Lakes Country Triathlon -
Baxter, MN
8/24/2014

race logo










					                                                        LAKES COUNTRY TRIATHLON
                                              Whipple Beach - Baxter, MN - August 24, 2014
                                              1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/19      4 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  38 M    34  7:51  1:48  1:03    1   33:36 25.0  0:42    3   20:08  6:18 1:03:18 
    2   1/7     121 Matt Radniecki          Brainerd           MN  28 M     3  6:16  1:26  0:53    3   34:42 24.2  0:36    9   21:31  6:44 1:03:56 
    3   1/13    188 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  37 F    19  7:20  1:40  1:07    6   35:01 24.0  0:39    5   20:22  6:22 1:04:27 
    4   1/6     101 Michael McConkey        Brainerd           MN  48 M    25  7:35  1:44  1:11    2   34:33 24.3  0:43   13   21:59  6:53 1:05:59 
    5   1/5     153 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  24 M    47  8:27  1:56  2:02    8   35:50 23.4  0:54    1   19:02  5:57 1:06:13 
    6   1/6     196 Riant Northway          Lake Shore         MN  32 M    11  7:05  1:37  1:02    4   34:44 24.2  0:45   22   23:09  7:14 1:06:44 
    7   2/13      5 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36 F    10  6:56  1:35  1:13   12   36:26 23.1  0:53   12   21:56  6:51 1:07:23 
    8   3/13    126 Sara Rondorf            Andover            MN  36 F    17  7:17  1:40  1:12    7   35:09 23.9  0:37   23   23:12  7:15 1:07:26 
    9   2/19    191 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  36 M    16  7:17  1:40  1:08   17   38:00 22.1  0:30    7   20:43  6:29 1:07:35 
   10   3/19     54 Eric Evans              Ames               IA  37 M    31  7:46  1:46  1:07   19   38:06 22.0  0:44    2   20:05  6:17 1:07:46 
   11   4/13     23 Sara Carlson            Brainerd           MN  36 F    22  7:32  1:43  0:56   11   36:23 23.1  0:50   17   22:13  6:57 1:07:53 
   12   1/7      88 David Knack             Prior Lake         MN  51 M    12  7:09  1:38  1:31   13   36:36 23.0  0:46   15   22:08  6:55 1:08:08 
   13   2/5     154 Andy Whiteman           Duluth             MN  21 M    15  7:10  1:38  0:58   16   37:51 22.2  0:36   10   21:36  6:45 1:08:09 
   14   2/6      41 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31 M     9  6:55  1:35  0:52   10   36:16 23.2  0:30   37   24:21  7:37 1:08:52 
   15   1/7     138 Lauren Steinke          St Cloud           MN  14 F     6  6:44  1:32  0:46   39   41:09 20.4  0:36    4   20:12  6:19 1:09:24 
   16   4/19    139 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  35 M    40  8:02  1:50  1:34   25   38:28 21.8  0:31    8   21:16  6:39 1:09:49 
   17   1/13    140 Dena Storm              Pillager           MN  41 F    23  7:34  1:43  1:35   15   37:28 22.4  0:38   19   22:59  7:11 1:10:12 
   18   5/19      2 Brad Anderson           Duluth             MN  38 M    20  7:29  1:42  1:13    9   35:51 23.4  0:38   54   25:34  8:00 1:10:43 
   19   5/13     22 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  39 F     5  6:39  1:31  1:22   21   38:08 22.0  0:42   31   24:03  7:31 1:10:51 
   20   2/7      19 Jason Brill             Fort Ripley        MN  25 M    21  7:29  1:43  1:24   20   38:08 22.0  0:40   24   23:15  7:16 1:10:55 
   21   1/8     125 Jeremy Rondorf          Andover            MN  39 M    32  7:47  1:47  1:32    5   34:56 24.0  0:57   56   25:54  8:06 1:11:05 
   22   6/19    204 Josh Duerr              Baxter             MN  37 M    52  8:38  1:58  1:14   18   38:01 22.1  0:48   21   23:03  7:13 1:11:43 
   23   7/19    123 Michael Roach           Little Falls       MN  36 M    42  8:07  1:51  1:14   29   39:28 21.3  0:47   16   22:13  6:57 1:11:47 
   24   2/6      38 Ian Davis               Westfield          NJ  45 M    27  7:37  1:44  2:03   23   38:21 21.9  1:01   27   23:23  7:19 1:12:23 
   25   1/6     107 Mark Narveson           Bloomington        MN  43 M    72  9:18  2:07  1:59   30   39:44 21.1  1:00    6   20:37  6:27 1:12:35 
   26   2/6      57 Frank M. Gangi          Coleraine          MN  40 M   126 11:37  2:39  1:33   14   37:26 22.4  0:57   11   21:52  6:50 1:13:23 
   27   3/7      83 Frank Johnson           Hallock            MN  28 M    96 10:12  2:20  1:25   22   38:21 21.9  0:35   25   23:17  7:17 1:13:48 
   28   1/5     112 Josh Nordstrom          Crystal            MN  15 M    87  9:45  2:13  1:19   34   40:21 20.8  0:30   14   22:00  6:53 1:13:53 
   29   1/10     12 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28 F     8  6:50  1:34  1:23   36   40:45 20.6  0:38   36   24:20  7:37 1:13:55 
   30   2/7      44 David Dornfeld          Edina              MN  54 M    48  8:29  1:56  1:42   24   38:27 21.8  1:07   42   24:39  7:43 1:14:22 
   31   8/19    109 Chad Nelson             Willmar            MN  38 M    33  7:48  1:47  1:27   41   41:19 20.3  0:48   26   23:21  7:18 1:14:41 
   32   3/5      87 Anton Knack             Prior Lake         MN  21 M     2  5:57  1:21  1:14   56   43:06 19.5  0:57   28   23:34  7:22 1:14:45 
   33   3/6      27 Andrew Cockcroft        Zimmerman          MN  48 M    18  7:19  1:40  2:10   26   38:33 21.8  0:50   66   26:33  8:18 1:15:24 
   34   1/9      92 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  32 F    44  8:14  1:53  1:31   35   40:37 20.7  0:43   38   24:31  7:40 1:15:35 
   35   3/6      56 Eric Fotsch             St. Paul           MN  40 M    13  7:09  1:38  1:23   49   41:54 20.0  1:05   40   24:35  7:41 1:16:04 
   36   9/19     28 Matthew Colaizy         Saint Paul         MN  39 M    36  7:53  1:48  2:45   33   40:06 20.9  1:22   34   24:15  7:35 1:16:19 
   37  10/19     65 Scott Hammel            Minneapolis        MN  39 M    30  7:44  1:46  2:10   37   40:47 20.6  1:32   43   24:42  7:44 1:16:54 
   38   4/7      90 Alex Kunesh             Baxter             MN  28 M    74  9:19  2:07  2:06   42   41:21 20.3  1:21   20   23:01  7:12 1:17:05 
   39   3/6      69 Nate Hasty              Minneapolis        MN  32 M    73  9:18  2:07  2:24   32   40:04 21.0  0:51   53   25:32  7:59 1:18:08 
   40   6/13     61 Ann Graeve              Little Falls       MN  35 F    59  8:54  2:02  1:17   59   43:36 19.3  0:31   35   24:18  7:36 1:18:34 
   41   1/6      53 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  49 F    54  8:43  1:59  1:22   44   41:25 20.3  0:57   61   26:15  8:13 1:18:40 
   42   2/10     39 Christina Dee           Milaca             MN  29 F    26  7:37  1:44  1:58   45   41:29 20.2  1:19   63   26:21  8:14 1:18:42 
   43   2/9     114 Jane Ostlie             Mayville           ND  32 F    99 10:18  2:21  1:28   47   41:45 20.1  0:50   41   24:38  7:42 1:18:56 
   44   7/13     21 Leah Brueggeman         Hitterdal          MN  37 F    62  8:57  2:02  2:11   54   42:51 19.6  0:39   48   25:15  7:54 1:19:51 
   45   2/13     48 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  40 F    69  9:15  2:07  1:50   75   45:03 18.6  0:55   18   22:51  7:09 1:19:52 
   46   2/7      97 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  14 F    61  8:56  2:02  1:37   72   44:40 18.8  0:54   30   23:56  7:29 1:20:00 
   47   4/6      40 Scott Dezurik           Avon               MN  46 M    55  8:47  2:00  2:16   46   41:38 20.2  1:04   62   26:19  8:14 1:20:02 
   48   3/13    108 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  40 F    79  9:28  2:09  2:34   43   41:24 20.3  1:10   58   26:09  8:11 1:20:43 
   49   5/7       3 Mitchell Anderson       Nisswa             MN  28 M    97 10:15  2:20  2:28   51   42:15 19.9  1:03   44   24:52  7:47 1:20:50 
   50   3/10    189 Kaitlyn Jensen          Pierz              MN  26 F    38  8:00  1:50  1:54   84   45:53 18.3  0:56   33   24:13  7:34 1:20:54 
   51   8/13    156 Sarah Wilcox            St Cloud           MN  35 F    70  9:16  2:07  2:39   63   44:04 19.1  0:40   46   24:56  7:48 1:21:33 
   52   4/13    147 Amy Turk                Crosby             MN  42 F   108 10:38  2:25  2:14   50   42:01 20.0  1:16   51   25:27  7:57 1:21:33 
   53   9/13    200 Kari Whitlock           Baxter             MN  37 F    41  8:06  1:51  1:28   64   44:07 19.0  1:08   71   26:47  8:22 1:21:34 
   54   5/13    106 Tracy Moe               Randall            MN  41 F    60  8:56  2:02  1:18   74   45:03 18.6  0:37   55   25:50  8:05 1:21:42 
   55   3/9      46 Shawn Duerr             Baxter,            MN  33 F   124 11:28  2:37  1:16   70   44:30 18.9  0:48   29   23:49  7:27 1:21:49 
   56   5/6      81 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49 M   102 10:25  2:22  1:48   40   41:17 20.3  0:58   76   27:32  8:37 1:21:59 
   57   3/7      51 James Engel             Baxter             MN  51 M   118 11:07  2:32  3:29   28   39:10 21.4  1:48   65   26:29  8:17 1:22:00 
   58   4/7     100 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  53 M    85  9:43  2:13  2:31   57   43:26 19.3  0:36   57   25:55  8:06 1:22:09 
