Graniteman Triathlon Clearwater -
Clearwater, MN
7/12/2014

race logo










					                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                              Warner Lake - Clearwater, MN - July 12,2014
                                             .44 Mile Swim - 14.3 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/32    289 Casey Miller            Baxter             MN  35 M    19 11:45  1:28  1:07    1   34:08 25.2  0:49    3   18:10  5:53 1:05:57 
    2   1/24    218 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M    10 10:54  1:21  0:55    3   34:37 24.9  0:46    6   19:03  6:10 1:06:14 
    3   2/32    222 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36 M    40 12:30  1:33  1:03    2   34:13 25.1  0:41    2   17:57  5:49 1:06:21 
    4   3/32    399 Ryan Wippler            Rice               MN  35 M    25 12:00  1:29  1:41    4   35:01 24.6  1:02    5   18:35  6:01 1:08:17 
    5   1/9     164 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27 M    13 11:18  1:24  1:11   15   37:26 23.0  0:49    1   17:47  5:46 1:08:29 
    6   1/13    365 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23 M     7 10:47  1:20  1:17   11   37:08 23.2  1:00    7   19:33  6:20 1:09:43 
    7   1/19    217 Nicole Heininger        White Bear Lake    MN  25 F     9 10:50  1:21  0:39    6   35:44 24.1  0:49   23   21:48  7:04 1:09:49 
    8   2/24    296 Josh Mork               Arden Hills        MN  31 M     4  9:58  1:14  1:41   12   37:11 23.1  1:00   22   21:48  7:04 1:11:37 
    9   3/24    232 David Jensen            Fergus Falls       MN  30 M    26 12:01  1:30  1:35   20   37:37 22.9  1:06    8   19:43  6:23 1:12:00 
   10   1/14    409 Jesse Shaw              Sartell            MN  42 M    41 12:31  1:33  1:25    5   35:36 24.2  0:56   21   21:41  7:01 1:12:07 
   11   1/13    403 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  49 F     5 10:41  1:20  1:16   13   37:13 23.1  1:03   27   22:01  7:08 1:12:12 
   12   1/8     252 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17 M    20 11:46  1:28  1:21   26   38:15 22.5  1:09    9   19:45  6:24 1:12:14 
   13   4/24    251 Jesse Kling             Blaine             MN  34 M    24 11:56  1:29  1:34   14   37:13 23.1  0:51   13   20:51  6:45 1:12:23 
   14   2/14    377 Mark Theissen           White Bear Townshi MN  41 M    73 13:26  1:40  1:35    7   35:50 24.0  0:57   10   20:39  6:41 1:12:25 
   15   2/8     383 Nicholas Traxler        Deephaven          MN  19 M    34 12:24  1:32  0:57   46   40:01 21.5  0:58    4   18:20  5:56 1:12:38 
   16   4/32    124 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  36 M     3  9:48  1:13  1:15   17   37:29 23.0  1:09   50   23:25  7:35 1:13:05 
   17   1/11    366 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  57 M    70 13:20  1:39  1:20    8   36:13 23.8  0:51   24   21:50  7:04 1:13:31 
   18   5/24    308 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32 M    50 12:53  1:36  1:31    9   36:52 23.3  0:53   26   21:57  7:07 1:14:05 
   19   2/13    213 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23 M     8 10:50  1:21  1:11   32   38:44 22.2  1:12   36   22:42  7:21 1:14:37 
   20   1/14    301 Jim Nack                Madison Lake       MN  54 M    28 12:02  1:30  1:39   10   37:00 23.3  1:14   59   24:01  7:47 1:15:54 
   21   1/12    167 Greta Danielson         St. Cloud          MN  20 F    18 11:45  1:28  0:57   67   41:12 20.9  0:55   16   21:11  6:52 1:15:58 
   22   1/5     166 Paige Danielson         St. Cloud          MN  17 F    44 12:36  1:34  1:03   59   40:53 21.0  0:54   12   20:43  6:43 1:16:06 
   23   3/13    145 Alex Bryson             St. Cloud          MN  21 M     1  9:13  1:09  1:57   60   40:58 21.0  0:43   46   23:20  7:33 1:16:09 
   24   3/14    170 Shawn Day               St. Cloud          MN  40 M    60 13:07  1:38  1:53   31   38:40 22.3  1:56   11   20:40  6:42 1:16:15 
   25   1/17    392 Ryan Wenning            Excelsior          MN  48 M    43 12:31  1:33  1:18   34   39:08 22.0  0:57   31   22:27  7:16 1:16:20 
   26   6/24    373 Bryce Swenson           Alexandria         MN  31 M    31 12:08  1:30  1:28   51   40:17 21.4  1:06   19   21:35  7:00 1:16:31 
   27   2/17    273 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  49 M    84 13:55  1:44  1:12   18   37:34 22.9  0:58   49   23:25  7:35 1:17:02 
   28   2/11    300 Michael Murray          Sartell            MN  55 M    67 13:18  1:39  1:29   21   37:48 22.8  1:23   43   23:12  7:31 1:17:08 
   29   3/17    324 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  46 M    82 13:49  1:43  1:12   23   37:51 22.7  1:07   45   23:18  7:33 1:17:14 
   30   7/24    254 Jason Kobs              Eden Prairie       MN  30 M    80 13:42  1:42  1:40   49   40:12 21.4  1:03   14   20:55  6:46 1:17:30 
   31   3/8     143 Anders Broman           Eagan              MN  14 M     6 10:41  1:20  1:28  107   43:27 19.8  0:52   17   21:18  6:54 1:17:44 
   32   1/8     307 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  44 F    71 13:23  1:40  1:36   29   38:26 22.4  1:06   47   23:20  7:33 1:17:49 
   33   4/8     216 Andrew Hed              North Oaks         MN  18 M    35 12:25  1:32  1:38   42   39:44 21.7  1:10   39   22:56  7:26 1:17:50 
   34   5/32    209 Ryan Granroth           Sartell            MN  37 M    81 13:49  1:43  1:51   22   37:50 22.7  1:11   44   23:14  7:32 1:17:53 
   35   8/24    372 Thomas Sweeney          Champlin           MN  31 M    61 13:09  1:38  1:37   41   39:41 21.7  0:59   32   22:29  7:17 1:17:53 
   36   4/17    405 Marty Moran             Saint Cloud        MN  47 M     2  9:32  1:11  1:33   30   38:39 22.3  1:25  128   26:55  8:43 1:18:03 
   37   5/17    148 David Burton            Bloomington        MN  49 M    63 13:12  1:38  1:45   33   39:01 22.1  1:15   37   22:51  7:24 1:18:03 
   38   6/32    115 Mike Back               Otsego             MN  39 M    29 12:02  1:30  1:15   55   40:41 21.1  0:51   48   23:22  7:34 1:18:09 
   39   4/14    215 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40 M    17 11:41  1:27  2:19   28   38:20 22.4  1:08   74   24:47  8:02 1:18:14 
   40   9/24    234 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  31 M    16 11:31  1:26  1:37   36   39:15 21.9  1:14   73   24:45  8:01 1:18:21 
   41  10/24    361 Kyle Sobota             Shakopee           MN  32 M    14 11:24  1:25  1:27   50   40:16 21.4  1:14   61   24:15  7:51 1:18:35 
   42   2/8     402 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  40 F    72 13:26  1:40  1:28   24   37:55 22.7  1:13   72   24:44  8:01 1:18:43 
   43   3/8     196 Sarah Foley             Cologne            MN  43 F    48 12:39  1:34  1:35   52   40:22 21.3  1:08   42   23:11  7:31 1:18:52 
   44   2/13    400 Amy Woolsey             Saukrapids         MN  48 F    47 12:39  1:34  1:22   43   39:49 21.6  1:13   62   24:17  7:52 1:19:18 
   45   7/32    180 Josh Duda               Pillager           MN  37 M    21 11:48  1:28  1:06   54   40:37 21.2  0:57  104   25:45  8:20 1:20:11 
   46   1/11    112 Kimberly Ault           Mound              MN  32 F    52 12:57  1:36  1:22   38   39:27 21.8  0:57  100   25:42  8:19 1:20:22 
   47   2/14    345 Mark Rosen              Otsego             MN  50 M   141 15:33  1:56  1:17   25   38:06 22.6  1:06   65   24:23  7:54 1:20:24 
   48   4/13    297 Corey Muellenbach       Edina              MN  23 M    94 14:12  1:46  1:47   72   41:38 20.7  1:23   18   21:34  6:59 1:20:32 
   49  11/24    161 Steve Crooks            Richmond           MN  30 M   117 14:37  1:49  2:03   66   41:11 20.9  1:36   15   21:09  6:51 1:20:33 
   50   3/11    316 Tim Obrien              Minneapolis        MN  58 M   105 14:25  1:47  1:21   45   39:59 21.5                          1:21:07 
   51   5/14    236 Richard Johnson         Nevis              MN  44 M    77 13:34  1:41  1:35   89   42:22 20.3  1:17   33   22:29  7:17 1:21:15 
   52   6/17    357 Bradley Severson        Minnetonka         MN  47 M    56 13:02  1:37  1:35  102   43:10 19.9  1:34   28   22:06  7:09 1:21:26 
   53   8/32    259 Todd Lachinski          Foley              MN  36 M    75 13:31  1:41  1:47   63   41:03 21.0  1:11   56   24:00  7:46 1:21:29 
   54   2/9     367 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  25 M    12 11:12  1:23  2:15   79   42:06 20.4  1:36   67   24:29  7:56 1:21:37 
   55   3/14    322 William Peters          Wayzata            MN  53 M    37 12:27  1:33  2:20   53   40:28 21.3  1:51   69   24:33  7:57 1:21:37 
   56   7/17    388 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  48 M    57 13:04  1:37  1:29   58   40:49 21.1  1:04   89   25:15  8:11 1:21:40 
   57   8/17    407 Rick Bauerly            Sartell            MN  46 M    95 14:13  1:46  1:28   40   39:38 21.7  1:16   87   25:09  8:09 1:21:41 
   58   2/19    130 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28 F    22 11:49  1:28  1:42   93   42:38 20.2  1:01   71   24:37  7:58 1:21:45 
   59   1/7     246 Susan Key               Ironwood           MI  50 F   102 14:22  1:47  1:40   39   39:33 21.8  1:28   76   24:51  8:03 1:21:53 
   60   9/32    132 Jeremy Blake            Blaine             MN  36 M   196 17:24  2:09  2:50   16   37:29 23.0  1:12   41   23:08  7:30 1:22:01 
   61   4/14    179 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  53 M    58 13:05  1:37  1:32   19   37:37 22.9  1:21  159   28:36  9:16 1:22:09 
   62   5/8     314 Corey Nygaard           South St Paul      MN  19 M   128 15:00  1:52  1:48   61   40:58 21.0  1:31   38   22:53  7:25 1:22:09 
   63   6/14    238 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42 M   124 14:44  1:50  1:25   48   40:11 21.4  1:12   77   24:54  8:04 1:22:23 
   64   3/19    243 Cate Kehn               Minnesota          MN  26 F    46 12:38  1:34  1:40   71   41:31 20.7  1:21   91   25:16  8:11 1:22:24 
   65   5/13    150 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23 M    15 11:28  1:25  3:02   44   39:59 21.5  1:29  126   26:45  8:40 1:22:41 
   66   3/13    149 Renee Burton            Bloomington        MN  48 F   121 14:41  1:49  1:44   82   42:17 20.3  0:59   40   23:03  7:28 1:22:42 
   67   3/9     266 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  26 M    96 14:15  1:46  2:37  103   43:14 19.9  0:59   20   21:39  7:01 1:22:42 
   68  10/32    265 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  39 M   104 14:24  1:47  1:44   35   39:14 21.9  1:33  108   25:56  8:24 1:22:48 
   69   7/14    248 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  43 M    85 13:58  1:44  1:27   98   42:55 20.0  1:04   51   23:28  7:36 1:22:50 
   70   2/5     374 Kristina Swenson        Rogers             MN  17 F    11 11:01  1:22  1:25   96   42:46 20.1  0:59  132   27:04  8:46 1:23:13 
   71   4/11    380 Todd Thorsgaard         Saint Paul         MN  55 M   163 16:09  2:00  1:57   27   38:20 22.4  1:47   84   25:04  8:07 1:23:14 
   72   5/14    339 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  51 M   167 16:18  2:01  2:01   64   41:05 20.9  1:25   34   22:32  7:18 1:23:19 
   73   9/17    195 Sean Finnegan           St. Paul           MN  49 M    32 12:10  1:31  1:28  101   43:01 20.0  1:22   97   25:37  8:18 1:23:35 
   74  10/17    256 Randy Kramer            Buffalo            MN  48 M   114 14:35  1:48  1:25   70   41:29 20.7  1:40   70   24:34  7:57 1:23:40 
   75  11/32    117 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  35 M    88 14:04  1:45  1:16   88   42:21 20.3  1:14   75   24:48  8:02 1:23:40 
   76   4/13    194 Vickie Finnegan         St Paul            MN  48 F   101 14:22  1:47  1:40   97   42:55 20.0  1:13   54   23:41  7:40 1:23:48 
   77   4/19    351 Beth Schiemann          St. Joseph         MN  27 F    27 12:02  1:30  1:35   92   42:35 20.2  1:09  122   26:31  8:35 1:23:50 
   78  12/32    356 Josh Sell               Waconia            MN  35 M   125 14:49  1:50  2:50   84   42:18 20.3  1:15   35   22:41  7:21 1:23:52 
   79   8/14    255 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  41 M   165 16:14  2:01  1:59   37   39:16 21.9  1:32   80   24:55  8:04 1:23:53 
   80  13/32    347 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  37 M   150 15:45  1:57  1:37   56   40:45 21.1  0:56   78   24:55  8:04 1:23:55 
   81   5/11    190 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  56 M    51 12:56  1:36  1:38   80   42:09 20.4  2:00  103   25:44  8:20 1:24:25 
   82  14/32    410 Rich Carlson            Sartell            MN  39 M   135 15:23  1:54  2:30   78   42:06 20.4  1:28   57   24:00  7:46 1:25:25 
   83   9/14    338 Jason Riley             Maple Grove        MN  43 M   162 16:04  1:59  1:31   69   41:27 20.8                          1:25:29 
   84  11/17    375 Greg Swenson            Rogers             MN  45 M    30 12:06  1:30  1:54   75   41:54 20.5  1:04  158   28:35  9:15 1:25:32 
   85   1/15    309 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  36 F    65 13:16  1:39  1:35  121   44:27 19.4  0:55   93   25:27  8:15 1:25:38 
   86  15/32    310 Chris Nichols           Maple Grove        MN  35 M    87 14:03  1:45  1:18  106   43:22 19.8  1:02  109   25:56  8:24 1:25:39 
   87   5/19    165 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  25 F   149 15:44  1:57  1:27   83   42:17 20.3  1:00   90   25:15  8:11 1:25:42 
   88   6/14    271 Jay Lyons               Hopkins            MN  50 M    69 13:19  1:39  3:03   86   42:19 20.3  1:28  105   25:48  8:21 1:25:55 
   89   4/9     394 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25 M   186 16:46  2:05  3:04  110   43:33 19.8  1:08   25   21:52  7:05 1:26:21 
   90  12/24    104 Christopher Allen       Bloomington        MN  34 M   158 15:58  1:59  1:48   65   41:11 20.9  1:58   98   25:37  8:18 1:26:30 
   91  10/14    121 Wade Beck               Maple Grove        MN  41 M   170 16:22  2:02  2:03  136   45:05 19.1  1:00   30   22:26  7:16 1:26:53 
   92   6/11    313 Peter Nord              Sartell            MN  58 M    66 13:18  1:39  2:33  112   43:48 19.6  1:00  117   26:19  8:31 1:26:56 
   93   5/13    189 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  48 F   116 14:36  1:49  1:37   90   42:26 20.3  1:27  130   27:00  8:45 1:27:03 
