Kiwanis Kids Triathlon
Baxter, MN
8/23/2014

race logo










					                                                         KIWANIS KIDS TRIATHON
                                                      Baxter, MN - August 23, 2014
   



================================================================================================================================================
                                                            MALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  150 Kyler Schmidgall        Little Falls       MN   5    7  1:28  1:19    5   11:46  0:50    1   12:23   27:44 
    2  208 Hayden Doty             Bemidji            MN   5    9  1:36  2:44    1    9:58  0:58    2   12:31   27:45 
    3  148 Paul Sandberg           Baxter             MN   5    3  1:20  2:33    3   10:15  0:43    4   13:53   28:42 
    4    3 Will Adams              Albert Lea         MN   5    1  1:12  1:12    2   10:02  0:46    6   16:12   29:22 
    5   71 Drew Haglin             Brainerd           MN   5    6  1:26  1:42    7   14:06  0:43    3   13:33   31:27 
    6   66 Caden Green             Annandale          MN   5    2  1:18  1:27    4   11:38  0:50    8   18:10   33:21 
    7  114 Tripp McKinney          East Gull Lake     MN   5    8  1:29  3:10    6   12:57  0:51    5   16:07   34:32 
    8  218 Beckett Miller          Baxter             MN   4    4  1:23  1:58    8   16:16  0:51   10   18:38   39:04 
    9  142 Kellan Rogholt          Sauk Rapids        MN   5   10  1:43  2:33    9   17:14  0:57    9   18:28   40:54 
   10    9 Connor Bacigalupi       Baxter             MN   5    5  1:25  3:58   10   19:01  0:47    7   16:30   41:39 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  199 Jaycee Carlson          Brainerd           MN   5    1  1:05  2:11    1    9:59  0:33    2   13:18   27:05 
    2  153 Attly Speer             Brainerd           MN   5    2  1:22  1:56    2   13:17  0:34    3   13:19   30:27 
    3  182 Lillian Eldred          Minneapolis        MN   5    4  1:48  1:26    3   15:57  0:42    1   11:41   31:32 
    4   86 Anabelle Holcomb-Smith  Brainerd           MN   5    3  1:37  2:25    4   47:25  1:14    4   14:37 1:07:15 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  141 Owen Robertson          Brainerd           MN   6    2  1:10  1:39    1    9:36  0:33    1    9:43   22:38 
    2  191 Dreeson Millam          Big Lake           MN   6    1  1:09  1:07    3   11:52  0:36    2   10:25   25:07 
    3  181 Henry Eldred            Minneapolis        MN   6    4  1:23  1:06    2   10:21  0:40    3   12:21   25:49 
    4  217 Wyatt Czeck             Baxter             MN   6    3  1:11  2:13    4   12:06  0:47    4   12:45   28:59 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   48 Avery Duerr             Baxter             MN   6    6  1:38  1:28    2   11:09  0:46    1    9:51   24:50 
    2  101 Sierra Larson           Pequot Lakes       MN   6    2  1:10  1:24    4   13:23  0:50    2   11:05   27:50 
    3  177 Lilly Derosier          Baxter             MN   6    1  1:02  1:14    1   10:21  0:34    6   15:59   29:09 
    4   39 Gabrielle Dahlberg      Little Falls       MN   6    3  1:17  2:10    3   11:50  0:34    3   13:31   29:19 
    5   46 Lillian Dodd            Edina              MN   6    7  1:51  2:50    6   15:29  1:22    4   15:26   36:55 
    6   17 Kayleigh Bishop         Minneapolis        MN   6    8  1:51  2:43    7   15:34  1:23    5   15:26   36:56 
    7   79 Audrey Hastings         Brainerd           MN   6    4  1:35  1:27    5   13:36  0:47    8   19:45   37:07 
    8  216 Lauren Yeager           Brainerd           MN   6    5  1:38  1:02    8   17:14  1:07    7   18:50   39:49 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   25 Bennett Brown           Plymouth           MN   7    3  1:10  1:11    2    9:10  0:29    2    9:33   21:32 
