Mudman Powder Ridge -
Kimball, MN
8/16/2014

race logo










					                             Mudman - Kimball
                               Kimball, MN		
                             August 16th, 2014
                                    5K



----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: COED
----------------------------------------------------------------------------

  1.   46:03 The Budde's              
===================================
  1    39:14  Curt Budde          40 M Albany             MN 
  2    52:51  Bailey Budde        12 F Albany             MN 

  2.   48:37 Jobin rock               
===================================
  1    47:34  Mathieu Jobin       11 M Sartelll           MN 
  2    49:41  Katie Jobin         37 F Sartell            MN 

  3.   48:43 Team Haukos              
===================================
  1    47:48  Chris Haukos        50 M St. Cloud          MN 
  2    49:38  Sean Pickle          9 M St. Cloud          MN 

  4.   49:21 Team Anderson            
===================================
  1    49:19  Lydia Anderson      12 F Saint Joseph       MN 
  2    49:23  Jason Anderson      45 M Saint Joseph       MN 

  5.   49:47 Herdering                
===================================
  1    46:06  Sarah Herdering     38 F Melrose            MN 
  2    53:29  Nathan Herdering    13 M Melrose            MN 

  6.   50:33 Mad Dogs                 
===================================
  1    48:44  Jen Callahan        39 F Becker             MN 
  2    52:22  Cade Callahan       13 M Becker             MN 

  7.   51:38 Team Van Beck            
===================================
  1    51:37  Ethan Van Beck      12 M New Munich         MN 
  2    51:38  Amy Van Beck        35 F New Munich         MN 

  8.   51:50 The Grubby Duo part 2    
===================================
  1    51:50  Jes Grabinski       38 F Sauk Rapids        MN 
  2    51:51  Elijah Grabinski    11 M Sauk Rapids        MN 

  9.   52:02 Super Mudders            
===================================
  1    48:26  Cade Engen          12 M Frederic           WI 
  2    55:38  Pamela Engen        45 F Frederic           WI 

 10.   54:36 GEL                      
===================================
  1    54:34  Gabe Lindbom        11 M Becker             MN 
  2    54:38  Patty Lindbom       44 F Becker             MN 

 11.   54:57 Osterhus Beck            
===================================
  1    52:07  Jacob Beck          11 M Kimball            MN 
  2    57:47  Jill Beck           41 F Kimball            MN 

 12.   55:02 Cumming                  
===================================
  1    41:05  Ethan Cumming       12 M St Cloud           MN 
  2  1:09:00  Kim Cumming         43 F St Cloud           MN 

 13.   55:15 Gehrts                   
===================================
  1    48:41  Tina Gehrts         52 F Mendota Heights    MN 
  2  1:01:50  Sean Gehrts         12 M Mendota Heights    MN 

 14.   55:35 The chunk-a-roos         
===================================
  1    49:20  Tommy Shirk         11 M Mendota Heights    MN 
  2  1:01:50  Annette Shirk       44 F Mendota Heights    MN 

 15.   56:44 Oak Creek Crushers       
===================================
  1    56:44  Jack Anderson       11 M Farwell            MN 
  2    56:44  Kelly Anderson      36 F Farwell            MN 

 16.   58:13 Muddin For Matt          
===================================
  1    57:57  Damion Theisen      13 M Foley              MN 
  2    58:30  Tina Theisen        37 F Foley              MN 

 17.   58:42 Wendirts                 
===================================
  1    41:39  Ian Wengert         15 M Saint Cloud        MN 
  2  1:15:46  Clare Wengert       52 F Saint Cloud        MN 

 18.   59:18 Team Satre               
===================================
  1    59:18  Anna Satre          13 F Sauk Rapids        MN 
  2    59:18  Thomas Satre        46 M Sauk Rapids        MN 

 19. 1:00:11 Crushers                 
===================================
  1    58:40  Christian Knellwolf 12 M Sartell            MN 
  2  1:01:42  Kali Walton         28 F Saint Cloud        MN 

 20. 1:00:49 Lotta Larson             
===================================
  1  1:00:49  Magz Larson         11 F Maple Lake         MN 
  2  1:00:50  Blane Larson        44 M Maple Lake         MN 

 21. 1:02:42 The Streichers           
===================================
  1  1:01:22  Sofia Streich       11 F Waite Park         MN 
  2  1:04:02  Les Streich         43 M Waite Park         MN 