   94   2/7     299 Judy Murray             Sartell            MN  54 F   115 14:36  1:49  2:35   73   41:44 20.6  1:24  127   26:50  8:42 1:27:07 
   95   2/15    275 Marissa Mahowald        Sartell            MN  37 F   156 15:56  1:59  1:52   85   42:19 20.3  1:43   94   25:28  8:15 1:27:16 
   96  16/32    274 Bob Mahowald            Sartell            MN  37 M   178 16:31  2:03  2:57   57   40:49 21.1  1:46   88   25:15  8:11 1:27:17 
   97  17/32    387 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  35 M    83 13:51  1:43  2:42   91   42:35 20.2  1:18  129   26:59  8:44 1:27:22 
   98  18/32    198 Chad Franz              Eden Prairie       MN  38 M    36 12:25  1:32  2:45   95   42:42 20.1  1:19  153   28:14  9:08 1:27:23 
   99  13/24    330 John Rammel             Sartell            MN  30 M    98 14:18  1:46  1:35   74   41:51 20.6  1:33  152   28:12  9:08 1:27:27 
  100  19/32    390 Don Wellman             Ramsey             MN  37 M   179 16:32  2:03  2:34   77   41:59 20.5  1:24   82   25:00  8:06 1:27:28 
  101   6/13    178 Derek Docherty          Buffalo            MN  20 M   136 15:23  1:54  2:19  126   44:38 19.3  0:56   60   24:15  7:51 1:27:29 
  102   7/13    368 Ben Stultz              Maple Grove        MN  20 M   182 16:36  2:04  1:42  116   44:16 19.4  0:45   66   24:23  7:54 1:27:40 
  103   7/14    220 William Hjort           Elk River          MN  51 M   107 14:26  1:47  2:35  130   44:49 19.2  1:37   68   24:31  7:56 1:27:56 
  104   5/9     122 Andrew Beilke           Otsego             MN  28 M   157 15:58  1:59  3:02  143   45:41 18.8  1:10   29   22:14  7:12 1:28:04 
  105  11/14    320 Matt Perry              Sartell            MN  41 M   133 15:20  1:54  1:40  119   44:19 19.4  1:17   96   25:30  8:16 1:28:05 
  106   2/11    184 Kimberly Dustin         Arden Hills        MN  30 F   134 15:21  1:54  2:02  147   46:01 18.7  1:11   53   23:36  7:39 1:28:08 
  107   8/14    133 John Blattner           Avon               MN  51 M    54 13:01  1:37  2:02  111   43:35 19.7  1:41  150   27:53  9:02 1:28:10 
  108   2/12    188 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  22 F    64 13:15  1:39  1:39  141   45:35 18.9  1:26  118   26:22  8:32 1:28:16 
  109   6/19    103 Emily Allen             Bloomington        MN  29 F   189 17:00  2:06  1:42  120   44:22 19.4  1:18   58   24:00  7:46 1:28:21 
  110   9/14    152 Steve Carlson           Maple Grove        MN  51 M   143 15:36  1:56  2:23   94   42:41 20.2  1:42  112   26:02  8:26 1:28:22 
  111   4/8     223 Becky Hult              Jordan             MN  43 F    93 14:07  1:45  2:38  115   44:04 19.5  1:35  114   26:05  8:27 1:28:28 
  112   3/7     230 Mary Januschka          Cambridge          MN  53 F   155 15:55  1:58  2:53   87   42:19 20.3  1:54   95   25:29  8:15 1:28:29 
  113  12/17    186 Patrick Egan            Mendota Heights    MN  49 M   120 14:39  1:49  1:23  134   45:03 19.1  1:27  113   26:04  8:26 1:28:34 
  114  20/32    185 Andy Dybvig             Plymouth           MN  38 M   193 17:08  2:07  2:16  122   44:31 19.3  1:09   52   23:36  7:39 1:28:39 
  115   1/2     212 Jan Handlos             Baxter             MN  60 F    90 14:05  1:45  2:18   68   41:25 20.8  1:15  173   29:50  9:40 1:28:51 
  116  13/17    231 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49 M   187 16:56  2:06                                110   25:58  8:25 1:28:58 
  117   3/11    406 Britta Bolin            Hugo               MN  32 F   173 16:24  2:02  1:43  128   44:45 19.2  1:05   86   25:08  8:08 1:29:03 
  118   3/15    116 Mandy Back              Otsego             MN  38 F    42 12:31  1:33  1:48  167   47:39 18.1  1:29   99   25:38  8:18 1:29:04 
  119  14/24    135 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  32 M   140 15:30  1:55  1:42  105   43:20 19.9  1:26  133   27:08  8:47 1:29:05 
  120   4/7     214 Carla Hausladen         Corcoran           MN  53 F   112 14:32  1:48  1:58  123   44:36 19.3  1:54  115   26:13  8:30 1:29:11 
  121  21/32    334 Ben Reiners             Otsego             MN  37 M   113 14:34  1:48  2:26  133   45:02 19.1  1:46  106   25:48  8:21 1:29:33 
  122   8/13    173 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  23 M   146 15:41  1:57  2:27  138   45:16 19.0  1:12   81   25:00  8:06 1:29:34 
  123  10/14    260 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  51 M   119 14:39  1:49  1:59  124   44:37 19.3  1:16  134   27:10  8:48 1:29:39 
  124  11/14    153 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  54 M    78 13:35  1:41  2:16   99   42:57 20.0  1:33  168   29:32  9:34 1:29:52 
  125  22/32    154 Toby Carson             Becker             MN  39 M   201 17:41  2:11  2:08  108   43:30 19.8                          1:29:56 
  126   6/8     233 Alexander Johannes      Clearwater         MN  19 M    23 11:49  1:28  3:09  172   47:44 18.0  1:30  107   25:52  8:23 1:30:03 
  127  12/14    108 Jeff Antonsen           Andover            MN  44 M   194 17:16  2:08  2:31  113   43:49 19.6  1:07  101   25:42  8:19 1:30:23 
  128  14/17    200 Matthew Froelich        Big Lake           MN  48 M    89 14:04  1:45  1:43   47   40:03 21.5  1:23  209   33:38 10:53 1:30:50 
  129   7/19    336 Joo Ree Richards        Minneapolis        MN  29 F    68 13:19  1:39  2:54  132   44:59 19.1  1:45  151   28:10  9:07 1:31:05 
  130  15/24    227 Oleg Iatic              Saint Cloud        MN  32 M   184 16:40  2:04  1:42  131   44:53 19.2  0:52  136   27:19  8:51 1:31:24 
  131  16/24    203 Matthew Germscheid      Maple Grove        MN  32 M   180 16:33  2:03  2:49  127   44:42 19.2  1:10  116   26:19  8:31 1:31:31 
  132  23/32    282 Michael McCue           Saint Paul         MN  39 M   123 14:43  1:49  3:02  104   43:17 19.9  2:52  148   27:49  9:01 1:31:41 
  133   7/11    401 David Yantes            St. Michael        MN  55 M   100 14:21  1:47  1:56  118   44:18 19.4  1:41  166   29:31  9:34 1:31:44 
  134   8/11    105 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57 M   206 17:51  2:13  2:42  100   42:59 20.0  1:52  120   26:29  8:34 1:31:52 
  135   3/12    337 Vanessa Richter         Albany             MN  22 F    39 12:28  1:33  1:19  189   48:56 17.6  1:36  144   27:35  8:56 1:31:52 
  136   5/8     187 Christina Enger         Columbia Heights   MN  41 F    99 14:19  1:46  1:33  109   43:31 19.8  1:52  183   30:46  9:58 1:31:58 
  137  17/24    355 Greg Schutte            Blaine             MN  32 M    76 13:32  1:41  1:53  117   44:17 19.4  2:15  180   30:19  9:49 1:32:14 
  138  24/32    144 Derek Brunsberg         Becker             MN  36 M   226 19:17  2:23  2:08   76   41:59 20.5  1:37  135   27:16  8:50 1:32:15 
  139   8/19    253 Melissa Kobs            Eden Prairie       MN  27 F    79 13:37  1:41  2:17  153   46:16 18.6  1:43  161   28:38  9:16 1:32:29 
  140   6/8     192 Jennifer Fearing        Monticello         MN  42 F    38 12:27  1:33  2:07  144   45:44 18.8  1:03  187   31:15 10:07 1:32:35 
  141   9/19    335 Hillary Reitan          St. Paul           MN  27 F    53 12:59  1:37  2:30  179   48:14 17.8  1:07  149   27:49  9:01 1:32:38 
  142  25/32    404 Rob Opheim              St Cloud           MN  35 M    33 12:15  1:31  2:37  146   45:47 18.8  2:20  171   29:48  9:39 1:32:45 
  143   4/15    328 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  38 F   108 14:28  1:48  2:28   81   42:10 20.4  1:34  199   32:23 10:29 1:33:00 
  144   1/8     325 Lisa Polachek           St. Paul           MN  56 F    45 12:37  1:34  1:47  168   47:40 18.1  1:23  170   29:46  9:38 1:33:11 
  145   9/13    127 Daniel Bielefeld        Brooklyn Park      MN  24 M   242 21:28  2:40  1:42  125   44:37 19.3  1:07   63   24:19  7:52 1:33:12 
  146   5/15    348 Kim Ryan                Saint Michael      MN  38 F   208 17:55  2:13  1:54  114   43:56 19.6  1:07  155   28:21  9:11 1:33:12 
  147  15/17    175 Scott Dezurik           Avon               MN  46 M   171 16:22  2:02  2:09  150   46:10 18.6  1:38  131   27:02  8:45 1:33:18 
  148  26/32    177 Todd Dickson            Big Lake           MN  36 M   142 15:36  1:56  2:20  142   45:37 18.9  1:17  157   28:31  9:14 1:33:19 
  149   6/9     162 Patrick Crooks          Richmond           MN  25 M   188 16:57  2:06  3:19  154   46:32 18.5  1:31   83   25:04  8:07 1:33:21 
  150   6/15    176 Kathy Dezurik           Maple Grove        MN  39 F   200 17:39  2:11  2:26  135   45:04 19.1  1:46  123   26:33  8:36 1:33:27 
  151  18/24    267 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  34 M   172 16:22  2:02  2:32   62   40:59 21.0  1:40  195   31:57 10:21 1:33:29 
  152   4/11    363 Brooke Steckelberg      St. Cloud          MN  32 F   126 14:56  1:51  2:57  177   48:07 17.9  1:13  124   26:39  8:38 1:33:51 
  153   7/15    395 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  36 F    92 14:07  1:45  1:25  169   47:40 18.1  1:00  179   30:18  9:49 1:34:28 
  154   4/12    181 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  24 F   160 16:01  1:59  2:23  194   49:30 17.4  1:32   85   25:07  8:08 1:34:31 
  155   7/8     151 Jody Carey              Pillager           MN  41 F   214 18:15  2:16  1:49  161   47:09 18.2  1:22  121   26:29  8:34 1:35:00 
  156   2/2     341 Deb Roberts             Nisswa             MN  63 F   110 14:29  1:48  1:50  159   47:08 18.3  1:39  177   30:07  9:45 1:35:11 
  157  16/17    269 Richard Lord Ii         Monticello         MN  46 M   152 15:49  1:58  2:54  166   47:35 18.1  1:25  142   27:30  8:54 1:35:12 
  158  10/19    174 Kayla Deters            Rice               MN  25 F   118 14:38  1:49  2:58  163   47:16 18.2  1:13  165   29:29  9:33 1:35:32 
  159   2/8     411 Gale Tinglov            Saint Cloud        MN  57 F    59 13:07  1:38  2:15  156   46:53 18.4  1:40  193   31:40 10:15 1:35:34 
  160   7/9     235 Paul Johnson            Minneapolis        MN  29 M   103 14:23  1:47  3:08  162   47:13 18.2  2:28  160   28:36  9:16 1:35:47 
  161   6/13    221 Laura Hjort             Elk River          MN  47 F   215 18:21  2:16  3:09  139   45:19 19.0  1:37  137   27:25  8:53 1:35:50 
  162   8/15    257 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  39 F   154 15:50  1:58  1:44  171   47:41 18.0  1:28  172   29:48  9:39 1:36:29 
  163   9/15    318 Nicole Omann            Saint Paul         MN  37 F   161 16:03  1:59  2:40  187   48:47 17.6  1:29  143   27:35  8:56 1:36:33 
  164  10/13    302 Josh Nelson             Lino Lakes         MN  24 M   191 17:05  2:07  3:17  195   49:48 17.3  1:36   79   24:55  8:04 1:36:39 
  165   8/9     158 Garrett Clause          Minneapolis        MN  25 M   181 16:36  2:03  1:18  149   46:08 18.7  1:02  192   31:40 10:15 1:36:40 
  166   7/13    270 Becky Lutgen            St Cloud           MN  45 F   217 18:38  2:19  2:19  145   45:44 18.8  1:47  156   28:24  9:12 1:36:50 
  167   5/11    263 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  34 F   207 17:52  2:13  2:12  158   47:02 18.3  1:42  154   28:19  9:10 1:37:04 
  168  10/15    201 Annah Frost             Saint Cloud        MN  37 F   139 15:30  1:55  1:59  183   48:34 17.7  1:11  174   29:53  9:41 1:37:05 
  169  11/15    242 Janelle Katzner         Big Lake           MN  35 F   130 15:16  1:54  2:46  157   46:57 18.3  2:12  175   30:04  9:44 1:37:13 
  170  27/32    155 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  36 M   151 15:47  1:57  3:17  148   46:02 18.7  1:59  181   30:30  9:53 1:37:34 
  171   6/11    156 Jennifer Chirhart       St. Cloud          MN  33 F    86 14:02  1:44  2:29  184   48:36 17.7  1:03  191   31:36 10:14 1:37:44 
  172  28/32    136 Charles Bonser          Bemidji            MN  37 M   195 17:19  2:09  3:42  140   45:27 18.9  4:02  145   27:38  8:57 1:38:04 
  173  19/24    279 Robert Marshall         Maple Grove        MN  31 M   164 16:09  2:00  2:34  208   51:20 16.8  2:20  111   26:01  8:26 1:38:23 
  174  12/14    317 Ted Olson               Champlin           MN  54 M   174 16:25  2:02  3:01  129   44:45 19.2  1:54  198   32:22 10:29 1:38:24 
  175   1/1     333 Steve Regli             Lakeville          MN  62 M   145 15:39  1:56  2:51  170   47:41 18.0  1:49  184   30:55 10:01 1:38:52 
  176   5/12    224 Samantha Hultgren       Duluth             MN  21 F   147 15:42  1:57  4:06  209   51:28 16.7  1:15  119   26:24  8:33 1:38:53 
  177  11/19    205 Megan Gfroerer-Johnson  Dayton             MN  29 F   237 20:57  2:36  3:41  191   49:20 17.4  1:11   55   23:57  7:45 1:39:04 
  178   3/8     247 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  55 F   132 15:20  1:54  2:28  180   48:20 17.8  1:34  190   31:30 10:12 1:39:10 
  179   1/2     391 Travis Wells            Zimmerman          MN  38 M   166 16:14  2:01  2:09  152   46:16 18.6  1:20  207   33:27 10:50 1:39:24 
  180   9/11    364 Richard Stevens         Mound              MN  59 M    74 13:28  1:40  2:23  137   45:12 19.0  2:35  224   35:51 11:36 1:39:26 
  181   6/12    141 Therese Bredemus        Minnetonka         MN  21 F   148 15:42  1:57  4:06  210   51:29 16.7  1:13  138   27:27  8:53 1:39:56 
  182   8/13    261 Anita Leach             Worthington        MN  49 F   225 19:17  2:23  2:12  165   47:30 18.1  2:22  162   28:45  9:18 1:40:05 
  183   7/12    376 Mikayla Sycks           Becker             MN  20 F   137 15:25  1:55  2:28  223   53:41 16.0  0:56  146   27:47  9:00 1:40:15 
  184  11/13    294 Ryan Money              Becker             MN  21 M   144 15:37  1:56  2:50  216   53:03 16.2  1:00  147   27:47  9:00 1:40:16 
  185  20/24    139 Michael Brausen         Roger              MN  30 M   244 21:51  2:42  2:11  175   48:00 17.9  1:11  141   27:30  8:54 1:40:41 
  186  10/11    157 Scott Christensen       Ramsey             MN  58 M   183 16:37  2:04  3:01  176   48:04 17.9  1:56  186   31:07 10:05 1:40:44 
  187  13/14    199 Troy Freihammer         Sartell            MN  43 M   204 17:46  2:12  1:35  151   46:13 18.6  1:44  210   33:38 10:54 1:40:54 
  188   9/13    343 Heidi Rosati            Loretto            MN  48 F   199 17:38  2:11  3:50  182   48:32 17.7  2:16  163   29:09  9:26 1:41:23 
  189  12/15    163 Dana Crumley            Avon               MN  39 F    91 14:05  1:45  3:04  217   53:09 16.2  1:15  185   30:57 10:01 1:42:28 
