Paul Bunyan Extreme -
Brainerd, MN
7/12/2014

race logo










					                            PAUL BUNYAN EXTREME
                               Nisswa, MN		
                               July 12, 2014
                                    5K



----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1.   37:17 Scooby Squad             
===================================
  1    36:44  Randy Loukota       37 M Pequot Lakes       MN 
  2    37:50  Tristan Borland     35 M Pine River         MN 

  2.   42:40 Muddy Minions            
===================================
  1    41:58  Taylor Johnshoy     19 F Baxter             MN      4    43:20  Kirsten Johnshoy    16 F Baxter             MN 
  2    42:03  Michael Johnshoy    44 M St Michael         MN 
  3    43:19  Mercedes Stavig     17 F Brainerd           MN 

  3.   46:52 MBC                      
===================================
  1    46:38  Joshua Putzke       25 M Wadena             MN 
  2    47:06  Justin Rogge        31 M Wadena             MN 

  4.   47:29 The Blocks               
===================================
  1    42:54  Brian Block         42 M Woodbury           MN      3    55:05  Laurie Block        40 F Woodbury           MN 
  2    44:28  Hailey Block        11 F Woodbury           MN 

  5.   47:55 Eye Candy                
===================================
  1    33:35  Jeremy Adams        41 M Nisswa             MN      6    51:35  Stephanie Ecles     36 F Nisswa             MN 
  2    37:48  Tom Burrows         26 M Nisswa             MN      7    58:05  Jeff Woodman        44 M Pequot Lakes       MN 
  3    39:20  Jordan Nemmers      31 M Baxter             MN      8    59:50  Marie Laudenbach    26 F Nisswa             MN 
  4    43:44  Chris Breit         28 M East Gull Lake     MN      9  1:00:29  Kelly Woodman       37 F Pequot Lakes       MN 
  5    46:48  Sarah Adams         38 F Pequot Lakes       MN 

  6.   50:22 The Dirty Deeds          
===================================
  1    44:30  Westley Mink        34 M Pine River         MN      4    58:02  Gloria Mink         31 F Pine River         MN 
  2    47:32  Hope Brandon        37 F Pine River         MN 
  3    51:22  Shawn Brandon       18 M Pine River         MN 

  7.   50:29 Paul's Bunions           
===================================
  1    42:43  Kennan Miller       14 M Eagan              MN      7    48:55  Lynn Olson          39 F Zimmerman          MN 
  2    42:43  Harvey Anderson     39 M Nisswa             MN      8    49:44  Matt Eberts         39 M Brainnerd          MN 
  3    42:43  John Miller         52 M Eagan              MN      9  1:05:25  Chuck Leingang      61 M Elk River          MN 
  4    46:28  Brandon Neifert     11 M Baxter             MN     10  1:08:45  Deb Eberts          39 F Brainerd           MN 
  5    48:38  Josh Eberts         10 M Brainerd           MN 
  6    48:47  Adam Klecker        10 M Brainerd           MN 

  8.   51:58 Blue's Babes             
===================================
  1    51:58  Teri Cram           53 F Coon Rapids        MN 
  2    51:59  Erin John           33 F Breezy Point       MN 

  9.   52:40 CrossfitGrow             
===================================
  1    36:30  Nick Goll           18 M Baxter             MN      5  1:06:16  Jessica Doar        23 F Baxter             MN 
  2    40:14  Scott Engelstad     42 M Brainerd           MN      6  1:06:17  Laura Goll          22 F Baxter             MN 
  3    40:31  Zachary Seguin      21 M Royal Oak          MI 
  4  1:06:13  Megan Hintz         19 F Brainerd           MN 

 10.   53:08 Mighty Mudders           
===================================
  1    41:18  Krista Fogarty      38 F Pequot Lakes       MN      5    52:44  Riley Fogarty       10 F Pequot Lakes       MN 
  2    46:53  Jon Fogarty         40 M Pequot Lakes       MN      6    53:37  Ryan Fogarty        35 M Breezy Point       MN 
  3    49:26  Justin Norring      36 M Breezy Point       MN      7  1:15:22  Diane Fogarty       63 F Pequot Lakes       MN 
  4    52:37  Kayla Choromanski   23 F Plymouth           MN 

 11.   53:37 Mud Boggers              
===================================
  1    39:32  Chris Hillman       22 M Brainerd           MN      5    58:30  Steven Hemmer       31 M Elk River          MN 
  2    49:30  Brad Berglund       31 M Elk River          MN      6    58:31  Tierra Weaver       29 F Elk River          MN 
  3    49:36  Josh Foote          33 M Pequot Lakes       MN      7  1:04:59  Jason Hummel        36 M Brainerd           MN 
  4    54:46  Jackie Hemmer       31 F Otsego             MN 

