Lakes Country Triathlon -
Baxter, MN
8/30/2015

race logo










					                                                        LAKES COUNTRY TRIATHLON
                                              Whipple Beach - Baxter, MN - August 30, 2015
                                              1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11     47 Larry Hosch             St Joseph          MN  37 M     5  8:29  1:56  0:57    1   31:50 26.4  0:29    2   17:15  5:24   59:00 
    2   1/4      24 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M     6  8:32  1:57  1:01    2   32:03 26.2  0:28    1   17:01  5:20   59:04 
    3   2/11      2 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39 M     7  8:43  1:59  1:13    3   33:18 25.2  0:39    4   19:50  6:12 1:03:41 
    4   1/8       9 Nathan Bich             Duluth             MN  16 M     2  8:07  1:51  1:10    4   34:20 24.5  0:41    6   20:24  6:23 1:04:40 
    5   1/10     76 Michael McConkey        Brainerd           MN  49 M    17  9:48  2:14  1:09    5   35:15 23.8  0:41   14   22:03  6:54 1:08:54 
    6   1/4     155 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  24 F     4  8:19  1:54  0:52   11   37:21 22.5  0:42   12   21:51  6:50 1:09:03 
    7   2/4     134 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  25 M    48 11:55  2:43  1:34    6   35:19 23.8  0:49    3   19:34  6:07 1:09:09 
    8   1/9       3 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  37 F    12  9:17  2:07  1:18   10   36:58 22.7  0:39   11   21:32  6:44 1:09:41 
    9   2/8     107 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M     1  8:00  1:50  1:03   19   38:49 21.6  0:34   10   21:32  6:44 1:09:57 
   10   1/7     110 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  40 F    11  9:00  2:03  1:30    7   36:33 23.0  0:57   15   22:08  6:55 1:10:06 
   11   1/8     111 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  40 M    28 10:24  2:22  1:51    9   36:47 22.8  0:46    8   21:04  6:35 1:10:49 
   12   3/8      85 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16 M    25 10:18  2:21  1:34   13   37:56 22.1  0:52    5   20:24  6:23 1:11:03 
   13   1/4      61 David Knack             Prior Lake         MN  52 M    14  9:36  2:11  1:25   14   38:01 22.1  0:52   17   22:37  7:04 1:12:29 
   14   3/11    118 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  36 M    31 10:38  2:25  1:38   17   38:45 21.7  0:34    9   21:23  6:41 1:12:55 
   15   2/7      16 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  40 F     8  8:45  2:00  1:25   23   39:43 21.1  0:49   20   23:14  7:16 1:13:54 
   16   3/4      65 Alex Kunesh             Baxter             MN  29 M    27 10:21  2:22  1:54   18   38:49 21.6  0:52   16   22:10  6:56 1:14:04 
   17   4/11      1 Brad Anderson           Duluth             MN  39 M    16  9:42  2:13  1:19    8   36:43 22.9  0:46   38   25:38  8:01 1:14:07 
   18   1/3     120 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  30 M    26 10:19  2:21  1:23   20   39:11 21.4  0:40   18   22:42  7:06 1:14:13 
   19   2/10     38 Peter Hagen             Apple Valley       MN  47 M    10  9:00  2:03  1:35   15   38:05 22.1  0:40   35   25:05  7:51 1:14:24 
   20   1/7     135 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  50 F    19  9:56  2:16  1:35   16   38:33 21.8  0:48   23   23:51  7:27 1:14:40 
   21   2/3     115 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  34 M    24 10:17  2:21  1:35   32   41:05 20.4  0:54   13   21:58  6:52 1:15:47 
   22   3/10     28 Scott Dezurik           Avon               MN  47 M    34 10:52  2:28  1:16   28   40:10 20.9  0:53   27   24:20  7:37 1:17:29 
   23   4/10     20 Andrew Cockcroft        Elk River          MN  49 M     9  8:53  2:01  2:16   21   39:37 21.2  1:07   41   26:05  8:09 1:17:56 
   24   5/11     49 Michael Hushagen        Breezy Point       MN  39 M    33 10:39  2:26  1:34   24   39:47 21.1  0:48   36   25:16  7:54 1:18:02 
   25   1/6      72 Colin Lovett            Saint Paul         MN  34 M    20 10:08  2:19  2:14   25   39:52 21.1  1:06   37   25:34  8:00 1:18:52 
   26   2/8      36 Jon Fagerness           Blaine             MN  43 M    15  9:37  2:12  1:36   26   40:03 21.0  1:02   47   26:36  8:19 1:18:52 
   27   2/7      27 Mary Deeg               Delano             MN  53 F    32 10:39  2:26  1:22   22   39:39 21.2  0:55   52   26:59  8:26 1:19:32 
   28   4/8      57 David Kelm              Brainerd           MN  15 M     3  8:12  1:52  1:48   85   48:14 17.4                          1:19:33 
   29   1/6      66 Rachel Land             Ellendale          ND  27 F    23 10:17  2:21  2:07   31   41:04 20.5  0:56   42   26:08  8:10 1:20:30 
   30   2/4     109 Tim Ruff                Savage             MN  50 M    45 11:42  2:40  2:24   35   41:41 20.2  1:12   29   24:36  7:42 1:21:33 
   31   3/7      84 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  40 F    38 11:10  2:33  2:02   38   42:17 19.9  1:18   34   25:00  7:49 1:21:44 
   32   1/6      74 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  15 F    50 11:59  2:44  1:26   43   43:27 19.3  0:45   28   24:25  7:38 1:22:00 
   33   6/11      5 Lucio Bavelli           Baxter             MN  36 M    92 15:31  3:32  1:48   12   37:53 22.2  1:09   40   26:03  8:09 1:22:22 
   34   3/8      11 Christian Borle         Brainerd           MN  40 M    51 12:04  2:45  2:27   41   43:02 19.5  0:41   26   24:12  7:34 1:22:23 
   35   2/6      26 Sara Dalton             St. Cloud          MN  26 F    52 12:04  2:45  1:28   37   42:06 20.0  0:47   50   26:42  8:21 1:23:05 
   36   1/2       8 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  58 M    42 11:34  2:38  2:16   40   42:53 19.6  1:01   39   25:50  8:05 1:23:32 
   37   4/8     106 Shawn Roberts           Crosby             MN  43 M    18  9:49  2:14  2:19   27   40:05 21.0  2:04   76   29:20  9:10 1:23:36 
   38   1/4     104 Deborah Roberts         Nisswa             MN  64 F    41 11:28  2:37  1:30   50   43:59 19.1  0:56   56   27:19  8:33 1:25:10 
   39   2/9      78 Christa Miller          Baxter             MN  35 F    74 13:51  3:09  1:37   46   43:50 19.2  1:21   30   24:44  7:44 1:25:21 
   40   3/6      90 Jenna Olson             Avon               MN  26 F    44 11:41  2:40  1:39   75   47:00 17.9  1:00   32   24:51  7:46 1:26:11 
   41   1/4      51 Patty Jaeger            Vergas             MN  49 F    56 12:19  2:48  1:51   51   44:06 19.0  1:24   48   26:39  8:20 1:26:18 
   42   2/4      12 Lindsay Brandenburg     Bloomington        MN  22 F    87 14:47  3:22  1:58   56   44:51 18.7  0:57   24   23:51  7:28 1:26:22 
   43   2/4     158 Patty Wallace           Baxter             MN  47 F    21 10:12  2:20  1:51   65   45:27 18.5  1:12   61   27:47  8:41 1:26:27 
   44   7/11     69 Jesse Leblanc           Sartell            MN  35 M    30 10:30  2:24  2:38   61   45:07 18.6  1:51   51   26:53  8:24 1:26:57 
   45   4/6      91 Jillian Olson           East Bethel        MN  25 F    13  9:29  2:10  1:34   52   44:10 19.0  1:11   83   30:46  9:37 1:27:08 
   46   1/4      15 Sam Burrows             Saint Paul         MN  21 M    70 13:21  3:03  2:17   44   43:33 19.3  0:57   53   27:07  8:29 1:27:14 
   47   3/4      42 Bob Harmon              New Brighton       MN  54 M   100 16:24  3:44  2:44   29   40:28 20.8  1:39   43   26:12  8:12 1:27:24 
