Chase the Police Triathlon -
Walker, MN
7/27/2013

race logo










					                                                       CHASE THE POLICE TRIATHLON
                                             Walker City Park - Walker, MN - July 27, 2013
                                              1/4 Mile Swim - 17 Mile Bike - 2.8 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/45    143 Casey Miller            Baxter             MN  34 M    12  7:16  1:39  0:56    4   42:33 24.0  0:39    2   15:27  5:31 1:06:49 
    2   1/19     67 Tyler Zima              Fargo              ND  27 M    18  7:36  1:44  0:46    3   42:18 24.1  0:42    6   17:15  6:10 1:08:35 
    3   2/45    142 Joseph Midthun          Dassel             MN  31 M    51  8:38  1:58  1:41    2   42:15 24.1  0:50    4   16:23  5:51 1:09:44 
    4   2/19    184 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26 M     4  6:28  1:29  0:47    7   43:53 23.2  0:35   14   18:06  6:28 1:09:47 
    5   1/23    121 Brian Lavelle           Chaska             MN  51 M     7  6:40  1:31  1:02    5   42:46 23.9  0:43   34   19:19  6:54 1:10:28 
    6   3/45    115 Rich Kurhajetz          Excelsior          MN  33 M    14  7:21  1:41  1:08    1   41:59 24.3  0:42   45   20:03  7:10 1:11:11 
    7   2/23    169 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51 M     5  6:29  1:29  0:45    9   45:36 22.4  0:45   20   18:19  6:33 1:11:53 
    8   3/19    318 Clayton Foster          Pequot Lakes       MN  21 M    23  7:45  1:46  2:29   15   46:21 22.0  0:30    1   15:06  5:24 1:12:08 
    9   4/45     53 Justin Domogalla        Staples            MN  32 M    25  7:51  1:47  0:54   10   45:39 22.3  0:41   13   18:04  6:28 1:13:08 
   10   1/11    212 Jed Smith               Brainerd           MN  18 M    22  7:44  1:46  0:55   14   46:17 22.0  0:55    8   17:44  6:20 1:13:34 
   11   1/31    268 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  48 F     3  6:28  1:29  1:05   12   45:53 22.2  1:22   29   18:58  6:47 1:13:43 
   12   5/45    256 Luke Winger             Ramsey             MN  32 M   100  9:59  2:17  1:23    6   43:31 23.4  0:52   22   18:28  6:36 1:14:11 
   13   1/27     26 David Breznay           Fargo              ND  43 M    48  8:28  1:56  1:22   11   45:40 22.3  0:53   12   17:59  6:26 1:14:21 
   14   6/45     90 Timothy Harmon          Shakopee           MN  33 M    35  8:01  1:50  0:55   18   46:50 21.8  0:52   15   18:14  6:31 1:14:50 
   15   4/19    269 Jon Zitur               Minneapolis        MN  23 M    30  7:57  1:49  1:16   19   47:02 21.7  0:55   26   18:44  6:42 1:15:52 
   16   7/45     58 Joseph Eder             Prior Lake         MN  33 M    33  7:58  1:49  2:38   17   46:39 21.9  0:59   23   18:31  6:37 1:16:43 
   17   2/27    190 Mark Rosen              Otsego             MN  49 M    72  9:24  2:09  1:00    8   45:33 22.4  0:44   54   20:35  7:21 1:17:13 
   18   8/45     51 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30 M    11  7:15  1:39  0:59   28   48:44 20.9  0:32   40   19:52  7:06 1:17:19 
   19   3/23    226 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59 M   111 10:12  2:19  1:09   13   45:58 22.2  1:22   33   19:17  6:53 1:17:56 
   20   9/45    158 Thomas Pahl             Long Prairie       MN  37 M    29  7:55  1:48  2:02   27   48:40 21.0  1:04   21   18:25  6:35 1:18:02 
   21   5/19    112 Joshua Kelly            Comfrey            MN  27 M    88  9:44  2:13  1:47   29   48:47 20.9  0:45    5   17:15  6:10 1:18:15 
   22   6/19     85 Fr. Ben Hadrich         Duluth             MN  29 M    47  8:28  1:56  1:44   42   50:54 20.0  0:54    3   16:21  5:51 1:18:18 
   23   7/19    179 Kyle Polich             North Liberty      IA  25 M   164 11:44  2:40  1:27   16   46:24 22.0  1:01    9   17:45  6:21 1:18:19 
   24   1/24     38 Jasmine Carlson         Becida             MN  28 F   125 10:21  2:22  0:45   20   47:09 21.6  0:38   38   19:37  7:01 1:18:28 
   25   3/27     43 Dana Cirks              Moorhead           MN  41 M    32  7:57  1:49  1:33   26   48:06 21.2  1:07   43   19:58  7:08 1:18:40 
   26   8/19    139 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  28 M    31  7:57  1:49  1:27   21   47:34 21.4  0:56   61   21:05  7:32 1:18:57 
   27   9/19    126 Andrew Luckow           Fargo              ND  27 M    94  9:49  2:14  1:31   25   48:04 21.2  1:10   25   18:41  6:41 1:19:13 
   28   2/31    181 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  45 F    36  8:04  1:50  1:13   30   48:51 20.9  0:47   50   20:21  7:16 1:19:14 
   29   3/31    145 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  44 F    17  7:35  1:44  1:04   45   51:28 19.8  0:40   30   19:01  6:48 1:19:46 
   30  10/45     40 Chad Christianson       St Louis Park      MN  35 M     6  6:32  1:30  1:07   41   50:52 20.1  0:47   60   21:00  7:30 1:20:16 
   31   4/27    156 Eric Opheim             Walker             MN  43 M    10  7:02  1:36  2:22   49   51:49 19.7  0:36   28   18:46  6:42 1:20:33 
   32  10/19     18 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  24 M    40  8:11  1:52  1:00   38   50:29 20.2  0:49   46   20:09  7:12 1:20:37 
   33   5/27    307 Mark Lindquist          Buffalo            MN  41 M    16  7:35  1:44  2:04   37   50:26 20.2  1:12   39   19:47  7:04 1:21:02 
   34   6/27    275 Andrew Cockcroft        Zimmerman          MN  42 M    38  8:07  1:51  2:19   22   47:51 21.3  0:53   83   22:08  7:54 1:21:16 
   35  11/45    233 Joshua Troumbly         Bovey              MN  34 M   144 11:05  2:31  2:32   24   48:02 21.2  1:07   27   18:45  6:42 1:21:29 
   36   7/27    315 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  42 M    45  8:27  1:56  1:01   33   49:30 20.6  0:45   98   22:40  8:06 1:22:21 
   37   4/31    198 Linda Schievelbein      Minnetonka         MN  49 F    44  8:25  1:55  1:11   32   49:07 20.8  1:34  100   22:48  8:09 1:23:03 
   38   2/11      7 Nate Anderson           Bemidji            MN  15 M    69  9:23  2:08  1:49   31   49:02 20.8  0:56   77   21:55  7:50 1:23:04 
   39   4/23     98 Tom Heinrich            Baudette           MN  51 M    42  8:17  1:53  2:10   39   50:45 20.1  1:45   49   20:20  7:16 1:23:15 
   40   8/27    231 Timothy Thull           Lakeville          MN  44 M    53  8:39  1:58  2:13   35   50:02 20.4  1:09   67   21:26  7:40 1:23:28 
   41   3/11     82 Nicholas Gubbels        Bemidji            MN  18 M     2  6:18  1:26  2:06   99   56:06 18.2  0:46   16   18:15  6:31 1:23:30 
   42   4/11    191 Kyle Sagedahl           Bemidji            MN  18 M   133 10:31  2:24  1:41   54   52:17 19.5  0:49   17   18:15  6:31 1:23:31 
   43   5/11    192 Tony Sagedahl           Bemidji            MN  18 M    76  9:29  2:10  2:39   55   52:23 19.5  0:47   18   18:16  6:32 1:23:31 
   44   6/11    131 Matthew Majerle         Baxter             MN  15 M     1  6:15  1:26  2:19  104   56:38 18.0  0:29   11   17:52  6:23 1:23:32 
   45   5/23    215 Patrick Jame Smith      Brainerd           MN  51 M    81  9:39  2:12  1:52   23   47:57 21.3  0:57  108   23:33  8:25 1:23:56 
   46   1/35    148 Jennifer Mortale        St Louis Park      MN  36 F    24  7:46  1:46  1:13   53   52:04 19.6  0:58   79   21:59  7:52 1:23:58 
   47  11/19     19 Daniel Belluzzo         Bovey              MN  27 M    34  7:59  1:49  1:17   61   53:24 19.1  0:46   59   20:58  7:30 1:24:22 
   48  12/19    304 Mathias Pemberton       Solway             MN  24 M    97  9:54  2:15  1:17   34   49:43 20.5  0:57   95   22:39  8:06 1:24:28 
   49   9/27    108 Bob Irvine              Nisswa             MN  49 M    56  8:49  2:01  1:47   40   50:47 20.1  1:25   84   22:08  7:55 1:24:55 
   50  12/45    185 Scott Remiger           Lakeville          MN  39 M    64  9:05  2:04  2:02   47   51:40 19.7  0:55   74   21:46  7:47 1:25:26 
   51   2/35    119 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  31 F    52  8:38  1:58  1:39   75   54:27 18.7  0:51   48   20:17  7:15 1:25:51 
   52   2/24    216 Samantha C Smith        Brainerd           MN  22 F    62  9:04  2:04  1:20   57   52:29 19.4  0:54   89   22:20  7:59 1:26:05 
   53  13/45    229 Philip Thompson         Bloomington        MN  30 M    82  9:40  2:12  3:15   51   51:53 19.7  3:20   19   18:16  6:32 1:26:23 
   54  14/45    116 Brad Kuzel              Guthrie            MN  33 M   150 11:11  2:33  2:15   44   51:25 19.8  1:42   47   20:11  7:13 1:26:42 
   55  15/45    147 Christopher Moe         St. Louis Park     MN  31 M    61  9:02  2:04  2:05   73   54:11 18.8  1:52   37   19:36  7:00 1:26:45 
   56   5/31     17 Linda Belanger          Intl Falls         MN  45 F   123 10:20  2:21  0:55   64   53:31 19.1  1:04   65   21:24  7:39 1:27:13 
   57  16/45    164 William Pattison        St. Paul           MN  31 M    57  8:53  2:01  2:50   43   50:59 20.0  1:45  102   22:56  8:12 1:27:20 
   58   7/11     15 Timothy Axberg          New Brighton       MN  15 M   106 10:05  2:18  2:06  105   56:52 17.9  0:48    7   17:41  6:19 1:27:30 
   59  17/45    254 Brady Windschitl        Owatonna           MN  36 M   113 10:12  2:19  2:07   88   55:24 18.4  1:12   24   18:37  6:39 1:27:31 
   60   3/35    239 Dana Verdeja            St. Louis Park     MN  34 F    84  9:41  2:12  1:39   60   53:10 19.2  1:27   80   22:00  7:52 1:27:55 
   61   4/35    114 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  38 F    68  9:19  2:07  1:33   69   53:56 18.9  1:02   87   22:16  7:58 1:28:05 
   62   5/35    217 Andi Sorvig             St. Hilaire        MN  31 F    27  7:53  1:48  3:11   46   51:30 19.8  1:47  115   23:48  8:30 1:28:06 
   63  10/27     24 Richard Boerner         Chaska             MN  49 M    43  8:25  1:55  2:45                           66   21:24  7:39 1:28:28 
   64  18/45    111 Matt Jorgensen          Minnetonka         MN  34 M   187 12:24  2:49  1:34   83   54:58 18.6  1:52   10   17:45  6:21 1:28:31 
   65   6/35    227 Angela Tangen           Fargo              ND  34 F    55  8:48  2:00  0:48   74   54:17 18.8  0:59  112   23:44  8:29 1:28:34 
   66   6/23    235 Steve Van Vleet         Saint Cloud        MN  52 M   171 11:56  2:43  2:35   36   50:07 20.4  1:22   99   22:44  8:07 1:28:42 
   67   8/11    150 Nick Neeson             Stillwater         MN  16 M    73  9:26  2:09  1:42   86   55:13 18.5  0:47   71   21:42  7:45 1:28:49 
   68  19/45     20 Shawn Billing           Maple Grove        MN  32 M    85  9:41  2:12  1:54   52   51:56 19.6  1:01  130   24:26  8:44 1:28:55 
   69   7/23    157 Steve Otto              Cohasset           MN  54 M   140 10:48  2:28  2:13   77   54:35 18.7  0:35   63   21:06  7:32 1:29:15 
   70  20/45    102 Mike Hennen             Cambridge          MN  39 M   182 12:19  2:48  1:37   62   53:25 19.1  2:03   41   19:52  7:06 1:29:15 
   71  13/19    186 Nicholas Richter        Fargo              ND  28 M    20  7:40  1:45  2:16  106   57:01 17.9  1:30   62   21:05  7:32 1:29:31 
   72   1/9     146 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  19 F     8  6:54  1:34  1:28  116   57:42 17.7  0:59   94   22:39  8:06 1:29:39 
   73  11/27     54 Josh Downham            Minnesota          MN  46 M   197 12:51  2:56  2:45   50   51:50 19.7  1:32   56   20:45  7:25 1:29:41 
   74   8/23    253 Andrew Williams         Minneapolis        MN  50 M   120 10:19  2:21  3:02   59   52:45 19.3  1:10   93   22:27  8:01 1:29:41 
   75  21/45    303 Nate Dorr               Bemidji                36 M   119 10:18  2:21  2:54   66   53:40 19.0  1:26   76   21:53  7:49 1:30:09 
   76   9/23     77 Robert Gregory          Rochester          MN  50 M    49  8:31  1:57  1:54   78   54:42 18.6  1:00  124   24:05  8:36 1:30:10 
   77   7/35    265 Laurie Yliniemi         Detroit Lakes      MN  32 F   168 11:53  2:42  2:20   96   56:02 18.2  0:33   44   19:58  7:08 1:30:45 
   78   6/31    257 Janet Winter            Buffalo            MN  41 F    65  9:09  2:05  2:46  101   56:16 18.1  0:45   75   21:53  7:49 1:30:48 
   79  12/27     72 Gregg Gerhartz          Sauk Centre        MN  47 M   176 12:10  2:46  3:44   87   55:15 18.5  0:35   35   19:23  6:56 1:31:05 
   80  13/27    123 John Lavin              Clearbrook         MN  46 M   167 11:49  2:41  3:17   97   56:05 18.2  0:48   31   19:14  6:52 1:31:12 
   81   7/31     45 Katie Culshaw           Maplewood          MN  42 F    50  8:37  1:58  1:41                           82   22:02  7:52 1:31:19 
   82   1/15    134 Patty Mapes             Roseville          MN  51 F   131 10:29  2:23  1:49   56   52:27 19.4  1:04  156   25:37  9:09 1:31:25 
   83  22/45     83 Nathan Gustafson        Laporte            MN  33 M   101 10:01  2:17  3:56   82   54:57 18.6  1:53   55   20:42  7:24 1:31:27 
   84   9/11    101 Jack Hennen             Cambridge          MN  13 M    28  7:54  1:48  1:16  124   58:35 17.4  1:19   92   22:26  8:01 1:31:27 
   85   2/9      92 Maria Hauer             Little Falls       MN  18 F    46  8:27  1:56  1:29  153 1:01:44 16.5  0:28   36   19:23  6:56 1:31:29 
   86  23/45      4 Erik Anderson           Chisholm           MN  36 M   104 10:05  2:18  2:23  123   58:31 17.4  0:39   42   19:54  7:07 1:31:30 
   87  24/45    210 Ryan Sherman            Macintosh          MN  34 M   126 10:23  2:22  2:47   72   54:08 18.8  1:13  105   23:04  8:15 1:31:32 
   88   3/24     97 Madeline Heinrich       Brainerd           MN  24 F    67  9:13  2:06  1:49  109   57:22 17.8  2:04   64   21:08  7:33 1:31:34 
   89   8/31     88 Jennifer Hansen         Stillwater         MN  40 F   169 11:54  2:43  2:10   80   54:50 18.6  1:15   69   21:40  7:45 1:31:48 
   90   9/31     81 Jane Gruhot             Mentor             MN  43 F   105 10:05  2:18  1:39   81   54:54 18.6  0:30  138   24:50  8:53 1:31:56 
   91  10/31    224 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47 F    77  9:30  2:10  2:15   68   53:48 19.0  1:33  144   25:07  8:59 1:32:12 
