TRF Sanford Health Triathlon -
Thief River Falls, MN
5/16/2015

race logo










					                THIEF RIVER FALLS SANFORD HEALTH TRIATHLON
                           Thief River Falls, MN
                               May 16, 2015
                  500 yd. swim, 12 mile bike, 3 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS  
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2     470 Riley Unger          22 M   Winnipeg         MB    1  5:23  1:05  0:32    1   31:21 23.0  0:29    1   18:55  6:19   56:37 
    2   1/5     464 Payton Ryz           14 F   Winnipeg         MB    6  6:35  1:19  0:28    7   34:23 20.9  0:20    3   19:35  6:32 1:01:21 
    3   1/6     472 Bryan Walls          41 M   Grand Forks      ND    2  6:17  1:16  1:07    5   34:08 21.1  0:45    2   19:31  6:31 1:01:46 
    4   1/2     475 Noah Wiens           15 M   Winnipeg         MB    3  6:25  1:17  0:28   12   35:27 20.3  0:33    5   19:48  6:36 1:02:38 
    5   1/3     465 Mitch Schuneman      26 M   St. Cloud        MN    5  6:35  1:19  1:01    3   32:47 22.0  0:57    8   22:02  7:21 1:03:20 
    6   2/6     386 Jeremy Brekke        44 M   Fargo            ND   27  9:27  1:54  0:38    2   32:27 22.2  0:25    7   21:19  7:07 1:04:15 
    7   1/3     392 Carson Cortvrien     13 M   Winnipeg         MB    4  6:34  1:19  0:44   24   37:32 19.2  0:35    4   19:40  6:34 1:05:04 
    8   1/2     449 Ryan Hughes          36 M   Thief River Fall MN   22  8:55  1:47  1:00    8   35:09 20.5  0:31    6   20:52  6:58 1:06:25 
    9   1/2     448 Don Henderson        32 M   Grand Forks      ND    7  6:41  1:21  1:00    4   33:28 21.5  1:08   22   24:49  8:17 1:07:04 
   10   2/5     459 Morgan Ott           14 F   Winnipeg         MB    8  6:53  1:23  0:30   18   37:03 19.4  0:23   14   23:26  7:49 1:08:13 
   11   1/3     494 Ben Fransoo          18 M                         18  8:27  1:42  1:35   11   35:25 20.3  0:27   11   23:12  7:44 1:09:04 
   12   2/2     500 Jeremy Manstrom      30 M                         36 10:38  2:08  0:27   10   35:16 20.4  0:34    9   22:21  7:27 1:09:14 
   13   1/1     394 Madeleine Dupuis     15 F   Winnipeg         MB   11  7:25  1:29  0:49   19   37:07 19.4  0:34   15   23:49  7:57 1:09:42 
   14   3/6     496 Dwayne Olson         43 M   Winnipeg         MB   20  8:32  1:43  1:22    6   34:08 21.1  1:18   24   25:10  8:24 1:10:29 
   15   1/1     468 Emily Unger          17 F   Winnipeg         MB   12  7:28  1:30  0:34   26   37:57 19.0  0:35   17   24:02  8:01 1:10:34 
   16   2/2     384 Christopher Barkwel  15 M   Winnipeg         MB   15  7:51  1:35  0:46   29   38:52 18.5  0:22   10   22:52  7:38 1:10:41 
   17   3/5     400 Claire Healey        14 F   Winnipeg         MB    9  6:58  1:24  0:57   33   39:51 18.1  0:35   13   23:23  7:48 1:11:41 
   18   4/6     458 Brian Olson          42 M   Fargo            ND   10  7:09  1:26  1:33   23   37:19 19.3  0:45   23   24:58  8:20 1:11:42 
   19   2/3     446 Jack Healey          13 M   Winnipeg         MB   13  7:29  1:30  0:44   32   39:37 18.2  0:32   16   23:57  7:59 1:12:17 
   20   5/6     381 Pat Adrian           44 M   Roseau           MN   26  9:24  1:53  0:59   13   35:35 20.2  0:41   29   26:52  8:58 1:13:29 
   21   1/1     474 Kaitlyn Wiens        21 F   Winnipeg         MB   14  7:36  1:32  0:30   28   38:50 18.5  0:37   26   25:59  8:40 1:13:31 
   22   2/3     492 Quinton Gowler       18 M                         19  8:29  1:42  1:37   30   38:56 18.5  0:25   18   24:34  8:12 1:13:59 
   23   2/3     450 Michael Isaak        26 M   Thief River Fall MN   32 10:17  2:04  1:38   22   37:10 19.4  0:23   21   24:42  8:14 1:14:08 
