 
   10   19 Theresa Bergren         Chanhassen         MN  39   12 15:27  1:46  2:18   11   55:07 18.8  1:32    5   28:45  7:23 1:43:07 
   11  199 Laurie Smith            Merrifield         MN  38    9 14:56  1:42  2:15    8   54:33 19.0  1:17   10   31:23  8:03 1:44:22 
   12  229 Kari Whitlock           Baxter             MN  35    4 12:48  1:28  1:43   10   54:52 18.9  1:17   14   33:58  8:43 1:44:36 
   13   29 Leah Brueggeman         Hitterdal          MN  35   10 15:18  1:45  2:43   13   55:52 18.6  0:46   12   32:03  8:13 1:46:38 
   14  154 Jen Munson              Annandale          MN  39   19 20:10  2:18  1:31   16 1:00:05 17.3  1:09   11   31:37  8:07 1:54:30 
   15  169 Jennifer Piepgras       Foreston           MN  39    6 13:56  1:35  2:11   17 1:02:45 16.5  0:43   16   35:17  9:03 1:54:50 
   16  217 Nicole Tuescher         Minneapolis        MN  38   18 19:37  2:14  3:22   14   58:40 17.7  1:58   18   38:11  9:48 2:01:45 
   17   31 Jennifer Carnahan       Maple Grove        MN  35   14 16:00  1:50  1:23   18 1:03:16 16.4  1:28   21   41:39 10:41 2:03:45 
   18  126 Landi Larson            Hawley             MN  35   17 17:03  1:57  3:13   15   59:06 17.6  1:39   22   42:52 11:00 2:03:53 
   19  102 Keri Hull               Brainerd           MN  37    8 14:53  1:42  3:45   22 1:07:49 15.3  0:56   19   38:32  9:53 2:05:54 
   20   30 Jody Carey              Pillager           MN  39   22 22:01  2:31  2:08   20 1:05:32 15.8  1:54   15   34:38  8:53 2:06:10 
   21   77 Belinda Hanson          Cottage Grove      MN  35   20 20:44  2:22  3:46   19 1:04:52 16.0  1:28   17   36:45  9:26 2:07:33 
   22  170 Janice Price            Wadena             MN  38   23 23:31  2:41  3:04   21 1:05:34 15.8  2:45   20   39:54 10:14 2:14:46 
   23   37 Robyn Courchane         Brooklyn Park      MN  35   24 24:35  2:48  3:51   23 1:15:21 13.8  1:08   23   45:22 11:38 2:30:15 
   24  224 Andrea White            Plymouth           MN  38   21 21:58  2:30  2:37   24 1:19:16 13.1  2:15   24   53:11 13:39 2:39:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  275 Chad Lemke              Sartell            MN  40    8 13:42  1:34  1:37    1   42:26 24.5  1:06    5   28:23  7:17 1:27:12 
    2   62 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40    6 13:35  1:33  1:09    4   46:26 22.4  0:43    2   26:26  6:47 1:28:18 
    3  286 Paul Bergren            Plymouth           MN  41    1 12:08  1:23  2:06    2   44:56 23.1  1:21    8   29:16  7:31 1:29:45 
    4   33 Dana Cirks              Moorhead           MN  40    5 13:24  1:32  1:30    5   47:27 21.9  1:00    7   28:33  7:20 1:31:52 
    5  152 Robert Mrozek           Paynesville        MN  43    3 13:09  1:30  1:50    3   46:17 22.4  1:21   10   30:48  7:54 1:33:23 
    6  282 Dan Toelle              Fargo              ND  40    9 13:48  1:34  1:42   10   49:41 20.9  0:59    6   28:30  7:19 1:34:38 
    7  162 Mark Olson              Enderlin           ND  43   10 14:07  1:37  1:36   11   50:26 20.6  1:10    4   27:30  7:04 1:34:48 
    8  277 Scott Maus              Watertown          MN  41    7 13:37  1:33  1:18   16   53:04 19.6  0:37    3   27:15  7:00 1:35:50 
    9    7 Nathan Augustine        Brainerd           MN  41   13 15:36  1:47  1:03   12   51:12 20.3  0:32    9   29:26  7:33 1:37:48 
   10  181 Shawn Roberts           Crosby             MN  40    2 12:44  1:27  1:35    8   48:49 21.3  1:29   13   33:29  8:35 1:38:04 