  190  12/19    327 Laura Potter            Minneapolis        MN  28 F   127 15:00  1:52  2:38  203   50:51 16.9  1:26  200   32:37 10:34 1:42:30 
  191  13/14    138 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  51 M   223 18:55  2:21  1:36  221   53:20 16.1  1:20  140   27:28  8:54 1:42:36 
  192  10/13    137 Lisa Bovy               Ramsey             MN  48 F   219 18:39  2:19  3:30  190   48:57 17.6  1:52  169   29:45  9:38 1:42:41 
  193   4/8     303 Shannon Nelson          St Paul            MN  57 F   190 17:01  2:07  2:33  178   48:12 17.9  2:05  205   32:57 10:40 1:42:47 
  194  29/32    159 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35 M   232 19:48  2:27  4:12  198   50:27 17.1  1:01  139   27:27  8:53 1:42:53 
  195  14/14    346 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  50 M   209 17:56  2:13  3:19  181   48:31 17.7  3:00  178   30:14  9:47 1:42:57 
  196   8/12    171 Emily Dennis            Minneapolis        MN  22 F   227 19:18  2:23  2:45  196   49:52 17.3  0:58  176   30:07  9:45 1:42:59 
  197   2/2     280 Christopher Martinez    Saint Cloud        MN  25 M   216 18:28  2:17  3:07  206   50:55 16.9  1:23  164   29:11  9:27 1:43:03 
  198   8/8     329 Michaela Quello         Plymouth           MN  41 F   243 21:40  2:41  3:13  160   47:08 18.3  1:38  167   29:31  9:34 1:43:08 
  199   9/12    245 Katherine Kemp          Buffalo            MN  20 F   205 17:50  2:13  2:32  192   49:22 17.4  2:10  189   31:25 10:11 1:43:17 
  200  21/24    398 Dusty Wilson            Barnum             MN  34 M   247 22:24  2:46  2:55                                            1:43:47 
  201   1/6     197 Wendy Franklin          Delano             MN  44 F   109 14:28  1:48  2:31  164   47:17 18.2  1:54  233   37:50 12:15 1:43:59 
  202  11/13    244 Bridget Keller          Minneapolis        MN  45 F   218 18:39  2:19  3:04  226   54:43 15.7  1:56  102   25:42  8:20 1:44:03 
  203  17/17    352 Gary Schmalz            Rogers             MN  45 M    97 14:16  1:46  3:32  199   50:33 17.0  1:26  216   35:00 11:20 1:44:46 
  204   5/8     412 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  55 F   213 18:03  2:14  2:10  186   48:40 17.7  1:15  218   35:19 11:26 1:45:26 
  205  13/15    169 Jennifer Day            St Cloud           MN  38 F   169 16:21  2:02  2:52  197   50:15 17.1  2:33  215   34:28 11:10 1:46:26 
  206   2/6     123 Julie Bell              Little Falls       MN  49 F   122 14:43  1:49  3:51  185   48:40 17.7  1:25  234   38:01 12:19 1:46:38 
  207  12/13    258 Monica Kunkel           Buffalo            MN  48 F   211 18:00  2:14  3:40  174   47:59 17.9  1:56  217   35:05 11:21 1:46:38 
  208  13/19    172 Amanda Dennis           Minneapolis        MN  25 F   228 19:24  2:24  2:41  188   48:53 17.6  1:45  212   34:00 11:01 1:46:42 
  209  14/19    226 Tabitha Hyer            Otsego             MN  27 F   106 14:25  1:47  2:12  213   52:31 16.4  0:59  227   36:41 11:53 1:46:46 
  210   3/6     106 Gala Andreasen          Delano             MN  45 F   177 16:30  2:03  3:04  193   49:22 17.4  1:37  228   36:45 11:54 1:47:16 
  211  12/13    268 Jacob Long              Minneapolis        MN  24 M   212 18:02  2:14  2:33  219   53:15 16.2  1:19  197   32:14 10:26 1:47:21 
  212  22/24    360 Clayton Smith           Greenfield         MN  33 M   202 17:43  2:12  6:03  155   46:49 18.4  3:23  208   33:38 10:53 1:47:34 
  213   6/8     210 Ellen Guerin            Edina              MN  57 F   221 18:41  2:19  2:53  173   47:50 18.0  3:58  214   34:14 11:05 1:47:34 
  214  15/19    126 Morgan Betker           Minneapolis        MN  27 F   153 15:49  1:58  2:25  212   52:16 16.5  1:55  223   35:32 11:30 1:47:55 
  215   7/11    362 Kelli Sovell            Elko               MN  34 F   238 21:03  2:36  2:15  204   50:53 16.9  1:48  201   32:38 10:34 1:48:35 
  216   8/11    182 Shannon Duncombe        Big Lake           MN  32 F   203 17:46  2:12  2:19  211   52:11 16.5  1:26  219   35:19 11:26 1:48:59 
  217  11/11    393 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  56 M   129 15:07  1:53  3:44  235   58:36 14.7  1:33  182   30:42  9:56 1:49:40 
  218   7/8     291 Doug Molden             Minnetonka         MN  15 M   235 20:29  2:32  4:53  207   51:06 16.8  2:02  188   31:19 10:08 1:49:47 
  219  14/15    311 Natalie Nicholson       Bemidji            MN  38 F   168 16:20  2:01  8:55  201   50:44 17.0  2:00  194   31:50 10:19 1:49:48 
  220   8/8     283 Jared Mercado           Saint Michael      MN  13 M   210 17:58  2:14  3:24  230   55:11 15.6  0:49  202   32:44 10:36 1:50:03 
  221  13/13    293 Jerrid Money            Becker             MN  21 M   176 16:26  2:02  4:21  243 1:04:20 13.4  1:26   64   24:19  7:53 1:50:51 
  222   9/11    326 Samantha Polinder       St. Cloud          MN  33 F   233 20:03  2:29  2:55  200   50:44 17.0  1:03  230   36:59 11:58 1:51:42 
  223   5/7     249 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  51 F   198 17:33  2:10  2:53  205   50:54 16.9  2:25  235   38:41 12:31 1:52:23 
  224   7/8     354 Sharon Schumacher       Clearwater         MN  55 F   197 17:31  2:10  4:23  222   53:33 16.1  1:42  225   35:59 11:39 1:53:05 
  225  10/11    306 Maggie Neudecker        Barnum             MN  30 F   131 15:17  1:54  3:26  233   57:19 15.0  1:38  222   35:29 11:29 1:53:07 
  226  10/12    183 Kristina Duncombe       St. Michael        MN  24 F   175 16:25  2:02  5:19  228   55:08 15.6  1:21  221   35:25 11:28 1:53:35 
  227  16/19    385 Heidi Wallin            Willmar            MN  29 F   138 15:29  1:55  2:29  237 1:00:51 14.1  2:28  203   32:44 10:36 1:54:00 
  228   6/7     211 Kim Halek               Champlin           MN  54 F   236 20:48  2:35  3:08  214   52:47 16.3  2:02  226   36:29 11:49 1:55:11 
  229   4/6     359 Tiffany Simenson        Coon Rapids        MN  31 F   230 19:37  2:26  3:40  234   57:19 15.0  1:34  206   33:23 10:49 1:55:32 
  230   3/5     284 Alysa Mercado           St. Michael        MN  16 F   240 21:16  2:38  2:28  231   55:14 15.6  1:14  220   35:24 11:28 1:55:35 
  231   9/9     378 Arick Then              Sartell            MN  29 M   246 22:00  2:43  4:27  229   55:10 15.6  1:06  204   32:56 10:40 1:55:37 
  232  11/12    358 Jazmin Shafer           Bismarck           ND  21 F    49 12:49  1:35  3:26  248 1:13:54 11.6  1:08   92   25:21  8:13 1:56:36 
  233  23/24    389 Walker Wearne           Little Falls       MN  33 M   245 21:58  2:43  4:13  224   54:14 15.9  2:50  213   34:04 11:02 1:57:17 
  234  30/32    397 Shawn Williams          St. Michael        MN  35 M   185 16:44  2:04  2:01  247 1:11:00 12.1  1:13  125   26:43  8:39 1:57:39 
  235   8/8     125 Jennifer Betker         Bettendorf         IA  57 F   248 22:33  2:48  4:36  215   53:00 16.2  2:21  229   36:57 11:58 1:59:25 
  236  17/19    146 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  26 F   192 17:05  2:07  2:53  232   57:11 15.0  1:49  237   40:32 13:07 1:59:28 
  237  13/13    101 Tress Ahles             Norfolk            MA  47 F   220 18:40  2:19  3:12  225   54:43 15.7  1:42  239   41:17 13:22 1:59:30 
  238  31/32    250 James Klegstad          Richmond           MN  39 M   241 21:21  2:39  3:32  240 1:02:14 13.8  1:04  196   32:05 10:23 2:00:15 
  239   4/5     276 Tori Maish              St, Cloud          MN  17 F   249 24:49  3:04  2:32  236   58:54 14.6  0:49  211   33:40 10:54 2:00:43 
  240  24/24    262 Kurt Ledell             Saint Peter        MN  34 M   250 25:56  3:13  5:03  202   50:44 17.0  2:29  231   37:02 11:59 2:01:12 
  241  18/19    140 Ashley Brausen          Rogers             MN  28 F   159 16:00  1:59  3:06  242 1:03:35 13.5  1:39  232   37:19 12:05 2:01:37 
  242  14/14    193 Matt Feyen              Rosemount          MN  40 M   234 20:16  2:31  3:00  220   53:18 16.1  2:00  243   44:02 14:15 2:02:32 
  243  19/19    349 Jessica Salo            Clear Lake         MN  26 F    55 13:01  1:37  3:36  238 1:01:40 14.0  2:46  241   42:06 13:38 2:03:07 
  244   5/5     292 Sarah Money             Becker             MN  18 F   222 18:49  2:20  4:00  244 1:04:23 13.4  1:25  236   39:51 12:54 2:08:26 
  245   5/6     379 Rose Thompson           Brooklyn Park      MN  28 F   224 19:03  2:22  3:40  227   55:00 15.6  2:05  245   49:05 15:53 2:08:50 
  246  32/32    304 Dakri Nelson            Big Lake           MN  37 M   231 19:42  2:26  4:20  218   53:09 16.2  1:55  246   50:12 16:15 2:09:16 
  247   7/7     290 Corinne Mitchell        Monticello         MN  51 F   239 21:10  2:37  2:58  239 1:01:42 13.9  2:46  240   41:52 13:33 2:10:27 
  248  11/11    204 Brianne Germscheid      Maple Grove        MN  30 F    62 13:10  1:38  3:22  246 1:09:50 12.3  1:55  242   42:30 13:46 2:10:47 
  249  12/12    240 Parinaz Kassemi         Jamestown          ND  20 F   111 14:32  1:48  4:38  249 1:29:02  9.7                          2:12:15 
  250   6/6     332 Shannon Reagan          Monticello         MN  37 F   229 19:32  2:25  2:10  245 1:08:45 12.5  1:20  238   41:03 13:18 2:12:47 
  251  15/15    107 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  39 F   251 27:15  3:22  3:15  241 1:03:00 13.7  2:08  244   48:48 15:48 2:24:25 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  295 ClearPath                                        1  9:32  1:11  0:48    2   33:23 25.8  0:37    1   17:24  5:38 1:01:42 
           Marty Moran , Reed Steele , Andrew Zabel               
    2  109 Bacon, Lettuce, & Tomato                         2 10:11  1:16  0:46    1   32:36 26.4  0:36    2   19:49  6:25 1:03:56 
           Chase Arens , Nicholas Johnson , Chase Wark            
    3  128 Bielefeld Husbands                               3 10:59  1:22  1:03    3   44:57 19.1  0:49    3   23:59  7:46 1:21:45 
           Ernie Bielefeld , Ronald Niedrich , Scott Walker       
    4  305 Ramunno1                                         4 18:55  2:21  1:07    4   47:05 18.3  0:54    4   25:28  8:15 1:33:28 
           Dustin Neubauer , Tony Ramunno ,                       


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  129 Bielefeld Wives                                  1 13:00  1:37  0:59    2   49:26 17.4  0:54    1   28:20  9:11 1:32:38 
           Deb Bielefeld , Ruth Niedrich , Rita Walker            
    2  142 First Time Forties                               3 20:03  2:29  1:14    1   45:36 18.9  1:28    2   31:22 10:09 1:39:41 
           Kristine Brockopp , Jessie Damm ,                      
    3  353 It sort of matters                               2 17:24  2:09  1:23    3   56:46 15.2  1:10    3   44:55 14:32 2:01:36 
           Pam Schrupp , Bethany Silverness , Tina Vonwald        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  118 Foley 3                                          3 12:58  1:37  0:54    1   34:25 25.0  0:42    1   19:28  6:18 1:08:25 
           Joe Bastian , Thomas Manderfeld , Allison Nadeau       
    2  312 Team Nieters                                     1 10:04  1:15  0:52    2   35:10 24.5  0:41    2   22:58  7:26 1:09:43 
           Mark Nieters , Eric Nacey , Shannon Houghton           
    3  287 Tri, Tri, Tri Again                              4 13:29  1:40  1:07    3   38:47 22.2  0:47    3   23:35  7:38 1:17:42 
           Jeremy Mikel , Karen Millette , Henry Millette         
    4  134 Forced Family Fun                                2 12:52  1:36  0:54    4   40:17 21.4  0:43    4   25:27  8:14 1:20:12 
           Travis Bodick , Hallie Knapek , Pam Schrupp            
    5  206 The Grabinski Duo                                5 15:22  1:54  2:02    6   43:28 19.8                          1:24:19 
           Jack Grabinski , Jes Grabinski ,                       
    6  241 All stars                                        6 15:33  1:56  0:59    5   43:22 19.8  0:51    8   29:52  9:40 1:30:33 
           Dave Katzner , Taylor Lahn , Connie Lahn               
    7  384 VDUBS                                            7 15:59  1:59  1:08    8   49:56 17.2  0:52    6   26:48  8:41 1:34:41 
           Ean Vonwald , Ella Vonwald , Jim Vonwald               
    8  370 Team Sudak                                       8 18:30  2:18  2:05    7   47:24 18.2  0:54    7   27:04  8:46 1:35:55 
           Staurt Sudak , Tracey Sudak ,                          
    9  277 Maverick                                         9 25:40  3:11  1:05    9   54:22 15.8  0:55    5   26:34  8:36 1:48:35 
           Courtney Malikowski , Mike Olson , Jenna Olson         

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 272 Peter Mades             Holdingford        MN  29 M      4 17:50  2:13  2:46    2   45:59 18.7  1:06                            
 408 Raeley Walz             Sartell            MN  15 F      1 12:45  1:35  2:56    1   39:39 21.7  1:16                            
 160 April Colby             Watertown          MN  46 F      5 21:04  2:37                         11:58                            
 207 Jr Graif                Elk River          MN  52 M      2 14:22  1:47  1:17                                                    
 288 Amber Miller            Minneapolis        MN  24 F      3 16:01  1:59  2:39                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Alex Bryson             St. Cloud          MN  21 M    9:13  1:09 
    2 Marty Moran             Saint Cloud        MN  47 M    9:32  1:11 
    3 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  36 M    9:48  1:13 
    4 Josh Mork               Arden Hills        MN  31 M    9:58  1:14 
    5 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  49 F   10:41  1:20 
    6 Anders Broman           Eagan              MN  14 M   10:41  1:20 
    7 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23 M   10:47  1:20 
    8 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23 M   10:50  1:21 
    9 Nicole Heininger        White Bear Lake    MN  25 F   10:50  1:21 
   10 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   10:54  1:21 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Casey Miller            Baxter             MN  35 M   34:08 25.2 
    2 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36 M   34:13 25.1 
    3 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   34:37 24.9 
    4 Ryan Wippler            Rice               MN  35 M   35:01 24.6 
