Lakes To Pines Triathlon -
Park Rapids, MN
6/13/2015

race logo










					                                                        LAKES TO PINES TRIATHLON
                                       Park Rapids High School - Park Rapids, MN - June 13, 2015
                                              500 yd Swim - 14.7 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2     168 Ryan Wippler            Rice               MN  36 M     2  7:30  1:30  0:51    1   34:48 25.3  0:20    1   18:01  5:49 1:01:26 
    2   1/2     156 David Lewis             Nevis              MN  41 M     5  7:43  1:33  0:40    2   35:01 25.2  0:23    2   18:27  5:58 1:02:12 
    3   1/2     157 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31 M     9  9:27  1:54  1:14    3   39:45 22.2  0:22    3   20:07  6:30 1:10:52 
    4   1/1     153 Neil King               Nevis              MN  65 M     6  8:59  1:48                          0:25    6   22:23  7:13 1:11:37 
    5   2/2     160 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  30 M    15 10:24  2:05  0:33    4   40:58 21.5  0:22    4   20:29  6:37 1:12:43 
    6   2/2     179 Jon Notch               Champlin           MN  42 M    19 11:01  2:13  1:34    6   41:52 21.1  0:52    7   22:54  7:24 1:18:11 
    7   1/2     150 Jack Hennen             Cambridge          MN  14 M     4  7:38  1:32  1:03    8   44:14 19.9  0:51   10   24:53  8:02 1:18:36 
    8   1/1     152 Richard Johnson         Nevis              MN  45 M    16 10:34  2:07  0:33    7   43:42 20.2  0:46    9   23:16  7:31 1:18:49 
    9   1/1     143 Glen Goebel             Park Rapids        MN  54 M    12 10:13  2:03  1:21    9   44:44 19.7  1:10    5   22:01  7:07 1:19:27 
   10   1/1     144 Jason Goebel            Minnetonka         MN  26 M    10  9:33  1:55  1:37    5   41:04 21.5  0:58   14   26:49  8:39 1:19:59 
   11   1/1     178 Thomas Stromme          Bismarck           ND  21 M     1  7:07  1:26  1:22   11   46:58 18.8  1:08   11   25:20  8:11 1:21:53 
   12   1/1     161 Emily Nicol             Lake Elmo          MN  26 F    17 10:35  2:07  1:03   12   47:28 18.6  0:48    8   22:59  7:25 1:22:50 
   13   1/2     164 Michaela Sheesley       Hanover            MN  34 F    21 11:42  2:21  1:43   10   46:35 18.9  0:43   13   26:19  8:30 1:26:59 
   14   1/1     167 Carly Waggoner          Park Rapids        MN  17 F     3  7:30  1:30  1:26   22   53:42 16.4  0:25   12   25:47  8:19 1:28:49 
   15   1/1     155 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  40 F    11 10:12  2:03  0:56   13   48:24 18.2  1:16   19   30:21  9:48 1:31:08 
   16   1/2     146 Mark Hagen              Fargo              ND  63 M    14 10:20  2:04  1:38   17   51:04 17.3  0:50   16   28:10  9:05 1:32:00 
   17   1/1     162 Ray Kraemer             Paynesville        MN  58 M    22 11:42  2:21  2:06   16   49:59 17.6  1:48   17   28:11  9:06 1:33:44 
   18   2/2     148 Kyla Hastings           Dilworth           MN  34 F     8  9:26  1:54  1:53   23   54:24 16.2  1:06   15   27:26  8:51 1:34:14 
   19   2/2     151 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  62 M     7  9:05  1:49  1:59   15   49:41 17.8  1:24   23   33:31 10:49 1:35:38 
   20   2/2     147 John Hastings           Dilworth           MN  38 M    27 15:43  3:09  2:21   18   51:18 17.2  0:28   18   28:21  9:09 1:38:08 
   21   1/1     154 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  71 M    23 11:58  2:24  1:28   19   51:50 17.0  2:02   21   32:07 10:22 1:39:24 
   22   1/3     142 Dustie Bakke            Menahga            MN  37 F    26 14:52  2:59  1:19   14   48:28 18.2  0:54   25   34:37 11:10 1:40:08 
   23   2/3     141 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  39 F    25 12:05  2:25  1:40   20   52:20 16.9  1:04   24   34:19 11:05 1:41:26 
   24   2/2     145 Lind Thomas             Minnetonka         MN  17 M    24 12:03  2:25  6:12   21   53:04 16.6  1:06   20   30:57  9:59 1:43:19 
   25   1/2     158 Mia Long                Park Rapids        MN  61 F    20 11:33  2:19  2:52   25   57:44 15.3  1:22   22   33:27 10:48 1:46:56 
   26   1/1     163 Marcia Roline           Bemidji            MN  45 F    13 10:15  2:03  2:14   24   56:21 15.7  1:07   27   40:58 13:13 1:50:54 
   27   3/3     166 Christine Steffen       Minneapolis        MN  36 F    18 11:01  2:13  2:10   26   59:05 14.9  0:58   28   47:07 15:12 2:00:19 
