Graniteman Triathlon - St. Cloud -
St. Cloud, MN
6/21/2014

race logo










					                                                     GRANITEMAN ST. CLOUD TRIATHLON
                                              Lake George - St. Cloud, MN - June 21, 2014
                                             1/3 Mile Swim - 15.0 Mile Bike - 3.0 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/14    360 Thad Ingersoll          Saint Paul         MN  44 M     1  6:58  1:15  0:46    1   38:10 24.7  0:35    4   17:44  5:55 1:04:11 
    2   1/23    195 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36 M    15  9:40  1:43  0:44    4   38:46 24.3  0:34    1   16:56  5:39 1:06:38 
    3   1/22    358 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  34 M    45 10:48  1:55  0:49    2   38:11 24.7  0:41    6   17:58  6:00 1:08:25 
    4   1/7     143 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27 M                           11   40:42 23.1  0:30    2   17:07  5:43 1:08:40 
    5   2/14    366 Bill Corcoran           Sartell            MN  41 M     7  9:08  1:38  0:52    3   38:33 24.4  0:41   15   19:52  6:38 1:09:04 
    6   2/22    365 Kevin Bjerje            Aberdeen           SD  31 M    20  9:50  1:45  1:04   10   40:18 23.4  0:54    3   17:32  5:51 1:09:36 
    7   2/23    363 Ryan Whippler           Rice               MN  35 M    41 10:35  1:53  1:09    8   40:05 23.5  0:51    5   17:55  5:59 1:10:32 
    8   3/22    367 Nick McCulloch          Brooklyn Center    MN  31 M    18  9:49  1:45  0:51    5   39:17 24.0  0:34   21   20:23  6:48 1:10:51 
    9   3/14    200 Tim Jacobson            Avon               MN  44 M     9  9:13  1:39  1:17    7   40:01 23.5  1:09   10   19:22  6:28 1:11:01 
   10   4/22    341 Erik Vilen              Baxter             MN  34 M    26  9:55  1:46  0:36   12   40:50 23.1  0:43   11   19:28  6:30 1:11:29 
   11   4/14    311 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  42 M    38 10:25  1:51  0:56    6   39:45 23.7  0:42   28   21:09  7:03 1:12:56 
   12   5/22    265 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32 M    43 10:44  1:55  0:38   13   40:52 23.1  0:39   20   20:21  6:47 1:13:12 
   13   5/14    125 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  40 M    35 10:17  1:50  0:45   14   41:26 22.7  0:40   24   20:36  6:52 1:13:43 
   14   1/6     213 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17 M    24  9:54  1:46  1:04   26   43:25 21.7  0:56    8   18:49  6:17 1:14:06 
   15   6/14    164 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  42 M    22  9:52  1:45  0:57   18   42:28 22.2  0:41   25   20:39  6:53 1:14:34 
   16   7/14    149 Shawn Day               St. Cloud          MN  40 M    36 10:20  1:50  1:06   27   43:31 21.6  1:15   12   19:32  6:31 1:15:42 
   17   1/10    147 Greta Danielson         St. Cloud          MN  20 F    11  9:19  1:40  0:43   40   45:07 20.9  0:45   17   20:08  6:43 1:16:00 
   18   6/22    186 Kevin Hertzberg         Chaska             MN  32 M    13  9:32  1:42  0:53   17   42:23 22.2  0:36   47   22:41  7:34 1:16:04 
   19   7/22    181 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34 M    89 12:17  2:11  0:53   19   42:34 22.1  0:44   13   19:48  6:36 1:16:14 
   20   1/8     146 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  17 F    31 10:13  1:49  0:50   49   45:52 20.5  0:45    9   19:14  6:25 1:16:52 
   21   2/10    271 Katie Oden              Buffalo            MN  21 F    29 10:04  1:48  1:03   54   46:22 20.3  0:40    7   18:45  6:15 1:16:52 
   22   1/9     175 Nicole Haas             Sartell            MN  36 F    27  9:58  1:47  1:10   37   44:56 21.0  0:45   22   20:32  6:51 1:17:18 
   23   8/22    328 Thomas Sweeney          Champlin           MN  30 M    49 10:51  1:56  4:20    9   40:06 23.5  0:53   29   21:10  7:04 1:17:18 
   24   9/22    324 Darin Strand            Willmar            MN  31 M    39 10:29  1:52  1:27   22   42:57 21.9  0:58   33   21:49  7:17 1:17:39 
   25   3/23    351 Mitch Williams          Minnetonka         MN  35 M    33 10:15  1:50  0:57   23   43:09 21.8  0:41   49   22:45  7:35 1:17:45 
   26   2/7     252 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  28 M                           44   45:43 20.6  0:57   26   20:53  6:58 1:17:47 
   27   1/5     257 Lynne Miller            Elk River          MN  40 F    32 10:15  1:50  1:06   35   44:39 21.1  0:48   27   21:07  7:03 1:17:53 
   28   1/12    259 Marty Moran             St Cloud           MN  47 M     2  7:36  1:21  1:22   25   43:12 21.8  1:02   92   24:49  8:17 1:17:59 
   29  10/22    315 Kyle Sobota             Shakopee           MN  32 M    12  9:30  1:42  1:19   20   42:40 22.1  1:16   65   23:36  7:52 1:18:18 
   30   4/23    114 Mike Back               Otsego             MN  39 M    21  9:51  1:45  1:11   38   45:01 20.9  0:43   32   21:34  7:12 1:18:19 
   31   2/12    266 Mark Nieters            Sartell            MN  46 M     3  8:15  1:28  1:23   32   44:29 21.2  1:12   54   23:07  7:43 1:18:24 
   32   3/12    241 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  49 M    54 10:58  1:57  1:01   16   42:13 22.3  0:46   61   23:32  7:51 1:18:28 
   33   2/5     359 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  40 F    46 10:50  1:56  1:12   21   42:48 22.0  0:51   53   23:06  7:42 1:18:45 
   34   5/23    234 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  37 M    17  9:48  1:45  1:18   24   43:11 21.8  0:57   67   23:45  7:55 1:18:58 
   35   2/9     163 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  38 F    64 11:35  2:04  0:56   36   44:42 21.1  0:33   30   21:17  7:06 1:19:01 
   36   1/10    183 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23 M     6  8:42  1:33  1:08   28   43:48 21.5  1:00   96   25:05  8:22 1:19:41 
   37   1/9     368 Meagn McCulloch         Brooklyn Center    MN  28 F                           46   45:47 20.6  0:51   52   23:03  7:41 1:20:27 
   38   6/23    232 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  39 M    57 11:03  1:58  1:14   29   43:51 21.5  0:54   64   23:36  7:52 1:20:37 
   39   1/16    156 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  53 M    55 11:01  1:58  1:22   15   41:34 22.7  0:54  106   25:58  8:40 1:20:46 
   40   1/11    354 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  48 F    42 10:43  1:55  1:06   42   45:33 20.7  1:00   44   22:40  7:34 1:21:00 
   41  11/22    141 Steve Crooks            Richmond           MN  30 M    83 12:10  2:10  1:54   47   45:47 20.6  1:17   16   20:03  6:41 1:21:09 
   42   2/11    210 Susan Key               Ironwood           MI  49 F    67 11:36  2:04  1:26   31   44:27 21.2  1:18   50   22:54  7:38 1:21:39 
   43   3/7     325 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  25 M                           57   46:39 20.2  1:24   48   22:44  7:35 1:21:58 
   44   7/23    117 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  35 M    68 11:37  2:04  1:13   53   46:21 20.3  1:08   35   21:52  7:18 1:22:09 
   45   4/12    119 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  45 M    62 11:22  2:02  1:00   34   44:33 21.1  1:02   79   24:17  8:06 1:22:12 
   46   2/8     331 Kristina Swenson        Rogers             MN  17 F     4  8:28  1:31  1:10   64   47:32 19.8  0:48   86   24:32  8:11 1:22:27 
   47   1/1     323 Pam Stevens             Sartell            MN  61 F    48 10:51  1:56  1:11   33   44:31 21.2  1:18   88   24:41  8:14 1:22:30 
   48   8/23    299 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  37 M    92 12:18  2:11  1:10   39   45:01 20.9  0:47   59   23:30  7:50 1:22:44 
   49   5/12    221 Randy Kramer            Buffalo            MN  47 M    69 11:48  2:06  1:03   45   45:44 20.6  1:22   55   23:07  7:43 1:23:01 
   50   4/7     289 Joseph Reinhardt        St. Paul           MN  26 M   101 12:41  2:15  1:51   60   46:53 20.1  1:24   23   20:34  6:52 1:23:20 
   51   1/5     188 Lisa Hines              Waite Park         MN  51 F    51 10:54  1:57  1:14   78   48:31 19.4  0:47   40   22:15  7:25 1:23:39 
   52   2/9     208 Cate Kehn               Minnesota          MN  26 F                           65   47:34 19.8  1:03   75   24:08  8:03 1:24:03 
   53   8/14    219 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  41 M   114 13:04  2:20  2:16   51   46:05 20.4  0:52   37   21:58  7:20 1:24:13 
   54   9/23    309 Josh Sell               Waconia            MN  35 M    82 12:07  2:09  2:18   69   47:45 19.7  1:10   31   21:26  7:09 1:24:44 
   55  10/23    243 Robert Mahowald         Sartell            MN  37 M   118 13:10  2:21  2:35   48   45:48 20.6  1:14   41   22:16  7:26 1:25:02 
   56   2/10    132 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23 M     8  9:12  1:38  2:20   50   45:59 20.5  1:19  111   26:18  8:46 1:25:05 
   57   2/16    293 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  51 M   151 15:19  2:44  1:06   41   45:32 20.7  1:22   34   21:50  7:17 1:25:06 
   58   3/16    205 Timothy Jung            Minneapolis        MN  51 M    63 11:29  2:03  1:37   59   46:48 20.1  1:08   80   24:17  8:06 1:25:17 
   59   3/10    218 Alex Koppy              Fargo              ND  21 M    76 11:59  2:08  1:33   68   47:41 19.8  0:36   60   23:31  7:51 1:25:18 
   60   4/10    261 Corey Muellenbach       Edina              MN  23 M    50 10:53  1:56  1:54  115   51:30 18.3  0:59   19   20:18  6:46 1:25:32 
   61   3/9     144 Sara Dalton             St. Cloud          MN  25 F    87 12:15  2:11  1:05   62   47:14 19.9  0:58   77   24:13  8:05 1:25:42 
   62   4/16    284 Polo Portilla           Woodbury           MN  51 M    16  9:48  1:45  3:24   85   49:03 19.2  1:45   42   22:18  7:26 1:26:16 
   63   6/12    332 Greg Swenson            Rogers             MN  45 M    23  9:52  1:46  1:27   56   46:30 20.3  1:01  137   27:57  9:19 1:26:45 
   64   5/7     349 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25 M   142 14:45  2:37  2:26   81   48:51 19.3  1:01   14   19:50  6:37 1:26:51 
   65   4/9     104 Emily Allen             Bloomington        MN  29 F   123 13:31  2:24  1:37   87   49:10 19.2  0:51   36   21:53  7:18 1:27:01 
   66  11/23    330 Stuart Swenson          Sartell            MN  39 M   141 14:40  2:37  1:49   52   46:12 20.4  1:50   43   22:32  7:31 1:27:02 
   67   5/16    190 William Hjort           Elk River          MN  51 M    66 11:35  2:04  1:51  104   50:23 18.7  1:04   38   22:13  7:25 1:27:04 
   68   6/16    198 Bob Irvine              Nissa              MN  50 M   104 12:51  2:17  1:15   67   47:41 19.8  1:12   81   24:19  8:07 1:27:15 
   69  12/23    329 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  36 M    91 12:18  2:11  1:06  100   50:03 18.8  1:00   51   22:55  7:39 1:27:19 
   70  12/22    253 Mike Meyer              Blaine             MN  32 M    59 11:10  1:59  1:07   77   48:25 19.5  0:52  104   25:49  8:37 1:27:21 
   71   7/16    334 David Thoma             Annandale          MN  53 M    25  9:55  1:46  1:53   74   48:18 19.5  1:04  110   26:17  8:46 1:27:25 
   72   3/11    161 Vickie Finnegan         St Paul            MN  48 F    74 11:52  2:07  1:37   95   49:41 19.0  1:12   57   23:20  7:47 1:27:40 
   73   8/16    134 Steve Carlson           Maple Grove        MN  51 M    97 12:35  2:15  2:05   58   46:41 20.2  1:47   90   24:47  8:16 1:27:53 
   74   7/12    162 Sean Finnegan           St. Paul           MN  48 M    40 10:31  1:52  1:50   96   49:43 18.9  1:11   91   24:49  8:17 1:28:03 
   75   3/8     361 Reilly Ingersoll        Saint Paul         MN  17 F     5  8:33  1:32  1:01  133   54:25 17.3  0:48   62   23:34  7:52 1:28:19 
   76   9/14    292 Jason Riley             Maple Grove        MN  43 M   106 12:58  2:18  1:01   73   48:13 19.5  1:31   95   24:56  8:19 1:28:37 
   77  13/23    133 Rich Carlson            Big Lake           MN  39 M    77 11:59  2:08  2:55   70   47:53 19.7  1:54   72   24:05  8:02 1:28:43 
   78   1/8     267 Peter Nord              Sartell            MN  58 M    85 12:11  2:10  1:46   72   48:07 19.6  0:42  107   26:08  8:43 1:28:53 
   79   9/16    239 Jay Lyons               Hopkins            MN  50 M    56 11:02  1:58  2:16   97   49:46 18.9  1:38   83   24:22  8:08 1:29:03 
   80  10/14    276 Matt Perry              Sartell            MN  41 M    78 11:59  2:08  1:32  110   51:01 18.5  0:55   69   23:54  7:58 1:29:19 
