Central Lakes Cycle Duathlon -
Fergus Falls, MN
9/26/2015

race logo










					                       CENTRAL LAKES CYCLE DUATHLON
                             Fergus Falls, MN
                            September 26, 2015
                   20 mile bike, 4 mile run, 7 mile bike

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS  
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/10    577 David Jensen         31 M   Fergus Falls     MN    1   53:14 22.5  0:44    1   24:41  6:11  0:53    1   18:13 23.1 1:37:43 
    2   1/8     559 Robbie Halvorson     50 M   Plymouth         MN    2   53:29 22.4  0:57    9   30:23  7:36  0:58    2   19:05 22.0 1:44:50 
    3   1/12    338 Suzie Fox            32 F   Chaska           MN    3   58:00 20.7  0:42    3   27:12  6:48  0:54    3   20:04 20.9 1:46:50 
    4   2/10    699 Nick Mariotti        37 M   Fergus Falls     MN    4   59:39 20.1  0:45    5   27:59  7:00  1:00    4   20:31 20.5 1:49:52 
    5   1/5     793 Ivan Schleppenbach   21 M   Saint Joseph     MN   10 1:02:54 19.1  0:56    2   26:50  6:43  1:25    9   22:14 18.9 1:54:16 
    6   2/5     591 Nathan Jensen        26 M   Fergus Falls     MN    5 1:01:35 19.5  0:54    4   27:23  6:51  1:20   13   23:09 18.1 1:54:20 
    7   3/5     796 Blake Steinbring     28 M   Alexandria       MN    6 1:02:17 19.3  1:24    6   28:56  7:14  1:56    8   22:06 19.0 1:56:37 
    8   1/8     805 Marc Wolf            46 M   Plymouth         MN    9 1:02:47 19.1  1:18   13   31:48  7:57  1:57   10   22:24 18.8 2:00:12 
    9   2/8     799 Tom Turner           40 M   Jackson          MN    7 1:02:41 19.1  1:15   15   32:01  8:01  1:34   12   23:09 18.1 2:00:37 
   10   3/10    787 Sam Petersen         31 M   Fargo            ND   18 1:06:56 17.9  1:04   10   30:39  7:40  1:07   11   23:07 18.2 2:02:51 
   11   4/10    750 Randy Noordmans      30 M   Pine River       MN   14 1:04:17 18.7  0:57   16   32:17  8:05  1:37   17   23:57 17.5 2:03:04 
   12   1/5     457 Robert Dahl          69 M   Plymouth         MN    8 1:02:44 19.1  1:07   32   36:55  9:14  1:19    5   21:07 19.9 2:03:10 
   13   2/8     766 Keith Olson          52 M   Springfield      MN   17 1:06:28 18.1  2:01    8   29:26  7:22  2:04   14   23:30 17.9 2:03:28 
   14   3/8     694 Dan Lyon             40 M   St. Anthony Vill MN   12 1:03:54 18.8  1:07   33   37:08  9:17  1:00    7   21:42 19.4 2:04:50 
   15   4/8     713 Shaun McNally        45 M   Chokio           MN   16 1:05:58 18.2  2:38   11   30:56  7:44  1:39   16   23:43 17.7 2:04:52 
   16   5/10    509 Randy Dehmer         32 M   Rogers           MN   19 1:07:02 17.9  1:17   12   31:47  7:57  1:39   18   23:59 17.5 2:05:42 
   17   3/8     621 Craig Knodle         54 M   Fergus Falls     MN   13 1:04:15 18.7  1:26   24   35:10  8:48  1:22   15   23:40 17.7 2:05:51 
   18   2/12    765 Jennifer Olson       38 F   Rice             MN   15 1:05:53 18.2  0:56   21   34:26  8:37  1:11   19   24:00 17.5 2:06:23 
   19   4/8     567 Todd Hochstetler     52 M   Arthur           ND   24 1:12:12 16.6  0:42    7   28:59  7:15  1:16   24   25:47 16.3 2:08:53 
   20   2/5     439 Keven Crabtree       63 M   Fergus Falls     MN   20 1:07:26 17.8  1:07   25   35:10  8:48  1:56   21   25:21 16.6 2:10:58 
   21   5/8     730 Bruce Money          59 M   Fergus Falls     MN   22 1:08:23 17.5  1:29   35   37:33  9:24  1:30   20   24:12 17.4 2:13:05 
   22   5/8     497 Todd Degroot         49 M   Fergus Falls     MN   23 1:12:04 16.7  2:08   14   31:55  7:59  1:48   25   26:38 15.8 2:14:32 
   23   6/10    891 Jacob Gustafson      30 M   Fergus Falls     MN   26 1:12:42 16.5  0:33   17   32:46  8:12  1:11   28   27:27 15.3 2:14:36 
