Hoot Lake Triathlon
Fergus Falls, MN
7/31/2011

race logo










					
                                                     HOOT LAKE TRIATHLON
                                           FERGUS FALLS, MINNESOTA - JULY 31, 2011
                                        1/4 Mile Swim - 15.7 Mile Bike - 3.3 Mile Run


Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank Bike   Rate  Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ==== =====  ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1   1/34     17 Matthew Burrell           38 M   Indianapolis IN       21  6:41  1:31  0:28    1   38:57 24.2  0:23    5 21:29  6:31 1:07:56 
    2   1/23     68 David Jensen              27 M   Fergus Falls MN        4  5:52  1:20  0:38    4   40:46 23.1  0:35    3 20:28  6:13 1:08:17 
    3   1/23    125 Dan Ostlie                41 M   Fargo ND               6  6:06  1:24  0:47    2   39:29 23.9  0:38   10 22:44  6:54 1:09:42 
    4   2/34    148 Nick Stromme              33 M   Kloten ND             87  8:36  1:58  0:53    3   40:00 23.6  0:34    4 21:20  6:28 1:11:21 
    5   1/8     190 Drew Campbell             16 M   Lakeelmo MN           17  6:30  1:29  0:59   15   43:47 21.5  0:51    2 20:16  6:09 1:12:22 
    6   2/23    149 Jared Sundstrom           22 M   Proctor MN            33  7:01  1:36  0:39    5   41:06 22.9  0:31   17 23:48  7:13 1:13:03 
    7   3/23     69 Nathan Jensen             22 M   Fergus Falls MN        1  5:25  1:14  0:56   19   44:13 21.3  0:42   13 23:06  7:00 1:14:19 
    8   2/23    143 Stuart Sneer              49 M   Mankato MN            13  6:25  1:28  1:17    8   42:22 22.2  0:43   15 23:35  7:09 1:14:20 
    9   2/8     189 Dillon Waldera            16 M   Siouxfalls SD         26  6:53  1:34  0:33   22   44:37 21.1  0:45    6 21:36  6:33 1:14:22 
   10   3/34    101 Travis Miller             31 M   Nisswa MN             16  6:30  1:29  1:14   13   43:37 21.6  0:42    9 22:39  6:52 1:14:40 
   11   3/23    191 Frank Campbell            47 M   Lakeelmo MN           12  6:24  1:28  0:45   24   44:58 20.9  0:37    8 22:21  6:47 1:15:03 
   12   4/23     80 Jesse Kovash              26 M   Fargo ND              29  6:55  1:35  0:33    6   41:40 22.6  0:28   33 25:39  7:47 1:15:13 
   13   5/23    152 Eric Swenson              25 M   Alexandria MN         11  6:24  1:28  1:11   11   43:09 21.8  0:38   20 24:08  7:19 1:15:28 
   14   6/23     55 Erik Hanson               22 M   Moorhead MN           48  7:31  1:43  1:25   51   48:00 19.6  0:23    1 18:53  5:44 1:16:10 
   15   7/23    106 Steven Moser              24 M   Fargo ND              46  7:26  1:42  1:21   21   44:34 21.1  0:59    7 21:54  6:39 1:16:13 
   16   8/23    112 Patrick Nelson            26 M   Minneapolis MN        31  6:58  1:35  0:50   17   43:59 21.4  0:32   19 24:06  7:19 1:16:24 
   17   9/23     89 Daniel Luoma              26 M   Roseville MN          20  6:35  1:30  0:58   16   43:48 21.5  0:45   23 24:41  7:29 1:16:46 
   18   4/23    156 Tim Sykes                 45 M   Fertile MN             3  5:43  1:18  0:48   14   43:39 21.6  0:33   37 26:07  7:55 1:16:47 
   19   4/34     63 Dusty Hough               38 M   Barnesville MN         9  6:14  1:25  0:57   20   44:18 21.3  0:42   26 24:52  7:32 1:17:01 
   20  10/23     49 Aaron Giere               27 M   Hawley MN             43  7:18  1:40  0:59    9   42:43 22.1  0:51   40 26:13  7:57 1:18:02 
   21   3/8     120 Jordan Olson              17 M   Hawley MN             27  6:55  1:35  0:42   26   45:15 20.8  0:44   21 24:37  7:28 1:18:11 
   22   1/19    195 Angie Hop-Mracek          40 F   Rosemount MN           8  6:10  1:25  0:38   18   44:09 21.3  0:36   48 26:51  8:09 1:18:22 
   23   1/19     86 Lori Leduc                37 F   Deer ON               41  7:15  1:39  0:42   39   46:34 20.2  0:57   12 22:58  6:58 1:18:24 
   24   5/23     71 Mark Johnson              42 M   Moorhead MN           37  7:06  1:37  1:11   32   45:42 20.6  0:36   18 23:53  7:15 1:18:27 
   25   5/34     15 Ryan Bosch                33 M   West Fargo ND         30  6:58  1:35  1:04   25   45:04 20.9  0:36   27 25:05  7:36 1:18:45 
   26   6/34    187 Gregg Larson              33 M   Hawley MN             14  6:26  1:28  1:54   23   44:51 21.0  0:52   25 24:48  7:31 1:18:50 
   27   6/23     33 Terry Eldien              40 M   Fergus Falls MN       25  6:51  1:34  0:42   10   43:05 21.9  0:30   68 28:26  8:37 1:19:33 
   28   4/8     188 Branden Scheel            15 M   Fargo ND              36  7:05  1:37  1:33   41   47:08 20.0  0:36   14 23:29  7:07 1:19:50 
   29  11/23     79 Michael Kolodziejczyk     26 M   Maple Grove MN        62  7:59  1:49  1:08   12   43:33 21.6  0:43   43 26:32  8:03 1:19:54 
   30   7/34    129 Michael Raum              36 M   Fargo ND              15  6:29  1:29  1:47   30   45:38 20.6  1:02   29 25:07  7:37 1:20:01 
   31   2/19    126 Lisa Ostlie               43 F   Fargo ND               5  5:54  1:21  1:18   37   45:57 20.5  0:33   41 26:24  8:00 1:20:04 
   32   1/16    111 Dennis Nelson             56 M   Fargo ND              55  7:44  1:46  1:04    7   41:58 22.4  1:05   78 29:06  8:50 1:20:56 
   33   2/16     13 Larry Bethel              59 M   Fergus Falls MN       72  8:12  1:52  1:33   43   47:23 19.9  1:02   11 22:54  6:57 1:21:01 
   34   8/34    113 Ed Newman                 37 M   Fergus Falls MN       69  8:06  1:51  1:23   27   45:21 20.8  0:29   38 26:07  7:55 1:21:24 
   35   9/34     48 Ben Geyer                 38 M   Henning MN            61  7:58  1:49  1:06   34   45:48 20.6  0:34   36 26:02  7:54 1:21:27 
   36  10/34     95 Nick Mariotti             32 M   Fergus Falls MN        7  6:07  1:24  1:47   36   45:53 20.5  1:01   52 27:13  8:15 1:21:59 
   37   1/18     34 Megan Erlandson           21 F   Minneapolis MN        42  7:17  1:40  1:23   55   48:12 19.5  1:04   22 24:39  7:29 1:22:35 
   38  11/34    115 Chris Noeth               30 M   Maryville IL          49  7:31  1:43  0:40   33   45:44 20.6  0:33   65 28:20  8:35 1:22:47 
   39  12/23    138 Matt Schmidgall           29 M   Hancock MN            23  6:46  1:33  1:22   31   45:42 20.6  1:10   59 27:59  8:29 1:22:56 
   40  12/34     99 Tony Metcalf              32 M   Fergus Falls MN      111  9:00  2:03  1:10   29   45:28 20.7  0:32   49 26:56  8:10 1:23:04 
   41  13/34    127 Roland Peterson           30 M   Grand Forks ND        96  8:43  1:59  1:37   35   45:49 20.6  1:08   39 26:09  7:56 1:23:25 
   42  14/34    169 Bob Vetter                35 M   Hawley MN             32  7:00  1:36  1:14   52   48:01 19.6  0:44   54 27:37  8:22 1:24:33 
   43   2/19    102 Marie Moeckel             30 F   Moorhead MN           63  7:59  1:49  0:53   61   49:02 19.2  0:45   35 26:01  7:53 1:24:38 
   44   2/18    124 Karah Osterberg           23 F   Garden Prairie IL     22  6:42  1:32  1:13   65   49:21 19.1  0:57   44 26:36  8:04 1:24:47 
   45   3/16     35 Patrick Erlandson         52 M   Minneapolis MN       124  9:37  2:12  1:33   59   48:41 19.3  1:29   16 23:42  7:11 1:25:00 
   46  13/23    137 Tom Scheid                26 M   Moorhead MN           34  7:02  1:36  1:28   81   51:29 18.3  0:26   28 25:06  7:37 1:25:28 
   47   7/23     27 Jason Dohm                42 M   Milaca MN             10  6:17  1:26  1:10   42   47:21 19.9  1:12   86 29:41  9:00 1:25:39 
   48  15/34    170 Corey Vetter              33 M   West Fargo ND         18  6:32  1:29  1:12   49   48:00 19.6  1:09   76 29:02  8:48 1:25:52 
   49   4/16    104 Bruce Money               55 M   Fergus Falls MN       77  8:24  1:55  1:23   54   48:05 19.6  1:00   53 27:20  8:17 1:26:09 
   50  16/34     72 Nick Johnson              33 M   Fargo ND              24  6:47  1:33  2:15   66   49:35 19.0  1:25   42 26:24  8:00 1:26:25 
   51   5/16    141 Pj Smith                  50 M   Brainerd MN           70  8:07  1:51  1:44   38   46:10 20.4  0:45   88 29:46  9:02 1:26:31 
   52   5/8     121 Kyle Olson                17 M   West Fargo ND        157 11:55  2:43  0:53   46   47:49 19.7  0:21   32 25:35  7:46 1:26:31 
   53  17/34     37 Eric Ewan                 37 M   Fergus Falls MN       83  8:32  1:57  1:14   28   45:24 20.7  0:50   98 30:33  9:16 1:26:31 
   54   8/23    122 Mark Olson                42 M   Enderlin ND           45  7:25  1:42  1:36   86   52:20 18.0  0:39   24 24:42  7:29 1:26:39 
   55  18/34    196 Robert Fried              36 M   Billings MT           95  8:43  1:59  1:22   78   51:18 18.4  0:26   34 25:40  7:47 1:27:27 
   56   9/23      5 Lance Anderson            40 M   Chaska MN             19  6:35  1:30  1:00   82   51:35 18.3  0:34   69 28:34  8:40 1:28:15 
   57   3/19     65 Patty Jaeger              45 F   Vergas MN             56  7:46  1:46  1:30   74   50:48 18.5  0:45   55 27:39  8:23 1:28:26 
   58  19/34    174 Isaiah Weber              31 M   Fergus Falls MN       98  8:45  2:00  3:32   45   47:42 19.7  0:39   57 27:55  8:28 1:28:32 
   59  20/34     45 Jeffrey Frost             32 M   Mayer MN              28  6:55  1:35  1:21   63   49:13 19.1  1:00   93 30:16  9:11 1:28:44 
   60   4/19    123 Pam Osmundson             44 F   Wahpeton ND           91  8:41  1:59  1:34   73   50:42 18.6  1:04   50 27:03  8:12 1:29:02 
   61   5/19     43 Peggy Frederick           44 F   Vining MN            138 10:08  2:18  1:37   50   48:00 19.6  0:46   72 28:42  8:42 1:29:11 
   62  10/23    154 Greg Swenson              42 M   Rogers MN              2  5:43  1:18  1:24   64   49:17 19.1  0:59  113 31:56  9:41 1:29:17 
   63  11/23    145 Andrew Specht             42 M   Hawley MN             76  8:23  1:55  1:57   79   51:18 18.4  0:39   51 27:08  8:14 1:29:23 
   64  12/23     20 Scott Colbeck             42 M   Fergus Falls MN       53  7:36  1:44  1:28   60   48:54 19.3  0:54  101 30:52  9:22 1:29:42 
   65   6/19    140 Sara Schwietz             43 F   Little Canada MN      94  8:42  1:59  1:15   47   47:54 19.7  0:56  106 31:08  9:26 1:29:54 