   81  13/22    105 Christopher Allen       Bloomington        MN  34 M   115 13:04  2:20  1:27   94   49:35 19.0  1:14   71   24:02  8:01 1:29:21 
   82   8/12    307 Greg Schumacher         St. Cloud          MN  45 M   155 15:49  2:49  1:50   61   47:10 20.0  1:38   56   23:19  7:47 1:29:44 
   83   2/8     106 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57 M   140 14:40  2:37  2:56   55   46:26 20.3  1:36   76   24:08  8:03 1:29:45 
   84  14/22    317 Joel Sommers            Minnetonka         MN  33 M    61 11:18  2:01  2:27  112   51:22 18.3  1:26   58   23:22  7:48 1:29:53 
   85  14/23    346 Don Wellman             Ramsey             MN  37 M   137 14:34  2:36  1:58   75   48:20 19.5  0:58   78   24:16  8:06 1:30:04 
   86   2/6     268 Josh Nordstrom          Crystal            MN  15 M   127 13:39  2:26  1:38   86   49:05 19.2  0:42   97   25:07  8:23 1:30:08 
   87   2/5     364 Lisa Knudson            Portland           ND  54 F    72 11:49  2:06  1:22   79   48:34 19.4  1:20  126   27:11  9:04 1:30:14 
   88   3/9     244 Marissa Mahowald        Sartell            MN  37 F   119 13:10  2:21  2:20   90   49:19 19.1  1:13   84   24:23  8:08 1:30:23 
   89   1/2     204 Amanda Jorgenson        Minneapolis        MN  32 F   130 13:59  2:29  1:25   63   47:16 19.9  1:35  109   26:12  8:44 1:30:24 
   90  15/22    286 John Rammel             Sartell            MN  30 M    52 10:56  1:57  1:45   84   49:02 19.2  1:01  133   27:47  9:16 1:30:30 
   91   5/10    155 Derek Docherty          Buffalo            MN  20 M    90 12:17  2:11  1:34  114   51:25 18.3  0:48   89   24:42  8:14 1:30:43 
   92   6/10    150 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  23 M   120 13:22  2:23  2:05  106   50:37 18.6  1:02   68   23:50  7:57 1:30:53 
   93   4/9     115 Mandy Back              Otsego             MN  38 F    28  9:59  1:47  1:48  126   53:40 17.6  1:08   82   24:21  8:07 1:30:54 
   94  16/22    126 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  32 M   112 13:00  2:19  1:28   89   49:17 19.1  1:42  101   25:36  8:32 1:31:02 
   95   3/8     348 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  56 M    86 12:14  2:11  3:06   43   45:42 20.6  1:33  144   28:53  9:38 1:31:26 
   96   4/8     256 Peter Miller            Zimmerman          MN  56 M   117 13:06  2:20  1:08   83   49:02 19.2  1:15  124   27:05  9:02 1:31:33 
   97  10/16    135 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  54 M    75 11:53  2:07  2:03   76   48:25 19.5  1:21  135   27:53  9:18 1:31:34 
   98   4/11    347 Beth Wengler            St. Cloud          MN  48 F    73 11:52  2:07  1:43  103   50:20 18.7  1:20  120   26:55  8:59 1:32:07 
   99   1/6     290 Tom Reitsma             Waconia            MN  61 M   108 12:58  2:18  1:53   30   44:04 21.4  1:39  165   32:09 10:43 1:32:41 
  100  15/23    251 Michael McCue           Saint Paul         MN  39 M    71 11:49  2:06  2:33   71   48:00 19.6  2:36  134   27:52  9:18 1:32:47 
  101  16/23    318 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  38 M    53 10:58  1:57  1:17   98   49:52 18.9  1:00  153   29:59 10:00 1:33:03 
  102   2/6     322 Daryl Stevens           Sartell            MN  71 M    98 12:38  2:15  1:56   66   47:39 19.8  1:13  151   29:41  9:54 1:33:05 
  103   3/10    291 Vanessa Richter         Albany             MN  22 F    19  9:50  1:45  1:01  135   54:40 17.2  1:08  115   26:34  8:52 1:33:11 
  104   1/2     153 Todd Dickson            Big Lake           MN  36 M   109 12:58  2:19  1:46  108   50:52 18.5  1:07  118   26:41  8:54 1:33:23 
  105   7/10    207 Marcus Kasper           Monticello         MN  23 M    10  9:16  1:39  2:43  161   58:30 16.1  0:54   39   22:15  7:25 1:33:37 
  106   9/12    339 Brian Torkkola          Minneapolis        MN  47 M   122 13:30  2:24  2:45  102   50:15 18.7  1:48  103   25:41  8:34 1:33:57 
  107  11/14    159 Eric Felsch             St Cloud           MN  42 M   170 17:02  3:02  3:06   91   49:23 19.1  0:57   63   23:35  7:52 1:34:01 
  108  17/22    248 Robert Marshall         Maple Grove        MN  31 M    79 12:02  2:09  1:58  138   55:08 17.1  0:34   93   24:53  8:18 1:34:32 
  109   3/6     202 Alexander Johannes      Clearwater         MN  19 M    14  9:39  1:43  2:37  154   57:13 16.5  1:05   74   24:07  8:03 1:34:39 
  110  12/14    111 Jeff Antonsen           Andover            MN  44 M   164 16:24  2:55  2:58   99   49:59 18.8  0:52   85   24:31  8:11 1:34:42 
  111  10/12    201 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49 M   174 17:27  3:06  1:52  105   50:31 18.6  1:15   87   24:38  8:13 1:35:41 
  112   4/6     303 Zach Sanders            St. Cloud          MN  17 M   182 19:35  3:29  2:23  121   53:05 17.7  0:38   18   20:12  6:44 1:35:52 
  113  11/16    287 Tony Ramunno            Big Lake           MN  52 M   150 15:18  2:43  1:29  107   50:40 18.6  1:58  116   26:35  8:52 1:35:58 
  114  17/23    220 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  36 M   154 15:39  2:47  1:38  111   51:13 18.4  1:20  108   26:11  8:44 1:35:59 
  115   5/9     312 Debra Shaw              Saint Cloud        MN  36 F   133 14:05  2:30  1:41   80   48:37 19.4  2:16  149   29:37  9:53 1:36:14 
  116   6/7     246 Marc Marshall           Brainerd           MN  28 M   144 14:54  2:39  1:27   82   48:59 19.2  1:31  147   29:29  9:50 1:36:18 
  117   3/5     231 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  40 F   129 13:41  2:26  1:49  101   50:04 18.8  2:09  143   28:49  9:37 1:36:30 
  118   4/8     277 Anna Peterson           Rosemount          MN  14 F    65 11:35  2:04  1:21  144   56:03 16.8  1:06  114   26:26  8:49 1:36:30 
  119   5/11    237 Becky Lutgen            St Cloud           MN  45 F   147 15:10  2:42  1:38  109   50:54 18.5  1:54  122   27:02  9:01 1:36:36 
  120   8/10    169 Ben Gelhaus             Minneapolis        MN  20 M   179 18:45  3:20  3:04   92   49:30 19.0  1:18   70   24:01  8:01 1:36:37 
  121   4/10    316 Anna Solbrack           Cambridge          MN  20 F    84 12:10  2:10  1:51  129   53:46 17.5  1:57  123   27:03  9:01 1:36:45 
  122  18/22    362 Brian Erson             Eden Prairie       MN  31 M    99 12:38  2:15  3:09  137   55:03 17.1  1:22   94   24:54  8:18 1:37:04 
  123   3/5     260 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  50 F   143 14:45  2:38  2:25  116   52:05 18.1  1:33  112   26:19  8:47 1:37:05 
  124  19/22    285 Jason Primus            Sartell            MN  34 M   132 14:04  2:30  2:17  122   53:15 17.7  1:03  117   26:39  8:53 1:37:16 
  125   2/2     230 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  33 F   135 14:14  2:32  1:41  125   53:36 17.6  1:11  119   26:45  8:55 1:37:25 
  126  20/22    180 Greg Harding            Minneapolis        MN  30 M   102 12:41  2:16  3:01  117   52:13 18.0  1:42  136   27:56  9:19 1:37:31 
  127  18/23    182 Aaron Hatanpa           Mankato            MN  39 M   128 13:40  2:26  3:46   93   49:34 19.0  2:33  141   28:42  9:34 1:38:14 
  128   6/9     216 Selina Kolsrud          Savage             MN  36 F   163 16:11  2:53  2:21  128   53:44 17.5  1:58   73   24:05  8:02 1:38:16 
  129  12/16    129 Bob Brunmeier           Minneapolis        MN  52 M    47 10:51  1:56  3:01  123   53:17 17.7  1:15  156   30:08 10:03 1:38:29 
  130   5/9     301 Brittany Rupp           St. Cloud          MN  27 F   107 12:58  2:18  1:32  131   54:14 17.4  1:12  142   28:44  9:35 1:38:38 
  131  13/14    107 Paul Anderson           Shoreview          MN  43 M   131 13:59  2:29  1:57  124   53:28 17.6  1:43  131   27:36  9:12 1:38:41 
  132  13/16    273 Ted Olson               Champlin           MN  54 M   105 12:55  2:18  2:27   88   49:16 19.1  1:41  167   32:34 10:52 1:38:51 
  133   5/8     357 David Yantes            St. Michael        MN  55 M    81 12:06  2:09  2:07  113   51:23 18.3  2:05  160   31:30 10:30 1:39:10 
  134   6/9     151 Kayla Deters            Rice               MN  25 F    80 12:03  2:09  2:25  147   56:20 16.7  0:56  132   27:44  9:15 1:39:25 
  135   7/9     167 Annah Frost             Saint Cloud        MN  37 F    70 11:48  2:06  1:41  158   57:44 16.3  0:54  130   27:26  9:09 1:39:32 
  136   6/8     269 Jeff Norton             Saint Paul         MN  56 M   124 13:32  2:25  3:06  148   56:27 16.7  0:36  105   25:58  8:40 1:39:37 
  137   6/11    191 Laura Hjort             Elk River          MN  47 F   172 17:20  3:05  2:37  118   52:29 17.9  2:31   99   25:17  8:26 1:40:11 
  138  19/23    352 Shawn Williams          St. Michael        MN  35 M   125 13:32  2:25  1:34  162   58:38 16.1  0:43  113   26:25  8:49 1:40:51 
  139   9/10    170 Severyn Gondeck         Wayzata            MN  20 M   100 12:39  2:15  4:26  167 1:00:28 15.6  0:56   46   22:40  7:34 1:41:07 
  140   1/3     211 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  55 F   110 12:58  2:19  2:25  150   56:45 16.6  1:30  139   28:40  9:34 1:42:17 
  141  20/23    112 Joel Artmann            Elk River          MN  39 M   181 19:30  3:28  2:56  139   55:12 17.1  1:04   66   23:42  7:54 1:42:22 
  142   5/10    355 Amanda Woolsey          Lubbock            TX  21 F    37 10:24  1:51  2:18  143   55:50 16.9  1:16  170   32:40 10:54 1:42:26 
  143  11/12    152 Scott Dezurik           Avon               MN  46 M   156 15:52  2:49  2:34  140   55:21 17.0  1:33  125   27:11  9:04 1:42:29 
  144   7/8     138 Scott Christensen       Ramsey             MN  58 M    96 12:35  2:14  2:54  136   54:51 17.2  1:48  158   30:25 10:09 1:42:31 
  145  12/12    305 Gary Schmalz            Rogers             MN  45 M    88 12:15  2:11  3:03  130   54:07 17.4  1:14  164   32:06 10:42 1:42:44 
  146  21/23    139 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35 M   161 16:06  2:52  3:30  157   57:33 16.4  0:49  100   25:29  8:30 1:43:24 
  147   5/8     130 Emily Brunmeier         Minneapolis        MN  19 F   126 13:37  2:25  2:41  160   58:05 16.2  0:59  138   28:08  9:23 1:43:27 
  148   8/8     189 Gordon Hjellming        Eagan              MN  58 M   139 14:39  2:36  2:19  119   52:29 17.9  1:10  172   33:10 11:04 1:43:45 
  149   5/6     262 Luke Musech             Deephaven          MN  19 M   173 17:23  3:06  2:44  166 1:00:24 15.6  0:59   45   22:40  7:34 1:44:08 
  150  21/22    184 Adam Heathcote          Sartell            MN  32 M   168 16:49  3:00  1:37  132   54:15 17.4  1:24  157   30:14 10:05 1:44:18 
  151   2/3     283 Lisa Polachek           St. Paul           MN  55 F    30 10:08  1:48  1:38  174 1:01:53 15.2  1:14  148   29:31  9:51 1:44:21 
  152   4/5     165 Wendy Franklin          Delano             MN  44 F    58 11:04  1:58  2:19  134   54:37 17.2  1:32  180   36:07 12:03 1:45:37 
  153  14/16    193 Karl Holm               Elk River          MN  51 M   158 15:53  2:50  4:56  145   56:11 16.8  1:22  127   27:20  9:07 1:45:41 
  154   6/10    356 Kaitlyn Worley          Saint Joseph       MN  24 F   145 14:58  2:40  2:18  127   53:41 17.5  2:46  163   32:05 10:42 1:45:45 
  155   6/8     245 Tori Maish              St, Cloud          MN  17 F    34 10:15  1:50  1:32  163   58:55 16.0  0:38  175   34:52 11:38 1:46:09 
  156   7/11    127 Lisa Bovy               Ramsey             MN  47 F   153 15:22  2:44  2:31  151   56:51 16.6  1:47  150   29:39  9:53 1:46:10 
  157   7/8     222 Courtney Krsiean        St. Cloud          MN  17 F   148 15:15  2:43  2:35  176 1:02:38 15.0  0:49   98   25:07  8:23 1:46:23 
  158  15/16    298 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  50 M   160 15:56  2:50  4:04  141   55:36 16.9  2:41  140   28:41  9:34 1:46:56 
  159   4/5     280 Mary Kay Pfannenstein   St Cloud           MN  54 F   113 13:02  2:19  3:54  170 1:01:32 15.3  1:43  128   27:22  9:08 1:47:31 
  160   2/2     118 B.J. Batterton          Minneapolis        MN  30 M   121 13:27  2:24  3:34  120   52:43 17.9  2:08  179   35:53 11:58 1:47:43 
  161  16/16    128 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  51 M   159 15:53  2:50  1:35  177 1:02:58 15.0  0:53  121   26:55  8:59 1:48:12 
  162   3/3     247 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  55 F   169 16:54  3:00  1:42  142   55:41 16.9  0:56  173   33:12 11:04 1:48:23 
  163   7/9     121 Carrie Beck             Saint Louis Park   MN  27 F    60 11:18  2:01  2:35  180 1:04:02 14.7  1:18  152   29:47  9:56 1:48:58 