   24   1/3     477 Amy Miller Hawkinso  38 F                         38 10:51  2:11  0:52   27   38:36 18.7  0:47   12   23:20  7:47 1:14:24 
   25   2/2     393 Nate Dorr            38 M   Bemidji          MN   40 10:53  2:11  1:18   20   37:08 19.4  0:34   19   24:37  8:13 1:14:28 
   26   6/6     391 Joe Cornelius        43 M   Thief River Fall MN   30 10:08  2:02  1:09   21   37:09 19.4  0:38   28   26:13  8:45 1:15:15 
   27   1/1     390 Daniel Conway        65 M   Shoreview        MN   23  8:56  1:48  0:59   15   36:33 19.7  0:52   35   28:22  9:28 1:15:40 
   28   1/2     469 Grant Unger          55 M   Winnipeg         MB   29  9:46  1:58  0:39   14   35:55 20.0  0:55   37   29:16  9:46 1:16:29 
   29   1/1     493 Martin Short         45 M                         43 11:55  2:23  2:15    9   35:13 20.4  1:44   25   25:40  8:34 1:16:45 
   30   1/1     389 Mike Carver          51 M   St. Hilaire      MN   31 10:12  2:03  1:02   31   39:00 18.5  0:31   31   27:02  9:01 1:17:45 
   31   2/3     461 Kati Palmer          38 F   Bagley           MN   42 11:48  2:22  1:23   25   37:40 19.1  0:26   34   28:07  9:23 1:19:23 
   32   4/5     471 Megan Vanheyst       12 F   Stony Mountain   MB   16  8:19  1:40  1:09   37   43:15 16.6  0:44   30   27:00  9:00 1:20:24 
   33   3/3     476 Joseph Wodarek       19 M   Fargo            ND   41 11:39  2:20  1:00   34   40:47 17.7  0:59   27   26:03  8:41 1:20:26 
   34   3/3     456 Lance Liljenquist    28 M   Grand Forks      ND   44 12:52  2:35  1:57   16   36:50 19.5  1:12   32   27:38  9:13 1:20:26 
   35   5/5     397 Elora Gibbons        14 F   Winnipeg         MB   17  8:20  1:40  0:38   39   43:48 16.4  0:33   33   27:45  9:15 1:21:03 
   36   3/3     380 Jaclyn Adrian        36 F   Roseau           MN   25  9:21  1:53  1:33   36   42:33 16.9  0:26   36   28:34  9:32 1:22:25 
   37   1/1     478 Laura Parson         32 F                         24  9:20  1:52  1:31   44   47:30 15.2  0:42   20   24:37  8:13 1:23:38 
   38   1/2     398 Mark Hagen           63 M   Fargo            ND   37 10:40  2:08  1:52   35   42:07 17.1  0:51   38   29:27  9:49 1:24:54 
   39   1/2     473 Lois Wang            62 F   Thief River Fall MN   39 10:51  2:11  2:19   38   43:26 16.6  0:39   40   29:57  9:59 1:27:10 
   40   2/2     454 Jim Langland         62 M   Minneapolis      MN   21  8:47  1:46  1:00   17   36:54 19.5  1:12   46   40:26 13:29 1:28:17 
   41   3/3     388 Miles Brekke         12 M   Fargo            ND   33 10:29  2:06  0:49   45   48:07 15.0  0:29   42   30:58 10:20 1:30:50 
   42   1/1     387 Kelly Brekke         42 F   Fargo            ND   35 10:33  2:07  1:35   43   47:28 15.2  0:50   41   30:28 10:10 1:30:52 
   43   2/2     462 Jackson Perrault     21 M   Grand Forks      ND   28  9:34  1:55  1:01   42   47:07 15.3  0:21   43   33:28 11:10 1:31:30 
   44   1/1     457 Bonnie McKissock     46 F   Winnipeg         MB   34 10:32  2:07  2:11   40   45:10 15.9  0:48   45   37:24 12:28 1:36:03 
   45   1/1     467 Cindy Unger          54 F   Winnipeg         MB   46 14:49  2:58  1:27   41   45:47 15.7  1:49   44   33:51 11:17 1:37:41 
   46   2/2     888 James Dickinson      55 M                         48 16:07  3:14  2:42   46   53:38 13.4  0:53   39   29:50  9:57 1:43:08 
   47   1/1     395 Frank Farrar         86 M   Britton          SD   47 15:44  3:09  4:24   47   58:43 12.3  2:26   47 1:00:48 20:16 2:22:04 
   48   2/2     455 Penny Langland       63 F   Minneapolis      MN   45 13:50  2:46  4:52   48   59:48 12.0  2:29   48 1:01:55 20:39 2:22:52 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2     470 Riley Unger          22 M   Winnipeg         MB    1  5:23  1:05  0:32    1   31:21 23.0  0:29    1   18:55  6:19   56:37 
