Graniteman Triathlon - Big Lake -
Big Lake, MN
8/9/2014

race logo










					                                                     GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                                                      Big Lake, MN - August 9,2014
                                             .33 Mile Swim - 14.45 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/32   1012 Steve Sander            Richfield          MN  35 M    16  8:51  1:35  1:02    1   33:06 26.2  0:47    7   19:45  6:24 1:03:30 
    2   2/32   1072 Ryan Wippler            Rice               MN  35 M    25  9:09  1:38  1:11    4   35:33 24.4  0:45    3   18:36  6:02 1:05:13 
    3   1/20    818 Jeff Grebner            Bloomington        MN  47 M     3  8:08  1:27  0:52    2   34:32 25.1  0:36   17   21:13  6:52 1:05:20 
    4   1/15    765 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27 M    23  9:03  1:37  1:02   13   37:05 23.4  0:37    1   18:00  5:50 1:05:47 
    5   1/10   1035 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23 M    12  8:39  1:33  1:03    9   36:36 23.7  0:44    6   19:44  6:24 1:06:45 
    6   3/32   1008 Noah Rounds             Maple Grove        MN  35 M                            5   35:52 24.2  0:48    5   19:27  6:18 1:06:47 
    7   1/21    786 Scotty Erickson         Ramsey             MN  52 M     6  8:18  1:29  0:51    3   34:52 24.9  0:39   30   22:09  7:11 1:06:47 
    8   1/19    889 Jesse Kling             Blaine             MN  34 M    29  9:18  1:40  1:01   14   37:07 23.4  0:43    8   20:03  6:30 1:08:10 
    9   1/8     890 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17 M    30  9:18  1:40  0:54   29   38:16 22.7  0:52    4   18:59  6:09 1:08:17 
   10   4/32    843 Ben Hey                 St. Louis Park     MN  35 M    37  9:28  1:41  1:05    7   36:09 24.0  0:43   21   21:19  6:54 1:08:42 
   11   2/15    872 John Kallemeyn          Big Lake           MN  29 M   105 11:10  1:59  1:22   17   37:25 23.2  0:48    2   18:07  5:52 1:08:50 
   12   1/28   1031 Don Steenson            Plymouth           MN  43 M     1  7:47  1:23  1:07   24   37:52 22.9  1:00   19   21:17  6:54 1:09:01 
   13   2/20    730 Mike Blair              Prior Lake         MN  45 M    41  9:34  1:42  0:58    8   36:12 24.0  0:38   33   22:15  7:12 1:09:37 
   14   2/21    879 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  51 M    10  8:27  1:30  0:44   21   37:38 23.0  0:43   42   22:40  7:21 1:10:11 
   15   2/19   1002 Ryan Rogers             Bemidji            MN  34 M    36  9:28  1:41  0:45   40   38:39 22.4  0:33   13   20:55  6:46 1:10:18 
   16   3/19    913 Tim Larson              Circle Pines       MN  31 M    45  9:44  1:44  1:12   26   38:02 22.8  0:49   12   20:44  6:43 1:10:29 
   17   4/19    972 Nathan Overby           Big Lake           MN  34 M     5  8:17  1:29  1:36   45   39:00 22.2  0:31   24   21:39  7:01 1:11:00 
   18   5/19    958 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32 M    33  9:22  1:40  1:11   18   37:26 23.2  0:48   38   22:31  7:18 1:11:17 
   19   6/19    945 Peter Miner             Duluth             MN  33 M    43  9:39  1:43  1:37    6   35:57 24.1  1:11   50   22:56  7:26 1:11:18 
   20   5/32   1067 Mark Wieland            Rochester          MN  36 M    62 10:13  1:49  1:21   39   38:38 22.4  1:00    9   20:19  6:35 1:11:29 
   21   2/8    1001 Parker Roehl            Saint Bonifacius   MN  16 M     4  8:10  1:27  0:52   23   37:49 22.9  0:38   88   24:20  7:53 1:11:47 
   22   2/28    928 Steve Marshall          Wayzata            MN  42 M    53  9:58  1:47  1:38   41   38:39 22.4  1:04   10   20:33  6:40 1:11:50 
   23   3/20   1064 Todd White              Roseville          MN  47 M     2  7:56  1:25  0:47   49   39:11 22.1  0:53   58   23:16  7:32 1:12:01 
   24   1/13   1056 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  43 F    55 10:00  1:47  1:08   38   38:34 22.5  0:48   28   21:52  7:05 1:12:20 
   25   6/32    778 Steve Dillner           Ramsey             MN  37 M    48  9:46  1:44  1:13   20   37:36 23.1  0:44   54   23:04  7:28 1:12:20 
   26   3/21    954 Jim Nack                Madison Lake       MN  54 M    28  9:17  1:39  1:16   15   37:10 23.3  0:52   77   23:49  7:43 1:12:22 
   27   3/28    771 Shawn Day               St. Cloud          MN  40 M    59 10:08  1:48  1:21   27   38:04 22.8  1:42   16   21:10  6:51 1:12:23 
   28   4/28   1047 Brandon Thyen           North Branch       MN  41 M    38  9:28  1:41  1:23   31   38:23 22.6  0:54   36   22:27  7:16 1:12:34 
   29   2/10    836 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23 M     8  8:22  1:29  0:47   44   38:51 22.3  0:52   78   23:49  7:43 1:12:39 
   30   1/5    1043 Bryan Swenson           Big Lake           MN  60 M   163 12:10  2:10  0:58   12   37:04 23.4  0:56   25   21:40  7:01 1:12:47 
   31   1/16    761 Rebecca Cota            Maple Grove        MN  28 F    52  9:52  1:45  1:00   25   37:55 22.9  0:37   72   23:37  7:39 1:13:00 
   32   4/21   1022 Eric Showers            Minnetonka         MN  51 M    44  9:42  1:44  1:11   19   37:35 23.1  1:16   70   23:33  7:38 1:13:14 
   33   7/32    713 Mike Back               Otsego             MN  39 M    27  9:15  1:39  0:53   60   39:52 21.7  0:41   47   22:50  7:24 1:13:29 
   34   1/26    797 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  38 F    81 10:40  1:54  1:04   48   39:09 22.1  0:45   29   22:00  7:08 1:13:37 
   35   1/11    930 John Marshall           Minneapolis        MN  55 M    58 10:05  1:48  1:30   51   39:15 22.1  1:05   31   22:11  7:11 1:14:04 
   36   1/11    744 Brenton Button          Nipigon            ON  26 M     7  8:19  1:29  1:21   50   39:15 22.1  1:08   83   24:08  7:49 1:14:09 
   37   2/11    953 Michael Murray          Sartell            MN  55 M    85 10:45  1:55  1:06   28   38:13 22.7  0:52   59   23:20  7:33 1:14:13 
   38   5/21   1004 Mark Rosen              Otsego             MN  50 M   143 11:46  2:06  1:01   16   37:10 23.3  0:43   74   23:40  7:40 1:14:18 
   39   2/11    759 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  38 M   113 11:20  2:01  1:13   11   36:55 23.5  0:47   85   24:08  7:49 1:14:20 
   40   5/28    810 Bob Glamm               Blaine             MN  41 M    61 10:12  1:49  1:00   66   40:13 21.6  1:20   26   21:41  7:01 1:14:24 
   41   7/19   1042 Thomas Sweeney          Champlin           MN  31 M    56 10:01  1:47  1:12   64   40:08 21.6  0:45   39   22:31  7:18 1:14:36 
   42   6/21    859 Ken Janda               Big Lake           MN  53 M   104 11:09  1:59  1:15   42   38:40 22.4  0:51   45   22:49  7:23 1:14:42 
   43   6/28    840 Warren Hegge            Minneapolis        MN  44 M   153 12:00  2:08  1:06   46   39:05 22.2  0:59   23   21:37  7:00 1:14:45 
   44   4/20    870 Marc Justinak           Excelsior          MN  45 M   119 11:25  2:02  1:40   10   36:42 23.6  0:52   89   24:24  7:54 1:15:01 
   45   2/16    951 Jodyt Mullet            Chaska             MN  27 F    83 10:44  1:55  1:17   56   39:42 21.8  0:48   49   22:53  7:25 1:15:23 
   46   2/13   1078 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  40 F    78 10:38  1:54  1:15   36   38:32 22.5  0:54   84   24:08  7:49 1:15:25 
   47   8/32    916 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  39 M    84 10:45  1:55  1:22   35   38:31 22.5  1:10   79   23:50  7:43 1:15:35 
   48   3/10    950 Corey Muellenbach       Edina              MN  23 M    67 10:26  1:51  1:23   87   41:21 21.0  1:01   27   21:42  7:02 1:15:50 
   49   8/19   1028 Kyle Sobota             Shakopee           MN  32 M    26  9:09  1:38  1:13   22   37:44 23.0  1:10  151   26:39  8:38 1:15:53 
   50   3/13    800 Sarah Foley             Cologne            MN  43 F    57 10:02  1:47  1:12   72   40:43 21.3  0:46   62   23:23  7:34 1:16:05 
   51   5/20    718 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  45 M   108 11:15  2:00  0:57   32   38:24 22.6  1:03   99   24:34  7:57 1:16:11 
   52   9/32   1068 Mitch Williams          Minnetonka         MN  35 M    89 10:49  1:56  1:02   30   38:22 22.6  1:08  110   24:56  8:04 1:16:15 
   53   3/15    975 Joe Paul                Bloomington        MN  29 M    71 10:28  1:52  1:27   79   41:00 21.1  1:17   32   22:15  7:12 1:16:24 
   54   9/19    763 Steve Crooks            Richmond           MN  30 M   158 12:03  2:09  1:48   71   40:43 21.3  1:00   14   20:58  6:47 1:16:31 
   55   1/12    882 Susan Frotich           Ironwood           MI  50 F   101 11:07  1:59  1:13   43   38:43 22.4  1:06   92   24:28  7:55 1:16:35 
   56   2/5     798 Mike Flynn              Elk River          MN  62 M   175 12:25  2:13  2:06   33   38:27 22.5  1:09   41   22:40  7:20 1:16:45 
   57   7/28    755 Don Clark               Plymouth           MN  44 M    74 10:31  1:52  2:00   34   38:28 22.5  1:15  107   24:43  8:00 1:16:54 
   58   4/13   1023 Michelle Simpson        East Bethel        MN  42 F    80 10:40  1:54  1:06   54   39:33 21.9  0:49  108   24:49  8:02 1:16:55 
   59  10/32    716 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  35 M    98 11:03  1:58  1:06   70   40:38 21.3  0:51   73   23:39  7:40 1:17:16 
   60   3/8     839 Andrew Hed              North Oaks         MN  18 M    90 10:50  1:56  0:56   83   41:12 21.0  0:51   68   23:30  7:37 1:17:17 
   61   8/28    942 Aaron Miller            Elk River          MN  41 M   134 11:40  2:05  1:43   59   39:49 21.8  0:53   67   23:29  7:36 1:17:32 
   62   6/20    898 Randy Kramer            Buffalo            MN  48 M   106 11:13  2:00  0:56   63   40:07 21.6  1:05   87   24:20  7:53 1:17:39 
   63  11/32    803 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  38 M   133 11:39  2:05  2:20   47   39:06 22.2  1:12   75   23:47  7:42 1:18:02 
   64  12/32   1020 Josh Sell               Waconia            MN  35 M   132 11:37  2:04  2:15   80   41:06 21.1  0:57   34   22:19  7:14 1:18:13 
   65   9/28    997 Jason Riley             Maple Grove        MN  43 M   162 12:09  2:10  1:07   53   39:26 22.0  1:01  101   24:35  7:58 1:18:16 
   66   2/26   1054 Brenda Trok             Maple Grove        MN  35 F    54  9:58  1:47  1:10   96   41:50 20.7  0:55   93   24:29  7:56 1:18:20 
   67  10/28    896 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  41 M   145 11:50  2:06  2:10   65   40:11 21.6  0:58   56   23:15  7:32 1:18:21 
   68   4/10    876 Marcus Kasper           Monticello         MN  23 M    17  8:53  1:35  2:09  120   43:02 20.1  0:46   71   23:34  7:38 1:18:23 
   69  10/19    948 John Morey              Saint Paul         MN  30 M    70 10:27  1:52  1:11   73   40:44 21.3  0:54  115   25:10  8:09 1:18:25 
   70   3/11    935 Jason McCarty           Monticello         MN  44 M    63 10:14  1:49  1:17   57   39:44 21.8  1:12  138   26:03  8:26 1:18:28 
   71  11/28    874 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42 M   138 11:44  2:05  1:16   58   39:49 21.8  1:12  102   24:38  7:59 1:18:36 
   72   7/20   1045 Greg Swenson            Rogers             MN  45 M    15  8:48  1:34  1:18   69   40:33 21.4  1:00  162   27:09  8:48 1:18:47 
   73   7/21    998 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  51 M   199 13:05  2:20  1:48   86   41:16 21.0  1:16   22   21:27  6:57 1:18:50 
   74   3/11    909 Didier Lamour           Invergroveheights  MN  57 M    13  8:41  1:33  2:14  122   43:09 20.1  1:06   76   23:47  7:42 1:18:55 
   75  12/28    762 Chaun Cox               North Mankato      MN  40 M   116 11:21  2:01  1:35  128   43:24 20.0  1:28   15   21:09  6:51 1:18:55 
   76   4/15   1063 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25 M   201 13:07  2:20  2:33   84   41:12 21.0  0:53   18   21:15  6:53 1:18:58 
   77   5/10    832 Ryan Hansen             Minneapolis        MN  23 M   203 13:17  2:22  1:48   94   41:44 20.8  1:39   11   20:34  6:40 1:19:00 
   78  13/28    866 Paul Johnson            Excelsior          MN  41 M    82 10:43  1:55  2:09   61   40:05 21.6  1:24  105   24:43  8:00 1:19:02 
   79   4/11   1046 Todd Thorsgaard         Saint Paul         MN  55 M   122 11:27  2:02  1:34   62   40:05 21.6  1:10  109   24:50  8:02 1:19:04 
   80   8/21    933 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  53 M    87 10:48  1:55  1:34   37   38:33 22.5  1:08  160   27:03  8:46 1:19:05 
   81   9/21    729 Paul Bischel            Minneapolis        MN  52 M   140 11:45  2:06  2:05   88   41:22 21.0  1:15   43   22:42  7:21 1:19:07 
   82  14/28   1081 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  43 M    79 10:39  1:54  1:00  127   43:23 20.0  1:12   51   22:59  7:27 1:19:11 
   83   3/16    880 Cate Kehn               Minnesota          MN  26 F    31  9:20  1:40  1:25  104   42:17 20.5  0:59  118   25:19  8:12 1:19:18 
   84  13/32   1007 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  37 M   159 12:04  2:09  1:15   67   40:15 21.5  0:46  116   25:14  8:10 1:19:33 
   85   3/26    804 Alison Fraser           Minneapolis        MN  36 F   142 11:45  2:06  1:18  107   42:27 20.4  0:54   57   23:15  7:32 1:19:36 
   86  14/32   1055 Timm Vedder             Sartell            MN  39 M   180 12:31  2:14  1:45  117   42:57 20.2  1:12   20   21:18  6:54 1:19:41 
   87  11/19    704 Christopher Allen       Bloomington        MN  34 M   152 11:57  2:08  1:06   76   40:53 21.2  1:21   95   24:31  7:56 1:19:45 
   88  15/28   1071 Trevor Windel           St Michael         MN  42 M   217 13:52  2:28  1:22   77   40:56 21.2  1:04   44   22:42  7:21 1:19:54 
   89   4/26    829 Naomi Hamer             Orono              MN  39 F    49  9:47  1:45  1:38   91   41:32 20.9  1:19  131   25:47  8:21 1:20:01 
   90   1/17    910 Cecile Lamour           Saint Paul         MN  30 F    22  9:02  1:37  1:23  152   44:35 19.4  0:59   82   24:05  7:48 1:20:03 
   91   5/15   1036 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  25 M    11  8:28  1:31  1:44  169   45:33 19.0  1:59   37   22:27  7:16 1:20:09 
   92   1/11   1025 Kelsea Smith            Clearwater         MN  22 F                          186   46:46 18.5  0:36   53   23:03  7:28 1:20:16 
   93  16/28    855 David Imdieke           Saint Paul         MN  40 M    64 10:15  1:50  2:16  112   42:50 20.2  1:39   69   23:31  7:37 1:20:30 
   94   1/11    793 Vickie Finnegan         St Paul            MN  48 F   100 11:06  1:59  1:41  118   42:59 20.2  1:28   63   23:24  7:35 1:20:36 
   95   4/16    703 Emily Allen             Bloomington        MN  29 F   169 12:17  2:11  1:25  111   42:43 20.3  0:58   60   23:22  7:34 1:20:43 
   96  15/32    746 Rich Carlson            Big Lake           MN  39 M   135 11:40  2:05  2:34   74   40:45 21.3  1:36   91   24:26  7:55 1:20:59 
   97  10/21    845 William Hjort           Elk River          MN  51 M    47  9:45  1:44  1:56  125   43:21 20.0  1:25  103   24:41  8:00 1:21:07 
   98  16/32    767 Joel Dahlin             Sartell            MN  37 M   124 11:29  2:03  1:15   90   41:27 20.9  1:01  136   25:57  8:24 1:21:07 
   99   6/10   1037 Ben Stultz              Maple Grove        MN  20 M   168 12:16  2:11  1:21  157   45:00 19.3  0:24   35   22:27  7:16 1:21:25 
  100   5/26    714 Mandy Back              Otsego             MN  38 F    24  9:09  1:38  1:23  163   45:18 19.1  1:04   98   24:34  7:57 1:21:26 
  101  17/28    721 Wade Beck               Maple Grove        MN  41 M   172 12:22  2:12  1:44  135   43:44 19.8  0:40   52   23:01  7:27 1:21:29 
  102   5/13    929 Sandra Marshall         Wayzata            MN  42 F    69 10:27  1:52  1:26   82   41:10 21.1  1:07  169   27:25  8:53 1:21:34 
  103   7/10    745 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23 M    18  8:55  1:35  2:07   95   41:45 20.8  1:18  171   27:31  8:55 1:21:34 
  104   5/11    871 Vince Justinak          Blaine             MN  56 M   115 11:21  2:01  1:05   52   39:20 22.0  0:59  209   29:17  9:29 1:22:01 
  105  18/28    830 Seth Hansen             Big Lake           MN  41 M   241 14:50  2:38  1:29   85   41:15 21.0  1:07   66   23:28  7:36 1:22:06 
  106   6/15   1009 Eric Ruggles            Bloomington        MN  26 M   198 13:04  2:20  1:29  151   44:34 19.5  0:30   40   22:32  7:18 1:22:07 
  107   7/15   1030 Jake Stahlnecker        Minneapolis        MN  27 M   131 11:36  2:04  2:18   81   41:09 21.1  1:18  132   25:48  8:21 1:22:08 
  108   8/20    794 Sean Finnegan           St. Paul           MN  49 M    76 10:32  1:53  1:32  134   43:41 19.8                          1:22:46 
  109  17/32   1080 Jonathan Zimmerman      Saint Paul         MN  39 M   118 11:25  2:02  1:53  159   45:04 19.2  1:04   61   23:22  7:34 1:22:47 
  110  18/32    893 Tom Kniffen             Edina              MN  39 M   208 13:27  2:24  2:09  113   42:51 20.2  1:16   55   23:08  7:30 1:22:50 
  111  11/21    747 Steve Carlson           Maple Grove        MN  51 M   148 11:51  2:07  1:44   92   41:33 20.9  1:24  145   26:22  8:32 1:22:52 
  112  19/32    991 Ben Reiners             Otsego             MN  37 M    97 11:00  1:58  1:52  132   43:34 19.9  1:22  113   25:09  8:09 1:22:56 
  113   1/6     952 Judy Murray             Sartell            MN  55 F   120 11:26  2:02  2:11   99   42:03 20.6  1:03  143   26:18  8:31 1:23:00 
  114   9/20    992 Todd Richter            St Paul            MN  48 M    73 10:29  1:52  1:52  164   45:20 19.1  1:04   90   24:26  7:55 1:23:09 
  115  19/28    977 Matt Perry              Sartell            MN  41 M   149 11:52  2:07  1:27  115   42:54 20.2  1:33  122   25:34  8:17 1:23:18 