   66  14/23    192 Darwin Meints             25 M   Moorhead MN          104  8:50  2:01  1:34  100   53:32 17.6  0:34   31 25:33  7:45 1:30:01 
   67  21/34     90 Joseph Mahunik            35 M   Fergus Falls MN      132  9:50  2:15  1:47   48   47:58 19.6  1:13   81 29:23  8:55 1:30:10 
   68   3/19    158 Angelo Tangen             32 F   Fargo ND              35  7:03  1:36  0:55   80   51:24 18.3  0:43   94 30:20  9:12 1:30:22 
   69  15/23    171 Michael Walls             23 M   Fergus Falls MN       40  7:13  1:39  1:45  105   54:19 17.3  0:31   45 26:36  8:04 1:30:23 
   70   4/19     77 Nicole Kjesbo             35 F   Ashby MN              64  8:01  1:50  1:30   77   51:15 18.4  0:45   75 28:55  8:46 1:30:23 
   71  22/34    107 Matt Mouser               33 M   Fergus Falls MN       85  8:35  1:57  2:30   57   48:34 19.4  1:35   91 30:04  9:07 1:31:16 
   72  13/23     18 Blaine Buseth             48 M   Fergus Falls MN       81  8:30  1:56  2:54   62   49:11 19.2  1:09   87 29:42  9:00 1:31:24 
   73  16/23     93 Michael Maier             27 M   Bismarck ND           50  7:32  1:43  1:56   70   50:21 18.7  1:05  100 30:47  9:20 1:31:39 
   74   6/16     92 David Maier               52 M   Bismarck ND           75  8:19  1:54  2:32   44   47:30 19.8  1:35  111 31:49  9:39 1:31:44 
   75   5/19    175 Debbie Wellman            33 F   Fergus Falls MN       84  8:34  1:57  1:37   87   52:21 18.0  1:05   64 28:10  8:33 1:31:45 
   76   3/18    142 Samantha Smith            20 F   Brainerd MN           38  7:08  1:38  1:12  109   54:53 17.2  0:30   62 28:05  8:31 1:31:46 
   77   6/19     22 Carrie Couchman           33 F   Moorhead MN           89  8:38  1:58  1:24   97   53:26 17.6  0:25   58 27:58  8:29 1:31:49 
   78  23/34    114 Evan Newman               36 M   Walhalla ND          137 10:07  2:18  1:05   53   48:04 19.6  0:37  114 32:02  9:43 1:31:54 
   79  14/23    108 Joel Myhre                41 M   Fergus Falls MN       52  7:36  1:44  1:10  102   54:06 17.4  0:41   67 28:24  8:37 1:31:54 
   80   4/18     52 Karoline Gustafson        26 F   Fergus Falls MN       58  7:50  1:47  2:18   84   52:11 18.1  0:26   85 29:41  9:00 1:32:25 
   81  15/23     84 Tom Larson                48 M   Fergus Falls MN      116  9:21  2:08  2:21   68   50:05 18.8  0:49   90 29:59  9:06 1:32:33 
   82   1/7     193 Mark Stolpman             61 M                         73  8:12  1:52  2:57   58   48:41 19.3  1:54  104 31:06  9:26 1:32:47 
   83   7/19    139 Amy Schmidt               40 F   Shakopee MN           67  8:06  1:51  0:41   69   50:10 18.8  0:50  132 33:05 10:02 1:32:50 
   84   8/19     62 Pamel Hermes              40 F   West Lafaytee IN     130  9:49  2:14  1:00   40   47:00 20.0  1:17  137 34:09 10:21 1:33:12 
   85  16/23     74 Kevin Jones               46 M   Britton SD           102  8:49  2:01  1:23   56   48:25 19.5  2:21  129 32:49  9:57 1:33:44 
   86   7/19     39 Jane Fier                 38 F   Prior Lake MN        144 10:33  2:24  1:01   67   49:59 18.8  1:16  105 31:08  9:26 1:33:55 
   87   1/4      26 Paula Desanto             50 F   St. MN               155 11:22  2:35  1:34   83   51:41 18.2  0:33   77 29:06  8:49 1:34:14 
   88  24/34     82 Jeffrey Lammers           32 M   Moorhead MN           65  8:02  1:50  1:46   95   52:46 17.9  0:24  108 31:27  9:32 1:34:23 
   89  17/23    164 Evan Twedt                24 M   Cooperstown ND        78  8:24  1:55  2:08  114   55:35 16.9  0:40   60 28:01  8:30 1:34:47 
   90   6/8      96 Brandon Masloski          19 M   Underwood MN          59  7:55  1:48  1:39  141   59:20 15.9  0:47   30 25:17  7:40 1:34:56 
   91  25/34    167 Tyler Underdahl           31 M   Fargo ND             141 10:13  2:20  1:49   90   52:28 18.0  1:27   79 29:13  8:52 1:35:08 
   92   5/18    131 Jacinta Riedinger         28 F   Fargo ND             108  8:58  2:03  2:45  118   56:23 16.7  0:42   47 26:49  8:08 1:35:35 
   93   6/18     94 Trisha Marczak            26 F   Fergus Falls MN      149 10:43  2:27  0:58   93   52:46 17.9  1:10   92 30:05  9:07 1:35:40 
   94   7/18     11 Paula Barry               26 F   Fergus Falls MN      117  9:21  2:08  1:38   75   51:03 18.5  1:25  120 32:18  9:48 1:35:42 
   95   2/7     185 David Bjork               60 M   Fergus Falls MN       68  8:06  1:51  1:35  112   55:11 17.1  0:43   95 30:23  9:13 1:35:55 
   96   7/16     98 Todd McGovern             50 M   Fergus Falls MN       90  8:40  1:59  3:36   72   50:41 18.6  0:34  126 32:29  9:51 1:35:59 
   97   8/18     97 Emily McClanahan          28 F   Des Moines IA        146 10:35  2:25  1:16   91   52:31 17.9  1:40   99 30:34  9:16 1:36:34 
   98   9/19    128 Mary Quello               41 F   Edina MN             123  9:34  2:11  1:28   94   52:46 17.9  1:25  109 31:32  9:34 1:36:43 
   99   8/16    194 Mark Kitzman              52 M   Fergus Falls MN      120  9:26  2:09  2:48  106   54:22 17.3  1:51   71 28:42  8:42 1:37:07 
  100   9/18    155 Tiffany Swenson           28 F   Dilworth MN           60  7:58  1:49  2:06  115   56:06 16.8  0:33   97 30:27  9:14 1:37:08 
  101  10/18     75 Erin Jore                 22 F   Moorhead MN          119  9:25  2:09  2:16  122   56:37 16.6  0:50   61 28:04  8:31 1:37:11 
  102  17/23     58 Phil Hennen               44 M   Minnetrista MN        54  7:41  1:45  1:43  111   55:09 17.1  0:39  118 32:14  9:46 1:37:25 
  103   1/2      66 Debbie Janey              60 F   Edina MN             126  9:43  2:13  1:45  124   57:14 16.5  1:02   56 27:46  8:25 1:37:29 
  104  26/34    186 Brad Anderson             35 M   Duluth MN            112  9:02  2:04  2:37   92   52:39 17.9  0:56  121 32:18  9:48 1:37:30 
  105  11/18     36 Megan Erstad              23 F   Fergus Falls MN       47  7:30  1:43  2:07   98   53:27 17.6  1:26  134 33:11 10:04 1:37:39 
  106  27/34    176 Mitch Wellman             31 M   Fergus Falls MN      169 14:33  3:19  1:35   89   52:24 18.0  1:03   66 28:24  8:37 1:37:57 
  107   8/19    163 Mary Tungseth             33 F   Fergus Falls MN       39  7:09  1:38  1:46  139   59:15 15.9  1:17   70 28:37  8:41 1:38:02 
  108  12/18     46 Julie Fudge               29 F   Fargo ND             106  8:56  2:02  1:30  110   54:57 17.1  1:02  112 31:56  9:41 1:38:19 
  109  10/19    116 Bunnie Novak              40 F   Fargo ND             118  9:24  2:08  1:35  103   54:10 17.4  1:34  125 32:24  9:49 1:39:05 
  110  13/18    177 Dana Wermers              23 F   Fargo ND             153 11:05  2:32  1:20  127   57:28 16.4  0:46   73 28:48  8:44 1:39:26 
  111  18/23     54 Kevin Gyolai              43 M   Fergus Falls MN      128  9:46  2:14  1:35   99   53:31 17.6  1:45  131 33:03 10:01 1:39:37 
  112  28/34     40 Robert Foreman            38 M   Fergus Falls MN       57  7:49  1:47  0:46   96   52:55 17.8  0:52  153 37:19 11:19 1:39:40 
  113   9/19    184 Christie Zunker           38 F   Fargo ND             136 10:04  2:18  1:26   71   50:23 18.7  1:13  151 37:02 11:14 1:40:06 
  114  14/18     21 Paula Comeau              27 F   Fargo ND              86  8:36  1:58  1:07  142   59:31 15.8  0:29  103 31:05  9:26 1:40:46 
  115   7/8      16 Sam Breckenridge          12 M   Geneva CH             97  8:44  1:59  2:27  137   58:53 16.0  1:29   83 29:28  8:56 1:40:59 
  116  11/19     59 Rhonda Hennen             43 F   Minnetrista MN       160 12:18  2:48  1:55  108   54:47 17.2  0:39  107 31:24  9:31 1:41:01 
  117   3/7      47 Douglas Geeslin           62 M   Hawley MN            127  9:46  2:14  2:50   76   51:14 18.4  1:59  143 35:17 10:42 1:41:04 
  118  10/19    109 Becca Nelson              39 F   Minneapolis MN        82  8:31  1:56  1:43  119   56:30 16.7  1:16  133 33:08 10:03 1:41:05 
  119  19/23     25 Todd Degroot              44 M   Fergus Falls MN      152 11:03  2:31  3:49   85   52:16 18.0  1:02  130 33:02 10:01 1:41:10 
  120   9/16    150 Steve Swanson             54 M   Fergus Falls MN      142 10:18  2:21  3:23  117   56:20 16.7  2:20   74 28:53  8:45 1:41:12 
  121  29/34    198 Michael Geeslin           37 M   Hawley MN             71  8:11  1:52  2:07  145 1:00:17 15.6  0:49   89 29:53  9:04 1:41:15 
  122  18/23     51 Jacob Gustafson           26 M   Fergus Falls MN      167 14:07  3:13  3:12  104   54:16 17.4  0:22   82 29:25  8:55 1:41:21 
  123  12/19    180 Julie Wilson              48 F   Moorhead MN           79  8:27  1:56  1:17  130   57:48 16.3  2:27  122 32:18  9:48 1:42:16 
  124  30/34    157 Corey Synstelien          36 M   Fergus Falls MN       66  8:04  1:50  2:03  123   57:09 16.5  0:47  139 34:22 10:25 1:42:24 
  125  19/23     53 Nik Guttormson            24 M   Fargo ND             158 12:05  2:45  2:58  138   59:11 15.9  0:27   63 28:06  8:31 1:42:44 
  126   2/4      61 Darin Henze               52 F   Fargo ND             110  9:00  2:03  1:35  125   57:15 16.5  0:38  140 34:31 10:28 1:42:57 
  127  20/23    183 Greg Wolter               26 M   Bismarck ND          161 12:28  2:50  1:36  116   56:09 16.8  0:33  123 32:24  9:49 1:43:08 
  128  21/23     76 Dustin Kitzman            28 M   Fergus Falls MN      113  9:03  2:04  2:25  150 1:02:11 15.1  0:41   80 29:14  8:52 1:43:33 
  129  31/34     23 Tim Couchman              32 M   Moorhead MN           92  8:42  1:59  1:45  121   56:34 16.7  0:54  145 36:01 10:55 1:43:53 
  130  13/19    197 Michelle Eldien           42 F   Fergus Falls MN      107  8:57  2:02  1:31  120   56:33 16.7  0:51  146 36:07 10:57 1:43:58 
  131  14/19     24 Leola Daul                49 F   Fargo ND             109  8:58  2:03  1:18  147 1:01:00 15.4  1:08  110 31:44  9:37 1:44:06 
  132   3/4     178 Marcia Williams           54 F   Fergus Falls MN      140 10:12  2:19  1:33  140   59:20 15.9  0:49  127 32:33  9:52 1:44:26 
  133  32/34    146 Tim Stautz                34 M   Casselton ND         156 11:53  2:42  1:46   88   52:24 18.0  0:31  160 38:44 11:44 1:45:15 
  134  10/16    165 John Ugstad               56 M   Fergus Falls MN      114  9:10  2:05  2:36  146 1:00:27 15.6  1:18  119 32:14  9:46 1:45:43 