 12.   54:11 The Girls'  Round Here   
===================================
  1    54:10  Maggi Carlson       30 F Crosby             MN 
  2    54:11  Kathryn Patel       25 F Glencoe            MN 

 13.   54:26 The Things               
===================================
  1    51:25  Theresa Henning     31 F Hackensack         MN      3  1:00:28  Lee-Ann Marchwick   37 F Hackensack         MN 
  2    51:25  Val Schultz         43 F Walker             MN 

 14.   55:53 Killer Warriors          
===================================
  1    55:53  Jonah Davis         12 M Brainerd           MN      3    55:53  Will Smith          12 M Brainerd           MN 
  2    55:53  Jack Thorkelson     12 M Baxter             MN 

 15.   56:01 Perfection dock and lift 
===================================
  1    55:57  Tony Roberts        29 M Brainerd           MN 
  2    56:04  Melissa Roberts     32 F Brainerd           MN 

 16.   56:38 The Big Yellow           
===================================
  1    56:38  Maureen Marvin      38 F Warroad            MN      4    56:39  Owen Marvin         13 M Warroad            MN 
  2    56:38  Emmett Marvin       11 M Warroad            MN 
  3    56:38  Paul Marvin         39 M Warroad            MN 

 17.   56:45 Black arrow martial arts 
===================================
  1    43:41  Lisa Fiebiger       51 F Pequot Lakes       MN      8    54:54  Angela McNamee      51 F Pillager           MN 
  2    43:41  Jessica Niemi       32 F Brainerd           MN      9    55:11  Stacey Bachman      38 F Baxter             MN 
  3    50:05  Sheila Ebinger      49 F Brainerd           MN     10    56:38  Dawn Blazek         34 F Merrifield         MN 
  4    52:06  Kayla Hahn          28 F Brainerd           MN     11  1:12:10  Amanda Loss         31 F Fort Ripley        MN 
  5    52:18  Amy Baratto         28 F Brainerd           MN     12  1:14:43  Jamie Hummel        35 F Brainerd           MN 
  6    52:40  Mary Henderson      54 F Brainerd           MN     13  1:14:47  Vanessa Rosekrans   46 F Fort Ripley        MN 
  7    54:53  Ashley Powers       32 F Pillager           MN 

 18.   56:54 Dirty Rs                 
===================================
  1    56:52  Nole Robertson      11 M Brainerd           MN 
  2    56:56  Becky Robertson     39 F Brainerd           MN 

 19.   58:45 Preston Indians          
===================================
  1    53:23  Blake Millner       12 M Crosslake          MN      4  1:00:37  Hailey Millner      15 F Crosslake          MN 
  2  1:00:24  Steve Millner       43 M Crosslake          MN 
  3  1:00:37  Erick Nolting       36 M Glenwood           MN 

 20.   59:12 3 Baskiteers             
===================================
  1    59:09  Hiromi Yokoi        42 F Minneapolis        MN 
  2    59:15  John Hermanson      46 M Minneapolis        MN 

 21. 1:00:17 Team Barf                
===================================
  1  1:00:17  Veronica Ramsburg   32 F Backus             MN 
  2  1:00:17  Vanessa Brancheau   29 F Pine River         MN 

 22. 1:00:37 Mudweiser                
===================================
  1    54:45  Jessi Turney        23 F Crosby             MN      4  1:02:43  Heather Meier       24 F Emily              MN 
  2  1:02:31  Peter Brook         38 M Crosby             MN 
  3  1:02:32  Nathan Moritz       24 M Emily              MN 

 23. 1:01:05 Goal Getters             
===================================
  1  1:00:57  Kevin Peterson      32 M Walker             MN 
  2  1:01:13  Alita Reque-Peterson 30 F Walker             MN 

 24. 1:01:56 Nisswa Dental            
===================================
  1  1:01:22  Ryan Johnson        40 M Nisswa             MN      4  1:03:14  Walter Lange        35 M Duluth             MN 
  2  1:01:33  Tina Johnson        41 F Baxter             MN 
  3  1:01:34  Craig Johnson       45 M Baxter             MN 

 25. 1:02:19 The App Hoppers          
===================================
  1  1:02:16  Sally Heier         32 F Little Falls       MN 
  2  1:02:22  Matthew Heier       33 M Little Falls       MN 

