Camp St. Croix Croixathlon -
Hudson, WI
6/25/2011

race logo










					
                                                      Croixathlon       
                                         Camp St Croix, June 25, 2011                
                                                      INDIVIDUAL Results
                                          1/3 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run

Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ========= ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1   1/22    268 Kurt Becker               44 M   Afton , MN               1  7:21  1:41   27  2:17  3:16    7   40:34  22.2  0:37   10 17:35  5:52 1:09:22 
    2   1/7     306 Rob Duijndam              22 M   Falcon Heights , MN      2 11:36  2:38   13  2:07  3:39    1   39:26  22.8  0:45    2 15:46  5:16 1:11:09 
    3   1/26    453 Ryan Welle                30 M   St. Paul , MN            3 11:54  2:43    2  1:48  3:03    5   40:24  22.3  0:32    5 16:29  5:30 1:12:20 
    4   1/19    386 Charlie Roach             53 M   Lakeville , MN          27 14:34  3:19    6  1:54  3:13    3   40:05  22.5  0:40    3 15:55  5:19 1:14:24 
    5   2/26    340 Trent Johnson             39 M   Hudson , WI             26 14:34  3:19    5  1:53  3:23    2   39:35  22.7  0:48   14 17:59  6:00 1:16:17 
    6   2/22    399 Eric Senf                 40 M   Oakdale , MN             7 12:40  2:53   37  2:26  3:42    6   40:25  22.3  0:50   38 19:35  6:32 1:17:11 
    7   3/22    435 John Sosniecki            43 M   River Falls , WI        38 15:26  3:31   41  2:29  4:11    4   40:17  22.3  0:32   16 18:09  6:03 1:18:34 
    8   2/19    318 Jeff Gilmer               52 M   Delano , MN             19 14:20  3:16   32  2:22  3:31    8   40:36  22.2  0:46   34 19:25  6:29 1:18:36 
    9   4/22    262 Brad Anez                 40 M   New Richmond , WI       17 14:17  3:15   11  2:01  3:40   18   43:29  20.7  0:42    8 17:01  5:41 1:19:06 
   10   3/26    312 Stephen Engler            38 M   River Falls , WI        16 14:13  3:14   17  2:09  3:41   17   42:29  21.2  0:45   27 18:55  6:19 1:20:01 
   11   4/26    277 Shannon Brozak            34 M   Onalaska , WI           25 14:30  3:18   22  2:14  3:51   15   42:05  21.4  0:58   31 19:09  6:23 1:20:32 
   12   5/22    470 Jeff Young                49 M   Mahtomedi , MN          42 15:42  3:35   12  2:06  4:13   19   43:53  20.5  0:50    6 16:32  5:31 1:21:08 
   13   6/22    388 Jon Ruiz                  40 M   Inver Grove Height ,    84 17:41  4:01    9  1:59  3:33    9   40:52  22.0  0:43   20 18:27  6:09 1:21:14 
   14   3/19    353 Mike Lyner                57 M   Stillwater , MN         30 14:57  3:24   56  2:36  4:23   16   42:25  21.2  0:50   25 18:49  6:17 1:21:21 
   15   5/26    350 Matthew Lilla             30 M   Lakeville , WI          31 14:58  3:24   10  2:00  3:34  147 1:34:28   9.5         23 18:46  6:16 1:21:32 
   16   1/19    266 Cheryl Barker             42 F   Hudson , WI             23 14:24  3:17   28  2:18  3:58   14   42:02  21.4  0:57   48 20:19  6:47 1:21:38 
   17   6/26    466 Matthew Wolsfeld          36 M   Woodbury , MN            4 12:09  2:46   34  2:23  4:01   13   42:01  21.4  0:28   80 23:05  7:42 1:21:43 
   18   1/4     288 Michael Colaizy           61 M   Osceola , WI            50 16:03  3:39   43  2:30  3:45   12   41:32  21.7  1:03   36 19:32  6:31 1:21:54 
   19   7/26    449 Aaron Walczak             37 M   Hudson , WI              5 12:20  2:49   39  2:28  4:28   32   45:44  19.7  1:08   18 18:18  6:06 1:21:56 
   20   4/19    283 Kirk Clowser              54 M   Dellwood , MN            6 12:22  2:49   47  2:32  3:54   11   40:59  22.0  0:48   96 24:13  8:05 1:22:15 
   21   5/19    361 Steve Meenan              51 M   Woodbury , MN           12 14:00  3:11   35  2:23  4:08   26   45:28  19.8  0:53   32 19:20  6:27 1:23:47 
   22   1/6     370 Mitchel Nordahl           18 M   Anoka , MN             121 22:16  5:04    4  1:51  3:23   10   40:59  22.0  1:10    4 16:25  5:29 1:24:11 
   23   1/14    357 Julia McCarthy            31 F   Saint Paul , MN         32 15:04  3:26   46  2:31  4:12   34   46:00  19.6  1:14   12 17:50  5:57 1:24:18 
   24   8/26    398 Christopher Selleck       36 M   Robbinsdale , MN         8 13:29  3:04   24  2:16  4:06   21   44:40  20.1  1:04   55 21:02  7:01 1:24:18 
   25   7/22    324 John Hagebock             41 M   Apple Valley , MN       79 17:29  3:59   15  2:07  4:14   20   44:03  20.4  1:42    7 17:01  5:41 1:24:26 
   26   2/14    457 Megan Westhoff            34 F   Roberts , WI            14 14:08  3:13   33  2:22  3:55   43   47:10  19.1  0:50   21 18:33  6:11 1:24:33 
   27   9/26    480 Eric Fotsoh               37 M   Minneapolis , MN        28 14:46  3:22   50  2:34  4:23   29   45:39  19.7  0:57   28 19:04  6:22 1:24:47 
   28  10/26    443 Cory Thorson              36 M   Red Wing , MN           54 16:21  3:43   21  2:14  3:39   39   46:52  19.2  0:40   15 18:06  6:02 1:25:37 
   29   6/19    334 Kirk Jacobson             52 M   Hudson , WI             43 15:45  3:35   71  2:45  4:48   28   45:39  19.7  0:58   24 18:47  6:16 1:25:55 
   30   8/22    301 Paul Davis                45 M   Woodbury , MN           18 14:19  3:16    7  1:57  4:46   50   48:16  18.6  0:55   19 18:21  6:07 1:26:36 
   31  11/26    439 Luke Steele               31 M   Hudson , WI             59 16:37  3:47   23  2:15  4:05   30   45:43  19.7  0:42   41 19:38  6:33 1:26:42 
   32  12/26    332 James Gregor Huntley      36 M   Springfield , IL        29 14:56  3:24   44  2:31  4:14   37   46:36  19.3  1:16   45 20:02  6:41 1:27:03 
   33   2/6     377 Jake Pittman              19 M   Hudson , WI             39 15:29  3:32   18  2:10  4:30   53   48:24  18.6  0:57   13 17:51  5:57 1:27:08 
   34   3/6     322 John Grotenhuis           18 M   Eden Prairie , MN       35 15:11  3:28   20  2:12  3:47   58   49:24  18.2  1:03   17 18:15  6:05 1:27:39 
   35   4/6     474 Alex Barrette             15 M   Houlton , WI            58 16:37  3:47   19  2:12  3:33   22   45:13  19.9  0:34   64 21:46  7:16 1:27:41 
   36   2/19    363 Ann Mennell               47 F   Dellwood , MN           60 16:38  3:47   55  2:35  4:02   24   45:20  19.9  0:46   54 21:00  7:00 1:27:44 
   37   9/22    389 Mike Runnheim             45 M   Hudson , WI             47 15:53  3:37   36  2:24  4:45   45   47:25  19.0  1:15   22 18:44  6:15 1:28:00 
   38  13/26    456 Martin Wera               33 M   Minneapolis , MN        73 17:16  3:56   82  2:52  5:00   35   46:00  19.6  0:51   30 19:08  6:23 1:28:14 
   39  14/26    310 Nate Edin                 39 M   Hudson , WI             66 16:51  3:50   53  2:34  4:50   23   45:13  19.9  1:23   50 20:28  6:50 1:28:43 
   40  15/26    476 Scott Veenendall          38 M   Hudson , WI             65 16:50  3:50   26  2:17  4:21   44   47:12  19.1  0:56   35 19:28  6:30 1:28:45 
   41   2/7     481 Nathan Anderson           23 M   River Falls , WI        68 17:07  3:54   66  2:42  4:09   83   52:04  17.3  0:22    1 15:23  5:08 1:29:04 
   42   3/7     471 Justin Young              23 M   St. Louis Park , MN     83 17:41  4:01    1  1:45  3:52   54   48:35  18.5  1:17   11 17:43  5:55 1:29:05 
   43   3/14    295 Leigh Currie              36 F   St. Paul , MN           10 13:50  3:09   99  3:02  5:06   48   47:33  18.9  0:43   69 22:11  7:24 1:29:22 
   44  16/26    309 Erik Dussault             36 M   Golden Valley , MN      53 16:17  3:42   58  2:37  4:10   55   48:47  18.4  0:52   42 19:45  6:35 1:29:48 
   45  10/22    429 Dan Smaida                43 M   Prescott , WI           90 17:59  4:06   14  2:07  5:19   38   46:50  19.2  0:44   33 19:21  6:27 1:30:10 
   46  11/22    371 Tom Oden                  49 M   St. Louis Park , MN     92 18:04  4:07   76  2:48  4:37   33   45:57  19.6  0:40   56 21:04  7:02 1:30:20 
   47   7/19    298 Dan Davis                 57 M   Shoreview , MN          52 16:10  3:41   68  2:44  4:32   27   45:36  19.7  1:02   81 23:07  7:43 1:30:25 
   48  12/22    460 David Wichmann            48 M   Edina , MN              34 15:09  3:27   97  3:00  4:48   46   47:31  18.9  0:55   68 22:07  7:23 1:30:29 
   49   3/19    323 Julie Gujer               41 F   River Falls , WI        70 17:14  3:55   57  2:36  4:27   25   45:21  19.8  1:06   71 22:23  7:28 1:30:30 
   50   4/19    444 Kathryn Tiede             43 F   Shoreview , MN          15 14:12  3:14   25  2:17  4:10   62   49:56  18.0  1:38   51 20:41  6:54 1:30:34 
   51  17/26    297 Dan Davenport             33 M   Minneapolis , MN        40 15:30  3:32   63  2:40  4:59   47   47:33  18.9  1:24   61 21:31  7:11 1:30:55 
   52   5/19    302 Mary Deeg                 49 F   St. Paul , MN           41 15:41  3:34   86  2:54  4:29   41   46:59  19.2  1:04   75 22:47  7:36 1:30:58 
   53  13/22    385 Daniel Rivera             42 M   River Falls , WI        96 18:13  4:09   31  2:20  5:19   40   46:59  19.2  2:04   26 18:53  6:18 1:31:27 
   54   1/10    365 Carolyn Milbrath          53 F   Hudson , WI             11 13:53  3:10   96  2:59  4:32   57   49:10  18.3  0:43   85 23:14  7:45 1:31:30 
   55   1/13    392 Anne Salamone             26 F   Hudson , WI             45 15:49  3:36   40  2:28  4:39   63   49:57  18.0  0:39   57 21:07  7:03 1:32:09 
   56   4/7     441 Daniel Sweeney            22 M   Mankato , MN           112 20:36  4:41    3  1:49  5:03   56   48:56  18.4  0:27    9 17:14  5:45 1:32:13 
   57  18/26    447 Jeff Voelker              37 M   Hudson , WI             21 14:23  3:17   29  2:20  4:23   87   52:54  17.0  0:44   43 19:53  6:38 1:32:15 
   58   2/13    396 Jacqueline Schneiber      21 F   Chanhassen , MN         48 15:57  3:38   16  2:08  3:32   68   50:31  17.8  0:33   79 23:04  7:42 1:33:35 
   59  19/26    390 Joshua Rutzick            35 M   Saint Paul , MN        109 20:00  4:33   78  2:50  4:59   31   45:43  19.7  1:13   66 22:03  7:21 1:33:57 
   60   8/19    342 Bill Jordan               54 M   St Louis Park , MN      69 17:11  3:55   38  2:27  5:22   49   48:06  18.7  0:52   74 22:40  7:34 1:34:10 
   61  14/22    320 Gary Graham               45 M   Savage , MN             20 14:21  3:16   61  2:39  5:35   73   50:51  17.7  1:44   65 21:57  7:19 1:34:26 
   62   6/19    475 Lisa Witt                 40 F   Hudson , WI             74 17:20  3:57   52  2:34  6:11   64   50:15  17.9  1:10   40 19:37  6:33 1:34:32 
   63  20/26    321 Troy Gronseth             37 M   Minneapolis , MN        63 16:48  3:49   51  2:34  4:44   72   50:43  17.7  1:07   59 21:22  7:08 1:34:41 
   64   5/7     267 Brian Barklind            29 M   Cottage Grove , MN      86 17:50  4:04   49  2:32  5:49   70   50:38  17.8  1:07   46 20:11  6:44 1:35:33 
   65  15/22    255 Michael Abegg             45 M   Minneapolis , MN        51 16:09  3:41   98  3:01  4:38   76   51:31  17.5  0:33   76 22:50  7:37 1:35:40 
   66   9/19    341 Doug Jones                58 M   St Louis Park , MN      93 18:05  4:07   73  2:46  4:45   60   49:45  18.1  2:38   58 21:09  7:03 1:36:20 
   67  10/19    349 Mark Leyendecker          55 M   Cape Coral , FL         91 18:01  4:06   83  2:52  5:06   36   46:03  19.5  1:41  110 25:35  8:32 1:36:23 
   68   2/4     459 Rick E Wheeler            60 M   Bloomington , MN        71 17:16  3:56   91  2:55  4:54   65   50:22  17.9  0:56   84 23:13  7:45 1:36:39 
   69   3/13    452 Annie Waterhouse          26 F   Chanhassen , MN         85 17:44  4:02   70  2:44  4:44   99   54:22  16.6  0:28   39 19:37  6:33 1:36:53 
   70   7/19    381 Joan Ramquist             47 F   River Falls , WI        22 14:23  3:17   92  2:56  6:05   91   53:16  16.9  1:39   63 21:41  7:14 1:37:04 
   71   4/13    426 Hannah Sievers            23 F   Madison , WI             9 13:41  3:07  110  3:08  4:57   98   54:19  16.6  0:51   91 23:44  7:55 1:37:29 
   72   4/14    275 Jill Bradford             33 F   Saint Paul , MN         64 16:48  3:49  117  3:13  5:30   66   50:30  17.8  0:52   92 23:52  7:58 1:37:30 