  116  12/19    733 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  32 M   129 11:32  2:03  1:18  100   42:03 20.6  1:22  161   27:07  8:47 1:23:20 
  117  12/21    922 Jay Lyons               Hopkins            MN  50 M    72 10:29  1:52  2:13  141   44:16 19.6  0:58  120   25:31  8:16 1:23:25 
  118   2/12    813 Julie Grafft            Chanhassen         MN  51 F    46  9:44  1:44  1:11  126   43:22 20.0  1:43  176   27:42  8:58 1:23:40 
  119  20/28    918 Jason Lien              St. Paul           MN  42 M   177 12:28  2:13  1:50   98   41:58 20.7  1:51  124   25:37  8:18 1:23:42 
  120  10/20    861 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49 M   212 13:35  2:25  1:33   68   40:23 21.5  1:21  155   26:53  8:42 1:23:44 
  121   8/10    833 Edward Hanson           Monticello         MN  20 M   103 11:09  1:59  2:05  137   43:53 19.8  1:05  129   25:45  8:20 1:23:55 
  122   6/13    854 Becky Hult              Jordan             MN  43 F   111 11:16  2:00  2:04  131   43:26 20.0  1:19  135   25:54  8:23 1:23:57 
  123   4/11    941 Dan Miller              St Michael         MN  30 M   137 11:43  2:05  2:05  103   42:10 20.6  1:24  153   26:43  8:39 1:24:03 
  124   7/13    996 Jennifer Ridgeway       Mendota Heights    MN  42 F   226 14:18  2:33  2:20  110   42:43 20.3  1:58   46   22:49  7:23 1:24:05 
  125  21/28    709 Jeff Antonsen           Andover            MN  44 M   185 12:36  2:15  2:25  116   42:56 20.2  0:46  128   25:44  8:20 1:24:26 
  126   2/11    846 Laura Hjort             Elk River          MN  47 F   229 14:22  2:33  1:20   89   41:27 20.9  0:57  146   26:25  8:33 1:24:28 
  127   8/15   1014 Adam Scharpman          Cedar Falls        IA  28 M   174 12:23  2:12  2:05   78   40:59 21.2  1:27  173   27:37  8:56 1:24:28 
  128   2/17    768 Miriah Dahlquist        West St Paul       MN  33 F   127 11:31  2:03  1:48  102   42:09 20.6  1:05  185   27:59  9:04 1:24:29 
  129   3/5     875 Mark Kapsner            St. Cloud          MN  61 M   211 13:34  2:25  1:53   55   39:37 21.9  1:10  193   28:16  9:09 1:24:29 
  130  13/19    919 Darren Lindquist        Champlin           MN  33 M   121 11:27  2:02  1:59  161   45:17 19.1  1:23   94   24:31  7:56 1:24:35 
  131   5/16    743 Rachel Busch            Buffalo            MN  25 F     9  8:25  1:30  1:32  190   46:52 18.5  1:20  148   26:30  8:35 1:24:37 
  132  11/20    717 Mike Bartolomeo         Farwell            MN  49 M   165 12:14  2:11  2:34   75   40:49 21.2  1:01  191   28:11  9:08 1:24:46 
  133  20/32    850 Adam Horner             Elk River          MN  35 M   186 12:39  2:15  1:47   97   41:53 20.7  1:02  172   27:32  8:55 1:24:50 
  134  21/32    936 Michael McCue           Saint Paul         MN  39 M   126 11:30  2:03  1:57  106   42:22 20.5  2:33  152   26:40  8:38 1:25:01 
  135   4/8     811 Jake Gohl               Monticello         MN  19 M                          179   46:18 18.7  0:29   48   22:51  7:24 1:25:04 
  136  22/32    835 Bryan Hanson            Plymouth           MN  35 M   200 13:06  2:20  1:36  147   44:27 19.5  0:42  119   25:25  8:14 1:25:14 
  137  23/32    895 Bryan Koster            Plymouth           MN  35 M   139 11:44  2:05  2:04  140   44:13 19.6  1:38  125   25:39  8:18 1:25:15 
  138   9/15    764 Patrick Crooks          Richmond           MN  25 M   191 12:55  2:18  2:19  153   44:44 19.4  0:58  100   24:35  7:58 1:25:29 
  139  10/15    782 Brian Duerst            Milwaukee          WI  29 M    99 11:05  1:59  1:38  193   47:05 18.4  0:28  117   25:16  8:11 1:25:30 
  140   6/26    727 Stacy Biegler           Big Lake           MN  36 F    21  8:59  1:36  1:12  166   45:24 19.1  0:48  206   29:10  9:27 1:25:30 
  141  12/20   1082 David Venancio          Saint Paul         MN  47 M    95 10:58  1:57  2:31  130   43:26 20.0  1:12  170   27:25  8:53 1:25:31 
  142   6/16    912 Angela Larson           Circle Pines       MN  29 F   151 11:56  2:08  1:16  150   44:33 19.5  1:18  149   26:33  8:36 1:25:34 
  143  14/19   1018 Greg Schutte            Blaine             MN  32 M    66 10:23  1:51  1:25  146   44:24 19.5  1:13  196   28:24  9:12 1:25:47 
  144   9/10   1085 Derek Douchertyt                               20 M   170 12:18  2:11  1:11  133   43:38 19.9  0:46  183   27:56  9:03 1:25:47 
  145  11/15   1040 Jordan Swanson          Brooklyn Park      MN  28 M   244 14:56  2:40  2:04  119   43:02 20.1  1:21   97   24:34  7:57 1:25:54 
  146   6/11    706 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57 M   218 13:53  2:28  2:39  108   42:28 20.4  1:19  130   25:46  8:21 1:26:03 
  147   3/17    873 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  31 F    92 10:56  1:57  1:21  148   44:29 19.5  1:02  198   28:28  9:13 1:26:14 
  148   7/26    801 Sarah Fowler            Saint Paul         MN  35 F    65 10:16  1:50  1:14  167   45:28 19.1  1:00  194   28:18  9:10 1:26:14 
  149   7/11   1077 David Yantes            St. Michael        MN  55 M   110 11:16  2:00  1:46  121   43:09 20.1  1:30  202   28:42  9:18 1:26:21 
  150  24/32   1070 Shawn Williams          St. Michael        MN  35 M   205 13:21  2:23  1:19  109   42:34 20.4  1:06  187   28:05  9:06 1:26:22 
  151   3/12    749 Denise Casey            Buffalo            MN  54 F   192 12:55  2:18  1:11  207   48:16 18.0  0:40   64   23:25  7:35 1:26:25 
  152   5/8     863 Alexander Johannes      Clearwater         MN  19 M    19  8:56  1:36  3:09  184   46:43 18.6  1:42  137   26:00  8:25 1:26:28 
  153   4/12    860 Mary Januschka          Cambridge          MN  53 F   193 13:00  2:19  2:52  124   43:17 20.0  1:47  123   25:37  8:18 1:26:31 
  154   7/16    955 Jen Nagorski            Minneapolis        MN  28 F   150 11:54  2:07  1:20  218   49:08 17.6  0:49   65   23:26  7:35 1:26:35 
  155  13/21    911 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  51 M   154 12:01  2:08  1:55  165   45:23 19.1  1:03  142   26:16  8:30 1:26:36 
  156  12/15   1090 Peter Madres            Osseo              MN  29 M   231 14:31  2:35  1:55  149   44:33 19.5  0:36  114   25:10  8:09 1:26:43 
  157  10/10    773 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  23 M   206 13:25  2:23  2:26  143   44:19 19.6  0:58  126   25:40  8:19 1:26:47 
  158   8/13    788 Jennifer Fearing        Monticello         MN  42 F    50  9:49  1:45  1:32  145   44:19 19.6  0:57  219   30:21  9:50 1:26:56 
  159  13/20    775 Scott Dezurik           Avon               MN  46 M   130 11:36  2:04  1:29  192   46:54 18.5  1:07  144   26:19  8:31 1:27:22 
  160  15/19    932 Robert Marshall         Maple Grove        MN  31 M   160 12:06  2:09  2:24  158   45:04 19.2                          1:27:29 
  161   4/17    934 Betsy McCann            Montrose           MN  33 F   114 11:20  2:01  1:57  226   49:17 17.6  0:48   86   24:13  7:50 1:27:33 
  162   8/11    940 Peter Miller            Zimmerman          MN  56 M   187 12:39  2:15  1:35  138   44:00 19.7  1:22  190   28:07  9:06 1:27:41 
  163   2/11    848 Jeanna Holcombe         Superior           WI  24 F    32  9:20  1:40  1:53  182   46:35 18.6  1:15  204   28:44  9:18 1:27:44 
  164  14/20    973 Tim Owen                Richfield          MN  47 M   224 14:02  2:30  3:20  171   45:44 19.0  0:56   80   23:53  7:44 1:27:52 
  165   3/11    993 Vanessa Richter         Albany             MN  22 F    35  9:27  1:41  0:57  222   49:14 17.6  1:11  163   27:10  8:48 1:27:57 
  166   8/26   1010 Kim Ryan                Saint Michael      MN  38 F   190 12:52  2:17  1:24  156   44:58 19.3  0:40  188   28:05  9:06 1:27:57 
  167   8/16   1005 Andie Rosenberg         Minneapolis        MN  27 F    14  8:43  1:33  1:55  214   48:47 17.8  0:54  180   27:52  9:02 1:28:09 
  168   4/11    705 Lauren Anderson         Elk River          MN  24 F    20  8:58  1:36  1:47  215   48:52 17.7  1:41  165   27:12  8:48 1:28:28 
  169  25/32    702 Bobby Ahrens            Eagan              MN  35 M   209 13:31  2:24  1:50  123   43:12 20.1  1:31  197   28:27  9:13 1:28:29 
  170  22/28    777 Ryan Diekow             Elk River          MN  40 M   194 13:00  2:19  2:42  162   45:18 19.1  2:22  111   25:09  8:09 1:28:29 
  171  15/20   1052 Brian Torkkola          Minneapolis        MN  47 M   207 13:26  2:24  3:03  142   44:19 19.6  2:15  139   26:06  8:27 1:29:07 
  172   5/17    742 Maryann Burrows         Rice               MN  34 F   125 11:30  2:03  1:50  225   49:16 17.6  1:02  121   25:31  8:16 1:29:08 
  173  23/28   1051 Kyle Toavs              New Hope           MN  41 M   214 13:40  2:26  2:49  144   44:19 19.6  1:21  159   27:03  8:46 1:29:10 
  174          1084 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  39      86 10:47  1:55  0:53   93   41:40 20.8  1:15  261   34:47 11:16 1:29:20 
  175  16/19    877 Dave Katzner            Big Lake           MN  33 M   230 14:28  2:35  1:43  173   45:56 18.9  0:57  147   26:25  8:33 1:29:28 
  176   3/11    921 Becky Lutgen            St Cloud           MN  45 F   228 14:18  2:33  1:43                                            1:29:49 
  177  14/21    987 Tony Ramunno            Big Lake           MN  52 M   249 15:13  2:42  1:45  154   44:52 19.3  1:16  154   26:52  8:42 1:29:56 
  178   4/5     990 Steve Regli             Lakeville          MN  62 M   123 11:29  2:03  2:04  187   46:49 18.5  1:19  199   28:28  9:13 1:30:07 
  179   4/11    784 Amy Edelstein           North Mankato      MN  48 F   128 11:31  2:03  1:39  160   45:15 19.2  1:53  217   29:55  9:41 1:30:11 
  180  26/32    966 Javin Olson             Eden Prairie       MN  37 M   274 16:17  2:54  2:14  181   46:24 18.7  0:47   96   24:32  7:57 1:30:13 
  181   9/16    750 Rachel Centinario       St Paul            MN  29 F   246 15:08  2:42  2:06  136   43:47 19.8  1:25  178   27:49  9:00 1:30:14 
  182  16/20    884 Thomas Kirk             Somerset           WI  48 M   258 15:25  2:45  1:50  101   42:06 20.6  2:10  207   29:14  9:28 1:30:43 
  183  24/28    821 Chris Gross             Foley              MN  41 M   255 15:19  2:44  2:58  178   46:13 18.8  1:34  104   24:42  8:00 1:30:44 
  184  27/32    897 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  37 M   240 14:50  2:38  1:42  170   45:35 19.0  1:27  175   27:39  8:57 1:31:12 
  185   9/11   1062 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  56 M   183 12:34  2:14  3:12  114   42:53 20.2  1:24  229   31:22 10:09 1:31:23 
  186  17/20    862 Tim Jeanetta            Elk River          MN  48 M   261 15:45  2:48  1:55  185   46:44 18.6  0:48  141   26:14  8:30 1:31:24 
  187   6/17    969 Kari Osmondson          St. Cloud          MN  33 F   195 13:00  2:19  1:08  177   46:11 18.8  1:12  218   30:05  9:44 1:31:35 
  188  17/19    959 Chad Newman             Coon Rapids        MN  33 M    93 10:57  1:57  1:52  174   45:56 18.9  2:03  225   30:57 10:01 1:31:44 
  189   7/17    914 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  34 F   242 14:50  2:38  1:27  183   46:38 18.6  1:01  182   27:55  9:02 1:31:49 
  190  28/32    795 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  39 M    94 10:58  1:57  2:24  212   48:39 17.8  1:25  203   28:42  9:18 1:32:06 
  191   8/17    947 Candice Mohs            Vadnais Heights    MN  32 F   289 17:30  3:07  2:04  168   45:29 19.1  1:14  134   25:53  8:23 1:32:07 
  192   9/26    807 Annah Frost             Saint Cloud        MN  37 F   155 12:02  2:09  1:36  201   47:54 18.1  1:12  212   29:27  9:32 1:32:08 
  193  10/16    781 Heather Duerst          Milwaukee          WI  29 F   166 12:14  2:11  1:58  233   50:11 17.3  0:37  164   27:10  8:48 1:32:09 
  194   9/13    917 Michele Leom            Milaca             MN  41 F   107 11:15  2:00  2:53  231   50:03 17.3  1:05  157   27:01  8:45 1:32:15 
  195   2/6    1049 Gale Tinglov            St.Cloud           MN  57 F    77 10:37  1:54  1:55  202   47:58 18.1  1:16  224   30:51  9:59 1:32:35 
  196  15/21    735 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  51 M   248 15:11  2:42  1:46  211   48:33 17.9  0:59  140   26:13  8:29 1:32:40 
  197  13/15    868 Paul Johnson            Minneapolis        MN  29 M    96 10:59  1:57  3:28  195   47:19 18.3  1:38  210   29:24  9:31 1:32:47 
  198  25/28    731 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  40 M   179 12:31  2:14  3:53  200   47:48 18.1  1:19  167   27:18  8:50 1:32:48 
  199  10/13    748 Donna Carson            Coon Rapids        MN  43 F   178 12:29  2:13  1:39  197   47:24 18.3  0:49  221   30:31  9:53 1:32:50 
  200  11/16   1039 Amanda Sutherland       Woodbury           MN  28 F    51  9:52  1:45  2:31  261   53:28 16.2  1:18  127   25:43  8:20 1:32:51 
  201   9/17    981 Ashley Poganski         Sartell            MN  30 F    60 10:11  1:49  2:23  232   50:10 17.3  0:38  215   29:45  9:38 1:33:05 
  202   5/12   1034 Colene Stenberg         Big Lake           MN  50 F   239 14:49  2:38  1:08  194   47:09 18.4  1:24  205   28:49  9:20 1:33:17 
  203  16/21    967 Ted Olson               Champlin           MN  54 M   236 14:41  2:37  1:38  129   43:24 20.0  1:55  232   31:46 10:17 1:33:23 
  204  10/26    989 Brenda Reems            Bismarck           ND  37 F   275 16:20  2:54  1:22  196   47:23 18.3  1:32  156   27:00  8:45 1:33:35 
  205  14/15    886 Jason Kissell           Minneapolis        MN  26 M   223 14:00  2:29  2:22  139   44:01 19.7  1:20  236   32:00 10:22 1:33:41 
  206  11/26    822 Corri Gross             Foley              MN  37 F   167 12:15  2:11  2:16  217   49:08 17.6  2:26  177   27:46  9:00 1:33:48 
  207  10/17   1086 Wendy Hakes-Andersonn                          32 F   202 13:12  2:21  3:09  199   47:47 18.1  1:23  195   28:23  9:11 1:33:52 
  208  11/17   1074 Nikki Witowski          Plymouth           MN  31 F   147 11:51  2:07  1:25  224   49:16 17.6  1:48  213   29:35  9:35 1:33:53 
  209   5/11   1083 Travis Wells            Zimmerman          MN  38 M   157 12:03  2:09  2:01  180   46:19 18.7  1:11  240   32:44 10:36 1:34:16 
  210  26/28    834 Ken Hanson              Big Lake           MN  44 M   256 15:20  2:44  2:03  246   51:23 16.9  0:56  106   24:43  8:00 1:34:22 
  211   3/6     883 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  55 F   136 11:41  2:05  1:56  216   48:59 17.7  1:15  222   30:43  9:57 1:34:31 
  212  12/16   1017 Sarah Schreur           Sioux Falls        SD  26 F   197 13:03  2:19  3:08  238   50:53 17.0  1:40  133   25:51  8:22 1:34:33 
  213  12/26    878 Janelle Katzner         Big Lake           MN  35 F   173 12:23  2:12  2:15  191   46:52 18.5  1:54  230   31:23 10:10 1:34:45 
  214  29/32    791 Brian Fetyko            Minneapolis        MN  37 M   112 11:18  2:01  2:33  228   49:21 17.6  2:06  214   29:39  9:36 1:34:55 
  215  12/17    725 Kimberly Beyer          Greenfield         MN  34 F   259 15:28  2:45  2:07  210   48:27 17.9  1:28  174   27:38  8:57 1:35:06 
  216   6/12    760 Brenda Conzet           Buffalo            MN  54 F   141 11:45  2:06  2:03  242   51:00 17.0  1:52  200   28:35  9:15 1:35:12 
  217  13/26    899 Julia Krengel           Sauk Rapids        MN  37 F   282 16:54  3:00  2:34  198   47:43 18.2  1:05  179   27:49  9:00 1:36:02 
  218   5/5    1013 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  60 M   221 13:55  2:29  1:59  155   44:56 19.3  1:34  249   33:52 10:58 1:36:15 
  219  11/13    844 Wendy Hidde             Zimmerman          MN  44 F   235 14:40  2:37  2:58  256   52:46 16.4  0:53  112   25:09  8:09 1:36:23 
  220   6/11    809 Chad Gertken            Sartell            MN  43 M   176 12:26  2:13  3:26  175   46:00 18.8  1:36  245   33:26 10:49 1:36:53 
  221  17/21    985 Anthony Pugil           Houston            TX  52 M   117 11:24  2:02  3:25  223   49:15 17.6  3:35  208   29:17  9:29 1:36:54 
  222  14/26    789 Amy Felling             Sauk Centre        MN  38 F   260 15:40  2:47  2:43  229   49:44 17.4  1:27  181   27:52  9:02 1:37:25 
  223  10/11    968 David Osgood            Medina             MN  57 M   269 16:08  2:52  3:20  205   48:09 18.0  2:31  168   27:22  8:52 1:37:30 
  224   1/9     999 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  13 F    40  9:31  1:42  2:41  282   57:35 15.1  1:04  158   27:02  8:45 1:37:51 
  225  18/21   1006 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  50 M   232 14:35  2:36  4:14  188   46:51 18.5  2:59  211   29:26  9:32 1:38:03 
  226  15/26    723 Katy Bertelson          Buffalo            MN  35 F   144 11:49  2:06  3:21  172   45:52 18.9  3:46  251   34:02 11:01 1:38:48 
  227  19/21    849 Karl Holm               Elk River          MN  51 M   267 15:56  2:50  1:40  230   49:47 17.4  1:38  216   29:55  9:41 1:38:55 
  228  30/32    758 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  36 M   264 15:48  2:49  3:24  240   50:55 17.0  0:53  184   27:58  9:03 1:38:56 
  229  18/19    986 John Rammel             Sartell            MN  30 M    68 10:26  1:52  1:15  105   42:20 20.5  1:26  305   43:34 14:06 1:38:58 
  230  18/20    779 Steve Doran             Elk River          MN  46 M   290 17:59  3:12  2:18  234   50:22 17.2  1:06  166   27:15  8:50 1:39:00 
  231  13/16    984 Andrea Price            Plymouth           MN  28 F    39  9:30  1:42  2:50  245   51:20 16.9  1:37  247   33:47 10:56 1:39:03 
  232   4/6    1027 Kathleen Smith          Otsego             MN  56 F   189 12:50  2:17  1:50  213   48:45 17.8  1:39  250   34:01 11:01 1:39:03 
  233  15/15   1000 Daniel Roberg           Waite Park         MN  27 M   308 23:12  4:08  3:03  203   48:03 18.0  1:10   81   23:55  7:45 1:39:21 