    2  156 Kade Stengrim           Brainerd           MN   7    2  1:08  1:56    1    9:07  0:40    1    9:13   22:03 
    3    5 Gavin Andersen          Grand Rapids       MN   7    6  1:18  1:20    4    9:34  0:30    3    9:57   22:37 
    4   50 Brandon Eberts          Brainerd           MN   7    1  1:04  1:18    3    9:11  0:30    4   10:45   22:47 
    5   78 Gabe Hallgren           Baxter             MN   7    7  1:20  1:18    9   10:59  0:28    5   11:04   25:08 
    6  130 Silas Osborne           Brainerd           MN   7   13  1:31  0:58    6   10:23  0:44    7   12:16   25:50 
    7   18 Aric Bittman            Mn                 MN   7   12  1:28  2:06   10   11:12  0:34    6   11:20   26:38 
    8    4 Andrew Allegra          Brainerd           MN   7    4  1:14  2:40    5    9:36  0:48    9   12:54   27:10 
    9   27 Saul Brueggeman         Hitterdal          MN   7   11  1:25  3:17    7   10:45  0:37    8   12:39   28:42 
   10   76 Payton Haglin           Brainerd           MN   7    9  1:22  1:39   12   12:32  0:42   10   14:37   30:51 
   11  166 Evan Trompeter          Rice               MN   7    8  1:21  3:09    8   10:57  0:37   13   17:47   33:49 
   12   40 Jacob Dahlberg          Little Falls       MN   7    5  1:17  2:27   11   11:59  1:13   12   17:01   33:55 
   13   70 Clark Haglin            Fort Ripley        MN   7   10  1:24  2:22   13   18:49  0:56   11   15:15   38:44 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  123 Amy Olson               Zimmerman          MN   7    6  2:07  1:24    1   10:09  0:29    2   10:12   24:19 
    2  164 Zoe Sumner              Minneapolis        MN   7    1  2:05  1:14    3   10:17  0:36    3   10:24   24:34 
    3  118 Madelyn Miller          Baxter             MN   7    9  2:12  1:18    4   10:40  0:44    1    9:44   24:36 
    4   14 Yasmin Barg             Pillager           MN   7    2  2:06  1:21    2   10:11  0:47    6   11:46   26:08 
    5   55 Brianna Finnegan        Baxter             MN   7    7  2:08  2:04    7   11:38  0:40    4   11:18   27:47 
    6  145 Isabella Rudolph        Sauk Rapids        MN   7    4  2:07  1:38    8   11:39  1:12    5   11:34   28:08 
    7  126 Johanna Oost            Biberach           BA   7   10  2:12  2:41    5   10:51  1:00    7   11:50   28:32 
    8   97 Reese Laposky           Baxter             MN   7    5  2:07  1:25    9   11:49  0:36   10   13:16   29:12 
    9  209 Delana Doty             Bemidji            MN   7    8  2:09  2:20   10   12:11  0:49    8   11:55   29:23 
   10   59 Mya Frank               Cold Spring        MN   7   13  2:20  2:05    6   11:02  0:37   11   13:37   29:40 
   11  211 Zoey Lind               Fargo              ND   7   11  2:14  2:21   13   14:30  0:42    9   11:59   31:45 
   12  187 Emma Hoffmann           Duluth             MN   7   12  2:16  1:51   11   13:58  0:46   12   14:11   32:59 
   13   30 Helena Buchan           Big Lake           MN   7    3  2:06  3:26   12   14:13  1:01   13   18:48   39:32 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   83 Elijah Hoelz            Baxter             MN   8    1  1:00  0:53    5    9:30  0:28    2    8:05   19:54 
    2  157 Kalvin Stengrim         Brainerd           MN   8    2  1:00  1:33    2    9:03  0:26    1    7:54   19:54 
    3    2 Grant Adams             Albert Lea         MN   8    3  1:06  1:11    1    8:38  0:36    7   10:08   21:37 
    4  133 Drew Parks              Big Lake           MN   8    4  1:08  1:25    3    9:03  0:32    3    9:40   21:47 
    5  186 Gus Hoffman             Edina              MN   8   12  1:24  1:40    6    9:45  0:45    4    9:53   23:24 
    6   32 Rhys Carey              Pillager           MN   8    5  1:11  1:05   11   10:31  1:05    5    9:57   23:46 
    7   33 Jack Christensen        Big Lake           MN   8    8  1:14  1:38    8    9:58  0:46    8   11:13   24:47 