   48   2/6      63 Robert Kramer           Grand Forks        ND  56 M    59 12:40  2:53  2:07   49   43:56 19.1  1:21   59   27:29  8:36 1:27:30 
   49   3/7     133 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  50 F    40 11:23  2:36  2:07   48   43:54 19.1  1:09   79   29:44  9:18 1:28:17 
   50   3/6      14 Tim Bray                Crosslake          MN  44 M    62 12:51  2:56  2:50   76   47:11 17.8  0:38   33   25:00  7:49 1:28:28 
   51   4/7     127 Amy Turk                Crosby             MN  43 F    86 14:43  3:21  1:53   47   43:50 19.2  1:00   58   27:24  8:34 1:28:48 
   52   5/8     105 Sam Roberts             Crosby             MN  14 M    54 12:12  2:47  2:27   79   47:33 17.7  0:31   44   26:15  8:13 1:28:56 
   53   4/7      40 Sue Haller              Clearwater         MN  54 F    69 13:15  3:01  2:33   58   44:54 18.7  1:25   55   27:19  8:32 1:29:24 
   54   5/7     174 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  50 F    43 11:35  2:38  2:23   67   45:51 18.3  1:27   66   28:21  8:52 1:29:37 
   55   1/6      33 Shawn Duerr             Baxter             MN  34 F    81 14:18  3:15  1:27   87   49:01 17.1  0:58   25   24:08  7:33 1:29:50 
   56   2/4     166 Ryan Sheehan            Saint Paul         MN  21 M    96 16:09  3:41  3:26   42   43:26 19.3  0:54   45   26:16  8:13 1:30:10 
   57   5/7      55 Jennifer Jorgenson      Minneapolis        MN  43 F    65 13:02  2:58  1:47   33   41:06 20.4  1:25   99   33:10 10:22 1:30:28 
   58   5/10     94 Dean Paron              Two Harbors        MN  45 M    46 11:46  2:41  2:14   89   49:35 16.9  0:50   46   26:36  8:19 1:30:58 
   59   2/6      79 Rachel Miller           Minneapolis        MN  40 F    80 14:16  3:15  1:52   55   44:51 18.7  1:55   64   28:10  8:49 1:31:03 
   60   4/4      52 Clarence Jarnot         Sartell            MN  50 M    79 14:16  3:15  1:51   54   44:50 18.7  1:45   71   28:43  8:59 1:31:23 
   61   2/6      73 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  12 F    55 12:13  2:47  1:40  102   52:19 16.1  0:30   31   24:45  7:45 1:31:27 
   62   5/8      82 Lance Mueffelmann       Cold Spring        MN  42 M    68 13:15  3:01  2:09   66   45:49 18.3  0:42   80   29:59  9:22 1:31:53 
   63   6/8      68 Nate Lebeck             Sartell            MN  44 M    60 12:41  2:53  2:11   45   43:36 19.3  1:29   96   32:33 10:11 1:32:28 
   64   8/11     93 Paul Palecek            Grand Rapids       MN  39 M   103 16:37  3:47  2:32   39   42:24 19.8  1:52   78   29:25  9:12 1:32:48 
   65   3/4     156 Johnny King             St. Paul           MN  22 M   109 17:43  4:02  2:22   83   47:52 17.5  1:08   22   23:47  7:26 1:32:50 
   66   6/8      53 Charlie Johnson         Rosemount          MN  14 M    22 10:13  2:20  2:14   80   47:35 17.7  0:42   93   32:09 10:03 1:32:51 
   67   6/10     77 Brian McLaughlin        Medina             MN  48 M    97 16:12  3:41  3:24   53   44:20 18.9  1:52   60   27:43  8:40 1:33:29 
   68   2/2     112 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  56 M    73 13:50  3:09  2:15   64   45:21 18.5  0:46   90   31:33  9:52 1:33:43 
   69   9/11    108 Phil Rogholt            Sauk Rapids        MN  37 M    76 14:09  3:13  1:46   72   46:13 18.2  0:26   88   31:25  9:49 1:33:56 
   70   7/8     125 Bryan Trees             Nisswa             MN  44 M    95 16:09  3:41  2:39   34   41:06 20.4  1:27   98   32:51 10:16 1:34:11 
   71   3/6      54 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  15 F    29 10:25  2:22  2:19   98   51:33 16.3  0:55   74   29:04  9:05 1:34:14 
   72   4/6     165 Anna Wise               Rosemount          MN  16 F    36 11:04  2:31  1:40   99   51:33 16.3  0:55   75   29:05  9:06 1:34:15 
   73   3/3      48 Jarrett Hubbard         Sauk Rapids        MN  33 M    57 12:23  2:49  2:42   30   40:48 20.6  1:44  114   37:31 11:44 1:35:06 
   74   6/7      19 Lori Cleland            Big Lake           MN  52 F    66 13:08  3:00  2:47   62   45:13 18.6  1:37   95   32:26 10:08 1:35:09 
   75  10/11     45 Ryan Holzwarth          Jamestown          ND  39 M   122 21:00  4:47  4:13   73   46:14 18.2  0:49   19   23:01  7:12 1:35:16 
   76   7/8      31 Shan Donovan            Onamia             MN  14 M    91 15:20  3:30  2:55   69   46:01 18.3  0:47   81   30:20  9:29 1:35:22 
   77   4/4      75 Connor McCarthy         Saint Paul         MN  21 M    77 14:10  3:14  2:29   95   50:59 16.5  1:10   49   26:40  8:20 1:35:25 
   78   7/10    129 Richard Wear            Apple Valley       MN  45 M   115 18:43  4:16  2:38   59   45:02 18.7  1:19   63   28:03  8:46 1:35:43 
   79   4/4      60 Tyne Kilbride           Mpls               MN  26 M    63 12:58  2:57  2:52   82   47:39 17.6  0:48   91   31:49  9:57 1:36:04 
   80   2/4     159 Laura Ward              Cambridge Mn       MN  63 F    88 14:47  3:22  3:08   78   47:32 17.7  1:50   77   29:24  9:12 1:36:39 
   81   3/6      97 Kassy Peterson          Blaine             MN  29 F    67 13:10  3:00  2:08   60   45:02 18.7  1:10  109   35:17 11:02 1:36:45 
   82   1/4      25 Rayce Dahleen           Brainerd           MN  33 F    78 14:11  3:14  2:20  106   52:45 15.9  0:50   54   27:18  8:32 1:37:22 
   83   1/2      41 Rick Hans               Brainerd           MN  67 M    71 13:28  3:04  2:05   84   48:10 17.4  2:19   89   31:29  9:51 1:37:29 
   84   3/9      58 Laura Kennedy           Pequot Lakes       MN  37 F    98 16:14  3:42  3:23   86   48:32 17.3  0:57   67   28:26  8:53 1:37:30 
   85   8/8      81 Grant Mueffelmann       Cold Spring        MN  12 M    61 12:42  2:54  2:18   77   47:20 17.7  0:39  106   34:41 10:51 1:37:37 
   86  11/11     89 Todd Olin               Fridley            MN  36 M   105 17:01  3:52  3:54   36   41:58 20.0  3:31   86   31:18  9:47 1:37:40 
   87   8/8      21 Joel Connor             St Louis Park      MN  40 M   113 18:19  4:10  3:08   68   45:59 18.3  1:46   68   28:35  8:56 1:37:45 
   88   6/7      83 Jen Munson              Annandale          MN  42 F   107 17:21  3:57  1:29   94   50:52 16.5  0:53   57   27:19  8:33 1:37:52 
   89   7/7     128 Karen Wear              Apple Valley       MN  43 F    89 15:06  3:26  3:22   96   51:04 16.4  0:43   62   27:51  8:43 1:38:04 
   90   4/6      43 Jason Heroux            Bloomington        MN  45 M    53 12:05  2:45  5:13   71   46:13 18.2  2:34   92   32:04 10:02 1:38:06 
   91   8/10     46 Tom Hoppe               Brainerd           MN  47 M   118 19:27  4:26  4:26  104   52:39 16.0  0:47    7   20:53  6:32 1:38:10 
   92   3/4      30 Cathy Donovan           Onamia             MN  47 F    93 15:57  3:38  2:51   92   50:40 16.6  0:43   65   28:19  8:51 1:38:27 
   93   5/6     172 Beth Etterman           East Gull Lake     MN  19 F    84 14:23  3:16  2:34   74   46:29 18.1  1:27  101   33:41 10:32 1:38:32 
   94   2/4      10 Kristy Bishop           St. Louis Park     MN  34 F    58 12:34  2:52  2:22  101   51:41 16.3  0:55   84   31:07  9:44 1:38:36 
   95   4/9      29 Katie Dodd              Edina              MN  36 F    49 11:56  2:43  3:06  100   51:36 16.3  0:54   85   31:07  9:44 1:38:37 
   96   3/4     116 Anja Smith              Baxter             MN  20 F    83 14:22  3:16  2:26  114   57:21 14.6  0:56   21   23:37  7:23 1:38:39 
   97   5/9       4 Dustie Bakke            Menahga            MN  37 F    99 16:22  3:44  2:02   57   44:51 18.7  1:34  102   34:05 10:39 1:38:52 
   98   4/4      92 Gina Padrnos            Brainerd           MN  24 F    37 11:04  2:31  3:23   81   47:38 17.6  2:00  111   36:22 11:22 1:40:26 