   24   4/5     425 Mike Copple          29 M   Barnesville      MN   21 1:07:29 17.8  1:23   36   37:38  9:25  1:37   26   26:41 15.7 2:14:46 
   25   7/10    573 Jarrett Hubbard      33 M   Sauk Rapids      MN   11 1:03:34 18.9  1:44   56   49:49 12:28  1:48    6   21:38 19.4 2:18:31 
   26   6/8     715 Ted Meyer            57 M   Fergus Falls     MN   30 1:16:28 15.7  0:57   23   34:41  8:41  1:12   22   25:43 16.3 2:19:00 
   27   1/10    896 Brenda Lindgren      41 F   Fergus Falls     MN   27 1:13:51 16.2  1:07   37   38:51  9:43  1:13   23   25:45 16.3 2:20:46 
   28   3/5     894 David Bjork          64 M   Fergus Falls     MN   29 1:15:10 16.0  1:14   22   34:36  8:39  1:40   35   28:14 14.9 2:20:52 
   29   6/8     617 Todd Johnson         43 M   Plymouth         MN   28 1:14:55 16.0  2:14   26   35:22  8:51  2:42   29   27:29 15.3 2:22:41 
   30   5/5     759 Justin Olsoe         23 M   Minneapolis      MN   25 1:12:29 16.6  2:09   38   38:58  9:45  2:44   32   27:47 15.1 2:24:05 
   31   8/10    651 Kurt Landwehr        38 M   Fargo            ND   33 1:18:41 15.3  1:45   20   33:59  8:30  2:03   36   28:25 14.8 2:24:52 
   32   7/8     655 Dennis Lipp          52 M   Fergus Falls     MN   34 1:18:48 15.2  2:01   18   32:46  8:12  3:26   37   28:45 14.6 2:25:45 
   33   2/10    679 Sue Lyon             46 F   St. Anthony Vill MN   31 1:17:09 15.6  3:29   27   35:32  8:53  2:14   30   27:33 15.2 2:25:54 
   34   3/12    342 Erika Mariotti       37 F   Fergus Falls     MN   38 1:20:28 14.9  1:14   29   36:02  9:01  1:56   31   27:38 15.2 2:27:16 
   35   3/10    735 Heidi Moss           42 F   Jackson          MN   32 1:18:12 15.3  2:09   30   36:21  9:06  3:02   33   27:51 15.1 2:27:34 
   36   4/12    895 Mary Ellen Tungseth  37 F   Fergus Falls     MN   44 1:22:55 14.5  2:17   19   33:52  8:28  2:08   48   30:47 13.6 2:31:58 
   37   4/10    419 Kristi Christensen   44 F   Fergus Falls     MN   39 1:21:16 14.8  2:22   28   35:49  8:58  2:39   45   30:11 13.9 2:32:14 
   38   1/2     658 Terry Lipp           59 F   Fergus Falls     MN   35 1:19:05 15.2  2:00   39   40:39 10:10  3:10   47   30:44 13.7 2:35:35 
   39   5/10    693 Kristen Lund         40 F   Park Rapids      MN   42 1:22:22 14.6  1:21   42   41:36 10:24  1:36   42   29:18 14.3 2:36:11 
   40   6/10    754 Koko Nowacki         44 F   East Grand Fork  MN   46 1:23:10 14.4  1:01   47   44:39 11:10  1:00   27   27:18 15.4 2:37:07 
   41   5/12    549 Heidi Garrett        38 F   East Grand Forks MN   41 1:22:18 14.6  0:46   43   41:54 10:29  2:58   40   29:14 14.4 2:37:09 
   42   7/10    652 Nicole Langerud      42 F   East Grand Forks MN   48 1:24:17 14.2  0:59   40   41:01 10:16  2:09   38   29:06 14.4 2:37:30 
   43   6/12    416 Joy Kortan           34 F   Sioux Falls      SD   50 1:24:49 14.1  1:16   31   36:47  9:12  3:53   52   32:01 13.1 2:38:43 
   44   7/12    394 Brianna Sturm        34 F   Sioux Falls      SD   47 1:23:15 14.4  1:09   41   41:27 10:22  1:08   51   31:58 13.1 2:38:56 
   45   8/10    557 Shawna Hagen         40 F   Park Rapids      MN   37 1:19:17 15.1  2:26   55   49:13 12:19  1:45   34   27:56 15.0 2:40:35 
   46   4/5      11 John Ugstad          60 M   Fergus Falls     MN   43 1:22:44 14.5  1:00   45   42:56 10:44  2:10   53   32:15 13.0 2:41:04 
   47   8/12    643 Shannon Kronlund     39 F   East Grand Forks MN   53 1:26:22 13.9  1:26   34   37:29  9:22  3:46   55   32:53 12.8 2:41:53 
   48   9/10    305 Lori Beck            45 F   East Grand Forks MN   45 1:22:57 14.5  1:03   51   47:00 11:45  2:36   39   29:10 14.4 2:42:44 
