Hoot Lake Triathlon -
Fergus Falls, MN
7/27/2013

race logo










					
                                                     HOOT LAKE TRIATHLON
                                           FERGUS FALLS, MINNESOTA - JULY 27, 2013
                                        1/4 Mile Swim - 15.7 Mile Bike - 3.3 Mile Run


Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank Bike   Rate   Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ==== =====  ====   ===== ==== ====  ==== =======  
    1   1/17    139 David Jensen              29 M   Fergus Falls MN       10  7:43  1:45  0:33    3   39:20 23.9  0:36    5 20:22  6:11 1:08:30 
    2   1/23    306 Matthew Burrell           40 M   Indianapolis IN       25  8:31  1:57  0:25    1   38:53 24.2  0:24    8 20:38  6:15 1:08:49 
    3   2/17    128 Paul Shol                 26 M   Fergus Falls MN       30  8:40  1:59  0:59    4   39:24 23.9  0:47    2 19:17  5:51 1:09:05 
    4   1/24    303 Michael Bolinske          37 M   Hopkins MN             9  7:39  1:45  0:46    2   39:18 24.0  0:31   13 21:45  6:36 1:09:56 
    5   1/9     146 Branden Scheel            17 M   Fargo ND              17  8:04  1:50  0:49   10   43:34 21.6  0:19    1 18:56  5:45 1:11:41 
    6   2/23    302 Mike Blair                44 M   Prior Lake MN         11  7:44  1:46  0:38    5   41:45 22.6  0:30   20 23:17  7:04 1:13:52 
    7   2/9     106 Logan Fisher              18 M   Bismarck ND           16  8:04  1:50  0:46   17   45:04 20.9  0:33    4 19:28  5:54 1:13:53 
    8   3/17    117 Spencer Uetz              21 M   Fargo ND              43  9:16  2:07  1:28   11   43:40 21.6  1:22    3 19:21  5:52 1:15:06 
    9   4/17    130 Zack Beatty               27 M   Minneapolis MN        34  8:49  2:01  0:51    6   42:38 22.1  0:30   16 22:31  6:50 1:15:16 
   10   2/24    345 Mitch Wellman             33 M   Fergus Falls MN       14  8:02  1:50  1:09    9   43:20 21.7  0:30   23 23:50  7:14 1:16:51 
   11   3/23    305 Jeremy Brekke             42 M   Fargo ND              31  8:41  1:59  0:33   21   45:29 20.7  0:47   12 21:24  6:29 1:16:53 
   12   3/24    308 Shawn Day                 39 M   St Cloud MN           21  8:16  1:53  0:45   14   44:39 21.1  1:32   15 22:18  6:46 1:17:28 
   13   4/24    301 Brad Anderson             37 M   Duluth MN              8  7:37  1:44  0:43    7   42:45 22.0  0:45   45 26:02  7:54 1:17:50 
   14   5/17    122 Nathan Jensen             24 M   Fergus Falls MN        6  7:29  1:42  0:53   33   47:06 20.0  1:03   11 21:23  6:29 1:17:53 
   15   5/24    338 Blaine Stott              34 M   Marion IA             20  8:14  1:53  0:48   13   44:24 21.2  0:42   25 24:02  7:17 1:18:09 
   16   6/24    310 Kevin Donoher             34 M   Grand Junction CO     71 10:52  2:29  1:44   12   44:01 21.4  1:14    7 20:36  6:15 1:18:25 
   17   3/9     104 Brandon Berg              18 M   Lincoln ND            32  8:43  1:59  1:02   40   47:52 19.7  0:44    6 20:31  6:13 1:18:50 
   18   6/17    142 Josh Hintz                21 M   Fargo ND              69 10:51  2:28  1:13   22   45:29 20.7  0:22   10 21:09  6:25 1:19:02 
   19   7/17    127 Steve Moser               26 M   Fargo ND              64 10:39  2:26  1:21   15   44:49 21.0  0:36   14 21:59  6:40 1:19:23 
   20   4/23    313 John Ewan                 41 M   Pasadena CA           35  8:49  2:01  1:01   16   44:59 20.9  0:34   29 24:22  7:23 1:19:43 
   21   5/23    318 Lance Hauge               42 M   St Louis Park CA       5  7:29  1:42  1:19   32   46:55 20.1  0:42   35 25:08  7:37 1:21:30 
   22   4/9     109 Ivan Schleppenbach        19 M   St Joseph MN          63 10:36  2:25  1:13   28   46:15 20.4  0:44   18 23:03  6:59 1:21:48 
   23   1/17    110 Rhoda Christenson         20 F   Fergus Falls MN       45  9:23  2:08  2:08   23   45:36 20.7  0:33   27 24:18  7:22 1:21:56 
   24   8/17    144 Grant Larson              25 M   Fergus Falls MN       51  9:53  2:15  2:27   26   46:00 20.5  0:20   21 23:27  7:07 1:22:05 
   25   9/17    133 Caleb Luecke              27 M   Fargo ND              23  8:29  1:56  1:23   42   48:08 19.6  0:41   22 23:35  7:09 1:22:15 
   26   7/24    336 Robert Power              35 M   Barnesville MN        44  9:18  2:07  1:29   36   47:32 19.8  1:09   17 22:56  6:57 1:22:23 
   27   6/23    323 Scott Kamrath             40 M   Ashby MN              49  9:51  2:15  1:57   19   45:23 20.8  1:04   28 24:21  7:23 1:22:35 
   28   8/24    341 Chris Swee                34 M   W Fargo ND             1  6:22  1:27  1:03   41   47:57 19.6  1:09   47 26:06  7:55 1:22:36 
   29   7/23    334 Mark Olson                44 M   Enderlin ND           33  8:44  1:59  1:11   35   47:27 19.9  1:05   26 24:13  7:21 1:22:37 
   30   8/23    349 Ross Christenson          46 M   Esko MN               55 10:11  2:19  0:51   20   45:26 20.7  0:45   43 25:55  7:51 1:23:06 
   31   1/10    212 Dennis Nelson             58 M   Fargo ND              47  9:37  2:12  0:53    8   43:04 21.9  1:28   70 28:07  8:32 1:23:07 
   32   5/9     101 Samuel Brekenridge        14 M   Edina MN              27  8:34  1:57  1:21   51   49:29 19.0  0:44   19 23:07  7:01 1:23:14 
   33   2/10    204 David Miller              51 M   Wahpeton ND           18  8:11  1:52  1:47   43   48:21 19.5  1:05   30 24:32  7:26 1:23:54 
   34   9/23    325 Pete Lambertz             48 M   W Fargo ND            24  8:30  1:56  1:18   30   46:36 20.2  0:30   61 27:27  8:19 1:24:20 
   35   9/24    300 Brad Anderson             33 M   Jamestown ND          29  8:38  1:58  2:01   39   47:45 19.7  1:11   36 25:16  7:40 1:24:49 
   36   1/5     214 Larry Bethel              61 M   Fergus Falls MN       73 10:54  2:29  1:00   45   48:38 19.4  0:37   24 23:52  7:14 1:24:59 
   37  10/24    311 Jason Edwards             31 M   Fargo ND              48  9:46  2:13  0:36   50   49:23 19.1  0:33   32 24:57  7:34 1:25:13 
   38  10/23    307 Scott Colbeck             44 M   Fergus Falls MN       41  9:10  2:05  1:35   31   46:39 20.2  0:42   62 27:31  8:21 1:25:35 
   39  10/17    143 Kyle Bender               27 M   Milwaukee WI         112 12:44  2:54  1:28   18   45:09 20.9  1:08   38 25:38  7:46 1:26:04 
   40  11/24    339 Derrick Sundeen           30 M   Barnesville MN        77 11:01  2:31  0:53   38   47:40 19.8  0:53   39 25:40  7:47 1:26:06 
   41  12/24    328 Joseph Mahunik            37 M   Fergus Falls MN       79 11:05  2:31  1:08   29   46:18 20.3  1:27   50 26:22  8:00 1:26:18 
   42   1/15    424 Debbie Wellman            35 F   Fergus Falls MN       67 10:49  2:28  1:45   25   45:44 20.6  0:58   65 27:41  8:24 1:26:54 
   43   3/10    208 Dave Maier                54 M   Bismarck ND           38  9:02  2:04  1:57   27   46:11 20.4  1:10   76 29:05  8:49 1:27:23 
   44  13/24    348 Scott Kragerud            39 M   Longmont CO          116 13:09  3:00  1:37   24   45:42 20.6  1:03   48 26:11  7:56 1:27:40 
   45  14/24    347 Michael Geeslin           39 M   Hawley MN             26  8:32  1:57  2:01   55   50:27 18.7  0:56   44 25:59  7:53 1:27:53 
   46  15/24    332 Chris Noeth               32 M   Maryville IL          75 10:57  2:30  0:55   44   48:25 19.5  0:51   58 27:13  8:15 1:28:19 
   47  16/24    326 Jeffrey Lammers           34 M   Moorhead MN           36  8:50  2:01  2:19   52   49:54 18.9  1:02   55 26:44  8:06 1:28:47 
   48   2/15    415 Carrie Papon              36 F   Fergus Falls MN       42  9:11  2:06  1:27   61   51:23 18.3  0:19   52 26:35  8:04 1:28:52 
   49  11/23    330 Roger Miller              48 M   W Fargo ND           104 12:23  2:49  1:42   46   48:41 19.3  1:16   34 25:01  7:35 1:29:01 