  164  10/10    178 Edward Hanson           Monticello         MN  20 M    93 12:20  2:12  2:38  186 1:06:33 14.2  1:57  102   25:40  8:34 1:49:06 
  165   8/11    235 Mary Loso               Minneapolis        MN  49 F    95 12:25  2:13  3:52  173 1:01:51 15.2  1:05  155   30:05 10:02 1:49:16 
  166   3/6     279 Doug Pfaff              Mpls               MN  70 M   167 16:38  2:58  4:54  153   57:08 16.5  2:08  145   28:53  9:38 1:49:40 
  167   7/7     250 Tom Martin              Sauk Rapids        MN  28 M   186 23:05  4:06  2:48  146   56:15 16.7  0:48  129   27:22  9:08 1:50:17 
  168   8/9     270 Anne Oberembt           Sauk Rapids        MN  28 F   103 12:44  2:16  2:32  181 1:04:24 14.6  0:54  154   30:01 10:01 1:50:32 
  169   8/8     101 Emily Abraham           Cambridge          MN  18 F   111 12:59  2:19  3:26  168 1:00:40 15.5  0:53  174   34:34 11:32 1:52:31 
  170   5/5     177 Elizabeth Hamel         Minneapolis        MN  50 F   175 17:30  3:07  2:25  156   57:30 16.4  2:35  166   32:33 10:51 1:52:32 
  171   8/9     148 Jennifer Day            St Cloud           MN  37 F   116 13:06  2:20  2:03  159   57:51 16.3  2:32  186   37:32 12:31 1:53:02 
  172   7/10    120 Amy Beck                St. Louis Park     MN  22 F    44 10:47  1:55  2:47  187 1:06:53 14.1  1:23  159   31:27 10:29 1:53:15 
  173   6/6     185 Keegan Helmke           St. Paul           MN  13 M   166 16:38  2:58  4:59  152   57:03 16.5  2:12  169   32:37 10:53 1:53:27 
  174   9/11    225 Monica Kunkel           Buffalo            MN  48 F   138 14:36  2:36  2:49  164   59:29 15.8  1:48  177   35:48 11:56 1:54:28 
  175   4/6     320 Mark Stange             Shoreview          MN  67 M   136 14:19  2:33  1:48  155   57:19 16.4  2:12  187   39:01 13:01 1:54:37 
  176   5/6     168 Bruce Fuerbringer       Mondovi            WI  60 M    94 12:23  2:12  3:46  182 1:04:43 14.6  2:06  171   32:48 10:56 1:55:43 
  177  22/22    344 Walker Wearne           Little Falls       MN  33 M   177 18:08  3:14  2:55  165 1:00:23 15.6  2:29  162   31:54 10:38 1:55:48 
  178   1/4     199 Tracy Jacobs            Clearwater         MN  34 F   152 15:19  2:44  3:15  183 1:05:25 14.4  0:56  161   31:51 10:37 1:56:44 
  179   2/4     212 Janey Kiryluik          Minneapolis        MN  31 F   185 22:29  4:00  2:11  149   56:29 16.7  1:22  184   36:50 12:17 1:59:19 
  180  10/11    103 Sharon Akerson          Princeton          MN  45 F   180 18:45  3:20  2:57  179 1:03:08 14.9  1:35  182   36:32 12:11 2:02:56 
  181  22/23    254 Wade Mickelsen          Saint Cloud        MN  35 M   178 18:28  3:17  4:17  172 1:01:35 15.3  3:16  176   35:23 11:48 2:02:58 
  182   8/10    209 Katherine Kemp          Buffalo            MN  20 F   149 15:17  2:43  2:29  188 1:08:00 13.9  1:53  178   35:50 11:57 2:03:28 
  183   5/5     345 Denise Weiss            Clear Lake         MN  44 F   171 17:12  3:04  2:21  190 1:09:48 13.5  1:51  168   32:36 10:52 2:03:45 
  184   9/10    226 Donielle Kurvers        Monticello         MN  20 F   165 16:32  2:57  3:27  192 1:14:14 12.7  1:03  146   29:27  9:49 2:04:41 
  185   6/6     242 Robert Mahowald         Sartell            MN  64 M   183 20:24  3:38  3:53  178 1:03:02 14.9  1:41  181   36:08 12:03 2:05:07 
  186  11/11    108 Gala Andreasen          Delano             MN  45 F   134 14:14  2:32  3:23  189 1:09:23 13.6  1:20  185   37:16 12:26 2:05:34 
  187  10/10    102 Rachael Ackerman        Sauk Rapids        MN  24 F   188 23:41  4:13  2:46  169 1:01:31 15.3  1:15  183   36:46 12:16 2:05:57 
  188  14/14    160 Matt Feyen              Rosemount          MN  40 M   176 17:34  3:07  2:48  171 1:01:32 15.3  2:25  190   42:41 14:14 2:06:58 
  189  23/23    264 Dakri Nelson            Big Lake           MN  37 M   162 16:06  2:52  4:00  175 1:02:30 15.1  1:47  191   45:26 15:09 2:09:47 
  190   3/4     335 Rose Thompson           Brooklyn Park      MN  28 F   146 15:00  2:40  2:41  184 1:06:21 14.2  1:45  193   47:16 15:46 2:13:01 
  191   9/9     327 Lynsi Sundeen           Ogilvie            MN  27 F   184 20:57  3:44  4:25  185 1:06:24 14.2  2:21  188   39:50 13:17 2:13:56 
  192   4/4     288 Shannon Reagan          Monticello         MN  37 F   157 15:53  2:50  1:59  193 1:14:25 12.7  0:57  189   41:04 13:42 2:14:16 
  193   9/9     110 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  39 F   187 23:35  4:12  3:52  191 1:13:43 12.8  2:42  192   47:16 15:46 2:31:05 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  300 NO EXCUSE                                        1  7:20  1:18  0:42    2   38:07 24.7  0:29    1   17:11  5:44 1:03:47 
           Cory Rouw , Noah Middlestadt , Anthony Schwartz        
    2  203 Bacon, Lettuce, & Tomato                         4  8:41  1:33  0:33    1   36:53 25.5  0:24    2   17:34  5:52 1:04:03 
           Nicholas Johnson , Chase Arens , Chase Wark            
    3  258 Team House of Pizza                              3  8:15  1:28  0:39    5   39:06 24.1  0:30    3   19:13  6:25 1:07:41 
           Tim Moes , Eric Nacey , Mark Nieters                   
    4  173 Clear Path                                       2  7:36  1:21  0:37    4   38:45 24.3  0:28    5   21:36  7:12 1:08:59 
           Marty Moran , Joel Gregoy , Corey Shouse Tourino       
    5  321 GraniteMan Speedplay                             6  9:54  1:46  0:42    3   38:07 24.7  0:35    4   19:51  6:37 1:09:07 
           Monty Steffens , Thomas Manderfield , Rob Opheim       
    6  116 Evolution TKD                                    5  9:54  1:46  0:44    6   51:40 18.2  0:38    8   31:09 10:23 1:34:03 
           Adam Ballard , Rob Opheim , Oleg Iatic                 
    7  353 GeoComm:Rolling Strides                          8 20:34  3:40  0:40    7   53:48 17.5  0:31    6   23:02  7:41 1:38:34 
           Scott Wolhart , Greg Murdock , Tuan Le                 
    8  282 GeoComm Todd                                     7 14:07  2:31  0:45    8 1:07:26 14.0  0:38    7   23:05  7:42 1:45:58 
           Zach Pieper , Corey Pieper , Todd Pieper               


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  196 Splash, Flash, Dash                              1  8:32  1:31  0:36    2   46:09 20.4  0:31    1   21:34  7:12 1:17:19 
           Annie Dank , Shannan Houghton , Jennifer Olson         
    2  333 Apollo Insurance: Helga,                         7 14:22  2:33  0:34    1   44:47 21.0  0:35    2   23:45  7:55 1:24:01 
           Joann Therrien , Lisa Bollinger , Helga Bauerly        
    3  224 Team Kuhlman                                     6 13:28  2:24  0:43    4   54:23 17.3  0:38    3   25:00  8:20 1:34:10 
           Jody Kuhlman , Tori Christiaansen , Beth Richey        
    4  304 Foxy Ladies                                      8 14:35  2:36  0:54    3   54:03 17.4  1:52    5   31:08 10:23 1:42:30 
           Nancy Saunders , Valerie Felsch ,                      
    5  343 KDV                                              2 11:28  2:03  0:48    6 1:02:16 15.1  0:37    6   31:29 10:30 1:46:36 
           Kayla Von Wahlde , Nicole Prom , Halli Rodriguez       
    6  158 GEP Team 4                                       5 13:17  2:22  0:51    7 1:05:08 14.5  0:36    7   32:08 10:43 1:51:58 
           Emily Erickson , Nicole Vos , Tracy Schulte            
    7  131 KDV: Butlers                                     3 11:53  2:07  0:45    5 1:00:32 15.6  0:39    8   39:43 13:15 1:53:29 
           Mary Butler , Nicole Butler , Beth Butler              
    8  350 Stinson Leonard Street: T                        4 12:46  2:16  0:41    8 1:10:39 13.3  0:39    4   29:32  9:51 1:54:16 
           Shannon Wiger , Victoria Lupu , Elizabeth Meier        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  281 MN School of Business                            9 10:56  1:57  0:43    1   42:10 22.3  0:37    1   21:44  7:15 1:16:08 
           Chris Haukos , Eric Hanson , Sean Pickle               
    2  255 Tri, Tri, Tri Again                             12 11:13  2:00  0:40    2   43:45 21.5  0:32    3   22:01  7:21 1:18:09 
           Jeremy Mikel , Karen Millette , Henry Millette         
    3  214 Forced Family Fun                                7 10:19  1:50  0:34    3   46:52 20.1  0:29    9   23:27  7:49 1:21:39 
           Hallie Knapek , Travis Bodick ,                        
    4  157 Britta                                           6 10:17  1:50  0:34    8   51:01 18.5  0:31   13   24:31  8:11 1:26:52 
           Nick Engfer , Britta Oden ,                            
    5  179 Circuit Check: Hanzlik                           8 10:25  1:51  2:02    7   50:26 18.7  0:43   11   24:07  8:03 1:27:41 
           Jim Hanzlik , Elizabeth Hanzlik ,                      
    6  172 GE The Gregory's                                 1  8:30  1:31  0:40    9   51:11 18.4  0:39   16   27:05  9:02 1:28:03 
           Barb Gregory , Dennis Gregory , Joel Gregory           
    7  236 Stinson Leonard Street: T                       13 13:27  2:24  0:40    5   49:54 18.9  0:36   10   23:39  7:53 1:28:14 
           Alex Lupu , Staci Lahr , Kay Lahr                      
    8  227 Team Lachinski                                   5 10:17  1:50  1:17    4   47:20 19.9  0:41   17   30:09 10:03 1:29:42 
           Helga Bauerly ,  ,                                      
    9  342 GeoComm: Kia, Nicki, & Co                        3  9:53  1:46  0:55   12   56:43 16.6  0:34    6   22:32  7:31 1:30:36 
           Nicki Vogt , Kia Kraft , Connor Rabideau               
   10  233 Granite Board Team 1                            10 11:08  1:59  1:18   15   58:01 16.2  0:43    8   23:26  7:49 1:34:34 
           Maryann Lindell , Patrick Mitchell , Bailyn Walz       
   11  140 GeoComm Team 1                                  22 19:33  3:29  0:58                   56:48    2   21:49  7:17 1:39:07 
           Phil Corbett , Sara Chase , David Chase                
   12  302 Team Sanders                                    15 14:34  2:36  0:54   14   57:41 16.3  0:38   15   26:31  8:51 1:40:15 
           Josh Sanders , Wayne Sanders , Melinda Sanders         
   13  192 KDV Team 1                                       2  9:17  1:39  0:37   13   57:04 16.5  0:43   22   32:53 10:58 1:40:32 
           Female Linda , Male Earl , Female Sarah                
   14  223 GEP Team 5                                       4 10:07  1:48  0:41   20 1:06:57 14.1  0:31    7   22:33  7:31 1:40:48 
           Andy Kuhl , Dena Walz , Raeley Walz                    
   15  136 GeoComm Bryant Ballers                          17 15:57  2:50  0:39   17 1:02:30 15.1  0:36    5   22:17  7:26 1:41:58 
           Jen Christen , Zach Sturm , Maggie Bryant              
   16  123 GeoComm Team 2                                  14 13:41  2:26  1:14    6   50:14 18.8  0:37   24   37:15 12:25 1:42:59 
           Cassie Beierman , Harry Brodmarkle ,                   
   17  137 Bryants                                         20 17:22  3:05  0:52   16 1:02:28 15.1  0:34   14   25:56  8:39 1:47:09 
           Kevin Christen , Marcie Bryant , John Bryant           
   18  340 Aeration Industries Inter                       21 17:51  3:11  0:46   11   55:53 16.9  0:35   21   32:13 10:45 1:47:15 
           Guillermo Urquia , Mark Aune , Krista Ramirez          
   19  109 GEP Team 3                                      11 11:08  1:59  0:44   18 1:04:18 14.7  0:40   18   30:53 10:18 1:47:42 
           Sydney Andringa , Ryan Schwartz , Joe Schulte          
   20  194 Team Honzl                                      16 14:59  2:40  4:02   21 1:07:31 14.0  0:45    4   22:13  7:25 1:49:28 
           Adam Honzl , Catherine Honzl ,                         
   21  238 DeZurik                                         23 20:14  3:36  0:53   19 1:05:26 14.4  0:36   12   24:11  8:04 1:51:19 
           Joyce Lynch , Andrew Dahlstrom ,                       
   22  228 GEP Team 1 Lamp                                 18 16:39  2:58  0:48   22 1:07:33 13.9  0:40   19   31:14 10:25 1:56:52 
           Carl Lamp , Jena Lamp , Cindy Lamp                     
   23  319 GEOTEK Team 1                                   24 20:15  3:36  0:58   10   54:50 17.2  1:03   25   47:53 15:58 2:04:57 
           Steve Squire , Marilyn Nordquist , Dale Nordquist      
   24  296 GeoComm: We're Tri-ing!                         19 16:41  2:58  1:02   24 1:12:20 13.0  0:59   23   36:55 12:19 2:07:56 
           Jeff Rogholt , Jessica Beierman , Vinnie Dolan         
