Lakes Country Triathlon -
Baxter, MN
8/25/2013

race logo










					                                                        LAKES COUNTRY TRIATHLON
                                              Whipple Beach - Baxter, MN - August 25, 2013
                                             1/2 Mile Swim - 17.3 Mile Bike - 3.90 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/21     93 David Lewis             Nevis              MN  39 M    19 12:54  1:28  1:05    4   42:14 24.6  0:36    1   22:39  5:49 1:19:27 
    2   2/21    112 Casey Miller            Baxter             MN  35 M    24 13:05  1:30  1:06    6   42:27 24.5  0:39    2   23:25  6:01 1:20:41 
    3   3/21    126 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M    14 12:38  1:27  1:17    5   42:20 24.5  0:39    3   24:07  6:11 1:20:59 
    4   1/13    116 Travis Miller           Nisswa             MN  34 M    44 14:08  1:37  1:07    2   41:29 25.0  0:27    4   24:14  6:13 1:21:23 
    5   2/13    158 Peter Somers            Rochester          MN  33 M    18 12:52  1:28  1:17    7   42:31 24.4  0:50    6   24:19  6:15 1:21:48 
    6   1/6     102 Peter Manstrom          Bismarck           ND  27 M    52 14:42  1:41  0:58    3   42:10 24.6  0:34    8   25:15  6:29 1:23:38 
    7   1/9      79 Jeff Juntti             Negaunee           MI  44 M    45 14:15  1:38  1:01    1   41:26 25.1  0:41   12   26:44  6:52 1:24:05 
    8   3/13    186 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M    65 15:21  1:45  1:03    8   43:39 23.8  0:36    5   24:17  6:14 1:24:55 
    9   2/6     170 Samuel Thillen          Minneapolis        MN  29 M     5 11:05  1:16  0:57    9   44:00 23.6  0:54   23   28:41  7:22 1:25:34 
   10   1/7     175 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  51 M    41 14:06  1:37  1:47   11   44:16 23.4  0:41   10   25:54  6:39 1:26:42 
   11   2/9      11 Paul Bergren            Plymouth           MN  42 M     3 10:51  1:14  1:54   10   44:00 23.6  0:49   37   30:23  7:48 1:27:55 
   12   1/11    151 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  38 F    27 13:10  1:30  1:20   16   45:55 22.6  1:06   15   27:17  7:00 1:28:46 
   13   2/7      84 David Knack             Prior Lake         MN  50 M    10 12:15  1:24  1:18   13   44:54 23.1  0:45   32   29:51  7:40 1:29:02 
   14   1/6      82 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  48 F     7 11:48  1:21  1:10   21   46:56 22.1  0:44   21   28:36  7:20 1:29:12 
   15   1/7       7 Patrick Baskfield       Madelia            MN  55 M    29 13:23  1:32  1:35   14   45:10 23.0  1:10   24   28:48  7:23 1:30:04 
   16   1/11     57 Sarah Foley             Cologne            MN  42 F    23 12:59  1:29  1:17   23   47:15 22.0  0:40   18   27:57  7:10 1:30:06 
   17   4/21     87 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  35 M    33 13:39  1:34  1:27   25   47:57 21.6  0:49   16   27:19  7:01 1:31:09 
   18   4/13    162 Ryan Stoneburner        Paynesvill         MN  34 M    51 14:40  1:40  1:41   24   47:45 21.7  0:34   13   26:57  6:55 1:31:34 
   19   5/21    152 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  38 M    43 14:07  1:37  1:41   20   46:40 22.2  1:00   20   28:22  7:17 1:31:48 
   20   1/6     179 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  23 M    96 16:38  1:54  1:48   22   46:56 22.1  0:45    9   25:51  6:38 1:31:56 
   21   2/6     171 Erik Truedson           Bemidji            MN  22 M    46 14:19  1:38  1:41   47   50:58 20.4  0:37    7   24:36  6:19 1:32:09 
   22   3/9      17 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42 M    80 15:51  1:48  0:53   27   48:16 21.5  0:36   14   26:57  6:55 1:32:30 
   23   2/7      72 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  55 M     4 11:04  1:16  1:35   15   45:13 23.0  1:35   65   33:39  8:38 1:33:03 
   24   2/11    130 Jena Ogston             Duluth             MN  41 F    22 12:58  1:29  1:23   29   48:24 21.4  0:42   29   29:38  7:36 1:33:03 
   25   1/5      51 Dennis Ellingson        Courtland          MN  61 M     6 11:14  1:17  1:17   18   46:15 22.4  0:50   75   34:16  8:48 1:33:50 
   26   2/11     10 Laura Bergman           Edina              MN  36 F    12 12:29  1:26  1:34   33   48:58 21.2  1:05   35   29:59  7:42 1:34:03 
   27   6/21    233 Doug Larsen             Cold Spring        MN  36 M    36 13:49  1:35  1:28   30   48:24 21.4  0:46   30   29:44  7:38 1:34:10 
   28   5/13    234 Riant Northway          Nisswa             MN  31 M    35 13:46  1:34  2:20   17   46:09 22.5  1:01   43   31:07  7:59 1:34:21 
   29   6/13     40 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30 M    16 12:40  1:27  1:25   19   46:30 22.3  0:29   60   33:19  8:33 1:34:21 
   30   3/11     20 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  38 F     9 12:09  1:23  1:28   40   49:57 20.8  0:46   42   31:07  7:59 1:35:25 
   31   4/9     108 Andrew McNamara         Minneapolis        MN  41 M    82 16:02  1:50  1:47   12   44:52 23.1  1:30   49   31:28  8:05 1:35:38 
   32   7/21    235 Jesse Bergman           Edina              MN  36 M    13 12:34  1:26  1:11   54   51:32 20.1  1:12   34   29:57  7:41 1:36:24 
   33   1/9      67 Darrel Henry            Murdock            MN  47 M    77 15:44  1:48  2:00   37   49:38 20.9  0:53   19   28:11  7:14 1:36:25 
   34   3/6     237 Anton Knack             Prior Lake         MN  20 M     2 10:43  1:14  1:07   65   52:18 19.8  1:24   48   31:24  8:04 1:36:56 
   35   1/9      13 Louise Bilek            Minneapolis        MN  27 F    11 12:16  1:24  1:28   58   51:47 20.0  0:44   40   31:02  7:58 1:37:14 
   36   8/21     19 Matthew Brown           Plymouth           MN  36 M    75 15:40  1:47  1:45   39   49:41 20.9  0:51   27   29:29  7:34 1:37:24 
   37   9/21    145 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  38 M    40 14:02  1:36  1:05   28   48:20 21.5  0:39   64   33:38  8:38 1:37:43 
   38   1/5     172 Jenna Truedson          Bemidji            MN  16 F    47 14:23  1:38  1:43   82   54:37 19.0  0:33   11   26:43  6:51 1:37:57 
   39   2/6     185 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  48 F    39 13:58  1:36  1:21   42   50:06 20.7  0:56   52   31:43  8:08 1:38:02 
   40   4/11      4 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  35 F    32 13:30  1:32  2:03   62   52:13 19.9  1:12   26   29:18  7:31 1:38:13 
   41  10/21     58 Eric Fotsch             St. Paul           MN  39 M    31 13:28  1:32  1:24   60   51:53 20.0  0:45   47   31:18  8:02 1:38:46 
   42   3/7     125 David Myers             Cannon Falls       MN  51 M    34 13:42  1:34  1:14   35   49:22 21.0  0:46   72   34:03  8:44 1:39:04 
   43   7/13     16 Nathan Brandt           Brainerd           MN  33 M    69 15:31  1:46  1:17   34   49:05 21.1  0:49   58   33:05  8:29 1:39:44 
   44   5/11     69 Deb Hess                St. Paul           MN  36 F    60 15:13  1:44  1:46   49   51:10 20.3  0:58   51   31:40  8:07 1:40:46 
   45   1/4      45 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  33 F    21 12:58  1:29  1:19   26   48:02 21.6  1:01  102   37:30  9:37 1:40:48 
   46   2/9     150 Tim Ruff                Savage             MN  48 M    81 15:51  1:49  2:05   45   50:35 20.5  1:04   45   31:16  8:01 1:40:50 
   47   8/13     39 Todd Dexheimer          St. Paul           MN  31 M   115 17:56  2:03  1:39   51   51:15 20.3  0:48   28   29:30  7:34 1:41:06 
   48   1/7       9 Bill Benning            Lakeville          MN  51 M    73 15:38  1:47  1:12   38   49:41 20.9  1:00   68   33:50  8:41 1:41:18 
   49   2/4      89 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  31 F    66 15:26  1:46  2:07   73   53:27 19.4  0:46   31   29:51  7:40 1:41:36 
   50   2/5      12 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  61 M   122 18:30  2:07  2:00   50   51:13 20.3  0:57   25   28:59  7:26 1:41:37 
   51  11/21     42 Josh Duda               Pillager           MN  36 M    15 12:38  1:27  1:03   57   51:43 20.1  0:51   91   35:30  9:07 1:41:44 
   52   3/7      15 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59 M    85 16:11  1:51  2:05   36   49:27 21.0  1:18   63   33:37  8:38 1:42:36 
   53   4/7     184 Tim Woodfield           Victoria           MN  50 M    17 12:50  1:28  1:34   72   53:16 19.5  0:54   74   34:14  8:47 1:42:45 
   54   3/6      52 Josh Erdman             Minneapolis        MN  27 M    88 16:24  1:52  1:46   32   48:46 21.3  1:17   78   34:37  8:53 1:42:47 
   55   2/7      99 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  25 M    50 14:36  1:40  1:49   69   52:58 19.6  1:09   55   32:35  8:22 1:43:06 
   56  12/21     56 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  36 M    79 15:50  1:48  1:48   67   52:45 19.7  0:58   53   31:51  8:10 1:43:10 
   57   9/13    167 Mike Svir               Baxter             MN  34 M    78 15:46  1:48  1:25   52   51:15 20.3  1:10   70   34:00  8:43 1:43:34 
   58   1/5     104 Carol Marston           Mankato            MN  53 F   101 17:01  1:56  1:59   46   50:44 20.5  1:01   59   33:18  8:33 1:43:59 
   59  13/21    173 Tom Turner              Jackson            MN  38 M    42 14:06  1:37  2:15   53   51:16 20.2  1:03   90   35:27  9:06 1:44:06 
   60   3/11    110 Ingrid Melander         Ramsey             MN  40 F                           75   53:30 19.4  0:31   62   33:32  8:36 1:44:35 
   61   3/5      63 Mark Hagen              Fargo              MN  61 M    74 15:39  1:47  2:13   68   52:52 19.6  1:07   56   32:48  8:25 1:44:37 
   62  14/21     14 Christian Borle         Brainerd           MN  38 M    94 16:38  1:54  3:20   85   54:50 18.9  0:40   33   29:52  7:40 1:45:17 