   73   5/13    358 Alexandra McDowell        20 F   Lake Elmo , MN          95 18:13  4:09   54  2:35  4:14   92   53:24  16.9  0:33   62 21:38  7:13 1:38:00 
   74  21/26    375 Jason Peterson            37 M   Farmington , MN         76 17:21  3:57   59  2:38  5:04   89   53:11  16.9  0:37   72 22:33  7:31 1:38:43 
   75   8/19    424 Melanie Sharpe            43 F   Excelsior , MN          88 17:51  4:04   65  2:42  4:44   90   53:12  16.9  1:11   67 22:04  7:22 1:39:00 
   76   5/6     478 Andrew Taverna            19 M   Plymouth , MN          122 22:19  5:05    8  1:58  5:07   61   49:46  18.1  1:26   52 20:42  6:54 1:39:18 
   77   3/4     387 Fred Roethlisberger       68 M   River Falls , WI        72 17:16  3:56  113  3:10  5:45   59   49:36  18.1  2:29  100 24:23  8:08 1:39:27 
   78  22/26    479 Mark Fabel                38 M   St. Paul , MN          104 19:17  4:23   87  2:54  4:58   81   52:00  17.3  0:46   78 22:58  7:40 1:39:57 
   79  23/26    393 Xavier Salgado            36 M   River Falls , WI       134 24:18  5:32  109  3:07  6:37   42   47:05  19.1  1:37   49 20:26  6:49 1:40:01 
   80   4/4     292 Tom Couillard             62 M   White Bear Lake , MN    81 17:38  4:01  131  3:26  5:36   84   52:09  17.3  1:35   86 23:16  7:46 1:40:12 
   81   6/7     291 Ryan Corby                22 M   Duluth , MN            105 19:22  4:25   30  2:20  4:27  116   56:06  16.0  0:25   44 19:56  6:39 1:40:14 
   82   9/19    445 Sarah Totall              44 F   St. Louis Park , MN     55 16:23  3:44   90  2:55  4:41  101   54:42  16.5  0:50   98 24:17  8:06 1:40:51 
   83   2/10    372 Pam Ogden                 54 F   Eau Claire , WI         13 14:06  3:13  114  3:11  5:53   96   54:00  16.7  1:19  115 25:45  8:35 1:41:00 
   84   1/2     458 Lisa Wheeler              60 F   Bloomington , MN        78 17:27  3:58  107  3:07  5:03   93   53:35  16.8  1:38   90 23:30  7:50 1:41:12 
   85  10/19    360 Cathleen McGinnity        45 F   Luck , WI              100 18:45  4:16  116  3:13  5:12   80   51:57  17.3  0:57  101 24:25  8:09 1:41:14 
   86   6/13    311 Nicole Edman              29 F   Minneapolis , MN        33 15:08  3:27  102  3:03  6:09  108   55:28  16.2  0:26   95 24:12  8:04 1:41:21 
   87  11/19    462 Stephen Willett           58 M   St Paul , MN           125 22:56  5:13   69  2:44  5:26   52   48:23  18.6  1:44   89 23:20  7:47 1:41:48 
   88  12/19    366 Wally Milbrath            56 M   Hudson , WI             56 16:32  3:46  125  3:19  5:18   86   52:41  17.1  0:52  125 26:49  8:57 1:42:11 
   89   2/2     316 Connie Foster             60 F   River Falls , WI       108 19:57  4:32   93  2:57  5:33   78   51:51  17.4  1:37   87 23:17  7:46 1:42:12 
   90   5/14    304 Amy Dietz                 33 F   Overland Park , KS      61 16:40  3:48  126  3:19  5:21   79   51:53  17.3  2:18  119 26:06  8:42 1:42:16 
   91   6/14    464 Katie Wlaschin            33 F   Saint Paul , MN        128 23:14  5:17   79  2:50  5:37   74   51:15  17.6  1:53   53 20:43  6:55 1:42:39 
   92   7/13    317 Brittni Funderburk        27 F   South St. Paul , MN     80 17:33  4:00  103  3:04  7:23   95   53:45  16.7  0:52   82 23:11  7:44 1:42:42 
   93  11/19    448 Kari Wahlstrom            44 F   Lake Elmo , MN         103 19:12  4:22   88  2:54  5:05   75   51:29  17.5  0:54  120 26:11  8:44 1:42:49 
   94  24/26    440 Mike Stein                38 M   Eagan , MN             141 25:54  5:53   67  2:42  4:47   82   52:02  17.3  0:51   37 19:34  6:32 1:43:06 
   95   7/14    289 Amanda Cole               32 F   Minneapolis , MN       129 23:20  5:18   45  2:31  5:18   69   50:32  17.8  1:02   83 23:13  7:45 1:43:23 
   96   3/10    394 Michel M Sanders          57 F   Saint Paul , MN         87 17:51  4:04  128  3:20  6:02   88   52:54  17.0  1:27  118 25:57  8:39 1:44:08 
   97   8/13    315 Rachel Flaherty           25 F   St. Paul , MN          111 20:25  4:39  127  3:20  5:11   94   53:39  16.8  0:41  105 24:59  8:20 1:44:53 
   98  13/19    264 David Bailly              54 M   Edina , MN              24 14:25  3:17  133  3:29  6:38  102   55:07  16.3  1:28  130 27:18  9:06 1:44:55 
   99   8/14    434 Melissa Snell             31 F   Woodbury , MN           82 17:39  4:01   72  2:45  4:53  124   58:48  15.3  0:59   88 23:17  7:46 1:45:34 
  100   4/10    367 Cathy Mishek              51 F   Stillwater , MN         94 18:12  4:09   48  2:32  7:41  117   56:24  16.0  1:01   77 22:50  7:37 1:46:07 
  101   9/13    337 Angela Japuntich          26 F   Minneapolis , MN       107 19:45  4:30  115  3:12  5:32  112   55:49  16.1  0:35  102 24:27  8:09 1:46:08 
  102   1/5     294 Laura Crepeau             18 F   Elk River , MN         101 18:55  4:18  123  3:18  4:49  121   56:58  15.8  0:46  108 25:18  8:26 1:46:44 
  103  10/13    299 Jessica Davis             29 F   Woodbury , MN           62 16:47  3:49   81  2:52  5:07  132 1:00:29  14.9  0:30   93 23:53  7:58 1:46:44 
  104   9/14    259 Heidi Anderson-Isaac      39 F   St. Paul , MN          102 19:04  4:20  134  3:31  7:07   77   51:47  17.4  1:25  131 27:45  9:15 1:47:06 
  105  11/13    326 Danielle Henry            23 F   Hudson , WI            113 20:46  4:43  112  3:10  5:53  111   55:43  16.2  0:37   97 24:15  8:05 1:47:11 
  106  12/19    339 Sharri Johnson            40 F   Stillwater , MN        126 23:04  5:15   94  2:57  6:27   71   50:42  17.8  2:12  107 25:14  8:25 1:47:37 
  107  16/22    446 Brian Vanderah            42 M   Minneapolis , MN       143 26:19  5:59   74  2:46  6:09   51   48:20  18.6  1:18  113 25:41  8:34 1:47:45 
  108  14/19    465 Keith Wolf                52 M   Stillwater , MN         57 16:34  3:46  142  3:46  7:27  113   55:52  16.1  2:03  129 27:14  9:05 1:49:09 
  109   7/7     338 Cody Johnson              21 M   Minneapolis , MN       137 24:32  5:35   62  2:39  4:59  131   59:56  15.0  0:46   29 19:04  6:22 1:49:15 
  110   2/5     442 Rebecca Thomas            14 F   Roberts , WI            75 17:21  3:57   89  2:55  5:50  130   59:53  15.0  0:49  112 25:38  8:33 1:49:29 
  111  13/19    427 Tanya Silver              42 F   Minneapolis , MN       127 23:06  5:15  121  3:15  5:46  107   55:28  16.2  1:24   94 23:54  7:58 1:49:37 
  112  17/22    280 Deryk Chase               43 M   Hudson , WI            139 24:53  5:40   42  2:29  4:46  100   54:29  16.5  0:39  106 25:04  8:22 1:49:50 
  113   3/5     331 Sydney Howell             18 F   Roberts , WI            98 18:26  4:12  101  3:03  5:01  129   59:33  15.1  1:10  114 25:44  8:35 1:49:52 
  114  15/19    362 Thomas Meister            58 M   St. Croix Falls , WI   118 21:47  4:57   77  2:49  6:27  119   56:43  15.9  1:20  104 24:54  8:18 1:51:09 
  115  14/19    335 Carla James               41 F   Stillwater , MN         44 15:47  3:36  138  3:36  8:01  114   55:58  16.1  1:55  137 29:35  9:52 1:51:14 
  116  15/19    356 Emily McAuliffe           41 F   Minneapolis , MN       117 21:17  4:51  132  3:26  7:24  110   55:38  16.2  1:24  116 25:50  8:37 1:51:32 
  117  18/22    314 Jeffrey Fjeld             41 M   Lino Lakes , MN        114 21:11  4:49   80  2:50  6:51  106   55:26  16.2  1:43  123 26:39  8:53 1:51:48 
  118  16/19    345 Susie Kelley              48 F   Stillwater , MN         89 17:56  4:05  119  3:13  6:02   97   54:13  16.6  1:46  142 32:04 10:42 1:51:59 
  119   5/10    271 Annie Blide               50 F   Stillwater , MN         99 18:29  4:12  105  3:06  5:45  135 1:00:58  14.8  1:11  117 25:53  8:38 1:52:14 
  120  19/22    329 Casey Howell              47 M   Roberts , WI           136 24:19  5:32  120  3:14  5:08  115   56:05  16.0  0:53  121 26:13  8:45 1:52:35 
  121  20/22    364 John Meyer                47 M   Lake Elmo , MN         124 22:51  5:12   60  2:38  5:23   67   50:30  17.8  2:13  140 31:50 10:37 1:52:44 
  122  16/19    384 Tony Richie               56 M   St. Paul , MN          142 26:16  5:59   95  2:59  5:43  125   58:58  15.3  0:39   60 21:26  7:09 1:53:00 
  123  17/19    351 Tom Lord                  51 M   Forest Lake , MN       146 27:53  6:21   85  2:54  5:27  118   56:25  16.0  0:58   70 22:20  7:27 1:53:02 
  124   6/10    282 Diane Claeys              55 F   St Louis Park , MN     135 24:18  5:32  136  3:34  5:58  103   55:08  16.3  1:02  128 27:09  9:03 1:53:33 
  125  21/22    438 Lee Stanford              49 M   Bloomington , MN       120 22:07  5:02  144  3:54  8:55  109   55:33  16.2  1:27  111 25:36  8:32 1:53:35 
  126  25/26    433 Jeremy Snell              32 M   Woodbury , MN          106 19:35  4:27   84  2:53  8:06  126   59:01  15.2  0:58  122 26:20  8:47 1:53:59 
  127   4/5     327 Jocelyn Hokkanen          19 F   Falcon Heights , MN     46 15:50  3:36  122  3:17  4:58  139 1:03:53  14.1  0:59  135 28:33  9:31 1:54:11 
  128  17/19    437 Janice Stanford           41 F   Bloomington , MN       133 24:06  5:29  143  3:54  9:06  123   57:36  15.6  1:31   73 22:36  7:32 1:54:53 
  129  18/19    258 Ann Anderson              49 F   Cottage Grove , MN     140 25:35  5:49  130  3:24  7:02  120   56:54  15.8  1:51   99 24:23  8:08 1:55:44 
  130  10/14    284 Deborah Cobb              36 F   Hudson , WI            123 22:37  5:09  106  3:07  6:15  133 1:00:44  14.8  1:05  109 25:26  8:29 1:56:05 
  131  18/19    477 Ross Wolford              59 M   Pleasant Hill , MO     131 23:45  5:24  135  3:33  6:46  104   55:15  16.3  1:38  136 29:21  9:47 1:56:43 
  132  26/26    300 Nate Davis                30 M   Woodbury , MN           49 15:59  3:38   64  2:40  5:43  146 1:14:28  12.1  0:36   47 20:14  6:45 1:56:58 
  133  19/19    431 Daniel Smith              55 M   San Francisco , CA     145 26:22  6:00  124  3:19 10:03  105   55:18  16.3 30:14                  1:57:37 
  134  12/13    325 Katie Hawke               26 F   Lakeland , MN           67 17:04  3:53  108  3:07  5:36  138 1:03:36  14.2  1:15  138 30:09 10:03 1:57:38 
  135  11/14    430 Tammy Smasal              39 F   Edina , MN             116 21:12  4:49  140  3:40  8:34  128   59:18  15.2  2:05  124 26:48  8:56 1:57:56 
  136  12/14    287 Jenny Coig                33 F   St. Louis Park , MN    115 21:12  4:49  139  3:39  8:34  127   59:16  15.2  2:08  127 27:05  9:02 1:58:13 
  137  19/19    308 Jacquelyn Durhman         47 F   River Falls , WI       119 21:51  4:58  100  3:02  5:00  141 1:05:16  13.8  1:17  126 27:04  9:02 2:00:26 
  138   7/10    276 Debbie Briggs             50 F   New Richmond , WI      144 26:20  5:59  141  3:44  7:54   85   52:37  17.1  2:10  141 32:01 10:41 2:01:00 
  139   5/5     278 Kiersten Caine            19 F   Forest Lake , MN        36 15:15  3:28  111  3:09  4:49  142 1:06:54  13.5  1:08  143 33:59 11:20 2:02:03 
  140  13/13    383 Jacqueline Richie         25 F   St. Paul , MN          110 20:13  4:36  104  3:04  6:44  143 1:09:25  13.0  1:10  103 24:47  8:16 2:02:17 
  141   8/10    274 Cindy Bosse               55 F   Oakdale , MN           130 23:28  5:20  129  3:22  6:49  136 1:02:10  14.5  2:10  133 27:58  9:20 2:02:32 
  142   9/10    293 Ann Courtney              52 F   Sain Paul , MN         138 24:51  5:39  146  4:55  7:42  122   57:23  15.7  2:27  139 30:38 10:13 2:03:00 
  143  13/14    296 Kelly Czech               38 F   Hastings , MN           37 15:19  3:29  145  4:37  7:23  137 1:02:58  14.3  2:11  145 35:15 11:45 2:03:05 
  144  22/22    307 Eric Durhman              49 M   River Falls , WI        77 17:24  3:58  137  3:35  7:31  140 1:05:14  13.8  1:18  144 34:49 11:37 2:06:14 
  145   6/6     330 Sam Howell                15 M   Roberts , WI           132 23:50  5:25   75  2:47  5:46  145 1:10:59  12.7  0:41  132 27:54  9:18 2:09:08 
  146  10/10    463 Lisa Wissbaum             50 F   Eagan , MN             147 29:44  6:46  118  3:13  8:09  134 1:00:54  14.8  2:39  134 28:22  9:28 2:09:46 
  147  14/14    313 Terri Fawkes              38 F   Stillwater , MN         97 18:19  4:10  147  5:45  9:07  144 1:10:02  12.9  3:41  146 43:39 14:33 2:24:46 