   59  11/19     17 Christian Borle         Brainerd           MN  39 M    68  9:14  2:06  3:07   65   44:17 19.0  0:46   50   25:21  7:56 1:22:43 
   60  10/13     49 Meghan Elliott          Minneapolis        MN  37 F   105 10:35  2:25  1:37   78   45:13 18.6  0:52   39   24:34  7:41 1:22:50 
   61   4/6       1 Chad Adams              Albert Lea         MN  40 M    63  8:58  2:03  2:36   62   44:00 19.1  1:06   60   26:15  8:12 1:22:53 
   62   2/8     215 Brent Lorenz            Fargo              ND  45 M   134 12:34  2:52  1:58   27   39:09 21.5  1:38   77   27:43  8:40 1:23:00 
   63   4/5      50 Christian Engel         Minneapolis        MN  24 M   123 11:25  2:36  2:30   77   45:09 18.6  0:32   32   24:11  7:34 1:23:44 
   64   5/7      67 Bob Harmon              New Brighton       MN  53 M   136 12:43  2:54  2:56   31   39:51 21.1  1:40   70   26:46  8:22 1:23:54 
   65   2/6      34 Melissa Culshaw         Coon Rapids        MN  49 F   107 10:37  2:25  2:16   79   45:19 18.5  0:48   47   25:03  7:50 1:24:01 
   66   3/7     155 Emma Whiteman           Nisswa             MN  18 F    51  8:36  1:58  1:52   66   44:17 19.0  0:34   87   28:50  9:01 1:24:07 
   67   4/6      96 Colin Lovett            Saint Paul         MN  32 M    86  9:43  2:13  2:25   38   40:59 20.5  0:44   98   30:34  9:33 1:24:23 
   68   6/13     33 Katie Culshaw           Maplewood          MN  44 F    45  8:20  1:54  2:00   93   46:25 18.1  1:18   64   26:23  8:15 1:24:24 
   69   3/6     148 Patty Wallace           Baxter             MN  46 F    39  8:01  1:50  1:50   81   45:29 18.5  1:13   79   28:02  8:46 1:24:32 
   70  12/19    190 Phillip Kagol           Lakeville          MN  37 M   116 10:53  2:29  2:35   58   43:29 19.3  1:23   67   26:34  8:18 1:24:51 
   71   4/6      93 Erika Lee               Duluth             MN  46 F    81  9:30  2:10  2:25   55   42:53 19.6  1:19   86   28:48  9:00 1:24:53 
   72   1/7      95 Tracy Lind              Fargo              ND  37 F    24  7:35  1:44  1:42   69   44:27 18.9  1:13   95   30:07  9:25 1:25:02 
   73  13/19     31 Joel Connor             St Louis Park      MN  39 M   137 12:47  2:55  2:16   52   42:22 19.8  2:22   49   25:16  7:54 1:25:03 
   74   2/5     192 Peter Lefebvre          Minneapolis        MN  17 M     1  5:48  1:20  1:46  114   49:24 17.0  0:39   85   28:34  8:56 1:26:09 
   75   7/13    130 Sara Scott              Foley              MN  40 F    83  9:34  2:11  2:07   48   41:51 20.1  1:19  107   31:21  9:48 1:26:10 
   76   5/5     137 David Stadem            Hatton             ND  24 M    95 10:09  2:19  4:12   87   46:03 18.2  0:34   52   25:28  7:58 1:26:24 
   77   6/7     198 Sean Rocheford          Eagan              MN  27 M    77  9:25  2:09  3:08   53   42:24 19.8  1:24   96   30:19  9:29 1:26:39 
   78   1/3     136 Callie Stadem           Hatton             ND  23 F    89  9:50  2:15  2:16   76   45:07 18.6  1:04   83   28:30  8:55 1:26:46 
   79   6/6      85 Robert Johnson          Little Falls       MN  45 M    71  9:18  2:07  2:52   97   46:49 17.9  0:44   74   27:06  8:28 1:26:46 
   80  14/19    145 Ethan Trepp             Minneapolis        MN  36 M     7  6:44  1:32  2:31   60   43:50 19.2  2:07  112   31:38  9:54 1:26:49 
   81   1/3     124 Deb Roberts             Nisswa             MN  63 F    65  9:04  2:04  1:32   71   44:33 18.9  1:15  105   30:59  9:41 1:27:21 
   82   4/7      55 Heather Fletcher        Deerwood           MN  17 F    75  9:21  2:08  1:44  100   47:29 17.7  0:51   80   28:16  8:50 1:27:39 
   83   5/6     141 Denise Sundquist        Brainerd           MN  48 F    78  9:25  2:09  1:58   67   44:18 19.0  1:37  108   31:22  9:49 1:28:39 
   84   5/6      58 Brandon Geist           Denver             CO  31 M    43  8:09  1:52  1:50   85   45:54 18.3  1:57  102   30:53  9:39 1:28:42 
   85   4/10    113 Jill O'Grady            Brainerd           MN  28 F    66  9:09  2:05  2:01  123   50:11 16.7  0:52   68   26:34  8:18 1:28:45 
   86   3/5      86 David Kelm              Brainerd           MN  14 M     4  6:35  1:30  2:26  135   54:25 15.4  0:28   45   24:53  7:47 1:28:46 
   87   2/3      62 Madison Grausam         Brainerd           MN  21 F   100 10:20  2:21  2:33  103   47:50 17.6  1:34   69   26:38  8:20 1:28:53 
   88  15/19    111 Eric Nordlander         Minneapolis        MN  38 M    58  8:52  2:01  2:30  108   48:47 17.2  0:39   81   28:28  8:54 1:29:13 
   89   3/3     116 Laura Paakh             Detroit Lakes      MN  24 F    14  7:09  1:38  3:56   68   44:24 18.9  0:54  122   33:24 10:27 1:29:46 
   90   8/13     91 Beth Larsen             Cold Spring        MN  40 F   111 10:46  2:27  2:00   82   45:32 18.4  1:10   97   30:26  9:31 1:29:52 
   91   3/8      20 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47 M    94 10:05  2:18  1:34   61   43:55 19.1  0:44  125   33:44 10:33 1:29:59 
   92  16/19     52 Russell Erickson        Blaine             MN  35 M   109 10:38  2:25  2:51  109   48:48 17.2  0:52   72   26:54  8:25 1:30:02 
   93   2/7       9 Stephanie Battista      Eden Prairie       MN  24 F    92 10:00  2:17  2:30  120   49:59 16.8  0:48   75   27:12  8:30 1:30:28 
   94  11/13     68 Susan Harris            Richfield          MN  37 F   101 10:21  2:21  1:36   95   46:31 18.1  1:11  110   31:31  9:51 1:31:08 
   95   5/10     47 Kate Ebnet              Saint Paul         MN  26 F   103 10:26  2:23  1:46  127   51:34 16.3  0:32   73   27:05  8:28 1:31:22 
   96   6/10     25 Brittni Cleland         Big Lake           MN  25 F   129 12:07  2:46  1:57  115   49:28 17.0  1:51   59   26:13  8:12 1:31:34 
   97   4/9      59 Theresa Geist           Denver             CO  31 F   106 10:36  2:25  2:03   80   45:25 18.5  1:52  114   31:41  9:54 1:31:35 
   98   5/7      84 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  15 F    28  7:38  1:44  2:32  129   51:35 16.3  0:45   89   29:11  9:08 1:31:39 
   99   6/7     157 Anna Wise               Rosemount          MN  15 F    49  8:31  1:57  2:02  118   49:38 16.9  0:34  104   30:56  9:40 1:31:40 
  100   9/13     37 Tania Daniels           Apple Valley       MN  43 F    82  9:32  2:10  3:25   94   46:27 18.1  1:48  100   30:44  9:37 1:31:55 
  101   7/7     142 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  29 M    91  9:57  2:16  2:17  125   50:24 16.7  0:37   88   28:54  9:02 1:32:07 
  102   6/6      94 Fiona Lefebvre          Minneapolis        MN  47 F    64  8:59  2:03  2:38  112   49:03 17.1  1:34   93   30:05  9:24 1:32:17 
  103   7/10    149 Heidi Wallin            Willmar            MN  29 F    67  9:14  2:06  2:05  104   48:11 17.4  1:15  113   31:39  9:54 1:32:23 
  104  17/19     80 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  38 M   125 11:29  2:37  2:08   99   46:59 17.9  0:33  106   31:16  9:47 1:32:24 
  105  10/13    105 Sheila Miller           Baxter             MN  44 F    98 10:15  2:20  2:21   88   46:04 18.2  2:12  111   31:37  9:53 1:32:27 
  106   4/8      89 Robert Kramer           Grand Forks        ND  55 M   139 13:22  3:03  3:06   73   44:44 18.8  1:15   94   30:05  9:24 1:32:30 
  107   5/9     146 Phoebe Trepp            Minneapolis        MN  33 F    80  9:30  2:10  2:01   92   46:25 18.1  0:39  126   34:08 10:40 1:32:41 
  108   1/1      10 Jeff Beegle             Rogers             MN  62 M    88  9:47  2:14  2:21   83   45:41 18.4  2:11  120   33:02 10:20 1:33:00 
  109   5/6     131 Scott Sheets            Mayville           ND  43 M   147 14:17  3:15  2:49   86   45:57 18.3  0:39   90   29:54  9:21 1:33:34 
  110   6/6     129 Robert Schoonover       Rogers             MN  32 M   117 10:59  2:30  2:58  102   47:44 17.6  1:27   99   30:42  9:36 1:33:48 
  111  12/13     43 Katie Dodd              Edina              MN  35 F    53  8:39  1:58  4:56  106   48:28 17.3  0:54  117   32:55 10:18 1:35:50 
  112   6/9      13 Kristy Bishop           Minneapolis        MN  33 F                          107   48:29 17.3  0:52  118   32:55 10:18 1:35:50 
  113   6/6     151 Richard Wear            Apple Valley       MN  44 M   128 11:56  2:43  3:18   98   46:59 17.9  1:24  115   32:29 10:09 1:36:04 
  114   1/7      72 Mary Henderson          Brainerd           MN  54 F    56  8:50  2:01  3:03  124   50:20 16.7  0:58  124   33:39 10:31 1:36:47 
  115   1/2      45 Sue Dornfeld            Edina              MN  57 F   113 10:50  2:28  1:54   90   46:10 18.2  1:38  134   36:33 11:26 1:37:04 
  116   2/7      26 Lori Cleland            Big Lake           MN  51 F   110 10:43  2:27  2:41   89   46:05 18.2  1:57  133   36:32 11:25 1:37:57 
  117   7/9      11 Sarah Beegle            St. Paul           MN  30 F   121 11:23  2:36  2:44  119   49:50 16.9  1:10  121   33:07 10:21 1:38:13 
  118   5/8     160 John Zender             Crosby             MN  43 M    35  7:52  1:48  3:22  101   47:39 17.6  2:32  138   37:12 11:38 1:38:35 
  119   2/2      14 Lynne Blass             Woodbury           MN  59 F   122 11:24  2:36  2:56  128   51:34 16.3  1:51  103   30:54  9:40 1:38:37 