   49   9/12    803 Kelsey Wichman       31 F   Fargo            ND   49 1:24:28 14.2  1:01   46   43:25 10:52  1:57   54   32:29 12.9 2:43:17 
   50  10/10    795 Dawn Stavaas         45 F   Underwood        MN   40 1:21:48 14.7  2:06   48   46:27 11:37  2:43   46   30:40 13.7 2:43:43 
   51   9/10    790 Jeremy Petrick       37 M   Fergus Falls     MN   54 1:26:22 13.9  2:54   50   46:55 11:44  2:33   43   29:20 14.3 2:48:02 
   52  10/12    791 Joellen Petrick      38 F   Fergus Falls     MN   55 1:26:42 13.8  2:54   49   46:55 11:44  2:33   41   29:18 14.3 2:48:19 
   53   5/5     797 Saul Stensvaag       65 M   Fergus Falls     MN   51 1:25:05 14.1  1:37   52   47:42 11:56  2:23   50   31:47 13.2 2:48:32 
   54  11/12    417 Karen Chalich        36 F   St. Joseph       MN   52 1:25:58 14.0  1:39   59   50:31 12:38  1:40   44   30:10 13.9 2:49:56 
   55   2/2     625 Dori Knutson         53 F   Fergus Falls     MN   56 1:28:01 13.6  0:56   54   49:02 12:16  2:23   49   31:29 13.3 2:51:50 
   56   8/8     892 Richard Snyder       53 M   Alexandria       MN   57 1:33:37 12.8  1:24   44   41:59 10:30  2:00   60   36:02 11.7 2:54:59 
   57  10/10    455 Dave Dahl            32 M   Garfield         MN   58 1:34:54 12.6  1:41   53   47:49 11:58  1:46   61   37:32 11.2 3:03:40 
   58  12/12    343 Ramona Caswell       39 F   Campbell         MN   60 1:35:36 12.6  2:53   57   50:08 12:32  2:15   58   35:33 11.8 3:06:24 
   59   1/1     611 Dotz Johnson         68 F   Detroit Lakes    MN   59 1:35:33 12.6  2:54   58   50:09 12:32  2:00   59   35:56 11.7 3:06:30 
   60   7/8     336 Perry Jansen         41 M   Sauk Rapids      MN   36 1:19:15 15.1  2:17   61 1:15:22 18:51  2:08   56   33:18 12.6 3:12:18 
   61   8/8     798 Mike Thomas          42 M   Fargo            ND   61 1:48:36 11.0  5:36   60   57:07 14:17  3:33   57   35:02 12.0 3:29:53 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE DUATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/10    577 David Jensen         31 M   Fergus Falls     MN    1   53:14 22.5  0:44    1   24:41  6:11  0:53    1   18:13 23.1 1:37:43 
    2   1/8     559 Robbie Halvorson     50 M   Plymouth         MN    2   53:29 22.4  0:57    8   30:23  7:36  0:58    2   19:05 22.0 1:44:50 
    3   2/10    699 Nick Mariotti        37 M   Fergus Falls     MN    3   59:39 20.1  0:45    4   27:59  7:00  1:00    3   20:31 20.5 1:49:52 
    4   1/5     793 Ivan Schleppenbach   21 M   Saint Joseph     MN    9 1:02:54 19.1  0:56    2   26:50  6:43  1:25    8   22:14 18.9 1:54:16 
    5   2/5     591 Nathan Jensen        26 M   Fergus Falls     MN    4 1:01:35 19.5  0:54    3   27:23  6:51  1:20   12   23:09 18.1 1:54:20 
    6   3/5     796 Blake Steinbring     28 M   Alexandria       MN    5 1:02:17 19.3  1:24    5   28:56  7:14  1:56    7   22:06 19.0 1:56:37 
    7   1/8     805 Marc Wolf            46 M   Plymouth         MN    8 1:02:47 19.1  1:18   12   31:48  7:57  1:57    9   22:24 18.8 2:00:12 
    8   2/8     799 Tom Turner           40 M   Jackson          MN    6 1:02:41 19.1  1:15   14   32:01  8:01  1:34   11   23:09 18.1 2:00:37 
    9   3/10    787 Sam Petersen         31 M   Fargo            ND   16 1:06:56 17.9  1:04    9   30:39  7:40  1:07   10   23:07 18.2 2:02:51 
   10   4/10    750 Randy Noordmans      30 M   Pine River       MN   13 1:04:17 18.7  0:57   15   32:17  8:05  1:37   16   23:57 17.5 2:03:04 
   11   1/5     457 Robert Dahl          69 M   Plymouth         MN    7 1:02:44 19.1  1:07   24   36:55  9:14  1:19    4   21:07 19.9 2:03:10 
