Rootbeer Kids Triathlon
Duluth, MN
8/3/2013

race logo










					                                                        ROOTBEER KIDS TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 3, 2013
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               50 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  280 Tyler Coombs            Fargo              ND   7   15:30 
    2  143 Erik Carlson            Duluth             MN   7   15:40 
    3  230 Nolan Okstad            Proctor            MN   7   15:56 
    4  167 Will Zierden            Duluth             MN   7   16:17 
    5  232 Kyle O'Connor           Two Harbors        MN   6   16:18 
    6  299 Gavin Andersen          Grand Rapids       MN   6   16:19 
    7  241 Wyatt Melton            Champlin           MN   7   16:26 
    8  152 Langdon Nelson          Lake Nebagamon     WI   6   16:48 
    9  267 Keagan Hall             Cloquet            MN   7   16:52 
   10  295 Aaron Anderson-Bonner   Duluth             MN   6   17:00 
   11  156 Bjorn Golcz             Duluth             MN   6   17:17 
   12  140 Evan Ogston             Duluth             MN   6   17:42 
   13  147 Robert Thornton         Esko               MN   7   18:17 
   14  157 Colin McShane           Duluth             MN   7   18:55 
   15  139 Colton Dewey            Esko               MN   6   19:38 
   16  171 Elliot Yung             Duluth             MN   6   19:43 
   17  215 Jack Riley              Wrenshall          MN   7   20:05 
   18  275 Eli Erdmann             Minneapolis        MN   7   20:37 
   19  187 Zach Vallie             Duluth             MN   4   21:34 
   20  158 Brennan McShane         Duluth             MN   5   21:56 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               50 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  260 Chrisitine Hendrickson  Duluth             MN   6   15:58 
    2  272 Izy Fairchild           Duluth             MN   7   16:30 
    3  246 Dani Logan              Virginia           MN   7   17:12 
    4  253 Macey Kelley            Duluth             MN   7   17:33 
    5  160 Emmi Sarvela            Duluth             MN   7   17:52 
    6  145 Kendra Jurek            Carlton            MN   7   18:15 
    7  142 Aspen Berg              Cloquet            MN   6   18:30 
    8  269 Allie Hagen             Hibbing            MN   6   18:57 
    9  284 Leah Coleman            Duluth             MN   7   19:18 
   10  193 Lily Stark              Grand Rapids       MN   6   19:55 
   11  195 Cassie Stark            Cloquet            MN   7   20:00 
   12  236 Ava Niksich             Hermantown         MN   7   20:13 
   13  223 Senya Piekarski         Grand Rapids       MN   6   21:00 
   14  181 Amelie Vantassel        Duluth             MN   7   21:42 
   15  151 Edie Broadmoore         Duluth             MN   6   21:43 
   16  173 Anwen Winter            Hermantown         MN   7   22:32 
   17  251 Sophie Kester           Duluth             MN   6   25:08 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 9
                                               100 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  182 Jake Vandal             Rochester          MN   9   16:29 
    2  298 Ian Andersen            Grand Rapids       MN   8   17:38 
    3  165 Tyler Zupancich         Duluth             MN   8   17:44 
    4  234 Colin O'Connor          Two Harbors        MN   8   18:18 
    5  217 Cayden Reynolds         Minneapolis        MN   9   18:19 
    6  150 Jack Broudmoore         Duluth             MN   8   18:27 
    7  248 Logan Lian              Duluth             MN   8   18:54 
    8  190 Jackson Thompson        Sturgeon Lake      MN   9   18:58 
    9  268 Thomas Hagen            Hibbing            MN   8   19:55 
   10  188 Wyatt Vallie            Duluth             MN   8   20:43 
   11  286 Michael Butler          Duluth             MN   8   21:13 
   12  191 Makoto Sudoh            Duluth             MN   8   21:20 
   13  279 Isak Coyle              Superior           WI   8   21:33 
   14  224 Justin Piekarski        Grand Rapids       MN   8   22:25 