  120  11/13    103 Dana Meier              Bloomington        MN  41 F   133 12:33  2:52  2:19   91   46:19 18.1  2:03  129   35:42 11:10 1:38:55 
  121   2/3     118 Joyce Petsch            North St Paul      MN  60 F   148 14:20  3:16  3:41  111   49:01 17.1  1:34  101   30:46  9:37 1:39:19 
  122   6/7      64 Tim Hamilton            Mtka               MN  54 M   114 10:51  2:28  3:09  110   48:56 17.2  1:30  127   35:01 10:57 1:39:25 
  123  18/19     71 Josh Heldt              Brainerd           MN  36 M   145 14:10  3:14  3:17  113   49:10 17.1  2:16  109   31:25  9:49 1:40:16 
  124   3/3      29 Autumn Cole             Ely                PL  63 F    90  9:56  2:16  2:23  131   53:23 15.7  1:58  123   33:35 10:30 1:41:13 
  125  12/13    150 Karen Wear              Apple Valley       MN  42 F   141 13:32  3:05  3:23  137   55:11 15.2  0:42   82   28:29  8:54 1:41:16 
  126   3/7      79 Lori Hudspith           Saginaw            MN  51 F    76  9:23  2:08  2:09  116   49:29 17.0  2:05  142   38:15 11:57 1:41:17 
  127   4/7     115 Delores Osvold          Saginaw            MN  52 F   119 11:21  2:35  2:07  117   49:29 17.0  1:52  139   37:27 11:43 1:42:13 
  128   5/7      35 Katie Cummings          Aitkin             MN  26 F   131 12:26  2:50  2:44   96   46:32 18.1  1:31  148   39:22 12:19 1:42:32 
  129   8/9      70 Sally Heier             Little Falls       MN  32 F   115 10:52  2:29  2:37  147 1:00:47 13.8  0:33   78   28:01  8:46 1:42:48 
  130   9/9      36 Rayce Dahleen           Brainerd           MN  32 F   104 10:32  2:24  2:03  148 1:01:04 13.8  0:47   84   28:31  8:55 1:42:55 
  131   3/7      73 Julie Heuer             Fargo              ND  54 F   135 12:37  2:52  3:05  105   48:19 17.4  1:13  141   37:49 11:50 1:43:01 
  132  19/19     42 Leo Dignan              Horace             ND  38 M    57  8:50  2:01  5:18  142   58:23 14.4  2:18   92   30:02  9:23 1:44:49 
  133   4/7     102 Brenda McCoy            Andover            MN  52 F    84  9:37  2:11  3:18  122   50:10 16.7  2:12  149   39:39 12:24 1:44:55 
  134   4/5     158 Jonathan Wise           Rosemount          MN  12 M    37  7:56  1:49  2:33  139   55:52 15.0  1:11  140   37:28 11:43 1:44:59 
  135   5/5      82 Charlie Johnson         Rosemount          MN  13 M    50  8:32  1:57  3:13  134   53:56 15.6  0:37  145   38:44 12:07 1:45:01 
  136   8/10      6 Amy Baratto             Brainerd           MN  28 F   112 10:48  2:28  3:04  141   58:04 14.5  0:55  119   33:02 10:20 1:45:51 
  137   5/7     117 Lori Paakh              Detroit Lakes      MN  51 F   146 14:11  3:14  2:39  126   50:43 16.6  1:06  144   38:19 11:59 1:46:56 
  138   6/8      16 Jeff Boone              Minneapolis        MN  34 M   130 12:11  2:46  3:38  121   50:06 16.8  2:27  146   38:55 12:10 1:47:15 
  139   7/7     132 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  54 M   151 17:21  3:57  3:33  138   55:16 15.2  2:41   91   29:54  9:21 1:48:44 
  140   9/10      7 Anna Baratto            Breezy Point       MN  26 F   127 11:43  2:40  3:57  140   56:13 14.9  1:48  132   36:05 11:17 1:49:44 
  141  13/13    205 Sascha Barsness         Pequot Lakes       MN  39 F   140 13:26  3:04  3:05  133   53:52 15.6  1:52  143   38:16 11:58 1:50:29 
  142  10/10     74 Emily Heying            St Joseph          MN  26 F    93 10:03  2:17  3:15  145   58:55 14.3  2:19  135   36:37 11:27 1:51:08 
  143   6/7      75 Marge Hines             Nisswa             MN  53 F   142 13:45  3:08  3:48  132   53:47 15.6  1:36  147   39:18 12:17 1:52:12 
  144   6/7     197 Tammy Praught           Brainerd           MN  40 F   150 16:07  3:40  1:55  130   51:48 16.2  1:56  151   41:53 13:06 1:53:36 
  145   7/7      24 Christine Chell         Blaine             MN  52 F   149 14:50  3:23  3:35  146   59:41 14.1  3:24  116   32:30 10:10 1:53:58 
  146   7/7      76 Amy Hudspith            Cloquet            MN  25 F   143 13:45  3:08  4:25  144   58:28 14.4  1:37  136   36:55 11:32 1:55:08 
  147   1/1     122 Jan Roach               Randall            MN  66 F   120 11:21  2:35  3:05  136   55:05 15.2  1:04  152   46:12 14:27 1:56:45 
  148   7/7     194 Sierra Marshik          Little Falls       MN  17 F    46  8:22  1:54  4:21  151 1:06:17 12.7  2:02  130   35:54 11:14 1:56:55 
  149   7/8     199 Alex Vagle              Brainerd           MN  17 M   144 13:48  3:09  4:52  150 1:02:18 13.5  2:04  131   35:55 11:14 1:58:55 
  150   8/8      78 Josh Hudspith           Cloquet            MN  27 M    29  7:38  1:45 14:32  143   58:26 14.4  1:39  137   36:55 11:33 1:59:08 
  151  13/13    133 Jennefer Smith          Tucson             AZ  44 F   138 12:48  2:55  3:33  152 1:07:18 12.5  1:36  128   35:14 11:01 2:00:26 
  152   1/1     127 Judy Rykken             Bloomington        MN  76 F   132 12:29  2:51  5:38  149 1:02:15 13.5  1:13  150   40:04 12:32 2:01:38 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  202 The Band-Its                                     1  5:45  1:19  0:37    1   38:59 21.5  0:25    1   18:58  5:56 1:04:42 
           Peder Smith , Chuck Carlson , Ryan Swartwood           
    2  182 Tri-Hards                                        2  8:21  1:54  1:20    2   41:56 20.0  0:27    2   21:56  6:52 1:13:58 
           Keith Johnson , Tim Peabody , Will Peabody             
    3  201 Dynamic Trio                                     4  9:59  2:17  0:49    3   42:05 20.0  0:28    3   23:22  7:18 1:16:41 
           Max Zimmerman , Charlie Geraets , Max Boran            
    4  167 Just Us Old Guys                                 3  9:23  2:08  0:56    4   44:52 18.7  0:27    4   24:30  7:40 1:20:06 
           Kevin Nordstrom , Jan Mudd , Luke Lundquist            
    5  178 The Tri-Hards                                    5 12:56  2:57  0:41    5   55:00 15.3  0:24    5   25:39  8:01 1:34:38 
           Carson Booms , Jordon Mudd , Zach Westlake             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  176 Team FAB                                         1  5:59  1:22  0:44    3   41:27 20.3  0:24    2   23:29  7:21 1:12:00 
           Fallon Ryan , Beth Etterman , Abby Selisker            
    2  162 Caimans crew                                     3  6:32  1:29  0:48    1   40:32 20.7  0:32    4   24:44  7:44 1:13:06 
           Hannah McKeag , Sofie Carlson , Carina Figliuzzi       
    3  164 Full Moon Mama's                                 5  7:47  1:46  0:54    5   43:34 19.3  0:28    1   22:58  7:11 1:15:39 
           Lisa Kapsner , Debra Yliniemi , Gina Czech             
    4  186 Whipple Triple                                   2  6:14  1:25  0:55    4   43:30 19.3  0:29    3   24:39  7:42 1:15:45 
           Julia Wallace , Claire Gunsbury , Ava Figliuzzi        
    5  170 Lakes Chiropractic                               4  7:03  1:37  0:47    2   41:07 20.4  0:27    6   28:50  9:01 1:18:12 
           Shannon Haglin , Amy Aho , Sarah Rojas                 
    6  163 Charlie's Angels                                 7 11:43  2:40  0:54    6   47:23 17.7  0:27    5   28:16  8:50 1:28:41 
           Gretchen Hinchley , Jill Mudd , Beth Nordstrom         
    7  166 I'll Do It For My Sister                         6 10:33  2:24  0:48    7   50:00 16.8  0:38    7   32:34 10:11 1:34:32 
           Julia Fry , Christy Sheets , Amy Perrill               


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  185 Two Gophers and a Husky                          1  5:23  1:14  0:42    1   32:12 26.1  0:18    3   21:12  6:38   59:44 
           Jared Anderson , Sean Kaneski , Madison Smith          
    2  171 MN School of Business                            5  7:35  1:44  0:48    2   36:03 23.3  0:27    5   22:49  7:08 1:07:41 
           Chris Haukos , Eric Hanson , Sean Pickle               
    3  181 Tri,Tri,Tri Again                                4  7:13  1:39  0:47    5   37:12 22.6  0:26    6   23:00  7:12 1:08:37 
           Karen Millette , Hank Millette , Jeremy Mikel          
    4  175 Team Evans                                       6  7:54  1:48  0:38    7   40:25 20.8  0:22    1   20:22  6:22 1:09:39 
           Cody Evans , Dawn Evans , Jack Evans                   
    5  177 Team Shenanigan                                  7  7:54  1:48  1:26    8   40:50 20.6  0:32    2   20:32  6:25 1:11:14 
           Teresa Lund , Teresa Lund , Shannon Finnegan           
    6  173 Pedelin'-Wave-Runners                            8  7:58  1:49  0:58    3   36:29 23.0  0:32   10   25:29  7:58 1:11:23 
           Dylan Paulson , Bob Musielewicz , Tonya Tepley-Robasco 
    7  180 Tri K                                            9  8:09  1:52  1:23    6   38:07 22.0  0:32   11   25:37  8:01 1:13:46 
           Trent Schmidgall , Trent Schmidgall , Carrie Schmidgal 
    8  165 HAM                                              3  7:08  1:38  0:46    4   36:31 23.0  0:31   13   29:30  9:14 1:14:24 
           Alice Foote , Monty Steffens , Hunter Zupko            