  234   5/6     931 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  55 F   216 13:42  2:26  1:26  219   49:09 17.6  0:50  258   34:34 11:12 1:39:39 
  235  13/17    841 Lisa Herman             Zimmerman          MN  33 F   250 15:13  2:43  2:48  204   48:04 18.0  1:18  238   32:20 10:28 1:39:41 
  236  16/26    783 Jaclyn Eccless          Big Lake           MN  35 F   161 12:07  2:09  2:08  267   54:29 15.9  0:49  220   30:30  9:53 1:40:01 
  237   5/11    963 Alyssa Nordberg         Big Lake           MN  20 F   238 14:45  2:38  1:44  237   50:51 17.1  0:55  234   31:54 10:20 1:40:08 
  238  12/13   1069 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  42 F   181 12:31  2:14  1:30  258   53:11 16.3  1:21  231   31:40 10:15 1:40:12 
  239   6/8     852 Kyle Huhta              Big Lake           MN  17 M   245 15:08  2:42  3:16  206   48:13 18.0  0:50  243   32:53 10:39 1:40:17 
  240   2/9     831 Alina Hansen            Elk River          MN  15 F   156 12:03  2:09  1:22  286   58:00 14.9  0:46  192   28:15  9:09 1:40:23 
  241  13/13    925 Deborah Mahoney         Monticello         MN  40 F   204 13:20  2:22  3:01  269   55:05 15.7  1:04  186   28:00  9:04 1:40:27 
  242   6/11   1019 Amanda Schwietering     Becker             MN  22 F   102 11:08  1:59  1:55  235   50:23 17.2  0:52  277   36:33 11:50 1:40:50 
  243   7/12    887 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  51 F    91 10:55  1:57  1:46  176   46:11 18.8  1:22  295   40:39 13:10 1:40:52 
  244   7/11    824 Greg Guswiler           Bloomington        MN  38 M   273 16:16  2:54  2:14  189   46:52 18.5  1:05  270   35:21 11:27 1:41:46 
  245  17/26   1066 Carilyn Wieland         Rochester          MN  35 F   284 16:57  3:01  1:41  273   55:57 15.5  0:37  150   26:35  8:37 1:41:46 
  246  27/28    817 Kent Graves             Elk River          MN  44 M   285 17:02  3:02  4:22  208   48:17 18.0  1:28  226   31:02 10:03 1:42:09 
  247   3/9     737 Lindsey Brotkowski      Ramsey             MN  14 F   225 14:12  2:32  1:48  260   53:24 16.2  1:02  233   31:46 10:17 1:42:10 
  248  20/21    815 Jr Graif                Elk River          MN  52 M   109 11:15  2:00  6:03  209   48:18 18.0  4:27  237   32:17 10:27 1:42:18 
  249   8/12    816 Lynn Graif              Elk River          MN  51 F   265 15:52  2:49  1:27  253   52:13 16.6  1:45  227   31:03 10:03 1:42:18 
  250  18/26    770 Jennifer Day            St Cloud           MN  38 F   196 13:02  2:19  1:54  243   51:03 17.0  1:42  268   35:16 11:25 1:42:56 
  251   5/11    903 Monica Kunkel           Buffalo            MN  48 F   219 13:55  2:29  3:12  220   49:11 17.6  1:50  266   35:15 11:25 1:43:20 
  252   4/9     961 Britta Nordberg         Big Lake           MN  13 F   252 15:16  2:43  2:04  280   57:06 15.2  0:52  189   28:07  9:06 1:43:23 
  253   9/12    827 Kim Halek               Champlin           MN  54 F   233 14:39  2:36  1:35  248   51:30 16.8  1:46  254   34:15 11:05 1:43:42 
  254  19/26    701 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  38 F   234 14:40  2:37  3:28  241   50:56 17.0  2:15  241   32:45 10:36 1:44:02 
  255   7/8     857 Austin Iversen          Big Lake           MN  18 M   303 19:55  3:33  2:20  255   52:30 16.5  0:53  201   28:39  9:17 1:44:15 
  256   7/11   1061 Sarah Wellumson         St. Cloud          MN  20 F    34  9:24  1:41  4:12  268   55:02 15.8  1:18  257   34:26 11:09 1:44:21 
  257   8/11    908 Jeff Lambert            Becker             MN  53 M   188 12:47  2:17  3:15  236   50:46 17.1  2:42  269   35:17 11:26 1:44:45 
  258  11/11    979 Michael Petersen        Ramsey             MN  56 M   146 11:50  2:06  2:55  227   49:19 17.6  3:22  282   37:30 12:09 1:44:54 
  259  14/17    766 Erin Curtis             Elk River`         MN  30 F   251 15:16  2:43  2:21  250   52:00 16.7  1:14  260   34:41 11:14 1:45:30 
  260   8/11    881 Katherine Kemp          Buffalo            MN  20 F   210 13:33  2:25  2:43  244   51:19 16.9  1:54  281   37:29 12:08 1:46:57 
  261   6/11    710 Shannon Arens           Princeton          MN  46 F   296 18:53  3:22  4:45  239   50:54 17.0  1:39  228   31:21 10:09 1:47:31 
  262   5/9     724 Rachel Bertram          Buffalo            MN  15 F    75 10:31  1:52  2:01  301 1:03:42 13.6  0:36  223   30:44  9:57 1:47:33 
  263   7/11    858 Laura Iversen           Big Lake           MN  46 F   276 16:23  2:55  3:07  257   52:56 16.4  1:00  253   34:11 11:04 1:47:35 
  264   1/8     906 Connie Lahn             Minnetonka         MN  42 F   164 12:13  2:11  2:46  264   54:01 16.1  0:59  287   38:41 12:31 1:48:38 
  265  15/17    780 Jennifer Doyle          Big Lake           MN  32 F   237 14:42  2:37  2:03  284   57:41 15.0  1:25  242   32:50 10:38 1:48:39 
  266   8/11    964 Pam Nordberg            Big Lake           MN  47 F   271 16:13  2:53  2:18  276   56:49 15.3  0:47  239   32:43 10:36 1:48:48 
  267   6/6     796 Susan Fiskness          Maplewood          MN  55 F   171 12:20  2:12  3:39  272   55:48 15.5  1:48  271   35:24 11:28 1:48:58 
  268   9/11    838 Josh Heck               Edina              MN  40 M   286 17:05  3:02  2:08  221   49:12 17.6  0:55  292   40:02 12:58 1:49:20 
  269  10/12   1073 Nora Wise               Bloomington        MN  54 F   222 13:58  2:29  1:57  277   56:51 15.3  1:13  273   35:46 11:35 1:49:43 
  270  19/19   1059 Walker Wearne           Little Falls       MN  33 M   291 18:06  3:13  3:59  247   51:28 16.8  3:04  244   33:14 10:46 1:49:49 
  271  20/26   1048 April Tillges           Saint Paul         MN  36 F   215 13:40  2:26  2:27  270   55:25 15.6  1:42  279   36:41 11:53 1:49:53 
  272  16/17    891 Angie Kluempke          Monticello         MN  31 F   277 16:27  2:56  2:59  265   54:19 16.0  1:04  265   35:11 11:24 1:49:57 
  273   6/9     926 Tori Maish              St, Cloud          MN  17 F    42  9:36  1:43  1:18  290   58:55 14.7  0:37  297   40:47 13:12 1:51:12 
  274  11/12   1076 Sharon Wormwood         Elk River          MN  51 F   213 13:37  2:26  3:33  278   56:58 15.2  1:02  278   36:36 11:51 1:51:45 
  275  17/17    927 Emily Malonw            Shoreview          MN  30 F   288 17:20  3:05  4:56  262   53:39 16.2  1:22  259   34:41 11:14 1:51:56 
  276  21/21    739 Lee Brown               Becker             MN  50 M   182 12:33  2:14  2:40  287   58:15 14.9  1:02  283   37:33 12:09 1:52:01 
  277   2/8    1057 Katie Walker            Anoka              MN  37 F   283 16:56  3:01  2:14  279   56:59 15.2  1:01  267   35:15 11:25 1:52:24 
  278  14/16    772 Emma Degen              Palatine           IL  25 F   278 16:30  2:56  3:20  249   51:33 16.8  2:53  285   38:13 12:22 1:52:27 
  279   9/11    904 Donielle Kurvers        Monticello         MN  20 F   253 15:18  2:43  3:16  296 1:01:26 14.1  0:53  235   31:58 10:21 1:52:48 
  280  12/12    752 Linda Cieslak           St. Michael        MN  51 F   302 19:32  3:29  3:10  266   54:23 15.9  1:44  263   34:49 11:16 1:53:36 
  281  10/11   1026 Raymond Smith           Otsego             MN  57 M   293 18:20  3:16  1:34  251   52:07 16.6  2:39  291   39:54 12:55 1:54:32 
  282   9/11    885 Renee Kirk              Somerset           WI  47 F   184 12:35  2:14  3:45  263   53:59 16.1  3:13  300   41:21 13:23 1:54:51 
  283  28/28    792 Matt Feyen              Rosemount          MN  40 M   266 15:53  2:50  2:05  252   52:08 16.6  2:26  304   42:41 13:49 1:55:11 
  284  19/20    756 Ken Clemons             Bloomington        MN  49 M   295 18:50  3:21  5:05  275   56:48 15.3  1:29  255   34:15 11:05 1:56:25 
  285   8/8     907 Taylor Lahn             Minnetonka         MN  17 M   262 15:47  2:49  2:49  297 1:02:18 13.9  0:55  264   35:08 11:23 1:56:55 
  286   7/9     902 Katelyn Kunde           Monticello         MN  18 F    88 10:48  1:55  2:35  308 1:08:07 12.7  1:00  262   34:48 11:16 1:57:16 
  287   3/8    1058 Nicole Walker           Shore View         MN  39 F   287 17:15  3:04  3:27  288   58:43 14.8  1:59  275   36:08 11:42 1:57:30 
  288  31/32   1065 Jason White             Big Lake           MN  35 M   294 18:48  3:21  3:25  259   53:20 16.3  2:15  289   39:45 12:52 1:57:32 
  289  21/26    823 Rhonda Guertin          Monticello         MN  35 F                          254   52:15 16.6  2:22  296   40:45 13:12 1:57:37 
  290   8/9    1033 Jessica Stenberg        Big Lake           MN  13 F   257 15:23  2:44  1:52  306 1:06:09 13.1  0:52  248   33:49 10:57 1:58:02 
  291   1/2     960 Dotti Nie               Flint              MI  60 F   243 14:52  2:39  6:02  289   58:46 14.8  3:05  272   35:31 11:30 1:58:13 
  292  11/11    867 Daniel Johnson          Stewartville       MN  34 M   227 14:18  2:33  3:52  283   57:39 15.0  2:15  293   40:12 13:01 1:58:15 
  293   9/9     962 Rachel Nordberg         Big Lake           MN  16 F   254 15:19  2:43  2:14  299 1:03:24 13.7  1:07  280   36:47 11:55 1:58:49 
  294  32/32    820 Steve Grisdale          St Louis Park      MN  39 M                          271   55:40 15.6  2:31  256   34:18 11:06 1:58:50 
  295  10/11    736 Melissa Brindamour      Elk River          MN  48 F   305 21:27  3:49  3:02  293   59:42 14.5  1:30  246   33:28 10:50 1:59:07 
  296  22/26    920 Alisha Lofgren          Big Lake           MN  35 F   299 19:18  3:26  3:02  274   56:16 15.4  1:38  294   40:14 13:02 2:00:27 
  297   4/8     715 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  33 F   279 16:30  2:56  2:47  298 1:03:03 13.8  1:06  284   38:05 12:20 2:01:29 
  298  20/20    769 Tony Daquisto           Maple Grove        MN  49 M   307 21:57  3:54  3:41  281   57:08 15.2  2:29  276   36:19 11:45 2:01:32 
  299   2/2     785 Barbara Elliott         Kansas City        MO  64 F   301 19:29  3:28  2:29  291   59:00 14.7  1:50  298   40:49 13:13 2:03:36 
  300  23/26    988 Shannon Reagan          Monticello         MN  37 F   247 15:10  2:42  2:00  303 1:05:07 13.3  0:57  302   41:32 13:27 2:04:44 
  301  15/16    805 Megan Freeman           Monticello         MN  28 F   270 16:12  2:53  5:32  305 1:05:46 13.2  1:45  274   35:54 11:37 2:05:06 
  302  24/26    741 Andrea Bumgarner        Zimmerman          MN  37 F   280 16:36  2:57  3:34  295 1:01:04 14.2  2:49  299   41:07 13:19 2:05:08 
  303   5/8     970 Jessica Ostendorf       Roseville          MN  39 F   292 18:13  3:14  2:17  304 1:05:15 13.3  1:20  288   38:50 12:34 2:05:54 
  304  25/26    825 Caroline Guthrie        Champlin           MN  37 F   272 16:15  2:53  1:39  285   57:55 15.0  1:49  308   49:34 16:03 2:07:10 
  305   1/1    1024 Karen Skoog             Maple Grove        MN  69 F   300 19:28  3:28  3:55  294   59:49 14.5  1:48  303   42:31 13:46 2:07:29 
  306   6/8    1041 Jennifer Swanson        Ramsey             MN  33 F   297 19:13  3:25  3:02  300 1:03:31 13.6  0:40  301   41:24 13:24 2:07:48 
  307  10/11   1032 Rebekah Steffes         Mundelein          IL  20 F   304 20:22  3:37  1:50  307 1:07:51 12.8  0:53  286   38:17 12:24 2:09:12 
  308  26/26    708 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  39 F   306 21:35  3:50  3:05  292   59:01 14.7  1:48  306   46:45 15:08 2:12:13 
  309   7/8    1075 Claudia Wood            Minneapolis        MN  25 F   220 13:55  2:29  2:20  302 1:04:36 13.4  1:48  309   51:08 16:33 2:13:45 
  310  16/16    983 Lyndsey Pouliot         Big Lake           MN  28 F   281 16:42  2:58  5:01  310 1:15:34 11.5  1:21  290   39:48 12:53 2:18:24 
  311   8/8     757 Jenica Cmelik           Sauk Rapids        MN  32 F   263 15:48  2:49  3:10  309 1:11:51 12.1  1:35  310   53:24 17:17 2:25:44 
  312  11/11   1088 Morgan Swatzke          Monticello         MN  20 F   268 15:57  2:50  7:08  312 1:28:28  9.8  2:08  252   34:03 11:02 2:27:43 
  313  11/11   1087 Mindy Parsonns          Big Lake           MN  45 F   298 19:13  3:25  3:56  311 1:28:27  9.8  2:07  307   48:37 15:44 2:42:18 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  812 Sub-1                                                                   2   34:18 25.3                            57:19 
           Brian Gorman , Charlie Lawerance , Thomas Manderfeld   
    2  864 Bacon, Lettuce, & Tomato                         1  7:52  1:24  0:29    1   31:57 27.1  0:24    1   19:39  6:22 1:00:19 
           Nicholas Johnson , Chase Arens , Chase Wark            
    3  894 Team Kopel                                       3 12:41  2:15  0:41    3   42:29 20.4  0:34    3   24:07  7:49 1:20:31 
           Preston Kopel , Scott Kopel ,                          
    4  819 Team HLP                                         2  9:32  1:42  0:38    4   53:01 16.4  0:27    2   23:18  7:33 1:26:53 
           Aaron Gregerson , Justin Tucker ,                      


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  944 The Terminators                                  1  8:08  1:27  0:45    1   42:04 20.6  0:44    5   28:22  9:11 1:20:00 
           Kasey Milstroh , Alexia Scott , Sara Scott             
    2  751 We've Got IT                                     5 12:24  2:13  0:47    2   46:11 18.8  0:42    2   25:51  8:22 1:25:54 
           Tori Christiaansen , Jody Kuhlman , Beth Richey        
    3  938 Sunshine Sisters                                 6 12:45  2:16  0:41    5   50:53 17.0  0:28    1   24:49  8:02 1:29:34 
           Stacy Meyer , Tina Ohmann , Gloria Welle               
    4  720 Triple Threat!                                   2  9:48  1:45  0:45    3   48:29 17.9  0:39    6   30:49  9:59 1:30:28 
           Helga Bauerly , Shelly Bauerly Kopel , Raeley Walz     
    5  732 Big Lake Sophmores                               7 12:47  2:17  0:33    6   51:18 16.9  0:25    3   26:06  8:27 1:31:06 
           Sarah Blume , Kelsey Brietkreutz , Mackenzie Millam    
    6  980 Two and a Half Women                             3 10:51  1:56  0:55    4   48:32 17.9  0:44    8   34:55 11:18 1:35:56 
           Jami Peterson , Emma Verkuilen , Michelle Verkuilen    
    7  734 Team Tri-Harder                                  8 13:08  2:20  0:43    7   55:17 15.7  0:31    4   28:14  9:09 1:37:51 
           Amie Bordwell , Sara Laventure , Denise Millam         
    8  808 Holla' for the Hotties                           4 12:03  2:09  0:50    8 1:02:15 13.9  0:50    7   33:07 10:43 1:49:03 
           Kathy Gerhardt , Diane Gilbert , Peggy Rekstad         


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  888 The dream team                                   1  8:41  1:33  0:50    6   42:45 20.3  0:28    1   17:05  5:32 1:09:48 
           Makyla Klever , Tyler Moore , Daniel Palmer            
    2  939 Tri, Tri, Tri Again                              4 10:12  1:49  0:40    2   37:59 22.8  0:35    5   22:56  7:26 1:12:20 
           Jeremy Mikel , Karen Millette , Henry Millette         
    3  802 The Franks                                       7 10:26  1:52  0:32    1   37:28 23.1  0:29    6   24:14  7:51 1:13:08 
           Tylor Franklin , Michael Franklin , Michael Franklin   
    4  719 Team Bauerly Racing                              5 10:18  1:50  0:35    5   42:32 20.4  0:26    4   21:38  7:00 1:15:28 
           Paul Bauerly , Kurt Bauerly , Jorie Schwarten          
    5  892 Forced Family Fun                                3  9:44  1:44  0:42    4   40:17 21.5  0:33    7   24:35  7:58 1:15:49 
           Hallie Knapek , Travis Bodick ,                        
    6  847 Hoard                                            9 11:38  2:04  0:50    9   46:04 18.8  0:41    3   21:35  6:59 1:20:48 
           Tonya Hoard , Patrick Hoard ,                          
    7  923 Get Swole                                        2  9:14  1:39  0:40    3   39:58 21.7  0:43   10   30:37  9:55 1:21:11 
           Anna Macki , Birk Olson ,                              
    8  865 Blonde Ambition                                  8 10:55  1:57  1:00    7   43:32 19.9  0:39    8   25:42  8:19 1:21:47 
           Alex Johnson , Mary Ridgeway , Mary Ridgeway           
    9  753 Team Blows                                      10 12:43  2:16  0:56   10   49:23 17.6  0:32    2   21:30  6:58 1:25:02 
           Steve Ciezki , Lindsey Kleiser , Kathy Kleiser         
   10  995 Right way Wrong way Ridge                        6 10:19  1:50  0:42    8   44:17 19.6  0:44    9   29:34  9:34 1:25:34 
           Jim Ridgeway , Stan Ridgeway , Emma Ridgeway           

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
1060 Don Wellman             Ramsey             MN  37 M      4 13:01  2:19  1:47    1   41:54 20.7  0:58                            
 937 Robert Menti            Plymouth           MN  47 M      6 16:38  2:58  2:56    2   42:48 20.3  1:45                            
 994 Nick Ridgeway           Litchfield         MN  47 M      3 11:23  2:02  2:14    3   45:42 19.0                                  
 814 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  53 M      1 10:13  1:49  1:22                                                    
 722 Jennifer Beilke         Brooklyn Park      MN  27 F      2 10:59  1:57  2:04                                                    
 943 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  37 F      5 13:59  2:29  2:12                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Don Steenson            Plymouth           MN  43 M    7:47  1:23 
    2 Todd White              Roseville          MN  47 M    7:56  1:25 
    3 Jeff Grebner            Bloomington        MN  47 M    8:08  1:27 