  135  20/23    134 Mark Rodning              48 M   Fergus Falls MN      125  9:40  2:12  2:19  107   54:29 17.3  0:59  158 38:31 11:41 1:45:55 
  136  21/23     14 Daryl Boese               45 M   Fergus Falls MN      134  9:56  2:16  2:25  136   58:36 16.1  1:32  135 33:45 10:14 1:46:11 
  137  15/18     78 Natalie Knutson           26 F   Fergus Falls MN       74  8:15  1:53  3:11  149 1:01:47 15.2  0:57  128 32:39  9:54 1:46:47 
  138  11/16    118 Guy Olson                 55 M   Fergus Falls MN      100  8:46  2:00  2:48  132   58:25 16.1  1:03  144 35:47 10:51 1:46:48 
  139  12/16    182 Ross Wolford              59 M   Pleasant Hill MO     154 11:12  2:33  1:41  113   55:27 17.0  1:02  157 38:18 11:37 1:47:39 
  140  22/23      9 Adam Baker                29 M   Fergus Falls MN      151 11:02  2:31  3:37  133   58:28 16.1  0:55  136 33:49 10:15 1:47:48 
  141  16/18     57 Janice Hendrickson        27 F   Fergus Falls MN      147 10:35  2:25  1:55  128   57:33 16.4  0:45  152 37:15 11:17 1:48:01 
  142  15/19    173 Amy Wasson                45 F   Albert LE            133  9:53  2:15  3:15  129   57:39 16.3  2:42  141 35:01 10:37 1:48:29 
  143  13/16    147 Chips Stetson             54 M   Lisbon ND             80  8:29  1:56  3:07  126   57:26 16.4  0:49  162 38:51 11:47 1:48:39 
  144  22/23      7 James Andrews             44 M   Fergus Falls MN      103  8:49  2:01  2:45  153 1:03:30 14.8  1:36  116 32:13  9:46 1:48:51 
  145  16/19      6 Denise Andrews            48 F   Fergus Falls MN      105  8:50  2:01  2:46  152 1:03:21 14.9  1:43  117 32:13  9:46 1:48:51 
  146  14/16     73 Richard Johnson           55 M   Eagan MN             143 10:20  2:21  2:26  144   59:50 15.7  1:09  148 36:24 11:02 1:50:06 
  147  11/19    119 Jennifer Olson            37 F   West Fargo ND        101  8:47  2:00  2:38  134   58:32 16.1  1:57  159 38:42 11:44 1:50:34 
  148  15/16    135 Douglas Rumpza            53 M   Fargo ND              93  8:42  1:59  2:32  101   53:45 17.5  1:22  167 44:37 13:32 1:50:56 
  149  17/19     85 Karen Lauer               47 F   Grand Forks ND       129  9:47  2:14  2:04  143   59:48 15.8  2:06  154 37:42 11:26 1:51:24 
  150  12/19     64 Carrie Iverson            34 F   Moorhead MN          131  9:50  2:14  2:47  151 1:03:17 14.9  1:20  138 34:20 10:25 1:51:33 
  151  17/18    136 Emma Ryan                 24 F   Long Prairie MN       44  7:24  1:41  2:48  165 1:08:34 13.7  0:58  115 32:05  9:44 1:51:46 
  152  13/19     30 Jennifer Dummer           37 F   Fergus Falls MN       88  8:36  1:58  2:15  160 1:06:29 14.2  1:03  142 35:16 10:41 1:53:36 
  153   1/1      83 Cierra Larson             16 F   Fergus Falls MN       51  7:32  1:43  3:12  169 1:12:25 13.0  1:07   84 29:40  9:00 1:53:54 
  154  23/23    103 John Mohn                 49 M   St Paul MN           121  9:28  2:09  3:34  131   58:04 16.2  1:50  165 41:53 12:42 1:54:48 
  155  14/19     10 Mindy Bakke               35 F   Ulen MN               99  8:46  2:00  2:29  161 1:06:50 14.1  0:54  149 36:26 11:03 1:55:22 
  156   4/7     151 Brad Swenson              60 M   Fargo ND             172 16:43  3:48  1:18  135   58:33 16.1  1:54  150 36:58 11:13 1:55:24 
  157  23/23     50 Mackenzie Grunig          23 M   Hancock MN           174 18:31  4:13  2:44  156 1:04:04 14.7  1:16  102 30:54  9:22 1:57:28 
  158  15/19    160 Tally Tinjum              31 F   Yucca Valley CA      164 12:51  2:56  2:36  167 1:10:12 13.4  1:46   96 30:26  9:14 1:57:50 
  159  16/19    110 Carly Nelson              37 F   Detroit Lakes MN     139 10:08  2:19  2:26  164 1:08:12 13.8  0:53  147 36:19 11:01 1:57:55 
  160   2/2      32 Monica Eldien             61 F   Fergus Falls MN      159 12:06  2:45  1:30  155 1:03:40 14.8  1:04  164 39:43 12:03 1:58:01 
  161  33/34    132 Ben Riewer                35 M   Frazee MN            150 10:45  2:27  2:38  158 1:05:32 14.4  0:42  161 38:50 11:46 1:58:26 
  162   5/7     181 Marc Wing                 62 M   Richville MN         166 13:10  3:00  5:16  163 1:07:54 13.9  1:04  124 32:24  9:49 1:59:47 
  163  18/18    166 Amber Underdahl           21 F   Fergus Falls MN      148 10:42  2:26  3:00  162 1:07:51 13.9  1:09  163 39:03 11:50 2:01:42 
  164  17/19     88 Jennifer Linnard          36 F   Casselton ND         122  9:30  2:10  2:03  172 1:25:11 11.1  1:12   46 26:49  8:08 2:04:42 
  165  18/19    133 Jenny Riewer              31 F   Frazee MN            145 10:35  2:25  2:24  159 1:06:27 14.2  1:06  168 44:53 13:36 2:05:23 
  166  18/19    162 Karen Trout               41 F   Detroit Lakes MN     115  9:20  2:08  2:31  170 1:15:26 12.5  0:49  156 37:49 11:28 2:05:54 
  167  16/16    172 David Walters             56 M   Fargo ND             168 14:23  3:17  3:32  157 1:05:01 14.5  1:01  166 43:16 13:07 2:07:11 
  168  19/19    144 Jennifer Soydara          35 F   Fergus Falls MN      163 12:38  2:53  1:46  154 1:03:31 14.8  2:08  171 52:25 15:53 2:12:26 
  169  19/19      2 Amy Allen                 46 F   Bloomington MN       135  9:59  2:17  3:12  166 1:09:31 13.6  0:58  170 49:08 14:54 2:12:46 
  170   8/8     161 Jacob Trout                9 M   Detroit Lakes MN     173 16:55  3:51  2:49  171 1:15:30 12.5  0:47  155 37:49 11:28 2:13:48 
  171   6/7      38 Frank Farrar              82 M   Britton SD           165 12:59  2:57  3:23  148 1:01:25 15.3  3:25  172 55:32 16:50 2:16:43 
  172   4/4      70 Christine Johnson         59 F   Eagan MN             171 15:51  3:37  2:26  168 1:12:08 13.1  2:36  169 46:52 14:13 2:19:51 
  173  34/34    199 Michael Noffze            37 M   Fargo ND             170 15:24  3:30  4:47  174 1:37:48  9.6  0:53  173 56:30 17:08 2:55:20 
  174   7/7      56 Jerry Hendel              69 M   Fergus Falls ND      162 12:33  2:51  6:19  173 1:30:20 10.4  7:54  174 58:23 17:42 2:55:28 



                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= === === ====================== =====================================================================
    1   17 Matthew Burrell           38 M   Indianapolis IN       19  6:41  1:31  0:28    1   38:57 24.2  0:23    5 21:29  6:31 1:07:56 
    2   68 David Jensen              27 M   Fergus Falls MN        4  5:52  1:20  0:38    4   40:46 23.1  0:35    3 20:28  6:13 1:08:17 
    3  125 Dan Ostlie                41 M   Fargo ND               5  6:06  1:24  0:47    2   39:29 23.9  0:38   10 22:44  6:54 1:09:42 
    4  148 Nick Stromme              33 M   Kloten ND             65  8:36  1:58  0:53    3   40:00 23.6  0:34    4 21:20  6:28 1:11:21 
    5  190 Drew Campbell             16 M   Lakeelmo MN           15  6:30  1:29  0:59   15   43:47 21.5  0:51    2 20:16  6:09 1:12:22 
    6  149 Jared Sundstrom           22 M   Proctor MN            30  7:01  1:36  0:39    5   41:06 22.9  0:31   16 23:48  7:13 1:13:03 
    7   69 Nathan Jensen             22 M   Fergus Falls MN        1  5:25  1:14  0:56   18   44:13 21.3  0:42   12 23:06  7:00 1:14:19 
    8  143 Stuart Sneer              49 M   Mankato MN            11  6:25  1:28  1:17    8   42:22 22.2  0:43   14 23:35  7:09 1:14:20 
    9  189 Dillon Waldera            16 M   Siouxfalls SD         23  6:53  1:34  0:33   21   44:37 21.1  0:45    6 21:36  6:33 1:14:22 
   10  101 Travis Miller             31 M   Nisswa MN             14  6:30  1:29  1:14   13   43:37 21.6  0:42    9 22:39  6:52 1:14:40 
   11  191 Frank Campbell            47 M   Lakeelmo MN           10  6:24  1:28  0:45   23   44:58 20.9  0:37    8 22:21  6:47 1:15:03 
   12   80 Jesse Kovash              26 M   Fargo ND              26  6:55  1:35  0:33    6   41:40 22.6  0:28   31 25:39  7:47 1:15:13 
   13  152 Eric Swenson              25 M   Alexandria MN          9  6:24  1:28  1:11   11   43:09 21.8  0:38   19 24:08  7:19 1:15:28 
   14   55 Erik Hanson               22 M   Moorhead MN           38  7:31  1:43  1:25   45   48:00 19.6  0:23    1 18:53  5:44 1:16:10 
   15  106 Steven Moser              24 M   Fargo ND              37  7:26  1:42  1:21   20   44:34 21.1  0:59    7 21:54  6:39 1:16:13 
   16  112 Patrick Nelson            26 M   Minneapolis MN        28  6:58  1:35  0:50   17   43:59 21.4  0:32   18 24:06  7:19 1:16:24 
   17   89 Daniel Luoma              26 M   Roseville MN          18  6:35  1:30  0:58   16   43:48 21.5  0:45   21 24:41  7:29 1:16:46 
   18  156 Tim Sykes                 45 M   Fertile MN             3  5:43  1:18  0:48   14   43:39 21.6  0:33   34 26:07  7:55 1:16:47 
   19   63 Dusty Hough               38 M   Barnesville MN         7  6:14  1:25  0:57   19   44:18 21.3  0:42   24 24:52  7:32 1:17:01 
   20   49 Aaron Giere               27 M   Hawley MN             35  7:18  1:40  0:59    9   42:43 22.1  0:51   37 26:13  7:57 1:18:02 
   21  120 Jordan Olson              17 M   Hawley MN             24  6:55  1:35  0:42   25   45:15 20.8  0:44   20 24:37  7:28 1:18:11 
   22   71 Mark Johnson              42 M   Moorhead MN           33  7:06  1:37  1:11   31   45:42 20.6  0:36   17 23:53  7:15 1:18:27 
   23   15 Ryan Bosch                33 M   West Fargo ND         27  6:58  1:35  1:04   24   45:04 20.9  0:36   25 25:05  7:36 1:18:45 
   24  187 Gregg Larson              33 M   Hawley MN             12  6:26  1:28  1:54   22   44:51 21.0  0:52   23 24:48  7:31 1:18:50 
   25   33 Terry Eldien              40 M   Fergus Falls MN       22  6:51  1:34  0:42   10   43:05 21.9  0:30   53 28:26  8:37 1:19:33 
   26  188 Branden Scheel            15 M   Fargo ND              32  7:05  1:37  1:33   37   47:08 20.0  0:36   13 23:29  7:07 1:19:50 
   27   79 Michael Kolodziejczyk     26 M   Maple Grove MN        48  7:59  1:49  1:08   12   43:33 21.6  0:43   39 26:32  8:03 1:19:54 
   28  129 Michael Raum              36 M   Fargo ND              13  6:29  1:29  1:47   29   45:38 20.6  1:02   27 25:07  7:37 1:20:01 
   29  111 Dennis Nelson             56 M   Fargo ND              44  7:44  1:46  1:04    7   41:58 22.4  1:05   58 29:06  8:50 1:20:56 
   30   13 Larry Bethel              59 M   Fergus Falls MN       55  8:12  1:52  1:33   39   47:23 19.9  1:02   11 22:54  6:57 1:21:01 