   63   6/11     85 Naoise Koster           Mn                 MN  36 F   111 17:40  2:01  1:59   77   53:48 19.3  0:55   44   31:13  8:01 1:45:33 
   64   7/11     50 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  39 F   104 17:15  1:58  1:37   98   58:03 17.9  0:46   17   27:56  7:10 1:45:35 
   65   5/7     156 Patrick Smith           Brainerd           MN  52 M   114 17:55  2:03  2:35   31   48:44 21.3  1:22   87   35:11  9:02 1:45:46 
   66   3/7     113 Daniel Miller           St Michael         MN  29 M    56 14:53  1:42  2:27   70   53:06 19.5  0:39   82   34:51  8:56 1:45:53 
   67   1/7       6 B Barrett               Coon Rapids        MN  37 F    38 13:53  1:35  1:25   59   51:51 20.0  1:21  106   37:54  9:44 1:46:23 
   68   3/6      55 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  48 F    84 16:10  1:51  1:23   71   53:12 19.5  1:14   77   34:33  8:52 1:46:30 
   69   8/11    229 Cortney Johnson         St. Louis Park     MN  38 F   126 18:52  2:09  1:21   44   50:28 20.6  1:27   83   34:52  8:57 1:46:59 
   70   4/6       3 Wade Anderson           Watertown          MN  24 M    87 16:20  1:52  2:17   55   51:33 20.1  1:50   85   35:02  8:59 1:47:01 
   71   5/9     232 Scott Stroot            Brainerd           MN  42 M    76 15:43  1:48  1:59   64   52:15 19.9  0:52   95   36:21  9:20 1:47:09 
   72   4/7     168 David Teneyck           Nisswa             MN  59 M    68 15:30  1:46  2:11   74   53:28 19.4  1:15   86   35:03  9:00 1:47:24 
   73   4/11     80 Meredith Jurek          Minneapolis        MN  41 F   118 18:04  2:04  1:29   90   56:05 18.5  0:55   46   31:17  8:02 1:47:48 
   74   4/6     106 Chris McCusker          Deerwood           MN  47 F    71 15:36  1:47  2:05  103   58:39 17.7  1:29   36   30:16  7:46 1:48:03 
   75   2/7      94 Tracy Lind              Fargo              ND  36 F    25 13:08  1:30  1:43                          108   38:14  9:49 1:48:13 
   76   5/7      77 Eric Johnson            Bainbridge Island  WA  56 M   132 19:52  2:16  2:14   48   51:00 20.4  1:18   71   34:02  8:44 1:48:24 
   77   3/9     182 Jim Wise                Rosemount          MN  48 M     8 11:56  1:22  1:39   63   52:13 19.9  0:45  128   41:57 10:46 1:48:28 
   78   3/7      37 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42 F    64 15:20  1:45  2:08   76   53:44 19.3  0:34   97   36:44  9:26 1:48:29 
   79   5/11    155 Laurie Smith            Merrifield         MN  40 F    62 15:17  1:45  1:49   92   56:12 18.5  1:17   73   34:12  8:47 1:48:45 
   80   5/6      49 Clark Eggen             Baxter             MN  22 M    54 14:47  1:41  1:48  132 1:03:46 16.3  0:24   22   28:37  7:21 1:49:21 
   81  15/21     36 Jeff Cross              Alexandria         MN  38 M    83 16:03  1:50  1:16   83   54:42 19.0  1:36   92   35:50  9:12 1:49:25 
   82   1/6     163 Emilee Struss           Baxter             MN  20 F   103 17:03  1:57  1:46  107   59:05 17.6  0:39   41   31:05  7:59 1:49:35 
   83   4/7      32 Christopher Cotee       Nissa              MN  39 M    49 14:30  1:39  2:57  114 1:00:09 17.3  1:29   39   30:40  7:52 1:49:43 
   84   1/2      92 Peter Lefebvre          Minneapolis        MN  16 M     1 10:28  1:12  1:50  120 1:01:21 16.9  0:45   89   35:21  9:04 1:49:44 
   85   4/6      90 Brendan Lavallee        Rogers             MN  25 M    26 13:09  1:30  2:11  113 1:00:03 17.3  0:38   69   33:53  8:42 1:49:52 
   86  16/21    101 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  36 M    63 15:19  1:45  2:07   78   53:58 19.2  1:39   98   36:55  9:28 1:49:55 
   87   5/7      76 Paul Ireland            Big Lake           MN  48 M    57 15:01  1:43  2:11   99   58:24 17.8  0:59   61   33:30  8:36 1:50:02 
   88   1/2     148 Deborah Roberts         Nisswa             MN  62 F    59 15:10  1:44  1:36   87   55:08 18.8  1:25  101   37:04  9:31 1:50:20 
   89  17/21    206 Chad Adams              Albert Lea         MN  39 M    93 16:35  1:53  2:46   88   55:08 18.8  0:55   84   35:01  8:59 1:50:23 
   90   6/9      95 Brent Lorenz            Fargo              MN  44 M    86 16:14  1:51  1:16   41   49:57 20.8  0:59  130   42:07 10:48 1:50:30 
   91   5/6     165 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47 F    91 16:30  1:53  1:54   66   52:44 19.7  1:05  110   38:36  9:54 1:50:47 
   92  18/21     46 Matt Eberts             Brainerd           MN  39 M   113 17:50  2:02  2:30   89   55:31 18.7  1:44   67   33:48  8:40 1:51:22 
   93   2/9      59 Nicole Fraser           Maplewood          MN  26 F    90 16:28  1:53  4:33   81   54:22 19.1  1:43   81   34:48  8:56 1:51:52 
   94   6/7     146 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  57 M   105 17:18  1:58  1:45   43   50:08 20.7  1:18  126   41:45 10:43 1:52:13 
   95   7/9       1 Mike Allen              Anoka              MN  42 M    98 16:40  1:54  2:00   86   54:51 18.9  1:27  107   38:04  9:46 1:53:00 
   96  19/21     41 Nate Dorr               Bemidji            MN  36 M   142 21:41  2:28  2:47   84   54:43 19.0  0:58   66   33:39  8:38 1:53:46 
   97   2/5     183 Lori Woodfield          Victoria           MN  51 F    28 13:21  1:32  1:58  106   58:57 17.6  0:48  111   38:56  9:59 1:53:58 
   98   9/11     27 Mandi Clouse            Yorktown           VA  35 F    58 15:03  1:43  2:23  112   59:47 17.4  1:02   96   36:24  9:20 1:54:38 
   99  10/11     62 Corri Gross             Foley              MN  36 F   102 17:02  1:57  2:06  110   59:35 17.4  2:05   80   34:45  8:55 1:55:31 
  100   5/6      43 Brian Duerst            Milwaukee          WI  28 M   137 20:15  2:19  2:39  116 1:00:13 17.2  0:42   54   32:13  8:16 1:56:01 
  101   8/9     121 James Mullady           Minneapolis        MN  41 M   145 21:49  2:29  2:45  111   59:39 17.4  1:30   38   30:23  7:48 1:56:05 
  102   6/7     159 Kon Sorensen            Hutchinson         MN  50 M    70 15:33  1:46  2:15   80   54:22 19.1  1:38  132   42:34 10:55 1:56:19 
  103   4/7     140 Kassy Peterson          Blaine             MN  27 F   106 17:18  1:58  1:48   56   51:43 20.1  1:17  137   44:39 11:27 1:56:43 
  104   2/5      35 Leah Crain              Milaca             MN  17 F    48 14:24  1:39  3:06  105   58:55 17.6  0:33  116   39:51 10:13 1:56:47 
  105   4/9     153 Ron Schreckenghaust     Elk River          MN  45 M    92 16:31  1:53  1:53   93   56:13 18.5  1:12  122   41:04 10:32 1:56:50 
  106   6/11    115 Sheila Miller           Baxter             MN  43 F   100 16:50  1:55  2:09   94   56:23 18.4  1:24  119   40:20 10:21 1:57:03 
  107   5/9      18 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47 M   117 18:03  2:03  2:13   79   54:11 19.2  0:52  127   41:55 10:45 1:57:11 
  108   7/11    228 Jody Carey              Pillager           MN  40 F   141 21:36  2:28  1:30  100   58:33 17.7  0:54   79   34:45  8:55 1:57:15 
  109   3/4     134 Jane Ostlie             Mayville           ND  31 F   130 19:35  2:14  2:51  108   59:10 17.5  1:26   76   34:20  8:49 1:57:20 
  110   3/9     135 Abby Ostlund            St. Paul           MN  25 F    89 16:27  1:53  2:39  119 1:00:50 17.1  1:36   93   35:59  9:14 1:57:29 
  111  10/13    142 Jason Primus            Sartell            MN  33 M   133 19:56  2:16  2:37   91   56:06 18.5  1:13  104   37:48  9:42 1:57:38 
  112   2/2      21 Graham Caron            Eden Prairie       MN  13 M    97 16:39  1:54  1:47  131 1:03:29 16.4  0:41   88   35:17  9:03 1:57:51 
  113   2/6     169 Julie Tertin            Pillager           MN  24 F   134 19:57  2:16  3:04  133 1:03:48 16.3  0:39   50   31:32  8:05 1:58:58 
  114   3/5      78 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  14 F    37 13:52  1:35  1:59  130 1:03:26 16.4  0:46  112   39:08 10:02 1:59:09 
  115   4/5     181 Anna Wise               Rosemount          MN  14 F    67 15:27  1:46  1:54  121 1:01:33 16.9  0:51  113   39:26 10:07 1:59:09 
  116   4/9      22 Rachel Centinario       Hudson             WI  28 F   108 17:21  1:59  2:37  117 1:00:43 17.1  1:34   99   36:58  9:29 1:59:13 
  117   5/9      44 Heather Duerst          Milwaukee          WI  28 F   107 17:21  1:59  2:37  118 1:00:48 17.1  1:30  100   37:02  9:30 1:59:17 
  118   6/9     147 Raquel Reetz            Brainerd           MN  27 F   110 17:38  2:01  2:12  102   58:38 17.7  1:33  115   39:50 10:13 1:59:49 
  119   6/6      91 Fiona Lefebvre          Minneapolis        MN  46 F    61 15:15  1:44  2:05  129 1:03:13 16.4  1:11  109   38:26  9:52 2:00:09 
  120   6/6     164 Tj Struss               Baxter             MN  23 M   148 22:02  2:31  2:48  125 1:02:09 16.7  1:00   57   33:01  8:28 2:00:57 
  121   5/7     137 Laura Paakh             Detroit Lakes      MN  23 F    30 13:26  1:32  2:44  128 1:02:47 16.5  2:15  123   41:13 10:35 2:02:24 
  122   7/9      97 Chelsea Lovett          St. Paul           MN  25 F    55 14:49  1:41  2:57   97   58:02 17.9  1:22  143   46:20 11:53 2:03:28 
  123   3/5     174 Lynette Vavreck         St. Peter          MN  52 F   116 17:58  2:03  2:44  127 1:02:39 16.6  0:43  120   40:22 10:21 2:04:24 
  124   5/5     139 Anna Peterson           Rosemount          MN  14 F    53 14:42  1:41  1:19  138 1:05:41 15.8  0:54  129   41:57 10:46 2:04:31 
  125   4/5     176 Rick Walter             St. Cloud          MN  62 M    72 15:36  1:47  4:27  134 1:04:08 16.2  2:37  105   37:50  9:43 2:04:36 
  126   4/4     118 Amanda Monson           Hinckley           MN  30 F    99 16:45  1:55  3:22  149 1:08:14 15.2  0:32   94   36:03  9:15 2:04:53 
  127  20/21     31 Joel Connor             St Louis Park      MN  38 M   155 25:30  2:54  3:15   61   52:06 19.9  2:29  125   41:43 10:42 2:05:02 
  128   5/5     131 Mike Ohara              Sartell            MN  60 M    95 16:38  1:54  2:53   96   56:56 18.2  1:45  148   47:46 12:15 2:05:54 