results by Mtec Results                results posted on:  www.mtecresults.com

                                                      Croixathlon       
                                         Camp St Croix, June 25, 2011                
                                                        ELITE Results
                                          1/3 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run

Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ========= ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1   1/4     328 David Holden              42 M   North Hudson , WI        1  9:58  2:16    4  1:50  2:46    3   37:25  24.1  0:21    2 15:52  5:18 1:06:20 
    2   1/3     286 Dan Cohen                 37 M   Eden Prairie , MN        8 12:37  2:52    3  1:47  2:40    1   37:01  24.3  0:23    1 15:49  5:17 1:08:29 
    3   2/3     472 Brian Zeuli               34 M   Hudson , WI             10 12:58  2:57    5  2:04  3:36    2   37:24  24.1  0:32    7 17:38  5:53 1:12:06 
    4   2/4     376 Robert Peterson           43 M   Barron , WI             12 13:49  3:09    2  1:43  2:46    4   38:53  23.1  0:38    4 16:28  5:30 1:12:32 
    5   3/4     391 Jonathan Sage-Martinson   41 M   Saint Paul , MN          5 12:23  2:49    1  1:41  2:31    5   41:48  21.5  0:36    3 15:55  5:19 1:13:11 
    6   1/3     468 Cathy Yndestad            32 F   Apple Valley , MN        3 11:48  2:41    8  2:13  3:03    6   41:52  21.5  0:27    6 17:35  5:52 1:14:43 
    7   1/2     469 Kerry Yndestad            50 M   Apple Valley , MN       11 12:59  2:57   12  2:28  3:33    7   41:56  21.5  0:28   10 18:28  6:10 1:17:21 
    8   4/4     333 Timothy Huntley           41 M   Hudson , WI              4 11:55  2:43    7  2:10  3:35    9   43:23  20.7  0:45   12 19:39  6:33 1:19:15 
    9   2/3     428 Greta Simpson             30 F   Minneapolis , MN         7 12:36  2:52   13  2:29  3:31    8   43:06  20.9  0:34   11 19:39  6:33 1:19:24 
   10   1/1     379 Steve Pribyl              24 M   Stillwater , MN         14 15:08  3:27   10  2:16  3:43   10   43:26  20.7  0:36    5 17:05  5:42 1:19:56 
   11   1/1     473 Sara Zimmermann-Whi       42 F   Roseville , MN           2 11:42  2:40    6  2:05  3:24   13   46:11  19.5  0:38    9 18:25  6:09 1:20:18 
   12   3/3     354 Jennifer Martone          39 F   Minneapolis , MN        13 14:11  3:14    9  2:16  3:49   11   45:10  19.9  0:39    8 17:56  5:59 1:21:44 
   13   2/2     368 Jim Nack                  51 M   Madison Lake , MN        6 12:32  2:51   14  2:48  4:46   12   45:10  19.9  0:49   13 20:21  6:47 1:23:36 
   14   1/1     378 Jackie Pribyl             22 F   Stillwater , MN          9 12:40  2:53   11  2:28  3:58   14   48:55  18.4  0:42   14 21:07  7:03 1:27:20 
   15   3/3     270 Eric Bergstrom            37 M   Saint Paul , MN         15 29:27  6:42   15  3:23  8:21   15 1:06:43  13.5  0:40   15 24:17  8:06 2:09:26 