    8  200 Kyler Carlson           Brainerd           MN   8    7  1:12  1:31    9   10:20  0:34    9   12:05   25:40 
    9  102 Carter Laventure        Big Lake           MN   8    9  1:16  1:57   12   11:58  0:38    6   10:02   25:49 
   10   80 Lance Hastings          Brainerd           MN   8    6  1:11  1:15    4    9:09  0:30   12   13:51   25:53 
   11    1 Will Aadland            Baxter             MN   8   10  1:20  2:06    7    9:52  0:43   10   12:42   26:40 
   12   90 Jude Horton             Princeton          MN   8   11  1:22  2:19   10   10:25  0:44   11   13:42   28:29 
   13   62 Piper Froiland          Sauk Rapids        MN   8   14  3:51  2:42   13   12:10  0:52   13   15:33   35:06 
   14   81 Ben Hazeldine           Moorhead           MN   8   13  1:26  2:03   14   14:33  0:36   14   18:07   36:44 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  121 Kaelyn Nelson           Ramsey             MN   8    8  1:23  0:56    1    9:20  0:31    1    8:01   20:11 
    2   29 Matia Bruggeman         Brainerd           MN   8    2  1:12  1:21    3    9:36  0:26    6   10:32   23:05 
    3   36 Lindy Cordes            Brainerd           MN   8    4  1:18  1:50    4    9:55  0:33    8   10:49   24:23 
    4   98 Paige Larsen            Cold Spring        MN   8   17  1:29  1:19    9   11:06  0:56    3    9:46   24:34 
    5   37 Ava Couture             Brainerd           MN   8   18  1:30  1:52    7   10:21  0:35    4   10:21   24:37 
    6    8 Mallory Anderson        Merrifield         MN   8    1  1:09  1:21    2    9:33  0:32   14   12:50   25:23 
    7   43 Bridget Danielson       Motley             MN   8   21  1:34  2:23    6   10:17  0:37    7   10:46   25:36 
    8  185 Lucia Everist           Edina              MN   8    9  1:23  1:22    8   11:00  1:01   11   11:14   25:58 
    9   10 Alice Balsley           Baxter             MN   8    3  1:16  2:05   16   12:15  0:57    2    9:38   26:09 
   10  202 Lindsey Neifert         Baxter             MN   8   11  1:25  0:55    5    9:59  0:29   17   13:48   26:34 
   11  224 Sydney Jones            Aitkin             MN   8   15  1:28  0:54   17   12:31  0:34    9   11:12   26:37 
   12   99 Isabel Larson           Crosby             MN   8   16  1:29  0:53   18   12:33  0:31   10   11:13   26:37 
   13  215 Keira Nickaboine        Brainerd           MN   8   20  1:31  1:47   10   11:08  0:48   12   11:40   26:53 
   14   88 Grace Holcomb-Smith     Brainerd           MN   8   10  1:24  1:26   19   14:29  0:45    5   10:21   28:23 
   15   74 Kate Haglin             Fort Ripley        MN   8   19  1:31  1:56   13   12:06  0:43   13   12:26   28:41 
   16  222 Abby Richardson         Minneapolis        MN   8   12  1:26  2:23   12   12:04  0:52   16   13:34   30:17 
   17  108 Molly Matetich          Bemidji            MN   8    7  1:23  1:50   15   12:13  0:39   18   14:57   30:59 
   18  206 Ava Riegel              Rogers             MN   8    6  1:20  1:32   20   14:45  0:34   15   13:13   31:23 
   19  119 Hannah Moddes           Baxter             MN   8   22  1:39  3:29   11   11:51  0:45   19   15:10   32:53 
   20  221 Elliot Normen           Minneapolis        MN   8   13  1:27  2:22   14   12:10  0:48   22   20:52   37:37 
   21  137 Camden Rauen            Baxter             MN   8    5  1:19  1:28   22   17:27  0:50   20   19:32   40:33 
   22  160 Samantha Strangis       Pillager           MN   8   14  1:27  2:04   21   16:48  0:44   21   19:34   40:35 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  158 Owen Sterner            Minnetonka         MN   9    1  1:03  1:02    1    8:01  0:28    2    7:46   18:18 
    2   31 Finn Carey              Pillager           MN   9    5  1:08  0:47    4    8:30  0:23    1    7:34   18:20 
    3  163 Wes Sumner              Minneapolis        MN   9    3  1:07  0:54    3    8:14  0:27    3    7:46   18:25 