   50   1/7     414 Pam Osmundson             46 F   Wahpeton ND           52  9:57  2:16  1:22   59   51:10 18.4  0:39   46 26:06  7:55 1:29:13 
   51  12/23    320 Paul Holm                 41 M   Fargo ND              99 12:13  2:47  1:26   37   47:34 19.8  1:10   59 27:13  8:15 1:29:34 
   52   4/10    220 Tom Larson                50 M   Fergus Falls MN       94 12:02  2:44  2:39   34   47:14 19.9  0:39   66 27:43  8:24 1:30:16 
   53  17/24    315 Jake Greenstein           33 M   West Fargo ND         28  8:36  1:58  2:14   54   50:21 18.7  1:21   69 27:46  8:25 1:30:17 
   54   5/10    209 David Christenson         55 M   Fergus Falls MN       76 10:59  2:30  2:00   49   49:04 19.2  1:00   68 27:45  8:25 1:30:46 
   55  11/17    129 Evan Twedt                26 M   Aberdeen SD           82 11:17  2:34  2:11   63   51:50 18.2  0:34   33 24:59  7:35 1:30:49 
   56   6/10    205 Brian Fitch               52 M   Fergus Falls MN      109 12:30  2:51  2:15   48   48:50 19.3  0:43   54 26:43  8:06 1:30:59 
   57  12/17    120 Nathan Jobe               23 M   Fergus Falls MN        3  7:22  1:41  1:08   87   56:26 16.7  0:18   63 27:32  8:21 1:32:44 
   58  13/17    135 Brent Freese              28 M   Fargo ND             118 13:24  3:03  2:03   62   51:30 18.3  1:09   31 24:46  7:31 1:32:51 
   59   2/17    137 Amy Bergan                29 F   W Fargo ND            84 11:19  2:35  1:23   64   52:29 17.9  1:32   49 26:17  7:58 1:32:58 
   60   6/9     108 Martin Charest            19 M   Richville MN          68 10:50  2:28  1:28   73   53:51 17.5  0:30   53 26:35  8:04 1:33:12 
   61  18/24    343 Matthew Varpness          38 M   Brownton MN           54 10:09  2:19  2:12   60   51:15 18.4  1:12   73 28:28  8:38 1:33:14 
   62   2/7     407 Jane Fier                 40 F   Prior Lake MN         56 10:25  2:22  0:56   57   51:01 18.5  1:04   86 30:04  9:07 1:33:29 
   63  13/23    321 Miles Jefferis            46 M   Vadnais Hts MN       100 12:16  2:48  1:18   47   48:46 19.3  1:04   87 30:19  9:12 1:33:42 
   64   3/7     408 Rose Fitzsimmons          49 F   Ashby MN             122 15:03  3:26  1:45   53   50:18 18.7  0:54   40 25:48  7:50 1:33:47 
   65   3/17    140 Kelsey Shirkey            29 F   Fergus Falls MN       22  8:23  1:55  1:20   69   52:55 17.8  0:17   95 30:55  9:23 1:33:48 
   66   7/9     105 Jace Duffield             18 M   Fargo ND              96 12:05  2:45  1:31  101   58:46 16.0  0:59    9 21:02  6:23 1:34:22 
   67  14/23    335 Todd Peters               46 M   W Fargo ND            12  7:44  1:46  1:48   65   52:39 17.9  1:37   93 30:39  9:18 1:34:25 
   68   4/7     416 Jackie Pekarek            44 F   Fargo ND              59 10:28  2:23  1:57   67   52:51 17.8  1:32   71 28:09  8:32 1:34:55 
   69   4/17    134 Amy Sletten               27 F   Fergus Falls MN       81 11:15  2:34  1:22   76   54:13 17.4  1:10   57 26:59  8:11 1:34:58 
   70   5/17    126 Bre Johnson               26 F   St Louis Park MN     102 12:18  2:48  1:59   72   53:46 17.5  1:21   41 25:49  7:50 1:35:11 
   71   2/5     216 David Bjork               62 M   Fergus Falls MN       83 11:17  2:34  2:00   71   53:45 17.5  0:30   72 28:12  8:33 1:35:43 
   72   1/3     207 Eunice Christenson        54 F   Fergus Falls MN      101 12:16  2:48  2:14   56   50:30 18.7  0:29   89 30:26  9:14 1:35:53 
   73  15/23    316 Randy Hansen              41 M   Fergus Falls MN       39  9:06  2:04  1:54   90   57:37 16.3  1:05   51 26:28  8:02 1:36:08 
   74  19/24    322 Gabriel Kainz             33 M   Fergus Falls MN        2  7:03  1:36  1:55  103   59:08 15.9  0:27   67 27:44  8:25 1:36:16 
   75   3/15    412 Angie Kamrath             37 F   Ashby MN             129 17:55  4:05  1:47   58   51:06 18.4  0:30   37 25:19  7:41 1:36:34 
   76   6/17    131 Alli Beatty               27 F   Minneapolis MN        40  9:09  2:05  1:44   88   56:52 16.6  0:20   74 28:43  8:43 1:36:45 
   77  16/23    309 Chris Dietz               40 M   Fargo ND              74 10:57  2:30  2:30   68   52:52 17.8  1:26   79 29:24  8:55 1:37:07 
   78   4/15    405 Kim Carlson Lee           37 F   Minneapolis MN        58 10:27  2:23  1:46   81   55:22 17.0  0:49   83 29:44  9:01 1:38:06 
   79  14/17    125 Peter Freeburg            26 M   Minneapolis MN        57 10:26  2:23  2:07   74   53:52 17.5  1:19   94 30:48  9:20 1:38:30 
   80   8/9     107 Corey Nygaard             18 M   So St Paul MN         78 11:03  2:31  1:57   78   54:42 17.2  0:36   91 30:32  9:16 1:38:48 
   81   3/5     218 Mark Stolpman             63 M   Fergus Falls MN       53 10:00  2:17  2:48   66   52:40 17.9  1:42  100 31:58  9:41 1:39:05 
   82   5/15    406 Katherine Donoher         34 F   Grand Junction CO     19  8:12  1:52  2:07   97   58:20 16.1  1:25   81 29:32  8:57 1:39:34 
   83  17/23    317 Jason Hastings            41 M   Fergus Falls MN       95 12:04  2:45  1:24   92   58:05 16.2  0:37   64 27:35  8:22 1:39:43 
   84   1/1     217 Debbie Janey              62 F   Edina MN             105 12:26  2:50  2:00   93   58:09 16.2  0:39   56 26:48  8:08 1:40:01 
   85   6/15    422 Kami Wehrman              35 F   Crosby ND             66 10:47  2:28  2:32   79   55:02 17.1  0:28   99 31:34  9:34 1:40:23 
   86   7/15    417 Greta Schetnan            39 F   Lakeville MN          61 10:33  2:24  1:05   96   58:16 16.2  1:03   85 29:57  9:05 1:40:52 
   87   7/17    118 Kara Fisher               22 F   Fergus Falls MN        4  7:27  1:42  1:48  102   58:50 16.0  0:51  103 32:15  9:47 1:41:09 
   88   4/5     219 Doug Geeslin              64 M   Hawley MN             37  8:51  2:01  3:32   77   54:35 17.3  1:37  106 32:38  9:54 1:41:09 
   89  18/23    331 David Navarro             45 M   Riverside IL         113 12:48  2:55  3:53   94   58:09 16.2  1:39   42 25:50  7:50 1:42:17 
   90  19/23    319 Phil Hennen               46 M   Minnetrista MN        46  9:33  2:10  2:17  100   58:40 16.1  0:52   97 31:10  9:27 1:42:30 
   91   8/17    112 Susan Kitzman             20 F   Fergus Falls MN        7  7:36  1:44  2:46  114 1:02:56 15.0  0:25   75 28:54  8:46 1:42:35 
   92  20/23    344 David Warren              44 M   Goden Valley MN      121 14:38  3:20  2:03   85   56:04 16.8  1:03   78 29:17  8:53 1:43:03 
   93   8/15    400 Leah Anderson             33 F   Fergus Falls MN       90 11:45  2:41  1:54   91   57:45 16.3  0:27   98 31:21  9:30 1:43:10 
   94  20/24    350 Matt Mouser               35 M   Fergus Falls MN       91 11:50  2:42  4:13   83   55:54 16.9  0:33  105 32:27  9:50 1:44:56 
   95   9/15    419 Laurel Springer           30 F   Argusville ND        107 12:29  2:51  2:50   82   55:53 16.9  1:26  104 32:21  9:48 1:44:56 
   96   7/10    210 Marty Cone                55 M   Golden CO            119 13:42  3:07  2:04   80   55:18 17.0  0:49  111 33:06 10:02 1:44:59 
   97   9/17    115 Kelli Nadeau              21 F   Moorhead MN           13  7:47  1:47  2:37  115 1:03:22 14.9  0:18   96 31:05  9:25 1:45:06 
   98   8/10    201 Randy Stigen              50 M   Fergus Falls MN      120 14:14  3:14  2:28   75   53:53 17.5  1:30  113 33:23 10:07 1:45:26 
   99  10/15    421 Ann Varpness              37 F   Brownton MN           60 10:28  2:23  1:31  107 1:00:41 15.5  0:39  102 32:10  9:45 1:45:27 
  100  10/17    123 Heather Tracy             24 F   Fergus Falls MN      125 15:39  3:34  1:24   70   53:17 17.7  1:09  118 34:15 10:23 1:45:42 
  101  11/17    119 Kelly Ross                22 F   Fergus Falls MN       15  8:04  1:50  2:07  112 1:01:43 15.3  0:48  112 33:21 10:07 1:46:01 
  102   2/3     202 Julie Wilson              50 F   Fargo ND              50  9:52  2:15  2:28  104   59:17 15.9  1:54  108 32:43  9:55 1:46:12 