 22. 1:03:31 Fluffy Mud Sharks        
===================================
  1  1:03:31  Jay Nelson          44 M Woodbury           MN 
  2  1:03:31  Lauren Nelson       11 F Woodbury           MN 

 23. 1:03:55 The Krusers              
===================================
  1  1:02:56  Madison Kruse       11 F Sartell            MI 
  2  1:04:55  Randy Kruse         48 M Sartell            MN 

 24. 1:05:19 OConnell04               
===================================
  1  1:04:45  Ryan O'Connell      13 M Sauk Rapids        MN 
  2  1:05:53  Kari O'Connell      41 F Sauk Rapids        MN 

 25. 1:07:02 Markeys                  
===================================
  1    53:42  Callan Markey       12 M Sartell            MN 
  2  1:20:22  Lisa Markey         46 F Sartell            MN 

 26. 1:11:19 Mudpoltz                 
===================================
  1  1:11:07  Jack Leipholtz      12 M Buffalo            MN 
  2  1:11:31  Megan Leipholtz     46 F Buffalo            MN 

 27. 1:11:33 Froilanders              
===================================
  1  1:11:33  Adyson Froiland     11 F Sauk Rapids        MN 
  2  1:11:34  Erik Froiland       44 M Sauk Rapids        MN 

 28. 1:14:14 Wendlandt                
===================================
  1  1:11:37  Trent Wendlandt     10 M Richmond           MN 
  2  1:16:52  Melissa Wendlandt   32 F Richmond           MN 

 29. 1:14:58 MuddyNolls               
===================================
  1  1:14:53  Hayden Noll         10 M St. Martin         MN 
  2  1:15:04  Bobbi Herubin-Noll  39 F St. Martin         MN 

 30. 1:16:01 Speed Factory            
===================================
  1  1:16:01  Dana Crumley        39 F Avon               MN 
  2  1:16:01  Declan Crumley      10 M Avon               MN 

 31. 1:16:17 Psalm 40:2 NIV2          
===================================
  1  1:16:17  Emma Shumaker       12 F Paynesville        MN 
  2  1:16:18  Paul Shumaker       44 M Paynesville        MN 

 32. 1:18:42 Hill                     
===================================
  1  1:17:00  Elias Hill          11 M Sartell            MN 
  2  1:20:24  Megan Hill          28 F Sartell            MN 

 33. 1:20:08 Team Schneider           
===================================
  1  1:20:08  Blake Schneider     11 M South Haven        MN 
  2  1:20:08  Marie Schneider     33 F South Haven        MN 

 34. 1:20:25 Trisha                   
===================================
  1  1:20:24  Trisha Kovall       49 F Clearwater         MN 
  2  1:20:26  Payton Crotty       11 M Clearwater         MN 

 35. 1:21:32 Novices Pro              
===================================
  1  1:21:32  Ashton Hanan        10 M Kimball            MN 
  2  1:21:32  Kristin Van Nurden  31 F Kimball            MN 

 36. 1:22:22 Rempels                  
===================================
  1  1:22:21  Adam Rempel         12 M Big Lake           MN 
  2  1:22:24  Adrienne Rempel     36 F Big Lake           MN 

 37. 1:26:02 Schlueter                
===================================
  1  1:26:01  Elizabeth Schlueter 13 F St Augusta         MN 
  2  1:26:04  Steve Schlueter     43 M St Augusta         MN 

 38. 1:29:12 A Family That Muds Togeth
===================================
  1  1:29:10  Jack Ireland        11 M Buffalo            MN 
  2  1:29:13  Alisa Ireland       36 F Buffalo            MN 

 39. 1:42:08 team awesomeness         
===================================
  1  1:42:07  Tracy Stein         36 F Willmar            MN 
  2  1:42:08  Alfred Hernandez    10 M Willmar            MN 






----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: MALE
----------------------------------------------------------------------------

  1.   37:05 The Grubby Duo           
===================================
  1    37:05  Jack Grabinski      13 M Sauk Rapids        MN 
  2    37:05  Michael Grabinski   39 M Sauk Rapids        MN 

  2.   40:04 Team Robeck              
===================================
  1    40:03  Aidan Robeck        11 M Elk River          MN 
  2    40:04  Jeremy Robeck       42 M Elk River          MN 

  3.   40:47 Sabre 11                 
===================================
  1    38:59  Alex Ehrlichman     10 M Sartell            MN 
  2    42:34  Craig Ehrlichman    44 M Sartell            MN 

