Green Lake Kids Triathlon
Spicer, MN
8/8/2015

race logo










					                                                        GREEN LAKE KIDS TRIATHON
                                                      Spicer, MN - August 8, 2015
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  139 Connor Sullivan         Franklin           MN   4    3:36 
    2   40 Torsten Elk             Clarendon Hills    IL   4    3:52 
    3    3 Cole Althoff            Spicer             MN   4    4:08 
    4   46 Tj Gregor               Cottage Grove      MN   4    4:34 
    5  145 Christopher Underwood J Sauk Rapids        MN   2    4:37 
    6   33 Jensen Davis            Willmar            MN   4    4:43 
    7   48 Beckett Gustafson       Willmar            MN   4    4:50 
    8   23 Benjamin Bonnema        Burnsville         MN   3    5:06 
    9    7 Sebastian Bach          Minnetrista        MN   4    5:06 
   10  158 Mattias Weidner         Golden Valley      MN   4    5:48 
   11  170 Mike Sandin             Fargo              ND   4    6:17 
   12   65 Kellen Huberty          Watkins            MN   4    6:42 
   13   71 Sawyer Janis            Minneapolis        MN   3    6:49 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   78 Brynna Juntunen         Rogers             MN   4    4:02 
    2  150 Kyla Vick               New London         MN   4    4:42 
    3  183 Tenley Wertish          Redwood Falls      MN   4    5:10 
    4  181 Kennedy Goracke         Spicer             MN   4    5:24 
    5    9 Reese Baeth             Spicer             MN   4    6:17 
    6  152 Ellie Villnow           Raymond            MN   4    6:39 
    7   57 Ruthie Hagen            Plainview          MN   4    6:47 
    8  148 Natalie Vander Ark      Prinsburg          MN   4    6:56 
    9   47 Claire Guennigsmann     Willmar            MN   4    7:03 
   10   58 Annalise Hawkes         Gillette           WY   4    7:05 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  131 Joseph Santjer          Eden Prairie       MN   5    3:58 
    2   91 Samuel Loerzel          Willmar            MN   6    4:08 
    3  182 Mason Tjosaas           Granite Falls      MN   6    4:14 
    4   29 Landon Crawford         Lincoln            NE   6    4:18 
    5   80 Reid Kath               New London         MN   6    4:21 
    6   85 Joey Krueger            St Cloud           MN   6    4:26 
    7  118 Tommy Quinn             Willmar            MN   6    4:37 
    8  180 Blaine Goracke          Spicer             MN   6    4:40 
    9   69 Landon Jacobs           Buffalo            MN   6    4:41 
   10  133 Kaden Shimek            Spicer             MN   5    4:48 
   11  174 Miles Vedder            Minneapolis        MN   6    4:48 
   12  159 Soren Weidner           Golden Valley      MN   6    4:55 
   13  143 Eli Sundsmo             Roseville          MN   6    5:04 
   14   32 Coleman Davis           Willmar            MN   6    5:05 
   15   94 Jonny Martinka          Spicer             MN   5    5:09 
   16   35 Colin Deyoung           Hugo               MN   5    5:19 
   17  125 Triton Ryks             New London         MN   5    5:36 
   18   95 Noah Martinka           Winona             MN   5    5:50 
   19  102 Matthew Nelson          New London         MN   5    6:05 
   20  151 Grady Vikse             Spicer             MN   5    6:52 
   21   24 Daxton Cary             Hibbing            MN   5    7:01 
   22   18 Ethan Bergh             Eagan              MN   6    7:08 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  126 Trinity Ryks            New London         MN   6    4:09 
    2  164 Sydney Friedly          Willmar            MN   6    4:13 
    3   76 Alexa Juntunen          Rogers             MN   6    4:21 
    4  163 Sailor Friedly          Willmar            MN   6    4:27 
    5  165 Sienna Duininck         Willmar            MN   6    4:37 
    6   16 Laney Beeler            Maple Grove        MN   6    4:37 
    7    2 Zainab Akram            Buffalo            MN   6    4:44 
    8  154 Kira Warnke             Elk River          MN   6    4:47 
    9  147 Madalyn Vander Ark      Prinsburg          MN   6    5:02 
   10    8 Delaney Baeth           Spicer             MN   6    5:13 
   11  138 Addison Sullivan        Franklin           MN   6    5:15 
   12  171 Taylor Sandin           Fargo              ND   6    5:18 