  103  21/24    327 Joseph Larue              33 M   Elbow Lake MN        126 16:12  3:41  4:00   86   56:24 16.7  1:00   77 29:11  8:51 1:46:45 
  104   9/10    206 Mitchell Martel           52 M   Fargo ND              98 12:10  2:46  3:06  108 1:00:49 15.5  1:01   84 29:51  9:03 1:46:54 
  105  12/17    138 Janice Hendrickson        29 F   Fergus Falls MN      115 13:05  2:59  1:51   84   55:55 16.8  1:47  119 34:34 10:29 1:47:10 
  106  15/17    136 Eric Wicklund             28 M   Fergus Falls MN      117 13:09  3:00  1:44   89   57:19 16.4  0:38  121 34:43 10:31 1:47:31 
  107  22/24    342 Corey Synstelien          38 M   Fergus Falls MN       65 10:44  2:27  2:24  116 1:03:29 14.8  0:46   90 30:30  9:15 1:47:52 
  108  16/17    145 James Johnson             27 M   St Louis Park MN     124 15:16  3:28  3:35   95   58:13 16.2  0:30   92 30:34  9:16 1:48:05 
  109  17/17    111 Brett Collins             20 M   Underwood MN          87 11:28  2:37  2:23   99   58:40 16.1  0:25  125 35:16 10:42 1:48:11 
  110  11/15    401 Jessica Anderson          34 F   Wausau WI             70 10:51  2:28  2:30  105   59:18 15.9  0:58  124 35:03 10:38 1:48:37 
  111  21/23    337 Dan Snustad               49 M   Woodbury MN          114 12:50  2:55  2:45  106 1:00:23 15.6  1:11  109 32:58 10:00 1:50:05 
  112   5/7     410 Rhonda Hennen             45 F   Minnetrista MN       127 16:41  3:48  2:32  111 1:01:09 15.4  0:26   82 29:40  9:00 1:50:26 
  113  22/23    304 Brian Boss                41 M   Underwood MN         128 17:21  3:57  2:31  110 1:00:54 15.5  0:36   80 29:28  8:56 1:50:47 
  114  12/15    423 Molly Welch               33 F   Pelican Rapids MN     89 11:37  2:39  1:42   98   58:35 16.1  0:22  128 39:09 11:52 1:51:24 
  115  23/23    324 Carl Kollar               43 M   Underwood MN          88 11:29  2:37  2:12  119 1:03:49 14.8  2:06  107 32:38  9:54 1:52:12 
  116  23/24    340 Joe Svir                  31 M   Moorhead MN           72 10:53  2:29  3:34  109 1:00:52 15.5  2:37  122 34:53 10:35 1:52:47 
  117  10/10    213 John Ugstad               58 M   Fergus Falls MN      111 12:39  2:53  2:50  117 1:03:31 14.8  1:08  110 32:58 10:00 1:53:05 
  118  13/17    124 Amanda Sigurdson          25 F   St Louis Park MN      92 11:52  2:42  2:52  118 1:03:35 14.8  1:04  120 34:38 10:30 1:53:59 
  119  24/24    346 Chad Zander               36 M   Barnesville MN       110 12:36  2:52  2:13  129 1:11:44 13.1  0:32   60 27:20  8:17 1:54:23 
  120   1/1     103 Courtney Erickson         16 F   Barnesville MN        93 11:54  2:43  1:40  130 1:11:56 13.1  0:44   88 30:19  9:12 1:56:32 
  121   3/3     203 Leola Daul                51 F   Fargo ND             106 12:27  2:50  1:39  121 1:07:51 13.9  1:45  116 33:33 10:10 1:57:14 
  122  14/17    113 Katie Hansen              21 F   Dalton MN            123 15:08  3:27  2:51  120 1:04:21 14.6  2:06  114 33:24 10:08 1:57:48 
  123   6/7     402 Amy Anderson              49 F   Rochester MN          85 11:22  2:35  2:24  113 1:02:24 15.1  2:02  129 39:56 12:06 1:58:08 
  124  15/17    114 Destiny Loven             21 F   Fergus Falls MN       97 12:08  2:46  2:23  128 1:10:24 13.4  1:08  101 32:06  9:44 1:58:08 
  125  16/17    132 Lindsey Kaeding           27 F   Fargo ND              80 11:14  2:34  3:37  122 1:08:23 13.8  0:41  123 34:53 10:35 1:58:46 
  126   5/5     215 Alan Summerville          61 M   New Hope PA           62 10:34  2:24  3:15  126 1:09:22 13.6  2:02  126 36:13 10:59 2:01:24 
  127  13/15    413 Laura Larue               34 F   Elbow Lake MN        103 12:18  2:48  4:57  124 1:08:42 13.7  0:56  127 38:40 11:43 2:05:31 
  128   9/9     100 Laredo Bugbee             12 M   Underwood MN         132 20:58  4:46  3:48  125 1:08:43 13.7  0:54  115 33:26 10:08 2:07:46 
  129  14/15    404 Kristine Bugbee           33 F   Underwood MN         131 20:56  4:46  4:00  123 1:08:36 13.7  0:50  117 33:44 10:14 2:08:03 
  130   7/7     403 Rhonda Antrim             42 F   Fergus Falls MN      108 12:30  2:51  3:26  131 1:22:57 11.4  1:03  130 42:25 12:52 2:22:18 
  131  15/15    418 Jennifer Soydara          37 F   Fergus Falls MN      130 18:10  4:08  1:14  127 1:09:30 13.6  2:33  132 54:22 16:29 2:25:46 
  132  17/17    141 Mallory Vorwerk           29 F   Casselton ND          86 11:23  2:36  3:42  132 1:28:43 10.6  0:50  131 53:47 16:18 2:38:23 



                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  139 David Jensen              29 M   Fergus Falls MN        8  7:43  1:45  0:33    3   39:20 23.9  0:36    5 20:22  6:11 1:08:30 
    2  306 Matthew Burrell           40 M   Indianapolis IN       19  8:31  1:57  0:25    1   38:53 24.2  0:24    8 20:38  6:15 1:08:49 
    3  128 Paul Shol                 26 M   Fergus Falls MN       24  8:40  1:59  0:59    4   39:24 23.9  0:47    2 19:17  5:51 1:09:05 
    4  303 Michael Bolinske          37 M   Hopkins MN             7  7:39  1:45  0:46    2   39:18 24.0  0:31   13 21:45  6:36 1:09:56 
    5  146 Branden Scheel            17 M   Fargo ND              13  8:04  1:50  0:49   10   43:34 21.6  0:19    1 18:56  5:45 1:11:41 
    6  302 Mike Blair                44 M   Prior Lake MN          9  7:44  1:46  0:38    5   41:45 22.6  0:30   20 23:17  7:04 1:13:52 
    7  106 Logan Fisher              18 M   Bismarck ND           12  8:04  1:50  0:46   17   45:04 20.9  0:33    4 19:28  5:54 1:13:53 
    8  117 Spencer Uetz              21 M   Fargo ND              35  9:16  2:07  1:28   11   43:40 21.6  1:22    3 19:21  5:52 1:15:06 
    9  130 Zack Beatty               27 M   Minneapolis MN        28  8:49  2:01  0:51    6   42:38 22.1  0:30   16 22:31  6:50 1:15:16 
   10  345 Mitch Wellman             33 M   Fergus Falls MN       11  8:02  1:50  1:09    9   43:20 21.7  0:30   23 23:50  7:14 1:16:51 
   11  305 Jeremy Brekke             42 M   Fargo ND              25  8:41  1:59  0:33   21   45:29 20.7  0:47   12 21:24  6:29 1:16:53 
   12  308 Shawn Day                 39 M   St Cloud MN           16  8:16  1:53  0:45   14   44:39 21.1  1:32   15 22:18  6:46 1:17:28 
   13  301 Brad Anderson             37 M   Duluth MN              6  7:37  1:44  0:43    7   42:45 22.0  0:45   41 26:02  7:54 1:17:50 
   14  122 Nathan Jensen             24 M   Fergus Falls MN        5  7:29  1:42  0:53   31   47:06 20.0  1:03   11 21:23  6:29 1:17:53 
   15  338 Blaine Stott              34 M   Marion IA             15  8:14  1:53  0:48   13   44:24 21.2  0:42   25 24:02  7:17 1:18:09 
   16  310 Kevin Donoher             34 M   Grand Junction CO     52 10:52  2:29  1:44   12   44:01 21.4  1:14    7 20:36  6:15 1:18:25 
   17  104 Brandon Berg              18 M   Lincoln ND            26  8:43  1:59  1:02   38   47:52 19.7  0:44    6 20:31  6:13 1:18:50 
   18  142 Josh Hintz                21 M   Fargo ND              51 10:51  2:28  1:13   22   45:29 20.7  0:22   10 21:09  6:25 1:19:02 
   19  127 Steve Moser               26 M   Fargo ND              48 10:39  2:26  1:21   15   44:49 21.0  0:36   14 21:59  6:40 1:19:23 
   20  313 John Ewan                 41 M   Pasadena CA           29  8:49  2:01  1:01   16   44:59 20.9  0:34   28 24:22  7:23 1:19:43 
   21  318 Lance Hauge               42 M   St Louis Park CA       4  7:29  1:42  1:19   30   46:55 20.1  0:42   34 25:08  7:37 1:21:30 
   22  109 Ivan Schleppenbach        19 M   St Joseph MN          47 10:36  2:25  1:13   26   46:15 20.4  0:44   18 23:03  6:59 1:21:48 
   23  144 Grant Larson              25 M   Fergus Falls MN       41  9:53  2:15  2:27   24   46:00 20.5  0:20   21 23:27  7:07 1:22:05 
   24  133 Caleb Luecke              27 M   Fargo ND              17  8:29  1:56  1:23   40   48:08 19.6  0:41   22 23:35  7:09 1:22:15 
