Graniteman Triathlon Clearwater -
Clearwater, MN
7/13/2013

race logo










					                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                              Warner Lake - Clearwater, MN - July 13, 2013
                                             .46 Mile Swim - 15.43 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4      62 Dennis Dane             Robbinsdale        MN  33 M    11 10:44  1:20  0:58    3   38:18 24.2  0:45    2   18:05  5:50 1:08:49 
    2   2/4     200 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M    16 11:08  1:23  1:01    2   38:00 24.4  0:54    7   19:00  6:08 1:10:02 
    3   3/4     215 Bryan Perrott           Northfield         MN  28 M     1  9:13  1:09  1:22   11   40:09 23.1  0:55    9   19:40  6:21 1:11:18 
    4   4/4     188 Casey Miller            Baxter             MN  34 M    29 11:47  1:28  1:14    6   39:02 23.7  0:59    5   18:27  5:58 1:11:27 
    5   1/25    120 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35 M    67 12:46  1:35  1:28    9   39:38 23.4  0:49    3   18:09  5:52 1:12:48 
    6   1/20      8 Jon Armour              Saint Louis Park   MN  43 M     4 10:03  1:15  1:23   10   39:41 23.3  0:59   23   21:32  6:57 1:13:37 
    7   1/9      58 Wade Cruser                                    26 M    18 11:23  1:25  1:16   32   42:06 22.0  0:52    4   18:09  5:52 1:13:45 
    8   2/20    253 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  41 M    58 12:33  1:33  1:21    4   38:36 24.0  0:47   19   21:09  6:50 1:14:24 
    9   1/25    289 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M    57 12:31  1:33  1:12    5   38:37 24.0  1:59   11   20:08  6:30 1:14:25 
   10   1/12    268 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22 M    12 10:47  1:20  1:21   20   40:54 22.6  0:58   15   20:28  6:37 1:14:26 
   11   2/25     30 Caleb Buecksler         Columbia Heights   MN  30 M    51 12:24  1:32  1:37   42   42:54 21.6  1:06    1   17:19  5:36 1:15:17 
   12   1/7      33 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  19 M    23 11:35  1:26  1:34   34   42:17 21.9  1:05    6   18:50  6:05 1:15:18 
   13   2/25    254 Nicholas Shultz         Saint Michael      MN  37 M    62 12:39  1:34  1:45   12   40:11 23.0  0:56   10   20:05  6:29 1:15:35 
   14   3/20    157 Chad Lemke              Sartell            MN  41 M   108 13:57  1:44  1:35    1   37:46 24.5  1:08   22   21:27  6:55 1:15:51 
   15   4/20     24 Mike Blair              Prior Lake         MN  44 M    37 12:09  1:30  1:24    8   39:36 23.4  0:59   34   22:05  7:08 1:16:11 
   16   3/25     23 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39 M    19 11:25  1:25  1:03   18   40:45 22.7  0:51   35   22:12  7:10 1:16:14 
   17   4/25    103 Christopher Hagen       Little Falls       MN  37 M    79 13:08  1:38  1:26   22   41:05 22.5  1:28    8   19:24  6:16 1:16:29 
   18   1/10    269 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56 M    89 13:29  1:40  1:28    7   39:17 23.6  0:47   24   21:37  6:59 1:16:36 
   19   3/25    202 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  31 M    56 12:31  1:33  1:15   15   40:36 22.8  1:09   25   21:37  6:59 1:17:06 
   20   1/9     117 Jamie Heying            Buffalo            MN  43 F    15 11:06  1:23  1:20   24   41:30 22.3  0:45   43   22:41  7:19 1:17:21 
   21   2/7     234 Parker Roehl            Bible College      MN  15 M     7 10:16  1:17  1:11   54   43:58 21.1  0:53   26   21:40  7:00 1:17:56 
   22   5/25    102 Bryce Gytri             Shakopee           MN  36 M    20 11:27  1:25  1:34   45   43:07 21.5  1:05   17   20:51  6:44 1:18:03 
   23   1/17    147 David Knack             Prior Lake         MN  50 M    25 11:37  1:27  1:43   21   41:02 22.6  1:02   61   23:26  7:34 1:18:48 
   24   1/8      63 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19 F    10 10:41  1:20  1:01   71   45:14 20.5  0:54   18   21:03  6:48 1:18:51 
   25   2/9     122 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  26 M    55 12:28  1:33  1:56   30   42:04 22.0  1:25   20   21:11  6:50 1:19:02 
   26   2/10     71 David Dow               Stillwater         MN  58 M    34 12:01  1:29  2:22   16   40:36 22.8  1:24   50   22:55  7:24 1:19:16 
   27   2/17     82 Jp Fahey                Norwood            MN  51 M    69 12:53  1:36  1:17   29   42:01 22.0  1:08   36   22:12  7:10 1:19:30 
   28   1/4      77 Dennis Ellingson        Courtland          MN  61 M     6 10:15  1:16  1:36   25   41:31 22.3  1:07   92   25:08  8:07 1:19:34 
   29   1/7     196 Mike Murray             Sartell            MN  54 M    88 13:28  1:40  1:20   13   40:20 23.0  1:18   58   23:15  7:30 1:19:39 
   30   1/14    142 Joe Keller              Osseo              MN  49 M    41 12:11  1:31  1:01   33   42:07 22.0  0:53   66   23:36  7:37 1:19:47 
   31   1/13    195 Jody Mullet             Chaska             MN  26 F    90 13:30  1:40  1:44   27   41:45 22.2  1:12   29   21:56  7:05 1:20:03 
   32   2/7     282 Victor Weiss            Avon               MN  44 M    28 11:44  1:27  1:15   44   43:02 21.5  1:05   55   23:07  7:28 1:20:11 
   33   6/25     98 Ryan Granroth           Sartell            MN  36 M    91 13:30  1:41  1:46   14   40:25 22.9  1:13   59   23:21  7:32 1:20:13 
   34   4/25    311 Christopher Johnson     Osseo              MN  30 M    22 11:34  1:26  1:03   40   42:45 21.7  0:54   79   24:18  7:51 1:20:32 
   35   2/12     41 Jp Cartier              Saint Cloud        MN  23 M   113 14:08  1:45  1:57   38   42:40 21.7  1:30   13   20:19  6:34 1:20:32 
   36   5/20    258 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  44 M    66 12:45  1:35  1:13   31   42:05 22.0  1:03   62   23:30  7:35 1:20:34 
   37   7/25     65 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39 M    63 12:41  1:34  1:46   48   43:34 21.3  1:28   21   21:12  6:51 1:20:38 
   38   5/25    262 Kyle Sobota             Shakopee           MN  31 M    21 11:31  1:26  1:51   46   43:21 21.4  1:26   46   22:49  7:22 1:20:56 
   39   8/25     31 David Buhl              Sartell            MN  39 M   107 13:54  1:43  2:07   19   40:46 22.7  1:23   53   23:03  7:27 1:21:12 
   40   6/25     12 Ryan Barnes             Brooklyn Center    MN  34 M    80 13:10  1:38  1:10   36   42:20 21.9  1:35   52   23:03  7:26 1:21:16 
   41   7/25     34 Chris Campbell          Sartell            MN  33 M    13 11:02  1:22  1:25   41   42:51 21.6  0:57   95   25:11  8:08 1:21:25 
   42   2/9      85 Sarah Foley             Cologne            MN  42 F    52 12:27  1:33  1:39   53   43:55 21.1  0:59   40   22:29  7:15 1:21:25 
   43   2/14      1 Mike Abel               Saint Cloud        MN  45 M   106 13:53  1:43  1:34   17   40:42 22.7  1:15   75   24:03  7:46 1:21:25 
   44   3/12    250 Kole Seiler             Fargo              ND  23 M    59 12:34  1:34  1:52   76   45:40 20.3  1:12   14   20:25  6:35 1:21:41 
   45   4/12    153 Matthew Larson          Eden Prairie       MN  22 M    48 12:17  1:31  1:59   85   46:22 20.0  1:04   12   20:16  6:32 1:21:56 
   46   9/25     86 Nicholas Folger         Osseo              MN  37 M   112 14:07  1:45  1:17   50   43:42 21.2  1:00   32   22:01  7:07 1:22:05 
   47   8/25    308 Mitch Williams                                 34 M    68 12:46  1:35  1:11   23   41:19 22.4  0:56  113   26:00  8:24 1:22:11 
   48   9/25    243 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  34 M    97 13:40  1:42  1:21   37   42:22 21.9  1:25   60   23:26  7:34 1:22:12 
   49   6/20    121 Michael Houghton        Sartell            MN  42 M   100 13:46  1:42  1:42   52   43:51 21.1  1:27   28   21:49  7:03 1:22:34 
   50   1/7     141 Gabby Keller            Osseo              MN  21 F     9 10:27  1:18  1:01   73   45:19 20.4  0:47   89   25:03  8:05 1:22:35 
   51   3/14    191 Marty Moran             Saint Cloud        MN  46 M     2  9:14  1:09  1:44   47   43:30 21.3  1:19  140   27:02  8:43 1:22:46 
   52  10/25    192 Joshua Mork             New Brighton       MN  30 M     3  9:50  1:13  2:20   86   46:27 19.9  1:10   56   23:07  7:28 1:22:52 
   53   3/9      99 Dan Greer               Osseo              MN  27 M    92 13:32  1:41  1:39   26   41:35 22.3  1:12   87   24:57  8:03 1:22:53 
   54   4/14    194 Andrew Morrow           Excelsior          MN  45 M    61 12:38  1:34  1:52   49   43:40 21.2  1:14   71   23:55  7:43 1:23:16 
   55   2/8      64 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16 F    60 12:36  1:34  1:03  116   48:15 19.2  1:02   16   20:40  6:40 1:23:35 
   56   1/12    116 Deb Hess                Saint Paul         MN  36 F    99 13:45  1:42  1:41   66   44:57 20.6  1:07   48   22:52  7:23 1:24:21 
   57   1/10    140 Dawn Keller             Osseo              MN  48 F    75 12:59  1:37  1:17   43   42:55 21.6  1:06  118   26:12  8:28 1:24:27 
   58   5/14     52 Mike Comstock           Hugo               MN  45 M    73 12:58  1:36  1:13   75   45:40 20.3  1:08   73   23:59  7:45 1:24:56 
   59   3/17    114 Brian Henkel            Apple Valley       MN  51 M    26 11:42  1:27  1:53   72   45:18 20.4  1:16   98   25:16  8:09 1:25:23 
   60   4/17    228 Kevin Register          Fargo              ND  51 M    42 12:13  1:31  1:28   61   44:41 20.7  1:03  112   26:00  8:24 1:25:24 
   61  11/25     10 Mike Baranowski         Golden Valley      MN  34 M    36 12:06  1:30  1:32   60   44:38 20.7  1:01  117   26:12  8:27 1:25:28 
   62   5/17    220 Steve Placeway          Apple Valley       MN  54 M   138 14:59  1:52  1:32   51   43:50 21.1  1:06   77   24:06  7:47 1:25:31 
   63   3/8       2 Mata Agre               Hamel              MN  19 F    64 12:43  1:35  1:37  102   47:31 19.5  1:06   42   22:40  7:19 1:25:34 
   64   7/20    134 Richard Johnson         Nevis              MN  43 M    94 13:34  1:41  1:54   81   46:03 20.1  1:21   44   22:45  7:21 1:25:34 
   65   6/14    236 Mark Rosen              Monticello         MN  49 M   168 15:58  1:59  1:18   28   41:57 22.1  1:05  100   25:19  8:10 1:25:35 
   66   3/7     154 Eric Lavigne            Hopkins            MN  41 M    81 13:10  1:38  1:47   35   42:18 21.9  1:36  133   26:54  8:41 1:25:43 
   67   2/10    288 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  47 F    83 13:17  1:39  1:24   63   44:46 20.7  1:07  103   25:28  8:13 1:26:00 
   68   6/17     25 Jaye Blanshan           Eden Prairie       MN  51 M   102 13:48  1:43  1:51   55   44:03 21.0  1:38   85   24:45  7:59 1:26:03 
   69   3/10     32 Stephen Bullard         Saint Louis Park   MN  55 M    44 12:17  1:31  1:35   56   44:10 21.0  0:58  159   27:50  8:59 1:26:47 
   70  10/25     69 Joel Dickey             Saint Paul         MN  35 M    65 12:44  1:35  1:57   93   47:02 19.7  1:12   70   23:54  7:43 1:26:48 
   71   8/20    278 Jason Titus             Brooklyn Center    MN  42 M    96 13:36  1:41  1:04   58   44:35 20.8  1:11  123   26:32  8:34 1:26:56 
   72   1/11     73 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  32 F    39 12:10  1:31  1:53   39   42:41 21.7  1:27  181   28:58  9:21 1:27:08 
   73  11/25     72 Josh Duda               Pillager           MN  36 M    30 11:49  1:28  1:15   78   45:48 20.2  1:08  146   27:15  8:48 1:27:13 
   74  12/25    152 Todd Lachinski          Foley              MN  35 M    98 13:41  1:42  1:33   90   46:48 19.8  1:15   78   24:07  7:47 1:27:23 
   75   5/12    270 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  24 M    24 11:35  1:26  1:21  121   48:30 19.1  1:56   74   24:03  7:46 1:27:24 
   76   3/9     158 Erin Lemke              Sartell            MN  43 F   118 14:24  1:47  2:12   83   46:10 20.1  1:07   64   23:34  7:36 1:27:24 
   77   7/14    150 Randy Kramer            Buffalo            MN  47 M   136 14:55  1:51  1:23   68   45:06 20.5  1:26   83   24:36  7:57 1:27:24 
   78   2/7      60 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  24 F   105 13:52  1:43  2:07   80   46:01 20.1  0:59   86   24:54  8:02 1:27:52 
   79   4/9      57 Steve Crooks            Richmond           MN  29 M   174 16:07  2:00  2:18   82   46:03 20.1  0:56   47   22:52  7:23 1:28:13 
   80   6/12     56 Patrick Crooks          Richmond           MN  24 M   131 14:44  1:50  2:31   95   47:11 19.6  1:03   49   22:53  7:23 1:28:20 
   81   2/13    235 Megan Rose              Sartell            MN  29 F   172 16:04  1:59  2:06   96   47:12 19.6  1:16   27   21:47  7:02 1:28:22 
   82  13/25    273 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  35 M    49 12:19  1:32  1:29  140   49:47 18.6  1:25   67   23:36  7:37 1:28:35 
   83  12/25    204 Chris Nichols           Maple Grove        MN  34 M    93 13:34  1:41  1:52   91   46:56 19.7  1:20   90   25:03  8:05 1:28:43 
   84   7/17    251 Michael Shanahan        Watertown          MN  51 M   123 14:30  1:48  1:26   67   45:06 20.5  1:03  139   27:01  8:43 1:29:04 
   85   3/7     239 Quin Ryan               Minneapolis        MN  24 F   158 15:37  1:56  1:55  107   47:43 19.4  1:30   39   22:28  7:15 1:29:11 
   86   2/12     76 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  36 F    86 13:25  1:40  1:26  114   48:10 19.2  1:12   96   25:13  8:09 1:29:24 
   87  13/25    125 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  31 M   133 14:51  1:51  2:09   98   47:15 19.6  2:10   57   23:11  7:29 1:29:35 