results by Mtec Results                results posted on:  www.mtecresults.com

                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  268 Kurt Becker               44 M   Afton , MN               1  7:21  1:41   25  2:17  3:16    7   40:34  22.2  0:37   10 17:35  5:52 1:09:22 
    2  306 Rob Duijndam              22 M   Falcon Heights , MN      2 11:36  2:38   13  2:07  3:39    1   39:26  22.8  0:45    2 15:46  5:16 1:11:09 
    3  453 Ryan Welle                30 M   St. Paul , MN            3 11:54  2:43    2  1:48  3:03    5   40:24  22.3  0:32    5 16:29  5:30 1:12:20 
    4  386 Charlie Roach             53 M   Lakeville , MN          19 14:34  3:19    6  1:54  3:13    3   40:05  22.5  0:40    3 15:55  5:19 1:14:24 
    5  340 Trent Johnson             39 M   Hudson , WI             18 14:34  3:19    5  1:53  3:23    2   39:35  22.7  0:48   13 17:59  6:00 1:16:17 
    6  399 Eric Senf                 40 M   Oakdale , MN             7 12:40  2:53   33  2:26  3:42    6   40:25  22.3  0:50   36 19:35  6:32 1:17:11 
    7  435 John Sosniecki            43 M   River Falls , WI        26 15:26  3:31   36  2:29  4:11    4   40:17  22.3  0:32   15 18:09  6:03 1:18:34 
    8  318 Jeff Gilmer               52 M   Delano , MN             13 14:20  3:16   29  2:22  3:31    8   40:36  22.2  0:46   32 19:25  6:29 1:18:36 
    9  262 Brad Anez                 40 M   New Richmond , WI       11 14:17  3:15   11  2:01  3:40   17   43:29  20.7  0:42    8 17:01  5:41 1:19:06 
   10  312 Stephen Engler            38 M   River Falls , WI        10 14:13  3:14   16  2:09  3:41   16   42:29  21.2  0:45   25 18:55  6:19 1:20:01 
   11  277 Shannon Brozak            34 M   Onalaska , WI           17 14:30  3:18   21  2:14  3:51   14   42:05  21.4  0:58   29 19:09  6:23 1:20:32 
   12  470 Jeff Young                49 M   Mahtomedi , MN          29 15:42  3:35   12  2:06  4:13   18   43:53  20.5  0:50    6 16:32  5:31 1:21:08 
   13  388 Jon Ruiz                  40 M   Inver Grove Height ,    55 17:41  4:01    9  1:59  3:33    9   40:52  22.0  0:43   19 18:27  6:09 1:21:14 
   14  353 Mike Lyner                57 M   Stillwater , MN         22 14:57  3:24   45  2:36  4:23   15   42:25  21.2  0:50   23 18:49  6:17 1:21:21 
   15  350 Matthew Lilla             30 M   Lakeville , WI          23 14:58  3:24   10  2:00  3:34   84 1:34:28   9.5         21 18:46  6:16 1:21:32 
   16  466 Matthew Wolsfeld          36 M   Woodbury , MN            4 12:09  2:46   30  2:23  4:01   13   42:01  21.4  0:28   62 23:05  7:42 1:21:43 
   17  288 Michael Colaizy           61 M   Osceola , WI            33 16:03  3:39   38  2:30  3:45   12   41:32  21.7  1:03   34 19:32  6:31 1:21:54 
   18  449 Aaron Walczak             37 M   Hudson , WI              5 12:20  2:49   35  2:28  4:28   29   45:44  19.7  1:08   17 18:18  6:06 1:21:56 
   19  283 Kirk Clowser              54 M   Dellwood , MN            6 12:22  2:49   40  2:32  3:54   11   40:59  22.0  0:48   67 24:13  8:05 1:22:15 
   20  361 Steve Meenan              51 M   Woodbury , MN            9 14:00  3:11   31  2:23  4:08   23   45:28  19.8  0:53   30 19:20  6:27 1:23:47 
   21  370 Mitchel Nordahl           18 M   Anoka , MN              70 22:16  5:04    4  1:51  3:23   10   40:59  22.0  1:10    4 16:25  5:29 1:24:11 
   22  398 Christopher Selleck       36 M   Robbinsdale , MN         8 13:29  3:04   23  2:16  4:06   20   44:40  20.1  1:04   47 21:02  7:01 1:24:18 
   23  324 John Hagebock             41 M   Apple Valley , MN       52 17:29  3:59   15  2:07  4:14   19   44:03  20.4  1:42    7 17:01  5:41 1:24:26 
   24  480 Eric Fotsoh               37 M   Minneapolis , MN        20 14:46  3:22   42  2:34  4:23   26   45:39  19.7  0:57   26 19:04  6:22 1:24:47 
   25  443 Cory Thorson              36 M   Red Wing , MN           37 16:21  3:43   20  2:14  3:39   35   46:52  19.2  0:40   14 18:06  6:02 1:25:37 
   26  334 Kirk Jacobson             52 M   Hudson , WI             30 15:45  3:35   57  2:45  4:48   25   45:39  19.7  0:58   22 18:47  6:16 1:25:55 
   27  301 Paul Davis                45 M   Woodbury , MN           12 14:19  3:16    7  1:57  4:46   43   48:16  18.6  0:55   18 18:21  6:07 1:26:36 
   28  439 Luke Steele               31 M   Hudson , WI             41 16:37  3:47   22  2:15  4:05   27   45:43  19.7  0:42   37 19:38  6:33 1:26:42 
   29  332 James Gregor Huntley      36 M   Springfield , IL        21 14:56  3:24   39  2:31  4:14   33   46:36  19.3  1:16   41 20:02  6:41 1:27:03 
   30  377 Jake Pittman              19 M   Hudson , WI             27 15:29  3:32   17  2:10  4:30   46   48:24  18.6  0:57   12 17:51  5:57 1:27:08 
   31  322 John Grotenhuis           18 M   Eden Prairie , MN       25 15:11  3:28   19  2:12  3:47   50   49:24  18.2  1:03   16 18:15  6:05 1:27:39 
   32  474 Alex Barrette             15 M   Houlton , WI            40 16:37  3:47   18  2:12  3:33   21   45:13  19.9  0:34   53 21:46  7:16 1:27:41 
   33  389 Mike Runnheim             45 M   Hudson , WI             31 15:53  3:37   32  2:24  4:45   39   47:25  19.0  1:15   20 18:44  6:15 1:28:00 
   34  456 Martin Wera               33 M   Minneapolis , MN        49 17:16  3:56   65  2:52  5:00   31   46:00  19.6  0:51   28 19:08  6:23 1:28:14 
   35  310 Nate Edin                 39 M   Hudson , WI             44 16:51  3:50   44  2:34  4:50   22   45:13  19.9  1:23   45 20:28  6:50 1:28:43 
   36  476 Scott Veenendall          38 M   Hudson , WI             43 16:50  3:50   24  2:17  4:21   38   47:12  19.1  0:56   33 19:28  6:30 1:28:45 
   37  481 Nathan Anderson           23 M   River Falls , WI        45 17:07  3:54   53  2:42  4:09   62   52:04  17.3  0:22    1 15:23  5:08 1:29:04 
   38  471 Justin Young              23 M   St. Louis Park , MN     54 17:41  4:01    1  1:45  3:52   47   48:35  18.5  1:17   11 17:43  5:55 1:29:05 
   39  309 Erik Dussault             36 M   Golden Valley , MN      36 16:17  3:42   46  2:37  4:10   48   48:47  18.4  0:52   38 19:45  6:35 1:29:48 
   40  429 Dan Smaida                43 M   Prescott , WI           57 17:59  4:06   14  2:07  5:19   34   46:50  19.2  0:44   31 19:21  6:27 1:30:10 
   41  371 Tom Oden                  49 M   St. Louis Park , MN     59 18:04  4:07   61  2:48  4:37   30   45:57  19.6  0:40   48 21:04  7:02 1:30:20 
   42  298 Dan Davis                 57 M   Shoreview , MN          35 16:10  3:41   55  2:44  4:32   24   45:36  19.7  1:02   63 23:07  7:43 1:30:25 
   43  460 David Wichmann            48 M   Edina , MN              24 15:09  3:27   72  3:00  4:48   40   47:31  18.9  0:55   56 22:07  7:23 1:30:29 
   44  297 Dan Davenport             33 M   Minneapolis , MN        28 15:30  3:32   51  2:40  4:59   41   47:33  18.9  1:24   52 21:31  7:11 1:30:55 
   45  385 Daniel Rivera             42 M   River Falls , WI        61 18:13  4:09   28  2:20  5:19   36   46:59  19.2  2:04   24 18:53  6:18 1:31:27 
   46  441 Daniel Sweeney            22 M   Mankato , MN            66 20:36  4:41    3  1:49  5:03   49   48:56  18.4  0:27    9 17:14  5:45 1:32:13 
   47  447 Jeff Voelker              37 M   Hudson , WI             15 14:23  3:17   26  2:20  4:23   65   52:54  17.0  0:44   39 19:53  6:38 1:32:15 
   48  390 Joshua Rutzick            35 M   Saint Paul , MN         65 20:00  4:33   63  2:50  4:59   28   45:43  19.7  1:13   55 22:03  7:21 1:33:57 
   49  342 Bill Jordan               54 M   St Louis Park , MN      46 17:11  3:55   34  2:27  5:22   42   48:06  18.7  0:52   59 22:40  7:34 1:34:10 
   50  320 Gary Graham               45 M   Savage , MN             14 14:21  3:16   49  2:39  5:35   58   50:51  17.7  1:44   54 21:57  7:19 1:34:26 
   51  321 Troy Gronseth             37 M   Minneapolis , MN        42 16:48  3:49   43  2:34  4:44   57   50:43  17.7  1:07   50 21:22  7:08 1:34:41 
   52  267 Brian Barklind            29 M   Cottage Grove , MN      56 17:50  4:04   41  2:32  5:49   56   50:38  17.8  1:07   42 20:11  6:44 1:35:33 
   53  255 Michael Abegg             45 M   Minneapolis , MN        34 16:09  3:41   73  3:01  4:38   59   51:31  17.5  0:33   60 22:50  7:37 1:35:40 
   54  341 Doug Jones                58 M   St Louis Park , MN      60 18:05  4:07   58  2:46  4:45   52   49:45  18.1  2:38   49 21:09  7:03 1:36:20 
   55  349 Mark Leyendecker          55 M   Cape Coral , FL         58 18:01  4:06   66  2:52  5:06   32   46:03  19.5  1:41   71 25:35  8:32 1:36:23 
   56  459 Rick E Wheeler            60 M   Bloomington , MN        47 17:16  3:56   70  2:55  4:54   54   50:22  17.9  0:56   64 23:13  7:45 1:36:39 
   57  375 Jason Peterson            37 M   Farmington , MN         50 17:21  3:57   47  2:38  5:04   66   53:11  16.9  0:37   58 22:33  7:31 1:38:43 
   58  478 Andrew Taverna            19 M   Plymouth , MN           71 22:19  5:05    8  1:58  5:07   53   49:46  18.1  1:26   46 20:42  6:54 1:39:18 
   59  387 Fred Roethlisberger       68 M   River Falls , WI        48 17:16  3:56   75  3:10  5:45   51   49:36  18.1  2:29   68 24:23  8:08 1:39:27 
   60  479 Mark Fabel                38 M   St. Paul , MN           62 19:17  4:23   69  2:54  4:58   60   52:00  17.3  0:46   61 22:58  7:40 1:39:57 
   61  393 Xavier Salgado            36 M   River Falls , WI        76 24:18  5:32   74  3:07  6:37   37   47:05  19.1  1:37   44 20:26  6:49 1:40:01 
   62  292 Tom Couillard             62 M   White Bear Lake , MN    53 17:38  4:01   79  3:26  5:36   63   52:09  17.3  1:35   65 23:16  7:46 1:40:12 
   63  291 Ryan Corby                22 M   Duluth , MN             63 19:22  4:25   27  2:20  4:27   75   56:06  16.0  0:25   40 19:56  6:39 1:40:14 
   64  462 Stephen Willett           58 M   St Paul , MN            73 22:56  5:13   56  2:44  5:26   45   48:23  18.6  1:44   66 23:20  7:47 1:41:48 
   65  366 Wally Milbrath            56 M   Hudson , WI             38 16:32  3:46   78  3:19  5:18   64   52:41  17.1  0:52   77 26:49  8:57 1:42:11 
   66  440 Mike Stein                38 M   Eagan , MN              80 25:54  5:53   54  2:42  4:47   61   52:02  17.3  0:51   35 19:34  6:32 1:43:06 
   67  264 David Bailly              54 M   Edina , MN              16 14:25  3:17   80  3:29  6:38   68   55:07  16.3  1:28   79 27:18  9:06 1:44:55 
   68  446 Brian Vanderah            42 M   Minneapolis , MN        82 26:19  5:59   59  2:46  6:09   44   48:20  18.6  1:18   73 25:41  8:34 1:47:45 
   69  465 Keith Wolf                52 M   Stillwater , MN         39 16:34  3:46   83  3:46  7:27   73   55:52  16.1  2:03   78 27:14  9:05 1:49:09 
   70  338 Cody Johnson              21 M   Minneapolis , MN        78 24:32  5:35   50  2:39  4:59   80   59:56  15.0  0:46   27 19:04  6:22 1:49:15 
   71  280 Deryk Chase               43 M   Hudson , WI             79 24:53  5:40   37  2:29  4:46   67   54:29  16.5  0:39   70 25:04  8:22 1:49:50 
   72  362 Thomas Meister            58 M   St. Croix Falls , WI    68 21:47  4:57   62  2:49  6:27   77   56:43  15.9  1:20   69 24:54  8:18 1:51:09 
   73  314 Jeffrey Fjeld             41 M   Lino Lakes , MN         67 21:11  4:49   64  2:50  6:51   71   55:26  16.2  1:43   76 26:39  8:53 1:51:48 
   74  329 Casey Howell              47 M   Roberts , WI            77 24:19  5:32   76  3:14  5:08   74   56:05  16.0  0:53   74 26:13  8:45 1:52:35 
   75  364 John Meyer                47 M   Lake Elmo , MN          72 22:51  5:12   48  2:38  5:23   55   50:30  17.8  2:13   82 31:50 10:37 1:52:44 
   76  384 Tony Richie               56 M   St. Paul , MN           81 26:16  5:59   71  2:59  5:43   78   58:58  15.3  0:39   51 21:26  7:09 1:53:00 
   77  351 Tom Lord                  51 M   Forest Lake , MN        84 27:53  6:21   68  2:54  5:27   76   56:25  16.0  0:58   57 22:20  7:27 1:53:02 
   78  438 Lee Stanford              49 M   Bloomington , MN        69 22:07  5:02   84  3:54  8:55   72   55:33  16.2  1:27   72 25:36  8:32 1:53:35 
   79  433 Jeremy Snell              32 M   Woodbury , MN           64 19:35  4:27   67  2:53  8:06   79   59:01  15.2  0:58   75 26:20  8:47 1:53:59 
   80  477 Ross Wolford              59 M   Pleasant Hill , MO      74 23:45  5:24   81  3:33  6:46   69   55:15  16.3  1:38   81 29:21  9:47 1:56:43 
   81  300 Nate Davis                30 M   Woodbury , MN           32 15:59  3:38   52  2:40  5:43   83 1:14:28  12.1  0:36   43 20:14  6:45 1:56:58 
   82  431 Daniel Smith              55 M   San Francisco , CA      83 26:22  6:00   77  3:19 10:03   70   55:18  16.3 30:14                  1:57:37 
   83  307 Eric Durhman              49 M   River Falls , WI        51 17:24  3:58   82  3:35  7:31   81 1:05:14  13.8  1:18   83 34:49 11:37 2:06:14 
   84  330 Sam Howell                15 M   Roberts , WI            75 23:50  5:25   60  2:47  5:46   82 1:10:59  12.7  0:41   80 27:54  9:18 2:09:08 


