Green Lake Run -
Spicer, MN
7/6/2014

race logo










					                           GREEN LAKE ROAD RACE
                                Spicer, MN
                               July 4, 2014
                                  12 MILE

=======================================================================================
OVERALL RESULTS  
=======================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/9     534 Samuel Friesen           19 M   Deephaven          MN 1:13:27  6:08 
    2   2/9     620 Thomas Seifert           18 M   Willmar            MN 1:14:54  6:15 
    3   1/18    672 Tom Myers                33 M   Mankato            MN 1:16:12  6:21 
    4   3/9     516 Ben Burgett              18 M   Spicer             MN 1:17:06  6:26 
    5   1/19    738 Jim Bengtson             47 M   Eden Prairie       MN 1:19:00  6:35 
    6   4/9     623 Nicholas Shaleen         16 M   Plymouth           MN 1:19:48  6:39 
    7   1/16    691 Nate Lien                37 M   Blackduck          MN 1:20:16  6:42 
    8   2/16    704 Glen Fladeboe            38 M   Minneapolis        MN 1:20:28  6:43 
    9   1/22    612 Bri Rohne                30 F   St. Paul           MN 1:22:25  6:53 
   10   1/12    634 Kevin Van Heuveln        52 M   Pennock            MN 1:22:31  6:53 
   11   1/8     501 Tom Allen                27 M   St. Paul           MN 1:23:14  6:57 
   12   3/16    514 Glenn Bundy              39 M   Willmar            MN 1:23:39  6:59 
   13   2/18    739 Jaime Martinez           32 M   Willmar            MN 1:24:48  7:04 
   14   1/7     637 Klinton Vanheuveln       21 M   Pennock            MN 1:25:12  7:06 
   15   1/13    664 Melissa Jansen           43 F   St.Cloud           MN 1:25:18  7:07 
   16   1/4     549 Samantha Hanson          17 F   Spicer             MN 1:25:27  7:08 
   17   2/19    643 Jim Watt                 47 M   Litchfield         MN 1:26:25  7:12 
   18   4/16    621 Seim Ehren               36 M   Edina              MN 1:26:33  7:13 
   19   3/19    648 Tim Wright               48 M   Sauk Rapids        MN 1:26:36  7:13 
   20   1/10    629 Monty Steffens           55 M   Sartell            MN 1:26:49  7:15 
   21   3/18    659 Adam Goddard             34 M   Willmar            MN 1:27:04  7:16 
   22   2/12    536 Jay Grandprey            53 M   Windom             MN 1:27:24  7:17 
   23   2/7     572 Luke Lagergren           23 M   Spicer             MN 1:27:38  7:19 
   24   4/18    733 Michael May              34 M   Willmar            MN 1:27:51  7:20 
   25   5/18    627 Mike Sondrol             34 M   Willmar            MN 1:27:56  7:20 
   26   1/4     546 Ben Hanson               14 M   Spicer             MN 1:28:12  7:21 
   27   1/28    694 Karen Ronning            39 F   Excelsor           MN 1:28:33  7:23 
   28   2/10    596 Tom Ost                  55 M   Willmar            MN 1:28:54  7:25 
   29   4/19    640 John Vornholt            47 M   New London         MN 1:29:04  7:26 
   30   2/4     726 Jessa Hanson             15 F   Spicer             MN 1:29:36  7:28 
   31   1/15    657 Webb Friedly             42 M   Wayzata            MN 1:29:39  7:29 
   32   3/12    538 Ron Guetter              54 M   Willmar            MN 1:29:48  7:29 
   33   5/19    669 Todd Martin              48 M   Kimball            MN 1:29:50  7:30 
   34   2/8     692 Matt Lind                28 M   Atwater            MN 1:30:16  7:32 
   35   3/7     531 Tanner Evans             21 M   Paynesville        MN 1:30:35  7:33 
   36   2/22    740 Daniell Barker           30 F   Atwater            MN 1:31:03  7:36 
   37   5/16    638 Tim Vedder               35 M   Minneapolis        MN 1:31:09  7:36 
   38   2/28    528 Susan Engelhart          38 F   Jordan             MN 1:31:25  7:37 
   39   3/22    741 Katie Munson             33 F   Saint Charles      IL 1:31:35  7:38 
   40   3/28    604 Michal Randt             38 F   Glenwood           MN 1:31:38  7:39 
   41   4/12    655 Paul Dobmeier            52 M   Blomkest           MN 1:31:41  7:39 
   42   2/13    624 Tracy Sik                44 F   Willmar            MN 1:32:09  7:41 
   43   4/28    671 Cara Mulder              39 F   Wayzata            MN 1:32:43  7:44 
   44   1/12    724 Alley Rubadeau           26 F   Durango            CO 1:33:11  7:46 
   45   5/9     727 Nick Hanson              15 M   Buffalo            MN 1:33:16  7:47 
   46   6/19    548 Mike Hanson              47 M   Spicer             MN 1:34:01  7:51 
   47   3/13    706 Kristine Dunininck       40 F   Spicer             MN 1:34:04  7:51 
   48   4/22    553 Emily Hebert             34 F   Eden Prairie       MN 1:34:21  7:52 
   49   5/28    744 Janey Duninck            37 F   Willmar            MN 1:34:25  7:52 
   50   1/5     556 Lisa Hines               51 F   Waite Park         MN 1:34:38  7:54 
   51   5/12    743 Tom Taunton              54 M   New London         MN 1:34:59  7:55 
   52   5/22    580 Jessica Martinez         32 F   Willmar            MN 1:35:16  7:57 
   53   4/7     735 Isaac Bubeitz            21 M   Spicer             MN 1:35:18  7:57 
   54   6/18    611 Adam Rohne               31 M   St. Paul           MN 1:35:21  7:57 
   55   6/16    600 Jeff Pientka             36 M   Spicer             MN 1:35:23  7:57 
   56   7/19    576 Joel Leer                45 M   Northfield         MN 1:35:55  8:00 
   57   1/4     510 Dave Bennett             61 M   Newfolden          MN 1:36:19  8:02 
   58   6/28    506 Brooke Baeth             35 F   Spicer             MN 1:36:35  8:03 
   59   8/19    642 Ryan Wateland            47 M   Sauk Rapids        MN 1:36:41  8:04 
   60   9/19    579 Dean Madsen              45 M   New London         MN 1:36:46  8:04 
   61   3/10    617 Allen Saunders           58 M   Benson             MN 1:37:00  8:05 
   62   6/22    729 Gina Johnson             33 F   Olive Branch       MS 1:37:33  8:08 
   63   2/15    563 James Johnson            41 M   Willmar            MN 1:37:54  8:10 
   64   6/12    756 Steven Lueders           50 M   Kandiyohi          MN 1:38:26  8:13 
   65  10/19    709 Jeff Riser               45 M   Oakdale            MN 1:38:27  8:13 
   66   7/18    561 Richard Jaenisch         32 M   Bemidji            MN 1:38:32  8:13 
   67   4/10    573 Jay Lawton               56 M   Willmar            MN 1:38:58  8:15 
   68   8/18    746 Jim Monson               32 M   Hinckley           MN 1:39:13  8:17 
   69   7/22    622 Holly Seim               34 F   Edina              MN 1:39:14  8:17 
   70  11/19    533 David Freetly            48 M   Danvers            MN 1:39:30  8:18 
   71   4/13    527 Shannon Elton            42 F   Atwater            MN 1:39:31  8:18 
   72   3/15    680 Ted Staloch              42 M   Austin             TX 1:39:37  8:19 
   73   4/15    681 Tim Staloch              44 M   Monticello         MN 1:39:37  8:19 
   74   7/16    540 Eric Hagen               38 M   New London         MN 1:39:41  8:19 