    4 Parker Roehl            Saint Bonifacius   MN  16 M    8:10  1:27 
    5 Nathan Overby           Big Lake           MN  34 M    8:17  1:29 
    6 Scotty Erickson         Ramsey             MN  52 M    8:18  1:29 
    7 Brenton Button          Nipigon            ON  26 M    8:19  1:29 
    8 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23 M    8:22  1:29 
    9 Rachel Busch            Buffalo            MN  25 F    8:25  1:30 
   10 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  51 M    8:27  1:30 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Steve Sander            Richfield          MN  35 M   33:06 26.2 
    2 Jeff Grebner            Bloomington        MN  47 M   34:32 25.1 
    3 Scotty Erickson         Ramsey             MN  52 M   34:52 24.9 
    4 Ryan Wippler            Rice               MN  35 M   35:33 24.4 
    5 Noah Rounds             Maple Grove        MN  35 M   35:52 24.2 
    6 Peter Miner             Duluth             MN  33 M   35:57 24.1 
    7 Ben Hey                 St. Louis Park     MN  35 M   36:09 24.0 
    8 Mike Blair              Prior Lake         MN  45 M   36:12 24.0 
    9 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23 M   36:36 23.7 
   10 Marc Justinak           Excelsior          MN  45 M   36:42 23.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27 M   18:00  5:50 
    2 John Kallemeyn          Big Lake           MN  29 M   18:07  5:52 
    3 Ryan Wippler            Rice               MN  35 M   18:36  6:02 
    4 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17 M   18:59  6:09 
    5 Noah Rounds             Maple Grove        MN  35 M   19:27  6:18 
    6 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23 M   19:44  6:24 
    7 Steve Sander            Richfield          MN  35 M   19:45  6:24 
    8 Jesse Kling             Blaine             MN  34 M   20:03  6:30 
    9 Mark Wieland            Rochester          MN  36 M   20:19  6:35 
   10 Steve Marshall          Wayzata            MN  42 M   20:33  6:40 


                       GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                       Big Lake, MN - August 9,2014

----------------------------------------------------------------------------
                        CORPORATE TEAM CHALLENGE
----------------------------------------------------------------------------




================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  744 Brenton Button          Nipigon            ON  26    1  8:19  1:29  1:21    2   39:15 22.1  1:08    1   24:08  7:49 1:14:09 
    2  759 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  38    3 11:20  2:01  1:13    1   36:55 23.5  0:47    2   24:08  7:49 1:14:20 
    3  935 Jason McCarty           Monticello         MN  44    2 10:14  1:49  1:17    3   39:44 21.8  1:12    3   26:03  8:26 1:18:28 
    4  941 Dan Miller              St Michael         MN  30    4 11:43  2:05  2:05    4   42:10 20.6  1:24    4   26:43  8:39 1:24:03 
    5 1083 Travis Wells            Zimmerman          MN  38    5 12:03  2:09  2:01    6   46:19 18.7  1:11    5   32:44 10:36 1:34:16 
    6  809 Chad Gertken            Sartell            MN  43    6 12:26  2:13  3:26    5   46:00 18.8  1:36    6   33:26 10:49 1:36:53 
    7  824 Greg Guswiler           Bloomington        MN  38    9 16:16  2:54  2:14    7   46:52 18.5  1:05    8   35:21 11:27 1:41:46 
    8  908 Jeff Lambert            Becker             MN  53    7 12:47  2:17  3:15    9   50:46 17.1  2:42    7   35:17 11:26 1:44:45 
    9  838 Josh Heck               Edina              MN  40   10 17:05  3:02  2:08    8   49:12 17.6  0:55   10   40:02 12:58 1:49:20 
   10 1026 Raymond Smith           Otsego             MN  57   11 18:20  3:16  1:34   10   52:07 16.6  2:39    9   39:54 12:55 1:54:32 
   11  867 Daniel Johnson          Stewartville       MN  34    8 14:18  2:33  3:52   11   57:39 15.0  2:15   11   40:12 13:01 1:58:15 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  906 Connie Lahn             Minnetonka         MN  42    1 12:13  2:11  2:46    1   54:01 16.1  0:59    4   38:41 12:31 1:48:38 
    2 1057 Katie Walker            Anoka              MN  37    5 16:56  3:01  2:14    2   56:59 15.2  1:01    1   35:15 11:25 1:52:24 
    3 1058 Nicole Walker           Shore View         MN  39    6 17:15  3:04  3:27    3   58:43 14.8  1:59    2   36:08 11:42 1:57:30 
    4  715 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  33    4 16:30  2:56  2:47    4 1:03:03 13.8  1:06    3   38:05 12:20 2:01:29 
    5  970 Jessica Ostendorf       Roseville          MN  39    7 18:13  3:14  2:17    7 1:05:15 13.3  1:20    5   38:50 12:34 2:05:54 
    6 1041 Jennifer Swanson        Ramsey             MN  33    8 19:13  3:25  3:02    5 1:03:31 13.6  0:40    6   41:24 13:24 2:07:48 
    7 1075 Claudia Wood            Minneapolis        MN  25    2 13:55  2:29  2:20    6 1:04:36 13.4  1:48    7   51:08 16:33 2:13:45 
    8  757 Jenica Cmelik           Sauk Rapids        MN  32    3 15:48  2:49  3:10    8 1:11:51 12.1  1:35    8   53:24 17:17 2:25:44 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1012 Steve Sander            Richfield          MN  35   13  8:51  1:35  1:02    1   33:06 26.2  0:47    7   19:45  6:24 1:03:30 
    2 1072 Ryan Wippler            Rice               MN  35   18  9:09  1:38  1:11    4   35:33 24.4  0:45    3   18:36  6:02 1:05:13 
    3  818 Jeff Grebner            Bloomington        MN  47    3  8:08  1:27  0:52    2   34:32 25.1  0:36   17   21:13  6:52 1:05:20 
    4  765 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27   17  9:03  1:37  1:02   12   37:05 23.4  0:37    1   18:00  5:50 1:05:47 
    5 1035 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23   10  8:39  1:33  1:03    9   36:36 23.7  0:44    6   19:44  6:24 1:06:45 
    6 1008 Noah Rounds             Maple Grove        MN  35                           5   35:52 24.2  0:48    5   19:27  6:18 1:06:47 
    7  786 Scotty Erickson         Ramsey             MN  52    6  8:18  1:29  0:51    3   34:52 24.9  0:39   28   22:09  7:11 1:06:47 
    8  889 Jesse Kling             Blaine             MN  34   22  9:18  1:40  1:01   13   37:07 23.4  0:43    8   20:03  6:30 1:08:10 
    9  890 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17   23  9:18  1:40  0:54   27   38:16 22.7  0:52    4   18:59  6:09 1:08:17 
   10  843 Ben Hey                 St. Louis Park     MN  35   26  9:28  1:41  1:05    7   36:09 24.0  0:43   21   21:19  6:54 1:08:42 
   11  872 John Kallemeyn          Big Lake           MN  29   67 11:10  1:59  1:22   16   37:25 23.2  0:48    2   18:07  5:52 1:08:50 
   12 1031 Don Steenson            Plymouth           MN  43    1  7:47  1:23  1:07   23   37:52 22.9  1:00   19   21:17  6:54 1:09:01 
   13  730 Mike Blair              Prior Lake         MN  45   28  9:34  1:42  0:58    8   36:12 24.0  0:38   31   22:15  7:12 1:09:37 
   14  879 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  51    8  8:27  1:30  0:44   20   37:38 23.0  0:43   40   22:40  7:21 1:10:11 
   15 1002 Ryan Rogers             Bemidji            MN  34   25  9:28  1:41  0:45   36   38:39 22.4  0:33   13   20:55  6:46 1:10:18 
   16  913 Tim Larson              Circle Pines       MN  31   31  9:44  1:44  1:12   24   38:02 22.8  0:49   12   20:44  6:43 1:10:29 
   17  972 Nathan Overby           Big Lake           MN  34    5  8:17  1:29  1:36   40   39:00 22.2  0:31   24   21:39  7:01 1:11:00 
   18  958 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32   24  9:22  1:40  1:11   17   37:26 23.2  0:48   36   22:31  7:18 1:11:17 
   19  945 Peter Miner             Duluth             MN  33   29  9:39  1:43  1:37    6   35:57 24.1  1:11   46   22:56  7:26 1:11:18 
   20 1067 Mark Wieland            Rochester          MN  36   40 10:13  1:49  1:21   35   38:38 22.4  1:00    9   20:19  6:35 1:11:29 
   21 1001 Parker Roehl            Saint Bonifacius   MN  16    4  8:10  1:27  0:52   22   37:49 22.9  0:38   71   24:20  7:53 1:11:47 
   22  928 Steve Marshall          Wayzata            MN  42   34  9:58  1:47  1:38   37   38:39 22.4  1:04   10   20:33  6:40 1:11:50 
   23 1064 Todd White              Roseville          MN  47    2  7:56  1:25  0:47   43   39:11 22.1  0:53   52   23:16  7:32 1:12:01 
   24  778 Steve Dillner           Ramsey             MN  37   33  9:46  1:44  1:13   19   37:36 23.1  0:44   49   23:04  7:28 1:12:20 
   25  954 Jim Nack                Madison Lake       MN  54   21  9:17  1:39  1:16   14   37:10 23.3  0:52   65   23:49  7:43 1:12:22 
   26  771 Shawn Day               St. Cloud          MN  40   37 10:08  1:48  1:21   25   38:04 22.8  1:42   16   21:10  6:51 1:12:23 
   27 1047 Brandon Thyen           North Branch       MN  41   27  9:28  1:41  1:23   29   38:23 22.6  0:54   34   22:27  7:16 1:12:34 
   28  836 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23    7  8:22  1:29  0:47   39   38:51 22.3  0:52   66   23:49  7:43 1:12:39 
   29 1043 Bryan Swenson           Big Lake           MN  60  105 12:10  2:10  0:58   11   37:04 23.4  0:56   25   21:40  7:01 1:12:47 
   30 1022 Eric Showers            Minnetonka         MN  51   30  9:42  1:44  1:11   18   37:35 23.1  1:16   59   23:33  7:38 1:13:14 
   31  713 Mike Back               Otsego             MN  39   20  9:15  1:39  0:53   50   39:52 21.7  0:41   44   22:50  7:24 1:13:29 
   32  930 John Marshall           Minneapolis        MN  55   36 10:05  1:48  1:30   44   39:15 22.1  1:05   29   22:11  7:11 1:14:04 
   33  953 Michael Murray          Sartell            MN  55   54 10:45  1:55  1:06   26   38:13 22.7  0:52   53   23:20  7:33 1:14:13 
   34 1004 Mark Rosen              Otsego             MN  50   93 11:46  2:06  1:01   15   37:10 23.3  0:43   62   23:40  7:40 1:14:18 
   35  810 Bob Glamm               Blaine             MN  41   38 10:12  1:49  1:00   56   40:13 21.6  1:20   26   21:41  7:01 1:14:24 
   36 1042 Thomas Sweeney          Champlin           MN  31   35 10:01  1:47  1:12   54   40:08 21.6  0:45   37   22:31  7:18 1:14:36 
   37  859 Ken Janda               Big Lake           MN  53   66 11:09  1:59  1:15   38   38:40 22.4  0:51   43   22:49  7:23 1:14:42 
   38  840 Warren Hegge            Minneapolis        MN  44   99 12:00  2:08  1:06   41   39:05 22.2  0:59   23   21:37  7:00 1:14:45 
   39  870 Marc Justinak           Excelsior          MN  45   77 11:25  2:02  1:40   10   36:42 23.6  0:52   72   24:24  7:54 1:15:01 
   40  916 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  39   53 10:45  1:55  1:22   33   38:31 22.5  1:10   67   23:50  7:43 1:15:35 
   41  950 Corey Muellenbach       Edina              MN  23   43 10:26  1:51  1:23   75   41:21 21.0  1:01   27   21:42  7:02 1:15:50 
   42 1028 Kyle Sobota             Shakopee           MN  32   19  9:09  1:38  1:13   21   37:44 23.0  1:10  115   26:39  8:38 1:15:53 
   43  718 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  45   69 11:15  2:00  0:57   30   38:24 22.6  1:03   79   24:34  7:57 1:16:11 
   44 1068 Mitch Williams          Minnetonka         MN  35   56 10:49  1:56  1:02   28   38:22 22.6  1:08   89   24:56  8:04 1:16:15 
   45  975 Joe Paul                Bloomington        MN  29   46 10:28  1:52  1:27   68   41:00 21.1  1:17   30   22:15  7:12 1:16:24 
   46  763 Steve Crooks            Richmond           MN  30  101 12:03  2:09  1:48   61   40:43 21.3  1:00   14   20:58  6:47 1:16:31 
   47  798 Mike Flynn              Elk River          MN  62  111 12:25  2:13  2:06   31   38:27 22.5  1:09   39   22:40  7:20 1:16:45 
   48  755 Don Clark               Plymouth           MN  44   49 10:31  1:52  2:00   32   38:28 22.5  1:15   87   24:43  8:00 1:16:54 
   49  716 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  35   63 11:03  1:58  1:06   60   40:38 21.3  0:51   61   23:39  7:40 1:17:16 
   50  839 Andrew Hed              North Oaks         MN  18   57 10:50  1:56  0:56   71   41:12 21.0  0:51   57   23:30  7:37 1:17:17 
   51  942 Aaron Miller            Elk River          MN  41   88 11:40  2:05  1:43   49   39:49 21.8  0:53   56   23:29  7:36 1:17:32 
   52  898 Randy Kramer            Buffalo            MN  48   68 11:13  2:00  0:56   53   40:07 21.6  1:05   70   24:20  7:53 1:17:39 
   53  803 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  38   87 11:39  2:05  2:20   42   39:06 22.2  1:12   63   23:47  7:42 1:18:02 
   54 1020 Josh Sell               Waconia            MN  35   86 11:37  2:04  2:15   69   41:06 21.1  0:57   32   22:19  7:14 1:18:13 
   55  997 Jason Riley             Maple Grove        MN  43  104 12:09  2:10  1:07   46   39:26 22.0  1:01   81   24:35  7:58 1:18:16 
   56  896 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  41   94 11:50  2:06  2:10   55   40:11 21.6  0:58   51   23:15  7:32 1:18:21 
   57  876 Marcus Kasper           Monticello         MN  23   14  8:53  1:35  2:09   98   43:02 20.1  0:46   60   23:34  7:38 1:18:23 
   58  948 John Morey              Saint Paul         MN  30   45 10:27  1:52  1:11   62   40:44 21.3  0:54   93   25:10  8:09 1:18:25 
   59  874 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42   90 11:44  2:05  1:16   48   39:49 21.8  1:12   82   24:38  7:59 1:18:36 
   60 1045 Greg Swenson            Rogers             MN  45   12  8:48  1:34  1:18   59   40:33 21.4  1:00  122   27:09  8:48 1:18:47 
   61  998 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  51  124 13:05  2:20  1:48   74   41:16 21.0  1:16   22   21:27  6:57 1:18:50 
   62  909 Didier Lamour           Invergroveheights  MN  57   11  8:41  1:33  2:14  100   43:09 20.1  1:06   64   23:47  7:42 1:18:55 
   63  762 Chaun Cox               North Mankato      MN  40   74 11:21  2:01  1:35  104   43:24 20.0  1:28   15   21:09  6:51 1:18:55 
   64 1063 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25  126 13:07  2:20  2:33   72   41:12 21.0  0:53   18   21:15  6:53 1:18:58 
   65  832 Ryan Hansen             Minneapolis        MN  23  127 13:17  2:22  1:48   79   41:44 20.8  1:39   11   20:34  6:40 1:19:00 
   66  866 Paul Johnson            Excelsior          MN  41   52 10:43  1:55  2:09   51   40:05 21.6  1:24   85   24:43  8:00 1:19:02 
   67 1046 Todd Thorsgaard         Saint Paul         MN  55   79 11:27  2:02  1:34   52   40:05 21.6  1:10   88   24:50  8:02 1:19:04 
   68  933 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  53   55 10:48  1:55  1:34   34   38:33 22.5  1:08  120   27:03  8:46 1:19:05 
   69  729 Paul Bischel            Minneapolis        MN  52   92 11:45  2:06  2:05   76   41:22 21.0  1:15   41   22:42  7:21 1:19:07 
   70 1081 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  43   51 10:39  1:54  1:00  103   43:23 20.0  1:12   47   22:59  7:27 1:19:11 
   71 1007 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  37  102 12:04  2:09  1:15   57   40:15 21.5  0:46   94   25:14  8:10 1:19:33 
   72 1055 Timm Vedder             Sartell            MN  39  114 12:31  2:14  1:45   96   42:57 20.2  1:12   20   21:18  6:54 1:19:41 
   73  704 Christopher Allen       Bloomington        MN  34   98 11:57  2:08  1:06   65   40:53 21.2  1:21   76   24:31  7:56 1:19:45 
   74 1071 Trevor Windel           St Michael         MN  42  136 13:52  2:28  1:22   66   40:56 21.2  1:04   42   22:42  7:21 1:19:54 
   75 1036 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  25    9  8:28  1:31  1:44  133   45:33 19.0  1:59   35   22:27  7:16 1:20:09 
   76  855 David Imdieke           Saint Paul         MN  40   41 10:15  1:50  2:16   91   42:50 20.2  1:39   58   23:31  7:37 1:20:30 
   77  746 Rich Carlson            Big Lake           MN  39   89 11:40  2:05  2:34   63   40:45 21.3  1:36   74   24:26  7:55 1:20:59 
   78  845 William Hjort           Elk River          MN  51   32  9:45  1:44  1:56  102   43:21 20.0  1:25   83   24:41  8:00 1:21:07 
   79  767 Joel Dahlin             Sartell            MN  37   81 11:29  2:03  1:15   77   41:27 20.9  1:01  106   25:57  8:24 1:21:07 
   80 1037 Ben Stultz              Maple Grove        MN  20  107 12:16  2:11  1:21  126   45:00 19.3  0:24   33   22:27  7:16 1:21:25 
   81  721 Wade Beck               Maple Grove        MN  41  109 12:22  2:12  1:44  110   43:44 19.8  0:40   48   23:01  7:27 1:21:29 
   82  745 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23   15  8:55  1:35  2:07   80   41:45 20.8  1:18  127   27:31  8:55 1:21:34 
   83  871 Vince Justinak          Blaine             MN  56   73 11:21  2:01  1:05   45   39:20 22.0  0:59  145   29:17  9:29 1:22:01 
   84  830 Seth Hansen             Big Lake           MN  41  146 14:50  2:38  1:29   73   41:15 21.0  1:07   55   23:28  7:36 1:22:06 
   85 1009 Eric Ruggles            Bloomington        MN  26  123 13:04  2:20  1:29  122   44:34 19.5  0:30   38   22:32  7:18 1:22:07 
   86 1030 Jake Stahlnecker        Minneapolis        MN  27   85 11:36  2:04  2:18   70   41:09 21.1  1:18  105   25:48  8:21 1:22:08 
   87  794 Sean Finnegan           St. Paul           MN  49   50 10:32  1:53  1:32  109   43:41 19.8                          1:22:46 
   88 1080 Jonathan Zimmerman      Saint Paul         MN  39   76 11:25  2:02  1:53  128   45:04 19.2  1:04   54   23:22  7:34 1:22:47 
   89  893 Tom Kniffen             Edina              MN  39  131 13:27  2:24  2:09   92   42:51 20.2  1:16   50   23:08  7:30 1:22:50 
   90  747 Steve Carlson           Maple Grove        MN  51   96 11:51  2:07  1:44   78   41:33 20.9  1:24  113   26:22  8:32 1:22:52 
   91  991 Ben Reiners             Otsego             MN  37   62 11:00  1:58  1:52  107   43:34 19.9  1:22   91   25:09  8:09 1:22:56 