  129   7/7      23 Tim Chisholm            North Branch       MN  59 M   112 17:43  2:01  2:33  109   59:25 17.5  2:05  141   45:08 11:35 2:06:52 
  130  11/13      8 Sam Beaudoin            Fargo              ND  30 M   125 18:49  2:09  2:36  140 1:06:27 15.6  1:26  103   37:37  9:39 2:06:53 
  131   6/9     117 Jordan Moe              Staples            MN  46 M   135 20:01  2:17  2:37   95   56:45 18.3  0:43  146   47:07 12:05 2:07:11 
  132  12/13     98 Colin Lovett            St. Paul           MN  31 M   131 19:49  2:16  1:59  122 1:01:58 16.8  1:10  131   42:31 10:54 2:07:25 
  133  13/13    100 Chris Mancl             Brainerd           MN  33 M   121 18:24  2:06  2:36  136 1:04:45 16.0  0:44  133   43:24 11:08 2:09:52 
  134   8/9      48 Kate Ebnet              St. Paul           MN  25 F   119 18:10  2:04  2:03  150 1:08:54 15.1  0:42  118   40:13 10:19 2:10:01 
  135   8/11     71 Kate Hoffman            Brainerd           MN  44 F   136 20:08  2:18  2:07  101   58:37 17.7  0:59  150   49:03 12:35 2:10:53 
  136   3/6     161 Callie Stadem           Sioux Falls        SD  22 F   129 19:32  2:14  2:57  126 1:02:19 16.7  1:50  136   44:19 11:22 2:10:54 
  137   6/7     111 Chad Millam             Big Lake           MN  42 M   150 23:14  2:39  1:51  115 1:00:12 17.2  0:50  138   44:52 11:31 2:10:57 
  138   7/9     144 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  49 M   139 20:28  2:20  2:54  141 1:06:35 15.6  1:38  121   40:24 10:22 2:11:57 
  139   9/9     160 Stephen Spaulding       St Louis Park      MN  42 M    20 12:58  1:29  3:50  143 1:06:59 15.5  1:20  147   47:45 12:15 2:12:51 
  140   9/11    109 Dana Meier              Bloomington        MN  40 F   154 23:35  2:41  1:59  104   58:42 17.7  2:24  145   46:46 12:00 2:13:25 
  141  10/11    120 Christine Mullady       Minneapolis        MN  44 F   151 23:14  2:39  2:49  142 1:06:56 15.5  1:07  114   39:40 10:11 2:13:44 
  142   4/5      81 Jean Keller             St. Cloud          MN  50 F   138 20:17  2:19  2:15  124 1:02:08 16.7  1:08  149   48:08 12:21 2:13:53 
  143  11/11     70 Gretchen Hinchley       Maple Grove        MN  38 F   152 23:18  2:39  2:18  144 1:07:28 15.4  0:39  124   41:30 10:39 2:15:10 
  144  11/11    128 Jessie Notch-Leblanc    Peru               NY  43 F   128 19:17  2:12  2:34  145 1:07:45 15.3  1:14  140   45:00 11:33 2:15:48 
  145   7/7     154 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53 M   156 25:31  2:54  3:22  139 1:06:02 15.7  2:14  117   40:00 10:16 2:17:07 
  146   4/6      73 Kayla Huether           Pillagers          MN  24 F   143 21:43  2:29  3:05  147 1:07:58 15.3  1:26  134   43:37 11:11 2:17:47 
  147   5/5      74 Kim Huether             Baxter             MN  51 F   144 21:45  2:29  3:04  146 1:07:57 15.3  1:26  135   43:37 11:11 2:17:48 
  148   8/9      60 Gary Graham             Savage             MN  47 M   109 17:25  1:59  3:33  135 1:04:37 16.1  1:55  157   53:18 13:40 2:20:47 
  149   6/7      88 Landi Larson            Hawley             MN  36 F   124 18:42  2:08  2:48  137 1:05:25 15.9  2:59  155   52:02 13:21 2:21:54 
  150   5/6      47 Cami Ebinger            Garrison           MN  21 F   120 18:16  2:05  3:33  156 1:14:48 13.9  1:01  139   44:55 11:31 2:22:32 
  151   6/6     136 Mark Ostlund            St. Paul           MN  25 M   140 20:42  2:22  4:47  152 1:10:10 14.8  1:57  142   45:34 11:41 2:23:08 
  152   7/7       2 Bryan Amiot             Staples            MN  44 M   123 18:31  2:07  3:54  123 1:02:07 16.7  2:43  158   56:01 14:22 2:23:14 
  153  21/21    180 Michael Wiltse          Bemidji            MN  37 M   149 22:53  2:37  3:02  151 1:09:33 14.9  1:57  144   46:22 11:54 2:23:46 
  154   9/9     124 Emily Museus            Cambridge          MN  29 F   146 21:56  2:30  2:44  148 1:08:10 15.2  1:47  152   50:53 13:03 2:25:30 
  155   9/9     127 Larry Notch             Saint Michael      MN  47 M   127 18:58  2:10  4:41  154 1:13:06 14.2  1:14  151   50:31 12:58 2:28:29 
  156   2/2     157 Mary Somers             Minnetrista        MN  60 F   153 23:32  2:41  3:30  153 1:12:28 14.3  1:52  153   51:40 13:15 2:33:01 
  157   7/7     132 Laura Oldham            Baxter             MN  42 F   147 21:58  2:30  4:11  155 1:13:45 14.1  2:13  156   52:45 13:32 2:34:50 
  158   6/6      34 Anna Crain              Milaca             MN  21 F                          157 1:23:27 12.4  0:45  154   51:50 13:18 2:39:55 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  225 Triumphant                                       2 11:36  1:20  0:42    1   43:57 23.6  0:24    2   24:44  6:21 1:21:21 
           Wiley Radomski , Lucio Bavelli , Brent Gunsbury        
    2  220 The Tri Amigos                                   1 10:38  1:13  0:39    3   49:45 20.9  0:26    3   26:44  6:52 1:28:11 
           Matt Majerle , David Supinski , Peder Smith            
    3  224 Triple Shot                                      4 12:40  1:27  0:46    2   46:26 22.4  0:27    4   29:37  7:36 1:29:53 
           Jared Sachs , Mark Yungbauer , Kendel Yungbauer        
    4  216 Team Ramrod                                      6 17:54  2:02  0:42    4   54:53 18.9  0:36    1   23:16  5:58 1:37:19 
           Taylor Stevenson , Kale Wurdeman , Mikey Ryan          
    5  204 I Can't Swim,He Can't Run                        3 11:51  1:21  0:50    5   58:40 17.7  2:30    6   40:45 10:27 1:54:34 
           Joey Stromberg , Josh Heldt , Josh Heldt               
    6  230 Easy Riders                                      7 25:20  2:53  1:01    6 1:02:42 16.6  0:33    5   34:53  8:57 2:04:26 
           David Galchutt , Kenn Shepherd , David Galchutt        
    7  193 Bray 3G                                          5 15:40  1:47  0:57    7 1:08:35 15.1  0:46    7   40:46 10:28 2:06:42 
           Tim Bray , Virgil Bray , Jaden Bray                    


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  231 Team FAB                                         1 11:00  1:15  0:40    4   55:47 18.6  0:24    3   28:43  7:22 1:36:32 
           Fallon Ryan , Beth Etterman , Abby Selisker            
    2  195 Caiman's Crew                                    2 11:48  1:21  0:44    6   55:59 18.5  0:37    7   32:00  8:13 1:41:05 
           Hannah McKeag , Sofie Carlson , Carina Figliuzzzi      
    3  196 Chicks That Tri                                  4 13:34  1:33  0:45    2   53:07 19.5  0:27   10   34:56  8:58 1:42:46 
           Carly Vosacek , Ilissa Ramm , Nicole Manecke           
    4  212 Team BAK                                        10 18:02  2:03  0:42    3   53:44 19.3  0:30    4   30:29  7:49 1:43:24 
           Bonnie Finnerty , Amy Turk , Krista Jones              
    5  198 Green Wave                                      13 19:58  2:17  1:19    7   56:36 18.3  0:34    2   28:38  7:21 1:47:03 
           Cheryl Thoemke , Matthew Larkin , John Thoemke         
    6  236 Ruen                                            12 18:24  2:06  0:56    1   48:54 21.2  0:24   11   38:26  9:52 1:47:03 
           Jen Ernster , Kimberly Morales , Erica Ruen            
    7  203 Hockey Moms who Tri                              9 17:41  2:01  0:37    5   55:55 18.6  0:28    9   34:35  8:53 1:49:14 
           Dawn Evans , Sally Aadland , Mary Sundquist            
    8  227 Whipple Triple                                   3 12:12  1:24  0:41    9 1:05:05 15.9  0:36    6   31:48  8:10 1:50:20 
           Julia Wallace , Claire Gunsbury , Ava Figliuzzi        
    9  205 Lakeland Veterinary Duo t                        8 15:33  1:47  2:04    8 1:05:04 16.0  0:39    8   33:49  8:41 1:57:08 
           Deb Eberts , Deb Eberts , Lynn Olson                   
   10  218 The Challengers                                  7 14:59  1:43  0:49   11 1:11:37 14.5  0:25    5   31:07  7:59 1:58:56 
           Kelley Kossan , Amy Kossan , Shannon McCoy             
   11  207 NO NUTS JUST GUTS                                5 13:38  1:33                          0:31   12   39:51 10:13 2:01:44 
           Kari Whitlock , Julie Vandeputte , Sandra McKenzie     
   12  190 Big Lake ladies                                  6 14:04  1:36  0:43   10 1:07:13 15.4  0:25   13   44:19 11:22 2:06:41 
           Kelsey Brietkrutz , Mackenzie Millam , Denise Millam   
   13  223 Trifecta-blonde,brunette,                       11 18:11  2:04  1:07   12 1:27:50 11.8  0:31    1   28:34  7:20 2:16:13 
           Jessica Sampson , Amanda Svir , Rachel Vopatek         


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  226 Two Lams and an Old Goat                         2 11:08  1:16  0:40    1   42:37 24.4  0:27    6   27:28  7:03 1:22:18 
           Laura Boran , Michael McConkey , Andrew Storlie        
    2  197 Gophers                                          1  9:28  1:05  0:39    5   55:27 18.7  0:25    1   24:49  6:22 1:30:45 
           Jared Anderson , Katy Etterman , Madison Smith         
    3  217 Team Shenanigans                                10 13:36  1:33  1:19    4   52:18 19.8  0:26    2   25:49  6:37 1:33:25 
           Teresa Lund , Teresa Lund , Shannon Finnegan           
    4  222 Tri, Tri, Tri Again                             11 14:02  1:36  0:53    2   45:46 22.7  0:29   12   32:56  8:27 1:34:04 
           Karen Millette , Hank Millette , Clint Buhs            
    5  215 Team MSK                                         4 11:42  1:20  0:51    3   50:37 20.5  0:33   11   32:56  8:27 1:36:36 
           Matthew Wright , Sherry Wright , Krista Fogarty        
    6  211 S-Tri-P-R Storm Chasers                         12 14:16  1:38  0:41    7   56:24 18.4  0:22    7   27:58  7:11 1:39:39 
