Lake Minnetonka Triathlon -
Excelsior, MN
6/17/2017

race logo










                                                       LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                           Excelsior Commons -  Excelsior, MN - June 17, 2017
                                               1/2 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10     14 Nathan Ansbaugh         Minneapolis        MN  30 M     5 12:48  1:28  0:57    2   35:51 25.1  0:38    3   17:01  5:41 1:07:13 
    2   2/10      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M    21 14:12  1:37  0:55    1   35:29 25.4  0:47    2   16:53  5:38 1:08:15 
    3   3/10    386 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27 M    17 13:58  1:36  0:54    4   35:54 25.1  0:43    4   17:04  5:42 1:08:30 
    4   4/10    285 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42 M     4 12:44  1:27  0:53    6   37:21 24.1  0:42   20   19:30  6:30 1:11:07 
    5   5/10    302 Patrick Marzolf         St. Paul           MN  34 M     1 11:53  1:21  1:01   27   39:30 22.8  0:51    6   18:05  6:02 1:11:17 
    6   6/10    331 Scott Myers             Plymouth           MN  41 M    10 13:34  1:33  1:04    8   37:29 24.0  1:03   10   18:37  6:13 1:11:46 
    7   7/10     55 Jake Braam              Elysian            MN  26 M    40 14:49  1:41  1:03   16   38:47 23.2  0:46    1   16:28  5:30 1:11:51 
    8   8/10    193 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  37 M    18 13:59  1:36  0:49   11   38:29 23.4  0:42   16   18:59  6:20 1:12:56 
    9   1/6       2 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  31 F     6 12:51  1:28  0:56   45   40:24 22.3  0:42    9   18:34  6:12 1:13:25 
   10   9/10    403 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  59 M    16 13:57  1:36  1:21   10   38:10 23.6  0:44   21   19:32  6:31 1:13:43 
   11   1/33    547 Phillip Falkner                                47 M    62 15:28  1:46  1:44    5   37:04 24.3  0:51   11   18:40  6:14 1:13:46 
   12   1/32    345 Adam Oliver             Edina              MN  30 M     3 12:20  1:25  1:15   49   40:29 22.2  0:49   18   19:10  6:24 1:14:02 
   13   2/33    300 Steve Marshall          Wayzata            MN  45 M    77 16:10  1:51  1:25    3   35:51 25.1  1:27   22   19:37  6:33 1:14:29 
   14   2/6     498 Margaret Weiss          Excelsior          MN  22 F     8 13:29  1:32  1:34   13   38:40 23.3  0:57   34   20:06  6:42 1:14:43 
   15   1/34    298 John Marshall           Minneapolis        MN  58 M    20 14:11  1:37  1:45   18   38:49 23.2  1:23   27   19:51  6:37 1:15:56 
   16   2/32    397 Pablo Sanchez           Saint Louis Park   MN  32 M    81 16:15  1:51  1:34   40   40:11 22.4  1:03    5   17:22  5:48 1:16:24 
   17   2/34    152 David Goldberg          Minnetrista        MN  56 M    19 13:59  1:36  1:27   12   38:33 23.3  0:52  103   21:57  7:19 1:16:46 
   18   3/6      22 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  26 F    13 13:50  1:35  1:16   59   41:08 21.9  0:45   29   19:53  6:38 1:16:49 
   19   4/6     507 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  39 F    25 14:16  1:38  1:15   39   40:09 22.4  0:49   42   20:42  6:54 1:17:10 
   20  10/10    180 Andrew Hardacre         Excelsior          MN  44 M    37 14:41  1:41  1:54   14   38:40 23.3  1:05   75   21:20  7:07 1:17:39 
   21   1/32    340 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  36 M    84 16:22  1:52  1:34    9   37:51 23.8  0:59   61   21:02  7:01 1:17:47 
   22   1/18     59 Anders Broman           Eagan              MN  17 M    23 14:13  1:37  1:32   82   42:35 21.1  0:47   12   18:44  6:15 1:17:49 
   23   1/13    249 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  39 M     2 12:09  1:23  1:48   58   41:06 21.9  0:51  104   21:59  7:20 1:17:52 
   24   5/6     330 Andrea Myers            Plymouth           MN  41 F    14 13:51  1:35  0:50   64   41:37 21.6  0:53   48   20:51  6:57 1:18:01 
   25   2/32    154 Ross Golla              Minnetonka         MN  38 M   155 18:07  2:04  1:03   23   39:09 23.0  0:53   17   19:03  6:21 1:18:12 
   26   1/35    239 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  54 M    44 14:55  1:42  1:03   26   39:26 22.8  0:58   99   21:52  7:18 1:18:13 
   27   2/18    101 Carter Deichman         Mankato            MN  16 M    39 14:48  1:41  0:43   91   43:22 20.8  0:38   14   18:54  6:18 1:18:24 
   28   3/34    480 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  57 M    38 14:48  1:41  2:00   33   40:00 22.5  1:07   40   20:40  6:54 1:18:33 
   29   3/32      9 Greg Alexander          Plymouth           MN  39 M    59 15:26  1:46  1:45   47   40:26 22.3  0:35   44   20:47  6:56 1:18:56 
   30   3/32    374 Brian Quinn             Minneapolis        MN  33 M    82 16:17  1:51  1:52   28   39:30 22.8  1:39   28   19:51  6:37 1:19:06 
   31   3/33     50 Mike Blair              Prior Lake         MN  47 M    85 16:24  1:52  1:46   17   38:48 23.2  0:46   83   21:28  7:10 1:19:10 
   32   2/35    129 Sean Finn               Savage             MN  51 M   113 17:10  1:57  1:17   38   40:08 22.4  0:51   25   19:47  6:36 1:19:11 
   33   1/26    464 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  44 M    89 16:31  1:53  2:01   37   40:05 22.5  0:50   26   19:49  6:37 1:19:14 
   34   4/32    170 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  31 M    52 15:13  1:44  2:07   55   40:49 22.0  0:57   35   20:10  6:44 1:19:14 
   35   4/32    341 Riant Northway          Lake Shore         MN  35 M   125 17:20  1:59  1:04   20   39:05 23.0  0:52   53   20:56  6:59 1:19:16 
   36   1/14    103 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  22 M    11 13:37  1:33  2:44   77   42:16 21.3  1:02   24   19:47  6:36 1:19:24 
   37   1/25     23 Stuart Baker            Saint Paul         MN  27 M   120 17:18  1:58  2:57   30   39:48 22.6  1:08    8   18:18  6:06 1:19:26 
   38   3/35    290 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  51 M    66 15:49  1:48  1:45   42   40:14 22.4  0:44   56   20:58  7:00 1:19:28 
   39   4/35    253 David Knack             Prior Lake,        MN  54 M    61 15:27  1:46  1:40   48   40:26 22.3  1:00   62   21:06  7:02 1:19:37 
   40   4/34    347 Kevin Olsen             Orono              MN  58 M    46 14:59  1:43  1:37   22   39:09 23.0  0:40  153   23:15  7:45 1:19:37 
   41   6/6     459 Kristina Swenson        Rogers             MN  20 F    15 13:55  1:35  0:50   66   41:40 21.6  0:58  112   22:24  7:28 1:19:45 
   42   5/32    337 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38 M   102 16:55  1:56  1:15   36   40:02 22.5  0:41   59   20:59  7:00 1:19:51 
   43   4/33    230 Mike Johnson            St Louis Park      MN  49 M    63 15:41  1:47  1:41   46   40:25 22.3  1:13   51   20:55  6:59 1:19:52 
   44   1/2     163 Jan Guenther            Long Lake          MN  58 F    69 15:54  1:49  1:44   60   41:12 21.8  0:46   47   20:50  6:57 1:20:24 
   45   2/26     61 Brian Brophy            Bloomington        MN  42 M    41 14:51  1:42  2:14   62   41:19 21.8  1:14   46   20:50  6:57 1:20:26 
   46   1/21     18 Gillian Auslander       Minneapolis        MN  47 F    43 14:55  1:42  1:51   70   41:52 21.5  1:00   52   20:55  6:59 1:20:31 
   47   5/33    417 Mark Senkowski          Woodbury           MN  45 M   199 19:20  2:12  1:47    7   37:21 24.1  0:48   73   21:19  7:07 1:20:34 
   48   2/14    153 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  22 M    58 15:21  1:45  1:21   71   41:59 21.4  0:41   68   21:14  7:05 1:20:35 
   49   2/13     87 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  41 M   135 17:38  2:01  1:41   25   39:21 22.9  0:37   84   21:29  7:10 1:20:44 
   50   1/27    272 Catherine Lee           Minneapolis        MN  43 F    79 16:12  1:51  1:13   54   40:48 22.1  0:57   93   21:43  7:15 1:20:50 
   51   3/26     83 Matthew Colaizy         Minneapolis        MN  41 M    98 16:50  1:55  1:51   44   40:24 22.3  0:52   60   21:02  7:01 1:20:57 
   52   6/33     10 Ricardo Amaya           Minneapolis        MN  49 M   127 17:25  1:59  0:53   24   39:10 23.0  2:25   79   21:23  7:08 1:21:14 
   53   1/25    192 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  39 F   114 17:11  1:58  1:28   75   42:13 21.3  0:49   23   19:43  6:35 1:21:23 
   54   7/33    216 Lang Hunt               Minneapolis        MN  47 M    45 14:55  1:42  1:42   51   40:37 22.2  1:19  132   22:53  7:38 1:21:25 
   55   1/8      65 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  14 F    24 14:15  1:38  1:00  126   44:31 20.2  0:46   54   20:56  6:59 1:21:27 
   56   8/33    122 Nicholas Essma          Edina              MN  49 M    53 15:14  1:44  2:24   41   40:11 22.4  1:02  127   22:48  7:36 1:21:37 
   57   5/34    548 Kirk Vesterstein                               55 M   156 18:08  2:04  2:05   19   38:57 23.1  0:44  101   21:53  7:18 1:21:45 
   58   3/18    147 Will Gallagher          St. Michael        MN  19 M    12 13:38  1:33  1:44  113   44:04 20.4  1:32   49   20:51  6:57 1:21:47 
   59   2/21    373 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  49 F   124 17:19  1:59  1:38   35   40:01 22.5  1:00  100   21:53  7:18 1:21:49 
   60   4/26    282 Jacob Liston            Minneapolis        MN  40 M   123 17:19  1:59  1:50   50   40:33 22.2  1:08   81   21:25  7:09 1:22:13 
   61   3/14    468 Billy Thureson          Plymouth           MN  23 M    55 15:17  1:45  2:13   68   41:46 21.5  0:58  106   22:02  7:21 1:22:14 
   62   1/10    252 Leonard Klun            Maple Plain        MN  63 M    86 16:29  1:53  1:50   67   41:44 21.6  1:12   65   21:10  7:04 1:22:22 
   63   6/32    450 John Strawn             St Louis Park      MN  35 M   118 17:17  1:58  1:05   74   42:06 21.4  1:01   55   20:58  7:00 1:22:24 
   64   2/25    266 Molly Larew             Shanghai           PU  38 F   110 17:09  1:57  1:38   34   40:00 22.5  0:52  126   22:46  7:36 1:22:24 
   65   2/25    203 Trevor Hohertz          Minnetonka         MN  28 M    93 16:40  1:54  1:39   65   41:37 21.6  1:07   85   21:31  7:11 1:22:32 
   66   6/34    332 Jim Nack                Madison Lake       MN  57 M    96 16:49  1:55  1:40   21   39:07 23.0  0:51  186   24:20  8:07 1:22:44 
   67   3/25    311 Matthew McKeever        Hutchinson         MN  27 M    34 14:37  1:40  1:55  159   45:30 19.8  0:54   30   19:54  6:38 1:22:48 
   68   7/32    117 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37 M   107 17:04  1:57  1:00   31   39:51 22.6  1:05  176   23:53  7:58 1:22:51 
   69   9/33    199 Joel Hoekstra           Minneapolis        MN  47 M   250 20:17  2:19  2:52   29   39:44 22.7  1:14   13   18:49  6:17 1:22:53 
   70   3/21    299 Sandy Marshall          Wayzata            MN  45 F   105 16:59  1:56  3:14   15   38:47 23.2  1:55  110   22:19  7:27 1:23:11 
   71   2/27    174 Naomi Hamer             Orono              MN  42 F    47 15:01  1:43  2:17   63   41:32 21.7  1:10  151   23:13  7:45 1:23:12 
   72   5/26    191 Brian Heltemes          Chanhassen         MN  41 M    95 16:46  1:55  1:35  152   45:11 19.9  0:45   19   19:10  6:24 1:23:26 
   73   5/32     21 Lucas Bagnall           Grand Rapids       MI  33 M     7 13:25  1:32  1:50  136   44:44 20.1  0:51  123   22:41  7:34 1:23:28 
   74   6/32     15 Luke Anton              St. Anthony        MN  31 M   140 17:47  2:02  1:53   86   43:10 20.8  0:55   31   20:01  6:41 1:23:43 
   75   4/25    202 Joshua Hohertz          Shorewood          MN  29 M    94 16:42  1:54  2:08  140   44:52 20.1  1:15   15   18:58  6:20 1:23:54 
   76   4/18    460 Kyle Swenson            Rogers             MN  15 M    28 14:29  1:39  1:14  157   45:17 19.9  1:13   95   21:48  7:16 1:23:59 
   77   6/26    441 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  44 M   151 18:02  2:03  1:36   57   41:04 21.9  1:34   98   21:51  7:17 1:24:05 
   78   7/34    553 Rich Graske                                    57 M    99 16:53  1:56  1:54   83   42:39 21.1  0:59   94   21:47  7:16 1:24:09 
   79   3/27    219 Julie Hurley            Excelsior          MN  44 F   133 17:34  2:00  2:12   69   41:49 21.5  1:05   91   21:40  7:14 1:24:19 