   25  336 Robert Power              35 M   Barnesville MN        36  9:18  2:07  1:29   34   47:32 19.8  1:09   17 22:56  6:57 1:22:23 
   26  323 Scott Kamrath             40 M   Ashby MN              40  9:51  2:15  1:57   19   45:23 20.8  1:04   27 24:21  7:23 1:22:35 
   27  341 Chris Swee                34 M   W Fargo ND             1  6:22  1:27  1:03   39   47:57 19.6  1:09   42 26:06  7:55 1:22:36 
   28  334 Mark Olson                44 M   Enderlin ND           27  8:44  1:59  1:11   33   47:27 19.9  1:05   26 24:13  7:21 1:22:37 
   29  349 Ross Christenson          46 M   Esko MN               44 10:11  2:19  0:51   20   45:26 20.7  0:45   39 25:55  7:51 1:23:06 
   30  212 Dennis Nelson             58 M   Fargo ND              38  9:37  2:12  0:53    8   43:04 21.9  1:28   60 28:07  8:32 1:23:07 
   31  101 Samuel Brekenridge        14 M   Edina MN              21  8:34  1:57  1:21   49   49:29 19.0  0:44   19 23:07  7:01 1:23:14 
   32  204 David Miller              51 M   Wahpeton ND           14  8:11  1:52  1:47   41   48:21 19.5  1:05   29 24:32  7:26 1:23:54 
   33  325 Pete Lambertz             48 M   W Fargo ND            18  8:30  1:56  1:18   28   46:36 20.2  0:30   52 27:27  8:19 1:24:20 
   34  300 Brad Anderson             33 M   Jamestown ND          23  8:38  1:58  2:01   37   47:45 19.7  1:11   35 25:16  7:40 1:24:49 
   35  214 Larry Bethel              61 M   Fergus Falls MN       54 10:54  2:29  1:00   43   48:38 19.4  0:37   24 23:52  7:14 1:24:59 
   36  311 Jason Edwards             31 M   Fargo ND              39  9:46  2:13  0:36   48   49:23 19.1  0:33   31 24:57  7:34 1:25:13 
   37  307 Scott Colbeck             44 M   Fergus Falls MN       34  9:10  2:05  1:35   29   46:39 20.2  0:42   53 27:31  8:21 1:25:35 
   38  143 Kyle Bender               27 M   Milwaukee WI          76 12:44  2:54  1:28   18   45:09 20.9  1:08   36 25:38  7:46 1:26:04 
   39  339 Derrick Sundeen           30 M   Barnesville MN        58 11:01  2:31  0:53   36   47:40 19.8  0:53   37 25:40  7:47 1:26:06 
   40  328 Joseph Mahunik            37 M   Fergus Falls MN       60 11:05  2:31  1:08   27   46:18 20.3  1:27   44 26:22  8:00 1:26:18 
   41  208 Dave Maier                54 M   Bismarck ND           32  9:02  2:04  1:57   25   46:11 20.4  1:10   63 29:05  8:49 1:27:23 
   42  348 Scott Kragerud            39 M   Longmont CO           79 13:09  3:00  1:37   23   45:42 20.6  1:03   43 26:11  7:56 1:27:40 
   43  347 Michael Geeslin           39 M   Hawley MN             20  8:32  1:57  2:01   52   50:27 18.7  0:56   40 25:59  7:53 1:27:53 
   44  332 Chris Noeth               32 M   Maryville IL          56 10:57  2:30  0:55   42   48:25 19.5  0:51   49 27:13  8:15 1:28:19 
   45  326 Jeffrey Lammers           34 M   Moorhead MN           30  8:50  2:01  2:19   50   49:54 18.9  1:02   48 26:44  8:06 1:28:47 
   46  330 Roger Miller              48 M   W Fargo ND            72 12:23  2:49  1:42   44   48:41 19.3  1:16   33 25:01  7:35 1:29:01 
   47  320 Paul Holm                 41 M   Fargo ND              70 12:13  2:47  1:26   35   47:34 19.8  1:10   50 27:13  8:15 1:29:34 
   48  220 Tom Larson                50 M   Fergus Falls MN       66 12:02  2:44  2:39   32   47:14 19.9  0:39   56 27:43  8:24 1:30:16 
   49  315 Jake Greenstein           33 M   West Fargo ND         22  8:36  1:58  2:14   51   50:21 18.7  1:21   59 27:46  8:25 1:30:17 
   50  209 David Christenson         55 M   Fergus Falls MN       57 10:59  2:30  2:00   47   49:04 19.2  1:00   58 27:45  8:25 1:30:46 
   51  129 Evan Twedt                26 M   Aberdeen SD           61 11:17  2:34  2:11   55   51:50 18.2  0:34   32 24:59  7:35 1:30:49 
   52  205 Brian Fitch               52 M   Fergus Falls MN       73 12:30  2:51  2:15   46   48:50 19.3  0:43   47 26:43  8:06 1:30:59 
   53  120 Nathan Jobe               23 M   Fergus Falls MN        3  7:22  1:41  1:08   69   56:26 16.7  0:18   54 27:32  8:21 1:32:44 
   54  135 Brent Freese              28 M   Fargo ND              81 13:24  3:03  2:03   54   51:30 18.3  1:09   30 24:46  7:31 1:32:51 
   55  108 Martin Charest            19 M   Richville MN          50 10:50  2:28  1:28   60   53:51 17.5  0:30   46 26:35  8:04 1:33:12 
   56  343 Matthew Varpness          38 M   Brownton MN           43 10:09  2:19  2:12   53   51:15 18.4  1:12   62 28:28  8:38 1:33:14 
   57  321 Miles Jefferis            46 M   Vadnais Hts MN        71 12:16  2:48  1:18   45   48:46 19.3  1:04   69 30:19  9:12 1:33:42 
   58  105 Jace Duffield             18 M   Fargo ND              68 12:05  2:45  1:31   77   58:46 16.0  0:59    9 21:02  6:23 1:34:22 
   59  335 Todd Peters               46 M   W Fargo ND            10  7:44  1:46  1:48   56   52:39 17.9  1:37   73 30:39  9:18 1:34:25 
   60  216 David Bjork               62 M   Fergus Falls MN       62 11:17  2:34  2:00   59   53:45 17.5  0:30   61 28:12  8:33 1:35:43 
   61  316 Randy Hansen              41 M   Fergus Falls MN       33  9:06  2:04  1:54   71   57:37 16.3  1:05   45 26:28  8:02 1:36:08 
   62  322 Gabriel Kainz             33 M   Fergus Falls MN        2  7:03  1:36  1:55   78   59:08 15.9  0:27   57 27:44  8:25 1:36:16 
   63  309 Chris Dietz               40 M   Fargo ND              55 10:57  2:30  2:30   58   52:52 17.8  1:26   66 29:24  8:55 1:37:07 
   64  125 Peter Freeburg            26 M   Minneapolis MN        45 10:26  2:23  2:07   61   53:52 17.5  1:19   74 30:48  9:20 1:38:30 
   65  107 Corey Nygaard             18 M   So St Paul MN         59 11:03  2:31  1:57   64   54:42 17.2  0:36   71 30:32  9:16 1:38:48 
   66  218 Mark Stolpman             63 M   Fergus Falls MN       42 10:00  2:17  2:48   57   52:40 17.9  1:42   76 31:58  9:41 1:39:05 
   67  317 Jason Hastings            41 M   Fergus Falls MN       67 12:04  2:45  1:24   72   58:05 16.2  0:37   55 27:35  8:22 1:39:43 
   68  219 Doug Geeslin              64 M   Hawley MN             31  8:51  2:01  3:32   63   54:35 17.3  1:37   78 32:38  9:54 1:41:09 
   69  331 David Navarro             45 M   Riverside IL          77 12:48  2:55  3:53   73   58:09 16.2  1:39   38 25:50  7:50 1:42:17 
   70  319 Phil Hennen               46 M   Minnetrista MN        37  9:33  2:10  2:17   76   58:40 16.1  0:52   75 31:10  9:27 1:42:30 
   71  344 David Warren              44 M   Goden Valley MN       84 14:38  3:20  2:03   67   56:04 16.8  1:03   65 29:17  8:53 1:43:03 
   72  350 Matt Mouser               35 M   Fergus Falls MN       65 11:50  2:42  4:13   66   55:54 16.9  0:33   77 32:27  9:50 1:44:56 
   73  210 Marty Cone                55 M   Golden CO             82 13:42  3:07  2:04   65   55:18 17.0  0:49   82 33:06 10:02 1:44:59 
   74  201 Randy Stigen              50 M   Fergus Falls MN       83 14:14  3:14  2:28   62   53:53 17.5  1:30   83 33:23 10:07 1:45:26 
   75  327 Joseph Larue              33 M   Elbow Lake MN         86 16:12  3:41  4:00   68   56:24 16.7  1:00   64 29:11  8:51 1:46:45 
   76  206 Mitchell Martel           52 M   Fargo ND              69 12:10  2:46  3:06   80 1:00:49 15.5  1:01   68 29:51  9:03 1:46:54 
   77  136 Eric Wicklund             28 M   Fergus Falls MN       80 13:09  3:00  1:44   70   57:19 16.4  0:38   85 34:43 10:31 1:47:31 
   78  342 Corey Synstelien          38 M   Fergus Falls MN       49 10:44  2:27  2:24   83 1:03:29 14.8  0:46   70 30:30  9:15 1:47:52 
   79  145 James Johnson             27 M   St Louis Park MN      85 15:16  3:28  3:35   74   58:13 16.2  0:30   72 30:34  9:16 1:48:05 
   80  111 Brett Collins             20 M   Underwood MN          63 11:28  2:37  2:23   75   58:40 16.1  0:25   87 35:16 10:42 1:48:11 