   92  992 Todd Richter            St Paul            MN  48   48 10:29  1:52  1:52  131   45:20 19.1  1:04   73   24:26  7:55 1:23:09 
   93  977 Matt Perry              Sartell            MN  41   97 11:52  2:07  1:27   94   42:54 20.2  1:33   98   25:34  8:17 1:23:18 
   94  733 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  32   83 11:32  2:03  1:18   84   42:03 20.6  1:22  121   27:07  8:47 1:23:20 
   95  922 Jay Lyons               Hopkins            MN  50   47 10:29  1:52  2:13  115   44:16 19.6  0:58   97   25:31  8:16 1:23:25 
   96  918 Jason Lien              St. Paul           MN  42  112 12:28  2:13  1:50   83   41:58 20.7  1:51   99   25:37  8:18 1:23:42 
   97  861 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49  134 13:35  2:25  1:33   58   40:23 21.5  1:21  118   26:53  8:42 1:23:44 
   98  833 Edward Hanson           Monticello         MN  20   65 11:09  1:59  2:05  111   43:53 19.8  1:05  103   25:45  8:20 1:23:55 
   99  709 Jeff Antonsen           Andover            MN  44  117 12:36  2:15  2:25   95   42:56 20.2  0:46  102   25:44  8:20 1:24:26 
  100 1014 Adam Scharpman          Cedar Falls        IA  28  110 12:23  2:12  2:05   67   40:59 21.2  1:27  129   27:37  8:56 1:24:28 
  101  875 Mark Kapsner            St. Cloud          MN  61  133 13:34  2:25  1:53   47   39:37 21.9  1:10  136   28:16  9:09 1:24:29 
  102  919 Darren Lindquist        Champlin           MN  33   78 11:27  2:02  1:59  129   45:17 19.1  1:23   75   24:31  7:56 1:24:35 
  103  717 Mike Bartolomeo         Farwell            MN  49  106 12:14  2:11  2:34   64   40:49 21.2  1:01  135   28:11  9:08 1:24:46 
  104  850 Adam Horner             Elk River          MN  35  118 12:39  2:15  1:47   81   41:53 20.7  1:02  128   27:32  8:55 1:24:50 
  105  936 Michael McCue           Saint Paul         MN  39   82 11:30  2:03  1:57   87   42:22 20.5  2:33  116   26:40  8:38 1:25:01 
  106  811 Jake Gohl               Monticello         MN  19                         139   46:18 18.7  0:29   45   22:51  7:24 1:25:04 
  107  835 Bryan Hanson            Plymouth           MN  35  125 13:06  2:20  1:36  120   44:27 19.5  0:42   96   25:25  8:14 1:25:14 
  108  895 Bryan Koster            Plymouth           MN  35   91 11:44  2:05  2:04  114   44:13 19.6  1:38  100   25:39  8:18 1:25:15 
  109  764 Patrick Crooks          Richmond           MN  25  120 12:55  2:18  2:19  123   44:44 19.4  0:58   80   24:35  7:58 1:25:29 
  110  782 Brian Duerst            Milwaukee          WI  29   64 11:05  1:59  1:38  146   47:05 18.4  0:28   95   25:16  8:11 1:25:30 
  111 1082 David Venancio          Saint Paul         MN  47   60 10:58  1:57  2:31  106   43:26 20.0  1:12  126   27:25  8:53 1:25:31 
  112 1018 Greg Schutte            Blaine             MN  32   42 10:23  1:51  1:25  119   44:24 19.5  1:13  137   28:24  9:12 1:25:47 
  113 1085 Derek Douchertyt                               20  108 12:18  2:11  1:11  108   43:38 19.9  0:46  131   27:56  9:03 1:25:47 
  114 1040 Jordan Swanson          Brooklyn Park      MN  28  147 14:56  2:40  2:04   97   43:02 20.1  1:21   78   24:34  7:57 1:25:54 
  115  706 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57  137 13:53  2:28  2:39   88   42:28 20.4  1:19  104   25:46  8:21 1:26:03 
  116 1077 David Yantes            St. Michael        MN  55   71 11:16  2:00  1:46   99   43:09 20.1  1:30  141   28:42  9:18 1:26:21 
  117 1070 Shawn Williams          St. Michael        MN  35  128 13:21  2:23  1:19   89   42:34 20.4  1:06  133   28:05  9:06 1:26:22 
  118  863 Alexander Johannes      Clearwater         MN  19   16  8:56  1:36  3:09  141   46:43 18.6  1:42  107   26:00  8:25 1:26:28 
  119  911 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  51  100 12:01  2:08  1:55  132   45:23 19.1  1:03  111   26:16  8:30 1:26:36 
  120 1090 Peter Madres            Osseo              MN  29  142 14:31  2:35  1:55  121   44:33 19.5  0:36   92   25:10  8:09 1:26:43 
  121  773 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  23  129 13:25  2:23  2:26  117   44:19 19.6  0:58  101   25:40  8:19 1:26:47 
  122  775 Scott Dezurik           Avon               MN  46   84 11:36  2:04  1:29  145   46:54 18.5  1:07  112   26:19  8:31 1:27:22 
  123  932 Robert Marshall         Maple Grove        MN  31  103 12:06  2:09  2:24  127   45:04 19.2                          1:27:29 
  124  940 Peter Miller            Zimmerman          MN  56  119 12:39  2:15  1:35  112   44:00 19.7  1:22  134   28:07  9:06 1:27:41 
  125  973 Tim Owen                Richfield          MN  47  140 14:02  2:30  3:20  135   45:44 19.0  0:56   68   23:53  7:44 1:27:52 
  126  702 Bobby Ahrens            Eagan              MN  35  132 13:31  2:24  1:50  101   43:12 20.1  1:31  138   28:27  9:13 1:28:29 
  127  777 Ryan Diekow             Elk River          MN  40  121 13:00  2:19  2:42  130   45:18 19.1  2:22   90   25:09  8:09 1:28:29 
  128 1052 Brian Torkkola          Minneapolis        MN  47  130 13:26  2:24  3:03  116   44:19 19.6  2:15  108   26:06  8:27 1:29:07 
  129 1051 Kyle Toavs              New Hope           MN  41  135 13:40  2:26  2:49  118   44:19 19.6  1:21  119   27:03  8:46 1:29:10 
  130  877 Dave Katzner            Big Lake           MN  33  141 14:28  2:35  1:43  136   45:56 18.9  0:57  114   26:25  8:33 1:29:28 
  131  987 Tony Ramunno            Big Lake           MN  52  150 15:13  2:42  1:45  124   44:52 19.3  1:16  117   26:52  8:42 1:29:56 
  132  990 Steve Regli             Lakeville          MN  62   80 11:29  2:03  2:04  143   46:49 18.5  1:19  139   28:28  9:13 1:30:07 
  133  966 Javin Olson             Eden Prairie       MN  37  160 16:17  2:54  2:14  140   46:24 18.7  0:47   77   24:32  7:57 1:30:13 
  134  884 Thomas Kirk             Somerset           WI  48  153 15:25  2:45  1:50   85   42:06 20.6  2:10  143   29:14  9:28 1:30:43 
  135  821 Chris Gross             Foley              MN  41  151 15:19  2:44  2:58  138   46:13 18.8  1:34   84   24:42  8:00 1:30:44 
  136  897 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  37  145 14:50  2:38  1:42  134   45:35 19.0  1:27  130   27:39  8:57 1:31:12 
  137 1062 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  56  116 12:34  2:14  3:12   93   42:53 20.2  1:24  152   31:22 10:09 1:31:23 
  138  862 Tim Jeanetta            Elk River          MN  48  154 15:45  2:48  1:55  142   46:44 18.6  0:48  110   26:14  8:30 1:31:24 
  139  959 Chad Newman             Coon Rapids        MN  33   58 10:57  1:57  1:52  137   45:56 18.9  2:03  150   30:57 10:01 1:31:44 
  140  795 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  39   59 10:58  1:57  2:24  155   48:39 17.8  1:25  142   28:42  9:18 1:32:06 
  141  735 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  51  149 15:11  2:42  1:46  154   48:33 17.9  0:59  109   26:13  8:29 1:32:40 
  142  868 Paul Johnson            Minneapolis        MN  29   61 10:59  1:57  3:28  147   47:19 18.3  1:38  146   29:24  9:31 1:32:47 
  143  731 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  40  113 12:31  2:14  3:53  148   47:48 18.1  1:19  124   27:18  8:50 1:32:48 
  144  967 Ted Olson               Champlin           MN  54  144 14:41  2:37  1:38  105   43:24 20.0  1:55  153   31:46 10:17 1:33:23 
  145  886 Jason Kissell           Minneapolis        MN  26  139 14:00  2:29  2:22  113   44:01 19.7  1:20  154   32:00 10:22 1:33:41 
  146  834 Ken Hanson              Big Lake           MN  44  152 15:20  2:44  2:03  162   51:23 16.9  0:56   86   24:43  8:00 1:34:22 
  147  791 Brian Fetyko            Minneapolis        MN  37   72 11:18  2:01  2:33  158   49:21 17.6  2:06  148   29:39  9:36 1:34:55 
  148 1013 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  60  138 13:55  2:29  1:59  125   44:56 19.3  1:34  158   33:52 10:58 1:36:15 
  149  985 Anthony Pugil           Houston            TX  52   75 11:24  2:02  3:25  156   49:15 17.6  3:35  144   29:17  9:29 1:36:54 
  150  968 David Osgood            Medina             MN  57  159 16:08  2:52  3:20  150   48:09 18.0  2:31  125   27:22  8:52 1:37:30 
  151 1006 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  50  143 14:35  2:36  4:14  144   46:51 18.5  2:59  147   29:26  9:32 1:38:03 
  152  849 Karl Holm               Elk River          MN  51  158 15:56  2:50  1:40  159   49:47 17.4  1:38  149   29:55  9:41 1:38:55 
  153  758 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  36  156 15:48  2:49  3:24  161   50:55 17.0  0:53  132   27:58  9:03 1:38:56 
  154  986 John Rammel             Sartell            MN  30   44 10:26  1:52  1:15   86   42:20 20.5  1:26  167   43:34 14:06 1:38:58 
  155  779 Steve Doran             Elk River          MN  46  163 17:59  3:12  2:18  160   50:22 17.2  1:06  123   27:15  8:50 1:39:00 
  156 1000 Daniel Roberg           Waite Park         MN  27  169 23:12  4:08  3:03  149   48:03 18.0  1:10   69   23:55  7:45 1:39:21 
  157  852 Kyle Huhta              Big Lake           MN  17  148 15:08  2:42  3:16  151   48:13 18.0  0:50  156   32:53 10:39 1:40:17 
  158  817 Kent Graves             Elk River          MN  44  162 17:02  3:02  4:22  152   48:17 18.0  1:28  151   31:02 10:03 1:42:09 
  159  815 Jr Graif                Elk River          MN  52   70 11:15  2:00  6:03  153   48:18 18.0  4:27  155   32:17 10:27 1:42:18 
  160  857 Austin Iversen          Big Lake           MN  18  167 19:55  3:33  2:20  165   52:30 16.5  0:53  140   28:39  9:17 1:44:15 
  161  979 Michael Petersen        Ramsey             MN  56   95 11:50  2:06  2:55  157   49:19 17.6  3:22  163   37:30 12:09 1:44:54 
  162 1059 Walker Wearne           Little Falls       MN  33  164 18:06  3:13  3:59  163   51:28 16.8  3:04  157   33:14 10:46 1:49:49 
  163  739 Lee Brown               Becker             MN  50  115 12:33  2:14  2:40  170   58:15 14.9  1:02  164   37:33 12:09 1:52:01 
  164  792 Matt Feyen              Rosemount          MN  40  157 15:53  2:50  2:05  164   52:08 16.6  2:26  166   42:41 13:49 1:55:11 
  165  756 Ken Clemons             Bloomington        MN  49  166 18:50  3:21  5:05  168   56:48 15.3  1:29  159   34:15 11:05 1:56:25 
  166  907 Taylor Lahn             Minnetonka         MN  17  155 15:47  2:49  2:49  171 1:02:18 13.9  0:55  161   35:08 11:23 1:56:55 
  167 1065 Jason White             Big Lake           MN  35  165 18:48  3:21  3:25  166   53:20 16.3  2:15  165   39:45 12:52 1:57:32 
  168  820 Steve Grisdale          St Louis Park      MN  39                         167   55:40 15.6  2:31  160   34:18 11:06 1:58:50 
  169  769 Tony Daquisto           Maple Grove        MN  49  168 21:57  3:54  3:41  169   57:08 15.2  2:29  162   36:19 11:45 2:01:32 
  170 1060 Don Wellman             Ramsey             MN  37  122 13:01  2:19  1:47   82   41:54 20.7  0:58                            
  171  937 Robert Menti            Plymouth           MN  47  161 16:38  2:58  2:56   90   42:48 20.3  1:45                            
  172  814 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  53   39 10:13  1:49  1:22                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1056 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  43   20 10:00  1:47  1:08    3   38:34 22.5  0:48    1   21:52  7:05 1:12:20 
    2  761 Rebecca Cota            Maple Grove        MN  28   18  9:52  1:45  1:00    1   37:55 22.9  0:37   12   23:37  7:39 1:13:00 
    3  797 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  38   29 10:40  1:54  1:04    5   39:09 22.1  0:45    2   22:00  7:08 1:13:37 
    4  951 Jodyt Mullet            Chaska             MN  27   30 10:44  1:55  1:17    7   39:42 21.8  0:48    4   22:53  7:25 1:15:23 
    5 1078 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  40   27 10:38  1:54  1:15    2   38:32 22.5  0:54   14   24:08  7:49 1:15:25 
    6  800 Sarah Foley             Cologne            MN  43   21 10:02  1:47  1:12    8   40:43 21.3  0:46    8   23:23  7:34 1:16:05 
    7  882 Susan Frotich           Ironwood           MI  50   36 11:07  1:59  1:13    4   38:43 22.4  1:06   16   24:28  7:55 1:16:35 
    8 1023 Michelle Simpson        East Bethel        MN  42   28 10:40  1:54  1:06    6   39:33 21.9  0:49   19   24:49  8:02 1:16:55 
    9 1054 Brenda Trok             Maple Grove        MN  35   19  9:58  1:47  1:10   12   41:50 20.7  0:55   17   24:29  7:56 1:18:20 
   10  880 Cate Kehn               Minnesota          MN  26    7  9:20  1:40  1:25   15   42:17 20.5  0:59   21   25:19  8:12 1:19:18 
   11  804 Alison Fraser           Minneapolis        MN  36   47 11:45  2:06  1:18   16   42:27 20.4  0:54    6   23:15  7:32 1:19:36 
   12  829 Naomi Hamer             Orono              MN  39   15  9:47  1:45  1:38   11   41:32 20.9  1:19   25   25:47  8:21 1:20:01 
   13  910 Cecile Lamour           Saint Paul         MN  30    5  9:02  1:37  1:23   27   44:35 19.4  0:59   13   24:05  7:48 1:20:03 
   14 1025 Kelsea Smith            Clearwater         MN  22                          39   46:46 18.5  0:36    5   23:03  7:28 1:20:16 
   15  793 Vickie Finnegan         St Paul            MN  48   35 11:06  1:59  1:41   19   42:59 20.2  1:28    9   23:24  7:35 1:20:36 
   16  703 Emily Allen             Bloomington        MN  29   57 12:17  2:11  1:25   18   42:43 20.3  0:58    7   23:22  7:34 1:20:43 
   17  714 Mandy Back              Otsego             MN  38    6  9:09  1:38  1:23   30   45:18 19.1  1:04   18   24:34  7:57 1:21:26 
   18  929 Sandra Marshall         Wayzata            MN  42   24 10:27  1:52  1:26    9   41:10 21.1  1:07   40   27:25  8:53 1:21:34 
   19  952 Judy Murray             Sartell            MN  55   41 11:26  2:02  2:11   13   42:03 20.6  1:03   29   26:18  8:31 1:23:00 
   20  813 Julie Grafft            Chanhassen         MN  51   14  9:44  1:44  1:11   21   43:22 20.0  1:43   42   27:42  8:58 1:23:40 
   21  854 Becky Hult              Jordan             MN  43   39 11:16  2:00  2:04   22   43:26 20.0  1:19   28   25:54  8:23 1:23:57 
   22  996 Jennifer Ridgeway       Mendota Heights    MN  42   80 14:18  2:33  2:20   17   42:43 20.3  1:58    3   22:49  7:23 1:24:05 
   23  846 Laura Hjort             Elk River          MN  47   82 14:22  2:33  1:20   10   41:27 20.9  0:57   30   26:25  8:33 1:24:28 
   24  768 Miriah Dahlquist        West St Paul       MN  33   43 11:31  2:03  1:48   14   42:09 20.6  1:05   49   27:59  9:04 1:24:29 
   25  743 Rachel Busch            Buffalo            MN  25    1  8:25  1:30  1:32   40   46:52 18.5  1:20   31   26:30  8:35 1:24:37 
   26  727 Stacy Biegler           Big Lake           MN  36    4  8:59  1:36  1:12   31   45:24 19.1  0:48   60   29:10  9:27 1:25:30 
   27  912 Angela Larson           Circle Pines       MN  29   51 11:56  2:08  1:16   26   44:33 19.5  1:18   32   26:33  8:36 1:25:34 
   28  873 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  31   33 10:56  1:57  1:21   25   44:29 19.5  1:02   56   28:28  9:13 1:26:14 
   29  801 Sarah Fowler            Saint Paul         MN  35   23 10:16  1:50  1:14   32   45:28 19.1  1:00   54   28:18  9:10 1:26:14 
   30  749 Denise Casey            Buffalo            MN  54   65 12:55  2:18  1:11   50   48:16 18.0  0:40   10   23:25  7:35 1:26:25 
   31  860 Mary Januschka          Cambridge          MN  53   66 13:00  2:19  2:52   20   43:17 20.0  1:47   23   25:37  8:18 1:26:31 
   32  955 Jen Nagorski            Minneapolis        MN  28   50 11:54  2:07  1:20   57   49:08 17.6  0:49   11   23:26  7:35 1:26:35 
   33  788 Jennifer Fearing        Monticello         MN  42   16  9:49  1:45  1:32   24   44:19 19.6  0:57   66   30:21  9:50 1:26:56 
   34  934 Betsy McCann            Montrose           MN  33   40 11:20  2:01  1:57   63   49:17 17.6  0:48   15   24:13  7:50 1:27:33 
   35  848 Jeanna Holcombe         Superior           WI  24    8  9:20  1:40  1:53   37   46:35 18.6  1:15   58   28:44  9:18 1:27:44 
   36  993 Vanessa Richter         Albany             MN  22   10  9:27  1:41  0:57   60   49:14 17.6  1:11   37   27:10  8:48 1:27:57 
   37 1010 Kim Ryan                Saint Michael      MN  38   64 12:52  2:17  1:24   28   44:58 19.3  0:40   51   28:05  9:06 1:27:57 
   38 1005 Andie Rosenberg         Minneapolis        MN  27    2  8:43  1:33  1:55   53   48:47 17.8  0:54   46   27:52  9:02 1:28:09 
   39  705 Lauren Anderson         Elk River          MN  24    3  8:58  1:36  1:47   54   48:52 17.7  1:41   39   27:12  8:48 1:28:28 
   40  742 Maryann Burrows         Rice               MN  34   42 11:30  2:03  1:50   62   49:16 17.6  1:02   22   25:31  8:16 1:29:08 
   41  921 Becky Lutgen            St Cloud           MN  45   81 14:18  2:33  1:43                                            1:29:49 
   42  784 Amy Edelstein           North Mankato      MN  48   44 11:31  2:03  1:39   29   45:15 19.2  1:53   64   29:55  9:41 1:30:11 
   43  750 Rachel Centinario       St Paul            MN  29   91 15:08  2:42  2:06   23   43:47 19.8  1:25   44   27:49  9:00 1:30:14 
   44  969 Kari Osmondson          St. Cloud          MN  33   67 13:00  2:19  1:08   36   46:11 18.8  1:12   65   30:05  9:44 1:31:35 
   45  914 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  34   89 14:50  2:38  1:27   38   46:38 18.6  1:01   48   27:55  9:02 1:31:49 
   46  947 Candice Mohs            Vadnais Heights    MN  32  115 17:30  3:07  2:04   33   45:29 19.1  1:14   27   25:53  8:23 1:32:07 
   47  807 Annah Frost             Saint Cloud        MN  37   52 12:02  2:09  1:36   47   47:54 18.1  1:12   61   29:27  9:32 1:32:08 