   80   4/14     77 Tony Chiodi             St Paul            MN  23 M   161 18:12  2:05  1:47   43   40:14 22.4  1:16  143   23:07  7:43 1:24:34 
   81   2/10    264 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  62 M    92 16:36  1:54  2:02   72   42:00 21.4  1:03  146   23:09  7:43 1:24:48 
   82   8/32    469 Derek Thurmes           St. Paul           MN  35 M   203 19:23  2:13  1:26   79   42:30 21.2  0:52   74   21:20  7:07 1:25:29 
   83   4/21    433 Ann Snuggerud           Chaska             MN  49 F    83 16:22  1:52  1:50   93   43:25 20.7  1:03  135   22:57  7:39 1:25:35 
   84   9/32    187 Lukas Hedberg           Lakeville          MN  36 M   154 18:06  2:04  2:33   61   41:14 21.8  2:23   78   21:22  7:08 1:25:36 
   85   7/26    294 Scott Maloney           Savage             MN  40 M    71 15:57  1:49  1:40   85   42:53 21.0  0:42  194   24:29  8:10 1:25:38 
   86   5/18    466 Reese Thompson          Chanhassen         MN  15 M    64 15:47  1:48  2:12  260   49:10 18.3  0:41    7   18:07  6:03 1:25:55 
   87   3/13    327 Tyson Molitor           Belgrade           MN  28 M   108 17:06  1:57  2:17  114   44:04 20.4  1:00   90   21:39  7:13 1:26:04 
   88  10/32     41 Josh Bertelson          Plymouth           MN  37 M    57 15:19  1:45  1:18   92   43:22 20.8  1:29  208   24:48  8:16 1:26:14 
   89  10/33     60 David Brooks            Brooklyn Park      MN  48 M   234 19:53  2:16  2:34   56   41:04 21.9  1:11   96   21:48  7:16 1:26:29 
   90   8/26    393 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  40 M    87 16:30  1:53  2:38  142   44:58 20.0  1:03   80   21:24  7:08 1:26:30 
   91   7/32    420 Shan Sharif             Saint Paul         MN  30 M   148 17:58  2:03  2:20   32   39:51 22.6  0:51  241   25:48  8:36 1:26:45 
   92   5/35    423 Eric Showers            Minnetonka         MN  54 M   121 17:18  1:58  2:01   73   42:04 21.4  1:19  183   24:14  8:05 1:26:52 
   93   8/34     69 Andy Carl               Woodbury           MN  57 M    51 15:10  1:44  1:59   76   42:15 21.3  1:14  255   26:21  8:47 1:26:57 
   94   9/26    188 Matt Hedberg            Chanhassen         MN  42 M   103 16:56  1:56  2:30  144   45:05 20.0  1:07   82   21:27  7:09 1:27:03 
   95   4/27    236 Becca Joseph            Minnetonka         MN  42 F    74 16:09  1:51  1:36  201   47:10 19.1  1:03   77   21:22  7:08 1:27:18 
   96  11/32     33 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  38 M     9 13:31  1:33  1:42   81   42:32 21.2  1:07  342   28:28  9:30 1:27:18 
   97   5/25    289 Anthony Lutovsky        Eagan              MN  25 M   247 20:15  2:18  2:05   99   43:33 20.7  0:52   41   20:41  6:54 1:27:25 
   98   6/35    221 Ron Jacobsen            Chaska             MN  53 M    50 15:06  1:43  2:19   89   43:17 20.8  1:16  233   25:37  8:33 1:27:33 
   99  10/26    172 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  44 M   111 17:09  1:57  2:03  134   44:40 20.1  1:10  120   22:37  7:33 1:27:37 
  100   5/14     82 Jacob Clements          St. Paul           MN  23 M    72 16:01  1:50  1:47  181   46:17 19.4  0:50  134   22:56  7:39 1:27:50 
  101  12/32     63 Steven Brouwer          Waverly            MN  38 M   242 20:10  2:18  1:27   84   42:51 21.0  0:48  124   22:44  7:35 1:27:59 
  102  11/26    383 Jim Robbins             Eden Prairie       MN  43 M   235 19:55  2:16  2:09   90   43:18 20.8  1:31   70   21:15  7:05 1:28:06 
  103   5/21    138 Sarah Foley             Cologne            MN  46 F   115 17:14  1:58  2:18  124   44:30 20.2  0:54  147   23:12  7:44 1:28:07 
  104  11/33    505 Chris Wilhoit           Saint Louis Park   MN  47 M   223 19:48  2:15  2:14   53   40:43 22.1  1:35  174   23:53  7:58 1:28:11 
  105   8/32     37 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  33 M   174 18:43  2:08  2:27  133   44:40 20.1  1:17   63   21:07  7:03 1:28:13 
  106   7/35    418 Bradley Severson        Minnetonka         MN  50 M   129 17:29  2:00  2:20  163   45:41 19.7  1:42   64   21:08  7:03 1:28:19 
  107   6/14    145 Jonathan Fritz          Chanhassen         MN  22 M    91 16:34  1:53  2:08  191   46:46 19.2  0:27  125   22:46  7:36 1:28:39 
  108  12/26    243 Andy Kester             Victoria           MN  44 M    27 14:28  1:39  2:01  195   46:54 19.2  1:44  162   23:38  7:53 1:28:43 
  109  13/26    200 Bryan Hoelzer           Rochester          MN  42 M   100 16:54  1:56  2:07  169   45:58 19.6  1:29  111   22:20  7:27 1:28:48 
  110  13/32     25 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  38 M   198 19:20  2:12  1:13   96   43:29 20.7  1:12  175   23:53  7:58 1:29:04 
  111  14/32     68 Josh Campbell           Minneapolis        MN  36 M   212 19:35  2:14  1:51  107   43:53 20.5  1:03  128   22:49  7:37 1:29:09 
  112  14/26    106 Steven Dillner          Ramsey             MN  40 M   158 18:09  2:04  1:59   78   42:29 21.2  1:13  225   25:20  8:27 1:29:09 
  113   6/21      6 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  47 F    88 16:31  1:53  1:42  132   44:38 20.2  1:00  226   25:22  8:28 1:29:10 
  114   9/32    449 Steve Strait            Maple Grove        MN  31 M   206 19:27  2:13  2:16  111   44:00 20.5  1:12  109   22:18  7:26 1:29:11 
  115   8/35     17 Mark Augdahl            Chaska             MN  52 M    76 16:09  1:51  2:13  168   45:54 19.6  1:28  160   23:31  7:51 1:29:14 
  116   3/25    440 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  36 F   195 19:09  2:11  2:10  112   44:03 20.4  0:57  136   22:59  7:40 1:29:16 
  117   5/27    414 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  40 F   146 17:56  2:03  2:18  153   45:11 19.9  0:48  144   23:07  7:43 1:29:19 
  118   6/25    135 Brice Floyd             Polk City          IA  29 M   181 18:50  2:09  2:31   88   43:12 20.8  1:29  158   23:20  7:47 1:29:19 
  119   7/25    462 Tyler Theobald          Neenah             WI  28 M   173 18:41  2:08  2:28  177   46:08 19.5  0:57   69   21:15  7:05 1:29:28 
  120   4/25    338 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  39 F   143 17:53  2:02  1:21  179   46:14 19.5  0:46  155   23:17  7:46 1:29:29 
  121   5/25    127 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  35 F   169 18:37  2:07  1:31  102   43:44 20.6  0:59  206   24:46  8:16 1:29:34 
  122   4/13     34 Bill Benning            Lakeville          MN  55 M   197 19:18  2:12  1:47  104   43:52 20.5  0:58  166   23:41  7:54 1:29:35 
  123   6/18     78 Matthew Chipman         Eagan              MN  17 M    30 14:32  1:40  1:34  180   46:15 19.5  1:18  249   25:58  8:40 1:29:36 
  124  12/33    509 Garrett Wilson          Edina              MN  46 M   128 17:26  1:59  2:18  105   43:52 20.5  1:15  211   24:52  8:18 1:29:43 
  125   8/25    411 Nathan Scott            Eagan              MN  25 M   186 18:53  2:09  3:38  160   45:31 19.8  1:12   43   20:46  6:56 1:29:57 
  126  15/26    484 Travis Van Neste        Excelsior          MN  43 M   392 24:50  2:50  1:13   52   40:39 22.1  0:47  119   22:35  7:32 1:30:01 
  127   7/14    476 Joe Traxler             Victoria           MN  23 M   317 21:58  2:30  1:34  108   43:55 20.5  1:04   89   21:38  7:13 1:30:06 
  128  10/32     54 James Boucher           Minneapolis        MN  34 M   264 20:33  2:21  3:17  135   44:41 20.1  1:37   32   20:02  6:41 1:30:08 
  129   5/13    395 Brian Ross              Shorewood          MN  41 M   122 17:18  1:58  2:14   95   43:28 20.7  0:51  262   26:33  8:51 1:30:23 
  130   6/27    213 Jill Hughes             Orono              MN  43 F   246 20:14  2:18  1:51  129   44:32 20.2  1:10  122   22:38  7:33 1:30:23 
  131   1/6     167 Helen Gunther           Excelsior          MN  60 F   170 18:38  2:07  1:45  139   44:48 20.1  1:03  193   24:27  8:09 1:30:39 
  132  13/33    220 Mike Hurley             Edina              MN  48 M   253 20:20  2:19  2:41  127   44:32 20.2  1:05  107   22:11  7:24 1:30:47 
  133   9/34     85 Tom Coles               Apple Valley       MN  56 M    70 15:56  1:49  3:39  109   43:59 20.5  2:15  219   25:10  8:24 1:30:57 
  134   9/25    438 Brady Steinbach         Minneapolis        MN  26 M   192 19:07  2:11  2:26  145   45:06 20.0  1:23  142   23:05  7:42 1:31:04 
  135  11/32    319 Mark Miller             Omaha              NE  32 M   112 17:10  1:57  2:51  235   48:15 18.7  1:55   58   20:58  7:00 1:31:06 
  136   3/10    133 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  62 M    90 16:32  1:53  2:17  101   43:43 20.6  1:58  268   26:40  8:54 1:31:08 
  137  15/32    160 Conor Green             Edina              MN  37 M    65 15:47  1:48  3:35  225   47:59 18.8  1:04  140   23:02  7:41 1:31:25 
  138   7/18    100 Carson Deichman         Mankato            MN  14 M    67 15:51  1:49  0:50  293   50:30 17.8  0:37  167   23:42  7:54 1:31:28 
  139   6/25     71 Shannon Carroll         Eden Prairie       MN  37 F   232 19:52  2:16  2:15  158   45:21 19.8  1:13  130   22:49  7:37 1:31:29 
  140   6/13    102 Charles Delbridge       Minneapolis        MN  36 M   153 18:04  2:04  1:34  182   46:27 19.4  1:00  191   24:27  8:09 1:31:30 
  141  16/26     91 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  41 M   137 17:40  2:01  1:30  123   44:30 20.2  1:31  258   26:22  8:48 1:31:32 
  142   7/13      3 Chris Abbott            Minneapolis        MN  29 M   106 17:02  1:57  2:55  151   45:09 19.9  1:09  224   25:20  8:27 1:31:33 
  143   9/35    280 Dave Link               Eden Prairie       MN  50 M   132 17:32  2:00  2:22  100   43:39 20.6  0:56  291   27:12  9:04 1:31:40 
  144   1/7     262 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  52 F    54 15:16  1:45  2:16  193   46:52 19.2  1:00  256   26:21  8:47 1:31:43 
  145   7/27    270 Stefanie Larson         Plymouth           MN  41 F    35 14:38  1:40  2:05  215   47:37 18.9  1:26  252   26:06  8:42 1:31:50 
  146   8/18    207 Jack Holthusen          Minneapolis        MN  16 M   211 19:33  2:14  2:00  246   48:44 18.5  0:56   39   20:39  6:53 1:31:50 
  147   1/20     86 Blair Collins           St. Louis Park     MN  34 F   263 20:32  2:20  2:16  156   45:16 19.9  0:59  129   22:49  7:37 1:31:52 
  148   2/20    136 Jillian Foerster        Des Moines         IA  31 F    48 15:03  1:43  2:26  265   49:19 18.2  0:49  185   24:17  8:06 1:31:52 
  149  10/35    121 Jeff Engel              Chaska             MN  51 M   139 17:44  2:01  2:44  183   46:31 19.3  1:19  163   23:38  7:53 1:31:54 
  150   1/11    194 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  21 F   337 22:29  2:34  1:25  122   44:25 20.3  1:12  115   22:29  7:30 1:31:58 
  151  14/33    458 Greg Swenson            Rogers             MN  48 M    75 16:09  1:51  1:56  118   44:11 20.4  1:28  333   28:17  9:26 1:31:59 
  152   7/25    159 Heather Grazzini-Sims   Wayzata            MN  36 F   185 18:53  2:09  2:19  229   48:09 18.7  1:31   67   21:14  7:05 1:32:04 
  153  17/26    173 Chris Hacker            Shorewood          MN  41 M   293 21:21  2:26  2:10  150   45:08 19.9  1:34  105   22:00  7:20 1:32:11 
  154  10/34    500 John Weum               Eden Prairie       MN  56 M    42 14:52  1:42  2:00  171   46:00 19.6  1:13  331   28:11  9:24 1:32:15 
  155   2/2      70 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  57 F   131 17:32  2:00  1:43  178   46:12 19.5  1:18  232   25:33  8:31 1:32:16 
  156   2/11     47 Stephanie Bierman       Apple Valley       MN  23 F    26 14:19  1:38  1:47  358   53:45 16.7  0:40  102   21:54  7:18 1:32:22 
  157  10/25    482 Andrew Valen            St. Paul           MN  28 M   200 19:20  2:12  3:07  143   45:04 20.0  1:18  164   23:39  7:53 1:32:26 
  158   8/27    227 Leanne Johansen         Wayzata            MN  41 F    68 15:53  1:49  2:40  232   48:13 18.7  1:17  198   24:39  8:13 1:32:40 
  159   2/8     209 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  19 F   330 22:23  2:33  1:43  121   44:21 20.3  1:04  148   23:12  7:44 1:32:41 
  160  12/32    391 Anthony Roman           Minneapolis        MN  33 M    97 16:50  1:55  2:27  187   46:37 19.3  2:13  201   24:43  8:15 1:32:49 