   75  12/19    755 Blaine Schmidt           49 M   Elkhorn            NE 1:39:52  8:20 
   76   1/16    748 Amy Morrell              45 F   Spicer             MN 1:40:02  8:21 
   77   2/16    641 Elizabeth Wateland       45 F   Sauk Rapids        MN 1:40:04  8:21 
   78   7/12    560 Daniel Jacobs            52 M   Olivia             MN 1:40:30  8:23 
   79   2/12    679 Christina Sorensen       26 F   Worthington        MN 1:41:34  8:28 
   80   5/10    589 Brad Munyon              56 M   Spicer             MN 1:41:45  8:29 
   81   1/7     609 Ciara Riehl              21 F   Spicer             MN 1:41:48  8:29 
   82   3/8     749 Kevin Mulder             29 M   Minneapolis        MN 1:41:52  8:30 
   83   5/15    584 Aaron Minnick            41 M   Willmar            MN 1:42:00  8:30 
   84   3/16    593 Lisa Nelson              48 F   Apple Valley       MN 1:42:14  8:32 
   85  13/19    751 Jase Acosta              48 M   Clara City         MN 1:43:00  8:35 
   86   9/18    524 Kyle Drange              33 M   Chandler           AZ 1:43:04  8:36 
   87   8/16    525 Paul Drange              39 M   Wadena             MN 1:43:04  8:36 
   88   2/5     535 Lori Gehrking            52 F   Willmar            MN 1:43:30  8:38 
   89  14/19    731 Michael Lee              46 M   Saint Cloud        MN 1:43:39  8:39 
   90   7/28    675 Ann Poe                  35 F   Willmar            MN 1:43:41  8:39 
   91   6/15    613 Jayson Ronning           43 M   Brooklyn Park      MN 1:43:43  8:39 
   92   8/28    695 Kristen Woelfel          38 F   Belgrade           MN 1:43:45  8:39 
   93   9/16    754 Matt Merten              35 M   South Bend         IN 1:43:46  8:39 
   94   3/4     712 Tessa Heiling            19 F   Redwood Falls      MN 1:43:47  8:39 
   95   9/28    673 Julie Neisius            39 F   Hanley Falls       MN 1:44:01  8:41 
   96   5/13    651 Sheri Bundy              43 F   Willmar            MN 1:44:18  8:42 
   97   6/13    571 Dawn Lagergren           43 F   Litchfield         MN 1:44:41  8:44 
   98   2/4     591 Dennis Nelson            66 M   Edina              MN 1:44:56  8:45 
   99  10/16    636 Steve Vanderwerf         38 M   Willmar            MN 1:45:06  8:46 
  100   4/8     682 Zach Stock               29 M   Granite Falls      MN 1:45:27  8:48 
  101   8/12    541 Dallas Hallberg          51 M   West Lafayette     IN 1:45:33  8:48 
  102  15/19    519 Allen Carlson            48 M   Amery              WI 1:45:41  8:49 
  103  10/28    660 Dawn Guetter             35 F   Wabasso            MN 1:46:17  8:52 
  104   2/4     730 Brett Hanson             14 M   Buffalo            MN 1:46:55  8:55 
  105   3/12    578 Chelsea Lundberg         25 F   Holloway           MN 1:47:07  8:56 
  106   2/7     639 Kaylee Voorhees          22 F   Benson             MN 1:47:12  8:56 
  107   7/13    618 Lynn Scheevel            42 F   Albert Lea         MN 1:47:14  8:57 
  108   8/13    606 Jen Rauk                 40 F   Northfield         MN 1:47:18  8:57 
  109   6/9     590 Carter Nelson            18 M   Apple Valley       MN 1:47:35  8:58 
  110   3/5     718 Jolene Hebrink           50 F   Clara City         MN 1:47:48  8:59 
  111  11/16    750 Matt Rox                 38 M   Willmar            MN 1:47:58  9:00 
  112   4/16    713 Rennee Bjork             48 F   Brooten               1:48:29  9:03 
  113   4/5     658 Julie Glaeser            52 F   Stewart            MN 1:48:51  9:05 
  114   1/1     650 Julie Arko               55 F   St. Louis Park     MN 1:49:17  9:07 
  115  16/19    701 Brad Arneson             47 M   New London         MN 1:49:58  9:10 
  116   4/12    554 Allison Helland          29 F   Woodbury           MN 1:50:09  9:11 
  117  10/18    625 John Sill                31 M   Woodbury           MN 1:50:09  9:11 
  118   5/7     619 Brandon Sebey            20 M   Willmar            MN 1:50:10  9:11 
  119  11/18    674 Byron Pike               34 M   North Mankato      MN 1:50:18  9:12 
  120  17/19    716 Rob Ferris               45 M   Saint Cloud        MN 1:50:28  9:13 
  121   6/7     698 Tyler Jaros              21 M   St. Paul           MN 1:51:04  9:16 
  122   5/16    693 Besty Bonnema            48 F   New London         MN 1:51:04  9:16 
  123   5/5     725 Michelle Schutt          50 F   Kerkhoven          MN 1:51:16  9:17 
  124   9/13    582 Rebecca McCleery         42 F   New London         MN 1:51:24  9:17 
  125   7/15    529 Todd Engle               42 M   Willmar            MN 1:51:34  9:18 
  126   6/16    575 Elizabeth Leer           45 F   Northfield         MN 1:51:34  9:18 
  127   3/4     574 Elijah Leer              13 M   Northfield         MN 1:51:34  9:18 
  128   5/12    599 Katie Peterson           25 F   Kerkhoven          MN 1:52:08  9:21 
  129   6/10    595 Ed Nowacki               59 M   Spicer             MN 1:52:38  9:24 
  130   7/16    558 Deb Hoberg               48 F   Renville           MN 1:52:42  9:24 
  131  12/18    635 Shawn Vanderwerf         33 M   Mendota Heights    MN 1:52:50  9:25 
  132  12/16    597 Steve Otto               36 M   Kerkhoven          MN 1:52:56  9:25 
  133  13/16    555 Russ Hilbert             39 M   Willmar            MN 1:53:01  9:26 
  134   8/15    594 Brad Nepsund             42 M   Willmar            MN 1:53:03  9:26 
  135   5/8     690 Josh Lundeen             28 M   Prinsburg          MN 1:53:13  9:27 
  136   9/15    615 Steve Rothmeier          40 M   Albert Lea         MN 1:53:33  9:28 
  137   3/7     542 Ellen Hallberg           21 F   West Lafayette     IN 1:53:45  9:29 
  138   8/16    567 Jill Koski               49 F   St. Cloud          MN 1:54:08  9:31 
  139   7/7     614 Cody Rose                24 M   Nicollet           MN 1:54:14  9:32 
  140   9/16    522 Susan Decathelineau      45 F   Elk River          MN 1:54:14  9:32 
  141   8/22    539 Heidi Gunderson          34 F   Murdock            MN 1:54:36  9:33 
  142  11/28    598 Jodi Penk                39 F   Litchfield         MN 1:54:49  9:35 
  143   6/12    668 Holly Louwagie           26 F   Marshall           MN 1:55:19  9:37 
  144   7/9     687 Ryan Vraa                18 M   New London         MN 1:55:52  9:40 
  145   6/8     523 Darin Ditterrich         28 M   Willmar            MN 1:56:05  9:41 
  146   8/9     723 Cole Hanson              18 M   Buffalo            MN 1:56:11  9:41 
  147   7/12    569 Laura Kriese             29 F   Spicer             MN 1:56:14  9:42 
  148   9/22    502 Amy Amberg               32 F   Bird Island        MN 1:56:18  9:42 
  149  12/28    697 Katrina Balvance         37 F   Rosemount          MN 1:56:19  9:42 
  150   3/4     653 Raymond Cyr              70 M   Willmar            MN 1:56:32  9:43 
  151  10/22    626 Susanne Barr Smith       34 F   Larkspur           CO 1:56:34  9:43 
  152  10/13    630 Katie Swenson            40 F   Willmar            MN 1:56:47  9:44 
  153  13/18    742 Casey Swift              30 M   Ethete             WY 1:57:02  9:46 