    4   56 John Finnegan           Baxter             MN   9    4  1:08  1:21    2    8:12  0:30    4    8:15   19:23 
    5   96 Eli Laposky             Baxter             MN   9    6  1:09  0:44   10    9:15  0:24    6    8:48   20:18 
    6    6 Ian Andersen            Grand Rapids       MN   9    2  1:05  1:05    5    8:45  0:30    7    9:07   20:30 
    7  117 Jake Merseth            Brainerd           MN   9    7  1:11  1:08    9    9:14  0:37    5    8:23   20:31 
    8  204 Gabe Shanoff            Little Falls       MN   9   15  1:20  0:48   11    9:18  0:26    8    9:16   21:06 
    9  195 Steven Selisker         Baxter             MN   9   14  1:20  0:52   16    9:44  0:32    9    9:17   21:44 
   10   67 Nathan Green            Annandale          MN   9   20  1:29  0:47   13    9:35  0:31   13    9:47   22:06 
   11   58 Kooper Frank            Cold Spring        MN   9    9  1:13  1:23    7    8:57  0:32   15   10:18   22:21 
   12  103 Brody Lund              Brainerd           MN   9   11  1:15  0:59   19   10:14  0:32   10    9:24   22:21 
   13  146 Mason Rudolph           Sauk Rapids        MN   9   10  1:14  1:45    8    9:02  0:45   14    9:51   22:35 
   14  100 Kal Larson              Pequot Lakes       MN   9   13  1:18  1:27    6    8:51  0:34   16   10:37   22:45 
   15  124 Kenny Olson             Zimmerman          MN   9   16  1:21  1:51   14    9:35  0:32   12    9:32   22:49 
   16  212 Lue Douglas             Hudson             WI   9   12  1:16  2:05   18   10:12  0:38   11    9:24   23:33 
   17  120 Ben Munson              Annandale          MN   9   21  1:38  1:17   15    9:37  0:31   19   11:46   24:47 
   18  180 James Edeburn           Maple Grove        MN   9   17  1:22  3:01   12    9:19  0:37   17   10:42   25:00 
   19   42 Noah Dahlberg           Little Falls       MN   9    8  1:12  2:01   20   10:45  0:54   18   11:16   26:07 
   20  110 Sam Mattson             Baxter             MN   9   19  1:24  1:44   17    9:58  0:34   20   15:32   29:10 
   21   26 Max Brueggeman          Hitterdal          MN   9   18  1:23  1:47   21   13:31  3:36                      


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   69 Ashley Hagen            Little Falls       MN   9    6  1:10  0:57    2    8:51  0:32    4    9:45   21:13 
    2   16 Emily Bastian           Baxter             MN   9   16  1:22  1:10    3    9:13  0:29    3    9:37   21:49 
    3   45 Gracelyn Dickinson      Brainerd           MN   9    8  1:12  0:57    7    9:45  0:41    6    9:56   22:29 
    4  127 Lilia Oost              Biberach           MN   9    9  1:13  1:45    1    8:43  0:48    7   10:03   22:30 
    5  174 Paige Yeager            Brainerd           MN   9    3  1:07  1:12   13   10:34  0:32    1    9:06   22:30 
    6  210 Evelyn Rollins          Brainerd           MN   9    7  1:11  1:35    4    9:23  0:41   11   10:54   23:41 
    7  183 Cassie Ernster          Baxter             MN   9   18  1:24  1:01   12   10:27  0:34    9   10:22   23:46 
    8  203 Gabrielle Chalupsky     East Gull Lake     MN   9    4  1:09  1:49    9    9:56  0:38   10   10:22   23:51 
    9  175 Aden Yost               Baxter             MN   9   19  1:26  1:39   11   10:17  0:40    5    9:55   23:55 
   10  111 Sophie Mattson          Baxter             MN   9    1  1:05  1:48    5    9:26  0:27   15   11:34   24:20 
   11   11 Emma Daisy Balsley      Baxter             MN   9    5  1:10  2:04   15   11:10  0:25    2    9:34   24:21 
   12   75 Lily Haglin             Brainerd           MN   9    2  1:06  1:30    6    9:41  0:40   14   11:27   24:23 
   13  147 Peyton Sabart           Sartell            MN   9   15  1:22  1:25   10   10:04  0:33   13   11:01   24:24 
   14  139 Cally Robertson         Brainerd           MN   9   11  1:17  2:11    8    9:49  0:44   12   10:55   24:54 