  161  15/33    278 Jason Lien              St. Paul           MN  45 M   266 20:33  2:21  2:19   94   43:26 20.7  1:27  217   25:07  8:23 1:32:50 
  162   3/20     56 Laura Breidall          Eden Prairie       MN  33 F   178 18:48  2:09  1:31  239   48:32 18.5  1:10  138   23:01  7:41 1:33:02 
  163   9/27    286 Kate Lovrien            St Louis Park      MN  42 F   262 20:32  2:20  1:54  251   48:51 18.4  0:58   57   20:58  7:00 1:33:11 
  164  16/32     32 Weldon Bell             Minnetonka         MN  39 M   367 23:20  2:40  2:13  192   46:47 19.2  0:35   37   20:27  6:49 1:33:19 
  165  11/35    492 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  50 M   159 18:09  2:04  1:39  208   47:21 19.0  0:56  222   25:16  8:26 1:33:20 
  166  17/32    378 Dan Reitsma             Carver             MN  39 M   323 22:07  2:31  2:08  116   44:06 20.4  1:02  181   24:11  8:04 1:33:32 
  167  11/34    513 Bryan Wray              Eagan              MN  55 M   160 18:12  2:05  2:42  128   44:32 20.2  1:32  265   26:38  8:53 1:33:33 
  168  12/35    518 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  52 M   166 18:30  2:07  2:50  185   46:34 19.3  1:05  197   24:37  8:13 1:33:34 
  169  10/27    238 Rebecca Karnes          Mound              MN  40 F   385 24:33  2:48  2:18  161   45:34 19.8  0:57   36   20:15  6:45 1:33:36 
  170  18/26    483 Brian Van Batavia       Delano             MN  41 M   196 19:11  2:11  1:53  221   47:46 18.8  1:45  141   23:03  7:41 1:33:37 
  171   3/8     148 Molly Garry             Austin             MN  14 F    78 16:11  1:51  2:27  323   51:52 17.4  0:44  113   22:24  7:28 1:33:37 
  172  18/32    421 Derrick Shatava         Lino Lakes         MN  35 M   269 20:37  2:21  3:15   87   43:11 20.8  1:01  236   25:42  8:34 1:33:45 
  173  19/32    204 Travis Hoium            Minneapolis        MN  35 M   150 17:58  2:03  2:36  117   44:09 20.4  1:46  299   27:21  9:07 1:33:48 
  174  16/33    309 Tom McDonald            Minneapolis        MN  48 M   116 17:15  1:58  2:58  106   43:53 20.5  1:48  324   27:58  9:20 1:33:51 
  175  20/32    215 Hans Hummel             Minnetrista        MN  37 M   298 21:28  2:27  1:48  186   46:36 19.3  1:44  114   22:25  7:29 1:33:58 
  176  19/26    242 Ryan Kessler            Mendota Heights    MN  43 M   244 20:13  2:18  2:12  199   46:59 19.2  1:20  157   23:19  7:47 1:34:01 
  177  13/32    444 Erich Stoermer          Minneapolis        MN  32 M   321 22:04  2:31  3:51  189   46:40 19.3  1:04   38   20:28  6:50 1:34:04 
  178  13/35    267 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54 M   210 19:32  2:14  2:07  170   45:58 19.6  1:47  204   24:43  8:15 1:34:05 
  179  14/35    157 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  50 M   104 16:58  1:56  1:52  248   48:49 18.4  1:06  227   25:26  8:29 1:34:09 
  180   8/13    326 Tiana Molitor           Belgrade           MN  28 M    32 14:34  1:40  2:04  313   51:21 17.5  0:33  235   25:41  8:34 1:34:11 
  181  17/33    490 Steve Wander            Minnetonka         MN  49 M   219 19:42  2:15  2:54  120   44:19 20.3  1:35  240   25:47  8:36 1:34:14 
  182  12/34    291 Daniel Lynch            Saint Paul         MN  57 M   117 17:16  1:58  2:17  238   48:32 18.5  1:45  195   24:30  8:10 1:34:17 
  183  21/32    218 Daniel Hurka            Eagan              MN  36 M    73 16:02  1:50  2:09  309   51:12 17.6  1:09  169   23:48  7:56 1:34:18 
  184  13/34    261 Michael Kroening        Woodbury           MN  58 M   215 19:38  2:14  4:25  103   43:47 20.6  1:52  203   24:43  8:15 1:34:24 
  185   3/11    446 Katie Stolz             Forest Lake        MN  24 F   344 22:41  2:35  1:58  249   48:50 18.4  1:00   33   20:04  6:42 1:34:31 
  186   8/14    401 Mitchell Schank         Woodbury           MN  21 M   208 19:29  2:13  1:51  310   51:16 17.6  1:09   50   20:54  6:58 1:34:37 
  187  11/25    551 Ryan Mathieu                                   26 M   346 22:43  2:35  4:16  119   44:12 20.4  1:21  108   22:12  7:24 1:34:42 
  188  14/34    182 Tad Hauck               Eden Prairie       MN  59 M   134 17:34  2:00  2:55  223   47:55 18.8  1:32  213   24:57  8:19 1:34:52 
  189  11/27    368 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  40 F   177 18:48  2:09  2:04  110   44:00 20.5  1:16  356   29:07  9:43 1:35:13 
  190  12/25    376 Beau Raymond            Minneapolis        MN  25 M   254 20:21  2:19  2:19  174   46:03 19.5  1:50  202   24:43  8:15 1:35:14 
  191  18/33    181 Scott Haskins           Excelsior          MN  45 M   287 21:15  2:25  3:42  130   44:35 20.2  1:47  177   23:58  8:00 1:35:15 
  192   4/20     57 Rachel Brekke           Tucson             AZ  31 F    60 15:27  1:46  3:38  224   47:57 18.8  1:07  287   27:08  9:03 1:35:15 
  193   4/10     53 Michael Bono            Minneapolis        MN  64 M   349 22:47  2:36  1:46   97   43:30 20.7  1:22  247   25:57  8:39 1:35:19 
  194  22/32    263 Paul Lamers             Apple Valley       MN  35 M   258 20:26  2:20  3:20  217   47:42 18.9  0:46  149   23:12  7:44 1:35:24 
  195  19/33    131 Kevin Fischer           Bloomington        MN  47 M   240 20:04  2:17  2:31  218   47:42 18.9  1:18  173   23:52  7:58 1:35:24 
  196   9/14    185 Eli Heckert             Alexandria         MN  20 M   167 18:31  2:07  3:42  164   45:42 19.7  2:36  215   25:02  8:21 1:35:32 
  197   7/21     52 Jill Bollettieri        Saint Louis Park   MN  47 F    49 15:05  1:43  2:19  302   50:50 17.7  0:54  260   26:25  8:49 1:35:32 
  198   2/7     555 Beth Trautman                                  50 F   306 21:36  2:28  1:55  154   45:13 19.9  0:56  248   25:58  8:40 1:35:36 
  199   8/25    248 Natalie Kirby           Deephaven          MN  36 F   194 19:07  2:11  2:25  263   49:17 18.3  0:59  171   23:49  7:57 1:35:36 
  200  20/26    454 Daniel Sullivan         Carver             MN  43 M   320 22:02  2:31  3:05  247   48:45 18.5  1:00   45   20:48  6:56 1:35:39 
  201  14/32    456 Matthew Swanson         Minneapolis        MN  30 M   162 18:17  2:05  2:31  200   47:09 19.1  0:41  282   27:02  9:01 1:35:40 
  202  15/34     29 Terry Beachey           Excelsior          MN  55 M   307 21:37  2:28  2:18  138   44:48 20.1  1:24  234   25:37  8:33 1:35:43 
  203  15/35    195 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  54 M   329 22:20  2:33  2:10   98   43:33 20.7  1:12  263   26:34  8:52 1:35:47 
  204  16/34    178 Ed Hanzlik              Excelsior          MN  55 M   119 17:18  1:58  2:34  213   47:37 18.9  1:17  285   27:06  9:02 1:35:49 
  205  10/14    342 Clydja Ockerman         Brownton           MN  20 M   285 21:12  2:25  2:24  243   48:42 18.5  2:10   87   21:34  7:12 1:36:01 
  206   8/21    241 Jessica Kessler         Mendota Heights    MN  46 F   311 21:44  2:29  2:42  146   45:06 20.0  1:54  196   24:36  8:12 1:36:01 
  207  15/32      8 Cody Ahmann             Shakopee           MN  32 M   216 19:39  2:14  2:31  148   45:08 19.9  1:26  300   27:22  9:08 1:36:05 
  208   5/20    134 Jennie Fleurant         Chaska             MN  31 F   378 24:04  2:45  2:22  207   47:21 19.0  1:22   66   21:11  7:04 1:36:18 
  209  17/34    279 Richard Lindblom        Minnetonka         MN  57 M   138 17:41  2:01  2:40  188   46:40 19.3  1:02  336   28:18  9:26 1:36:18 
  210  16/32     19 Harrison Bachmann       Stillwater         MN  30 M   260 20:29  2:20  2:08  259   49:06 18.3  1:22  152   23:14  7:45 1:36:19 
  211  13/25     39 Dave Bernardy           Orono              MN  29 M   335 22:27  2:34  1:55  214   47:37 18.9  0:47  161   23:35  7:52 1:36:19 
  212  14/25    557 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  28 M   179 18:50  2:09  2:20  283   50:03 18.0  2:10  137   23:00  7:40 1:36:21 
  213   9/25    310 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  39 F   205 19:25  2:13  3:07  155   45:13 19.9  1:28  298   27:19  9:07 1:36:31 
  214  18/34    409 Mark Schultz            Prior Lake         MN  55 M   207 19:29  2:13  1:47  209   47:23 19.0  0:50  290   27:10  9:04 1:36:37 
  215  11/14    315 Matt Mehlhorn           Lakeville          MN  23 M   383 24:27  2:47  1:19  172   46:00 19.6  0:29  190   24:26  8:09 1:36:38 
  216   1/19    486 Brittany Vickers        Minneapolis        MN  25 F   371 23:25  2:40  2:30  194   46:53 19.2  0:53  156   23:18  7:46 1:36:57 
  217   9/13    474 Joe Toth                Mound              MN  45 M   413 26:07  2:59  2:33   80   42:31 21.2  0:59  209   24:52  8:18 1:37:00 
  218  17/32    516 Paul Youngberg          Minneapolis        MN  33 M   109 17:09  1:57  2:55  205   47:13 19.1  1:47  327   28:04  9:22 1:37:05 
  219   9/18    353 Peter Ortiz             Richfield          MN  16 M   341 22:34  2:34  2:22  210   47:26 19.0  0:58  170   23:48  7:56 1:37:06 
  220  23/32    511 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  39 M   272 20:49  2:22  2:06  220   47:45 18.8  1:01  230   25:28  8:30 1:37:07 
  221  20/33    549 Lam Thai                                       46 M   238 19:59  2:17  4:32  137   44:47 20.1  2:14  237   25:43  8:35 1:37:14 
  222  12/27    308 Karmin McDonald         Minneapolis        MN  43 F   282 21:04  2:24  3:05  258   49:05 18.3  1:34  118   22:33  7:31 1:37:19 
  223  21/26    370 Robert Prevost          Minneapolis        MN  40 M   274 20:52  2:23  2:27  190   46:43 19.3  1:32  246   25:56  8:39 1:37:27 
  224  22/26     93 Mike Craig              Shakopee           MN  42 M   175 18:43  2:08  2:40  236   48:16 18.6  0:53  281   26:59  9:00 1:37:29 
  225   4/11    396 Abby Saddler            Wayzata            MN  21 F    33 14:36  1:40  2:17  312   51:21 17.5  1:01  334   28:17  9:26 1:37:29 
  226  21/33    149 Timothy Garry           Austin             MN  45 M   356 23:02  2:38  2:24  206   47:20 19.0  1:17  159   23:29  7:50 1:37:31 
  227  19/34     66 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  59 M   130 17:30  2:00  1:52  175   46:07 19.5  1:35  381   30:30 10:10 1:37:33 
  228  16/35    470 Jack Tiegs              Hugo               MN  51 M   309 21:40  2:28  3:21  198   46:56 19.2  3:12  121   22:38  7:33 1:37:44 
  229  10/13    412 Scott Searl             Mound              MN  45 M   184 18:52  2:09  3:04  131   44:37 20.2  2:12  351   29:00  9:40 1:37:44 
  230  20/34    503 Terry Wiens             Duluth             MN  59 M   336 22:28  2:34  2:12  212   47:28 19.0  1:24  187   24:21  8:07 1:37:51 
  231  15/25    118 Royce Durhman           Wayzata            MN  26 M   230 19:52  2:16  3:47  306   50:54 17.7  0:46  131   22:50  7:37 1:38:07 
  232  10/25    175 Lisa Haney              Chanhassen         MN  36 F   328 22:16  2:32  2:23  264   49:17 18.3  1:48  116   22:29  7:30 1:38:11 
  233  13/27     38 Jody Bergstrom          Chanhassen         MN  41 F   201 19:22  2:13  3:07  352   53:29 16.8  1:05   72   21:18  7:06 1:38:20 
  234   5/10    223 Richard Jahnke          Edina              MN  60 M   182 18:51  2:09  3:29  204   47:13 19.1  1:22  305   27:29  9:10 1:38:22 
  235  17/35    288 Paul Lundeen            Buffalo            MN  54 M   355 22:59  2:37  3:02  165   45:47 19.7  1:37  214   25:02  8:21 1:38:25 
  236  21/34    447 Steve Stolz             Forest Lake        MN  57 M   164 18:27  2:06  2:34  173   46:01 19.6  1:07  380   30:30 10:10 1:38:36 
  237   6/20    217 Laura Hupp              Minneapolis        MN  31 F   251 20:18  2:19  1:16  237   48:28 18.6  0:57  316   27:40  9:14 1:38:38 
  238  22/34    296 Robert Marchetti        Champlin           MN  59 M   191 19:07  2:11  2:37  219   47:43 18.9  1:45  318   27:45  9:15 1:38:55 
  239  11/25    257 Pam Kosanke             Minnetonka         MN  39 F   214 19:37  2:14  1:59  141   44:53 20.1  1:04  393   31:27 10:29 1:38:59 
  240  22/33    233 Ward Johnson            Minneapolis        MN  46 M   256 20:25  2:20  3:38  162   45:37 19.7  2:41  275   26:45  8:55 1:39:04 
  241  14/27    108 Tesha Distad            Long Lake          MN  42 F   316 21:55  2:30  1:27  275   49:40 18.1  1:12  210   24:52  8:18 1:39:05 
  242  23/33    277 Mike Lesage             Tonka Bay          MN  47 M   415 26:15  2:59  3:10  147   45:07 19.9  1:03  172   23:50  7:57 1:39:23 