           Greg Ramm , Kris Peterson , Dena Storm                 
    7  208 Randall                                          6 13:04  1:30  0:45   10   59:32 17.4  0:44    3   26:09  6:43 1:40:13 
           Alice Foote , Andrea Foote , Monty Steffens            
    8  192 BOOM                                             8 13:27  1:32  1:02   12 1:00:08 17.3  0:24    4   26:49  6:53 1:41:48 
           Lia Maegi , Ralph Maegi , Heather Brunn                
    9  214 Team House of Pizza                              3 11:29  1:19  0:34   15 1:03:37 16.3  0:27    8   29:43  7:37 1:45:49 
           Mandy Wolvert , Eric Nacey , Jodi Gertken              
   10  199 Greystones                                       5 12:18  1:24  0:51   11 1:00:01 17.3  0:28   10   32:19  8:17 1:45:54 
           Nicole Lefebvre , Sam Lefebvre , David Lefebvre        
   11  202 Heritage Parents                                 9 13:28  1:32  0:40   14 1:01:27 16.9  0:29    9   30:09  7:44 1:46:11 
           Kevin Nordstrom , Beth Nordstrom , Luke Lundquist      
   12  191 Big Lake Sophmores                               7 13:15  1:31  0:46   17 1:08:11 15.2  0:27    5   26:59  6:55 1:49:35 
           Morgan Ireland , Gabe Bordwell , Parker Millam         
   13  213 Team CMF                                        14 15:31  1:46  1:51    8   56:27 18.4  0:32   15   37:52  9:43 1:52:11 
           Patrick Pickar , Patrick Pickar , Angela Pickar        
   14  200 Guidepoint Pharmacy                             13 14:34  1:40  1:04    6   56:15 18.5  0:38   16   40:57 10:30 1:53:26 
           Michelle Hall , Robert Wennerstrand , Nicole Pucholla  
   15  189 BAAM                                            15 16:31  1:53  1:08   16 1:07:03 15.5  0:38   14   36:38  9:24 2:01:57 
           Coleman Maegi , Randy Brunn , Linda Maegi              
   16  209 Sprinkles Rock                                  17 22:23  2:33  1:03   13 1:00:10 17.3  0:29   17   41:28 10:38 2:05:31 
           Lilly Rabboin , Jordan Hoffman , Kaylee Hoffman        
   17  210 SPUNKTACULAR!                                   16 20:57  2:23  1:26   18 1:12:25 14.3  0:37   13   36:23  9:20 2:11:46 
           Janelle Notch , Jackie Notch , Paul Leblanc            
   18  219 The Schmitt Family                              18 27:15  3:06  3:32    9   59:17 17.5  0:33   18   46:21 11:54 2:16:56 
           Jason Schmitt , Jason Schmitt , Abigail Schmitt        

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 194 Sharon Bresanhan        Plymouth           MN  44 F      2 12:05  1:23  0:39    2 1:06:56 15.5  0:29                            
 133 Timothy O'Reilly        Saint Paul         MN  41 M      4 30:47  3:30  4:56    4 1:21:58 12.7  1:59                            
 188 Sydney Zoller           Brainerd           MN  19 F      3 26:26  3:01  7:03    3 1:15:21 13.8  2:06                            
  33 Kirk Crabb              Burnsville         MN  31 M      1 12:00  1:22  1:13    1   32:49 31.6                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Peter Lefebvre          Minneapolis        MN  16 M   10:28  1:12 
    2 Anton Knack             Prior Lake         MN  20 M   10:43  1:14 
    3 Paul Bergren            Plymouth           MN  42 M   10:51  1:14 
    4 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  55 M   11:04  1:16 
    5 Samuel Thillen          Minneapolis        MN  29 M   11:05  1:16 
    6 Dennis Ellingson        Courtland          MN  61 M   11:14  1:17 
    7 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  48 F   11:48  1:21 
    8 Jim Wise                Rosemount          MN  48 M   11:56  1:22 
    9 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  38 F   12:09  1:23 
   10 David Knack             Prior Lake         MN  50 M   12:15  1:24 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jeff Juntti             Negaunee           MI  44 M   41:26 25.1 
    2 Travis Miller           Nisswa             MN  34 M   41:29 25.0 
    3 Peter Manstrom          Bismarck           ND  27 M   42:10 24.6 
    4 David Lewis             Nevis              MN  39 M   42:14 24.6 
    5 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M   42:20 24.5 
    6 Casey Miller            Baxter             MN  35 M   42:27 24.5 
    7 Peter Somers            Rochester          MN  33 M   42:31 24.4 
    8 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   43:39 23.8 
    9 Samuel Thillen          Minneapolis        MN  29 M   44:00 23.6 
   10 Paul Bergren            Plymouth           MN  42 M   44:00 23.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Lewis             Nevis              MN  39 M   22:39  5:49 
    2 Casey Miller            Baxter             MN  35 M   23:25  6:01 
    3 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M   24:07  6:11 
    4 Travis Miller           Nisswa             MN  34 M   24:14  6:13 
    5 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   24:17  6:14 
    6 Peter Somers            Rochester          MN  33 M   24:19  6:15 
    7 Erik Truedson           Bemidji            MN  22 M   24:36  6:19 
    8 Peter Manstrom          Bismarck           ND  27 M   25:15  6:29 
    9 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  23 M   25:51  6:38 
   10 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  51 M   25:54  6:39 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    9 Bill Benning            Lakeville          MN  51    5 15:38  1:47  1:12    1   49:41 20.9  1:00    4   33:50  8:41 1:41:18 
    2   99 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  25    2 14:36  1:40  1:49    2   52:58 19.6  1:09    2   32:35  8:22 1:43:06 
    3  113 Daniel Miller           St Michael         MN  29    3 14:53  1:42  2:27    3   53:06 19.5  0:39    5   34:51  8:56 1:45:53 
    4   32 Christopher Cotee       Nissa              MN  39    1 14:30  1:39  2:57    5 1:00:09 17.3  1:29    1   30:40  7:52 1:49:43 
    5   76 Paul Ireland            Big Lake           MN  48    4 15:01  1:43  2:11    4   58:24 17.8  0:59    3   33:30  8:36 1:50:02 
    6  111 Chad Millam             Big Lake           MN  42    7 23:14  2:39  1:51    6 1:00:12 17.2  0:50    6   44:52 11:31 2:10:57 
    7    2 Bryan Amiot             Staples            MN  44    6 18:31  2:07  3:54    7 1:02:07 16.7  2:43    7   56:01 14:22 2:23:14 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    6 B Barrett               Coon Rapids        MN  37    3 13:53  1:35  1:25    2   51:51 20.0  1:21    2   37:54  9:44 1:46:23 
    2   94 Tracy Lind              Fargo              ND  36    1 13:08  1:30  1:43                            3   38:14  9:49 1:48:13 
    3   37 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42    4 15:20  1:45  2:08    3   53:44 19.3  0:34    1   36:44  9:26 1:48:29 
    4  140 Kassy Peterson          Blaine             MN  27    5 17:18  1:58  1:48    1   51:43 20.1  1:17    5   44:39 11:27 1:56:43 
    5  137 Laura Paakh             Detroit Lakes      MN  23    2 13:26  1:32  2:44    4 1:02:47 16.5  2:15    4   41:13 10:35 2:02:24 
    6   88 Landi Larson            Hawley             MN  36    6 18:42  2:08  2:48    5 1:05:25 15.9  2:59    6   52:02 13:21 2:21:54 
    7  132 Laura Oldham            Baxter             MN  42    7 21:58  2:30  4:11    6 1:13:45 14.1  2:13    7   52:45 13:32 2:34:50 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   93 David Lewis             Nevis              MN  39   15 12:54  1:28  1:05    4   42:14 24.6  0:36    1   22:39  5:49 1:19:27 
    2  112 Casey Miller            Baxter             MN  35   17 13:05  1:30  1:06    6   42:27 24.5  0:39    2   23:25  6:01 1:20:41 
    3  126 Luke Nelson             Ramsey             MN  39   10 12:38  1:27  1:17    5   42:20 24.5  0:39    3   24:07  6:11 1:20:59 
    4  116 Travis Miller           Nisswa             MN  34   29 14:08  1:37  1:07    2   41:29 25.0  0:27    4   24:14  6:13 1:21:23 
    5  158 Peter Somers            Rochester          MN  33   14 12:52  1:28  1:17    7   42:31 24.4  0:50    6   24:19  6:15 1:21:48 
    6  102 Peter Manstrom          Bismarck           ND  27   33 14:42  1:41  0:58    3   42:10 24.6  0:34    8   25:15  6:29 1:23:38 
    7   79 Jeff Juntti             Negaunee           MI  44   30 14:15  1:38  1:01    1   41:26 25.1  0:41   11   26:44  6:52 1:24:05 
    8  186 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33   36 15:21  1:45  1:03    8   43:39 23.8  0:36    5   24:17  6:14 1:24:55 
    9  170 Samuel Thillen          Minneapolis        MN  29    5 11:05  1:16  0:57    9   44:00 23.6  0:54   18   28:41  7:22 1:25:34 
   10  175 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  51   26 14:06  1:37  1:47   11   44:16 23.4  0:41   10   25:54  6:39 1:26:42 
   11   11 Paul Bergren            Plymouth           MN  42    3 10:51  1:14  1:54   10   44:00 23.6  0:49   27   30:23  7:48 1:27:55 
   12   84 David Knack             Prior Lake         MN  50    8 12:15  1:24  1:18   13   44:54 23.1  0:45   24   29:51  7:40 1:29:02 
   13    7 Patrick Baskfield       Madelia            MN  55   19 13:23  1:32  1:35   14   45:10 23.0  1:10   19   28:48  7:23 1:30:04 
   14   87 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  35   21 13:39  1:34  1:27   22   47:57 21.6  0:49   14   27:19  7:01 1:31:09 
   15  162 Ryan Stoneburner        Paynesvill         MN  34   32 14:40  1:40  1:41   21   47:45 21.7  0:34   12   26:57  6:55 1:31:34 
   16  152 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  38   28 14:07  1:37  1:41   19   46:40 22.2  1:00   16   28:22  7:17 1:31:48 