    9  184 Tri-ple Threat                                   2  6:34  1:30  0:40   13   45:33 18.4  0:27    4   22:03  6:54 1:15:14 
           Sarah Dens , Jennifer Dens , Christophe Dens           
   10  172 Mom and Dad                                     11  9:13  2:06  2:20   10   43:16 19.4  0:31    7   23:34  7:22 1:18:52 
           Paul Huttner , Paul Huttner , Ann Marie Huttner        
   11  169 Lakeland Veterinary Trio                        10  8:53  2:02  1:00   11   43:59 19.1  0:31    9   24:42  7:43 1:19:03 
           Deb Eberts , Matt Eberts , Lynn Olson                  
   12  187 White Lightning                                 12  9:37  2:11  0:59   12   44:25 18.9  0:30   12   28:22  8:52 1:23:51 
           Carla Whiteman , Bill Whiteman , Ellie Whiteman        
   13  168 Kahlhamer/Brown                                 13  9:59  2:16  4:05    9   41:15 20.4  0:45   14   30:32  9:33 1:26:34 
           Dave Kahlhamer , Dave Kahlhamer , Melonie Brown        
   14  161 Booms                                           14 13:03  2:58  0:47   14   49:23 17.0  0:29    8   24:28  7:39 1:28:08 
           Carol Booms , Garth Booms , Garrett Tschacher          
   15  179 There's no beer?!                               15 21:40  4:56  1:21   15 1:03:38 13.2  0:59   15   43:04 13:28 2:10:40 
           Cherish Bauer-Reich , Mike Reich , Cherish Bauer-Reich 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  18 Sarah Boyd              Stillwater         MN  33 F      2 16:04  3:39  3:51    1 1:09:14 12.1  0:52                            
   8 B. (fox) Barrett        Coon Rapids        MN  38 F      1  8:46  2:00  1:06                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Peter Lefebvre          Minneapolis        MN  17 M    5:48  1:20 
    2 Anton Knack             Prior Lake         MN  21 M    5:57  1:21 
    3 Matt Radniecki          Brainerd           MN  28 M    6:16  1:26 
    4 David Kelm              Brainerd           MN  14 M    6:35  1:30 
    5 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  39 F    6:39  1:31 
    6 Lauren Steinke          St Cloud           MN  14 F    6:44  1:32 
    7 Ethan Trepp             Minneapolis        MN  36 M    6:44  1:32 
    8 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28 F    6:50  1:34 
    9 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31 M    6:55  1:35 
   10 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36 F    6:56  1:35 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  38 M   33:36 25.0 
    2 Michael McConkey        Brainerd           MN  48 M   34:33 24.3 
    3 Matt Radniecki          Brainerd           MN  28 M   34:42 24.2 
    4 Riant Northway          Lake Shore         MN  32 M   34:44 24.2 
    5 Jeremy Rondorf          Andover            MN  39 M   34:56 24.0 
    6 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  37 F   35:01 24.0 
    7 Sara Rondorf            Andover            MN  36 F   35:09 23.9 
    8 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  24 M   35:50 23.4 
    9 Brad Anderson           Duluth             MN  38 M   35:51 23.4 
   10 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31 M   36:16 23.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  24 M   19:02  5:57 
    2 Eric Evans              Ames               IA  37 M   20:05  6:17 
    3 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  38 M   20:08  6:18 
    4 Lauren Steinke          St Cloud           MN  14 F   20:12  6:19 
    5 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  37 F   20:22  6:22 
    6 Mark Narveson           Bloomington        MN  43 M   20:37  6:27 
    7 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  36 M   20:43  6:29 
    8 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  35 M   21:16  6:39 
    9 Matt Radniecki          Brainerd           MN  28 M   21:31  6:44 
   10 Andy Whiteman           Duluth             MN  21 M   21:36  6:45 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  125 Jeremy Rondorf          Andover            MN  39    2  7:47  1:47  1:32    1   34:56 24.0  0:57    1   25:54  8:06 1:11:05 
    2  215 Brent Lorenz            Fargo              ND  45    6 12:34  2:52  1:58    2   39:09 21.5  1:38    2   27:43  8:40 1:23:00 
    3   20 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47    4 10:05  2:18  1:34    3   43:55 19.1  0:44    4   33:44 10:33 1:29:59 
    4   89 Robert Kramer           Grand Forks        ND  55    7 13:22  3:03  3:06    4   44:44 18.8  1:15    3   30:05  9:24 1:32:30 
    5  160 John Zender             Crosby             MN  43    3  7:52  1:48  3:22    5   47:39 17.6  2:32    7   37:12 11:38 1:38:35 
    6   16 Jeff Boone              Minneapolis        MN  34    5 12:11  2:46  3:38    6   50:06 16.8  2:27    8   38:55 12:10 1:47:15 
    7  199 Alex Vagle              Brainerd           MN  17    8 13:48  3:09  4:52    8 1:02:18 13.5  2:04    5   35:55 11:14 1:58:55 
    8   78 Josh Hudspith           Cloquet            MN  27    1  7:38  1:45 14:32    7   58:26 14.4  1:39    6   36:55 11:33 1:59:08 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   95 Tracy Lind              Fargo              ND  37    1  7:35  1:44  1:42    1   44:27 18.9  1:13    2   30:07  9:25 1:25:02 
    2    9 Stephanie Battista      Eden Prairie       MN  24    4 10:00  2:17  2:30    5   49:59 16.8  0:48    1   27:12  8:30 1:30:28 
    3   79 Lori Hudspith           Saginaw            MN  51    3  9:23  2:08  2:09    3   49:29 17.0  2:05    5   38:15 11:57 1:41:17 
    4  115 Delores Osvold          Saginaw            MN  52    5 11:21  2:35  2:07    4   49:29 17.0  1:52    4   37:27 11:43 1:42:13 
    5   35 Katie Cummings          Aitkin             MN  26    6 12:26  2:50  2:44    2   46:32 18.1  1:31    6   39:22 12:19 1:42:32 
    6  197 Tammy Praught           Brainerd           MN  40    8 16:07  3:40  1:55    6   51:48 16.2  1:56    7   41:53 13:06 1:53:36 
    7   76 Amy Hudspith            Cloquet            MN  25    7 13:45  3:08  4:25    7   58:28 14.4  1:37    3   36:55 11:32 1:55:08 
    8    8 B. (fox) Barrett        Coon Rapids        MN  38    2  8:46  2:00  1:06                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    4 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  38   20  7:51  1:48  1:03    1   33:36 25.0  0:42    3   20:08  6:18 1:03:18 
    2  121 Matt Radniecki          Brainerd           MN  28    3  6:16  1:26  0:53    3   34:42 24.2  0:36    7   21:31  6:44 1:03:56 
    3  101 Michael McConkey        Brainerd           MN  48   15  7:35  1:44  1:11    2   34:33 24.3  0:43   10   21:59  6:53 1:05:59 
    4  153 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  24   26  8:27  1:56  2:02    5   35:50 23.4  0:54    1   19:02  5:57 1:06:13 
    5  196 Riant Northway          Lake Shore         MN  32    7  7:05  1:37  1:02    4   34:44 24.2  0:45   16   23:09  7:14 1:06:44 
    6  191 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  36   11  7:17  1:40  1:08   11   38:00 22.1  0:30    5   20:43  6:29 1:07:35 
    7   54 Eric Evans              Ames               IA  37   18  7:46  1:46  1:07   13   38:06 22.0  0:44    2   20:05  6:17 1:07:46 
    8   88 David Knack             Prior Lake         MN  51    8  7:09  1:38  1:31    8   36:36 23.0  0:46   12   22:08  6:55 1:08:08 
    9  154 Andy Whiteman           Duluth             MN  21   10  7:10  1:38  0:58   10   37:51 22.2  0:36    8   21:36  6:45 1:08:09 
   10   41 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31    6  6:55  1:35  0:52    7   36:16 23.2  0:30   24   24:21  7:37 1:08:52 
   11  139 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  35   23  8:02  1:50  1:34   18   38:28 21.8  0:31    6   21:16  6:39 1:09:49 
   12    2 Brad Anderson           Duluth             MN  38   13  7:29  1:42  1:13    6   35:51 23.4  0:38   34   25:34  8:00 1:10:43 
   13   19 Jason Brill             Fort Ripley        MN  25   14  7:29  1:43  1:24   14   38:08 22.0  0:40   17   23:15  7:16 1:10:55 
   14  204 Josh Duerr              Baxter             MN  37   29  8:38  1:58  1:14   12   38:01 22.1  0:48   15   23:03  7:13 1:11:43 
   15  123 Michael Roach           Little Falls       MN  36   24  8:07  1:51  1:14   21   39:28 21.3  0:47   13   22:13  6:57 1:11:47 
   16   38 Ian Davis               Westfield          NJ  45   16  7:37  1:44  2:03   16   38:21 21.9  1:01   20   23:23  7:19 1:12:23 
   17  107 Mark Narveson           Bloomington        MN  43   36  9:18  2:07  1:59   22   39:44 21.1  1:00    4   20:37  6:27 1:12:35 
   18   57 Frank M. Gangi          Coleraine          MN  40   56 11:37  2:39  1:33    9   37:26 22.4  0:57    9   21:52  6:50 1:13:23 
   19   83 Frank Johnson           Hallock            MN  28   46 10:12  2:20  1:25   15   38:21 21.9  0:35   18   23:17  7:17 1:13:48 
   20  112 Josh Nordstrom          Crystal            MN  15   42  9:45  2:13  1:19   26   40:21 20.8  0:30   11   22:00  6:53 1:13:53 