  243  12/25     99 Sarah Davis             Minneapolis        MN  39 F   180 18:50  2:09  2:57  307   50:57 17.7  1:16  242   25:49  8:37 1:39:46 
  244   2/19    143 Nicole Freeman          Rochester          MN  26 F    29 14:30  1:39  2:53  340   52:56 17.0  0:48  348   28:43  9:35 1:39:48 
  245   7/20    491 Amanda Ward             Roseville          MN  31 F   312 21:49  2:29  2:27  115   44:05 20.4  2:16  357   29:16  9:46 1:39:51 
  246  15/27    384 Susan Robbins           Eden Prairie       MN  43 F   313 21:50  2:29  2:25  234   48:14 18.7  1:04  257   26:22  8:48 1:39:53 
  247  24/33    155 Jason Good              Victoria           MN  47 M   352 22:52  2:36  1:32  176   46:08 19.5  0:56  344   28:32  9:31 1:39:59 
  248  13/25    576 Christine Ressler       Wayzata            MN  35 F   187 18:59  2:10  1:58  230   48:12 18.7  1:04  371   29:50  9:57 1:40:02 
  249  16/25     48 Evan Bjerke             Chaska             MN  27 M   249 20:16  2:19  2:09  321   51:43 17.4  0:49  221   25:15  8:25 1:40:09 
  250  23/26     30 George Beatty           Hudson             WI  40 M   144 17:54  2:02  4:02  202   47:12 19.1  3:12  322   27:57  9:19 1:40:15 
  251  23/34    110 Richard Dolski          Chaska             MN  59 M   300 21:30  2:27  3:19  184   46:33 19.3  1:19  312   27:37  9:13 1:40:17 
  252   4/8     141 Jade Frederickson       Lino Lakes         MN  19 F   209 19:30  2:13  2:19  376   54:49 16.4  0:45  133   22:55  7:39 1:40:17 
  253  18/35    151 John Gilje              Rosemount          MN  52 M   241 20:08  2:18  2:42  256   49:03 18.3  1:50  269   26:41  8:54 1:40:23 
  254  14/25     90 Jennifer Coolong        Minnetonka         MN  36 F   273 20:52  2:23  2:06  324   51:53 17.3  0:57  199   24:43  8:15 1:40:28 
  255  25/33     49 Brent Bjorneberg        Ramsey             MN  49 M   290 21:18  2:26  3:43  226   48:05 18.7  1:29  250   25:58  8:40 1:40:32 
  256  10/18    284 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  13 M   228 19:51  2:16  1:36  372   54:32 16.5  0:54  168   23:47  7:56 1:40:38 
  257  19/35    105 Jack Dhamer             Wayzata            MN  53 M   261 20:31  2:20  3:02  269   49:31 18.2  0:53  274   26:45  8:55 1:40:41 
  258  20/35    389 Mike Rogers             Minneapolis        MN  52 M   314 21:51  2:29  2:35  228   48:07 18.7  1:48  259   26:22  8:48 1:40:41 
  259  26/33    214 John Hughes             Long Lake          MN  48 M   172 18:39  2:08  2:53  341   52:57 17.0  1:05  218   25:10  8:24 1:40:42 
  260  21/35    360 Paul Pasko              Minnetonka         MN  52 M   315 21:52  2:30  2:36  166   45:50 19.6  3:18  289   27:09  9:03 1:40:43 
  261   5/8     305 Kasey McArdle           Anoka              MN  16 F    31 14:32  1:40  3:08  348   53:04 17.0  1:03  350   29:00  9:40 1:40:44 
  262   3/19    325 Michelle Molitor        Belgrade           MN  27 F   224 19:48  2:15  2:38  325   51:54 17.3  1:09  223   25:16  8:26 1:40:45 
  263  24/26    416 Jacob Selseth           Long Lake          MN  43 M   286 21:12  2:25  2:26  197   46:56 19.2  1:40  347   28:36  9:32 1:40:49 
  264   3/7      72 Joan Casey              St Louis Park      MN  52 F    56 15:17  1:45  1:59  333   52:28 17.2  1:33  364   29:35  9:52 1:40:49 
  265   5/11    137 Jordyn Foley            White Bear Lake    MN  21 F   308 21:40  2:28  3:47  242   48:42 18.5  2:01  200   24:43  8:15 1:40:51 
  266   4/19    479 Abbey Tuchscherer       St. Louis Park     MN  25 F    36 14:39  1:40  2:12  390   56:04 16.1  1:08  278   26:52  8:58 1:40:52 
  267  16/27     64 Kari Broyles            Minnetonka         MN  40 F   218 19:41  2:15  2:48  297   50:40 17.8  0:42  284   27:06  9:02 1:40:54 
  268  17/27    313 Kelly McMahon           Chicago            IL  42 F   366 23:18  2:39  3:07  227   48:05 18.7  2:06  188   24:21  8:07 1:40:55 
  269   2/6     206 Susan Holt              Plymouth           MN  61 F   126 17:20  1:59  2:33  278   49:52 18.0  2:15  354   29:03  9:41 1:41:02 
  270  17/25     26 Spencer Barrett         Minnetonka         MN  26 M   142 17:52  2:02  3:39  362   53:56 16.7  0:42  216   25:02  8:21 1:41:10 
  271   9/21    244 Dina Khaled             Minneapolis        MN  46 F   305 21:34  2:28  2:13  282   50:03 18.0  1:32  245   25:56  8:39 1:41:16 
  272  11/13    356 Nicolas Oustlant        Minneapolis        MN  42 M   270 20:39  2:21  2:23  167   45:54 19.6  1:29  385   30:54 10:18 1:41:16 
  273  22/35    125 Kurtis Fechtmeyer       Minneapolis        MN  52 M   171 18:39  2:08  6:00  149   45:08 19.9  3:26  328   28:06  9:22 1:41:17 
  274  11/18    452 Joseph Struthers        Chanhassen         MN  12 M   237 19:58  2:17  4:02  380   55:06 16.3  0:38   92   21:42  7:14 1:41:26 
  275   1/1     385 Deborah Roberts         Northfield         MN  66 F   190 19:04  2:10  2:17  279   49:56 18.0  1:24  349   28:50  9:37 1:41:29 
  276  27/33    297 Christopher Marshall    Plymouth           MN  46 M   252 20:19  2:19  3:49  250   48:51 18.4  2:00  267   26:38  8:53 1:41:35 
  277   4/7     229 Mary Johnson            St Louis Park      MN  53 F   204 19:25  2:13  3:22  288   50:13 17.9  1:34  283   27:05  9:02 1:41:37 
  278   1/6      92 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68 M   220 19:45  2:15  2:29  262   49:13 18.3  3:19  293   27:13  9:05 1:41:57 
  279  18/27    123 Becca Eykyn             Chaska             MN  40 F   284 21:10  2:25  4:16  308   51:05 17.6  1:27  178   24:04  8:02 1:42:01 
  280   2/6     322 Bill Minge              Minneapolis        MN  65 M   388 24:36  2:48  3:33  222   47:50 18.8  1:53  184   24:14  8:05 1:42:04 
  281  19/27    226 Jen Jensen              Victoria           MN  42 F   319 22:01  2:31  2:26  316   51:30 17.5  0:58  220   25:13  8:25 1:42:06 
  282  24/32    405 Matthew Schlager        Maplewood          MN  37 M   357 23:04  2:38  2:26  244   48:43 18.5  1:55  251   26:04  8:42 1:42:11 
  283  24/34      4 Mike Abbott             Excelsior          MN  58 M   245 20:14  2:18  2:52  303   50:50 17.7  0:41  313   27:37  9:13 1:42:12 
  284  18/32    465 John Thomason           Minneapolis        MN  30 M   398 25:01  2:51  2:41  300   50:46 17.7  0:46  145   23:08  7:43 1:42:20 
  285  25/32     74 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  39 M   267 20:34  2:21  2:51  276   49:41 18.1  1:36  315   27:40  9:14 1:42:20 
  286   8/20    128 Amber Ferguson          St. Louis Park     MN  30 F   325 22:10  2:32  2:16  277   49:48 18.1  0:57  303   27:28  9:10 1:42:37 
  287   5/7     428 Jill Sinclair           Waconia            MN  50 F   226 19:50  2:16  3:26  286   50:06 18.0  1:28  320   27:49  9:17 1:42:38 
  288  23/35    408 Kurt Schultz            Lakeville          MN  54 M   289 21:16  2:25  2:19  196   46:56 19.2  1:40  384   30:40 10:14 1:42:49 
  289  19/32    334 Alex Neisen             Maple Grove        MN  31 M   141 17:50  2:02  3:19  330   52:22 17.2  1:48  307   27:32  9:11 1:42:50 
  290   9/20    381 Rachel Ridgeway         Clermont           FL  33 F   183 18:51  2:09  1:40  361   53:51 16.7  1:03  304   27:29  9:10 1:42:52 
  291  10/20    318 Libby Miller            Omaha              NE  32 F   271 20:48  2:22  3:54  273   49:38 18.1  1:51  272   26:43  8:55 1:42:52 
  292  20/32    169 Brandon Gustafson       Deephaven          MN  34 M   276 20:54  2:23  4:00  319   51:35 17.4  1:01  228   25:28  8:30 1:42:56 
  293  12/14    489 Bryan Walters           Milwaukee          WI  22 M   394 24:50  2:50  2:26  351   53:28 16.8  0:40   88   21:35  7:12 1:42:57 
  294   6/7     198 Mona Hjerpe             Hutchinson         MN  52 F   157 18:08  2:04  2:22  327   52:08 17.3  0:54  363   29:28  9:50 1:42:58 
  295   5/19    212 Kari Huderle            Eagan              MN  26 F   288 21:16  2:25  3:59  255   49:01 18.4  1:08  317   27:41  9:14 1:43:03 
  296   6/11    260 Mary Kroening           Woodbury           MN  24 F   343 22:40  2:35  2:45  291   50:25 17.9  1:08  253   26:13  8:45 1:43:08 
  297  20/27    321 Rachel Miller           Minneapolis        MN  42 F   389 24:39  2:48  2:18  216   47:39 18.9  1:51  273   26:45  8:55 1:43:09 
  298  10/21    246 Diane Kieckhefer        Plymouth           MN  48 F   275 20:52  2:23  3:26  261   49:10 18.3  1:47  330   28:11  9:24 1:43:25 
  299  25/34    455 Michael Sund            Wayzata            MN  58 M   301 21:30  2:27  4:50  203   47:12 19.1  2:30  302   27:26  9:09 1:43:26 
  300  21/32     28 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  32 M   310 21:43  2:28  3:05  296   50:37 17.8  1:18  277   26:49  8:57 1:43:29 
  301  22/32     58 Lewis Brien             Minneapolis        MN  31 M   257 20:25  2:20  5:12  331   52:24 17.2  1:12  189   24:25  8:09 1:43:35 
  302  18/25    177 Taylor Hanson           St. Paul           MN  25 M   327 22:14  2:32  3:33  339   52:55 17.0  0:50  180   24:09  8:03 1:43:39 
  303  11/21    333 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  47 F   193 19:07  2:11  2:33  366   54:13 16.6  1:08  271   26:43  8:55 1:43:41 
  304  24/35    475 Bill Traxler            Victoria           MN  54 M   376 24:00  2:44  3:18  211   47:28 19.0  1:00  323   27:58  9:20 1:43:42 
  305  12/18    430 Chase Smith             Minneapolis        MN  16 M   152 18:03  2:04  2:19  284   50:03 18.0  1:13  399   32:05 10:42 1:43:42 
  306  23/32    197 Nicholas Hinnerichs     Eden Prairie       MN  31 M   350 22:47  2:36  3:51  257   49:05 18.3  1:23  270   26:42  8:54 1:43:45 
  307  25/35    362 Mark Peterson           Purcellville       VA  54 M   354 22:57  2:37  1:37  294   50:32 17.8  0:50  325   27:59  9:20 1:43:52 
  308  15/25     88 Andrea Comfort          Eagan              MN  38 F   374 23:49  2:43  3:48  231   48:13 18.7  1:38  266   26:38  8:53 1:44:03 
  309  16/25    552 Jennifer Wetteland                             39 F   165 18:29  2:06  2:01  329   52:11 17.2  1:03  386   31:00 10:20 1:44:43 
  310   3/6     435 Peg Sorensen            Chaska             MN  60 F   168 18:35  2:07  2:33  252   48:53 18.4  1:44  413   33:09 11:03 1:44:52 
  311  24/32    348 Brandon Olson           New Hope           MN  30 M   297 21:28  2:27  4:11  281   50:02 18.0  2:05  288   27:08  9:03 1:44:53 
  312  25/32     97 John Daly               Deephaven          MN  34 M   406 25:37  2:55  2:38  240   48:33 18.5  2:16  244   25:56  8:39 1:44:59 
  313  26/32    222 Brad Jacobson           Delano             MN  32 M   375 23:56  2:44  2:58  365   54:10 16.6  0:52  154   23:16  7:46 1:45:10 
  314  26/34    273 Geoffrey Lee            Shorewood          MN  55 M   425 28:05  3:12  3:20  311   51:17 17.5  1:20   71   21:17  7:06 1:45:17 
  315  17/25     62 Kelly Brouwer           Waverly            MN  37 F   345 22:42  2:35  2:33  253   48:54 18.4  1:18  372   29:54  9:58 1:45:18 
  316  25/26    251 Jason Klema             Maple Grove        MN  42 M   419 26:57  3:04  3:17  292   50:25 17.9  1:44  139   23:01  7:41 1:45:23 
  317  19/25    422 Spencer Shonio          Minnetonka         MN  27 M   188 18:59  2:10  3:58  254   49:00 18.4  2:06  392   31:24 10:28 1:45:26 
  318   7/11    434 Megan Sopkowiak         Waseca             MN  24 F   331 22:24  2:33  2:42  375   54:41 16.5  0:45  212   24:56  8:19 1:45:26 
  319  18/25      5 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  35 F   370 23:24  2:40  1:22  267   49:21 18.2  1:13  377   30:13 10:05 1:45:31 
  320  13/18    190 Keegan Helmke           Saint Paul         MN  16 M   364 23:16  2:39  2:44  268   49:24 18.2  0:43  365   29:36  9:52 1:45:41 
  321  20/25    275 Evan Lembke             Minneapolis        MN  25 M   248 20:15  2:18  3:14  338   52:54 17.0  0:46  345   28:34  9:32 1:45:41 
  322   6/19     75 Sydney Chandler         Medicine Lake      MN  27 F   147 17:57  2:03  3:14  391   56:06 16.0  2:57  231   25:31  8:31 1:45:43 
  323  19/25    235 Jenica Jones            Oakdale            MN  36 F   236 19:58  2:17  2:51  369   54:23 16.5  1:00  309   27:36  9:12 1:45:46 
  324  28/33    274 Pj Lee                  Deephaven          MN  46 M   239 20:00  2:17  2:15  337   52:51 17.0  1:43  353   29:03  9:41 1:45:49 