   13  119 Ireland Rebstock        Rockford           MN   5    5:54 
   14   70 Evie Janis              Minneapolis        MN   6    6:00 
   15  111 Brooklyn Polinder       Saint Augusta      MN   6    6:04 
   16   22 Eleanor Boeshans        Prior Lake         MN   6    6:11 
   17  169 Kyan Roering            Freeport           MN   6    6:34 
   18   92 Brooklyn Ludens         Hurley             SD   5    7:12 
   19  135 Katie Stone             Clive              IA   5    7:56 
   20  146 Julia Vandeputte        Waconia            MN   5    9:56 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   79 Blake Kath              New London         MN   8    1  0:30    1    4:38    1    4:43    9:50 
    2   97 Griffin Mayhew          New London         MN   8                                        10:33 
    3   59 Elijah Heinen           Spicer             MN   8   10  0:45    2    4:57    4    5:04   10:46 
    4   34 Moses Degroot           Sioux Center       IA   8                            7    5:16   10:56 
    5  106 Nathan Norsten          Spicer             MN   8                           12    5:24   11:00 
    6   51 Brent Hagedorn          Kandiyohi          MN   8    2  0:31    5    5:26    9    5:20   11:16 
    7  173 Cayce Peterson          Hanover            MN   7   19  0:50    3    5:11   10    5:22   11:22 
    8  162 Drew Duininck           Spicer             MN   8    3  0:37    6    5:26   11    5:23   11:25 
    9    6 Christian Bach          Minnetrista        MN   7    8  0:43    4    5:21   16    5:27   11:30 
   10  104 Beckett Newman          Shakopee           MN   7   15  0:46    7    5:26   15    5:26   11:36 
   11  178 Asher Wieberdink        Spicer             MN   7    4  0:41   11    6:05    5    5:08   11:53 
   12   52 Carsen Hagedorn         Kandiyohi          MN   7   20  0:52    9    5:56    8    5:16   12:03 
   13  128 Andrew Sandau           Spicer             MN   7    5  0:42    8    5:55   17    5:33   12:08 
   14  175 Adam Schiller           Spicer             MN   8   16  0:46   14    6:18   13    5:24   12:27 
   15   68 Cayden Jacobs           Buffalo            MN   7    7  0:42   13    6:17   19    5:48   12:47 
   16  107 Zachary Nunn            Maple Grove        MN   7   14  0:45   19    7:07    3    5:02   12:53 
   17   30 Simon Crawford          Lincoln            NE   7   13  0:45   10    5:58   23    6:15   12:57 
   18  129 Aaron Sandin            Cottage Grove      MN   7   12  0:45   17    6:54   14    5:25   13:04 
   19  100 Brody McNamara          Circle Pines       MN   8   22  1:06   18    7:03    2    4:58   13:06 
   20  156 Peter Weis              Delano             MN   7   18  0:47   12    6:07   24    6:17   13:11 
   21  109 Evan Palmquist          New London         MN   7   11  0:45   21    7:25    6    5:14   13:23 
   22  134 Rylan Shimek            Spicer             MN   8   17  0:47   15    6:36   21    6:11   13:33 
   23  149 Gavin Vick              New London         MN   7    6  0:42   16    6:50   22    6:14   13:45 
   24  136 Kevin Stone             Clive              IA   8   23  1:09   22    7:34   20    5:57   14:39 
   25   63 Brennen Huberty         Watkins            MN   7   24  1:11   23    8:15   18    5:33   14:58 
   26  108 Grayson Oneill          Bird Island        MN   8    9  0:44   20    7:14   26    7:24   15:21 
   27   31 Palmer Dalton           Spicer             MN   7   21  0:55   24    8:28   25    6:33   15:55 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  172 Izzy Stahl              Minnetonka         MN   8   13  0:48    1    4:35    3    5:13   10:35 
    2  116 Riley Quinn             St Cloud           MN   7    2  0:37    2    5:02    2    5:00   10:38 
    3   44 Brooke Garlock          Minneapolis        MN   8    6  0:43    4    5:28    1    4:54   11:04 
    4  132 Josie Santjer           Eden Prairie       MN   8    1  0:35    3    5:15   13    6:17   12:05 
    5   12 Piper Barney            New London         MN   8   12  0:47    5    5:34    9    5:55   12:15 
    6  168 Emerson Johnson         Raymond            MN   7   14  0:48   10    6:40    4    5:15   12:42 
    7   84 Elizabeth Krueger       St Cloud           MN   8   22  1:05    6    6:00    8    5:52   12:56 
    8   26 Maggie Cary             Hibbing            MN   7   18  0:54    9    6:30    6    5:37   13:00 
    9   20 Greta Bergh             Eagan              MN   7    8  0:44   12    6:42   11    6:04   13:29 