                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  266 Cheryl Barker             42 F   Hudson , WI              8 14:24  3:17    3  2:18  3:58    1   42:02  21.4  0:57    5 20:19  6:47 1:21:38 
    2  357 Julia McCarthy            31 F   Saint Paul , MN          9 15:04  3:26    7  2:31  4:12    4   46:00  19.6  1:14    1 17:50  5:57 1:24:18 
    3  457 Megan Westhoff            34 F   Roberts , WI             5 14:08  3:13    4  2:22  3:55    6   47:10  19.1  0:50    2 18:33  6:11 1:24:33 
    4  363 Ann Mennell               47 F   Dellwood , MN           19 16:38  3:47   11  2:35  4:02    2   45:20  19.9  0:46    8 21:00  7:00 1:27:44 
    5  295 Leigh Currie              36 F   St. Paul , MN            2 13:50  3:09   26  3:02  5:06    7   47:33  18.9  0:43   13 22:11  7:24 1:29:22 
    6  323 Julie Gujer               41 F   River Falls , WI        24 17:14  3:55   12  2:36  4:27    3   45:21  19.8  1:06   14 22:23  7:28 1:30:30 
    7  444 Kathryn Tiede             43 F   Shoreview , MN           6 14:12  3:14    2  2:17  4:10    9   49:56  18.0  1:38    6 20:41  6:54 1:30:34 
    8  302 Mary Deeg                 49 F   St. Paul , MN           13 15:41  3:34   18  2:54  4:29    5   46:59  19.2  1:04   16 22:47  7:36 1:30:58 
    9  365 Carolyn Milbrath          53 F   Hudson , WI              3 13:53  3:10   25  2:59  4:32    8   49:10  18.3  0:43   21 23:14  7:45 1:31:30 
   10  392 Anne Salamone             26 F   Hudson , WI             15 15:49  3:36    5  2:28  4:39   10   49:57  18.0  0:39    9 21:07  7:03 1:32:09 
   11  396 Jacqueline Schneiber      21 F   Chanhassen , MN         17 15:57  3:38    1  2:08  3:32   13   50:31  17.8  0:33   18 23:04  7:42 1:33:35 
   12  475 Lisa Witt                 40 F   Hudson , WI             25 17:20  3:57    9  2:34  6:11   11   50:15  17.9  1:10    4 19:37  6:33 1:34:32 
   13  452 Annie Waterhouse          26 F   Chanhassen , MN         30 17:44  4:02   14  2:44  4:44   33   54:22  16.6  0:28    3 19:37  6:33 1:36:53 
   14  381 Joan Ramquist             47 F   River Falls , WI         7 14:23  3:17   22  2:56  6:05   25   53:16  16.9  1:39   11 21:41  7:14 1:37:04 
   15  426 Hannah Sievers            23 F   Madison , WI             1 13:41  3:07   36  3:08  4:57   32   54:19  16.6  0:51   25 23:44  7:55 1:37:29 
   16  275 Jill Bradford             33 F   Saint Paul , MN         22 16:48  3:49   42  3:13  5:30   12   50:30  17.8  0:52   26 23:52  7:58 1:37:30 
   17  358 Alexandra McDowell        20 F   Lake Elmo , MN          35 18:13  4:09   10  2:35  4:14   26   53:24  16.9  0:33   10 21:38  7:13 1:38:00 
   18  424 Melanie Sharpe            43 F   Excelsior , MN          32 17:51  4:04   13  2:42  4:44   24   53:12  16.9  1:11   12 22:04  7:22 1:39:00 
   19  445 Sarah Totall              44 F   St. Louis Park , MN     18 16:23  3:44   21  2:55  4:41   34   54:42  16.5  0:50   31 24:17  8:06 1:40:51 
   20  372 Pam Ogden                 54 F   Eau Claire , WI          4 14:06  3:13   39  3:11  5:53   30   54:00  16.7  1:19   42 25:45  8:35 1:41:00 
   21  458 Lisa Wheeler              60 F   Bloomington , MN        27 17:27  3:58   34  3:07  5:03   27   53:35  16.8  1:38   24 23:30  7:50 1:41:12 
   22  360 Cathleen McGinnity        45 F   Luck , WI               39 18:45  4:16   41  3:13  5:12   21   51:57  17.3  0:57   33 24:25  8:09 1:41:14 
   23  311 Nicole Edman              29 F   Minneapolis , MN        10 15:08  3:27   29  3:03  6:09   37   55:28  16.2  0:26   29 24:12  8:04 1:41:21 
   24  316 Connie Foster             60 F   River Falls , WI        44 19:57  4:32   23  2:57  5:33   19   51:51  17.4  1:37   22 23:17  7:46 1:42:12 
   25  304 Amy Dietz                 33 F   Overland Park , KS      20 16:40  3:48   48  3:19  5:21   20   51:53  17.3  2:18   46 26:06  8:42 1:42:16 
   26  464 Katie Wlaschin            33 F   Saint Paul , MN         55 23:14  5:17   16  2:50  5:37   16   51:15  17.6  1:53    7 20:43  6:55 1:42:39 
   27  317 Brittni Funderburk        27 F   South St. Paul , MN     28 17:33  4:00   30  3:04  7:23   29   53:45  16.7  0:52   19 23:11  7:44 1:42:42 
   28  448 Kari Wahlstrom            44 F   Lake Elmo , MN          42 19:12  4:22   19  2:54  5:05   17   51:29  17.5  0:54   47 26:11  8:44 1:42:49 
   29  289 Amanda Cole               32 F   Minneapolis , MN        56 23:20  5:18    6  2:31  5:18   14   50:32  17.8  1:02   20 23:13  7:45 1:43:23 
   30  394 Michel M Sanders          57 F   Saint Paul , MN         31 17:51  4:04   50  3:20  6:02   23   52:54  17.0  1:27   45 25:57  8:39 1:44:08 
   31  315 Rachel Flaherty           25 F   St. Paul , MN           46 20:25  4:39   49  3:20  5:11   28   53:39  16.8  0:41   36 24:59  8:20 1:44:53 
   32  434 Melissa Snell             31 F   Woodbury , MN           29 17:39  4:01   15  2:45  4:53   47   58:48  15.3  0:59   23 23:17  7:46 1:45:34 
   33  367 Cathy Mishek              51 F   Stillwater , MN         34 18:12  4:09    8  2:32  7:41   42   56:24  16.0  1:01   17 22:50  7:37 1:46:07 
   34  337 Angela Japuntich          26 F   Minneapolis , MN        43 19:45  4:30   40  3:12  5:32   40   55:49  16.1  0:35   34 24:27  8:09 1:46:08 
   35  294 Laura Crepeau             18 F   Elk River , MN          40 18:55  4:18   47  3:18  4:49   44   56:58  15.8  0:46   38 25:18  8:26 1:46:44 
   36  299 Jessica Davis             29 F   Woodbury , MN           21 16:47  3:49   17  2:52  5:07   52 1:00:29  14.9  0:30   27 23:53  7:58 1:46:44 
   37  259 Heidi Anderson-Isaac      39 F   St. Paul , MN           41 19:04  4:20   54  3:31  7:07   18   51:47  17.4  1:25   52 27:45  9:15 1:47:06 
   38  326 Danielle Henry            23 F   Hudson , WI             47 20:46  4:43   38  3:10  5:53   39   55:43  16.2  0:37   30 24:15  8:05 1:47:11 
   39  339 Sharri Johnson            40 F   Stillwater , MN         53 23:04  5:15   24  2:57  6:27   15   50:42  17.8  2:12   37 25:14  8:25 1:47:37 
   40  442 Rebecca Thomas            14 F   Roberts , WI            26 17:21  3:57   20  2:55  5:50   51   59:53  15.0  0:49   40 25:38  8:33 1:49:29 
   41  427 Tanya Silver              42 F   Minneapolis , MN        54 23:06  5:15   45  3:15  5:46   36   55:28  16.2  1:24   28 23:54  7:58 1:49:37 
   42  331 Sydney Howell             18 F   Roberts , WI            37 18:26  4:12   28  3:03  5:01   50   59:33  15.1  1:10   41 25:44  8:35 1:49:52 
   43  335 Carla James               41 F   Stillwater , MN         14 15:47  3:36   56  3:36  8:01   41   55:58  16.1  1:55   56 29:35  9:52 1:51:14 
   44  356 Emily McAuliffe           41 F   Minneapolis , MN        50 21:17  4:51   53  3:26  7:24   38   55:38  16.2  1:24   43 25:50  8:37 1:51:32 
   45  345 Susie Kelley              48 F   Stillwater , MN         33 17:56  4:05   44  3:13  6:02   31   54:13  16.6  1:46   60 32:04 10:42 1:51:59 
   46  271 Annie Blide               50 F   Stillwater , MN         38 18:29  4:12   32  3:06  5:45   55 1:00:58  14.8  1:11   44 25:53  8:38 1:52:14 
   47  282 Diane Claeys              55 F   St Louis Park , MN      59 24:18  5:32   55  3:34  5:58   35   55:08  16.3  1:02   51 27:09  9:03 1:53:33 
   48  327 Jocelyn Hokkanen          19 F   Falcon Heights , MN     16 15:50  3:36   46  3:17  4:58   59 1:03:53  14.1  0:59   55 28:33  9:31 1:54:11 
   49  437 Janice Stanford           41 F   Bloomington , MN        58 24:06  5:29   60  3:54  9:06   46   57:36  15.6  1:31   15 22:36  7:32 1:54:53 
   50  258 Ann Anderson              49 F   Cottage Grove , MN      61 25:35  5:49   52  3:24  7:02   43   56:54  15.8  1:51   32 24:23  8:08 1:55:44 
   51  284 Deborah Cobb              36 F   Hudson , WI             52 22:37  5:09   33  3:07  6:15   53 1:00:44  14.8  1:05   39 25:26  8:29 1:56:05 
   52  325 Katie Hawke               26 F   Lakeland , MN           23 17:04  3:53   35  3:07  5:36   58 1:03:36  14.2  1:15   57 30:09 10:03 1:57:38 
   53  430 Tammy Smasal              39 F   Edina , MN              49 21:12  4:49   58  3:40  8:34   49   59:18  15.2  2:05   48 26:48  8:56 1:57:56 
   54  287 Jenny Coig                33 F   St. Louis Park , MN     48 21:12  4:49   57  3:39  8:34   48   59:16  15.2  2:08   50 27:05  9:02 1:58:13 
   55  308 Jacquelyn Durhman         47 F   River Falls , WI        51 21:51  4:58   27  3:02  5:00   60 1:05:16  13.8  1:17   49 27:04  9:02 2:00:26 
   56  276 Debbie Briggs             50 F   New Richmond , WI       62 26:20  5:59   59  3:44  7:54   22   52:37  17.1  2:10   59 32:01 10:41 2:01:00 
   57  278 Kiersten Caine            19 F   Forest Lake , MN        11 15:15  3:28   37  3:09  4:49   61 1:06:54  13.5  1:08   61 33:59 11:20 2:02:03 
   58  383 Jacqueline Richie         25 F   St. Paul , MN           45 20:13  4:36   31  3:04  6:44   62 1:09:25  13.0  1:10   35 24:47  8:16 2:02:17 
   59  274 Cindy Bosse               55 F   Oakdale , MN            57 23:28  5:20   51  3:22  6:49   56 1:02:10  14.5  2:10   53 27:58  9:20 2:02:32 
   60  293 Ann Courtney              52 F   Sain Paul , MN          60 24:51  5:39   62  4:55  7:42   45   57:23  15.7  2:27   58 30:38 10:13 2:03:00 
   61  296 Kelly Czech               38 F   Hastings , MN           12 15:19  3:29   61  4:37  7:23   57 1:02:58  14.3  2:11   62 35:15 11:45 2:03:05 
   62  463 Lisa Wissbaum             50 F   Eagan , MN              63 29:44  6:46   43  3:13  8:09   54 1:00:54  14.8  2:39   54 28:22  9:28 2:09:46 
   63  313 Terri Fawkes              38 F   Stillwater , MN         36 18:19  4:10   63  5:45  9:07   63 1:10:02  12.9  3:41   63 43:39 14:33 2:24:46 


                                                  ELITE MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  328 David Holden              42 M   North Hudson , WI        1  9:58  2:16    4  1:50  2:46    3   37:25  24.1  0:21    2 15:52  5:18 1:06:20 
    2  286 Dan Cohen                 37 M   Eden Prairie , MN        5 12:37  2:52    3  1:47  2:40    1   37:01  24.3  0:23    1 15:49  5:17 1:08:29 
    3  472 Brian Zeuli               34 M   Hudson , WI              6 12:58  2:57    5  2:04  3:36    2   37:24  24.1  0:32    6 17:38  5:53 1:12:06 
    4  376 Robert Peterson           43 M   Barron , WI              8 13:49  3:09    2  1:43  2:46    4   38:53  23.1  0:38    4 16:28  5:30 1:12:32 
    5  391 Jonathan Sage-Martinson   41 M   Saint Paul , MN          3 12:23  2:49    1  1:41  2:31    5   41:48  21.5  0:36    3 15:55  5:19 1:13:11 
    6  469 Kerry Yndestad            50 M   Apple Valley , MN        7 12:59  2:57    8  2:28  3:33    6   41:56  21.5  0:28    7 18:28  6:10 1:17:21 
    7  333 Timothy Huntley           41 M   Hudson , WI              2 11:55  2:43    6  2:10  3:35    7   43:23  20.7  0:45    8 19:39  6:33 1:19:15 
    8  379 Steve Pribyl              24 M   Stillwater , MN          9 15:08  3:27    7  2:16  3:43    8   43:26  20.7  0:36    5 17:05  5:42 1:19:56 
    9  368 Jim Nack                  51 M   Madison Lake , MN        4 12:32  2:51    9  2:48  4:46    9   45:10  19.9  0:49    9 20:21  6:47 1:23:36 
   10  270 Eric Bergstrom            37 M   Saint Paul , MN         10 29:27  6:42   10  3:23  8:21   10 1:06:43  13.5  0:40   10 24:17  8:06 2:09:26 


                                                 ELITE FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  468 Cathy Yndestad            32 F   Apple Valley , MN        2 11:48  2:41    2  2:13  3:03    1   41:52  21.5  0:27    1 17:35  5:52 1:14:43 
    2  428 Greta Simpson             30 F   Minneapolis , MN         3 12:36  2:52    5  2:29  3:31    2   43:06  20.9  0:34    4 19:39  6:33 1:19:24 
    3  473 Sara Zimmermann-Whi       42 F   Roseville , MN           1 11:42  2:40    1  2:05  3:24    4   46:11  19.5  0:38    3 18:25  6:09 1:20:18 
    4  354 Jennifer Martone          39 F   Minneapolis , MN         5 14:11  3:14    3  2:16  3:49    3   45:10  19.9  0:39    2 17:56  5:59 1:21:44 
    5  378 Jackie Pribyl             22 F   Stillwater , MN          4 12:40  2:53    4  2:28  3:58    5   48:55  18.4  0:42    5 21:07  7:03 1:27:20 