   99   6/9     137 Molly Zins              Pequot Lakes       MN  39 F    94 16:00  3:39  3:38   93   50:40 16.6  1:32   69   28:37  8:57 1:40:26 
  100   1/2      87 Mike Ohara              Sartell            MN  62 M   102 16:28  3:45  2:11   63   45:13 18.6  1:38  108   35:11 11:00 1:40:39 
  101   1/3      98 Kris Peterson           Clearwater         MN  56 F   120 19:51  4:31  2:02   88   49:33 17.0  1:35   70   28:38  8:57 1:41:37 
  102   7/9     102 Kaia Ringwald           Rice               MN  36 F    75 14:07  3:13  2:17  107   52:56 15.9  1:01   87   31:22  9:49 1:41:42 
  103   5/6      37 Kevin Grundhofer        Chanhassen         MN  39 M   104 16:49  3:50  3:37   91   49:56 16.8  0:54   82   30:46  9:37 1:41:59 
  104   5/6       7 Valerie Benjamin        New Hope           MN  27 F    72 13:37  3:06  2:50   97   51:17 16.4  0:45  104   34:17 10:43 1:42:44 
  105   3/4      95 Bethany Pederson        New London         MN  30 F   106 17:04  3:53  2:07  108   53:26 15.7  0:39  105   34:27 10:46 1:47:41 
  106   4/4      39 Michelle Hall           Breezy Point       MN  30 F    39 11:11  2:33  4:21  112   55:58 15.0  1:28  110   35:59 11:15 1:48:56 
  107   8/9       6 Rachel Beard            Brainerd           MN  37 F   108 17:28  3:58  3:50  110   54:16 15.5  0:49   97   32:42 10:13 1:49:03 
  108   6/6      32 Kimberly Dreiling       St. Cloud          MN  28 F    47 11:50  2:42  2:10  120 1:00:52 13.8  0:40  100   33:35 10:30 1:49:05 
  109   9/10     62 Ross Kopperud           Jamestown          ND  46 M    64 13:01  2:58  4:13  115   57:24 14.6  0:35  103   34:15 10:43 1:49:27 
  110   2/3     126 Elizathbeth Trontz      Arden Hills        MN  56 F                          109   53:35 15.7  2:57  112   36:48 11:30 1:50:01 
  111   9/9      13 Natalee Bray            Crosslake          MN  38 F   111 18:05  4:07  3:26  117   59:02 14.2  0:42   73   28:59  9:04 1:50:11 
  112   2/2     123 Tod Teeple              Edina              MN  67 M   119 19:32  4:27  3:56   70   46:12 18.2  2:35  115   38:06 11:55 1:50:20 
  113   3/3      44 Julie Heuer             Fargo              ND  55 F   116 19:03  4:20  2:57   90   49:36 16.9  1:43  113   37:07 11:36 1:50:24 
  114   6/6     122 Basir Tareen            Mn                 MN  39 M   101 16:26  3:44  3:37  105   52:41 15.9  3:03  107   34:57 10:56 1:50:43 
  115   7/7      17 Christine Chell         Coon Rapids        MN  53 F   121 20:10  4:35  2:57  111   55:05 15.2  1:18   94   32:22 10:07 1:51:50 
  116   4/6      56 Theresa Jurisch         Eagan              MN  40 F    35 10:52  2:29  4:30  118   59:15 14.2  1:29  117   38:25 12:01 1:54:30 
  117   6/6      67 Ava Larsen              Cold Spring        MN  11 F   110 17:52  4:04  2:14  122 1:06:51 12.6  0:44   72   28:57  9:03 1:56:35 
  118   5/6      88 Emily Olin              Fridley            MN  36 F   117 19:11  4:22  5:20  116   57:56 14.5  1:22  116   38:19 11:59 2:02:06 
  119   1/1     103 Jan Roach               Randall            MN  67 F    90 15:19  3:29  2:58  113   56:42 14.8  1:03  123   47:03 14:43 2:03:04 
  120   6/6     119 Brittany Straka         East Gull Lake     MN  31 F   114 18:34  4:14  2:55  119 1:00:15 13.9  0:54  121   45:29 14:13 2:08:05 
  121   4/4      22 Robin Councilman        St Louis Park      MN  47 F   112 18:11  4:08  4:14  121 1:04:32 13.0  1:10  119   40:18 12:36 2:08:23 
  122   2/2      18 Barry Christenson       Fort Ripley        MN  64 M   123 24:35  5:36  6:12  103   52:37 16.0  2:43  120   44:07 13:47 2:10:11 
  123   3/4      59 Roxanne Kibben          Maplesood          MN  63 F    82 14:21  3:16  4:21  125 1:13:41 11.4  0:50  118   39:58 12:30 2:13:09 
  124   4/4      23 Katie Cowles            Duluth             MN  61 F    85 14:36  3:20  4:38  124 1:08:18 12.3  1:34  124   47:24 14:49 2:16:29 
  125  10/10     64 David Kropid            Superior           WI  47 M                          123 1:08:09 12.3  2:30  122   46:39 14:35 2:19:31 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  149 Tri Again                                        1  7:37  1:44  0:39    1   40:31 20.7  0:26    1   18:28  5:47 1:07:39 
           Smith Peder , Majerle Matthew , Swartwood Ryan         
    2  150 Tri Harder                                       3 18:12  4:08  0:45    2   52:11 16.1  0:25    3   23:57  7:29 1:35:27 
           Booms Carson , Petersen Caleb , Tschacher Garrett      
    3  160 Eagle powers                                     2 12:29  2:50  0:46    3 1:19:33 10.6  1:25    2   22:08  6:55 1:56:19 
           Nordstrom Jared , Penshorn Dawson , Tebben Alec        


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  148 The Real Slim Shadies                            1  8:15  1:53  0:43    1   39:05 21.5  0:43    5   29:07  9:06 1:17:51 
           McKeag Hannah , Carlson Sofie , Figliuzzi Carina       
    2  140 Chiz-Liz                                         4 10:18  2:21  1:16    2   41:55 20.0  0:37    1   24:43  7:44 1:18:48 
           Larson Liz , Larson Liz , Chisholm Tina                
    3  153 Veni Vidi Vici                                   2  8:23  1:55  0:54    4   44:17 19.0  0:34    2   25:03  7:50 1:19:08 
           Wallace Julia , Schmitz Lillian , Figliuzzi Ava        
    4  147 The Kardashians                                  3 10:16  2:20  1:03    3   43:39 19.2  0:32    4   27:45  8:41 1:23:11 
           Whitlock Kari , Sundquist Denise , Miller Sheila       
    5  141 Gilbert Girls                                    5 12:17  2:48  0:56    5   46:30 18.1  0:30    6   30:23  9:30 1:30:34 
           Sampson Jessica , Aadland Sally , Holcomb Becky        
    6  152 Tri,Tri & Tri again                              6 15:37  3:33  3:14    6   49:39 16.9  0:34    3   25:59  8:08 1:35:01 
           Filippi Sarah , Czajkowski Allison , Czajkowski Madeli 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  154 Walburga Hagen's Grand Ki                        4  9:23  2:08  0:46    1   34:49 24.1  0:25    1   18:36  5:49 1:03:58 
           Cary Erin , Hagen Chris , Hagen John                   
    2  163 MN School of Business                            6  9:53  2:15  0:50    2   35:37 23.6  0:24    3   21:38  6:46 1:08:21 
           Haukos Chris , Hanson Eric , Pickle Sean               
    3  145 Pedal'n-Wave-Runners                             5  9:45  2:13  0:57    3   36:33 23.0  0:33    6   26:57  8:26 1:14:43 
           Paulson Dylan , Musielewic Robert , Tepley Rob Tonya   
    4  151 Tri K                                            7 10:21  2:22  1:47    4   37:44 22.3  0:32    5   25:54  8:06 1:16:17 
           Schmidgall Trent , Schmidgall Trent , Schmidgall Carri 
    5  161 Givin' it a TRI                                  1  8:47  2:00  0:48   10   48:07 17.5  0:25    2   20:39  6:28 1:18:45 
           Wallace Jamie , Skinner Tarin , Wasniewski Andrew      
    6  138 Beauty and the Beasts                            3  8:57  2:02  0:54    6   45:31 18.5  0:28    4   24:33  7:41 1:20:20 
           Host Jenna , Olsen Michael , Knopik Christopher        
    7  142 Kahlhamburger                                    9 11:43  2:40  1:49    5   41:45 20.1  0:31    8   27:53  8:43 1:23:39 
           Kahlhamer Dave , Kahlhamer Dave , Meemken Chelsie      
    8  144 Mosquito Bites                                   8 11:28  2:37  0:55    9   46:55 17.9  0:33    7   27:08  8:29 1:26:57 