   17  179 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  23   59 16:38  1:54  1:48   20   46:56 22.1  0:45    9   25:51  6:38 1:31:56 
   18  171 Erik Truedson           Bemidji            MN  22   31 14:19  1:38  1:41   36   50:58 20.4  0:37    7   24:36  6:19 1:32:09 
   19   17 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42   47 15:51  1:48  0:53   23   48:16 21.5  0:36   13   26:57  6:55 1:32:30 
   20   72 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  55    4 11:04  1:16  1:35   15   45:13 23.0  1:35   42   33:39  8:38 1:33:03 
   21   51 Dennis Ellingson        Courtland          MN  61    6 11:14  1:17  1:17   17   46:15 22.4  0:50   50   34:16  8:48 1:33:50 
   22  233 Doug Larsen             Cold Spring        MN  36   24 13:49  1:35  1:28   25   48:24 21.4  0:46   23   29:44  7:38 1:34:10 
   23  234 Riant Northway          Nisswa             MN  31   23 13:46  1:34  2:20   16   46:09 22.5  1:01   29   31:07  7:59 1:34:21 
   24   40 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30   12 12:40  1:27  1:25   18   46:30 22.3  0:29   39   33:19  8:33 1:34:21 
   25  108 Andrew McNamara         Minneapolis        MN  41   49 16:02  1:50  1:47   12   44:52 23.1  1:30   33   31:28  8:05 1:35:38 
   26  235 Jesse Bergman           Edina              MN  36    9 12:34  1:26  1:11   42   51:32 20.1  1:12   26   29:57  7:41 1:36:24 
   27   67 Darrel Henry            Murdock            MN  47   44 15:44  1:48  2:00   31   49:38 20.9  0:53   15   28:11  7:14 1:36:25 
   28  237 Anton Knack             Prior Lake         MN  20    2 10:43  1:14  1:07   49   52:18 19.8  1:24   32   31:24  8:04 1:36:56 
   29   19 Matthew Brown           Plymouth           MN  36   42 15:40  1:47  1:45   32   49:41 20.9  0:51   21   29:29  7:34 1:37:24 
   30  145 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  38   25 14:02  1:36  1:05   24   48:20 21.5  0:39   41   33:38  8:38 1:37:43 
   31   58 Eric Fotsch             St. Paul           MN  39   20 13:28  1:32  1:24   45   51:53 20.0  0:45   31   31:18  8:02 1:38:46 
   32  125 David Myers             Cannon Falls       MN  51   22 13:42  1:34  1:14   29   49:22 21.0  0:46   48   34:03  8:44 1:39:04 
   33   16 Nathan Brandt           Brainerd           MN  33   38 15:31  1:46  1:17   28   49:05 21.1  0:49   38   33:05  8:29 1:39:44 
   34  150 Tim Ruff                Savage             MN  48   48 15:51  1:49  2:05   35   50:35 20.5  1:04   30   31:16  8:01 1:40:50 
   35   39 Todd Dexheimer          St. Paul           MN  31   67 17:56  2:03  1:39   39   51:15 20.3  0:48   22   29:30  7:34 1:41:06 
   36   12 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  61   70 18:30  2:07  2:00   38   51:13 20.3  0:57   20   28:59  7:26 1:41:37 
   37   42 Josh Duda               Pillager           MN  36   11 12:38  1:27  1:03   44   51:43 20.1  0:51   59   35:30  9:07 1:41:44 
   38   15 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59   51 16:11  1:51  2:05   30   49:27 21.0  1:18   40   33:37  8:38 1:42:36 
   39  184 Tim Woodfield           Victoria           MN  50   13 12:50  1:28  1:34   52   53:16 19.5  0:54   49   34:14  8:47 1:42:45 
   40   52 Josh Erdman             Minneapolis        MN  27   54 16:24  1:52  1:46   27   48:46 21.3  1:17   51   34:37  8:53 1:42:47 
   41   56 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  36   46 15:50  1:48  1:48   50   52:45 19.7  0:58   34   31:51  8:10 1:43:10 
   42  167 Mike Svir               Baxter             MN  34   45 15:46  1:48  1:25   40   51:15 20.3  1:10   46   34:00  8:43 1:43:34 
   43  173 Tom Turner              Jackson            MN  38   27 14:06  1:37  2:15   41   51:16 20.2  1:03   58   35:27  9:06 1:44:06 
   44   63 Mark Hagen              Fargo              MN  61   41 15:39  1:47  2:13   51   52:52 19.6  1:07   36   32:48  8:25 1:44:37 
   45   14 Christian Borle         Brainerd           MN  38   57 16:38  1:54  3:20   59   54:50 18.9  0:40   25   29:52  7:40 1:45:17 
   46  156 Patrick Smith           Brainerd           MN  52   66 17:55  2:03  2:35   26   48:44 21.3  1:22   55   35:11  9:02 1:45:46 
   47    3 Wade Anderson           Watertown          MN  24   53 16:20  1:52  2:17   43   51:33 20.1  1:50   53   35:02  8:59 1:47:01 
   48  232 Scott Stroot            Brainerd           MN  42   43 15:43  1:48  1:59   48   52:15 19.9  0:52   61   36:21  9:20 1:47:09 
   49  168 David Teneyck           Nisswa             MN  59   37 15:30  1:46  2:11   53   53:28 19.4  1:15   54   35:03  9:00 1:47:24 
   50   77 Eric Johnson            Bainbridge Island  WA  56   74 19:52  2:16  2:14   37   51:00 20.4  1:18   47   34:02  8:44 1:48:24 
   51  182 Jim Wise                Rosemount          MN  48    7 11:56  1:22  1:39   47   52:13 19.9  0:45   73   41:57 10:46 1:48:28 
   52   49 Clark Eggen             Baxter             MN  22   34 14:47  1:41  1:48   75 1:03:46 16.3  0:24   17   28:37  7:21 1:49:21 
   53   36 Jeff Cross              Alexandria         MN  38   50 16:03  1:50  1:16   57   54:42 19.0  1:36   60   35:50  9:12 1:49:25 
   54   92 Peter Lefebvre          Minneapolis        MN  16    1 10:28  1:12  1:50   71 1:01:21 16.9  0:45   57   35:21  9:04 1:49:44 
   55   90 Brendan Lavallee        Rogers             MN  25   18 13:09  1:30  2:11   69 1:00:03 17.3  0:38   45   33:53  8:42 1:49:52 
   56  101 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  36   35 15:19  1:45  2:07   54   53:58 19.2  1:39   62   36:55  9:28 1:49:55 
   57  206 Chad Adams              Albert Lea         MN  39   56 16:35  1:53  2:46   61   55:08 18.8  0:55   52   35:01  8:59 1:50:23 
   58   95 Brent Lorenz            Fargo              MN  44   52 16:14  1:51  1:16   33   49:57 20.8  0:59   74   42:07 10:48 1:50:30 
   59   46 Matt Eberts             Brainerd           MN  39   65 17:50  2:02  2:30   62   55:31 18.7  1:44   44   33:48  8:40 1:51:22 
   60  146 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  57   62 17:18  1:58  1:45   34   50:08 20.7  1:18   71   41:45 10:43 1:52:13 
   61    1 Mike Allen              Anoka              MN  42   61 16:40  1:54  2:00   60   54:51 18.9  1:27   66   38:04  9:46 1:53:00 
   62   41 Nate Dorr               Bemidji            MN  36   80 21:41  2:28  2:47   58   54:43 19.0  0:58   43   33:39  8:38 1:53:46 
   63   43 Brian Duerst            Milwaukee          WI  28   77 20:15  2:19  2:39   70 1:00:13 17.2  0:42   35   32:13  8:16 1:56:01 
   64  121 James Mullady           Minneapolis        MN  41   81 21:49  2:29  2:45   68   59:39 17.4  1:30   28   30:23  7:48 1:56:05 
   65  159 Kon Sorensen            Hutchinson         MN  50   39 15:33  1:46  2:15   56   54:22 19.1  1:38   76   42:34 10:55 1:56:19 
   66  153 Ron Schreckenghaust     Elk River          MN  45   55 16:31  1:53  1:53   64   56:13 18.5  1:12   69   41:04 10:32 1:56:50 
   67   18 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47   68 18:03  2:03  2:13   55   54:11 19.2  0:52   72   41:55 10:45 1:57:11 
   68  142 Jason Primus            Sartell            MN  33   75 19:56  2:16  2:37   63   56:06 18.5  1:13   64   37:48  9:42 1:57:38 
   69   21 Graham Caron            Eden Prairie       MN  13   60 16:39  1:54  1:47   74 1:03:29 16.4  0:41   56   35:17  9:03 1:57:51 
   70  164 Tj Struss               Baxter             MN  23   82 22:02  2:31  2:48   73 1:02:09 16.7  1:00   37   33:01  8:28 2:00:57 
   71  176 Rick Walter             St. Cloud          MN  62   40 15:36  1:47  4:27   76 1:04:08 16.2  2:37   65   37:50  9:43 2:04:36 
   72   31 Joel Connor             St Louis Park      MN  38   84 25:30  2:54  3:15   46   52:06 19.9  2:29   70   41:43 10:42 2:05:02 
   73  131 Mike Ohara              Sartell            MN  60   58 16:38  1:54  2:53   66   56:56 18.2  1:45   83   47:46 12:15 2:05:54 
   74   23 Tim Chisholm            North Branch       MN  59   64 17:43  2:01  2:33   67   59:25 17.5  2:05   78   45:08 11:35 2:06:52 
   75    8 Sam Beaudoin            Fargo              ND  30   71 18:49  2:09  2:36   80 1:06:27 15.6  1:26   63   37:37  9:39 2:06:53 
   76  117 Jordan Moe              Staples            MN  46   76 20:01  2:17  2:37   65   56:45 18.3  0:43   81   47:07 12:05 2:07:11 
   77   98 Colin Lovett            St. Paul           MN  31   73 19:49  2:16  1:59   72 1:01:58 16.8  1:10   75   42:31 10:54 2:07:25 
   78  100 Chris Mancl             Brainerd           MN  33   69 18:24  2:06  2:36   78 1:04:45 16.0  0:44   77   43:24 11:08 2:09:52 
   79  144 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  49   78 20:28  2:20  2:54   81 1:06:35 15.6  1:38   68   40:24 10:22 2:11:57 
   80  160 Stephen Spaulding       St Louis Park      MN  42   16 12:58  1:29  3:50   82 1:06:59 15.5  1:20   82   47:45 12:15 2:12:51 
   81  154 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53   85 25:31  2:54  3:22   79 1:06:02 15.7  2:14   67   40:00 10:16 2:17:07 
   82   60 Gary Graham             Savage             MN  47   63 17:25  1:59  3:33   77 1:04:37 16.1  1:55   85   53:18 13:40 2:20:47 
   83  136 Mark Ostlund            St. Paul           MN  25   79 20:42  2:22  4:47   84 1:10:10 14.8  1:57   79   45:34 11:41 2:23:08 
   84  180 Michael Wiltse          Bemidji            MN  37   83 22:53  2:37  3:02   83 1:09:33 14.9  1:57   80   46:22 11:54 2:23:46 
   85  127 Larry Notch             Saint Michael      MN  47   72 18:58  2:10  4:41   85 1:13:06 14.2  1:14   84   50:31 12:58 2:28:29 
   86  133 Timothy O'Reilly        Saint Paul         MN  41   86 30:47  3:30  4:56   86 1:21:58 12.7  1:59                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  151 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  38    8 13:10  1:30  1:20    1   45:55 22.6  1:06    2   27:17  7:00 1:28:46 