  4.   41:50 Frank Racing             
===================================
  1    41:50  Raycer Frank        12 M                       
  2    41:50  Ryan Frank          50 M                       

  5.   54:05 Team ROVER               
===================================
  1    51:23  Ethan Roufs         13 M Maple Grove        MN 
  2    56:47  Jason Roufs         36 M Maple Grove        MN 

  6.   54:18 chunk-a-roos             
===================================
  1    46:45  Joey Shirk          13 M Mendota Heights    MN 
  2  1:01:50  Ryan Shirk          45 M Mendota Heights    MN 

  7.   54:50 Team Awesome             
===================================
  1    51:19  Kaden Alvord        10 M Little Falls       MN 
  2    58:20  Jason Plevell       27 M Little Falls       MN 

  8.   59:20 Guggisberg               
===================================
  1    59:17  Brandon Guggisberg  11 M Kimball            MN 
  2    59:24  Mike Guggisberg     33 M 55353              MN 

  9.   59:58 Jacobson                 
===================================
  1    59:53  Bret Jacobson       13 M St. Joseph         MN 
  2  1:00:04  Ken Jacobson        46 M St. Joseph         MN 

 10. 1:02:35 MARTHALER                
===================================
  1  1:02:32  Mitchell Marthaler  13 M Sartell            MN 
  2  1:02:38  Joe Marthaler       45 M Sartell            MN 

 11. 1:04:08 Thumbs                   
===================================
  1  1:03:46  Riley Norberg       10 F Clear Lake         MN 
  2  1:04:30  Jonathan Norberg    40 M Clear Lake         MN 

 12. 1:09:25 Gecko's                  
===================================
  1  1:09:24  Ryan Hilger         10 M Maple Grove        MN 
  2  1:09:25  Kevin Hilger        46 M Maple Grove        MN 

 13. 1:18:19 Nelsen Bros              
===================================
  1  1:18:18  Anthony Nelsen      13 M Saint Cloud        MN 
  2  1:18:19  Alex Nelsen         34 M Saint Cloud        MN 

 14. 1:21:21 May Boys                 
===================================
  1  1:21:21  Alec May            11 M Saint Michael      MN 
  2  1:21:22  Jake May            40 M Saint Michael      MN 






----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: FEMALE
----------------------------------------------------------------------------

  1.   45:57 Team Jansen              
===================================
  1    37:15  Melissa Jansen      43 F Saint Cloud        MN 
  2    54:39  Isabella Jansen     10 F Saint Cloud        MN 

  2. 1:00:01 Team Edstrom             
===================================
  1    59:57  Kaija Ludewig       13 F St. Cloud          MN 
  2  1:00:05  Jamie Edstrom       35 F St. Cloud          MN 

  3. 1:07:44 Super Mudders: O'Brien Du
===================================
  1  1:07:41  Rylee Obrien        12 F Frederic           WI 
  2  1:07:47  Heather Obrien      37 F Frederic           WI 

  4. 1:07:49 Pfluebauer               
===================================
  1  1:07:49  Jessica Donabauer   32 F Albany             MN 
  2  1:07:49  Clara Pflueger      10 F Albany             MN 

  5. 1:15:12 SMR                      
===================================
  1  1:12:49  Kassandra Teneyck   11 F Shakopee           MN 
  2  1:17:35  Jennifer Teneyck    44 F Shakopee           MN 

  6. 1:15:42 Jennedy                  
===================================
  1  1:15:39  Kennedy Hanson      11 F Bovey              MN 
  2  1:15:46  Jeri Hanson         39 F Bovey              MN 

  7. 1:15:53 Starry                   
===================================
  1  1:15:51  Kelsey Starry       11 F Foley              MN 
  2  1:15:54  Jennifer Starry     38 F Foley              MN 

  8. 1:24:32 Lee's TKD Bloomdahl      
===================================
  1  1:24:32  Faith Bloomdahl     13 F Saint Michael      MN 
  2  1:24:33  Arwen Bloomdahl     39 F Saint Michael      MN 

  9. 1:26:22 Dirty Cats               
===================================
  1  1:26:21  Naomi Bollman       11 F Clearwater         MN 
  2  1:26:24  Shannon Bollman     37 F Clearwater         MN 

 10. 1:50:39 the awesome trio         
===================================
  1  1:50:39  Jeanne Branch       31 F Eden Valley        MN 
  2  1:50:39  Danielle Pella      12 F Eden Valley        MN