   28   2/2     159 Charlotte Manstrom      Bismarck           ND  62 F    28 37:25  7:29  3:30   27 1:10:34 12.5  1:52   26   37:44 12:11 2:31:03 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  170 The Prazee's                                     1  6:02  1:13  0:31    2   45:47 19.3  0:15    1   17:47  5:45 1:10:20 
           Matthew Benson , Tanner Lewis , Isaac Overmyer         
    2  180                                                  2  6:53  1:23  0:42    3   48:07 18.3  0:12    2   20:58  6:46 1:16:51 
           Connor Smythe , Jay Pike , Dan Pike                    
    3  174 Jamo & Grandpa                                   3 10:42  2:09  5:22    4   49:32 17.8  0:46    4   22:57  7:25 1:29:17 
           Bob Oss , Bob Oss , Jameson Folden                     
    4  169 Firestorm                                        4 22:05  4:25  0:30    1   44:48 19.7  0:17    3   22:56  7:24 1:30:34 
           Marcus Benson , Rodney Helm , Dave Benson              


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  176 The Young and the Rest of                        3  9:59  2:00  0:48    1   54:34 16.2  0:29    3   32:50 10:36 1:38:38 
           Macy Speer , Tara Wolff , Sarah Speer                  
    2  175 Trading Post Trio                                1  8:13  1:39  1:25    3 1:02:16 14.2  0:24    2   32:11 10:23 1:44:27 
           Sara Simpson , Jeni Simpson , Jill Simpson             
    3  173 Family Ties                                      2  9:09  1:50  1:09    4 1:04:39 13.6  0:27    4   33:00 10:39 1:48:22 
           Jenny Lee , Judy Klotz , Christine Klotz               
    4  171 E.Y.E. of the Tiger                              4 23:12  4:39  0:32    2 1:00:24 14.6  0:12    1   27:49  8:59 1:52:07 
           Seri Erickson , Kathy Yliniemi , Jodi Erickson         


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  172 Team Lucy                                        1 11:51  2:23  0:56    1   50:45 17.4  0:21    2   25:47  8:19 1:29:39 
           Lucy Haugland , Leif Haugland , Lucy Haugland          
    2  177 P.T. & The Kid                                                          2   58:37 15.0  0:18    1   20:59  6:47 1:42:48 
           Trinah Szafranski , Peter Van Batavia , Per Jorgenson  

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Thomas Stromme          Bismarck           ND  21 M    7:07  1:26 
    2 Ryan Wippler            Rice               MN  36 M    7:30  1:30 
    3 Carly Waggoner          Park Rapids        MN  17 F    7:30  1:30 
    4 Jack Hennen             Cambridge          MN  14 M    7:38  1:32 
    5 David Lewis             Nevis              MN  41 M    7:43  1:33 
    6 Neil King               Nevis              MN  65 M    8:59  1:48 
    7 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  62 M    9:05  1:49 
    8 Kyla Hastings           Dilworth           MN  34 F    9:26  1:54 
    9 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31 M    9:27  1:54 
   10 Jason Goebel            Minnetonka         MN  26 M    9:33  1:55 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Ryan Wippler            Rice               MN  36 M   34:48 25.3 
    2 David Lewis             Nevis              MN  41 M   35:01 25.2 
    3 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31 M   39:45 22.2 
    4 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  30 M   40:58 21.5 
    5 Jason Goebel            Minnetonka         MN  26 M   41:04 21.5 
    6 Jon Notch               Champlin           MN  42 M   41:52 21.1 
    7 Richard Johnson         Nevis              MN  45 M   43:42 20.2 
    8 Jack Hennen             Cambridge          MN  14 M   44:14 19.9 
    9 Glen Goebel             Park Rapids        MN  54 M   44:44 19.7 
   10 Michaela Sheesley       Hanover            MN  34 F   46:35 18.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Ryan Wippler            Rice               MN  36 M   18:01  5:49 
    2 David Lewis             Nevis              MN  41 M   18:27  5:58 
    3 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31 M   20:07  6:30 
    4 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  30 M   20:29  6:37 
    5 Glen Goebel             Park Rapids        MN  54 M   22:01  7:07 
    6 Neil King               Nevis              MN  65 M   22:23  7:13 
    7 Jon Notch               Champlin           MN  42 M   22:54  7:24 
    8 Emily Nicol             Lake Elmo          MN  26 F   22:59  7:25 
    9 Richard Johnson         Nevis              MN  45 M   23:16  7:31 