    2   82 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  48    1 11:48  1:21  1:10    2   46:56 22.1  0:44    5   28:36  7:20 1:29:12 
    3   57 Sarah Foley             Cologne            MN  42    7 12:59  1:29  1:17    3   47:15 22.0  0:40    4   27:57  7:10 1:30:06 
    4  130 Jena Ogston             Duluth             MN  41    6 12:58  1:29  1:23    5   48:24 21.4  0:42    7   29:38  7:36 1:33:03 
    5   10 Laura Bergman           Edina              MN  36    4 12:29  1:26  1:34    6   48:58 21.2  1:05    9   29:59  7:42 1:34:03 
    6   20 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  38    2 12:09  1:23  1:28    7   49:57 20.8  0:46   13   31:07  7:59 1:35:25 
    7   13 Louise Bilek            Minneapolis        MN  27    3 12:16  1:24  1:28   12   51:47 20.0  0:44   11   31:02  7:58 1:37:14 
    8  172 Jenna Truedson          Bemidji            MN  16   13 14:23  1:38  1:43   20   54:37 19.0  0:33    1   26:43  6:51 1:37:57 
    9  185 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  48   12 13:58  1:36  1:21    8   50:06 20.7  0:56   18   31:43  8:08 1:38:02 
   10    4 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  35   10 13:30  1:32  2:03   13   52:13 19.9  1:12    6   29:18  7:31 1:38:13 
   11   69 Deb Hess                St. Paul           MN  36   19 15:13  1:44  1:46   11   51:10 20.3  0:58   17   31:40  8:07 1:40:46 
   12   45 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  33    5 12:58  1:29  1:19    4   48:02 21.6  1:01   34   37:30  9:37 1:40:48 
   13   89 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  31   22 15:26  1:46  2:07   16   53:27 19.4  0:46    8   29:51  7:40 1:41:36 
   14  104 Carol Marston           Mankato            MN  53   31 17:01  1:56  1:59   10   50:44 20.5  1:01   19   33:18  8:33 1:43:59 
   15  110 Ingrid Melander         Ramsey             MN  40                          17   53:30 19.4  0:31   20   33:32  8:36 1:44:35 
   16   85 Naoise Koster           Mn                 MN  36   38 17:40  2:01  1:59   18   53:48 19.3  0:55   14   31:13  8:01 1:45:33 
   17   50 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  39   34 17:15  1:58  1:37   26   58:03 17.9  0:46    3   27:56  7:10 1:45:35 
   18   55 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  48   25 16:10  1:51  1:23   15   53:12 19.5  1:14   23   34:33  8:52 1:46:30 
   19  229 Cortney Johnson         St. Louis Park     MN  38   43 18:52  2:09  1:21    9   50:28 20.6  1:27   27   34:52  8:57 1:46:59 
   20   80 Meredith Jurek          Minneapolis        MN  41   40 18:04  2:04  1:29   22   56:05 18.5  0:55   15   31:17  8:02 1:47:48 
   21  106 Chris McCusker          Deerwood           MN  47   24 15:36  1:47  2:05   30   58:39 17.7  1:29   10   30:16  7:46 1:48:03 
   22  155 Laurie Smith            Merrifield         MN  40   21 15:17  1:45  1:49   23   56:12 18.5  1:17   21   34:12  8:47 1:48:45 
   23  163 Emilee Struss           Baxter             MN  20   33 17:03  1:57  1:46   34   59:05 17.6  0:39   12   31:05  7:59 1:49:35 
   24  148 Deborah Roberts         Nisswa             MN  62   18 15:10  1:44  1:36   21   55:08 18.8  1:25   33   37:04  9:31 1:50:20 
   25  165 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47   28 16:30  1:53  1:54   14   52:44 19.7  1:05   36   38:36  9:54 1:50:47 
   26   59 Nicole Fraser           Maplewood          MN  26   27 16:28  1:53  4:33   19   54:22 19.1  1:43   26   34:48  8:56 1:51:52 
   27  183 Lori Woodfield          Victoria           MN  51    9 13:21  1:32  1:58   33   58:57 17.6  0:48   37   38:56  9:59 1:53:58 
   28   27 Mandi Clouse            Yorktown           VA  35   17 15:03  1:43  2:23   37   59:47 17.4  1:02   30   36:24  9:20 1:54:38 
   29   62 Corri Gross             Foley              MN  36   32 17:02  1:57  2:06   36   59:35 17.4  2:05   25   34:45  8:55 1:55:31 
   30   35 Leah Crain              Milaca             MN  17   14 14:24  1:39  3:06   32   58:55 17.6  0:33   42   39:51 10:13 1:56:47 
   31  115 Sheila Miller           Baxter             MN  43   30 16:50  1:55  2:09   24   56:23 18.4  1:24   44   40:20 10:21 1:57:03 
   32  228 Jody Carey              Pillager           MN  40   50 21:36  2:28  1:30   27   58:33 17.7  0:54   24   34:45  8:55 1:57:15 
   33  134 Jane Ostlie             Mayville           ND  31   46 19:35  2:14  2:51   35   59:10 17.5  1:26   22   34:20  8:49 1:57:20 
   34  135 Abby Ostlund            St. Paul           MN  25   26 16:27  1:53  2:39   40 1:00:50 17.1  1:36   28   35:59  9:14 1:57:29 
   35  169 Julie Tertin            Pillager           MN  24   47 19:57  2:16  3:04   47 1:03:48 16.3  0:39   16   31:32  8:05 1:58:58 
   36   78 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  14   11 13:52  1:35  1:59   46 1:03:26 16.4  0:46   38   39:08 10:02 1:59:09 
   37  181 Anna Wise               Rosemount          MN  14   23 15:27  1:46  1:54   41 1:01:33 16.9  0:51   39   39:26 10:07 1:59:09 
   38   22 Rachel Centinario       Hudson             WI  28   36 17:21  1:59  2:37   38 1:00:43 17.1  1:34   31   36:58  9:29 1:59:13 
   39   44 Heather Duerst          Milwaukee          WI  28   35 17:21  1:59  2:37   39 1:00:48 17.1  1:30   32   37:02  9:30 1:59:17 
   40  147 Raquel Reetz            Brainerd           MN  27   37 17:38  2:01  2:12   29   58:38 17.7  1:33   41   39:50 10:13 1:59:49 
   41   91 Fiona Lefebvre          Minneapolis        MN  46   20 15:15  1:44  2:05   45 1:03:13 16.4  1:11   35   38:26  9:52 2:00:09 
   42   97 Chelsea Lovett          St. Paul           MN  25   16 14:49  1:41  2:57   25   58:02 17.9  1:22   53   46:20 11:53 2:03:28 
   43  174 Lynette Vavreck         St. Peter          MN  52   39 17:58  2:03  2:44   44 1:02:39 16.6  0:43   45   40:22 10:21 2:04:24 
   44  139 Anna Peterson           Rosemount          MN  14   15 14:42  1:41  1:19   48 1:05:41 15.8  0:54   47   41:57 10:46 2:04:31 
   45  118 Amanda Monson           Hinckley           MN  30   29 16:45  1:55  3:22   55 1:08:14 15.2  0:32   29   36:03  9:15 2:04:53 
   46   48 Kate Ebnet              St. Paul           MN  25   41 18:10  2:04  2:03   56 1:08:54 15.1  0:42   43   40:13 10:19 2:10:01 
   47   71 Kate Hoffman            Brainerd           MN  44   48 20:08  2:18  2:07   28   58:37 17.7  0:59   56   49:03 12:35 2:10:53 
   48  161 Callie Stadem           Sioux Falls        SD  22   45 19:32  2:14  2:57   43 1:02:19 16.7  1:50   50   44:19 11:22 2:10:54 
   49  109 Dana Meier              Bloomington        MN  40   57 23:35  2:41  1:59   31   58:42 17.7  2:24   54   46:46 12:00 2:13:25 
   50  120 Christine Mullady       Minneapolis        MN  44   54 23:14  2:39  2:49   49 1:06:56 15.5  1:07   40   39:40 10:11 2:13:44 
   51   81 Jean Keller             St. Cloud          MN  50   49 20:17  2:19  2:15   42 1:02:08 16.7  1:08   55   48:08 12:21 2:13:53 
   52   70 Gretchen Hinchley       Maple Grove        MN  38   55 23:18  2:39  2:18   50 1:07:28 15.4  0:39   46   41:30 10:39 2:15:10 
   53  128 Jessie Notch-Leblanc    Peru               NY  43   44 19:17  2:12  2:34   51 1:07:45 15.3  1:14   52   45:00 11:33 2:15:48 
   54   73 Kayla Huether           Pillagers          MN  24   51 21:43  2:29  3:05   53 1:07:58 15.3  1:26   48   43:37 11:11 2:17:47 
   55   74 Kim Huether             Baxter             MN  51   52 21:45  2:29  3:04   52 1:07:57 15.3  1:26   49   43:37 11:11 2:17:48 
   56   47 Cami Ebinger            Garrison           MN  21   42 18:16  2:05  3:33   58 1:14:48 13.9  1:01   51   44:55 11:31 2:22:32 
   57  124 Emily Museus            Cambridge          MN  29   53 21:56  2:30  2:44   54 1:08:10 15.2  1:47   57   50:53 13:03 2:25:30 
   58  157 Mary Somers             Minnetrista        MN  60   56 23:32  2:41  3:30   57 1:12:28 14.3  1:52   58   51:40 13:15 2:33:01 
   59   34 Anna Crain              Milaca             MN  21                          60 1:23:27 12.4  0:45   59   51:50 13:18 2:39:55 
   60  188 Sydney Zoller           Brainerd           MN  19   58 26:26  3:01  7:03   59 1:15:21 13.8  2:06                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   92 Peter Lefebvre          Minneapolis        MN  16    1 10:28  1:12  1:50    1 1:01:21 16.9  0:45    2   35:21  9:04 1:49:44 
    2   21 Graham Caron            Eden Prairie       MN  13    2 16:39  1:54  1:47    2 1:03:29 16.4  0:41    1   35:17  9:03 1:57:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  172 Jenna Truedson          Bemidji            MN  16    2 14:23  1:38  1:43    1   54:37 19.0  0:33    1   26:43  6:51 1:37:57 
    2   35 Leah Crain              Milaca             MN  17    3 14:24  1:39  3:06    2   58:55 17.6  0:33    4   39:51 10:13 1:56:47 
    3   78 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  14    1 13:52  1:35  1:59    4 1:03:26 16.4  0:46    2   39:08 10:02 1:59:09 
    4  181 Anna Wise               Rosemount          MN  14    5 15:27  1:46  1:54    3 1:01:33 16.9  0:51    3   39:26 10:07 1:59:09 
    5  139 Anna Peterson           Rosemount          MN  14    4 14:42  1:41  1:19    5 1:05:41 15.8  0:54    5   41:57 10:46 2:04:31 
    6  188 Sydney Zoller           Brainerd           MN  19    6 26:26  3:01  7:03    6 1:15:21 13.8  2:06                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  179 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  23    5 16:38  1:54  1:48    1   46:56 22.1  0:45    2   25:51  6:38 1:31:56 
    2  171 Erik Truedson           Bemidji            MN  22    2 14:19  1:38  1:41    2   50:58 20.4  0:37    1   24:36  6:19 1:32:09 
    3  237 Anton Knack             Prior Lake         MN  20    1 10:43  1:14  1:07    4   52:18 19.8  1:24    4   31:24  8:04 1:36:56 