   10   67 Nora Hultgren           Raymond            MN   7   11  0:46   17    7:05    7    5:41   13:31 
   11   39 Petra Elk               Clarendon Hills    IL   7    9  0:45    7    6:17   17    6:37   13:38 
   12  144 Averie Turner           Spicer             MN   7   21  1:04    8    6:20   16    6:28   13:51 
   13   21 Madalynn Bettin         St Cloud           MN   8    5  0:43   20    7:11   10    6:02   13:54 
   14   87 Telilie Lange           Willmar            MN   7   17  0:54   15    7:01   12    6:06   14:00 
   15   99 Avery McNamara          Circle Pines       MN   8   10  0:46   18    7:06   14    6:19   14:11 
   16   36 Ellie Donner            Clara City         MN   8    7  0:44   16    7:04   15    6:25   14:12 
   17   96 Amelia Mayhew           New London         MN   7    3  0:40   11    6:41   18    7:02   14:22 
   18  153 Madalynn Villnow        Raymond            MN   7   16  0:53   22    8:00    5    5:31   14:23 
   19   49 Lyza Gustafson          Willmar            MN   7    4  0:40   14    6:45   19    7:17   14:41 
   20  110 Alexis Polinder         Saint Augusta      MN   8   20  0:57   13    6:43   20    7:24   15:03 
   21   10 Brooke Barney           New London         MN   7   15  0:49   21    7:30   21    7:44   16:03 
   22  141 Grace Sullivan          Franklin           MN   7   19  0:54   19    7:09   22    8:02   16:04 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   11 Jack Barney             New London         MN  10    4  1:04    2    9:17    1    4:17   14:36 
    2   45 Ethan Garlock           Minneapolis        MN  10                            2    4:39   14:39 
    3  122 Nathan Rollins          Maple Grove        MN  10    2  1:00    5    9:46    4    4:46   15:31 
    4   82 Harrison Kent           Clear Lake         MN  10    1  0:58    1    9:03   14    6:00   16:00 
    5   25 Finley Cary             Hibbing            MN   9   12  1:16    6    9:52    8    5:33   16:40 
    6  127 Adam Sandau             Spicer             MN   9    7  1:10   11   10:35    5    4:56   16:41 
    7   43 Braeden Erickson        Willmar            MN  10   16  1:20    9   10:17    6    5:19   16:55 
    8  160 Peyton Franzen          Truman             MN  10   11  1:15    3    9:20   16    6:21   16:55 
    9   83 Avery Kraemer           Melrose            MN  10    9  1:14   10   10:19    7    5:27   16:59 
   10  157 Raymond Weis            Delano             MN   9   13  1:18    4    9:43   15    6:02   17:02 
   11   38 Anders Elk              Clarendon Hills    IL   9   10  1:14    8   10:14    9    5:39   17:06 
   12  155 Tai Warnke              Elk River          MN   9   15  1:19    7    9:59   12    5:57   17:14 
   13    5 Devin Ashling           Montevideo         MN   9   14  1:18   12   10:37   11    5:44   17:37 
   14   77 Blake Juntunen          Rogers             MN   9    3  1:02   15   11:52    3    4:45   17:38 
   15   90 Jacob Loerzel           Willmar            MN   9    5  1:06   13   11:03   10    5:43   17:51 
   16    1 Kumail Akram            Buffalo            MN   9    8  1:11   14   11:38   13    5:59   18:47 
   17   42 Maximus Engebretson     Spicer             MN   9    6  1:08   16   14:52   17    6:48   22:47 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  115 Madden Quinn            St Cloud           MN   9                            1    4:48   14:13 
    2  113 Claire Quinn            St Cloud           MN  10    7  1:09    1    8:17    2    4:54   14:19 
    3   14 Cora Beeler             Maple Grove        MN  10    9  1:11    2    9:29   14    5:45   16:24 
    4    4 Mackenzie Arnold        Saint Cloud        MN  10    5  1:08    8   10:09    4    5:14   16:30 
    5  177 Claire Schow            Willmar            MN  10    8  1:09    3    9:39   15    5:48   16:35 
    6   54 Ashley Hagen            Little Falls       MN  10   20  1:18    7   10:07    6    5:23   16:47 
    7   15 Ella Beeler             Maple Grove        MN  10   14  1:14    6   10:06   10    5:33   16:53 
    8  103 Avery Newman            Shakopee           MN   9    2  1:05    9   10:43   11    5:35   17:22 
    9   98 Mya Mayhew              New London         MN  10   18  1:17    5    9:58   19    6:22   17:36 
   10  167 Ella Johnson            Raymond            MN   9    3  1:05   12   11:31    3    5:07   17:41 