   11    2 Mike Abel               St Cloud           MN  44   12 14:24  1:39  1:49    7   48:36 21.4  1:36   12   32:52  8:26 1:39:14 
   12  163 Eric Opheim             Walker             MN  42   17 21:08  2:25  2:29   15   53:03 19.6  0:50    1   25:01  6:25 1:42:29 
   13  144 Andrew McNamara         Minneapolis        MN  40   15 17:09  1:57  2:22    9   49:08 21.1  1:27   11   32:49  8:25 1:42:54 
   14  201 Brad Spry               Walker             MN  43   11 14:12  1:37  2:21   13   51:36 20.1  0:37   15   35:38  9:09 1:44:22 
   15  129 Brent Lorenz            Fargo              ND  43   14 17:01  1:56  2:00    6   48:32 21.4  1:05   16   36:52  9:28 1:45:28 
   16   76 Allen Hanson            Blue Earth         MN  42   16 17:41  2:01  2:49   14   52:14 19.9  1:52   14   33:57  8:43 1:48:31 
   17   64 Patrick Gengler         Lake Crystal       MN  42    4 13:10  1:30  2:49   17   57:03 18.2  2:04   17   38:27  9:52 1:53:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  160 Jena Ogsotn             Duluth             MN  40    2 12:18  1:24  1:25    1   48:36 21.4  0:42    2   27:03  6:57 1:30:03 
    2   59 Sarah Foley             Cologne            MN  41    3 12:32  1:26  1:27    3   48:57 21.2  0:48    1   26:30  6:48 1:30:11 
    3   35 Bronwyn Cole            Minneapolis        MN  41    6 14:55  1:42  1:28    2   48:49 21.3  1:06    3   30:05  7:43 1:36:21 
    4  171 Dawn Prinsen            Minneapolis        MN  40    1 11:51  1:21  1:28    4   51:31 20.1  0:46    4   31:27  8:04 1:37:01 
    5  221 Patty Wallace           Baxter             MN  44    4 12:56  1:29  1:51    6   54:38 19.0  1:01    9   33:39  8:38 1:44:04 
    6   68 Jenny Gunsbury          Nisswa             MN  43   10 17:01  1:57  2:04    5   54:36 19.0  1:14    6   31:35  8:06 1:46:28 
    7  228 Jamie Whiteman          Brainerd           MN  41    7 15:00  1:43  4:01    7   54:42 19.0  1:11    7   31:35  8:06 1:46:28 
    8  109 Meredith Jurek          Minneapolis        MN  40   11 17:05  1:57  1:50   10   57:40 18.0  1:13    5   31:34  8:06 1:49:20 
    9   57 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  40    8 16:20  1:52  1:58    8   55:17 18.8  3:02    8   33:23  8:34 1:49:58 
   10  202 Heather Sterner         Minnetonka         MN  41    5 13:44  1:34  2:11   11   57:41 18.0  1:33   13   39:07 10:02 1:54:13 
   11  148 Sheila Miller           Baxter             MN  42    9 16:30  1:53  2:04    9   56:37 18.3  1:41   12   38:38  9:55 1:55:28 
   12  155 Melissa Nash            Nisswa             MN  42   14 19:15  2:12  2:30   12   57:43 18.0  1:43   10   35:01  8:59 1:56:10 
   13  143 Amy McNamara            Minneapolis        MN  40   12 17:53  2:02  3:27   14 1:01:44 16.8  2:01   11   35:25  9:05 2:00:28 
   14   97 Rebecca Hofstad         Golden Valley      MN  42   16 21:47  2:29  3:19   13   58:56 17.6  1:33   15   40:43 10:27 2:06:16 
   15   51 Jennifer Ernster        Baxter             MN  42   13 18:35  2:07  1:57   15 1:03:11 16.4  1:14   16   43:33 11:10 2:08:28 
   16  211 Renae Teiken            West Fargo         ND  42   17 23:38  2:42  2:56   16 1:05:53 15.8  2:27   14   39:54 10:14 2:14:46 
   17   94 Kate Hoffman            Brainerd           MN  43   15 19:34  2:14  2:12   17 1:10:00 14.8  0:56   17   47:00 12:03 2:19:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  117 David Knack             Prior Lake         MN  49    1 11:50  1:21  1:22    2   43:39 23.8  0:47    2   26:55  6:55 1:24:32 