   25  124 Team Awesome: Ranju's Tem                       25 24:58  4:26  0:36   23 1:12:09 13.1  0:36   20   31:34 10:32 2:09:51 
           Subodh Bhattarai , Smita Adhikari , Ranju Poudel       

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 217 Preston Kopel           St. Cloud          MN  16 M      7 14:02  2:30  0:46    1   48:56 19.3  0:37                            
 215 Jack Knapp              Milaca             MN  17 M      8 19:00  3:23  0:42    2   59:24 15.9                                  
 249 Sondra Marthaler        St. Cloud          MN  50 F                             3 1:02:03 15.2                                  
 154 Megan Dingmann          Rice               MN  21 F      3 11:51  2:07  2:10    4 1:50:02  8.6                                  
 310 Michael Shanahan        Watertown          MN  51 M      4 12:23  2:12  1:06                                                    
 206 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42 M      2 11:24  2:02  1:20                                                    
 171 Ryan Granroth           Sartell            MN  37 M      1 10:47  1:55  1:34                                                    
 122 Wade Beck               Maple Grove        MN  41 M      6 13:51  2:28  1:55                                                    
 272 Mike Ohara              Sartell            MN  61 M      5 12:47  2:17                                                          
 275 Kristi Otterson         Minneapolis        MN  45 F      9 29:22  5:13                                                          
 229 Jill Larsen             Mpls               MN  47 F     10 29:22  5:13                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Thad Ingersoll          Saint Paul         MN  44 M    6:58  1:15 
    2 Marty Moran             St Cloud           MN  47 M    7:36  1:21 
    3 Mark Nieters            Sartell            MN  46 M    8:15  1:28 
    4 Kristina Swenson        Rogers             MN  17 F    8:28  1:31 
    5 Reilly Ingersoll        Saint Paul         MN  17 F    8:33  1:32 
    6 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23 M    8:42  1:33 
    7 Bill Corcoran           Sartell            MN  41 M    9:08  1:38 
    8 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23 M    9:12  1:38 
    9 Tim Jacobson            Avon               MN  44 M    9:13  1:39 
   10 Marcus Kasper           Monticello         MN  23 M    9:16  1:39 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Thad Ingersoll          Saint Paul         MN  44 M   38:10 24.7 
    2 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  34 M   38:11 24.7 
    3 Bill Corcoran           Sartell            MN  41 M   38:33 24.4 
    4 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36 M   38:46 24.3 
    5 Nick McCulloch          Brooklyn Center    MN  31 M   39:17 24.0 
    6 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  42 M   39:45 23.7 
    7 Tim Jacobson            Avon               MN  44 M   40:01 23.5 
    8 Ryan Whippler           Rice               MN  35 M   40:05 23.5 
    9 Thomas Sweeney          Champlin           MN  30 M   40:06 23.5 
   10 Kevin Bjerje            Aberdeen           SD  31 M   40:18 23.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36 M   16:56  5:39 
    2 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27 M   17:07  5:43 
    3 Kevin Bjerje            Aberdeen           SD  31 M   17:32  5:51 
    4 Thad Ingersoll          Saint Paul         MN  44 M   17:44  5:55 
    5 Ryan Whippler           Rice               MN  35 M   17:55  5:59 
    6 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  34 M   17:58  6:00 
    7 Katie Oden              Buffalo            MN  21 F   18:45  6:15 
    8 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17 M   18:49  6:17 
    9 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  17 F   19:14  6:25 
   10 Tim Jacobson            Avon               MN  44 M   19:22  6:28 


                      GRANITEMAN ST. CLOUD TRIATHLON
                Lake George - St. Cloud, MN - June 21, 2014

----------------------------------------------------------------------------
                        CORPORATE TEAM CHALLENGE
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:36:30 Granite Equity Partne
===============================
  1  1:08:59  Clear Path Joel Gregoy           Minneapolis        MN 23 
  2  1:09:07  GraniteMan Speedplay Monty Steffens St. Cloud          MN 55 
  3  1:22:09   Ryan Barrett                    Saint Cloud        MN 35 
  4  1:22:12  Granite Equity Partners Rick Bauerly Sauk Rapids        MN 45 
  5  1:24:01  Apollo Insurance: Helga, Joann Therrien St. Cloud Mn       MN 39 
  6  1:27:41  Circuit Check: Hanzlik Elizabeth Hanzlik Osseo              MN 24 
  7  1:28:03  GE The Gregory's Barb Gregory    Richmond           MN 57 
  8  1:28:14  Stinson Leonard Street: T Alex Lupu St. Cloud          MN 29 
  9  1:29:44   Greg Schumacher                 St. Cloud          MN 45 
 10  1:30:36  GeoComm: Kia, Nicki, & Co Nicki Vogt Saint Cloud        MN 34 
 11  1:34:34  Granite Board Team 1 Maryann Lindell St. Cloud          MN 43 
 12  1:35:52   Zach Sanders                    St. Cloud          MN 17 
 13  1:39:07  GeoComm Team 1 Phil Corbett      St. Cloud          MN 49 
 14  1:40:15  Team Sanders Josh Sanders        St. Cloud          MN 15 
 15  1:40:32  KDV Team 1 Linda Holliday        St. Cloud          MN 48 
 16  1:40:48  GEP Team 5 Andy Kuhl             St. Cloud          MN 31 
 17  1:41:58  GeoComm Bryant Ballers Jen Christen Plymouth           MN 29 
 18  1:42:59  GeoComm Team 2 Cassie Beierman   St. Cloud          MN 29 
 19  1:47:42  GEP Team 3 Sydney Andringa       St. Cloud          MN 23 
 20  1:51:58  GEP Team 4 Emily Erickson        St. Cloud          MN 18 
 21  1:53:29  KDV: Butlers Mary Butler         Carlos             MN 56 
 22  1:54:16  Stinson Leonard Street: T Shannon Wiger Sartell            MN 32 
 23  1:56:52  GEP Team 1 Lamp Carl Lamp        St. Cloud          MN 56 
 24  2:04:57  GEOTEK Team 1 Steve Squire       St. Cloud          MN 56 

  2. 1:47:02 KDV                  
===============================
  1  1:37:16  Granite Equity Partners Jason Primus Sartell            MN 34 
  2  1:44:18  Granite Equity Partners Adam Heathcote Sartell            MN 32 
  3  1:46:36  KDV Kayla Von Wahlde             Sauk Centre        MN 23 
  4  1:50:17  Granite Equity Partners Tom Martin Sauk Rapids        MN 28 
  5  1:56:44  Granite Equity Partners Tracy Jacobs Clearwater         MN 34 




================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  153 Todd Dickson            Big Lake           MN  36    1 12:58  2:19  1:46    1   50:52 18.5  1:07    1   26:41  8:54 1:33:23 
    2  118 B.J. Batterton          Minneapolis        MN  30    2 13:27  2:24  3:34    2   52:43 17.9  2:08    2   35:53 11:58 1:47:43 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  199 Tracy Jacobs            Clearwater         MN  34    2 15:19  2:44  3:15    2 1:05:25 14.4  0:56    1   31:51 10:37 1:56:44 
    2  212 Janey Kiryluik          Minneapolis        MN  31    4 22:29  4:00  2:11    1   56:29 16.7  1:22    2   36:50 12:17 1:59:19 
    3  335 Rose Thompson           Brooklyn Park      MN  28    1 15:00  2:40  2:41    3 1:06:21 14.2  1:45    4   47:16 15:46 2:13:01 
    4  288 Shannon Reagan          Monticello         MN  37    3 15:53  2:50  1:59    4 1:14:25 12.7  0:57    3   41:04 13:42 2:14:16 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  360 Thad Ingersoll          Saint Paul         MN  44    1  6:58  1:15  0:46    1   38:10 24.7  0:35    4   17:44  5:55 1:04:11 
    2  195 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36   12  9:40  1:43  0:44    4   38:46 24.3  0:34    1   16:56  5:39 1:06:38 
    3  358 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  34   32 10:48  1:55  0:49    2   38:11 24.7  0:41    6   17:58  6:00 1:08:25 
    4  143 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27                          11   40:42 23.1  0:30    2   17:07  5:43 1:08:40 
    5  366 Bill Corcoran           Sartell            MN  41    5  9:08  1:38  0:52    3   38:33 24.4  0:41   13   19:52  6:38 1:09:04 
    6  365 Kevin Bjerje            Aberdeen           SD  31   16  9:50  1:45  1:04   10   40:18 23.4  0:54    3   17:32  5:51 1:09:36 
    7  363 Ryan Whippler           Rice               MN  35   29 10:35  1:53  1:09    8   40:05 23.5  0:51    5   17:55  5:59 1:10:32 
    8  367 Nick McCulloch          Brooklyn Center    MN  31   15  9:49  1:45  0:51    5   39:17 24.0  0:34   18   20:23  6:48 1:10:51 
    9  200 Tim Jacobson            Avon               MN  44    7  9:13  1:39  1:17    7   40:01 23.5  1:09    8   19:22  6:28 1:11:01 
   10  341 Erik Vilen              Baxter             MN  34   22  9:55  1:46  0:36   12   40:50 23.1  0:43    9   19:28  6:30 1:11:29 
   11  311 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  42   26 10:25  1:51  0:56    6   39:45 23.7  0:42   23   21:09  7:03 1:12:56 
   12  265 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32   30 10:44  1:55  0:38   13   40:52 23.1  0:39   17   20:21  6:47 1:13:12 
   13  125 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  40   24 10:17  1:50  0:45   14   41:26 22.7  0:40   20   20:36  6:52 1:13:43 
   14  213 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17   20  9:54  1:46  1:04   25   43:25 21.7  0:56    7   18:49  6:17 1:14:06 
   15  164 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  42   18  9:52  1:45  0:57   18   42:28 22.2  0:41   21   20:39  6:53 1:14:34 
   16  149 Shawn Day               St. Cloud          MN  40   25 10:20  1:50  1:06   26   43:31 21.6  1:15   10   19:32  6:31 1:15:42 
   17  186 Kevin Hertzberg         Chaska             MN  32   10  9:32  1:42  0:53   17   42:23 22.2  0:36   38   22:41  7:34 1:16:04 
   18  181 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34   62 12:17  2:11  0:53   19   42:34 22.1  0:44   11   19:48  6:36 1:16:14 
   19  328 Thomas Sweeney          Champlin           MN  30   34 10:51  1:56  4:20    9   40:06 23.5  0:53   24   21:10  7:04 1:17:18 
   20  324 Darin Strand            Willmar            MN  31   27 10:29  1:52  1:27   21   42:57 21.9  0:58   27   21:49  7:17 1:17:39 
   21  351 Mitch Williams          Minnetonka         MN  35   23 10:15  1:50  0:57   22   43:09 21.8  0:41   40   22:45  7:35 1:17:45 
   22  252 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  28                          36   45:43 20.6  0:57   22   20:53  6:58 1:17:47 
   23  259 Marty Moran             St Cloud           MN  47    2  7:36  1:21  1:22   24   43:12 21.8  1:02   71   24:49  8:17 1:17:59 
   24  315 Kyle Sobota             Shakopee           MN  32    9  9:30  1:42  1:19   20   42:40 22.1  1:16   51   23:36  7:52 1:18:18 
   25  114 Mike Back               Otsego             MN  39   17  9:51  1:45  1:11   32   45:01 20.9  0:43   26   21:34  7:12 1:18:19 
   26  266 Mark Nieters            Sartell            MN  46    3  8:15  1:28  1:23   30   44:29 21.2  1:12   42   23:07  7:43 1:18:24 
   27  241 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  49   38 10:58  1:57  1:01   16   42:13 22.3  0:46   48   23:32  7:51 1:18:28 
   28  234 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  37   14  9:48  1:45  1:18   23   43:11 21.8  0:57   53   23:45  7:55 1:18:58 
   29  183 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23    4  8:42  1:33  1:08   27   43:48 21.5  1:00   75   25:05  8:22 1:19:41 
   30  232 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  39   41 11:03  1:58  1:14   28   43:51 21.5  0:54   50   23:36  7:52 1:20:37 
   31  156 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  53   39 11:01  1:58  1:22   15   41:34 22.7  0:54   83   25:58  8:40 1:20:46 
   32  141 Steve Crooks            Richmond           MN  30   58 12:10  2:10  1:54   38   45:47 20.6  1:17   14   20:03  6:41 1:21:09 
   33  325 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  25                          46   46:39 20.2  1:24   39   22:44  7:35 1:21:58 
   34  117 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  35   48 11:37  2:04  1:13   43   46:21 20.3  1:08   29   21:52  7:18 1:22:09 
   35  119 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  45   44 11:22  2:02  1:00   31   44:33 21.1  1:02   62   24:17  8:06 1:22:12 