   11   88 Paige Larsen            Cold Spring        MN   9    6  1:08   10   11:16    7    5:26   17:49 
   12  120 Mia Remmel              Willmar            MN  10   21  1:18    4    9:53   22    6:53   18:03 
   13   66 Lily Hultgren           Raymond            MN   9   10  1:12   11   11:18   12    5:36   18:05 
   14   61 Maya Heinitz            Dell Rapids        SD  10    1  1:02   17   11:50    8    5:33   18:24 
   15  117 Sophia Quinn            Willmar            MN  10   13  1:14   13   11:31   13    5:44   18:29 
   16  114 Hannah Quinn            Willmar            MN  10   11  1:13   16   11:46    9    5:33   18:31 
   17   56 Molly Kate Hagen        Plainview          MN  10   17  1:16   19   12:23    5    5:18   18:56 
   18  112 Avery Quinn             Willmar            MN  10    4  1:08   15   11:45   17    6:18   19:10 
   19   50 Maycee Gustafson        Willmar            MN   9   15  1:14   14   11:40   16    6:17   19:11 
   20   64 Josie Huberty           Watkins            MN   9   22  1:19   18   12:11   20    6:35   20:04 
   21   17 Claudia Bergh           Eagan              MN   9   12  1:13   20   13:22   18    6:20   20:55 
   22   74 Isabelle Jones          New London         MN   9   16  1:16   21   15:04   21    6:41   23:00 
   23   27 Qiara Christenson       Willmar            MN   9   19  1:17   22   16:13   23    7:35   25:05 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  166 Travis Meclenburg       Columbus           OH  12    1  1:49    2   11:24    1    7:57   21:08 
    2  121 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  12    2  1:50    1   11:21    2    8:02   21:13 
    3   55 Baylor Hagen            Plainview          MN  11    9  2:22    3   12:10    3    8:47   23:18 
    4   53 Aidan Hagen             Little Falls       MN  12    3  1:56    4   13:10    4    9:57   25:02 
    5  142 Samual Sullivan         Franklin           MN  12    5  2:02    5   13:12    8   10:41   25:54 
    6  124 Jacob Rosendahl         Spicer             MN  12    4  1:59    6   13:50    7   10:41   26:29 
    7  105 Tate Newman             Shakopee           MN  11    7  2:02    7   14:46    6   10:27   27:15 
    8  101 Riley McNamara          Circle Pines       MN  12    6  2:02    9   16:09    5   10:11   28:21 
    9   86 Matthew Krueger         St Cloud           MN  11    8  2:09    8   15:53    9   11:46   29:47 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   81 Adeline Kent            Clear Lake         MN  11    1  1:45    2   12:49    3    9:18   23:50 
    2  161 Colette Duininck        Spicer             MN  11    3  1:48    3   12:54    2    9:11   23:52 
    3   60 Ella Heinitz            Dell Rapids        SD  12    2  1:45    5   15:29    1    7:51   25:04 
    4   75 Olivia Jorgenson        Brookings          SD  12    6  2:01    1   12:36   10   12:57   27:34 
    5   13 Laney Bartunek          Dawson             MN  11    5  1:55    7   16:57    4    9:45   28:36 
    6  137 Libby Strittmater       Edina              MN  11    8  2:09    6   15:37    6   11:44   29:29 
    7   19 Grace Bergh             Eagan              MN  11    9  2:09    4   15:15    9   12:41   30:04 
    8  176 Maddie Schiller         Spicer             MN  12    4  1:52   11   18:12    5   10:45   30:48 
    9  140 Emma Sullivan           Franklin           MN  11   10  2:10    9   17:33    8   12:22   32:04 
   10   93 Brooklyn Lyle           Saint Cloud        MN  11    7  2:04   10   17:49    7   12:16   32:08 
   11   89 Madison Lee             Baxter             MN  11   11  2:30    8   17:15   11   15:53   35:37 


================================================================================================================================================
                         NON QUALIFYING RESULTS: 
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 179 Nathan Wieberdink       Spicer             MN   9 M      3  1:03    1   10:41                      
 123 Emma Rosendahl          Spicer             MN   5 F      1  0:27                                   
 130 Elliott Sandin          Cottage Grove      MN   4 M      2  0:27                                   
  72 Brianna Jones           New London         MN  10 F      4  1:09                                   

Total Registered:                        183
Number of Male   Finishers:               88
Number of Female Finishers:               86
Did not Finish Race or Did Not Start:      9