   81  337 Dan Snustad               49 M   Woodbury MN           78 12:50  2:55  2:45   79 1:00:23 15.6  1:11   80 32:58 10:00 1:50:05 
   82  304 Brian Boss                41 M   Underwood MN          87 17:21  3:57  2:31   82 1:00:54 15.5  0:36   67 29:28  8:56 1:50:47 
   83  324 Carl Kollar               43 M   Underwood MN          64 11:29  2:37  2:12   85 1:03:49 14.8  2:06   79 32:38  9:54 1:52:12 
   84  340 Joe Svir                  31 M   Moorhead MN           53 10:53  2:29  3:34   81 1:00:52 15.5  2:37   86 34:53 10:35 1:52:47 
   85  213 John Ugstad               58 M   Fergus Falls MN       75 12:39  2:53  2:50   84 1:03:31 14.8  1:08   81 32:58 10:00 1:53:05 
   86  346 Chad Zander               36 M   Barnesville MN        74 12:36  2:52  2:13   88 1:11:44 13.1  0:32   51 27:20  8:17 1:54:23 
   87  215 Alan Summerville          61 M   New Hope PA           46 10:34  2:24  3:15   87 1:09:22 13.6  2:02   88 36:13 10:59 2:01:24 
   88  100 Laredo Bugbee             12 M   Underwood MN          88 20:58  4:46  3:48   86 1:08:43 13.7  0:54   84 33:26 10:08 2:07:46 



                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  110 Rhoda Christenson         20 F   Fergus Falls MN        9  9:23  2:08  2:08    1   45:36 20.7  0:33    1 24:18  7:22 1:21:56 
    2  424 Debbie Wellman            35 F   Fergus Falls MN       18 10:49  2:28  1:45    2   45:44 20.6  0:58   10 27:41  8:24 1:26:54 
    3  415 Carrie Papon              36 F   Fergus Falls MN        8  9:11  2:06  1:27    8   51:23 18.3  0:19    7 26:35  8:04 1:28:52 
    4  414 Pam Osmundson             46 F   Wahpeton ND           11  9:57  2:16  1:22    7   51:10 18.4  0:39    5 26:06  7:55 1:29:13 
    5  137 Amy Bergan                29 F   W Fargo ND            22 11:19  2:35  1:23    9   52:29 17.9  1:32    6 26:17  7:58 1:32:58 
    6  407 Jane Fier                 40 F   Prior Lake MN         12 10:25  2:22  0:56    5   51:01 18.5  1:04   18 30:04  9:07 1:33:29 
    7  408 Rose Fitzsimmons          49 F   Ashby MN              38 15:03  3:26  1:45    3   50:18 18.7  0:54    3 25:48  7:50 1:33:47 
    8  140 Kelsey Shirkey            29 F   Fergus Falls MN        6  8:23  1:55  1:20   11   52:55 17.8  0:17   21 30:55  9:23 1:33:48 
    9  416 Jackie Pekarek            44 F   Fargo ND              14 10:28  2:23  1:57   10   52:51 17.8  1:32   11 28:09  8:32 1:34:55 
   10  134 Amy Sletten               27 F   Fergus Falls MN       21 11:15  2:34  1:22   14   54:13 17.4  1:10    9 26:59  8:11 1:34:58 
   11  126 Bre Johnson               26 F   St Louis Park MN      31 12:18  2:48  1:59   13   53:46 17.5  1:21    4 25:49  7:50 1:35:11 
   12  207 Eunice Christenson        54 F   Fergus Falls MN       30 12:16  2:48  2:14    4   50:30 18.7  0:29   20 30:26  9:14 1:35:53 
   13  412 Angie Kamrath             37 F   Ashby MN              42 17:55  4:05  1:47    6   51:06 18.4  0:30    2 25:19  7:41 1:36:34 
   14  131 Alli Beatty               27 F   Minneapolis MN         7  9:09  2:05  1:44   19   56:52 16.6  0:20   12 28:43  8:43 1:36:45 
   15  405 Kim Carlson Lee           37 F   Minneapolis MN        13 10:27  2:23  1:46   16   55:22 17.0  0:49   16 29:44  9:01 1:38:06 
   16  406 Katherine Donoher         34 F   Grand Junction CO      5  8:12  1:52  2:07   23   58:20 16.1  1:25   14 29:32  8:57 1:39:34 
   17  217 Debbie Janey              62 F   Edina MN              33 12:26  2:50  2:00   21   58:09 16.2  0:39    8 26:48  8:08 1:40:01 
   18  422 Kami Wehrman              35 F   Crosby ND             17 10:47  2:28  2:32   15   55:02 17.1  0:28   24 31:34  9:34 1:40:23 
   19  417 Greta Schetnan            39 F   Lakeville MN          16 10:33  2:24  1:05   22   58:16 16.2  1:03   17 29:57  9:05 1:40:52 
   20  118 Kara Fisher               22 F   Fergus Falls MN        1  7:27  1:42  1:48   25   58:50 16.0  0:51   27 32:15  9:47 1:41:09 
   21  112 Susan Kitzman             20 F   Fergus Falls MN        2  7:36  1:44  2:46   32 1:02:56 15.0  0:25   13 28:54  8:46 1:42:35 
   22  400 Leah Anderson             33 F   Fergus Falls MN       26 11:45  2:41  1:54   20   57:45 16.3  0:27   23 31:21  9:30 1:43:10 
   23  419 Laurel Springer           30 F   Argusville ND         35 12:29  2:51  2:50   17   55:53 16.9  1:26   28 32:21  9:48 1:44:56 
   24  115 Kelli Nadeau              21 F   Moorhead MN            3  7:47  1:47  2:37   33 1:03:22 14.9  0:18   22 31:05  9:25 1:45:06 
   25  421 Ann Varpness              37 F   Brownton MN           15 10:28  2:23  1:31   28 1:00:41 15.5  0:39   26 32:10  9:45 1:45:27 
   26  123 Heather Tracy             24 F   Fergus Falls MN       40 15:39  3:34  1:24   12   53:17 17.7  1:09   34 34:15 10:23 1:45:42 
   27  119 Kelly Ross                22 F   Fergus Falls MN        4  8:04  1:50  2:07   30 1:01:43 15.3  0:48   30 33:21 10:07 1:46:01 
   28  202 Julie Wilson              50 F   Fargo ND              10  9:52  2:15  2:28   26   59:17 15.9  1:54   29 32:43  9:55 1:46:12 
   29  138 Janice Hendrickson        29 F   Fergus Falls MN       37 13:05  2:59  1:51   18   55:55 16.8  1:47   35 34:34 10:29 1:47:10 
   30  401 Jessica Anderson          34 F   Wausau WI             19 10:51  2:28  2:30   27   59:18 15.9  0:58   38 35:03 10:38 1:48:37 
   31  410 Rhonda Hennen             45 F   Minnetrista MN        41 16:41  3:48  2:32   29 1:01:09 15.4  0:26   15 29:40  9:00 1:50:26 
   32  423 Molly Welch               33 F   Pelican Rapids MN     25 11:37  2:39  1:42   24   58:35 16.1  0:22   40 39:09 11:52 1:51:24 
   33  124 Amanda Sigurdson          25 F   St Louis Park MN      27 11:52  2:42  2:52   34 1:03:35 14.8  1:04   36 34:38 10:30 1:53:59 
   34  103 Courtney Erickson         16 F   Barnesville MN        28 11:54  2:43  1:40   42 1:11:56 13.1  0:44   19 30:19  9:12 1:56:32 
   35  203 Leola Daul                51 F   Fargo ND              34 12:27  2:50  1:39   36 1:07:51 13.9  1:45   32 33:33 10:10 1:57:14 
   36  113 Katie Hansen              21 F   Dalton MN             39 15:08  3:27  2:51   35 1:04:21 14.6  2:06   31 33:24 10:08 1:57:48 
   37  402 Amy Anderson              49 F   Rochester MN          23 11:22  2:35  2:24   31 1:02:24 15.1  2:02   41 39:56 12:06 1:58:08 
   38  114 Destiny Loven             21 F   Fergus Falls MN       29 12:08  2:46  2:23   41 1:10:24 13.4  1:08   25 32:06  9:44 1:58:08 
   39  132 Lindsey Kaeding           27 F   Fargo ND              20 11:14  2:34  3:37   37 1:08:23 13.8  0:41   37 34:53 10:35 1:58:46 
   40  413 Laura Larue               34 F   Elbow Lake MN         32 12:18  2:48  4:57   39 1:08:42 13.7  0:56   39 38:40 11:43 2:05:31 
   41  404 Kristine Bugbee           33 F   Underwood MN          44 20:56  4:46  4:00   38 1:08:36 13.7  0:50   33 33:44 10:14 2:08:03 
   42  403 Rhonda Antrim             42 F   Fergus Falls MN       36 12:30  2:51  3:26   43 1:22:57 11.4  1:03   42 42:25 12:52 2:22:18 
   43  418 Jennifer Soydara          37 F   Fergus Falls MN       43 18:10  4:08  1:14   40 1:09:30 13.6  2:33   44 54:22 16:29 2:25:46 
   44  141 Mallory Vorwerk           29 F   Casselton ND          24 11:23  2:36  3:42   44 1:28:43 10.6  0:50   43 53:47 16:18 2:38:23 


                                                      MALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  264 Slowpoke                               1  9:23  2:08  0:22    1   45:33 20.7  0:18    1 22:29  6:49 1:18:03 
    2  262 G.I. Joes                                                                                           1:26:49 
    3  260 Doc Dynasty                            2 10:01  2:17 10:18    2   48:23 19.5  0:25    3 27:47  8:25 1:36:51 
    4  254 Team Kamarath                          4 16:29  3:45  0:28    3   54:10 17.4  0:30    2 26:49  8:08 1:38:25 