   36  299 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  37   65 12:18  2:11  1:10   33   45:01 20.9  0:47   46   23:30  7:50 1:22:44 
   37  221 Randy Kramer            Buffalo            MN  47   49 11:48  2:06  1:03   37   45:44 20.6  1:22   43   23:07  7:43 1:23:01 
   38  289 Joseph Reinhardt        St. Paul           MN  26   74 12:41  2:15  1:51   49   46:53 20.1  1:24   19   20:34  6:52 1:23:20 
   39  219 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  41   82 13:04  2:20  2:16   41   46:05 20.4  0:52   30   21:58  7:20 1:24:13 
   40  309 Josh Sell               Waconia            MN  35   57 12:07  2:09  2:18   54   47:45 19.7  1:10   25   21:26  7:09 1:24:44 
   41  243 Robert Mahowald         Sartell            MN  37   85 13:10  2:21  2:35   39   45:48 20.6  1:14   33   22:16  7:26 1:25:02 
   42  132 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23    6  9:12  1:38  2:20   40   45:59 20.5  1:19   87   26:18  8:46 1:25:05 
   43  293 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  51  103 15:19  2:44  1:06   34   45:32 20.7  1:22   28   21:50  7:17 1:25:06 
   44  205 Timothy Jung            Minneapolis        MN  51   46 11:29  2:03  1:37   48   46:48 20.1  1:08   63   24:17  8:06 1:25:17 
   45  218 Alex Koppy              Fargo              ND  21   52 11:59  2:08  1:33   53   47:41 19.8  0:36   47   23:31  7:51 1:25:18 
   46  261 Corey Muellenbach       Edina              MN  23   35 10:53  1:56  1:54   90   51:30 18.3  0:59   16   20:18  6:46 1:25:32 
   47  284 Polo Portilla           Woodbury           MN  51   13  9:48  1:45  3:24   67   49:03 19.2  1:45   34   22:18  7:26 1:26:16 
   48  332 Greg Swenson            Rogers             MN  45   19  9:52  1:46  1:27   45   46:30 20.3  1:01  101   27:57  9:19 1:26:45 
   49  349 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25  100 14:45  2:37  2:26   63   48:51 19.3  1:01   12   19:50  6:37 1:26:51 
   50  330 Stuart Swenson          Sartell            MN  39   99 14:40  2:37  1:49   42   46:12 20.4  1:50   35   22:32  7:31 1:27:02 
   51  190 William Hjort           Elk River          MN  51   47 11:35  2:04  1:51   81   50:23 18.7  1:04   31   22:13  7:25 1:27:04 
   52  198 Bob Irvine              Nissa              MN  50   77 12:51  2:17  1:15   52   47:41 19.8  1:12   64   24:19  8:07 1:27:15 
   53  329 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  36   64 12:18  2:11  1:06   79   50:03 18.8  1:00   41   22:55  7:39 1:27:19 
   54  253 Mike Meyer              Blaine             MN  32   42 11:10  1:59  1:07   62   48:25 19.5  0:52   81   25:49  8:37 1:27:21 
   55  334 David Thoma             Annandale          MN  53   21  9:55  1:46  1:53   59   48:18 19.5  1:04   86   26:17  8:46 1:27:25 
   56  134 Steve Carlson           Maple Grove        MN  51   70 12:35  2:15  2:05   47   46:41 20.2  1:47   69   24:47  8:16 1:27:53 
   57  162 Sean Finnegan           St. Paul           MN  48   28 10:31  1:52  1:50   75   49:43 18.9  1:11   70   24:49  8:17 1:28:03 
   58  292 Jason Riley             Maple Grove        MN  43   79 12:58  2:18  1:01   58   48:13 19.5  1:31   74   24:56  8:19 1:28:37 
   59  133 Rich Carlson            Big Lake           MN  39   53 11:59  2:08  2:55   55   47:53 19.7  1:54   58   24:05  8:02 1:28:43 
   60  267 Peter Nord              Sartell            MN  58   59 12:11  2:10  1:46   57   48:07 19.6  0:42   84   26:08  8:43 1:28:53 
   61  239 Jay Lyons               Hopkins            MN  50   40 11:02  1:58  2:16   76   49:46 18.9  1:38   65   24:22  8:08 1:29:03 
   62  276 Matt Perry              Sartell            MN  41   54 11:59  2:08  1:32   85   51:01 18.5  0:55   55   23:54  7:58 1:29:19 
   63  105 Christopher Allen       Bloomington        MN  34   83 13:04  2:20  1:27   74   49:35 19.0  1:14   57   24:02  8:01 1:29:21 
   64  307 Greg Schumacher         St. Cloud          MN  45  105 15:49  2:49  1:50   50   47:10 20.0  1:38   44   23:19  7:47 1:29:44 
   65  106 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57   98 14:40  2:37  2:56   44   46:26 20.3  1:36   60   24:08  8:03 1:29:45 
   66  317 Joel Sommers            Minnetonka         MN  33   43 11:18  2:01  2:27   87   51:22 18.3  1:26   45   23:22  7:48 1:29:53 
   67  346 Don Wellman             Ramsey             MN  37   96 14:34  2:36  1:58   60   48:20 19.5  0:58   61   24:16  8:06 1:30:04 
   68  268 Josh Nordstrom          Crystal            MN  15   90 13:39  2:26  1:38   68   49:05 19.2  0:42   76   25:07  8:23 1:30:08 
   69  286 John Rammel             Sartell            MN  30   36 10:56  1:57  1:45   66   49:02 19.2  1:01   97   27:47  9:16 1:30:30 
   70  155 Derek Docherty          Buffalo            MN  20   63 12:17  2:11  1:34   89   51:25 18.3  0:48   68   24:42  8:14 1:30:43 
   71  150 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  23   86 13:22  2:23  2:05   83   50:37 18.6  1:02   54   23:50  7:57 1:30:53 
   72  126 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  32   81 13:00  2:19  1:28   70   49:17 19.1  1:42   78   25:36  8:32 1:31:02 
   73  348 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  56   60 12:14  2:11  3:06   35   45:42 20.6  1:33  104   28:53  9:38 1:31:26 
   74  256 Peter Miller            Zimmerman          MN  56   84 13:06  2:20  1:08   65   49:02 19.2  1:15   92   27:05  9:02 1:31:33 
   75  135 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  54   51 11:53  2:07  2:03   61   48:25 19.5  1:21   99   27:53  9:18 1:31:34 
   76  290 Tom Reitsma             Waconia            MN  61   80 12:58  2:18  1:53   29   44:04 21.4  1:39  115   32:09 10:43 1:32:41 
   77  251 Michael McCue           Saint Paul         MN  39   50 11:49  2:06  2:33   56   48:00 19.6  2:36   98   27:52  9:18 1:32:47 
   78  318 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  38   37 10:58  1:57  1:17   77   49:52 18.9  1:00  108   29:59 10:00 1:33:03 
   79  322 Daryl Stevens           Sartell            MN  71   71 12:38  2:15  1:56   51   47:39 19.8  1:13  107   29:41  9:54 1:33:05 
   80  207 Marcus Kasper           Monticello         MN  23    8  9:16  1:39  2:43  113   58:30 16.1  0:54   32   22:15  7:25 1:33:37 
   81  339 Brian Torkkola          Minneapolis        MN  47   87 13:30  2:24  2:45   80   50:15 18.7  1:48   80   25:41  8:34 1:33:57 
   82  159 Eric Felsch             St Cloud           MN  42  116 17:02  3:02  3:06   71   49:23 19.1  0:57   49   23:35  7:52 1:34:01 
   83  248 Robert Marshall         Maple Grove        MN  31   55 12:02  2:09  1:58  101   55:08 17.1  0:34   72   24:53  8:18 1:34:32 
   84  202 Alexander Johannes      Clearwater         MN  19   11  9:39  1:43  2:37  110   57:13 16.5  1:05   59   24:07  8:03 1:34:39 
   85  111 Jeff Antonsen           Andover            MN  44  112 16:24  2:55  2:58   78   49:59 18.8  0:52   66   24:31  8:11 1:34:42 
   86  201 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49  118 17:27  3:06  1:52   82   50:31 18.6  1:15   67   24:38  8:13 1:35:41 
   87  303 Zach Sanders            St. Cloud          MN  17  124 19:35  3:29  2:23   93   53:05 17.7  0:38   15   20:12  6:44 1:35:52 
   88  287 Tony Ramunno            Big Lake           MN  52  102 15:18  2:43  1:29   84   50:40 18.6  1:58   89   26:35  8:52 1:35:58 
   89  220 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  36  104 15:39  2:47  1:38   86   51:13 18.4  1:20   85   26:11  8:44 1:35:59 
   90  246 Marc Marshall           Brainerd           MN  28  101 14:54  2:39  1:27   64   48:59 19.2  1:31  106   29:29  9:50 1:36:18 
   91  169 Ben Gelhaus             Minneapolis        MN  20  122 18:45  3:20  3:04   72   49:30 19.0  1:18   56   24:01  8:01 1:36:37 
   92  362 Brian Erson             Eden Prairie       MN  31   72 12:38  2:15  3:09  100   55:03 17.1  1:22   73   24:54  8:18 1:37:04 
   93  285 Jason Primus            Sartell            MN  34   94 14:04  2:30  2:17   94   53:15 17.7  1:03   90   26:39  8:53 1:37:16 
   94  180 Greg Harding            Minneapolis        MN  30   75 12:41  2:16  3:01   91   52:13 18.0  1:42  100   27:56  9:19 1:37:31 
   95  182 Aaron Hatanpa           Mankato            MN  39   91 13:40  2:26  3:46   73   49:34 19.0  2:33  103   28:42  9:34 1:38:14 
   96  129 Bob Brunmeier           Minneapolis        MN  52   33 10:51  1:56  3:01   95   53:17 17.7  1:15  109   30:08 10:03 1:38:29 
   97  107 Paul Anderson           Shoreview          MN  43   93 13:59  2:29  1:57   96   53:28 17.6  1:43   96   27:36  9:12 1:38:41 
   98  273 Ted Olson               Champlin           MN  54   78 12:55  2:18  2:27   69   49:16 19.1  1:41  116   32:34 10:52 1:38:51 
   99  357 David Yantes            St. Michael        MN  55   56 12:06  2:09  2:07   88   51:23 18.3  2:05  112   31:30 10:30 1:39:10 
  100  269 Jeff Norton             Saint Paul         MN  56   88 13:32  2:25  3:06  107   56:27 16.7  0:36   82   25:58  8:40 1:39:37 
  101  352 Shawn Williams          St. Michael        MN  35   89 13:32  2:25  1:34  114   58:38 16.1  0:43   88   26:25  8:49 1:40:51 
  102  170 Severyn Gondeck         Wayzata            MN  20   73 12:39  2:15  4:26  117 1:00:28 15.6  0:56   37   22:40  7:34 1:41:07 
  103  112 Joel Artmann            Elk River          MN  39  123 19:30  3:28  2:56  102   55:12 17.1  1:04   52   23:42  7:54 1:42:22 
  104  152 Scott Dezurik           Avon               MN  46  106 15:52  2:49  2:34  103   55:21 17.0  1:33   93   27:11  9:04 1:42:29 
  105  138 Scott Christensen       Ramsey             MN  58   69 12:35  2:14  2:54   99   54:51 17.2  1:48  111   30:25 10:09 1:42:31 
  106  305 Gary Schmalz            Rogers             MN  45   61 12:15  2:11  3:03   97   54:07 17.4  1:14  114   32:06 10:42 1:42:44 
  107  139 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35  110 16:06  2:52  3:30  112   57:33 16.4  0:49   77   25:29  8:30 1:43:24 
  108  189 Gordon Hjellming        Eagan              MN  58   97 14:39  2:36  2:19   92   52:29 17.9  1:10  119   33:10 11:04 1:43:45 
  109  262 Luke Musech             Deephaven          MN  19  117 17:23  3:06  2:44  116 1:00:24 15.6  0:59   36   22:40  7:34 1:44:08 
  110  184 Adam Heathcote          Sartell            MN  32  115 16:49  3:00  1:37   98   54:15 17.4  1:24  110   30:14 10:05 1:44:18 
  111  193 Karl Holm               Elk River          MN  51  107 15:53  2:50  4:56  105   56:11 16.8  1:22   94   27:20  9:07 1:45:41 
  112  298 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  50  109 15:56  2:50  4:04  104   55:36 16.9  2:41  102   28:41  9:34 1:46:56 
  113  128 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  51  108 15:53  2:50  1:35  121 1:02:58 15.0  0:53   91   26:55  8:59 1:48:12 
  114  178 Edward Hanson           Monticello         MN  20   66 12:20  2:12  2:38  124 1:06:33 14.2  1:57   79   25:40  8:34 1:49:06 
  115  279 Doug Pfaff              Mpls               MN  70  114 16:38  2:58  4:54  109   57:08 16.5  2:08  105   28:53  9:38 1:49:40 
  116  250 Tom Martin              Sauk Rapids        MN  28  126 23:05  4:06  2:48  106   56:15 16.7  0:48   95   27:22  9:08 1:50:17 
  117  185 Keegan Helmke           St. Paul           MN  13  113 16:38  2:58  4:59  108   57:03 16.5  2:12  117   32:37 10:53 1:53:27 
  118  320 Mark Stange             Shoreview          MN  67   95 14:19  2:33  1:48  111   57:19 16.4  2:12  122   39:01 13:01 1:54:37 
  119  168 Bruce Fuerbringer       Mondovi            WI  60   68 12:23  2:12  3:46  123 1:04:43 14.6  2:06  118   32:48 10:56 1:55:43 
  120  344 Walker Wearne           Little Falls       MN  33  120 18:08  3:14  2:55  115 1:00:23 15.6  2:29  113   31:54 10:38 1:55:48 
  121  254 Wade Mickelsen          Saint Cloud        MN  35  121 18:28  3:17  4:17  119 1:01:35 15.3  3:16  120   35:23 11:48 2:02:58 
  122  242 Robert Mahowald         Sartell            MN  64  125 20:24  3:38  3:53  122 1:03:02 14.9  1:41  121   36:08 12:03 2:05:07 
  123  160 Matt Feyen              Rosemount          MN  40  119 17:34  3:07  2:48  118 1:01:32 15.3  2:25  123   42:41 14:14 2:06:58 
  124  264 Dakri Nelson            Big Lake           MN  37  111 16:06  2:52  4:00  120 1:02:30 15.1  1:47  124   45:26 15:09 2:09:47 
  125  310 Michael Shanahan        Watertown          MN  51   67 12:23  2:12  1:06                                                    