   92   8/35      2 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  37 F    80  9:38  2:12  1:32   95   55:56 18.2  1:00  128   24:17  8:41 1:32:20 
   93  25/45    314 Matt Coyle              Golden             CO  30 M   135 10:33  2:24  3:40   89   55:31 18.4  0:59   70   21:41  7:45 1:32:21 
   94  26/45      5 Garrett Anderson        Saint Cloud        MN  35 M   122 10:20  2:21  1:40   65   53:39 19.0  1:16  153   25:32  9:08 1:32:24 
   95   9/35    103 Theresa Henning         Hackensack         MN  30 F    13  7:18  1:40  1:00  108   57:08 17.9  1:24  155   25:36  9:09 1:32:25 
   96  10/35    252 Kari Whitlock           Baxter             MN  35 F    37  8:07  1:51  1:59  112   57:30 17.7  1:30  111   23:36  8:26 1:32:39 
   97  11/31    220 Susan Stendahl          Buffalo            MN  44 F   103 10:04  2:18  2:41  131   59:11 17.2  0:47   57   20:46  7:25 1:33:28 
   98  27/45    174 Pat Pickar              Baxter             MN  36 M    41  8:15  1:53  2:26   92   55:43 18.3  1:09  176   27:01  9:39 1:34:32 
   99  11/35    159 Kati Palmer             Bagley             MN  36 F   132 10:30  2:24  1:39  117   57:45 17.7  0:41  121   24:02  8:35 1:34:36 
  100  14/27    128 Marc Macke              Corcoran           MN  43 M   110 10:11  2:19  1:49   58   52:38 19.4  1:14  200   28:50 10:18 1:34:41 
  101   4/24    223 Alison Streyle          Fargo              ND  25 F   129 10:24  2:22  1:11  125   58:37 17.4  0:48  120   23:54  8:33 1:34:52 
  102  12/31     73 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  40 F   158 11:25  2:36  3:29   91   55:34 18.4  1:43  101   22:48  8:09 1:34:57 
  103  10/23    105 Mike Holien             Elk River          MN  50 M   192 12:33  2:52  2:13   90   55:34 18.4  0:53  116   23:49  8:31 1:35:00 
  104  15/27     16 Chad Belanger           Intl Falls         MN  40 M   112 10:12  2:19  2:59  102   56:34 18.0  1:16  123   24:05  8:36 1:35:03 
  105  28/45    298 Alexander Efta          Walker             MN  35 M    99  9:58  2:16  2:55   63   53:28 19.1  1:24  184   27:24  9:48 1:35:07 
  106   3/9      29 Natalie Busher          Rosemount          MN  19 F    54  8:46  2:00  1:44  149 1:01:08 16.7  0:55   96   22:40  8:06 1:35:11 
  107  29/45     48 Nick Dahlberg           Nowthen            MN  32 M    98  9:56  2:16  2:43  132   59:12 17.2  0:52   97   22:40  8:06 1:35:21 
  108  30/45    187 Ben Riewer              Frazee             MN  37 M   198 12:52  2:56  2:09   76   54:28 18.7  0:43  146   25:16  9:02 1:35:25 
  109  31/45    320 Mark Sylstad            Walker             MN  31 M   186 12:22  2:49  2:45  110   57:24 17.8  1:13   73   21:46  7:47 1:35:28 
  110  11/23     39 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  50 M   154 11:20  2:35  2:03   48   51:46 19.7  2:50  187   27:41  9:54 1:35:39 
  111   5/24    151 Amanda Nelson           Barnesville        MN  27 F   145 11:06  2:32  0:56  128   58:54 17.3  0:38  129   24:22  8:43 1:35:54 
  112  12/35     25 Trina Brennan           Mentor             MN  30 F    93  9:49  2:14  1:32  152 1:01:44 16.5  1:29   72   21:43  7:46 1:36:15 
  113   4/9      31 Emma Byers              Stevens Point      WI  15 F    19  7:37  1:44  1:46  119   58:07 17.6  1:16  185   27:40  9:53 1:36:24 
  114  32/45    171 Matthew Petz            Elk River          MN  39 M    75  9:29  2:10  2:11  120   58:18 17.5  1:38  140   24:55  8:54 1:36:28 
  115  12/23    133 Dick Manske             Algona             IA  59 M    58  8:54  2:02  2:50   71   54:04 18.9  1:41  203   29:11 10:26 1:36:38 
  116  33/45    100 Bryan Henneman          Woodbury           MN  34 M    95  9:53  2:15  3:59  111   57:27 17.8  2:28  104   23:02  8:14 1:36:47 
  117  34/45    125 Jeff Love               Grand Rapids       MN  38 M   149 11:11  2:33  2:42  143 1:00:25 16.9  0:32   81   22:01  7:52 1:36:50 
  118   6/24     56 Elaine Downie           Stillwater         MN  22 F    91  9:46  2:14  2:34  100   56:11 18.2  2:12  167   26:21  9:25 1:37:01 
  119  35/45     52 Jerad Dixon             Ramsey             MN  33 M   118 10:18  2:21  4:27  114   57:40 17.7  0:46  122   24:04  8:36 1:37:13 
  120   2/15    170 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  51 F   224 14:34  3:19  1:18   79   54:42 18.6  0:47  157   25:57  9:17 1:37:17 
  121   7/24     68 Lisa Freeburg           Gering             NE  28 F    90  9:45  2:13  2:21  151 1:01:33 16.6  0:37  106   23:11  8:17 1:37:25 
  122  16/27     93 Brad Hayes              Elk River          MN  45 M   219 14:17  3:15  3:14   67   53:44 19.0  2:27  119   23:52  8:32 1:37:33 
  123   8/24    168 Amber Peterson          Duluth             MN  25 F   166 11:47  2:41  3:27  138   59:43 17.1  0:58   78   21:59  7:51 1:37:52 
  124  13/23    246 Chris Weegman           Elk River          MN  54 M   139 10:44  2:27  2:54   85   55:13 18.5  3:02  162   26:07  9:20 1:37:59 
  125   3/15     96 Wendy Heck              Stillwater         MN  51 F   152 11:14  2:34  3:25   93   55:52 18.3  2:31  145   25:11  9:00 1:38:11 
  126  17/27     64 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  42 M   214 13:51  3:09  2:44   84   55:04 18.5  2:09  131   24:28  8:45 1:38:14 
  127  18/27    302 Brad Spry               Walker             MN  44 M    15  7:34  1:44  2:21  187 1:07:00 15.2  0:37   58   20:53  7:28 1:38:22 
  128  13/31    175 Sheila Pidde            Stillwater         MN  43 F   143 11:02  2:31  3:16  130   59:07 17.3  0:54  126   24:13  8:39 1:38:30 
  129  13/35     63 Dawn Fairchild          Grand Rapids       MN  37 F                          141 1:00:16 16.9  1:37   32   19:16  6:53 1:38:30 
  130   9/24     21 Courtney Binnie         Lawrence           KS  26 F   162 11:37  2:39  3:31  137   59:43 17.1  1:25   88   22:17  7:58 1:38:31 
  131  36/45    284 Michael Wiltse          Bemidji            MN  37 M   221 14:27  3:17                                 85   22:14  7:57 1:38:38 
  132   4/15    140 Pat McDonald            St. Louis Park     MN  53 F    39  8:09  1:51  2:41  150 1:01:12 16.7  1:57  137   24:50  8:52 1:38:47 
  133  14/31     37 Jody Carey              Pillager           MN  40 F   174 12:03  2:45  1:54  144 1:00:30 16.9  1:29  107   23:20  8:20 1:39:13 
  134  14/19    207 Thomas Schoen           Winona             MN  21 M    87  9:44  2:13  3:05  139   59:45 17.1  1:26  147   25:21  9:04 1:39:20 
  135  14/23    228 Micheal Thompson        St. Paul           MN  54 M    66  9:10  2:05  3:05  113   57:33 17.7  2:38  177   27:02  9:40 1:39:28 
  136  15/31    144 Sheila Miller           Baxter             MN  43 F   117 10:17  2:21  2:40  121   58:18 17.5  1:39  171   26:37  9:31 1:39:29 
  137  16/31     14 Pam Stegora Axberg      New Brighton       MN  49 F   165 11:46  2:41  2:02  127   58:52 17.3  1:42  152   25:31  9:07 1:39:51 
  138  15/23    149 Mark Munson             Roseville          MN  51 M   148 11:10  2:33  2:09   94   55:56 18.2  1:17  207   29:23 10:30 1:39:52 
  139  14/35    234 Ellen Turner            Birmingham         AL  30 F    86  9:44  2:13  3:27  134   59:17 17.2  1:19  164   26:08  9:20 1:39:53 
  140  37/45    241 Luke Waln               Nisswa             MN  37 M   163 11:39  2:39  4:37  147 1:00:55 16.7  1:15   68   21:32  7:42 1:39:56 
  141  16/23    118 Thomas Hickok           Minneapolis        MN  51 M   175 12:08  2:46  3:03  103   56:35 18.0  1:30  173   26:44  9:33 1:39:58 
  142  15/19    244 Paul Warzecha           Elk River          MN  28 M    63  9:04  2:04  2:38  193 1:07:54 15.0  0:34   51   20:29  7:19 1:40:36 
  143  19/27    258 Scott Winter            Buffalo            MN  42 M   155 11:22  2:35  2:33  154 1:01:52 16.5  1:24  109   23:34  8:25 1:40:43 
  144   1/1     152 Mike Nelson             Walker             MN  61 M   116 10:16  2:20  3:37  129   59:02 17.3  1:08  174   26:50  9:35 1:40:51 
  145  20/27    122 Mick Lavelle            Victoria           MN  45 M   146 11:08  2:32  3:27  115   57:41 17.7  1:28  183   27:24  9:47 1:41:07 
  146  15/35    255 Marni Windschitl        Owatonna           MN  32 F   121 10:19  2:21  3:00  160 1:02:38 16.3  1:27  113   23:46  8:30 1:41:08 
  147  17/23    237 Roger Vanvleet          St.Cloud           MN  54 M   188 12:24  2:50  2:37  118   57:53 17.6  2:18  158   25:58  9:17 1:41:08 
  148   5/15     74 Susan Goltz             Duluth             MN  54 F   130 10:25  2:22  2:24  140 1:00:05 17.0  1:43  172   26:43  9:33 1:41:18 
  149  16/35    311 Greta Markuson          Fargo              ND  32 F    83  9:40  2:12  2:26  175 1:04:37 15.8  0:49  114   23:48  8:30 1:41:19 
  150  38/45    236 Christopher Vanvleet    Brooklyn Park      MN  33 M   220 14:25  3:17  3:57  122   58:28 17.4  2:26   90   22:23  8:00 1:41:38 
  151  16/19     27 Andrew Burt             Rochester          MN  25 M   114 10:14  2:20  2:47  156 1:02:05 16.4  0:41  159   26:00  9:18 1:41:46 
  152  17/19    160 Alec Papierniak         Minneapolis        MN  29 M    92  9:47  2:14  2:10  158 1:02:08 16.4  0:44  178   27:09  9:42 1:41:57 
  153  39/45    218 Will Spencer            Minnetonka         MN  30 M   209 13:39  3:06  3:02  107   57:02 17.9  2:03  166   26:17  9:23 1:42:00 
  154  10/24    214 Madison Smith           Brainerd           MN  20 F    70  9:24  2:08  2:26  164 1:03:25 16.1  1:18  160   26:03  9:18 1:42:34 
  155  11/24     99 Brittany Hendrickson    Dilworth           MN  29 F   173 12:00  2:44  3:26  172 1:03:59 15.9  1:16   86   22:14  7:57 1:42:52 
  156  40/45     35 Randy Capelle           Nisswa             MN  37 M   194 12:46  2:55  4:28  155 1:01:57 16.5  0:48  103   22:57  8:12 1:42:54 
  157   5/9      75 Annie Grabowski         Brainerd           MN  16 F    26  7:53  1:48  3:37  176 1:04:43 15.8  1:16  151   25:30  9:07 1:42:57 
  158  17/31    162 Carol Parendo           Stillwater         MN  47 F   157 11:23  2:36  3:01  145 1:00:43 16.8  1:39  170   26:36  9:30 1:43:20 
  159  12/24     66 Ashley Fitzsimmons      St. Louis Park     MN  28 F   185 12:20  2:49  3:52  167 1:03:37 16.0  1:12   91   22:25  8:01 1:43:24 
  160  17/35    225 Holly Sweeney           Ft. Collins        CO  33 F   190 12:26  2:50  3:02  168 1:03:41 16.0  0:50  117   23:50  8:31 1:43:48 
  161  18/35     36 Tessa Capelle           Nisswa             MN  37 F   189 12:26  2:50  3:12  171 1:03:52 16.0  0:45  118   23:50  8:31 1:44:03 
  162  10/11    250 Robert Weides           Stillwater         MN  16 M   160 11:33  2:38  2:12  159 1:02:32 16.3  0:44  180   27:13  9:43 1:44:12 
  163   6/15    154 Margrit Nussbaumer      Pinewood           ON  51 F   177 12:12  2:47  2:22  142 1:00:17 16.9  1:18  195   28:28 10:10 1:44:35 
  164  41/45      6 Jared Anderson          Minnetonka         MN  36 M    60  8:59  2:03  2:34  126   58:39 17.4  1:31  224   33:06 11:50 1:44:48 
  165  21/27     89 Keith Hargis            Clear Lake         IA  49 M   218 14:10  3:14  3:24  136   59:29 17.1  1:50  161   26:03  9:19 1:44:54 
  166  18/31    310 Robyn Devitt            Ida Grove          IA  41 F   138 10:42  2:26  3:43  165 1:03:29 16.1  1:38  149   25:28  9:06 1:44:59 
  167   7/15     30 Cindy Byers             Stevens Point      WI  51 F    71  9:24  2:08  3:36  162 1:03:03 16.2  2:00  179   27:10  9:43 1:45:11 
  168  19/35     57 Brenda Dukek            Bagley             MN  38 F   153 11:20  2:35  3:03  135   59:25 17.2  1:34  209   30:00 10:43 1:45:20 
  169  22/27     13 Joe Axberg              New Brighton       MN  44 M                           70   54:01 18.9  2:08  208   29:47 10:39 1:45:39 
  170  23/27     84 John Hacker             Coon Rapids        MN  41 M   233 15:18  3:29  3:36  157 1:02:07 16.4  1:20  127   24:13  8:39 1:46:32 
  171  19/31     28 Lori Busher             Rosemount          MN  48 F   134 10:31  2:24  3:09  174 1:04:16 15.9  1:48  175   26:51  9:36 1:46:33 
  172  20/31     94 Kim Hayes               Elk River          MN  47 F   141 10:53  2:29  3:07  170 1:03:51 16.0                          1:46:38 
  173  18/23     55 Alan Downie             Stillwater         MN  51 M   238 19:16  4:23  3:41   98   56:06 18.2  2:10  150   25:29  9:06 1:46:40 
  174  20/35     22 Morgan Binnie           Minneapolis        MN  30 F   156 11:23  2:36  3:34  177 1:05:25 15.6  1:53  136   24:41  8:49 1:46:53 
  175  19/23     32 Timothy Byers           Stevens Point      WI  58 M   235 16:02  3:39  4:21  146 1:00:44 16.8  2:23  110   23:35  8:26 1:47:03 
  176  42/45    277 Nels Fredrickson        Burnsville         MN  31 M   151 11:13  2:33  2:03  194 1:08:10 15.0  1:03  139   24:51  8:53 1:47:18 
  177  43/45    109 Joshua Johnson          Brainerd           MN  31 M   170 11:55  2:43  2:19  133   59:16 17.2  1:35  219   32:26 11:35 1:47:29 
  178  20/23    137 John Massey             Scottsbluff        NE  54 M    21  7:44  1:46  3:23  182 1:06:20 15.4  1:37  198   28:47 10:17 1:47:49 
  179  21/23     61 Steven Ekholm           Walker             MN  58 M   203 13:19  3:02  3:50  163 1:03:07 16.2  1:27  163   26:08  9:20 1:47:49 
  180  21/31     76 Marina Grabowski        Brainerd           MN  49 F   136 10:36  2:25  3:54  148 1:01:03 16.7  0:51  217   31:35 11:17 1:47:59 
  181  44/45    113 Thomas Klein            Brooklyn Park      MN  32 M   191 12:29  2:51  3:14  166 1:03:32 16.1  0:46  192   28:05 10:02 1:48:03 
  182  21/35    166 Brandy Pemberton        Bemidji            MN  38 F   217 14:09  3:13  3:15  178 1:05:32 15.6  1:17  125   24:10  8:38 1:48:22 
  183   6/9      95 Marin Hayes             Elk River          MN  17 F     9  7:00  1:36  4:24  203 1:09:43 14.6  2:09  169   26:25  9:26 1:49:39 
  184   8/15    249 Margaret Weides         Stillwater         MN  50 F   207 13:31  3:05  3:28  179 1:06:05 15.4  2:10  154   25:36  9:09 1:50:48 
  185  22/35    107 Kristen Ingram          Brainerd           MN  39 F   142 10:57  2:30  2:52  200 1:09:05 14.8  1:10  186   27:40  9:53 1:51:43 
  186  13/24     23 Lindsay Blumenshein     Minneapolis        MN  25 F   107 10:07  2:18  2:53  192 1:07:48 15.0  1:12  211   30:08 10:46 1:52:06 