    2  210 Tim Sykes               Fertile            MN  46    2 11:52  1:21  1:05    4   45:18 22.9  0:34    4   28:11  7:14 1:26:58 
    3  140 Michael McConkey        Baxter             MN  46    5 14:04  1:36  1:03    1   42:20 24.5  0:58    5   28:47  7:23 1:27:10 
    4  195 Eric Showers            Minnetonka         MN  49    3 12:22  1:25  1:11    3   44:46 23.2  1:06    7   29:37  7:36 1:28:59 
    5   80 David Hawkinson         Fargo              ND  49   10 16:07  1:50  1:34    8   49:58 20.8  0:57    1   24:41  6:20 1:33:17 
    6   86 Darrel Henry            Murdock            MN  46    9 15:41  1:47  1:43    6   48:30 21.4  0:57    3   27:10  6:58 1:33:59 
    7   85 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  46    7 15:10  1:44  2:45    5   48:01 21.6  1:18    8   29:58  7:42 1:37:10 
    8  188 Tim Ruff                Savage             MN  47    8 15:22  1:45  2:29    7   48:58 21.2  0:57    6   29:28  7:34 1:37:12 
    9   96 Michael Hofstad         Golden Valley      MN  45    4 12:46  1:27  2:45   10   55:00 18.9  1:05    9   31:29  8:05 1:43:02 
   10  104 Bob Irvine              Nisswa             MN  48    6 14:09  1:37  1:51    9   53:38 19.4  0:54   10   32:47  8:25 1:43:17 
   11  172 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  48   11 18:36  2:07  2:21   11 1:10:21 14.8  0:41   11   34:48  8:56 2:06:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  114 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47    1 11:23  1:18  1:06    2   47:13 22.0  0:45    1   27:00  6:56 1:27:26 
    2  132 Julia Lyng              Burnsville         MN  46    2 12:30  1:26  1:27    1   46:03 22.5  0:41    2   27:13  6:59 1:27:52 
    3   52 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  47    3 16:12  1:51  1:25    3   51:39 20.1  0:58    3   32:58  8:27 1:43:10 
    4   72 Joni Hamson             Cushing            MN  48    6 19:13  2:11  1:58    4   54:53 18.9  1:09    4   33:06  8:30 1:50:17 
    5  207 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46    5 17:43  2:01  1:55    5   56:00 18.5  1:38    8   40:58 10:31 1:58:12 
    6  271 Leann Frested           Duluth             MN  48    4 17:40  2:01  3:45    6 1:01:42 16.8  0:48    5   36:19  9:19 2:00:12 
    7  110 Jean Keller             St. Cloud          MN  49    9 22:26  2:33  2:32    7 1:04:22 16.1  2:00    7   38:55  9:59 2:10:13 
    8   27 Crystal Brown           Maple              WI  47    7 20:06  2:18  3:01    9 1:07:15 15.4  1:09    6   38:47  9:57 2:10:18 
    9  134 Cassandra Magers        Staples            MN  46    8 21:46  2:29  5:38    8 1:05:42 15.8  2:17    9   51:45 13:16 2:27:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  100 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  54    1 10:08  1:09  1:06    3   43:51 23.7  1:00    2   27:53  7:09 1:23:56 
    2  219 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50    3 13:25  1:32  1:35    1   42:28 24.4  0:45    1   25:49  6:38 1:24:00 
    3  175 Scott Ransom            Golden Valley      MN  52    2 11:09  1:16  1:15    2   43:36 23.8  0:41    3   28:27  7:18 1:25:06 
    4  226 Bill Whiteman           Nisswa             MN  50    6 17:33  2:00  1:44    4   52:38 19.7  1:15    5   31:36  8:06 1:44:44 