  154   1/1     686 Rachel Vraa              14 F   New London         MN 1:57:08  9:46 
  155   4/4     670 Larry McNichols          69 M   Elk River          MN 1:57:09  9:46 
  156  13/28    717 Angie Butler             38 F   Clara City         MN 1:57:10  9:46 
  157  18/19    685 John Vraa                48 M   New London         MN 1:57:21  9:47 
  158  14/28    562 Alisa Johnson            35 F   Pennock            MN 1:58:19  9:52 
  159  11/13    708 Tanya Gustafson          43 F   Willmar            MN 1:58:35  9:53 
  160  10/16    592 Julie Nelson             49 F   Spicer             MN 1:58:43  9:54 
  161  12/13    696 Melissa Geer             44 F   Brooten            MN 1:59:07  9:56 
  162  15/28    654 Allison Dirksen          38 F   Spicer             MN 1:59:15  9:57 
  163  16/28    610 Kim Rohloff              36 F   New London         MN 1:59:19  9:57 
  164  17/28    552 Angie Hatlestad          37 F   New Londom         MN 1:59:19  9:57 
  165   7/8     537 Ryan Grothem             28 M   Willmar            MN 1:59:27  9:58 
  166   7/10    608 Bill Richardson          56 M   Bloomington        MN 1:59:47  9:59 
  167  14/18    689 Josh Anderson            32 M   Champlin           MN 1:59:56 10:00 
  168  10/15    666 Paul Kvistad             43 M   Wood Lake          MN 1:59:59 10:00 
  169  18/28    652 Darcie Conway            35 F   Las Vegas          MN 1:59:59 10:00 
  170  19/28    570 Mindi Kvaal Anderson     35 F   Duluth             MN 1:59:59 10:00 
  171  15/18    601 Ryan Pytleski            33 M   Woodbury           MN 2:00:04 10:01 
  172   9/9     719 Oel Finsaas              18 M   New London         MN 2:00:10 10:01 
  173   4/7     656 Claudia Finsaas          20 F   New London         MN 2:00:14 10:02 
  174   9/12    545 Phil Hansen              53 M   New London         MN 2:00:19 10:02 
  175   8/10    603 Chris Randleman          58 M   Spicer             MN 2:00:29 10:03 
  176  11/22    667 Kimberly Lippert         34 F   Willmar            MN 2:00:32 10:03 
  177  20/28    649 Wendy Zapeda             35 F   Willmar            MN 2:00:34 10:03 
  178  21/28    736 Jen Schmidt              37 F   Granite Falls      MN 2:00:36 10:03 
  179  22/28    588 Paola Morrell            39 F   Willmar            MN 2:00:36 10:03 
  180  12/22    566 Amy Kluver               30 F   New London         MN 2:01:23 10:07 
  181   5/7     559 Breanna Holm             22 F   New London         MN 2:01:45 10:09 
  182  11/16    684 Beth Van Gulijk          48 F   Spicer             MN 2:01:46 10:09 
  183   8/12    722 Hannah Shirkey           29 F   Thief River Falls  MN 2:02:02 10:11 
  184  11/15    732 Travis Peterson          42 M   Granite Falls      MN 2:02:12 10:11 
  185   9/10    688 Perry Wieland            57 M   Willmar            MN 2:02:25 10:13 
  186  13/22    703 Jill Willams             32 F   Spicer             MN 2:03:18 10:17 
  187  12/15    677 Kyle Schow               42 M   Willmar            MN 2:03:39 10:19 
  188  16/18    707 Kyle Goeman              32 M   Clara City         MN 2:04:22 10:22 
  189   9/12    586 Tara Bernhagen           26 F   Willmar            MN 2:04:33 10:23 
  190  12/16    585 Julie Molacek            46 F   Willmar            MN 2:04:33 10:23 
  191   4/4     518 Lauren Buysse            19 F   Minneota           MN 2:04:54 10:25 
  192  14/22    721 Chelsie Anderson         31 F   Burnsville         MN 2:04:58 10:25 
  193  10/12    646 Michael Williams         54 M   St. Cloud          MN 2:05:14 10:27 
  194  14/16    509 Brian Benjamin           35 M   Annandale          MN 2:05:51 10:30 
  195  10/12    710 Lindsey Donner           29 F   Clara City         MN 2:06:49 10:35 
  196  15/16    631 Eric Swift               36 M   St. Paul           MN 2:07:12 10:36 
  197  10/10    521 Ross Dahl                55 M   Willmar            MN 2:07:14 10:37 
  198  15/22    745 Amanda Monson            31 F   Hinckley           MN 2:08:50 10:45 
  199   6/7     512 Katie Bondy              23 F   Moorhead           MN 2:08:58 10:45 
  200  16/22    616 Angie Rudningen          32 F   Sunburg            MN 2:09:28 10:48 
  201  23/28    508 Laura Beier              38 F   Willmar            MN 2:09:53 10:50 
  202  11/12    683 Hannah Tornquist         27 F   Willmar            MN 2:10:06 10:51 
  203  19/19    517 James Bushard            47 M   Sauk Centre        MN 2:11:07 10:56 
  204  11/12    632 Todd Trudel              50 M   Granite Falls      MN 2:11:53 11:00 
  205  17/22    737 Tracey Watson            33 F   Renville           MN 2:13:19 11:07 
  206  13/15    644 Scott Wicklund           43 M   Hutchinson         MN 2:13:36 11:08 
  207  24/28    550 Stacia Hanson            35 F   Edina              MN 2:14:03 11:11 
  208  18/22    577 Erin Lippert             34 F   Renville           MN 2:14:39 11:14 
  209  14/15    503 Mark Annett              40 M   Minneapolis        MN 2:16:25 11:23 
  210  19/22    547 Jennifer Hanson          34 F   Sauk Rapids        MN 2:16:31 11:23 
  211  13/16    676 Kristin Rigg             46 F   Minneapolis        MN 2:17:24 11:27 
  212  14/16    678 Denise Smieja            48 F   Woodbury           MN 2:17:35 11:28 
  213   4/4     557 Brandan Hoberg           11 M   Renville           MN 2:20:12 11:41 
  214  13/13    752 Becky Estrada            41 F   Watkins            MN 2:21:21 11:47 
  215  15/16    551 Judy Hatchett            48 F   Orono              MN 2:21:24 11:47 
  216   8/8     715 Joseph Degezelle         25 M   Dundas             MN 2:22:38 11:54 
  217   7/7     714 Abby Degezelle           24 F   Dundas             MN 2:22:38 11:54 
  218  25/28    564 Corissa Jones            39 F   Willmar            MN 2:24:11 12:01 
  219  12/12    633 Paula Ulicsni            28 F   Sioux City         IA 2:25:03 12:06 
  220  15/15    753 Daniel Estrada           41 M   Watkins            MN 2:26:32 12:13 
  221   1/1     507 Ilse Barrett             61 F   New London         MN 2:28:52 12:25 
  222  26/28    720 Tonya Roth               38 F   Duluth             MN 2:29:04 12:26 
  223  12/12    728 Thomas Schutt            51 M   Kerkhoven          MN 2:30:08 12:31 
  224  20/22    607 Becky Revier             31 F   Olivia             MN 2:31:57 12:40 
  225  21/22    526 Rachel Eichhorst         34 F   Willmar            MN 2:33:35 12:48 
  226  16/16    565 Sandy Jones              48 F   Kandiyohi          MN 2:38:27 13:13 
  227  16/16    665 Brandon Kopacek          37 M   Willmar            MN 2:39:06 13:16 
  228  17/18    544 Josh Halvorson           33 M   Duluth             MN 2:46:22 13:52 
  229  18/18    530 James Evans              33 M   Paynesville        MN 2:51:08 14:16 
  230  27/28    734 Jennifer Chapman         38 F   Pennock            MN 3:00:31 15:03 
  231  22/22    543 Jessica Halvorson        30 F   Atwater            MN 3:01:50 15:10 
  232  28/28    605 Jessi Rauenhorst         38 F   Willmar            MN 3:03:25 15:18 