  187  22/31    182 Denise Rabogliatti      Eden Prairie       MN  49 F    59  8:58  2:03  2:48  204 1:11:08 14.3  1:38  189   27:53  9:58 1:52:24 
  188   9/15    104 Lisa Holien             Elk River          MN  52 F   200 12:57  2:57  3:55  173 1:04:00 15.9  4:04  188   27:45  9:55 1:52:39 
  189  23/35      3 Catherine Anderson      Brooklyn Park      MN  34 F   147 11:08  2:32  2:42  202 1:09:42 14.6  1:07  190   28:02 10:01 1:52:39 
  190  14/24    204 Hannah Schoen           Clear Lake         MN  23 F   210 13:40  3:07  3:58  201 1:09:26 14.7  1:16  148   25:22  9:04 1:53:40 
  191  15/24    219 Jennifer Stabenow       New Hope           MN  24 F   227 14:45  3:21  2:56  181 1:06:17 15.4  1:13  196   28:32 10:12 1:53:41 
  192  24/35     69 Tracy Frizzell          Walker             MN  36 F   108 10:10  2:19  4:27  196 1:08:36 14.9  2:58  194   28:17 10:06 1:54:25 
  193  16/24    248 Rachel Wehner           Oakland            MN  25 F   199 12:53  2:56  2:55  189 1:07:30 15.1  1:27  212   30:16 10:49 1:54:59 
  194  25/35     50 Carlie Diaz             Columbia Heights   MN  34 F    74  9:26  2:09  3:14  197 1:08:44 14.8  2:21  215   31:19 11:12 1:55:03 
  195  26/35    260 Molly Wiste             Hackensack         MN  32 F   109 10:11  2:19  2:04  188 1:07:12 15.2  0:55  235   35:11 12:34 1:55:31 
  196  10/15    130 Maryjo Mahowald         Arden Hills        MN  57 F   115 10:15  2:20  2:47  211 1:13:56 13.8  0:57  191   28:03 10:01 1:55:55 
  197  11/15    180 Marybeth Polus          Winona             MN  56 F   137 10:42  2:26  3:04  180 1:06:15 15.4  1:03  233   34:56 12:29 1:55:59 
  198  22/23    132 Todd Malcolm            St. Cloud          MN  50 M   211 13:41  3:07  3:42  169 1:03:50 16.0  1:25  228   33:25 11:56 1:56:01 
  199  24/27    183 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  49 M   216 14:02  3:12  3:11  205 1:11:14 14.3  1:26  168   26:22  9:25 1:56:12 
  200  23/31    213 Kelly Smith             Brainerd           MN  46 F   127 10:23  2:22  2:02  191 1:07:39 15.1  1:02  236   35:19 12:37 1:56:23 
  201  17/24    193 Mari Santoyo            Moorhead           MN  26 F   204 13:23  3:03  3:43  198 1:08:45 14.8  0:40  210   30:06 10:45 1:56:34 
  202  18/24    221 Elizabeth Strandberg    Swanville          MN  25 F   202 13:06  2:59  4:05  186 1:06:52 15.3  1:39  214   31:04 11:06 1:56:44 
  203  18/19    136 Jake Massey             Scottsbluff        NE  22 M   124 10:21  2:21  2:46  206 1:12:00 14.2  0:53  213   31:02 11:05 1:57:00 
  204  12/15    262 Cathy Woidtke           Williams           MN  59 F   223 14:30  3:18  3:05  161 1:02:44 16.3  2:51  231   33:53 12:06 1:57:00 
  205  19/24    278 Ashley Hart             Cloquet            MN  29 F   161 11:36  2:39  2:56  195 1:08:20 14.9  1:02  230   33:30 11:58 1:57:22 
  206  27/35    167 Amanda Peters Johnson   St. Louis Park     MN  33 F   179 12:16  2:48  4:46  214 1:14:47 13.6  1:32  135   24:39  8:48 1:57:57 
  207  24/31    153 Michele Neuhauser       Detroit Lakes      MN  46 F   180 12:17  2:48  1:49  209 1:13:16 13.9  1:27  205   29:18 10:28 1:58:04 
  208  23/23    205 Paul Schoen             Clear Lake         MN  53 M   236 17:15  3:56  5:50  185 1:06:41 15.3  2:37  165   26:09  9:21 1:58:31 
  209  13/15    173 Linda Pfaff             Burnsville         MN  52 F   181 12:18  2:48  3:47  210 1:13:21 13.9  1:38  193   28:08 10:03 1:59:10 
  210  14/15    247 Wendy Weegman           Elk River          MN  53 F   183 12:19  2:48  3:39  184 1:06:37 15.3  2:21  232   34:26 12:18 1:59:21 
  211  28/35    117 Dana Kuzel              Guthrie            MN  35 F   229 14:58  3:24  2:08  183 1:06:34 15.3  0:53  234   35:06 12:32 1:59:37 
  212  29/35    196 Meagan Sayer            Florida            FL  34 F    89  9:45  2:13  1:44  199 1:08:51 14.8  1:38  237   37:58 13:34 1:59:55 
  213  20/24    238 Kaitlin Varriano        Moorhead           MN  26 F   215 13:59  3:11  3:22  213 1:14:08 13.8  1:25  204   29:17 10:28 2:02:09 
  214  30/35    240 Caleigh Walker          Gering             NE  31 F   201 12:57  2:57  2:14  232 1:21:31 12.5  0:51  141   24:57  8:55 2:02:28 
  215  25/31    127 Kristie Mack            East Grand Forks   MN  40 F   231 15:16  3:29  7:10  207 1:12:42 14.0  3:11  132   24:33  8:46 2:02:51 
  216  26/31    163 Becky Parker            East Grand Forks   MN  41 F   230 15:13  3:28  7:13  208 1:12:44 14.0  3:09  133   24:33  8:46 2:02:51 
  217  31/35    188 Liz Rolfes              Eagan              MN  30 F   128 10:23  2:22  3:04  221 1:16:11 13.4  0:53  223   33:06 11:49 2:03:36 
  218  21/24    243 Ellie Warzecha          Elk River          MN  27 F   212 13:42  3:07  3:55  222 1:16:14 13.4  1:21  197   28:39 10:14 2:03:50 
  219  45/45    110 Matthew Johnson         St. Louis Park     MN  33 M    96  9:53  2:15 13:09  215 1:14:49 13.6  1:29  134   24:38  8:48 2:03:57 
  220  32/35    242 Joy Ward                St. Cloud          MN  35 F   184 12:20  2:49  5:02  226 1:19:19 12.9  1:14  182   27:21  9:46 2:05:13 
  221  33/35    245 Laura Wavra             Minneapolis        MN  31 F   159 11:25  2:36  5:57  227 1:19:19 12.9  1:13  181   27:21  9:46 2:05:13 
  222  25/27     46 Tim Curtin              Danvers            MA  48 M   172 11:58  2:44  7:52  212 1:14:05 13.8  2:54  199   28:48 10:17 2:05:36 
  223  34/35    309 Jessica Cimo            St. Louis Park     MN  31 F   178 12:16  2:48  3:27  228 1:19:37 12.8  1:22  206   29:22 10:30 2:06:01 
  224  27/31     91 Dawn Michele Hart       St Paul            MN  48 F   239 19:16  4:23  4:11  190 1:07:38 15.1  2:34  226   33:10 11:51 2:06:48 
  225  22/24     42 Kayla Chrz              Austin             MN  28 F   228 14:56  3:24  2:23  216 1:15:10 13.6  2:13  222   32:55 11:46 2:07:35 
  226   1/3     195 Ginger Sayer            Marathon           FL  61 F   102 10:03  2:17  4:22  231 1:20:35 12.7  0:58  221   32:42 11:41 2:08:38 
  227  28/31     80 Linda Groebner          Andover            MN  45 F    78  9:34  2:11  4:19  234 1:33:50 10.9  0:57   53   20:33  7:21 2:09:11 
  228  23/24     47 Erin Curtis             Elk River          MN  29 F   193 12:45  2:54  3:49  225 1:19:14 12.9  1:54  227   33:14 11:53 2:10:54 
  229  24/24    197 Jamie Schaible          Fargo              ND  25 F   205 13:28  3:04  3:55  224 1:18:59 12.9  1:35  225   33:07 11:50 2:11:02 
  230   7/9     261 Grace Witschonke        Fargo              ND  13 F   234 15:21  3:30  5:13  219 1:15:53 13.4  1:10  229   33:29 11:58 2:11:04 
  231   2/3     120 Mary Lastovich          Baxter Minnestoa   AL  60 F   240 20:04  4:34  3:39  217 1:15:42 13.5  1:28  216   31:32 11:16 2:12:23 
  232  26/27    141 Todd McMichael          Fargo              ND  47 M   237 17:33  4:00  5:00  220 1:15:54 13.4  2:06  220   32:33 11:38 2:13:04 
  233   8/9      79 Elsie Groebner          Andover            MN  10 F   208 13:35  3:06  4:20  235 1:33:50 10.9  0:55   52   20:33  7:21 2:13:12 
  234  35/35    172 Tanya Petz              Elk River          MN  36 F   206 13:30  3:05  4:17  218 1:15:52 13.4  1:26  240   38:56 13:54 2:13:59 
  235  29/31    106 Maggie Howard           Rio Rancho         NM  44 F   195 12:47  2:55  2:45  236 1:35:32 10.7  1:52  142   24:59  8:56 2:17:53 
  236  30/31    266 Carolyn Zakrzewski      Cheney             WA  46 F   196 12:48  2:55  2:45  237 1:35:33 10.7  1:50  143   24:59  8:56 2:17:54 
  237  19/19    222 Nicholas Strandberg     Swanville          MN  27 M    79  9:34  2:11 11:38  223 1:16:23 13.4  2:10  238   38:27 13:44 2:18:10 
  238  15/15     71 Pat Gerdes              Maple Grove        MN  53 F   222 14:29  3:18  4:00  229 1:19:52 12.8  1:28  239   38:30 13:45 2:18:18 
  239   3/3     300 Cathy Gilchrist                                62 F   232 15:17  3:29  4:44  230 1:20:13 12.7  1:35  241   40:58 14:38 2:22:45 
  240  11/11    199 Derek Schlittenhardt    Bismarck           ND   9 M   225 14:41  3:21  6:44  239 1:36:31 10.6  1:31  201   29:02 10:22 2:28:26 
  241  27/27    200 Dustin Schlittenhardt   Bismarck           ND  42 M   226 14:41  3:21  6:43  238 1:36:29 10.6  1:33  202   29:04 10:23 2:28:28 
  242  31/31    202 Christine Schoen        Otsego             MN  46 F                          233 1:25:47 11.9  1:57  242   46:08 16:29 2:28:58 
  243   9/9     201 Micah Schlittenhardt    Bismarck           ND  11 F   213 13:44  3:08  7:31  240 1:36:31 10.6  1:31  218   32:22 11:34 2:31:37 


================================================================================================================================================
                          2 PERSON RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  296 Tortoise and the Hare                            3  7:48  1:47  0:33    1   46:02 22.2  0:25    1   18:20  6:33 1:13:06 
           Jeff Turner , Jon Turner ,                             
    2  292 Team Haugen-Jackson                              5  9:44  2:13  0:36    2   47:34 21.4  0:26    2   21:19  7:37 1:19:37 
           Erin Haugen-Jackson , Dave Jackson ,                   
    3  280 The Pickles                                      1  7:31  1:43  1:35    5   54:13 18.8  0:36    3   21:21  7:38 1:25:13 
           Sean Pickle , Chris Haukos ,                           
    4  285 Miller Tri Hards                                 6 11:32  2:38  1:44    4   53:01 19.2  0:30    4   22:19  7:59 1:29:04 
           McKayla Miller , Andrew Miller ,                       
    5  287 Revolution Breeze Minneso                        2  7:32  1:43  0:45    6   57:21 17.8  0:30    5   23:45  8:29 1:29:51 
           Cole Howard , Angela Sandelin ,                        
    6  276 Flatland                                         4  9:42  2:13  0:55    3   52:08 19.6  1:24    6   27:59 10:00 1:32:06 
           Ta Flatland , Matthew Flatland ,                       


================================================================================================================================================
                          3 PERSON RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  289 Shores of Leech Lake                             4  9:32  2:10  0:30    1   55:02 18.5  0:30    1   19:48  7:05 1:25:20 
           Ellise Loomis , Vaughn Loomis , Mitch Loomis           
    2  290 SmileMakers                                      3  9:06  2:04  0:34    2   58:53 17.3  0:31    2   23:03  8:14 1:32:05 
           Jill Anderson , Al Anderson , Steve Bilben             
    3  283 Luck 'O the Irish                                1  8:13  1:52  0:31    3 1:02:11 16.4  0:34    4   24:29  8:45 1:35:55 
           Jan McSharry , Annie McSharry , Danielle McSharry      
    4  273 Boulder Shore Trailers                           9 12:13  2:47  0:57    4 1:02:55 16.2  0:35    6   25:15  9:01 1:41:52 
           Tony Paterno , Amy Cave , Janey Paterno                
    5  286 OCD SISTERS                                      5  9:36  2:11  0:43    8 1:10:13 14.5  0:25    7   25:35  9:09 1:46:31 
           Kara Schuster , Kristen Lund , Nicki Woodman           
    6  295 The Wingers                                     10 13:37  3:06  0:48    7 1:07:10 15.2  0:28    5   24:54  8:54 1:46:55 
           Nick Winger , Jill Winger , Mark Winger                
    7  272 BEER BELLY BROTHER IN-LAW                       11 14:42  3:21  0:45    6 1:06:29 15.3  0:28    8   28:12 10:04 1:50:33 
           Chris Schuster , Kevin Lund , Dean Woodman             
    8  293 Team Shanny                                      2  8:27  1:56  1:08   11 1:17:15 13.2  0:29    3   24:08  8:38 1:51:25 
           Gabe Shanoff , Cormac Shanoff , Natalie Shanoff        
    9  281 It Came From Passion Cove                        6 10:49  2:28  1:03    5 1:03:25 16.1  0:33   11   37:06 13:15 1:52:55 
           Karl Papierniak , Adam Papierniak , Aimee Downes       
   10  274 cougars                                          8 11:37  2:39  0:27   10 1:14:16 13.7  0:28    9   31:06 11:07 1:57:53 
           Jack Massey , Kara Ryman , Maria Winn-Ratliff          
   11  288 Rude                                             7 10:51  2:28  0:54    9 1:14:02 13.8  0:37   10   32:37 11:39 1:58:59 
           Christian Rude , Margaret Johnson/rude , Carolyn Rude  

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 161 Gwen Papierniak         New Ulm            MN  61 F      1  2:43  0:38  1:12    2 1:10:17 14.5  0:33    1   35:59 12:51 1:50:42 
 271 Sheila Butler           St. Michael        MN  56 F      7 18:21  4:11  0:51    4 1:51:06  9.2                          2:41:42 
 299 Jason Schmitt           Bemidji            MN     M                             1   59:55 17.0                                  
 301 Cindy Moe                                         F      5 12:46  2:55  3:36    3 1:49:53  9.3                                  
 297 Christie Manisto        Princeton          MN  42 F      2  5:26  1:15                                                          
 263 Kristin Wyeth           Plymouth           MN  42 F      3  8:59  2:03                                                          
  70 Luis Garcia             Fargo              ND  43 M      4 10:58  2:30                                                          
 291 Susan Super             Coon Rapids        MN  53 F      6 16:57  3:52                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Matthew Majerle         Baxter             MN  15 M    6:15  1:26 
    2 Nicholas Gubbels        Bemidji            MN  18 M    6:18  1:26 
    3 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  48 F    6:28  1:29 
    4 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26 M    6:28  1:29 
    5 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51 M    6:29  1:29 
    6 Chad Christianson       St Louis Park      MN  35 M    6:32  1:30 
    7 Brian Lavelle           Chaska             MN  51 M    6:40  1:31 