  325   7/19    488 Hannah Walsh            Bloomington        MN  25 F   163 18:22  2:06  3:19  335   52:45 17.1  1:14  376   30:13 10:05 1:45:51 
  326  14/18    166 Liam Gunsbury           Minneapolis        MN  15 M   340 22:32  2:34  2:37  407   58:33 15.4  0:39   86   21:34  7:12 1:45:52 
  327  26/35    189 Sinclair Heine          Chanhassen         MN  51 M   428 28:23  3:14  4:05  287   50:08 18.0  1:09  117   22:31  7:31 1:46:14 
  328  27/34    232 Rolf Johnson            Eden Prairie       MN  58 M   225 19:50  2:16  3:42  360   53:51 16.7  0:50  335   28:17  9:26 1:46:27 
  329  26/32     67 Derek Bye               Burnsville         MN  35 M   222 19:46  2:15  4:01  379   54:58 16.4  1:16  261   26:30  8:50 1:46:29 
  330  15/18    250 Oliver Kirsch           St. Paul           MN  13 M   334 22:26  2:33  5:34  317   51:31 17.5  3:48  150   23:13  7:45 1:46:30 
  331  11/20     43 Melissa Beseres         Golden Valley      MN  34 F   227 19:50  2:16  4:18  345   52:59 17.0  1:49  319   27:46  9:16 1:46:40 
  332  27/35    328 David Moore             Saint Paul         MN  54 M   231 19:52  2:16  5:17  314   51:23 17.5  2:38  311   27:37  9:13 1:46:45 
  333  21/27    432 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  41 F   277 20:55  2:23  3:12  304   50:53 17.7  2:06  368   29:43  9:55 1:46:46 
  334  21/25      7 Nima Ahmadi             Minneapolis        MN  25 M   101 16:54  1:56  4:45  368   54:14 16.6  0:47  375   30:11 10:04 1:46:50 
  335  28/34    365 George Pintelon         Cologne            MN  56 M   381 24:12  2:45  2:01  299   50:44 17.7  1:36  346   28:35  9:32 1:47:07 
  336  12/20    400 Katie Schafer           Farmington         MN  34 F   280 20:58  2:23  3:06  349   53:11 16.9  1:40  343   28:29  9:30 1:47:21 
  337  20/25    463 Cheryl Thiele           Chanhassen         MN  37 F   405 25:30  2:54  1:39  377   54:56 16.4  1:41  165   23:40  7:54 1:47:25 
  338  29/34    425 Daniel Sieben           Edina              MN  58 M   382 24:17  2:46  2:42  289   50:16 17.9  1:56  337   28:19  9:27 1:47:28 
  339   8/11    323 Laura Mirray            Plymouth           MN  24 F   268 20:36  2:21  2:45  373   54:39 16.5  1:25  329   28:06  9:22 1:47:30 
  340   6/8     399 Kyra Sandness           Victoria           MN  16 F   176 18:47  2:08  2:37  394   56:38 15.9  0:33  352   29:01  9:41 1:47:34 
  341  12/21    354 Carol Osterhus          Minnetonka         MN  48 F   294 21:22  2:26  2:21  383   55:27 16.2  1:28  292   27:12  9:04 1:47:47 
  342  13/21    130 Colleen Finnegan        Minnetonka Beach   MN  48 F   145 17:55  2:03  3:36  399   57:09 15.7  2:12  280   26:56  8:59 1:47:47 
  343   6/10    112 Patrick Donlin          Wayzata            MN  62 M   438 30:24  3:28  2:57  245   48:44 18.5  1:45  179   24:07  8:03 1:47:55 
  344  30/34    320 Peter Miller            Zimmerman          MN  59 M   332 22:24  2:33  3:39  305   50:54 17.7  1:38  360   29:26  9:49 1:47:57 
  345  26/26     76 John Chapman            Eagan              MN  44 M   384 24:30  2:47  2:42  285   50:04 18.0  1:19  366   29:41  9:54 1:48:13 
  346  29/33    477 Jason Trucano           Excelsior          MN  45 M   407 25:38  2:55  5:30  355   53:36 16.8  1:43   97   21:50  7:17 1:48:15 
  347  16/18    451 Daniel Strovers         Excelsior          MN  15 M   365 23:18  2:39  1:58  398   57:03 15.8  0:21  238   25:43  8:35 1:48:22 
  348  30/33    497 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  45 M   399 25:09  2:52  3:39  271   49:36 18.1  1:49  332   28:14  9:25 1:48:25 
  349  21/25    404 Joy Schlager            Maplewood          MN  38 F   368 23:21  2:40  2:14  353   53:33 16.8  0:57  341   28:26  9:29 1:48:29 
  350  28/35    254 Randy Knutson           Mankato            MN  54 M   213 19:36  2:14  2:20  233   48:13 18.7  2:25  424   36:01 12:01 1:48:34 
  351  29/35    276 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  51 M   420 26:57  3:04  3:03  266   49:19 18.2  2:02  301   27:22  9:08 1:48:42 
  352   8/19    501 Emily Whitcomb          Saint Paul         MN  25 F   296 21:23  2:26  3:23  290   50:19 17.9  1:43  398   32:00 10:40 1:48:45 
  353  30/35    473 Jeff Tortelli           Minnetonka         MN  50 M   217 19:39  2:14  2:38  332   52:26 17.2  1:29  407   32:46 10:56 1:48:56 
  354  13/20     96 Amy Cryer               Minneapolis        MN  34 F   369 23:23  2:40  3:01  367   54:14 16.6  1:22  286   27:07  9:03 1:49:05 
  355  31/35    164 Curt Gunsbury           Minneapolis        MN  50 M   303 21:33  2:27  2:20  385   55:46 16.1  1:10  340   28:20  9:27 1:49:07 
  356   9/19     84 Lisa Cole               Inver Grove Height MN  25 F   431 28:32  3:15  2:33  280   50:01 18.0  1:27  264   26:36  8:52 1:49:07 
  357   1/7     349 Lisa Olson              Minnetrista        MN  43 F   411 25:58  2:58  2:42  274   49:39 18.1  1:34  359   29:18  9:46 1:49:09 
  358  22/25    367 Steven Porter           Minneapolis        MN  27 M   265 20:33  2:21  3:00  354   53:34 16.8  1:03  387   31:02 10:21 1:49:10 
  359  22/25    366 Marissa Poissant        Woodbury           MN  35 F   432 29:08  3:19  2:45  363   54:00 16.7  2:04   76   21:21  7:07 1:49:16 
  360   7/8     550 Madison Barry                                  18 F   393 24:50  2:50  1:58  241   48:39 18.5  1:15  403   32:35 10:52 1:49:16 
  361  14/20    316 Heidi Meulners          Crystal            MN  33 F   299 21:28  2:27  3:16  270   49:34 18.2  2:33  406   32:40 10:54 1:49:29 
  362  15/20    208 Sarah Holton            Minneapolis        MN  30 F   149 17:58  2:03  4:28  382   55:21 16.3  2:06  373   29:57  9:59 1:49:47 
  363  14/21    478 Joanne Tschida          Mendota Heights    MN  46 F   397 24:58  2:51  4:08  322   51:48 17.4  2:04  297   27:19  9:07 1:50:14 
  364  13/14    556 James Ericson                                  24 M   281 20:59  2:23  3:34  364   54:08 16.6  1:24  378   30:15 10:05 1:50:18 
  365  32/35    453 Mark Stuhlmueller       Excelsior          MN  50 M   279 20:57  2:23  3:46  359   53:50 16.7  1:18  388   31:02 10:21 1:50:51 
  366   3/6     211 Jerry House             Woodbury           MN  69 M   386 24:35  2:48  5:45  347   53:04 17.0  1:49  239   25:45  8:35 1:50:56 
  367  10/19     11 Erike Anderson          Hutchinson         MN  26 F   338 22:31  2:34  2:29  389   56:02 16.1  0:56  355   29:07  9:43 1:51:02 
  368  11/19    514 Sara Wunderlich         Minnetonka         MN  27 F   255 20:22  2:19  7:06  343   52:57 17.0  2:21  338   28:19  9:27 1:51:02 
  369  27/32    269 Kevin Larson            St. Louis Park     MN  39 M   439 30:33  3:29  3:10  272   49:37 18.1  1:59  243   25:52  8:38 1:51:09 
  370  22/27    415 Barbara Seifert         Shorewood          MN  41 F   292 21:18  2:26  4:14  387   55:59 16.1  2:16  314   27:38  9:13 1:51:24 
  371   7/10    467 Gary Thrasher           Moorhead           MN  64 M   333 22:25  2:33  4:57  370   54:29 16.5  1:33  339   28:20  9:27 1:51:42 
  372   1/3     364 Doug Pfaff              Minneapolis        MN  73 M   322 22:07  2:31  4:25  334   52:39 17.1  2:08  382   30:35 10:12 1:51:51 
  373  14/14    554 Christian Roemhildt                            23 M   441 30:46  3:30  4:17  298   50:43 17.7  2:02  192   24:27  8:09 1:52:13 
  374  27/32    448 Patrick Strait          Edina              MN  34 M   295 21:22  2:26  4:13  422 1:01:12 14.7  1:21  182   24:12  8:04 1:52:19 
  375  28/32    231 Nick Johnson            Plymouth           MN  39 M   372 23:27  2:40  4:22  315   51:24 17.5  3:07  374   30:04 10:02 1:52:21 
  376  23/25    265 Dorelle Landsteiner     Minneapolis        MN  35 F   353 22:53  2:36  2:44  344   52:58 17.0  1:20  409   32:50 10:57 1:52:42 
  377  12/19    140 Ashley Fotso            Bloomington        MN  29 F   233 19:53  2:16  3:23  403   58:17 15.4  1:59  358   29:17  9:46 1:52:46 
  378  23/25    156 Jonathan Goodman        New Brighton       MN  27 M   318 22:01  2:30  3:13  356   53:37 16.8  1:43  402   32:23 10:48 1:52:54 
  379   4/6     398 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63 F   379 24:09  2:45  3:18  328   52:09 17.3  1:49  397   31:54 10:38 1:53:18 
  380  16/20    517 Kelly Zabel             St. Louis Park     MN  30 F   361 23:12  2:39  4:10  395   56:41 15.9  1:24  321   27:56  9:19 1:53:21 
  381  15/21    515 Michelle Young          Maple Grove        MN  45 F   416 26:39  3:02  3:09  401   57:13 15.7  1:58  205   24:44  8:15 1:53:41 
  382  17/20    184 Karalee Haugan          Minnetonka         MN  33 F    22 14:13  1:37  5:42  409   58:41 15.3  2:32  405   32:36 10:52 1:53:41 
  383  13/19    437 Callie Stark            Minnetonka         MN  27 F   339 22:31  2:34  4:57  342   52:57 17.0  2:20  390   31:14 10:25 1:53:57 
  384  28/32    424 Aaron Sieben            Richfield          MN  31 M   410 25:52  2:57  3:21  346   53:04 17.0  1:35  383   30:35 10:12 1:54:24 
  385  14/19     45 Jessica Besonen         Greenfield         MN  29 F   259 20:29  2:20  2:26  410   58:47 15.3  1:56  391   31:16 10:26 1:54:51 
  386  23/27    306 Kara McCarty            Baraboo            WI  42 F   243 20:13  2:18  3:36  326   51:56 17.3  1:58  432   37:18 12:26 1:54:59 
  387  24/25    358 Quannah Parker-Mcgowan  Edina              MN  36 F   421 26:58  3:04  2:31  393   56:35 15.9  1:42  306   27:32  9:11 1:55:16 
  388   9/11    390 Morgan Rogers           Minneapolis        MN  24 F   380 24:10  2:45  2:11  428 1:02:38 14.4  1:15  229   25:28  8:30 1:55:41 
  389   2/7     481 Amy Uszynski            Xenia              OH  41 F   391 24:45  2:49  3:00  371   54:30 16.5  1:49  396   31:44 10:35 1:55:46 
  390  33/35     13 Troy Anderson           Long Lake          MN  54 M   221 19:46  2:15  4:30  388   56:01 16.1  2:10  415   33:25 11:09 1:55:51 
  391  16/21    472 Alison Torinus          Mendota Heights    MN  45 F   417 26:42  3:03  2:25  374   54:39 16.5  1:32  389   31:03 10:21 1:56:19 
  392  24/27    162 Julie Grossman          St. Paul           MN  44 F   348 22:46  2:36  4:00  413   58:58 15.3  1:40  362   29:28  9:50 1:56:51 
  393  31/34    431 Phillip Smith           Deephaven          MN  56 M   373 23:37  2:41  3:53  392   56:07 16.0  1:35  400   32:08 10:43 1:57:18 
  394  15/19     79 Anna Christensen        Chanhassen         MN  27 F   448 33:48  3:51  2:31  336   52:48 17.0  1:31  276   26:47  8:56 1:57:24 
  395   4/6      44 Stephen Beseres         Golden Valley      MN  68 M   363 23:16  2:39  5:39  396   56:55 15.8  2:25  361   29:26  9:49 1:57:38 
  396  32/34    495 Richard Weeks           Woodbury           MN  56 M   412 26:04  2:58  3:28  295   50:34 17.8  2:39  421   35:32 11:51 1:58:15 
  397  17/18    494 Christian Wedin         Grand Forks        MN  19 M   409 25:51  2:57  3:02  431 1:03:52 14.1  0:55  207   24:48  8:16 1:58:26 
  398   7/7     186 Natalie Heckert         Alexandria         MN  50 F   424 27:23  3:07  2:54  411   58:53 15.3  1:43  326   28:01  9:21 1:58:52 
  399  25/27    504 Jen Wieweck             Brooklyn Park      MN  41 F   414 26:08  2:59  2:34  381   55:12 16.3  1:22  416   33:47 11:16 1:59:02 
  400  18/18    165 John Gunsbury           Minneapolis        MN  15 M   430 28:25  3:14  2:09  416 1:00:17 14.9  1:03  310   27:37  9:13 1:59:29 
  401  12/13    176 Phillip Hanlon          Plymouth           MN  43 M   359 23:07  2:38  4:14  350   53:20 16.9  2:59  427   36:28 12:10 2:00:07 
  402  16/19    109 Mia Divecha             Minneapolis        MN  25 F   404 25:28  2:54  3:10  417 1:00:20 14.9  1:03  379   30:16 10:06 2:00:15 
  403   8/10    307 Thomas McConville       Osseo              MN  64 M   435 29:57  3:25  4:32  320   51:38 17.4  1:56  401   32:19 10:47 2:00:20 
  404   3/7     363 Shannon Pettitt         Inver Grove Height MN  46 F   304 21:34  2:28  3:03  400   57:12 15.7  1:54  428   36:42 12:14 2:00:23 
  405  17/21     20 Carla Baer              Shorewood          MN  49 F   283 21:06  2:24  4:54  414   59:43 15.1  2:05  408   32:48 10:56 2:00:35 
  406  33/34    499 Tom Wentz               Burnsville         MN  59 M   324 22:10  2:32  3:56  397   57:01 15.8  2:07  422   35:45 11:55 2:00:57 