    5  268 Team Erstad                            3 15:38  3:34  0:33    4   55:28 17.0  0:58    4 32:51  9:58 1:45:26 


                                                     FEMALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  259 Tri-ing Hard                           1 12:19  2:48  0:23    1   59:01 16.0  0:18    1 24:49  7:32 1:36:48 
    2  250 Team Awesome                           2 26:00  5:55  0:30    2 1:10:02 13.5  0:33    2 33:35 10:11 2:10:37 


                                                     MIXED RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  252 Third Wheel                            6  9:44  2:13  0:26    2   50:17 18.7  0:19    1 22:03  6:41 1:22:48 
    2  251 R-A-J                                  5  9:14  2:06  0:29    3   51:24 18.3  0:18    4 23:19  7:04 1:24:42 
    3  253 Crabbers                               8 11:58  2:44  0:30    1   47:30 19.8  0:17    5 25:24  7:42 1:25:37 
    4  265 Bazinga                                3  8:22  1:54  0:28   10 1:01:49 15.2  0:30    2 22:45  6:54 1:33:52 
    5  267 Three's Company                        2  8:13  1:52  0:28    8   59:54 15.7  0:18    8 27:34  8:22 1:36:25 
    6  257 Manatee                               11 13:13  3:01  0:29    9 1:00:03 15.7  0:20    3 22:51  6:56 1:36:54 
    7  261 The Heights Gang                       4  8:57  2:02  0:24   11 1:02:17 15.1  0:18    6 27:13  8:15 1:39:07 
    8  256 The Lone Ranger & Tonto                9 12:09  2:46  2:18    7   58:22 16.1  0:24    7 27:34  8:21 1:40:45 
    9  255 Jesus Freaks                          10 12:36  2:52  0:30    6   56:07 16.8  0:26    9 31:13  9:28 1:40:51 
   10  266 Burgess                                7 10:34  2:24  0:36    5   54:19 17.3  1:18   11 37:01 11:13 1:43:46 
   11  263 Next We Float                          1  6:20  1:27  0:25   12 1:06:34 14.2  0:29   10 31:20  9:30 1:45:07 
   12  258 Pandas United                         12 14:51  3:23  0:27    4   52:01 18.1  0:37   12 40:05 12:09 1:47:59 


                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Chris Swee            W Fargo        ND 34 M    6:22  1:27 
    2 Nick Mariotti         Fergus Falls   MN 34 M    6:44  1:32 
    3 Gabriel Kainz         Fergus Falls   MN 33 M    7:03  1:36 
    4 Nathan Jobe           Fergus Falls   MN 23 M    7:22  1:41 
    5 Kara Fisher           Fergus Falls   MN 22 F    7:27  1:42 
    6 Lance Hauge           St Louis Park  CA 42 M    7:29  1:42 
    7 Nathan Jensen         Fergus Falls   MN 24 M    7:29  1:42 
    8 Susan Kitzman         Fergus Falls   MN 20 F    7:36  1:44 
    9 Brad Anderson         Duluth         MN 37 M    7:37  1:44 
   10 Michael Bolinske      Hopkins        MN 37 M    7:39  1:45 


                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 40 M 00:38:53 24.2 
    2 Michael Bolinske      Hopkins        MN 37 M 00:39:18 24.0 
    3 David Jensen          Fergus Falls   MN 29 M 00:39:20 23.9 
    4 Paul Shol             Fergus Falls   MN 26 M 00:39:24 23.9 
    5 Mike Blair            Prior Lake     MN 44 M 00:41:45 22.6 
    6 Zack Beatty           Minneapolis    MN 27 M 00:42:38 22.1 
    7 Brad Anderson         Duluth         MN 37 M 00:42:45 22.0 
    8 Dennis Nelson         Fargo          ND 58 M 00:43:04 21.9 
    9 Mitch Wellman         Fergus Falls   MN 33 M 00:43:20 21.7 
   10 Branden Scheel        Fargo          ND 17 M 00:43:34 21.6 


                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Branden Scheel        Fargo          ND 17 M 18:56  5:45 
    2 Paul Shol             Fergus Falls   MN 26 M 19:17  5:51 
    3 Spencer Uetz          Fargo          ND 21 M 19:21  5:52 
    4 Logan Fisher          Bismarck       ND 18 M 19:28  5:54 
    5 David Jensen          Fergus Falls   MN 29 M 20:22  6:11 
    6 Brandon Berg          Lincoln        ND 18 M 20:31  6:13 
    7 Kevin Donoher         Grand Junction CO 34 M 20:36  6:15 
    8 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 40 M 20:38  6:15 
    9 Jace Duffield         Fargo          ND 18 M 21:02  6:23 
   10 Josh Hintz            Fargo          ND 21 M 21:09  6:25 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  103 Courtney Erickson         16 F   Barnesville MN         1 11:54  2:43  1:40    1 1:11:56 13.1  0:44    1 30:19  9:12 1:56:32 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  110 Rhoda Christenson         20 F   Fergus Falls MN        7  9:23  2:08  2:08    1   45:36 20.7  0:33    1 24:18  7:22 1:21:56 
    2  137 Amy Bergan                29 F   W Fargo ND            10 11:19  2:35  1:23    2   52:29 17.9  1:32    3 26:17  7:58 1:32:58 
    3  140 Kelsey Shirkey            29 F   Fergus Falls MN        5  8:23  1:55  1:20    3   52:55 17.8  0:17    7 30:55  9:23 1:33:48 
    4  134 Amy Sletten               27 F   Fergus Falls MN        9 11:15  2:34  1:22    6   54:13 17.4  1:10    4 26:59  8:11 1:34:58 
    5  126 Bre Johnson               26 F   St Louis Park MN      14 12:18  2:48  1:59    5   53:46 17.5  1:21    2 25:49  7:50 1:35:11 
    6  131 Alli Beatty               27 F   Minneapolis MN         6  9:09  2:05  1:44    8   56:52 16.6  0:20    5 28:43  8:43 1:36:45 
    7  118 Kara Fisher               22 F   Fergus Falls MN        1  7:27  1:42  1:48    9   58:50 16.0  0:51   10 32:15  9:47 1:41:09 
    8  112 Susan Kitzman             20 F   Fergus Falls MN        2  7:36  1:44  2:46   11 1:02:56 15.0  0:25    6 28:54  8:46 1:42:35 
    9  115 Kelli Nadeau              21 F   Moorhead MN            3  7:47  1:47  2:37   12 1:03:22 14.9  0:18    8 31:05  9:25 1:45:06 
   10  123 Heather Tracy             24 F   Fergus Falls MN       17 15:39  3:34  1:24    4   53:17 17.7  1:09   13 34:15 10:23 1:45:42 
   11  119 Kelly Ross                22 F   Fergus Falls MN        4  8:04  1:50  2:07   10 1:01:43 15.3  0:48   11 33:21 10:07 1:46:01 
   12  138 Janice Hendrickson        29 F   Fergus Falls MN       15 13:05  2:59  1:51    7   55:55 16.8  1:47   14 34:34 10:29 1:47:10 
   13  124 Amanda Sigurdson          25 F   St Louis Park MN      12 11:52  2:42  2:52   13 1:03:35 14.8  1:04   15 34:38 10:30 1:53:59 
   14  113 Katie Hansen              21 F   Dalton MN             16 15:08  3:27  2:51   14 1:04:21 14.6  2:06   12 33:24 10:08 1:57:48 
   15  114 Destiny Loven             21 F   Fergus Falls MN       13 12:08  2:46  2:23   16 1:10:24 13.4  1:08    9 32:06  9:44 1:58:08 
   16  132 Lindsey Kaeding           27 F   Fargo ND               8 11:14  2:34  3:37   15 1:08:23 13.8  0:41   16 34:53 10:35 1:58:46 
   17  141 Mallory Vorwerk           29 F   Casselton ND          11 11:23  2:36  3:42   17 1:28:43 10.6  0:50   17 53:47 16:18 2:38:23 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  424 Debbie Wellman            35 F   Fergus Falls MN        7 10:49  2:28  1:45    1   45:44 20.6  0:58    3 27:41  8:24 1:26:54 
    2  415 Carrie Papon              36 F   Fergus Falls MN        2  9:11  2:06  1:27    3   51:23 18.3  0:19    2 26:35  8:04 1:28:52 
    3  412 Angie Kamrath             37 F   Ashby MN              13 17:55  4:05  1:47    2   51:06 18.4  0:30    1 25:19  7:41 1:36:34 
    4  405 Kim Carlson Lee           37 F   Minneapolis MN         3 10:27  2:23  1:46    5   55:22 17.0  0:49    5 29:44  9:01 1:38:06 
    5  406 Katherine Donoher         34 F   Grand Junction CO      1  8:12  1:52  2:07    9   58:20 16.1  1:25    4 29:32  8:57 1:39:34 
    6  422 Kami Wehrman              35 F   Crosby ND              6 10:47  2:28  2:32    4   55:02 17.1  0:28    8 31:34  9:34 1:40:23 
    7  417 Greta Schetnan            39 F   Lakeville MN           5 10:33  2:24  1:05    8   58:16 16.2  1:03    6 29:57  9:05 1:40:52 