    5 Jesse Shaw              Sartell            MN  42 M   35:36 24.2 
    6 Nicole Heininger        White Bear Lake    MN  25 F   35:44 24.1 
    7 Mark Theissen           White Bear Townshi MN  41 M   35:50 24.0 
    8 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  57 M   36:13 23.8 
    9 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32 M   36:52 23.3 
   10 Jim Nack                Madison Lake       MN  54 M   37:00 23.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27 M   17:47  5:46 
    2 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36 M   17:57  5:49 
    3 Casey Miller            Baxter             MN  35 M   18:10  5:53 
    4 Nicholas Traxler        Deephaven          MN  19 M   18:20  5:56 
    5 Ryan Wippler            Rice               MN  35 M   18:35  6:01 
    6 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   19:03  6:10 
    7 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23 M   19:33  6:20 
    8 David Jensen            Fergus Falls       MN  30 M   19:43  6:23 
    9 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17 M   19:45  6:24 
   10 Mark Theissen           White Bear Townshi MN  41 M   20:39  6:41 


                      GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                Warner Lake - Clearwater, MN - July 12,2014

----------------------------------------------------------------------------
                        CORPORATE TEAM CHALLENGE
----------------------------------------------------------------------------




================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  391 Travis Wells            Zimmerman          MN  38    1 16:14  2:01  2:09    1   46:16 18.6  1:20    2   33:27 10:50 1:39:24 
    2  280 Christopher Martinez    Saint Cloud        MN  25    2 18:28  2:17  3:07    2   50:55 16.9  1:23    1   29:11  9:27 1:43:03 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  197 Wendy Franklin          Delano             MN  44    1 14:28  1:48  2:31    1   47:17 18.2  1:54    3   37:50 12:15 1:43:59 
    2  123 Julie Bell              Little Falls       MN  49    2 14:43  1:49  3:51    2   48:40 17.7  1:25    4   38:01 12:19 1:46:38 
    3  106 Gala Andreasen          Delano             MN  45    3 16:30  2:03  3:04    3   49:22 17.4  1:37    2   36:45 11:54 1:47:16 
    4  359 Tiffany Simenson        Coon Rapids        MN  31    6 19:37  2:26  3:40    5   57:19 15.0  1:34    1   33:23 10:49 1:55:32 
    5  379 Rose Thompson           Brooklyn Park      MN  28    4 19:03  2:22  3:40    4   55:00 15.6  2:05    6   49:05 15:53 2:08:50 
    6  332 Shannon Reagan          Monticello         MN  37    5 19:32  2:25  2:10    6 1:08:45 12.5  1:20    5   41:03 13:18 2:12:47 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  289 Casey Miller            Baxter             MN  35   15 11:45  1:28  1:07    1   34:08 25.2  0:49    3   18:10  5:53 1:05:57 
    2  218 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34    8 10:54  1:21  0:55    3   34:37 24.9  0:46    6   19:03  6:10 1:06:14 
    3  222 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36   32 12:30  1:33  1:03    2   34:13 25.1  0:41    2   17:57  5:49 1:06:21 
    4  399 Ryan Wippler            Rice               MN  35   20 12:00  1:29  1:41    4   35:01 24.6  1:02    5   18:35  6:01 1:08:17 
    5  164 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27   10 11:18  1:24  1:11   13   37:26 23.0  0:49    1   17:47  5:46 1:08:29 
    6  365 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23    6 10:47  1:20  1:17   10   37:08 23.2  1:00    7   19:33  6:20 1:09:43 
    7  296 Josh Mork               Arden Hills        MN  31    4  9:58  1:14  1:41   11   37:11 23.1  1:00   20   21:48  7:04 1:11:37 
    8  232 David Jensen            Fergus Falls       MN  30   21 12:01  1:30  1:35   18   37:37 22.9  1:06    8   19:43  6:23 1:12:00 
    9  409 Jesse Shaw              Sartell            MN  42   33 12:31  1:33  1:25    5   35:36 24.2  0:56   19   21:41  7:01 1:12:07 
   10  252 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17   16 11:46  1:28  1:21   23   38:15 22.5  1:09    9   19:45  6:24 1:12:14 
   11  251 Jesse Kling             Blaine             MN  34   19 11:56  1:29  1:34   12   37:13 23.1  0:51   12   20:51  6:45 1:12:23 
   12  377 Mark Theissen           White Bear Townshi MN  41   48 13:26  1:40  1:35    6   35:50 24.0  0:57   10   20:39  6:41 1:12:25 
   13  383 Nicholas Traxler        Deephaven          MN  19   28 12:24  1:32  0:57   39   40:01 21.5  0:58    4   18:20  5:56 1:12:38 
   14  124 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  36    3  9:48  1:13  1:15   15   37:29 23.0  1:09   43   23:25  7:35 1:13:05 
   15  366 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  57   47 13:20  1:39  1:20    7   36:13 23.8  0:51   21   21:50  7:04 1:13:31 
   16  308 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32   35 12:53  1:36  1:31    8   36:52 23.3  0:53   23   21:57  7:07 1:14:05 
   17  213 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23    7 10:50  1:21  1:11   28   38:44 22.2  1:12   32   22:42  7:21 1:14:37 
   18  301 Jim Nack                Madison Lake       MN  54   22 12:02  1:30  1:39    9   37:00 23.3  1:14   48   24:01  7:47 1:15:54 
   19  145 Alex Bryson             St. Cloud          MN  21    1  9:13  1:09  1:57   51   40:58 21.0  0:43   40   23:20  7:33 1:16:09 
   20  170 Shawn Day               St. Cloud          MN  40   41 13:07  1:38  1:53   27   38:40 22.3  1:56   11   20:40  6:42 1:16:15 
   21  392 Ryan Wenning            Excelsior          MN  48   34 12:31  1:33  1:18   30   39:08 22.0  0:57   27   22:27  7:16 1:16:20 
   22  373 Bryce Swenson           Alexandria         MN  31   25 12:08  1:30  1:28   44   40:17 21.4  1:06   17   21:35  7:00 1:16:31 
   23  273 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  49   58 13:55  1:44  1:12   16   37:34 22.9  0:58   42   23:25  7:35 1:17:02 
   24  300 Michael Murray          Sartell            MN  55   45 13:18  1:39  1:29   19   37:48 22.8  1:23   37   23:12  7:31 1:17:08 
   25  324 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  46   56 13:49  1:43  1:12   21   37:51 22.7  1:07   39   23:18  7:33 1:17:14 
   26  254 Jason Kobs              Eden Prairie       MN  30   54 13:42  1:42  1:40   42   40:12 21.4  1:03   13   20:55  6:46 1:17:30 
   27  143 Anders Broman           Eagan              MN  14    5 10:41  1:20  1:28   84   43:27 19.8  0:52   15   21:18  6:54 1:17:44 
   28  216 Andrew Hed              North Oaks         MN  18   29 12:25  1:32  1:38   36   39:44 21.7  1:10   35   22:56  7:26 1:17:50 
   29  209 Ryan Granroth           Sartell            MN  37   55 13:49  1:43  1:51   20   37:50 22.7  1:11   38   23:14  7:32 1:17:53 
   30  372 Thomas Sweeney          Champlin           MN  31   42 13:09  1:38  1:37   35   39:41 21.7  0:59   28   22:29  7:17 1:17:53 
   31  405 Marty Moran             Saint Cloud        MN  47    2  9:32  1:11  1:33   26   38:39 22.3  1:25   93   26:55  8:43 1:18:03 
   32  148 David Burton            Bloomington        MN  49   43 13:12  1:38  1:45   29   39:01 22.1  1:15   33   22:51  7:24 1:18:03 
   33  115 Mike Back               Otsego             MN  39   23 12:02  1:30  1:15   47   40:41 21.1  0:51   41   23:22  7:34 1:18:09 
   34  215 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40   14 11:41  1:27  2:19   25   38:20 22.4  1:08   60   24:47  8:02 1:18:14 
   35  234 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  31   13 11:31  1:26  1:37   32   39:15 21.9  1:14   59   24:45  8:01 1:18:21 
   36  361 Kyle Sobota             Shakopee           MN  32   11 11:24  1:25  1:27   43   40:16 21.4  1:14   50   24:15  7:51 1:18:35 
   37  180 Josh Duda               Pillager           MN  37   17 11:48  1:28  1:06   46   40:37 21.2  0:57   78   25:45  8:20 1:20:11 
   38  345 Mark Rosen              Otsego             MN  50   88 15:33  1:56  1:17   22   38:06 22.6  1:06   53   24:23  7:54 1:20:24 
   39  297 Corey Muellenbach       Edina              MN  23   63 14:12  1:46  1:47   60   41:38 20.7  1:23   16   21:34  6:59 1:20:32 
   40  161 Steve Crooks            Richmond           MN  30   76 14:37  1:49  2:03   57   41:11 20.9  1:36   14   21:09  6:51 1:20:33 
   41  316 Tim Obrien              Minneapolis        MN  58   72 14:25  1:47  1:21   38   39:59 21.5                          1:21:07 
   42  236 Richard Johnson         Nevis              MN  44   52 13:34  1:41  1:35   71   42:22 20.3  1:17   29   22:29  7:17 1:21:15 
   43  357 Bradley Severson        Minnetonka         MN  47   38 13:02  1:37  1:35   79   43:10 19.9  1:34   24   22:06  7:09 1:21:26 
   44  259 Todd Lachinski          Foley              MN  36   50 13:31  1:41  1:47   54   41:03 21.0  1:11   46   24:00  7:46 1:21:29 
   45  367 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  25    9 11:12  1:23  2:15   66   42:06 20.4  1:36   55   24:29  7:56 1:21:37 
   46  322 William Peters          Wayzata            MN  53   31 12:27  1:33  2:20   45   40:28 21.3  1:51   57   24:33  7:57 1:21:37 
   47  388 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  48   39 13:04  1:37  1:29   50   40:49 21.1  1:04   72   25:15  8:11 1:21:40 
   48  407 Rick Bauerly            Sartell            MN  46   64 14:13  1:46  1:28   34   39:38 21.7  1:16   70   25:09  8:09 1:21:41 
   49  132 Jeremy Blake            Blaine             MN  36  124 17:24  2:09  2:50   14   37:29 23.0  1:12   36   23:08  7:30 1:22:01 
   50  179 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  53   40 13:05  1:37  1:32   17   37:37 22.9  1:21  112   28:36  9:16 1:22:09 
   51  314 Corey Nygaard           South St Paul      MN  19   82 15:00  1:52  1:48   52   40:58 21.0  1:31   34   22:53  7:25 1:22:09 
   52  238 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42   80 14:44  1:50  1:25   41   40:11 21.4  1:12   62   24:54  8:04 1:22:23 
   53  150 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23   12 11:28  1:25  3:02   37   39:59 21.5  1:29   92   26:45  8:40 1:22:41 
   54  266 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  26   65 14:15  1:46  2:37   80   43:14 19.9  0:59   18   21:39  7:01 1:22:42 
   55  265 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  39   71 14:24  1:47  1:44   31   39:14 21.9  1:33   82   25:56  8:24 1:22:48 
   56  248 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  43   59 13:58  1:44  1:27   75   42:55 20.0  1:04   44   23:28  7:36 1:22:50 
   57  380 Todd Thorsgaard         Saint Paul         MN  55  100 16:09  2:00  1:57   24   38:20 22.4  1:47   69   25:04  8:07 1:23:14 
   58  339 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  51  103 16:18  2:01  2:01   55   41:05 20.9  1:25   30   22:32  7:18 1:23:19 
   59  195 Sean Finnegan           St. Paul           MN  49   26 12:10  1:31  1:28   78   43:01 20.0  1:22   74   25:37  8:18 1:23:35 
   60  256 Randy Kramer            Buffalo            MN  48   75 14:35  1:48  1:25   59   41:29 20.7  1:40   58   24:34  7:57 1:23:40 
   61  117 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  35   61 14:04  1:45  1:16   70   42:21 20.3  1:14   61   24:48  8:02 1:23:40 
   62  356 Josh Sell               Waconia            MN  35   81 14:49  1:50  2:50   68   42:18 20.3  1:15   31   22:41  7:21 1:23:52 
   63  255 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  41  102 16:14  2:01  1:59   33   39:16 21.9  1:32   65   24:55  8:04 1:23:53 
   64  347 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  37   94 15:45  1:57  1:37   48   40:45 21.1  0:56   63   24:55  8:04 1:23:55 
   65  190 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  56   36 12:56  1:36  1:38   67   42:09 20.4  2:00   77   25:44  8:20 1:24:25 
   66  410 Rich Carlson            Sartell            MN  39   85 15:23  1:54  2:30   65   42:06 20.4  1:28   47   24:00  7:46 1:25:25 
   67  338 Jason Riley             Maple Grove        MN  43   99 16:04  1:59  1:31   58   41:27 20.8                          1:25:29 
   68  375 Greg Swenson            Rogers             MN  45   24 12:06  1:30  1:54   62   41:54 20.5  1:04  111   28:35  9:15 1:25:32 
   69  310 Chris Nichols           Maple Grove        MN  35   60 14:03  1:45  1:18   83   43:22 19.8  1:02   83   25:56  8:24 1:25:39 
   70  271 Jay Lyons               Hopkins            MN  50   46 13:19  1:39  3:03   69   42:19 20.3  1:28   79   25:48  8:21 1:25:55 
   71  394 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25  117 16:46  2:05  3:04   86   43:33 19.8  1:08   22   21:52  7:05 1:26:21 
   72  104 Christopher Allen       Bloomington        MN  34   98 15:58  1:59  1:48   56   41:11 20.9  1:58   75   25:37  8:18 1:26:30 
   73  121 Wade Beck               Maple Grove        MN  41  104 16:22  2:02  2:03  104   45:05 19.1  1:00   26   22:26  7:16 1:26:53 
   74  313 Peter Nord              Sartell            MN  58   44 13:18  1:39  2:33   88   43:48 19.6  1:00   89   26:19  8:31 1:26:56 
   75  274 Bob Mahowald            Sartell            MN  37  109 16:31  2:03  2:57   49   40:49 21.1  1:46   71   25:15  8:11 1:27:17 
   76  387 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  35   57 13:51  1:43  2:42   72   42:35 20.2  1:18   94   26:59  8:44 1:27:22 
   77  198 Chad Franz              Eden Prairie       MN  38   30 12:25  1:32  2:45   74   42:42 20.1  1:19  109   28:14  9:08 1:27:23 
   78  330 John Rammel             Sartell            MN  30   67 14:18  1:46  1:35   61   41:51 20.6  1:33  108   28:12  9:08 1:27:27 
   79  390 Don Wellman             Ramsey             MN  37  110 16:32  2:03  2:34   64   41:59 20.5  1:24   67   25:00  8:06 1:27:28 
   80  178 Derek Docherty          Buffalo            MN  20   86 15:23  1:54  2:19   97   44:38 19.3  0:56   49   24:15  7:51 1:27:29 
   81  368 Ben Stultz              Maple Grove        MN  20  113 16:36  2:04  1:42   90   44:16 19.4  0:45   54   24:23  7:54 1:27:40 
   82  220 William Hjort           Elk River          MN  51   73 14:26  1:47  2:35  100   44:49 19.2  1:37   56   24:31  7:56 1:27:56 
   83  122 Andrew Beilke           Otsego             MN  28   97 15:58  1:59  3:02  109   45:41 18.8  1:10   25   22:14  7:12 1:28:04 
   84  320 Matt Perry              Sartell            MN  41   84 15:20  1:54  1:40   93   44:19 19.4  1:17   73   25:30  8:16 1:28:05 