 26. 1:02:40 Brainerd Dental Care     
===================================
  1    54:51  Esten Hiebert       10 M Brainerd           MN      5  1:11:34  Emma Hiebert        12 F Brainerd           MN 
  2    56:22  Jeffrey Hiebert     44 M Brainerd           MN      6  1:11:34  Raedean Hiebert     41 F Brainerd           MN 
  3  1:00:50  Stephanie Trutwin   25 F Brainerd           MN 
  4  1:00:50  Andre Leblanc       27 M Brainerd           MN 

 27. 1:02:44 Re/Max - Results Extreme 
===================================
  1  1:01:05  Alice Matthews      54 F Cold Spring        MN 
  2  1:04:23  Sharon Faust        46 F St. Cloud          MN 

 28. 1:03:23 Century 21 Brainerd Realt
===================================
  1  1:02:41  Sofie Carlson       16 F Brainerd           MN      4  1:04:33  Taylor Fitterer     45 M Brainerd           MN 
  2  1:02:41  Payge Fitterer      13 F Brainerd           MN 
  3  1:03:35  Paul Heinlen        43 M Baxter             MN 

 29. 1:03:49 Tough Mud                
===================================
  1  1:03:49  Brittany Schwecke   25 F Brainerd           MN 
  2  1:03:49  Joey Schwecke       26 M Brainerd           MN 

 30. 1:03:49 mud-wise-errs            
===================================
  1  1:03:49  Matthew Eide        34 M Palm Harbor        FL      3  1:03:50  Kathy Hamlin        35 F Nisswa             MN 
  2  1:03:50  Trevor Nichols      40 M Brainerd           MN 

 31. 1:04:10 The real LBs             
===================================
  1  1:04:10  Larry Behrens       53 M Fairmont           MN 
  2  1:04:10  Lisa Behrens        21 F Fairmont           MN 

 32. 1:04:14 Team Krantz              
===================================
  1  1:04:13  Melody Krantz       27 F Coon Rapids        MN      3  1:04:15  Rick Krantz         54 M Pequot Lakes       MN 
  2  1:04:14  Jeremy Krantz       29 M Coon Rapids        MN 

 33. 1:05:04 Crust                    
===================================
  1  1:05:03  Jennifer Crust      37 F Brainerd           MN 
  2  1:05:05  Tamara Stanfield    55 F Brainerd           MN 

 34. 1:05:12 Carobu                   
===================================
  1    54:57  Andrew Burggraff    34 M Ogilvie            MN      4  1:15:27  Linda Rogers        35 F Mora               MN 
  2    54:58  Sheila Burggraff    32 F Ogilvie            MN 
  3  1:15:26  Jeremy Rogers       38 M Mora               MN 

 35. 1:05:19 Mario Madness            
===================================
  1  1:05:07  Cory Cogger         35 M Brainerd           MN      3  1:05:35  Austin Cogger       15 M Brainerd           MN 
  2  1:05:15  Preston Cogger      13 M Brainerd           MN 

 36. 1:06:20 Run or Dye Trying        
===================================
  1  1:01:02  John Landsburg      47 M East Gull Lake     MN      4  1:16:15  Tina Landsburg      43 F East Gull Lake     MN 
  2  1:01:40  Andrew Olson        20 M Brainerd           MN 
  3  1:06:23  Marlee Landsburg    21 F East Gull Lake     MN 

 37. 1:07:26 Soul Sisters             
===================================
  1  1:07:26  Shannon Oestreich   33 F Brainerd           MN 
  2  1:07:27  Jennifer Oestreich  32 F Aitkin             MN 

 38. 1:07:28 Bunyan's Balls-n-Busts   
===================================
  1    43:08  Tyler Kohlmeier     22 M Nisswa             MN      4  1:16:55  Trina Hiemer        42 F Horace             ND 
  2  1:03:20  Dave Wickman        44 M Nisswa             MN      5  1:17:18  Julie Rathjen       44 F Champlin           MN 
  3  1:16:38  Shannon Zimmerman   42 F Nisswa             MN 

 39. 1:07:28 Benson Bunch             
===================================
  1  1:07:17  McKenzie Benson     15 F Apple Valley       MN      4  1:07:33  Jason Benson        45 M Apple Valley       MN 
  2  1:07:23  Blair Benson        14 M Baxter             MN      5  1:07:39  Jim Benson          51 M Baxter             MN 
  3  1:07:28  Reese Benson        15 M Baxter             MN 