    8 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  19 F    6:54  1:34 
    9 Marin Hayes             Elk River          MN  17 F    7:00  1:36 
   10 Eric Opheim             Walker             MN  43 M    7:02  1:36 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Rich Kurhajetz          Excelsior          MN  33 M   41:59 24.3 
    2 Joseph Midthun          Dassel             MN  31 M   42:15 24.1 
    3 Tyler Zima              Fargo              ND  27 M   42:18 24.1 
    4 Casey Miller            Baxter             MN  34 M   42:33 24.0 
    5 Brian Lavelle           Chaska             MN  51 M   42:46 23.9 
    6 Luke Winger             Ramsey             MN  32 M   43:31 23.4 
    7 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26 M   43:53 23.2 
    8 Mark Rosen              Otsego             MN  49 M   45:33 22.4 
    9 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51 M   45:36 22.4 
   10 Justin Domogalla        Staples            MN  32 M   45:39 22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Clayton Foster          Pequot Lakes       MN  21 M   15:06  5:24 
    2 Casey Miller            Baxter             MN  34 M   15:27  5:31 
    3 Fr. Ben Hadrich         Duluth             MN  29 M   16:21  5:51 
    4 Joseph Midthun          Dassel             MN  31 M   16:23  5:51 
    5 Joshua Kelly            Comfrey            MN  27 M   17:15  6:10 
    6 Tyler Zima              Fargo              ND  27 M   17:15  6:10 
    7 Timothy Axberg          New Brighton       MN  15 M   17:41  6:19 
    8 Jed Smith               Brainerd           MN  18 M   17:44  6:20 
    9 Kyle Polich             North Liberty      IA  25 M   17:45  6:21 
   10 Matt Jorgensen          Minnetonka         MN  34 M   17:45  6:21 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE LAW ENFORCEMENT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  184 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26    1  6:28  1:29  0:47    1   43:53 23.2  0:35    1   18:06  6:28 1:09:47 
    2  158 Thomas Pahl             Long Prairie       MN  37    2  7:55  1:48  2:02    2   48:40 21.0  1:04    2   18:25  6:35 1:18:02 
    3   72 Gregg Gerhartz          Sauk Centre        MN  47    9 12:10  2:46  3:44    3   55:15 18.5  0:35    3   19:23  6:56 1:31:05 
    4  174 Pat Pickar              Baxter             MN  36    3  8:15  1:53  2:26    4   55:43 18.3  1:09    8   27:01  9:39 1:34:32 
    5   48 Nick Dahlberg           Nowthen            MN  32    4  9:56  2:16  2:43    8   59:12 17.2  0:52    5   22:40  8:06 1:35:21 
    6   52 Jerad Dixon             Ramsey             MN  33    6 10:18  2:21  4:27    6   57:40 17.7  0:46    6   24:04  8:36 1:37:13 
    7  149 Mark Munson             Roseville          MN  51    7 11:10  2:33  2:09    5   55:56 18.2  1:17   10   29:23 10:30 1:39:52 
    8  241 Luke Waln               Nisswa             MN  37    8 11:39  2:39  4:37    9 1:00:55 16.7  1:15    4   21:32  7:42 1:39:56 
    9  152 Mike Nelson             Walker             MN  61    5 10:16  2:20  3:37    7   59:02 17.3  1:08    7   26:50  9:35 1:40:51 
   10  200 Dustin Schlittenhardt   Bismarck           ND  42   10 14:41  3:21  6:43   10 1:36:29 10.6  1:33    9   29:04 10:23 2:28:28 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE LAW ENFORCEMENT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  114 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  38    1  9:19  2:07  1:33    1   53:56 18.9  1:02    2   22:16  7:58 1:28:05 
    2  168 Amber Peterson          Duluth             MN  25    2 11:47  2:41  3:27    2   59:43 17.1  0:58    1   21:59  7:51 1:37:52 
    3   91 Dawn Michele Hart       St Paul            MN  48    4 19:16  4:23  4:11    3 1:07:38 15.1  2:34    3   33:10 11:51 2:06:48 
    4  172 Tanya Petz              Elk River          MN  36    3 13:30  3:05  4:17    4 1:15:52 13.4  1:26    4   38:56 13:54 2:13:59 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  143 Casey Miller            Baxter             MN  34    8  7:16  1:39  0:56    4   42:33 24.0  0:39    2   15:27  5:31 1:06:49 
    2   67 Tyler Zima              Fargo              ND  27   12  7:36  1:44  0:46    3   42:18 24.1  0:42    6   17:15  6:10 1:08:35 
    3  142 Joseph Midthun          Dassel             MN  31   33  8:38  1:58  1:41    2   42:15 24.1  0:50    4   16:23  5:51 1:09:44 
    4  121 Brian Lavelle           Chaska             MN  51    5  6:40  1:31  1:02    5   42:46 23.9  0:43   29   19:19  6:54 1:10:28 
    5  115 Rich Kurhajetz          Excelsior          MN  33    9  7:21  1:41  1:08    1   41:59 24.3  0:42   36   20:03  7:10 1:11:11 
    6  169 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51    3  6:29  1:29  0:45    8   45:36 22.4  0:45   19   18:19  6:33 1:11:53 
    7  318 Clayton Foster          Pequot Lakes       MN  21   16  7:45  1:46  2:29   13   46:21 22.0  0:30    1   15:06  5:24 1:12:08 
    8   53 Justin Domogalla        Staples            MN  32   17  7:51  1:47  0:54    9   45:39 22.3  0:41   13   18:04  6:28 1:13:08 
    9  212 Jed Smith               Brainerd           MN  18   15  7:44  1:46  0:55   12   46:17 22.0  0:55    8   17:44  6:20 1:13:34 
   10  256 Luke Winger             Ramsey             MN  32   60  9:59  2:17  1:23    6   43:31 23.4  0:52   20   18:28  6:36 1:14:11 
   11   26 David Breznay           Fargo              ND  43   31  8:28  1:56  1:22   10   45:40 22.3  0:53   12   17:59  6:26 1:14:21 
   12   90 Timothy Harmon          Shakopee           MN  33   24  8:01  1:50  0:55   16   46:50 21.8  0:52   14   18:14  6:31 1:14:50 
   13  269 Jon Zitur               Minneapolis        MN  23   19  7:57  1:49  1:16   17   47:02 21.7  0:55   24   18:44  6:42 1:15:52 
   14   58 Joseph Eder             Prior Lake         MN  33   22  7:58  1:49  2:38   15   46:39 21.9  0:59   21   18:31  6:37 1:16:43 
   15  190 Mark Rosen              Otsego             MN  49   44  9:24  2:09  1:00    7   45:33 22.4  0:44   41   20:35  7:21 1:17:13 
   16   51 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30    7  7:15  1:39  0:59   24   48:44 20.9  0:32   32   19:52  7:06 1:17:19 
   17  226 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59   65 10:12  2:19  1:09   11   45:58 22.2  1:22   28   19:17  6:53 1:17:56 
   18  112 Joshua Kelly            Comfrey            MN  27   53  9:44  2:13  1:47   25   48:47 20.9  0:45    5   17:15  6:10 1:18:15 
   19   85 Fr. Ben Hadrich         Duluth             MN  29   30  8:28  1:56  1:44   36   50:54 20.0  0:54    3   16:21  5:51 1:18:18 
   20  179 Kyle Polich             North Liberty      IA  25   87 11:44  2:40  1:27   14   46:24 22.0  1:01    9   17:45  6:21 1:18:19 
   21   43 Dana Cirks              Moorhead           MN  41   21  7:57  1:49  1:33   23   48:06 21.2  1:07   35   19:58  7:08 1:18:40 
   22  139 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  28   20  7:57  1:49  1:27   18   47:34 21.4  0:56   47   21:05  7:32 1:18:57 
   23  126 Andrew Luckow           Fargo              ND  27   55  9:49  2:14  1:31   22   48:04 21.2  1:10   23   18:41  6:41 1:19:13 
   24   40 Chad Christianson       St Louis Park      MN  35    4  6:32  1:30  1:07   35   50:52 20.1  0:47   46   21:00  7:30 1:20:16 
   25  156 Eric Opheim             Walker             MN  43    6  7:02  1:36  2:22   41   51:49 19.7  0:36   26   18:46  6:42 1:20:33 
   26   18 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  24   26  8:11  1:52  1:00   32   50:29 20.2  0:49   37   20:09  7:12 1:20:37 
   27  307 Mark Lindquist          Buffalo            MN  41   11  7:35  1:44  2:04   31   50:26 20.2  1:12   31   19:47  7:04 1:21:02 
   28  275 Andrew Cockcroft        Zimmerman          MN  42   25  8:07  1:51  2:19   19   47:51 21.3  0:53   59   22:08  7:54 1:21:16 
   29  233 Joshua Troumbly         Bovey              MN  34   79 11:05  2:31  2:32   21   48:02 21.2  1:07   25   18:45  6:42 1:21:29 
   30  315 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  42   29  8:27  1:56  1:01   27   49:30 20.6  0:45   66   22:40  8:06 1:22:21 
   31    7 Nate Anderson           Bemidji            MN  15   43  9:23  2:08  1:49   26   49:02 20.8  0:56   57   21:55  7:50 1:23:04 
   32   98 Tom Heinrich            Baudette           MN  51   27  8:17  1:53  2:10   33   50:45 20.1  1:45   39   20:20  7:16 1:23:15 
   33  231 Timothy Thull           Lakeville          MN  44   34  8:39  1:58  2:13   29   50:02 20.4  1:09   51   21:26  7:40 1:23:28 
   34   82 Nicholas Gubbels        Bemidji            MN  18    2  6:18  1:26  2:06   72   56:06 18.2  0:46   15   18:15  6:31 1:23:30 
   35  191 Kyle Sagedahl           Bemidji            MN  18   74 10:31  2:24  1:41   45   52:17 19.5  0:49   16   18:15  6:31 1:23:31 
   36  192 Tony Sagedahl           Bemidji            MN  18   47  9:29  2:10  2:39   46   52:23 19.5  0:47   17   18:16  6:32 1:23:31 
   37  131 Matthew Majerle         Baxter             MN  15    1  6:15  1:26  2:19   75   56:38 18.0  0:29   11   17:52  6:23 1:23:32 
   38  215 Patrick Jame Smith      Brainerd           MN  51   49  9:39  2:12  1:52   20   47:57 21.3  0:57   72   23:33  8:25 1:23:56 
   39   19 Daniel Belluzzo         Bovey              MN  27   23  7:59  1:49  1:17   49   53:24 19.1  0:46   45   20:58  7:30 1:24:22 
   40  304 Mathias Pemberton       Solway             MN  24   58  9:54  2:15  1:17   28   49:43 20.5  0:57   65   22:39  8:06 1:24:28 
   41  108 Bob Irvine              Nisswa             MN  49   35  8:49  2:01  1:47   34   50:47 20.1  1:25   60   22:08  7:55 1:24:55 
   42  185 Scott Remiger           Lakeville          MN  39   41  9:05  2:04  2:02   39   51:40 19.7  0:55   55   21:46  7:47 1:25:26 
   43  229 Philip Thompson         Bloomington        MN  30   50  9:40  2:12  3:15   43   51:53 19.7  3:20   18   18:16  6:32 1:26:23 
   44  116 Brad Kuzel              Guthrie            MN  33   82 11:11  2:33  2:15   38   51:25 19.8  1:42   38   20:11  7:13 1:26:42 
   45  147 Christopher Moe         St. Louis Park     MN  31   39  9:02  2:04  2:05   58   54:11 18.8  1:52   30   19:36  7:00 1:26:45 
   46  164 William Pattison        St. Paul           MN  31   36  8:53  2:01  2:50   37   50:59 20.0  1:45   68   22:56  8:12 1:27:20 
   47   15 Timothy Axberg          New Brighton       MN  15   63 10:05  2:18  2:06   76   56:52 17.9  0:48    7   17:41  6:19 1:27:30 
   48  254 Brady Windschitl        Owatonna           MN  36   67 10:12  2:19  2:07   67   55:24 18.4  1:12   22   18:37  6:39 1:27:31 
   49   24 Richard Boerner         Chaska             MN  49   28  8:25  1:55  2:45                           50   21:24  7:39 1:28:28 
   50  111 Matt Jorgensen          Minnetonka         MN  34   95 12:24  2:49  1:34   63   54:58 18.6  1:52   10   17:45  6:21 1:28:31 
   51  235 Steve Van Vleet         Saint Cloud        MN  52   90 11:56  2:43  2:35   30   50:07 20.4  1:22   67   22:44  8:07 1:28:42 
   52  150 Nick Neeson             Stillwater         MN  16   45  9:26  2:09  1:42   66   55:13 18.5  0:47   53   21:42  7:45 1:28:49 
   53   20 Shawn Billing           Maple Grove        MN  32   51  9:41  2:12  1:54   44   51:56 19.6  1:01   80   24:26  8:44 1:28:55 
   54  157 Steve Otto              Cohasset           MN  54   77 10:48  2:28  2:13   60   54:35 18.7  0:35   49   21:06  7:32 1:29:15 
   55  102 Mike Hennen             Cambridge          MN  39   93 12:19  2:48  1:37   50   53:25 19.1  2:03   33   19:52  7:06 1:29:15 
   56  186 Nicholas Richter        Fargo              ND  28   13  7:40  1:45  2:16   77   57:01 17.9  1:30   48   21:05  7:32 1:29:31 
   57   54 Josh Downham            Minnesota          MN  46  100 12:51  2:56  2:45   42   51:50 19.7  1:32   43   20:45  7:25 1:29:41 
   58  253 Andrew Williams         Minneapolis        MN  50   70 10:19  2:21  3:02   48   52:45 19.3  1:10   64   22:27  8:01 1:29:41 
   59  303 Nate Dorr               Bemidji                36   69 10:18  2:21  2:54   53   53:40 19.0  1:26   56   21:53  7:49 1:30:09 
   60   77 Robert Gregory          Rochester          MN  50   32  8:31  1:57  1:54   61   54:42 18.6  1:00   78   24:05  8:36 1:30:10 
   61  123 John Lavin              Clearbrook         MN  46   88 11:49  2:41  3:17   70   56:05 18.2  0:48   27   19:14  6:52 1:31:12 
   62   83 Nathan Gustafson        Laporte            MN  33   61 10:01  2:17  3:56   62   54:57 18.6  1:53   42   20:42  7:24 1:31:27 
   63  101 Jack Hennen             Cambridge          MN  13   18  7:54  1:48  1:16   87   58:35 17.4  1:19   63   22:26  8:01 1:31:27 
   64    4 Erik Anderson           Chisholm           MN  36   62 10:05  2:18  2:23   86   58:31 17.4  0:39   34   19:54  7:07 1:31:30 
   65  210 Ryan Sherman            Macintosh          MN  34   73 10:23  2:22  2:47   57   54:08 18.8  1:13   71   23:04  8:15 1:31:32 
   66  314 Matt Coyle              Golden             CO  30   75 10:33  2:24  3:40   68   55:31 18.4  0:59   52   21:41  7:45 1:32:21 
   67    5 Garrett Anderson        Saint Cloud        MN  35   71 10:20  2:21  1:40   52   53:39 19.0  1:16   88   25:32  9:08 1:32:24 
   68  128 Marc Macke              Corcoran           MN  43   64 10:11  2:19  1:49   47   52:38 19.4  1:14  107   28:50 10:18 1:34:41 
   69  105 Mike Holien             Elk River          MN  50   98 12:33  2:52  2:13   69   55:34 18.4  0:53   75   23:49  8:31 1:35:00 
   70   16 Chad Belanger           Intl Falls         MN  40   66 10:12  2:19  2:59   73   56:34 18.0  1:16   77   24:05  8:36 1:35:03 
   71  298 Alexander Efta          Walker             MN  35   59  9:58  2:16  2:55   51   53:28 19.1  1:24  102   27:24  9:48 1:35:07 
   72  187 Ben Riewer              Frazee             MN  37  101 12:52  2:56  2:09   59   54:28 18.7  0:43   85   25:16  9:02 1:35:25 
   73  320 Mark Sylstad            Walker             MN  31   94 12:22  2:49  2:45   79   57:24 17.8  1:13   54   21:46  7:47 1:35:28 