   85  133 John Blattner           Avon               MN  51   37 13:01  1:37  2:02   87   43:35 19.7  1:41  107   27:53  9:02 1:28:10 
   86  152 Steve Carlson           Maple Grove        MN  51   90 15:36  1:56  2:23   73   42:41 20.2  1:42   86   26:02  8:26 1:28:22 
   87  186 Patrick Egan            Mendota Heights    MN  49   78 14:39  1:49  1:23  103   45:03 19.1  1:27   87   26:04  8:26 1:28:34 
   88  185 Andy Dybvig             Plymouth           MN  38  121 17:08  2:07  2:16   94   44:31 19.3  1:09   45   23:36  7:39 1:28:39 
   89  231 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49  118 16:56  2:06                                 84   25:58  8:25 1:28:58 
   90  135 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  32   87 15:30  1:55  1:42   82   43:20 19.9  1:26   96   27:08  8:47 1:29:05 
   91  334 Ben Reiners             Otsego             MN  37   74 14:34  1:48  2:26  102   45:02 19.1  1:46   80   25:48  8:21 1:29:33 
   92  173 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  23   93 15:41  1:57  2:27  106   45:16 19.0  1:12   66   25:00  8:06 1:29:34 
   93  260 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  51   77 14:39  1:49  1:59   95   44:37 19.3  1:16   97   27:10  8:48 1:29:39 
   94  153 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  54   53 13:35  1:41  2:16   76   42:57 20.0  1:33  115   29:32  9:34 1:29:52 
   95  154 Toby Carson             Becker             MN  39  125 17:41  2:11  2:08   85   43:30 19.8                          1:29:56 
   96  233 Alexander Johannes      Clearwater         MN  19   18 11:49  1:28  3:09  121   47:44 18.0  1:30   81   25:52  8:23 1:30:03 
   97  108 Jeff Antonsen           Andover            MN  44  122 17:16  2:08  2:31   89   43:49 19.6  1:07   76   25:42  8:19 1:30:23 
   98  200 Matthew Froelich        Big Lake           MN  48   62 14:04  1:45  1:43   40   40:03 21.5  1:23  132   33:38 10:53 1:30:50 
   99  227 Oleg Iatic              Saint Cloud        MN  32  115 16:40  2:04  1:42  101   44:53 19.2  0:52   99   27:19  8:51 1:31:24 
  100  203 Matthew Germscheid      Maple Grove        MN  32  111 16:33  2:03  2:49   98   44:42 19.2  1:10   88   26:19  8:31 1:31:31 
  101  282 Michael McCue           Saint Paul         MN  39   79 14:43  1:49  3:02   81   43:17 19.9  2:52  106   27:49  9:01 1:31:41 
  102  401 David Yantes            St. Michael        MN  55   68 14:21  1:47  1:56   92   44:18 19.4  1:41  114   29:31  9:34 1:31:44 
  103  105 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57  129 17:51  2:13  2:42   77   42:59 20.0  1:52   90   26:29  8:34 1:31:52 
  104  355 Greg Schutte            Blaine             MN  32   51 13:32  1:41  1:53   91   44:17 19.4  2:15  118   30:19  9:49 1:32:14 
  105  144 Derek Brunsberg         Becker             MN  36  134 19:17  2:23  2:08   63   41:59 20.5  1:37   98   27:16  8:50 1:32:15 
  106  404 Rob Opheim              St Cloud           MN  35   27 12:15  1:31  2:37  110   45:47 18.8  2:20  116   29:48  9:39 1:32:45 
  107  127 Daniel Bielefeld        Brooklyn Park      MN  24  140 21:28  2:40  1:42   96   44:37 19.3  1:07   51   24:19  7:52 1:33:12 
  108  175 Scott Dezurik           Avon               MN  46  105 16:22  2:02  2:09  114   46:10 18.6  1:38   95   27:02  8:45 1:33:18 
  109  177 Todd Dickson            Big Lake           MN  36   89 15:36  1:56  2:20  108   45:37 18.9  1:17  110   28:31  9:14 1:33:19 
  110  162 Patrick Crooks          Richmond           MN  25  119 16:57  2:06  3:19  116   46:32 18.5  1:31   68   25:04  8:07 1:33:21 
  111  267 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  34  106 16:22  2:02  2:32   53   40:59 21.0  1:40  125   31:57 10:21 1:33:29 
  112  269 Richard Lord Ii         Monticello         MN  46   96 15:49  1:58  2:54  119   47:35 18.1  1:25  103   27:30  8:54 1:35:12 
  113  235 Paul Johnson            Minneapolis        MN  29   70 14:23  1:47  3:08  118   47:13 18.2  2:28  113   28:36  9:16 1:35:47 
  114  302 Josh Nelson             Lino Lakes         MN  24  120 17:05  2:07  3:17  125   49:48 17.3  1:36   64   24:55  8:04 1:36:39 
  115  158 Garrett Clause          Minneapolis        MN  25  112 16:36  2:03  1:18  113   46:08 18.7  1:02  124   31:40 10:15 1:36:40 
  116  155 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  36   95 15:47  1:57  3:17  112   46:02 18.7  1:59  119   30:30  9:53 1:37:34 
  117  136 Charles Bonser          Bemidji            MN  37  123 17:19  2:09  3:42  107   45:27 18.9  4:02  104   27:38  8:57 1:38:04 
  118  279 Robert Marshall         Maple Grove        MN  31  101 16:09  2:00  2:34  130   51:20 16.8  2:20   85   26:01  8:26 1:38:23 
  119  317 Ted Olson               Champlin           MN  54  107 16:25  2:02  3:01   99   44:45 19.2  1:54  128   32:22 10:29 1:38:24 
  120  333 Steve Regli             Lakeville          MN  62   92 15:39  1:56  2:51  120   47:41 18.0  1:49  121   30:55 10:01 1:38:52 
  121  364 Richard Stevens         Mound              MN  59   49 13:28  1:40  2:23  105   45:12 19.0  2:35  136   35:51 11:36 1:39:26 
  122  294 Ryan Money              Becker             MN  21   91 15:37  1:56  2:50  131   53:03 16.2  1:00  105   27:47  9:00 1:40:16 
  123  139 Michael Brausen         Roger              MN  30  141 21:51  2:42  2:11  122   48:00 17.9  1:11  102   27:30  8:54 1:40:41 
  124  157 Scott Christensen       Ramsey             MN  58  114 16:37  2:04  3:01  123   48:04 17.9  1:56  122   31:07 10:05 1:40:44 
  125  199 Troy Freihammer         Sartell            MN  43  127 17:46  2:12  1:35  115   46:13 18.6  1:44  133   33:38 10:54 1:40:54 
  126  138 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  51  133 18:55  2:21  1:36  135   53:20 16.1  1:20  101   27:28  8:54 1:42:36 
  127  159 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35  136 19:48  2:27  4:12  126   50:27 17.1  1:01  100   27:27  8:53 1:42:53 
  128  346 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  50  130 17:56  2:13  3:19  124   48:31 17.7  3:00  117   30:14  9:47 1:42:57 
  129  398 Dusty Wilson            Barnum             MN  34  144 22:24  2:46  2:55                                            1:43:47 
  130  352 Gary Schmalz            Rogers             MN  45   66 14:16  1:46  3:32  127   50:33 17.0  1:26  135   35:00 11:20 1:44:46 
  131  268 Jacob Long              Minneapolis        MN  24  132 18:02  2:14  2:33  133   53:15 16.2  1:19  127   32:14 10:26 1:47:21 
  132  360 Clayton Smith           Greenfield         MN  33  126 17:43  2:12  6:03  117   46:49 18.4  3:23  131   33:38 10:53 1:47:34 
  133  393 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  56   83 15:07  1:53  3:44  139   58:36 14.7  1:33  120   30:42  9:56 1:49:40 
  134  291 Doug Molden             Minnetonka         MN  15  138 20:29  2:32  4:53  129   51:06 16.8  2:02  123   31:19 10:08 1:49:47 
  135  283 Jared Mercado           Saint Michael      MN  13  131 17:58  2:14  3:24  138   55:11 15.6  0:49  129   32:44 10:36 1:50:03 
  136  293 Jerrid Money            Becker             MN  21  108 16:26  2:02  4:21  141 1:04:20 13.4  1:26   52   24:19  7:53 1:50:51 
  137  378 Arick Then              Sartell            MN  29  143 22:00  2:43  4:27  137   55:10 15.6  1:06  130   32:56 10:40 1:55:37 
  138  389 Walker Wearne           Little Falls       MN  33  142 21:58  2:43  4:13  136   54:14 15.9  2:50  134   34:04 11:02 1:57:17 
  139  397 Shawn Williams          St. Michael        MN  35  116 16:44  2:04  2:01  142 1:11:00 12.1  1:13   91   26:43  8:39 1:57:39 
  140  250 James Klegstad          Richmond           MN  39  139 21:21  2:39  3:32  140 1:02:14 13.8  1:04  126   32:05 10:23 2:00:15 
  141  262 Kurt Ledell             Saint Peter        MN  34  145 25:56  3:13  5:03  128   50:44 17.0  2:29  137   37:02 11:59 2:01:12 
  142  193 Matt Feyen              Rosemount          MN  40  137 20:16  2:31  3:00  134   53:18 16.1  2:00  138   44:02 14:15 2:02:32 
  143  304 Dakri Nelson            Big Lake           MN  37  135 19:42  2:26  4:20  132   53:09 16.2  1:55  139   50:12 16:15 2:09:16 
  144  272 Peter Mades             Holdingford        MN  29  128 17:50  2:13  2:46  111   45:59 18.7  1:06                            
  145  207 Jr Graif                Elk River          MN  52   69 14:22  1:47  1:17                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  217 Nicole Heininger        White Bear Lake    MN  25    2 10:50  1:21  0:39    1   35:44 24.1  0:49    3   21:48  7:04 1:09:49 
    2  403 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  49    1 10:41  1:20  1:16    2   37:13 23.1  1:03    4   22:01  7:08 1:12:12 
    3  167 Greta Danielson         St. Cloud          MN  20    4 11:45  1:28  0:57   10   41:12 20.9  0:55    2   21:11  6:52 1:15:58 
    4  166 Paige Danielson         St. Cloud          MN  17   10 12:36  1:34  1:03    9   40:53 21.0  0:54    1   20:43  6:43 1:16:06 
    5  307 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  44   24 13:23  1:40  1:36    4   38:26 22.4  1:06    7   23:20  7:33 1:17:49 
    6  402 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  40   25 13:26  1:40  1:28    3   37:55 22.7  1:13   14   24:44  8:01 1:18:43 
    7  196 Sarah Foley             Cologne            MN  43   14 12:39  1:34  1:35    8   40:22 21.3  1:08    6   23:11  7:31 1:18:52 
    8  400 Amy Woolsey             Saukrapids         MN  48   13 12:39  1:34  1:22    7   39:49 21.6  1:13   12   24:17  7:52 1:19:18 
    9  112 Kimberly Ault           Mound              MN  32   16 12:57  1:36  1:22    5   39:27 21.8  0:57   25   25:42  8:19 1:20:22 
   10  130 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28    5 11:49  1:28  1:42   21   42:38 20.2  1:01   13   24:37  7:58 1:21:45 
   11  246 Susan Key               Ironwood           MI  50   34 14:22  1:47  1:40    6   39:33 21.8  1:28   15   24:51  8:03 1:21:53 
   12  243 Cate Kehn               Minnesota          MN  26   12 12:38  1:34  1:40   12   41:31 20.7  1:21   19   25:16  8:11 1:22:24 
   13  149 Renee Burton            Bloomington        MN  48   43 14:41  1:49  1:44   15   42:17 20.3  0:59    5   23:03  7:28 1:22:42 
   14  374 Kristina Swenson        Rogers             MN  17    3 11:01  1:22  1:25   22   42:46 20.1  0:59   37   27:04  8:46 1:23:13 
   15  194 Vickie Finnegan         St Paul            MN  48   33 14:22  1:47  1:40   23   42:55 20.0  1:13    9   23:41  7:40 1:23:48 
   16  351 Beth Schiemann          St. Joseph         MN  27    6 12:02  1:30  1:35   20   42:35 20.2  1:09   32   26:31  8:35 1:23:50 
   17  309 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  36   22 13:16  1:39  1:35   28   44:27 19.4  0:55   21   25:27  8:15 1:25:38 
   18  165 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  25   55 15:44  1:57  1:27   16   42:17 20.3  1:00   18   25:15  8:11 1:25:42 
   19  189 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  48   41 14:36  1:49  1:37   19   42:26 20.3  1:27   36   27:00  8:45 1:27:03 
   20  299 Judy Murray             Sartell            MN  54   40 14:36  1:49  2:35   13   41:44 20.6  1:24   35   26:50  8:42 1:27:07 
   21  275 Marissa Mahowald        Sartell            MN  37   59 15:56  1:59  1:52   17   42:19 20.3  1:43   22   25:28  8:15 1:27:16 
   22  184 Kimberly Dustin         Arden Hills        MN  30   49 15:21  1:54  2:02   37   46:01 18.7  1:11    8   23:36  7:39 1:28:08 
   23  188 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  22   21 13:15  1:39  1:39   34   45:35 18.9  1:26   29   26:22  8:32 1:28:16 
   24  103 Emily Allen             Bloomington        MN  29   68 17:00  2:06  1:42   27   44:22 19.4  1:18   11   24:00  7:46 1:28:21 
   25  223 Becky Hult              Jordan             MN  43   31 14:07  1:45  2:38   26   44:04 19.5  1:35   27   26:05  8:27 1:28:28 
   26  230 Mary Januschka          Cambridge          MN  53   58 15:55  1:58  2:53   18   42:19 20.3  1:54   23   25:29  8:15 1:28:29 
   27  212 Jan Handlos             Baxter             MN  60   28 14:05  1:45  2:18   11   41:25 20.8  1:15   56   29:50  9:40 1:28:51 
   28  406 Britta Bolin            Hugo               MN  32   66 16:24  2:02  1:43   30   44:45 19.2  1:05   17   25:08  8:08 1:29:03 
   29  116 Mandy Back              Otsego             MN  38    9 12:31  1:33  1:48   47   47:39 18.1  1:29   24   25:38  8:18 1:29:04 
   30  214 Carla Hausladen         Corcoran           MN  53   39 14:32  1:48  1:58   29   44:36 19.3  1:54   28   26:13  8:30 1:29:11 
   31  336 Joo Ree Richards        Minneapolis        MN  29   23 13:19  1:39  2:54   31   44:59 19.1  1:45   44   28:10  9:07 1:31:05 
   32  337 Vanessa Richter         Albany             MN  22    8 12:28  1:33  1:19   63   48:56 17.6  1:36   41   27:35  8:56 1:31:52 
   33  187 Christina Enger         Columbia Heights   MN  41   32 14:19  1:46  1:33   24   43:31 19.8  1:52   62   30:46  9:58 1:31:58 
   34  253 Melissa Kobs            Eden Prairie       MN  27   26 13:37  1:41  2:17   38   46:16 18.6  1:43   48   28:38  9:16 1:32:29 
   35  192 Jennifer Fearing        Monticello         MN  42    7 12:27  1:33  2:07   35   45:44 18.8  1:03   64   31:15 10:07 1:32:35 
   36  335 Hillary Reitan          St. Paul           MN  27   17 12:59  1:37  2:30   55   48:14 17.8  1:07   43   27:49  9:01 1:32:38 
   37  328 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  38   36 14:28  1:48  2:28   14   42:10 20.4  1:34   70   32:23 10:29 1:33:00 
   38  325 Lisa Polachek           St. Paul           MN  56   11 12:37  1:34  1:47   48   47:40 18.1  1:23   54   29:46  9:38 1:33:11 
   39  348 Kim Ryan                Saint Michael      MN  38   78 17:55  2:13  1:54   25   43:56 19.6  1:07   46   28:21  9:11 1:33:12 
   40  176 Kathy Dezurik           Maple Grove        MN  39   74 17:39  2:11  2:26   32   45:04 19.1  1:46   33   26:33  8:36 1:33:27 
   41  363 Brooke Steckelberg      St. Cloud          MN  32   44 14:56  1:51  2:57   53   48:07 17.9  1:13   34   26:39  8:38 1:33:51 
   42  395 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  36   30 14:07  1:45  1:25   49   47:40 18.1  1:00   61   30:18  9:49 1:34:28 
   43  181 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  24   61 16:01  1:59  2:23   67   49:30 17.4  1:32   16   25:07  8:08 1:34:31 