 40. 1:08:07 Bennett Bunch of Mudders 
===================================
  1  1:08:02  Cozette Bennett     15 F Maple Grove        MN      3  1:08:15  Angus Bennett       50 M Maple Grove        MN 
  2  1:08:05  Jo Bennett          49 F Maple Grove        MN 

 41. 1:08:56 The Extreme 8            
===================================
  1    59:24  Zach Levesque       12 M Decatur            TX      6  1:06:30  Buddy Blattner      38 M Queen Creek        AZ 
  2    59:54  Ellie Blattner      10 F Albany             MN      7  1:13:11  Chrissy Levesque    43 F Decatur            TX 
  3  1:06:06  Tom Blattner        41 M Albany             MN      8  1:21:29  Jennifer Blattner   38 F Queen Creek        AZ 
  4  1:06:07  Hayden Blattner     10 M Queen Creek        AZ      9  1:21:30  Dawn Blattner       38 F Albany             MN 
  5  1:06:13  Will Blattner       12 M Albany             MN 

 42. 1:09:05 Team Syrvalin            
===================================
  1  1:09:05  Dianne Syrvalin     44 F Breezy Point       MN 
  2  1:09:05  Carter Syrvalin     13 M Breezy Point       MN 

 43. 1:09:20 Run Like The Winded      
===================================
  1  1:09:18  Justin Kuglin       18 M Baxter             MN 
  2  1:09:22  Nick Schwen         18 M Brainerd           MN 

 44. 1:09:21 Team Hinkel              
===================================
  1  1:09:17  Kyra Hinkel         11 F Andover            MN 
  2  1:09:25  Chad Hinkel         39 M Andover            MN 

 45. 1:09:39 Chugadew                 
===================================
  1  1:09:38  Emily Harmon        14 F Aitkin             MN 
  2  1:09:39  Rob Harmon          47 M Aitkin             MN 

 46. 1:10:02 Mud Oxen                 
===================================
  1  1:00:43  Jason Pexsa         34 M Cushing            MN      4  1:19:52  Carlissa McHenry    34 F Grand Forks        ND 
  2  1:00:44  Michael Weber       30 M Brainerd           MN 
  3  1:18:49  Becky Weber         31 F Brainerd           MN 

 47. 1:10:06 Team Hot Flash           
===================================
  1    51:20  Lisa Bjerga         37 F Motley             MN      5  1:17:07  Mandie Braith       36 F Staples            MN 
  2  1:01:24  Shana Lee           37 F Brainerd           MN      6  1:17:08  Lorrie Bjerga       36 F Motley             MN 
  3  1:16:30  Veronica Peterson   41 F Motley             MN 
  4  1:17:06  Kellie Busker       37 F Staples            MN 

 48. 1:10:52 Team Plexus Freedom      
===================================
  1  1:10:52  Hannah Dano         16 F Brainerd           MN      3  1:10:53  Adriana Hanson      16 F Brainerd           MN 
  2  1:10:52  Eric Hanson         42 M Brainerd           MN 

 49. 1:12:01 mud buds                 
===================================
  1  1:12:01  Heidi Lelwica       10 F Brainerd           MN 
  2  1:12:01  Molly Schmitz       11 F Brainerd           MN 

 50. 1:12:05 Raging Rosemarks         
===================================
  1  1:11:37  Patrick Rosemark    17 M Saint Paul         MN      4  1:12:26  Dennis Rosemark     48 M Saint Paul         MN 
  2  1:11:51  Nick Rosemark       16 M Saint Paul         MN 
  3  1:12:26  Jane Rosemark       14 F Saint Paul         MN 

 51. 1:12:46 Bank Forward             
===================================
  1  1:12:46  Lena Haskell        39 F Bemidji            MN 
  2  1:12:47  Andrew Haskell      35 M Bemidji            MN 

 52. 1:12:50 Paul                     
===================================
  1  1:00:49  Lisa Couture        47 F Pequot Lakes       MN      5  1:25:47  Gary Barnum         50 M Clive              IA 
  2  1:07:55  Kyra Bruesche       13 F Urbandale          IA      6  1:25:47  Madison Barnum      23 F Grimes             IA 
  3  1:08:10  Abby Doran          13 F Baxter             MN 
  4  1:08:33  Megan Doran         16 F Baxter             MN 

 53. 1:13:31 Lakes Dental Care        
===================================
  1  1:13:30  Leah James          37 F Baxter             MN      4  1:13:32  Cassandra Spitzley  44 F Baxter             MN 
  2  1:13:30  David Ude           27 M Baxter             MN      5  1:13:32  Carie Galley        39 F Baxter             MN 
  3  1:13:30  Kari Kraemer        39 F Baxter             MN 