   74   39 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  50   84 11:20  2:35  2:03   40   51:46 19.7  2:50  103   27:41  9:54 1:35:39 
   75  171 Matthew Petz            Elk River          MN  39   46  9:29  2:10  2:11   84   58:18 17.5  1:38   84   24:55  8:54 1:36:28 
   76  133 Dick Manske             Algona             IA  59   37  8:54  2:02  2:50   56   54:04 18.9  1:41  109   29:11 10:26 1:36:38 
   77  100 Bryan Henneman          Woodbury           MN  34   56  9:53  2:15  3:59   80   57:27 17.8  2:28   70   23:02  8:14 1:36:47 
   78  125 Jeff Love               Grand Rapids       MN  38   81 11:11  2:33  2:42   93 1:00:25 16.9  0:32   58   22:01  7:52 1:36:50 
   79   93 Brad Hayes              Elk River          MN  45  108 14:17  3:15  3:14   54   53:44 19.0  2:27   76   23:52  8:32 1:37:33 
   80  246 Chris Weegman           Elk River          MN  54   76 10:44  2:27  2:54   65   55:13 18.5  3:02   92   26:07  9:20 1:37:59 
   81   64 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  42  105 13:51  3:09  2:44   64   55:04 18.5  2:09   81   24:28  8:45 1:38:14 
   82  302 Brad Spry               Walker             MN  44   10  7:34  1:44  2:21  106 1:07:00 15.2  0:37   44   20:53  7:28 1:38:22 
   83  284 Michael Wiltse          Bemidji            MN  37  110 14:27  3:17                                 61   22:14  7:57 1:38:38 
   84  207 Thomas Schoen           Winona             MN  21   52  9:44  2:13  3:05   91   59:45 17.1  1:26   86   25:21  9:04 1:39:20 
   85  228 Micheal Thompson        St. Paul           MN  54   42  9:10  2:05  3:05   81   57:33 17.7  2:38   98   27:02  9:40 1:39:28 
   86  118 Thomas Hickok           Minneapolis        MN  51   92 12:08  2:46  3:03   74   56:35 18.0  1:30   97   26:44  9:33 1:39:58 
   87  244 Paul Warzecha           Elk River          MN  28   40  9:04  2:04  2:38  107 1:07:54 15.0  0:34   40   20:29  7:19 1:40:36 
   88  258 Scott Winter            Buffalo            MN  42   85 11:22  2:35  2:33   95 1:01:52 16.5  1:24   73   23:34  8:25 1:40:43 
   89  122 Mick Lavelle            Victoria           MN  45   80 11:08  2:32  3:27   82   57:41 17.7  1:28  101   27:24  9:47 1:41:07 
   90  237 Roger Vanvleet          St.Cloud           MN  54   96 12:24  2:50  2:37   83   57:53 17.6  2:18   89   25:58  9:17 1:41:08 
   91  236 Christopher Vanvleet    Brooklyn Park      MN  33  109 14:25  3:17  3:57   85   58:28 17.4  2:26   62   22:23  8:00 1:41:38 
   92   27 Andrew Burt             Rochester          MN  25   68 10:14  2:20  2:47   97 1:02:05 16.4  0:41   90   26:00  9:18 1:41:46 
   93  160 Alec Papierniak         Minneapolis        MN  29   54  9:47  2:14  2:10   99 1:02:08 16.4  0:44   99   27:09  9:42 1:41:57 
   94  218 Will Spencer            Minnetonka         MN  30  103 13:39  3:06  3:02   78   57:02 17.9  2:03   95   26:17  9:23 1:42:00 
   95   35 Randy Capelle           Nisswa             MN  37   99 12:46  2:55  4:28   96 1:01:57 16.5  0:48   69   22:57  8:12 1:42:54 
   96  250 Robert Weides           Stillwater         MN  16   86 11:33  2:38  2:12  100 1:02:32 16.3  0:44  100   27:13  9:43 1:44:12 
   97    6 Jared Anderson          Minnetonka         MN  36   38  8:59  2:03  2:34   88   58:39 17.4  1:31  114   33:06 11:50 1:44:48 
   98   89 Keith Hargis            Clear Lake         IA  49  107 14:10  3:14  3:24   90   59:29 17.1  1:50   91   26:03  9:19 1:44:54 
   99   13 Joe Axberg              New Brighton       MN  44                          55   54:01 18.9  2:08  110   29:47 10:39 1:45:39 
  100   84 John Hacker             Coon Rapids        MN  41  112 15:18  3:29  3:36   98 1:02:07 16.4  1:20   79   24:13  8:39 1:46:32 
  101   55 Alan Downie             Stillwater         MN  51  116 19:16  4:23  3:41   71   56:06 18.2  2:10   87   25:29  9:06 1:46:40 
  102   32 Timothy Byers           Stevens Point      WI  58  113 16:02  3:39  4:21   94 1:00:44 16.8  2:23   74   23:35  8:26 1:47:03 
  103  277 Nels Fredrickson        Burnsville         MN  31   83 11:13  2:33  2:03  108 1:08:10 15.0  1:03   83   24:51  8:53 1:47:18 
  104  109 Joshua Johnson          Brainerd           MN  31   89 11:55  2:43  2:19   89   59:16 17.2  1:35  112   32:26 11:35 1:47:29 
  105  137 John Massey             Scottsbluff        NE  54   14  7:44  1:46  3:23  104 1:06:20 15.4  1:37  105   28:47 10:17 1:47:49 
  106   61 Steven Ekholm           Walker             MN  58  102 13:19  3:02  3:50  101 1:03:07 16.2  1:27   93   26:08  9:20 1:47:49 
  107  113 Thomas Klein            Brooklyn Park      MN  32   97 12:29  2:51  3:14  102 1:03:32 16.1  0:46  104   28:05 10:02 1:48:03 
  108  132 Todd Malcolm            St. Cloud          MN  50  104 13:41  3:07  3:42  103 1:03:50 16.0  1:25  115   33:25 11:56 1:56:01 
  109  183 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  49  106 14:02  3:12  3:11  109 1:11:14 14.3  1:26   96   26:22  9:25 1:56:12 
  110  136 Jake Massey             Scottsbluff        NE  22   72 10:21  2:21  2:46  110 1:12:00 14.2  0:53  111   31:02 11:05 1:57:00 
  111  205 Paul Schoen             Clear Lake         MN  53  114 17:15  3:56  5:50  105 1:06:41 15.3  2:37   94   26:09  9:21 1:58:31 
  112  110 Matthew Johnson         St. Louis Park     MN  33   57  9:53  2:15 13:09  112 1:14:49 13.6  1:29   82   24:38  8:48 2:03:57 
  113   46 Tim Curtin              Danvers            MA  48   91 11:58  2:44  7:52  111 1:14:05 13.8  2:54  106   28:48 10:17 2:05:36 
  114  141 Todd McMichael          Fargo              ND  47  115 17:33  4:00  5:00  113 1:15:54 13.4  2:06  113   32:33 11:38 2:13:04 
  115  222 Nicholas Strandberg     Swanville          MN  27   48  9:34  2:11 11:38  114 1:16:23 13.4  2:10  116   38:27 13:44 2:18:10 
  116  199 Derek Schlittenhardt    Bismarck           ND   9  111 14:41  3:21  6:44  115 1:36:31 10.6  1:31  108   29:02 10:22 2:28:26 
  117  299 Jason Schmitt           Bemidji            MN                              92   59:55 17.0                                  
  118   70 Luis Garcia             Fargo              ND  43   78 10:58  2:30                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  268 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  48    1  6:28  1:29  1:05    1   45:53 22.2  1:22    1   18:58  6:47 1:13:43 
    2   38 Jasmine Carlson         Becida             MN  28   47 10:21  2:22  0:45    2   47:09 21.6  0:38    5   19:37  7:01 1:18:28 
    3  181 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  45   10  8:04  1:50  1:13    3   48:51 20.9  0:47    8   20:21  7:16 1:19:14 
    4  145 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  44    5  7:35  1:44  1:04    5   51:28 19.8  0:40    2   19:01  6:48 1:19:46 
    5  198 Linda Schievelbein      Minnetonka         MN  49   13  8:25  1:55  1:11    4   49:07 20.8  1:34   26   22:48  8:09 1:23:03 
    6  148 Jennifer Mortale        St Louis Park      MN  36    7  7:46  1:46  1:13    7   52:04 19.6  0:58   17   21:59  7:52 1:23:58 
    7  119 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  31   16  8:38  1:58  1:39   14   54:27 18.7  0:51    7   20:17  7:15 1:25:51 
    8  216 Samantha C Smith        Brainerd           MN  22   21  9:04  2:04  1:20    9   52:29 19.4  0:54   22   22:20  7:59 1:26:05 
    9   17 Linda Belanger          Intl Falls         MN  45   46 10:20  2:21  0:55   11   53:31 19.1  1:04   13   21:24  7:39 1:27:13 
   10  239 Dana Verdeja            St. Louis Park     MN  34   31  9:41  2:12  1:39   10   53:10 19.2  1:27   18   22:00  7:52 1:27:55 
   11  217 Andi Sorvig             St. Hilaire        MN  31    9  7:53  1:48  3:11    6   51:30 19.8  1:47   34   23:48  8:30 1:28:06 
   12  227 Angela Tangen           Fargo              ND  34   18  8:48  2:00  0:48   13   54:17 18.8  0:59   31   23:44  8:29 1:28:34 
   13  146 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  19    2  6:54  1:34  1:28   27   57:42 17.7  0:59   24   22:39  8:06 1:29:39 
   14  265 Laurie Yliniemi         Detroit Lakes      MN  32   72 11:53  2:42  2:20   21   56:02 18.2  0:33    6   19:58  7:08 1:30:45 
   15  257 Janet Winter            Buffalo            MN  41   22  9:09  2:05  2:46   23   56:16 18.1  0:45   16   21:53  7:49 1:30:48 
   16   45 Katie Culshaw           Maplewood          MN  42   15  8:37  1:58  1:41                           19   22:02  7:52 1:31:19 
   17  134 Patty Mapes             Roseville          MN  51   52 10:29  2:23  1:49    8   52:27 19.4  1:04   60   25:37  9:09 1:31:25 
   18   92 Maria Hauer             Little Falls       MN  18   14  8:27  1:56  1:29   49 1:01:44 16.5  0:28    4   19:23  6:56 1:31:29 
   19   97 Madeline Heinrich       Brainerd           MN  24   23  9:13  2:06  1:49   25   57:22 17.8  2:04   12   21:08  7:33 1:31:34 
   20   88 Jennifer Hansen         Stillwater         MN  40   73 11:54  2:43  2:10   16   54:50 18.6  1:15   14   21:40  7:45 1:31:48 
   21   81 Jane Gruhot             Mentor             MN  43   39 10:05  2:18  1:39   17   54:54 18.6  0:30   48   24:50  8:53 1:31:56 
   22  224 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47   27  9:30  2:10  2:15   12   53:48 19.0  1:33   52   25:07  8:59 1:32:12 
   23    2 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  37   29  9:38  2:12  1:32   20   55:56 18.2  1:00   41   24:17  8:41 1:32:20 
   24  103 Theresa Henning         Hackensack         MN  30    4  7:18  1:40  1:00   24   57:08 17.9  1:24   59   25:36  9:09 1:32:25 
   25  252 Kari Whitlock           Baxter             MN  35   11  8:07  1:51  1:59   26   57:30 17.7  1:30   30   23:36  8:26 1:32:39 
   26  220 Susan Stendahl          Buffalo            MN  44   38 10:04  2:18  2:41   35   59:11 17.2  0:47   11   20:46  7:25 1:33:28 
   27  159 Kati Palmer             Bagley             MN  36   53 10:30  2:24  1:39   28   57:45 17.7  0:41   38   24:02  8:35 1:34:36 
   28  223 Alison Streyle          Fargo              ND  25   50 10:24  2:22  1:11   31   58:37 17.4  0:48   37   23:54  8:33 1:34:52 
   29   73 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  40   67 11:25  2:36  3:29   18   55:34 18.4  1:43   27   22:48  8:09 1:34:57 
   30   29 Natalie Busher          Rosemount          MN  19   17  8:46  2:00  1:44   45 1:01:08 16.7  0:55   25   22:40  8:06 1:35:11 
   31  151 Amanda Nelson           Barnesville        MN  27   61 11:06  2:32  0:56   33   58:54 17.3  0:38   42   24:22  8:43 1:35:54 
   32   25 Trina Brennan           Mentor             MN  30   36  9:49  2:14  1:32   48 1:01:44 16.5  1:29   15   21:43  7:46 1:36:15 
   33   31 Emma Byers              Stevens Point      WI  15    6  7:37  1:44  1:46   29   58:07 17.6  1:16   73   27:40  9:53 1:36:24 
   34   56 Elaine Downie           Stillwater         MN  22   35  9:46  2:14  2:34   22   56:11 18.2  2:12   64   26:21  9:25 1:37:01 
   35  170 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  51  105 14:34  3:19  1:18   15   54:42 18.6  0:47   61   25:57  9:17 1:37:17 
   36   68 Lisa Freeburg           Gering             NE  28   34  9:45  2:13  2:21   47 1:01:33 16.6  0:37   28   23:11  8:17 1:37:25 
   37   96 Wendy Heck              Stillwater         MN  51   63 11:14  2:34  3:25   19   55:52 18.3  2:31   53   25:11  9:00 1:38:11 
   38  175 Sheila Pidde            Stillwater         MN  43   60 11:02  2:31  3:16   34   59:07 17.3  0:54   40   24:13  8:39 1:38:30 
   39   63 Dawn Fairchild          Grand Rapids       MN  37                          40 1:00:16 16.9  1:37    3   19:16  6:53 1:38:30 
   40   21 Courtney Binnie         Lawrence           KS  26   70 11:37  2:39  3:31   38   59:43 17.1  1:25   21   22:17  7:58 1:38:31 
   41  140 Pat McDonald            St. Louis Park     MN  53   12  8:09  1:51  2:41   46 1:01:12 16.7  1:57   47   24:50  8:52 1:38:47 
   42   37 Jody Carey              Pillager           MN  40   75 12:03  2:45  1:54   42 1:00:30 16.9  1:29   29   23:20  8:20 1:39:13 
   43  144 Sheila Miller           Baxter             MN  43   44 10:17  2:21  2:40   30   58:18 17.5  1:39   67   26:37  9:31 1:39:29 
   44   14 Pam Stegora Axberg      New Brighton       MN  49   71 11:46  2:41  2:02   32   58:52 17.3  1:42   57   25:31  9:07 1:39:51 
   45  234 Ellen Turner            Birmingham         AL  30   32  9:44  2:13  3:27   36   59:17 17.2  1:19   63   26:08  9:20 1:39:53 
   46  255 Marni Windschitl        Owatonna           MN  32   45 10:19  2:21  3:00   50 1:02:38 16.3  1:27   32   23:46  8:30 1:41:08 
   47   74 Susan Goltz             Duluth             MN  54   51 10:25  2:22  2:24   39 1:00:05 17.0  1:43   68   26:43  9:33 1:41:18 
   48  311 Greta Markuson          Fargo              ND  32   30  9:40  2:12  2:26   62 1:04:37 15.8  0:49   33   23:48  8:30 1:41:19 
   49  214 Madison Smith           Brainerd           MN  20   24  9:24  2:08  2:26   53 1:03:25 16.1  1:18   62   26:03  9:18 1:42:34 
   50   99 Brittany Hendrickson    Dilworth           MN  29   74 12:00  2:44  3:26   59 1:03:59 15.9  1:16   20   22:14  7:57 1:42:52 
   51   75 Annie Grabowski         Brainerd           MN  16    8  7:53  1:48  3:37   63 1:04:43 15.8  1:16   56   25:30  9:07 1:42:57 
   52  162 Carol Parendo           Stillwater         MN  47   66 11:23  2:36  3:01   43 1:00:43 16.8  1:39   66   26:36  9:30 1:43:20 
   53   66 Ashley Fitzsimmons      St. Louis Park     MN  28   83 12:20  2:49  3:52   55 1:03:37 16.0  1:12   23   22:25  8:01 1:43:24 
   54  225 Holly Sweeney           Ft. Collins        CO  33   85 12:26  2:50  3:02   56 1:03:41 16.0  0:50   35   23:50  8:31 1:43:48 
   55   36 Tessa Capelle           Nisswa             MN  37   84 12:26  2:50  3:12   58 1:03:52 16.0  0:45   36   23:50  8:31 1:44:03 
   56  154 Margrit Nussbaumer      Pinewood           ON  51   76 12:12  2:47  2:22   41 1:00:17 16.9  1:18   81   28:28 10:10 1:44:35 
   57  310 Robyn Devitt            Ida Grove          IA  41   57 10:42  2:26  3:43   54 1:03:29 16.1  1:38   55   25:28  9:06 1:44:59 