   88   8/14     93 Rick Gothier            South Haven        MN  49 M   194 17:03  2:07  1:39   64   44:52 20.6  1:12   93   25:10  8:07 1:29:54 
   89  14/25    264 Jeff Steil              Sartell            MN  38 M    46 12:17  1:31  2:22  142   49:52 18.6  1:07   80   24:19  7:51 1:29:55 
   90   5/9     159 Jon Lenz                Saint Paul         MN  25 M   169 16:01  1:59  2:20  110   47:54 19.3  1:16   38   22:25  7:14 1:29:55 
   91   3/13    242 Beth Schiemann          Saint Joseph       MN  26 F    31 11:51  1:28  1:20  135   49:33 18.7  0:58  124   26:33  8:34 1:30:12 
   92   1/9     130 Judy Januschka-Murray   Sartell            MN  53 F   119 14:24  1:47  2:37   70   45:13 20.5  1:26  128   26:35  8:35 1:30:14 
   93   8/17    178 Gunther Maurus          Sartell            MN  52 M    54 12:28  1:33  2:47   59   44:35 20.8  1:47  177   28:42  9:16 1:30:16 
   94   9/20    182 Shane McFadden          Saint Louis Park   MN  42 M    82 13:14  1:39  4:37  120   48:24 19.1  2:18   33   22:03  7:07 1:30:35 
   95   7/12      7 Chris Almen-Sjogren     Saint Cloud        MN  23 M    17 11:22  1:25  2:23  105   47:36 19.4                          1:30:41 
   96   3/12    161 Tracy Lind              Fargo              ND  36 F    33 12:00  1:29  1:27  112   48:05 19.3  1:31  158   27:48  8:59 1:30:49 
   97  10/20     50 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  44 M   154 15:30  1:55  1:40   62   44:43 20.7  1:05  161   27:55  9:01 1:30:51 
   98   6/9      19 Andrew Beilke           Elk River          MN  27 M   151 15:27  1:55  3:20  126   48:58 18.9  1:12   30   22:00  7:06 1:30:54 
   99   4/10    284 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55 M   128 14:38  1:49  3:16   57   44:18 20.9  1:28  153   27:28  8:52 1:31:07 
  100   4/8     275 Kristina Swenson        Rogers             MN  16 F     8 10:25  1:18  1:56  148   50:30 18.3  0:59  150   27:24  8:51 1:31:12 
  101   3/7     272 Koji Suga               West Saint Paul    MN  13 M    45 12:17  1:31  0:52  159   51:21 18.0  1:08  107   25:36  8:16 1:31:12 
  102   9/17     61 Jeffrey Daly            Lakeville          MN  53 M   155 15:31  1:55  1:59   79   45:58 20.1  1:22  129   26:35  8:35 1:31:23 
  103   5/10    207 Peter Nord              Sartell            MN  57 M   157 15:32  1:56  1:51   65   44:54 20.6  0:58  165   28:11  9:06 1:31:25 
  104   9/14    123 Tracy Huizel            Minneapolis        MN  45 M    87 13:27  1:40  2:37  101   47:20 19.6  1:42  125   26:33  8:34 1:31:37 
  105   4/7     148 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  15 M   143 15:13  1:53  2:47  100   47:17 19.6  1:18   97   25:15  8:09 1:31:49 
  106   2/4     169 John Mahowald           Saint Cloud        MN  62 M   111 14:07  1:45  2:37  108   47:43 19.4  1:18  115   26:11  8:27 1:31:54 
  107   1/3     106 Jan Handlos             Baxter             MN  59 F   110 14:05  1:45  2:17   74   45:28 20.4  1:07  184   29:01  9:22 1:31:56 
  108   6/10     83 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  55 M    84 13:17  1:39  1:42  111   48:01 19.3  2:38  120   26:23  8:31 1:32:00 
  109   2/11    172 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  34 F    38 12:10  1:31  1:54  131   49:20 18.8  1:35  143   27:10  8:46 1:32:07 
  110  15/25    238 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  36 M   180 16:18  2:01  1:40   87   46:41 19.8  1:01  126   26:33  8:34 1:32:12 
  111  14/25    286 Shawn Williams          Saint Michael      MN  34 M   129 14:39  1:49  2:03  139   49:43 18.6  0:45   91   25:06  8:06 1:32:14 
  112  16/25    229 Ben Reiners             Albertville        MN  36 M   130 14:40  1:49  1:56  133   49:31 18.7  1:50   81   24:26  7:53 1:32:21 
  113   4/12    205 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  35 F    95 13:34  1:41  1:31  157   51:18 18.0  1:01   88   25:01  8:04 1:32:22 
  114   4/7     248 Theodore Schweitz       Minneapolis        MN  33 M   115 14:11  1:46  3:49   99   47:16 19.6  2:00  101   25:20  8:11 1:32:35 
  115  11/20    274 Greg Swenson            Rogers             MN  44 M    32 11:57  1:29  2:37   92   46:57 19.7  1:20  193   30:02  9:42 1:32:49 
  116   8/12    285 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  24 M   209 17:57  2:13  3:36  109   47:44 19.4  1:08   41   22:37  7:18 1:33:00 
  117   5/12     95 Jes Grabinski           Sauk Rapids        MN  37 F   104 13:51  1:43  2:13  122   48:34 19.1  1:48  132   26:48  8:39 1:33:13 
  118   4/13      6 Emily Allen             Bloomington        MN  28 F   171 16:03  1:59  1:55  144   50:05 18.5  1:20   72   23:58  7:44 1:33:20 
  119  12/20     15 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  44 M   175 16:11  2:00  1:57   84   46:19 20.0  1:39  152   27:25  8:51 1:33:29 
  120   5/7     131 Alexander Johannes      Clearwater         MN  18 M    14 11:04  1:22  3:34  204   55:46 16.6  0:59   37   22:16  7:11 1:33:38 
  121   6/12    249 Sara Scott              Foley              MN  39 F   134 14:52  1:51  1:59  106   47:36 19.4  1:19  163   27:59  9:02 1:33:43 
  122  15/25    246 Greg Schutte            Minneapolis        MN  31 M    74 12:59  1:37  2:31  141   49:48 18.6  1:29  142   27:03  8:44 1:33:47 
  123   3/4     136 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  60 M   181 16:26  2:02  2:28   69   45:10 20.5  2:33  147   27:15  8:48 1:33:50 
  124   2/9     129 Mary Januschka          Cambridge          MN  52 F   177 16:16  2:01  2:49   89   46:44 19.8  1:59  116   26:11  8:27 1:33:57 
  125  13/20    245 Greg Schumacher         Saint Cloud        MN  44 M   218 18:54  2:20  2:20   88   46:42 19.8  1:31   82   24:32  7:55 1:33:57 
  126  10/17     40 Steve Carlson           Osseo              MN  50 M   179 16:17  2:01  1:51  113   48:07 19.2  1:34  119   26:17  8:29 1:34:04 
  127   7/9      53 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  25 M    35 12:03  1:30  2:49  188   54:03 17.1  1:20   69   23:52  7:42 1:34:06 
  128   3/10     80 Stephanie Etterman      Brainerd           MN  47 F   139 15:06  1:52  1:54  123   48:42 19.0  1:32  134   26:57  8:42 1:34:10 
  129  11/17    179 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  52 M   163 15:47  1:57  2:52  127   49:00 18.9  1:19   99   25:18  8:10 1:34:13 
  130   7/12    146 Nicole Kjesbo           Ashby              MN  37 F   150 15:26  1:55  1:55  130   49:20 18.8  1:19  122   26:30  8:33 1:34:28 
  131   3/11     44 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  34 F   124 14:32  1:48  2:24  152   50:48 18.2  1:14  105   25:35  8:16 1:34:31 
  132  16/25    225 Jason Primus            Sartell            MN  33 M   156 15:31  1:55  2:20  119   48:22 19.1  1:37  131   26:48  8:39 1:34:36 
  133   4/7     232 Vanessa Richter         Albany             MN  21 F    27 11:43  1:27  1:47  168   52:31 17.6  0:59  155   27:40  8:56 1:34:38 
  134   5/8     213 Molly Peichel           Rice               MN  19 F     5 10:10  1:16  1:39  151   50:44 18.2  1:09  200   31:01 10:01 1:34:41 
  135  17/25     94 John Gournaris          Lakeville          MN  39 M   103 13:49  1:43  2:40  124   48:50 19.0  1:50  157   27:48  8:59 1:34:56 
  136   4/10    110 Larae Heaney            Maple Grove        MN  45 F   196 17:05  2:07  1:56  103   47:34 19.5  1:46  130   26:42  8:37 1:35:01 
  137  10/14    111 Michael Heaney          Maple Grove        MN  45 M   166 15:56  1:58  3:06  104   47:35 19.5  2:18  114   26:09  8:27 1:35:02 
  138  12/17     22 Tony Benecke            Big Lake           MN  50 M    76 13:00  1:37  2:41  169   52:31 17.6  1:25  109   25:44  8:18 1:35:19 
  139  18/25    309 Timm Vedder             Sartell            MN  38 M   147 15:21  1:54  2:29  171   52:36 17.6  2:01   54   23:05  7:27 1:35:30 
  140   9/12     66 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  22 M   140 15:08  1:53  2:49  128   49:01 18.9  1:25  145   27:14  8:47 1:35:35 
  141   3/9     109 Carla Hausladen         Hamel              MN  52 F   114 14:11  1:45  2:02  154   50:58 18.2  1:53  136   26:58  8:42 1:35:59 
  142  14/20    198 Brent Neeser            Ham Lake           MN  43 M   132 14:47  1:50  4:23  143   49:58 18.5  0:57  110   25:57  8:22 1:36:00 
  143   6/7     139 Ausitn Keller           Plymouth           MN  18 M   144 15:16  1:54  2:43  182   53:37 17.3  0:52   65   23:35  7:37 1:36:01 
  144  19/25     75 Andy Dybvig             Plymouth           MN  37 M   203 17:29  2:10  2:30  158   51:18 18.0  1:18   76   24:04  7:46 1:36:37 
  145   4/4     181 Tom McConville          Maple Grove        MN  60 M   207 17:52  2:13  2:49   77   45:40 20.3  1:19  182   29:00  9:22 1:36:37 
  146  17/25     91 William Gaetz           Edina              MN  30 M   212 18:23  2:17  3:06  118   48:19 19.2  1:20  104   25:31  8:14 1:36:38 
  147   8/9      87 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  25 M    71 12:56  1:36  2:07  162   51:47 17.9  1:30  169   28:22  9:09 1:36:40 
  148  20/25    283 Travis Wells            Zimmerman          MN  37 M   178 16:17  2:01  1:44  129   49:04 18.9  1:06  178   28:42  9:16 1:36:52 
  149   8/12    108 Emily Hanson            Ham Lake           MN  35 F   135 14:54  1:51  2:16  138   49:40 18.6  1:31  176   28:41  9:16 1:37:00 
  150   4/9     307 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42 F   117 14:20  1:47  2:25  146   50:12 18.4  1:07  183   29:01  9:22 1:37:03 
  151  10/12    241 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  24 M   127 14:36  1:49  2:11  207   56:45 16.3  1:52   31   22:01  7:06 1:37:24 
  152   4/11    211 Kari Osmondson          Saint Cloud        MN  32 F   161 15:40  1:57  1:22  145   50:07 18.5  1:34  180   28:52  9:19 1:37:33 
  153   5/9     208 Holly Oconnor           Osseo              MN  40 F   109 14:00  1:44  3:31  184   53:50 17.2  1:50   84   24:42  7:59 1:37:52 
  154   6/9     233 Jennifer Ridgeway       Monticello         MN  41 F   199 17:16  2:08  2:58  150   50:42 18.3  1:54   94   25:10  8:07 1:37:57 
  155   5/10     14 Karen Barton            Minneapolis        MN  47 F   185 16:41  2:04  2:11  136   49:34 18.7  1:40  160   27:54  9:00 1:37:58 
  156  18/25      5 Christopher Allen       Bloomington        MN  33 M   148 15:22  1:54  2:23  147   50:17 18.4  1:28  172   28:34  9:13 1:38:01 
  157  13/17     17 Bruce Bechtold          Saint Joseph       MN  50 M   205 17:41  2:12  2:52   94   47:03 19.7  1:50  179   28:51  9:19 1:38:15 
  158  15/20     78 Troy Emter              Zimmerman          MN  44 M   173 16:06  2:00  2:49  132   49:24 18.7  1:46  166   28:14  9:07 1:38:17 
  159   5/13     74 Kimberly Dustin         New Brighton       MN  29 F   146 15:20  1:54  2:24  191   54:19 17.0  1:12  102   25:23  8:12 1:38:37 
  160  11/14    183 Dan McIntyre            Coon Rapids        MN  45 M   122 14:27  1:48  2:05   97   47:13 19.6  1:46  216   33:11 10:42 1:38:40 
  161   6/13    230 Hillary Reitan          Saint Paul         MN  26 F    77 13:07  1:38  2:27  183   53:46 17.2  0:59  173   28:35  9:14 1:38:53 
  162   2/3     276 Gale Tinglov            Saint Cloud        MN  56 F    72 12:57  1:36  2:26  161   51:43 17.9  1:32  198   30:40  9:54 1:39:15 
  163  21/25    189 Jeremy Miller           Princeton          MN  36 M   187 16:45  2:05  2:35  125   48:53 18.9  2:05  186   29:12  9:25 1:39:27 
  164   7/13    168 Alexis Mahowald         Saint Cloud        MN  25 F   145 15:17  1:54  1:49  192   54:28 17.0  1:09  138   27:01  8:43 1:39:41 
  165  22/25     88 Chad Franz              Eden Prairie       MN  37 M    53 12:27  1:33  2:44  149   50:30 18.3  1:08  215   32:57 10:38 1:39:44 
  166   7/10    127 Richard Jahnke          Edina              MN  56 M   126 14:35  1:49  3:29  115   48:15 19.2  1:15  209   32:21 10:27 1:39:53 
  167  14/17    209 Michael Oconnor         Osseo              MN  50 M   217 18:51  2:20  2:11  153   50:53 18.2  1:55  121   26:25  8:32 1:40:13 
  168   9/12     68 Kathy Dezurik           Maple Grove        MN  38 F   201 17:22  2:09  2:23  163   51:53 17.8  1:51  137   27:00  8:43 1:40:28 
  169   6/10    252 Melanie Sharpe          Excelsior          MN  45 F   198 17:11  2:08  2:09  166   52:21 17.7  1:38  144   27:11  8:46 1:40:29 
  170   8/10    277 Gary Tintes             Litchfield         MN  58 M   183 16:35  2:03  3:05  160   51:30 18.0  1:03  168   28:20  9:09 1:40:30 
  171   5/7     370 Todd Dickson            Big Lake           MN  35 M   159 15:38  1:56  2:41  156   51:16 18.1  1:21  191   29:50  9:38 1:40:43 
  172   7/9     165 Becky Lutgen            Saint Cloud        MN  44 F   221 19:14  2:23  2:02  137   49:34 18.7  1:26  171   28:33  9:13 1:40:48 
  173  16/20     18 Wade Beck               Maple Grove        MN  40 M   160 15:40  1:57  4:00  210   57:16 16.2  1:13   45   22:47  7:21 1:40:53 
  174   5/11    263 Brooke Steckelberg      Saint Cloud        MN  31 F   142 15:13  1:53  2:40  167   52:27 17.7  1:29  185   29:08  9:24 1:40:56 
  175   6/11     54 Kimberly Coudron        Monticello         MN  30 F   189 16:49  2:05  2:34  189   54:09 17.1  1:30  111   26:00  8:24 1:41:00 
  176  23/25    244 Matt Schomaker          Champlin           MN  36 M   192 16:57  2:06  2:42  172   52:38 17.6  1:15  156   27:41  8:56 1:41:10 
  177  12/14     55 Dave Cowles             Zimmerman          MN  46 M   225 19:58  2:28  2:20  185   53:53 17.2  1:28   68   23:43  7:39 1:41:20 