    2   1/6     472 Bryan Walls          41 M   Grand Forks      ND    2  6:17  1:16  1:07    5   34:08 21.1  0:45    2   19:31  6:31 1:01:46 
    3   1/2     475 Noah Wiens           15 M   Winnipeg         MB    3  6:25  1:17  0:28   11   35:27 20.3  0:33    4   19:48  6:36 1:02:38 
    4   1/3     465 Mitch Schuneman      26 M   St. Cloud        MN    5  6:35  1:19  1:01    3   32:47 22.0  0:57    7   22:02  7:21 1:03:20 
    5   2/6     386 Jeremy Brekke        44 M   Fargo            ND   17  9:27  1:54  0:38    2   32:27 22.2  0:25    6   21:19  7:07 1:04:15 
    6   1/3     392 Carson Cortvrien     13 M   Winnipeg         MB    4  6:34  1:19  0:44   21   37:32 19.2  0:35    3   19:40  6:34 1:05:04 
    7   1/2     449 Ryan Hughes          36 M   Thief River Fall MN   14  8:55  1:47  1:00    7   35:09 20.5  0:31    5   20:52  6:58 1:06:25 
    8   1/2     448 Don Henderson        32 M   Grand Forks      ND    6  6:41  1:21  1:00    4   33:28 21.5  1:08   15   24:49  8:17 1:07:04 
    9   1/3     494 Ben Fransoo          18 M                         10  8:27  1:42  1:35   10   35:25 20.3  0:27   10   23:12  7:44 1:09:04 
   10   2/2     500 Jeremy Manstrom      30 M                         24 10:38  2:08  0:27    9   35:16 20.4  0:34    8   22:21  7:27 1:09:14 
   11   3/6     496 Dwayne Olson         43 M   Winnipeg         MB   12  8:32  1:43  1:22    6   34:08 21.1  1:18   17   25:10  8:24 1:10:29 
   12   2/2     384 Christopher Barkwel  15 M   Winnipeg         MB    9  7:51  1:35  0:46   22   38:52 18.5  0:22    9   22:52  7:38 1:10:41 
   13   4/6     458 Brian Olson          42 M   Fargo            ND    7  7:09  1:26  1:33   20   37:19 19.3  0:45   16   24:58  8:20 1:11:42 
   14   2/3     446 Jack Healey          13 M   Winnipeg         MB    8  7:29  1:30  0:44   25   39:37 18.2  0:32   11   23:57  7:59 1:12:17 
   15   5/6     381 Pat Adrian           44 M   Roseau           MN   16  9:24  1:53  0:59   12   35:35 20.2  0:41   21   26:52  8:58 1:13:29 
   16   2/3     492 Quinton Gowler       18 M                         11  8:29  1:42  1:37   23   38:56 18.5  0:25   12   24:34  8:12 1:13:59 
   17   2/3     450 Michael Isaak        26 M   Thief River Fall MN   22 10:17  2:04  1:38   19   37:10 19.4  0:23   14   24:42  8:14 1:14:08 
   18   2/2     393 Nate Dorr            38 M   Bemidji          MN   26 10:53  2:11  1:18   17   37:08 19.4  0:34   13   24:37  8:13 1:14:28 
   19   6/6     391 Joe Cornelius        43 M   Thief River Fall MN   20 10:08  2:02  1:09   18   37:09 19.4  0:38   20   26:13  8:45 1:15:15 
   20   1/1     390 Daniel Conway        65 M   Shoreview        MN   15  8:56  1:48  0:59   14   36:33 19.7  0:52   24   28:22  9:28 1:15:40 
   21   1/2     469 Grant Unger          55 M   Winnipeg         MB   19  9:46  1:58  0:39   13   35:55 20.0  0:55   25   29:16  9:46 1:16:29 
   22   1/1     493 Martin Short         45 M                         28 11:55  2:23  2:15    8   35:13 20.4  1:44   18   25:40  8:34 1:16:45 
   23   1/1     389 Mike Carver          51 M   St. Hilaire      MN   21 10:12  2:03  1:02   24   39:00 18.5  0:31   22   27:02  9:01 1:17:45 
   24   3/3     476 Joseph Wodarek       19 M   Fargo            ND   27 11:39  2:20  1:00   26   40:47 17.7  0:59   19   26:03  8:41 1:20:26 
   25   3/3     456 Lance Liljenquist    28 M   Grand Forks      ND   29 12:52  2:35  1:57   15   36:50 19.5  1:12   23   27:38  9:13 1:20:26 
   26   1/2     398 Mark Hagen           63 M   Fargo            ND   25 10:40  2:08  1:52   27   42:07 17.1  0:51   26   29:27  9:49 1:24:54 
   27   2/2     454 Jim Langland         62 M   Minneapolis      MN   13  8:47  1:46  1:00   16   36:54 19.5  1:12   30   40:26 13:29 1:28:17 