   58   30 Cindy Byers             Stevens Point      WI  51   25  9:24  2:08  3:36   52 1:03:03 16.2  2:00   70   27:10  9:43 1:45:11 
   59   57 Brenda Dukek            Bagley             MN  38   64 11:20  2:35  3:03   37   59:25 17.2  1:34   87   30:00 10:43 1:45:20 
   60   28 Lori Busher             Rosemount          MN  48   54 10:31  2:24  3:09   61 1:04:16 15.9  1:48   69   26:51  9:36 1:46:33 
   61   94 Kim Hayes               Elk River          MN  47   58 10:53  2:29  3:07   57 1:03:51 16.0                          1:46:38 
   62   22 Morgan Binnie           Minneapolis        MN  30   65 11:23  2:36  3:34   64 1:05:25 15.6  1:53   46   24:41  8:49 1:46:53 
   63   76 Marina Grabowski        Brainerd           MN  49   55 10:36  2:25  3:54   44 1:01:03 16.7  0:51   94   31:35 11:17 1:47:59 
   64  166 Brandy Pemberton        Bemidji            MN  38  102 14:09  3:13  3:15   65 1:05:32 15.6  1:17   39   24:10  8:38 1:48:22 
   65   95 Marin Hayes             Elk River          MN  17    3  7:00  1:36  4:24   84 1:09:43 14.6  2:09   65   26:25  9:26 1:49:39 
   66  249 Margaret Weides         Stillwater         MN  50   96 13:31  3:05  3:28   66 1:06:05 15.4  2:10   58   25:36  9:09 1:50:48 
   67  107 Kristen Ingram          Brainerd           MN  39   59 10:57  2:30  2:52   81 1:09:05 14.8  1:10   74   27:40  9:53 1:51:43 
   68   23 Lindsay Blumenshein     Minneapolis        MN  25   40 10:07  2:18  2:53   75 1:07:48 15.0  1:12   89   30:08 10:46 1:52:06 
   69  182 Denise Rabogliatti      Eden Prairie       MN  49   19  8:58  2:03  2:48   85 1:11:08 14.3  1:38   76   27:53  9:58 1:52:24 
   70  104 Lisa Holien             Elk River          MN  52   91 12:57  2:57  3:55   60 1:04:00 15.9  4:04   75   27:45  9:55 1:52:39 
   71    3 Catherine Anderson      Brooklyn Park      MN  34   62 11:08  2:32  2:42   83 1:09:42 14.6  1:07   77   28:02 10:01 1:52:39 
   72  204 Hannah Schoen           Clear Lake         MN  23   98 13:40  3:07  3:58   82 1:09:26 14.7  1:16   54   25:22  9:04 1:53:40 
   73  219 Jennifer Stabenow       New Hope           MN  24  106 14:45  3:21  2:56   68 1:06:17 15.4  1:13   82   28:32 10:12 1:53:41 
   74   69 Tracy Frizzell          Walker             MN  36   41 10:10  2:19  4:27   77 1:08:36 14.9  2:58   80   28:17 10:06 1:54:25 
   75  248 Rachel Wehner           Oakland            MN  25   90 12:53  2:56  2:55   73 1:07:30 15.1  1:27   90   30:16 10:49 1:54:59 
   76   50 Carlie Diaz             Columbia Heights   MN  34   26  9:26  2:09  3:14   78 1:08:44 14.8  2:21   92   31:19 11:12 1:55:03 
   77  260 Molly Wiste             Hackensack         MN  32   42 10:11  2:19  2:04   72 1:07:12 15.2  0:55  107   35:11 12:34 1:55:31 
   78  130 Maryjo Mahowald         Arden Hills        MN  57   43 10:15  2:20  2:47   90 1:13:56 13.8  0:57   78   28:03 10:01 1:55:55 
   79  180 Marybeth Polus          Winona             MN  56   56 10:42  2:26  3:04   67 1:06:15 15.4  1:03  105   34:56 12:29 1:55:59 
   80  213 Kelly Smith             Brainerd           MN  46   48 10:23  2:22  2:02   74 1:07:39 15.1  1:02  108   35:19 12:37 1:56:23 
   81  193 Mari Santoyo            Moorhead           MN  26   94 13:23  3:03  3:43   79 1:08:45 14.8  0:40   88   30:06 10:45 1:56:34 
   82  221 Elizabeth Strandberg    Swanville          MN  25   93 13:06  2:59  4:05   71 1:06:52 15.3  1:39   91   31:04 11:06 1:56:44 
   83  262 Cathy Woidtke           Williams           MN  59  104 14:30  3:18  3:05   51 1:02:44 16.3  2:51  103   33:53 12:06 1:57:00 
   84  278 Ashley Hart             Cloquet            MN  29   69 11:36  2:39  2:56   76 1:08:20 14.9  1:02  102   33:30 11:58 1:57:22 
   85  167 Amanda Peters Johnson   St. Louis Park     MN  33   78 12:16  2:48  4:46   92 1:14:47 13.6  1:32   45   24:39  8:48 1:57:57 
   86  153 Michele Neuhauser       Detroit Lakes      MN  46   79 12:17  2:48  1:49   88 1:13:16 13.9  1:27   85   29:18 10:28 1:58:04 
   87  173 Linda Pfaff             Burnsville         MN  52   80 12:18  2:48  3:47   89 1:13:21 13.9  1:38   79   28:08 10:03 1:59:10 
   88  247 Wendy Weegman           Elk River          MN  53   81 12:19  2:48  3:39   70 1:06:37 15.3  2:21  104   34:26 12:18 1:59:21 
   89  117 Dana Kuzel              Guthrie            MN  35  108 14:58  3:24  2:08   69 1:06:34 15.3  0:53  106   35:06 12:32 1:59:37 
   90  196 Meagan Sayer            Florida            FL  34   33  9:45  2:13  1:44   80 1:08:51 14.8  1:38  109   37:58 13:34 1:59:55 
   91  238 Kaitlin Varriano        Moorhead           MN  26  101 13:59  3:11  3:22   91 1:14:08 13.8  1:25   84   29:17 10:28 2:02:09 
   92  240 Caleigh Walker          Gering             NE  31   92 12:57  2:57  2:14  106 1:21:31 12.5  0:51   49   24:57  8:55 2:02:28 
   93  127 Kristie Mack            East Grand Forks   MN  40  110 15:16  3:29  7:10   86 1:12:42 14.0  3:11   43   24:33  8:46 2:02:51 
   94  163 Becky Parker            East Grand Forks   MN  41  109 15:13  3:28  7:13   87 1:12:44 14.0  3:09   44   24:33  8:46 2:02:51 
   95  188 Liz Rolfes              Eagan              MN  30   49 10:23  2:22  3:04   96 1:16:11 13.4  0:53   98   33:06 11:49 2:03:36 
   96  243 Ellie Warzecha          Elk River          MN  27   99 13:42  3:07  3:55   97 1:16:14 13.4  1:21   83   28:39 10:14 2:03:50 
   97  242 Joy Ward                St. Cloud          MN  35   82 12:20  2:49  5:02  100 1:19:19 12.9  1:14   72   27:21  9:46 2:05:13 
   98  245 Laura Wavra             Minneapolis        MN  31   68 11:25  2:36  5:57  101 1:19:19 12.9  1:13   71   27:21  9:46 2:05:13 
   99  309 Jessica Cimo            St. Louis Park     MN  31   77 12:16  2:48  3:27  102 1:19:37 12.8  1:22   86   29:22 10:30 2:06:01 
  100   42 Kayla Chrz              Austin             MN  28  107 14:56  3:24  2:23   93 1:15:10 13.6  2:13   97   32:55 11:46 2:07:35 
  101  195 Ginger Sayer            Marathon           FL  61   37 10:03  2:17  4:22  105 1:20:35 12.7  0:58   96   32:42 11:41 2:08:38 
  102   80 Linda Groebner          Andover            MN  45   28  9:34  2:11  4:19  108 1:33:50 10.9  0:57   10   20:33  7:21 2:09:11 
  103   47 Erin Curtis             Elk River          MN  29   86 12:45  2:54  3:49   99 1:19:14 12.9  1:54  100   33:14 11:53 2:10:54 
  104  197 Jamie Schaible          Fargo              ND  25   95 13:28  3:04  3:55   98 1:18:59 12.9  1:35   99   33:07 11:50 2:11:02 
  105  261 Grace Witschonke        Fargo              ND  13  112 15:21  3:30  5:13   95 1:15:53 13.4  1:10  101   33:29 11:58 2:11:04 
  106  120 Mary Lastovich          Baxter Minnestoa   AL  60  113 20:04  4:34  3:39   94 1:15:42 13.5  1:28   93   31:32 11:16 2:12:23 
  107   79 Elsie Groebner          Andover            MN  10   97 13:35  3:06  4:20  109 1:33:50 10.9  0:55    9   20:33  7:21 2:13:12 
  108  106 Maggie Howard           Rio Rancho         NM  44   88 12:47  2:55  2:45  110 1:35:32 10.7  1:52   50   24:59  8:56 2:17:53 
  109  266 Carolyn Zakrzewski      Cheney             WA  46   89 12:48  2:55  2:45  111 1:35:33 10.7  1:50   51   24:59  8:56 2:17:54 
  110   71 Pat Gerdes              Maple Grove        MN  53  103 14:29  3:18  4:00  103 1:19:52 12.8  1:28  110   38:30 13:45 2:18:18 
  111  300 Cathy Gilchrist                                62  111 15:17  3:29  4:44  104 1:20:13 12.7  1:35  111   40:58 14:38 2:22:45 
  112  202 Christine Schoen        Otsego             MN  46                         107 1:25:47 11.9  1:57  112   46:08 16:29 2:28:58 
  113  201 Micah Schlittenhardt    Bismarck           ND  11  100 13:44  3:08  7:31  112 1:36:31 10.6  1:31   95   32:22 11:34 2:31:37 
  114  301 Cindy Moe                                           87 12:46  2:55  3:36  113 1:49:53  9.3                                  
  115  263 Kristin Wyeth           Plymouth           MN  42   20  8:59  2:03                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  212 Jed Smith               Brainerd           MN  18    3  7:44  1:46  0:55    1   46:17 22.0  0:55    2   17:44  6:20 1:13:34 
    2    7 Nate Anderson           Bemidji            MN  15    5  9:23  2:08  1:49    2   49:02 20.8  0:56    8   21:55  7:50 1:23:04 
    3   82 Nicholas Gubbels        Bemidji            MN  18    2  6:18  1:26  2:06    6   56:06 18.2  0:46    4   18:15  6:31 1:23:30 
    4  191 Kyle Sagedahl           Bemidji            MN  18    9 10:31  2:24  1:41    3   52:17 19.5  0:49    5   18:15  6:31 1:23:31 
    5  192 Tony Sagedahl           Bemidji            MN  18    7  9:29  2:10  2:39    4   52:23 19.5  0:47    6   18:16  6:32 1:23:31 
    6  131 Matthew Majerle         Baxter             MN  15    1  6:15  1:26  2:19    7   56:38 18.0  0:29    3   17:52  6:23 1:23:32 
    7   15 Timothy Axberg          New Brighton       MN  15    8 10:05  2:18  2:06    8   56:52 17.9  0:48    1   17:41  6:19 1:27:30 
    8  150 Nick Neeson             Stillwater         MN  16    6  9:26  2:09  1:42    5   55:13 18.5  0:47    7   21:42  7:45 1:28:49 
    9  101 Jack Hennen             Cambridge          MN  13    4  7:54  1:48  1:16    9   58:35 17.4  1:19    9   22:26  8:01 1:31:27 
   10  250 Robert Weides           Stillwater         MN  16   10 11:33  2:38  2:12   10 1:02:32 16.3  0:44   10   27:13  9:43 1:44:12 
   11  199 Derek Schlittenhardt    Bismarck           ND   9   11 14:41  3:21  6:44   11 1:36:31 10.6  1:31   11   29:02 10:22 2:28:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  146 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  19    1  6:54  1:34  1:28    1   57:42 17.7  0:59    3   22:39  8:06 1:29:39 
    2   92 Maria Hauer             Little Falls       MN  18    5  8:27  1:56  1:29    4 1:01:44 16.5  0:28    1   19:23  6:56 1:31:29 
    3   29 Natalie Busher          Rosemount          MN  19    6  8:46  2:00  1:44    3 1:01:08 16.7  0:55    4   22:40  8:06 1:35:11 
    4   31 Emma Byers              Stevens Point      WI  15    3  7:37  1:44  1:46    2   58:07 17.6  1:16    7   27:40  9:53 1:36:24 
    5   75 Annie Grabowski         Brainerd           MN  16    4  7:53  1:48  3:37    5 1:04:43 15.8  1:16    5   25:30  9:07 1:42:57 
    6   95 Marin Hayes             Elk River          MN  17    2  7:00  1:36  4:24    6 1:09:43 14.6  2:09    6   26:25  9:26 1:49:39 
    7  261 Grace Witschonke        Fargo              ND  13    9 15:21  3:30  5:13    7 1:15:53 13.4  1:10    9   33:29 11:58 2:11:04 
    8   79 Elsie Groebner          Andover            MN  10    7 13:35  3:06  4:20    8 1:33:50 10.9  0:55    2   20:33  7:21 2:13:12 
    9  201 Micah Schlittenhardt    Bismarck           ND  11    8 13:44  3:08  7:31    9 1:36:31 10.6  1:31    8   32:22 11:34 2:31:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Tyler Zima              Fargo              ND  27    2  7:36  1:44  0:46    1   42:18 24.1  0:42    4   17:15  6:10 1:08:35 
    2  184 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26    1  6:28  1:29  0:47    2   43:53 23.2  0:35    6   18:06  6:28 1:09:47 
    3  318 Clayton Foster          Pequot Lakes       MN  21    4  7:45  1:46  2:29    3   46:21 22.0  0:30    1   15:06  5:24 1:12:08 
    4  269 Jon Zitur               Minneapolis        MN  23    5  7:57  1:49  1:16    5   47:02 21.7  0:55    8   18:44  6:42 1:15:52 
    5  112 Joshua Kelly            Comfrey            MN  27   13  9:44  2:13  1:47    8   48:47 20.9  0:45    3   17:15  6:10 1:18:15 
    6   85 Fr. Ben Hadrich         Duluth             MN  29    9  8:28  1:56  1:44   11   50:54 20.0  0:54    2   16:21  5:51 1:18:18 
    7  179 Kyle Polich             North Liberty      IA  25   19 11:44  2:40  1:27    4   46:24 22.0  1:01    5   17:45  6:21 1:18:19 
    8  139 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  28    6  7:57  1:49  1:27    6   47:34 21.4  0:56   12   21:05  7:32 1:18:57 
    9  126 Andrew Luckow           Fargo              ND  27   15  9:49  2:14  1:31    7   48:04 21.2  1:10    7   18:41  6:41 1:19:13 
   10   18 Cory Bellefeuille       Ogema              MN  24    8  8:11  1:52  1:00   10   50:29 20.2  0:49    9   20:09  7:12 1:20:37 
   11   19 Daniel Belluzzo         Bovey              MN  27    7  7:59  1:49  1:17   12   53:24 19.1  0:46   11   20:58  7:30 1:24:22 
   12  304 Mathias Pemberton       Solway             MN  24   16  9:54  2:15  1:17    9   49:43 20.5  0:57   14   22:39  8:06 1:24:28 
   13  186 Nicholas Richter        Fargo              ND  28    3  7:40  1:45  2:16   13   57:01 17.9  1:30   13   21:05  7:32 1:29:31 
   14  207 Thomas Schoen           Winona             MN  21   12  9:44  2:13  3:05   14   59:45 17.1  1:26   15   25:21  9:04 1:39:20 
   15  244 Paul Warzecha           Elk River          MN  28   10  9:04  2:04  2:38   17 1:07:54 15.0  0:34   10   20:29  7:19 1:40:36 
   16   27 Andrew Burt             Rochester          MN  25   17 10:14  2:20  2:47   15 1:02:05 16.4  0:41   16   26:00  9:18 1:41:46 
   17  160 Alec Papierniak         Minneapolis        MN  29   14  9:47  2:14  2:10   16 1:02:08 16.4  0:44   17   27:09  9:42 1:41:57 
   18  136 Jake Massey             Scottsbluff        NE  22   18 10:21  2:21  2:46   18 1:12:00 14.2  0:53   18   31:02 11:05 1:57:00 
   19  222 Nicholas Strandberg     Swanville          MN  27   11  9:34  2:11 11:38   19 1:16:23 13.4  2:10   19   38:27 13:44 2:18:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   38 Jasmine Carlson         Becida             MN  28    7 10:21  2:22  0:45    1   47:09 21.6  0:38    1   19:37  7:01 1:18:28 
    2  216 Samantha C Smith        Brainerd           MN  22    1  9:04  2:04  1:20    2   52:29 19.4  0:54    6   22:20  7:59 1:26:05 
    3   97 Madeline Heinrich       Brainerd           MN  24    2  9:13  2:06  1:49    4   57:22 17.8  2:04    2   21:08  7:33 1:31:34 
    4  223 Alison Streyle          Fargo              ND  25    8 10:24  2:22  1:11    5   58:37 17.4  0:48    9   23:54  8:33 1:34:52 
    5  151 Amanda Nelson           Barnesville        MN  27    9 11:06  2:32  0:56    6   58:54 17.3  0:38   10   24:22  8:43 1:35:54 