  178  10/12    279 Penny Verdeck           Glencoe            MN  38 F   153 15:29  1:55  1:58  164   52:08 17.8  1:35  196   30:32  9:51 1:41:41 
  179  19/25    144 Thomas King                                    34 M   228 20:17  2:31  3:36  117   48:18 19.2  2:23  151   27:24  8:51 1:41:56 
  180  15/17    226 Tony Ramunno            Big Lake           MN  51 M   222 19:24  2:24  2:51  155   51:04 18.1  1:19  149   27:23  8:50 1:41:59 
  181  20/25    175 Robert Marshall         Maple Grove        MN  30 M   164 15:51  1:58  2:40  206   56:23 16.4  1:34  106   25:36  8:16 1:42:02 
  182   8/13    214 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  28 F    78 13:08  1:38  2:41  165   52:13 17.7  2:36  203   31:30 10:10 1:42:05 
  183  24/25     43 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  35 M   141 15:13  1:53  2:34  176   52:54 17.5  1:47  189   29:46  9:36 1:42:12 
  184   7/7     257 Filip Sivertsson        Maple Grove        MN  15 M   165 15:53  1:58  3:20  220   58:35 15.8  1:35   51   23:00  7:26 1:42:22 
  185   7/11    137 Janelle Katzner         Big Lake           MN  34 F   152 15:29  1:55  2:19  173   52:48 17.5  1:42  195   30:19  9:47 1:42:34 
  186  11/12     92 Shane Geving            Minneapolis        MN  20 M   193 16:58  2:06  2:59  190   54:14 17.1  1:01  154   27:37  8:55 1:42:47 
  187  25/25     39 Rich Carlson            Zimmerman          MN  38 M   213 18:34  2:18  3:25  180   53:19 17.4  1:08  127   26:35  8:35 1:43:00 
  188   4/9     124 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  54 F   191 16:52  2:05  1:58  203   55:34 16.7  1:42  135   26:58  8:42 1:43:02 
  189   7/10    155 Anita Leach             Worthington        MN  48 F   188 16:46  2:05  2:47  174   52:52 17.5  2:01  175   28:39  9:15 1:43:03 
  190  17/20     89 Troy Freihammer         Sartell            MN  42 M   167 15:57  1:59  1:24  134   49:31 18.7  1:20  222   35:08 11:20 1:43:19 
  191   5/9      97 Lynn Graif              Elk River          MN  50 F   208 17:55  2:13  2:09  200   55:03 16.8  1:33  148   27:22  8:50 1:43:59 
  192  18/20    222 Chris Powers            Coon Rapids        MN  44 M   116 14:14  1:46  3:34  187   53:57 17.2  1:01  204   31:36 10:12 1:44:20 
  193   9/13    132 Megan Johnson           Dayton             MN  28 F   231 21:58  2:43  3:08  196   54:39 16.9  1:07   63   23:32  7:36 1:44:23 
  194   9/10     46 Scott Christensen       Ramsey             MN  57 M   186 16:42  2:04  2:40  175   52:53 17.5  2:05  199   30:43  9:55 1:45:01 
  195   6/9      42 Denise Casey            Buffalo            MN  53 F   215 18:42  2:19  2:03  218   57:51 16.0  0:49  108   25:42  8:18 1:45:05 
  196  10/13    126 Gabrielle Iwaszko       White Bear Lake    MN  25 F    50 12:20  1:32  2:27  225 1:00:23 15.3  1:09  187   29:21  9:28 1:45:37 
  197   8/11    143 Heather King            Saint Paul         MN  31 F   211 17:59  2:14  2:10  193   54:31 17.0  1:43  188   29:29  9:31 1:45:49 
  198   9/11    206 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  33 F   137 14:55  1:51  2:26  215   57:38 16.1  1:04  190   29:48  9:37 1:45:49 
  199   8/9     184 Jill McKenzie           Saint Cloud        MN  44 F   210 17:59  2:14  2:22  201   55:03 16.8  2:47  164   28:01  9:03 1:46:10 
  200   3/3     240 Michel Sanders          Saint Paul         MN  59 F   182 16:28  2:03  3:13  170   52:35 17.6  1:42  208   32:16 10:25 1:46:13 
  201   7/9     145 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  54 F   121 14:27  1:47  2:50  197   54:47 16.9  1:48  211   32:25 10:28 1:46:15 
  202  21/25    186 Zachary Meyers          Blaine             MN  30 M   197 17:09  2:08  3:23  178   53:03 17.5  1:08  205   31:40 10:13 1:46:21 
  203   9/9     167 Peter Mades             Holdingford        MN  28 M   195 17:04  2:07  2:54  209   57:06 16.2  1:03  170   28:31  9:12 1:46:36 
  204  11/13    231 Beth Richey             Elk River          MN  27 F   162 15:45  1:57  4:03  186   53:54 17.2  2:33  201   31:04 10:02 1:47:17 
  205  22/25      4 Charles Alexander       Robbinsdale        MN  34 M   214 18:40  2:19  3:22  211   57:25 16.1  0:57  141   27:02  8:44 1:47:25 
  206  11/12     90 Annah Frost             Saint Cloud        MN  36 F   170 16:02  1:59  3:07  213   57:27 16.1  0:50  194   30:03  9:42 1:47:27 
  207  10/11     45 Jennifer Chirhart       Saint Cloud        MN  32 F    85 13:22  1:40  3:28  208   56:46 16.3  1:07  213   32:47 10:35 1:47:28 
  208  19/20    212 Andrew Pearson          Saint Cloud        MN  42 M   149 15:25  1:55  4:06  179   53:03 17.5  2:36  212   32:29 10:29 1:47:37 
  209   8/10    255 Sue Sifferle            Buffalo            MN  47 F   227 20:15  2:31  2:51  202   55:18 16.7  1:39  162   27:58  9:02 1:48:00 
  210   6/8     115 Kayla Herdering         Freeport           MN  16 F    43 12:16  1:31  1:42  226 1:00:26 15.3  0:51  218   33:27 10:48 1:48:41 
  211   7/8     280 Raeley Walz             Sauk Rapids        MN  14 F    47 12:17  1:31  2:58  231 1:03:58 14.5  1:16  167   28:16  9:08 1:48:43 
  212   5/7      67 Kayla Deters            Saint Cloud        MN  24 F   125 14:33  1:48  3:02  205   55:57 16.5  1:32  221   34:05 11:00 1:49:07 
  213   8/9      38 Kathryn Carlson         Waite Park         MN  54 F   223 19:34  2:25  2:26  177   52:57 17.5  2:06  207   32:11 10:23 1:49:13 
  214   9/10     20 Julie Bell              Little Falls       MN  48 F   120 14:25  1:47  3:33  181   53:24 17.3  1:39  228   37:40 12:09 1:50:39 
  215   9/9     217 Jennifer Piepgras       Foreston           MN  40 F   101 13:48  1:43  2:55  227 1:01:28 15.1  2:33  192   30:01  9:41 1:50:42 
  216  10/10    267 Richard Stevens         Mound              MN  58 M    70 12:55  1:36  3:36  194   54:32 17.0  3:05  226   37:14 12:01 1:51:20 
  217  13/14    237 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  49 M   200 17:19  2:09  4:58  199   55:01 16.8  2:46  206   31:50 10:16 1:51:52 
  218  10/10     16 Shelly Bauerly Kopel    Sauk Rapids        MN  45 F   202 17:29  2:10  2:30  195   54:34 17.0  1:29  225   36:16 11:42 1:52:15 
  219   9/9     174 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  54 F   204 17:39  2:11  2:16  216   57:43 16.0  1:12  220   33:54 10:57 1:52:43 
  220  12/13    247 Laura Schweitz          Minneapolis        MN  29 F   184 16:37  2:04  3:43  214   57:28 16.1  2:40  210   32:23 10:27 1:52:49 
  221   6/7      21 Rachel Bell             Ham Lake           MN  21 F   229 21:01  2:36  1:55  198   54:51 16.9  1:30  219   33:46 10:54 1:53:02 
  222  12/12    162 Jacob Long              Minneapolis        MN  23 M   190 16:51  2:05  2:49  212   57:26 16.1  1:06  224   35:25 11:26 1:53:35 
  223   8/8     170 Tori Maish              Saint Cloud        MN  16 F    40 12:11  1:31  1:49  229 1:02:10 14.9  0:53  230   39:14 12:40 1:56:16 
  224  16/17    259 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53 M   235 24:26  3:01  3:18  223   59:29 15.6  2:22  174   28:38  9:15 1:58:12 
  225  23/25     47 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  34 M   236 24:43  3:04  4:30  217   57:48 16.0  1:14  197   30:33  9:52 1:58:46 
  226  13/13     26 Katie Book              Edina              MN  28 F   206 17:51  2:13  2:01  224   59:47 15.5  1:45  229   38:31 12:26 1:59:54 
  227  14/14     27 Harshad Borgaonkar      Blaine             MN  45 M   220 19:10  2:23  2:44  219   58:08 15.9  3:11  227   37:26 12:05 2:00:38 
  228   7/7      49 Kathryn Coil            Sturgeon Lake      MN  21 F   216 18:49  2:20  3:22  234 1:05:03 14.2  1:37  214   32:57 10:38 2:01:45 
  229   6/7     101 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28 M   176 16:12  2:01  3:08  222   59:12 15.6  2:46  232   41:03 13:15 2:02:19 
  230  11/11      9 Jessica Balogh          Fridley            MN  30 F   219 19:06  2:22  3:24  232 1:04:22 14.4  1:36  223   35:13 11:22 2:03:40 
  231  20/20    180 Dominic McConnell       Milaca             MN  42 M   230 21:37  2:41  4:34  221   58:41 15.8  2:27  231   40:01 12:55 2:07:19 
  232  17/17     29 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  50 M   226 20:04  2:29  3:56  235 1:11:19 13.0  2:02  202   31:17 10:06 2:08:37 
  233   7/7     199 Dakri Nelson            Big Lake           MN  36 M   224 19:54  2:28  5:19  228 1:01:48 15.0  2:03  235   46:41 15:04 2:15:43 
  234  24/25    260 Clayton Smith           Loretto            MN  32 M   234 24:03  2:59 11:19  233 1:05:01 14.2  2:04  217   33:24 10:47 2:15:49 
  235  25/25    156 Kurt Ledell             Saint Peter        MN  33 M   237 31:10  3:51  5:21  230 1:03:56 14.5  2:00  233   41:16 13:19 2:23:41 
  236   1/1     118 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  49 F   233 23:53  2:57                          2:06  236   52:39 16:59 2:36:24 
  237  12/12    227 Shannon Reagan          Monticello         MN  36 F   232 22:04  2:44  3:55  236 1:31:54 10.1  1:19  234   46:34 15:02 2:45:46 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  304 SwimBikeRunFast                                  1  9:10  1:08  1:39    2   38:35 24.0  0:29    1   18:32  5:59 1:08:24 
           Anthony Schwartz , Middlestadt Noah , Ruow Cory        
    2  306 Victorious Secret                                3 11:12  1:23  0:43    1   37:33 24.7  0:33    2   18:51  6:05 1:08:49 
           Chase Wark , Arens Chase , Paplham Luke                
    3  298 Clear Path                                       2  9:14  1:09  0:54    3   39:41 23.3  0:45    3   24:20  7:51 1:14:51 
           Marty Moran , Jacobson Tim , Nieters Mark              
    4  301 Delorean Drivers                                 4 14:49  1:50  0:50    4   58:02 16.0  0:48    4   36:03 11:38 1:50:30 
           Rob Opheim , Iatic Oleg , Ballard Adam                 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  291 Team Fusa                                        1 11:54  1:29  0:59    2   58:14 15.9  0:46    1   27:44  8:57 1:39:35 
           Frankie Domeier , Domeier Ali , Wellumson Sarah        
    2  293 GoKarps                                          2 17:02  2:07  1:19    1   50:28 18.3  1:02    3   33:34 10:50 1:43:23 
           Luann Goldstein , Kapinen Marsha ,                     
    3  300 Baby Makes 4                                     3 17:11  2:08  0:56    3   59:34 15.5  0:39    2   27:45  8:57 1:46:03 
           Jena Nelson , Skudlarek Mary , Eichers Kelly           


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  299 House of Pizza                                   1 10:31  1:18  0:54    1   39:13 23.6  0:44    5   24:09  7:48 1:15:28 
           Eric Nacey , Nieters Mark , Gertken Jodi               
    2  296 Tri Tri Tri Again                                5 12:53  1:36  1:13    2   41:32 22.3  0:43    4   23:32  7:36 1:19:50 
           Hank Millette , Millette Karen , Mikel Jeremy          
    3  305 Tornado Terror                                   4 12:15  1:31  1:07    4   48:10 19.2  0:41    1   20:29  6:37 1:22:40 
           Pete Tremaine , Birklid Cole , Kociscak Jessica        
    4  312 Forced Family Fun                                2 11:44  1:27  0:52    5   48:22 19.1  0:44    3   23:24  7:33 1:25:04 
           Hallie Knapek , Brodick Travis ,                       
    5  303 RAK-N-SAK                                        6 14:17  1:46  0:59    7   49:34 18.7  0:43    6   24:25  7:53 1:29:57 
           Stephanie Rucks , Rucks Nate , Johnson Karrie          
    6  290 Tri-D                                            8 14:27  1:48  0:52    3   47:01 19.7  0:39    8   30:02  9:42 1:33:00 
           Brian Dockendorf , Dockendorf Krista , Dockendorf Dere 
    7  295 Mackiļæ½s                                          3 11:52  1:28  0:58    9   59:21 15.6  0:39    2   21:07  6:49 1:33:55 
           Anna Macki , Macki Nathan , Macki Emily                
    8  294 All Stars                                        7 14:23  1:47  1:01    6   48:27 19.1  0:46    7   29:58  9:40 1:34:34 
           Connie Lahn , Lahn Taylor , Katzner Dave               
    9  302 Triple R                                         9 17:03  2:07  1:07    8   50:56 18.2  1:13    9   36:53 11:54 1:47:10 
           Jim Ridgeway , Ridgeway Sharon , Ridgeway Jim          

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 163 Richard Lord Ii         Monticello         MN  45 M      2 15:26  1:55  2:37                            1   26:38  8:36 1:56:35 
 261 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  30 F      1 15:02  1:52  1:35    2   59:46 15.5  2:09    2   39:58 12:54 1:58:28 
  48 Evan Coil               Sturgeon Lake      MN  28 M      3 17:06  2:07  4:30    1   54:01 17.1  2:05                            

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   62 Dennis Dane             Robbinsdale        MN  33    2 10:44  1:20  0:58    2   38:18 24.2  0:45    1   18:05  5:50 1:08:49 
    2  200 Luke Nelson             Ramsey             MN  39    3 11:08  1:23  1:01    1   38:00 24.4  0:54    3   19:00  6:08 1:10:02 
    3  215 Bryan Perrott           Northfield         MN  28    1  9:13  1:09  1:22    4   40:09 23.1  0:55    4   19:40  6:21 1:11:18 