           Meier Gavin , Meier Dana , Meier Gabe                  
    9  162 Team Wise                                        2  8:55  2:02  0:52    7   45:52 18.3  0:38   10   34:30 10:47 1:30:45 
           Wise Jonathan , Wise Jim , Wise Theresa                
   10  139 CBS                                             10 13:59  3:11  1:02    8   45:53 18.3  0:35    9   33:40 10:32 1:35:07 
           Illies Carrie , Kelzer Bradley , Kelzer Stacy          

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 157 Todd Thorsgaard         St. Paul           MN  56 M      1 13:54  3:10  4:58    1   37:47 22.2                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M    8:00  1:50 
    2 Nathan Bich             Duluth             MN  16 M    8:07  1:51 
    3 David Kelm              Brainerd           MN  15 M    8:12  1:52 
    4 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  24 F    8:19  1:54 
    5 Larry Hosch             St Joseph          MN  37 M    8:29  1:56 
    6 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M    8:32  1:57 
    7 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39 M    8:43  1:59 
    8 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  40 F    8:45  2:00 
    9 Andrew Cockcroft        Elk River          MN  49 M    8:53  2:01 
   10 Peter Hagen             Apple Valley       MN  47 M    9:00  2:03 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Larry Hosch             St Joseph          MN  37 M   31:50 26.4 
    2 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M   32:03 26.2 
    3 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39 M   33:18 25.2 
    4 Nathan Bich             Duluth             MN  16 M   34:20 24.5 
    5 Michael McConkey        Brainerd           MN  49 M   35:15 23.8 
    6 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  25 M   35:19 23.8 
    7 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  40 F   36:33 23.0 
    8 Brad Anderson           Duluth             MN  39 M   36:43 22.9 
    9 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  40 M   36:47 22.8 
   10 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  37 F   36:58 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M   17:01  5:20 
    2 Larry Hosch             St Joseph          MN  37 M   17:15  5:24 
    3 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  25 M   19:34  6:07 
    4 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39 M   19:50  6:12 
    5 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16 M   20:24  6:23 
    6 Nathan Bich             Duluth             MN  16 M   20:24  6:23 
    7 Tom Hoppe               Brainerd           MN  47 M   20:53  6:32 
    8 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  40 M   21:04  6:35 
    9 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  36 M   21:23  6:41 
   10 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M   21:32  6:44 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   72 Colin Lovett            Saint Paul         MN  34    1 10:08  2:19  2:14    1   39:52 21.1  1:06    2   25:34  8:00 1:18:52 
    2   63 Robert Kramer           Grand Forks        ND  56    3 12:40  2:53  2:07    2   43:56 19.1  1:21    3   27:29  8:36 1:27:30 
    3   14 Tim Bray                Crosslake          MN  44    4 12:51  2:56  2:50    4   47:11 17.8  0:38    1   25:00  7:49 1:28:28 
    4   43 Jason Heroux            Bloomington        MN  45    2 12:05  2:45  5:13    3   46:13 18.2  2:34    5   32:04 10:02 1:38:06 
    5   37 Kevin Grundhofer        Chanhassen         MN  39    6 16:49  3:50  3:37    5   49:56 16.8  0:54    4   30:46  9:37 1:41:59 
    6  122 Basir Tareen            Mn                 MN  39    5 16:26  3:44  3:37    6   52:41 15.9  3:03    6   34:57 10:56 1:50:43 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Shawn Duerr             Baxter             MN  34    4 14:18  3:15  1:27    3   49:01 17.1  0:58    1   24:08  7:33 1:29:50 
    2   79 Rachel Miller           Minneapolis        MN  40    3 14:16  3:15  1:52    1   44:51 18.7  1:55    2   28:10  8:49 1:31:03 
    3   97 Kassy Peterson          Blaine             MN  29    2 13:10  3:00  2:08    2   45:02 18.7  1:10    3   35:17 11:02 1:36:45 
    4   56 Theresa Jurisch         Eagan              MN  40    1 10:52  2:29  4:30    5   59:15 14.2  1:29    5   38:25 12:01 1:54:30 
    5   88 Emily Olin              Fridley            MN  36    6 19:11  4:22  5:20    4   57:56 14.5  1:22    4   38:19 11:59 2:02:06 
    6  119 Brittany Straka         East Gull Lake     MN  31    5 18:34  4:14  2:55    6 1:00:15 13.9  0:54    6   45:29 14:13 2:08:05 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   47 Larry Hosch             St Joseph          MN  37    4  8:29  1:56  0:57    1   31:50 26.4  0:29    2   17:15  5:24   59:00 
    2   24 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28    5  8:32  1:57  1:01    2   32:03 26.2  0:28    1   17:01  5:20   59:04 
    3    2 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39    6  8:43  1:59  1:13    3   33:18 25.2  0:39    4   19:50  6:12 1:03:41 
    4    9 Nathan Bich             Duluth             MN  16    2  8:07  1:51  1:10    4   34:20 24.5  0:41    6   20:24  6:23 1:04:40 
    5   76 Michael McConkey        Brainerd           MN  49   12  9:48  2:14  1:09    5   35:15 23.8  0:41   12   22:03  6:54 1:08:54 
    6  134 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  25   27 11:55  2:43  1:34    6   35:19 23.8  0:49    3   19:34  6:07 1:09:09 
    7  107 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    1  8:00  1:50  1:03   16   38:49 21.6  0:34   10   21:32  6:44 1:09:57 
    8  111 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  40   19 10:24  2:22  1:51    8   36:47 22.8  0:46    8   21:04  6:35 1:10:49 
    9   85 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16   16 10:18  2:21  1:34   11   37:56 22.1  0:52    5   20:24  6:23 1:11:03 
   10   61 David Knack             Prior Lake         MN  52    9  9:36  2:11  1:25   12   38:01 22.1  0:52   14   22:37  7:04 1:12:29 
   11  118 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  36   21 10:38  2:25  1:38   14   38:45 21.7  0:34    9   21:23  6:41 1:12:55 
   12   65 Alex Kunesh             Baxter             MN  29   18 10:21  2:22  1:54   15   38:49 21.6  0:52   13   22:10  6:56 1:14:04 
   13    1 Brad Anderson           Duluth             MN  39   11  9:42  2:13  1:19    7   36:43 22.9  0:46   23   25:38  8:01 1:14:07 
   14  120 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  30   17 10:19  2:21  1:23   17   39:11 21.4  0:40   15   22:42  7:06 1:14:13 
   15   38 Peter Hagen             Apple Valley       MN  47    8  9:00  2:03  1:35   13   38:05 22.1  0:40   21   25:05  7:51 1:14:24 
   16  115 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  34   15 10:17  2:21  1:35   25   41:05 20.4  0:54   11   21:58  6:52 1:15:47 
   17   28 Scott Dezurik           Avon               MN  47   23 10:52  2:28  1:16   22   40:10 20.9  0:53   19   24:20  7:37 1:17:29 
   18   20 Andrew Cockcroft        Elk River          MN  49    7  8:53  2:01  2:16   18   39:37 21.2  1:07   26   26:05  8:09 1:17:56 
   19   49 Michael Hushagen        Breezy Point       MN  39   22 10:39  2:26  1:34   19   39:47 21.1  0:48   22   25:16  7:54 1:18:02 