  126  206 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42   45 11:24  2:02  1:20                                                    
  127  171 Ryan Granroth           Sartell            MN  37   31 10:47  1:55  1:34                                                    
  128  122 Wade Beck               Maple Grove        MN  41   92 13:51  2:28  1:55                                                    
  129  272 Mike Ohara              Sartell            MN  61   76 12:47  2:17                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  147 Greta Danielson         St. Cloud          MN  20    3  9:19  1:40  0:43    7   45:07 20.9  0:45    3   20:08  6:43 1:16:00 
    2  146 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  17    9 10:13  1:49  0:50   10   45:52 20.5  0:45    2   19:14  6:25 1:16:52 
    3  271 Katie Oden              Buffalo            MN  21    7 10:04  1:48  1:03   11   46:22 20.3  0:40    1   18:45  6:15 1:16:52 
    4  175 Nicole Haas             Sartell            MN  36    5  9:58  1:47  1:10    6   44:56 21.0  0:45    4   20:32  6:51 1:17:18 
    5  257 Lynne Miller            Elk River          MN  40   10 10:15  1:50  1:06    4   44:39 21.1  0:48    5   21:07  7:03 1:17:53 
    6  359 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  40   15 10:50  1:56  1:12    1   42:48 22.0  0:51   12   23:06  7:42 1:18:45 
    7  163 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  38   20 11:35  2:04  0:56    5   44:42 21.1  0:33    6   21:17  7:06 1:19:01 
    8  368 Meagn McCulloch         Brooklyn Center    MN  28                           9   45:47 20.6  0:51   11   23:03  7:41 1:20:27 
    9  354 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  48   13 10:43  1:55  1:06    8   45:33 20.7  1:00    9   22:40  7:34 1:21:00 
   10  210 Susan Key               Ironwood           MI  49   22 11:36  2:04  1:26    2   44:27 21.2  1:18   10   22:54  7:38 1:21:39 
   11  331 Kristina Swenson        Rogers             MN  17    1  8:28  1:31  1:10   14   47:32 19.8  0:48   20   24:32  8:11 1:22:27 
   12  323 Pam Stevens             Sartell            MN  61   16 10:51  1:56  1:11    3   44:31 21.2  1:18   21   24:41  8:14 1:22:30 
   13  188 Lisa Hines              Waite Park         MN  51   17 10:54  1:57  1:14   16   48:31 19.4  0:47    8   22:15  7:25 1:23:39 
   14  208 Cate Kehn               Minnesota          MN  26                          15   47:34 19.8  1:03   16   24:08  8:03 1:24:03 
   15  144 Sara Dalton             St. Cloud          MN  25   30 12:15  2:11  1:05   12   47:14 19.9  0:58   17   24:13  8:05 1:25:42 
   16  104 Emily Allen             Bloomington        MN  29   39 13:31  2:24  1:37   19   49:10 19.2  0:51    7   21:53  7:18 1:27:01 
   17  161 Vickie Finnegan         St Paul            MN  48   27 11:52  2:07  1:37   21   49:41 19.0  1:12   13   23:20  7:47 1:27:40 
   18  361 Reilly Ingersoll        Saint Paul         MN  17    2  8:33  1:32  1:01   33   54:25 17.3  0:48   14   23:34  7:52 1:28:19 
   19  364 Lisa Knudson            Portland           ND  54   24 11:49  2:06  1:22   17   48:34 19.4  1:20   32   27:11  9:04 1:30:14 
   20  244 Marissa Mahowald        Sartell            MN  37   38 13:10  2:21  2:20   20   49:19 19.1  1:13   19   24:23  8:08 1:30:23 
   21  204 Amanda Jorgenson        Minneapolis        MN  32   42 13:59  2:29  1:25   13   47:16 19.9  1:35   24   26:12  8:44 1:30:24 
   22  115 Mandy Back              Otsego             MN  38    6  9:59  1:47  1:48   28   53:40 17.6  1:08   18   24:21  8:07 1:30:54 
   23  347 Beth Wengler            St. Cloud          MN  48   26 11:52  2:07  1:43   23   50:20 18.7  1:20   29   26:55  8:59 1:32:07 
   24  291 Vanessa Richter         Albany             MN  22    4  9:50  1:45  1:01   35   54:40 17.2  1:08   27   26:34  8:52 1:33:11 
   25  312 Debra Shaw              Saint Cloud        MN  36   43 14:05  2:30  1:41   18   48:37 19.4  2:16   42   29:37  9:53 1:36:14 
   26  231 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  40   41 13:41  2:26  1:49   22   50:04 18.8  2:09   39   28:49  9:37 1:36:30 
   27  277 Anna Peterson           Rosemount          MN  14   21 11:35  2:04  1:21   38   56:03 16.8  1:06   26   26:26  8:49 1:36:30 
   28  237 Becky Lutgen            St Cloud           MN  45   49 15:10  2:42  1:38   24   50:54 18.5  1:54   30   27:02  9:01 1:36:36 
   29  316 Anna Solbrack           Cambridge          MN  20   29 12:10  2:10  1:51   31   53:46 17.5  1:57   31   27:03  9:01 1:36:45 
   30  260 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  50   47 14:45  2:38  2:25   25   52:05 18.1  1:33   25   26:19  8:47 1:37:05 
   31  230 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  33   45 14:14  2:32  1:41   27   53:36 17.6  1:11   28   26:45  8:55 1:37:25 
   32  216 Selina Kolsrud          Savage             MN  36   53 16:11  2:53  2:21   30   53:44 17.5  1:58   15   24:05  8:02 1:38:16 
   33  301 Brittany Rupp           St. Cloud          MN  27   33 12:58  2:18  1:32   32   54:14 17.4  1:12   38   28:44  9:35 1:38:38 
   34  151 Kayla Deters            Rice               MN  25   28 12:03  2:09  2:25   39   56:20 16.7  0:56   35   27:44  9:15 1:39:25 
   35  167 Annah Frost             Saint Cloud        MN  37   23 11:48  2:06  1:41   43   57:44 16.3  0:54   34   27:26  9:09 1:39:32 
   36  191 Laura Hjort             Elk River          MN  47   57 17:20  3:05  2:37   26   52:29 17.9  2:31   23   25:17  8:26 1:40:11 
   37  211 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  55   34 12:58  2:19  2:25   40   56:45 16.6  1:30   37   28:40  9:34 1:42:17 
   38  355 Amanda Woolsey          Lubbock            TX  21   12 10:24  1:51  2:18   37   55:50 16.9  1:16   51   32:40 10:54 1:42:26 
   39  130 Emily Brunmeier         Minneapolis        MN  19   40 13:37  2:25  2:41   45   58:05 16.2  0:59   36   28:08  9:23 1:43:27 
   40  283 Lisa Polachek           St. Paul           MN  55    8 10:08  1:48  1:38   52 1:01:53 15.2  1:14   41   29:31  9:51 1:44:21 
   41  165 Wendy Franklin          Delano             MN  44   18 11:04  1:58  2:19   34   54:37 17.2  1:32   57   36:07 12:03 1:45:37 
   42  356 Kaitlyn Worley          Saint Joseph       MN  24   48 14:58  2:40  2:18   29   53:41 17.5  2:46   48   32:05 10:42 1:45:45 
   43  245 Tori Maish              St, Cloud          MN  17   11 10:15  1:50  1:32   46   58:55 16.0  0:38   54   34:52 11:38 1:46:09 
   44  127 Lisa Bovy               Ramsey             MN  47   52 15:22  2:44  2:31   41   56:51 16.6  1:47   43   29:39  9:53 1:46:10 
   45  222 Courtney Krsiean        St. Cloud          MN  17   50 15:15  2:43  2:35   53 1:02:38 15.0  0:49   22   25:07  8:23 1:46:23 
   46  280 Mary Kay Pfannenstein   St Cloud           MN  54   36 13:02  2:19  3:54   50 1:01:32 15.3  1:43   33   27:22  9:08 1:47:31 
   47  247 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  55   55 16:54  3:00  1:42   36   55:41 16.9  0:56   52   33:12 11:04 1:48:23 
   48  121 Carrie Beck             Saint Louis Park   MN  27   19 11:18  2:01  2:35   55 1:04:02 14.7  1:18   44   29:47  9:56 1:48:58 
   49  235 Mary Loso               Minneapolis        MN  49   31 12:25  2:13  3:52   51 1:01:51 15.2  1:05   46   30:05 10:02 1:49:16 
   50  270 Anne Oberembt           Sauk Rapids        MN  28   32 12:44  2:16  2:32   56 1:04:24 14.6  0:54   45   30:01 10:01 1:50:32 
   51  101 Emily Abraham           Cambridge          MN  18   35 12:59  2:19  3:26   48 1:00:40 15.5  0:53   53   34:34 11:32 1:52:31 
   52  177 Elizabeth Hamel         Minneapolis        MN  50   58 17:30  3:07  2:25   42   57:30 16.4  2:35   49   32:33 10:51 1:52:32 
   53  148 Jennifer Day            St Cloud           MN  37   37 13:06  2:20  2:03   44   57:51 16.3  2:32   61   37:32 12:31 1:53:02 
   54  120 Amy Beck                St. Louis Park     MN  22   14 10:47  1:55  2:47   58 1:06:53 14.1  1:23   47   31:27 10:29 1:53:15 
   55  225 Monica Kunkel           Buffalo            MN  48   46 14:36  2:36  2:49   47   59:29 15.8  1:48   55   35:48 11:56 1:54:28 
   56  103 Sharon Akerson          Princeton          MN  45   59 18:45  3:20  2:57   54 1:03:08 14.9  1:35   58   36:32 12:11 2:02:56 
   57  209 Katherine Kemp          Buffalo            MN  20   51 15:17  2:43  2:29   59 1:08:00 13.9  1:53   56   35:50 11:57 2:03:28 
   58  345 Denise Weiss            Clear Lake         MN  44   56 17:12  3:04  2:21   61 1:09:48 13.5  1:51   50   32:36 10:52 2:03:45 
   59  226 Donielle Kurvers        Monticello         MN  20   54 16:32  2:57  3:27   63 1:14:14 12.7  1:03   40   29:27  9:49 2:04:41 
   60  108 Gala Andreasen          Delano             MN  45   44 14:14  2:32  3:23   60 1:09:23 13.6  1:20   60   37:16 12:26 2:05:34 
   61  102 Rachael Ackerman        Sauk Rapids        MN  24   62 23:41  4:13  2:46   49 1:01:31 15.3  1:15   59   36:46 12:16 2:05:57 
   62  327 Lynsi Sundeen           Ogilvie            MN  27   60 20:57  3:44  4:25   57 1:06:24 14.2  2:21   62   39:50 13:17 2:13:56 
   63  110 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  39   61 23:35  4:12  3:52   62 1:13:43 12.8  2:42   63   47:16 15:46 2:31:05 
   64  154 Megan Dingmann          Rice               MN  21   25 11:51  2:07  2:10   64 1:50:02  8.6                                  
   65  275 Kristi Otterson         Minneapolis        MN  45   63 29:22  5:13                                                          
   66  229 Jill Larsen             Mpls               MN  47   64 29:22  5:13                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  213 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17    2  9:54  1:46  1:04    1   43:25 21.7  0:56    1   18:49  6:17 1:14:06 
    2  268 Josh Nordstrom          Crystal            MN  15    3 13:39  2:26  1:38    2   49:05 19.2  0:42    5   25:07  8:23 1:30:08 
    3  202 Alexander Johannes      Clearwater         MN  19    1  9:39  1:43  2:37    5   57:13 16.5  1:05    4   24:07  8:03 1:34:39 
    4  303 Zach Sanders            St. Cloud          MN  17    6 19:35  3:29  2:23    3   53:05 17.7  0:38    2   20:12  6:44 1:35:52 
    5  262 Luke Musech             Deephaven          MN  19    5 17:23  3:06  2:44    6 1:00:24 15.6  0:59    3   22:40  7:34 1:44:08 
    6  185 Keegan Helmke           St. Paul           MN  13    4 16:38  2:58  4:59    4   57:03 16.5  2:12    6   32:37 10:53 1:53:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  146 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  17    3 10:13  1:49  0:50    1   45:52 20.5  0:45    1   19:14  6:25 1:16:52 
    2  331 Kristina Swenson        Rogers             MN  17    1  8:28  1:31  1:10    2   47:32 19.8  0:48    3   24:32  8:11 1:22:27 
    3  361 Reilly Ingersoll        Saint Paul         MN  17    2  8:33  1:32  1:01    3   54:25 17.3  0:48    2   23:34  7:52 1:28:19 
    4  277 Anna Peterson           Rosemount          MN  14    5 11:35  2:04  1:21    4   56:03 16.8  1:06    5   26:26  8:49 1:36:30 
    5  130 Emily Brunmeier         Minneapolis        MN  19    7 13:37  2:25  2:41    5   58:05 16.2  0:59    6   28:08  9:23 1:43:27 
    6  245 Tori Maish              St, Cloud          MN  17    4 10:15  1:50  1:32    6   58:55 16.0  0:38    8   34:52 11:38 1:46:09 
    7  222 Courtney Krsiean        St. Cloud          MN  17    8 15:15  2:43  2:35    8 1:02:38 15.0  0:49    4   25:07  8:23 1:46:23 
    8  101 Emily Abraham           Cambridge          MN  18    6 12:59  2:19  3:26    7 1:00:40 15.5  0:53    7   34:34 11:32 1:52:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  183 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23    1  8:42  1:33  1:08    1   43:48 21.5  1:00    8   25:05  8:22 1:19:41 
    2  132 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23    2  9:12  1:38  2:20    2   45:59 20.5  1:19   10   26:18  8:46 1:25:05 
    3  218 Alex Koppy              Fargo              ND  21    5 11:59  2:08  1:33    3   47:41 19.8  0:36    4   23:31  7:51 1:25:18 
    4  261 Corey Muellenbach       Edina              MN  23    4 10:53  1:56  1:54    7   51:30 18.3  0:59    1   20:18  6:46 1:25:32 
    5  155 Derek Docherty          Buffalo            MN  20    6 12:17  2:11  1:34    6   51:25 18.3  0:48    7   24:42  8:14 1:30:43 
    6  150 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  23    9 13:22  2:23  2:05    5   50:37 18.6  1:02    5   23:50  7:57 1:30:53 