   15  141 Hunter Berg             Cloquet            MN   9   22:54 
   16  206 Brady Schubitzke        Duluth             MN   8   23:16 
   17  226 Aidan Petrich           Duluth             MN   8   25:26 
   18  250 Will Kester             Duluth             MN   8   25:26 
   19  201 Beckett Sherman         Duluth             MN   9   28:28 
   20  146 Allison Thornton        Esko               MN   9   35:05 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 9
                                               100 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  258 Macy Iyer               Edina              MN   9   21:12 
    2  177 Elle Westrum            Duluth             MN   9   22:29 
    3  281 Peyton Coombs           Fargo              ND   9   22:38 
    4  144 Lauren Carlson          Duluth             MN   9   23:00 
    5  221 Carys Quesnell          Arden Hills        MN   9   23:05 
    6  153 Lexi Hill               Duluth             MN   9   23:50 
    7  263 Elise Harriman          Hermantown         MN   8   24:51 
    8  239 Lidia Meyer             Minneapolis        MN   9   25:01 
    9  199 Sami Skees              Eden Prairie       MN   8   26:03 
   10  162 Ayla Oltmanns           Duluth             MN   8   26:29 
   11  197 Charley Joly Sonneman   Cloquet            MN   8   27:57 
   12  176 Adeline Wickenheiser    Esko               MN   8   28:03 
   13  164 Laura Rasch             Duluth             MN   9   28:28 
   14  204 Ella Schwindt           Bemidji            MN   8   30:13 
   15  262 Grace Heine             Hermantown         MN   8   30:47 
   16  289 Kate M Bontrager        Robbinsdale        MN   8   31:11 
   17  277 Marina Dostal           Cloquet            MN   9   32:27 
   18  154 Taran Dimberio          Duluth             MN   8   32:48 
   19  155 Elizabeth Berg          Duluth             MN   8   32:48 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  10 - 11
                                              150 Meter Swim - 4 Mile Bike - 3/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  166 Carter Zupancich        Duluth             MN  11   27:02 
    2  265 Nolan Haney             Duluth             MN  11   27:56 
    3  282 Cristian Comstock       Centerville        MN  10   29:51 
    4  207 Ezra Schomberg          Duluth             MN  10   30:43 
    5  192 Kiyoshi Sudoh           Duluth             MN  10   32:04 
    6  170 Julien Yung             Duluth             MN  11   32:58 
    7  276 Owen Engel              Virginia           MN  10   33:09 
    8  174 Lleyton Wicks           Blaine             MN  11   34:07 
    9  203 Garrett Schwindt        Bemidji            MN  10   34:17 
   10  229 Wyatt Okstad            Proctor            MN  10   34:27 
   11  214 Auzie Risland           Bemidji            MN  11   34:28 
   12  172 Khan Winter             Hermantown         MN  11   34:50 
   13  247 Carter Logan            Virginia           MN  10   35:51 
   14  186 Alex Vandal             Rochester          MN  10   41:30 
   15  185 Ari Vandal              Rochester          MN  10   43:27 
   16  208 Jack Safstrom           Duluth             MN  10   44:38 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  10 - 11
                                              150 Meter Swim - 4 Mile Bike - 3/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  233 Fiona O'Connor          Two Harbors        MN  10   28:59 
    2  252 Baamlak Keppers         Duluth             MN  11   30:06 
    3  179 Maggie Warnke           Eagan              MN  11   30:54 
    4  148 Haillee Wilson          Ashland            WI  10   32:12 
    5  285 Erin Coleman            Duluth             MN  10   32:16 
    6  219 McKenzie Radloff        Duluth             MN  10   32:16 
    7  149 Claire Custer           Ashland            WI  10   32:17 
    8  292 Hallee Ballavance       Hermantown         MN  11   33:00 
    9  222 Olivia Pulkrabek        Alborn             MN  10   33:07 
   10  198 Skyler Skees            Eden Prairie       MN  10   33:53 