   20   36 Jon Fagerness           Blaine             MN  43   10  9:37  2:12  1:36   20   40:03 21.0  1:02   31   26:36  8:19 1:18:52 
   21   57 David Kelm              Brainerd           MN  15    3  8:12  1:52  1:48   53   48:14 17.4                          1:19:33 
   22  109 Tim Ruff                Savage             MN  50   25 11:42  2:40  2:24   27   41:41 20.2  1:12   20   24:36  7:42 1:21:33 
   23    5 Lucio Bavelli           Baxter             MN  36   44 15:31  3:32  1:48   10   37:53 22.2  1:09   25   26:03  8:09 1:22:22 
   24   11 Christian Borle         Brainerd           MN  40   28 12:04  2:45  2:27   31   43:02 19.5  0:41   18   24:12  7:34 1:22:23 
   25    8 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  58   24 11:34  2:38  2:16   30   42:53 19.6  1:01   24   25:50  8:05 1:23:32 
   26  106 Shawn Roberts           Crosby             MN  43   13  9:49  2:14  2:19   21   40:05 21.0  2:04   39   29:20  9:10 1:23:36 
   27   69 Jesse Leblanc           Sartell            MN  35   20 10:30  2:24  2:38   38   45:07 18.6  1:51   33   26:53  8:24 1:26:57 
   28   15 Sam Burrows             Saint Paul         MN  21   36 13:21  3:03  2:17   33   43:33 19.3  0:57   34   27:07  8:29 1:27:14 
   29   42 Bob Harmon              New Brighton       MN  54   48 16:24  3:44  2:44   23   40:28 20.8  1:39   27   26:12  8:12 1:27:24 
   30  105 Sam Roberts             Crosby             MN  14   29 12:12  2:47  2:27   48   47:33 17.7  0:31   28   26:15  8:13 1:28:56 
   31  166 Ryan Sheehan            Saint Paul         MN  21   46 16:09  3:41  3:26   32   43:26 19.3  0:54   29   26:16  8:13 1:30:10 
   32   94 Dean Paron              Two Harbors        MN  45   26 11:46  2:41  2:14   54   49:35 16.9  0:50   30   26:36  8:19 1:30:58 
   33   52 Clarence Jarnot         Sartell            MN  50   42 14:16  3:15  1:51   36   44:50 18.7  1:45   38   28:43  8:59 1:31:23 
   34   82 Lance Mueffelmann       Cold Spring        MN  42   35 13:15  3:01  2:09   41   45:49 18.3  0:42   41   29:59  9:22 1:31:53 
   35   68 Nate Lebeck             Sartell            MN  44   31 12:41  2:53  2:11   34   43:36 19.3  1:29   49   32:33 10:11 1:32:28 
   36   93 Paul Palecek            Grand Rapids       MN  39   50 16:37  3:47  2:32   29   42:24 19.8  1:52   40   29:25  9:12 1:32:48 
   37  156 Johnny King             St. Paul           MN  22   52 17:43  4:02  2:22   51   47:52 17.5  1:08   17   23:47  7:26 1:32:50 
   38   53 Charlie Johnson         Rosemount          MN  14   14 10:13  2:20  2:14   49   47:35 17.7  0:42   48   32:09 10:03 1:32:51 
   39   77 Brian McLaughlin        Medina             MN  48   47 16:12  3:41  3:24   35   44:20 18.9  1:52   35   27:43  8:40 1:33:29 
   40  112 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  56   38 13:50  3:09  2:15   40   45:21 18.5  0:46   46   31:33  9:52 1:33:43 
   41  108 Phil Rogholt            Sauk Rapids        MN  37   40 14:09  3:13  1:46   45   46:13 18.2  0:26   44   31:25  9:49 1:33:56 
   42  125 Bryan Trees             Nisswa             MN  44   45 16:09  3:41  2:39   26   41:06 20.4  1:27   50   32:51 10:16 1:34:11 
   43   48 Jarrett Hubbard         Sauk Rapids        MN  33   30 12:23  2:49  2:42   24   40:48 20.6  1:44   54   37:31 11:44 1:35:06 
   44   45 Ryan Holzwarth          Jamestown          ND  39   57 21:00  4:47  4:13   46   46:14 18.2  0:49   16   23:01  7:12 1:35:16 
   45   31 Shan Donovan            Onamia             MN  14   43 15:20  3:30  2:55   43   46:01 18.3  0:47   42   30:20  9:29 1:35:22 
   46   75 Connor McCarthy         Saint Paul         MN  21   41 14:10  3:14  2:29   55   50:59 16.5  1:10   32   26:40  8:20 1:35:25 
   47  129 Richard Wear            Apple Valley       MN  45   54 18:43  4:16  2:38   37   45:02 18.7  1:19   36   28:03  8:46 1:35:43 
   48   60 Tyne Kilbride           Mpls               MN  26   33 12:58  2:57  2:52   50   47:39 17.6  0:48   47   31:49  9:57 1:36:04 
   49   41 Rick Hans               Brainerd           MN  67   37 13:28  3:04  2:05   52   48:10 17.4  2:19   45   31:29  9:51 1:37:29 
   50   81 Grant Mueffelmann       Cold Spring        MN  12   32 12:42  2:54  2:18   47   47:20 17.7  0:39   52   34:41 10:51 1:37:37 
   51   89 Todd Olin               Fridley            MN  36   51 17:01  3:52  3:54   28   41:58 20.0  3:31   43   31:18  9:47 1:37:40 
   52   21 Joel Connor             St Louis Park      MN  40   53 18:19  4:10  3:08   42   45:59 18.3  1:46   37   28:35  8:56 1:37:45 
   53   46 Tom Hoppe               Brainerd           MN  47   55 19:27  4:26  4:26   57   52:39 16.0  0:47    7   20:53  6:32 1:38:10 
   54   87 Mike Ohara              Sartell            MN  62   49 16:28  3:45  2:11   39   45:13 18.6  1:38   53   35:11 11:00 1:40:39 
   55   62 Ross Kopperud           Jamestown          ND  46   34 13:01  2:58  4:13   58   57:24 14.6  0:35   51   34:15 10:43 1:49:27 
   56  123 Tod Teeple              Edina              MN  67   56 19:32  4:27  3:56   44   46:12 18.2  2:35   55   38:06 11:55 1:50:20 
   57   18 Barry Christenson       Fort Ripley        MN  64   58 24:35  5:36  6:12   56   52:37 16.0  2:43   56   44:07 13:47 2:10:11 
   58   64 David Kropid            Superior           WI  47                          59 1:08:09 12.3  2:30   57   46:39 14:35 2:19:31 
   59  157 Todd Thorsgaard         St. Paul           MN  56   39 13:54  3:10  4:58    9   37:47 22.2                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  155 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  24    1  8:19  1:54  0:52    3   37:21 22.5  0:42    2   21:51  6:50 1:09:03 
    2    3 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  37    4  9:17  2:07  1:18    2   36:58 22.7  0:39    1   21:32  6:44 1:09:41 
    3  110 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  40    3  9:00  2:03  1:30    1   36:33 23.0  0:57    3   22:08  6:55 1:10:06 
    4   16 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  40    2  8:45  2:00  1:25    6   39:43 21.1  0:49    4   23:14  7:16 1:13:54 
    5  135 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  50    6  9:56  2:16  1:35    4   38:33 21.8  0:48    6   23:51  7:27 1:14:40 
    6   27 Mary Deeg               Delano             MN  53   10 10:39  2:26  1:22    5   39:39 21.2  0:55   16   26:59  8:26 1:19:32 
    7   66 Rachel Land             Ellendale          ND  27    8 10:17  2:21  2:07    7   41:04 20.5  0:56   13   26:08  8:10 1:20:30 
    8   84 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  40   13 11:10  2:33  2:02   10   42:17 19.9  1:18   12   25:00  7:49 1:21:44 
    9   74 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  15   21 11:59  2:44  1:26   11   43:27 19.3  0:45    8   24:25  7:38 1:22:00 
   10   26 Sara Dalton             St. Cloud          MN  26   22 12:04  2:45  1:28    9   42:06 20.0  0:47   15   26:42  8:21 1:23:05 
   11  104 Deborah Roberts         Nisswa             MN  64   16 11:28  2:37  1:30   15   43:59 19.1  0:56   19   27:19  8:33 1:25:10 
   12   78 Christa Miller          Baxter             MN  35   30 13:51  3:09  1:37   12   43:50 19.2  1:21    9   24:44  7:44 1:25:21 
   13   90 Jenna Olson             Avon               MN  26   18 11:41  2:40  1:39   25   47:00 17.9  1:00   11   24:51  7:46 1:26:11 
   14   51 Patty Jaeger            Vergas             MN  49   24 12:19  2:48  1:51   16   44:06 19.0  1:24   14   26:39  8:20 1:26:18 
   15   12 Lindsay Brandenburg     Bloomington        MN  22   38 14:47  3:22  1:58   18   44:51 18.7  0:57    7   23:51  7:28 1:26:22 