   28   3/3     388 Miles Brekke         12 M   Fargo            ND   23 10:29  2:06  0:49   29   48:07 15.0  0:29   28   30:58 10:20 1:30:50 
   29   2/2     462 Jackson Perrault     21 M   Grand Forks      ND   18  9:34  1:55  1:01   28   47:07 15.3  0:21   29   33:28 11:10 1:31:30 
   30   2/2     888 James Dickinson      55 M                         31 16:07  3:14  2:42   30   53:38 13.4  0:53   27   29:50  9:57 1:43:08 
   31   1/1     395 Frank Farrar         86 M   Britton          SD   30 15:44  3:09  4:24   31   58:43 12.3  2:26   31 1:00:48 20:16 2:22:04 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5     464 Payton Ryz           14 F   Winnipeg         MB    1  6:35  1:19  0:28    1   34:23 20.9  0:20    1   19:35  6:32 1:01:21 
    2   2/5     459 Morgan Ott           14 F   Winnipeg         MB    2  6:53  1:23  0:30    2   37:03 19.4  0:23    4   23:26  7:49 1:08:13 
    3   1/1     394 Madeleine Dupuis     15 F   Winnipeg         MB    4  7:25  1:29  0:49    3   37:07 19.4  0:34    5   23:49  7:57 1:09:42 
    4   1/1     468 Emily Unger          17 F   Winnipeg         MB    5  7:28  1:30  0:34    5   37:57 19.0  0:35    6   24:02  8:01 1:10:34 
    5   3/5     400 Claire Healey        14 F   Winnipeg         MB    3  6:58  1:24  0:57    8   39:51 18.1  0:35    3   23:23  7:48 1:11:41 
    6   1/1     474 Kaitlyn Wiens        21 F   Winnipeg         MB    6  7:36  1:32  0:30    7   38:50 18.5  0:37    8   25:59  8:40 1:13:31 
    7   1/3     477 Amy Miller Hawkinso  38 F                         13 10:51  2:11  0:52    6   38:36 18.7  0:47    2   23:20  7:47 1:14:24 
    8   2/3     461 Kati Palmer          38 F   Bagley           MN   15 11:48  2:22  1:23    4   37:40 19.1  0:26   11   28:07  9:23 1:19:23 
    9   4/5     471 Megan Vanheyst       12 F   Stony Mountain   MB    7  8:19  1:40  1:09   10   43:15 16.6  0:44    9   27:00  9:00 1:20:24 
   10   5/5     397 Elora Gibbons        14 F   Winnipeg         MB    8  8:20  1:40  0:38   12   43:48 16.4  0:33   10   27:45  9:15 1:21:03 
   11   3/3     380 Jaclyn Adrian        36 F   Roseau           MN   10  9:21  1:53  1:33    9   42:33 16.9  0:26   12   28:34  9:32 1:22:25 
   12   1/1     478 Laura Parson         32 F                          9  9:20  1:52  1:31   16   47:30 15.2  0:42    7   24:37  8:13 1:23:38 
   13   1/2     473 Lois Wang            62 F   Thief River Fall MN   14 10:51  2:11  2:19   11   43:26 16.6  0:39   13   29:57  9:59 1:27:10 
   14   1/1     387 Kelly Brekke         42 F   Fargo            ND   12 10:33  2:07  1:35   15   47:28 15.2  0:50   14   30:28 10:10 1:30:52 
   15   1/1     457 Bonnie McKissock     46 F   Winnipeg         MB   11 10:32  2:07  2:11   13   45:10 15.9  0:48   16   37:24 12:28 1:36:03 
   16   1/1     467 Cindy Unger          54 F   Winnipeg         MB   17 14:49  2:58  1:27   14   45:47 15.7  1:49   15   33:51 11:17 1:37:41 
   17   2/2     455 Penny Langland       63 F   Minneapolis      MN   16 13:50  2:46  4:52   17   59:48 12.0  2:29   17 1:01:55 20:39 2:22:52 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  CYLDSDALE - OVERALL
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  ATHENA - OVERALL
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  457 Bonnie McKissock     46 F   Winnipeg         MB    1 10:32  2:07  2:11    1   45:10 15.9  0:48    1   37:24 12:28 1:36:03 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  14 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  392 Carson Cortvrien     13 M   Winnipeg         MB    1  6:34  1:19  0:44    1   37:32 19.2  0:35    1   19:40  6:34 1:05:04 
    2  446 Jack Healey          13 M   Winnipeg         MB    2  7:29  1:30  0:44    2   39:37 18.2  0:32    2   23:57  7:59 1:12:17 