   12   2/8     766 Keith Olson          52 M   Springfield      MN   15 1:06:28 18.1  2:01    7   29:26  7:22  2:04   13   23:30 17.9 2:03:28 
   13   3/8     694 Dan Lyon             40 M   St. Anthony Vill MN   11 1:03:54 18.8  1:07   25   37:08  9:17  1:00    6   21:42 19.4 2:04:50 
   14   4/8     713 Shaun McNally        45 M   Chokio           MN   14 1:05:58 18.2  2:38   10   30:56  7:44  1:39   15   23:43 17.7 2:04:52 
   15   5/10    509 Randy Dehmer         32 M   Rogers           MN   17 1:07:02 17.9  1:17   11   31:47  7:57  1:39   17   23:59 17.5 2:05:42 
   16   3/8     621 Craig Knodle         54 M   Fergus Falls     MN   12 1:04:15 18.7  1:26   21   35:10  8:48  1:22   14   23:40 17.7 2:05:51 
   17   4/8     567 Todd Hochstetler     52 M   Arthur           ND   22 1:12:12 16.6  0:42    6   28:59  7:15  1:16   21   25:47 16.3 2:08:53 
   18   2/5     439 Keven Crabtree       63 M   Fergus Falls     MN   18 1:07:26 17.8  1:07   22   35:10  8:48  1:56   19   25:21 16.6 2:10:58 
   19   5/8     730 Bruce Money          59 M   Fergus Falls     MN   20 1:08:23 17.5  1:29   26   37:33  9:24  1:30   18   24:12 17.4 2:13:05 
   20   5/8     497 Todd Degroot         49 M   Fergus Falls     MN   21 1:12:04 16.7  2:08   13   31:55  7:59  1:48   22   26:38 15.8 2:14:32 
   21   6/10    891 Jacob Gustafson      30 M   Fergus Falls     MN   24 1:12:42 16.5  0:33   16   32:46  8:12  1:11   24   27:27 15.3 2:14:36 
   22   4/5     425 Mike Copple          29 M   Barnesville      MN   19 1:07:29 17.8  1:23   27   37:38  9:25  1:37   23   26:41 15.7 2:14:46 
   23   7/10    573 Jarrett Hubbard      33 M   Sauk Rapids      MN   10 1:03:34 18.9  1:44   34   49:49 12:28  1:48    5   21:38 19.4 2:18:31 
   24   6/8     715 Ted Meyer            57 M   Fergus Falls     MN   27 1:16:28 15.7  0:57   20   34:41  8:41  1:12   20   25:43 16.3 2:19:00 
   25   3/5     894 David Bjork          64 M   Fergus Falls     MN   26 1:15:10 16.0  1:14   19   34:36  8:39  1:40   27   28:14 14.9 2:20:52 
   26   6/8     617 Todd Johnson         43 M   Plymouth         MN   25 1:14:55 16.0  2:14   23   35:22  8:51  2:42   25   27:29 15.3 2:22:41 
   27   5/5     759 Justin Olsoe         23 M   Minneapolis      MN   23 1:12:29 16.6  2:09   28   38:58  9:45  2:44   26   27:47 15.1 2:24:05 
   28   8/10    651 Kurt Landwehr        38 M   Fargo            ND   28 1:18:41 15.3  1:45   18   33:59  8:30  2:03   28   28:25 14.8 2:24:52 
   29   7/8     655 Dennis Lipp          52 M   Fergus Falls     MN   29 1:18:48 15.2  2:01   17   32:46  8:12  3:26   29   28:45 14.6 2:25:45 
   30   4/5      11 John Ugstad          60 M   Fergus Falls     MN   31 1:22:44 14.5  1:00   30   42:56 10:44  2:10   32   32:15 13.0 2:41:04 
   31   9/10    790 Jeremy Petrick       37 M   Fergus Falls     MN   33 1:26:22 13.9  2:54   31   46:55 11:44  2:33   30   29:20 14.3 2:48:02 
   32   5/5     797 Saul Stensvaag       65 M   Fergus Falls     MN   32 1:25:05 14.1  1:37   32   47:42 11:56  2:23   31   31:47 13.2 2:48:32 
   33   8/8     892 Richard Snyder       53 M   Alexandria       MN   34 1:33:37 12.8  1:24   29   41:59 10:30  2:00   35   36:02 11.7 2:54:59 
   34  10/10    455 Dave Dahl            32 M   Garfield         MN   35 1:34:54 12.6  1:41   33   47:49 11:58  1:46   36   37:32 11.2 3:03:40 
   35   7/8     336 Perry Jansen         41 M   Sauk Rapids      MN   30 1:19:15 15.1  2:17   36 1:15:22 18:51  2:08   33   33:18 12.6 3:12:18 
   36   8/8     798 Mike Thomas          42 M   Fargo            ND   36 1:48:36 11.0  5:36   35   57:07 14:17  3:33   34   35:02 12.0 3:29:53 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE DUATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/12    338 Suzie Fox            32 F   Chaska           MN    1   58:00 20.7  0:42    1   27:12  6:48  0:54    1   20:04 20.9 1:46:50 