                                                        DID NOT FINISH

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 

    1  380 Victoria Radosevich       46 F   Eden Prairie , MN        2 24:34  5:35    1  3:08  9:08    1 1:09:42  12.9                                
    2  319 Patricia Gordon           47 F   St. Louis Park , MN      3 25:58  5:55    2  3:57  8:09    2 1:18:28  11.5                                
    3  395 John Scheibel             57 M   St. Paul , MN            1 21:47  4:58    3  9:49                                                         


                                                      MALE RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM  MEMBERS                         Rank Swim 1 Pace Hill Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ==== ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  454 Gryffindor : Tim Weller , Issac Dzubau , Tom Ramquist                                               
                                                    1 13:36  3:06    2  2:02  2:45    1   46:11  19.5  0:18    2 16:02  5:21 1:18:50 
    2  305 The Wolf Pack : Nick Duchow , Zachary Schaeffer , Daniel Obrien                                     
                                                    3 25:22  5:46    3  2:54  3:44    2   46:11  19.5  0:22    1 14:49  4:57 1:30:26 
    3  369  : Webb Nadeau ,  ,                                                                                   
                                                    2 19:20  4:24    1  1:42  7:15    3 1:08:54  13.1  0:30    3 17:36  5:52 1:53:33 


                                                     FEMALE RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM  MEMBERS                         Rank Swim 1 Pace Hill Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ==== ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  346 Total Balance : Laura Lafave , Amanda Cole , Nora Whalen                                            
                                                    2 18:03  4:07    1  3:15  4:12    1   51:52  17.4  0:18    1 21:13  7:05 1:35:37 
    2  272 Surfing Penguins : Megan Bluma , Gigi Dobosenski , Cathy Diaz                                       
                                                    1 16:17  3:42    3  3:50  5:02    2   59:44  15.1  0:23    2 26:25  8:49 1:47:50 
    3  273 Babes in Croix-Land : Carmen Bonilla , Nan Bailly ,                                                 
                                                    3 18:37  4:14    2  3:47  7:57    3 1:03:36  14.2  0:24    3 28:08  9:23 1:58:40 


                                                     MIXED RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM  MEMBERS                         Rank Swim 1 Pace Hill Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ==== ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  397 Danielle's Trio : George Schroll , Danielle Vogler , Patrick Vogler                                 
                                                    2 18:53  4:18    2  4:15  5:30    1   42:06  21.4  0:17    1 15:49  5:17 1:22:33 
    2  260 Team Tri Anez : Amanda Anez , Chris Anez , Anne Anez                                                
                                                    1 15:59  3:38    1  2:00  3:25    2   49:32  18.2  0:18    2 20:58  7:00 1:30:10 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim 
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time  100 yd  Hill
===== ==================== ============== == === =  ====================
    1 Kurt Becker           Afton          MN 44 M    7:21  1:41    2:17 
    2 David Holden          North Hudson   WI 42 M    9:58  2:16    1:50 
    3 Rob Duijndam          Falcon Heights MN 22 M   11:36  2:38    2:07 
    4 Sara Zimmermann-Whi   Roseville      MN 42 F   11:42  2:40    2:05 
    5 Cathy Yndestad        Apple Valley   MN 32 F   11:48  2:41    2:13 
    6 Ryan Welle            St. Paul       MN 30 M   11:54  2:43    1:48 
    7 Timothy Huntley       Hudson         WI 41 M   11:55  2:43    2:10 
    8 Matthew Wolsfeld      Woodbury       MN 36 M   12:09  2:46    2:23 
    9 Aaron Walczak         Hudson         WI 37 M   12:20  2:49    2:28 
   10 Kirk Clowser          dellwood       MN 54 M   12:22  2:49    2:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 Dan Cohen             Eden prairie   MN 37 M 00:37:01  21.1 
    2 Brian Zeuli           Hudson         WI 34 M 00:37:24  20.9 
    3 David Holden          North Hudson   WI 42 M 00:37:25  20.8 
    4 Robert Peterson       Barron         WI 43 M 00:38:53  20.1 
    5 Rob Duijndam          Falcon Heights MN 22 M 00:39:26  19.8 
    6 Trent Johnson         Hudson         WI 39 M 00:39:35  19.7 
    7 Charlie Roach         Lakeville      MN 53 M 00:40:05  19.5 
    8 John Sosniecki        River Falls    WI 43 M 00:40:17  19.4 
    9 Ryan Welle            St. Paul       MN 30 M 00:40:24  19.3 
   10 Eric Senf             Oakdale        MN 40 M 00:40:25  19.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Nathan Anderson       River Falls    WI 23 M 15:23  5:08 
    2 Rob Duijndam          Falcon Heights MN 22 M 15:46  5:16 
    3 Dan Cohen             Eden prairie   MN 37 M 15:49  5:17 
    4 David Holden          North Hudson   WI 42 M 15:52  5:18 
    5 Charlie Roach         Lakeville      MN 53 M 15:55  5:19 
    6 Jonathan Sage-Martins Saint Paul     MN 41 M 15:55  5:19 
    7 Mitchel Nordahl       Anoka          MN 18 M 16:25  5:29 
    8 Robert Peterson       Barron         WI 43 M 16:28  5:30 
    9 Ryan Welle            St. Paul       MN 30 M 16:29  5:30 
   10 Jeff Young            Mahtomedi      MN 49 M 16:32  5:31 

                          TOP TEN HILL TIMES MALE
                                                                
                                                      Hill      
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time           
===== ==================== ============== == === =  ======
    1 Jonathan Sage-Martins Saint Paul     MN 41 M    1:41 
    2 Robert Peterson       Barron         WI 43 M    1:43 
    3 Justin Young          St. Louis Park MN 23 M    1:45 
    4 Dan Cohen             Eden prairie   MN 37 M    1:47 
    5 Ryan Welle            St. Paul       MN 30 M    1:48 
    6 Daniel Sweeney        Mankato        MN 22 M    1:49 
    7 David Holden          North Hudson   WI 42 M    1:50 
    8 Mitchel Nordahl       Anoka          MN 18 M    1:51 
    9 Trent Johnson         Hudson         WI 39 M    1:53 
   10 Charlie Roach         Lakeville      MN 53 M    1:54 