   11  261 Madie Heine             Hermantown         MN  11   34:05 
   12  266 Sydney Hall             Cloquet            MN  11   34:14 
   13  240 Emma Meyer              Minneapolis        MN  11   34:18 
   14  161 Maddie Sarvela          Duluth             MN  11   34:29 
   15  163 Adriana Berg            Duluth             MN  11   35:10 
   16  196 Brenna Stark            Cloquet            MN  10   35:24 
   17  290 Emma Bontrager          Robbinsdale        MN  10   35:43 
   18  180 Katie Warnke            Eagan              MN  10   36:46 
   19  189 Skyla Thompson          Sturgeon Lake      MN  10   36:57 
   20  297 Allison Anderson        Hermantown         MN  10   36:58 
   21  227 Sara Olson              Duluth             MN  10   37:11 
   22  237 Paige More              Edina              MN  10   37:11 
   23  278 Madelynn Dostal         Cloquet            MN  11   37:34 
   24  288 Mallory Bowman          Bloomington        MN  11   38:29 
   25  238 Emma Mischke            Bemidji            MN  10   38:43 
   26  300 Makenzie Adams          Cloquet            MN  11   39:01 
   27  273 Evy Fairchild           Duluth             MN  10   39:18 
   28  225 Allicia Petrich         Duluth             MN  10   41:24 
   29  271 Olivia Forslund         Esko               MN  10   43:11 
   30  205 Kylene Schubitzke       Duluth             MN  10   43:22 
   31  244 Bianca Lott             Duluth             MN  10   44:24 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  12 - 14
                                                200 Yard Swim - 5 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  274 Kai Evans               Soquel             CA  12   31:16 
    2  200 Nathan Sich             Duluth             MN  14   31:35 
    3  264 Porter Haney            Duluth             MN  13   31:50 
    4  283 Dalton Collins          Washburn           WI  13   32:42 
    5  259 Isiah Hendrickson       Duluth             MN  12   33:53 
    6  183 Drew Vandal             Rochester          MN  12   35:32 
    7  220 Scotty Quesnell         Arden Hills        MN  13   37:23 
    8  293 Porter Ball             Minneapolis        MN  12   37:25 
    9  255 Jack Jarvela            Duluth             MN  13   37:47 
   10  178 Ben Westrum             Dulluth            MN  13   37:54 
   11  296 Ethan Anderson          Hermantown         MN  12   38:27 
   12  210 Declan Ross             Solon Springs      WI  12   40:03 
   13  294 Dominic Ball            Minneapolis        MN  13   41:25 
   14  184 Connor Vandal           Rochester          MN  13   41:46 
   15  218 Keenan Radzak           Duluth             MN  12   42:26 
   16  202 Will Schwindt           Bemidji            MN  12   43:22 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  12 - 14
                                                200 Yard Swim - 5 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place No.  Name                    City               St Age Time    
===== ==== ======================= ================== == === ======= 
    1  212 Gabby Rockwood          Park Ciy           UT  12   30:58 
    2  211 Olivia Rockwood         Park City          UT  12   31:29 
    3  231 Sarah O'Connor          Two Harbors        MN  12   33:32 
    4  257 Zoe Iyer                Edina              MN  12   35:17 
    5  209 Lainey Rossum           Elk River          MN  12   39:28 
    6  254 Cassidy Kelley          Duluth             MN  12   39:36 
    7  256 Annika Jarvela          Duluth             MN  12   40:24 
    8  291 Gabriela Batinich       Duluth             MN  12   40:51 
    9  175 Alyssa Wicks            Blaine             MN  14   43:43 
   10  243 Gabriella Lott          Duluth             MN  13   45:42 
   11  235 Alahna Ninneman         Cloquet            MN  12   48:12 
   12  213 Joann Risland           Bemidji            MN  12   48:25 
   13  228 Jessica Olson           Duluth             MN  13   49:36 

Total Registered:                        164
Number of Male   Finishers:               72
Number of Female Finishers:               80
Did not Finish Race or Did Not Start:     10