    2   2/12    765 Jennifer Olson       38 F   Rice             MN    2 1:05:53 18.2  0:56    3   34:26  8:37  1:11    2   24:00 17.5 2:06:23 
    3   1/10    896 Brenda Lindgren      41 F   Fergus Falls     MN    3 1:13:51 16.2  1:07   10   38:51  9:43  1:13    3   25:45 16.3 2:20:46 
    4   2/10    679 Sue Lyon             46 F   St. Anthony Vill MN    4 1:17:09 15.6  3:29    4   35:32  8:53  2:14    5   27:33 15.2 2:25:54 
    5   3/12    342 Erika Mariotti       37 F   Fergus Falls     MN    8 1:20:28 14.9  1:14    6   36:02  9:01  1:56    6   27:38 15.2 2:27:16 
    6   3/10    735 Heidi Moss           42 F   Jackson          MN    5 1:18:12 15.3  2:09    7   36:21  9:06  3:02    7   27:51 15.1 2:27:34 
    7   4/12    895 Mary Ellen Tungseth  37 F   Fergus Falls     MN   13 1:22:55 14.5  2:17    2   33:52  8:28  2:08   18   30:47 13.6 2:31:58 
    8   4/10    419 Kristi Christensen   44 F   Fergus Falls     MN    9 1:21:16 14.8  2:22    5   35:49  8:58  2:39   15   30:11 13.9 2:32:14 
    9   1/2     658 Terry Lipp           59 F   Fergus Falls     MN    6 1:19:05 15.2  2:00   11   40:39 10:10  3:10   17   30:44 13.7 2:35:35 
   10   5/10    693 Kristen Lund         40 F   Park Rapids      MN   12 1:22:22 14.6  1:21   14   41:36 10:24  1:36   13   29:18 14.3 2:36:11 
   11   6/10    754 Koko Nowacki         44 F   East Grand Fork  MN   15 1:23:10 14.4  1:01   17   44:39 11:10  1:00    4   27:18 15.4 2:37:07 
   12   5/12    549 Heidi Garrett        38 F   East Grand Forks MN   11 1:22:18 14.6  0:46   15   41:54 10:29  2:58   11   29:14 14.4 2:37:09 
   13   7/10    652 Nicole Langerud      42 F   East Grand Forks MN   17 1:24:17 14.2  0:59   12   41:01 10:16  2:09    9   29:06 14.4 2:37:30 
   14   6/12    416 Joy Kortan           34 F   Sioux Falls      SD   19 1:24:49 14.1  1:16    8   36:47  9:12  3:53   21   32:01 13.1 2:38:43 
   15   7/12    394 Brianna Sturm        34 F   Sioux Falls      SD   16 1:23:15 14.4  1:09   13   41:27 10:22  1:08   20   31:58 13.1 2:38:56 
   16   8/10    557 Shawna Hagen         40 F   Park Rapids      MN    7 1:19:17 15.1  2:26   22   49:13 12:19  1:45    8   27:56 15.0 2:40:35 
   17   8/12    643 Shannon Kronlund     39 F   East Grand Forks MN   21 1:26:22 13.9  1:26    9   37:29  9:22  3:46   23   32:53 12.8 2:41:53 
   18   9/10    305 Lori Beck            45 F   East Grand Forks MN   14 1:22:57 14.5  1:03   20   47:00 11:45  2:36   10   29:10 14.4 2:42:44 
   19   9/12    803 Kelsey Wichman       31 F   Fargo            ND   18 1:24:28 14.2  1:01   16   43:25 10:52  1:57   22   32:29 12.9 2:43:17 
   20  10/10    795 Dawn Stavaas         45 F   Underwood        MN   10 1:21:48 14.7  2:06   18   46:27 11:37  2:43   16   30:40 13.7 2:43:43 
   21  10/12    791 Joellen Petrick      38 F   Fergus Falls     MN   22 1:26:42 13.8  2:54   19   46:55 11:44  2:33   12   29:18 14.3 2:48:19 
   22  11/12    417 Karen Chalich        36 F   St. Joseph       MN   20 1:25:58 14.0  1:39   25   50:31 12:38  1:40   14   30:10 13.9 2:49:56 
   23   2/2     625 Dori Knutson         53 F   Fergus Falls     MN   23 1:28:01 13.6  0:56   21   49:02 12:16  2:23   19   31:29 13.3 2:51:50 
   24  12/12    343 Ramona Caswell       39 F   Campbell         MN   25 1:35:36 12.6  2:53   23   50:08 12:32  2:15   24   35:33 11.8 3:06:24 
   25   1/1     611 Dotz Johnson         68 F   Detroit Lakes    MN   24 1:35:33 12.6  2:54   24   50:09 12:32  2:00   25   35:56 11.7 3:06:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  793 Ivan Schleppenbach   21 M   Saint Joseph     MN    3 1:02:54 19.1  0:56    1   26:50  6:43  1:25    2   22:14 18.9 1:54:16 