   15  188 Faith Hoffmann          Duluth             MN   9   12  1:18  2:36   16   11:44  0:37    8   10:07   26:20 
   16  193 Gretchen Paysse         Baxter             MN   9   20  1:29  1:38   17   12:25  0:36   17   11:42   27:47 
   17  134 Josie Parks             Big Lake           MN   9   13  1:19  1:40   18   12:38  0:37   16   11:41   27:53 
   18   20 Kaytlin Bittman         Sauk Rapids        MN   9   10  1:16  1:50   21   13:30  0:40   18   11:57   29:11 
   19  136 Haddy Rardin            Brainerd           MN   9   17  1:23  2:40   19   12:58  0:54   19   15:44   33:36 
   20  143 Lillian Rogholt         Sauk Rapids        MN   9   22  1:31  2:01   20   13:11  1:17   20   15:47   33:45 
   21   94 Debra Johnson           Forest Lake        MN   9   14  1:21  1:58   14   11:04  0:31   22   20:38   35:30 
   22  172 Jacinda Wright          Wrenshall          MN   9   21  1:30  1:34   22   16:54  0:53   21   19:04   39:54 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   15 Baden Bastian           Baxter             MN  10    1  1:40  1:31    1   14:41  0:28    1   17:10   35:27 
    2  112 Eli McConkey            Brainerd           MN  10    8  2:19  0:47    2   14:46  0:30    4   18:03   36:24 
    3  115 Gabe Meier              Bloomington        MN  10    3  2:02  1:03    5   16:57  0:30    2   17:32   38:02 
    4   92 Andrew Johnson          Brainerd           MN  10   10  2:22  1:40    8   18:53  0:39    3   17:44   41:16 
    5   49 Couture Dylan           Brainerd           MN  10    5  2:13  1:41    3   16:02  0:54    8   20:43   41:31 
    6  198 Adam Klecker            Brainerd           MN  10    9  2:20  0:49    4   16:51  1:25    9   21:06   42:30 
    7   51 Joshua Eberts           Brainerd           MN  10    2  1:55  1:31    6   18:00  0:26    7   20:42   42:31 
    8  138 Isaac Riegel            New Ulm            MN  10    7  2:18  1:21    9   19:12  0:28    5   19:33   42:51 
    9   64 Brady Goebel            St. Martin         MN  10    4  2:06  1:50    7   18:51  0:38    6   20:18   43:41 
   10  178 Riley Derosier          Baxter             MN  10    6  2:15  1:26   10   19:19  0:32   10   21:24   44:54 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   89 Ellie Horton            Princeton          MN  10    2  1:51  2:12    2   17:39  0:45    1   18:31   40:55 
    2   72 Grace Haglin            Brainerd           MN  10    1  1:39  2:05    1   16:42  0:29    5   20:02   40:56 
    3   91 Abby Johnson            Brainerd           MN  10   11  2:12  1:36    3   18:04  1:10    2   19:05   42:04 
    4  225 Haley Jones             Aitkin             MN  10    7  2:05  0:49    8   20:19  0:28    3   19:27   43:06 
    5  149 Greta Schloemer         Baxter             MN  10    8  2:10  1:49    6   19:08  0:36    4   19:53   43:34 
    6   65 Hope Goebel             St. Martin         MN  10   12  2:14  1:54    4   18:15  0:35    6   22:57   45:52 
    7  168 Molly Turner            Jackson            MN  10    3  1:51  1:55    5   18:19  0:38    8   23:38   46:19 
    8   44 Tessa Danielson         Motley             MN  10    6  2:03  1:32   10   21:06  0:59    7   22:57   48:34 
    9  154 Macy Speer              Brainerd           MN  10    4  1:59  1:50    7   20:17  0:39   11   24:40   49:22 
   10  196 Thea Shogren            Brainerd           MN  10   10  2:12  1:41    9   20:24  0:54    9   24:13   49:22 
   11   87 Emerson Holcomb-Smith   Brainerd           MN  10    5  1:59  1:08   11   23:00  0:29   10   24:32   51:07 
   12  169 Abigail Vanheel         Baxter             MN  10    9  2:11  1:49   12   24:40  0:38   12   31:06 1:00:22 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  140 Nole Robertson          Brainerd           MN  11    3  1:43  1:03    1   14:34  0:28    1   16:35   34:20 
    2  152 Levi Siekas             Baxter             MN  11    7  1:58  1:08    2   15:01  0:32    2   18:39   37:16 