    4  188 Casey Miller            Baxter             MN  34    4 11:47  1:28  1:14    3   39:02 23.7  0:59    2   18:27  5:58 1:11:27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  196 Mike Murray             Sartell            MN  54    3 13:28  1:40  1:20    1   40:20 23.0  1:18    2   23:15  7:30 1:19:39 
    2  282 Victor Weiss            Avon               MN  44    1 11:44  1:27  1:15    3   43:02 21.5  1:05    1   23:07  7:28 1:20:11 
    3  154 Eric Lavigne            Hopkins            MN  41    2 13:10  1:38  1:47    2   42:18 21.9  1:36    4   26:54  8:41 1:25:43 
    4  248 Theodore Schweitz       Minneapolis        MN  33    4 14:11  1:46  3:49    4   47:16 19.6  2:00    3   25:20  8:11 1:32:35 
    5  370 Todd Dickson            Big Lake           MN  35    5 15:38  1:56  2:41    5   51:16 18.1  1:21    5   29:50  9:38 1:40:43 
    6  101 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28    6 16:12  2:01  3:08    6   59:12 15.6  2:46    6   41:03 13:15 2:02:19 
    7  199 Dakri Nelson            Big Lake           MN  36    7 19:54  2:28  5:19    7 1:01:48 15.0  2:03    7   46:41 15:04 2:15:43 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  118 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  49    1 23:53  2:57                          2:06    1   52:39 16:59 2:36:24 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Bryan Perrott           Northfield         MN  28 M    9:13  1:09 
    2 Marty Moran             Saint Cloud        MN  46 M    9:14  1:09 
    3 Joshua Mork             New Brighton       MN  30 M    9:50  1:13 
    4 Jon Armour              Saint Louis Park   MN  43 M   10:03  1:15 
    5 Molly Peichel           Rice               MN  19 F   10:10  1:16 
    6 Dennis Ellingson        Courtland          MN  61 M   10:15  1:16 
    7 Parker Roehl            Bible College      MN  15 M   10:16  1:17 
    8 Kristina Swenson        Rogers             MN  16 F   10:25  1:18 
    9 Gabby Keller            Osseo              MN  21 F   10:27  1:18 
   10 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19 F   10:41  1:20 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Chad Lemke              Sartell            MN  41 M   37:46 24.5 
    2 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M   38:00 24.4 
    3 Dennis Dane             Robbinsdale        MN  33 M   38:18 24.2 
    4 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  41 M   38:36 24.0 
    5 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   38:37 24.0 
    6 Casey Miller            Baxter             MN  34 M   39:02 23.7 
    7 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56 M   39:17 23.6 
    8 Mike Blair              Prior Lake         MN  44 M   39:36 23.4 
    9 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35 M   39:38 23.4 
   10 Jon Armour              Saint Louis Park   MN  43 M   39:41 23.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Caleb Buecksler         Columbia Heights   MN  30 M   17:19  5:36 
    2 Dennis Dane             Robbinsdale        MN  33 M   18:05  5:50 
    3 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35 M   18:09  5:52 
    4 Wade Cruser                                    26 M   18:09  5:52 
    5 Casey Miller            Baxter             MN  34 M   18:27  5:58 
    6 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  19 M   18:50  6:05 
    7 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M   19:00  6:08 
    8 Christopher Hagen       Little Falls       MN  37 M   19:24  6:16 
    9 Bryan Perrott           Northfield         MN  28 M   19:40  6:21 
   10 Nicholas Shultz         Saint Michael      MN  37 M   20:05  6:29 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  120 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35   45 12:46  1:35  1:28    6   39:38 23.4  0:49    2   18:09  5:52 1:12:48 
    2    8 Jon Armour              Saint Louis Park   MN  43    3 10:03  1:15  1:23    7   39:41 23.3  0:59   17   21:32  6:57 1:13:37 
    3   58 Wade Cruser                                    26   10 11:23  1:25  1:16   25   42:06 22.0  0:52    3   18:09  5:52 1:13:45 
    4  253 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  41   38 12:33  1:33  1:21    2   38:36 24.0  0:47   13   21:09  6:50 1:14:24 
    5  289 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33   37 12:31  1:33  1:12    3   38:37 24.0  1:59    7   20:08  6:30 1:14:25 
    6  268 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22    6 10:47  1:20  1:21   15   40:54 22.6  0:58   11   20:28  6:37 1:14:26 
    7   30 Caleb Buecksler         Columbia Heights   MN  30   32 12:24  1:32  1:37   33   42:54 21.6  1:06    1   17:19  5:36 1:15:17 
    8   33 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  19   15 11:35  1:26  1:34   27   42:17 21.9  1:05    4   18:50  6:05 1:15:18 
    9  254 Nicholas Shultz         Saint Michael      MN  37   41 12:39  1:34  1:45    8   40:11 23.0  0:56    6   20:05  6:29 1:15:35 
   10  157 Chad Lemke              Sartell            MN  41   71 13:57  1:44  1:35    1   37:46 24.5  1:08   16   21:27  6:55 1:15:51 
   11   24 Mike Blair              Prior Lake         MN  44   24 12:09  1:30  1:24    5   39:36 23.4  0:59   26   22:05  7:08 1:16:11 
   12   23 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39   11 11:25  1:25  1:03   13   40:45 22.7  0:51   27   22:12  7:10 1:16:14 
   13  103 Christopher Hagen       Little Falls       MN  37   53 13:08  1:38  1:26   17   41:05 22.5  1:28    5   19:24  6:16 1:16:29 
   14  269 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56   58 13:29  1:40  1:28    4   39:17 23.6  0:47   18   21:37  6:59 1:16:36 
   15  202 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  31   36 12:31  1:33  1:15   10   40:36 22.8  1:09   19   21:37  6:59 1:17:06 
   16  234 Parker Roehl            Bible College      MN  15    5 10:16  1:17  1:11   42   43:58 21.1  0:53   20   21:40  7:00 1:17:56 
   17  102 Bryce Gytri             Shakopee           MN  36   12 11:27  1:25  1:34   34   43:07 21.5  1:05   12   20:51  6:44 1:18:03 
   18  147 David Knack             Prior Lake         MN  50   17 11:37  1:27  1:43   16   41:02 22.6  1:02   46   23:26  7:34 1:18:48 
   19  122 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  26   35 12:28  1:33  1:56   23   42:04 22.0  1:25   14   21:11  6:50 1:19:02 
   20   71 David Dow               Stillwater         MN  58   21 12:01  1:29  2:22   11   40:36 22.8  1:24   37   22:55  7:24 1:19:16 
   21   82 Jp Fahey                Norwood            MN  51   47 12:53  1:36  1:17   22   42:01 22.0  1:08   28   22:12  7:10 1:19:30 
   22   77 Dennis Ellingson        Courtland          MN  61    4 10:15  1:16  1:36   19   41:31 22.3  1:07   70   25:08  8:07 1:19:34 
   23  142 Joe Keller              Osseo              MN  49   25 12:11  1:31  1:01   26   42:07 22.0  0:53   49   23:36  7:37 1:19:47 
   24   98 Ryan Granroth           Sartell            MN  36   59 13:30  1:41  1:46    9   40:25 22.9  1:13   44   23:21  7:32 1:20:13 
   25  311 Christopher Johnson     Osseo              MN  30   14 11:34  1:26  1:03   31   42:45 21.7  0:54   61   24:18  7:51 1:20:32 
   26   41 Jp Cartier              Saint Cloud        MN  23   74 14:08  1:45  1:57   30   42:40 21.7  1:30    9   20:19  6:34 1:20:32 
   27  258 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  44   44 12:45  1:35  1:13   24   42:05 22.0  1:03   47   23:30  7:35 1:20:34 
   28   65 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39   42 12:41  1:34  1:46   37   43:34 21.3  1:28   15   21:12  6:51 1:20:38 
   29  262 Kyle Sobota             Shakopee           MN  31   13 11:31  1:26  1:51   35   43:21 21.4  1:26   34   22:49  7:22 1:20:56 
   30   31 David Buhl              Sartell            MN  39   70 13:54  1:43  2:07   14   40:46 22.7  1:23   40   23:03  7:27 1:21:12 
   31   12 Ryan Barnes             Brooklyn Center    MN  34   54 13:10  1:38  1:10   28   42:20 21.9  1:35   39   23:03  7:26 1:21:16 
   32   34 Chris Campbell          Sartell            MN  33    7 11:02  1:22  1:25   32   42:51 21.6  0:57   72   25:11  8:08 1:21:25 
   33    1 Mike Abel               Saint Cloud        MN  45   69 13:53  1:43  1:34   12   40:42 22.7  1:15   57   24:03  7:46 1:21:25 
   34  250 Kole Seiler             Fargo              ND  23   39 12:34  1:34  1:52   58   45:40 20.3  1:12   10   20:25  6:35 1:21:41 
   35  153 Matthew Larson          Eden Prairie       MN  22   30 12:17  1:31  1:59   65   46:22 20.0  1:04    8   20:16  6:32 1:21:56 
   36   86 Nicholas Folger         Osseo              MN  37   73 14:07  1:45  1:17   39   43:42 21.2  1:00   24   22:01  7:07 1:22:05 
   37  308 Mitch Williams                                 34   46 12:46  1:35  1:11   18   41:19 22.4  0:56   83   26:00  8:24 1:22:11 
   38  243 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  34   64 13:40  1:42  1:21   29   42:22 21.9  1:25   45   23:26  7:34 1:22:12 
   39  121 Michael Houghton        Sartell            MN  42   66 13:46  1:42  1:42   41   43:51 21.1  1:27   21   21:49  7:03 1:22:34 
   40  191 Marty Moran             Saint Cloud        MN  46    1  9:14  1:09  1:44   36   43:30 21.3  1:19   97   27:02  8:43 1:22:46 
   41  192 Joshua Mork             New Brighton       MN  30    2  9:50  1:13  2:20   66   46:27 19.9  1:10   42   23:07  7:28 1:22:52 
   42   99 Dan Greer               Osseo              MN  27   60 13:32  1:41  1:39   20   41:35 22.3  1:12   67   24:57  8:03 1:22:53 
   43  194 Andrew Morrow           Excelsior          MN  45   40 12:38  1:34  1:52   38   43:40 21.2  1:14   54   23:55  7:43 1:23:16 
   44   52 Mike Comstock           Hugo               MN  45   50 12:58  1:36  1:13   57   45:40 20.3  1:08   55   23:59  7:45 1:24:56 
   45  114 Brian Henkel            Apple Valley       MN  51   18 11:42  1:27  1:53   56   45:18 20.4  1:16   74   25:16  8:09 1:25:23 
   46  228 Kevin Register          Fargo              ND  51   26 12:13  1:31  1:28   49   44:41 20.7  1:03   82   26:00  8:24 1:25:24 
   47   10 Mike Baranowski         Golden Valley      MN  34   23 12:06  1:30  1:32   48   44:38 20.7  1:01   86   26:12  8:27 1:25:28 
   48  220 Steve Placeway          Apple Valley       MN  54   87 14:59  1:52  1:32   40   43:50 21.1  1:06   59   24:06  7:47 1:25:31 
   49  134 Richard Johnson         Nevis              MN  43   62 13:34  1:41  1:54   62   46:03 20.1  1:21   32   22:45  7:21 1:25:34 
   50  236 Mark Rosen              Monticello         MN  49  106 15:58  1:59  1:18   21   41:57 22.1  1:05   76   25:19  8:10 1:25:35 
   51   25 Jaye Blanshan           Eden Prairie       MN  51   67 13:48  1:43  1:51   43   44:03 21.0  1:38   66   24:45  7:59 1:26:03 
   52   32 Stephen Bullard         Saint Louis Park   MN  55   27 12:17  1:31  1:35   44   44:10 21.0  0:58  110   27:50  8:59 1:26:47 
   53   69 Joel Dickey             Saint Paul         MN  35   43 12:44  1:35  1:57   72   47:02 19.7  1:12   53   23:54  7:43 1:26:48 
   54  278 Jason Titus             Brooklyn Center    MN  42   63 13:36  1:41  1:04   46   44:35 20.8  1:11   90   26:32  8:34 1:26:56 
   55   72 Josh Duda               Pillager           MN  36   19 11:49  1:28  1:15   60   45:48 20.2  1:08  101   27:15  8:48 1:27:13 
   56  152 Todd Lachinski          Foley              MN  35   65 13:41  1:42  1:33   69   46:48 19.8  1:15   60   24:07  7:47 1:27:23 
   57  270 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  24   16 11:35  1:26  1:21   91   48:30 19.1  1:56   56   24:03  7:46 1:27:24 
   58  150 Randy Kramer            Buffalo            MN  47   86 14:55  1:51  1:23   54   45:06 20.5  1:26   65   24:36  7:57 1:27:24 
   59   57 Steve Crooks            Richmond           MN  29  109 16:07  2:00  2:18   63   46:03 20.1  0:56   35   22:52  7:23 1:28:13 
   60   56 Patrick Crooks          Richmond           MN  24   83 14:44  1:50  2:31   74   47:11 19.6  1:03   36   22:53  7:23 1:28:20 
   61  273 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  35   31 12:19  1:32  1:29  102   49:47 18.6  1:25   50   23:36  7:37 1:28:35 
   62  204 Chris Nichols           Maple Grove        MN  34   61 13:34  1:41  1:52   70   46:56 19.7  1:20   68   25:03  8:05 1:28:43 
   63  251 Michael Shanahan        Watertown          MN  51   77 14:30  1:48  1:26   53   45:06 20.5  1:03   96   27:01  8:43 1:29:04 
   64  125 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  31   85 14:51  1:51  2:09   76   47:15 19.6  2:10   43   23:11  7:29 1:29:35 
   65   93 Rick Gothier            South Haven        MN  49  121 17:03  2:07  1:39   51   44:52 20.6  1:12   71   25:10  8:07 1:29:54 
   66  264 Jeff Steil              Sartell            MN  38   29 12:17  1:31  2:22  104   49:52 18.6  1:07   62   24:19  7:51 1:29:55 
   67  159 Jon Lenz                Saint Paul         MN  25  107 16:01  1:59  2:20   83   47:54 19.3  1:16   30   22:25  7:14 1:29:55 
   68  178 Gunther Maurus          Sartell            MN  52   34 12:28  1:33  2:47   47   44:35 20.8  1:47  119   28:42  9:16 1:30:16 
   69  182 Shane McFadden          Saint Louis Park   MN  42   55 13:14  1:39  4:37   90   48:24 19.1  2:18   25   22:03  7:07 1:30:35 
   70    7 Chris Almen-Sjogren     Saint Cloud        MN  23    9 11:22  1:25  2:23   80   47:36 19.4                          1:30:41 
   71   50 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  44   96 15:30  1:55  1:40   50   44:43 20.7  1:05  111   27:55  9:01 1:30:51 