  407   9/10    443 Craig Stoermer          Wayzata            MN  61 M   436 30:03  3:25  7:35  357   53:43 16.8  2:58  294   27:14  9:05 2:01:30 
  408  10/11    493 Brenna Warren           Hopkins            MN  23 F   229 19:51  2:16  3:30  412   58:56 15.3  1:55  433   37:46 12:36 2:01:56 
  409  18/21    258 Jana Kramer             Edina              MN  49 F   377 24:04  2:44  3:31  386   55:53 16.1  1:30  431   37:12 12:24 2:02:08 
  410   2/3     146 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  70 M   358 23:05  2:38  5:05  378   54:56 16.4  3:09  426   36:15 12:05 2:02:29 
  411  24/25    119 Eric Elgin              Minneapolis        MN  28 M   347 22:43  2:35  5:20  424 1:01:25 14.7  3:23  369   29:43  9:55 2:02:33 
  412  17/19     89 Caitlin Connolly        Minneapolis        MN  27 F   408 25:39  2:55  2:30  430 1:03:36 14.2  1:07  370   29:43  9:55 2:02:33 
  413  25/25    392 Maxwell Romanaggi       Minnetonka         MN  25 M   362 23:14  2:39  3:24  408   58:38 15.3  2:10  420   35:30 11:50 2:02:54 
  414   5/6     335 Shannon Nelson          St Paul            MN  60 F   390 24:43  2:49  3:13  405   58:29 15.4  2:35  418   34:17 11:26 2:03:15 
  415  34/35    281 Scott Link              Excelsior          MN  51 M   351 22:51  2:36  4:59  415 1:00:11 15.0  1:13  417   34:06 11:22 2:03:18 
  416   8/8     124 Pearl Fallin            Saint Paul         MN  15 F   136 17:40  2:01  1:31  446 1:15:36 11.9  1:12  308   27:34  9:12 2:03:31 
  417  29/32    512 Aaron Wood              Roberts            WI  36 M    80 16:15  1:51  2:51  419 1:00:40 14.8  1:16  445   43:32 14:31 2:04:31 
  418  29/32     35 Joshua Bennington       Maple Grove        MN  30 M   429 28:24  3:14  4:09  426 1:02:00 14.5  3:16  296   27:18  9:06 2:05:05 
  419  18/19     36 Nea Bennington          Maple Grove        MN  29 F   427 28:15  3:13  4:17  432 1:04:21 14.0  0:58  295   27:18  9:06 2:05:05 
  420   3/3     506 Darrell Wilk            Bloomington        MN  72 M   189 19:00  2:10  6:33  125   44:30 20.2  3:22  448   52:07 17:23 2:05:30 
  421  31/33    426 Michael Gran Simon      Stillwater         MN  47 M   342 22:34  2:34  3:45  404   58:18 15.4  2:20  436   38:39 12:53 2:05:35 
  422  30/32     24 Andre Baltes            Royal Oak          MI  33 M   402 25:25  2:54  3:56  425 1:01:42 14.6  1:55  410   32:54 10:58 2:05:48 
  423  32/33    314 Michael McNally         Champlin           MN  49 M   450 36:34  4:10  3:11  318   51:33 17.5  1:41  412   33:02 11:01 2:05:59 
  424  31/32    183 Chuck Haugan            Minnetonka         MN  32 M   418 26:56  3:04  5:44  406   58:32 15.4  2:42  404   32:36 10:52 2:06:29 
  425  18/20    407 Raela Schoenherr        St. Louis Park     MN  30 F   401 25:19  2:53  4:38  429 1:02:59 14.3  1:01  414   33:17 11:06 2:07:12 
  426  30/32    457 Kyle Swartout           Savage             MN  38 M   451 37:10  4:14  5:58  301   50:49 17.7  2:08  395   31:42 10:34 2:07:45 
  427   6/6     445 Jean Stoermer           Wayzata            MN  64 F   326 22:11  2:32  6:51  433 1:05:37 13.7  2:46  394   31:38 10:33 2:09:01 
  428   5/6     237 Joe Kandiko             Excelsior          MN  67 M   278 20:56  2:23  3:49  423 1:01:20 14.7  3:34  439   39:34 13:12 2:09:12 
  429   6/6      27 Thomas Bauch            Falcon Heights     MN  67 M   445 31:18  3:34  3:23  384   55:30 16.2  3:21  429   36:57 12:19 2:10:27 
  430  26/27    158 Melissa Grant           Chanhassen         MN  40 F   434 29:35  3:22  4:28  435 1:05:53 13.7  0:59  367   29:42  9:54 2:10:35 
  431  19/21    150 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  45 F   395 24:53  2:50  2:33  437 1:06:11 13.6  2:02  419   35:00 11:40 2:10:37 
  432  25/25    126 Christy Feist           Waconia            MN  39 F   433 29:11  3:19  5:24  418 1:00:26 14.9  2:43  411   33:02 11:01 2:10:43 
  433  19/19    471 Emily Timm              St. Louis Park     MN  25 F   423 27:15  3:06  4:28  402   57:20 15.7  1:46  441   40:05 13:22 2:10:53 
  434  31/32    317 Brad Miles              Eagan              MN  36 M   202 19:23  2:13  4:21  427 1:02:01 14.5  2:51  444   42:30 14:10 2:11:04 
  435  20/21    485 Beth Vandervest         Victoria           MN  49 F   291 21:18  2:26  4:13  436 1:05:54 13.7  2:41  430   37:06 12:22 2:11:10 
  436  27/27     98 Kimberly David          Chanhassen         MN  42 F   437 30:23  3:28  4:24  442 1:10:06 12.8  0:57  279   26:56  8:59 2:12:45 
  437  19/20    295 Jillian Manning         Ely                MN  31 F   449 35:04  3:59  3:00  439 1:07:30 13.3  1:01  254   26:18  8:46 2:12:50 
  438  11/11    114 Ellen Donovan           Mendota Heights    MN  22 F   396 24:58  2:51  2:26  444 1:11:24 12.6  2:07  423   35:57 11:59 2:16:50 
  439   4/7     161 Angela Gritton          Brooklyn Park      MN  39 F   302 21:32  2:27  3:34  443 1:10:34 12.8  2:17  438   39:28 13:10 2:17:24 
  440  32/32    304 Chris Mattson           Prior Lake         MN  39 M   440 30:37  3:29  3:17  421 1:00:59 14.8  2:03  442   40:47 13:36 2:17:41 
  441  13/13    410 Andy Schwandt           Prior Lake         MN  41 M   400 25:14  2:52  2:32  441 1:09:03 13.0  2:31  435   38:32 12:51 2:17:50 
  442  20/20     16 Miranda Aubart          Edina              MN  30 F   442 31:01  3:32  3:22  438 1:06:47 13.5  2:46  425   36:06 12:02 2:20:01 
  443   5/7     303 Teresa Mathieu          Stillwater         MN  49 F   444 31:11  3:33  3:15  434 1:05:49 13.7  1:58  437   39:08 13:03 2:21:19 
  444  32/32    502 Kyle Whitmore           Jordan             MN  32 M   360 23:08  2:38  5:16  445 1:14:45 12.0  1:16  434   38:19 12:47 2:22:43 
  445   6/7     377 Shannon Reagan          Monticello         MN  40 F   422 27:05  3:05  2:40  447 1:15:40 11.9  1:00  440   39:48 13:16 2:26:11 
  446   7/7     171 Anoushka Haas           Minneapolis        MN  42 F   447 32:45  3:44  3:02  440 1:08:18 13.2  2:39  446   45:07 15:03 2:31:49 
  447  33/33    508 Charles Wilson          Plymouth           MN  48 M   426 28:10  3:12  3:44  448 1:18:08 11.5  2:11  443   41:11 13:44 2:33:23 
  448  10/10     42 Frederick Beseler       La Crosse          WI  62 M   446 31:19  3:34  4:40  420 1:00:55 14.8  3:30  450   56:45 18:55 2:37:06 
  449  35/35    240 Daniel Kessler          Chaska             MN  52 M   387 24:35  2:48  3:48  449 1:30:25 10.0  5:43  447   50:27 16:49 2:54:56 
  450  21/21    528 Michelle Love           Chaska             MN  49 F   403 25:27  2:54  4:44  450 1:43:35  8.7  1:00  449   54:27 18:09 3:09:12 
  451  34/34    142 Kenneth Freed           Minneapolis        MN  56 M   443 31:02  3:32 11:08                                            3:16:17 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  546 Werk Warriors                                    1 17:31  2:00  1:01    1   48:19 18.6  0:30    1   24:19  8:07 1:31:38 
           Terry Werk , Troy Werk , Derek Werk                    


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  539 Blister sisters                                  3 21:33  2:27  0:45    1   45:53 19.6  0:42    3   39:26 13:09 1:48:17 
           Genevieve McJilton , Pauline McJilton , Kathleen Penge 
    2  540 Chill mamas                                      2 18:20  2:05  0:49    2 1:02:51 14.3  0:45    2   26:18  8:46 1:49:02 
           Sarah Chillo , Molly Jeatran , Sarah Chillo            
    3  537 80's Ladies & a Chlorine                         1 14:15  1:38  1:00    3 1:16:05 11.8  0:31    1   26:17  8:46 1:58:06 
           Sophia Rogney , Robin Ockerman , Melanie Rogney        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  543 Team Currie                                      1 12:52  1:28  0:45    2   42:28 21.2  0:39    2   18:59  6:20 1:15:41 
           Maria Currie , Juli Currie , Peter Currie              
    2  542 Stormy Burracks                                  3 19:13  2:11  0:59    3   42:50 21.0  1:08    1   18:14  6:05 1:22:23 
           Kristina Burrack , Adam Burrack , Adam Burrack         
    3  538 Big Island Blonds                                4 20:08  2:18  0:50    1   41:41 21.6  0:44    3   21:52  7:18 1:25:12 
           Fritz Arnason , Matt Arnason , Anne Arnason            
    4  544 Team Light Roehl                                 2 18:06  2:04  1:15    4   46:04 19.5  0:57    5   26:43  8:55 1:33:03 
           Charlie Roehl , Sam Roehl , Charlotte Roehl            
    5  545 The 3 Biers                                      6 21:56  2:30  1:20    6   56:17 16.0  0:43    4   26:12  8:44 1:46:26 
           Robert Bierman , Susan Bierman , Ellen Bierman         
    6  541 Hot n Beefy                                      5 20:21  2:19  1:19    5   56:00 16.1  0:59    6   32:02 10:41 1:50:39 
           Lisha McConnell , Jason Wilkerson , Lisha McConnell    

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 179 Rachael Harbort         Afton              MN  44 F      1  7:18  0:50  2:32    1   46:51 19.2  1:22    2   26:12  8:44 1:24:13 
 312 Hannah McKenzie         New Hope           MN  31 F      2  8:40  1:00  6:23    4   59:21 15.2  2:25    3   31:32 10:31 1:48:19 
 234 Chris Johnston          Orono              MN  48 M      6 33:34  3:49  5:16    6 1:20:15 11.2  2:53    1    1:01  0:21 2:02:58 
 380 David Richardson        Fargo              ND  45 M                             3   57:40 15.6  2:49    4   33:08 11:03 2:05:50 
  73 Manuel Castillo III     Minneapolis        MN  48 M      3 15:38  1:47  7:24    5 1:08:21 13.2  5:33    5   36:42 12:14 2:13:36 
 324 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  65 M      5 21:42  2:28  5:08    2   57:07 15.8  2:27                            
 361 Kara Pederson           Bloomington        MN  43 F      4 18:35  2:07                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   14 Nathan Ansbaugh         Minneapolis        MN  30    3 12:48  1:28  0:57    2   35:51 25.1  0:38    3   17:01  5:41 1:07:13 
    2    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40    8 14:12  1:37  0:55    1   35:29 25.4  0:47    2   16:53  5:38 1:08:15 
    3  386 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27    6 13:58  1:36  0:54    3   35:54 25.1  0:43    4   17:04  5:42 1:08:30 
    4  285 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42    2 12:44  1:27  0:53    4   37:21 24.1  0:42    8   19:30  6:30 1:11:07 
    5  302 Patrick Marzolf         St. Paul           MN  34    1 11:53  1:21  1:01   10   39:30 22.8  0:51    5   18:05  6:02 1:11:17 
    6  331 Scott Myers             Plymouth           MN  41    4 13:34  1:33  1:04    5   37:29 24.0  1:03    6   18:37  6:13 1:11:46 
    7   55 Jake Braam              Elysian            MN  26   10 14:49  1:41  1:03    9   38:47 23.2  0:46    1   16:28  5:30 1:11:51 
    8  193 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  37    7 13:59  1:36  0:49    7   38:29 23.4  0:42    7   18:59  6:20 1:12:56 
    9  403 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  59    5 13:57  1:36  1:21    6   38:10 23.6  0:44    9   19:32  6:31 1:13:43 
   10  180 Andrew Hardacre         Excelsior          MN  44    9 14:41  1:41  1:54    8   38:40 23.3  1:05   10   21:20  7:07 1:17:39 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  31    1 12:51  1:28  0:56    3   40:24 22.3  0:42    1   18:34  6:12 1:13:25 
    2  498 Margaret Weiss          Excelsior          MN  22    2 13:29  1:32  1:34    1   38:40 23.3  0:57    3   20:06  6:42 1:14:43 
    3   22 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  26    3 13:50  1:35  1:16    4   41:08 21.9  0:45    2   19:53  6:38 1:16:49 
    4  507 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  39    6 14:16  1:38  1:15    2   40:09 22.4  0:49    4   20:42  6:54 1:17:10 
    5  330 Andrea Myers            Plymouth           MN  41    4 13:51  1:35  0:50    5   41:37 21.6  0:53    5   20:51  6:57 1:18:01 
    6  459 Kristina Swenson        Rogers             MN  20    5 13:55  1:35  0:50    6   41:40 21.6  0:58    6   22:24  7:28 1:19:45 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  249 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  39    1 12:09  1:23  1:48    2   41:06 21.9  0:51    3   21:59  7:20 1:17:52 