    3   54 Joe Figliuzzi           Baxter             MN  11   12  2:07  1:21    5   16:04  0:32    3   18:47   38:49 
    4  128 Atticus Osborne         Brainerd           MN  11    4  1:53  0:56    6   16:08  0:29    8   21:07   40:31 
    5   35 Daniel Cockcroft        Zimmerman          MN  11    5  1:54  1:51    4   16:02  0:45    5   20:32   41:01 
    6   68 Aidan Hagen             Little Falls       MN  11   10  2:01  1:00    7   16:33  0:32    9   21:09   41:12 
    7  106 Brooks Matetich         Bemidji            MN  11    1  1:39  1:45    3   15:44  0:30   10   21:37   41:12 
    8  116 Gavin Meier             Bloomington        MN  11    2  1:41  1:34    9   17:59  0:33    6   20:35   42:19 
    9   47 Calvin Douglas          Hudson             WI  11   13  2:08  2:28    8   17:44  0:53    4   20:04   43:15 
   10   95 Sam Lahl                Bloomington        MN  11    6  1:57  1:12   10   18:10  0:34   11   22:25   44:15 
   11  201 Brandon Neifert         Baxter             MN  11    8  1:59  0:51   13   21:00  0:33    7   20:36   44:58 
   12  213 Gray Gitchell           Breezy Pt          MN  11    9  2:00  2:06   11   19:01  1:23   13   23:25   47:54 
   13  189 Luke Hoffmann           Duluth             MN  11   11  2:03  1:52   12   20:50  0:46   12   22:40   48:09 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  104 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  11    3  1:42  0:51    1   15:58  0:29    1   17:40   36:37 
    2   28 Elle Bruggeman          Brainerd           MN  11    9  2:03  1:21    6   17:02  0:30    2   17:47   38:42 
    3  109 Ellie Mattson           Baxter             MN  11    1  1:30  1:44    5   16:50  0:30    5   20:25   40:59 
    4   52 Anika Eldien            Fergus Falls       MN  11   10  2:04  1:48    2   15:59  0:28    6   21:03   41:20 
    5   73 Isabel Haglin           Brainerd           MN  11    2  1:33  1:13    4   16:41  0:34    8   21:27   41:26 
    6  192 Hailey Millam           Big Lake           MN  11    7  1:58  1:42    3   16:31  0:31    7   21:09   41:49 
    7   60 Adyson Froiland         Sauk Rapids        MN  11    8  2:02  1:25    7   18:30  0:26    4   20:11   42:32 
    8   84 Hillary Hoelz           Baxter             MN  11    6  1:57  1:21    8   19:23  0:29    3   19:44   42:52 
    9  184 Grace Ernster           Baxter             MN  11    5  1:53  1:36    9   20:44  0:48    9   23:37   48:35 
   10  219 Clara Meyer             Brainerd           MN  11   11  2:06  2:00   10   23:56  0:51   10   30:21   59:12 
   11   41 Madeline Dahlberg       Little Falls       MN  11    4  1:51  2:19   11   24:04  0:42   11   33:56 1:02:51 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   38 Austin Crown            Lester Prairie     MN  12    3  1:34  0:59    2   13:29  0:25    1   16:27   32:51 
    2  205 Cormac Shanoff          Little Falls       MN  12    2  1:32  1:05    1   13:18  0:27    2   17:00   33:20 
    3  107 Cole Matetich           Bemidji            MN  12    1  1:32  1:20    5   15:02  0:24    3   17:01   35:17 
    4  176 Justin Youngquist       Baxter             MN  12    7  2:02  0:53    4   14:41  0:34    4   17:28   35:36 
    5   82 Keenan Hodge            Baxter             MN  12    4  1:42  0:39    3   13:50  1:03    6   20:30   37:42 
    6  165 Caleb Travis            Pine River         MN  12    5  1:53  1:15    6   17:06  0:33    5   18:13   38:57 
    7  171 Zachary Woltmann        Albany             MN  12    6  1:55  1:24    7   18:27  0:32    7   21:15   43:31 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  135 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  12    1  1:34  0:53    1   12:37  0:25    1   16:55   32:21 
    2  151 Elizabeth Selisker      Baxter             MN  12   12  2:05  0:48    3   16:37  0:27    2   18:48   38:43 