   21   44 David Dornfeld          Edina              MN  54   27  8:29  1:56  1:42   17   38:27 21.8  1:07   26   24:39  7:43 1:14:22 
   22  109 Chad Nelson             Willmar            MN  38   19  7:48  1:47  1:27   30   41:19 20.3  0:48   19   23:21  7:18 1:14:41 
   23   87 Anton Knack             Prior Lake         MN  21    2  5:57  1:21  1:14   37   43:06 19.5  0:57   21   23:34  7:22 1:14:45 
   24   27 Andrew Cockcroft        Zimmerman          MN  48   12  7:19  1:40  2:10   19   38:33 21.8  0:50   39   26:33  8:18 1:15:24 
   25   56 Eric Fotsch             St. Paul           MN  40    9  7:09  1:38  1:23   33   41:54 20.0  1:05   25   24:35  7:41 1:16:04 
   26   28 Matthew Colaizy         Saint Paul         MN  39   21  7:53  1:48  2:45   25   40:06 20.9  1:22   23   24:15  7:35 1:16:19 
   27   65 Scott Hammel            Minneapolis        MN  39   17  7:44  1:46  2:10   27   40:47 20.6  1:32   27   24:42  7:44 1:16:54 
   28   90 Alex Kunesh             Baxter             MN  28   38  9:19  2:07  2:06   31   41:21 20.3  1:21   14   23:01  7:12 1:17:05 
   29   69 Nate Hasty              Minneapolis        MN  32   37  9:18  2:07  2:24   24   40:04 21.0  0:51   33   25:32  7:59 1:18:08 
   30   40 Scott Dezurik           Avon               MN  46   30  8:47  2:00  2:16   32   41:38 20.2  1:04   37   26:19  8:14 1:20:02 
   31    3 Mitchell Anderson       Nisswa             MN  28   47 10:15  2:20  2:28   34   42:15 19.9  1:03   28   24:52  7:47 1:20:50 
   32   81 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49   48 10:25  2:22  1:48   29   41:17 20.3  0:58   44   27:32  8:37 1:21:59 
   33   51 James Engel             Baxter             MN  51   53 11:07  2:32  3:29   20   39:10 21.4  1:48   38   26:29  8:17 1:22:00 
   34  100 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  53   40  9:43  2:13  2:31   38   43:26 19.3  0:36   35   25:55  8:06 1:22:09 
   35   17 Christian Borle         Brainerd           MN  39   34  9:14  2:06  3:07   42   44:17 19.0  0:46   31   25:21  7:56 1:22:43 
   36    1 Chad Adams              Albert Lea         MN  40   33  8:58  2:03  2:36   41   44:00 19.1  1:06   36   26:15  8:12 1:22:53 
   37   50 Christian Engel         Minneapolis        MN  24   54 11:25  2:36  2:30   43   45:09 18.6  0:32   22   24:11  7:34 1:23:44 
   38   67 Bob Harmon              New Brighton       MN  53   58 12:43  2:54  2:56   23   39:51 21.1  1:40   41   26:46  8:22 1:23:54 
   39   96 Colin Lovett            Saint Paul         MN  32   41  9:43  2:13  2:25   28   40:59 20.5  0:44   52   30:34  9:33 1:24:23 
   40  190 Phillip Kagol           Lakeville          MN  37   51 10:53  2:29  2:35   39   43:29 19.3  1:23   40   26:34  8:18 1:24:51 
   41   31 Joel Connor             St Louis Park      MN  39   59 12:47  2:55  2:16   35   42:22 19.8  2:22   30   25:16  7:54 1:25:03 
   42  192 Peter Lefebvre          Minneapolis        MN  17    1  5:48  1:20  1:46   56   49:24 17.0  0:39   46   28:34  8:56 1:26:09 
   43  137 David Stadem            Hatton             ND  24   45 10:09  2:19  4:12   47   46:03 18.2  0:34   32   25:28  7:58 1:26:24 
   44  198 Sean Rocheford          Eagan              MN  27   39  9:25  2:09  3:08   36   42:24 19.8  1:24   51   30:19  9:29 1:26:39 
   45   85 Robert Johnson          Little Falls       MN  45   35  9:18  2:07  2:52   48   46:49 17.9  0:44   43   27:06  8:28 1:26:46 
   46  145 Ethan Trepp             Minneapolis        MN  36    5  6:44  1:32  2:31   40   43:50 19.2  2:07   57   31:38  9:54 1:26:49 
   47   58 Brandon Geist           Denver             CO  31   25  8:09  1:52  1:50   45   45:54 18.3  1:57   54   30:53  9:39 1:28:42 
   48   86 David Kelm              Brainerd           MN  14    4  6:35  1:30  2:26   59   54:25 15.4  0:28   29   24:53  7:47 1:28:46 
   49  111 Eric Nordlander         Minneapolis        MN  38   32  8:52  2:01  2:30   52   48:47 17.2  0:39   45   28:28  8:54 1:29:13 
   50   52 Russell Erickson        Blaine             MN  35   49 10:38  2:25  2:51   53   48:48 17.2  0:52   42   26:54  8:25 1:30:02 
   51  142 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  29   44  9:57  2:16  2:17   57   50:24 16.7  0:37   47   28:54  9:02 1:32:07 
   52   80 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  38   55 11:29  2:37  2:08   50   46:59 17.9  0:33   55   31:16  9:47 1:32:24 
   53   10 Jeff Beegle             Rogers             MN  62   43  9:47  2:14  2:21   44   45:41 18.4  2:11   59   33:02 10:20 1:33:00 
   54  131 Scott Sheets            Mayville           ND  43   61 14:17  3:15  2:49   46   45:57 18.3  0:39   48   29:54  9:21 1:33:34 
   55  129 Robert Schoonover       Rogers             MN  32   52 10:59  2:30  2:58   51   47:44 17.6  1:27   53   30:42  9:36 1:33:48 
   56  151 Richard Wear            Apple Valley       MN  44   57 11:56  2:43  3:18   49   46:59 17.9  1:24   58   32:29 10:09 1:36:04 
   57   64 Tim Hamilton            Mtka               MN  54   50 10:51  2:28  3:09   54   48:56 17.2  1:30   60   35:01 10:57 1:39:25 
   58   71 Josh Heldt              Brainerd           MN  36   60 14:10  3:14  3:17   55   49:10 17.1  2:16   56   31:25  9:49 1:40:16 
   59   42 Leo Dignan              Horace             ND  38   31  8:50  2:01  5:18   62   58:23 14.4  2:18   50   30:02  9:23 1:44:49 
   60  158 Jonathan Wise           Rosemount          MN  12   22  7:56  1:49  2:33   61   55:52 15.0  1:11   61   37:28 11:43 1:44:59 
   61   82 Charlie Johnson         Rosemount          MN  13   28  8:32  1:57  3:13   58   53:56 15.6  0:37   62   38:44 12:07 1:45:01 
   62  132 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  54   62 17:21  3:57  3:33   60   55:16 15.2  2:41   49   29:54  9:21 1:48:44 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  188 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  37    7  7:20  1:40  1:07    1   35:01 24.0  0:39    2   20:22  6:22 1:04:27 
    2    5 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36    4  6:56  1:35  1:13    4   36:26 23.1  0:53    3   21:56  6:51 1:07:23 
    3  126 Sara Rondorf            Andover            MN  36    6  7:17  1:40  1:12    2   35:09 23.9  0:37    7   23:12  7:15 1:07:26 
    4   23 Sara Carlson            Brainerd           MN  36    8  7:32  1:43  0:56    3   36:23 23.1  0:50    4   22:13  6:57 1:07:53 
    5  138 Lauren Steinke          St Cloud           MN  14    2  6:44  1:32  0:46    9   41:09 20.4  0:36    1   20:12  6:19 1:09:24 
    6  140 Dena Storm              Pillager           MN  41    9  7:34  1:43  1:35    5   37:28 22.4  0:38    6   22:59  7:11 1:10:12 
    7   22 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  39    1  6:39  1:31  1:22    6   38:08 22.0  0:42   10   24:03  7:31 1:10:51 
    8   12 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28    3  6:50  1:34  1:23    8   40:45 20.6  0:38   13   24:20  7:37 1:13:55 
    9   92 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  32   15  8:14  1:53  1:31    7   40:37 20.7  0:43   14   24:31  7:40 1:15:35 
   10   61 Ann Graeve              Little Falls       MN  35   23  8:54  2:02  1:17   18   43:36 19.3  0:31   12   24:18  7:36 1:18:34 
   11   53 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  49   21  8:43  1:59  1:22   11   41:25 20.3  0:57   24   26:15  8:13 1:18:40 
   12   39 Christina Dee           Milaca             MN  29   10  7:37  1:44  1:58   12   41:29 20.2  1:19   25   26:21  8:14 1:18:42 
   13  114 Jane Ostlie             Mayville           ND  32   45 10:18  2:21  1:28   13   41:45 20.1  0:50   16   24:38  7:42 1:18:56 
   14   21 Leah Brueggeman         Hitterdal          MN  37   26  8:57  2:02  2:11   16   42:51 19.6  0:39   19   25:15  7:54 1:19:51 
   15   48 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  40   31  9:15  2:07  1:50   28   45:03 18.6  0:55    5   22:51  7:09 1:19:52 
   16   97 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  14   25  8:56  2:02  1:37   26   44:40 18.8  0:54    9   23:56  7:29 1:20:00 
   17  108 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  40   35  9:28  2:09  2:34   10   41:24 20.3  1:10   22   26:09  8:11 1:20:43 
   18  189 Kaitlyn Jensen          Pierz              MN  26   12  8:00  1:50  1:54   35   45:53 18.3  0:56   11   24:13  7:34 1:20:54 
   19  156 Sarah Wilcox            St Cloud           MN  35   32  9:16  2:07  2:39   19   44:04 19.1  0:40   17   24:56  7:48 1:21:33 
   20  147 Amy Turk                Crosby             MN  42   53 10:38  2:25  2:14   15   42:01 20.0  1:16   20   25:27  7:57 1:21:33 
   21  200 Kari Whitlock           Baxter             MN  37   14  8:06  1:51  1:28   20   44:07 19.0  1:08   29   26:47  8:22 1:21:34 
   22  106 Tracy Moe               Randall            MN  41   24  8:56  2:02  1:18   27   45:03 18.6  0:37   21   25:50  8:05 1:21:42 
   23   46 Shawn Duerr             Baxter,            MN  33   62 11:28  2:37  1:16   24   44:30 18.9  0:48    8   23:49  7:27 1:21:49 
   24   49 Meghan Elliott          Minneapolis        MN  37   50 10:35  2:25  1:37   30   45:13 18.6  0:52   15   24:34  7:41 1:22:50 