   48  781 Heather Duerst          Milwaukee          WI  29   55 12:14  2:11  1:58   67   50:11 17.3  0:37   38   27:10  8:48 1:32:09 
   49  917 Michele Leom            Milaca             MN  41   38 11:15  2:00  2:53   65   50:03 17.3  1:05   35   27:01  8:45 1:32:15 
   50 1049 Gale Tinglov            St.Cloud           MN  57   26 10:37  1:54  1:55   48   47:58 18.1  1:16   71   30:51  9:59 1:32:35 
   51  748 Donna Carson            Coon Rapids        MN  43   60 12:29  2:13  1:39   44   47:24 18.3  0:49   68   30:31  9:53 1:32:50 
   52 1039 Amanda Sutherland       Woodbury           MN  28   17  9:52  1:45  2:31   86   53:28 16.2  1:18   24   25:43  8:20 1:32:51 
   53  981 Ashley Poganski         Sartell            MN  30   22 10:11  1:49  2:23   66   50:10 17.3  0:38   63   29:45  9:38 1:33:05 
   54 1034 Colene Stenberg         Big Lake           MN  50   88 14:49  2:38  1:08   42   47:09 18.4  1:24   59   28:49  9:20 1:33:17 
   55  989 Brenda Reems            Bismarck           ND  37  106 16:20  2:54  1:22   43   47:23 18.3  1:32   34   27:00  8:45 1:33:35 
   56  822 Corri Gross             Foley              MN  37   56 12:15  2:11  2:16   56   49:08 17.6  2:26   43   27:46  9:00 1:33:48 
   57 1086 Wendy Hakes-Andersonn                          32   70 13:12  2:21  3:09   46   47:47 18.1  1:23   55   28:23  9:11 1:33:52 
   58 1074 Nikki Witowski          Plymouth           MN  31   49 11:51  2:07  1:25   61   49:16 17.6  1:48   62   29:35  9:35 1:33:53 
   59  883 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  55   45 11:41  2:05  1:56   55   48:59 17.7  1:15   69   30:43  9:57 1:34:31 
   60 1017 Sarah Schreur           Sioux Falls        SD  26   69 13:03  2:19  3:08   70   50:53 17.0  1:40   26   25:51  8:22 1:34:33 
   61  878 Janelle Katzner         Big Lake           MN  35   59 12:23  2:12  2:15   41   46:52 18.5  1:54   74   31:23 10:10 1:34:45 
   62  725 Kimberly Beyer          Greenfield         MN  34   99 15:28  2:45  2:07   51   48:27 17.9  1:28   41   27:38  8:57 1:35:06 
   63  760 Brenda Conzet           Buffalo            MN  54   46 11:45  2:06  2:03   73   51:00 17.0  1:52   57   28:35  9:15 1:35:12 
   64  899 Julia Krengel           Sauk Rapids        MN  37  112 16:54  3:00  2:34   45   47:43 18.2  1:05   45   27:49  9:00 1:36:02 
   65  844 Wendy Hidde             Zimmerman          MN  44   85 14:40  2:37  2:58   82   52:46 16.4  0:53   20   25:09  8:09 1:36:23 
   66  789 Amy Felling             Sauk Centre        MN  38  100 15:40  2:47  2:43   64   49:44 17.4  1:27   47   27:52  9:02 1:37:25 
   67  999 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  13   12  9:31  1:42  2:41  102   57:35 15.1  1:04   36   27:02  8:45 1:37:51 
   68  723 Katy Bertelson          Buffalo            MN  35   48 11:49  2:06  3:21   34   45:52 18.9  3:46   87   34:02 11:01 1:38:48 
   69  984 Andrea Price            Plymouth           MN  28   11  9:30  1:42  2:50   76   51:20 16.9  1:37   84   33:47 10:56 1:39:03 
   70 1027 Kathleen Smith          Otsego             MN  56   63 12:50  2:17  1:50   52   48:45 17.8  1:39   86   34:01 11:01 1:39:03 
   71  931 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  55   75 13:42  2:26  1:26   58   49:09 17.6  0:50   92   34:34 11:12 1:39:39 
   72  841 Lisa Herman             Zimmerman          MN  33   93 15:13  2:43  2:48   49   48:04 18.0  1:18   79   32:20 10:28 1:39:41 
   73  783 Jaclyn Eccless          Big Lake           MN  35   54 12:07  2:09  2:08   91   54:29 15.9  0:49   67   30:30  9:53 1:40:01 
   74  963 Alyssa Nordberg         Big Lake           MN  20   87 14:45  2:38  1:44   69   50:51 17.1  0:55   77   31:54 10:20 1:40:08 
   75 1069 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  42   61 12:31  2:14  1:30   84   53:11 16.3  1:21   75   31:40 10:15 1:40:12 
   76  831 Alina Hansen            Elk River          MN  15   53 12:03  2:09  1:22  105   58:00 14.9  0:46   53   28:15  9:09 1:40:23 
   77  925 Deborah Mahoney         Monticello         MN  40   71 13:20  2:22  3:01   93   55:05 15.7  1:04   50   28:00  9:04 1:40:27 
   78 1019 Amanda Schwietering     Becker             MN  22   37 11:08  1:59  1:55   68   50:23 17.2  0:52  104   36:33 11:50 1:40:50 
   79  887 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  51   32 10:55  1:57  1:46   35   46:11 18.8  1:22  113   40:39 13:10 1:40:52 
   80 1066 Carilyn Wieland         Rochester          MN  35  113 16:57  3:01  1:41   96   55:57 15.5  0:37   33   26:35  8:37 1:41:46 
   81  737 Lindsey Brotkowski      Ramsey             MN  14   79 14:12  2:32  1:48   85   53:24 16.2  1:02   76   31:46 10:17 1:42:10 
   82  816 Lynn Graif              Elk River          MN  51  101 15:52  2:49  1:27   80   52:13 16.6  1:45   72   31:03 10:03 1:42:18 
   83  770 Jennifer Day            St Cloud           MN  38   68 13:02  2:19  1:54   74   51:03 17.0  1:42   99   35:16 11:25 1:42:56 
   84  903 Monica Kunkel           Buffalo            MN  48   76 13:55  2:29  3:12   59   49:11 17.6  1:50   98   35:15 11:25 1:43:20 
   85  961 Britta Nordberg         Big Lake           MN  13   95 15:16  2:43  2:04  101   57:06 15.2  0:52   52   28:07  9:06 1:43:23 
   86  827 Kim Halek               Champlin           MN  54   83 14:39  2:36  1:35   77   51:30 16.8  1:46   90   34:15 11:05 1:43:42 
   87  701 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  38   84 14:40  2:37  3:28   72   50:56 17.0  2:15   81   32:45 10:36 1:44:02 
   88 1061 Sarah Wellumson         St. Cloud          MN  20    9  9:24  1:41  4:12   92   55:02 15.8  1:18   91   34:26 11:09 1:44:21 
   89  766 Erin Curtis             Elk River`         MN  30   94 15:16  2:43  2:21   79   52:00 16.7  1:14   94   34:41 11:14 1:45:30 
   90  881 Katherine Kemp          Buffalo            MN  20   72 13:33  2:25  2:43   75   51:19 16.9  1:54  108   37:29 12:08 1:46:57 
   91  710 Shannon Arens           Princeton          MN  46  116 18:53  3:22  4:45   71   50:54 17.0  1:39   73   31:21 10:09 1:47:31 
   92  724 Rachel Bertram          Buffalo            MN  15   25 10:31  1:52  2:01  115 1:03:42 13.6  0:36   70   30:44  9:57 1:47:33 
   93  858 Laura Iversen           Big Lake           MN  46  107 16:23  2:55  3:07   83   52:56 16.4  1:00   89   34:11 11:04 1:47:35 
   94  780 Jennifer Doyle          Big Lake           MN  32   86 14:42  2:37  2:03  103   57:41 15.0  1:25   82   32:50 10:38 1:48:39 
   95  964 Pam Nordberg            Big Lake           MN  47  104 16:13  2:53  2:18   98   56:49 15.3  0:47   80   32:43 10:36 1:48:48 
   96  796 Susan Fiskness          Maplewood          MN  55   58 12:20  2:12  3:39   95   55:48 15.5  1:48  100   35:24 11:28 1:48:58 
   97 1073 Nora Wise               Bloomington        MN  54   77 13:58  2:29  1:57   99   56:51 15.3  1:13  102   35:46 11:35 1:49:43 
   98 1048 April Tillges           Saint Paul         MN  36   74 13:40  2:26  2:27   94   55:25 15.6  1:42  106   36:41 11:53 1:49:53 
   99  891 Angie Kluempke          Monticello         MN  31  108 16:27  2:56  2:59   89   54:19 16.0  1:04   97   35:11 11:24 1:49:57 
  100  926 Tori Maish              St, Cloud          MN  17   13  9:36  1:43  1:18  107   58:55 14.7  0:37  115   40:47 13:12 1:51:12 
  101 1076 Sharon Wormwood         Elk River          MN  51   73 13:37  2:26  3:33  100   56:58 15.2  1:02  105   36:36 11:51 1:51:45 
  102  927 Emily Malonw            Shoreview          MN  30  114 17:20  3:05  4:56   87   53:39 16.2  1:22   93   34:41 11:14 1:51:56 
  103  772 Emma Degen              Palatine           IL  25  109 16:30  2:56  3:20   78   51:33 16.8  2:53  109   38:13 12:22 1:52:27 
  104  904 Donielle Kurvers        Monticello         MN  20   96 15:18  2:43  3:16  113 1:01:26 14.1  0:53   78   31:58 10:21 1:52:48 
  105  752 Linda Cieslak           St. Michael        MN  51  121 19:32  3:29  3:10   90   54:23 15.9  1:44   96   34:49 11:16 1:53:36 
  106  885 Renee Kirk              Somerset           WI  47   62 12:35  2:14  3:45   88   53:59 16.1  3:13  118   41:21 13:23 1:54:51 
  107  902 Katelyn Kunde           Monticello         MN  18   31 10:48  1:55  2:35  120 1:08:07 12.7  1:00   95   34:48 11:16 1:57:16 
  108  823 Rhonda Guertin          Monticello         MN  35                          81   52:15 16.6  2:22  114   40:45 13:12 1:57:37 
  109 1033 Jessica Stenberg        Big Lake           MN  13   98 15:23  2:44  1:52  118 1:06:09 13.1  0:52   85   33:49 10:57 1:58:02 
  110  960 Dotti Nie               Flint              MI  60   90 14:52  2:39  6:02  106   58:46 14.8  3:05  101   35:31 11:30 1:58:13 
  111  962 Rachel Nordberg         Big Lake           MN  16   97 15:19  2:43  2:14  114 1:03:24 13.7  1:07  107   36:47 11:55 1:58:49 
  112  736 Melissa Brindamour      Elk River          MN  48  123 21:27  3:49  3:02  110   59:42 14.5  1:30   83   33:28 10:50 1:59:07 
  113  920 Alisha Lofgren          Big Lake           MN  35  118 19:18  3:26  3:02   97   56:16 15.4  1:38  112   40:14 13:02 2:00:27 
  114  785 Barbara Elliott         Kansas City        MO  64  120 19:29  3:28  2:29  108   59:00 14.7  1:50  116   40:49 13:13 2:03:36 
  115  988 Shannon Reagan          Monticello         MN  37   92 15:10  2:42  2:00  116 1:05:07 13.3  0:57  119   41:32 13:27 2:04:44 
  116  805 Megan Freeman           Monticello         MN  28  103 16:12  2:53  5:32  117 1:05:46 13.2  1:45  103   35:54 11:37 2:05:06 
  117  741 Andrea Bumgarner        Zimmerman          MN  37  110 16:36  2:57  3:34  112 1:01:04 14.2  2:49  117   41:07 13:19 2:05:08 
  118  825 Caroline Guthrie        Champlin           MN  37  105 16:15  2:53  1:39  104   57:55 15.0  1:49  123   49:34 16:03 2:07:10 
  119 1024 Karen Skoog             Maple Grove        MN  69  119 19:28  3:28  3:55  111   59:49 14.5  1:48  120   42:31 13:46 2:07:29 
  120 1032 Rebekah Steffes         Mundelein          IL  20  122 20:22  3:37  1:50  119 1:07:51 12.8  0:53  110   38:17 12:24 2:09:12 
  121  708 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  39  124 21:35  3:50  3:05  109   59:01 14.7  1:48  121   46:45 15:08 2:12:13 
  122  983 Lyndsey Pouliot         Big Lake           MN  28  111 16:42  2:58  5:01  121 1:15:34 11.5  1:21  111   39:48 12:53 2:18:24 
  123 1088 Morgan Swatzke          Monticello         MN  20  102 15:57  2:50  7:08  123 1:28:28  9.8  2:08   88   34:03 11:02 2:27:43 
  124 1087 Mindy Parsonns          Big Lake           MN  45  117 19:13  3:25  3:56  122 1:28:27  9.8  2:07  122   48:37 15:44 2:42:18 
  125  722 Jennifer Beilke         Brooklyn Park      MN  27   34 10:59  1:57  2:04                                                    
  126  943 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  37   78 13:59  2:29  2:12                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  890 Nicholas Klonne         Rockford           MN  17    3  9:18  1:40  0:54    2   38:16 22.7  0:52    1   18:59  6:09 1:08:17 
    2 1001 Parker Roehl            Saint Bonifacius   MN  16    1  8:10  1:27  0:52    1   37:49 22.9  0:38    4   24:20  7:53 1:11:47 
    3  839 Andrew Hed              North Oaks         MN  18    4 10:50  1:56  0:56    3   41:12 21.0  0:51    3   23:30  7:37 1:17:17 
    4  811 Jake Gohl               Monticello         MN  19                           4   46:18 18.7  0:29    2   22:51  7:24 1:25:04 
    5  863 Alexander Johannes      Clearwater         MN  19    2  8:56  1:36  3:09    5   46:43 18.6  1:42    5   26:00  8:25 1:26:28 
    6  852 Kyle Huhta              Big Lake           MN  17    5 15:08  2:42  3:16    6   48:13 18.0  0:50    7   32:53 10:39 1:40:17 
    7  857 Austin Iversen          Big Lake           MN  18    7 19:55  3:33  2:20    7   52:30 16.5  0:53    6   28:39  9:17 1:44:15 
    8  907 Taylor Lahn             Minnetonka         MN  17    6 15:47  2:49  2:49    8 1:02:18 13.9  0:55    8   35:08 11:23 1:56:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  999 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  13    1  9:31  1:42  2:41    3   57:35 15.1  1:04    1   27:02  8:45 1:37:51 
    2  831 Alina Hansen            Elk River          MN  15    5 12:03  2:09  1:22    4   58:00 14.9  0:46    3   28:15  9:09 1:40:23 
    3  737 Lindsey Brotkowski      Ramsey             MN  14    6 14:12  2:32  1:48    1   53:24 16.2  1:02    5   31:46 10:17 1:42:10 
    4  961 Britta Nordberg         Big Lake           MN  13    7 15:16  2:43  2:04    2   57:06 15.2  0:52    2   28:07  9:06 1:43:23 
    5  724 Rachel Bertram          Buffalo            MN  15    3 10:31  1:52  2:01    7 1:03:42 13.6  0:36    4   30:44  9:57 1:47:33 
    6  926 Tori Maish              St, Cloud          MN  17    2  9:36  1:43  1:18    5   58:55 14.7  0:37    9   40:47 13:12 1:51:12 
    7  902 Katelyn Kunde           Monticello         MN  18    4 10:48  1:55  2:35    9 1:08:07 12.7  1:00    7   34:48 11:16 1:57:16 
    8 1033 Jessica Stenberg        Big Lake           MN  13    9 15:23  2:44  1:52    8 1:06:09 13.1  0:52    6   33:49 10:57 1:58:02 
    9  962 Rachel Nordberg         Big Lake           MN  16    8 15:19  2:43  2:14    6 1:03:24 13.7  1:07    8   36:47 11:55 1:58:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1035 Brian Storhaug          Alexandria         MN  23    2  8:39  1:33  1:03    1   36:36 23.7  0:44    1   19:44  6:24 1:06:45 
    2  836 Jake Hausauer           Minnetonka         MN  23    1  8:22  1:29  0:47    2   38:51 22.3  0:52    6   23:49  7:43 1:12:39 
    3  950 Corey Muellenbach       Edina              MN  23    5 10:26  1:51  1:23    3   41:21 21.0  1:01    3   21:42  7:02 1:15:50 
    4  876 Marcus Kasper           Monticello         MN  23    3  8:53  1:35  2:09    6   43:02 20.1  0:46    5   23:34  7:38 1:18:23 
    5  832 Ryan Hansen             Minneapolis        MN  23    9 13:17  2:22  1:48    4   41:44 20.8  1:39    2   20:34  6:40 1:19:00 
    6 1037 Ben Stultz              Maple Grove        MN  20    7 12:16  2:11  1:21   10   45:00 19.3  0:24    4   22:27  7:16 1:21:25 
    7  745 Garrett Cardinal        Champlin           MN  23    4  8:55  1:35  2:07    5   41:45 20.8  1:18    9   27:31  8:55 1:21:34 
    8  833 Edward Hanson           Monticello         MN  20    6 11:09  1:59  2:05    8   43:53 19.8  1:05    8   25:45  8:20 1:23:55 
    9 1085 Derek Douchertyt                               20    8 12:18  2:11  1:11    7   43:38 19.9  0:46   10   27:56  9:03 1:25:47 
   10  773 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  23   10 13:25  2:23  2:26    9   44:19 19.6  0:58    7   25:40  8:19 1:26:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1025 Kelsea Smith            Clearwater         MN  22                           2   46:46 18.5  0:36    1   23:03  7:28 1:20:16 
    2  848 Jeanna Holcombe         Superior           WI  24    2  9:20  1:40  1:53    1   46:35 18.6  1:15    4   28:44  9:18 1:27:44 
    3  993 Vanessa Richter         Albany             MN  22    4  9:27  1:41  0:57    4   49:14 17.6  1:11    2   27:10  8:48 1:27:57 
    4  705 Lauren Anderson         Elk River          MN  24    1  8:58  1:36  1:47    3   48:52 17.7  1:41    3   27:12  8:48 1:28:28 
    5  963 Alyssa Nordberg         Big Lake           MN  20    7 14:45  2:38  1:44    6   50:51 17.1  0:55    5   31:54 10:20 1:40:08 
    6 1019 Amanda Schwietering     Becker             MN  22    5 11:08  1:59  1:55    5   50:23 17.2  0:52    9   36:33 11:50 1:40:50 
    7 1061 Sarah Wellumson         St. Cloud          MN  20    3  9:24  1:41  4:12    8   55:02 15.8  1:18    8   34:26 11:09 1:44:21 
    8  881 Katherine Kemp          Buffalo            MN  20    6 13:33  2:25  2:43    7   51:19 16.9  1:54   10   37:29 12:08 1:46:57 
    9  904 Donielle Kurvers        Monticello         MN  20    8 15:18  2:43  3:16    9 1:01:26 14.1  0:53    6   31:58 10:21 1:52:48 
   10 1032 Rebekah Steffes         Mundelein          IL  20   10 20:22  3:37  1:50   10 1:07:51 12.8  0:53   11   38:17 12:24 2:09:12 
   11 1088 Morgan Swatzke          Monticello         MN  20    9 15:57  2:50  7:08   11 1:28:28  9.8  2:08    7   34:03 11:02 2:27:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  765 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  27    2  9:03  1:37  1:02    1   37:05 23.4  0:37    1   18:00  5:50 1:05:47 
    2  872 John Kallemeyn          Big Lake           MN  29    6 11:10  1:59  1:22    2   37:25 23.2  0:48    2   18:07  5:52 1:08:50 
    3  975 Joe Paul                Bloomington        MN  29    3 10:28  1:52  1:27    4   41:00 21.1  1:17    4   22:15  7:12 1:16:24 
    4 1063 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25   11 13:07  2:20  2:33    6   41:12 21.0  0:53    3   21:15  6:53 1:18:58 
    5 1036 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  25    1  8:28  1:31  1:44   12   45:33 19.0  1:59    5   22:27  7:16 1:20:09 
    6 1009 Eric Ruggles            Bloomington        MN  26   10 13:04  2:20  1:29   10   44:34 19.5  0:30    6   22:32  7:18 1:22:07 
    7 1030 Jake Stahlnecker        Minneapolis        MN  27    7 11:36  2:04  2:18    5   41:09 21.1  1:18   12   25:48  8:21 1:22:08 
    8 1014 Adam Scharpman          Cedar Falls        IA  28    8 12:23  2:12  2:05    3   40:59 21.2  1:27   13   27:37  8:56 1:24:28 
    9  764 Patrick Crooks          Richmond           MN  25    9 12:55  2:18  2:19   11   44:44 19.4  0:58    9   24:35  7:58 1:25:29 
   10  782 Brian Duerst            Milwaukee          WI  29    5 11:05  1:59  1:38   13   47:05 18.4  0:28   11   25:16  8:11 1:25:30 