   31  113 Ed Newman                 37 M   Fergus Falls MN       52  8:06  1:51  1:23   26   45:21 20.8  0:29   35 26:07  7:55 1:21:24 
   32   48 Ben Geyer                 38 M   Henning MN            47  7:58  1:49  1:06   33   45:48 20.6  0:34   33 26:02  7:54 1:21:27 
   33   95 Nick Mariotti             32 M   Fergus Falls MN        6  6:07  1:24  1:47   35   45:53 20.5  1:01   43 27:13  8:15 1:21:59 
   34  115 Chris Noeth               30 M   Maryville IL          39  7:31  1:43  0:40   32   45:44 20.6  0:33   50 28:20  8:35 1:22:47 
   35  138 Matt Schmidgall           29 M   Hancock MN            20  6:46  1:33  1:22   30   45:42 20.6  1:10   47 27:59  8:29 1:22:56 
   36   99 Tony Metcalf              32 M   Fergus Falls MN       77  9:00  2:03  1:10   28   45:28 20.7  0:32   41 26:56  8:10 1:23:04 
   37  127 Roland Peterson           30 M   Grand Forks ND        70  8:43  1:59  1:37   34   45:49 20.6  1:08   36 26:09  7:56 1:23:25 
   38  169 Bob Vetter                35 M   Hawley MN             29  7:00  1:36  1:14   46   48:01 19.6  0:44   45 27:37  8:22 1:24:33 
   39   35 Patrick Erlandson         52 M   Minneapolis MN        84  9:37  2:12  1:33   52   48:41 19.3  1:29   15 23:42  7:11 1:25:00 
   40  137 Tom Scheid                26 M   Moorhead MN           31  7:02  1:36  1:28   64   51:29 18.3  0:26   26 25:06  7:37 1:25:28 
   41   27 Jason Dohm                42 M   Milaca MN              8  6:17  1:26  1:10   38   47:21 19.9  1:12   64 29:41  9:00 1:25:39 
   42  170 Corey Vetter              33 M   West Fargo ND         16  6:32  1:29  1:12   44   48:00 19.6  1:09   57 29:02  8:48 1:25:52 
   43  104 Bruce Money               55 M   Fergus Falls MN       59  8:24  1:55  1:23   48   48:05 19.6  1:00   44 27:20  8:17 1:26:09 
   44   72 Nick Johnson              33 M   Fargo ND              21  6:47  1:33  2:15   57   49:35 19.0  1:25   38 26:24  8:00 1:26:25 
   45  141 Pj Smith                  50 M   Brainerd MN           53  8:07  1:51  1:44   36   46:10 20.4  0:45   66 29:46  9:02 1:26:31 
   46  121 Kyle Olson                17 M   West Fargo ND         99 11:55  2:43  0:53   42   47:49 19.7  0:21   30 25:35  7:46 1:26:31 
   47   37 Eric Ewan                 37 M   Fergus Falls MN       63  8:32  1:57  1:14   27   45:24 20.7  0:50   72 30:33  9:16 1:26:31 
   48  122 Mark Olson                42 M   Enderlin ND           36  7:25  1:42  1:36   67   52:20 18.0  0:39   22 24:42  7:29 1:26:39 
   49  196 Robert Fried              36 M   Billings MT           69  8:43  1:59  1:22   62   51:18 18.4  0:26   32 25:40  7:47 1:27:27 
   50    5 Lance Anderson            40 M   Chaska MN             17  6:35  1:30  1:00   65   51:35 18.3  0:34   54 28:34  8:40 1:28:15 
   51  174 Isaiah Weber              31 M   Fergus Falls MN       72  8:45  2:00  3:32   41   47:42 19.7  0:39   46 27:55  8:28 1:28:32 
   52   45 Jeffrey Frost             32 M   Mayer MN              25  6:55  1:35  1:21   55   49:13 19.1  1:00   70 30:16  9:11 1:28:44 
   53  154 Greg Swenson              42 M   Rogers MN              2  5:43  1:18  1:24   56   49:17 19.1  0:59   79 31:56  9:41 1:29:17 
   54  145 Andrew Specht             42 M   Hawley MN             58  8:23  1:55  1:57   63   51:18 18.4  0:39   42 27:08  8:14 1:29:23 
   55   20 Scott Colbeck             42 M   Fergus Falls MN       42  7:36  1:44  1:28   53   48:54 19.3  0:54   74 30:52  9:22 1:29:42 
   56  192 Darwin Meints             25 M   Moorhead MN           76  8:50  2:01  1:34   75   53:32 17.6  0:34   29 25:33  7:45 1:30:01 
   57   90 Joseph Mahunik            35 M   Fergus Falls MN       88  9:50  2:15  1:47   43   47:58 19.6  1:13   61 29:23  8:55 1:30:10 
   58  171 Michael Walls             23 M   Fergus Falls MN       34  7:13  1:39  1:45   79   54:19 17.3  0:31   40 26:36  8:04 1:30:23 
   59  107 Matt Mouser               33 M   Fergus Falls MN       64  8:35  1:57  2:30   50   48:34 19.4  1:35   69 30:04  9:07 1:31:16 
   60   18 Blaine Buseth             48 M   Fergus Falls MN       62  8:30  1:56  2:54   54   49:11 19.2  1:09   65 29:42  9:00 1:31:24 
   61   93 Michael Maier             27 M   Bismarck ND           40  7:32  1:43  1:56   59   50:21 18.7  1:05   73 30:47  9:20 1:31:39 
   62   92 David Maier               52 M   Bismarck ND           57  8:19  1:54  2:32   40   47:30 19.8  1:35   78 31:49  9:39 1:31:44 
   63  114 Evan Newman               36 M   Walhalla ND           90 10:07  2:18  1:05   47   48:04 19.6  0:37   80 32:02  9:43 1:31:54 
   64  108 Joel Myhre                41 M   Fergus Falls MN       41  7:36  1:44  1:10   77   54:06 17.4  0:41   52 28:24  8:37 1:31:54 
   65   84 Tom Larson                48 M   Fergus Falls MN       81  9:21  2:08  2:21   58   50:05 18.8  0:49   68 29:59  9:06 1:32:33 
   66  193 Mark Stolpman             61 M                         56  8:12  1:52  2:57   51   48:41 19.3  1:54   76 31:06  9:26 1:32:47 
   67   74 Kevin Jones               46 M   Britton SD            74  8:49  2:01  1:23   49   48:25 19.5  2:21   88 32:49  9:57 1:33:44 
   68   82 Jeffrey Lammers           32 M   Moorhead MN           49  8:02  1:50  1:46   72   52:46 17.9  0:24   77 31:27  9:32 1:34:23 
   69  164 Evan Twedt                24 M   Cooperstown ND        60  8:24  1:55  2:08   85   55:35 16.9  0:40   48 28:01  8:30 1:34:47 
   70   96 Brandon Masloski          19 M   Underwood MN          46  7:55  1:48  1:39   98   59:20 15.9  0:47   28 25:17  7:40 1:34:56 
   71  167 Tyler Underdahl           31 M   Fargo ND              91 10:13  2:20  1:49   70   52:28 18.0  1:27   59 29:13  8:52 1:35:08 
   72  185 David Bjork               60 M   Fergus Falls MN       51  8:06  1:51  1:35   83   55:11 17.1  0:43   71 30:23  9:13 1:35:55 
   73   98 Todd McGovern             50 M   Fergus Falls MN       66  8:40  1:59  3:36   60   50:41 18.6  0:34   87 32:29  9:51 1:35:59 
   74  194 Mark Kitzman              52 M   Fergus Falls MN       82  9:26  2:09  2:48   80   54:22 17.3  1:51   55 28:42  8:42 1:37:07 
   75   58 Phil Hennen               44 M   Minnetrista MN        43  7:41  1:45  1:43   82   55:09 17.1  0:39   82 32:14  9:46 1:37:25 
   76  186 Brad Anderson             35 M   Duluth MN             78  9:02  2:04  2:37   71   52:39 17.9  0:56   84 32:18  9:48 1:37:30 
   77  176 Mitch Wellman             31 M   Fergus Falls MN      107 14:33  3:19  1:35   69   52:24 18.0  1:03   51 28:24  8:37 1:37:57 
   78   54 Kevin Gyolai              43 M   Fergus Falls MN       87  9:46  2:14  1:35   74   53:31 17.6  1:45   90 33:03 10:01 1:39:37 
   79   40 Robert Foreman            38 M   Fergus Falls MN       45  7:49  1:47  0:46   73   52:55 17.8  0:52   99 37:19 11:19 1:39:40 
   80   16 Sam Breckenridge          12 M   Geneva CH             71  8:44  1:59  2:27   96   58:53 16.0  1:29   63 29:28  8:56 1:40:59 
   81   47 Douglas Geeslin           62 M   Hawley MN             86  9:46  2:14  2:50   61   51:14 18.4  1:59   94 35:17 10:42 1:41:04 
   82   25 Todd Degroot              44 M   Fergus Falls MN       96 11:03  2:31  3:49   66   52:16 18.0  1:02   89 33:02 10:01 1:41:10 
   83  150 Steve Swanson             54 M   Fergus Falls MN       92 10:18  2:21  3:23   87   56:20 16.7  2:20   56 28:53  8:45 1:41:12 
   84  198 Michael Geeslin           37 M   Hawley MN             54  8:11  1:52  2:07  100 1:00:17 15.6  0:49   67 29:53  9:04 1:41:15 
   85   51 Jacob Gustafson           26 M   Fergus Falls MN      105 14:07  3:13  3:12   78   54:16 17.4  0:22   62 29:25  8:55 1:41:21 
   86  157 Corey Synstelien          36 M   Fergus Falls MN       50  8:04  1:50  2:03   89   57:09 16.5  0:47   93 34:22 10:25 1:42:24 
   87   53 Nik Guttormson            24 M   Fargo ND             100 12:05  2:45  2:58   97   59:11 15.9  0:27   49 28:06  8:31 1:42:44 
   88  183 Greg Wolter               26 M   Bismarck ND          101 12:28  2:50  1:36   86   56:09 16.8  0:33   85 32:24  9:49 1:43:08 
   89   76 Dustin Kitzman            28 M   Fergus Falls MN       79  9:03  2:04  2:25  103 1:02:11 15.1  0:41   60 29:14  8:52 1:43:33 
   90   23 Tim Couchman              32 M   Moorhead MN           67  8:42  1:59  1:45   88   56:34 16.7  0:54   96 36:01 10:55 1:43:53 
   91  146 Tim Stautz                34 M   Casselton ND          98 11:53  2:42  1:46   68   52:24 18.0  0:31  103 38:44 11:44 1:45:15 
   92  165 John Ugstad               56 M   Fergus Falls MN       80  9:10  2:05  2:36  101 1:00:27 15.6  1:18   83 32:14  9:46 1:45:43 
   93  134 Mark Rodning              48 M   Fergus Falls MN       85  9:40  2:12  2:19   81   54:29 17.3  0:59  102 38:31 11:41 1:45:55 
   94   14 Daryl Boese               45 M   Fergus Falls MN       89  9:56  2:16  2:25   95   58:36 16.1  1:32   91 33:45 10:14 1:46:11 
   95  118 Guy Olson                 55 M   Fergus Falls MN       73  8:46  2:00  2:48   92   58:25 16.1  1:03   95 35:47 10:51 1:46:48 
   96  182 Ross Wolford              59 M   Pleasant Hill MO      97 11:12  2:33  1:41   84   55:27 17.0  1:02  101 38:18 11:37 1:47:39 
   97    9 Adam Baker                29 M   Fergus Falls MN       95 11:02  2:31  3:37   93   58:28 16.1  0:55   92 33:49 10:15 1:47:48 
   98  147 Chips Stetson             54 M   Lisbon ND             61  8:29  1:56  3:07   90   57:26 16.4  0:49  105 38:51 11:47 1:48:39 
   99    7 James Andrews             44 M   Fergus Falls MN       75  8:49  2:01  2:45  104 1:03:30 14.8  1:36   81 32:13  9:46 1:48:51 
  100   73 Richard Johnson           55 M   Eagan MN              93 10:20  2:21  2:26   99   59:50 15.7  1:09   97 36:24 11:02 1:50:06 
  101  135 Douglas Rumpza            53 M   Fargo ND              68  8:42  1:59  2:32   76   53:45 17.5  1:22  108 44:37 13:32 1:50:56 
  102  103 John Mohn                 49 M   St Paul MN            83  9:28  2:09  3:34   91   58:04 16.2  1:50  106 41:53 12:42 1:54:48 
  103  151 Brad Swenson              60 M   Fargo ND             109 16:43  3:48  1:18   94   58:33 16.1  1:54   98 36:58 11:13 1:55:24 