    7  207 Marcus Kasper           Monticello         MN  23    3  9:16  1:39  2:43    8   58:30 16.1  0:54    2   22:15  7:25 1:33:37 
    8  169 Ben Gelhaus             Minneapolis        MN  20   10 18:45  3:20  3:04    4   49:30 19.0  1:18    6   24:01  8:01 1:36:37 
    9  170 Severyn Gondeck         Wayzata            MN  20    8 12:39  2:15  4:26    9 1:00:28 15.6  0:56    3   22:40  7:34 1:41:07 
   10  178 Edward Hanson           Monticello         MN  20    7 12:20  2:12  2:38   10 1:06:33 14.2  1:57    9   25:40  8:34 1:49:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  147 Greta Danielson         St. Cloud          MN  20    1  9:19  1:40  0:43    1   45:07 20.9  0:45    2   20:08  6:43 1:16:00 
    2  271 Katie Oden              Buffalo            MN  21    3 10:04  1:48  1:03    2   46:22 20.3  0:40    1   18:45  6:15 1:16:52 
    3  291 Vanessa Richter         Albany             MN  22    2  9:50  1:45  1:01    5   54:40 17.2  1:08    3   26:34  8:52 1:33:11 
    4  316 Anna Solbrack           Cambridge          MN  20    7 12:10  2:10  1:51    4   53:46 17.5  1:57    4   27:03  9:01 1:36:45 
    5  355 Amanda Woolsey          Lubbock            TX  21    4 10:24  1:51  2:18    6   55:50 16.9  1:16    8   32:40 10:54 1:42:26 
    6  356 Kaitlyn Worley          Saint Joseph       MN  24    8 14:58  2:40  2:18    3   53:41 17.5  2:46    7   32:05 10:42 1:45:45 
    7  120 Amy Beck                St. Louis Park     MN  22    5 10:47  1:55  2:47    8 1:06:53 14.1  1:23    6   31:27 10:29 1:53:15 
    8  209 Katherine Kemp          Buffalo            MN  20    9 15:17  2:43  2:29    9 1:08:00 13.9  1:53    9   35:50 11:57 2:03:28 
    9  226 Donielle Kurvers        Monticello         MN  20   10 16:32  2:57  3:27   10 1:14:14 12.7  1:03    5   29:27  9:49 2:04:41 
   10  102 Rachael Ackerman        Sauk Rapids        MN  24   11 23:41  4:13  2:46    7 1:01:31 15.3  1:15   10   36:46 12:16 2:05:57 
   11  154 Megan Dingmann          Rice               MN  21    6 11:51  2:07  2:10   11 1:50:02  8.6                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  143 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27                           1   40:42 23.1  0:30    1   17:07  5:43 1:08:40 
    2  252 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  28                           2   45:43 20.6  0:57    4   20:53  6:58 1:17:47 
    3  325 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  25                           3   46:39 20.2  1:24    5   22:44  7:35 1:21:58 
    4  289 Joseph Reinhardt        St. Paul           MN  26    1 12:41  2:15  1:51    4   46:53 20.1  1:24    3   20:34  6:52 1:23:20 
    5  349 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25    2 14:45  2:37  2:26    5   48:51 19.3  1:01    2   19:50  6:37 1:26:51 
    6  246 Marc Marshall           Brainerd           MN  28    3 14:54  2:39  1:27    6   48:59 19.2  1:31    7   29:29  9:50 1:36:18 
    7  250 Tom Martin              Sauk Rapids        MN  28    4 23:05  4:06  2:48    7   56:15 16.7  0:48    6   27:22  9:08 1:50:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  368 Meagn McCulloch         Brooklyn Center    MN  28                           1   45:47 20.6  0:51    2   23:03  7:41 1:20:27 
    2  208 Cate Kehn               Minnesota          MN  26                           3   47:34 19.8  1:03    3   24:08  8:03 1:24:03 
    3  144 Sara Dalton             St. Cloud          MN  25    3 12:15  2:11  1:05    2   47:14 19.9  0:58    4   24:13  8:05 1:25:42 
    4  104 Emily Allen             Bloomington        MN  29    6 13:31  2:24  1:37    4   49:10 19.2  0:51    1   21:53  7:18 1:27:01 
    5  301 Brittany Rupp           St. Cloud          MN  27    5 12:58  2:18  1:32    5   54:14 17.4  1:12    6   28:44  9:35 1:38:38 
    6  151 Kayla Deters            Rice               MN  25    2 12:03  2:09  2:25    6   56:20 16.7  0:56    5   27:44  9:15 1:39:25 
    7  121 Carrie Beck             Saint Louis Park   MN  27    1 11:18  2:01  2:35    7 1:04:02 14.7  1:18    7   29:47  9:56 1:48:58 
    8  270 Anne Oberembt           Sauk Rapids        MN  28    4 12:44  2:16  2:32    8 1:04:24 14.6  0:54    8   30:01 10:01 1:50:32 
    9  327 Lynsi Sundeen           Ogilvie            MN  27    7 20:57  3:44  4:25    9 1:06:24 14.2  2:21    9   39:50 13:17 2:13:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  358 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  34    8 10:48  1:55  0:49    1   38:11 24.7  0:41    2   17:58  6:00 1:08:25 
    2  365 Kevin Bjerje            Aberdeen           SD  31    4  9:50  1:45  1:04    4   40:18 23.4  0:54    1   17:32  5:51 1:09:36 
    3  367 Nick McCulloch          Brooklyn Center    MN  31    3  9:49  1:45  0:51    2   39:17 24.0  0:34    7   20:23  6:48 1:10:51 
    4  341 Erik Vilen              Baxter             MN  34    5  9:55  1:46  0:36    5   40:50 23.1  0:43    3   19:28  6:30 1:11:29 
    5  265 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32    7 10:44  1:55  0:38    6   40:52 23.1  0:39    6   20:21  6:47 1:13:12 
    6  186 Kevin Hertzberg         Chaska             MN  32    2  9:32  1:42  0:53    7   42:23 22.2  0:36   10   22:41  7:34 1:16:04 
    7  181 Timothy Harmon          Shakopee           MN  34   15 12:17  2:11  0:53    8   42:34 22.1  0:44    4   19:48  6:36 1:16:14 
    8  328 Thomas Sweeney          Champlin           MN  30    9 10:51  1:56  4:20    3   40:06 23.5  0:53    8   21:10  7:04 1:17:18 
    9  324 Darin Strand            Willmar            MN  31    6 10:29  1:52  1:27   10   42:57 21.9  0:58    9   21:49  7:17 1:17:39 
   10  315 Kyle Sobota             Shakopee           MN  32    1  9:30  1:42  1:19    9   42:40 22.1  1:16   12   23:36  7:52 1:18:18 
   11  141 Steve Crooks            Richmond           MN  30   14 12:10  2:10  1:54   11   45:47 20.6  1:17    5   20:03  6:41 1:21:09 
   12  253 Mike Meyer              Blaine             MN  32   11 11:10  1:59  1:07   12   48:25 19.5  0:52   17   25:49  8:37 1:27:21 
   13  105 Christopher Allen       Bloomington        MN  34   19 13:04  2:20  1:27   15   49:35 19.0  1:14   13   24:02  8:01 1:29:21 
   14  317 Joel Sommers            Minnetonka         MN  33   12 11:18  2:01  2:27   16   51:22 18.3  1:26   11   23:22  7:48 1:29:53 
   15  286 John Rammel             Sartell            MN  30   10 10:56  1:57  1:45   13   49:02 19.2  1:01   19   27:47  9:16 1:30:30 
   16  126 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  32   18 13:00  2:19  1:28   14   49:17 19.1  1:42   16   25:36  8:32 1:31:02 
   17  248 Robert Marshall         Maple Grove        MN  31   13 12:02  2:09  1:58   21   55:08 17.1  0:34   14   24:53  8:18 1:34:32 
   18  362 Brian Erson             Eden Prairie       MN  31   16 12:38  2:15  3:09   20   55:03 17.1  1:22   15   24:54  8:18 1:37:04 
   19  285 Jason Primus            Sartell            MN  34   20 14:04  2:30  2:17   18   53:15 17.7  1:03   18   26:39  8:53 1:37:16 
   20  180 Greg Harding            Minneapolis        MN  30   17 12:41  2:16  3:01   17   52:13 18.0  1:42   20   27:56  9:19 1:37:31 
   21  184 Adam Heathcote          Sartell            MN  32   21 16:49  3:00  1:37   19   54:15 17.4  1:24   21   30:14 10:05 1:44:18 
   22  344 Walker Wearne           Little Falls       MN  33   22 18:08  3:14  2:55   22 1:00:23 15.6  2:29   22   31:54 10:38 1:55:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  204 Amanda Jorgenson        Minneapolis        MN  32    1 13:59  2:29  1:25    1   47:16 19.9  1:35    1   26:12  8:44 1:30:24 
    2  230 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  33    2 14:14  2:32  1:41    2   53:36 17.6  1:11    2   26:45  8:55 1:37:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  195 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36    1  9:40  1:43  0:44    1   38:46 24.3  0:34    1   16:56  5:39 1:06:38 
    2  363 Ryan Whippler           Rice               MN  35    5 10:35  1:53  1:09    2   40:05 23.5  0:51    2   17:55  5:59 1:10:32 
    3  351 Mitch Williams          Minnetonka         MN  35    4 10:15  1:50  0:57    3   43:09 21.8  0:41    8   22:45  7:35 1:17:45 
    4  114 Mike Back               Otsego             MN  39    3  9:51  1:45  1:11    6   45:01 20.9  0:43    4   21:34  7:12 1:18:19 
    5  234 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  37    2  9:48  1:45  1:18    4   43:11 21.8  0:57   13   23:45  7:55 1:18:58 
    6  232 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  39    8 11:03  1:58  1:14    5   43:51 21.5  0:54   11   23:36  7:52 1:20:37 
    7  117 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  35    9 11:37  2:04  1:13   10   46:21 20.3  1:08    5   21:52  7:18 1:22:09 
    8  299 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  37   14 12:18  2:11  1:10    7   45:01 20.9  0:47   10   23:30  7:50 1:22:44 
    9  309 Josh Sell               Waconia            MN  35   12 12:07  2:09  2:18   11   47:45 19.7  1:10    3   21:26  7:09 1:24:44 
   10  243 Robert Mahowald         Sartell            MN  37   15 13:10  2:21  2:35    8   45:48 20.6  1:14    6   22:16  7:26 1:25:02 
   11  330 Stuart Swenson          Sartell            MN  39   19 14:40  2:37  1:49    9   46:12 20.4  1:50    7   22:32  7:31 1:27:02 
   12  329 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  36   13 12:18  2:11  1:06   17   50:03 18.8  1:00    9   22:55  7:39 1:27:19 
   13  133 Rich Carlson            Big Lake           MN  39   11 11:59  2:08  2:55   12   47:53 19.7  1:54   14   24:05  8:02 1:28:43 
   14  346 Don Wellman             Ramsey             MN  37   18 14:34  2:36  1:58   14   48:20 19.5  0:58   15   24:16  8:06 1:30:04 
   15  251 Michael McCue           Saint Paul         MN  39   10 11:49  2:06  2:33   13   48:00 19.6  2:36   19   27:52  9:18 1:32:47 
   16  318 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  38    7 10:58  1:57  1:17   16   49:52 18.9  1:00   21   29:59 10:00 1:33:03 
   17  220 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  36   20 15:39  2:47  1:38   18   51:13 18.4  1:20   17   26:11  8:44 1:35:59 
   18  182 Aaron Hatanpa           Mankato            MN  39   17 13:40  2:26  3:46   15   49:34 19.0  2:33   20   28:42  9:34 1:38:14 
   19  352 Shawn Williams          St. Michael        MN  35   16 13:32  2:25  1:34   21   58:38 16.1  0:43   18   26:25  8:49 1:40:51 
   20  112 Joel Artmann            Elk River          MN  39   24 19:30  3:28  2:56   19   55:12 17.1  1:04   12   23:42  7:54 1:42:22 
   21  139 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35   21 16:06  2:52  3:30   20   57:33 16.4  0:49   16   25:29  8:30 1:43:24 
   22  254 Wade Mickelsen          Saint Cloud        MN  35   23 18:28  3:17  4:17   22 1:01:35 15.3  3:16   22   35:23 11:48 2:02:58 
   23  264 Dakri Nelson            Big Lake           MN  37   22 16:06  2:52  4:00   23 1:02:30 15.1  1:47   23   45:26 15:09 2:09:47 
   24  171 Ryan Granroth           Sartell            MN  37    6 10:47  1:55  1:34                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  175 Nicole Haas             Sartell            MN  36    1  9:58  1:47  1:10    2   44:56 21.0  0:45    1   20:32  6:51 1:17:18 
    2  163 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  38    3 11:35  2:04  0:56    1   44:42 21.1  0:33    2   21:17  7:06 1:19:01 
    3  244 Marissa Mahowald        Sartell            MN  37    6 13:10  2:21  2:20    4   49:19 19.1  1:13    5   24:23  8:08 1:30:23 
    4  115 Mandy Back              Otsego             MN  38    2  9:59  1:47  1:48    5   53:40 17.6  1:08    4   24:21  8:07 1:30:54 
    5  312 Debra Shaw              Saint Cloud        MN  36    7 14:05  2:30  1:41    3   48:37 19.4  2:16    7   29:37  9:53 1:36:14 
    6  216 Selina Kolsrud          Savage             MN  36    8 16:11  2:53  2:21    6   53:44 17.5  1:58    3   24:05  8:02 1:38:16 
    7  167 Annah Frost             Saint Cloud        MN  37    4 11:48  2:06  1:41    7   57:44 16.3  0:54    6   27:26  9:09 1:39:32 
    8  148 Jennifer Day            St Cloud           MN  37    5 13:06  2:20  2:03    8   57:51 16.3  2:32    8   37:32 12:31 1:53:02 
    9  110 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  39    9 23:35  4:12  3:52    9 1:13:43 12.8  2:42    9   47:16 15:46 2:31:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  360 Thad Ingersoll          Saint Paul         MN  44    1  6:58  1:15  0:46    1   38:10 24.7  0:35    1   17:44  5:55 1:04:11 