   11 1040 Jordan Swanson          Brooklyn Park      MN  28   14 14:56  2:40  2:04    7   43:02 20.1  1:21    8   24:34  7:57 1:25:54 
   12 1090 Peter Madres            Osseo              MN  29   13 14:31  2:35  1:55    9   44:33 19.5  0:36   10   25:10  8:09 1:26:43 
   13  868 Paul Johnson            Minneapolis        MN  29    4 10:59  1:57  3:28   14   47:19 18.3  1:38   14   29:24  9:31 1:32:47 
   14  886 Jason Kissell           Minneapolis        MN  26   12 14:00  2:29  2:22    8   44:01 19.7  1:20   15   32:00 10:22 1:33:41 
   15 1000 Daniel Roberg           Waite Park         MN  27   15 23:12  4:08  3:03   15   48:03 18.0  1:10    7   23:55  7:45 1:39:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  761 Rebecca Cota            Maple Grove        MN  28    6  9:52  1:45  1:00    1   37:55 22.9  0:37    4   23:37  7:39 1:13:00 
    2  951 Jodyt Mullet            Chaska             MN  27    7 10:44  1:55  1:17    2   39:42 21.8  0:48    1   22:53  7:25 1:15:23 
    3  880 Cate Kehn               Minnesota          MN  26    3  9:20  1:40  1:25    3   42:17 20.5  0:59    5   25:19  8:12 1:19:18 
    4  703 Emily Allen             Bloomington        MN  29   12 12:17  2:11  1:25    4   42:43 20.3  0:58    2   23:22  7:34 1:20:43 
    5  743 Rachel Busch            Buffalo            MN  25    1  8:25  1:30  1:32    7   46:52 18.5  1:20    8   26:30  8:35 1:24:37 
    6  912 Angela Larson           Circle Pines       MN  29   10 11:56  2:08  1:16    6   44:33 19.5  1:18    9   26:33  8:36 1:25:34 
    7  955 Jen Nagorski            Minneapolis        MN  28    9 11:54  2:07  1:20    9   49:08 17.6  0:49    3   23:26  7:35 1:26:35 
    8 1005 Andie Rosenberg         Minneapolis        MN  27    2  8:43  1:33  1:55    8   48:47 17.8  0:54   12   27:52  9:02 1:28:09 
    9  750 Rachel Centinario       St Paul            MN  29   14 15:08  2:42  2:06    5   43:47 19.8  1:25   11   27:49  9:00 1:30:14 
   10  781 Heather Duerst          Milwaukee          WI  29   11 12:14  2:11  1:58   10   50:11 17.3  0:37   10   27:10  8:48 1:32:09 
   11 1039 Amanda Sutherland       Woodbury           MN  28    5  9:52  1:45  2:31   14   53:28 16.2  1:18    6   25:43  8:20 1:32:51 
   12 1017 Sarah Schreur           Sioux Falls        SD  26   13 13:03  2:19  3:08   11   50:53 17.0  1:40    7   25:51  8:22 1:34:33 
   13  984 Andrea Price            Plymouth           MN  28    4  9:30  1:42  2:50   12   51:20 16.9  1:37   13   33:47 10:56 1:39:03 
   14  772 Emma Degen              Palatine           IL  25   16 16:30  2:56  3:20   13   51:33 16.8  2:53   15   38:13 12:22 1:52:27 
   15  805 Megan Freeman           Monticello         MN  28   15 16:12  2:53  5:32   15 1:05:46 13.2  1:45   14   35:54 11:37 2:05:06 
   16  983 Lyndsey Pouliot         Big Lake           MN  28   17 16:42  2:58  5:01   16 1:15:34 11.5  1:21   16   39:48 12:53 2:18:24 
   17  722 Jennifer Beilke         Brooklyn Park      MN  27    8 10:59  1:57  2:04                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  889 Jesse Kling             Blaine             MN  34    3  9:18  1:40  1:01    2   37:07 23.4  0:43    1   20:03  6:30 1:08:10 
    2 1002 Ryan Rogers             Bemidji            MN  34    5  9:28  1:41  0:45    6   38:39 22.4  0:33    3   20:55  6:46 1:10:18 
    3  913 Tim Larson              Circle Pines       MN  31    7  9:44  1:44  1:12    5   38:02 22.8  0:49    2   20:44  6:43 1:10:29 
    4  972 Nathan Overby           Big Lake           MN  34    1  8:17  1:29  1:36    7   39:00 22.2  0:31    5   21:39  7:01 1:11:00 
    5  958 Jason Neumann           St. Cloud          MN  32    4  9:22  1:40  1:11    3   37:26 23.2  0:48    6   22:31  7:18 1:11:17 
    6  945 Peter Miner             Duluth             MN  33    6  9:39  1:43  1:37    1   35:57 24.1  1:11    8   22:56  7:26 1:11:18 
    7 1042 Thomas Sweeney          Champlin           MN  31    8 10:01  1:47  1:12    8   40:08 21.6  0:45    7   22:31  7:18 1:14:36 
    8 1028 Kyle Sobota             Shakopee           MN  32    2  9:09  1:38  1:13    4   37:44 23.0  1:10   13   26:39  8:38 1:15:53 
    9  763 Steve Crooks            Richmond           MN  30   16 12:03  2:09  1:48    9   40:43 21.3  1:00    4   20:58  6:47 1:16:31 
   10  948 John Morey              Saint Paul         MN  30   11 10:27  1:52  1:11   10   40:44 21.3  0:54   11   25:10  8:09 1:18:25 
   11  704 Christopher Allen       Bloomington        MN  34   15 11:57  2:08  1:06   11   40:53 21.2  1:21   10   24:31  7:56 1:19:45 
   12  733 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  32   14 11:32  2:03  1:18   12   42:03 20.6  1:22   14   27:07  8:47 1:23:20 
   13  919 Darren Lindquist        Champlin           MN  33   13 11:27  2:02  1:59   16   45:17 19.1  1:23    9   24:31  7:56 1:24:35 
   14 1018 Greg Schutte            Blaine             MN  32    9 10:23  1:51  1:25   14   44:24 19.5  1:13   15   28:24  9:12 1:25:47 
   15  932 Robert Marshall         Maple Grove        MN  31   17 12:06  2:09  2:24   15   45:04 19.2                          1:27:29 
   16  877 Dave Katzner            Big Lake           MN  33   18 14:28  2:35  1:43   17   45:56 18.9  0:57   12   26:25  8:33 1:29:28 
   17  959 Chad Newman             Coon Rapids        MN  33   12 10:57  1:57  1:52   18   45:56 18.9  2:03   16   30:57 10:01 1:31:44 
   18  986 John Rammel             Sartell            MN  30   10 10:26  1:52  1:15   13   42:20 20.5  1:26   18   43:34 14:06 1:38:58 
   19 1059 Walker Wearne           Little Falls       MN  33   19 18:06  3:13  3:59   19   51:28 16.8  3:04   17   33:14 10:46 1:49:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  910 Cecile Lamour           Saint Paul         MN  30    1  9:02  1:37  1:23    3   44:35 19.4  0:59    1   24:05  7:48 1:20:03 
    2  768 Miriah Dahlquist        West St Paul       MN  33    6 11:31  2:03  1:48    1   42:09 20.6  1:05    7   27:59  9:04 1:24:29 
    3  873 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  31    3 10:56  1:57  1:21    2   44:29 19.5  1:02    9   28:28  9:13 1:26:14 
    4  934 Betsy McCann            Montrose           MN  33    4 11:20  2:01  1:57   12   49:17 17.6  0:48    2   24:13  7:50 1:27:33 
    5  742 Maryann Burrows         Rice               MN  34    5 11:30  2:03  1:50   11   49:16 17.6  1:02    3   25:31  8:16 1:29:08 
    6  969 Kari Osmondson          St. Cloud          MN  33    8 13:00  2:19  1:08    5   46:11 18.8  1:12   12   30:05  9:44 1:31:35 
    7  914 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  34   11 14:50  2:38  1:27    6   46:38 18.6  1:01    6   27:55  9:02 1:31:49 
    8  947 Candice Mohs            Vadnais Heights    MN  32   17 17:30  3:07  2:04    4   45:29 19.1  1:14    4   25:53  8:23 1:32:07 
    9  981 Ashley Poganski         Sartell            MN  30    2 10:11  1:49  2:23   13   50:10 17.3  0:38   11   29:45  9:38 1:33:05 
   10 1086 Wendy Hakes-Andersonn                          32    9 13:12  2:21  3:09    7   47:47 18.1  1:23    8   28:23  9:11 1:33:52 
   11 1074 Nikki Witowski          Plymouth           MN  31    7 11:51  2:07  1:25   10   49:16 17.6  1:48   10   29:35  9:35 1:33:53 
   12  725 Kimberly Beyer          Greenfield         MN  34   14 15:28  2:45  2:07    9   48:27 17.9  1:28    5   27:38  8:57 1:35:06 
   13  841 Lisa Herman             Zimmerman          MN  33   12 15:13  2:43  2:48    8   48:04 18.0  1:18   13   32:20 10:28 1:39:41 
   14  766 Erin Curtis             Elk River`         MN  30   13 15:16  2:43  2:21   14   52:00 16.7  1:14   16   34:41 11:14 1:45:30 
   15  780 Jennifer Doyle          Big Lake           MN  32   10 14:42  2:37  2:03   17   57:41 15.0  1:25   14   32:50 10:38 1:48:39 
   16  891 Angie Kluempke          Monticello         MN  31   15 16:27  2:56  2:59   16   54:19 16.0  1:04   17   35:11 11:24 1:49:57 
   17  927 Emily Malonw            Shoreview          MN  30   16 17:20  3:05  4:56   15   53:39 16.2  1:22   15   34:41 11:14 1:51:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1012 Steve Sander            Richfield          MN  35    1  8:51  1:35  1:02    1   33:06 26.2  0:47    3   19:45  6:24 1:03:30 
    2 1072 Ryan Wippler            Rice               MN  35    2  9:09  1:38  1:11    2   35:33 24.4  0:45    1   18:36  6:02 1:05:13 
    3 1008 Noah Rounds             Maple Grove        MN  35                           3   35:52 24.2  0:48    2   19:27  6:18 1:06:47 
    4  843 Ben Hey                 St. Louis Park     MN  35    4  9:28  1:41  1:05    4   36:09 24.0  0:43    6   21:19  6:54 1:08:42 
    5 1067 Mark Wieland            Rochester          MN  36    6 10:13  1:49  1:21    8   38:38 22.4  1:00    4   20:19  6:35 1:11:29 
    6  778 Steve Dillner           Ramsey             MN  37    5  9:46  1:44  1:13    5   37:36 23.1  0:44    9   23:04  7:28 1:12:20 
    7  713 Mike Back               Otsego             MN  39    3  9:15  1:39  0:53   10   39:52 21.7  0:41    8   22:50  7:24 1:13:29 
    8  916 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  39    7 10:45  1:55  1:22    7   38:31 22.5  1:10   14   23:50  7:43 1:15:35 
    9 1068 Mitch Williams          Minnetonka         MN  35    8 10:49  1:56  1:02    6   38:22 22.6  1:08   17   24:56  8:04 1:16:15 
   10  716 Ryan Barrett            Saint Cloud        MN  35   11 11:03  1:58  1:06   12   40:38 21.3  0:51   12   23:39  7:40 1:17:16 
   11  803 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  38   17 11:39  2:05  2:20    9   39:06 22.2  1:12   13   23:47  7:42 1:18:02 
   12 1020 Josh Sell               Waconia            MN  35   16 11:37  2:04  2:15   14   41:06 21.1  0:57    7   22:19  7:14 1:18:13 
   13 1007 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  37   20 12:04  2:09  1:15   11   40:15 21.5  0:46   19   25:14  8:10 1:19:33 
   14 1055 Timm Vedder             Sartell            MN  39   21 12:31  2:14  1:45   21   42:57 20.2  1:12    5   21:18  6:54 1:19:41 
   15  746 Rich Carlson            Big Lake           MN  39   18 11:40  2:05  2:34   13   40:45 21.3  1:36   15   24:26  7:55 1:20:59 
   16  767 Joel Dahlin             Sartell            MN  37   14 11:29  2:03  1:15   15   41:27 20.9  1:01   22   25:57  8:24 1:21:07 
   17 1080 Jonathan Zimmerman      Saint Paul         MN  39   13 11:25  2:02  1:53   26   45:04 19.2  1:04   11   23:22  7:34 1:22:47 
   18  893 Tom Kniffen             Edina              MN  39   26 13:27  2:24  2:09   20   42:51 20.2  1:16   10   23:08  7:30 1:22:50 
   19  991 Ben Reiners             Otsego             MN  37   10 11:00  1:58  1:52   23   43:34 19.9  1:22   18   25:09  8:09 1:22:56 
   20  850 Adam Horner             Elk River          MN  35   22 12:39  2:15  1:47   16   41:53 20.7  1:02   24   27:32  8:55 1:24:50 
   21  936 Michael McCue           Saint Paul         MN  39   15 11:30  2:03  1:57   18   42:22 20.5  2:33   23   26:40  8:38 1:25:01 
   22  835 Bryan Hanson            Plymouth           MN  35   24 13:06  2:20  1:36   25   44:27 19.5  0:42   20   25:25  8:14 1:25:14 
   23  895 Bryan Koster            Plymouth           MN  35   19 11:44  2:05  2:04   24   44:13 19.6  1:38   21   25:39  8:18 1:25:15 
   24 1070 Shawn Williams          St. Michael        MN  35   25 13:21  2:23  1:19   19   42:34 20.4  1:06   27   28:05  9:06 1:26:22 
   25  702 Bobby Ahrens            Eagan              MN  35   27 13:31  2:24  1:50   22   43:12 20.1  1:31   28   28:27  9:13 1:28:29 
   26  966 Javin Olson             Eden Prairie       MN  37   30 16:17  2:54  2:14   28   46:24 18.7  0:47   16   24:32  7:57 1:30:13 
   27  897 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  37   28 14:50  2:38  1:42   27   45:35 19.0  1:27   25   27:39  8:57 1:31:12 
   28  795 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  39    9 10:58  1:57  2:24   29   48:39 17.8  1:25   29   28:42  9:18 1:32:06 
   29  791 Brian Fetyko            Minneapolis        MN  37   12 11:18  2:01  2:33   30   49:21 17.6  2:06   30   29:39  9:36 1:34:55 
   30  758 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  36   29 15:48  2:49  3:24   31   50:55 17.0  0:53   26   27:58  9:03 1:38:56 
   31 1065 Jason White             Big Lake           MN  35   31 18:48  3:21  3:25   32   53:20 16.3  2:15   32   39:45 12:52 1:57:32 
   32  820 Steve Grisdale          St Louis Park      MN  39                          33   55:40 15.6  2:31   31   34:18 11:06 1:58:50 
   33 1060 Don Wellman             Ramsey             MN  37   23 13:01  2:19  1:47   17   41:54 20.7  0:58                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  797 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  38    6 10:40  1:54  1:04    1   39:09 22.1  0:45    1   22:00  7:08 1:13:37 
    2 1054 Brenda Trok             Maple Grove        MN  35    4  9:58  1:47  1:10    3   41:50 20.7  0:55    3   24:29  7:56 1:18:20 
    3  804 Alison Fraser           Minneapolis        MN  36    7 11:45  2:06  1:18    4   42:27 20.4  0:54    2   23:15  7:32 1:19:36 
    4  829 Naomi Hamer             Orono              MN  39    3  9:47  1:45  1:38    2   41:32 20.9  1:19    5   25:47  8:21 1:20:01 
    5  714 Mandy Back              Otsego             MN  38    2  9:09  1:38  1:23    6   45:18 19.1  1:04    4   24:34  7:57 1:21:26 
    6  727 Stacy Biegler           Big Lake           MN  36    1  8:59  1:36  1:12    7   45:24 19.1  0:48   13   29:10  9:27 1:25:30 
    7  801 Sarah Fowler            Saint Paul         MN  35    5 10:16  1:50  1:14    8   45:28 19.1  1:00   12   28:18  9:10 1:26:14 
    8 1010 Kim Ryan                Saint Michael      MN  38   13 12:52  2:17  1:24    5   44:58 19.3  0:40   11   28:05  9:06 1:27:57 
    9  807 Annah Frost             Saint Cloud        MN  37    9 12:02  2:09  1:36   13   47:54 18.1  1:12   14   29:27  9:32 1:32:08 
   10  989 Brenda Reems            Bismarck           ND  37   21 16:20  2:54  1:22   11   47:23 18.3  1:32    7   27:00  8:45 1:33:35 
   11  822 Corri Gross             Foley              MN  37   11 12:15  2:11  2:16   14   49:08 17.6  2:26    8   27:46  9:00 1:33:48 
   12  878 Janelle Katzner         Big Lake           MN  35   12 12:23  2:12  2:15   10   46:52 18.5  1:54   16   31:23 10:10 1:34:45 
   13  899 Julia Krengel           Sauk Rapids        MN  37   23 16:54  3:00  2:34   12   47:43 18.2  1:05    9   27:49  9:00 1:36:02 
   14  789 Amy Felling             Sauk Centre        MN  38   19 15:40  2:47  2:43   15   49:44 17.4  1:27   10   27:52  9:02 1:37:25 
   15  723 Katy Bertelson          Buffalo            MN  35    8 11:49  2:06  3:21    9   45:52 18.9  3:46   18   34:02 11:01 1:38:48 
   16  783 Jaclyn Eccless          Big Lake           MN  35   10 12:07  2:09  2:08   19   54:29 15.9  0:49   15   30:30  9:53 1:40:01 
   17 1066 Carilyn Wieland         Rochester          MN  35   24 16:57  3:01  1:41   21   55:57 15.5  0:37    6   26:35  8:37 1:41:46 
   18  770 Jennifer Day            St Cloud           MN  38   14 13:02  2:19  1:54   17   51:03 17.0  1:42   19   35:16 11:25 1:42:56 
   19  701 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  38   17 14:40  2:37  3:28   16   50:56 17.0  2:15   17   32:45 10:36 1:44:02 
   20 1048 April Tillges           Saint Paul         MN  36   15 13:40  2:26  2:27   20   55:25 15.6  1:42   20   36:41 11:53 1:49:53 
   21  823 Rhonda Guertin          Monticello         MN  35                          18   52:15 16.6  2:22   22   40:45 13:12 1:57:37 
   22  920 Alisha Lofgren          Big Lake           MN  35   25 19:18  3:26  3:02   22   56:16 15.4  1:38   21   40:14 13:02 2:00:27 
   23  988 Shannon Reagan          Monticello         MN  37   18 15:10  2:42  2:00   26 1:05:07 13.3  0:57   24   41:32 13:27 2:04:44 
   24  741 Andrea Bumgarner        Zimmerman          MN  37   22 16:36  2:57  3:34   25 1:01:04 14.2  2:49   23   41:07 13:19 2:05:08 
   25  825 Caroline Guthrie        Champlin           MN  37   20 16:15  2:53  1:39   23   57:55 15.0  1:49   26   49:34 16:03 2:07:10 
   26  708 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  39   26 21:35  3:50  3:05   24   59:01 14.7  1:48   25   46:45 15:08 2:12:13 
   27  943 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  37   16 13:59  2:29  2:12                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1031 Don Steenson            Plymouth           MN  43    1  7:47  1:23  1:07    1   37:52 22.9  1:00    4   21:17  6:54 1:09:01 
    2  928 Steve Marshall          Wayzata            MN  42    3  9:58  1:47  1:38    5   38:39 22.4  1:04    1   20:33  6:40 1:11:50 
    3  771 Shawn Day               St. Cloud          MN  40    4 10:08  1:48  1:21    2   38:04 22.8  1:42    3   21:10  6:51 1:12:23 
    4 1047 Brandon Thyen           North Branch       MN  41    2  9:28  1:41  1:23    3   38:23 22.6  0:54    7   22:27  7:16 1:12:34 
    5  810 Bob Glamm               Blaine             MN  41    5 10:12  1:49  1:00   12   40:13 21.6  1:20    6   21:41  7:01 1:14:24 
    6  840 Warren Hegge            Minneapolis        MN  44   15 12:00  2:08  1:06    6   39:05 22.2  0:59    5   21:37  7:00 1:14:45 
    7  755 Don Clark               Plymouth           MN  44    7 10:31  1:52  2:00    4   38:28 22.5  1:15   20   24:43  8:00 1:16:54 
    8  942 Aaron Miller            Elk River          MN  41   11 11:40  2:05  1:43    9   39:49 21.8  0:53   13   23:29  7:36 1:17:32 
    9  997 Jason Riley             Maple Grove        MN  43   16 12:09  2:10  1:07    7   39:26 22.0  1:01   15   24:35  7:58 1:18:16 