   25   34 Melissa Culshaw         Coon Rapids        MN  49   52 10:37  2:25  2:16   31   45:19 18.5  0:48   18   25:03  7:50 1:24:01 
   26  155 Emma Whiteman           Nisswa             MN  18   19  8:36  1:58  1:52   21   44:17 19.0  0:34   38   28:50  9:01 1:24:07 
   27   33 Katie Culshaw           Maplewood          MN  44   16  8:20  1:54  2:00   41   46:25 18.1  1:18   26   26:23  8:15 1:24:24 
   28  148 Patty Wallace           Baxter             MN  46   13  8:01  1:50  1:50   33   45:29 18.5  1:13   32   28:02  8:46 1:24:32 
   29   93 Erika Lee               Duluth             MN  46   37  9:30  2:10  2:25   17   42:53 19.6  1:19   37   28:48  9:00 1:24:53 
   30  130 Sara Scott              Foley              MN  40   39  9:34  2:11  2:07   14   41:51 20.1  1:19   47   31:21  9:48 1:26:10 
   31  136 Callie Stadem           Hatton             ND  23   41  9:50  2:15  2:16   29   45:07 18.6  1:04   35   28:30  8:55 1:26:46 
   32  124 Deb Roberts             Nisswa             MN  63   28  9:04  2:04  1:32   25   44:33 18.9  1:15   46   30:59  9:41 1:27:21 
   33   55 Heather Fletcher        Deerwood           MN  17   33  9:21  2:08  1:44   44   47:29 17.7  0:51   33   28:16  8:50 1:27:39 
   34  141 Denise Sundquist        Brainerd           MN  48   34  9:25  2:09  1:58   22   44:18 19.0  1:37   48   31:22  9:49 1:28:39 
   35  113 Jill O'Grady            Brainerd           MN  28   29  9:09  2:05  2:01   56   50:11 16.7  0:52   27   26:34  8:18 1:28:45 
   36   62 Madison Grausam         Brainerd           MN  21   46 10:20  2:21  2:33   45   47:50 17.6  1:34   28   26:38  8:20 1:28:53 
   37  116 Laura Paakh             Detroit Lakes      MN  24    5  7:09  1:38  3:56   23   44:24 18.9  0:54   58   33:24 10:27 1:29:46 
   38   91 Beth Larsen             Cold Spring        MN  40   55 10:46  2:27  2:00   34   45:32 18.4  1:10   41   30:26  9:31 1:29:52 
   39   68 Susan Harris            Richfield          MN  37   47 10:21  2:21  1:36   43   46:31 18.1  1:11   49   31:31  9:51 1:31:08 
   40   47 Kate Ebnet              Saint Paul         MN  26   48 10:26  2:23  1:46   59   51:34 16.3  0:32   30   27:05  8:28 1:31:22 
   41   25 Brittni Cleland         Big Lake           MN  25   64 12:07  2:46  1:57   52   49:28 17.0  1:51   23   26:13  8:12 1:31:34 
   42   59 Theresa Geist           Denver             CO  31   51 10:36  2:25  2:03   32   45:25 18.5  1:52   52   31:41  9:54 1:31:35 
   43   84 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  15   11  7:38  1:44  2:32   61   51:35 16.3  0:45   39   29:11  9:08 1:31:39 
   44  157 Anna Wise               Rosemount          MN  15   18  8:31  1:57  2:02   53   49:38 16.9  0:34   45   30:56  9:40 1:31:40 
   45   37 Tania Daniels           Apple Valley       MN  43   38  9:32  2:10  3:25   42   46:27 18.1  1:48   42   30:44  9:37 1:31:55 
   46   94 Fiona Lefebvre          Minneapolis        MN  47   27  8:59  2:03  2:38   51   49:03 17.1  1:34   40   30:05  9:24 1:32:17 
   47  149 Heidi Wallin            Willmar            MN  29   30  9:14  2:06  2:05   46   48:11 17.4  1:15   51   31:39  9:54 1:32:23 
   48  105 Sheila Miller           Baxter             MN  44   44 10:15  2:20  2:21   36   46:04 18.2  2:12   50   31:37  9:53 1:32:27 
   49  146 Phoebe Trepp            Minneapolis        MN  33   36  9:30  2:10  2:01   40   46:25 18.1  0:39   61   34:08 10:40 1:32:41 
   50   43 Katie Dodd              Edina              MN  35   20  8:39  1:58  4:56   48   48:28 17.3  0:54   54   32:55 10:18 1:35:50 
   51   13 Kristy Bishop           Minneapolis        MN  33                          49   48:29 17.3  0:52   55   32:55 10:18 1:35:50 
   52   72 Mary Henderson          Brainerd           MN  54   22  8:50  2:01  3:03   57   50:20 16.7  0:58   60   33:39 10:31 1:36:47 
   53   45 Sue Dornfeld            Edina              MN  57   57 10:50  2:28  1:54   38   46:10 18.2  1:38   67   36:33 11:26 1:37:04 
   54   26 Lori Cleland            Big Lake           MN  51   54 10:43  2:27  2:41   37   46:05 18.2  1:57   66   36:32 11:25 1:37:57 
   55   11 Sarah Beegle            St. Paul           MN  30   60 11:23  2:36  2:44   54   49:50 16.9  1:10   57   33:07 10:21 1:38:13 
   56   14 Lynne Blass             Woodbury           MN  59   61 11:24  2:36  2:56   60   51:34 16.3  1:51   44   30:54  9:40 1:38:37 
   57  103 Dana Meier              Bloomington        MN  41   66 12:33  2:52  2:19   39   46:19 18.1  2:03   63   35:42 11:10 1:38:55 
   58  118 Joyce Petsch            North St Paul      MN  60   73 14:20  3:16  3:41   50   49:01 17.1  1:34   43   30:46  9:37 1:39:19 
   59   29 Autumn Cole             Ely                PL  63   42  9:56  2:16  2:23   62   53:23 15.7  1:58   59   33:35 10:30 1:41:13 
   60  150 Karen Wear              Apple Valley       MN  42   70 13:32  3:05  3:23   66   55:11 15.2  0:42   34   28:29  8:54 1:41:16 
   61   70 Sally Heier             Little Falls       MN  32   58 10:52  2:29  2:37   71 1:00:47 13.8  0:33   31   28:01  8:46 1:42:48 
   62   36 Rayce Dahleen           Brainerd           MN  32   49 10:32  2:24  2:03   72 1:01:04 13.8  0:47   36   28:31  8:55 1:42:55 
   63   73 Julie Heuer             Fargo              ND  54   67 12:37  2:52  3:05   47   48:19 17.4  1:13   69   37:49 11:50 1:43:01 
   64  102 Brenda McCoy            Andover            MN  52   40  9:37  2:11  3:18   55   50:10 16.7  2:12   73   39:39 12:24 1:44:55 
   65    6 Amy Baratto             Brainerd           MN  28   56 10:48  2:28  3:04   68   58:04 14.5  0:55   56   33:02 10:20 1:45:51 
   66  117 Lori Paakh              Detroit Lakes      MN  51   72 14:11  3:14  2:39   58   50:43 16.6  1:06   71   38:19 11:59 1:46:56 
   67    7 Anna Baratto            Breezy Point       MN  26   63 11:43  2:40  3:57   67   56:13 14.9  1:48   65   36:05 11:17 1:49:44 
   68  205 Sascha Barsness         Pequot Lakes       MN  39   69 13:26  3:04  3:05   64   53:52 15.6  1:52   70   38:16 11:58 1:50:29 
   69   74 Emily Heying            St Joseph          MN  26   43 10:03  2:17  3:15   69   58:55 14.3  2:19   68   36:37 11:27 1:51:08 
   70   75 Marge Hines             Nisswa             MN  53   71 13:45  3:08  3:48   63   53:47 15.6  1:36   72   39:18 12:17 1:52:12 
   71   24 Christine Chell         Blaine             MN  52   74 14:50  3:23  3:35   70   59:41 14.1  3:24   53   32:30 10:10 1:53:58 
   72  122 Jan Roach               Randall            MN  66   59 11:21  2:35  3:05   65   55:05 15.2  1:04   75   46:12 14:27 1:56:45 
   73  194 Sierra Marshik          Little Falls       MN  17   17  8:22  1:54  4:21   74 1:06:17 12.7  2:02   64   35:54 11:14 1:56:55 
   74  133 Jennefer Smith          Tucson             AZ  44   68 12:48  2:55  3:33   75 1:07:18 12.5  1:36   62   35:14 11:01 2:00:26 
   75  127 Judy Rykken             Bloomington        MN  76   65 12:29  2:51  5:38   73 1:02:15 13.5  1:13   74   40:04 12:32 2:01:38 
   76   18 Sarah Boyd              Stillwater         MN  33   75 16:04  3:39  3:51   76 1:09:14 12.1  0:52                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Josh Nordstrom          Crystal            MN  15    5  9:45  2:13  1:19    1   40:21 20.8  0:30    1   22:00  6:53 1:13:53 
    2  192 Peter Lefebvre          Minneapolis        MN  17    1  5:48  1:20  1:46    2   49:24 17.0  0:39    3   28:34  8:56 1:26:09 
    3   86 David Kelm              Brainerd           MN  14    2  6:35  1:30  2:26    4   54:25 15.4  0:28    2   24:53  7:47 1:28:46 
    4  158 Jonathan Wise           Rosemount          MN  12    3  7:56  1:49  2:33    5   55:52 15.0  1:11    4   37:28 11:43 1:44:59 
    5   82 Charlie Johnson         Rosemount          MN  13    4  8:32  1:57  3:13    3   53:56 15.6  0:37    5   38:44 12:07 1:45:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  138 Lauren Steinke          St Cloud           MN  14    1  6:44  1:32  0:46    1   41:09 20.4  0:36    1   20:12  6:19 1:09:24 
    2   97 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  14    6  8:56  2:02  1:37    3   44:40 18.8  0:54    2   23:56  7:29 1:20:00 
    3  155 Emma Whiteman           Nisswa             MN  18    5  8:36  1:58  1:52    2   44:17 19.0  0:34    4   28:50  9:01 1:24:07 
    4   55 Heather Fletcher        Deerwood           MN  17    7  9:21  2:08  1:44    4   47:29 17.7  0:51    3   28:16  8:50 1:27:39 
    5   84 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  15    2  7:38  1:44  2:32    6   51:35 16.3  0:45    5   29:11  9:08 1:31:39 
    6  157 Anna Wise               Rosemount          MN  15    4  8:31  1:57  2:02    5   49:38 16.9  0:34    6   30:56  9:40 1:31:40 
    7  194 Sierra Marshik          Little Falls       MN  17    3  8:22  1:54  4:21    7 1:06:17 12.7  2:02    7   35:54 11:14 1:56:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  153 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  24    3  8:27  1:56  2:02    1   35:50 23.4  0:54    1   19:02  5:57 1:06:13 