    2   87 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  41    6 17:38  2:01  1:41    1   39:21 22.9  0:37    1   21:29  7:10 1:20:44 
    3  327 Tyson Molitor           Belgrade           MN  28    4 17:06  1:57  2:17    6   44:04 20.4  1:00    2   21:39  7:13 1:26:04 
    4   34 Bill Benning            Lakeville          MN  55    9 19:18  2:12  1:47    5   43:52 20.5  0:58    4   23:41  7:54 1:29:35 
    5  395 Brian Ross              Shorewood          MN  41    5 17:18  1:58  2:14    4   43:28 20.7  0:51    9   26:33  8:51 1:30:23 
    6  102 Charles Delbridge       Minneapolis        MN  36    7 18:04  2:04  1:34   10   46:27 19.4  1:00    5   24:27  8:09 1:31:30 
    7    3 Chris Abbott            Minneapolis        MN  29    3 17:02  1:57  2:55    8   45:09 19.9  1:09    7   25:20  8:27 1:31:33 
    8  326 Tiana Molitor           Belgrade           MN  28    2 14:34  1:40  2:04   11   51:21 17.5  0:33    8   25:41  8:34 1:34:11 
    9  474 Joe Toth                Mound              MN  45   13 26:07  2:59  2:33    3   42:31 21.2  0:59    6   24:52  8:18 1:37:00 
   10  412 Scott Searl             Mound              MN  45    8 18:52  2:09  3:04    7   44:37 20.2  2:12   10   29:00  9:40 1:37:44 
   11  356 Nicolas Oustlant        Minneapolis        MN  42   10 20:39  2:21  2:23    9   45:54 19.6  1:29   11   30:54 10:18 1:41:16 
   12  176 Phillip Hanlon          Plymouth           MN  43   11 23:07  2:38  4:14   12   53:20 16.9  2:59   12   36:28 12:10 2:00:07 
   13  410 Andy Schwandt           Prior Lake         MN  41   12 25:14  2:52  2:32   13 1:09:03 13.0  2:31   13   38:32 12:51 2:17:50 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  349 Lisa Olson              Minnetrista        MN  43    4 25:58  2:58  2:42    1   49:39 18.1  1:34    1   29:18  9:46 1:49:09 
    2  481 Amy Uszynski            Xenia              OH  41    3 24:45  2:49  3:00    2   54:30 16.5  1:49    2   31:44 10:35 1:55:46 
    3  363 Shannon Pettitt         Inver Grove Height MN  46    2 21:34  2:28  3:03    3   57:12 15.7  1:54    3   36:42 12:14 2:00:23 
    4  161 Angela Gritton          Brooklyn Park      MN  39    1 21:32  2:27  3:34    6 1:10:34 12.8  2:17    5   39:28 13:10 2:17:24 
    5  303 Teresa Mathieu          Stillwater         MN  49    6 31:11  3:33  3:15    4 1:05:49 13.7  1:58    4   39:08 13:03 2:21:19 
    6  377 Shannon Reagan          Monticello         MN  40    5 27:05  3:05  2:40    7 1:15:40 11.9  1:00    6   39:48 13:16 2:26:11 
    7  171 Anoushka Haas           Minneapolis        MN  42    7 32:45  3:44  3:02    5 1:08:18 13.2  2:39    7   45:07 15:03 2:31:49 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Patrick Marzolf         St. Paul           MN  34 M   11:53  1:21 
    2 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  39 M   12:09  1:23 
    3 Adam Oliver             Edina              MN  30 M   12:20  1:25 
    4 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42 M   12:44  1:27 
    5 Nathan Ansbaugh         Minneapolis        MN  30 M   12:48  1:28 
    6 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  31 F   12:51  1:28 
    7 Lucas Bagnall           Grand Rapids       MI  33 M   13:25  1:32 
    8 Margaret Weiss          Excelsior          MN  22 F   13:29  1:32 
    9 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  38 M   13:31  1:33 
   10 Scott Myers             Plymouth           MN  41 M   13:34  1:33 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M   35:29 25.4 
    2 Nathan Ansbaugh         Minneapolis        MN  30 M   35:51 25.1 
    3 Steve Marshall          Wayzata            MN  45 M   35:51 25.1 
    4 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27 M   35:54 25.1 
    5 Phillip Falkner                                47 M   37:04 24.3 
    6 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42 M   37:21 24.1 
    7 Mark Senkowski          Woodbury           MN  45 M   37:21 24.1 
    8 Scott Myers             Plymouth           MN  41 M   37:29 24.0 
    9 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  36 M   37:51 23.8 
   10 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  59 M   38:10 23.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jake Braam              Elysian            MN  26 M   16:28  5:30 
    2 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M   16:53  5:38 
    3 Nathan Ansbaugh         Minneapolis        MN  30 M   17:01  5:41 
    4 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27 M   17:04  5:42 
    5 Pablo Sanchez           Saint Louis Park   MN  32 M   17:22  5:48 
    6 Patrick Marzolf         St. Paul           MN  34 M   18:05  6:02 
    7 Reese Thompson          Chanhassen         MN  15 M   18:07  6:03 
    8 Stuart Baker            Saint Paul         MN  27 M   18:18  6:06 
    9 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  31 F   18:34  6:12 
   10 Scott Myers             Plymouth           MN  41 M   18:37  6:13 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  547 Phillip Falkner                                47   29 15:28  1:46  1:44    2   37:04 24.3  0:51    4   18:40  6:14 1:13:46 
    2  345 Adam Oliver             Edina              MN  30    1 12:20  1:25  1:15   32   40:29 22.2  0:49   10   19:10  6:24 1:14:02 
    3  300 Steve Marshall          Wayzata            MN  45   41 16:10  1:51  1:25    1   35:51 25.1  1:27   12   19:37  6:33 1:14:29 
    4  298 John Marshall           Minneapolis        MN  58    7 14:11  1:37  1:45    7   38:49 23.2  1:23   16   19:51  6:37 1:15:56 
    5  397 Pablo Sanchez           Saint Louis Park   MN  32   43 16:15  1:51  1:34   24   40:11 22.4  1:03    1   17:22  5:48 1:16:24 
    6  152 David Goldberg          Minnetrista        MN  56    6 13:59  1:36  1:27    5   38:33 23.3  0:52   70   21:57  7:19 1:16:46 
    7  340 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  36   45 16:22  1:52  1:34    4   37:51 23.8  0:59   40   21:02  7:01 1:17:47 
    8   59 Anders Broman           Eagan              MN  17    8 14:13  1:37  1:32   54   42:35 21.1  0:47    5   18:44  6:15 1:17:49 
    9  154 Ross Golla              Minnetonka         MN  38   96 18:07  2:04  1:03   12   39:09 23.0  0:53    9   19:03  6:21 1:18:12 
   10  239 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  54   17 14:55  1:42  1:03   14   39:26 22.8  0:58   68   21:52  7:18 1:18:13 
   11  101 Carter Deichman         Mankato            MN  16   14 14:48  1:41  0:43   63   43:22 20.8  0:38    7   18:54  6:18 1:18:24 
   12  480 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  57   13 14:48  1:41  2:00   20   40:00 22.5  1:07   25   20:40  6:54 1:18:33 
   13    9 Greg Alexander          Plymouth           MN  39   27 15:26  1:46  1:45   30   40:26 22.3  0:35   28   20:47  6:56 1:18:56 
   14  374 Brian Quinn             Minneapolis        MN  33   44 16:17  1:51  1:52   15   39:30 22.8  1:39   17   19:51  6:37 1:19:06 
   15   50 Mike Blair              Prior Lake         MN  47   46 16:24  1:52  1:46    6   38:48 23.2  0:46   56   21:28  7:10 1:19:10 
   16  129 Sean Finn               Savage             MN  51   69 17:10  1:57  1:17   23   40:08 22.4  0:51   14   19:47  6:36 1:19:11 
   17  464 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  44   49 16:31  1:53  2:01   22   40:05 22.5  0:50   15   19:49  6:37 1:19:14 
   18  170 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  31   22 15:13  1:44  2:07   37   40:49 22.0  0:57   21   20:10  6:44 1:19:14 
   19  341 Riant Northway          Lake Shore         MN  35   77 17:20  1:59  1:04    9   39:05 23.0  0:52   34   20:56  6:59 1:19:16 
   20  103 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  22    4 13:37  1:33  2:44   50   42:16 21.3  1:02   13   19:47  6:36 1:19:24 
   21   23 Stuart Baker            Saint Paul         MN  27   74 17:18  1:58  2:57   17   39:48 22.6  1:08    3   18:18  6:06 1:19:26 
   22  290 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  51   33 15:49  1:48  1:45   26   40:14 22.4  0:44   36   20:58  7:00 1:19:28 
   23  253 David Knack             Prior Lake,        MN  54   28 15:27  1:46  1:40   31   40:26 22.3  1:00   41   21:06  7:02 1:19:37 
   24  347 Kevin Olsen             Orono              MN  58   19 14:59  1:43  1:37   11   39:09 23.0  0:40  101   23:15  7:45 1:19:37 
   25  337 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38   62 16:55  1:56  1:15   21   40:02 22.5  0:41   38   20:59  7:00 1:19:51 
   26  230 Mike Johnson            St Louis Park      MN  49   30 15:41  1:47  1:41   29   40:25 22.3  1:13   33   20:55  6:59 1:19:52 
   27   61 Brian Brophy            Bloomington        MN  42   15 14:51  1:42  2:14   41   41:19 21.8  1:14   30   20:50  6:57 1:20:26 
   28  417 Mark Senkowski          Woodbury           MN  45  121 19:20  2:12  1:47    3   37:21 24.1  0:48   49   21:19  7:07 1:20:34 
   29  153 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  22   26 15:21  1:45  1:21   45   41:59 21.4  0:41   45   21:14  7:05 1:20:35 
   30   83 Matthew Colaizy         Minneapolis        MN  41   58 16:50  1:55  1:51   28   40:24 22.3  0:52   39   21:02  7:01 1:20:57 
   31   10 Ricardo Amaya           Minneapolis        MN  49   78 17:25  1:59  0:53   13   39:10 23.0  2:25   52   21:23  7:08 1:21:14 
   32  216 Lang Hunt               Minneapolis        MN  47   18 14:55  1:42  1:42   34   40:37 22.2  1:19   88   22:53  7:38 1:21:25 
   33  122 Nicholas Essma          Edina              MN  49   23 15:14  1:44  2:24   25   40:11 22.4  1:02   85   22:48  7:36 1:21:37 
   34  548 Kirk Vesterstein                               55   97 18:08  2:04  2:05    8   38:57 23.1  0:44   69   21:53  7:18 1:21:45 
   35  147 Will Gallagher          St. Michael        MN  19    5 13:38  1:33  1:44   79   44:04 20.4  1:32   31   20:51  6:57 1:21:47 
   36  282 Jacob Liston            Minneapolis        MN  40   76 17:19  1:59  1:50   33   40:33 22.2  1:08   54   21:25  7:09 1:22:13 
   37  468 Billy Thureson          Plymouth           MN  23   24 15:17  1:45  2:13   44   41:46 21.5  0:58   72   22:02  7:21 1:22:14 
   38  252 Leonard Klun            Maple Plain        MN  63   47 16:29  1:53  1:50   43   41:44 21.6  1:12   44   21:10  7:04 1:22:22 
   39  450 John Strawn             St Louis Park      MN  35   72 17:17  1:58  1:05   48   42:06 21.4  1:01   35   20:58  7:00 1:22:24 
   40  203 Trevor Hohertz          Minnetonka         MN  28   53 16:40  1:54  1:39   42   41:37 21.6  1:07   57   21:31  7:11 1:22:32 
   41  332 Jim Nack                Madison Lake       MN  57   56 16:49  1:55  1:40   10   39:07 23.0  0:51  127   24:20  8:07 1:22:44 
   42  311 Matthew McKeever        Hutchinson         MN  27   12 14:37  1:40  1:55  107   45:30 19.8  0:54   18   19:54  6:38 1:22:48 
   43  117 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37   65 17:04  1:57  1:00   18   39:51 22.6  1:05  119   23:53  7:58 1:22:51 
   44  199 Joel Hoekstra           Minneapolis        MN  47  157 20:17  2:19  2:52   16   39:44 22.7  1:14    6   18:49  6:17 1:22:53 
   45  191 Brian Heltemes          Chanhassen         MN  41   55 16:46  1:55  1:35  105   45:11 19.9  0:45   11   19:10  6:24 1:23:26 
   46   21 Lucas Bagnall           Grand Rapids       MI  33    2 13:25  1:32  1:50   93   44:44 20.1  0:51   82   22:41  7:34 1:23:28 
   47   15 Luke Anton              St. Anthony        MN  31   87 17:47  2:02  1:53   58   43:10 20.8  0:55   19   20:01  6:41 1:23:43 
   48  202 Joshua Hohertz          Shorewood          MN  29   54 16:42  1:54  2:08   96   44:52 20.1  1:15    8   18:58  6:20 1:23:54 
   49  460 Kyle Swenson            Rogers             MN  15   10 14:29  1:39  1:14  106   45:17 19.9  1:13   64   21:48  7:16 1:23:59 
   50  441 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  44   93 18:02  2:03  1:36   39   41:04 21.9  1:34   67   21:51  7:17 1:24:05 
   51  553 Rich Graske                                    57   59 16:53  1:56  1:54   55   42:39 21.1  0:59   63   21:47  7:16 1:24:09 
   52   77 Tony Chiodi             St Paul            MN  23  101 18:12  2:05  1:47   27   40:14 22.4  1:16   95   23:07  7:43 1:24:34 