    3  388 Miles Brekke         12 M   Fargo            ND    3 10:29  2:06  0:49    3   48:07 15.0  0:29    3   30:58 10:20 1:30:50 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  14 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  464 Payton Ryz           14 F   Winnipeg         MB    1  6:35  1:19  0:28    1   34:23 20.9  0:20    1   19:35  6:32 1:01:21 
    2  459 Morgan Ott           14 F   Winnipeg         MB    2  6:53  1:23  0:30    2   37:03 19.4  0:23    3   23:26  7:49 1:08:13 
    3  400 Claire Healey        14 F   Winnipeg         MB    3  6:58  1:24  0:57    3   39:51 18.1  0:35    2   23:23  7:48 1:11:41 
    4  471 Megan Vanheyst       12 F   Stony Mountain   MB    4  8:19  1:40  1:09    4   43:15 16.6  0:44    4   27:00  9:00 1:20:24 
    5  397 Elora Gibbons        14 F   Winnipeg         MB    5  8:20  1:40  0:38    5   43:48 16.4  0:33    5   27:45  9:15 1:21:03 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  15 - 16
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  475 Noah Wiens           15 M   Winnipeg         MB    1  6:25  1:17  0:28    1   35:27 20.3  0:33    1   19:48  6:36 1:02:38 
    2  384 Christopher Barkwel  15 M   Winnipeg         MB    2  7:51  1:35  0:46    2   38:52 18.5  0:22    2   22:52  7:38 1:10:41 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  15 - 16
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  394 Madeleine Dupuis     15 F   Winnipeg         MB    1  7:25  1:29  0:49    1   37:07 19.4  0:34    1   23:49  7:57 1:09:42 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  17 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  494 Ben Fransoo          18 M                          1  8:27  1:42  1:35    1   35:25 20.3  0:27    1   23:12  7:44 1:09:04 
    2  492 Quinton Gowler       18 M                          2  8:29  1:42  1:37    2   38:56 18.5  0:25    2   24:34  8:12 1:13:59 
    3  476 Joseph Wodarek       19 M   Fargo            ND    3 11:39  2:20  1:00    3   40:47 17.7  0:59    3   26:03  8:41 1:20:26 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  17 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  468 Emily Unger          17 F   Winnipeg         MB    1  7:28  1:30  0:34    1   37:57 19.0  0:35    1   24:02  8:01 1:10:34 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  20 - 24
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  470 Riley Unger          22 M   Winnipeg         MB    1  5:23  1:05  0:32    1   31:21 23.0  0:29    1   18:55  6:19   56:37 
    2  462 Jackson Perrault     21 M   Grand Forks      ND    2  9:34  1:55  1:01    2   47:07 15.3  0:21    2   33:28 11:10 1:31:30 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  20 - 24
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  474 Kaitlyn Wiens        21 F   Winnipeg         MB    1  7:36  1:32  0:30    1   38:50 18.5  0:37    1   25:59  8:40 1:13:31 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  25 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  465 Mitch Schuneman      26 M   St. Cloud        MN    1  6:35  1:19  1:01    1   32:47 22.0  0:57    1   22:02  7:21 1:03:20 
    2  450 Michael Isaak        26 M   Thief River Fall MN    2 10:17  2:04  1:38    3   37:10 19.4  0:23    2   24:42  8:14 1:14:08 
    3  456 Lance Liljenquist    28 M   Grand Forks      ND    3 12:52  2:35  1:57    2   36:50 19.5  1:12    3   27:38  9:13 1:20:26 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  25 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  30 - 34
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  448 Don Henderson        32 M   Grand Forks      ND    1  6:41  1:21  1:00    1   33:28 21.5  1:08    2   24:49  8:17 1:07:04 