    2  366 Bill Corcoran           Sartell            MN  41    2  9:08  1:38  0:52    2   38:33 24.4  0:41    4   19:52  6:38 1:09:04 
    3  200 Tim Jacobson            Avon               MN  44    3  9:13  1:39  1:17    4   40:01 23.5  1:09    2   19:22  6:28 1:11:01 
    4  311 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  42    7 10:25  1:51  0:56    3   39:45 23.7  0:42    7   21:09  7:03 1:12:56 
    5  125 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  40    5 10:17  1:50  0:45    5   41:26 22.7  0:40    5   20:36  6:52 1:13:43 
    6  164 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  42    4  9:52  1:45  0:57    6   42:28 22.2  0:41    6   20:39  6:53 1:14:34 
    7  149 Shawn Day               St. Cloud          MN  40    6 10:20  1:50  1:06    7   43:31 21.6  1:15    3   19:32  6:31 1:15:42 
    8  219 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  41   11 13:04  2:20  2:16    8   46:05 20.4  0:52    8   21:58  7:20 1:24:13 
    9  292 Jason Riley             Maple Grove        MN  43   10 12:58  2:18  1:01    9   48:13 19.5  1:31   12   24:56  8:19 1:28:37 
   10  276 Matt Perry              Sartell            MN  41    9 11:59  2:08  1:32   12   51:01 18.5  0:55   10   23:54  7:58 1:29:19 
   11  159 Eric Felsch             St Cloud           MN  42   15 17:02  3:02  3:06   10   49:23 19.1  0:57    9   23:35  7:52 1:34:01 
   12  111 Jeff Antonsen           Andover            MN  44   14 16:24  2:55  2:58   11   49:59 18.8  0:52   11   24:31  8:11 1:34:42 
   13  107 Paul Anderson           Shoreview          MN  43   13 13:59  2:29  1:57   13   53:28 17.6  1:43   13   27:36  9:12 1:38:41 
   14  160 Matt Feyen              Rosemount          MN  40   16 17:34  3:07  2:48   14 1:01:32 15.3  2:25   14   42:41 14:14 2:06:58 
   15  206 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42    8 11:24  2:02  1:20                                                    
   16  122 Wade Beck               Maple Grove        MN  41   12 13:51  2:28  1:55                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  257 Lynne Miller            Elk River          MN  40    1 10:15  1:50  1:06    2   44:39 21.1  0:48    1   21:07  7:03 1:17:53 
    2  359 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  40    2 10:50  1:56  1:12    1   42:48 22.0  0:51    2   23:06  7:42 1:18:45 
    3  231 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  40    4 13:41  2:26  1:49    3   50:04 18.8  2:09    3   28:49  9:37 1:36:30 
    4  165 Wendy Franklin          Delano             MN  44    3 11:04  1:58  2:19    4   54:37 17.2  1:32    5   36:07 12:03 1:45:37 
    5  345 Denise Weiss            Clear Lake         MN  44    5 17:12  3:04  2:21    5 1:09:48 13.5  1:51    4   32:36 10:52 2:03:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  259 Marty Moran             St Cloud           MN  47    1  7:36  1:21  1:22    2   43:12 21.8  1:02    8   24:49  8:17 1:17:59 
    2  266 Mark Nieters            Sartell            MN  46    2  8:15  1:28  1:23    3   44:29 21.2  1:12    1   23:07  7:43 1:18:24 
    3  241 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  49    5 10:58  1:57  1:01    1   42:13 22.3  0:46    4   23:32  7:51 1:18:28 
    4  119 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  45    6 11:22  2:02  1:00    4   44:33 21.1  1:02    5   24:17  8:06 1:22:12 
    5  221 Randy Kramer            Buffalo            MN  47    7 11:48  2:06  1:03    5   45:44 20.6  1:22    2   23:07  7:43 1:23:01 
    6  332 Greg Swenson            Rogers             MN  45    3  9:52  1:46  1:27    6   46:30 20.3  1:01   11   27:57  9:19 1:26:45 
    7  162 Sean Finnegan           St. Paul           MN  48    4 10:31  1:52  1:50    8   49:43 18.9  1:11    7   24:49  8:17 1:28:03 
    8  307 Greg Schumacher         St. Cloud          MN  45   10 15:49  2:49  1:50    7   47:10 20.0  1:38    3   23:19  7:47 1:29:44 
    9  339 Brian Torkkola          Minneapolis        MN  47    9 13:30  2:24  2:45    9   50:15 18.7  1:48    9   25:41  8:34 1:33:57 
   10  201 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49   12 17:27  3:06  1:52   10   50:31 18.6  1:15    6   24:38  8:13 1:35:41 
   11  152 Scott Dezurik           Avon               MN  46   11 15:52  2:49  2:34   12   55:21 17.0  1:33   10   27:11  9:04 1:42:29 
   12  305 Gary Schmalz            Rogers             MN  45    8 12:15  2:11  3:03   11   54:07 17.4  1:14   12   32:06 10:42 1:42:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  354 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  48    1 10:43  1:55  1:06    2   45:33 20.7  1:00    1   22:40  7:34 1:21:00 
    2  210 Susan Key               Ironwood           MI  49    2 11:36  2:04  1:26    1   44:27 21.2  1:18    2   22:54  7:38 1:21:39 
    3  161 Vickie Finnegan         St Paul            MN  48    4 11:52  2:07  1:37    3   49:41 19.0  1:12    3   23:20  7:47 1:27:40 
    4  347 Beth Wengler            St. Cloud          MN  48    3 11:52  2:07  1:43    4   50:20 18.7  1:20    5   26:55  8:59 1:32:07 
    5  237 Becky Lutgen            St Cloud           MN  45    8 15:10  2:42  1:38    5   50:54 18.5  1:54    6   27:02  9:01 1:36:36 
    6  191 Laura Hjort             Elk River          MN  47   10 17:20  3:05  2:37    6   52:29 17.9  2:31    4   25:17  8:26 1:40:11 
    7  127 Lisa Bovy               Ramsey             MN  47    9 15:22  2:44  2:31    7   56:51 16.6  1:47    7   29:39  9:53 1:46:10 
    8  235 Mary Loso               Minneapolis        MN  49    5 12:25  2:13  3:52    9 1:01:51 15.2  1:05    8   30:05 10:02 1:49:16 
    9  225 Monica Kunkel           Buffalo            MN  48    7 14:36  2:36  2:49    8   59:29 15.8  1:48    9   35:48 11:56 1:54:28 
   10  103 Sharon Akerson          Princeton          MN  45   11 18:45  3:20  2:57   10 1:03:08 14.9  1:35   10   36:32 12:11 2:02:56 
   11  108 Gala Andreasen          Delano             MN  45    6 14:14  2:32  3:23   11 1:09:23 13.6  1:20   11   37:16 12:26 2:05:34 
   12  275 Kristi Otterson         Minneapolis        MN  45   12 29:22  5:13                                                          
   13  229 Jill Larsen             Mpls               MN  47   13 29:22  5:13                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  156 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  53    4 11:01  1:58  1:22    1   41:34 22.7  0:54    8   25:58  8:40 1:20:46 
    2  293 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  51   14 15:19  2:44  1:06    2   45:32 20.7  1:22    1   21:50  7:17 1:25:06 
    3  205 Timothy Jung            Minneapolis        MN  51    6 11:29  2:03  1:37    4   46:48 20.1  1:08    4   24:17  8:06 1:25:17 
    4  284 Polo Portilla           Woodbury           MN  51    1  9:48  1:45  3:24    8   49:03 19.2  1:45    3   22:18  7:26 1:26:16 
    5  190 William Hjort           Elk River          MN  51    7 11:35  2:04  1:51   11   50:23 18.7  1:04    2   22:13  7:25 1:27:04 
    6  198 Bob Irvine              Nissa              MN  50   11 12:51  2:17  1:15    5   47:41 19.8  1:12    5   24:19  8:07 1:27:15 
    7  334 David Thoma             Annandale          MN  53    2  9:55  1:46  1:53    6   48:18 19.5  1:04    9   26:17  8:46 1:27:25 
    8  134 Steve Carlson           Maple Grove        MN  51   10 12:35  2:15  2:05    3   46:41 20.2  1:47    7   24:47  8:16 1:27:53 
    9  239 Jay Lyons               Hopkins            MN  50    5 11:02  1:58  2:16   10   49:46 18.9  1:38    6   24:22  8:08 1:29:03 
   10  135 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  54    8 11:53  2:07  2:03    7   48:25 19.5  1:21   13   27:53  9:18 1:31:34 
   11  287 Tony Ramunno            Big Lake           MN  52   13 15:18  2:43  1:29   12   50:40 18.6  1:58   10   26:35  8:52 1:35:58 
   12  129 Bob Brunmeier           Minneapolis        MN  52    3 10:51  1:56  3:01   13   53:17 17.7  1:15   15   30:08 10:03 1:38:29 
   13  273 Ted Olson               Champlin           MN  54   12 12:55  2:18  2:27    9   49:16 19.1  1:41   16   32:34 10:52 1:38:51 
   14  193 Karl Holm               Elk River          MN  51   15 15:53  2:50  4:56   15   56:11 16.8  1:22   12   27:20  9:07 1:45:41 
   15  298 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  50   17 15:56  2:50  4:04   14   55:36 16.9  2:41   14   28:41  9:34 1:46:56 
   16  128 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  51   16 15:53  2:50  1:35   16 1:02:58 15.0  0:53   11   26:55  8:59 1:48:12 
   17  310 Michael Shanahan        Watertown          MN  51    9 12:23  2:12  1:06                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  188 Lisa Hines              Waite Park         MN  51    1 10:54  1:57  1:14    1   48:31 19.4  0:47    1   22:15  7:25 1:23:39 
    2  364 Lisa Knudson            Portland           ND  54    2 11:49  2:06  1:22    2   48:34 19.4  1:20    3   27:11  9:04 1:30:14 
    3  260 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  50    4 14:45  2:38  2:25    3   52:05 18.1  1:33    2   26:19  8:47 1:37:05 
    4  280 Mary Kay Pfannenstein   St Cloud           MN  54    3 13:02  2:19  3:54    5 1:01:32 15.3  1:43    4   27:22  9:08 1:47:31 
    5  177 Elizabeth Hamel         Minneapolis        MN  50    5 17:30  3:07  2:25    4   57:30 16.4  2:35    5   32:33 10:51 1:52:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  267 Peter Nord              Sartell            MN  58    2 12:11  2:10  1:46    3   48:07 19.6  0:42    3   26:08  8:43 1:28:53 
    2  106 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57    8 14:40  2:37  2:56    2   46:26 20.3  1:36    1   24:08  8:03 1:29:45 
    3  348 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  56    3 12:14  2:11  3:06    1   45:42 20.6  1:33    5   28:53  9:38 1:31:26 
    4  256 Peter Miller            Zimmerman          MN  56    5 13:06  2:20  1:08    4   49:02 19.2  1:15    4   27:05  9:02 1:31:33 
    5  357 David Yantes            St. Michael        MN  55    1 12:06  2:09  2:07    5   51:23 18.3  2:05    7   31:30 10:30 1:39:10 
    6  269 Jeff Norton             Saint Paul         MN  56    6 13:32  2:25  3:06    8   56:27 16.7  0:36    2   25:58  8:40 1:39:37 
    7  138 Scott Christensen       Ramsey             MN  58    4 12:35  2:14  2:54    7   54:51 17.2  1:48    6   30:25 10:09 1:42:31 
    8  189 Gordon Hjellming        Eagan              MN  58    7 14:39  2:36  2:19    6   52:29 17.9  1:10    8   33:10 11:04 1:43:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  211 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  55    2 12:58  2:19  2:25    2   56:45 16.6  1:30    1   28:40  9:34 1:42:17 
    2  283 Lisa Polachek           St. Paul           MN  55    1 10:08  1:48  1:38    3 1:01:53 15.2  1:14    2   29:31  9:51 1:44:21 
    3  247 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  55    3 16:54  3:00  1:42    1   55:41 16.9  0:56    3   33:12 11:04 1:48:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  290 Tom Reitsma             Waconia            MN  61    4 12:58  2:18  1:53    1   44:04 21.4  1:39    3   32:09 10:43 1:32:41 
    2  322 Daryl Stevens           Sartell            MN  71    2 12:38  2:15  1:56    2   47:39 19.8  1:13    2   29:41  9:54 1:33:05 
    3  279 Doug Pfaff              Mpls               MN  70    6 16:38  2:58  4:54    3   57:08 16.5  2:08    1   28:53  9:38 1:49:40 
    4  320 Mark Stange             Shoreview          MN  67    5 14:19  2:33  1:48    4   57:19 16.4  2:12    6   39:01 13:01 1:54:37 
    5  168 Bruce Fuerbringer       Mondovi            WI  60    1 12:23  2:12  3:46    6 1:04:43 14.6  2:06    4   32:48 10:56 1:55:43 
    6  242 Robert Mahowald         Sartell            MN  64    7 20:24  3:38  3:53    5 1:03:02 14.9  1:41    5   36:08 12:03 2:05:07 
    7  272 Mike Ohara              Sartell            MN  61    3 12:47  2:17                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  323 Pam Stevens             Sartell            MN  61    1 10:51  1:56  1:11    1   44:31 21.2  1:18    1   24:41  8:14 1:22:30 

Total Registered:                        268
Total Number of Team Finishers:           41
Total Number of Individual Finishers:    193
Number of Male   Finishers:              126
Number of Female Finishers:               67
Did not Finish Race or Did Not Start:     34