  104   50 Mackenzie Grunig          23 M   Hancock MN           111 18:31  4:13  2:44  105 1:04:04 14.7  1:16   75 30:54  9:22 1:57:28 
  105  132 Ben Riewer                35 M   Frazee MN             94 10:45  2:27  2:38  107 1:05:32 14.4  0:42  104 38:50 11:46 1:58:26 
  106  181 Marc Wing                 62 M   Richville MN         104 13:10  3:00  5:16  108 1:07:54 13.9  1:04   86 32:24  9:49 1:59:47 
  107  172 David Walters             56 M   Fargo ND             106 14:23  3:17  3:32  106 1:05:01 14.5  1:01  107 43:16 13:07 2:07:11 
  108  161 Jacob Trout                9 M   Detroit Lakes MN     110 16:55  3:51  2:49  109 1:15:30 12.5  0:47  100 37:49 11:28 2:13:48 
  109   38 Frank Farrar              82 M   Britton SD           103 12:59  2:57  3:23  102 1:01:25 15.3  3:25  109 55:32 16:50 2:16:43 
  110  199 Michael Noffze            37 M   Fargo ND             108 15:24  3:30  4:47  111 1:37:48  9.6  0:53  110 56:30 17:08 2:55:20 
  111   56 Jerry Hendel              69 M   Fergus Falls ND      102 12:33  2:51  6:19  110 1:30:20 10.4  7:54  111 58:23 17:42 2:55:28 



                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= === === ====================== ========================================= ===========================
    1  195 Angie Hop-Mracek          40 F   Rosemount MN           2  6:10  1:25  0:38    1   44:09 21.3  0:36    8 26:51  8:09 1:18:22 
    2   86 Lori Leduc                37 F   Deer ON                7  7:15  1:39  0:42    3   46:34 20.2  0:57    1 22:58  6:58 1:18:24 
    3  126 Lisa Ostlie               43 F   Fargo ND               1  5:54  1:21  1:18    2   45:57 20.5  0:33    4 26:24  8:00 1:20:04 
    4   34 Megan Erlandson           21 F   Minneapolis MN         8  7:17  1:40  1:23    7   48:12 19.5  1:04    2 24:39  7:29 1:22:35 
    5  102 Marie Moeckel             30 F   Moorhead MN           15  7:59  1:49  0:53    8   49:02 19.2  0:45    3 26:01  7:53 1:24:38 
    6  124 Karah Osterberg           23 F   Garden Prairie IL      3  6:42  1:32  1:13    9   49:21 19.1  0:57    5 26:36  8:04 1:24:47 
    7   65 Patty Jaeger              45 F   Vergas MN             12  7:46  1:46  1:30   14   50:48 18.5  0:45   10 27:39  8:23 1:28:26 
    8  123 Pam Osmundson             44 F   Wahpeton ND           25  8:41  1:59  1:34   13   50:42 18.6  1:04    9 27:03  8:12 1:29:02 
    9   43 Peggy Frederick           44 F   Vining MN             48 10:08  2:18  1:37    6   48:00 19.6  0:46   17 28:42  8:42 1:29:11 
   10  140 Sara Schwietz             43 F   Little Canada MN      26  8:42  1:59  1:15    5   47:54 19.7  0:56   30 31:08  9:26 1:29:54 
   11  158 Angelo Tangen             32 F   Fargo ND               4  7:03  1:36  0:55   17   51:24 18.3  0:43   24 30:20  9:12 1:30:22 
   12   77 Nicole Kjesbo             35 F   Ashby MN              16  8:01  1:50  1:30   16   51:15 18.4  0:45   19 28:55  8:46 1:30:23 
   13  175 Debbie Wellman            33 F   Fergus Falls MN       21  8:34  1:57  1:37   20   52:21 18.0  1:05   15 28:10  8:33 1:31:45 
   14  142 Samantha Smith            20 F   Brainerd MN            5  7:08  1:38  1:12   28   54:53 17.2  0:30   14 28:05  8:31 1:31:46 
   15   22 Carrie Couchman           33 F   Moorhead MN           24  8:38  1:58  1:24   24   53:26 17.6  0:25   12 27:58  8:29 1:31:49 
   16   52 Karoline Gustafson        26 F   Fergus Falls MN       13  7:50  1:47  2:18   19   52:11 18.1  0:26   22 29:41  9:00 1:32:25 
   17  139 Amy Schmidt               40 F   Shakopee MN           17  8:06  1:51  0:41   11   50:10 18.8  0:50   42 33:05 10:02 1:32:50 
   18   62 Pamel Hermes              40 F   West Lafaytee IN      43  9:49  2:14  1:00    4   47:00 20.0  1:17   45 34:09 10:21 1:33:12 
   19   39 Jane Fier                 38 F   Prior Lake MN         51 10:33  2:24  1:01   10   49:59 18.8  1:16   29 31:08  9:26 1:33:55 
   20   26 Paula Desanto             50 F   St. MN                58 11:22  2:35  1:34   18   51:41 18.2  0:33   20 29:06  8:49 1:34:14 
   21  131 Jacinta Riedinger         28 F   Fargo ND              32  8:58  2:03  2:45   31   56:23 16.7  0:42    7 26:49  8:08 1:35:35 
   22   94 Trisha Marczak            26 F   Fergus Falls MN       56 10:43  2:27  0:58   22   52:46 17.9  1:10   23 30:05  9:07 1:35:40 
   23   11 Paula Barry               26 F   Fergus Falls MN       36  9:21  2:08  1:38   15   51:03 18.5  1:25   37 32:18  9:48 1:35:42 
   24   97 Emily McClanahan          28 F   Des Moines IA         53 10:35  2:25  1:16   21   52:31 17.9  1:40   27 30:34  9:16 1:36:34 
   25  128 Mary Quello               41 F   Edina MN              40  9:34  2:11  1:28   23   52:46 17.9  1:25   32 31:32  9:34 1:36:43 
   26  155 Tiffany Swenson           28 F   Dilworth MN           14  7:58  1:49  2:06   30   56:06 16.8  0:33   26 30:27  9:14 1:37:08 
   27   75 Erin Jore                 22 F   Moorhead MN           38  9:25  2:09  2:16   34   56:37 16.6  0:50   13 28:04  8:31 1:37:11 
   28   66 Debbie Janey              60 F   Edina MN              41  9:43  2:13  1:45   35   57:14 16.5  1:02   11 27:46  8:25 1:37:29 
   29   36 Megan Erstad              23 F   Fergus Falls MN       10  7:30  1:43  2:07   25   53:27 17.6  1:26   44 33:11 10:04 1:37:39 
   30  163 Mary Tungseth             33 F   Fergus Falls MN        6  7:09  1:38  1:46   42   59:15 15.9  1:17   16 28:37  8:41 1:38:02 
   31   46 Julie Fudge               29 F   Fargo ND              30  8:56  2:02  1:30   29   54:57 17.1  1:02   34 31:56  9:41 1:38:19 
   32  116 Bunnie Novak              40 F   Fargo ND              37  9:24  2:08  1:35   26   54:10 17.4  1:34   39 32:24  9:49 1:39:05 
   33  177 Dana Wermers              23 F   Fargo ND              57 11:05  2:32  1:20   37   57:28 16.4  0:46   18 28:48  8:44 1:39:26 
   34  184 Christie Zunker           38 F   Fargo ND              47 10:04  2:18  1:26   12   50:23 18.7  1:13   53 37:02 11:14 1:40:06 
   35   21 Paula Comeau              27 F   Fargo ND              22  8:36  1:58  1:07   44   59:31 15.8  0:29   28 31:05  9:26 1:40:46 
   36   59 Rhonda Hennen             43 F   Minnetrista MN        60 12:18  2:48  1:55   27   54:47 17.2  0:39   31 31:24  9:31 1:41:01 
   37  109 Becca Nelson              39 F   Minneapolis MN        20  8:31  1:56  1:43   32   56:30 16.7  1:16   43 33:08 10:03 1:41:05 
   38  180 Julie Wilson              48 F   Moorhead MN           19  8:27  1:56  1:17   40   57:48 16.3  2:27   38 32:18  9:48 1:42:16 
   39   61 Darin Henze               52 F   Fargo ND              34  9:00  2:03  1:35   36   57:15 16.5  0:38   47 34:31 10:28 1:42:57 
   40  197 Michelle Eldien           42 F   Fergus Falls MN       31  8:57  2:02  1:31   33   56:33 16.7  0:51   50 36:07 10:57 1:43:58 
   41   24 Leola Daul                49 F   Fargo ND              33  8:58  2:03  1:18   46 1:01:00 15.4  1:08   33 31:44  9:37 1:44:06 
   42  178 Marcia Williams           54 F   Fergus Falls MN       50 10:12  2:19  1:33   43   59:20 15.9  0:49   40 32:33  9:52 1:44:26 
   43   78 Natalie Knutson           26 F   Fergus Falls MN       18  8:15  1:53  3:11   47 1:01:47 15.2  0:57   41 32:39  9:54 1:46:47 
   44   57 Janice Hendrickson        27 F   Fergus Falls MN       54 10:35  2:25  1:55   38   57:33 16.4  0:45   54 37:15 11:17 1:48:01 
   45  173 Amy Wasson                45 F   Albert LE             45  9:53  2:15  3:15   39   57:39 16.3  2:42   48 35:01 10:37 1:48:29 
   46    6 Denise Andrews            48 F   Fergus Falls MN       29  8:50  2:01  2:46   49 1:03:21 14.9  1:43   36 32:13  9:46 1:48:51 
   47  119 Jennifer Olson            37 F   West Fargo ND         28  8:47  2:00  2:38   41   58:32 16.1  1:57   57 38:42 11:44 1:50:34 
   48   85 Karen Lauer               47 F   Grand Forks ND        42  9:47  2:14  2:04   45   59:48 15.8  2:06   55 37:42 11:26 1:51:24 
   49   64 Carrie Iverson            34 F   Moorhead MN           44  9:50  2:14  2:47   48 1:03:17 14.9  1:20   46 34:20 10:25 1:51:33 
   50  136 Emma Ryan                 24 F   Long Prairie MN        9  7:24  1:41  2:48   57 1:08:34 13.7  0:58   35 32:05  9:44 1:51:46 
   51   30 Jennifer Dummer           37 F   Fergus Falls MN       23  8:36  1:58  2:15   53 1:06:29 14.2  1:03   49 35:16 10:41 1:53:36 
   52   83 Cierra Larson             16 F   Fergus Falls MN       11  7:32  1:43  3:12   61 1:12:25 13.0  1:07   21 29:40  9:00 1:53:54 
   53   10 Mindy Bakke               35 F   Ulen MN               27  8:46  2:00  2:29   54 1:06:50 14.1  0:54   52 36:26 11:03 1:55:22 
   54  160 Tally Tinjum              31 F   Yucca Valley CA       62 12:51  2:56  2:36   59 1:10:12 13.4  1:46   25 30:26  9:14 1:57:50 
   55  110 Carly Nelson              37 F   Detroit Lakes MN      49 10:08  2:19  2:26   56 1:08:12 13.8  0:53   51 36:19 11:01 1:57:55 
   56   32 Monica Eldien             61 F   Fergus Falls MN       59 12:06  2:45  1:30   51 1:03:40 14.8  1:04   59 39:43 12:03 1:58:01 
   57  166 Amber Underdahl           21 F   Fergus Falls MN       55 10:42  2:26  3:00   55 1:07:51 13.9  1:09   58 39:03 11:50 2:01:42 
   58   88 Jennifer Linnard          36 F   Casselton ND          39  9:30  2:10  2:03   63 1:25:11 11.1  1:12    6 26:49  8:08 2:04:42 
   59  133 Jenny Riewer              31 F   Frazee MN             52 10:35  2:25  2:24   52 1:06:27 14.2  1:06   60 44:53 13:36 2:05:23 
   60  162 Karen Trout               41 F   Detroit Lakes MN      35  9:20  2:08  2:31   62 1:15:26 12.5  0:49   56 37:49 11:28 2:05:54 
   61  144 Jennifer Soydara          35 F   Fergus Falls MN       61 12:38  2:53  1:46   50 1:03:31 14.8  2:08   63 52:25 15:53 2:12:26 
   62    2 Amy Allen                 46 F   Bloomington MN        46  9:59  2:17  3:12   58 1:09:31 13.6  0:58   62 49:08 14:54 2:12:46 
   63   70 Christine Johnson         59 F   Eagan MN              63 15:51  3:37  2:26   60 1:12:08 13.1  2:36   61 46:52 14:13 2:19:51 


                                                      MALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  220 Team Vetter                            5  6:09  1:24  1:12    1   42:42 22.1  0:31    4 24:19  7:22 1:14:52 