    8  400 Leah Anderson             33 F   Fergus Falls MN       10 11:45  2:41  1:54    7   57:45 16.3  0:27    7 31:21  9:30 1:43:10 
    9  419 Laurel Springer           30 F   Argusville ND         12 12:29  2:51  2:50    6   55:53 16.9  1:26   10 32:21  9:48 1:44:56 
   10  421 Ann Varpness              37 F   Brownton MN            4 10:28  2:23  1:31   12 1:00:41 15.5  0:39    9 32:10  9:45 1:45:27 
   11  401 Jessica Anderson          34 F   Wausau WI              8 10:51  2:28  2:30   11   59:18 15.9  0:58   12 35:03 10:38 1:48:37 
   12  423 Molly Welch               33 F   Pelican Rapids MN      9 11:37  2:39  1:42   10   58:35 16.1  0:22   14 39:09 11:52 1:51:24 
   13  413 Laura Larue               34 F   Elbow Lake MN         11 12:18  2:48  4:57   14 1:08:42 13.7  0:56   13 38:40 11:43 2:05:31 
   14  404 Kristine Bugbee           33 F   Underwood MN          15 20:56  4:46  4:00   13 1:08:36 13.7  0:50   11 33:44 10:14 2:08:03 
   15  418 Jennifer Soydara          37 F   Fergus Falls MN       14 18:10  4:08  1:14   15 1:09:30 13.6  2:33   15 54:22 16:29 2:25:46 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  414 Pam Osmundson             46 F   Wahpeton ND            1  9:57  2:16  1:22    3   51:10 18.4  0:39    2 26:06  7:55 1:29:13 
    2  407 Jane Fier                 40 F   Prior Lake MN          2 10:25  2:22  0:56    2   51:01 18.5  1:04    5 30:04  9:07 1:33:29 
    3  408 Rose Fitzsimmons          49 F   Ashby MN               6 15:03  3:26  1:45    1   50:18 18.7  0:54    1 25:48  7:50 1:33:47 
    4  416 Jackie Pekarek            44 F   Fargo ND               3 10:28  2:23  1:57    4   52:51 17.8  1:32    3 28:09  8:32 1:34:55 
    5  410 Rhonda Hennen             45 F   Minnetrista MN         7 16:41  3:48  2:32    5 1:01:09 15.4  0:26    4 29:40  9:00 1:50:26 
    6  402 Amy Anderson              49 F   Rochester MN           4 11:22  2:35  2:24    6 1:02:24 15.1  2:02    6 39:56 12:06 1:58:08 
    7  403 Rhonda Antrim             42 F   Fergus Falls MN        5 12:30  2:51  3:26    7 1:22:57 11.4  1:03    7 42:25 12:52 2:22:18 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  207 Eunice Christenson        54 F   Fergus Falls MN        2 12:16  2:48  2:14    1   50:30 18.7  0:29    1 30:26  9:14 1:35:53 
    2  202 Julie Wilson              50 F   Fargo ND               1  9:52  2:15  2:28    2   59:17 15.9  1:54    2 32:43  9:55 1:46:12 
    3  203 Leola Daul                51 F   Fargo ND               3 12:27  2:50  1:39    3 1:07:51 13.9  1:45    3 33:33 10:10 1:57:14 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  217 Debbie Janey              62 F   Edina MN               1 12:26  2:50  2:00    1   58:09 16.2  0:39    1 26:48  8:08 1:40:01 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  146 Branden Scheel            17 M   Fargo ND               2  8:04  1:50  0:49    1   43:34 21.6  0:19    1 18:56  5:45 1:11:41 
    2  106 Logan Fisher              18 M   Bismarck ND            1  8:04  1:50  0:46    2   45:04 20.9  0:33    2 19:28  5:54 1:13:53 
    3  104 Brandon Berg              18 M   Lincoln ND             4  8:43  1:59  1:02    4   47:52 19.7  0:44    3 20:31  6:13 1:18:50 
    4  109 Ivan Schleppenbach        19 M   St Joseph MN           5 10:36  2:25  1:13    3   46:15 20.4  0:44    5 23:03  6:59 1:21:48 
    5  101 Samuel Brekenridge        14 M   Edina MN               3  8:34  1:57  1:21    5   49:29 19.0  0:44    6 23:07  7:01 1:23:14 
    6  108 Martin Charest            19 M   Richville MN           6 10:50  2:28  1:28    6   53:51 17.5  0:30    7 26:35  8:04 1:33:12 
    7  105 Jace Duffield             18 M   Fargo ND               8 12:05  2:45  1:31    8   58:46 16.0  0:59    4 21:02  6:23 1:34:22 
    8  107 Corey Nygaard             18 M   So St Paul MN          7 11:03  2:31  1:57    7   54:42 17.2  0:36    8 30:32  9:16 1:38:48 
    9  100 Laredo Bugbee             12 M   Underwood MN           9 20:58  4:46  3:48    9 1:08:43 13.7  0:54    9 33:26 10:08 2:07:46 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  139 David Jensen              29 M   Fergus Falls MN        3  7:43  1:45  0:33    1   39:20 23.9  0:36    3 20:22  6:11 1:08:30 
    2  128 Paul Shol                 26 M   Fergus Falls MN        5  8:40  1:59  0:59    2   39:24 23.9  0:47    1 19:17  5:51 1:09:05 
    3  117 Spencer Uetz              21 M   Fargo ND               7  9:16  2:07  1:28    4   43:40 21.6  1:22    2 19:21  5:52 1:15:06 
    4  130 Zack Beatty               27 M   Minneapolis MN         6  8:49  2:01  0:51    3   42:38 22.1  0:30    7 22:31  6:50 1:15:16 
    5  122 Nathan Jensen             24 M   Fergus Falls MN        2  7:29  1:42  0:53    9   47:06 20.0  1:03    5 21:23  6:29 1:17:53 
    6  142 Josh Hintz                21 M   Fargo ND              11 10:51  2:28  1:13    7   45:29 20.7  0:22    4 21:09  6:25 1:19:02 
    7  127 Steve Moser               26 M   Fargo ND              10 10:39  2:26  1:21    5   44:49 21.0  0:36    6 21:59  6:40 1:19:23 
    8  144 Grant Larson              25 M   Fergus Falls MN        8  9:53  2:15  2:27    8   46:00 20.5  0:20    8 23:27  7:07 1:22:05 
    9  133 Caleb Luecke              27 M   Fargo ND               4  8:29  1:56  1:23   10   48:08 19.6  0:41    9 23:35  7:09 1:22:15 
   10  143 Kyle Bender               27 M   Milwaukee WI          14 12:44  2:54  1:28    6   45:09 20.9  1:08   12 25:38  7:46 1:26:04 
   11  129 Evan Twedt                26 M   Aberdeen SD           12 11:17  2:34  2:11   12   51:50 18.2  0:34   11 24:59  7:35 1:30:49 
   12  120 Nathan Jobe               23 M   Fergus Falls MN        1  7:22  1:41  1:08   14   56:26 16.7  0:18   13 27:32  8:21 1:32:44 
   13  135 Brent Freese              28 M   Fargo ND              16 13:24  3:03  2:03   11   51:30 18.3  1:09   10 24:46  7:31 1:32:51 
   14  125 Peter Freeburg            26 M   Minneapolis MN         9 10:26  2:23  2:07   13   53:52 17.5  1:19   15 30:48  9:20 1:38:30 
   15  136 Eric Wicklund             28 M   Fergus Falls MN       15 13:09  3:00  1:44   15   57:19 16.4  0:38   16 34:43 10:31 1:47:31 
   16  145 James Johnson             27 M   St Louis Park MN      17 15:16  3:28  3:35   16   58:13 16.2  0:30   14 30:34  9:16 1:48:05 
   17  111 Brett Collins             20 M   Underwood MN          13 11:28  2:37  2:23   17   58:40 16.1  0:25   17 35:16 10:42 1:48:11 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  303 Michael Bolinske          37 M   Hopkins MN             4  7:39  1:45  0:46    1   39:18 24.0  0:31    2 21:45  6:36 1:09:56 
    2  345 Mitch Wellman             33 M   Fergus Falls MN        5  8:02  1:50  1:09    3   43:20 21.7  0:30    5 23:50  7:14 1:16:51 
    3  308 Shawn Day                 39 M   St Cloud MN            7  8:16  1:53  0:45    6   44:39 21.1  1:32    3 22:18  6:46 1:17:28 
    4  301 Brad Anderson             37 M   Duluth MN              3  7:37  1:44  0:43    2   42:45 22.0  0:45   11 26:02  7:54 1:17:50 
    5  338 Blaine Stott              34 M   Marion IA              6  8:14  1:53  0:48    5   44:24 21.2  0:42    6 24:02  7:17 1:18:09 
    6  310 Kevin Donoher             34 M   Grand Junction CO     16 10:52  2:29  1:44    4   44:01 21.4  1:14    1 20:36  6:15 1:18:25 
    7  336 Robert Power              35 M   Barnesville MN        12  9:18  2:07  1:29    9   47:32 19.8  1:09    4 22:56  6:57 1:22:23 
    8  341 Chris Swee                34 M   W Fargo ND             1  6:22  1:27  1:03   12   47:57 19.6  1:09   12 26:06  7:55 1:22:36 
    9  300 Brad Anderson             33 M   Jamestown ND          10  8:38  1:58  2:01   11   47:45 19.7  1:11    8 25:16  7:40 1:24:49 