    6   56 Elaine Downie           Stillwater         MN  22    5  9:46  2:14  2:34    3   56:11 18.2  2:12   13   26:21  9:25 1:37:01 
    7   68 Lisa Freeburg           Gering             NE  28    4  9:45  2:13  2:21    9 1:01:33 16.6  0:37    8   23:11  8:17 1:37:25 
    8  168 Amber Peterson          Duluth             MN  25   12 11:47  2:41  3:27    8   59:43 17.1  0:58    3   21:59  7:51 1:37:52 
    9   21 Courtney Binnie         Lawrence           KS  26   11 11:37  2:39  3:31    7   59:43 17.1  1:25    5   22:17  7:58 1:38:31 
   10  214 Madison Smith           Brainerd           MN  20    3  9:24  2:08  2:26   10 1:03:25 16.1  1:18   12   26:03  9:18 1:42:34 
   11   99 Brittany Hendrickson    Dilworth           MN  29   13 12:00  2:44  3:26   12 1:03:59 15.9  1:16    4   22:14  7:57 1:42:52 
   12   66 Ashley Fitzsimmons      St. Louis Park     MN  28   14 12:20  2:49  3:52   11 1:03:37 16.0  1:12    7   22:25  8:01 1:43:24 
   13   23 Lindsay Blumenshein     Minneapolis        MN  25    6 10:07  2:18  2:53   16 1:07:48 15.0  1:12   18   30:08 10:46 1:52:06 
   14  204 Hannah Schoen           Clear Lake         MN  23   20 13:40  3:07  3:58   19 1:09:26 14.7  1:16   11   25:22  9:04 1:53:40 
   15  219 Jennifer Stabenow       New Hope           MN  24   23 14:45  3:21  2:56   13 1:06:17 15.4  1:13   14   28:32 10:12 1:53:41 
   16  248 Rachel Wehner           Oakland            MN  25   16 12:53  2:56  2:55   15 1:07:30 15.1  1:27   19   30:16 10:49 1:54:59 
   17  193 Mari Santoyo            Moorhead           MN  26   18 13:23  3:03  3:43   18 1:08:45 14.8  0:40   17   30:06 10:45 1:56:34 
   18  221 Elizabeth Strandberg    Swanville          MN  25   17 13:06  2:59  4:05   14 1:06:52 15.3  1:39   20   31:04 11:06 1:56:44 
   19  278 Ashley Hart             Cloquet            MN  29   10 11:36  2:39  2:56   17 1:08:20 14.9  1:02   24   33:30 11:58 1:57:22 
   20  238 Kaitlin Varriano        Moorhead           MN  26   22 13:59  3:11  3:22   20 1:14:08 13.8  1:25   16   29:17 10:28 2:02:09 
   21  243 Ellie Warzecha          Elk River          MN  27   21 13:42  3:07  3:55   22 1:16:14 13.4  1:21   15   28:39 10:14 2:03:50 
   22   42 Kayla Chrz              Austin             MN  28   24 14:56  3:24  2:23   21 1:15:10 13.6  2:13   21   32:55 11:46 2:07:35 
   23   47 Erin Curtis             Elk River          MN  29   15 12:45  2:54  3:49   24 1:19:14 12.9  1:54   23   33:14 11:53 2:10:54 
   24  197 Jamie Schaible          Fargo              ND  25   19 13:28  3:04  3:55   23 1:18:59 12.9  1:35   22   33:07 11:50 2:11:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  143 Casey Miller            Baxter             MN  34    3  7:16  1:39  0:56    3   42:33 24.0  0:39    1   15:27  5:31 1:06:49 
    2  142 Joseph Midthun          Dassel             MN  31   10  8:38  1:58  1:41    2   42:15 24.1  0:50    2   16:23  5:51 1:09:44 
    3  115 Rich Kurhajetz          Excelsior          MN  33    4  7:21  1:41  1:08    1   41:59 24.3  0:42   16   20:03  7:10 1:11:11 
    4   53 Justin Domogalla        Staples            MN  32    5  7:51  1:47  0:54    5   45:39 22.3  0:41    4   18:04  6:28 1:13:08 
    5  256 Luke Winger             Ramsey             MN  32   22  9:59  2:17  1:23    4   43:31 23.4  0:52    8   18:28  6:36 1:14:11 
    6   90 Timothy Harmon          Shakopee           MN  33    8  8:01  1:50  0:55    7   46:50 21.8  0:52    5   18:14  6:31 1:14:50 
    7   58 Joseph Eder             Prior Lake         MN  33    7  7:58  1:49  2:38    6   46:39 21.9  0:59    9   18:31  6:37 1:16:43 
    8   51 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30    2  7:15  1:39  0:59   10   48:44 20.9  0:32   13   19:52  7:06 1:17:19 
    9  158 Thomas Pahl             Long Prairie       MN  37    6  7:55  1:48  2:02    9   48:40 21.0  1:04    7   18:25  6:35 1:18:02 
   10   40 Chad Christianson       St Louis Park      MN  35    1  6:32  1:30  1:07   11   50:52 20.1  0:47   19   21:00  7:30 1:20:16 
   11  233 Joshua Troumbly         Bovey              MN  34   31 11:05  2:31  2:32    8   48:02 21.2  1:07   11   18:45  6:42 1:21:29 
   12  185 Scott Remiger           Lakeville          MN  39   14  9:05  2:04  2:02   14   51:40 19.7  0:55   23   21:46  7:47 1:25:26 
   13  229 Philip Thompson         Bloomington        MN  30   16  9:40  2:12  3:15   15   51:53 19.7  3:20    6   18:16  6:32 1:26:23 
   14  116 Brad Kuzel              Guthrie            MN  33   33 11:11  2:33  2:15   13   51:25 19.8  1:42   17   20:11  7:13 1:26:42 
   15  147 Christopher Moe         St. Louis Park     MN  31   13  9:02  2:04  2:05   22   54:11 18.8  1:52   12   19:36  7:00 1:26:45 
   16  164 William Pattison        St. Paul           MN  31   11  8:53  2:01  2:50   12   50:59 20.0  1:45   29   22:56  8:12 1:27:20 
   17  254 Brady Windschitl        Owatonna           MN  36   25 10:12  2:19  2:07   26   55:24 18.4  1:12   10   18:37  6:39 1:27:31 
   18  111 Matt Jorgensen          Minnetonka         MN  34   39 12:24  2:49  1:34   25   54:58 18.6  1:52    3   17:45  6:21 1:28:31 
   19   20 Shawn Billing           Maple Grove        MN  32   17  9:41  2:12  1:54   16   51:56 19.6  1:01   34   24:26  8:44 1:28:55 
   20  102 Mike Hennen             Cambridge          MN  39   37 12:19  2:48  1:37   17   53:25 19.1  2:03   14   19:52  7:06 1:29:15 
   21  303 Nate Dorr               Bemidji                36   27 10:18  2:21  2:54   20   53:40 19.0  1:26   24   21:53  7:49 1:30:09 
   22   83 Nathan Gustafson        Laporte            MN  33   23 10:01  2:17  3:56   24   54:57 18.6  1:53   18   20:42  7:24 1:31:27 
   23    4 Erik Anderson           Chisholm           MN  36   24 10:05  2:18  2:23   35   58:31 17.4  0:39   15   19:54  7:07 1:31:30 
   24  210 Ryan Sherman            Macintosh          MN  34   29 10:23  2:22  2:47   21   54:08 18.8  1:13   32   23:04  8:15 1:31:32 
   25  314 Matt Coyle              Golden             CO  30   30 10:33  2:24  3:40   27   55:31 18.4  0:59   21   21:41  7:45 1:32:21 
   26    5 Garrett Anderson        Saint Cloud        MN  35   28 10:20  2:21  1:40   19   53:39 19.0  1:16   39   25:32  9:08 1:32:24 
   27  174 Pat Pickar              Baxter             MN  36    9  8:15  1:53  2:26   28   55:43 18.3  1:09   41   27:01  9:39 1:34:32 
   28  298 Alexander Efta          Walker             MN  35   21  9:58  2:16  2:55   18   53:28 19.1  1:24   42   27:24  9:48 1:35:07 
   29   48 Nick Dahlberg           Nowthen            MN  32   20  9:56  2:16  2:43   37   59:12 17.2  0:52   28   22:40  8:06 1:35:21 
   30  187 Ben Riewer              Frazee             MN  37   42 12:52  2:56  2:09   23   54:28 18.7  0:43   38   25:16  9:02 1:35:25 
   31  320 Mark Sylstad            Walker             MN  31   38 12:22  2:49  2:45   30   57:24 17.8  1:13   22   21:46  7:47 1:35:28 
   32  171 Matthew Petz            Elk River          MN  39   15  9:29  2:10  2:11   33   58:18 17.5  1:38   37   24:55  8:54 1:36:28 
   33  100 Bryan Henneman          Woodbury           MN  34   18  9:53  2:15  3:59   31   57:27 17.8  2:28   31   23:02  8:14 1:36:47 
   34  125 Jeff Love               Grand Rapids       MN  38   32 11:11  2:33  2:42   39 1:00:25 16.9  0:32   25   22:01  7:52 1:36:50 
   35   52 Jerad Dixon             Ramsey             MN  33   26 10:18  2:21  4:27   32   57:40 17.7  0:46   33   24:04  8:36 1:37:13 
   36  284 Michael Wiltse          Bemidji            MN  37   45 14:27  3:17                                 26   22:14  7:57 1:38:38 
   37  241 Luke Waln               Nisswa             MN  37   35 11:39  2:39  4:37   40 1:00:55 16.7  1:15   20   21:32  7:42 1:39:56 
   38  236 Christopher Vanvleet    Brooklyn Park      MN  33   44 14:25  3:17  3:57   34   58:28 17.4  2:26   27   22:23  8:00 1:41:38 
   39  218 Will Spencer            Minnetonka         MN  30   43 13:39  3:06  3:02   29   57:02 17.9  2:03   40   26:17  9:23 1:42:00 
   40   35 Randy Capelle           Nisswa             MN  37   41 12:46  2:55  4:28   41 1:01:57 16.5  0:48   30   22:57  8:12 1:42:54 
   41    6 Jared Anderson          Minnetonka         MN  36   12  8:59  2:03  2:34   36   58:39 17.4  1:31   45   33:06 11:50 1:44:48 
   42  277 Nels Fredrickson        Burnsville         MN  31   34 11:13  2:33  2:03   43 1:08:10 15.0  1:03   36   24:51  8:53 1:47:18 
   43  109 Joshua Johnson          Brainerd           MN  31   36 11:55  2:43  2:19   38   59:16 17.2  1:35   44   32:26 11:35 1:47:29 
   44  113 Thomas Klein            Brooklyn Park      MN  32   40 12:29  2:51  3:14   42 1:03:32 16.1  0:46   43   28:05 10:02 1:48:03 
   45  110 Matthew Johnson         St. Louis Park     MN  33   19  9:53  2:15 13:09   44 1:14:49 13.6  1:29   35   24:38  8:48 2:03:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  148 Jennifer Mortale        St Louis Park      MN  36    2  7:46  1:46  1:13    2   52:04 19.6  0:58    5   21:59  7:52 1:23:58 
    2  119 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  31    5  8:38  1:58  1:39    6   54:27 18.7  0:51    3   20:17  7:15 1:25:51 
    3  239 Dana Verdeja            St. Louis Park     MN  34   11  9:41  2:12  1:39    3   53:10 19.2  1:27    6   22:00  7:52 1:27:55 
    4  114 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  38    7  9:19  2:07  1:33    4   53:56 18.9  1:02    7   22:16  7:58 1:28:05 
    5  217 Andi Sorvig             St. Hilaire        MN  31    3  7:53  1:48  3:11    1   51:30 19.8  1:47   12   23:48  8:30 1:28:06 
    6  227 Angela Tangen           Fargo              ND  34    6  8:48  2:00  0:48    5   54:17 18.8  0:59    9   23:44  8:29 1:28:34 
    7  265 Laurie Yliniemi         Detroit Lakes      MN  32   25 11:53  2:42  2:20    8   56:02 18.2  0:33    2   19:58  7:08 1:30:45 
    8    2 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  37    9  9:38  2:12  1:32    7   55:56 18.2  1:00   17   24:17  8:41 1:32:20 
    9  103 Theresa Henning         Hackensack         MN  30    1  7:18  1:40  1:00    9   57:08 17.9  1:24   21   25:36  9:09 1:32:25 
   10  252 Kari Whitlock           Baxter             MN  35    4  8:07  1:51  1:59   10   57:30 17.7  1:30    8   23:36  8:26 1:32:39 
   11  159 Kati Palmer             Bagley             MN  36   19 10:30  2:24  1:39   11   57:45 17.7  0:41   15   24:02  8:35 1:34:36 
   12   25 Trina Brennan           Mentor             MN  30   14  9:49  2:14  1:32   15 1:01:44 16.5  1:29    4   21:43  7:46 1:36:15 
   13   63 Dawn Fairchild          Grand Rapids       MN  37                          14 1:00:16 16.9  1:37    1   19:16  6:53 1:38:30 
   14  234 Ellen Turner            Birmingham         AL  30   12  9:44  2:13  3:27   12   59:17 17.2  1:19   22   26:08  9:20 1:39:53 
   15  255 Marni Windschitl        Owatonna           MN  32   17 10:19  2:21  3:00   16 1:02:38 16.3  1:27   10   23:46  8:30 1:41:08 
   16  311 Greta Markuson          Fargo              ND  32   10  9:40  2:12  2:26   19 1:04:37 15.8  0:49   11   23:48  8:30 1:41:19 
   17  225 Holly Sweeney           Ft. Collins        CO  33   30 12:26  2:50  3:02   17 1:03:41 16.0  0:50   13   23:50  8:31 1:43:48 
   18   36 Tessa Capelle           Nisswa             MN  37   29 12:26  2:50  3:12   18 1:03:52 16.0  0:45   14   23:50  8:31 1:44:03 
   19   57 Brenda Dukek            Bagley             MN  38   22 11:20  2:35  3:03   13   59:25 17.2  1:34   29   30:00 10:43 1:45:20 
   20   22 Morgan Binnie           Minneapolis        MN  30   23 11:23  2:36  3:34   20 1:05:25 15.6  1:53   19   24:41  8:49 1:46:53 
   21  166 Brandy Pemberton        Bemidji            MN  38   33 14:09  3:13  3:15   21 1:05:32 15.6  1:17   16   24:10  8:38 1:48:22 
   22  107 Kristen Ingram          Brainerd           MN  39   20 10:57  2:30  2:52   27 1:09:05 14.8  1:10   25   27:40  9:53 1:51:43 
   23    3 Catherine Anderson      Brooklyn Park      MN  34   21 11:08  2:32  2:42   28 1:09:42 14.6  1:07   26   28:02 10:01 1:52:39 
   24   69 Tracy Frizzell          Walker             MN  36   15 10:10  2:19  4:27   24 1:08:36 14.9  2:58   27   28:17 10:06 1:54:25 
   25   50 Carlie Diaz             Columbia Heights   MN  34    8  9:26  2:09  3:14   25 1:08:44 14.8  2:21   30   31:19 11:12 1:55:03 
   26  260 Molly Wiste             Hackensack         MN  32   16 10:11  2:19  2:04   23 1:07:12 15.2  0:55   33   35:11 12:34 1:55:31 
   27  167 Amanda Peters Johnson   St. Louis Park     MN  33   27 12:16  2:48  4:46   29 1:14:47 13.6  1:32   18   24:39  8:48 1:57:57 
   28  117 Dana Kuzel              Guthrie            MN  35   34 14:58  3:24  2:08   22 1:06:34 15.3  0:53   32   35:06 12:32 1:59:37 
   29  196 Meagan Sayer            Florida            FL  34   13  9:45  2:13  1:44   26 1:08:51 14.8  1:38   34   37:58 13:34 1:59:55 
   30  240 Caleigh Walker          Gering             NE  31   31 12:57  2:57  2:14   35 1:21:31 12.5  0:51   20   24:57  8:55 2:02:28 
   31  188 Liz Rolfes              Eagan              MN  30   18 10:23  2:22  3:04   31 1:16:11 13.4  0:53   31   33:06 11:49 2:03:36 
   32  242 Joy Ward                St. Cloud          MN  35   28 12:20  2:49  5:02   32 1:19:19 12.9  1:14   24   27:21  9:46 2:05:13 
   33  245 Laura Wavra             Minneapolis        MN  31   24 11:25  2:36  5:57   33 1:19:19 12.9  1:13   23   27:21  9:46 2:05:13 
   34  309 Jessica Cimo            St. Louis Park     MN  31   26 12:16  2:48  3:27   34 1:19:37 12.8  1:22   28   29:22 10:30 2:06:01 
   35  172 Tanya Petz              Elk River          MN  36   32 13:30  3:05  4:17   30 1:15:52 13.4  1:26   35   38:56 13:54 2:13:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   26 David Breznay           Fargo              ND  43    8  8:28  1:56  1:22    2   45:40 22.3  0:53    1   17:59  6:26 1:14:21 
    2  190 Mark Rosen              Otsego             MN  49   11  9:24  2:09  1:00    1   45:33 22.4  0:44    7   20:35  7:21 1:17:13 
    3   43 Dana Cirks              Moorhead           MN  41    4  7:57  1:49  1:33    4   48:06 21.2  1:07    6   19:58  7:08 1:18:40 