=======================================================================================
MALE 12 MILE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Samuel Friesen           19 M   Deephaven          MN 1:13:27 
    2 Thomas Seifert           18 M   Willmar            MN 1:14:54 
    3 Tom Myers                33 M   Mankato            MN 1:16:12 
    4 Ben Burgett              18 M   Spicer             MN 1:17:06 
    5 Jim Bengtson             47 M   Eden Prairie       MN 1:19:00 
    6 Nicholas Shaleen         16 M   Plymouth           MN 1:19:48 
    7 Nate Lien                37 M   Blackduck          MN 1:20:16 
    8 Glen Fladeboe            38 M   Minneapolis        MN 1:20:28 
    9 Kevin Van Heuveln        52 M   Pennock            MN 1:22:31 
   10 Tom Allen                27 M   St. Paul           MN 1:23:14 
   11 Glenn Bundy              39 M   Willmar            MN 1:23:39 
   12 Jaime Martinez           32 M   Willmar            MN 1:24:48 
   13 Klinton Vanheuveln       21 M   Pennock            MN 1:25:12 
   14 Jim Watt                 47 M   Litchfield         MN 1:26:25 
   15 Seim Ehren               36 M   Edina              MN 1:26:33 
   16 Tim Wright               48 M   Sauk Rapids        MN 1:26:36 
   17 Monty Steffens           55 M   Sartell            MN 1:26:49 
   18 Adam Goddard             34 M   Willmar            MN 1:27:04 
   19 Jay Grandprey            53 M   Windom             MN 1:27:24 
   20 Luke Lagergren           23 M   Spicer             MN 1:27:38 
   21 Michael May              34 M   Willmar            MN 1:27:51 
   22 Mike Sondrol             34 M   Willmar            MN 1:27:56 
   23 Ben Hanson               14 M   Spicer             MN 1:28:12 
   24 Tom Ost                  55 M   Willmar            MN 1:28:54 
   25 John Vornholt            47 M   New London         MN 1:29:04 
   26 Webb Friedly             42 M   Wayzata            MN 1:29:39 
   27 Ron Guetter              54 M   Willmar            MN 1:29:48 
   28 Todd Martin              48 M   Kimball            MN 1:29:50 
   29 Matt Lind                28 M   Atwater            MN 1:30:16 
   30 Tanner Evans             21 M   Paynesville        MN 1:30:35 
   31 Tim Vedder               35 M   Minneapolis        MN 1:31:09 
   32 Paul Dobmeier            52 M   Blomkest           MN 1:31:41 
   33 Nick Hanson              15 M   Buffalo            MN 1:33:16 
   34 Mike Hanson              47 M   Spicer             MN 1:34:01 
   35 Tom Taunton              54 M   New London         MN 1:34:59 
   36 Isaac Bubeitz            21 M   Spicer             MN 1:35:18 
   37 Adam Rohne               31 M   St. Paul           MN 1:35:21 
   38 Jeff Pientka             36 M   Spicer             MN 1:35:23 
   39 Joel Leer                45 M   Northfield         MN 1:35:55 
   40 Dave Bennett             61 M   Newfolden          MN 1:36:19 
   41 Ryan Wateland            47 M   Sauk Rapids        MN 1:36:41 
   42 Dean Madsen              45 M   New London         MN 1:36:46 
   43 Allen Saunders           58 M   Benson             MN 1:37:00 
   44 James Johnson            41 M   Willmar            MN 1:37:54 
   45 Steven Lueders           50 M   Kandiyohi          MN 1:38:26 
   46 Jeff Riser               45 M   Oakdale            MN 1:38:27 
   47 Richard Jaenisch         32 M   Bemidji            MN 1:38:32 
   48 Jay Lawton               56 M   Willmar            MN 1:38:58 
   49 Jim Monson               32 M   Hinckley           MN 1:39:13 
   50 David Freetly            48 M   Danvers            MN 1:39:30 
   51 Ted Staloch              42 M   Austin             TX 1:39:37 
   52 Tim Staloch              44 M   Monticello         MN 1:39:37 
   53 Eric Hagen               38 M   New London         MN 1:39:41 
   54 Blaine Schmidt           49 M   Elkhorn            NE 1:39:52 
   55 Daniel Jacobs            52 M   Olivia             MN 1:40:30 
   56 Brad Munyon              56 M   Spicer             MN 1:41:45 
   57 Kevin Mulder             29 M   Minneapolis        MN 1:41:52 
   58 Aaron Minnick            41 M   Willmar            MN 1:42:00 
   59 Jase Acosta              48 M   Clara City         MN 1:43:00 
   60 Kyle Drange              33 M   Chandler           AZ 1:43:04 
   61 Paul Drange              39 M   Wadena             MN 1:43:04 
   62 Michael Lee              46 M   Saint Cloud        MN 1:43:39 
   63 Jayson Ronning           43 M   Brooklyn Park      MN 1:43:43 
   64 Matt Merten              35 M   South Bend         IN 1:43:46 
   65 Dennis Nelson            66 M   Edina              MN 1:44:56 
   66 Steve Vanderwerf         38 M   Willmar            MN 1:45:06 
   67 Zach Stock               29 M   Granite Falls      MN 1:45:27 
   68 Dallas Hallberg          51 M   West Lafayette     IN 1:45:33 
   69 Allen Carlson            48 M   Amery              WI 1:45:41 
   70 Brett Hanson             14 M   Buffalo            MN 1:46:55 
   71 Carter Nelson            18 M   Apple Valley       MN 1:47:35 
   72 Matt Rox                 38 M   Willmar            MN 1:47:58 
   73 Brad Arneson             47 M   New London         MN 1:49:58 
   74 John Sill                31 M   Woodbury           MN 1:50:09 
   75 Brandon Sebey            20 M   Willmar            MN 1:50:10 
   76 Byron Pike               34 M   North Mankato      MN 1:50:18 
   77 Rob Ferris               45 M   Saint Cloud        MN 1:50:28 
   78 Tyler Jaros              21 M   St. Paul           MN 1:51:04 
   79 Todd Engle               42 M   Willmar            MN 1:51:34 
   80 Elijah Leer              13 M   Northfield         MN 1:51:34 
   81 Ed Nowacki               59 M   Spicer             MN 1:52:38 
   82 Shawn Vanderwerf         33 M   Mendota Heights    MN 1:52:50 
   83 Steve Otto               36 M   Kerkhoven          MN 1:52:56 
   84 Russ Hilbert             39 M   Willmar            MN 1:53:01 
   85 Brad Nepsund             42 M   Willmar            MN 1:53:03 
   86 Josh Lundeen             28 M   Prinsburg          MN 1:53:13 
   87 Steve Rothmeier          40 M   Albert Lea         MN 1:53:33 
   88 Cody Rose                24 M   Nicollet           MN 1:54:14 
   89 Ryan Vraa                18 M   New London         MN 1:55:52 
   90 Darin Ditterrich         28 M   Willmar            MN 1:56:05 
   91 Cole Hanson              18 M   Buffalo            MN 1:56:11 
   92 Raymond Cyr              70 M   Willmar            MN 1:56:32 
   93 Casey Swift              30 M   Ethete             WY 1:57:02 
   94 Larry McNichols          69 M   Elk River          MN 1:57:09 
   95 John Vraa                48 M   New London         MN 1:57:21 
   96 Ryan Grothem             28 M   Willmar            MN 1:59:27 
   97 Bill Richardson          56 M   Bloomington        MN 1:59:47 
   98 Josh Anderson            32 M   Champlin           MN 1:59:56 
   99 Paul Kvistad             43 M   Wood Lake          MN 1:59:59 
  100 Ryan Pytleski            33 M   Woodbury           MN 2:00:04 
  101 Oel Finsaas              18 M   New London         MN 2:00:10 
  102 Phil Hansen              53 M   New London         MN 2:00:19 
  103 Chris Randleman          58 M   Spicer             MN 2:00:29 
  104 Travis Peterson          42 M   Granite Falls      MN 2:02:12 
  105 Perry Wieland            57 M   Willmar            MN 2:02:25 
  106 Kyle Schow               42 M   Willmar            MN 2:03:39 
  107 Kyle Goeman              32 M   Clara City         MN 2:04:22 
  108 Michael Williams         54 M   St. Cloud          MN 2:05:14 
  109 Brian Benjamin           35 M   Annandale          MN 2:05:51 
  110 Eric Swift               36 M   St. Paul           MN 2:07:12 
  111 Ross Dahl                55 M   Willmar            MN 2:07:14 
  112 James Bushard            47 M   Sauk Centre        MN 2:11:07 
  113 Todd Trudel              50 M   Granite Falls      MN 2:11:53 
  114 Scott Wicklund           43 M   Hutchinson         MN 2:13:36 
  115 Mark Annett              40 M   Minneapolis        MN 2:16:25 
  116 Brandan Hoberg           11 M   Renville           MN 2:20:12 
  117 Joseph Degezelle         25 M   Dundas             MN 2:22:38 
  118 Daniel Estrada           41 M   Watkins            MN 2:26:32 
  119 Thomas Schutt            51 M   Kerkhoven          MN 2:30:08 
  120 Brandon Kopacek          37 M   Willmar            MN 2:39:06 
  121 Josh Halvorson           33 M   Duluth             MN 2:46:22 
  122 James Evans              33 M   Paynesville        MN 2:51:08 