                         TOP TEN HILL TIMES FEMALE
                                                                
                                                      Hill      
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time           
===== ==================== ============== == === =  ======
    1 Sara Zimmermann-Whi   Roseville      MN 42 F    2:05 
    2 Jacqueline Schneiber  Chanhassen     MN 21 F    2:08 
    3 Cathy Yndestad        Apple Valley   MN 32 F    2:13 
    4 Jennifer Martone      Minneapolis    MN 39 F    2:16 
    5 Kathryn Tiede         Shoreview      MN 43 F    2:17 
    6 Cheryl Barker         Hudson         WI 42 F    2:18 
    7 Megan Westhoff        Roberts        WI 34 F    2:22 
    8 Jackie Pribyl         Stillwater     MN 22 F    2:28 
    9 Anne Salamone         Hudson         WI 26 F    2:28 
   10 Greta Simpson         minneapolis    MN 30 F    2:29 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  294 Laura Crepeau             18 F   Elk River , MN           5 18:55  4:18    5  3:18  4:49    1   56:58  15.8  0:46    1 25:18  8:26 1:46:44 
    2  442 Rebecca Thomas            14 F   Roberts , WI             3 17:21  3:57    1  2:55  5:50    3   59:53  15.0  0:49    2 25:38  8:33 1:49:29 
    3  331 Sydney Howell             18 F   Roberts , WI             4 18:26  4:12    2  3:03  5:01    2   59:33  15.1  1:10    3 25:44  8:35 1:49:52 
    4  327 Jocelyn Hokkanen          19 F   Falcon Heights , MN      2 15:50  3:36    4  3:17  4:58    4 1:03:53  14.1  0:59    4 28:33  9:31 1:54:11 
    5  278 Kiersten Caine            19 F   Forest Lake , MN         1 15:15  3:28    3  3:09  4:49    5 1:06:54  13.5  1:08    5 33:59 11:20 2:02:03 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  378 Jackie Pribyl             22 F   Stillwater , MN          1 12:40  2:53    2  2:28  3:58    1   48:55  18.4  0:42    1 21:07  7:03 1:27:20 
    2  396 Jacqueline Schneiber      21 F   Chanhassen , MN          3 15:57  3:38    1  2:08  3:32    2   50:31  17.8  0:33    3 23:04  7:42 1:33:35 
    3  426 Hannah Sievers            23 F   Madison , WI             2 13:41  3:07    4  3:08  4:57    4   54:19  16.6  0:51    4 23:44  7:55 1:37:29 
    4  358 Alexandra McDowell        20 F   Lake Elmo , MN           4 18:13  4:09    3  2:35  4:14    3   53:24  16.9  0:33    2 21:38  7:13 1:38:00 
    5  326 Danielle Henry            23 F   Hudson , WI              5 20:46  4:43    5  3:10  5:53    5   55:43  16.2  0:37    5 24:15  8:05 1:47:11 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  392 Anne Salamone             26 F   Hudson , WI              2 15:49  3:36    1  2:28  4:39    1   49:57  18.0  0:39    2 21:07  7:03 1:32:09 
    2  452 Annie Waterhouse          26 F   Chanhassen , MN          6 17:44  4:02    2  2:44  4:44    4   54:22  16.6  0:28    1 19:37  6:33 1:36:53 
    3  311 Nicole Edman              29 F   Minneapolis , MN         1 15:08  3:27    4  3:03  6:09    5   55:28  16.2  0:26    5 24:12  8:04 1:41:21 
    4  317 Brittni Funderburk        27 F   South St. Paul , MN      5 17:33  4:00    5  3:04  7:23    3   53:45  16.7  0:52    3 23:11  7:44 1:42:42 
    5  315 Rachel Flaherty           25 F   St. Paul , MN            9 20:25  4:39    9  3:20  5:11    2   53:39  16.8  0:41    8 24:59  8:20 1:44:53 
    6  337 Angela Japuntich          26 F   Minneapolis , MN         7 19:45  4:30    8  3:12  5:32    6   55:49  16.1  0:35    6 24:27  8:09 1:46:08 
    7  299 Jessica Davis             29 F   Woodbury , MN            3 16:47  3:49    3  2:52  5:07    7 1:00:29  14.9  0:30    4 23:53  7:58 1:46:44 
    8  325 Katie Hawke               26 F   Lakeland , MN            4 17:04  3:53    7  3:07  5:36    8 1:03:36  14.2  1:15    9 30:09 10:03 1:57:38 
    9  383 Jacqueline Richie         25 F   St. Paul , MN            8 20:13  4:36    6  3:04  6:44    9 1:09:25  13.0  1:10    7 24:47  8:16 2:02:17 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  468 Cathy Yndestad            32 F   Apple Valley , MN        1 11:48  2:41    1  2:13  3:03    1   41:52  21.5  0:27    1 17:35  5:52 1:14:43 
    2  428 Greta Simpson             30 F   Minneapolis , MN         2 12:36  2:52    3  2:29  3:31    2   43:06  20.9  0:34    4 19:39  6:33 1:19:24 
    3  357 Julia McCarthy            31 F   Saint Paul , MN          4 15:04  3:26    5  2:31  4:12    3   46:00  19.6  1:14    2 17:50  5:57 1:24:18 
    4  457 Megan Westhoff            34 F   Roberts , WI             3 14:08  3:13    2  2:22  3:55    4   47:10  19.1  0:50    3 18:33  6:11 1:24:33 
    5  275 Jill Bradford             33 F   Saint Paul , MN          6 16:48  3:49    8  3:13  5:30    5   50:30  17.8  0:52    8 23:52  7:58 1:37:30 
    6  304 Amy Dietz                 33 F   Overland Park , KS       5 16:40  3:48    9  3:19  5:21    8   51:53  17.3  2:18    9 26:06  8:42 1:42:16 
    7  464 Katie Wlaschin            33 F   Saint Paul , MN          9 23:14  5:17    7  2:50  5:37    7   51:15  17.6  1:53    5 20:43  6:55 1:42:39 
    8  289 Amanda Cole               32 F   Minneapolis , MN        10 23:20  5:18    4  2:31  5:18    6   50:32  17.8  1:02    6 23:13  7:45 1:43:23 
    9  434 Melissa Snell             31 F   Woodbury , MN            7 17:39  4:01    6  2:45  4:53    9   58:48  15.3  0:59    7 23:17  7:46 1:45:34 
   10  287 Jenny Coig                33 F   St. Louis Park , MN      8 21:12  4:49   10  3:39  8:34   10   59:16  15.2  2:08   10 27:05  9:02 1:58:13 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  354 Jennifer Martone          39 F   Minneapolis , MN         2 14:11  3:14    1  2:16  3:49    1   45:10  19.9  0:39    1 17:56  5:59 1:21:44 
    2  295 Leigh Currie              36 F   St. Paul , MN            1 13:50  3:09    2  3:02  5:06    2   47:33  18.9  0:43    2 22:11  7:24 1:29:22 
    3  259 Heidi Anderson-Isaac      39 F   St. Paul , MN            5 19:04  4:20    4  3:31  7:07    3   51:47  17.4  1:25    5 27:45  9:15 1:47:06 
    4  284 Deborah Cobb              36 F   Hudson , WI              7 22:37  5:09    3  3:07  6:15    5 1:00:44  14.8  1:05    3 25:26  8:29 1:56:05 
    5  430 Tammy Smasal              39 F   Edina , MN               6 21:12  4:49    5  3:40  8:34    4   59:18  15.2  2:05    4 26:48  8:56 1:57:56 
    6  296 Kelly Czech               38 F   Hastings , MN            3 15:19  3:29    6  4:37  7:23    6 1:02:58  14.3  2:11    6 35:15 11:45 2:03:05 
    7  313 Terri Fawkes              38 F   Stillwater , MN          4 18:19  4:10    7  5:45  9:07    7 1:10:02  12.9  3:41    7 43:39 14:33 2:24:46 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  473 Sara Zimmermann-Whi       42 F   Roseville , MN           1 11:42  2:40    1  2:05  3:24    3   46:11  19.5  0:38    1 18:25  6:09 1:20:18 
    2  266 Cheryl Barker             42 F   Hudson , WI              3 14:24  3:17    3  2:18  3:58    1   42:02  21.4  0:57    3 20:19  6:47 1:21:38 
    3  323 Julie Gujer               41 F   River Falls , WI         6 17:14  3:55    5  2:36  4:27    2   45:21  19.8  1:06    6 22:23  7:28 1:30:30 
    4  444 Kathryn Tiede             43 F   Shoreview , MN           2 14:12  3:14    2  2:17  4:10    4   49:56  18.0  1:38    4 20:41  6:54 1:30:34 
    5  475 Lisa Witt                 40 F   Hudson , WI              7 17:20  3:57    4  2:34  6:11    5   50:15  17.9  1:10    2 19:37  6:33 1:34:32 
    6  424 Melanie Sharpe            43 F   Excelsior , MN           8 17:51  4:04    6  2:42  4:44    8   53:12  16.9  1:11    5 22:04  7:22 1:39:00 
    7  445 Sarah Totall              44 F   St. Louis Park , MN      5 16:23  3:44    8  2:55  4:41    9   54:42  16.5  0:50    9 24:17  8:06 1:40:51 
    8  448 Kari Wahlstrom            44 F   Lake Elmo , MN           9 19:12  4:22    7  2:54  5:05    7   51:29  17.5  0:54   12 26:11  8:44 1:42:49 
    9  339 Sharri Johnson            40 F   Stillwater , MN         11 23:04  5:15    9  2:57  6:27    6   50:42  17.8  2:12   10 25:14  8:25 1:47:37 
   10  427 Tanya Silver              42 F   Minneapolis , MN        12 23:06  5:15   10  3:15  5:46   10   55:28  16.2  1:24    8 23:54  7:58 1:49:37 
   11  335 Carla James               41 F   Stillwater , MN          4 15:47  3:36   12  3:36  8:01   12   55:58  16.1  1:55   13 29:35  9:52 1:51:14 
   12  356 Emily McAuliffe           41 F   Minneapolis , MN        10 21:17  4:51   11  3:26  7:24   11   55:38  16.2  1:24   11 25:50  8:37 1:51:32 
   13  437 Janice Stanford           41 F   Bloomington , MN        13 24:06  5:29   13  3:54  9:06   13   57:36  15.6  1:31    7 22:36  7:32 1:54:53 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  363 Ann Mennell               47 F   Dellwood , MN            3 16:38  3:47    1  2:35  4:02    1   45:20  19.9  0:46    1 21:00  7:00 1:27:44 
    2  302 Mary Deeg                 49 F   St. Paul , MN            2 15:41  3:34    2  2:54  4:29    2   46:59  19.2  1:04    3 22:47  7:36 1:30:58 
    3  381 Joan Ramquist             47 F   River Falls , WI         1 14:23  3:17    3  2:56  6:05    4   53:16  16.9  1:39    2 21:41  7:14 1:37:04 
    4  360 Cathleen McGinnity        45 F   Luck , WI                5 18:45  4:16    5  3:13  5:12    3   51:57  17.3  0:57    5 24:25  8:09 1:41:14 
    5  345 Susie Kelley              48 F   Stillwater , MN          4 17:56  4:05    6  3:13  6:02    5   54:13  16.6  1:46    7 32:04 10:42 1:51:59 
    6  258 Ann Anderson              49 F   Cottage Grove , MN       7 25:35  5:49    7  3:24  7:02    6   56:54  15.8  1:51    4 24:23  8:08 1:55:44 
    7  308 Jacquelyn Durhman         47 F   River Falls , WI         6 21:51  4:58    4  3:02  5:00    7 1:05:16  13.8  1:17    6 27:04  9:02 2:00:26 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  365 Carolyn Milbrath          53 F   Hudson , WI              1 13:53  3:10    2  2:59  4:32    1   49:10  18.3  0:43    2 23:14  7:45 1:31:30 
    2  372 Pam Ogden                 54 F   Eau Claire , WI          2 14:06  3:13    4  3:11  5:53    3   54:00  16.7  1:19    3 25:45  8:35 1:41:00 
    3  367 Cathy Mishek              51 F   Stillwater , MN          3 18:12  4:09    1  2:32  7:41    4   56:24  16.0  1:01    1 22:50  7:37 1:46:07 
    4  271 Annie Blide               50 F   Stillwater , MN          4 18:29  4:12    3  3:06  5:45    7 1:00:58  14.8  1:11    4 25:53  8:38 1:52:14 
    5  276 Debbie Briggs             50 F   New Richmond , WI        6 26:20  5:59    6  3:44  7:54    2   52:37  17.1  2:10    7 32:01 10:41 2:01:00 
    6  293 Ann Courtney              52 F   Sain Paul , MN           5 24:51  5:39    7  4:55  7:42    5   57:23  15.7  2:27    6 30:38 10:13 2:03:00 
    7  463 Lisa Wissbaum             50 F   Eagan , MN               7 29:44  6:46    5  3:13  8:09    6 1:00:54  14.8  2:39    5 28:22  9:28 2:09:46 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  394 Michel M Sanders          57 F   Saint Paul , MN          1 17:51  4:04    1  3:20  6:02    1   52:54  17.0  1:27    1 25:57  8:39 1:44:08 
    2  282 Diane Claeys              55 F   St Louis Park , MN       3 24:18  5:32    3  3:34  5:58    2   55:08  16.3  1:02    2 27:09  9:03 1:53:33 
    3  274 Cindy Bosse               55 F   Oakdale , MN             2 23:28  5:20    2  3:22  6:49    3 1:02:10  14.5  2:10    3 27:58  9:20 2:02:32 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  458 Lisa Wheeler              60 F   Bloomington , MN         1 17:27  3:58    2  3:07  5:03    2   53:35  16.8  1:38    2 23:30  7:50 1:41:12 
    2  316 Connie Foster             60 F   River Falls , WI         2 19:57  4:32    1  2:57  5:33    1   51:51  17.4  1:37    1 23:17  7:46 1:42:12 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  370 Mitchel Nordahl           18 M   Anoka , MN               4 22:16  5:04    1  1:51  3:23    1   40:59  22.0  1:10    1 16:25  5:29 1:24:11 
    2  377 Jake Pittman              19 M   Hudson , WI              2 15:29  3:32    3  2:10  4:30    3   48:24  18.6  0:57    2 17:51  5:57 1:27:08 
    3  322 John Grotenhuis           18 M   Eden Prairie , MN        1 15:11  3:28    5  2:12  3:47    4   49:24  18.2  1:03    3 18:15  6:05 1:27:39 
    4  474 Alex Barrette             15 M   Houlton , WI             3 16:37  3:47    4  2:12  3:33    2   45:13  19.9  0:34    5 21:46  7:16 1:27:41 
    5  478 Andrew Taverna            19 M   Plymouth , MN            5 22:19  5:05    2  1:58  5:07    5   49:46  18.1  1:26    4 20:42  6:54 1:39:18 
    6  330 Sam Howell                15 M   Roberts , WI             6 23:50  5:25    6  2:47  5:46    6 1:10:59  12.7  0:41    6 27:54  9:18 2:09:08 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  306 Rob Duijndam              22 M   Falcon Heights , MN      1 11:36  2:38    3  2:07  3:39    1   39:26  22.8  0:45    2 15:46  5:16 1:11:09 
    2  379 Steve Pribyl              24 M   Stillwater , MN          2 15:08  3:27    4  2:16  3:43    2   43:26  20.7  0:36    3 17:05  5:42 1:19:56 
    3  481 Nathan Anderson           23 M   River Falls , WI         3 17:07  3:54    7  2:42  4:09    5   52:04  17.3  0:22    1 15:23  5:08 1:29:04 
    4  471 Justin Young              23 M   St. Louis Park , MN      4 17:41  4:01    1  1:45  3:52    3   48:35  18.5  1:17    5 17:43  5:55 1:29:05 
    5  441 Daniel Sweeney            22 M   Mankato , MN             6 20:36  4:41    2  1:49  5:03    4   48:56  18.4  0:27    4 17:14  5:45 1:32:13 