    4  156 Eric Opheim             Walker             MN  43    1  7:02  1:36  2:22    9   51:49 19.7  0:36    2   18:46  6:42 1:20:33 
    5  307 Mark Lindquist          Buffalo            MN  41    3  7:35  1:44  2:04    7   50:26 20.2  1:12    5   19:47  7:04 1:21:02 
    6  275 Andrew Cockcroft        Zimmerman          MN  42    5  8:07  1:51  2:19    3   47:51 21.3  0:53   12   22:08  7:54 1:21:16 
    7  315 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  42    7  8:27  1:56  1:01    5   49:30 20.6  0:45   14   22:40  8:06 1:22:21 
    8  231 Timothy Thull           Lakeville          MN  44    9  8:39  1:58  2:13    6   50:02 20.4  1:09   11   21:26  7:40 1:23:28 
    9  108 Bob Irvine              Nisswa             MN  49   10  8:49  2:01  1:47    8   50:47 20.1  1:25   13   22:08  7:55 1:24:55 
   10   24 Richard Boerner         Chaska             MN  49    6  8:25  1:55  2:45                           10   21:24  7:39 1:28:28 
   11   54 Josh Downham            Minnesota          MN  46   20 12:51  2:56  2:45   10   51:50 19.7  1:32    8   20:45  7:25 1:29:41 
   12   72 Gregg Gerhartz          Sauk Centre        MN  47   19 12:10  2:46  3:44   15   55:15 18.5  0:35    4   19:23  6:56 1:31:05 
   13  123 John Lavin              Clearbrook         MN  46   17 11:49  2:41  3:17   16   56:05 18.2  0:48    3   19:14  6:52 1:31:12 
   14  128 Marc Macke              Corcoran           MN  43   12 10:11  2:19  1:49   11   52:38 19.4  1:14   24   28:50 10:18 1:34:41 
   15   16 Chad Belanger           Intl Falls         MN  40   13 10:12  2:19  2:59   17   56:34 18.0  1:16   17   24:05  8:36 1:35:03 
   16   93 Brad Hayes              Elk River          MN  45   24 14:17  3:15  3:14   12   53:44 19.0  2:27   16   23:52  8:32 1:37:33 
   17   64 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  42   21 13:51  3:09  2:44   14   55:04 18.5  2:09   19   24:28  8:45 1:38:14 
   18  302 Brad Spry               Walker             MN  44    2  7:34  1:44  2:21   22 1:07:00 15.2  0:37    9   20:53  7:28 1:38:22 
   19  258 Scott Winter            Buffalo            MN  42   16 11:22  2:35  2:33   20 1:01:52 16.5  1:24   15   23:34  8:25 1:40:43 
   20  122 Mick Lavelle            Victoria           MN  45   15 11:08  2:32  3:27   18   57:41 17.7  1:28   22   27:24  9:47 1:41:07 
   21   89 Keith Hargis            Clear Lake         IA  49   23 14:10  3:14  3:24   19   59:29 17.1  1:50   20   26:03  9:19 1:44:54 
   22   13 Joe Axberg              New Brighton       MN  44                          13   54:01 18.9  2:08   26   29:47 10:39 1:45:39 
   23   84 John Hacker             Coon Rapids        MN  41   26 15:18  3:29  3:36   21 1:02:07 16.4  1:20   18   24:13  8:39 1:46:32 
   24  183 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  49   22 14:02  3:12  3:11   23 1:11:14 14.3  1:26   21   26:22  9:25 1:56:12 
   25   46 Tim Curtin              Danvers            MA  48   18 11:58  2:44  7:52   24 1:14:05 13.8  2:54   23   28:48 10:17 2:05:36 
   26  141 Todd McMichael          Fargo              ND  47   27 17:33  4:00  5:00   25 1:15:54 13.4  2:06   27   32:33 11:38 2:13:04 
   27  200 Dustin Schlittenhardt   Bismarck           ND  42   25 14:41  3:21  6:43   26 1:36:29 10.6  1:33   25   29:04 10:23 2:28:28 
   28   70 Luis Garcia             Fargo              ND  43   14 10:58  2:30                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  268 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  48    1  6:28  1:29  1:05    1   45:53 22.2  1:22    1   18:58  6:47 1:13:43 
    2  181 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  45    3  8:04  1:50  1:13    2   48:51 20.9  0:47    3   20:21  7:16 1:19:14 
    3  145 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  44    2  7:35  1:44  1:04    4   51:28 19.8  0:40    2   19:01  6:48 1:19:46 
    4  198 Linda Schievelbein      Minnetonka         MN  49    4  8:25  1:55  1:11    3   49:07 20.8  1:34   10   22:48  8:09 1:23:03 
    5   17 Linda Belanger          Intl Falls         MN  45   14 10:20  2:21  0:55    5   53:31 19.1  1:04    6   21:24  7:39 1:27:13 
    6  257 Janet Winter            Buffalo            MN  41    8  9:09  2:05  2:46   10   56:16 18.1  0:45    8   21:53  7:49 1:30:48 
    7   45 Katie Culshaw           Maplewood          MN  42    5  8:37  1:58  1:41                            9   22:02  7:52 1:31:19 
    8   88 Jennifer Hansen         Stillwater         MN  40   24 11:54  2:43  2:10    7   54:50 18.6  1:15    7   21:40  7:45 1:31:48 
    9   81 Jane Gruhot             Mentor             MN  43   12 10:05  2:18  1:39    8   54:54 18.6  0:30   16   24:50  8:53 1:31:56 
   10  224 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47    9  9:30  2:10  2:15    6   53:48 19.0  1:33   19   25:07  8:59 1:32:12 
   11  220 Susan Stendahl          Buffalo            MN  44   11 10:04  2:18  2:41   14   59:11 17.2  0:47    5   20:46  7:25 1:33:28 
   12   73 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  40   22 11:25  2:36  3:29    9   55:34 18.4  1:43   11   22:48  8:09 1:34:57 
   13  175 Sheila Pidde            Stillwater         MN  43   20 11:02  2:31  3:16   13   59:07 17.3  0:54   13   24:13  8:39 1:38:30 
   14   37 Jody Carey              Pillager           MN  40   25 12:03  2:45  1:54   15 1:00:30 16.9  1:29   12   23:20  8:20 1:39:13 
   15  144 Sheila Miller           Baxter             MN  43   13 10:17  2:21  2:40   11   58:18 17.5  1:39   23   26:37  9:31 1:39:29 
   16   14 Pam Stegora Axberg      New Brighton       MN  49   23 11:46  2:41  2:02   12   58:52 17.3  1:42   21   25:31  9:07 1:39:51 
   17  162 Carol Parendo           Stillwater         MN  47   21 11:23  2:36  3:01   16 1:00:43 16.8  1:39   22   26:36  9:30 1:43:20 
   18  310 Robyn Devitt            Ida Grove          IA  41   18 10:42  2:26  3:43   18 1:03:29 16.1  1:38   20   25:28  9:06 1:44:59 
   19   28 Lori Busher             Rosemount          MN  48   16 10:31  2:24  3:09   20 1:04:16 15.9  1:48   24   26:51  9:36 1:46:33 
   20   94 Kim Hayes               Elk River          MN  47   19 10:53  2:29  3:07   19 1:03:51 16.0                          1:46:38 
   21   76 Marina Grabowski        Brainerd           MN  49   17 10:36  2:25  3:54   17 1:01:03 16.7  0:51   27   31:35 11:17 1:47:59 
   22  182 Denise Rabogliatti      Eden Prairie       MN  49    6  8:58  2:03  2:48   23 1:11:08 14.3  1:38   25   27:53  9:58 1:52:24 
   23  213 Kelly Smith             Brainerd           MN  46   15 10:23  2:22  2:02   22 1:07:39 15.1  1:02   29   35:19 12:37 1:56:23 
   24  153 Michele Neuhauser       Detroit Lakes      MN  46   26 12:17  2:48  1:49   26 1:13:16 13.9  1:27   26   29:18 10:28 1:58:04 
   25  127 Kristie Mack            East Grand Forks   MN  40   30 15:16  3:29  7:10   24 1:12:42 14.0  3:11   14   24:33  8:46 2:02:51 
   26  163 Becky Parker            East Grand Forks   MN  41   29 15:13  3:28  7:13   25 1:12:44 14.0  3:09   15   24:33  8:46 2:02:51 
   27   91 Dawn Michele Hart       St Paul            MN  48   31 19:16  4:23  4:11   21 1:07:38 15.1  2:34   28   33:10 11:51 2:06:48 
   28   80 Linda Groebner          Andover            MN  45   10  9:34  2:11  4:19   28 1:33:50 10.9  0:57    4   20:33  7:21 2:09:11 
   29  106 Maggie Howard           Rio Rancho         NM  44   27 12:47  2:55  2:45   29 1:35:32 10.7  1:52   17   24:59  8:56 2:17:53 
   30  266 Carolyn Zakrzewski      Cheney             WA  46   28 12:48  2:55  2:45   30 1:35:33 10.7  1:50   18   24:59  8:56 2:17:54 
   31  202 Christine Schoen        Otsego             MN  46                          27 1:25:47 11.9  1:57   30   46:08 16:29 2:28:58 
   32  263 Kristin Wyeth           Plymouth           MN  42    7  8:59  2:03                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  121 Brian Lavelle           Chaska             MN  51    2  6:40  1:31  1:02    1   42:46 23.9  0:43    3   19:19  6:54 1:10:28 
    2  169 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51    1  6:29  1:29  0:45    2   45:36 22.4  0:45    1   18:19  6:33 1:11:53 
    3  226 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59    9 10:12  2:19  1:09    3   45:58 22.2  1:22    2   19:17  6:53 1:17:56 
    4   98 Tom Heinrich            Baudette           MN  51    4  8:17  1:53  2:10    6   50:45 20.1  1:45    4   20:20  7:16 1:23:15 
    5  215 Patrick Jame Smith      Brainerd           MN  51    8  9:39  2:12  1:52    4   47:57 21.3  0:57    8   23:33  8:25 1:23:56 
    6  235 Steve Van Vleet         Saint Cloud        MN  52   15 11:56  2:43  2:35    5   50:07 20.4  1:22    7   22:44  8:07 1:28:42 
    7  157 Steve Otto              Cohasset           MN  54   12 10:48  2:28  2:13   10   54:35 18.7  0:35    5   21:06  7:32 1:29:15 
    8  253 Andrew Williams         Minneapolis        MN  50   10 10:19  2:21  3:02    8   52:45 19.3  1:10    6   22:27  8:01 1:29:41 
    9   77 Robert Gregory          Rochester          MN  50    5  8:31  1:57  1:54   11   54:42 18.6  1:00   11   24:05  8:36 1:30:10 
   10  105 Mike Holien             Elk River          MN  50   18 12:33  2:52  2:13   13   55:34 18.4  0:53   10   23:49  8:31 1:35:00 
   11   39 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  50   14 11:20  2:35  2:03    7   51:46 19.7  2:50   19   27:41  9:54 1:35:39 
   12  133 Dick Manske             Algona             IA  59    6  8:54  2:02  2:50    9   54:04 18.9  1:41   21   29:11 10:26 1:36:38 
   13  246 Chris Weegman           Elk River          MN  54   11 10:44  2:27  2:54   12   55:13 18.5  3:02   14   26:07  9:20 1:37:59 
   14  228 Micheal Thompson        St. Paul           MN  54    7  9:10  2:05  3:05   17   57:33 17.7  2:38   18   27:02  9:40 1:39:28 
   15  149 Mark Munson             Roseville          MN  51   13 11:10  2:33  2:09   14   55:56 18.2  1:17   22   29:23 10:30 1:39:52 
   16  118 Thomas Hickok           Minneapolis        MN  51   16 12:08  2:46  3:03   16   56:35 18.0  1:30   17   26:44  9:33 1:39:58 
   17  237 Roger Vanvleet          St.Cloud           MN  54   17 12:24  2:50  2:37   18   57:53 17.6  2:18   13   25:58  9:17 1:41:08 
   18   55 Alan Downie             Stillwater         MN  51   23 19:16  4:23  3:41   15   56:06 18.2  2:10   12   25:29  9:06 1:46:40 
   19   32 Timothy Byers           Stevens Point      WI  58   21 16:02  3:39  4:21   19 1:00:44 16.8  2:23    9   23:35  8:26 1:47:03 
   20  137 John Massey             Scottsbluff        NE  54    3  7:44  1:46  3:23   22 1:06:20 15.4  1:37   20   28:47 10:17 1:47:49 
   21   61 Steven Ekholm           Walker             MN  58   19 13:19  3:02  3:50   20 1:03:07 16.2  1:27   15   26:08  9:20 1:47:49 
   22  132 Todd Malcolm            St. Cloud          MN  50   20 13:41  3:07  3:42   21 1:03:50 16.0  1:25   23   33:25 11:56 1:56:01 
   23  205 Paul Schoen             Clear Lake         MN  53   22 17:15  3:56  5:50   23 1:06:41 15.3  2:37   16   26:09  9:21 1:58:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  134 Patty Mapes             Roseville          MN  51    5 10:29  2:23  1:49    1   52:27 19.4  1:04    4   25:37  9:09 1:31:25 
    2  170 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  51   15 14:34  3:19  1:18    2   54:42 18.6  0:47    5   25:57  9:17 1:37:17 
    3   96 Wendy Heck              Stillwater         MN  51    7 11:14  2:34  3:25    3   55:52 18.3  2:31    2   25:11  9:00 1:38:11 
    4  140 Pat McDonald            St. Louis Park     MN  53    1  8:09  1:51  2:41    6 1:01:12 16.7  1:57    1   24:50  8:52 1:38:47 
    5   74 Susan Goltz             Duluth             MN  54    4 10:25  2:22  2:24    4 1:00:05 17.0  1:43    6   26:43  9:33 1:41:18 
    6  154 Margrit Nussbaumer      Pinewood           ON  51    8 12:12  2:47  2:22    5 1:00:17 16.9  1:18   11   28:28 10:10 1:44:35 
    7   30 Cindy Byers             Stevens Point      WI  51    2  9:24  2:08  3:36    8 1:03:03 16.2  2:00    7   27:10  9:43 1:45:11 
    8  249 Margaret Weides         Stillwater         MN  50   12 13:31  3:05  3:28   10 1:06:05 15.4  2:10    3   25:36  9:09 1:50:48 
    9  104 Lisa Holien             Elk River          MN  52   11 12:57  2:57  3:55    9 1:04:00 15.9  4:04    8   27:45  9:55 1:52:39 
   10  130 Maryjo Mahowald         Arden Hills        MN  57    3 10:15  2:20  2:47   14 1:13:56 13.8  0:57    9   28:03 10:01 1:55:55 
   11  180 Marybeth Polus          Winona             MN  56    6 10:42  2:26  3:04   11 1:06:15 15.4  1:03   14   34:56 12:29 1:55:59 
   12  262 Cathy Woidtke           Williams           MN  59   14 14:30  3:18  3:05    7 1:02:44 16.3  2:51   12   33:53 12:06 1:57:00 
   13  173 Linda Pfaff             Burnsville         MN  52    9 12:18  2:48  3:47   13 1:13:21 13.9  1:38   10   28:08 10:03 1:59:10 
   14  247 Wendy Weegman           Elk River          MN  53   10 12:19  2:48  3:39   12 1:06:37 15.3  2:21   13   34:26 12:18 1:59:21 
   15   71 Pat Gerdes              Maple Grove        MN  53   13 14:29  3:18  4:00   15 1:19:52 12.8  1:28   15   38:30 13:45 2:18:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  152 Mike Nelson             Walker             MN  61    1 10:16  2:20  3:37    1   59:02 17.3  1:08    1   26:50  9:35 1:40:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  195 Ginger Sayer            Marathon           FL  61    1 10:03  2:17  4:22    3 1:20:35 12.7  0:58    2   32:42 11:41 2:08:38 
    2  120 Mary Lastovich          Baxter Minnestoa   AL  60    3 20:04  4:34  3:39    1 1:15:42 13.5  1:28    1   31:32 11:16 2:12:23 
    3  300 Cathy Gilchrist                                62    2 15:17  3:29  4:44    2 1:20:13 12.7  1:35    3   40:58 14:38 2:22:45 

Total Registered:                        310
Total Number of Team Finishers:           17
Total Number of Individual Finishers:    243
Number of Male   Finishers:              126
Number of Female Finishers:              117
Did not Finish Race or Did Not Start:     48