   10 Jack Hennen             Cambridge          MN  14 M   24:53  8:02 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  168 Ryan Wippler            Rice               MN  36    2  7:30  1:30  0:51    1   34:48 25.3  0:20    1   18:01  5:49 1:01:26 
    2  156 David Lewis             Nevis              MN  41    4  7:43  1:33  0:40    2   35:01 25.2  0:23    2   18:27  5:58 1:02:12 
    3  157 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31    7  9:27  1:54  1:14    3   39:45 22.2  0:22    3   20:07  6:30 1:10:52 
    4  153 Neil King               Nevis              MN  65    5  8:59  1:48                          0:25    6   22:23  7:13 1:11:37 
    5  160 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  30   11 10:24  2:05  0:33    4   40:58 21.5  0:22    4   20:29  6:37 1:12:43 
    6  179 Jon Notch               Champlin           MN  42   13 11:01  2:13  1:34    6   41:52 21.1  0:52    7   22:54  7:24 1:18:11 
    7  150 Jack Hennen             Cambridge          MN  14    3  7:38  1:32  1:03    8   44:14 19.9  0:51    9   24:53  8:02 1:18:36 
    8  152 Richard Johnson         Nevis              MN  45   12 10:34  2:07  0:33    7   43:42 20.2  0:46    8   23:16  7:31 1:18:49 
    9  143 Glen Goebel             Park Rapids        MN  54    9 10:13  2:03  1:21    9   44:44 19.7  1:10    5   22:01  7:07 1:19:27 
   10  144 Jason Goebel            Minnetonka         MN  26    8  9:33  1:55  1:37    5   41:04 21.5  0:58   11   26:49  8:39 1:19:59 
   11  178 Thomas Stromme          Bismarck           ND  21    1  7:07  1:26  1:22   10   46:58 18.8  1:08   10   25:20  8:11 1:21:53 
   12  146 Mark Hagen              Fargo              ND  63   10 10:20  2:04  1:38   13   51:04 17.3  0:50   12   28:10  9:05 1:32:00 
   13  162 Ray Kraemer             Paynesville        MN  58   14 11:42  2:21  2:06   12   49:59 17.6  1:48   13   28:11  9:06 1:33:44 
   14  151 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  62    6  9:05  1:49  1:59   11   49:41 17.8  1:24   17   33:31 10:49 1:35:38 
   15  147 John Hastings           Dilworth           MN  38   17 15:43  3:09  2:21   14   51:18 17.2  0:28   14   28:21  9:09 1:38:08 
   16  154 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  71   15 11:58  2:24  1:28   15   51:50 17.0  2:02   16   32:07 10:22 1:39:24 
   17  145 Lind Thomas             Minnetonka         MN  17   16 12:03  2:25  6:12   16   53:04 16.6  1:06   15   30:57  9:59 1:43:19 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  161 Emily Nicol             Lake Elmo          MN  26    5 10:35  2:07  1:03    2   47:28 18.6  0:48    1   22:59  7:25 1:22:50 
    2  164 Michaela Sheesley       Hanover            MN  34    8 11:42  2:21  1:43    1   46:35 18.9  0:43    3   26:19  8:30 1:26:59 
    3  167 Carly Waggoner          Park Rapids        MN  17    1  7:30  1:30  1:26    6   53:42 16.4  0:25    2   25:47  8:19 1:28:49 
    4  155 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  40    3 10:12  2:03  0:56    3   48:24 18.2  1:16    5   30:21  9:48 1:31:08 
    5  148 Kyla Hastings           Dilworth           MN  34    2  9:26  1:54  1:53    7   54:24 16.2  1:06    4   27:26  8:51 1:34:14 
    6  142 Dustie Bakke            Menahga            MN  37   10 14:52  2:59  1:19    4   48:28 18.2  0:54    8   34:37 11:10 1:40:08 
    7  141 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  39    9 12:05  2:25  1:40    5   52:20 16.9  1:04    7   34:19 11:05 1:41:26 
    8  158 Mia Long                Park Rapids        MN  61    7 11:33  2:19  2:52    9   57:44 15.3  1:22    6   33:27 10:48 1:46:56 
    9  163 Marcia Roline           Bemidji            MN  45    4 10:15  2:03  2:14    8   56:21 15.7  1:07   10   40:58 13:13 1:50:54 
   10  166 Christine Steffen       Minneapolis        MN  36    6 11:01  2:13  2:10   10   59:05 14.9  0:58   11   47:07 15:12 2:00:19 
   11  159 Charlotte Manstrom      Bismarck           ND  62   11 37:25  7:29  3:30   11 1:10:34 12.5  1:52    9   37:44 12:11 2:31:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  150 Jack Hennen             Cambridge          MN  14    1  7:38  1:32  1:03    1   44:14 19.9  0:51    1   24:53  8:02 1:18:36 