    6  291 Ryan Corby                22 M   Duluth , MN              5 19:22  4:25    5  2:20  4:27    6   56:06  16.0  0:25    7 19:56  6:39 1:40:14 
    7  338 Cody Johnson              21 M   Minneapolis , MN         7 24:32  5:35    6  2:39  4:59    7   59:56  15.0  0:46    6 19:04  6:22 1:49:15 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  267 Brian Barklind            29 M   Cottage Grove , MN       1 17:50  4:04    1  2:32  5:49    1   50:38  17.8  1:07    1 20:11  6:44 1:35:33 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  472 Brian Zeuli               34 M   Hudson , WI              2 12:58  2:57    3  2:04  3:36    1   37:24  24.1  0:32    2 17:38  5:53 1:12:06 
    2  453 Ryan Welle                30 M   St. Paul , MN            1 11:54  2:43    1  1:48  3:03    2   40:24  22.3  0:32    1 16:29  5:30 1:12:20 
    3  277 Shannon Brozak            34 M   Onalaska , WI            3 14:30  3:18    4  2:14  3:51    3   42:05  21.4  0:58    5 19:09  6:23 1:20:32 
    4  350 Matthew Lilla             30 M   Lakeville , WI           4 14:58  3:24    2  2:00  3:34    9 1:34:28   9.5          3 18:46  6:16 1:21:32 
    5  439 Luke Steele               31 M   Hudson , WI              7 16:37  3:47    5  2:15  4:05    4   45:43  19.7  0:42    6 19:38  6:33 1:26:42 
    6  456 Martin Wera               33 M   Minneapolis , MN         8 17:16  3:56    8  2:52  5:00    5   46:00  19.6  0:51    4 19:08  6:23 1:28:14 
    7  297 Dan Davenport             33 M   Minneapolis , MN         5 15:30  3:32    6  2:40  4:59    6   47:33  18.9  1:24    8 21:31  7:11 1:30:55 
    8  433 Jeremy Snell              32 M   Woodbury , MN            9 19:35  4:27    9  2:53  8:06    7   59:01  15.2  0:58    9 26:20  8:47 1:53:59 
    9  300 Nate Davis                30 M   Woodbury , MN            6 15:59  3:38    7  2:40  5:43    8 1:14:28  12.1  0:36    7 20:14  6:45 1:56:58 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  286 Dan Cohen                 37 M   Eden Prairie , MN        3 12:37  2:52    1  1:47  2:40    1   37:01  24.3  0:23    1 15:49  5:17 1:08:29 
    2  340 Trent Johnson             39 M   Hudson , WI              7 14:34  3:19    2  1:53  3:23    2   39:35  22.7  0:48    2 17:59  6:00 1:16:17 
    3  312 Stephen Engler            38 M   River Falls , WI         5 14:13  3:14    3  2:09  3:41    4   42:29  21.2  0:45    5 18:55  6:19 1:20:01 
    4  466 Matthew Wolsfeld          36 M   Woodbury , MN            1 12:09  2:46    8  2:23  4:01    3   42:01  21.4  0:28   19 23:05  7:42 1:21:43 
    5  449 Aaron Walczak             37 M   Hudson , WI              2 12:20  2:49    9  2:28  4:28    9   45:44  19.7  1:08    4 18:18  6:06 1:21:56 
    6  398 Christopher Selleck       36 M   Robbinsdale , MN         4 13:29  3:04    5  2:16  4:06    5   44:40  20.1  1:04   14 21:02  7:01 1:24:18 
    7  480 Eric Fotsoh               37 M   Minneapolis , MN         8 14:46  3:22   11  2:34  4:23    7   45:39  19.7  0:57    6 19:04  6:22 1:24:47 
    8  443 Cory Thorson              36 M   Red Wing , MN           11 16:21  3:43    4  2:14  3:39   11   46:52  19.2  0:40    3 18:06  6:02 1:25:37 
    9  332 James Gregor Huntley      36 M   Springfield , IL         9 14:56  3:24   10  2:31  4:14   10   46:36  19.3  1:16   11 20:02  6:41 1:27:03 
   10  310 Nate Edin                 39 M   Hudson , WI             14 16:51  3:50   13  2:34  4:50    6   45:13  19.9  1:23   13 20:28  6:50 1:28:43 
   11  476 Scott Veenendall          38 M   Hudson , WI             13 16:50  3:50    6  2:17  4:21   13   47:12  19.1  0:56    7 19:28  6:30 1:28:45 
   12  309 Erik Dussault             36 M   Golden Valley , MN      10 16:17  3:42   14  2:37  4:10   14   48:47  18.4  0:52    9 19:45  6:35 1:29:48 
   13  447 Jeff Voelker              37 M   Hudson , WI              6 14:23  3:17    7  2:20  4:23   18   52:54  17.0  0:44   10 19:53  6:38 1:32:15 
   14  390 Joshua Rutzick            35 M   Saint Paul , MN         17 20:00  4:33   17  2:50  4:59    8   45:43  19.7  1:13   16 22:03  7:21 1:33:57 
   15  321 Troy Gronseth             37 M   Minneapolis , MN        12 16:48  3:49   12  2:34  4:44   15   50:43  17.7  1:07   15 21:22  7:08 1:34:41 
   16  375 Jason Peterson            37 M   Farmington , MN         15 17:21  3:57   15  2:38  5:04   19   53:11  16.9  0:37   17 22:33  7:31 1:38:43 
   17  479 Mark Fabel                38 M   St. Paul , MN           16 19:17  4:23   18  2:54  4:58   16   52:00  17.3  0:46   18 22:58  7:40 1:39:57 
   18  393 Xavier Salgado            36 M   River Falls , WI        18 24:18  5:32   19  3:07  6:37   12   47:05  19.1  1:37   12 20:26  6:49 1:40:01 
   19  440 Mike Stein                38 M   Eagan , MN              19 25:54  5:53   16  2:42  4:47   17   52:02  17.3  0:51    8 19:34  6:32 1:43:06 
   20  270 Eric Bergstrom            37 M   Saint Paul , MN         20 29:27  6:42   20  3:23  8:21   20 1:06:43  13.5  0:40   20 24:17  8:06 2:09:26 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  328 David Holden              42 M   North Hudson , WI        2  9:58  2:16    3  1:50  2:46    1   37:25  24.1  0:21    1 15:52  5:18 1:06:20 
    2  268 Kurt Becker               44 M   Afton , MN               1  7:21  1:41    9  2:17  3:16    5   40:34  22.2  0:37    6 17:35  5:52 1:09:22 
    3  376 Robert Peterson           43 M   Barron , WI              6 13:49  3:09    2  1:43  2:46    2   38:53  23.1  0:38    3 16:28  5:30 1:12:32 
    4  391 Jonathan Sage-Martinson   41 M   Saint Paul , MN          4 12:23  2:49    1  1:41  2:31    7   41:48  21.5  0:36    2 15:55  5:19 1:13:11 
    5  399 Eric Senf                 40 M   Oakdale , MN             5 12:40  2:53   11  2:26  3:42    4   40:25  22.3  0:50   11 19:35  6:32 1:17:11 
    6  435 John Sosniecki            43 M   River Falls , WI         8 15:26  3:31   12  2:29  4:11    3   40:17  22.3  0:32    7 18:09  6:03 1:18:34 
    7  262 Brad Anez                 40 M   New Richmond , WI        7 14:17  3:15    5  2:01  3:40    9   43:29  20.7  0:42    5 17:01  5:41 1:19:06 
    8  333 Timothy Huntley           41 M   Hudson , WI              3 11:55  2:43    8  2:10  3:35    8   43:23  20.7  0:45   12 19:39  6:33 1:19:15 
    9  388 Jon Ruiz                  40 M   Inver Grove Height ,    10 17:41  4:01    4  1:59  3:33    6   40:52  22.0  0:43    8 18:27  6:09 1:21:14 
   10  324 John Hagebock             41 M   Apple Valley , MN        9 17:29  3:59    7  2:07  4:14   10   44:03  20.4  1:42    4 17:01  5:41 1:24:26 
   11  429 Dan Smaida                43 M   Prescott , WI           11 17:59  4:06    6  2:07  5:19   11   46:50  19.2  0:44   10 19:21  6:27 1:30:10 
   12  385 Daniel Rivera             42 M   River Falls , WI        12 18:13  4:09   10  2:20  5:19   12   46:59  19.2  2:04    9 18:53  6:18 1:31:27 
   13  446 Brian Vanderah            42 M   Minneapolis , MN        15 26:19  5:59   14  2:46  6:09   13   48:20  18.6  1:18   14 25:41  8:34 1:47:45 
   14  280 Deryk Chase               43 M   Hudson , WI             14 24:53  5:40   13  2:29  4:46   14   54:29  16.5  0:39   13 25:04  8:22 1:49:50 
   15  314 Jeffrey Fjeld             41 M   Lino Lakes , MN         13 21:11  4:49   15  2:50  6:51   15   55:26  16.2  1:43   15 26:39  8:53 1:51:48 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  470 Jeff Young                49 M   Mahtomedi , MN           4 15:42  3:35    2  2:06  4:13    1   43:53  20.5  0:50    1 16:32  5:31 1:21:08 
    2  301 Paul Davis                45 M   Woodbury , MN            1 14:19  3:16    1  1:57  4:46    5   48:16  18.6  0:55    2 18:21  6:07 1:26:36 
    3  389 Mike Runnheim             45 M   Hudson , WI              5 15:53  3:37    3  2:24  4:45    3   47:25  19.0  1:15    3 18:44  6:15 1:28:00 
    4  371 Tom Oden                  49 M   St. Louis Park , MN      8 18:04  4:07    6  2:48  4:37    2   45:57  19.6  0:40    4 21:04  7:02 1:30:20 
    5  460 David Wichmann            48 M   Edina , MN               3 15:09  3:27    7  3:00  4:48    4   47:31  18.9  0:55    6 22:07  7:23 1:30:29 
    6  320 Gary Graham               45 M   Savage , MN              2 14:21  3:16    5  2:39  5:35    7   50:51  17.7  1:44    5 21:57  7:19 1:34:26 
    7  255 Michael Abegg             45 M   Minneapolis , MN         6 16:09  3:41    8  3:01  4:38    8   51:31  17.5  0:33    7 22:50  7:37 1:35:40 
    8  329 Casey Howell              47 M   Roberts , WI            11 24:19  5:32    9  3:14  5:08   10   56:05  16.0  0:53    9 26:13  8:45 1:52:35 
    9  364 John Meyer                47 M   Lake Elmo , MN          10 22:51  5:12    4  2:38  5:23    6   50:30  17.8  2:13   10 31:50 10:37 1:52:44 
   10  438 Lee Stanford              49 M   Bloomington , MN         9 22:07  5:02   11  3:54  8:55    9   55:33  16.2  1:27    8 25:36  8:32 1:53:35 
   11  307 Eric Durhman              49 M   River Falls , WI         7 17:24  3:58   10  3:35  7:31   11 1:05:14  13.8  1:18   11 34:49 11:37 2:06:14 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  386 Charlie Roach             53 M   Lakeville , MN           7 14:34  3:19    1  1:54  3:13    1   40:05  22.5  0:40    1 15:55  5:19 1:14:24 
    2  469 Kerry Yndestad            50 M   Apple Valley , MN        3 12:59  2:57    5  2:28  3:33    4   41:56  21.5  0:28    2 18:28  6:10 1:17:21 
    3  318 Jeff Gilmer               52 M   Delano , MN              5 14:20  3:16    2  2:22  3:31    2   40:36  22.2  0:46    5 19:25  6:29 1:18:36 
    4  283 Kirk Clowser              54 M   Dellwood , MN            1 12:22  2:49    6  2:32  3:54    3   40:59  22.0  0:48    9 24:13  8:05 1:22:15 
    5  368 Jim Nack                  51 M   Madison Lake , MN        2 12:32  2:51    8  2:48  4:46    5   45:10  19.9  0:49    6 20:21  6:47 1:23:36 
    6  361 Steve Meenan              51 M   Woodbury , MN            4 14:00  3:11    3  2:23  4:08    6   45:28  19.8  0:53    4 19:20  6:27 1:23:47 
    7  334 Kirk Jacobson             52 M   Hudson , WI              8 15:45  3:35    7  2:45  4:48    7   45:39  19.7  0:58    3 18:47  6:16 1:25:55 
    8  342 Bill Jordan               54 M   St Louis Park , MN      10 17:11  3:55    4  2:27  5:22    8   48:06  18.7  0:52    8 22:40  7:34 1:34:10 
    9  264 David Bailly              54 M   Edina , MN               6 14:25  3:17   10  3:29  6:38    9   55:07  16.3  1:28   11 27:18  9:06 1:44:55 
   10  465 Keith Wolf                52 M   Stillwater , MN          9 16:34  3:46   11  3:46  7:27   10   55:52  16.1  2:03   10 27:14  9:05 1:49:09 
   11  351 Tom Lord                  51 M   Forest Lake , MN        11 27:53  6:21    9  2:54  5:27   11   56:25  16.0  0:58    7 22:20  7:27 1:53:02 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  353 Mike Lyner                57 M   Stillwater , MN          1 14:57  3:24    1  2:36  4:23    1   42:25  21.2  0:50    1 18:49  6:17 1:21:21 
    2  298 Dan Davis                 57 M   Shoreview , MN           2 16:10  3:41    2  2:44  4:32    2   45:36  19.7  1:02    4 23:07  7:43 1:30:25 
    3  341 Doug Jones                58 M   St Louis Park , MN       5 18:05  4:07    4  2:46  4:45    5   49:45  18.1  2:38    2 21:09  7:03 1:36:20 
    4  349 Mark Leyendecker          55 M   Cape Coral , FL          4 18:01  4:06    6  2:52  5:06    3   46:03  19.5  1:41    7 25:35  8:32 1:36:23 
    5  462 Stephen Willett           58 M   St Paul , MN             7 22:56  5:13    3  2:44  5:26    4   48:23  18.6  1:44    5 23:20  7:47 1:41:48 
    6  366 Wally Milbrath            56 M   Hudson , WI              3 16:32  3:46    9  3:19  5:18    6   52:41  17.1  0:52    8 26:49  8:57 1:42:11 
    7  362 Thomas Meister            58 M   St. Croix Falls , WI     6 21:47  4:57    5  2:49  6:27    9   56:43  15.9  1:20    6 24:54  8:18 1:51:09 
    8  384 Tony Richie               56 M   St. Paul , MN            9 26:16  5:59    7  2:59  5:43   10   58:58  15.3  0:39    3 21:26  7:09 1:53:00 
    9  477 Ross Wolford              59 M   Pleasant Hill , MO       8 23:45  5:24   10  3:33  6:46    7   55:15  16.3  1:38    9 29:21  9:47 1:56:43 
   10  431 Daniel Smith              55 M   San Francisco , CA      10 26:22  6:00    8  3:19 10:03    8   55:18  16.3 30:14                  1:57:37 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98

Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim 100yd  Rank Hill Trn.1   Rank Bike  Rate Trn.2  Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ =============== ======================== ======================= 
    1  288 Michael Colaizy           61 M   Osceola , WI             1 16:03  3:39    1  2:30  3:45    1   41:32  21.7  1:03    1 19:32  6:31 1:21:54 
    2  459 Rick E Wheeler            60 M   Bloomington , MN         2 17:16  3:56    2  2:55  4:54    3   50:22  17.9  0:56    2 23:13  7:45 1:36:39 
    3  387 Fred Roethlisberger       68 M   River Falls , WI         3 17:16  3:56    3  3:10  5:45    2   49:36  18.1  2:29    4 24:23  8:08 1:39:27 
    4  292 Tom Couillard             62 M   White Bear Lake , MN     4 17:38  4:01    4  3:26  5:36    4   52:09  17.3  1:35    3 23:16  7:46 1:40:12 

Total Registered:                      202
Total Number of Finishers:             162
Number of Male   Finishers:             94
Number of Female Finishers:             68
Did not Finish Race or Did Not Start:         32