    3  155 Maija Statz             Pillager           MN  12    2  1:42  1:48    2   14:28  0:33    9   21:38   40:08 
    4   12 Grace Balsley           Baxter             MN  12    5  1:45  1:04    5   17:37  0:25    4   19:44   40:32 
    5   13 Tegan Barg              Pillager           MN  12    9  1:50  0:57   11   20:01  0:34    3   19:03   42:24 
    6  223 Ziya Pulak              Baxter             MN  12   11  1:53  1:12    4   17:33  0:31    7   21:17   42:24 
    7  161 Addie Streble           Minneapolis        MN  12    7  1:48  1:56    7   18:36  0:25    6   20:42   43:25 
    8  173 Madison Yeager          Brainerd           MN  12    3  1:44  1:22    9   18:44  0:33    8   21:19   43:40 
    9  226 Brooklyn Jones          Aitkin             MN  12   10  1:51  0:55   13   21:42  0:31    5   19:45   44:42 
   10   24 Hailey Block            Woodbury           MN  12    4  1:44  2:02    6   17:53  0:26   11   23:20   45:22 
   11   22 Madeline Bittman        Sauk Rapids        MN  12    6  1:45  1:27    8   18:42  0:28   12   24:36   46:56 
   12  194 Hannah Paysse           Baxter             MN  12   13  2:08  1:20   12   20:22  0:33   10   23:08   47:29 
   13  179 Grace Edeburn           Maple Grove        MN  12    8  1:50  2:01   10   19:07  0:43   13   26:22   50:02 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  129 Maxim Osborne           Brainerd           MN  13    1  1:30  1:09    1   13:45  0:21    2   16:15   32:59 
    2  122 Jared Nordstrom         Crystal            MN  13    2  1:37  1:00    2   15:01  0:26    1   16:01   34:04 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  207 Erika Fenstad           St Cloud           MN  13    3  1:43  0:41    2   15:11  0:23    1   15:39   33:35 
    2  167 Abagail Turner          Jackson            MN  13    2  1:35  1:16    1   14:22  0:26    3   19:18   36:55 
    3  214 Eloise Gitchell         Breezy Point       MN  13    5  1:46  1:14    3   16:24  0:28    2   17:25   37:16 
    4   85 Olivia Hoelz            Baxter             MN  13    4  1:46  1:13    4   17:01  0:25    4   20:53   41:16 
    5   63 Madelynn Gibbons        Brainerd           MN  13    1  1:29  1:21    5   20:32  0:29    5   23:16   47:04 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  220 Gunnar Niemeyer         Brainerd           MN  14    1  1:10  1:28    1   13:17  0:21    2   16:10   32:24 
    2   53 Hunter Eldien           Fergus Falls       MN  14    2  1:31  1:10    2   14:55  0:30    1   14:52   32:56 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  105 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  14    2  1:32  0:59    1   12:52  0:52    1   15:08   31:21 
    2  170 Laura Wadsten           Pillager           MN  14    3  1:36  1:36    3   13:55  0:25    3   16:44   34:14 
    3  197 Jamie Wallace           Baxter             MN  14    1  1:17  0:58    2   13:17  0:29    4   18:54   34:54 
    4   61 McKenzie Froiland       Sauk Rapids        MN  14    4  1:43  1:14    4   17:14  0:22    2   16:24   36:55 
    5  162 Geni Streble            Minneapolis        MN  14    5  1:56  2:10    5   17:43  0:33    5   23:16   45:37 


================================================================================================================================================
                         NON QUALIFYING RESULTS: 
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank  SWIM Trn.1  Rank   BIKE Trn.2  Rank   RUN   FINISH  
==== ======================= ================== == === === ========== =====  =========== =====  =========== =======
  26 Max Brueggeman          Hitterdal          MN   9 M      1  1:23  1:47    1   13:31  3:36                      

Total Registered:                        223
Number of Male   Finishers:               95
Number of Female Finishers:              115
Did not Finish Race or Did Not Start:     13