    2  500 Jeremy Manstrom      30 M                          2 10:38  2:08  0:27    2   35:16 20.4  0:34    1   22:21  7:27 1:09:14 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  30 - 34
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  478 Laura Parson         32 F                          1  9:20  1:52  1:31    1   47:30 15.2  0:42    1   24:37  8:13 1:23:38 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  35 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  449 Ryan Hughes          36 M   Thief River Fall MN    1  8:55  1:47  1:00    1   35:09 20.5  0:31    1   20:52  6:58 1:06:25 
    2  393 Nate Dorr            38 M   Bemidji          MN    2 10:53  2:11  1:18    2   37:08 19.4  0:34    2   24:37  8:13 1:14:28 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  35 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  477 Amy Miller Hawkinso  38 F                          2 10:51  2:11  0:52    2   38:36 18.7  0:47    1   23:20  7:47 1:14:24 
    2  461 Kati Palmer          38 F   Bagley           MN    3 11:48  2:22  1:23    1   37:40 19.1  0:26    2   28:07  9:23 1:19:23 
    3  380 Jaclyn Adrian        36 F   Roseau           MN    1  9:21  1:53  1:33    3   42:33 16.9  0:26    3   28:34  9:32 1:22:25 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  40 - 44
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  472 Bryan Walls          41 M   Grand Forks      ND    1  6:17  1:16  1:07    2   34:08 21.1  0:45    1   19:31  6:31 1:01:46 
    2  386 Jeremy Brekke        44 M   Fargo            ND    5  9:27  1:54  0:38    1   32:27 22.2  0:25    2   21:19  7:07 1:04:15 
    3  496 Dwayne Olson         43 M   Winnipeg         MB    3  8:32  1:43  1:22    3   34:08 21.1  1:18    4   25:10  8:24 1:10:29 
    4  458 Brian Olson          42 M   Fargo            ND    2  7:09  1:26  1:33    6   37:19 19.3  0:45    3   24:58  8:20 1:11:42 
    5  381 Pat Adrian           44 M   Roseau           MN    4  9:24  1:53  0:59    4   35:35 20.2  0:41    6   26:52  8:58 1:13:29 
    6  391 Joe Cornelius        43 M   Thief River Fall MN    6 10:08  2:02  1:09    5   37:09 19.4  0:38    5   26:13  8:45 1:15:15 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  40 - 44
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  387 Kelly Brekke         42 F   Fargo            ND    1 10:33  2:07  1:35    1   47:28 15.2  0:50    1   30:28 10:10 1:30:52 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  45 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  493 Martin Short         45 M                          1 11:55  2:23  2:15    1   35:13 20.4  1:44    1   25:40  8:34 1:16:45 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  45 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  50 - 54
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  389 Mike Carver          51 M   St. Hilaire      MN    1 10:12  2:03  1:02    1   39:00 18.5  0:31    1   27:02  9:01 1:17:45 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  50 - 54
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  467 Cindy Unger          54 F   Winnipeg         MB    1 14:49  2:58  1:27    1   45:47 15.7  1:49    1   33:51 11:17 1:37:41 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  55 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  469 Grant Unger          55 M   Winnipeg         MB    1  9:46  1:58  0:39    1   35:55 20.0  0:55    1   29:16  9:46 1:16:29 
    2  888 James Dickinson      55 M                          2 16:07  3:14  2:42    2   53:38 13.4  0:53    2   29:50  9:57 1:43:08 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  55 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  60 - 64