    5   89 Thomas Herman           Edina              MN  51    8 19:24  2:13                                  6   34:04  8:44 1:47:18 
    6  279 Tory Nygren             Apple Valley       MN  50    4 15:15  1:44  3:02    7   56:46 18.3  2:59    4   31:07  7:59 1:49:07 
    7   71 Tim Hamilton            Mtka               MN  52    7 18:34  2:07  2:18    5   54:31 19.0  1:29    7   36:10  9:17 1:53:01 
    8  194 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  53    5 16:31  1:53  2:08    6   56:10 18.5  0:58    8   39:51 10:14 1:55:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Julie Heuer             Fargo              ND  52    1 16:28  1:53  2:12    1   56:22 18.4  1:28    1   43:13 11:05 1:59:41 
    2  141 Brenda McCoy            Andover            MN  50    2 19:26  2:13  3:29    2 1:06:13 15.7  3:02    2   54:26 13:58 2:26:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   58 Skip Fitting            Buffalo`           MN  58    2 14:04  1:36  1:28    2   46:46 22.2  1:25    1   26:57  6:55 1:30:38 
    2  191 Carl Schirmer           Brainerd           MN  58    3 14:28  1:39  1:47    1   46:20 22.4  1:21    2   29:09  7:29 1:33:02 
    3    6 Hans Anderson           Proctor            MN  58    1 13:36  1:33  1:57    3   47:45 21.7  0:51    3   31:56  8:12 1:36:03 
    4   26 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  58    4 15:48  1:48  1:57    4   47:46 21.7  1:04    4   32:40  8:23 1:39:13 
    5  176 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  56    5 16:19  1:52  1:54    5   48:53 21.2  1:30    6   35:54  9:13 1:44:29 
    6  150 Matts Moore             Minneapolis        MN  57    6 17:08  1:57  3:13    6   54:14 19.1  1:57    5   33:30  8:36 1:50:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  158 Mary Nichol             Nisswa             MN  58    1 21:25  2:27  2:37    1   58:39 17.7  1:40    1   36:50  9:27 2:01:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Neil King               Nevis,             MN  62    2 12:36  1:26  1:16    1   44:26 23.4  0:36    2   27:26  7:02 1:26:18 
    2   48 Dennis Ellingson        Courtland          MN  60    1 10:28  1:12  1:23    2   46:29 22.3  0:40    3   30:59  7:57 1:29:56 
    3   21 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  60    5 17:44  2:01  2:04    3   49:07 21.1  1:07    1   26:36  6:50 1:36:35 
    4   69 Mark Hagen              Fargo              ND  60    3 14:20  1:38  2:19    4   50:36 20.5  0:59    4   32:29  8:20 1:40:42 
    5  278 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71    6 19:47  2:15  3:14    5   51:58 20.0  1:55    5   32:41  8:23 1:49:34 
    6   60 Douglas Francis         Baxter             MN  62    4 16:48  1:55  1:56    6   57:28 18.1  0:59    6   40:37 10:25 1:57:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  180 Deb Roberts             Nisswa             MN  61    1 15:09  1:44  2:11    1   55:39 18.7  1:13    1   35:37  9:08 1:49:47 
    2  178 Jan Roach               Randall            MN  64    2 20:37  2:21  2:32    2 1:11:46 14.5  1:18    2   58:09 14:55 2:34:21 

Total Registered:                        290
Total Number of Team Finishers:           37
Total Number of Individual Finishers:    218
Number of Male   Finishers:              120
Number of Female Finishers:               98
Did not Finish Race or Did Not Start:     35