   10  311 Jason Edwards             31 M   Fargo ND              13  9:46  2:13  0:36   14   49:23 19.1  0:33    7 24:57  7:34 1:25:13 
   11  339 Derrick Sundeen           30 M   Barnesville MN        19 11:01  2:31  0:53   10   47:40 19.8  0:53    9 25:40  7:47 1:26:06 
   12  328 Joseph Mahunik            37 M   Fergus Falls MN       20 11:05  2:31  1:08    8   46:18 20.3  1:27   14 26:22  8:00 1:26:18 
   13  348 Scott Kragerud            39 M   Longmont CO           23 13:09  3:00  1:37    7   45:42 20.6  1:03   13 26:11  7:56 1:27:40 
   14  347 Michael Geeslin           39 M   Hawley MN              8  8:32  1:57  2:01   17   50:27 18.7  0:56   10 25:59  7:53 1:27:53 
   15  332 Chris Noeth               32 M   Maryville IL          18 10:57  2:30  0:55   13   48:25 19.5  0:51   16 27:13  8:15 1:28:19 
   16  326 Jeffrey Lammers           34 M   Moorhead MN           11  8:50  2:01  2:19   15   49:54 18.9  1:02   15 26:44  8:06 1:28:47 
   17  315 Jake Greenstein           33 M   West Fargo ND          9  8:36  1:58  2:14   16   50:21 18.7  1:21   19 27:46  8:25 1:30:17 
   18  343 Matthew Varpness          38 M   Brownton MN           14 10:09  2:19  2:12   18   51:15 18.4  1:12   20 28:28  8:38 1:33:14 
   19  322 Gabriel Kainz             33 M   Fergus Falls MN        2  7:03  1:36  1:55   21   59:08 15.9  0:27   18 27:44  8:25 1:36:16 
   20  350 Matt Mouser               35 M   Fergus Falls MN       21 11:50  2:42  4:13   19   55:54 16.9  0:33   23 32:27  9:50 1:44:56 
   21  327 Joseph Larue              33 M   Elbow Lake MN         24 16:12  3:41  4:00   20   56:24 16.7  1:00   21 29:11  8:51 1:46:45 
   22  342 Corey Synstelien          38 M   Fergus Falls MN       15 10:44  2:27  2:24   23 1:03:29 14.8  0:46   22 30:30  9:15 1:47:52 
   23  340 Joe Svir                  31 M   Moorhead MN           17 10:53  2:29  3:34   22 1:00:52 15.5  2:37   24 34:53 10:35 1:52:47 
   24  346 Chad Zander               36 M   Barnesville MN        22 12:36  2:52  2:13   24 1:11:44 13.1  0:32   17 27:20  8:17 1:54:23 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  306 Matthew Burrell           40 M   Indianapolis IN        5  8:31  1:57  0:25    1   38:53 24.2  0:24    1 20:38  6:15 1:08:49 
    2  302 Mike Blair                44 M   Prior Lake MN          2  7:44  1:46  0:38    2   41:45 22.6  0:30    3 23:17  7:04 1:13:52 
    3  305 Jeremy Brekke             42 M   Fargo ND               6  8:41  1:59  0:33    6   45:29 20.7  0:47    2 21:24  6:29 1:16:53 
    4  313 John Ewan                 41 M   Pasadena CA            8  8:49  2:01  1:01    3   44:59 20.9  0:34    6 24:22  7:23 1:19:43 
    5  318 Lance Hauge               42 M   St Louis Park CA       1  7:29  1:42  1:19    9   46:55 20.1  0:42    8 25:08  7:37 1:21:30 
    6  323 Scott Kamrath             40 M   Ashby MN              12  9:51  2:15  1:57    4   45:23 20.8  1:04    5 24:21  7:23 1:22:35 
    7  334 Mark Olson                44 M   Enderlin ND            7  8:44  1:59  1:11   10   47:27 19.9  1:05    4 24:13  7:21 1:22:37 
    8  349 Ross Christenson          46 M   Esko MN               13 10:11  2:19  0:51    5   45:26 20.7  0:45   10 25:55  7:51 1:23:06 
    9  325 Pete Lambertz             48 M   W Fargo ND             4  8:30  1:56  1:18    7   46:36 20.2  0:30   13 27:27  8:19 1:24:20 
   10  307 Scott Colbeck             44 M   Fergus Falls MN       10  9:10  2:05  1:35    8   46:39 20.2  0:42   14 27:31  8:21 1:25:35 
   11  330 Roger Miller              48 M   W Fargo ND            19 12:23  2:49  1:42   12   48:41 19.3  1:16    7 25:01  7:35 1:29:01 
   12  320 Paul Holm                 41 M   Fargo ND              17 12:13  2:47  1:26   11   47:34 19.8  1:10   12 27:13  8:15 1:29:34 
   13  321 Miles Jefferis            46 M   Vadnais Hts MN        18 12:16  2:48  1:18   13   48:46 19.3  1:04   19 30:19  9:12 1:33:42 
   14  335 Todd Peters               46 M   W Fargo ND             3  7:44  1:46  1:48   14   52:39 17.9  1:37   20 30:39  9:18 1:34:25 
   15  316 Randy Hansen              41 M   Fergus Falls MN        9  9:06  2:04  1:54   17   57:37 16.3  1:05   11 26:28  8:02 1:36:08 
   16  309 Chris Dietz               40 M   Fargo ND              14 10:57  2:30  2:30   15   52:52 17.8  1:26   17 29:24  8:55 1:37:07 
   17  317 Jason Hastings            41 M   Fergus Falls MN       16 12:04  2:45  1:24   18   58:05 16.2  0:37   15 27:35  8:22 1:39:43 
   18  331 David Navarro             45 M   Riverside IL          20 12:48  2:55  3:53   19   58:09 16.2  1:39    9 25:50  7:50 1:42:17 
   19  319 Phil Hennen               46 M   Minnetrista MN        11  9:33  2:10  2:17   20   58:40 16.1  0:52   21 31:10  9:27 1:42:30 
   20  344 David Warren              44 M   Goden Valley MN       22 14:38  3:20  2:03   16   56:04 16.8  1:03   16 29:17  8:53 1:43:03 
   21  337 Dan Snustad               49 M   Woodbury MN           21 12:50  2:55  2:45   21 1:00:23 15.6  1:11   23 32:58 10:00 1:50:05 
   22  304 Brian Boss                41 M   Underwood MN          23 17:21  3:57  2:31   22 1:00:54 15.5  0:36   18 29:28  8:56 1:50:47 
   23  324 Carl Kollar               43 M   Underwood MN          15 11:29  2:37  2:12   23 1:03:49 14.8  2:06   22 32:38  9:54 1:52:12 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  212 Dennis Nelson             58 M   Fargo ND               3  9:37  2:12  0:53    1   43:04 21.9  1:28    5 28:07  8:32 1:23:07 
    2  204 David Miller              51 M   Wahpeton ND            1  8:11  1:52  1:47    4   48:21 19.5  1:05    1 24:32  7:26 1:23:54 
    3  208 Dave Maier                54 M   Bismarck ND            2  9:02  2:04  1:57    2   46:11 20.4  1:10    6 29:05  8:49 1:27:23 
    4  220 Tom Larson                50 M   Fergus Falls MN        5 12:02  2:44  2:39    3   47:14 19.9  0:39    3 27:43  8:24 1:30:16 
    5  209 David Christenson         55 M   Fergus Falls MN        4 10:59  2:30  2:00    6   49:04 19.2  1:00    4 27:45  8:25 1:30:46 
    6  205 Brian Fitch               52 M   Fergus Falls MN        7 12:30  2:51  2:15    5   48:50 19.3  0:43    2 26:43  8:06 1:30:59 
    7  210 Marty Cone                55 M   Golden CO              9 13:42  3:07  2:04    8   55:18 17.0  0:49    9 33:06 10:02 1:44:59 
    8  201 Randy Stigen              50 M   Fergus Falls MN       10 14:14  3:14  2:28    7   53:53 17.5  1:30   10 33:23 10:07 1:45:26 
    9  206 Mitchell Martel           52 M   Fargo ND               6 12:10  2:46  3:06    9 1:00:49 15.5  1:01    7 29:51  9:03 1:46:54 
   10  213 John Ugstad               58 M   Fergus Falls MN        8 12:39  2:53  2:50   10 1:03:31 14.8  1:08    8 32:58 10:00 1:53:05 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  214 Larry Bethel              61 M   Fergus Falls MN        4 10:54  2:29  1:00    1   48:38 19.4  0:37    1 23:52  7:14 1:24:59 
    2  216 David Bjork               62 M   Fergus Falls MN        5 11:17  2:34  2:00    3   53:45 17.5  0:30    2 28:12  8:33 1:35:43 
    3  218 Mark Stolpman             63 M   Fergus Falls MN        2 10:00  2:17  2:48    2   52:40 17.9  1:42    3 31:58  9:41 1:39:05 
    4  219 Doug Geeslin              64 M   Hawley MN              1  8:51  2:01  3:32    4   54:35 17.3  1:37    4 32:38  9:54 1:41:09 
    5  215 Alan Summerville          61 M   New Hope PA            3 10:34  2:24  3:15    5 1:09:22 13.6  2:02    5 36:13 10:59 2:01:24 





Total Registered:                      163
Total Number of Finishers:             151
Number of Male   Finishers:             88
Number of Female Finishers:             44
Number of Relay Finishers:              19
Did not Finish Race or Did Not Start:   12