   44  151 Jody Carey              Pillager           MN  41   81 18:15  2:16  1:49   44   47:09 18.2  1:22   31   26:29  8:34 1:35:00 
   45  341 Deb Roberts             Nisswa             MN  63   37 14:29  1:48  1:50   42   47:08 18.3  1:39   60   30:07  9:45 1:35:11 
   46  174 Kayla Deters            Rice               MN  25   42 14:38  1:49  2:58   45   47:16 18.2  1:13   51   29:29  9:33 1:35:32 
   47  411 Gale Tinglov            Saint Cloud        MN  57   19 13:07  1:38  2:15   39   46:53 18.4  1:40   68   31:40 10:15 1:35:34 
   48  221 Laura Hjort             Elk River          MN  47   82 18:21  2:16  3:09   33   45:19 19.0  1:37   38   27:25  8:53 1:35:50 
   49  257 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  39   57 15:50  1:58  1:44   50   47:41 18.0  1:28   55   29:48  9:39 1:36:29 
   50  318 Nicole Omann            Saint Paul         MN  37   63 16:03  1:59  2:40   61   48:47 17.6  1:29   40   27:35  8:56 1:36:33 
   51  270 Becky Lutgen            St Cloud           MN  45   83 18:38  2:19  2:19   36   45:44 18.8  1:47   47   28:24  9:12 1:36:50 
   52  263 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  34   77 17:52  2:13  2:12   41   47:02 18.3  1:42   45   28:19  9:10 1:37:04 
   53  201 Annah Frost             Saint Cloud        MN  37   52 15:30  1:55  1:59   58   48:34 17.7  1:11   57   29:53  9:41 1:37:05 
   54  242 Janelle Katzner         Big Lake           MN  35   46 15:16  1:54  2:46   40   46:57 18.3  2:12   58   30:04  9:44 1:37:13 
   55  156 Jennifer Chirhart       St. Cloud          MN  33   27 14:02  1:44  2:29   59   48:36 17.7  1:03   67   31:36 10:14 1:37:44 
   56  224 Samantha Hultgren       Duluth             MN  21   53 15:42  1:57  4:06   75   51:28 16.7  1:15   30   26:24  8:33 1:38:53 
   57  205 Megan Gfroerer-Johnson  Dayton             MN  29   94 20:57  2:36  3:41   65   49:20 17.4  1:11   10   23:57  7:45 1:39:04 
   58  247 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  55   48 15:20  1:54  2:28   56   48:20 17.8  1:34   66   31:30 10:12 1:39:10 
   59  141 Therese Bredemus        Minnetonka         MN  21   54 15:42  1:57  4:06   76   51:29 16.7  1:13   39   27:27  8:53 1:39:56 
   60  261 Anita Leach             Worthington        MN  49   89 19:17  2:23  2:12   46   47:30 18.1  2:22   49   28:45  9:18 1:40:05 
   61  376 Mikayla Sycks           Becker             MN  20   50 15:25  1:55  2:28   84   53:41 16.0  0:56   42   27:47  9:00 1:40:15 
   62  343 Heidi Rosati            Loretto            MN  48   73 17:38  2:11  3:50   57   48:32 17.7  2:16   50   29:09  9:26 1:41:23 
   63  163 Dana Crumley            Avon               MN  39   29 14:05  1:45  3:04   82   53:09 16.2  1:15   63   30:57 10:01 1:42:28 
   64  327 Laura Potter            Minneapolis        MN  28   45 15:00  1:52  2:38   72   50:51 16.9  1:26   71   32:37 10:34 1:42:30 
   65  137 Lisa Bovy               Ramsey             MN  48   85 18:39  2:19  3:30   64   48:57 17.6  1:52   53   29:45  9:38 1:42:41 
   66  303 Shannon Nelson          St Paul            MN  57   69 17:01  2:07  2:33   54   48:12 17.9  2:05   74   32:57 10:40 1:42:47 
   67  171 Emily Dennis            Minneapolis        MN  22   90 19:18  2:23  2:45   68   49:52 17.3  0:58   59   30:07  9:45 1:42:59 
   68  329 Michaela Quello         Plymouth           MN  41   99 21:40  2:41  3:13   43   47:08 18.3  1:38   52   29:31  9:34 1:43:08 
   69  245 Katherine Kemp          Buffalo            MN  20   76 17:50  2:13  2:32   66   49:22 17.4  2:10   65   31:25 10:11 1:43:17 
   70  244 Bridget Keller          Minneapolis        MN  45   84 18:39  2:19  3:04   86   54:43 15.7  1:56   26   25:42  8:20 1:44:03 
   71  412 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  55   80 18:03  2:14  2:10   60   48:40 17.7  1:15   80   35:19 11:26 1:45:26 
   72  169 Jennifer Day            St Cloud           MN  38   65 16:21  2:02  2:52   69   50:15 17.1  2:33   78   34:28 11:10 1:46:26 
   73  258 Monica Kunkel           Buffalo            MN  48   79 18:00  2:14  3:40   52   47:59 17.9  1:56   79   35:05 11:21 1:46:38 
   74  172 Amanda Dennis           Minneapolis        MN  25   91 19:24  2:24  2:41   62   48:53 17.6  1:45   76   34:00 11:01 1:46:42 
   75  226 Tabitha Hyer            Otsego             MN  27   35 14:25  1:47  2:12   79   52:31 16.4  0:59   88   36:41 11:53 1:46:46 
   76  210 Ellen Guerin            Edina              MN  57   87 18:41  2:19  2:53   51   47:50 18.0  3:58   77   34:14 11:05 1:47:34 
   77  126 Morgan Betker           Minneapolis        MN  27   56 15:49  1:58  2:25   78   52:16 16.5  1:55   85   35:32 11:30 1:47:55 
   78  362 Kelli Sovell            Elko               MN  34   95 21:03  2:36  2:15   73   50:53 16.9  1:48   72   32:38 10:34 1:48:35 
   79  182 Shannon Duncombe        Big Lake           MN  32   75 17:46  2:12  2:19   77   52:11 16.5  1:26   81   35:19 11:26 1:48:59 
   80  311 Natalie Nicholson       Bemidji            MN  38   64 16:20  2:01  8:55   71   50:44 17.0  2:00   69   31:50 10:19 1:49:48 
   81  326 Samantha Polinder       St. Cloud          MN  33   92 20:03  2:29  2:55   70   50:44 17.0  1:03   90   36:59 11:58 1:51:42 
   82  249 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  51   72 17:33  2:10  2:53   74   50:54 16.9  2:25   92   38:41 12:31 1:52:23 
   83  354 Sharon Schumacher       Clearwater         MN  55   71 17:31  2:10  4:23   83   53:33 16.1  1:42   86   35:59 11:39 1:53:05 
   84  306 Maggie Neudecker        Barnum             MN  30   47 15:17  1:54  3:26   90   57:19 15.0  1:38   84   35:29 11:29 1:53:07 
   85  183 Kristina Duncombe       St. Michael        MN  24   67 16:25  2:02  5:19   87   55:08 15.6  1:21   83   35:25 11:28 1:53:35 
   86  385 Heidi Wallin            Willmar            MN  29   51 15:29  1:55  2:29   92 1:00:51 14.1  2:28   73   32:44 10:36 1:54:00 
   87  211 Kim Halek               Champlin           MN  54   93 20:48  2:35  3:08   80   52:47 16.3  2:02   87   36:29 11:49 1:55:11 
   88  284 Alysa Mercado           St. Michael        MN  16   98 21:16  2:38  2:28   88   55:14 15.6  1:14   82   35:24 11:28 1:55:35 
   89  358 Jazmin Shafer           Bismarck           ND  21   15 12:49  1:35  3:26   99 1:13:54 11.6  1:08   20   25:21  8:13 1:56:36 
   90  125 Jennifer Betker         Bettendorf         IA  57  100 22:33  2:48  4:36   81   53:00 16.2  2:21   89   36:57 11:58 1:59:25 
   91  146 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  26   70 17:05  2:07  2:53   89   57:11 15.0  1:49   94   40:32 13:07 1:59:28 
   92  101 Tress Ahles             Norfolk            MA  47   86 18:40  2:19  3:12   85   54:43 15.7  1:42   95   41:17 13:22 1:59:30 
   93  276 Tori Maish              St, Cloud          MN  17  101 24:49  3:04  2:32   91   58:54 14.6  0:49   75   33:40 10:54 2:00:43 
   94  140 Ashley Brausen          Rogers             MN  28   60 16:00  1:59  3:06   96 1:03:35 13.5  1:39   91   37:19 12:05 2:01:37 
   95  349 Jessica Salo            Clear Lake         MN  26   18 13:01  1:37  3:36   93 1:01:40 14.0  2:46   97   42:06 13:38 2:03:07 
   96  292 Sarah Money             Becker             MN  18   88 18:49  2:20  4:00   97 1:04:23 13.4  1:25   93   39:51 12:54 2:08:26 
   97  290 Corinne Mitchell        Monticello         MN  51   97 21:10  2:37  2:58   94 1:01:42 13.9  2:46   96   41:52 13:33 2:10:27 
   98  204 Brianne Germscheid      Maple Grove        MN  30   20 13:10  1:38  3:22   98 1:09:50 12.3  1:55   98   42:30 13:46 2:10:47 
   99  240 Parinaz Kassemi         Jamestown          ND  20   38 14:32  1:48  4:38  100 1:29:02  9.7                          2:12:15 
  100  107 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  39  102 27:15  3:22  3:15   95 1:03:00 13.7  2:08   99   48:48 15:48 2:24:25 
  101  160 April Colby             Watertown          MN  46   96 21:04  2:37                         11:58                            
  102  288 Amber Miller            Minneapolis        MN  24   62 16:01  1:59  2:39                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  252 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17    2 11:46  1:28  1:21    1   38:15 22.5  1:09    2   19:45  6:24 1:12:14 
    2  383 Nicholas Traxler        Deephaven          MN  19    4 12:24  1:32  0:57    3   40:01 21.5  0:58    1   18:20  5:56 1:12:38 
    3  143 Anders Broman           Eagan              MN  14    1 10:41  1:20  1:28    5   43:27 19.8  0:52    3   21:18  6:54 1:17:44 
    4  216 Andrew Hed              North Oaks         MN  18    5 12:25  1:32  1:38    2   39:44 21.7  1:10    5   22:56  7:26 1:17:50 
    5  314 Corey Nygaard           South St Paul      MN  19    6 15:00  1:52  1:48    4   40:58 21.0  1:31    4   22:53  7:25 1:22:09 
    6  233 Alexander Johannes      Clearwater         MN  19    3 11:49  1:28  3:09    6   47:44 18.0  1:30    6   25:52  8:23 1:30:03 
    7  291 Doug Molden             Minnetonka         MN  15    8 20:29  2:32  4:53    7   51:06 16.8  2:02    7   31:19 10:08 1:49:47 
    8  283 Jared Mercado           Saint Michael      MN  13    7 17:58  2:14  3:24    8   55:11 15.6  0:49    8   32:44 10:36 1:50:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  166 Paige Danielson         St. Cloud          MN  17    2 12:36  1:34  1:03    1   40:53 21.0  0:54    1   20:43  6:43 1:16:06 
    2  374 Kristina Swenson        Rogers             MN  17    1 11:01  1:22  1:25    2   42:46 20.1  0:59    2   27:04  8:46 1:23:13 
    3  284 Alysa Mercado           St. Michael        MN  16    4 21:16  2:38  2:28    3   55:14 15.6  1:14    4   35:24 11:28 1:55:35 
    4  276 Tori Maish              St, Cloud          MN  17    5 24:49  3:04  2:32    4   58:54 14.6  0:49    3   33:40 10:54 2:00:43 
    5  292 Sarah Money             Becker             MN  18    3 18:49  2:20  4:00    5 1:04:23 13.4  1:25    5   39:51 12:54 2:08:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  365 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23    2 10:47  1:20  1:17    1   37:08 23.2  1:00    1   19:33  6:20 1:09:43 
    2  213 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23    3 10:50  1:21  1:11    2   38:44 22.2  1:12    3   22:42  7:21 1:14:37 
    3  145 Alex Bryson             St. Cloud          MN  21    1  9:13  1:09  1:57    4   40:58 21.0  0:43    4   23:20  7:33 1:16:09 
    4  297 Corey Muellenbach       Edina              MN  23    5 14:12  1:46  1:47    5   41:38 20.7  1:23    2   21:34  6:59 1:20:32 
    5  150 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23    4 11:28  1:25  3:02    3   39:59 21.5  1:29   11   26:45  8:40 1:22:41 
    6  178 Derek Docherty          Buffalo            MN  20    6 15:23  1:54  2:19    8   44:38 19.3  0:56    5   24:15  7:51 1:27:29 
    7  368 Ben Stultz              Maple Grove        MN  20   10 16:36  2:04  1:42    6   44:16 19.4  0:45    8   24:23  7:54 1:27:40 
    8  173 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  23    8 15:41  1:57  2:27    9   45:16 19.0  1:12   10   25:00  8:06 1:29:34 
    9  127 Daniel Bielefeld        Brooklyn Park      MN  24   13 21:28  2:40  1:42    7   44:37 19.3  1:07    6   24:19  7:52 1:33:12 
   10  302 Josh Nelson             Lino Lakes         MN  24   11 17:05  2:07  3:17   10   49:48 17.3  1:36    9   24:55  8:04 1:36:39 
   11  294 Ryan Money              Becker             MN  21    7 15:37  1:56  2:50   11   53:03 16.2  1:00   12   27:47  9:00 1:40:16 
   12  268 Jacob Long              Minneapolis        MN  24   12 18:02  2:14  2:33   12   53:15 16.2  1:19   13   32:14 10:26 1:47:21 
   13  293 Jerrid Money            Becker             MN  21    9 16:26  2:02  4:21   13 1:04:20 13.4  1:26    7   24:19  7:53 1:50:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  167 Greta Danielson         St. Cloud          MN  20    1 11:45  1:28  0:57    1   41:12 20.9  0:55    1   21:11  6:52 1:15:58 
    2  188 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  22    4 13:15  1:39  1:39    2   45:35 18.9  1:26    4   26:22  8:32 1:28:16 
    3  337 Vanessa Richter         Albany             MN  22    2 12:28  1:33  1:19    3   48:56 17.6  1:36    7   27:35  8:56 1:31:52 
    4  181 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  24    9 16:01  1:59  2:23    5   49:30 17.4  1:32    2   25:07  8:08 1:34:31 
    5  224 Samantha Hultgren       Duluth             MN  21    7 15:42  1:57  4:06    7   51:28 16.7  1:15    5   26:24  8:33 1:38:53 
    6  141 Therese Bredemus        Minnetonka         MN  21    8 15:42  1:57  4:06    8   51:29 16.7  1:13    6   27:27  8:53 1:39:56 
    7  376 Mikayla Sycks           Becker             MN  20    6 15:25  1:55  2:28    9   53:41 16.0  0:56    8   27:47  9:00 1:40:15 
    8  171 Emily Dennis            Minneapolis        MN  22   13 19:18  2:23  2:45    6   49:52 17.3  0:58    9   30:07  9:45 1:42:59 
    9  245 Katherine Kemp          Buffalo            MN  20   12 17:50  2:13  2:32    4   49:22 17.4  2:10   10   31:25 10:11 1:43:17 
   10  183 Kristina Duncombe       St. Michael        MN  24   11 16:25  2:02  5:19   10   55:08 15.6  1:21   11   35:25 11:28 1:53:35 
   11  358 Jazmin Shafer           Bismarck           ND  21    3 12:49  1:35  3:26   11 1:13:54 11.6  1:08    3   25:21  8:13 1:56:36 
   12  240 Parinaz Kassemi         Jamestown          ND  20    5 14:32  1:48  4:38   12 1:29:02  9.7                          2:12:15 
   13  288 Amber Miller            Minneapolis        MN  24   10 16:01  1:59  2:39                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  164 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27    2 11:18  1:24  1:11    1   37:26 23.0  0:49    1   17:47  5:46 1:08:29 
    2  367 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  25    1 11:12  1:23  2:15    2   42:06 20.4  1:36    5   24:29  7:56 1:21:37 
    3  266 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  26    3 14:15  1:46  2:37    3   43:14 19.9  0:59    2   21:39  7:01 1:22:42 
    4  394 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25    7 16:46  2:05  3:04    4   43:33 19.8  1:08    3   21:52  7:05 1:26:21 
    5  122 Andrew Beilke           Otsego             MN  28    5 15:58  1:59  3:02    5   45:41 18.8  1:10    4   22:14  7:12 1:28:04 
    6  162 Patrick Crooks          Richmond           MN  25    8 16:57  2:06  3:19    8   46:32 18.5  1:31    6   25:04  8:07 1:33:21 