 54. 1:13:53 Swarming Proteus         
===================================
  1    56:07  Heather Cronemiller 25 F Solway             MN      7  1:20:41  Hannah Ettl         36 F Bemidji            MN 
  2  1:04:23  Ami Giasullo        25 F Grantsburg         WI      8  1:20:42  Laura Kissel        34 F Laporte            MN 
  3  1:11:25  Tami Jo Olson       20 F Bemidji            MN      9  1:20:42  Rebecca Statton     28 F Bemidji            MN 
  4  1:11:31  Alison Petkovsek    23 F Bemidji            MN     10  1:20:42  Cynthia Cronemiller 53 F Baxter             MN 
  5  1:11:51  Heather St. Clair   37 F Lake George        MN 
  6  1:20:41  Ashley Bjornerud    27 F Bemidji            MN 

 55. 1:14:00 Team Sunshine            
===================================
  1    43:27  Shawn Close         45 M Brainerd           MN      5  1:38:15  Kim Larson          29 F Brainerd           MN 
  2    45:51  Nathan Norton       27 M Pequot Lakes       MN      6  1:38:25  Micah Deitz         29 M Alexandria         MN 
  3    59:49  Stephen Rose        54 M Brainerd           MN 
  4  1:38:15  Deanna Bauer        42 F Aitkin             MN 

 56. 1:14:06 Mud Puppies              
===================================
  1  1:13:54  Renae Rice          44 F Pequot Lakes       MN 
  2  1:14:17  Leigh Ann Roggenkamp 53 F Pequot Lakes       MN 

 57. 1:14:13 team murica              
===================================
  1  1:14:13  Aaron Andersen      31 M Brainerd           MN 
  2  1:14:13  Corey Andersen      27 M Brainerd           MN 

 58. 1:14:28 I'd tap that             
===================================
  1  1:14:02  Blair Boileau       20 F Baxter             MN      5  1:14:36  Jenny Meyer         29 F Baxter             MN 
  2  1:14:07  Lindsay Lang        29 F Baxter             MN      6  1:14:42  Annette Matich      29 F Baxter             MN 
  3  1:14:25  Karen Fanth         29 F Brainerd           MN      7  1:14:58  Jake Trevis         24 M Brainerd           MN 
  4  1:14:27  Katelyn Anderson    23 F Brainerd           MN 

 59. 1:15:35 Mud Therapy              
===================================
  1  1:15:09  Jackie Fogal        29 F St. Louis Park     MN      5  1:15:56  Brad Pieper         36 M Brainerd           MN 
  2  1:15:23  Ken Fogal           61 M Crosby             MN      6  1:15:56  Abbey Pieper        33 F Brainerd           MN 
  3  1:15:24  Michelle Bjorklund  33 F Baxter             MN 
  4  1:15:41  Chris Bjorklund     35 M Baxter             MN 

 60. 1:16:21 Wolfpack                 
===================================
  1  1:16:17  Daniel Rothberg     25 M Brainerd           MN      4  1:16:22  Joe Anderson        25 M Renville           MN 
  2  1:16:21  Matt Sterrett       25 M Foley              MN 
  3  1:16:21  Matt Grant          25 M Willmar            MN 

 61. 1:17:12 BananaStan               
===================================
  1  1:09:54  Bradley Jarrett     34 M Saint Paul         MN      4  1:20:29  Mark Etzell         52 M Northfield         MN 
  2  1:18:09  Tyler Jarrett       37 M Saint Paul         MN 
  3  1:20:16  Ellie Etzell        18 F Northfield         MN 

 62. 1:18:25 wombat                   
===================================
  1  1:07:51  Logan Linhardt      13 F Fort Ripley        MN 
  2  1:28:58  Justin Linhardt     41 M Fort Ripley        MN 

 63. 1:21:23 Justice League           
===================================
  1  1:19:42  Chloe Hendrickson   11 F Brainerd           MN      4  1:22:56  Lindsay Hendrickson 35 F Brainerd           MN 
  2  1:19:59  Noah Hendrickson    16 M Brainerd           MN 
  3  1:22:55  Erik Hendrickson    35 M Brainerd           MN 

 64. 1:21:28 Royal Runners            
===================================
  1  1:21:28  Zachary Calson      17 M Royalton           MN      4  1:21:29  Chloe Novak         15 F Royalton           MN 
  2  1:21:28  Emma Hoheisel       15 F Royalton           MN 
  3  1:21:28  Ciara Kowalczyk     17 F Royalton           MN 