    2  206 Who's on Call?                         7  7:30  1:43  0:42    2   43:35 21.6  0:39    3 23:53  7:15 1:16:18 
    3  219 New Beginnings                         1  4:58  1:08  0:35    4   45:46 20.6  0:28    7 26:30  8:02 1:18:16 
    4  209 3D Guys                                2  5:21  1:13  0:47    5   45:53 20.5  0:53    9 28:02  8:30 1:20:55 
    5  224 A Team                                 4  6:03  1:23  0:47    9   56:13 16.8  0:42    1 20:12  6:08 1:23:56 
    6  201 Craigs Bike Repair                    11  8:40  1:59  0:56    3   44:59 20.9  0:42   11 29:03  8:49 1:24:18 
    7  222 MurMunDom                              3  5:57  1:21  0:32    8   55:09 17.1  0:25    2 22:41  6:53 1:24:42 
    8  208 Spartans                               8  7:34  1:44  0:37    7   54:52 17.2  0:34    6 26:16  7:58 1:29:52 
    9   31 Team Surfers                           6  6:55  1:35  1:57    6   53:22 17.7  0:59   10 28:22  8:36 1:31:34 
   10  223 Team Dynamite                          9  8:13  1:52  0:41   10   59:18 15.9  0:28    5 24:42  7:29 1:33:21 
   11  213 2 Spikes and a Buck                   12  8:53  2:02  0:19   11 1:03:16 14.9  0:32    8 27:41  8:24 1:40:38 
   12  215 Mand M Team                           10  8:29  1:56  0:34   12 1:07:06 14.0  0:37   12 32:32  9:52 1:49:17 


                                                     FEMALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  207 Rohde Hard                             4  6:50  1:33  0:42    1   52:47 17.8  0:34    1 25:13  7:39 1:26:04 
    2  227 Kitzman                                1  5:41  1:18  0:43    3 1:00:00 15.7  0:47    2 28:46  8:43 1:35:54 
    3  221 Team Edwards                           3  6:36  1:30  0:33    2   57:58 16.3  0:31    7 34:23 10:25 1:39:59 
    4  202 The Pink Team                          6  8:39  1:58  0:42    4 1:04:23 14.6  0:38    5 32:33  9:52 1:46:53 
    5  212 The Wildflowers                        5  7:39  1:45  0:34    5 1:06:01 14.3  0:45    4 32:21  9:49 1:47:18 
    6  226 Three's Company                        2  6:20  1:27  0:42    7 1:08:30 13.8  0:42    3 32:04  9:43 1:48:15 
    7  204 Team Lame Name                         7 10:54  2:29  0:51    6 1:06:29 14.2  0:46    6 32:42  9:55 1:51:42 


                                                     MIXED RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  217 Team Shol                              1  6:39  1:31  0:29    3   50:36 18.6  0:29    1 25:16  7:40 1:23:27 
    2  216 Ironman, Ironwoman,and Scrap Iron      2  7:09  1:38  0:37    2   50:33 18.6  0:42    2 25:37  7:46 1:24:37 
    3  210 Crabtree and Crabtree                  6  9:46  2:14  0:39    1   48:08 19.6  0:54    3 28:07  8:31 1:27:32 
    4  205 2 Kids and an old Dude                 3  7:53  1:48  0:59    4   53:22 17.7  0:58    4 30:14  9:10 1:33:25 
    5  211 West-Feffers                           4  8:08  1:51  0:49    5   55:19 17.0  0:33    6 31:45  9:38 1:36:33 
    6  214 2 Hens and a Rooster                   5  9:28  2:10  0:28    7 1:08:13 13.8  0:35    7 31:47  9:38 1:50:30 
    7  225 SMURFS                                 8 12:13  2:47  0:49    6 1:02:53 15.0  0:39    8 34:52 10:34 1:51:23 
    8  203 Beauty and the Beasts                  7 10:27  2:23  0:35    8 1:27:07 10.8  0:34    5 31:24  9:31 2:10:05 


                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Nathan Jensen         Fergus Falls   MN 22 M    5:25  1:14 
    2 Greg Swenson          Rogers         MN 42 M    5:43  1:18 
    3 Tim Sykes             Fertile        MN 45 M    5:43  1:18 
    4 David Jensen          Fergus Falls   MN 27 M    5:52  1:20 
    5 Lisa Ostlie           Fargo          ND 43 F    5:54  1:21 
    6 Dan Ostlie            Fargo          ND 41 M    6:06  1:24 
    7 Nick Mariotti         Fergus Falls   MN 32 M    6:07  1:24 
    8 Angie Hop-Mracek      Rosemount      MN 40 F    6:10  1:25 
    9 Dusty Hough           Barnesville    MN 38 M    6:14  1:25 
   10 Jason Dohm            Milaca         MN 42 M    6:17  1:26 


                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 38 M 00:38:57 24.2 
    2 Dan Ostlie            Fargo          ND 41 M 00:39:29 23.9 
    3 Nick Stromme          Kloten         ND 33 M 00:40:00 23.6 
    4 David Jensen          Fergus Falls   MN 27 M 00:40:46 23.1 
    5 Jared Sundstrom       Proctor        MN 22 M 00:41:06 22.9 
    6 Jesse Kovash          Fargo          ND 26 M 00:41:40 22.6 
    7 Dennis Nelson         Fargo          ND 56 M 00:41:58 22.4 
    8 Stuart Sneer          Mankato        MN 49 M 00:42:22 22.2 
    9 Aaron Giere           Hawley         MN 27 M 00:42:43 22.1 
   10 Terry Eldien          Fergus Falls   MN 40 M 00:43:05 21.9 


                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Erik Hanson           Moorhead       MN 22 M 18:53  5:44 
    2 Drew Campbell         Lakeelmo       MN 16 M 20:16  6:09 
    3 David Jensen          Fergus Falls   MN 27 M 20:28  6:13 
    4 Nick Stromme          Kloten         ND 33 M 21:20  6:28 
    5 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 38 M 21:29  6:31 
    6 Dillon Waldera        Siouxfalls     SD 16 M 21:36  6:33 
    7 Steven Moser          Fargo          ND 24 M 21:54  6:39 
    8 Frank Campbell        Lakeelmo       MN 47 M 22:21  6:47 
    9 Travis Miller         Nisswa         MN 31 M 22:39  6:52 
   10 Dan Ostlie            Fargo          ND 41 M 22:44  6:54 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   83 Cierra Larson             16 F   Fergus Falls MN        1  7:32  1:43  3:12    1 1:12:25 13.0  1:07    1 29:40  9:00 1:53:54 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   34 Megan Erlandson           21 F   Minneapolis MN         3  7:17  1:40  1:23    1   48:12 19.5  1:04    1 24:39  7:29 1:22:35 
    2  124 Karah Osterberg           23 F   Garden Prairie IL      1  6:42  1:32  1:13    2   49:21 19.1  0:57    2 26:36  8:04 1:24:47 
    3  142 Samantha Smith            20 F   Brainerd MN            2  7:08  1:38  1:12    8   54:53 17.2  0:30    5 28:05  8:31 1:31:46 
    4   52 Karoline Gustafson        26 F   Fergus Falls MN        6  7:50  1:47  2:18    4   52:11 18.1  0:26    7 29:41  9:00 1:32:25 
    5  131 Jacinta Riedinger         28 F   Fargo ND              11  8:58  2:03  2:45   11   56:23 16.7  0:42    3 26:49  8:08 1:35:35 
    6   94 Trisha Marczak            26 F   Fergus Falls MN       17 10:43  2:27  0:58    6   52:46 17.9  1:10    8 30:05  9:07 1:35:40 
    7   11 Paula Barry               26 F   Fergus Falls MN       12  9:21  2:08  1:38    3   51:03 18.5  1:25   14 32:18  9:48 1:35:42 
    8   97 Emily McClanahan          28 F   Des Moines IA         14 10:35  2:25  1:16    5   52:31 17.9  1:40   10 30:34  9:16 1:36:34 
    9  155 Tiffany Swenson           28 F   Dilworth MN            7  7:58  1:49  2:06   10   56:06 16.8  0:33    9 30:27  9:14 1:37:08 
   10   75 Erin Jore                 22 F   Moorhead MN           13  9:25  2:09  2:16   12   56:37 16.6  0:50    4 28:04  8:31 1:37:11 
   11   36 Megan Erstad              23 F   Fergus Falls MN        5  7:30  1:43  2:07    7   53:27 17.6  1:26   16 33:11 10:04 1:37:39 
   12   46 Julie Fudge               29 F   Fargo ND              10  8:56  2:02  1:30    9   54:57 17.1  1:02   12 31:56  9:41 1:38:19 
   13  177 Dana Wermers              23 F   Fargo ND              18 11:05  2:32  1:20   13   57:28 16.4  0:46    6 28:48  8:44 1:39:26 
   14   21 Paula Comeau              27 F   Fargo ND               9  8:36  1:58  1:07   15   59:31 15.8  0:29   11 31:05  9:26 1:40:46 
   15   78 Natalie Knutson           26 F   Fergus Falls MN        8  8:15  1:53  3:11   16 1:01:47 15.2  0:57   15 32:39  9:54 1:46:47 
   16   57 Janice Hendrickson        27 F   Fergus Falls MN       15 10:35  2:25  1:55   14   57:33 16.4  0:45   17 37:15 11:17 1:48:01 
   17  136 Emma Ryan                 24 F   Long Prairie MN        4  7:24  1:41  2:48   18 1:08:34 13.7  0:58   13 32:05  9:44 1:51:46 
   18  166 Amber Underdahl           21 F   Fergus Falls MN       16 10:42  2:26  3:00   17 1:07:51 13.9  1:09   18 39:03 11:50 2:01:42 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   86 Lori Leduc                37 F   Deer ON                3  7:15  1:39  0:42    1   46:34 20.2  0:57    1 22:58  6:58 1:18:24 
    2  102 Marie Moeckel             30 F   Moorhead MN            4  7:59  1:49  0:53    2   49:02 19.2  0:45    2 26:01  7:53 1:24:38 
    3  158 Angelo Tangen             32 F   Fargo ND               1  7:03  1:36  0:55    6   51:24 18.3  0:43    8 30:20  9:12 1:30:22 
    4   77 Nicole Kjesbo             35 F   Ashby MN               5  8:01  1:50  1:30    5   51:15 18.4  0:45    7 28:55  8:46 1:30:23 
    5  175 Debbie Wellman            33 F   Fergus Falls MN        7  8:34  1:57  1:37    7   52:21 18.0  1:05    5 28:10  8:33 1:31:45 
    6   22 Carrie Couchman           33 F   Moorhead MN            9  8:38  1:58  1:24    8   53:26 17.6  0:25    4 27:58  8:29 1:31:49 
    7   39 Jane Fier                 38 F   Prior Lake MN         16 10:33  2:24  1:01    3   49:59 18.8  1:16   10 31:08  9:26 1:33:55 
    8  163 Mary Tungseth             33 F   Fergus Falls MN        2  7:09  1:38  1:46   11   59:15 15.9  1:17    6 28:37  8:41 1:38:02 
    9  184 Christie Zunker           38 F   Fargo ND              14 10:04  2:18  1:26    4   50:23 18.7  1:13   16 37:02 11:14 1:40:06 
   10  109 Becca Nelson              39 F   Minneapolis MN         6  8:31  1:56  1:43    9   56:30 16.7  1:16   11 33:08 10:03 1:41:05 
   11  119 Jennifer Olson            37 F   West Fargo ND         11  8:47  2:00  2:38   10   58:32 16.1  1:57   17 38:42 11:44 1:50:34 
   12   64 Carrie Iverson            34 F   Moorhead MN           13  9:50  2:14  2:47   12 1:03:17 14.9  1:20   12 34:20 10:25 1:51:33 
   13   30 Jennifer Dummer           37 F   Fergus Falls MN        8  8:36  1:58  2:15   15 1:06:29 14.2  1:03   13 35:16 10:41 1:53:36 