   16  158 Patty Wallace           Baxter             MN  47    7 10:12  2:20  1:51   22   45:27 18.5  1:12   22   27:47  8:41 1:26:27 
   17   91 Jillian Olson           East Bethel        MN  25    5  9:29  2:10  1:34   17   44:10 19.0  1:11   35   30:46  9:37 1:27:08 
   18  133 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  50   15 11:23  2:36  2:07   14   43:54 19.1  1:09   34   29:44  9:18 1:28:17 
   19  127 Amy Turk                Crosby             MN  43   37 14:43  3:21  1:53   13   43:50 19.2  1:00   21   27:24  8:34 1:28:48 
   20   40 Sue Haller              Clearwater         MN  54   28 13:15  3:01  2:33   20   44:54 18.7  1:25   18   27:19  8:32 1:29:24 
   21  174 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  50   17 11:35  2:38  2:23   23   45:51 18.3  1:27   25   28:21  8:52 1:29:37 
   22   55 Jennifer Jorgenson      Minneapolis        MN  43   26 13:02  2:58  1:47    8   41:06 20.4  1:25   42   33:10 10:22 1:30:28 
   23   73 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  12   23 12:13  2:47  1:40   40   52:19 16.1  0:30   10   24:45  7:45 1:31:27 
   24   54 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  15    9 10:25  2:22  2:19   36   51:33 16.3  0:55   31   29:04  9:05 1:34:14 
   25  165 Anna Wise               Rosemount          MN  16   11 11:04  2:31  1:40   37   51:33 16.3  0:55   32   29:05  9:06 1:34:15 
   26   19 Lori Cleland            Big Lake           MN  52   27 13:08  3:00  2:47   21   45:13 18.6  1:37   40   32:26 10:08 1:35:09 
   27  159 Laura Ward              Cambridge Mn       MN  63   39 14:47  3:22  3:08   26   47:32 17.7  1:50   33   29:24  9:12 1:36:39 
   28   25 Rayce Dahleen           Brainerd           MN  33   32 14:11  3:14  2:20   41   52:45 15.9  0:50   17   27:18  8:32 1:37:22 
   29   58 Laura Kennedy           Pequot Lakes       MN  37   44 16:14  3:42  3:23   28   48:32 17.3  0:57   26   28:26  8:53 1:37:30 
   30   83 Jen Munson              Annandale          MN  42   47 17:21  3:57  1:29   33   50:52 16.5  0:53   20   27:19  8:33 1:37:52 
   31  128 Karen Wear              Apple Valley       MN  43   40 15:06  3:26  3:22   34   51:04 16.4  0:43   23   27:51  8:43 1:38:04 
   32   30 Cathy Donovan           Onamia             MN  47   42 15:57  3:38  2:51   31   50:40 16.6  0:43   24   28:19  8:51 1:38:27 
   33  172 Beth Etterman           East Gull Lake     MN  19   35 14:23  3:16  2:34   24   46:29 18.1  1:27   44   33:41 10:32 1:38:32 
   34   10 Kristy Bishop           St. Louis Park     MN  34   25 12:34  2:52  2:22   39   51:41 16.3  0:55   36   31:07  9:44 1:38:36 
   35   29 Katie Dodd              Edina              MN  36   20 11:56  2:43  3:06   38   51:36 16.3  0:54   37   31:07  9:44 1:38:37 
   36  116 Anja Smith              Baxter             MN  20   34 14:22  3:16  2:26   49   57:21 14.6  0:56    5   23:37  7:23 1:38:39 
   37    4 Dustie Bakke            Menahga            MN  37   45 16:22  3:44  2:02   19   44:51 18.7  1:34   45   34:05 10:39 1:38:52 
   38   92 Gina Padrnos            Brainerd           MN  24   12 11:04  2:31  3:23   27   47:38 17.6  2:00   49   36:22 11:22 1:40:26 
   39  137 Molly Zins              Pequot Lakes       MN  39   43 16:00  3:39  3:38   32   50:40 16.6  1:32   27   28:37  8:57 1:40:26 
   40   98 Kris Peterson           Clearwater         MN  56   53 19:51  4:31  2:02   29   49:33 17.0  1:35   28   28:38  8:57 1:41:37 
   41  102 Kaia Ringwald           Rice               MN  36   31 14:07  3:13  2:17   42   52:56 15.9  1:01   38   31:22  9:49 1:41:42 
   42    7 Valerie Benjamin        New Hope           MN  27   29 13:37  3:06  2:50   35   51:17 16.4  0:45   46   34:17 10:43 1:42:44 
   43   95 Bethany Pederson        New London         MN  30   46 17:04  3:53  2:07   43   53:26 15.7  0:39   47   34:27 10:46 1:47:41 
   44   39 Michelle Hall           Breezy Point       MN  30   14 11:11  2:33  4:21   47   55:58 15.0  1:28   48   35:59 11:15 1:48:56 
   45    6 Rachel Beard            Brainerd           MN  37   48 17:28  3:58  3:50   45   54:16 15.5  0:49   41   32:42 10:13 1:49:03 
   46   32 Kimberly Dreiling       St. Cloud          MN  28   19 11:50  2:42  2:10   51 1:00:52 13.8  0:40   43   33:35 10:30 1:49:05 
   47  126 Elizathbeth Trontz      Arden Hills        MN  56                          44   53:35 15.7  2:57   50   36:48 11:30 1:50:01 
   48   13 Natalee Bray            Crosslake          MN  38   50 18:05  4:07  3:26   50   59:02 14.2  0:42   30   28:59  9:04 1:50:11 
   49   44 Julie Heuer             Fargo              ND  55   52 19:03  4:20  2:57   30   49:36 16.9  1:43   51   37:07 11:36 1:50:24 
   50   17 Christine Chell         Coon Rapids        MN  53   54 20:10  4:35  2:57   46   55:05 15.2  1:18   39   32:22 10:07 1:51:50 
   51   67 Ava Larsen              Cold Spring        MN  11   49 17:52  4:04  2:14   53 1:06:51 12.6  0:44   29   28:57  9:03 1:56:35 
   52  103 Jan Roach               Randall            MN  67   41 15:19  3:29  2:58   48   56:42 14.8  1:03   54   47:03 14:43 2:03:04 
   53   22 Robin Councilman        St Louis Park      MN  47   51 18:11  4:08  4:14   52 1:04:32 13.0  1:10   53   40:18 12:36 2:08:23 
   54   59 Roxanne Kibben          Maplesood          MN  63   33 14:21  3:16  4:21   55 1:13:41 11.4  0:50   52   39:58 12:30 2:13:09 
   55   23 Katie Cowles            Duluth             MN  61   36 14:36  3:20  4:38   54 1:08:18 12.3  1:34   55   47:24 14:49 2:16:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    9 Nathan Bich             Duluth             MN  16    2  8:07  1:51  1:10    1   34:20 24.5  0:41    2   20:24  6:23 1:04:40 
    2  107 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    1  8:00  1:50  1:03    3   38:49 21.6  0:34    3   21:32  6:44 1:09:57 
    3   85 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16    5 10:18  2:21  1:34    2   37:56 22.1  0:52    1   20:24  6:23 1:11:03 
    4   57 David Kelm              Brainerd           MN  15    3  8:12  1:52  1:48    8   48:14 17.4                          1:19:33 
    5  105 Sam Roberts             Crosby             MN  14    6 12:12  2:47  2:27    6   47:33 17.7  0:31    4   26:15  8:13 1:28:56 
    6   53 Charlie Johnson         Rosemount          MN  14    4 10:13  2:20  2:14    7   47:35 17.7  0:42    6   32:09 10:03 1:32:51 
    7   31 Shan Donovan            Onamia             MN  14    8 15:20  3:30  2:55    4   46:01 18.3  0:47    5   30:20  9:29 1:35:22 
    8   81 Grant Mueffelmann       Cold Spring        MN  12    7 12:42  2:54  2:18    5   47:20 17.7  0:39    7   34:41 10:51 1:37:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   74 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  15    3 11:59  2:44  1:26    1   43:27 19.3  0:45    1   24:25  7:38 1:22:00 
    2   73 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  12    4 12:13  2:47  1:40    5   52:19 16.1  0:30    2   24:45  7:45 1:31:27 
    3   54 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  15    1 10:25  2:22  2:19    3   51:33 16.3  0:55    4   29:04  9:05 1:34:14 
    4  165 Anna Wise               Rosemount          MN  16    2 11:04  2:31  1:40    4   51:33 16.3  0:55    5   29:05  9:06 1:34:15 
    5  172 Beth Etterman           East Gull Lake     MN  19    5 14:23  3:16  2:34    2   46:29 18.1  1:27    6   33:41 10:32 1:38:32 