    2  145 Lind Thomas             Minnetonka         MN  17    2 12:03  2:25  6:12    2   53:04 16.6  1:06    2   30:57  9:59 1:43:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  167 Carly Waggoner          Park Rapids        MN  17    1  7:30  1:30  1:26    1   53:42 16.4  0:25    1   25:47  8:19 1:28:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  178 Thomas Stromme          Bismarck           ND  21    1  7:07  1:26  1:22    1   46:58 18.8  1:08    1   25:20  8:11 1:21:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  144 Jason Goebel            Minnetonka         MN  26    1  9:33  1:55  1:37    1   41:04 21.5  0:58    1   26:49  8:39 1:19:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  161 Emily Nicol             Lake Elmo          MN  26    1 10:35  2:07  1:03    1   47:28 18.6  0:48    1   22:59  7:25 1:22:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  157 Thomas Loegering        West Fargo         ND  31    1  9:27  1:54  1:14    1   39:45 22.2  0:22    1   20:07  6:30 1:10:52 
    2  160 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  30    2 10:24  2:05  0:33    2   40:58 21.5  0:22    2   20:29  6:37 1:12:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  164 Michaela Sheesley       Hanover            MN  34    2 11:42  2:21  1:43    1   46:35 18.9  0:43    1   26:19  8:30 1:26:59 
    2  148 Kyla Hastings           Dilworth           MN  34    1  9:26  1:54  1:53    2   54:24 16.2  1:06    2   27:26  8:51 1:34:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  168 Ryan Wippler            Rice               MN  36    1  7:30  1:30  0:51    1   34:48 25.3  0:20    1   18:01  5:49 1:01:26 
    2  147 John Hastings           Dilworth           MN  38    2 15:43  3:09  2:21    2   51:18 17.2  0:28    2   28:21  9:09 1:38:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  142 Dustie Bakke            Menahga            MN  37    3 14:52  2:59  1:19    1   48:28 18.2  0:54    2   34:37 11:10 1:40:08 
    2  141 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  39    2 12:05  2:25  1:40    2   52:20 16.9  1:04    1   34:19 11:05 1:41:26 
    3  166 Christine Steffen       Minneapolis        MN  36    1 11:01  2:13  2:10    3   59:05 14.9  0:58    3   47:07 15:12 2:00:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  156 David Lewis             Nevis              MN  41    1  7:43  1:33  0:40    1   35:01 25.2  0:23    1   18:27  5:58 1:02:12 
    2  179 Jon Notch               Champlin           MN  42    2 11:01  2:13  1:34    2   41:52 21.1  0:52    2   22:54  7:24 1:18:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  155 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  40    1 10:12  2:03  0:56    1   48:24 18.2  1:16    1   30:21  9:48 1:31:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  152 Richard Johnson         Nevis              MN  45    1 10:34  2:07  0:33    1   43:42 20.2  0:46    1   23:16  7:31 1:18:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  163 Marcia Roline           Bemidji            MN  45    1 10:15  2:03  2:14    1   56:21 15.7  1:07    1   40:58 13:13 1:50:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  143 Glen Goebel             Park Rapids        MN  54    1 10:13  2:03  1:21    1   44:44 19.7  1:10    1   22:01  7:07 1:19:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  162 Ray Kraemer             Paynesville        MN  58    1 11:42  2:21  2:06    1   49:59 17.6  1:48    1   28:11  9:06 1:33:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  146 Mark Hagen              Fargo              ND  63    2 10:20  2:04  1:38    2   51:04 17.3  0:50    1   28:10  9:05 1:32:00 
    2  151 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  62    1  9:05  1:49  1:59    1   49:41 17.8  1:24    2   33:31 10:49 1:35:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  158 Mia Long                Park Rapids        MN  61    1 11:33  2:19  2:52    1   57:44 15.3  1:22    1   33:27 10:48 1:46:56 
    2  159 Charlotte Manstrom      Bismarck           ND  62    2 37:25  7:29  3:30    2 1:10:34 12.5  1:52    2   37:44 12:11 2:31:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  153 Neil King               Nevis              MN  65    1  8:59  1:48                          0:25    1   22:23  7:13 1:11:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  154 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  71    1 11:58  2:24  1:28    1   51:50 17.0  2:02    1   32:07 10:22 1:39:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         40
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:     28
Number of Male   Finishers:               17
Number of Female Finishers:               11
Did not Finish Race or Did Not Start:      2