   14   10 Mindy Bakke               35 F   Ulen MN               10  8:46  2:00  2:29   16 1:06:50 14.1  0:54   15 36:26 11:03 1:55:22 
   15  160 Tally Tinjum              31 F   Yucca Valley CA       19 12:51  2:56  2:36   18 1:10:12 13.4  1:46    9 30:26  9:14 1:57:50 
   16  110 Carly Nelson              37 F   Detroit Lakes MN      15 10:08  2:19  2:26   17 1:08:12 13.8  0:53   14 36:19 11:01 1:57:55 
   17   88 Jennifer Linnard          36 F   Casselton ND          12  9:30  2:10  2:03   19 1:25:11 11.1  1:12    3 26:49  8:08 2:04:42 
   18  133 Jenny Riewer              31 F   Frazee MN             17 10:35  2:25  2:24   14 1:06:27 14.2  1:06   18 44:53 13:36 2:05:23 
   19  144 Jennifer Soydara          35 F   Fergus Falls MN       18 12:38  2:53  1:46   13 1:03:31 14.8  2:08   19 52:25 15:53 2:12:26 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  195 Angie Hop-Mracek          40 F   Rosemount MN           2  6:10  1:25  0:38    1   44:09 21.3  0:36    2 26:51  8:09 1:18:22 
    2  126 Lisa Ostlie               43 F   Fargo ND               1  5:54  1:21  1:18    2   45:57 20.5  0:33    1 26:24  8:00 1:20:04 
    3   65 Patty Jaeger              45 F   Vergas MN              3  7:46  1:46  1:30    8   50:48 18.5  0:45    4 27:39  8:23 1:28:26 
    4  123 Pam Osmundson             44 F   Wahpeton ND            6  8:41  1:59  1:34    7   50:42 18.6  1:04    3 27:03  8:12 1:29:02 
    5   43 Peggy Frederick           44 F   Vining MN             18 10:08  2:18  1:37    5   48:00 19.6  0:46    5 28:42  8:42 1:29:11 
    6  140 Sara Schwietz             43 F   Little Canada MN       7  8:42  1:59  1:15    4   47:54 19.7  0:56    6 31:08  9:26 1:29:54 
    7  139 Amy Schmidt               40 F   Shakopee MN            4  8:06  1:51  0:41    6   50:10 18.8  0:50   13 33:05 10:02 1:32:50 
    8   62 Pamel Hermes              40 F   West Lafaytee IN      15  9:49  2:14  1:00    3   47:00 20.0  1:17   14 34:09 10:21 1:33:12 
    9  128 Mary Quello               41 F   Edina MN              13  9:34  2:11  1:28    9   52:46 17.9  1:25    8 31:32  9:34 1:36:43 
   10  116 Bunnie Novak              40 F   Fargo ND              12  9:24  2:08  1:35   10   54:10 17.4  1:34   12 32:24  9:49 1:39:05 
   11   59 Rhonda Hennen             43 F   Minnetrista MN        19 12:18  2:48  1:55   11   54:47 17.2  0:39    7 31:24  9:31 1:41:01 
   12  180 Julie Wilson              48 F   Moorhead MN            5  8:27  1:56  1:17   14   57:48 16.3  2:27   11 32:18  9:48 1:42:16 
   13  197 Michelle Eldien           42 F   Fergus Falls MN        9  8:57  2:02  1:31   12   56:33 16.7  0:51   16 36:07 10:57 1:43:58 
   14   24 Leola Daul                49 F   Fargo ND              10  8:58  2:03  1:18   16 1:01:00 15.4  1:08    9 31:44  9:37 1:44:06 
   15  173 Amy Wasson                45 F   Albert LE             16  9:53  2:15  3:15   13   57:39 16.3  2:42   15 35:01 10:37 1:48:29 
   16    6 Denise Andrews            48 F   Fergus Falls MN        8  8:50  2:01  2:46   17 1:03:21 14.9  1:43   10 32:13  9:46 1:48:51 
   17   85 Karen Lauer               47 F   Grand Forks ND        14  9:47  2:14  2:04   15   59:48 15.8  2:06   17 37:42 11:26 1:51:24 
   18  162 Karen Trout               41 F   Detroit Lakes MN      11  9:20  2:08  2:31   19 1:15:26 12.5  0:49   18 37:49 11:28 2:05:54 
   19    2 Amy Allen                 46 F   Bloomington MN        17  9:59  2:17  3:12   18 1:09:31 13.6  0:58   19 49:08 14:54 2:12:46 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   26 Paula Desanto             50 F   St. MN                 3 11:22  2:35  1:34    1   51:41 18.2  0:33    1 29:06  8:49 1:34:14 
    2   61 Darin Henze               52 F   Fargo ND               1  9:00  2:03  1:35    2   57:15 16.5  0:38    3 34:31 10:28 1:42:57 
    3  178 Marcia Williams           54 F   Fergus Falls MN        2 10:12  2:19  1:33    3   59:20 15.9  0:49    2 32:33  9:52 1:44:26 
    4   70 Christine Johnson         59 F   Eagan MN               4 15:51  3:37  2:26    4 1:12:08 13.1  2:36    4 46:52 14:13 2:19:51 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   66 Debbie Janey              60 F   Edina MN               1  9:43  2:13  1:45    1   57:14 16.5  1:02    1 27:46  8:25 1:37:29 
    2   32 Monica Eldien             61 F   Fergus Falls MN        2 12:06  2:45  1:30    2 1:03:40 14.8  1:04    2 39:43 12:03 1:58:01 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  190 Drew Campbell             16 M   Lakeelmo MN            1  6:30  1:29  0:59    1   43:47 21.5  0:51    1 20:16  6:09 1:12:22 
    2  189 Dillon Waldera            16 M   Siouxfalls SD          2  6:53  1:34  0:33    2   44:37 21.1  0:45    2 21:36  6:33 1:14:22 
    3  120 Jordan Olson              17 M   Hawley MN              3  6:55  1:35  0:42    3   45:15 20.8  0:44    4 24:37  7:28 1:18:11 
    4  188 Branden Scheel            15 M   Fargo ND               4  7:05  1:37  1:33    4   47:08 20.0  0:36    3 23:29  7:07 1:19:50 
    5  121 Kyle Olson                17 M   West Fargo ND          7 11:55  2:43  0:53    5   47:49 19.7  0:21    6 25:35  7:46 1:26:31 
    6   96 Brandon Masloski          19 M   Underwood MN           5  7:55  1:48  1:39    7   59:20 15.9  0:47    5 25:17  7:40 1:34:56 
    7   16 Sam Breckenridge          12 M   Geneva CH              6  8:44  1:59  2:27    6   58:53 16.0  1:29    7 29:28  8:56 1:40:59 
    8  161 Jacob Trout                9 M   Detroit Lakes MN       8 16:55  3:51  2:49    8 1:15:30 12.5  0:47    8 37:49 11:28 2:13:48 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   68 David Jensen              27 M   Fergus Falls MN        2  5:52  1:20  0:38    1   40:46 23.1  0:35    2 20:28  6:13 1:08:17 
    2  149 Jared Sundstrom           22 M   Proctor MN             8  7:01  1:36  0:39    2   41:06 22.9  0:31    5 23:48  7:13 1:13:03 
    3   69 Nathan Jensen             22 M   Fergus Falls MN        1  5:25  1:14  0:56    9   44:13 21.3  0:42    4 23:06  7:00 1:14:19 
    4   80 Jesse Kovash              26 M   Fargo ND               6  6:55  1:35  0:33    3   41:40 22.6  0:28   11 25:39  7:47 1:15:13 
    5  152 Eric Swenson              25 M   Alexandria MN          3  6:24  1:28  1:11    5   43:09 21.8  0:38    7 24:08  7:19 1:15:28 
    6   55 Erik Hanson               22 M   Moorhead MN           13  7:31  1:43  1:25   12   48:00 19.6  0:23    1 18:53  5:44 1:16:10 
    7  106 Steven Moser              24 M   Fargo ND              12  7:26  1:42  1:21   10   44:34 21.1  0:59    3 21:54  6:39 1:16:13 
    8  112 Patrick Nelson            26 M   Minneapolis MN         7  6:58  1:35  0:50    8   43:59 21.4  0:32    6 24:06  7:19 1:16:24 
    9   89 Daniel Luoma              26 M   Roseville MN           4  6:35  1:30  0:58    7   43:48 21.5  0:45    8 24:41  7:29 1:16:46 
   10   49 Aaron Giere               27 M   Hawley MN             11  7:18  1:40  0:59    4   42:43 22.1  0:51   12 26:13  7:57 1:18:02 
   11   79 Michael Kolodziejczyk     26 M   Maple Grove MN        15  7:59  1:49  1:08    6   43:33 21.6  0:43   13 26:32  8:03 1:19:54 
   12  138 Matt Schmidgall           29 M   Hancock MN             5  6:46  1:33  1:22   11   45:42 20.6  1:10   15 27:59  8:29 1:22:56 
   13  137 Tom Scheid                26 M   Moorhead MN            9  7:02  1:36  1:28   14   51:29 18.3  0:26    9 25:06  7:37 1:25:28 
   14  192 Darwin Meints             25 M   Moorhead MN           17  8:50  2:01  1:34   15   53:32 17.6  0:34   10 25:33  7:45 1:30:01 
   15  171 Michael Walls             23 M   Fergus Falls MN       10  7:13  1:39  1:45   17   54:19 17.3  0:31   14 26:36  8:04 1:30:23 
   16   93 Michael Maier             27 M   Bismarck ND           14  7:32  1:43  1:56   13   50:21 18.7  1:05   20 30:47  9:20 1:31:39 
   17  164 Evan Twedt                24 M   Cooperstown ND        16  8:24  1:55  2:08   18   55:35 16.9  0:40   16 28:01  8:30 1:34:47 
   18   51 Jacob Gustafson           26 M   Fergus Falls MN       22 14:07  3:13  3:12   16   54:16 17.4  0:22   19 29:25  8:55 1:41:21 
   19   53 Nik Guttormson            24 M   Fargo ND              20 12:05  2:45  2:58   21   59:11 15.9  0:27   17 28:06  8:31 1:42:44 
   20  183 Greg Wolter               26 M   Bismarck ND           21 12:28  2:50  1:36   19   56:09 16.8  0:33   22 32:24  9:49 1:43:08 
   21   76 Dustin Kitzman            28 M   Fergus Falls MN       18  9:03  2:04  2:25   22 1:02:11 15.1  0:41   18 29:14  8:52 1:43:33 
   22    9 Adam Baker                29 M   Fergus Falls MN       19 11:02  2:31  3:37   20   58:28 16.1  0:55   23 33:49 10:15 1:47:48 
   23   50 Mackenzie Grunig          23 M   Hancock MN            23 18:31  4:13  2:44   23 1:04:04 14.7  1:16   21 30:54  9:22 1:57:28 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   17 Matthew Burrell           38 M   Indianapolis IN        7  6:41  1:31  0:28    1   38:57 24.2  0:23    2 21:29  6:31 1:07:56 
    2  148 Nick Stromme              33 M   Kloten ND             21  8:36  1:58  0:53    2   40:00 23.6  0:34    1 21:20  6:28 1:11:21 
    3  101 Travis Miller             31 M   Nisswa MN              5  6:30  1:29  1:14    3   43:37 21.6  0:42    3 22:39  6:52 1:14:40 
    4   63 Dusty Hough               38 M   Barnesville MN         2  6:14  1:25  0:57    4   44:18 21.3  0:42    5 24:52  7:32 1:17:01 
    5   15 Ryan Bosch                33 M   West Fargo ND         10  6:58  1:35  1:04    6   45:04 20.9  0:36    6 25:05  7:36 1:18:45 
    6  187 Gregg Larson              33 M   Hawley MN              3  6:26  1:28  1:54    5   44:51 21.0  0:52    4 24:48  7:31 1:18:50 
    7  129 Michael Raum              36 M   Fargo ND               4  6:29  1:29  1:47   10   45:38 20.6  1:02    7 25:07  7:37 1:20:01 
    8  113 Ed Newman                 37 M   Fergus Falls MN       17  8:06  1:51  1:23    7   45:21 20.8  0:29   10 26:07  7:55 1:21:24 
    9   48 Ben Geyer                 38 M   Henning MN            14  7:58  1:49  1:06   12   45:48 20.6  0:34    9 26:02  7:54 1:21:27 
   10   95 Nick Mariotti             32 M   Fergus Falls MN        1  6:07  1:24  1:47   14   45:53 20.5  1:01   14 27:13  8:15 1:21:59 