    6   67 Ava Larsen              Cold Spring        MN  11    6 17:52  4:04  2:14    6 1:06:51 12.6  0:44    3   28:57  9:03 1:56:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   15 Sam Burrows             Saint Paul         MN  21    1 13:21  3:03  2:17    2   43:33 19.3  0:57    4   27:07  8:29 1:27:14 
    2  166 Ryan Sheehan            Saint Paul         MN  21    3 16:09  3:41  3:26    1   43:26 19.3  0:54    2   26:16  8:13 1:30:10 
    3  156 Johnny King             St. Paul           MN  22    4 17:43  4:02  2:22    3   47:52 17.5  1:08    1   23:47  7:26 1:32:50 
    4   75 Connor McCarthy         Saint Paul         MN  21    2 14:10  3:14  2:29    4   50:59 16.5  1:10    3   26:40  8:20 1:35:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  155 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  24    1  8:19  1:54  0:52    1   37:21 22.5  0:42    1   21:51  6:50 1:09:03 
    2   12 Lindsay Brandenburg     Bloomington        MN  22    4 14:47  3:22  1:58    2   44:51 18.7  0:57    3   23:51  7:28 1:26:22 
    3  116 Anja Smith              Baxter             MN  20    3 14:22  3:16  2:26    4   57:21 14.6  0:56    2   23:37  7:23 1:38:39 
    4   92 Gina Padrnos            Brainerd           MN  24    2 11:04  2:31  3:23    3   47:38 17.6  2:00    4   36:22 11:22 1:40:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   24 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28    1  8:32  1:57  1:01    1   32:03 26.2  0:28    1   17:01  5:20   59:04 
    2  134 Nathan Wentz            Maple Grove        MN  25    3 11:55  2:43  1:34    2   35:19 23.8  0:49    2   19:34  6:07 1:09:09 
    3   65 Alex Kunesh             Baxter             MN  29    2 10:21  2:22  1:54    3   38:49 21.6  0:52    3   22:10  6:56 1:14:04 
    4   60 Tyne Kilbride           Mpls               MN  26    4 12:58  2:57  2:52    4   47:39 17.6  0:48    4   31:49  9:57 1:36:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   66 Rachel Land             Ellendale          ND  27    2 10:17  2:21  2:07    1   41:04 20.5  0:56    2   26:08  8:10 1:20:30 
    2   26 Sara Dalton             St. Cloud          MN  26    5 12:04  2:45  1:28    2   42:06 20.0  0:47    3   26:42  8:21 1:23:05 
    3   90 Jenna Olson             Avon               MN  26    3 11:41  2:40  1:39    4   47:00 17.9  1:00    1   24:51  7:46 1:26:11 
    4   91 Jillian Olson           East Bethel        MN  25    1  9:29  2:10  1:34    3   44:10 19.0  1:11    4   30:46  9:37 1:27:08 
    5    7 Valerie Benjamin        New Hope           MN  27    6 13:37  3:06  2:50    5   51:17 16.4  0:45    6   34:17 10:43 1:42:44 
    6   32 Kimberly Dreiling       St. Cloud          MN  28    4 11:50  2:42  2:10    6 1:00:52 13.8  0:40    5   33:35 10:30 1:49:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  120 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  30    2 10:19  2:21  1:23    1   39:11 21.4  0:40    2   22:42  7:06 1:14:13 
    2  115 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  34    1 10:17  2:21  1:35    3   41:05 20.4  0:54    1   21:58  6:52 1:15:47 
    3   48 Jarrett Hubbard         Sauk Rapids        MN  33    3 12:23  2:49  2:42    2   40:48 20.6  1:44    3   37:31 11:44 1:35:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   25 Rayce Dahleen           Brainerd           MN  33    3 14:11  3:14  2:20    2   52:45 15.9  0:50    1   27:18  8:32 1:37:22 
    2   10 Kristy Bishop           St. Louis Park     MN  34    2 12:34  2:52  2:22    1   51:41 16.3  0:55    2   31:07  9:44 1:38:36 
    3   95 Bethany Pederson        New London         MN  30    4 17:04  3:53  2:07    3   53:26 15.7  0:39    3   34:27 10:46 1:47:41 
    4   39 Michelle Hall           Breezy Point       MN  30    1 11:11  2:33  4:21    4   55:58 15.0  1:28    4   35:59 11:15 1:48:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   47 Larry Hosch             St Joseph          MN  37    1  8:29  1:56  0:57    1   31:50 26.4  0:29    1   17:15  5:24   59:00 
    2    2 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  39    2  8:43  1:59  1:13    2   33:18 25.2  0:39    2   19:50  6:12 1:03:41 
    3  118 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  36    5 10:38  2:25  1:38    5   38:45 21.7  0:34    3   21:23  6:41 1:12:55 
    4    1 Brad Anderson           Duluth             MN  39    3  9:42  2:13  1:19    3   36:43 22.9  0:46    6   25:38  8:01 1:14:07 
    5   49 Michael Hushagen        Breezy Point       MN  39    6 10:39  2:26  1:34    6   39:47 21.1  0:48    5   25:16  7:54 1:18:02 
    6    5 Lucio Bavelli           Baxter             MN  36    8 15:31  3:32  1:48    4   37:53 22.2  1:09    7   26:03  8:09 1:22:22 
    7   69 Jesse Leblanc           Sartell            MN  35    4 10:30  2:24  2:38    9   45:07 18.6  1:51    8   26:53  8:24 1:26:57 
    8   93 Paul Palecek            Grand Rapids       MN  39    9 16:37  3:47  2:32    8   42:24 19.8  1:52    9   29:25  9:12 1:32:48 
    9  108 Phil Rogholt            Sauk Rapids        MN  37    7 14:09  3:13  1:46   10   46:13 18.2  0:26   11   31:25  9:49 1:33:56 
   10   45 Ryan Holzwarth          Jamestown          ND  39   11 21:00  4:47  4:13   11   46:14 18.2  0:49    4   23:01  7:12 1:35:16 
   11   89 Todd Olin               Fridley            MN  36   10 17:01  3:52  3:54    7   41:58 20.0  3:31   10   31:18  9:47 1:37:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    3 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  37    1  9:17  2:07  1:18    1   36:58 22.7  0:39    1   21:32  6:44 1:09:41 
    2   78 Christa Miller          Baxter             MN  35    3 13:51  3:09  1:37    2   43:50 19.2  1:21    2   24:44  7:44 1:25:21 
    3   58 Laura Kennedy           Pequot Lakes       MN  37    6 16:14  3:42  3:23    4   48:32 17.3  0:57    3   28:26  8:53 1:37:30 
    4   29 Katie Dodd              Edina              MN  36    2 11:56  2:43  3:06    6   51:36 16.3  0:54    6   31:07  9:44 1:38:37 
    5    4 Dustie Bakke            Menahga            MN  37    7 16:22  3:44  2:02    3   44:51 18.7  1:34    9   34:05 10:39 1:38:52 
    6  137 Molly Zins              Pequot Lakes       MN  39    5 16:00  3:39  3:38    5   50:40 16.6  1:32    4   28:37  8:57 1:40:26 
    7  102 Kaia Ringwald           Rice               MN  36    4 14:07  3:13  2:17    7   52:56 15.9  1:01    7   31:22  9:49 1:41:42 
    8    6 Rachel Beard            Brainerd           MN  37    8 17:28  3:58  3:50    8   54:16 15.5  0:49    8   32:42 10:13 1:49:03 
    9   13 Natalee Bray            Crosslake          MN  38    9 18:05  4:07  3:26    9   59:02 14.2  0:42    5   28:59  9:04 1:50:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  111 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  40    3 10:24  2:22  1:51    1   36:47 22.8  0:46    1   21:04  6:35 1:10:49 
    2   36 Jon Fagerness           Blaine             MN  43    1  9:37  2:12  1:36    2   40:03 21.0  1:02    3   26:36  8:19 1:18:52 
    3   11 Christian Borle         Brainerd           MN  40    4 12:04  2:45  2:27    5   43:02 19.5  0:41    2   24:12  7:34 1:22:23 
    4  106 Shawn Roberts           Crosby             MN  43    2  9:49  2:14  2:19    3   40:05 21.0  2:04    5   29:20  9:10 1:23:36 
    5   82 Lance Mueffelmann       Cold Spring        MN  42    6 13:15  3:01  2:09    7   45:49 18.3  0:42    6   29:59  9:22 1:31:53 
    6   68 Nate Lebeck             Sartell            MN  44    5 12:41  2:53  2:11    6   43:36 19.3  1:29    7   32:33 10:11 1:32:28 