    2  591 Nathan Jensen        26 M   Fergus Falls     MN    1 1:01:35 19.5  0:54    2   27:23  6:51  1:20    3   23:09 18.1 1:54:20 
    3  796 Blake Steinbring     28 M   Alexandria       MN    2 1:02:17 19.3  1:24    3   28:56  7:14  1:56    1   22:06 19.0 1:56:37 
    4  425 Mike Copple          29 M   Barnesville      MN    4 1:07:29 17.8  1:23    4   37:38  9:25  1:37    4   26:41 15.7 2:14:46 
    5  759 Justin Olsoe         23 M   Minneapolis      MN    5 1:12:29 16.6  2:09    5   38:58  9:45  2:44    5   27:47 15.1 2:24:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  577 David Jensen         31 M   Fergus Falls     MN    1   53:14 22.5  0:44    1   24:41  6:11  0:53    1   18:13 23.1 1:37:43 
    2  699 Nick Mariotti        37 M   Fergus Falls     MN    2   59:39 20.1  0:45    2   27:59  7:00  1:00    2   20:31 20.5 1:49:52 
    3  787 Sam Petersen         31 M   Fargo            ND    5 1:06:56 17.9  1:04    3   30:39  7:40  1:07    4   23:07 18.2 2:02:51 
    4  750 Randy Noordmans      30 M   Pine River       MN    4 1:04:17 18.7  0:57    5   32:17  8:05  1:37    5   23:57 17.5 2:03:04 
    5  509 Randy Dehmer         32 M   Rogers           MN    6 1:07:02 17.9  1:17    4   31:47  7:57  1:39    6   23:59 17.5 2:05:42 
    6  891 Jacob Gustafson      30 M   Fergus Falls     MN    7 1:12:42 16.5  0:33    6   32:46  8:12  1:11    7   27:27 15.3 2:14:36 
    7  573 Jarrett Hubbard      33 M   Sauk Rapids      MN    3 1:03:34 18.9  1:44   10   49:49 12:28  1:48    3   21:38 19.4 2:18:31 
    8  651 Kurt Landwehr        38 M   Fargo            ND    8 1:18:41 15.3  1:45    7   33:59  8:30  2:03    8   28:25 14.8 2:24:52 
    9  790 Jeremy Petrick       37 M   Fergus Falls     MN    9 1:26:22 13.9  2:54    8   46:55 11:44  2:33    9   29:20 14.3 2:48:02 
   10  455 Dave Dahl            32 M   Garfield         MN   10 1:34:54 12.6  1:41    9   47:49 11:58  1:46   10   37:32 11.2 3:03:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  338 Suzie Fox            32 F   Chaska           MN    1   58:00 20.7  0:42    1   27:12  6:48  0:54    1   20:04 20.9 1:46:50 
    2  765 Jennifer Olson       38 F   Rice             MN    2 1:05:53 18.2  0:56    3   34:26  8:37  1:11    2   24:00 17.5 2:06:23 
    3  342 Erika Mariotti       37 F   Fergus Falls     MN    3 1:20:28 14.9  1:14    4   36:02  9:01  1:56    3   27:38 15.2 2:27:16 
    4  895 Mary Ellen Tungseth  37 F   Fergus Falls     MN    5 1:22:55 14.5  2:17    2   33:52  8:28  2:08    7   30:47 13.6 2:31:58 
    5  549 Heidi Garrett        38 F   East Grand Forks MN    4 1:22:18 14.6  0:46    8   41:54 10:29  2:58    4   29:14 14.4 2:37:09 
    6  416 Joy Kortan           34 F   Sioux Falls      SD    8 1:24:49 14.1  1:16    5   36:47  9:12  3:53    9   32:01 13.1 2:38:43 
    7  394 Brianna Sturm        34 F   Sioux Falls      SD    6 1:23:15 14.4  1:09    7   41:27 10:22  1:08    8   31:58 13.1 2:38:56 
    8  643 Shannon Kronlund     39 F   East Grand Forks MN   10 1:26:22 13.9  1:26    6   37:29  9:22  3:46   11   32:53 12.8 2:41:53 
    9  803 Kelsey Wichman       31 F   Fargo            ND    7 1:24:28 14.2  1:01    9   43:25 10:52  1:57   10   32:29 12.9 2:43:17 
   10  791 Joellen Petrick      38 F   Fergus Falls     MN   11 1:26:42 13.8  2:54   10   46:55 11:44  2:33    5   29:18 14.3 2:48:19 
   11  417 Karen Chalich        36 F   St. Joseph       MN    9 1:25:58 14.0  1:39   12   50:31 12:38  1:40    6   30:10 13.9 2:49:56 