   10  896 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  41   13 11:50  2:06  2:10   11   40:11 21.6  0:58   11   23:15  7:32 1:18:21 
   11  874 Jim Kampa               Saint Cloud        MN  42   12 11:44  2:05  1:16    8   39:49 21.8  1:12   16   24:38  7:59 1:18:36 
   12  762 Chaun Cox               North Mankato      MN  40   10 11:21  2:01  1:35   20   43:24 20.0  1:28    2   21:09  6:51 1:18:55 
   13  866 Paul Johnson            Excelsior          MN  41    9 10:43  1:55  2:09   10   40:05 21.6  1:24   18   24:43  8:00 1:19:02 
   14 1081 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  43    8 10:39  1:54  1:00   19   43:23 20.0  1:12    9   22:59  7:27 1:19:11 
   15 1071 Trevor Windel           St Michael         MN  42   23 13:52  2:28  1:22   13   40:56 21.2  1:04    8   22:42  7:21 1:19:54 
   16  855 David Imdieke           Saint Paul         MN  40    6 10:15  1:50  2:16   16   42:50 20.2  1:39   14   23:31  7:37 1:20:30 
   17  721 Wade Beck               Maple Grove        MN  41   17 12:22  2:12  1:44   21   43:44 19.8  0:40   10   23:01  7:27 1:21:29 
   18  830 Seth Hansen             Big Lake           MN  41   24 14:50  2:38  1:29   14   41:15 21.0  1:07   12   23:28  7:36 1:22:06 
   19  977 Matt Perry              Sartell            MN  41   14 11:52  2:07  1:27   17   42:54 20.2  1:33   22   25:34  8:17 1:23:18 
   20  918 Jason Lien              St. Paul           MN  42   18 12:28  2:13  1:50   15   41:58 20.7  1:51   23   25:37  8:18 1:23:42 
   21  709 Jeff Antonsen           Andover            MN  44   20 12:36  2:15  2:25   18   42:56 20.2  0:46   24   25:44  8:20 1:24:26 
   22  777 Ryan Diekow             Elk River          MN  40   21 13:00  2:19  2:42   23   45:18 19.1  2:22   21   25:09  8:09 1:28:29 
   23 1051 Kyle Toavs              New Hope           MN  41   22 13:40  2:26  2:49   22   44:19 19.6  1:21   25   27:03  8:46 1:29:10 
   24  821 Chris Gross             Foley              MN  41   25 15:19  2:44  2:58   24   46:13 18.8  1:34   17   24:42  8:00 1:30:44 
   25  731 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  40   19 12:31  2:14  3:53   25   47:48 18.1  1:19   26   27:18  8:50 1:32:48 
   26  834 Ken Hanson              Big Lake           MN  44   26 15:20  2:44  2:03   27   51:23 16.9  0:56   19   24:43  8:00 1:34:22 
   27  817 Kent Graves             Elk River          MN  44   28 17:02  3:02  4:22   26   48:17 18.0  1:28   27   31:02 10:03 1:42:09 
   28  792 Matt Feyen              Rosemount          MN  40   27 15:53  2:50  2:05   28   52:08 16.6  2:26   28   42:41 13:49 1:55:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1056 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  43    2 10:00  1:47  1:08    2   38:34 22.5  0:48    1   21:52  7:05 1:12:20 
    2 1078 Brenna Zavadsky         Shakopee           MN  40    5 10:38  1:54  1:15    1   38:32 22.5  0:54    4   24:08  7:49 1:15:25 
    3  800 Sarah Foley             Cologne            MN  43    3 10:02  1:47  1:12    4   40:43 21.3  0:46    3   23:23  7:34 1:16:05 
    4 1023 Michelle Simpson        East Bethel        MN  42    6 10:40  1:54  1:06    3   39:33 21.9  0:49    5   24:49  8:02 1:16:55 
    5  929 Sandra Marshall         Wayzata            MN  42    4 10:27  1:52  1:26    5   41:10 21.1  1:07    9   27:25  8:53 1:21:34 
    6  854 Becky Hult              Jordan             MN  43    8 11:16  2:00  2:04    7   43:26 20.0  1:19    7   25:54  8:23 1:23:57 
    7  996 Jennifer Ridgeway       Mendota Heights    MN  42   12 14:18  2:33  2:20    6   42:43 20.3  1:58    2   22:49  7:23 1:24:05 
    8  788 Jennifer Fearing        Monticello         MN  42    1  9:49  1:45  1:32    8   44:19 19.6  0:57   11   30:21  9:50 1:26:56 
    9  917 Michele Leom            Milaca             MN  41    7 11:15  2:00  2:53   10   50:03 17.3  1:05    8   27:01  8:45 1:32:15 
   10  748 Donna Carson            Coon Rapids        MN  43    9 12:29  2:13  1:39    9   47:24 18.3  0:49   12   30:31  9:53 1:32:50 
   11  844 Wendy Hidde             Zimmerman          MN  44   13 14:40  2:37  2:58   11   52:46 16.4  0:53    6   25:09  8:09 1:36:23 
   12 1069 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  42   10 12:31  2:14  1:30   12   53:11 16.3  1:21   13   31:40 10:15 1:40:12 
   13  925 Deborah Mahoney         Monticello         MN  40   11 13:20  2:22  3:01   13   55:05 15.7  1:04   10   28:00  9:04 1:40:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  818 Jeff Grebner            Bloomington        MN  47    2  8:08  1:27  0:52    1   34:32 25.1  0:36    1   21:13  6:52 1:05:20 
    2  730 Mike Blair              Prior Lake         MN  45    4  9:34  1:42  0:58    2   36:12 24.0  0:38    2   22:15  7:12 1:09:37 
    3 1064 Todd White              Roseville          MN  47    1  7:56  1:25  0:47    5   39:11 22.1  0:53    3   23:16  7:32 1:12:01 
    4  870 Marc Justinak           Excelsior          MN  45   10 11:25  2:02  1:40    3   36:42 23.6  0:52    6   24:24  7:54 1:15:01 
    5  718 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  45    9 11:15  2:00  0:57    4   38:24 22.6  1:03    8   24:34  7:57 1:16:11 
    6  898 Randy Kramer            Buffalo            MN  48    8 11:13  2:00  0:56    6   40:07 21.6  1:05    5   24:20  7:53 1:17:39 
    7 1045 Greg Swenson            Rogers             MN  45    3  8:48  1:34  1:18    8   40:33 21.4  1:00   13   27:09  8:48 1:18:47 
    8  794 Sean Finnegan           St. Paul           MN  49    6 10:32  1:53  1:32   13   43:41 19.8                          1:22:46 
    9  992 Todd Richter            St Paul            MN  48    5 10:29  1:52  1:52   15   45:20 19.1  1:04    7   24:26  7:55 1:23:09 
   10  861 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49   14 13:35  2:25  1:33    7   40:23 21.5  1:21   12   26:53  8:42 1:23:44 
   11  717 Mike Bartolomeo         Farwell            MN  49   12 12:14  2:11  2:34    9   40:49 21.2  1:01   16   28:11  9:08 1:24:46 
   12 1082 David Venancio          Saint Paul         MN  47    7 10:58  1:57  2:31   12   43:26 20.0  1:12   15   27:25  8:53 1:25:31 
   13  775 Scott Dezurik           Avon               MN  46   11 11:36  2:04  1:29   18   46:54 18.5  1:07   11   26:19  8:31 1:27:22 
   14  973 Tim Owen                Richfield          MN  47   15 14:02  2:30  3:20   16   45:44 19.0  0:56    4   23:53  7:44 1:27:52 
   15 1052 Brian Torkkola          Minneapolis        MN  47   13 13:26  2:24  3:03   14   44:19 19.6  2:15    9   26:06  8:27 1:29:07 
   16  884 Thomas Kirk             Somerset           WI  48   16 15:25  2:45  1:50   10   42:06 20.6  2:10   17   29:14  9:28 1:30:43 
   17  862 Tim Jeanetta            Elk River          MN  48   17 15:45  2:48  1:55   17   46:44 18.6  0:48   10   26:14  8:30 1:31:24 
   18  779 Steve Doran             Elk River          MN  46   19 17:59  3:12  2:18   19   50:22 17.2  1:06   14   27:15  8:50 1:39:00 
   19  756 Ken Clemons             Bloomington        MN  49   20 18:50  3:21  5:05   20   56:48 15.3  1:29   18   34:15 11:05 1:56:25 
   20  769 Tony Daquisto           Maple Grove        MN  49   21 21:57  3:54  3:41   21   57:08 15.2  2:29   19   36:19 11:45 2:01:32 
   21  937 Robert Menti            Plymouth           MN  47   18 16:38  2:58  2:56   11   42:48 20.3  1:45                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  793 Vickie Finnegan         St Paul            MN  48    1 11:06  1:59  1:41    2   42:59 20.2  1:28    1   23:24  7:35 1:20:36 
    2  846 Laura Hjort             Elk River          MN  47    6 14:22  2:33  1:20    1   41:27 20.9  0:57    2   26:25  8:33 1:24:28 
    3  921 Becky Lutgen            St Cloud           MN  45    5 14:18  2:33  1:43                                            1:29:49 
    4  784 Amy Edelstein           North Mankato      MN  48    2 11:31  2:03  1:39    3   45:15 19.2  1:53    3   29:55  9:41 1:30:11 
    5  903 Monica Kunkel           Buffalo            MN  48    4 13:55  2:29  3:12    4   49:11 17.6  1:50    8   35:15 11:25 1:43:20 
    6  710 Shannon Arens           Princeton          MN  46    9 18:53  3:22  4:45    5   50:54 17.0  1:39    4   31:21 10:09 1:47:31 
    7  858 Laura Iversen           Big Lake           MN  46    8 16:23  2:55  3:07    6   52:56 16.4  1:00    7   34:11 11:04 1:47:35 
    8  964 Pam Nordberg            Big Lake           MN  47    7 16:13  2:53  2:18    8   56:49 15.3  0:47    5   32:43 10:36 1:48:48 
    9  885 Renee Kirk              Somerset           WI  47    3 12:35  2:14  3:45    7   53:59 16.1  3:13    9   41:21 13:23 1:54:51 
   10  736 Melissa Brindamour      Elk River          MN  48   11 21:27  3:49  3:02    9   59:42 14.5  1:30    6   33:28 10:50 1:59:07 
   11 1087 Mindy Parsonns          Big Lake           MN  45   10 19:13  3:25  3:56   10 1:28:27  9.8  2:07   10   48:37 15:44 2:42:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  786 Scotty Erickson         Ramsey             MN  52    1  8:18  1:29  0:51    1   34:52 24.9  0:39    2   22:09  7:11 1:06:47 
    2  879 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  51    2  8:27  1:30  0:44    5   37:38 23.0  0:43    3   22:40  7:21 1:10:11 
    3  954 Jim Nack                Madison Lake       MN  54    3  9:17  1:39  1:16    2   37:10 23.3  0:52    8   23:49  7:43 1:12:22 
    4 1022 Eric Showers            Minnetonka         MN  51    4  9:42  1:44  1:11    4   37:35 23.1  1:16    6   23:33  7:38 1:13:14 
    5 1004 Mark Rosen              Otsego             MN  50   13 11:46  2:06  1:01    3   37:10 23.3  0:43    7   23:40  7:40 1:14:18 
    6  859 Ken Janda               Big Lake           MN  53    9 11:09  1:59  1:15    7   38:40 22.4  0:51    5   22:49  7:23 1:14:42 
    7  998 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  51   17 13:05  2:20  1:48    8   41:16 21.0  1:16    1   21:27  6:57 1:18:50 
    8  933 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  53    8 10:48  1:55  1:34    6   38:33 22.5  1:08   15   27:03  8:46 1:19:05 
    9  729 Paul Bischel            Minneapolis        MN  52   12 11:45  2:06  2:05    9   41:22 21.0  1:15    4   22:42  7:21 1:19:07 
   10  845 William Hjort           Elk River          MN  51    5  9:45  1:44  1:56   11   43:21 20.0  1:25    9   24:41  8:00 1:21:07 
   11  747 Steve Carlson           Maple Grove        MN  51   14 11:51  2:07  1:44   10   41:33 20.9  1:24   13   26:22  8:32 1:22:52 
   12  922 Jay Lyons               Hopkins            MN  50    7 10:29  1:52  2:13   13   44:16 19.6  0:58   10   25:31  8:16 1:23:25 
   13  911 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  51   15 12:01  2:08  1:55   15   45:23 19.1  1:03   12   26:16  8:30 1:26:36 
   14  987 Tony Ramunno            Big Lake           MN  52   21 15:13  2:42  1:45   14   44:52 19.3  1:16   14   26:52  8:42 1:29:56 
   15  735 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  51   20 15:11  2:42  1:46   18   48:33 17.9  0:59   11   26:13  8:29 1:32:40 
   16  967 Ted Olson               Champlin           MN  54   19 14:41  2:37  1:38   12   43:24 20.0  1:55   19   31:46 10:17 1:33:23 
   17  985 Anthony Pugil           Houston            TX  52   11 11:24  2:02  3:25   19   49:15 17.6  3:35   16   29:17  9:29 1:36:54 
   18 1006 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  50   18 14:35  2:36  4:14   16   46:51 18.5  2:59   17   29:26  9:32 1:38:03 
   19  849 Karl Holm               Elk River          MN  51   22 15:56  2:50  1:40   20   49:47 17.4  1:38   18   29:55  9:41 1:38:55 
   20  815 Jr Graif                Elk River          MN  52   10 11:15  2:00  6:03   17   48:18 18.0  4:27   20   32:17 10:27 1:42:18 
   21  739 Lee Brown               Becker             MN  50   16 12:33  2:14  2:40   21   58:15 14.9  1:02   21   37:33 12:09 1:52:01 
   22  814 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  53    6 10:13  1:49  1:22                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  882 Susan Frotich           Ironwood           MI  50    3 11:07  1:59  1:13    1   38:43 22.4  1:06    2   24:28  7:55 1:16:35 
    2  813 Julie Grafft            Chanhassen         MN  51    1  9:44  1:44  1:11    3   43:22 20.0  1:43    4   27:42  8:58 1:23:40 
    3  749 Denise Casey            Buffalo            MN  54    5 12:55  2:18  1:11    6   48:16 18.0  0:40    1   23:25  7:35 1:26:25 
    4  860 Mary Januschka          Cambridge          MN  53    6 13:00  2:19  2:52    2   43:17 20.0  1:47    3   25:37  8:18 1:26:31 
    5 1034 Colene Stenberg         Big Lake           MN  50   10 14:49  2:38  1:08    5   47:09 18.4  1:24    6   28:49  9:20 1:33:17 
    6  760 Brenda Conzet           Buffalo            MN  54    4 11:45  2:06  2:03    7   51:00 17.0  1:52    5   28:35  9:15 1:35:12 
    7  887 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  51    2 10:55  1:57  1:46    4   46:11 18.8  1:22   12   40:39 13:10 1:40:52 
    8  816 Lynn Graif              Elk River          MN  51   11 15:52  2:49  1:27    9   52:13 16.6  1:45    7   31:03 10:03 1:42:18 
    9  827 Kim Halek               Champlin           MN  54    9 14:39  2:36  1:35    8   51:30 16.8  1:46    8   34:15 11:05 1:43:42 
   10 1073 Nora Wise               Bloomington        MN  54    8 13:58  2:29  1:57   11   56:51 15.3  1:13   10   35:46 11:35 1:49:43 
   11 1076 Sharon Wormwood         Elk River          MN  51    7 13:37  2:26  3:33   12   56:58 15.2  1:02   11   36:36 11:51 1:51:45 
   12  752 Linda Cieslak           St. Michael        MN  51   12 19:32  3:29  3:10   10   54:23 15.9  1:44    9   34:49 11:16 1:53:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  930 John Marshall           Minneapolis        MN  55    2 10:05  1:48  1:30    2   39:15 22.1  1:05    1   22:11  7:11 1:14:04 
    2  953 Michael Murray          Sartell            MN  55    3 10:45  1:55  1:06    1   38:13 22.7  0:52    2   23:20  7:33 1:14:13 
    3  909 Didier Lamour           Invergroveheights  MN  57    1  8:41  1:33  2:14    8   43:09 20.1  1:06    3   23:47  7:42 1:18:55 
    4 1046 Todd Thorsgaard         Saint Paul         MN  55    6 11:27  2:02  1:34    4   40:05 21.6  1:10    4   24:50  8:02 1:19:04 
    5  871 Vince Justinak          Blaine             MN  56    5 11:21  2:01  1:05    3   39:20 22.0  0:59    9   29:17  9:29 1:22:01 
    6  706 Rod Anderson            Cottage Grove      MN  57   10 13:53  2:28  2:39    5   42:28 20.4  1:19    5   25:46  8:21 1:26:03 
    7 1077 David Yantes            St. Michael        MN  55    4 11:16  2:00  1:46    7   43:09 20.1  1:30    8   28:42  9:18 1:26:21 
    8  940 Peter Miller            Zimmerman          MN  56    9 12:39  2:15  1:35    9   44:00 19.7  1:22    7   28:07  9:06 1:27:41 
    9 1062 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  56    8 12:34  2:14  3:12    6   42:53 20.2  1:24   10   31:22 10:09 1:31:23 
   10  968 David Osgood            Medina             MN  57   11 16:08  2:52  3:20   10   48:09 18.0  2:31    6   27:22  8:52 1:37:30 
   11  979 Michael Petersen        Ramsey             MN  56    7 11:50  2:06  2:55   11   49:19 17.6  3:22   11   37:30 12:09 1:44:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  952 Judy Murray             Sartell            MN  55    2 11:26  2:02  2:11    1   42:03 20.6  1:03    1   26:18  8:31 1:23:00 
    2 1049 Gale Tinglov            St.Cloud           MN  57    1 10:37  1:54  1:55    2   47:58 18.1  1:16    3   30:51  9:59 1:32:35 
    3  883 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  55    3 11:41  2:05  1:56    4   48:59 17.7  1:15    2   30:43  9:57 1:34:31 
    4 1027 Kathleen Smith          Otsego             MN  56    5 12:50  2:17  1:50    3   48:45 17.8  1:39    4   34:01 11:01 1:39:03 
    5  931 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  55    6 13:42  2:26  1:26    5   49:09 17.6  0:50    5   34:34 11:12 1:39:39 
    6  796 Susan Fiskness          Maplewood          MN  55    4 12:20  2:12  3:39    6   55:48 15.5  1:48    6   35:24 11:28 1:48:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1043 Bryan Swenson           Big Lake           MN  60    2 12:10  2:10  0:58    1   37:04 23.4  0:56    1   21:40  7:01 1:12:47 
    2  798 Mike Flynn              Elk River          MN  62    3 12:25  2:13  2:06    2   38:27 22.5  1:09    2   22:40  7:20 1:16:45 
    3  875 Mark Kapsner            St. Cloud          MN  61    4 13:34  2:25  1:53    3   39:37 21.9  1:10    3   28:16  9:09 1:24:29 
    4  990 Steve Regli             Lakeville          MN  62    1 11:29  2:03  2:04    5   46:49 18.5  1:19    4   28:28  9:13 1:30:07 
    5 1013 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  60    5 13:55  2:29  1:59    4   44:56 19.3  1:34    5   33:52 10:58 1:36:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  960 Dotti Nie               Flint              MI  60    1 14:52  2:39  6:02    1   58:46 14.8  3:05    1   35:31 11:30 1:58:13 
    2  785 Barbara Elliott         Kansas City        MO  64    2 19:29  3:28  2:29    2   59:00 14.7  1:50    2   40:49 13:13 2:03:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1024 Karen Skoog             Maple Grove        MN  69    1 19:28  3:28  3:55    1   59:49 14.5  1:48    1   42:31 13:46 2:07:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        389
Total Number of Team Finishers:           22
Total Number of Individual Finishers:    313
Number of Male   Finishers:              180
Number of Female Finishers:              132
Did not Finish Race or Did Not Start:     54