=======================================================================================
FEMALE 12 MILE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Bri Rohne                30 F   St. Paul           MN 1:22:25 
    2 Melissa Jansen           43 F   St.Cloud           MN 1:25:18 
    3 Samantha Hanson          17 F   Spicer             MN 1:25:27 
    4 Karen Ronning            39 F   Excelsor           MN 1:28:33 
    5 Jessa Hanson             15 F   Spicer             MN 1:29:36 
    6 Daniell Barker           30 F   Atwater            MN 1:31:03 
    7 Susan Engelhart          38 F   Jordan             MN 1:31:25 
    8 Katie Munson             33 F   Saint Charles      IL 1:31:35 
    9 Michal Randt             38 F   Glenwood           MN 1:31:38 
   10 Tracy Sik                44 F   Willmar            MN 1:32:09 
   11 Cara Mulder              39 F   Wayzata            MN 1:32:43 
   12 Alley Rubadeau           26 F   Durango            CO 1:33:11 
   13 Kristine Dunininck       40 F   Spicer             MN 1:34:04 
   14 Emily Hebert             34 F   Eden Prairie       MN 1:34:21 
   15 Janey Duninck            37 F   Willmar            MN 1:34:25 
   16 Lisa Hines               51 F   Waite Park         MN 1:34:38 
   17 Jessica Martinez         32 F   Willmar            MN 1:35:16 
   18 Brooke Baeth             35 F   Spicer             MN 1:36:35 
   19 Gina Johnson             33 F   Olive Branch       MS 1:37:33 
   20 Holly Seim               34 F   Edina              MN 1:39:14 
   21 Shannon Elton            42 F   Atwater            MN 1:39:31 
   22 Amy Morrell              45 F   Spicer             MN 1:40:02 
   23 Elizabeth Wateland       45 F   Sauk Rapids        MN 1:40:04 
   24 Christina Sorensen       26 F   Worthington        MN 1:41:34 
   25 Ciara Riehl              21 F   Spicer             MN 1:41:48 
   26 Lisa Nelson              48 F   Apple Valley       MN 1:42:14 
   27 Lori Gehrking            52 F   Willmar            MN 1:43:30 
   28 Ann Poe                  35 F   Willmar            MN 1:43:41 
   29 Kristen Woelfel          38 F   Belgrade           MN 1:43:45 
   30 Tessa Heiling            19 F   Redwood Falls      MN 1:43:47 
   31 Julie Neisius            39 F   Hanley Falls       MN 1:44:01 
   32 Sheri Bundy              43 F   Willmar            MN 1:44:18 
   33 Dawn Lagergren           43 F   Litchfield         MN 1:44:41 
   34 Dawn Guetter             35 F   Wabasso            MN 1:46:17 
   35 Chelsea Lundberg         25 F   Holloway           MN 1:47:07 
   36 Kaylee Voorhees          22 F   Benson             MN 1:47:12 
   37 Lynn Scheevel            42 F   Albert Lea         MN 1:47:14 
   38 Jen Rauk                 40 F   Northfield         MN 1:47:18 
   39 Jolene Hebrink           50 F   Clara City         MN 1:47:48 
   40 Rennee Bjork             48 F   Brooten               1:48:29 
   41 Julie Glaeser            52 F   Stewart            MN 1:48:51 
   42 Julie Arko               55 F   St. Louis Park     MN 1:49:17 
   43 Allison Helland          29 F   Woodbury           MN 1:50:09 
   44 Besty Bonnema            48 F   New London         MN 1:51:04 
   45 Michelle Schutt          50 F   Kerkhoven          MN 1:51:16 
   46 Rebecca McCleery         42 F   New London         MN 1:51:24 
   47 Elizabeth Leer           45 F   Northfield         MN 1:51:34 
   48 Katie Peterson           25 F   Kerkhoven          MN 1:52:08 
   49 Deb Hoberg               48 F   Renville           MN 1:52:42 
   50 Ellen Hallberg           21 F   West Lafayette     IN 1:53:45 
   51 Jill Koski               49 F   St. Cloud          MN 1:54:08 
   52 Susan Decathelineau      45 F   Elk River          MN 1:54:14 
   53 Heidi Gunderson          34 F   Murdock            MN 1:54:36 
   54 Jodi Penk                39 F   Litchfield         MN 1:54:49 
   55 Holly Louwagie           26 F   Marshall           MN 1:55:19 
   56 Laura Kriese             29 F   Spicer             MN 1:56:14 
   57 Amy Amberg               32 F   Bird Island        MN 1:56:18 
   58 Katrina Balvance         37 F   Rosemount          MN 1:56:19 
   59 Susanne Barr Smith       34 F   Larkspur           CO 1:56:34 
   60 Katie Swenson            40 F   Willmar            MN 1:56:47 
   61 Rachel Vraa              14 F   New London         MN 1:57:08 
   62 Angie Butler             38 F   Clara City         MN 1:57:10 
   63 Alisa Johnson            35 F   Pennock            MN 1:58:19 
   64 Tanya Gustafson          43 F   Willmar            MN 1:58:35 
   65 Julie Nelson             49 F   Spicer             MN 1:58:43 
   66 Melissa Geer             44 F   Brooten            MN 1:59:07 
   67 Allison Dirksen          38 F   Spicer             MN 1:59:15 
   68 Kim Rohloff              36 F   New London         MN 1:59:19 
   69 Angie Hatlestad          37 F   New Londom         MN 1:59:19 
   70 Darcie Conway            35 F   Las Vegas          MN 1:59:59 
   71 Mindi Kvaal Anderson     35 F   Duluth             MN 1:59:59 
   72 Claudia Finsaas          20 F   New London         MN 2:00:14 
   73 Kimberly Lippert         34 F   Willmar            MN 2:00:32 
   74 Wendy Zapeda             35 F   Willmar            MN 2:00:34 
   75 Jen Schmidt              37 F   Granite Falls      MN 2:00:36 
   76 Paola Morrell            39 F   Willmar            MN 2:00:36 
   77 Amy Kluver               30 F   New London         MN 2:01:23 
   78 Breanna Holm             22 F   New London         MN 2:01:45 
   79 Beth Van Gulijk          48 F   Spicer             MN 2:01:46 
   80 Hannah Shirkey           29 F   Thief River Falls  MN 2:02:02 
   81 Jill Willams             32 F   Spicer             MN 2:03:18 
   82 Tara Bernhagen           26 F   Willmar            MN 2:04:33 
   83 Julie Molacek            46 F   Willmar            MN 2:04:33 
   84 Lauren Buysse            19 F   Minneota           MN 2:04:54 
   85 Chelsie Anderson         31 F   Burnsville         MN 2:04:58 
   86 Lindsey Donner           29 F   Clara City         MN 2:06:49 
   87 Amanda Monson            31 F   Hinckley           MN 2:08:50 
   88 Katie Bondy              23 F   Moorhead           MN 2:08:58 
   89 Angie Rudningen          32 F   Sunburg            MN 2:09:28 
   90 Laura Beier              38 F   Willmar            MN 2:09:53 
   91 Hannah Tornquist         27 F   Willmar            MN 2:10:06 
   92 Tracey Watson            33 F   Renville           MN 2:13:19 
   93 Stacia Hanson            35 F   Edina              MN 2:14:03 
   94 Erin Lippert             34 F   Renville           MN 2:14:39 
   95 Jennifer Hanson          34 F   Sauk Rapids        MN 2:16:31 
   96 Kristin Rigg             46 F   Minneapolis        MN 2:17:24 
   97 Denise Smieja            48 F   Woodbury           MN 2:17:35 
   98 Becky Estrada            41 F   Watkins            MN 2:21:21 
   99 Judy Hatchett            48 F   Orono              MN 2:21:24 
  100 Abby Degezelle           24 F   Dundas             MN 2:22:38 
  101 Corissa Jones            39 F   Willmar            MN 2:24:11 
  102 Paula Ulicsni            28 F   Sioux City         IA 2:25:03 
  103 Ilse Barrett             61 F   New London         MN 2:28:52 
  104 Tonya Roth               38 F   Duluth             MN 2:29:04 
  105 Becky Revier             31 F   Olivia             MN 2:31:57 
  106 Rachel Eichhorst         34 F   Willmar            MN 2:33:35 
  107 Sandy Jones              48 F   Kandiyohi          MN 2:38:27 
  108 Jennifer Chapman         38 F   Pennock            MN 3:00:31 
  109 Jessica Halvorson        30 F   Atwater            MN 3:01:50 
  110 Jessi Rauenhorst         38 F   Willmar            MN 3:03:25 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  10 - 14
=======================================================================================
    1 Ben Hanson               14 M   Spicer             MN 1:28:12 
    2 Brett Hanson             14 M   Buffalo            MN 1:46:55 
    3 Elijah Leer              13 M   Northfield         MN 1:51:34 
    4 Brandan Hoberg           11 M   Renville           MN 2:20:12 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  10 - 14
=======================================================================================