   72   19 Andrew Beilke           Elk River          MN  27   95 15:27  1:55  3:20   94   48:58 18.9  1:12   22   22:00  7:06 1:30:54 
   73  284 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55   80 14:38  1:49  3:16   45   44:18 20.9  1:28  106   27:28  8:52 1:31:07 
   74  272 Koji Suga               West Saint Paul    MN  13   28 12:17  1:31  0:52  111   51:21 18.0  1:08   79   25:36  8:16 1:31:12 
   75   61 Jeffrey Daly            Lakeville          MN  53   97 15:31  1:55  1:59   61   45:58 20.1  1:22   94   26:35  8:35 1:31:23 
   76  207 Peter Nord              Sartell            MN  57   99 15:32  1:56  1:51   52   44:54 20.6  0:58  112   28:11  9:06 1:31:25 
   77  123 Tracy Huizel            Minneapolis        MN  45   57 13:27  1:40  2:37   78   47:20 19.6  1:42   91   26:33  8:34 1:31:37 
   78  148 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  15   90 15:13  1:53  2:47   77   47:17 19.6  1:18   73   25:15  8:09 1:31:49 
   79  169 John Mahowald           Saint Cloud        MN  62   72 14:07  1:45  2:37   81   47:43 19.4  1:18   85   26:11  8:27 1:31:54 
   80   83 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  55   56 13:17  1:39  1:42   84   48:01 19.3  2:38   88   26:23  8:31 1:32:00 
   81  238 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  36  113 16:18  2:01  1:40   67   46:41 19.8  1:01   92   26:33  8:34 1:32:12 
   82  286 Shawn Williams          Saint Michael      MN  34   81 14:39  1:49  2:03  101   49:43 18.6  0:45   69   25:06  8:06 1:32:14 
   83  229 Ben Reiners             Albertville        MN  36   82 14:40  1:49  1:56   99   49:31 18.7  1:50   63   24:26  7:53 1:32:21 
   84  274 Greg Swenson            Rogers             MN  44   20 11:57  1:29  2:37   71   46:57 19.7  1:20  125   30:02  9:42 1:32:49 
   85  285 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  24  129 17:57  2:13  3:36   82   47:44 19.4  1:08   31   22:37  7:18 1:33:00 
   86   15 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  44  110 16:11  2:00  1:57   64   46:19 20.0  1:39  105   27:25  8:51 1:33:29 
   87  131 Alexander Johannes      Clearwater         MN  18    8 11:04  1:22  3:34  130   55:46 16.6  0:59   29   22:16  7:11 1:33:38 
   88  246 Greg Schutte            Minneapolis        MN  31   51 12:59  1:37  2:31  103   49:48 18.6  1:29   99   27:03  8:44 1:33:47 
   89  136 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  60  114 16:26  2:02  2:28   55   45:10 20.5  2:33  102   27:15  8:48 1:33:50 
   90  245 Greg Schumacher         Saint Cloud        MN  44  134 18:54  2:20  2:20   68   46:42 19.8  1:31   64   24:32  7:55 1:33:57 
   91   40 Steve Carlson           Osseo              MN  50  112 16:17  2:01  1:51   85   48:07 19.2  1:34   87   26:17  8:29 1:34:04 
   92   53 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  25   22 12:03  1:30  2:49  126   54:03 17.1  1:20   52   23:52  7:42 1:34:06 
   93  179 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  52  101 15:47  1:57  2:52   95   49:00 18.9  1:19   75   25:18  8:10 1:34:13 
   94  225 Jason Primus            Sartell            MN  33   98 15:31  1:55  2:20   89   48:22 19.1  1:37   95   26:48  8:39 1:34:36 
   95   94 John Gournaris          Lakeville          MN  39   68 13:49  1:43  2:40   92   48:50 19.0  1:50  109   27:48  8:59 1:34:56 
   96  111 Michael Heaney          Maple Grove        MN  45  104 15:56  1:58  3:06   79   47:35 19.5  2:18   84   26:09  8:27 1:35:02 
   97   22 Tony Benecke            Big Lake           MN  50   52 13:00  1:37  2:41  114   52:31 17.6  1:25   80   25:44  8:18 1:35:19 
   98  309 Timm Vedder             Sartell            MN  38   92 15:21  1:54  2:29  115   52:36 17.6  2:01   41   23:05  7:27 1:35:30 
   99   66 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  22   88 15:08  1:53  2:49   96   49:01 18.9  1:25  100   27:14  8:47 1:35:35 
  100  198 Brent Neeser            Ham Lake           MN  43   84 14:47  1:50  4:23  105   49:58 18.5  0:57   81   25:57  8:22 1:36:00 
  101  139 Ausitn Keller           Plymouth           MN  18   91 15:16  1:54  2:43  122   53:37 17.3  0:52   48   23:35  7:37 1:36:01 
  102   75 Andy Dybvig             Plymouth           MN  37  126 17:29  2:10  2:30  110   51:18 18.0  1:18   58   24:04  7:46 1:36:37 
  103  181 Tom McConville          Maple Grove        MN  60  128 17:52  2:13  2:49   59   45:40 20.3  1:19  122   29:00  9:22 1:36:37 
  104   91 William Gaetz           Edina              MN  30  130 18:23  2:17  3:06   88   48:19 19.2  1:20   77   25:31  8:14 1:36:38 
  105   87 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  25   49 12:56  1:36  2:07  113   51:47 17.9  1:30  115   28:22  9:09 1:36:40 
  106  283 Travis Wells            Zimmerman          MN  37  111 16:17  2:01  1:44   97   49:04 18.9  1:06  120   28:42  9:16 1:36:52 
  107  241 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  24   79 14:36  1:49  2:11  132   56:45 16.3  1:52   23   22:01  7:06 1:37:24 
  108    5 Christopher Allen       Bloomington        MN  33   93 15:22  1:54  2:23  106   50:17 18.4  1:28  117   28:34  9:13 1:38:01 
  109   17 Bruce Bechtold          Saint Joseph       MN  50  127 17:41  2:12  2:52   73   47:03 19.7  1:50  121   28:51  9:19 1:38:15 
  110   78 Troy Emter              Zimmerman          MN  44  108 16:06  2:00  2:49   98   49:24 18.7  1:46  113   28:14  9:07 1:38:17 
  111  183 Dan McIntyre            Coon Rapids        MN  45   76 14:27  1:48  2:05   75   47:13 19.6  1:46  135   33:11 10:42 1:38:40 
  112  189 Jeremy Miller           Princeton          MN  36  117 16:45  2:05  2:35   93   48:53 18.9  2:05  123   29:12  9:25 1:39:27 
  113   88 Chad Franz              Eden Prairie       MN  37   33 12:27  1:33  2:44  107   50:30 18.3  1:08  134   32:57 10:38 1:39:44 
  114  127 Richard Jahnke          Edina              MN  56   78 14:35  1:49  3:29   86   48:15 19.2  1:15  132   32:21 10:27 1:39:53 
  115  209 Michael Oconnor         Osseo              MN  50  133 18:51  2:20  2:11  108   50:53 18.2  1:55   89   26:25  8:32 1:40:13 
  116  277 Gary Tintes             Litchfield         MN  58  115 16:35  2:03  3:05  112   51:30 18.0  1:03  114   28:20  9:09 1:40:30 
  117   18 Wade Beck               Maple Grove        MN  40  100 15:40  1:57  4:00  134   57:16 16.2  1:13   33   22:47  7:21 1:40:53 
  118  244 Matt Schomaker          Champlin           MN  36  119 16:57  2:06  2:42  116   52:38 17.6  1:15  108   27:41  8:56 1:41:10 
  119   55 Dave Cowles             Zimmerman          MN  46  137 19:58  2:28  2:20  123   53:53 17.2  1:28   51   23:43  7:39 1:41:20 
  120  144 Thomas King                                    34  139 20:17  2:31  3:36   87   48:18 19.2  2:23  104   27:24  8:51 1:41:56 
  121  226 Tony Ramunno            Big Lake           MN  51  136 19:24  2:24  2:51  109   51:04 18.1  1:19  103   27:23  8:50 1:41:59 
  122  175 Robert Marshall         Maple Grove        MN  30  102 15:51  1:58  2:40  131   56:23 16.4  1:34   78   25:36  8:16 1:42:02 
  123   43 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  35   89 15:13  1:53  2:34  118   52:54 17.5  1:47  124   29:46  9:36 1:42:12 
  124  257 Filip Sivertsson        Maple Grove        MN  15  103 15:53  1:58  3:20  139   58:35 15.8  1:35   38   23:00  7:26 1:42:22 
  125   92 Shane Geving            Minneapolis        MN  20  120 16:58  2:06  2:59  127   54:14 17.1  1:01  107   27:37  8:55 1:42:47 
  126   39 Rich Carlson            Zimmerman          MN  38  131 18:34  2:18  3:25  121   53:19 17.4  1:08   93   26:35  8:35 1:43:00 
  127   89 Troy Freihammer         Sartell            MN  42  105 15:57  1:59  1:24  100   49:31 18.7  1:20  137   35:08 11:20 1:43:19 
  128  222 Chris Powers            Coon Rapids        MN  44   75 14:14  1:46  3:34  124   53:57 17.2  1:01  129   31:36 10:12 1:44:20 
  129   46 Scott Christensen       Ramsey             MN  57  116 16:42  2:04  2:40  117   52:53 17.5  2:05  127   30:43  9:55 1:45:01 
  130  186 Zachary Meyers          Blaine             MN  30  124 17:09  2:08  3:23  119   53:03 17.5  1:08  130   31:40 10:13 1:46:21 
  131  167 Peter Mades             Holdingford        MN  28  122 17:04  2:07  2:54  133   57:06 16.2  1:03  116   28:31  9:12 1:46:36 
  132    4 Charles Alexander       Robbinsdale        MN  34  132 18:40  2:19  3:22  135   57:25 16.1  0:57   98   27:02  8:44 1:47:25 
  133  212 Andrew Pearson          Saint Cloud        MN  42   94 15:25  1:55  4:06  120   53:03 17.5  2:36  133   32:29 10:29 1:47:37 
  134  267 Richard Stevens         Mound              MN  58   48 12:55  1:36  3:36  128   54:32 17.0  3:05  139   37:14 12:01 1:51:20 
  135  237 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  49  125 17:19  2:09  4:58  129   55:01 16.8  2:46  131   31:50 10:16 1:51:52 
  136  162 Jacob Long              Minneapolis        MN  23  118 16:51  2:05  2:49  136   57:26 16.1  1:06  138   35:25 11:26 1:53:35 
  137  259 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53  142 24:26  3:01  3:18  141   59:29 15.6  2:22  118   28:38  9:15 1:58:12 
  138   47 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  34  143 24:43  3:04  4:30  137   57:48 16.0  1:14  126   30:33  9:52 1:58:46 
  139   27 Harshad Borgaonkar      Blaine             MN  45  135 19:10  2:23  2:44  138   58:08 15.9  3:11  140   37:26 12:05 2:00:38 
  140  180 Dominic McConnell       Milaca             MN  42  140 21:37  2:41  4:34  140   58:41 15.8  2:27  141   40:01 12:55 2:07:19 
  141   29 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  50  138 20:04  2:29  3:56  144 1:11:19 13.0  2:02  128   31:17 10:06 2:08:37 
  142  260 Clayton Smith           Loretto            MN  32  141 24:03  2:59 11:19  143 1:05:01 14.2  2:04  136   33:24 10:47 2:15:49 
  143  156 Kurt Ledell             Saint Peter        MN  33  144 31:10  3:51  5:21  142 1:03:56 14.5  2:00  142   41:16 13:19 2:23:41 
  144   48 Evan Coil               Sturgeon Lake      MN  28  123 17:06  2:07  4:30  125   54:01 17.1  2:05                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  117 Jamie Heying            Buffalo            MN  43    5 11:06  1:23  1:20    1   41:30 22.3  0:45    8   22:41  7:19 1:17:21 
    2   63 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19    4 10:41  1:20  1:01    9   45:14 20.5  0:54    2   21:03  6:48 1:18:51 
    3  195 Jody Mullet             Chaska             MN  26   25 13:30  1:40  1:44    2   41:45 22.2  1:12    4   21:56  7:05 1:20:03 
    4   85 Sarah Foley             Cologne            MN  42   15 12:27  1:33  1:39    5   43:55 21.1  0:59    6   22:29  7:15 1:21:25 
    5  141 Gabby Keller            Osseo              MN  21    3 10:27  1:18  1:01   10   45:19 20.4  0:47   16   25:03  8:05 1:22:35 
    6   64 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16   16 12:36  1:34  1:03   22   48:15 19.2  1:02    1   20:40  6:40 1:23:35 
    7  116 Deb Hess                Saint Paul         MN  36   27 13:45  1:42  1:41    7   44:57 20.6  1:07    9   22:52  7:23 1:24:21 
    8  140 Dawn Keller             Osseo              MN  48   19 12:59  1:37  1:17    4   42:55 21.6  1:06   25   26:12  8:28 1:24:27 
    9    2 Mata Agre               Hamel              MN  19   17 12:43  1:35  1:37   16   47:31 19.5  1:06    7   22:40  7:19 1:25:34 
   10  288 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  47   22 13:17  1:39  1:24    6   44:46 20.7  1:07   20   25:28  8:13 1:26:00 
   11   73 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  32   10 12:10  1:31  1:53    3   42:41 21.7  1:27   52   28:58  9:21 1:27:08 
   12  158 Erin Lemke              Sartell            MN  43   35 14:24  1:47  2:12   13   46:10 20.1  1:07   11   23:34  7:36 1:27:24 
   13   60 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  24   30 13:52  1:43  2:07   12   46:01 20.1  0:59   14   24:54  8:02 1:27:52 
   14  235 Megan Rose              Sartell            MN  29   56 16:04  1:59  2:06   15   47:12 19.6  1:16    3   21:47  7:02 1:28:22 
   15  239 Quin Ryan               Minneapolis        MN  24   51 15:37  1:56  1:55   19   47:43 19.4  1:30    5   22:28  7:15 1:29:11 
   16   76 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  36   24 13:25  1:40  1:26   21   48:10 19.2  1:12   18   25:13  8:09 1:29:24 
   17  242 Beth Schiemann          Saint Joseph       MN  26    7 11:51  1:28  1:20   27   49:33 18.7  0:58   27   26:33  8:34 1:30:12 
   18  130 Judy Januschka-Murray   Sartell            MN  53   36 14:24  1:47  2:37    8   45:13 20.5  1:26   28   26:35  8:35 1:30:14 
   19  161 Tracy Lind              Fargo              ND  36    8 12:00  1:29  1:27   20   48:05 19.3  1:31   41   27:48  8:59 1:30:49 
   20  275 Kristina Swenson        Rogers             MN  16    2 10:25  1:18  1:56   34   50:30 18.3  0:59   39   27:24  8:51 1:31:12 
   21  106 Jan Handlos             Baxter             MN  59   32 14:05  1:45  2:17   11   45:28 20.4  1:07   54   29:01  9:22 1:31:56 
   22  172 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  34    9 12:10  1:31  1:54   26   49:20 18.8  1:35   36   27:10  8:46 1:32:07 
   23  205 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  35   26 13:34  1:41  1:31   39   51:18 18.0  1:01   15   25:01  8:04 1:32:22 
   24   95 Jes Grabinski           Sauk Rapids        MN  37   29 13:51  1:43  2:13   23   48:34 19.1  1:48   30   26:48  8:39 1:33:13 