    4    3 Wade Anderson           Watertown          MN  24    4 16:20  1:52  2:17    3   51:33 20.1  1:50    6   35:02  8:59 1:47:01 
    5   49 Clark Eggen             Baxter             MN  22    3 14:47  1:41  1:48    6 1:03:46 16.3  0:24    3   28:37  7:21 1:49:21 
    6  164 Tj Struss               Baxter             MN  23    6 22:02  2:31  2:48    5 1:02:09 16.7  1:00    5   33:01  8:28 2:00:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  163 Emilee Struss           Baxter             MN  20    1 17:03  1:57  1:46    1   59:05 17.6  0:39    1   31:05  7:59 1:49:35 
    2  169 Julie Tertin            Pillager           MN  24    4 19:57  2:16  3:04    3 1:03:48 16.3  0:39    2   31:32  8:05 1:58:58 
    3  161 Callie Stadem           Sioux Falls        SD  22    3 19:32  2:14  2:57    2 1:02:19 16.7  1:50    4   44:19 11:22 2:10:54 
    4   73 Kayla Huether           Pillagers          MN  24    5 21:43  2:29  3:05    4 1:07:58 15.3  1:26    3   43:37 11:11 2:17:47 
    5   47 Cami Ebinger            Garrison           MN  21    2 18:16  2:05  3:33    5 1:14:48 13.9  1:01    5   44:55 11:31 2:22:32 
    6   34 Anna Crain              Milaca             MN  21                           6 1:23:27 12.4  0:45    6   51:50 13:18 2:39:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  102 Peter Manstrom          Bismarck           ND  27    3 14:42  1:41  0:58    1   42:10 24.6  0:34    1   25:15  6:29 1:23:38 
    2  170 Samuel Thillen          Minneapolis        MN  29    1 11:05  1:16  0:57    2   44:00 23.6  0:54    2   28:41  7:22 1:25:34 
    3   52 Josh Erdman             Minneapolis        MN  27    4 16:24  1:52  1:46    3   48:46 21.3  1:17    5   34:37  8:53 1:42:47 
    4   90 Brendan Lavallee        Rogers             MN  25    2 13:09  1:30  2:11    4 1:00:03 17.3  0:38    4   33:53  8:42 1:49:52 
    5   43 Brian Duerst            Milwaukee          WI  28    5 20:15  2:19  2:39    5 1:00:13 17.2  0:42    3   32:13  8:16 1:56:01 
    6  136 Mark Ostlund            St. Paul           MN  25    6 20:42  2:22  4:47    6 1:10:10 14.8  1:57    6   45:34 11:41 2:23:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   13 Louise Bilek            Minneapolis        MN  27    1 12:16  1:24  1:28    1   51:47 20.0  0:44    1   31:02  7:58 1:37:14 
    2   59 Nicole Fraser           Maplewood          MN  26    4 16:28  1:53  4:33    2   54:22 19.1  1:43    2   34:48  8:56 1:51:52 
    3  135 Abby Ostlund            St. Paul           MN  25    3 16:27  1:53  2:39    7 1:00:50 17.1  1:36    3   35:59  9:14 1:57:29 
    4   22 Rachel Centinario       Hudson             WI  28    6 17:21  1:59  2:37    5 1:00:43 17.1  1:34    4   36:58  9:29 1:59:13 
    5   44 Heather Duerst          Milwaukee          WI  28    5 17:21  1:59  2:37    6 1:00:48 17.1  1:30    5   37:02  9:30 1:59:17 
    6  147 Raquel Reetz            Brainerd           MN  27    7 17:38  2:01  2:12    4   58:38 17.7  1:33    6   39:50 10:13 1:59:49 
    7   97 Chelsea Lovett          St. Paul           MN  25    2 14:49  1:41  2:57    3   58:02 17.9  1:22    8   46:20 11:53 2:03:28 
    8   48 Kate Ebnet              St. Paul           MN  25    8 18:10  2:04  2:03    9 1:08:54 15.1  0:42    7   40:13 10:19 2:10:01 
    9  124 Emily Museus            Cambridge          MN  29    9 21:56  2:30  2:44    8 1:08:10 15.2  1:47    9   50:53 13:03 2:25:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  116 Travis Miller           Nisswa             MN  34    4 14:08  1:37  1:07    1   41:29 25.0  0:27    1   24:14  6:13 1:21:23 
    2  158 Peter Somers            Rochester          MN  33    2 12:52  1:28  1:17    2   42:31 24.4  0:50    3   24:19  6:15 1:21:48 
    3  186 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33    6 15:21  1:45  1:03    3   43:39 23.8  0:36    2   24:17  6:14 1:24:55 
    4  162 Ryan Stoneburner        Paynesvill         MN  34    5 14:40  1:40  1:41    6   47:45 21.7  0:34    4   26:57  6:55 1:31:34 
    5  234 Riant Northway          Nisswa             MN  31    3 13:46  1:34  2:20    4   46:09 22.5  1:01    6   31:07  7:59 1:34:21 
    6   40 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30    1 12:40  1:27  1:25    5   46:30 22.3  0:29    8   33:19  8:33 1:34:21 
    7   16 Nathan Brandt           Brainerd           MN  33    7 15:31  1:46  1:17    7   49:05 21.1  0:49    7   33:05  8:29 1:39:44 
    8   39 Todd Dexheimer          St. Paul           MN  31    9 17:56  2:03  1:39    8   51:15 20.3  0:48    5   29:30  7:34 1:41:06 
    9  167 Mike Svir               Baxter             MN  34    8 15:46  1:48  1:25    9   51:15 20.3  1:10    9   34:00  8:43 1:43:34 
   10  142 Jason Primus            Sartell            MN  33   13 19:56  2:16  2:37   10   56:06 18.5  1:13   11   37:48  9:42 1:57:38 
   11    8 Sam Beaudoin            Fargo              ND  30   11 18:49  2:09  2:36   13 1:06:27 15.6  1:26   10   37:37  9:39 2:06:53 
   12   98 Colin Lovett            St. Paul           MN  31   12 19:49  2:16  1:59   11 1:01:58 16.8  1:10   12   42:31 10:54 2:07:25 
   13  100 Chris Mancl             Brainerd           MN  33   10 18:24  2:06  2:36   12 1:04:45 16.0  0:44   13   43:24 11:08 2:09:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  33    1 12:58  1:29  1:19    1   48:02 21.6  1:01    4   37:30  9:37 1:40:48 
    2   89 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  31    2 15:26  1:46  2:07    2   53:27 19.4  0:46    1   29:51  7:40 1:41:36 
    3  134 Jane Ostlie             Mayville           ND  31    4 19:35  2:14  2:51    3   59:10 17.5  1:26    2   34:20  8:49 1:57:20 
    4  118 Amanda Monson           Hinckley           MN  30    3 16:45  1:55  3:22    4 1:08:14 15.2  0:32    3   36:03  9:15 2:04:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   93 David Lewis             Nevis              MN  39    4 12:54  1:28  1:05    1   42:14 24.6  0:36    1   22:39  5:49 1:19:27 
    2  112 Casey Miller            Baxter             MN  35    5 13:05  1:30  1:06    3   42:27 24.5  0:39    2   23:25  6:01 1:20:41 
    3  126 Luke Nelson             Ramsey             MN  39    2 12:38  1:27  1:17    2   42:20 24.5  0:39    3   24:07  6:11 1:20:59 
    4   87 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  35    7 13:39  1:34  1:27    5   47:57 21.6  0:49    4   27:19  7:01 1:31:09 
    5  152 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  38   11 14:07  1:37  1:41    4   46:40 22.2  1:00    5   28:22  7:17 1:31:48 
    6  233 Doug Larsen             Cold Spring        MN  36    8 13:49  1:35  1:28    7   48:24 21.4  0:46    7   29:44  7:38 1:34:10 
    7  235 Jesse Bergman           Edina              MN  36    1 12:34  1:26  1:11   10   51:32 20.1  1:12    9   29:57  7:41 1:36:24 
    8   19 Matthew Brown           Plymouth           MN  36   13 15:40  1:47  1:45    8   49:41 20.9  0:51    6   29:29  7:34 1:37:24 
    9  145 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  38    9 14:02  1:36  1:05    6   48:20 21.5  0:39   12   33:38  8:38 1:37:43 
   10   58 Eric Fotsch             St. Paul           MN  39    6 13:28  1:32  1:24   12   51:53 20.0  0:45   10   31:18  8:02 1:38:46 
   11   42 Josh Duda               Pillager           MN  36    3 12:38  1:27  1:03   11   51:43 20.1  0:51   17   35:30  9:07 1:41:44 
   12   56 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  36   14 15:50  1:48  1:48   14   52:45 19.7  0:58   11   31:51  8:10 1:43:10 
   13  173 Tom Turner              Jackson            MN  38   10 14:06  1:37  2:15    9   51:16 20.2  1:03   16   35:27  9:06 1:44:06 
   14   14 Christian Borle         Brainerd           MN  38   17 16:38  1:54  3:20   18   54:50 18.9  0:40    8   29:52  7:40 1:45:17 
   15   36 Jeff Cross              Alexandria         MN  38   15 16:03  1:50  1:16   16   54:42 19.0  1:36   18   35:50  9:12 1:49:25 
   16  101 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  36   12 15:19  1:45  2:07   15   53:58 19.2  1:39   19   36:55  9:28 1:49:55 
   17  206 Chad Adams              Albert Lea         MN  39   16 16:35  1:53  2:46   19   55:08 18.8  0:55   15   35:01  8:59 1:50:23 
   18   46 Matt Eberts             Brainerd           MN  39   18 17:50  2:02  2:30   20   55:31 18.7  1:44   14   33:48  8:40 1:51:22 
   19   41 Nate Dorr               Bemidji            MN  36   19 21:41  2:28  2:47   17   54:43 19.0  0:58   13   33:39  8:38 1:53:46 
   20   31 Joel Connor             St Louis Park      MN  38   21 25:30  2:54  3:15   13   52:06 19.9  2:29   20   41:43 10:42 2:05:02 
   21  180 Michael Wiltse          Bemidji            MN  37   20 22:53  2:37  3:02   21 1:09:33 14.9  1:57   21   46:22 11:54 2:23:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  151 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  38    3 13:10  1:30  1:20    1   45:55 22.6  1:06    1   27:17  7:00 1:28:46 
    2   10 Laura Bergman           Edina              MN  36    2 12:29  1:26  1:34    2   48:58 21.2  1:05    4   29:59  7:42 1:34:03 
    3   20 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  38    1 12:09  1:23  1:28    3   49:57 20.8  0:46    5   31:07  7:59 1:35:25 
    4    4 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  35    4 13:30  1:32  2:03    6   52:13 19.9  1:12    3   29:18  7:31 1:38:13 
    5   69 Deb Hess                St. Paul           MN  36    6 15:13  1:44  1:46    5   51:10 20.3  0:58    7   31:40  8:07 1:40:46 
    6   85 Naoise Koster           Mn                 MN  36    9 17:40  2:01  1:59    7   53:48 19.3  0:55    6   31:13  8:01 1:45:33 
    7   50 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  39    8 17:15  1:58  1:37    8   58:03 17.9  0:46    2   27:56  7:10 1:45:35 