    1 Rachel Vraa              14 F   New London         MN 1:57:08 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Samuel Friesen           19 M   Deephaven          MN 1:13:27 
    2 Thomas Seifert           18 M   Willmar            MN 1:14:54 
    3 Ben Burgett              18 M   Spicer             MN 1:17:06 
    4 Nicholas Shaleen         16 M   Plymouth           MN 1:19:48 
    5 Nick Hanson              15 M   Buffalo            MN 1:33:16 
    6 Carter Nelson            18 M   Apple Valley       MN 1:47:35 
    7 Ryan Vraa                18 M   New London         MN 1:55:52 
    8 Cole Hanson              18 M   Buffalo            MN 1:56:11 
    9 Oel Finsaas              18 M   New London         MN 2:00:10 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Samantha Hanson          17 F   Spicer             MN 1:25:27 
    2 Jessa Hanson             15 F   Spicer             MN 1:29:36 
    3 Tessa Heiling            19 F   Redwood Falls      MN 1:43:47 
    4 Lauren Buysse            19 F   Minneota           MN 2:04:54 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Klinton Vanheuveln       21 M   Pennock            MN 1:25:12 
    2 Luke Lagergren           23 M   Spicer             MN 1:27:38 
    3 Tanner Evans             21 M   Paynesville        MN 1:30:35 
    4 Isaac Bubeitz            21 M   Spicer             MN 1:35:18 
    5 Brandon Sebey            20 M   Willmar            MN 1:50:10 
    6 Tyler Jaros              21 M   St. Paul           MN 1:51:04 
    7 Cody Rose                24 M   Nicollet           MN 1:54:14 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Ciara Riehl              21 F   Spicer             MN 1:41:48 
    2 Kaylee Voorhees          22 F   Benson             MN 1:47:12 
    3 Ellen Hallberg           21 F   West Lafayette     IN 1:53:45 
    4 Claudia Finsaas          20 F   New London         MN 2:00:14 
    5 Breanna Holm             22 F   New London         MN 2:01:45 
    6 Katie Bondy              23 F   Moorhead           MN 2:08:58 
    7 Abby Degezelle           24 F   Dundas             MN 2:22:38 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Tom Allen                27 M   St. Paul           MN 1:23:14 
    2 Matt Lind                28 M   Atwater            MN 1:30:16 
    3 Kevin Mulder             29 M   Minneapolis        MN 1:41:52 
    4 Zach Stock               29 M   Granite Falls      MN 1:45:27 
    5 Josh Lundeen             28 M   Prinsburg          MN 1:53:13 
    6 Darin Ditterrich         28 M   Willmar            MN 1:56:05 
    7 Ryan Grothem             28 M   Willmar            MN 1:59:27 
    8 Joseph Degezelle         25 M   Dundas             MN 2:22:38 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Alley Rubadeau           26 F   Durango            CO 1:33:11 
    2 Christina Sorensen       26 F   Worthington        MN 1:41:34 
    3 Chelsea Lundberg         25 F   Holloway           MN 1:47:07 
    4 Allison Helland          29 F   Woodbury           MN 1:50:09 
    5 Katie Peterson           25 F   Kerkhoven          MN 1:52:08 
    6 Holly Louwagie           26 F   Marshall           MN 1:55:19 
    7 Laura Kriese             29 F   Spicer             MN 1:56:14 
    8 Hannah Shirkey           29 F   Thief River Falls  MN 2:02:02 
    9 Tara Bernhagen           26 F   Willmar            MN 2:04:33 
   10 Lindsey Donner           29 F   Clara City         MN 2:06:49 
   11 Hannah Tornquist         27 F   Willmar            MN 2:10:06 
   12 Paula Ulicsni            28 F   Sioux City         IA 2:25:03 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Tom Myers                33 M   Mankato            MN 1:16:12 
    2 Jaime Martinez           32 M   Willmar            MN 1:24:48 
    3 Adam Goddard             34 M   Willmar            MN 1:27:04 
    4 Michael May              34 M   Willmar            MN 1:27:51 
    5 Mike Sondrol             34 M   Willmar            MN 1:27:56 
    6 Adam Rohne               31 M   St. Paul           MN 1:35:21 
    7 Richard Jaenisch         32 M   Bemidji            MN 1:38:32 
    8 Jim Monson               32 M   Hinckley           MN 1:39:13 
    9 Kyle Drange              33 M   Chandler           AZ 1:43:04 
   10 John Sill                31 M   Woodbury           MN 1:50:09 
   11 Byron Pike               34 M   North Mankato      MN 1:50:18 
   12 Shawn Vanderwerf         33 M   Mendota Heights    MN 1:52:50 
   13 Casey Swift              30 M   Ethete             WY 1:57:02 
   14 Josh Anderson            32 M   Champlin           MN 1:59:56 
   15 Ryan Pytleski            33 M   Woodbury           MN 2:00:04 
   16 Kyle Goeman              32 M   Clara City         MN 2:04:22 
   17 Josh Halvorson           33 M   Duluth             MN 2:46:22 
   18 James Evans              33 M   Paynesville        MN 2:51:08 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Bri Rohne                30 F   St. Paul           MN 1:22:25 
    2 Daniell Barker           30 F   Atwater            MN 1:31:03 
    3 Katie Munson             33 F   Saint Charles      IL 1:31:35 
    4 Emily Hebert             34 F   Eden Prairie       MN 1:34:21 
    5 Jessica Martinez         32 F   Willmar            MN 1:35:16 
    6 Gina Johnson             33 F   Olive Branch       MS 1:37:33 
    7 Holly Seim               34 F   Edina              MN 1:39:14 
    8 Heidi Gunderson          34 F   Murdock            MN 1:54:36 
    9 Amy Amberg               32 F   Bird Island        MN 1:56:18 
   10 Susanne Barr Smith       34 F   Larkspur           CO 1:56:34 
   11 Kimberly Lippert         34 F   Willmar            MN 2:00:32 
   12 Amy Kluver               30 F   New London         MN 2:01:23 
   13 Jill Willams             32 F   Spicer             MN 2:03:18 
   14 Chelsie Anderson         31 F   Burnsville         MN 2:04:58 
   15 Amanda Monson            31 F   Hinckley           MN 2:08:50 
   16 Angie Rudningen          32 F   Sunburg            MN 2:09:28 
   17 Tracey Watson            33 F   Renville           MN 2:13:19 
   18 Erin Lippert             34 F   Renville           MN 2:14:39 
   19 Jennifer Hanson          34 F   Sauk Rapids        MN 2:16:31 
   20 Becky Revier             31 F   Olivia             MN 2:31:57 
   21 Rachel Eichhorst         34 F   Willmar            MN 2:33:35 
   22 Jessica Halvorson        30 F   Atwater            MN 3:01:50 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Nate Lien                37 M   Blackduck          MN 1:20:16 
    2 Glen Fladeboe            38 M   Minneapolis        MN 1:20:28 
    3 Glenn Bundy              39 M   Willmar            MN 1:23:39 
    4 Seim Ehren               36 M   Edina              MN 1:26:33 
    5 Tim Vedder               35 M   Minneapolis        MN 1:31:09 
    6 Jeff Pientka             36 M   Spicer             MN 1:35:23 
    7 Eric Hagen               38 M   New London         MN 1:39:41 
    8 Paul Drange              39 M   Wadena             MN 1:43:04 
    9 Matt Merten              35 M   South Bend         IN 1:43:46 
   10 Steve Vanderwerf         38 M   Willmar            MN 1:45:06 
   11 Matt Rox                 38 M   Willmar            MN 1:47:58 
   12 Steve Otto               36 M   Kerkhoven          MN 1:52:56 
   13 Russ Hilbert             39 M   Willmar            MN 1:53:01 
   14 Brian Benjamin           35 M   Annandale          MN 2:05:51 
   15 Eric Swift               36 M   St. Paul           MN 2:07:12 
   16 Brandon Kopacek          37 M   Willmar            MN 2:39:06 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Karen Ronning            39 F   Excelsor           MN 1:28:33 
    2 Susan Engelhart          38 F   Jordan             MN 1:31:25 
    3 Michal Randt             38 F   Glenwood           MN 1:31:38 
    4 Cara Mulder              39 F   Wayzata            MN 1:32:43 
    5 Janey Duninck            37 F   Willmar            MN 1:34:25 
    6 Brooke Baeth             35 F   Spicer             MN 1:36:35 
    7 Ann Poe                  35 F   Willmar            MN 1:43:41 
    8 Kristen Woelfel          38 F   Belgrade           MN 1:43:45 
    9 Julie Neisius            39 F   Hanley Falls       MN 1:44:01 
   10 Dawn Guetter             35 F   Wabasso            MN 1:46:17 
   11 Jodi Penk                39 F   Litchfield         MN 1:54:49 
   12 Katrina Balvance         37 F   Rosemount          MN 1:56:19 