 65. 1:22:16 Cabin Crew               
===================================
  1  1:14:57  Zak Pettit          32 M Brooklyn Center    MN      7  1:24:20  Jennifer Altendorf  52 F Loretto            MN 
  2  1:15:13  Nancy Pettit        44 F Pequot Lakes       MN      8  1:24:41  Shelly Warner       34 F Hudson             WI 
  3  1:21:42  Josh Pettit         12 M Pequot Lakes       MN      9  1:24:56  Rick Altendorf      55 M Loretto            MN 
  4  1:21:49  Gerri Kay Baumeister 62 F McAllen            TX     10  1:24:57  Jacob Altendorf     26 M Loretto            MN 
  5  1:23:12  Tony Pettit         44 M Pequot Lakes       MN     11  1:25:00  Kayla Altendorf     24 F Loretto            MN 
  6  1:24:05  Brittany Carstens   26 F Loretto            MN 

 66. 1:22:39 Saints                   
===================================
  1  1:22:38  Molly Burgstahler   21 F Duluth             MN      4  1:22:40  Jake Spartz         20 M Longville          MN 
  2  1:22:39  Alex Ristow         23 M Ellsworty          WI 
  3  1:22:39  Margaret Butler     20 F Duluth             MN 

 67. 1:22:40 D Squad                  
===================================
  1    43:50  Dylan Stumvoll      18 M Pequot Lakes       MN      5  1:42:46  Brittney Stumvoll   27 F Brainerd           MN 
  2  1:21:55  Angela Jessen       28 F Brainerd           MN      6  1:43:05  Dayle Shimek        27 F Nisswa             MN 
  3  1:22:11  Katie Smude         28 F Pierz              MN 
  4  1:22:11  Savannah Winscher   28 F Little Falls       MN 

 68. 1:22:41 Edgewood Dental - Drill T
===================================
  1  1:07:30  Natasha Cestnik     38 F Brainerd           MN      4  1:28:09  Samantha Kloss      30 F Brainerd           MN 
  2  1:27:32  Carla Gribbin       47 F Baxter             MN 
  3  1:27:33  Kim Carlson         31 F Motley             MN 

 69. 1:25:16 Poop in a group          
===================================
  1  1:24:50  Leeann Rutten       30 F Motley             MN      4  1:25:36  Machele Michels     27 F Rochester          MN 
  2  1:25:03  Justin Michels      25 M Motley             MN 
  3  1:25:34  Jeremy Michels      33 M Fargo              ND 

 70. 1:25:56 3 Fat Guys               
===================================
  1  1:25:55  Brian Tuma          38 M Rape And Pillager  MN      3  1:25:56  Jake Powers         30 M Tuscaloo           MN 
  2  1:25:56  Jarrod McKinney     40 M East Gull Lake     MN 

 71. 1:25:56 Carter                   
===================================
  1  1:25:43  Ashlee Carter       14 F Baxter             MN      3  1:26:10  Angie Carter        40 F Baxter             MN 
  2  1:25:54  Tarrin Carter       16 F Baxter             MN 

 72. 1:26:00 Triple H                 
===================================
  1  1:25:58  Darin Hafner        32 M Park Rapids        MN      3  1:26:05  Heather Hafner      33 F Park Rapids        MN 
  2  1:25:58  Sasha Hicks         39 F Champlin           MN 

 73. 1:26:48 dodo                     
===================================
  1  1:26:46  Chelsea Venny       10 F Baxter             MN 
  2  1:26:49  Amanda Venne        14 F Baxter             MN 

 74. 1:26:49 Savage Sisters           
===================================
  1  1:26:48  Danielle Gustafson  25 F Merrifield         MN      4  1:26:49  Amber Laffin        25 F Roseau             MN 
  2  1:26:49  Haley Rustad        25 F Ironton            MN 
  3  1:26:49  Amelia Erickson     26 F Duluth             MN 

 75. 1:27:19 We Got The Runs          
===================================
  1  1:24:07  Abby Libbesmeier    14 F West St. Paul      MN      5  1:26:02  Angie Lykken        38 F Sartell            MN 
  2  1:24:15  Jack Libbesmeier    13 M West St. Paul      MN      6  1:26:03  Kristin Kepner      39 F Ramsey             MN 
  3  1:26:02  Chelsie Tatge       38 F Alexandria         MN      7  1:38:39  Jen Libbesmeier     44 F West St. Paul      MN 
  4  1:26:02  Brooke Ylinen       37 F Baxter             MN 