    2  154 Andy Whiteman           Duluth             MN  21    2  7:10  1:38  0:58    2   37:51 22.2  0:36    2   21:36  6:45 1:08:09 
    3   87 Anton Knack             Prior Lake         MN  21    1  5:57  1:21  1:14    3   43:06 19.5  0:57    3   23:34  7:22 1:14:45 
    4   50 Christian Engel         Minneapolis        MN  24    5 11:25  2:36  2:30    4   45:09 18.6  0:32    4   24:11  7:34 1:23:44 
    5  137 David Stadem            Hatton             ND  24    4 10:09  2:19  4:12    5   46:03 18.2  0:34    5   25:28  7:58 1:26:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  136 Callie Stadem           Hatton             ND  23    2  9:50  2:15  2:16    2   45:07 18.6  1:04    2   28:30  8:55 1:26:46 
    2   62 Madison Grausam         Brainerd           MN  21    3 10:20  2:21  2:33    3   47:50 17.6  1:34    1   26:38  8:20 1:28:53 
    3  116 Laura Paakh             Detroit Lakes      MN  24    1  7:09  1:38  3:56    1   44:24 18.9  0:54    3   33:24 10:27 1:29:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  121 Matt Radniecki          Brainerd           MN  28    1  6:16  1:26  0:53    1   34:42 24.2  0:36    1   21:31  6:44 1:03:56 
    2   19 Jason Brill             Fort Ripley        MN  25    2  7:29  1:43  1:24    2   38:08 22.0  0:40    3   23:15  7:16 1:10:55 
    3   83 Frank Johnson           Hallock            MN  28    6 10:12  2:20  1:25    3   38:21 21.9  0:35    4   23:17  7:17 1:13:48 
    4   90 Alex Kunesh             Baxter             MN  28    3  9:19  2:07  2:06    4   41:21 20.3  1:21    2   23:01  7:12 1:17:05 
    5    3 Mitchell Anderson       Nisswa             MN  28    7 10:15  2:20  2:28    5   42:15 19.9  1:03    5   24:52  7:47 1:20:50 
    6  198 Sean Rocheford          Eagan              MN  27    4  9:25  2:09  3:08    6   42:24 19.8  1:24    7   30:19  9:29 1:26:39 
    7  142 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  29    5  9:57  2:16  2:17    7   50:24 16.7  0:37    6   28:54  9:02 1:32:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   12 Louise Bilek            Minneapolis        MN  28    1  6:50  1:34  1:23    1   40:45 20.6  0:38    2   24:20  7:37 1:13:55 
    2   39 Christina Dee           Milaca             MN  29    2  7:37  1:44  1:58    2   41:29 20.2  1:19    4   26:21  8:14 1:18:42 
    3  189 Kaitlyn Jensen          Pierz              MN  26    3  8:00  1:50  1:54    3   45:53 18.3  0:56    1   24:13  7:34 1:20:54 
    4  113 Jill O'Grady            Brainerd           MN  28    4  9:09  2:05  2:01    6   50:11 16.7  0:52    5   26:34  8:18 1:28:45 
    5   47 Kate Ebnet              Saint Paul         MN  26    7 10:26  2:23  1:46    7   51:34 16.3  0:32    6   27:05  8:28 1:31:22 
    6   25 Brittni Cleland         Big Lake           MN  25   10 12:07  2:46  1:57    5   49:28 17.0  1:51    3   26:13  8:12 1:31:34 
    7  149 Heidi Wallin            Willmar            MN  29    5  9:14  2:06  2:05    4   48:11 17.4  1:15    7   31:39  9:54 1:32:23 
    8    6 Amy Baratto             Brainerd           MN  28    8 10:48  2:28  3:04    9   58:04 14.5  0:55    8   33:02 10:20 1:45:51 
    9    7 Anna Baratto            Breezy Point       MN  26    9 11:43  2:40  3:57    8   56:13 14.9  1:48    9   36:05 11:17 1:49:44 
   10   74 Emily Heying            St Joseph          MN  26    6 10:03  2:17  3:15   10   58:55 14.3  2:19   10   36:37 11:27 1:51:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  196 Riant Northway          Lake Shore         MN  32    2  7:05  1:37  1:02    1   34:44 24.2  0:45    1   23:09  7:14 1:06:44 
    2   41 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  31    1  6:55  1:35  0:52    2   36:16 23.2  0:30    2   24:21  7:37 1:08:52 
    3   69 Nate Hasty              Minneapolis        MN  32    4  9:18  2:07  2:24    3   40:04 21.0  0:51    3   25:32  7:59 1:18:08 
    4   96 Colin Lovett            Saint Paul         MN  32    5  9:43  2:13  2:25    4   40:59 20.5  0:44    4   30:34  9:33 1:24:23 
    5   58 Brandon Geist           Denver             CO  31    3  8:09  1:52  1:50    5   45:54 18.3  1:57    6   30:53  9:39 1:28:42 
    6  129 Robert Schoonover       Rogers             MN  32    6 10:59  2:30  2:58    6   47:44 17.6  1:27    5   30:42  9:36 1:33:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   92 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  32    1  8:14  1:53  1:31    1   40:37 20.7  0:43    2   24:31  7:40 1:15:35 
    2  114 Jane Ostlie             Mayville           ND  32    3 10:18  2:21  1:28    2   41:45 20.1  0:50    3   24:38  7:42 1:18:56 
    3   46 Shawn Duerr             Baxter,            MN  33    8 11:28  2:37  1:16    3   44:30 18.9  0:48    1   23:49  7:27 1:21:49 
    4   59 Theresa Geist           Denver             CO  31    5 10:36  2:25  2:03    4   45:25 18.5  1:52    6   31:41  9:54 1:31:35 
    5  146 Phoebe Trepp            Minneapolis        MN  33    2  9:30  2:10  2:01    5   46:25 18.1  0:39    9   34:08 10:40 1:32:41 
    6   13 Kristy Bishop           Minneapolis        MN  33                           6   48:29 17.3  0:52    7   32:55 10:18 1:35:50 
    7   11 Sarah Beegle            St. Paul           MN  30    7 11:23  2:36  2:44    7   49:50 16.9  1:10    8   33:07 10:21 1:38:13 
    8   70 Sally Heier             Little Falls       MN  32    6 10:52  2:29  2:37    8 1:00:47 13.8  0:33    4   28:01  8:46 1:42:48 
    9   36 Rayce Dahleen           Brainerd           MN  32    4 10:32  2:24  2:03    9 1:01:04 13.8  0:47    5   28:31  8:55 1:42:55 
   10   18 Sarah Boyd              Stillwater         MN  33    9 16:04  3:39  3:51   10 1:09:14 12.1  0:52                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    4 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  38    7  7:51  1:48  1:03    1   33:36 25.0  0:42    2   20:08  6:18 1:03:18 
    2  191 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  36    2  7:17  1:40  1:08    3   38:00 22.1  0:30    3   20:43  6:29 1:07:35 
    3   54 Eric Evans              Ames               IA  37    5  7:46  1:46  1:07    5   38:06 22.0  0:44    1   20:05  6:17 1:07:46 
    4  139 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  35    9  8:02  1:50  1:34    6   38:28 21.8  0:31    4   21:16  6:39 1:09:49 
    5    2 Brad Anderson           Duluth             MN  38    3  7:29  1:42  1:13    2   35:51 23.4  0:38   12   25:34  8:00 1:10:43 
    6  204 Josh Duerr              Baxter             MN  37   11  8:38  1:58  1:14    4   38:01 22.1  0:48    6   23:03  7:13 1:11:43 
    7  123 Michael Roach           Little Falls       MN  36   10  8:07  1:51  1:14    7   39:28 21.3  0:47    5   22:13  6:57 1:11:47 
    8  109 Chad Nelson             Willmar            MN  38    6  7:48  1:47  1:27   10   41:19 20.3  0:48    7   23:21  7:18 1:14:41 
    9   28 Matthew Colaizy         Saint Paul         MN  39    8  7:53  1:48  2:45    8   40:06 20.9  1:22    8   24:15  7:35 1:16:19 
   10   65 Scott Hammel            Minneapolis        MN  39    4  7:44  1:46  2:10    9   40:47 20.6  1:32    9   24:42  7:44 1:16:54 
   11   17 Christian Borle         Brainerd           MN  39   14  9:14  2:06  3:07   14   44:17 19.0  0:46   11   25:21  7:56 1:22:43 
   12  190 Phillip Kagol           Lakeville          MN  37   16 10:53  2:29  2:35   12   43:29 19.3  1:23   13   26:34  8:18 1:24:51 
   13   31 Joel Connor             St Louis Park      MN  39   18 12:47  2:55  2:16   11   42:22 19.8  2:22   10   25:16  7:54 1:25:03 
   14  145 Ethan Trepp             Minneapolis        MN  36    1  6:44  1:32  2:31   13   43:50 19.2  2:07   19   31:38  9:54 1:26:49 
   15  111 Eric Nordlander         Minneapolis        MN  38   13  8:52  2:01  2:30   16   48:47 17.2  0:39   15   28:28  8:54 1:29:13 
   16   52 Russell Erickson        Blaine             MN  35   15 10:38  2:25  2:51   17   48:48 17.2  0:52   14   26:54  8:25 1:30:02 
   17   80 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  38   17 11:29  2:37  2:08   15   46:59 17.9  0:33   17   31:16  9:47 1:32:24 
   18   71 Josh Heldt              Brainerd           MN  36   19 14:10  3:14  3:17   18   49:10 17.1  2:16   18   31:25  9:49 1:40:16 
   19   42 Leo Dignan              Horace             ND  38   12  8:50  2:01  5:18   19   58:23 14.4  2:18   16   30:02  9:23 1:44:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  188 Michelle Andres         East Gull Lake     MN  37    4  7:20  1:40  1:07    1   35:01 24.0  0:39    1   20:22  6:22 1:04:27 
    2    5 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36    2  6:56  1:35  1:13    4   36:26 23.1  0:53    2   21:56  6:51 1:07:23 
    3  126 Sara Rondorf            Andover            MN  36    3  7:17  1:40  1:12    2   35:09 23.9  0:37    4   23:12  7:15 1:07:26 
    4   23 Sara Carlson            Brainerd           MN  36    5  7:32  1:43  0:56    3   36:23 23.1  0:50    3   22:13  6:57 1:07:53 
    5   22 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  39    1  6:39  1:31  1:22    5   38:08 22.0  0:42    5   24:03  7:31 1:10:51 