    8  229 Cortney Johnson         St. Louis Park     MN  38   10 18:52  2:09  1:21    4   50:28 20.6  1:27    9   34:52  8:57 1:46:59 
    9   27 Mandi Clouse            Yorktown           VA  35    5 15:03  1:43  2:23   10   59:47 17.4  1:02   10   36:24  9:20 1:54:38 
   10   62 Corri Gross             Foley              MN  36    7 17:02  1:57  2:06    9   59:35 17.4  2:05    8   34:45  8:55 1:55:31 
   11   70 Gretchen Hinchley       Maple Grove        MN  38   11 23:18  2:39  2:18   11 1:07:28 15.4  0:39   11   41:30 10:39 2:15:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   79 Jeff Juntti             Negaunee           MI  44    3 14:15  1:38  1:01    1   41:26 25.1  0:41    1   26:44  6:52 1:24:05 
    2   11 Paul Bergren            Plymouth           MN  42    1 10:51  1:14  1:54    2   44:00 23.6  0:49    3   30:23  7:48 1:27:55 
    3   17 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42    5 15:51  1:48  0:53    4   48:16 21.5  0:36    2   26:57  6:55 1:32:30 
    4  108 Andrew McNamara         Minneapolis        MN  41    6 16:02  1:50  1:47    3   44:52 23.1  1:30    5   31:28  8:05 1:35:38 
    5  232 Scott Stroot            Brainerd           MN  42    4 15:43  1:48  1:59    6   52:15 19.9  0:52    6   36:21  9:20 1:47:09 
    6   95 Brent Lorenz            Fargo              MN  44    7 16:14  1:51  1:16    5   49:57 20.8  0:59    8   42:07 10:48 1:50:30 
    7    1 Mike Allen              Anoka              MN  42    8 16:40  1:54  2:00    7   54:51 18.9  1:27    7   38:04  9:46 1:53:00 
    8  121 James Mullady           Minneapolis        MN  41    9 21:49  2:29  2:45    8   59:39 17.4  1:30    4   30:23  7:48 1:56:05 
    9  160 Stephen Spaulding       St Louis Park      MN  42    2 12:58  1:29  3:50    9 1:06:59 15.5  1:20    9   47:45 12:15 2:12:51 
   10  133 Timothy O'Reilly        Saint Paul         MN  41   10 30:47  3:30  4:56   10 1:21:58 12.7  1:59                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   57 Sarah Foley             Cologne            MN  42    2 12:59  1:29  1:17    1   47:15 22.0  0:40    1   27:57  7:10 1:30:06 
    2  130 Jena Ogston             Duluth             MN  41    1 12:58  1:29  1:23    2   48:24 21.4  0:42    2   29:38  7:36 1:33:03 
    3  110 Ingrid Melander         Ramsey             MN  40                           3   53:30 19.4  0:31    4   33:32  8:36 1:44:35 
    4   80 Meredith Jurek          Minneapolis        MN  41    5 18:04  2:04  1:29    4   56:05 18.5  0:55    3   31:17  8:02 1:47:48 
    5  155 Laurie Smith            Merrifield         MN  40    3 15:17  1:45  1:49    5   56:12 18.5  1:17    5   34:12  8:47 1:48:45 
    6  115 Sheila Miller           Baxter             MN  43    4 16:50  1:55  2:09    6   56:23 18.4  1:24    8   40:20 10:21 1:57:03 
    7  228 Jody Carey              Pillager           MN  40    8 21:36  2:28  1:30    7   58:33 17.7  0:54    6   34:45  8:55 1:57:15 
    8   71 Kate Hoffman            Brainerd           MN  44    7 20:08  2:18  2:07    8   58:37 17.7  0:59   11   49:03 12:35 2:10:53 
    9  109 Dana Meier              Bloomington        MN  40   10 23:35  2:41  1:59    9   58:42 17.7  2:24   10   46:46 12:00 2:13:25 
   10  120 Christine Mullady       Minneapolis        MN  44    9 23:14  2:39  2:49   10 1:06:56 15.5  1:07    7   39:40 10:11 2:13:44 
   11  128 Jessie Notch-Leblanc    Peru               NY  43    6 19:17  2:12  2:34   11 1:07:45 15.3  1:14    9   45:00 11:33 2:15:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Darrel Henry            Murdock            MN  47    2 15:44  1:48  2:00    1   49:38 20.9  0:53    1   28:11  7:14 1:36:25 
    2  150 Tim Ruff                Savage             MN  48    3 15:51  1:49  2:05    2   50:35 20.5  1:04    2   31:16  8:01 1:40:50 
    3  182 Jim Wise                Rosemount          MN  48    1 11:56  1:22  1:39    3   52:13 19.9  0:45    6   41:57 10:46 1:48:28 
    4  153 Ron Schreckenghaust     Elk River          MN  45    4 16:31  1:53  1:53    5   56:13 18.5  1:12    4   41:04 10:32 1:56:50 
    5   18 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47    6 18:03  2:03  2:13    4   54:11 19.2  0:52    5   41:55 10:45 1:57:11 
    6  117 Jordan Moe              Staples            MN  46    8 20:01  2:17  2:37    6   56:45 18.3  0:43    7   47:07 12:05 2:07:11 
    7  144 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  49    9 20:28  2:20  2:54    8 1:06:35 15.6  1:38    3   40:24 10:22 2:11:57 
    8   60 Gary Graham             Savage             MN  47    5 17:25  1:59  3:33    7 1:04:37 16.1  1:55    9   53:18 13:40 2:20:47 
    9  127 Larry Notch             Saint Michael      MN  47    7 18:58  2:10  4:41    9 1:13:06 14.2  1:14    8   50:31 12:58 2:28:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   82 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  48    1 11:48  1:21  1:10    1   46:56 22.1  0:44    1   28:36  7:20 1:29:12 
    2  185 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  48    2 13:58  1:36  1:21    2   50:06 20.7  0:56    3   31:43  8:08 1:38:02 
    3   55 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  48    5 16:10  1:51  1:23    4   53:12 19.5  1:14    4   34:33  8:52 1:46:30 
    4  106 Chris McCusker          Deerwood           MN  47    4 15:36  1:47  2:05    5   58:39 17.7  1:29    2   30:16  7:46 1:48:03 
    5  165 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47    6 16:30  1:53  1:54    3   52:44 19.7  1:05    6   38:36  9:54 1:50:47 
    6   91 Fiona Lefebvre          Minneapolis        MN  46    3 15:15  1:44  2:05    6 1:03:13 16.4  1:11    5   38:26  9:52 2:00:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  175 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  51    4 14:06  1:37  1:47    1   44:16 23.4  0:41    1   25:54  6:39 1:26:42 
    2   84 David Knack             Prior Lake         MN  50    1 12:15  1:24  1:18    2   44:54 23.1  0:45    2   29:51  7:40 1:29:02 
    3  125 David Myers             Cannon Falls       MN  51    3 13:42  1:34  1:14    4   49:22 21.0  0:46    3   34:03  8:44 1:39:04 
    4  184 Tim Woodfield           Victoria           MN  50    2 12:50  1:28  1:34    5   53:16 19.5  0:54    4   34:14  8:47 1:42:45 
    5  156 Patrick Smith           Brainerd           MN  52    6 17:55  2:03  2:35    3   48:44 21.3  1:22    5   35:11  9:02 1:45:46 
    6  159 Kon Sorensen            Hutchinson         MN  50    5 15:33  1:46  2:15    6   54:22 19.1  1:38    7   42:34 10:55 1:56:19 
    7  154 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  53    7 25:31  2:54  3:22    7 1:06:02 15.7  2:14    6   40:00 10:16 2:17:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  104 Carol Marston           Mankato            MN  53    2 17:01  1:56  1:59    1   50:44 20.5  1:01    1   33:18  8:33 1:43:59 
    2  183 Lori Woodfield          Victoria           MN  51    1 13:21  1:32  1:58    2   58:57 17.6  0:48    2   38:56  9:59 1:53:58 
    3  174 Lynette Vavreck         St. Peter          MN  52    3 17:58  2:03  2:44    4 1:02:39 16.6  0:43    3   40:22 10:21 2:04:24 
    4   81 Jean Keller             St. Cloud          MN  50    4 20:17  2:19  2:15    3 1:02:08 16.7  1:08    5   48:08 12:21 2:13:53 
    5   74 Kim Huether             Baxter             MN  51    5 21:45  2:29  3:04    5 1:07:57 15.3  1:26    4   43:37 11:11 2:17:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    7 Patrick Baskfield       Madelia            MN  55    2 13:23  1:32  1:35    1   45:10 23.0  1:10    1   28:48  7:23 1:30:04 
    2   72 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  55    1 11:04  1:16  1:35    2   45:13 23.0  1:35    3   33:39  8:38 1:33:03 
    3   15 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59    4 16:11  1:51  2:05    3   49:27 21.0  1:18    2   33:37  8:38 1:42:36 
    4  168 David Teneyck           Nisswa             MN  59    3 15:30  1:46  2:11    6   53:28 19.4  1:15    5   35:03  9:00 1:47:24 
    5   77 Eric Johnson            Bainbridge Island  WA  56    7 19:52  2:16  2:14    5   51:00 20.4  1:18    4   34:02  8:44 1:48:24 
    6  146 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  57    5 17:18  1:58  1:45    4   50:08 20.7  1:18    6   41:45 10:43 1:52:13 
    7   23 Tim Chisholm            North Branch       MN  59    6 17:43  2:01  2:33    7   59:25 17.5  2:05    7   45:08 11:35 2:06:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   51 Dennis Ellingson        Courtland          MN  61    1 11:14  1:17  1:17    1   46:15 22.4  0:50    3   34:16  8:48 1:33:50 
    2   12 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  61    5 18:30  2:07  2:00    2   51:13 20.3  0:57    1   28:59  7:26 1:41:37 
    3   63 Mark Hagen              Fargo              MN  61    3 15:39  1:47  2:13    3   52:52 19.6  1:07    2   32:48  8:25 1:44:37 
    4  176 Rick Walter             St. Cloud          MN  62    2 15:36  1:47  4:27    5 1:04:08 16.2  2:37    4   37:50  9:43 2:04:36 
    5  131 Mike Ohara              Sartell            MN  60    4 16:38  1:54  2:53    4   56:56 18.2  1:45    5   47:46 12:15 2:05:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  148 Deborah Roberts         Nisswa             MN  62    1 15:10  1:44  1:36    1   55:08 18.8  1:25    1   37:04  9:31 1:50:20 
    2  157 Mary Somers             Minnetrista        MN  60    2 23:32  2:41  3:30    2 1:12:28 14.3  1:52    2   51:40 13:15 2:33:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        236
Total Number of Team Finishers:           38
Total Number of Individual Finishers:    158
Number of Male   Finishers:               92
Number of Female Finishers:               66
Did not Finish Race or Did Not Start:     40