   11  115 Chris Noeth               30 M   Maryville IL          12  7:31  1:43  0:40   11   45:44 20.6  0:33   17 28:20  8:35 1:22:47 
   12   99 Tony Metcalf              32 M   Fergus Falls MN       26  9:00  2:03  1:10    9   45:28 20.7  0:32   13 26:56  8:10 1:23:04 
   13  127 Roland Peterson           30 M   Grand Forks ND        24  8:43  1:59  1:37   13   45:49 20.6  1:08   11 26:09  7:56 1:23:25 
   14  169 Bob Vetter                35 M   Hawley MN             11  7:00  1:36  1:14   18   48:01 19.6  0:44   15 27:37  8:22 1:24:33 
   15  170 Corey Vetter              33 M   West Fargo ND          6  6:32  1:29  1:12   17   48:00 19.6  1:09   19 29:02  8:48 1:25:52 
   16   72 Nick Johnson              33 M   Fargo ND               8  6:47  1:33  2:15   22   49:35 19.0  1:25   12 26:24  8:00 1:26:25 
   17   37 Eric Ewan                 37 M   Fergus Falls MN       19  8:32  1:57  1:14    8   45:24 20.7  0:50   25 30:33  9:16 1:26:31 
   18  196 Robert Fried              36 M   Billings MT           23  8:43  1:59  1:22   23   51:18 18.4  0:26    8 25:40  7:47 1:27:27 
   19  174 Isaiah Weber              31 M   Fergus Falls MN       25  8:45  2:00  3:32   15   47:42 19.7  0:39   16 27:55  8:28 1:28:32 
   20   45 Jeffrey Frost             32 M   Mayer MN               9  6:55  1:35  1:21   21   49:13 19.1  1:00   24 30:16  9:11 1:28:44 
   21   90 Joseph Mahunik            35 M   Fergus Falls MN       28  9:50  2:15  1:47   16   47:58 19.6  1:13   21 29:23  8:55 1:30:10 
   22  107 Matt Mouser               33 M   Fergus Falls MN       20  8:35  1:57  2:30   20   48:34 19.4  1:35   23 30:04  9:07 1:31:16 
   23  114 Evan Newman               36 M   Walhalla ND           29 10:07  2:18  1:05   19   48:04 19.6  0:37   27 32:02  9:43 1:31:54 
   24   82 Jeffrey Lammers           32 M   Moorhead MN           15  8:02  1:50  1:46   28   52:46 17.9  0:24   26 31:27  9:32 1:34:23 
   25  167 Tyler Underdahl           31 M   Fargo ND              30 10:13  2:20  1:49   26   52:28 18.0  1:27   20 29:13  8:52 1:35:08 
   26  186 Brad Anderson             35 M   Duluth MN             27  9:02  2:04  2:37   27   52:39 17.9  0:56   28 32:18  9:48 1:37:30 
   27  176 Mitch Wellman             31 M   Fergus Falls MN       33 14:33  3:19  1:35   25   52:24 18.0  1:03   18 28:24  8:37 1:37:57 
   28   40 Robert Foreman            38 M   Fergus Falls MN       13  7:49  1:47  0:46   29   52:55 17.8  0:52   31 37:19 11:19 1:39:40 
   29  198 Michael Geeslin           37 M   Hawley MN             18  8:11  1:52  2:07   32 1:00:17 15.6  0:49   22 29:53  9:04 1:41:15 
   30  157 Corey Synstelien          36 M   Fergus Falls MN       16  8:04  1:50  2:03   31   57:09 16.5  0:47   29 34:22 10:25 1:42:24 
   31   23 Tim Couchman              32 M   Moorhead MN           22  8:42  1:59  1:45   30   56:34 16.7  0:54   30 36:01 10:55 1:43:53 
   32  146 Tim Stautz                34 M   Casselton ND          32 11:53  2:42  1:46   24   52:24 18.0  0:31   32 38:44 11:44 1:45:15 
   33  132 Ben Riewer                35 M   Frazee MN             31 10:45  2:27  2:38   33 1:05:32 14.4  0:42   33 38:50 11:46 1:58:26 
   34  199 Michael Noffze            37 M   Fargo ND              34 15:24  3:30  4:47   34 1:37:48  9.6  0:53   34 56:30 17:08 2:55:20 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  125 Dan Ostlie                41 M   Fargo ND               3  6:06  1:24  0:47    1   39:29 23.9  0:38    2 22:44  6:54 1:09:42 
    2  143 Stuart Sneer              49 M   Mankato MN             6  6:25  1:28  1:17    2   42:22 22.2  0:43    3 23:35  7:09 1:14:20 
    3  191 Frank Campbell            47 M   Lakeelmo MN            5  6:24  1:28  0:45    5   44:58 20.9  0:37    1 22:21  6:47 1:15:03 
    4  156 Tim Sykes                 45 M   Fertile MN             2  5:43  1:18  0:48    4   43:39 21.6  0:33    6 26:07  7:55 1:16:47 
    5   71 Mark Johnson              42 M   Moorhead MN            9  7:06  1:37  1:11    6   45:42 20.6  0:36    4 23:53  7:15 1:18:27 
    6   33 Terry Eldien              40 M   Fergus Falls MN        8  6:51  1:34  0:42    3   43:05 21.9  0:30    9 28:26  8:37 1:19:33 
    7   27 Jason Dohm                42 M   Milaca MN              4  6:17  1:26  1:10    7   47:21 19.9  1:12   11 29:41  9:00 1:25:39 
    8  122 Mark Olson                42 M   Enderlin ND           10  7:25  1:42  1:36   16   52:20 18.0  0:39    5 24:42  7:29 1:26:39 
    9    5 Lance Anderson            40 M   Chaska MN              7  6:35  1:30  1:00   14   51:35 18.3  0:34   10 28:34  8:40 1:28:15 
   10  154 Greg Swenson              42 M   Rogers MN              1  5:43  1:18  1:24   11   49:17 19.1  0:59   15 31:56  9:41 1:29:17 
   11  145 Andrew Specht             42 M   Hawley MN             14  8:23  1:55  1:57   13   51:18 18.4  0:39    7 27:08  8:14 1:29:23 
   12   20 Scott Colbeck             42 M   Fergus Falls MN       12  7:36  1:44  1:28    9   48:54 19.3  0:54   14 30:52  9:22 1:29:42 
   13   18 Blaine Buseth             48 M   Fergus Falls MN       15  8:30  1:56  2:54   10   49:11 19.2  1:09   12 29:42  9:00 1:31:24 
   14  108 Joel Myhre                41 M   Fergus Falls MN       11  7:36  1:44  1:10   18   54:06 17.4  0:41    8 28:24  8:37 1:31:54 
   15   84 Tom Larson                48 M   Fergus Falls MN       18  9:21  2:08  2:21   12   50:05 18.8  0:49   13 29:59  9:06 1:32:33 
   16   74 Kevin Jones               46 M   Britton SD            16  8:49  2:01  1:23    8   48:25 19.5  2:21   18 32:49  9:57 1:33:44 
   17   58 Phil Hennen               44 M   Minnetrista MN        13  7:41  1:45  1:43   20   55:09 17.1  0:39   17 32:14  9:46 1:37:25 
   18   54 Kevin Gyolai              43 M   Fergus Falls MN       21  9:46  2:14  1:35   17   53:31 17.6  1:45   20 33:03 10:01 1:39:37 
   19   25 Todd Degroot              44 M   Fergus Falls MN       23 11:03  2:31  3:49   15   52:16 18.0  1:02   19 33:02 10:01 1:41:10 
   20  134 Mark Rodning              48 M   Fergus Falls MN       20  9:40  2:12  2:19   19   54:29 17.3  0:59   22 38:31 11:41 1:45:55 
   21   14 Daryl Boese               45 M   Fergus Falls MN       22  9:56  2:16  2:25   22   58:36 16.1  1:32   21 33:45 10:14 1:46:11 
   22    7 James Andrews             44 M   Fergus Falls MN       17  8:49  2:01  2:45   23 1:03:30 14.8  1:36   16 32:13  9:46 1:48:51 
   23  103 John Mohn                 49 M   St Paul MN            19  9:28  2:09  3:34   21   58:04 16.2  1:50   23 41:53 12:42 1:54:48 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  111 Dennis Nelson             56 M   Fargo ND               1  7:44  1:46  1:04    1   41:58 22.4  1:05    6 29:06  8:50 1:20:56 
    2   13 Larry Bethel              59 M   Fergus Falls MN        3  8:12  1:52  1:33    3   47:23 19.9  1:02    1 22:54  6:57 1:21:01 
    3   35 Patrick Erlandson         52 M   Minneapolis MN        12  9:37  2:12  1:33    6   48:41 19.3  1:29    2 23:42  7:11 1:25:00 
    4  104 Bruce Money               55 M   Fergus Falls MN        5  8:24  1:55  1:23    5   48:05 19.6  1:00    3 27:20  8:17 1:26:09 
    5  141 Pj Smith                  50 M   Brainerd MN            2  8:07  1:51  1:44    2   46:10 20.4  0:45    7 29:46  9:02 1:26:31 
    6   92 David Maier               52 M   Bismarck ND            4  8:19  1:54  2:32    4   47:30 19.8  1:35    8 31:49  9:39 1:31:44 
    7   98 Todd McGovern             50 M   Fergus Falls MN        7  8:40  1:59  3:36    7   50:41 18.6  0:34   10 32:29  9:51 1:35:59 
    8  194 Mark Kitzman              52 M   Fergus Falls MN       11  9:26  2:09  2:48    9   54:22 17.3  1:51    4 28:42  8:42 1:37:07 
    9  150 Steve Swanson             54 M   Fergus Falls MN       13 10:18  2:21  3:23   11   56:20 16.7  2:20    5 28:53  8:45 1:41:12 
   10  165 John Ugstad               56 M   Fergus Falls MN       10  9:10  2:05  2:36   15 1:00:27 15.6  1:18    9 32:14  9:46 1:45:43 
   11  118 Guy Olson                 55 M   Fergus Falls MN        9  8:46  2:00  2:48   13   58:25 16.1  1:03   11 35:47 10:51 1:46:48 
   12  182 Ross Wolford              59 M   Pleasant Hill MO      15 11:12  2:33  1:41   10   55:27 17.0  1:02   13 38:18 11:37 1:47:39 
   13  147 Chips Stetson             54 M   Lisbon ND              6  8:29  1:56  3:07   12   57:26 16.4  0:49   14 38:51 11:47 1:48:39 
   14   73 Richard Johnson           55 M   Eagan MN              14 10:20  2:21  2:26   14   59:50 15.7  1:09   12 36:24 11:02 1:50:06 
   15  135 Douglas Rumpza            53 M   Fargo ND               8  8:42  1:59  2:32    8   53:45 17.5  1:22   16 44:37 13:32 1:50:56 
   16  172 David Walters             56 M   Fargo ND              16 14:23  3:17  3:32   16 1:05:01 14.5  1:01   15 43:16 13:07 2:07:11 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  193 Mark Stolpman             61 M                          2  8:12  1:52  2:57    1   48:41 19.3  1:54    2 31:06  9:26 1:32:47 
    2  185 David Bjork               60 M   Fergus Falls MN        1  8:06  1:51  1:35    3   55:11 17.1  0:43    1 30:23  9:13 1:35:55 
    3   47 Douglas Geeslin           62 M   Hawley MN              3  9:46  2:14  2:50    2   51:14 18.4  1:59    4 35:17 10:42 1:41:04 
    4  151 Brad Swenson              60 M   Fargo ND               7 16:43  3:48  1:18    4   58:33 16.1  1:54    5 36:58 11:13 1:55:24 
    5  181 Marc Wing                 62 M   Richville MN           6 13:10  3:00  5:16    6 1:07:54 13.9  1:04    3 32:24  9:49 1:59:47 
    6   38 Frank Farrar              82 M   Britton SD             5 12:59  2:57  3:23    5 1:01:25 15.3  3:25    6 55:32 16:50 2:16:43 
    7   56 Jerry Hendel              69 M   Fergus Falls ND        4 12:33  2:51  6:19    7 1:30:20 10.4  7:54    7 58:23 17:42 2:55:28 

Total Registered:                      227
Total Number of Finishers:             201
Number of Male   Finishers:            112
Number of Female Finishers:             63
Number of Relay Finishers:              27
Did not Finish Race or Did Not Start:   27