   13 Angie Butler             38 F   Clara City         MN 1:57:10 
   14 Alisa Johnson            35 F   Pennock            MN 1:58:19 
   15 Allison Dirksen          38 F   Spicer             MN 1:59:15 
   16 Kim Rohloff              36 F   New London         MN 1:59:19 
   17 Angie Hatlestad          37 F   New Londom         MN 1:59:19 
   18 Darcie Conway            35 F   Las Vegas          MN 1:59:59 
   19 Mindi Kvaal Anderson     35 F   Duluth             MN 1:59:59 
   20 Wendy Zapeda             35 F   Willmar            MN 2:00:34 
   21 Jen Schmidt              37 F   Granite Falls      MN 2:00:36 
   22 Paola Morrell            39 F   Willmar            MN 2:00:36 
   23 Laura Beier              38 F   Willmar            MN 2:09:53 
   24 Stacia Hanson            35 F   Edina              MN 2:14:03 
   25 Corissa Jones            39 F   Willmar            MN 2:24:11 
   26 Tonya Roth               38 F   Duluth             MN 2:29:04 
   27 Jennifer Chapman         38 F   Pennock            MN 3:00:31 
   28 Jessi Rauenhorst         38 F   Willmar            MN 3:03:25 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Webb Friedly             42 M   Wayzata            MN 1:29:39 
    2 James Johnson            41 M   Willmar            MN 1:37:54 
    3 Ted Staloch              42 M   Austin             TX 1:39:37 
    4 Tim Staloch              44 M   Monticello         MN 1:39:37 
    5 Aaron Minnick            41 M   Willmar            MN 1:42:00 
    6 Jayson Ronning           43 M   Brooklyn Park      MN 1:43:43 
    7 Todd Engle               42 M   Willmar            MN 1:51:34 
    8 Brad Nepsund             42 M   Willmar            MN 1:53:03 
    9 Steve Rothmeier          40 M   Albert Lea         MN 1:53:33 
   10 Paul Kvistad             43 M   Wood Lake          MN 1:59:59 
   11 Travis Peterson          42 M   Granite Falls      MN 2:02:12 
   12 Kyle Schow               42 M   Willmar            MN 2:03:39 
   13 Scott Wicklund           43 M   Hutchinson         MN 2:13:36 
   14 Mark Annett              40 M   Minneapolis        MN 2:16:25 
   15 Daniel Estrada           41 M   Watkins            MN 2:26:32 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Melissa Jansen           43 F   St.Cloud           MN 1:25:18 
    2 Tracy Sik                44 F   Willmar            MN 1:32:09 
    3 Kristine Dunininck       40 F   Spicer             MN 1:34:04 
    4 Shannon Elton            42 F   Atwater            MN 1:39:31 
    5 Sheri Bundy              43 F   Willmar            MN 1:44:18 
    6 Dawn Lagergren           43 F   Litchfield         MN 1:44:41 
    7 Lynn Scheevel            42 F   Albert Lea         MN 1:47:14 
    8 Jen Rauk                 40 F   Northfield         MN 1:47:18 
    9 Rebecca McCleery         42 F   New London         MN 1:51:24 
   10 Katie Swenson            40 F   Willmar            MN 1:56:47 
   11 Tanya Gustafson          43 F   Willmar            MN 1:58:35 
   12 Melissa Geer             44 F   Brooten            MN 1:59:07 
   13 Becky Estrada            41 F   Watkins            MN 2:21:21 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Jim Bengtson             47 M   Eden Prairie       MN 1:19:00 
    2 Jim Watt                 47 M   Litchfield         MN 1:26:25 
    3 Tim Wright               48 M   Sauk Rapids        MN 1:26:36 
    4 John Vornholt            47 M   New London         MN 1:29:04 
    5 Todd Martin              48 M   Kimball            MN 1:29:50 
    6 Mike Hanson              47 M   Spicer             MN 1:34:01 
    7 Joel Leer                45 M   Northfield         MN 1:35:55 
    8 Ryan Wateland            47 M   Sauk Rapids        MN 1:36:41 
    9 Dean Madsen              45 M   New London         MN 1:36:46 
   10 Jeff Riser               45 M   Oakdale            MN 1:38:27 
   11 David Freetly            48 M   Danvers            MN 1:39:30 
   12 Blaine Schmidt           49 M   Elkhorn            NE 1:39:52 
   13 Jase Acosta              48 M   Clara City         MN 1:43:00 
   14 Michael Lee              46 M   Saint Cloud        MN 1:43:39 
   15 Allen Carlson            48 M   Amery              WI 1:45:41 
   16 Brad Arneson             47 M   New London         MN 1:49:58 
   17 Rob Ferris               45 M   Saint Cloud        MN 1:50:28 
   18 John Vraa                48 M   New London         MN 1:57:21 
   19 James Bushard            47 M   Sauk Centre        MN 2:11:07 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Amy Morrell              45 F   Spicer             MN 1:40:02 
    2 Elizabeth Wateland       45 F   Sauk Rapids        MN 1:40:04 
    3 Lisa Nelson              48 F   Apple Valley       MN 1:42:14 
    4 Rennee Bjork             48 F   Brooten               1:48:29 
    5 Besty Bonnema            48 F   New London         MN 1:51:04 
    6 Elizabeth Leer           45 F   Northfield         MN 1:51:34 
    7 Deb Hoberg               48 F   Renville           MN 1:52:42 
    8 Jill Koski               49 F   St. Cloud          MN 1:54:08 
    9 Susan Decathelineau      45 F   Elk River          MN 1:54:14 
   10 Julie Nelson             49 F   Spicer             MN 1:58:43 
   11 Beth Van Gulijk          48 F   Spicer             MN 2:01:46 
   12 Julie Molacek            46 F   Willmar            MN 2:04:33 
   13 Kristin Rigg             46 F   Minneapolis        MN 2:17:24 
   14 Denise Smieja            48 F   Woodbury           MN 2:17:35 
   15 Judy Hatchett            48 F   Orono              MN 2:21:24 
   16 Sandy Jones              48 F   Kandiyohi          MN 2:38:27 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Kevin Van Heuveln        52 M   Pennock            MN 1:22:31 
    2 Jay Grandprey            53 M   Windom             MN 1:27:24 
    3 Ron Guetter              54 M   Willmar            MN 1:29:48 
    4 Paul Dobmeier            52 M   Blomkest           MN 1:31:41 
    5 Tom Taunton              54 M   New London         MN 1:34:59 
    6 Steven Lueders           50 M   Kandiyohi          MN 1:38:26 
    7 Daniel Jacobs            52 M   Olivia             MN 1:40:30 
    8 Dallas Hallberg          51 M   West Lafayette     IN 1:45:33 
    9 Phil Hansen              53 M   New London         MN 2:00:19 
   10 Michael Williams         54 M   St. Cloud          MN 2:05:14 
   11 Todd Trudel              50 M   Granite Falls      MN 2:11:53 
   12 Thomas Schutt            51 M   Kerkhoven          MN 2:30:08 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Lisa Hines               51 F   Waite Park         MN 1:34:38 
    2 Lori Gehrking            52 F   Willmar            MN 1:43:30 
    3 Jolene Hebrink           50 F   Clara City         MN 1:47:48 
    4 Julie Glaeser            52 F   Stewart            MN 1:48:51 
    5 Michelle Schutt          50 F   Kerkhoven          MN 1:51:16 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Monty Steffens           55 M   Sartell            MN 1:26:49 
    2 Tom Ost                  55 M   Willmar            MN 1:28:54 
    3 Allen Saunders           58 M   Benson             MN 1:37:00 
    4 Jay Lawton               56 M   Willmar            MN 1:38:58 
    5 Brad Munyon              56 M   Spicer             MN 1:41:45 
    6 Ed Nowacki               59 M   Spicer             MN 1:52:38 
    7 Bill Richardson          56 M   Bloomington        MN 1:59:47 
    8 Chris Randleman          58 M   Spicer             MN 2:00:29 
    9 Perry Wieland            57 M   Willmar            MN 2:02:25 
   10 Ross Dahl                55 M   Willmar            MN 2:07:14 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Julie Arko               55 F   St. Louis Park     MN 1:49:17 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
=======================================================================================
    1 Dave Bennett             61 M   Newfolden          MN 1:36:19 
    2 Dennis Nelson            66 M   Edina              MN 1:44:56 
    3 Raymond Cyr              70 M   Willmar            MN 1:56:32 
    4 Larry McNichols          69 M   Elk River          MN 1:57:09 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
=======================================================================================
    1 Ilse Barrett             61 F   New London         MN 2:28:52 