 76. 1:27:26 Wooo Hooo Girls          
===================================
  1  1:08:44  Dawn Doll           39 F Elk River          MN      4  1:44:54  Joy Fruetel         42 F Crystal            MN 
  2  1:08:52  Jodi Lillemoen      43 F St.Joseph          MN      5  1:44:54  Michelle McDonough  43 F Maple Grove        MN 
  3  1:29:45  Leann Botzet        43 F Champlin           MN 

 77. 1:27:33 ruby                     
===================================
  1  1:19:47  Ellie McMillan      12 F Aitkin             MN      3  1:31:34  Miranda Westhoff    35 F Deerwood           MN 
  2  1:31:19  Dori McMillan       44 F Aitkin             MN 

 78. 1:27:36 Oh My Aitkin Ass         
===================================
  1  1:00:10  Johnathan Ryan      12 M Aitkin             MN      4  1:47:19  Jen Moen            41 F Aitkin             MN 
  2  1:16:19  Timothy Ryan        43 M Aitkin             MN 
  3  1:46:36  Crystal Shirley     54 F Brainerd           MN 

 79. 1:28:22 T&A PSA 4U               
===================================
  1  1:28:22  Benjamin Soderberg  33 M Lake George        MN 
  2  1:28:23  Katy Soderberg      36 F Woodbury           MN 

 80. 1:29:23 Positive Reinforcements  
===================================
  1  1:28:52  Jennifer Ryder      37 F Brainerd           MN      4  1:29:34  Jeremy Ryder        38 M Brainerd           MN 
  2  1:29:09  Stephanie Gretsch   40 F Clear Lake         MN      5  1:29:55  Desiree Boie        44 F Minneapolis        MN 
  3  1:29:23  Tracy Ganley        40 F Nevis              MN 

 81. 1:29:24 Twisted Sisters          
===================================
  1  1:29:24  Kimberly Ebnet      42 F Pequot Lakes       MN 
  2  1:29:24  Kelly Hertling      36 F Detroit Lakes      MN 

 82. 1:30:24 Team Grinde              
===================================
  1  1:30:19  Adam Anderson       36 M Brainerd           MN      4  1:30:31  Alexis Grinde       34 F Grasston           MN 
  2  1:30:20  Rob Fosaaen         36 M Grasston           MN 
  3  1:30:24  Arin Grinde         35 F Brainerd           MN 

 83. 1:30:51 Limogianni               
===================================
  1  1:29:45  Adam Felten         22 M Brainerd           MN      4  1:31:35  Anthony Limogianni  27 M Brainerd           MN 
  2  1:29:46  Kristine Schrader   20 F Baxter             MN      5  1:31:36  Cindy Yeager        63 F Brainerd           MN 
  3  1:31:35  Brittani Limogianni 27 F Brainerd           MN 

 84. 1:31:33 Misfits                  
===================================
  1  1:12:35  Kodi Craft          21 M Bemidji            MN      5  1:45:46  Morgan Deitchler    25 F Osage              MN 
  2  1:21:34  Dean Brose          63 M Osage              MN      6  1:46:24  Kirsten Craft       42 F Bemidji            MN 
  3  1:22:27  Kelly Craft         43 M Bemidji            MN      7  1:46:26  Sissy Deitchler     48 F Osage              MN 
  4  1:25:39  Colby Deitchler     10 M Osage              MN 

 85. 1:33:04 Short and Sassy          
===================================
  1  1:33:04  Dalton Murdock      21 M Verndale           MN 
  2  1:33:04  May Gunter          51 F Rolla              MO 

 86. 1:33:30 Zespol Polack            
===================================
  1  1:33:06  Kasey Wiczek        33 F Nisswa             MN      4  1:33:49  Hanna Wiczek        11 F Park City          UT 
  2  1:33:16  Grace Wiczek        13 F Park City          UT 
  3  1:33:49  Ben Wiczek          41 M Park City          UT 

 87. 1:34:19 Wild things              
===================================
  1  1:00:25  Michael Jentsch     45 M Baxter             MN      6  1:50:34  Debbie Leigh Sederlund 47 F Baxter             MN 
  2  1:03:55  Tommy Hadrava       28 M Duluth             MN      7  1:50:36  Michael Sederlund   56 M Baxter             MN 
  3  1:04:07  Mykle Hadrava       28 F Duluth             MN      8  1:51:02  Brenda Jentsch      43 F Baxter             MN 
  4  1:48:25  Kimberly Lusti      53 F Cottage Grove      MN      9  1:51:26  Theresa Neilsen     45 F Cedar              MN 
  5  1:48:26  Rhonda Charmoli     47 F Andover            MN 