    7  235 Paul Johnson            Minneapolis        MN  29    4 14:23  1:47  3:08    9   47:13 18.2  2:28    7   28:36  9:16 1:35:47 
    8  158 Garrett Clause          Minneapolis        MN  25    6 16:36  2:03  1:18    7   46:08 18.7  1:02    8   31:40 10:15 1:36:40 
    9  378 Arick Then              Sartell            MN  29   10 22:00  2:43  4:27   10   55:10 15.6  1:06    9   32:56 10:40 1:55:37 
   10  272 Peter Mades             Holdingford        MN  29    9 17:50  2:13  2:46    6   45:59 18.7  1:06                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  217 Nicole Heininger        White Bear Lake    MN  25    1 10:50  1:21  0:39    1   35:44 24.1  0:49    1   21:48  7:04 1:09:49 
    2  130 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28    2 11:49  1:28  1:42    5   42:38 20.2  1:01    4   24:37  7:58 1:21:45 
    3  243 Cate Kehn               Minnesota          MN  26    4 12:38  1:34  1:40    2   41:31 20.7  1:21    6   25:16  8:11 1:22:24 
    4  351 Beth Schiemann          St. Joseph         MN  27    3 12:02  1:30  1:35    4   42:35 20.2  1:09    7   26:31  8:35 1:23:50 
    5  165 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  25   13 15:44  1:57  1:27    3   42:17 20.3  1:00    5   25:15  8:11 1:25:42 
    6  103 Emily Allen             Bloomington        MN  29   16 17:00  2:06  1:42    6   44:22 19.4  1:18    3   24:00  7:46 1:28:21 
    7  336 Joo Ree Richards        Minneapolis        MN  29    7 13:19  1:39  2:54    7   44:59 19.1  1:45    9   28:10  9:07 1:31:05 
    8  253 Melissa Kobs            Eden Prairie       MN  27    8 13:37  1:41  2:17    8   46:16 18.6  1:43   10   28:38  9:16 1:32:29 
    9  335 Hillary Reitan          St. Paul           MN  27    5 12:59  1:37  2:30   10   48:14 17.8  1:07    8   27:49  9:01 1:32:38 
   10  174 Kayla Deters            Rice               MN  25   10 14:38  1:49  2:58    9   47:16 18.2  1:13   11   29:29  9:33 1:35:32 
   11  205 Megan Gfroerer-Johnson  Dayton             MN  29   19 20:57  2:36  3:41   12   49:20 17.4  1:11    2   23:57  7:45 1:39:04 
   12  327 Laura Potter            Minneapolis        MN  28   11 15:00  1:52  2:38   13   50:51 16.9  1:26   12   32:37 10:34 1:42:30 
   13  172 Amanda Dennis           Minneapolis        MN  25   18 19:24  2:24  2:41   11   48:53 17.6  1:45   14   34:00 11:01 1:46:42 
   14  226 Tabitha Hyer            Otsego             MN  27    9 14:25  1:47  2:12   15   52:31 16.4  0:59   16   36:41 11:53 1:46:46 
   15  126 Morgan Betker           Minneapolis        MN  27   14 15:49  1:58  2:25   14   52:16 16.5  1:55   15   35:32 11:30 1:47:55 
   16  385 Heidi Wallin            Willmar            MN  29   12 15:29  1:55  2:29   17 1:00:51 14.1  2:28   13   32:44 10:36 1:54:00 
   17  146 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  26   17 17:05  2:07  2:53   16   57:11 15.0  1:49   18   40:32 13:07 1:59:28 
   18  140 Ashley Brausen          Rogers             MN  28   15 16:00  1:59  3:06   19 1:03:35 13.5  1:39   17   37:19 12:05 2:01:37 
   19  349 Jessica Salo            Clear Lake         MN  26    6 13:01  1:37  3:36   18 1:01:40 14.0  2:46   19   42:06 13:38 2:03:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  218 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34    2 10:54  1:21  0:55    1   34:37 24.9  0:46    1   19:03  6:10 1:06:14 
    2  296 Josh Mork               Arden Hills        MN  31    1  9:58  1:14  1:41    3   37:11 23.1  1:00    7   21:48  7:04 1:11:37 
    3  232 David Jensen            Fergus Falls       MN  30    6 12:01  1:30  1:35    5   37:37 22.9  1:06    2   19:43  6:23 1:12:00 
    4  251 Jesse Kling             Blaine             MN  34    5 11:56  1:29  1:34    4   37:13 23.1  0:51    3   20:51  6:45 1:12:23 
    5  308 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32    8 12:53  1:36  1:31    2   36:52 23.3  0:53    8   21:57  7:07 1:14:05 
    6  373 Bryce Swenson           Alexandria         MN  31    7 12:08  1:30  1:28   10   40:17 21.4  1:06    6   21:35  7:00 1:16:31 
    7  254 Jason Kobs              Eden Prairie       MN  30   11 13:42  1:42  1:40    8   40:12 21.4  1:03    4   20:55  6:46 1:17:30 
    8  372 Thomas Sweeney          Champlin           MN  31    9 13:09  1:38  1:37    7   39:41 21.7  0:59    9   22:29  7:17 1:17:53 
    9  234 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  31    4 11:31  1:26  1:37    6   39:15 21.9  1:14   11   24:45  8:01 1:18:21 
   10  361 Kyle Sobota             Shakopee           MN  32    3 11:24  1:25  1:27    9   40:16 21.4  1:14   10   24:15  7:51 1:18:35 
   11  161 Steve Crooks            Richmond           MN  30   13 14:37  1:49  2:03   13   41:11 20.9  1:36    5   21:09  6:51 1:20:33 
   12  104 Christopher Allen       Bloomington        MN  34   15 15:58  1:59  1:48   12   41:11 20.9  1:58   12   25:37  8:18 1:26:30 
   13  330 John Rammel             Sartell            MN  30   12 14:18  1:46  1:35   14   41:51 20.6  1:33   18   28:12  9:08 1:27:27 
   14  135 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  32   14 15:30  1:55  1:42   15   43:20 19.9  1:26   15   27:08  8:47 1:29:05 
   15  227 Oleg Iatic              Saint Cloud        MN  32   19 16:40  2:04  1:42   18   44:53 19.2  0:52   16   27:19  8:51 1:31:24 
   16  203 Matthew Germscheid      Maple Grove        MN  32   18 16:33  2:03  2:49   17   44:42 19.2  1:10   14   26:19  8:31 1:31:31 
   17  355 Greg Schutte            Blaine             MN  32   10 13:32  1:41  1:53   16   44:17 19.4  2:15   19   30:19  9:49 1:32:14 
   18  267 Datona Lo               Brooklyn Park      MN  34   17 16:22  2:02  2:32   11   40:59 21.0  1:40   20   31:57 10:21 1:33:29 
   19  279 Robert Marshall         Maple Grove        MN  31   16 16:09  2:00  2:34   22   51:20 16.8  2:20   13   26:01  8:26 1:38:23 
   20  139 Michael Brausen         Roger              MN  30   21 21:51  2:42  2:11   20   48:00 17.9  1:11   17   27:30  8:54 1:40:41 
   21  398 Dusty Wilson            Barnum             MN  34   23 22:24  2:46  2:55                                            1:43:47 
   22  360 Clayton Smith           Greenfield         MN  33   20 17:43  2:12  6:03   19   46:49 18.4  3:23   21   33:38 10:53 1:47:34 
   23  389 Walker Wearne           Little Falls       MN  33   22 21:58  2:43  4:13   23   54:14 15.9  2:50   22   34:04 11:02 1:57:17 
   24  262 Kurt Ledell             Saint Peter        MN  34   24 25:56  3:13  5:03   21   50:44 17.0  2:29   23   37:02 11:59 2:01:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Kimberly Ault           Mound              MN  32    1 12:57  1:36  1:22    1   39:27 21.8  0:57    3   25:42  8:19 1:20:22 
    2  184 Kimberly Dustin         Arden Hills        MN  30    6 15:21  1:54  2:02    3   46:01 18.7  1:11    1   23:36  7:39 1:28:08 
    3  406 Britta Bolin            Hugo               MN  32    7 16:24  2:02  1:43    2   44:45 19.2  1:05    2   25:08  8:08 1:29:03 
    4  363 Brooke Steckelberg      St. Cloud          MN  32    4 14:56  1:51  2:57    5   48:07 17.9  1:13    4   26:39  8:38 1:33:51 
    5  263 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  34    9 17:52  2:13  2:12    4   47:02 18.3  1:42    5   28:19  9:10 1:37:04 
    6  156 Jennifer Chirhart       St. Cloud          MN  33    3 14:02  1:44  2:29    6   48:36 17.7  1:03    6   31:36 10:14 1:37:44 
    7  362 Kelli Sovell            Elko               MN  34   11 21:03  2:36  2:15    8   50:53 16.9  1:48    7   32:38 10:34 1:48:35 
    8  182 Shannon Duncombe        Big Lake           MN  32    8 17:46  2:12  2:19    9   52:11 16.5  1:26    8   35:19 11:26 1:48:59 
    9  326 Samantha Polinder       St. Cloud          MN  33   10 20:03  2:29  2:55    7   50:44 17.0  1:03   10   36:59 11:58 1:51:42 
   10  306 Maggie Neudecker        Barnum             MN  30    5 15:17  1:54  3:26   10   57:19 15.0  1:38    9   35:29 11:29 1:53:07 
   11  204 Brianne Germscheid      Maple Grove        MN  30    2 13:10  1:38  3:22   11 1:09:50 12.3  1:55   11   42:30 13:46 2:10:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  289 Casey Miller            Baxter             MN  35    2 11:45  1:28  1:07    1   34:08 25.2  0:49    2   18:10  5:53 1:05:57 
    2  222 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36    8 12:30  1:33  1:03    2   34:13 25.1  0:41    1   17:57  5:49 1:06:21 
    3  399 Ryan Wippler            Rice               MN  35    4 12:00  1:29  1:41    3   35:01 24.6  1:02    3   18:35  6:01 1:08:17 
    4  124 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  36    1  9:48  1:13  1:15    5   37:29 23.0  1:09    8   23:25  7:35 1:13:05 
    5  209 Ryan Granroth           Sartell            MN  37   10 13:49  1:43  1:51    6   37:50 22.7  1:11    6   23:14  7:32 1:17:53 
    6  115 Mike Back               Otsego             MN  39    5 12:02  1:30  1:15    9   40:41 21.1  0:51    7   23:22  7:34 1:18:09 
    7  180 Josh Duda               Pillager           MN  37    3 11:48  1:28  1:06    8   40:37 21.2  0:57   16   25:45  8:20 1:20:11 
    8  259 Todd Lachinski          Foley              MN  36    9 13:31  1:41  1:47   12   41:03 21.0  1:11   10   24:00  7:46 1:21:29 
    9  132 Jeremy Blake            Blaine             MN  36   27 17:24  2:09  2:50    4   37:29 23.0  1:12    5   23:08  7:30 1:22:01 
   10  265 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  39   14 14:24  1:47  1:44    7   39:14 21.9  1:33   18   25:56  8:24 1:22:48 
   11  117 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  35   13 14:04  1:45  1:16   17   42:21 20.3  1:14   12   24:48  8:02 1:23:40 
   12  356 Josh Sell               Waconia            MN  35   17 14:49  1:50  2:50   16   42:18 20.3  1:15    4   22:41  7:21 1:23:52 
   13  347 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  37   20 15:45  1:57  1:37   10   40:45 21.1  0:56   13   24:55  8:04 1:23:55 
   14  410 Rich Carlson            Sartell            MN  39   18 15:23  1:54  2:30   15   42:06 20.4  1:28   11   24:00  7:46 1:25:25 
   15  310 Chris Nichols           Maple Grove        MN  35   12 14:03  1:45  1:18   21   43:22 19.8  1:02   19   25:56  8:24 1:25:39 
   16  274 Bob Mahowald            Sartell            MN  37   22 16:31  2:03  2:57   11   40:49 21.1  1:46   15   25:15  8:11 1:27:17 
   17  387 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  35   11 13:51  1:43  2:42   18   42:35 20.2  1:18   21   26:59  8:44 1:27:22 
   18  198 Chad Franz              Eden Prairie       MN  38    7 12:25  1:32  2:45   19   42:42 20.1  1:19   26   28:14  9:08 1:27:23 
   19  390 Don Wellman             Ramsey             MN  37   23 16:32  2:03  2:34   14   41:59 20.5  1:24   14   25:00  8:06 1:27:28 
   20  185 Andy Dybvig             Plymouth           MN  38   25 17:08  2:07  2:16   23   44:31 19.3  1:09    9   23:36  7:39 1:28:39 
   21  334 Ben Reiners             Otsego             MN  37   15 14:34  1:48  2:26   24   45:02 19.1  1:46   17   25:48  8:21 1:29:33 
   22  154 Toby Carson             Becker             MN  39   28 17:41  2:11  2:08   22   43:30 19.8                          1:29:56 
   23  282 Michael McCue           Saint Paul         MN  39   16 14:43  1:49  3:02   20   43:17 19.9  2:52   25   27:49  9:01 1:31:41 
   24  144 Derek Brunsberg         Becker             MN  36   29 19:17  2:23  2:08   13   41:59 20.5  1:37   22   27:16  8:50 1:32:15 
   25  404 Rob Opheim              St Cloud           MN  35    6 12:15  1:31  2:37   27   45:47 18.8  2:20   28   29:48  9:39 1:32:45 
   26  177 Todd Dickson            Big Lake           MN  36   19 15:36  1:56  2:20   26   45:37 18.9  1:17   27   28:31  9:14 1:33:19 
   27  155 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  36   21 15:47  1:57  3:17   28   46:02 18.7  1:59   29   30:30  9:53 1:37:34 
   28  136 Charles Bonser          Bemidji            MN  37   26 17:19  2:09  3:42   25   45:27 18.9  4:02   24   27:38  8:57 1:38:04 
   29  159 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35   31 19:48  2:27  4:12   29   50:27 17.1  1:01   23   27:27  8:53 1:42:53 
   30  397 Shawn Williams          St. Michael        MN  35   24 16:44  2:04  2:01   32 1:11:00 12.1  1:13   20   26:43  8:39 1:57:39 
   31  250 James Klegstad          Richmond           MN  39   32 21:21  2:39  3:32   31 1:02:14 13.8  1:04   30   32:05 10:23 2:00:15 
   32  304 Dakri Nelson            Big Lake           MN  37   30 19:42  2:26  4:20   30   53:09 16.2  1:55   31   50:12 16:15 2:09:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  309 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  36    2 13:16  1:39  1:35    4   44:27 19.4  0:55    1   25:27  8:15 1:25:38 
    2  275 Marissa Mahowald        Sartell            MN  37    9 15:56  1:59  1:52    2   42:19 20.3  1:43    2   25:28  8:15 1:27:16 
    3  116 Mandy Back              Otsego             MN  38    1 12:31  1:33  1:48    7   47:39 18.1  1:29    3   25:38  8:18 1:29:04 
    4  328 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  38    5 14:28  1:48  2:28    1   42:10 20.4  1:34   13   32:23 10:29 1:33:00 
    5  348 Kim Ryan                Saint Michael      MN  38   14 17:55  2:13  1:54    3   43:56 19.6  1:07    6   28:21  9:11 1:33:12 
    6  176 Kathy Dezurik           Maple Grove        MN  39   13 17:39  2:11  2:26    5   45:04 19.1  1:46    4   26:33  8:36 1:33:27 
    7  395 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  36    4 14:07  1:45  1:25    8   47:40 18.1  1:00   10   30:18  9:49 1:34:28 
    8  257 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  39    8 15:50  1:58  1:44    9   47:41 18.0  1:28    7   29:48  9:39 1:36:29 
    9  318 Nicole Omann            Saint Paul         MN  37   10 16:03  1:59  2:40   11   48:47 17.6  1:29    5   27:35  8:56 1:36:33 
   10  201 Annah Frost             Saint Cloud        MN  37    7 15:30  1:55  1:59   10   48:34 17.7  1:11    8   29:53  9:41 1:37:05 
   11  242 Janelle Katzner         Big Lake           MN  35    6 15:16  1:54  2:46    6   46:57 18.3  2:12    9   30:04  9:44 1:37:13 
   12  163 Dana Crumley            Avon               MN  39    3 14:05  1:45  3:04   14   53:09 16.2  1:15   11   30:57 10:01 1:42:28 
   13  169 Jennifer Day            St Cloud           MN  38   12 16:21  2:02  2:52   12   50:15 17.1  2:33   14   34:28 11:10 1:46:26 