   25    6 Emily Allen             Bloomington        MN  28   55 16:03  1:59  1:55   31   50:05 18.5  1:20   12   23:58  7:44 1:33:20 
   26  249 Sara Scott              Foley              MN  39   41 14:52  1:51  1:59   18   47:36 19.4  1:19   44   27:59  9:02 1:33:43 
   27  129 Mary Januschka          Cambridge          MN  52   57 16:16  2:01  2:49   14   46:44 19.8  1:59   24   26:11  8:27 1:33:57 
   28   80 Stephanie Etterman      Brainerd           MN  47   44 15:06  1:52  1:54   24   48:42 19.0  1:32   31   26:57  8:42 1:34:10 
   29  146 Nicole Kjesbo           Ashby              MN  37   48 15:26  1:55  1:55   25   49:20 18.8  1:19   26   26:30  8:33 1:34:28 
   30   44 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  34   39 14:32  1:48  2:24   37   50:48 18.2  1:14   21   25:35  8:16 1:34:31 
   31  232 Vanessa Richter         Albany             MN  21    6 11:43  1:27  1:47   46   52:31 17.6  0:59   40   27:40  8:56 1:34:38 
   32  213 Molly Peichel           Rice               MN  19    1 10:10  1:16  1:39   36   50:44 18.2  1:09   64   31:01 10:01 1:34:41 
   33  110 Larae Heaney            Maple Grove        MN  45   64 17:05  2:07  1:56   17   47:34 19.5  1:46   29   26:42  8:37 1:35:01 
   34  109 Carla Hausladen         Hamel              MN  52   33 14:11  1:45  2:02   38   50:58 18.2  1:53   33   26:58  8:42 1:35:59 
   35  108 Emily Hanson            Ham Lake           MN  35   42 14:54  1:51  2:16   30   49:40 18.6  1:31   50   28:41  9:16 1:37:00 
   36  307 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42   34 14:20  1:47  2:25   33   50:12 18.4  1:07   53   29:01  9:22 1:37:03 
   37  211 Kari Osmondson          Saint Cloud        MN  32   52 15:40  1:57  1:22   32   50:07 18.5  1:34   51   28:52  9:19 1:37:33 
   38  208 Holly Oconnor           Osseo              MN  40   31 14:00  1:44  3:31   53   53:50 17.2  1:50   13   24:42  7:59 1:37:52 
   39  233 Jennifer Ridgeway       Monticello         MN  41   66 17:16  2:08  2:58   35   50:42 18.3  1:54   17   25:10  8:07 1:37:57 
   40   14 Karen Barton            Minneapolis        MN  47   60 16:41  2:04  2:11   28   49:34 18.7  1:40   42   27:54  9:00 1:37:58 
   41   74 Kimberly Dustin         New Brighton       MN  29   47 15:20  1:54  2:24   56   54:19 17.0  1:12   19   25:23  8:12 1:38:37 
   42  230 Hillary Reitan          Saint Paul         MN  26   20 13:07  1:38  2:27   52   53:46 17.2  0:59   48   28:35  9:14 1:38:53 
   43  276 Gale Tinglov            Saint Cloud        MN  56   18 12:57  1:36  2:26   40   51:43 17.9  1:32   63   30:40  9:54 1:39:15 
   44  168 Alexis Mahowald         Saint Cloud        MN  25   46 15:17  1:54  1:49   57   54:28 17.0  1:09   35   27:01  8:43 1:39:41 
   45   68 Kathy Dezurik           Maple Grove        MN  38   67 17:22  2:09  2:23   41   51:53 17.8  1:51   34   27:00  8:43 1:40:28 
   46  252 Melanie Sharpe          Excelsior          MN  45   65 17:11  2:08  2:09   44   52:21 17.7  1:38   37   27:11  8:46 1:40:29 
   47  165 Becky Lutgen            Saint Cloud        MN  44   77 19:14  2:23  2:02   29   49:34 18.7  1:26   47   28:33  9:13 1:40:48 
   48  263 Brooke Steckelberg      Saint Cloud        MN  31   45 15:13  1:53  2:40   45   52:27 17.7  1:29   55   29:08  9:24 1:40:56 
   49   54 Kimberly Coudron        Monticello         MN  30   62 16:49  2:05  2:34   55   54:09 17.1  1:30   23   26:00  8:24 1:41:00 
   50  279 Penny Verdeck           Glencoe            MN  38   50 15:29  1:55  1:58   42   52:08 17.8  1:35   62   30:32  9:51 1:41:41 
   51  214 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  28   21 13:08  1:38  2:41   43   52:13 17.7  2:36   66   31:30 10:10 1:42:05 
   52  137 Janelle Katzner         Big Lake           MN  34   49 15:29  1:55  2:19   48   52:48 17.5  1:42   61   30:19  9:47 1:42:34 
   53  124 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  54   63 16:52  2:05  1:58   66   55:34 16.7  1:42   32   26:58  8:42 1:43:02 
   54  155 Anita Leach             Worthington        MN  48   61 16:46  2:05  2:47   49   52:52 17.5  2:01   49   28:39  9:15 1:43:03 
   55   97 Lynn Graif              Elk River          MN  50   71 17:55  2:13  2:09   63   55:03 16.8  1:33   38   27:22  8:50 1:43:59 
   56  132 Megan Johnson           Dayton             MN  28   81 21:58  2:43  3:08   60   54:39 16.9  1:07   10   23:32  7:36 1:44:23 
   57   42 Denise Casey            Buffalo            MN  53   74 18:42  2:19  2:03   73   57:51 16.0  0:49   22   25:42  8:18 1:45:05 
   58  126 Gabrielle Iwaszko       White Bear Lake    MN  25   14 12:20  1:32  2:27   75 1:00:23 15.3  1:09   56   29:21  9:28 1:45:37 
   59  143 Heather King            Saint Paul         MN  31   73 17:59  2:14  2:10   58   54:31 17.0  1:43   57   29:29  9:31 1:45:49 
   60  206 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  33   43 14:55  1:51  2:26   71   57:38 16.1  1:04   58   29:48  9:37 1:45:49 
   61  184 Jill McKenzie           Saint Cloud        MN  44   72 17:59  2:14  2:22   64   55:03 16.8  2:47   45   28:01  9:03 1:46:10 
   62  240 Michel Sanders          Saint Paul         MN  59   58 16:28  2:03  3:13   47   52:35 17.6  1:42   68   32:16 10:25 1:46:13 
   63  145 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  54   38 14:27  1:47  2:50   61   54:47 16.9  1:48   70   32:25 10:28 1:46:15 
   64  231 Beth Richey             Elk River          MN  27   53 15:45  1:57  4:03   54   53:54 17.2  2:33   65   31:04 10:02 1:47:17 
   65   90 Annah Frost             Saint Cloud        MN  36   54 16:02  1:59  3:07   69   57:27 16.1  0:50   60   30:03  9:42 1:47:27 
   66   45 Jennifer Chirhart       Saint Cloud        MN  32   23 13:22  1:40  3:28   68   56:46 16.3  1:07   71   32:47 10:35 1:47:28 
   67  255 Sue Sifferle            Buffalo            MN  47   79 20:15  2:31  2:51   65   55:18 16.7  1:39   43   27:58  9:02 1:48:00 
   68  115 Kayla Herdering         Freeport           MN  16   12 12:16  1:31  1:42   76 1:00:26 15.3  0:51   73   33:27 10:48 1:48:41 
   69  280 Raeley Walz             Sauk Rapids        MN  14   13 12:17  1:31  2:58   79 1:03:58 14.5  1:16   46   28:16  9:08 1:48:43 
   70   67 Kayla Deters            Saint Cloud        MN  24   40 14:33  1:48  3:02   67   55:57 16.5  1:32   76   34:05 11:00 1:49:07 
   71   38 Kathryn Carlson         Waite Park         MN  54   78 19:34  2:25  2:26   50   52:57 17.5  2:06   67   32:11 10:23 1:49:13 
   72   20 Julie Bell              Little Falls       MN  48   37 14:25  1:47  3:33   51   53:24 17.3  1:39   79   37:40 12:09 1:50:39 
   73  217 Jennifer Piepgras       Foreston           MN  40   28 13:48  1:43  2:55   77 1:01:28 15.1  2:33   59   30:01  9:41 1:50:42 
   74   16 Shelly Bauerly Kopel    Sauk Rapids        MN  45   68 17:29  2:10  2:30   59   54:34 17.0  1:29   78   36:16 11:42 1:52:15 
   75  174 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  54   69 17:39  2:11  2:16   72   57:43 16.0  1:12   75   33:54 10:57 1:52:43 
   76  247 Laura Schweitz          Minneapolis        MN  29   59 16:37  2:04  3:43   70   57:28 16.1  2:40   69   32:23 10:27 1:52:49 
   77   21 Rachel Bell             Ham Lake           MN  21   80 21:01  2:36  1:55   62   54:51 16.9  1:30   74   33:46 10:54 1:53:02 
   78  170 Tori Maish              Saint Cloud        MN  16   11 12:11  1:31  1:49   78 1:02:10 14.9  0:53   81   39:14 12:40 1:56:16 
   79   26 Katie Book              Edina              MN  28   70 17:51  2:13  2:01   74   59:47 15.5  1:45   80   38:31 12:26 1:59:54 
   80   49 Kathryn Coil            Sturgeon Lake      MN  21   75 18:49  2:20  3:22   81 1:05:03 14.2  1:37   72   32:57 10:38 2:01:45 
   81    9 Jessica Balogh          Fridley            MN  30   76 19:06  2:22  3:24   80 1:04:22 14.4  1:36   77   35:13 11:22 2:03:40 
   82  227 Shannon Reagan          Monticello         MN  36   82 22:04  2:44  3:55   82 1:31:54 10.1  1:19   82   46:34 15:02 2:45:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  19    3 11:35  1:26  1:34    1   42:17 21.9  1:05    1   18:50  6:05 1:15:18 
    2  234 Parker Roehl            Bible College      MN  15    1 10:16  1:17  1:11    2   43:58 21.1  0:53    2   21:40  7:00 1:17:56 
    3  272 Koji Suga               West Saint Paul    MN  13    4 12:17  1:31  0:52    4   51:21 18.0  1:08    7   25:36  8:16 1:31:12 
    4  148 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  15    5 15:13  1:53  2:47    3   47:17 19.6  1:18    6   25:15  8:09 1:31:49 
    5  131 Alexander Johannes      Clearwater         MN  18    2 11:04  1:22  3:34    6   55:46 16.6  0:59    3   22:16  7:11 1:33:38 
    6  139 Ausitn Keller           Plymouth           MN  18    6 15:16  1:54  2:43    5   53:37 17.3  0:52    5   23:35  7:37 1:36:01 
    7  257 Filip Sivertsson        Maple Grove        MN  15    7 15:53  1:58  3:20    7   58:35 15.8  1:35    4   23:00  7:26 1:42:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   63 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19    3 10:41  1:20  1:01    1   45:14 20.5  0:54    2   21:03  6:48 1:18:51 
    2   64 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16    7 12:36  1:34  1:03    3   48:15 19.2  1:02    1   20:40  6:40 1:23:35 
    3    2 Mata Agre               Hamel              MN  19    8 12:43  1:35  1:37    2   47:31 19.5  1:06    3   22:40  7:19 1:25:34 
    4  275 Kristina Swenson        Rogers             MN  16    2 10:25  1:18  1:56    4   50:30 18.3  0:59    4   27:24  8:51 1:31:12 
    5  213 Molly Peichel           Rice               MN  19    1 10:10  1:16  1:39    5   50:44 18.2  1:09    6   31:01 10:01 1:34:41 
    6  115 Kayla Herdering         Freeport           MN  16    5 12:16  1:31  1:42    6 1:00:26 15.3  0:51    7   33:27 10:48 1:48:41 
    7  280 Raeley Walz             Sauk Rapids        MN  14    6 12:17  1:31  2:58    8 1:03:58 14.5  1:16    5   28:16  9:08 1:48:43 
    8  170 Tori Maish              Saint Cloud        MN  16    4 12:11  1:31  1:49    7 1:02:10 14.9  0:53    8   39:14 12:40 1:56:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  268 Brian Storhaug          Alexandria         MN  22    1 10:47  1:20  1:21    1   40:54 22.6  0:58    4   20:28  6:37 1:14:26 
    2   41 Jp Cartier              Saint Cloud        MN  23    6 14:08  1:45  1:57    2   42:40 21.7  1:30    2   20:19  6:34 1:20:32 
    3  250 Kole Seiler             Fargo              ND  23    5 12:34  1:34  1:52    3   45:40 20.3  1:12    3   20:25  6:35 1:21:41 
    4  153 Matthew Larson          Eden Prairie       MN  22    4 12:17  1:31  1:59    4   46:22 20.0  1:04    1   20:16  6:32 1:21:56 
    5  270 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  24    3 11:35  1:26  1:21    8   48:30 19.1  1:56    8   24:03  7:46 1:27:24 
    6   56 Patrick Crooks          Richmond           MN  24    8 14:44  1:50  2:31    5   47:11 19.6  1:03    7   22:53  7:23 1:28:20 
    7    7 Chris Almen-Sjogren     Saint Cloud        MN  23    2 11:22  1:25  2:23    6   47:36 19.4                          1:30:41 
    8  285 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  24   12 17:57  2:13  3:36    7   47:44 19.4  1:08    6   22:37  7:18 1:33:00 
    9   66 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  22    9 15:08  1:53  2:49    9   49:01 18.9  1:25    9   27:14  8:47 1:35:35 
   10  241 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  24    7 14:36  1:49  2:11   11   56:45 16.3  1:52    5   22:01  7:06 1:37:24 
   11   92 Shane Geving            Minneapolis        MN  20   11 16:58  2:06  2:59   10   54:14 17.1  1:01   10   27:37  8:55 1:42:47 
   12  162 Jacob Long              Minneapolis        MN  23   10 16:51  2:05  2:49   12   57:26 16.1  1:06   11   35:25 11:26 1:53:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  141 Gabby Keller            Osseo              MN  21    1 10:27  1:18  1:01    1   45:19 20.4  0:47    3   25:03  8:05 1:22:35 
    2   60 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  24    3 13:52  1:43  2:07    2   46:01 20.1  0:59    2   24:54  8:02 1:27:52 
    3  239 Quin Ryan               Minneapolis        MN  24    5 15:37  1:56  1:55    3   47:43 19.4  1:30    1   22:28  7:15 1:29:11 
    4  232 Vanessa Richter         Albany             MN  21    2 11:43  1:27  1:47    4   52:31 17.6  0:59    4   27:40  8:56 1:34:38 
    5   67 Kayla Deters            Saint Cloud        MN  24    4 14:33  1:48  3:02    6   55:57 16.5  1:32    7   34:05 11:00 1:49:07 
    6   21 Rachel Bell             Ham Lake           MN  21    7 21:01  2:36  1:55    5   54:51 16.9  1:30    6   33:46 10:54 1:53:02 
    7   49 Kathryn Coil            Sturgeon Lake      MN  21    6 18:49  2:20  3:22    7 1:05:03 14.2  1:37    5   32:57 10:38 2:01:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   58 Wade Cruser                                    26    1 11:23  1:25  1:16    3   42:06 22.0  0:52    1   18:09  5:52 1:13:45 
    2  122 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  26    3 12:28  1:33  1:56    2   42:04 22.0  1:25    2   21:11  6:50 1:19:02 
    3   99 Dan Greer               Osseo              MN  27    5 13:32  1:41  1:39    1   41:35 22.3  1:12    7   24:57  8:03 1:22:53 
    4   57 Steve Crooks            Richmond           MN  29    8 16:07  2:00  2:18    4   46:03 20.1  0:56    5   22:52  7:23 1:28:13 