 88. 1:34:23 Kickbutweiser's          
===================================
  1  1:14:16  Amanda Clough       33 F Brainerd           MN      6  1:37:36  Julie Vandeputte    42 F Baxter             MN 
  2  1:36:07  Sandra McKenzie     36 F East Gull Lake     MN      7  1:37:38  Kara Mudford        34 F Nisswa             MN 
  3  1:36:35  Stephanie Veith     31 F Brainerd           MN      8  1:37:43  Cassey Veith        32 F Brainerd           MN 
  4  1:37:35  Amber Babineau      38 F Baxter             MN 
  5  1:37:36  Sarah Smith         32 F Pillager           MN 

 89. 1:35:55 Muddy Buddies            
===================================
  1  1:35:54  Cara Helgeson       15 F Brainerd           MN      3  1:35:56  Ashley Huber        14 F East Gull Lake     MN 
  2  1:35:55  Katy Johnson        17 F Baxter             MN 

 90. 1:38:00 Alliance Girls           
===================================
  1  1:03:06  Dawn Fisher         47 F Verndale           MN      3  1:55:27  Melissa Hinman      38 F Verndale           MN 
  2  1:55:26  Stephanie Anderson  31 F Verndale           PL 

 91. 1:39:27 Udderly Awesome          
===================================
  1  1:39:26  Virginia Heath      52 F Merrifield         MN 
  2  1:39:27  Krista Okerman      48 F Pequot Lakes       MN 

 92. 1:39:44 CCS                      
===================================
  1  1:39:43  Todd Lyscio         53 M Baxter             MN      3  1:39:44  Lisa Schumacher     32 F Crosslake          MN 
  2  1:39:44  Douglas Mitchell    48 M Crosslake          MN 

 93. 1:40:31 BSU4Life                 
===================================
  1  1:40:30  Kelsey Urspringer   20 F Hopkins            MN      3  1:40:31  Miranda Matuke      21 F Hopkins            MN 
  2  1:40:31  Britta Berg         21 F Hawley             MN 

 94. 1:40:53 LaVoy                    
===================================
  1  1:40:52  Chasen Lavoy        16 M Baxter             MN 
  2  1:40:54  Derek Lavoy         42 M Baxter             MN 

 95. 1:41:05 nicemyka                 
===================================
  1  1:41:04  Jeremy Doyle        39 M Brainerd           MN 
  2  1:41:06  Nicole Doyle        38 F Brainerd           MN 

 96. 1:41:09 Crown Cowbells           
===================================
  1  1:40:46  Colleen Lee         38 F Zimmerman          MN      4  1:41:48  Karri Miller        38 F Zimmerman          MN 
  2  1:40:49  Kim Williams        38 F Elk River          MN 
  3  1:41:14  Jennifer Hamilton   38 F Zimmerman          MN 

 97. 1:41:11 Super Pigeons            
===================================
  1  1:41:10  Anne Hayes          35 F Brainerd           MN      3  1:41:12  Desiree Hopkins     36 F Brainerd           MN 
  2  1:41:11  Wendy Goll          41 F Pillager           MN 

 98. 1:42:17 Victorious Secret        
===================================
  1  1:33:07  Carly Kiesow        20 F Forest Lake        MN      4  1:51:17  Loreli Zimmerman    51 F Forest Lake        MN 
  2  1:33:30  Tara Zimmerman      21 F Forest Lake        MN 
  3  1:51:16  Barb Kiesow         51 F Forest Lake        MN 

 99. 1:52:21 Joe's Gems               
===================================
  1  1:52:13  Amy Koltes          38 F Sartell            MN      3  1:52:26  Teri Bierman        43 F Saint Cloud        MN 
  2  1:52:23  Joe Koltes          10 M Sartell            MN 

100. 2:00:06 Bad Mudders              
===================================
  1  1:58:38  Angel Fuchs         44 F Duluth             MN      5  2:01:24  Jeff Hanson         45 M Little Falls       MN 
  2  1:59:19  Shannon Katterhagen 36 F Breezy Point       MN      6  2:01:28  Marcus O'Neal       44 M St Cloud           MN 
  3  1:59:39  Erin Nyberg         33 F Pillager           MN 
  4  2:00:08  Andrew Birnstihl    27 M Cloquet            MN