   14  311 Natalie Nicholson       Bemidji            MN  38   11 16:20  2:01  8:55   13   50:44 17.0  2:00   12   31:50 10:19 1:49:48 
   15  107 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  39   15 27:15  3:22  3:15   15 1:03:00 13.7  2:08   15   48:48 15:48 2:24:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  409 Jesse Shaw              Sartell            MN  42    2 12:31  1:33  1:25    1   35:36 24.2  0:56    3   21:41  7:01 1:12:07 
    2  377 Mark Theissen           White Bear Townshi MN  41    4 13:26  1:40  1:35    2   35:50 24.0  0:57    1   20:39  6:41 1:12:25 
    3  170 Shawn Day               St. Cloud          MN  40    3 13:07  1:38  1:53    4   38:40 22.3  1:56    2   20:40  6:42 1:16:15 
    4  215 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40    1 11:41  1:27  2:19    3   38:20 22.4  1:08    7   24:47  8:02 1:18:14 
    5  236 Richard Johnson         Nevis              MN  44    5 13:34  1:41  1:35    8   42:22 20.3  1:17    5   22:29  7:17 1:21:15 
    6  238 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42    7 14:44  1:50  1:25    6   40:11 21.4  1:12    8   24:54  8:04 1:22:23 
    7  248 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  43    6 13:58  1:44  1:27    9   42:55 20.0  1:04    6   23:28  7:36 1:22:50 
    8  255 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  41   10 16:14  2:01  1:59    5   39:16 21.9  1:32    9   24:55  8:04 1:23:53 
    9  338 Jason Riley             Maple Grove        MN  43    9 16:04  1:59  1:31    7   41:27 20.8                          1:25:29 
   10  121 Wade Beck               Maple Grove        MN  41   11 16:22  2:02  2:03   12   45:05 19.1  1:00    4   22:26  7:16 1:26:53 
   11  320 Matt Perry              Sartell            MN  41    8 15:20  1:54  1:40   11   44:19 19.4  1:17   10   25:30  8:16 1:28:05 
   12  108 Jeff Antonsen           Andover            MN  44   12 17:16  2:08  2:31   10   43:49 19.6  1:07   11   25:42  8:19 1:30:23 
   13  199 Troy Freihammer         Sartell            MN  43   13 17:46  2:12  1:35   13   46:13 18.6  1:44   12   33:38 10:54 1:40:54 
   14  193 Matt Feyen              Rosemount          MN  40   14 20:16  2:31  3:00   14   53:18 16.1  2:00   13   44:02 14:15 2:02:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  307 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  44    3 13:23  1:40  1:36    2   38:26 22.4  1:06    2   23:20  7:33 1:17:49 
    2  402 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  40    4 13:26  1:40  1:28    1   37:55 22.7  1:13    3   24:44  8:01 1:18:43 
    3  196 Sarah Foley             Cologne            MN  43    2 12:39  1:34  1:35    3   40:22 21.3  1:08    1   23:11  7:31 1:18:52 
    4  223 Becky Hult              Jordan             MN  43    5 14:07  1:45  2:38    5   44:04 19.5  1:35    4   26:05  8:27 1:28:28 
    5  187 Christina Enger         Columbia Heights   MN  41    6 14:19  1:46  1:33    4   43:31 19.8  1:52    7   30:46  9:58 1:31:58 
    6  192 Jennifer Fearing        Monticello         MN  42    1 12:27  1:33  2:07    6   45:44 18.8  1:03    8   31:15 10:07 1:32:35 
    7  151 Jody Carey              Pillager           MN  41    7 18:15  2:16  1:49    8   47:09 18.2  1:22    5   26:29  8:34 1:35:00 
    8  329 Michaela Quello         Plymouth           MN  41    8 21:40  2:41  3:13    7   47:08 18.3  1:38    6   29:31  9:34 1:43:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  392 Ryan Wenning            Excelsior          MN  48    4 12:31  1:33  1:18    5   39:08 22.0  0:57    2   22:27  7:16 1:16:20 
    2  273 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  49    9 13:55  1:44  1:12    1   37:34 22.9  0:58    5   23:25  7:35 1:17:02 
    3  324 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  46    8 13:49  1:43  1:12    2   37:51 22.7  1:07    4   23:18  7:33 1:17:14 
    4  405 Marty Moran             Saint Cloud        MN  47    1  9:32  1:11  1:33    3   38:39 22.3  1:25   12   26:55  8:43 1:18:03 
    5  148 David Burton            Bloomington        MN  49    7 13:12  1:38  1:45    4   39:01 22.1  1:15    3   22:51  7:24 1:18:03 
    6  357 Bradley Severson        Minnetonka         MN  47    5 13:02  1:37  1:35   12   43:10 19.9  1:34    1   22:06  7:09 1:21:26 
    7  388 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  48    6 13:04  1:37  1:29    8   40:49 21.1  1:04    8   25:15  8:11 1:21:40 
    8  407 Rick Bauerly            Sartell            MN  46   11 14:13  1:46  1:28    6   39:38 21.7  1:16    7   25:09  8:09 1:21:41 
    9  195 Sean Finnegan           St. Paul           MN  49    3 12:10  1:31  1:28   11   43:01 20.0  1:22    9   25:37  8:18 1:23:35 
   10  256 Randy Kramer            Buffalo            MN  48   13 14:35  1:48  1:25    9   41:29 20.7  1:40    6   24:34  7:57 1:23:40 
   11  375 Greg Swenson            Rogers             MN  45    2 12:06  1:30  1:54   10   41:54 20.5  1:04   15   28:35  9:15 1:25:32 
   12  186 Patrick Egan            Mendota Heights    MN  49   14 14:39  1:49  1:23   13   45:03 19.1  1:27   11   26:04  8:26 1:28:34 
   13  231 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49   17 16:56  2:06                                 10   25:58  8:25 1:28:58 
   14  200 Matthew Froelich        Big Lake           MN  48   10 14:04  1:45  1:43    7   40:03 21.5  1:23   16   33:38 10:53 1:30:50 
   15  175 Scott Dezurik           Avon               MN  46   16 16:22  2:02  2:09   14   46:10 18.6  1:38   13   27:02  8:45 1:33:18 
   16  269 Richard Lord Ii         Monticello         MN  46   15 15:49  1:58  2:54   15   47:35 18.1  1:25   14   27:30  8:54 1:35:12 
   17  352 Gary Schmalz            Rogers             MN  45   12 14:16  1:46  3:32   16   50:33 17.0  1:26   17   35:00 11:20 1:44:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  403 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  49    1 10:41  1:20  1:16    1   37:13 23.1  1:03    1   22:01  7:08 1:12:12 
    2  400 Amy Woolsey             Saukrapids         MN  48    2 12:39  1:34  1:22    2   39:49 21.6  1:13    4   24:17  7:52 1:19:18 
    3  149 Renee Burton            Bloomington        MN  48    5 14:41  1:49  1:44    3   42:17 20.3  0:59    2   23:03  7:28 1:22:42 
    4  194 Vickie Finnegan         St Paul            MN  48    3 14:22  1:47  1:40    5   42:55 20.0  1:13    3   23:41  7:40 1:23:48 
    5  189 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  48    4 14:36  1:49  1:37    4   42:26 20.3  1:27    6   27:00  8:45 1:27:03 
    6  221 Laura Hjort             Elk River          MN  47    8 18:21  2:16  3:09    6   45:19 19.0  1:37    7   27:25  8:53 1:35:50 
    7  270 Becky Lutgen            St Cloud           MN  45    9 18:38  2:19  2:19    7   45:44 18.8  1:47    8   28:24  9:12 1:36:50 
    8  261 Anita Leach             Worthington        MN  49   13 19:17  2:23  2:12    8   47:30 18.1  2:22    9   28:45  9:18 1:40:05 
    9  343 Heidi Rosati            Loretto            MN  48    6 17:38  2:11  3:50   10   48:32 17.7  2:16   10   29:09  9:26 1:41:23 
   10  137 Lisa Bovy               Ramsey             MN  48   11 18:39  2:19  3:30   11   48:57 17.6  1:52   11   29:45  9:38 1:42:41 
   11  244 Bridget Keller          Minneapolis        MN  45   10 18:39  2:19  3:04   13   54:43 15.7  1:56    5   25:42  8:20 1:44:03 
   12  258 Monica Kunkel           Buffalo            MN  48    7 18:00  2:14  3:40    9   47:59 17.9  1:56   12   35:05 11:21 1:46:38 
   13  101 Tress Ahles             Norfolk            MA  47   12 18:40  2:19  3:12   12   54:43 15.7  1:42   13   41:17 13:22 1:59:30 
   14  160 April Colby             Watertown          MN  46   14 21:04  2:37                         11:58                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  301 Jim Nack                Madison Lake       MN  54    1 12:02  1:30  1:39    1   37:00 23.3  1:14    2   24:01  7:47 1:15:54 
    2  345 Mark Rosen              Otsego             MN  50   10 15:33  1:56  1:17    3   38:06 22.6  1:06    3   24:23  7:54 1:20:24 
    3  322 William Peters          Wayzata            MN  53    2 12:27  1:33  2:20    4   40:28 21.3  1:51    5   24:33  7:57 1:21:37 
    4  179 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  53    4 13:05  1:37  1:32    2   37:37 22.9  1:21   11   28:36  9:16 1:22:09 
    5  339 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  51   12 16:18  2:01  2:01    5   41:05 20.9  1:25    1   22:32  7:18 1:23:19 
    6  271 Jay Lyons               Hopkins            MN  50    5 13:19  1:39  3:03    6   42:19 20.3  1:28    6   25:48  8:21 1:25:55 
    7  220 William Hjort           Elk River          MN  51    8 14:26  1:47  2:35   12   44:49 19.2  1:37    4   24:31  7:56 1:27:56 
    8  133 John Blattner           Avon               MN  51    3 13:01  1:37  2:02    9   43:35 19.7  1:41   10   27:53  9:02 1:28:10 
    9  152 Steve Carlson           Maple Grove        MN  51   11 15:36  1:56  2:23    7   42:41 20.2  1:42    7   26:02  8:26 1:28:22 
   10  260 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  51    9 14:39  1:49  1:59   10   44:37 19.3  1:16    8   27:10  8:48 1:29:39 
   11  153 Glenn Carnahan          St. Cloud          MN  54    6 13:35  1:41  2:16    8   42:57 20.0  1:33   12   29:32  9:34 1:29:52 
   12  317 Ted Olson               Champlin           MN  54   13 16:25  2:02  3:01   11   44:45 19.2  1:54   14   32:22 10:29 1:38:24 
   13  138 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  51   15 18:55  2:21  1:36   14   53:20 16.1  1:20    9   27:28  8:54 1:42:36 
   14  346 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  50   14 17:56  2:13  3:19   13   48:31 17.7  3:00   13   30:14  9:47 1:42:57 
   15  207 Jr Graif                Elk River          MN  52    7 14:22  1:47  1:17                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  246 Susan Key               Ironwood           MI  50    1 14:22  1:47  1:40    1   39:33 21.8  1:28    1   24:51  8:03 1:21:53 
    2  299 Judy Murray             Sartell            MN  54    3 14:36  1:49  2:35    2   41:44 20.6  1:24    4   26:50  8:42 1:27:07 
    3  230 Mary Januschka          Cambridge          MN  53    4 15:55  1:58  2:53    3   42:19 20.3  1:54    2   25:29  8:15 1:28:29 
    4  214 Carla Hausladen         Corcoran           MN  53    2 14:32  1:48  1:58    4   44:36 19.3  1:54    3   26:13  8:30 1:29:11 
    5  249 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  51    5 17:33  2:10  2:53    5   50:54 16.9  2:25    6   38:41 12:31 1:52:23 
    6  211 Kim Halek               Champlin           MN  54    6 20:48  2:35  3:08    6   52:47 16.3  2:02    5   36:29 11:49 1:55:11 
    7  290 Corinne Mitchell        Monticello         MN  51    7 21:10  2:37  2:58    7 1:01:42 13.9  2:46    7   41:52 13:33 2:10:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  366 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  57    4 13:20  1:39  1:20    1   36:13 23.8  0:51    1   21:50  7:04 1:13:31 
    2  300 Michael Murray          Sartell            MN  55    3 13:18  1:39  1:29    2   37:48 22.8  1:23    2   23:12  7:31 1:17:08 
    3  316 Tim Obrien              Minneapolis        MN  58    7 14:25  1:47  1:21    4   39:59 21.5                          1:21:07 
    4  380 Todd Thorsgaard         Saint Paul         MN  55    9 16:09  2:00  1:57    3   38:20 22.4  1:47    3   25:04  8:07 1:23:14 
    5  190 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  56    1 12:56  1:36  1:38    5   42:09 20.4  2:00    4   25:44  8:20 1:24:25 
    6  313 Peter Nord              Sartell            MN  58    2 13:18  1:39  2:33    7   43:48 19.6  1:00    5   26:19  8:31 1:26:56 
    7  401 David Yantes            St. Michael        MN  55    6 14:21  1:47  1:56    8   44:18 19.4  1:41    7   29:31  9:34 1:31:44 
    8  105 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57   11 17:51  2:13  2:42    6   42:59 20.0  1:52    6   26:29  8:34 1:31:52 
    9  364 Richard Stevens         Mound              MN  59    5 13:28  1:40  2:23    9   45:12 19.0  2:35   10   35:51 11:36 1:39:26 
   10  157 Scott Christensen       Ramsey             MN  58   10 16:37  2:04  3:01   10   48:04 17.9  1:56    9   31:07 10:05 1:40:44 
   11  393 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  56    8 15:07  1:53  3:44   11   58:36 14.7  1:33    8   30:42  9:56 1:49:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  325 Lisa Polachek           St. Paul           MN  56    1 12:37  1:34  1:47    2   47:40 18.1  1:23    1   29:46  9:38 1:33:11 
    2  411 Gale Tinglov            Saint Cloud        MN  57    2 13:07  1:38  2:15    1   46:53 18.4  1:40    3   31:40 10:15 1:35:34 
    3  247 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  55    3 15:20  1:54  2:28    5   48:20 17.8  1:34    2   31:30 10:12 1:39:10 
    4  303 Shannon Nelson          St Paul            MN  57    4 17:01  2:07  2:33    4   48:12 17.9  2:05    4   32:57 10:40 1:42:47 
    5  412 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  55    6 18:03  2:14  2:10    6   48:40 17.7  1:15    6   35:19 11:26 1:45:26 
    6  210 Ellen Guerin            Edina              MN  57    7 18:41  2:19  2:53    3   47:50 18.0  3:58    5   34:14 11:05 1:47:34 
    7  354 Sharon Schumacher       Clearwater         MN  55    5 17:31  2:10  4:23    8   53:33 16.1  1:42    7   35:59 11:39 1:53:05 
    8  125 Jennifer Betker         Bettendorf         IA  57    8 22:33  2:48  4:36    7   53:00 16.2  2:21    8   36:57 11:58 1:59:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  333 Steve Regli             Lakeville          MN  62    1 15:39  1:56  2:51    1   47:41 18.0  1:49    1   30:55 10:01 1:38:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  212 Jan Handlos             Baxter             MN  60    1 14:05  1:45  2:18    1   41:25 20.8  1:15    1   29:50  9:40 1:28:51 
    2  341 Deb Roberts             Nisswa             MN  63    2 14:29  1:48  1:50    2   47:08 18.3  1:39    2   30:07  9:45 1:35:11 

Total Registered:                        312
Total Number of Team Finishers:           16
Total Number of Individual Finishers:    251
Number of Male   Finishers:              145
Number of Female Finishers:              106
Did not Finish Race or Did Not Start:     45