    5  159 Jon Lenz                Saint Paul         MN  25    7 16:01  1:59  2:20    5   47:54 19.3  1:16    4   22:25  7:14 1:29:55 
    6   19 Andrew Beilke           Elk River          MN  27    6 15:27  1:55  3:20    6   48:58 18.9  1:12    3   22:00  7:06 1:30:54 
    7   53 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  25    2 12:03  1:30  2:49    9   54:03 17.1  1:20    6   23:52  7:42 1:34:06 
    8   87 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  25    4 12:56  1:36  2:07    7   51:47 17.9  1:30    8   28:22  9:09 1:36:40 
    9  167 Peter Mades             Holdingford        MN  28    9 17:04  2:07  2:54   10   57:06 16.2  1:03    9   28:31  9:12 1:46:36 
   10   48 Evan Coil               Sturgeon Lake      MN  28   10 17:06  2:07  4:30    8   54:01 17.1  2:05                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  195 Jody Mullet             Chaska             MN  26    5 13:30  1:40  1:44    1   41:45 22.2  1:12    2   21:56  7:05 1:20:03 
    2  235 Megan Rose              Sartell            MN  29   10 16:04  1:59  2:06    2   47:12 19.6  1:16    1   21:47  7:02 1:28:22 
    3  242 Beth Schiemann          Saint Joseph       MN  26    1 11:51  1:28  1:20    3   49:33 18.7  0:58    6   26:33  8:34 1:30:12 
    4    6 Emily Allen             Bloomington        MN  28    9 16:03  1:59  1:55    4   50:05 18.5  1:20    4   23:58  7:44 1:33:20 
    5   74 Kimberly Dustin         New Brighton       MN  29    7 15:20  1:54  2:24    8   54:19 17.0  1:12    5   25:23  8:12 1:38:37 
    6  230 Hillary Reitan          Saint Paul         MN  26    3 13:07  1:38  2:27    6   53:46 17.2  0:59    8   28:35  9:14 1:38:53 
    7  168 Alexis Mahowald         Saint Cloud        MN  25    6 15:17  1:54  1:49    9   54:28 17.0  1:09    7   27:01  8:43 1:39:41 
    8  214 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  28    4 13:08  1:38  2:41    5   52:13 17.7  2:36   11   31:30 10:10 1:42:05 
    9  132 Megan Johnson           Dayton             MN  28   13 21:58  2:43  3:08   10   54:39 16.9  1:07    3   23:32  7:36 1:44:23 
   10  126 Gabrielle Iwaszko       White Bear Lake    MN  25    2 12:20  1:32  2:27   13 1:00:23 15.3  1:09    9   29:21  9:28 1:45:37 
   11  231 Beth Richey             Elk River          MN  27    8 15:45  1:57  4:03    7   53:54 17.2  2:33   10   31:04 10:02 1:47:17 
   12  247 Laura Schweitz          Minneapolis        MN  29   11 16:37  2:04  3:43   11   57:28 16.1  2:40   12   32:23 10:27 1:52:49 
   13   26 Katie Book              Edina              MN  28   12 17:51  2:13  2:01   12   59:47 15.5  1:45   13   38:31 12:26 1:59:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  289 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33    8 12:31  1:33  1:12    1   38:37 24.0  1:59    2   20:08  6:30 1:14:25 
    2   30 Caleb Buecksler         Columbia Heights   MN  30    6 12:24  1:32  1:37    8   42:54 21.6  1:06    1   17:19  5:36 1:15:17 
    3  202 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  31    7 12:31  1:33  1:15    2   40:36 22.8  1:09    3   21:37  6:59 1:17:06 
    4  311 Christopher Johnson     Osseo              MN  30    4 11:34  1:26  1:03    6   42:45 21.7  0:54    9   24:18  7:51 1:20:32 
    5  262 Kyle Sobota             Shakopee           MN  31    3 11:31  1:26  1:51    9   43:21 21.4  1:26    4   22:49  7:22 1:20:56 
    6   12 Ryan Barnes             Brooklyn Center    MN  34   11 13:10  1:38  1:10    4   42:20 21.9  1:35    5   23:03  7:26 1:21:16 
    7   34 Chris Campbell          Sartell            MN  33    2 11:02  1:22  1:25    7   42:51 21.6  0:57   12   25:11  8:08 1:21:25 
    8  308 Mitch Williams                                 34    9 12:46  1:35  1:11    3   41:19 22.4  0:56   15   26:00  8:24 1:22:11 
    9  243 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  34   13 13:40  1:42  1:21    5   42:22 21.9  1:25    8   23:26  7:34 1:22:12 
   10  192 Joshua Mork             New Brighton       MN  30    1  9:50  1:13  2:20   11   46:27 19.9  1:10    6   23:07  7:28 1:22:52 
   11   10 Mike Baranowski         Golden Valley      MN  34    5 12:06  1:30  1:32   10   44:38 20.7  1:01   16   26:12  8:27 1:25:28 
   12  204 Chris Nichols           Maple Grove        MN  34   12 13:34  1:41  1:52   12   46:56 19.7  1:20   10   25:03  8:05 1:28:43 
   13  125 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  31   15 14:51  1:51  2:09   13   47:15 19.6  2:10    7   23:11  7:29 1:29:35 
   14  286 Shawn Williams          Saint Michael      MN  34   14 14:39  1:49  2:03   17   49:43 18.6  0:45   11   25:06  8:06 1:32:14 
   15  246 Greg Schutte            Minneapolis        MN  31   10 12:59  1:37  2:31   18   49:48 18.6  1:29   19   27:03  8:44 1:33:47 
   16  225 Jason Primus            Sartell            MN  33   17 15:31  1:55  2:20   16   48:22 19.1  1:37   17   26:48  8:39 1:34:36 
   17   91 William Gaetz           Edina              MN  30   20 18:23  2:17  3:06   15   48:19 19.2  1:20   13   25:31  8:14 1:36:38 
   18    5 Christopher Allen       Bloomington        MN  33   16 15:22  1:54  2:23   19   50:17 18.4  1:28   21   28:34  9:13 1:38:01 
   19  144 Thomas King                                    34   22 20:17  2:31  3:36   14   48:18 19.2  2:23   20   27:24  8:51 1:41:56 
   20  175 Robert Marshall         Maple Grove        MN  30   18 15:51  1:58  2:40   21   56:23 16.4  1:34   14   25:36  8:16 1:42:02 
   21  186 Zachary Meyers          Blaine             MN  30   19 17:09  2:08  3:23   20   53:03 17.5  1:08   23   31:40 10:13 1:46:21 
   22    4 Charles Alexander       Robbinsdale        MN  34   21 18:40  2:19  3:22   22   57:25 16.1  0:57   18   27:02  8:44 1:47:25 
   23   47 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  34   24 24:43  3:04  4:30   23   57:48 16.0  1:14   22   30:33  9:52 1:58:46 
   24  260 Clayton Smith           Loretto            MN  32   23 24:03  2:59 11:19   25 1:05:01 14.2  2:04   24   33:24 10:47 2:15:49 
   25  156 Kurt Ledell             Saint Peter        MN  33   25 31:10  3:51  5:21   24 1:03:56 14.5  2:00   25   41:16 13:19 2:23:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   73 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  32    2 12:10  1:31  1:53    1   42:41 21.7  1:27    5   28:58  9:21 1:27:08 
    2  172 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  34    1 12:10  1:31  1:54    2   49:20 18.8  1:35    3   27:10  8:46 1:32:07 
    3   44 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  34    4 14:32  1:48  2:24    4   50:48 18.2  1:14    1   25:35  8:16 1:34:31 
    4  211 Kari Osmondson          Saint Cloud        MN  32    8 15:40  1:57  1:22    3   50:07 18.5  1:34    4   28:52  9:19 1:37:33 
    5  263 Brooke Steckelberg      Saint Cloud        MN  31    6 15:13  1:53  2:40    5   52:27 17.7  1:29    6   29:08  9:24 1:40:56 
    6   54 Kimberly Coudron        Monticello         MN  30    9 16:49  2:05  2:34    7   54:09 17.1  1:30    2   26:00  8:24 1:41:00 
    7  137 Janelle Katzner         Big Lake           MN  34    7 15:29  1:55  2:19    6   52:48 17.5  1:42    9   30:19  9:47 1:42:34 
    8  143 Heather King            Saint Paul         MN  31   10 17:59  2:14  2:10    8   54:31 17.0  1:43    7   29:29  9:31 1:45:49 
    9  206 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  33    5 14:55  1:51  2:26   10   57:38 16.1  1:04    8   29:48  9:37 1:45:49 
   10   45 Jennifer Chirhart       Saint Cloud        MN  32    3 13:22  1:40  3:28    9   56:46 16.3  1:07   10   32:47 10:35 1:47:28 
   11    9 Jessica Balogh          Fridley            MN  30   11 19:06  2:22  3:24   11 1:04:22 14.4  1:36   11   35:13 11:22 2:03:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  120 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35   10 12:46  1:35  1:28    1   39:38 23.4  0:49    1   18:09  5:52 1:12:48 
    2  254 Nicholas Shultz         Saint Michael      MN  37    7 12:39  1:34  1:45    2   40:11 23.0  0:56    3   20:05  6:29 1:15:35 
    3   23 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39    1 11:25  1:25  1:03    4   40:45 22.7  0:51    7   22:12  7:10 1:16:14 
    4  103 Christopher Hagen       Little Falls       MN  37   11 13:08  1:38  1:26    6   41:05 22.5  1:28    2   19:24  6:16 1:16:29 
    5  102 Bryce Gytri             Shakopee           MN  36    2 11:27  1:25  1:34    7   43:07 21.5  1:05    4   20:51  6:44 1:18:03 
    6   98 Ryan Granroth           Sartell            MN  36   12 13:30  1:41  1:46    3   40:25 22.9  1:13   10   23:21  7:32 1:20:13 
    7   65 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39    8 12:41  1:34  1:46    8   43:34 21.3  1:28    5   21:12  6:51 1:20:38 
    8   31 David Buhl              Sartell            MN  39   15 13:54  1:43  2:07    5   40:46 22.7  1:23    8   23:03  7:27 1:21:12 
    9   86 Nicholas Folger         Osseo              MN  37   16 14:07  1:45  1:17    9   43:42 21.2  1:00    6   22:01  7:07 1:22:05 
   10   69 Joel Dickey             Saint Paul         MN  35    9 12:44  1:35  1:57   13   47:02 19.7  1:12   12   23:54  7:43 1:26:48 
   11   72 Josh Duda               Pillager           MN  36    3 11:49  1:28  1:15   10   45:48 20.2  1:08   19   27:15  8:48 1:27:13 
   12  152 Todd Lachinski          Foley              MN  35   13 13:41  1:42  1:33   12   46:48 19.8  1:15   14   24:07  7:47 1:27:23 
   13  273 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  35    5 12:19  1:32  1:29   18   49:47 18.6  1:25   11   23:36  7:37 1:28:35 
   14  264 Jeff Steil              Sartell            MN  38    4 12:17  1:31  2:22   19   49:52 18.6  1:07   15   24:19  7:51 1:29:55 
   15  238 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  36   21 16:18  2:01  1:40   11   46:41 19.8  1:01   17   26:33  8:34 1:32:12 
   16  229 Ben Reiners             Albertville        MN  36   17 14:40  1:49  1:56   17   49:31 18.7  1:50   16   24:26  7:53 1:32:21 
   17   94 John Gournaris          Lakeville          MN  39   14 13:49  1:43  2:40   14   48:50 19.0  1:50   21   27:48  8:59 1:34:56 
   18  309 Timm Vedder             Sartell            MN  38   19 15:21  1:54  2:29   22   52:36 17.6  2:01    9   23:05  7:27 1:35:30 
   19   75 Andy Dybvig             Plymouth           MN  37   24 17:29  2:10  2:30   21   51:18 18.0  1:18   13   24:04  7:46 1:36:37 
   20  283 Travis Wells            Zimmerman          MN  37   20 16:17  2:01  1:44   16   49:04 18.9  1:06   22   28:42  9:16 1:36:52 
   21  189 Jeremy Miller           Princeton          MN  36   22 16:45  2:05  2:35   15   48:53 18.9  2:05   23   29:12  9:25 1:39:27 
   22   88 Chad Franz              Eden Prairie       MN  37    6 12:27  1:33  2:44   20   50:30 18.3  1:08   25   32:57 10:38 1:39:44 
   23  244 Matt Schomaker          Champlin           MN  36   23 16:57  2:06  2:42   23   52:38 17.6  1:15   20   27:41  8:56 1:41:10 
   24   43 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  35   18 15:13  1:53  2:34   24   52:54 17.5  1:47   24   29:46  9:36 1:42:12 
   25   39 Rich Carlson            Zimmerman          MN  38   25 18:34  2:18  3:25   25   53:19 17.4  1:08   18   26:35  8:35 1:43:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  116 Deb Hess                Saint Paul         MN  36    4 13:45  1:42  1:41    1   44:57 20.6  1:07    1   22:52  7:23 1:24:21 
    2   76 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  36    2 13:25  1:40  1:26    4   48:10 19.2  1:12    3   25:13  8:09 1:29:24 
    3  161 Tracy Lind              Fargo              ND  36    1 12:00  1:29  1:27    3   48:05 19.3  1:31    7   27:48  8:59 1:30:49 
    4  205 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  35    3 13:34  1:41  1:31    8   51:18 18.0  1:01    2   25:01  8:04 1:32:22 
    5   95 Jes Grabinski           Sauk Rapids        MN  37    5 13:51  1:43  2:13    5   48:34 19.1  1:48    5   26:48  8:39 1:33:13 
    6  249 Sara Scott              Foley              MN  39    6 14:52  1:51  1:59    2   47:36 19.4  1:19    8   27:59  9:02 1:33:43 
    7  146 Nicole Kjesbo           Ashby              MN  37    8 15:26  1:55  1:55    6   49:20 18.8  1:19    4   26:30  8:33 1:34:28 
    8  108 Emily Hanson            Ham Lake           MN  35    7 14:54  1:51  2:16    7   49:40 18.6  1:31    9   28:41  9:16 1:37:00 
    9   68 Kathy Dezurik           Maple Grove        MN  38   11 17:22  2:09  2:23    9   51:53 17.8  1:51    6   27:00  8:43 1:40:28 
   10  279 Penny Verdeck           Glencoe            MN  38    9 15:29  1:55  1:58   10   52:08 17.8  1:35   11   30:32  9:51 1:41:41 
   11   90 Annah Frost             Saint Cloud        MN  36   10 16:02  1:59  3:07   11   57:27 16.1  0:50   10   30:03  9:42 1:47:27 
   12  227 Shannon Reagan          Monticello         MN  36   12 22:04  2:44  3:55   12 1:31:54 10.1  1:19   12   46:34 15:02 2:45:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    8 Jon Armour              Saint Louis Park   MN  43    1 10:03  1:15  1:23    4   39:41 23.3  0:59    3   21:32  6:57 1:13:37 
    2  253 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  41    4 12:33  1:33  1:21    2   38:36 24.0  0:47    1   21:09  6:50 1:14:24 
    3  157 Chad Lemke              Sartell            MN  41   10 13:57  1:44  1:35    1   37:46 24.5  1:08    2   21:27  6:55 1:15:51 