    6   61 Ann Graeve              Little Falls       MN  35    8  8:54  2:02  1:17    7   43:36 19.3  0:31    6   24:18  7:36 1:18:34 
    7   21 Leah Brueggeman         Hitterdal          MN  37    9  8:57  2:02  2:11    6   42:51 19.6  0:39    9   25:15  7:54 1:19:51 
    8  156 Sarah Wilcox            St Cloud           MN  35   10  9:16  2:07  2:39    8   44:04 19.1  0:40    8   24:56  7:48 1:21:33 
    9  200 Kari Whitlock           Baxter             MN  37    6  8:06  1:51  1:28    9   44:07 19.0  1:08   10   26:47  8:22 1:21:34 
   10   49 Meghan Elliott          Minneapolis        MN  37   12 10:35  2:25  1:37   10   45:13 18.6  0:52    7   24:34  7:41 1:22:50 
   11   68 Susan Harris            Richfield          MN  37   11 10:21  2:21  1:36   11   46:31 18.1  1:11   11   31:31  9:51 1:31:08 
   12   43 Katie Dodd              Edina              MN  35    7  8:39  1:58  4:56   12   48:28 17.3  0:54   12   32:55 10:18 1:35:50 
   13  205 Sascha Barsness         Pequot Lakes       MN  39   13 13:26  3:04  3:05   13   53:52 15.6  1:52   13   38:16 11:58 1:50:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  107 Mark Narveson           Bloomington        MN  43    3  9:18  2:07  1:59    2   39:44 21.1  1:00    1   20:37  6:27 1:12:35 
    2   57 Frank M. Gangi          Coleraine          MN  40    4 11:37  2:39  1:33    1   37:26 22.4  0:57    2   21:52  6:50 1:13:23 
    3   56 Eric Fotsch             St. Paul           MN  40    1  7:09  1:38  1:23    3   41:54 20.0  1:05    3   24:35  7:41 1:16:04 
    4    1 Chad Adams              Albert Lea         MN  40    2  8:58  2:03  2:36    4   44:00 19.1  1:06    4   26:15  8:12 1:22:53 
    5  131 Scott Sheets            Mayville           ND  43    6 14:17  3:15  2:49    5   45:57 18.3  0:39    5   29:54  9:21 1:33:34 
    6  151 Richard Wear            Apple Valley       MN  44    5 11:56  2:43  3:18    6   46:59 17.9  1:24    6   32:29 10:09 1:36:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 Dena Storm              Pillager           MN  41    1  7:34  1:43  1:35    1   37:28 22.4  0:38    2   22:59  7:11 1:10:12 
    2   48 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  40    4  9:15  2:07  1:50    6   45:03 18.6  0:55    1   22:51  7:09 1:19:52 
    3  108 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  40    5  9:28  2:09  2:34    2   41:24 20.3  1:10    5   26:09  8:11 1:20:43 
    4  147 Amy Turk                Crosby             MN  42    9 10:38  2:25  2:14    4   42:01 20.0  1:16    3   25:27  7:57 1:21:33 
    5  106 Tracy Moe               Randall            MN  41    3  8:56  2:02  1:18    5   45:03 18.6  0:37    4   25:50  8:05 1:21:42 
    6   33 Katie Culshaw           Maplewood          MN  44    2  8:20  1:54  2:00   10   46:25 18.1  1:18    6   26:23  8:15 1:24:24 
    7  130 Sara Scott              Foley              MN  40    7  9:34  2:11  2:07    3   41:51 20.1  1:19   10   31:21  9:48 1:26:10 
    8   91 Beth Larsen             Cold Spring        MN  40   10 10:46  2:27  2:00    7   45:32 18.4  1:10    8   30:26  9:31 1:29:52 
    9   37 Tania Daniels           Apple Valley       MN  43    6  9:32  2:10  3:25   11   46:27 18.1  1:48    9   30:44  9:37 1:31:55 
   10  105 Sheila Miller           Baxter             MN  44    8 10:15  2:20  2:21    8   46:04 18.2  2:12   11   31:37  9:53 1:32:27 
   11  103 Dana Meier              Bloomington        MN  41   11 12:33  2:52  2:19    9   46:19 18.1  2:03   13   35:42 11:10 1:38:55 
   12  150 Karen Wear              Apple Valley       MN  42   13 13:32  3:05  3:23   12   55:11 15.2  0:42    7   28:29  8:54 1:41:16 
   13  133 Jennefer Smith          Tucson             AZ  44   12 12:48  2:55  3:33   13 1:07:18 12.5  1:36   12   35:14 11:01 2:00:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  101 Michael McConkey        Brainerd           MN  48    2  7:35  1:44  1:11    1   34:33 24.3  0:43    1   21:59  6:53 1:05:59 
    2   38 Ian Davis               Westfield          NJ  45    3  7:37  1:44  2:03    2   38:21 21.9  1:01    2   23:23  7:19 1:12:23 
    3   27 Andrew Cockcroft        Zimmerman          MN  48    1  7:19  1:40  2:10    3   38:33 21.8  0:50    4   26:33  8:18 1:15:24 
    4   40 Scott Dezurik           Avon               MN  46    4  8:47  2:00  2:16    5   41:38 20.2  1:04    3   26:19  8:14 1:20:02 
    5   81 Clarence Jarnot         Sartell            MN  49    6 10:25  2:22  1:48    4   41:17 20.3  0:58    6   27:32  8:37 1:21:59 
    6   85 Robert Johnson          Little Falls       MN  45    5  9:18  2:07  2:52    6   46:49 17.9  0:44    5   27:06  8:28 1:26:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   53 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  49    2  8:43  1:59  1:22    1   41:25 20.3  0:57    2   26:15  8:13 1:18:40 
    2   34 Melissa Culshaw         Coon Rapids        MN  49    6 10:37  2:25  2:16    4   45:19 18.5  0:48    1   25:03  7:50 1:24:01 
    3  148 Patty Wallace           Baxter             MN  46    1  8:01  1:50  1:50    5   45:29 18.5  1:13    3   28:02  8:46 1:24:32 
    4   93 Erika Lee               Duluth             MN  46    5  9:30  2:10  2:25    2   42:53 19.6  1:19    4   28:48  9:00 1:24:53 
    5  141 Denise Sundquist        Brainerd           MN  48    4  9:25  2:09  1:58    3   44:18 19.0  1:37    6   31:22  9:49 1:28:39 
    6   94 Fiona Lefebvre          Minneapolis        MN  47    3  8:59  2:03  2:38    6   49:03 17.1  1:34    5   30:05  9:24 1:32:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   88 David Knack             Prior Lake         MN  51    1  7:09  1:38  1:31    1   36:36 23.0  0:46    1   22:08  6:55 1:08:08 
    2   44 David Dornfeld          Edina              MN  54    2  8:29  1:56  1:42    2   38:27 21.8  1:07    2   24:39  7:43 1:14:22 
    3   51 James Engel             Baxter             MN  51    5 11:07  2:32  3:29    3   39:10 21.4  1:48    4   26:29  8:17 1:22:00 
    4  100 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  53    3  9:43  2:13  2:31    5   43:26 19.3  0:36    3   25:55  8:06 1:22:09 
    5   67 Bob Harmon              New Brighton       MN  53    6 12:43  2:54  2:56    4   39:51 21.1  1:40    5   26:46  8:22 1:23:54 
    6   64 Tim Hamilton            Mtka               MN  54    4 10:51  2:28  3:09    6   48:56 17.2  1:30    7   35:01 10:57 1:39:25 
    7  132 Brian Skjei             Sauk Rapids        MN  54    7 17:21  3:57  3:33    7   55:16 15.2  2:41    6   29:54  9:21 1:48:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   72 Mary Henderson          Brainerd           MN  54    1  8:50  2:01  3:03    4   50:20 16.7  0:58    2   33:39 10:31 1:36:47 
    2   26 Lori Cleland            Big Lake           MN  51    3 10:43  2:27  2:41    1   46:05 18.2  1:57    3   36:32 11:25 1:37:57 
    3   73 Julie Heuer             Fargo              ND  54    4 12:37  2:52  3:05    2   48:19 17.4  1:13    4   37:49 11:50 1:43:01 
    4  102 Brenda McCoy            Andover            MN  52    2  9:37  2:11  3:18    3   50:10 16.7  2:12    7   39:39 12:24 1:44:55 
    5  117 Lori Paakh              Detroit Lakes      MN  51    6 14:11  3:14  2:39    5   50:43 16.6  1:06    5   38:19 11:59 1:46:56 
    6   75 Marge Hines             Nisswa             MN  53    5 13:45  3:08  3:48    6   53:47 15.6  1:36    6   39:18 12:17 1:52:12 
    7   24 Christine Chell         Blaine             MN  52    7 14:50  3:23  3:35    7   59:41 14.1  3:24    1   32:30 10:10 1:53:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Sue Dornfeld            Edina              MN  57    1 10:50  2:28  1:54    1   46:10 18.2  1:38    2   36:33 11:26 1:37:04 
    2   14 Lynne Blass             Woodbury           MN  59    2 11:24  2:36  2:56    2   51:34 16.3  1:51    1   30:54  9:40 1:38:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Jeff Beegle             Rogers             MN  62    1  9:47  2:14  2:21    1   45:41 18.4  2:11    1   33:02 10:20 1:33:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  124 Deb Roberts             Nisswa             MN  63    1  9:04  2:04  1:32    1   44:33 18.9  1:15    2   30:59  9:41 1:27:21 
    2  118 Joyce Petsch            North St Paul      MN  60    3 14:20  3:16  3:41    2   49:01 17.1  1:34    1   30:46  9:37 1:39:19 
    3   29 Autumn Cole             Ely                PL  63    2  9:56  2:16  2:23    3   53:23 15.7  1:58    3   33:35 10:30 1:41:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  122 Jan Roach               Randall            MN  66    1 11:21  2:35  3:05    1   55:05 15.2  1:04    1   46:12 14:27 1:56:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  127 Judy Rykken             Bloomington        MN  76    1 12:29  2:51  5:38    1 1:02:15 13.5  1:13    1   40:04 12:32 2:01:38 

Total Registered:                        204
Total Number of Team Finishers:           27
Total Number of Individual Finishers:    152
Number of Male   Finishers:               70
Number of Female Finishers:               82
Did not Finish Race or Did Not Start:     25