Total Registered:                       256
Total Number of Finishers:              232
Number of Male   Finishers:             122
Number of Female Finishers:             110
Did not finish race or did not start:    22

                           GREEN LAKE ROAD RACE
                                Spicer, MN
                               July 4, 2014

----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: 12 MILE
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:47:43 Ditchdiggers             (1:23:52)
===================================
  1  1:22:31  Kevin Van Heuveln       52 M Pennock            MN 
  2  1:25:12  Klinton Vanheuveln      21 M Pennock            MN 
  3 (1:52:08) Katie Peterson          25 F Kerkhoven          MN 

  2. 2:53:39 Hanson 5                 (1:26:50)
===================================
  1  1:25:27  Samantha Hanson         17 F Spicer             MN 
  2  1:28:12  Ben Hanson              14 M Spicer             MN 
  3 (1:29:36) Jessa Hanson            15 F Spicer             MN 
  4 (1:34:01) Mike Hanson             47 M Spicer             MN 
  5 (1:41:48) Ciara Riehl             21 F Spicer             MN 

  3. 2:54:32 Fladeboe Auctions        (1:27:16)
===================================
  1  1:20:28  Glen Fladeboe           38 M Minneapolis        MN 
  2  1:34:04  Kristine Dunininck      40 F Spicer             MN 

  4. 2:57:46 Nowacki,Rohne&Rohne      (1:28:53)
===================================
  1  1:22:25  Bri Rohne               30 F St. Paul           MN 
  2  1:35:21  Adam Rohne              31 M St. Paul           MN 
  3 (1:52:38) Ed Nowacki              59 M Spicer             MN 

  5. 3:00:04 Team Martinez            (1:30:02)
===================================
  1  1:24:48  Jaime Martinez          32 M Willmar            MN 
  2  1:35:16  Jessica Martinez        32 F Willmar            MN 

  6. 3:02:22 friedly                  (1:31:11)
===================================
  1  1:29:39  Webb Friedly            42 M Wayzata            MN 
  2  1:32:43  Cara Mulder             39 F Wayzata            MN 

  7. 3:08:57 defiance                 (1:34:29)
===================================
  1  1:25:18  Melissa Jansen          43 F St.Cloud           MN 
  2  1:43:39  Michael Lee             46 M Saint Cloud        MN 

  8. 3:16:45 Wateland                 (1:38:23)
===================================
  1  1:36:41  Ryan Wateland           47 M Sauk Rapids        MN 
  2  1:40:04  Elizabeth Wateland      45 F Sauk Rapids        MN 

  9. 3:27:29 Leer                     (1:43:45)
===================================
  1  1:35:55  Joel Leer               45 M Northfield         MN 
  2  1:51:34  Elizabeth Leer          45 F Northfield         MN 
  3 (1:51:34) Elijah Leer             13 M Northfield         MN 

 10. 3:29:49 TNT                      (1:44:55)
===================================
  1  1:42:14  Lisa Nelson             48 F Apple Valley       MN 
  2  1:47:35  Carter Nelson           18 M Apple Valley       MN 

 11. 3:39:18 Hallberg                 (1:49:39)
===================================
  1  1:45:33  Dallas Hallberg         51 M West Lafayette     IN 
  2  1:53:45  Ellen Hallberg          21 F West Lafayette     IN 

 12. 3:53:00 Team Vraa                (1:56:30)
===================================
  1  1:55:52  Ryan Vraa               18 M New London         MN 
  2  1:57:08  Rachel Vraa             14 F New London         MN 
  3 (1:57:21) John Vraa               48 M New London         MN 

 13. 4:12:54 Hoberg's                 (2:06:27)
===================================
  1  1:52:42  Deb Hoberg              48 F Renville           MN 
  2  2:20:12  Brandan Hoberg          11 M Renville           MN