   12  343 Ramona Caswell       39 F   Campbell         MN   12 1:35:36 12.6  2:53   11   50:08 12:32  2:15   12   35:33 11.8 3:06:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  805 Marc Wolf            46 M   Plymouth         MN    2 1:02:47 19.1  1:18    2   31:48  7:57  1:57    2   22:24 18.8 2:00:12 
    2  799 Tom Turner           40 M   Jackson          MN    1 1:02:41 19.1  1:15    4   32:01  8:01  1:34    3   23:09 18.1 2:00:37 
    3  694 Dan Lyon             40 M   St. Anthony Vill MN    3 1:03:54 18.8  1:07    6   37:08  9:17  1:00    1   21:42 19.4 2:04:50 
    4  713 Shaun McNally        45 M   Chokio           MN    4 1:05:58 18.2  2:38    1   30:56  7:44  1:39    4   23:43 17.7 2:04:52 
    5  497 Todd Degroot         49 M   Fergus Falls     MN    5 1:12:04 16.7  2:08    3   31:55  7:59  1:48    5   26:38 15.8 2:14:32 
    6  617 Todd Johnson         43 M   Plymouth         MN    6 1:14:55 16.0  2:14    5   35:22  8:51  2:42    6   27:29 15.3 2:22:41 
    7  336 Perry Jansen         41 M   Sauk Rapids      MN    7 1:19:15 15.1  2:17    8 1:15:22 18:51  2:08    7   33:18 12.6 3:12:18 
    8  798 Mike Thomas          42 M   Fargo            ND    8 1:48:36 11.0  5:36    7   57:07 14:17  3:33    8   35:02 12.0 3:29:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  896 Brenda Lindgren      41 F   Fergus Falls     MN    1 1:13:51 16.2  1:07    4   38:51  9:43  1:13    1   25:45 16.3 2:20:46 
    2  679 Sue Lyon             46 F   St. Anthony Vill MN    2 1:17:09 15.6  3:29    1   35:32  8:53  2:14    3   27:33 15.2 2:25:54 
    3  735 Heidi Moss           42 F   Jackson          MN    3 1:18:12 15.3  2:09    3   36:21  9:06  3:02    4   27:51 15.1 2:27:34 
    4  419 Kristi Christensen   44 F   Fergus Falls     MN    5 1:21:16 14.8  2:22    2   35:49  8:58  2:39    9   30:11 13.9 2:32:14 
    5  693 Kristen Lund         40 F   Park Rapids      MN    7 1:22:22 14.6  1:21    6   41:36 10:24  1:36    8   29:18 14.3 2:36:11 
    6  754 Koko Nowacki         44 F   East Grand Fork  MN    9 1:23:10 14.4  1:01    7   44:39 11:10  1:00    2   27:18 15.4 2:37:07 
    7  652 Nicole Langerud      42 F   East Grand Forks MN   10 1:24:17 14.2  0:59    5   41:01 10:16  2:09    6   29:06 14.4 2:37:30 
    8  557 Shawna Hagen         40 F   Park Rapids      MN    4 1:19:17 15.1  2:26   10   49:13 12:19  1:45    5   27:56 15.0 2:40:35 
    9  305 Lori Beck            45 F   East Grand Forks MN    8 1:22:57 14.5  1:03    9   47:00 11:45  2:36    7   29:10 14.4 2:42:44 
   10  795 Dawn Stavaas         45 F   Underwood        MN    6 1:21:48 14.7  2:06    8   46:27 11:37  2:43   10   30:40 13.7 2:43:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  559 Robbie Halvorson     50 M   Plymouth         MN    1   53:29 22.4  0:57    3   30:23  7:36  0:58    1   19:05 22.0 1:44:50 
    2  766 Keith Olson          52 M   Springfield      MN    3 1:06:28 18.1  2:01    2   29:26  7:22  2:04    2   23:30 17.9 2:03:28 
    3  621 Craig Knodle         54 M   Fergus Falls     MN    2 1:04:15 18.7  1:26    6   35:10  8:48  1:22    3   23:40 17.7 2:05:51 
    4  567 Todd Hochstetler     52 M   Arthur           ND    5 1:12:12 16.6  0:42    1   28:59  7:15  1:16    6   25:47 16.3 2:08:53 
    5  730 Bruce Money          59 M   Fergus Falls     MN    4 1:08:23 17.5  1:29    7   37:33  9:24  1:30    4   24:12 17.4 2:13:05 
    6  715 Ted Meyer            57 M   Fergus Falls     MN    6 1:16:28 15.7  0:57    5   34:41  8:41  1:12    5   25:43 16.3 2:19:00 
    7  655 Dennis Lipp          52 M   Fergus Falls     MN    7 1:18:48 15.2  2:01    4   32:46  8:12  3:26    7   28:45 14.6 2:25:45 