    7  125 Bryan Trees             Nisswa             MN  44    7 16:09  3:41  2:39    4   41:06 20.4  1:27    8   32:51 10:16 1:34:11 
    8   21 Joel Connor             St Louis Park      MN  40    8 18:19  4:10  3:08    8   45:59 18.3  1:46    4   28:35  8:56 1:37:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  110 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  40    2  9:00  2:03  1:30    1   36:33 23.0  0:57    1   22:08  6:55 1:10:06 
    2   16 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  40    1  8:45  2:00  1:25    2   39:43 21.1  0:49    2   23:14  7:16 1:13:54 
    3   84 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  40    3 11:10  2:33  2:02    4   42:17 19.9  1:18    3   25:00  7:49 1:21:44 
    4  127 Amy Turk                Crosby             MN  43    5 14:43  3:21  1:53    5   43:50 19.2  1:00    5   27:24  8:34 1:28:48 
    5   55 Jennifer Jorgenson      Minneapolis        MN  43    4 13:02  2:58  1:47    3   41:06 20.4  1:25    7   33:10 10:22 1:30:28 
    6   83 Jen Munson              Annandale          MN  42    7 17:21  3:57  1:29    6   50:52 16.5  0:53    4   27:19  8:33 1:37:52 
    7  128 Karen Wear              Apple Valley       MN  43    6 15:06  3:26  3:22    7   51:04 16.4  0:43    6   27:51  8:43 1:38:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   76 Michael McConkey        Brainerd           MN  49    3  9:48  2:14  1:09    1   35:15 23.8  0:41    2   22:03  6:54 1:08:54 
    2   38 Peter Hagen             Apple Valley       MN  47    2  9:00  2:03  1:35    2   38:05 22.1  0:40    4   25:05  7:51 1:14:24 
    3   28 Scott Dezurik           Avon               MN  47    4 10:52  2:28  1:16    4   40:10 20.9  0:53    3   24:20  7:37 1:17:29 
    4   20 Andrew Cockcroft        Elk River          MN  49    1  8:53  2:01  2:16    3   39:37 21.2  1:07    5   26:05  8:09 1:17:56 
    5   94 Dean Paron              Two Harbors        MN  45    5 11:46  2:41  2:14    7   49:35 16.9  0:50    6   26:36  8:19 1:30:58 
    6   77 Brian McLaughlin        Medina             MN  48    7 16:12  3:41  3:24    5   44:20 18.9  1:52    7   27:43  8:40 1:33:29 
    7  129 Richard Wear            Apple Valley       MN  45    8 18:43  4:16  2:38    6   45:02 18.7  1:19    8   28:03  8:46 1:35:43 
    8   46 Tom Hoppe               Brainerd           MN  47    9 19:27  4:26  4:26    8   52:39 16.0  0:47    1   20:53  6:32 1:38:10 
    9   62 Ross Kopperud           Jamestown          ND  46    6 13:01  2:58  4:13    9   57:24 14.6  0:35    9   34:15 10:43 1:49:27 
   10   64 David Kropid            Superior           WI  47                          10 1:08:09 12.3  2:30   10   46:39 14:35 2:19:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   51 Patty Jaeger            Vergas             MN  49    2 12:19  2:48  1:51    1   44:06 19.0  1:24    1   26:39  8:20 1:26:18 
    2  158 Patty Wallace           Baxter             MN  47    1 10:12  2:20  1:51    2   45:27 18.5  1:12    2   27:47  8:41 1:26:27 
    3   30 Cathy Donovan           Onamia             MN  47    3 15:57  3:38  2:51    3   50:40 16.6  0:43    3   28:19  8:51 1:38:27 
    4   22 Robin Councilman        St Louis Park      MN  47    4 18:11  4:08  4:14    4 1:04:32 13.0  1:10    4   40:18 12:36 2:08:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   61 David Knack             Prior Lake         MN  52    1  9:36  2:11  1:25    1   38:01 22.1  0:52    1   22:37  7:04 1:12:29 
    2  109 Tim Ruff                Savage             MN  50    2 11:42  2:40  2:24    3   41:41 20.2  1:12    2   24:36  7:42 1:21:33 
    3   42 Bob Harmon              New Brighton       MN  54    4 16:24  3:44  2:44    2   40:28 20.8  1:39    3   26:12  8:12 1:27:24 
    4   52 Clarence Jarnot         Sartell            MN  50    3 14:16  3:15  1:51    4   44:50 18.7  1:45    4   28:43  8:59 1:31:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  135 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  50    1  9:56  2:16  1:35    1   38:33 21.8  0:48    1   23:51  7:27 1:14:40 
    2   27 Mary Deeg               Delano             MN  53    2 10:39  2:26  1:22    2   39:39 21.2  0:55    2   26:59  8:26 1:19:32 
    3  133 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  50    3 11:23  2:36  2:07    3   43:54 19.1  1:09    5   29:44  9:18 1:28:17 
    4   40 Sue Haller              Clearwater         MN  54    6 13:15  3:01  2:33    4   44:54 18.7  1:25    3   27:19  8:32 1:29:24 
    5  174 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  50    4 11:35  2:38  2:23    6   45:51 18.3  1:27    4   28:21  8:52 1:29:37 
    6   19 Lori Cleland            Big Lake           MN  52    5 13:08  3:00  2:47    5   45:13 18.6  1:37    7   32:26 10:08 1:35:09 
    7   17 Christine Chell         Coon Rapids        MN  53    7 20:10  4:35  2:57    7   55:05 15.2  1:18    6   32:22 10:07 1:51:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    8 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  58    1 11:34  2:38  2:16    2   42:53 19.6  1:01    1   25:50  8:05 1:23:32 
    2  112 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  56    2 13:50  3:09  2:15    3   45:21 18.5  0:46    2   31:33  9:52 1:33:43 
    3  157 Todd Thorsgaard         St. Paul           MN  56    3 13:54  3:10  4:58    1   37:47 22.2                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   98 Kris Peterson           Clearwater         MN  56    2 19:51  4:31  2:02    1   49:33 17.0  1:35    1   28:38  8:57 1:41:37 
    2  126 Elizathbeth Trontz      Arden Hills        MN  56                           3   53:35 15.7  2:57    2   36:48 11:30 1:50:01 
    3   44 Julie Heuer             Fargo              ND  55    1 19:03  4:20  2:57    2   49:36 16.9  1:43    3   37:07 11:36 1:50:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   87 Mike Ohara              Sartell            MN  62    1 16:28  3:45  2:11    1   45:13 18.6  1:38    1   35:11 11:00 1:40:39 
    2   18 Barry Christenson       Fort Ripley        MN  64    2 24:35  5:36  6:12    2   52:37 16.0  2:43    2   44:07 13:47 2:10:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  104 Deborah Roberts         Nisswa             MN  64    1 11:28  2:37  1:30    1   43:59 19.1  0:56    1   27:19  8:33 1:25:10 
    2  159 Laura Ward              Cambridge Mn       MN  63    4 14:47  3:22  3:08    2   47:32 17.7  1:50    2   29:24  9:12 1:36:39 
    3   59 Roxanne Kibben          Maplesood          MN  63    2 14:21  3:16  4:21    4 1:13:41 11.4  0:50    3   39:58 12:30 2:13:09 
    4   23 Katie Cowles            Duluth             MN  61    3 14:36  3:20  4:38    3 1:08:18 12.3  1:34    4   47:24 14:49 2:16:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   41 Rick Hans               Brainerd           MN  67    1 13:28  3:04  2:05    2   48:10 17.4  2:19    1   31:29  9:51 1:37:29 
    2  123 Tod Teeple              Edina              MN  67    2 19:32  4:27  3:56    1   46:12 18.2  2:35    2   38:06 11:55 1:50:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  103 Jan Roach               Randall            MN  67    1 15:19  3:29  2:58    1   56:42 14.8  1:03    1   47:03 14:43 2:03:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        166
Total Number of Team Finishers:           19
Total Number of Individual Finishers:    125
Number of Male   Finishers:               64
Number of Female Finishers:               61
Did not Finish Race or Did Not Start:     22