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  398 Mark Hagen           63 M   Fargo            ND    2 10:40  2:08  1:52    2   42:07 17.1  0:51    1   29:27  9:49 1:24:54 
    2  454 Jim Langland         62 M   Minneapolis      MN    1  8:47  1:46  1:00    1   36:54 19.5  1:12    2   40:26 13:29 1:28:17 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  60 - 64
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  473 Lois Wang            62 F   Thief River Fall MN    1 10:51  2:11  2:19    1   43:26 16.6  0:39    1   29:57  9:59 1:27:10 
    2  455 Penny Langland       63 F   Minneapolis      MN    2 13:50  2:46  4:52    2   59:48 12.0  2:29    2 1:01:55 20:39 2:22:52 

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  65 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  390 Daniel Conway        65 M   Shoreview        MN    1  8:56  1:48  0:59    1   36:33 19.7  0:52    1   28:22  9:28 1:15:40 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  65 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  70 - 74
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  70 - 74
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE DIVISION  75 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  395 Frank Farrar         86 M   Britton          SD    1 15:44  3:09  4:24    1   58:43 12.3  2:26    1 1:00:48 20:16 2:22:04 

================================================================================================================================================
FEMALE DIVISION  75 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS  
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  479 Studio K                          1  7:22  1:29  0:42    1   43:43 16.5  0:18    2   27:52  9:18 1:19:56 
           Rylie Steiger  Kjelsy Stueber  Michael Mosbeck 

    2  480 Triple Threat                     2  8:27  1:42  0:27    2   45:05 16.0  0:16    1   27:02  9:01 1:21:14 
           Jodie Roy  Katie Walrath  Bethany Roisland 

    3  495 S&M+L                             3 10:12  2:03  0:36    3   55:18 13.0  0:06    3   33:44 11:15 1:39:55 
           Mike Carver  Stephenie Anderson  Lynette Ross 


================================================================================================================================================
MALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================

================================================================================================================================================
FEMALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  480 Triple Threat                  Jodie Roy  Katie Walrath  Bethany Roisland           1  8:27  1:42  0:27    1   45:05 16.0  0:16    1   27:02  9:01 1:21:14 

================================================================================================================================================
MIXED TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================

================================================================================================================================================
FAMILY TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  479 Studio K                       Rylie Steiger  Kjelsy Stueber  Michael Mosbeck       1  7:22  1:29  0:42    1   43:43 16.5  0:18    1   27:52  9:18 1:19:56 
    2  495 S&M+L                          Mike Carver  Stephenie Anderson  Lynette Ross        2 10:12  2:03  0:36    2   55:18 13.0  0:06    2   33:44 11:15 1:39:55 

Total Individuals Registered:            60
Total Teams Registered:                   3
Total Number of Individual Finishers:    48
Total Number of Team Finishers:           3
Number of Male   Finishers:              31
Number of Female Finishers:              17
Did not finish race or did not start:    12