    8  892 Richard Snyder       53 M   Alexandria       MN    8 1:33:37 12.8  1:24    8   41:59 10:30  2:00    8   36:02 11.7 2:54:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  658 Terry Lipp           59 F   Fergus Falls     MN    1 1:19:05 15.2  2:00    1   40:39 10:10  3:10    1   30:44 13.7 2:35:35 
    2  625 Dori Knutson         53 F   Fergus Falls     MN    2 1:28:01 13.6  0:56    2   49:02 12:16  2:23    2   31:29 13.3 2:51:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  457 Robert Dahl          69 M   Plymouth         MN    1 1:02:44 19.1  1:07    3   36:55  9:14  1:19    1   21:07 19.9 2:03:10 
    2  439 Keven Crabtree       63 M   Fergus Falls     MN    2 1:07:26 17.8  1:07    2   35:10  8:48  1:56    2   25:21 16.6 2:10:58 
    3  894 David Bjork          64 M   Fergus Falls     MN    3 1:15:10 16.0  1:14    1   34:36  8:39  1:40    3   28:14 14.9 2:20:52 
    4   11 John Ugstad          60 M   Fergus Falls     MN    4 1:22:44 14.5  1:00    4   42:56 10:44  2:10    5   32:15 13.0 2:41:04 
    5  797 Saul Stensvaag       65 M   Fergus Falls     MN    5 1:25:05 14.1  1:37    5   47:42 11:56  2:23    4   31:47 13.2 2:48:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  611 Dotz Johnson         68 F   Detroit Lakes    MN    1 1:35:33 12.6  2:54    1   50:09 12:32  2:00    1   35:56 11.7 3:06:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS  
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank  RUN     Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH  
===== ==== ============================== ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1  861 Team Carlson                      2 1:02:04 19.3  0:32    1   23:30  5:53  0:33    1   18:36 22.6 1:45:13 
           Roger Carlson  Josh Wessel  Matt Garrison 

    2  848 Simpleman                         1 1:01:55 19.4  0:29    4   29:39  7:25  0:38    3   20:59 20.0 1:53:38 
           Kurt Devine  Jacki Devine  Kurt Devine 

    3  889 The Masters                       3 1:03:58 18.8  0:15    7   35:19  8:50  0:43    2   20:31 20.5 2:00:43 
           Debbie Wellman  Amanda Wach  Debbie Wellman 

    4  886 Team Stephens                     4 1:11:27 16.8  0:25    2   25:24  6:21  0:44    4   24:18 17.3 2:02:15 
           Kathy  Stephens  Reece Stephens  Kathy  Stephens 

    5  842 Eides                             6 1:13:15 16.4  0:42    8   36:00  9:00  0:36    7   25:13 16.7 2:15:46 
           Noah Eide  Scott Eide  Noah Eide 

    6  890 The Sugar Beets                   5 1:12:37 16.5  0:33    9   38:24  9:36  0:57    5   24:27 17.2 2:16:56 
           John-Anders Persson  Denys Stumpf  John-Anders Persson 

    7  844 RecordBreakers                   10 1:30:32 13.3  0:32    3   28:24  7:06  1:02    6   24:35 17.1 2:25:04 
           Bach Nguyen  Andrew Hannaford  Andrew Hannaford 

    8  893 Don & Mary                        8 1:26:11 13.9  0:47    5   33:29  8:23  0:50    8   28:23 14.8 2:29:37 
           Mary Huot  Don Huot  Mary Huot 

    9  818 BAM!                              7 1:21:23 14.7  0:53   10   39:10  9:48  0:49    9   29:57 14.0 2:32:10 
           Brian Swenseth  Alishia Daily  Meg Swenseth 

   10  888 The Dynamic Duo                   9 1:29:16 13.4  0:45    6   34:27  8:37  0:55   10   30:31 13.8 2:35:51 
           Jason Torborg  Aaron  Chalich  Jason Torborg 


Total Individuals Registered:            70
Total Teams Registered:                  11
Total Number of Individual Finishers:    61
Total Number of Team Finishers:          10
Number of Male   Finishers:              36
Number of Female Finishers:              25
Did not finish race or did not start:    10