    4   24 Mike Blair              Prior Lake         MN  44    3 12:09  1:30  1:24    3   39:36 23.4  0:59    6   22:05  7:08 1:16:11 
    5  258 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  44    5 12:45  1:35  1:13    5   42:05 22.0  1:03    9   23:30  7:35 1:20:34 
    6  121 Michael Houghton        Sartell            MN  42    9 13:46  1:42  1:42    6   43:51 21.1  1:27    4   21:49  7:03 1:22:34 
    7  134 Richard Johnson         Nevis              MN  43    7 13:34  1:41  1:54    9   46:03 20.1  1:21    7   22:45  7:21 1:25:34 
    8  278 Jason Titus             Brooklyn Center    MN  42    8 13:36  1:41  1:04    7   44:35 20.8  1:11   12   26:32  8:34 1:26:56 
    9  182 Shane McFadden          Saint Louis Park   MN  42    6 13:14  1:39  4:37   13   48:24 19.1  2:18    5   22:03  7:07 1:30:35 
   10   50 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  44   14 15:30  1:55  1:40    8   44:43 20.7  1:05   14   27:55  9:01 1:30:51 
   11  274 Greg Swenson            Rogers             MN  44    2 11:57  1:29  2:37   12   46:57 19.7  1:20   16   30:02  9:42 1:32:49 
   12   15 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  44   18 16:11  2:00  1:57   10   46:19 20.0  1:39   13   27:25  8:51 1:33:29 
   13  245 Greg Schumacher         Saint Cloud        MN  44   19 18:54  2:20  2:20   11   46:42 19.8  1:31   10   24:32  7:55 1:33:57 
   14  198 Brent Neeser            Ham Lake           MN  43   12 14:47  1:50  4:23   16   49:58 18.5  0:57   11   25:57  8:22 1:36:00 
   15   78 Troy Emter              Zimmerman          MN  44   17 16:06  2:00  2:49   14   49:24 18.7  1:46   15   28:14  9:07 1:38:17 
   16   18 Wade Beck               Maple Grove        MN  40   15 15:40  1:57  4:00   19   57:16 16.2  1:13    8   22:47  7:21 1:40:53 
   17   89 Troy Freihammer         Sartell            MN  42   16 15:57  1:59  1:24   15   49:31 18.7  1:20   19   35:08 11:20 1:43:19 
   18  222 Chris Powers            Coon Rapids        MN  44   11 14:14  1:46  3:34   18   53:57 17.2  1:01   17   31:36 10:12 1:44:20 
   19  212 Andrew Pearson          Saint Cloud        MN  42   13 15:25  1:55  4:06   17   53:03 17.5  2:36   18   32:29 10:29 1:47:37 
   20  180 Dominic McConnell       Milaca             MN  42   20 21:37  2:41  4:34   20   58:41 15.8  2:27   20   40:01 12:55 2:07:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  117 Jamie Heying            Buffalo            MN  43    1 11:06  1:23  1:20    1   41:30 22.3  0:45    2   22:41  7:19 1:17:21 
    2   85 Sarah Foley             Cologne            MN  42    2 12:27  1:33  1:39    2   43:55 21.1  0:59    1   22:29  7:15 1:21:25 
    3  158 Erin Lemke              Sartell            MN  43    6 14:24  1:47  2:12    3   46:10 20.1  1:07    3   23:34  7:36 1:27:24 
    4  307 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42    5 14:20  1:47  2:25    5   50:12 18.4  1:07    8   29:01  9:22 1:37:03 
    5  208 Holly Oconnor           Osseo              MN  40    4 14:00  1:44  3:31    7   53:50 17.2  1:50    4   24:42  7:59 1:37:52 
    6  233 Jennifer Ridgeway       Monticello         MN  41    7 17:16  2:08  2:58    6   50:42 18.3  1:54    5   25:10  8:07 1:37:57 
    7  165 Becky Lutgen            Saint Cloud        MN  44    9 19:14  2:23  2:02    4   49:34 18.7  1:26    7   28:33  9:13 1:40:48 
    8  184 Jill McKenzie           Saint Cloud        MN  44    8 17:59  2:14  2:22    8   55:03 16.8  2:47    6   28:01  9:03 1:46:10 
    9  217 Jennifer Piepgras       Foreston           MN  40    3 13:48  1:43  2:55    9 1:01:28 15.1  2:33    9   30:01  9:41 1:50:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  142 Joe Keller              Osseo              MN  49    2 12:11  1:31  1:01    3   42:07 22.0  0:53    1   23:36  7:37 1:19:47 
    2    1 Mike Abel               Saint Cloud        MN  45    6 13:53  1:43  1:34    1   40:42 22.7  1:15    5   24:03  7:46 1:21:25 
    3  191 Marty Moran             Saint Cloud        MN  46    1  9:14  1:09  1:44    4   43:30 21.3  1:19   11   27:02  8:43 1:22:46 
    4  194 Andrew Morrow           Excelsior          MN  45    3 12:38  1:34  1:52    5   43:40 21.2  1:14    3   23:55  7:43 1:23:16 
    5   52 Mike Comstock           Hugo               MN  45    4 12:58  1:36  1:13    8   45:40 20.3  1:08    4   23:59  7:45 1:24:56 
    6  236 Mark Rosen              Monticello         MN  49   10 15:58  1:59  1:18    2   41:57 22.1  1:05    8   25:19  8:10 1:25:35 
    7  150 Randy Kramer            Buffalo            MN  47    8 14:55  1:51  1:23    7   45:06 20.5  1:26    6   24:36  7:57 1:27:24 
    8   93 Rick Gothier            South Haven        MN  49   11 17:03  2:07  1:39    6   44:52 20.6  1:12    7   25:10  8:07 1:29:54 
    9  123 Tracy Huizel            Minneapolis        MN  45    5 13:27  1:40  2:37   10   47:20 19.6  1:42   10   26:33  8:34 1:31:37 
   10  111 Michael Heaney          Maple Grove        MN  45    9 15:56  1:58  3:06   11   47:35 19.5  2:18    9   26:09  8:27 1:35:02 
   11  183 Dan McIntyre            Coon Rapids        MN  45    7 14:27  1:48  2:05    9   47:13 19.6  1:46   13   33:11 10:42 1:38:40 
   12   55 Dave Cowles             Zimmerman          MN  46   14 19:58  2:28  2:20   12   53:53 17.2  1:28    2   23:43  7:39 1:41:20 
   13  237 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  49   12 17:19  2:09  4:58   13   55:01 16.8  2:46   12   31:50 10:16 1:51:52 
   14   27 Harshad Borgaonkar      Blaine             MN  45   13 19:10  2:23  2:44   14   58:08 15.9  3:11   14   37:26 12:05 2:00:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 Dawn Keller             Osseo              MN  48    1 12:59  1:37  1:17    1   42:55 21.6  1:06    2   26:12  8:28 1:24:27 
    2  288 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  47    2 13:17  1:39  1:24    2   44:46 20.7  1:07    1   25:28  8:13 1:26:00 
    3   80 Stephanie Etterman      Brainerd           MN  47    4 15:06  1:52  1:54    4   48:42 19.0  1:32    4   26:57  8:42 1:34:10 
    4  110 Larae Heaney            Maple Grove        MN  45    7 17:05  2:07  1:56    3   47:34 19.5  1:46    3   26:42  8:37 1:35:01 
    5   14 Karen Barton            Minneapolis        MN  47    5 16:41  2:04  2:11    5   49:34 18.7  1:40    6   27:54  9:00 1:37:58 
    6  252 Melanie Sharpe          Excelsior          MN  45    8 17:11  2:08  2:09    6   52:21 17.7  1:38    5   27:11  8:46 1:40:29 
    7  155 Anita Leach             Worthington        MN  48    6 16:46  2:05  2:47    7   52:52 17.5  2:01    8   28:39  9:15 1:43:03 
    8  255 Sue Sifferle            Buffalo            MN  47   10 20:15  2:31  2:51   10   55:18 16.7  1:39    7   27:58  9:02 1:48:00 
    9   20 Julie Bell              Little Falls       MN  48    3 14:25  1:47  3:33    8   53:24 17.3  1:39   10   37:40 12:09 1:50:39 
   10   16 Shelly Bauerly Kopel    Sauk Rapids        MN  45    9 17:29  2:10  2:30    9   54:34 17.0  1:29    9   36:16 11:42 1:52:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  147 David Knack             Prior Lake         MN  50    1 11:37  1:27  1:43    1   41:02 22.6  1:02    2   23:26  7:34 1:18:48 
    2   82 Jp Fahey                Norwood            MN  51    5 12:53  1:36  1:17    2   42:01 22.0  1:08    1   22:12  7:10 1:19:30 
    3  114 Brian Henkel            Apple Valley       MN  51    2 11:42  1:27  1:53    8   45:18 20.4  1:16    5   25:16  8:09 1:25:23 
    4  228 Kevin Register          Fargo              ND  51    3 12:13  1:31  1:28    6   44:41 20.7  1:03    8   26:00  8:24 1:25:24 
    5  220 Steve Placeway          Apple Valley       MN  54    9 14:59  1:52  1:32    3   43:50 21.1  1:06    3   24:06  7:47 1:25:31 
    6   25 Jaye Blanshan           Eden Prairie       MN  51    7 13:48  1:43  1:51    4   44:03 21.0  1:38    4   24:45  7:59 1:26:03 
    7  251 Michael Shanahan        Watertown          MN  51    8 14:30  1:48  1:26    7   45:06 20.5  1:03   12   27:01  8:43 1:29:04 
    8  178 Gunther Maurus          Sartell            MN  52    4 12:28  1:33  2:47    5   44:35 20.8  1:47   15   28:42  9:16 1:30:16 
    9   61 Jeffrey Daly            Lakeville          MN  53   10 15:31  1:55  1:59    9   45:58 20.1  1:22   11   26:35  8:35 1:31:23 
   10   40 Steve Carlson           Osseo              MN  50   12 16:17  2:01  1:51   11   48:07 19.2  1:34    9   26:17  8:29 1:34:04 
   11  179 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  52   11 15:47  1:57  2:52   12   49:00 18.9  1:19    6   25:18  8:10 1:34:13 
   12   22 Tony Benecke            Big Lake           MN  50    6 13:00  1:37  2:41   15   52:31 17.6  1:25    7   25:44  8:18 1:35:19 
   13   17 Bruce Bechtold          Saint Joseph       MN  50   13 17:41  2:12  2:52   10   47:03 19.7  1:50   16   28:51  9:19 1:38:15 
   14  209 Michael Oconnor         Osseo              MN  50   14 18:51  2:20  2:11   13   50:53 18.2  1:55   10   26:25  8:32 1:40:13 
   15  226 Tony Ramunno            Big Lake           MN  51   15 19:24  2:24  2:51   14   51:04 18.1  1:19   13   27:23  8:50 1:41:59 
   16  259 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53   17 24:26  3:01  3:18   16   59:29 15.6  2:22   14   28:38  9:15 1:58:12 
   17   29 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  50   16 20:04  2:29  3:56   17 1:11:19 13.0  2:02   17   31:17 10:06 2:08:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  130 Judy Januschka-Murray   Sartell            MN  53    2 14:24  1:47  2:37    1   45:13 20.5  1:26    3   26:35  8:35 1:30:14 
    2  129 Mary Januschka          Cambridge          MN  52    4 16:16  2:01  2:49    2   46:44 19.8  1:59    2   26:11  8:27 1:33:57 
    3  109 Carla Hausladen         Hamel              MN  52    1 14:11  1:45  2:02    3   50:58 18.2  1:53    5   26:58  8:42 1:35:59 
    4  124 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  54    5 16:52  2:05  1:58    7   55:34 16.7  1:42    4   26:58  8:42 1:43:02 
    5   97 Lynn Graif              Elk River          MN  50    7 17:55  2:13  2:09    6   55:03 16.8  1:33    6   27:22  8:50 1:43:59 
    6   42 Denise Casey            Buffalo            MN  53    8 18:42  2:19  2:03    9   57:51 16.0  0:49    1   25:42  8:18 1:45:05 
    7  145 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  54    3 14:27  1:47  2:50    5   54:47 16.9  1:48    8   32:25 10:28 1:46:15 
    8   38 Kathryn Carlson         Waite Park         MN  54    9 19:34  2:25  2:26    4   52:57 17.5  2:06    7   32:11 10:23 1:49:13 
    9  174 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  54    6 17:39  2:11  2:16    8   57:43 16.0  1:12    9   33:54 10:57 1:52:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  269 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56    5 13:29  1:40  1:28    1   39:17 23.6  0:47    1   21:37  6:59 1:16:36 
    2   71 David Dow               Stillwater         MN  58    1 12:01  1:29  2:22    2   40:36 22.8  1:24    2   22:55  7:24 1:19:16 
    3   32 Stephen Bullard         Saint Louis Park   MN  55    2 12:17  1:31  1:35    3   44:10 21.0  0:58    5   27:50  8:59 1:26:47 
    4  284 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55    7 14:38  1:49  3:16    4   44:18 20.9  1:28    4   27:28  8:52 1:31:07 
    5  207 Peter Nord              Sartell            MN  57    8 15:32  1:56  1:51    5   44:54 20.6  0:58    6   28:11  9:06 1:31:25 
    6   83 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  55    4 13:17  1:39  1:42    6   48:01 19.3  2:38    3   26:23  8:31 1:32:00 
    7  127 Richard Jahnke          Edina              MN  56    6 14:35  1:49  3:29    7   48:15 19.2  1:15    9   32:21 10:27 1:39:53 
    8  277 Gary Tintes             Litchfield         MN  58    9 16:35  2:03  3:05    8   51:30 18.0  1:03    7   28:20  9:09 1:40:30 
    9   46 Scott Christensen       Ramsey             MN  57   10 16:42  2:04  2:40    9   52:53 17.5  2:05    8   30:43  9:55 1:45:01 
   10  267 Richard Stevens         Mound              MN  58    3 12:55  1:36  3:36   10   54:32 17.0  3:05   10   37:14 12:01 1:51:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  106 Jan Handlos             Baxter             MN  59    2 14:05  1:45  2:17    1   45:28 20.4  1:07    1   29:01  9:22 1:31:56 
    2  276 Gale Tinglov            Saint Cloud        MN  56    1 12:57  1:36  2:26    2   51:43 17.9  1:32    2   30:40  9:54 1:39:15 
    3  240 Michel Sanders          Saint Paul         MN  59    3 16:28  2:03  3:13    3   52:35 17.6  1:42    3   32:16 10:25 1:46:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   77 Dennis Ellingson        Courtland          MN  61    1 10:15  1:16  1:36    1   41:31 22.3  1:07    1   25:08  8:07 1:19:34 
    2  169 John Mahowald           Saint Cloud        MN  62    2 14:07  1:45  2:37    4   47:43 19.4  1:18    2   26:11  8:27 1:31:54 
    3  136 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  60    3 16:26  2:02  2:28    2   45:10 20.5  2:33    3   27:15  8:48 1:33:50 
    4  181 Tom McConville          Maple Grove        MN  60    4 17:52  2:13  2:49    3   45:40 20.3  1:19    4   29:00  9:22 1:36:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        311
Total Number of Team Finishers:           16
Total Number of Individual Finishers:    237
Number of Male   Finishers:              154
Number of Female Finishers:               83
Did not Finish Race or Did Not Start:     56