   53  264 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  62   52 16:36  1:54  2:02   46   42:00 21.4  1:03   97   23:09  7:43 1:24:48 
   54  469 Derek Thurmes           St. Paul           MN  35  124 19:23  2:13  1:26   52   42:30 21.2  0:52   50   21:20  7:07 1:25:29 
   55  187 Lukas Hedberg           Lakeville          MN  36   95 18:06  2:04  2:33   40   41:14 21.8  2:23   51   21:22  7:08 1:25:36 
   56  294 Scott Maloney           Savage             MN  40   36 15:57  1:49  1:40   57   42:53 21.0  0:42  132   24:29  8:10 1:25:38 
   57  466 Reese Thompson          Chanhassen         MN  15   31 15:47  1:48  2:12  180   49:10 18.3  0:41    2   18:07  6:03 1:25:55 
   58   41 Josh Bertelson          Plymouth           MN  37   25 15:19  1:45  1:18   64   43:22 20.8  1:29  140   24:48  8:16 1:26:14 
   59   60 David Brooks            Brooklyn Park      MN  48  144 19:53  2:16  2:34   38   41:04 21.9  1:11   65   21:48  7:16 1:26:29 
   60  393 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  40   48 16:30  1:53  2:38   97   44:58 20.0  1:03   53   21:24  7:08 1:26:30 
   61  420 Shan Sharif             Saint Paul         MN  30   91 17:58  2:03  2:20   19   39:51 22.6  0:51  162   25:48  8:36 1:26:45 
   62  423 Eric Showers            Minnetonka         MN  54   75 17:18  1:58  2:01   47   42:04 21.4  1:19  125   24:14  8:05 1:26:52 
   63   69 Andy Carl               Woodbury           MN  57   21 15:10  1:44  1:59   49   42:15 21.3  1:14  170   26:21  8:47 1:26:57 
   64  188 Matt Hedberg            Chanhassen         MN  42   63 16:56  1:56  2:30   99   45:05 20.0  1:07   55   21:27  7:09 1:27:03 
   65   33 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  38    3 13:31  1:33  1:42   53   42:32 21.2  1:07  219   28:28  9:30 1:27:18 
   66  289 Anthony Lutovsky        Eagan              MN  25  154 20:15  2:18  2:05   69   43:33 20.7  0:52   26   20:41  6:54 1:27:25 
   67  221 Ron Jacobsen            Chaska             MN  53   20 15:06  1:43  2:19   61   43:17 20.8  1:16  155   25:37  8:33 1:27:33 
   68  172 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  44   67 17:09  1:57  2:03   91   44:40 20.1  1:10   80   22:37  7:33 1:27:37 
   69   82 Jacob Clements          St. Paul           MN  23   37 16:01  1:50  1:47  125   46:17 19.4  0:50   89   22:56  7:39 1:27:50 
   70   63 Steven Brouwer          Waverly            MN  38  151 20:10  2:18  1:27   56   42:51 21.0  0:48   83   22:44  7:35 1:27:59 
   71  383 Jim Robbins             Eden Prairie       MN  43  145 19:55  2:16  2:09   62   43:18 20.8  1:31   47   21:15  7:05 1:28:06 
   72  505 Chris Wilhoit           Saint Louis Park   MN  47  139 19:48  2:15  2:14   36   40:43 22.1  1:35  117   23:53  7:58 1:28:11 
   73   37 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  33  109 18:43  2:08  2:27   90   44:40 20.1  1:17   42   21:07  7:03 1:28:13 
   74  418 Bradley Severson        Minnetonka         MN  50   80 17:29  2:00  2:20  110   45:41 19.7  1:42   43   21:08  7:03 1:28:19 
   75  145 Jonathan Fritz          Chanhassen         MN  22   51 16:34  1:53  2:08  134   46:46 19.2  0:27   84   22:46  7:36 1:28:39 
   76  243 Andy Kester             Victoria           MN  44    9 14:28  1:39  2:01  136   46:54 19.2  1:44  108   23:38  7:53 1:28:43 
   77  200 Bryan Hoelzer           Rochester          MN  42   60 16:54  1:56  2:07  115   45:58 19.6  1:29   76   22:20  7:27 1:28:48 
   78   25 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  38  120 19:20  2:12  1:13   66   43:29 20.7  1:12  118   23:53  7:58 1:29:04 
   79   68 Josh Campbell           Minneapolis        MN  36  130 19:35  2:14  1:51   75   43:53 20.5  1:03   86   22:49  7:37 1:29:09 
   80  106 Steven Dillner          Ramsey             MN  40   98 18:09  2:04  1:59   51   42:29 21.2  1:13  151   25:20  8:27 1:29:09 
   81  449 Steve Strait            Maple Grove        MN  31  125 19:27  2:13  2:16   78   44:00 20.5  1:12   75   22:18  7:26 1:29:11 
   82   17 Mark Augdahl            Chaska             MN  52   40 16:09  1:51  2:13  114   45:54 19.6  1:28  106   23:31  7:51 1:29:14 
   83  135 Brice Floyd             Polk City          IA  29  112 18:50  2:09  2:31   60   43:12 20.8  1:29  104   23:20  7:47 1:29:19 
   84  462 Tyler Theobald          Neenah             WI  28  108 18:41  2:08  2:28  123   46:08 19.5  0:57   46   21:15  7:05 1:29:28 
   85   78 Matthew Chipman         Eagan              MN  17   11 14:32  1:40  1:34  124   46:15 19.5  1:18  167   25:58  8:40 1:29:36 
   86  509 Garrett Wilson          Edina              MN  46   79 17:26  1:59  2:18   73   43:52 20.5  1:15  141   24:52  8:18 1:29:43 
   87  411 Nathan Scott            Eagan              MN  25  114 18:53  2:09  3:38  108   45:31 19.8  1:12   27   20:46  6:56 1:29:57 
   88  484 Travis Van Neste        Excelsior          MN  43  240 24:50  2:50  1:13   35   40:39 22.1  0:47   79   22:35  7:32 1:30:01 
   89  476 Joe Traxler             Victoria           MN  23  195 21:58  2:30  1:34   76   43:55 20.5  1:04   61   21:38  7:13 1:30:06 
   90   54 James Boucher           Minneapolis        MN  34  166 20:33  2:21  3:17   92   44:41 20.1  1:37   20   20:02  6:41 1:30:08 
   91  220 Mike Hurley             Edina              MN  48  159 20:20  2:19  2:41   87   44:32 20.2  1:05   73   22:11  7:24 1:30:47 
   92   85 Tom Coles               Apple Valley       MN  56   35 15:56  1:49  3:39   77   43:59 20.5  2:15  148   25:10  8:24 1:30:57 
   93  438 Brady Steinbach         Minneapolis        MN  26  118 19:07  2:11  2:26  100   45:06 20.0  1:23   94   23:05  7:42 1:31:04 
   94  319 Mark Miller             Omaha              NE  32   68 17:10  1:57  2:51  165   48:15 18.7  1:55   37   20:58  7:00 1:31:06 
   95  133 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  62   50 16:32  1:53  2:17   71   43:43 20.6  1:58  177   26:40  8:54 1:31:08 
   96  160 Conor Green             Edina              MN  37   32 15:47  1:48  3:35  161   47:59 18.8  1:04   92   23:02  7:41 1:31:25 
   97  100 Carson Deichman         Mankato            MN  14   34 15:51  1:49  0:50  195   50:30 17.8  0:37  111   23:42  7:54 1:31:28 
   98   91 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  41   84 17:40  2:01  1:30   85   44:30 20.2  1:31  171   26:22  8:48 1:31:32 
   99  280 Dave Link               Eden Prairie       MN  50   82 17:32  2:00  2:22   70   43:39 20.6  0:56  189   27:12  9:04 1:31:40 
  100  207 Jack Holthusen          Minneapolis        MN  16  129 19:33  2:14  2:00  172   48:44 18.5  0:56   24   20:39  6:53 1:31:50 
  101  121 Jeff Engel              Chaska             MN  51   86 17:44  2:01  2:44  126   46:31 19.3  1:19  109   23:38  7:53 1:31:54 
  102  458 Greg Swenson            Rogers             MN  48   39 16:09  1:51  1:56   82   44:11 20.4  1:28  213   28:17  9:26 1:31:59 
  103  173 Chris Hacker            Shorewood          MN  41  182 21:21  2:26  2:10  104   45:08 19.9  1:34   71   22:00  7:20 1:32:11 
  104  500 John Weum               Eden Prairie       MN  56   16 14:52  1:42  2:00  117   46:00 19.6  1:13  211   28:11  9:24 1:32:15 
  105  482 Andrew Valen            St. Paul           MN  28  122 19:20  2:12  3:07   98   45:04 20.0  1:18  110   23:39  7:53 1:32:26 
  106  391 Anthony Roman           Minneapolis        MN  33   57 16:50  1:55  2:27  130   46:37 19.3  2:13  135   24:43  8:15 1:32:49 
  107  278 Jason Lien              St. Paul           MN  45  168 20:33  2:21  2:19   65   43:26 20.7  1:27  146   25:07  8:23 1:32:50 
  108   32 Weldon Bell             Minnetonka         MN  39  228 23:20  2:40  2:13  135   46:47 19.2  0:35   22   20:27  6:49 1:33:19 
  109  492 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  50   99 18:09  2:04  1:39  147   47:21 19.0  0:56  150   25:16  8:26 1:33:20 
  110  378 Dan Reitsma             Carver             MN  39  200 22:07  2:31  2:08   80   44:06 20.4  1:02  123   24:11  8:04 1:33:32 
  111  513 Bryan Wray              Eagan              MN  55  100 18:12  2:05  2:42   88   44:32 20.2  1:32  175   26:38  8:53 1:33:33 
  112  518 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  52  104 18:30  2:07  2:50  128   46:34 19.3  1:05  134   24:37  8:13 1:33:34 
  113  483 Brian Van Batavia       Delano             MN  41  119 19:11  2:11  1:53  158   47:46 18.8  1:45   93   23:03  7:41 1:33:37 
  114  421 Derrick Shatava         Lino Lakes         MN  35  170 20:37  2:21  3:15   59   43:11 20.8  1:01  157   25:42  8:34 1:33:45 
  115  204 Travis Hoium            Minneapolis        MN  35   92 17:58  2:03  2:36   81   44:09 20.4  1:46  193   27:21  9:07 1:33:48 
  116  309 Tom McDonald            Minneapolis        MN  48   70 17:15  1:58  2:58   74   43:53 20.5  1:48  207   27:58  9:20 1:33:51 
  117  215 Hans Hummel             Minnetrista        MN  37  185 21:28  2:27  1:48  129   46:36 19.3  1:44   77   22:25  7:29 1:33:58 
  118  242 Ryan Kessler            Mendota Heights    MN  43  152 20:13  2:18  2:12  140   46:59 19.2  1:20  103   23:19  7:47 1:34:01 
  119  444 Erich Stoermer          Minneapolis        MN  32  198 22:04  2:31  3:51  132   46:40 19.3  1:04   23   20:28  6:50 1:34:04 
  120  267 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54  128 19:32  2:14  2:07  116   45:58 19.6  1:47  138   24:43  8:15 1:34:05 
  121  157 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  50   64 16:58  1:56  1:52  174   48:49 18.4  1:06  152   25:26  8:29 1:34:09 
  122  490 Steve Wander            Minnetonka         MN  49  135 19:42  2:15  2:54   84   44:19 20.3  1:35  161   25:47  8:36 1:34:14 
  123  291 Daniel Lynch            Saint Paul         MN  57   71 17:16  1:58  2:17  167   48:32 18.5  1:45  133   24:30  8:10 1:34:17 
  124  218 Daniel Hurka            Eagan              MN  36   38 16:02  1:50  2:09  206   51:12 17.6  1:09  113   23:48  7:56 1:34:18 
  125  261 Michael Kroening        Woodbury           MN  58  132 19:38  2:14  4:25   72   43:47 20.6  1:52  137   24:43  8:15 1:34:24 
  126  401 Mitchell Schank         Woodbury           MN  21  127 19:29  2:13  1:51  207   51:16 17.6  1:09   32   20:54  6:58 1:34:37 
  127  551 Ryan Mathieu                                   26  212 22:43  2:35  4:16   83   44:12 20.4  1:21   74   22:12  7:24 1:34:42 
  128  182 Tad Hauck               Eden Prairie       MN  59   83 17:34  2:00  2:55  160   47:55 18.8  1:32  142   24:57  8:19 1:34:52 
  129  376 Beau Raymond            Minneapolis        MN  25  160 20:21  2:19  2:19  120   46:03 19.5  1:50  136   24:43  8:15 1:35:14 
  130  181 Scott Haskins           Excelsior          MN  45  179 21:15  2:25  3:42   89   44:35 20.2  1:47  120   23:58  8:00 1:35:15 
  131   53 Michael Bono            Minneapolis        MN  64  214 22:47  2:36  1:46   67   43:30 20.7  1:22  166   25:57  8:39 1:35:19 
  132  263 Paul Lamers             Apple Valley       MN  35  163 20:26  2:20  3:20  154   47:42 18.9  0:46   98   23:12  7:44 1:35:24 
  133  131 Kevin Fischer           Bloomington        MN  47  149 20:04  2:17  2:31  155   47:42 18.9  1:18  116   23:52  7:58 1:35:24 
  134  185 Eli Heckert             Alexandria         MN  20  105 18:31  2:07  3:42  111   45:42 19.7  2:36  144   25:02  8:21 1:35:32 
  135  454 Daniel Sullivan         Carver             MN  43  197 22:02  2:31  3:05  173   48:45 18.5  1:00   29   20:48  6:56 1:35:39 
  136  456 Matthew Swanson         Minneapolis        MN  30  102 18:17  2:05  2:31  141   47:09 19.1  0:41  184   27:02  9:01 1:35:40 
  137   29 Terry Beachey           Excelsior          MN  55  189 21:37  2:28  2:18   95   44:48 20.1  1:24  156   25:37  8:33 1:35:43 
  138  195 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  54  203 22:20  2:33  2:10   68   43:33 20.7  1:12  174   26:34  8:52 1:35:47 
  139  178 Ed Hanzlik              Excelsior          MN  55   73 17:18  1:58  2:34  152   47:37 18.9  1:17  185   27:06  9:02 1:35:49 
  140  342 Clydja Ockerman         Brownton           MN  20  177 21:12  2:25  2:24  169   48:42 18.5  2:10   59   21:34  7:12 1:36:01 
  141    8 Cody Ahmann             Shakopee           MN  32  133 19:39  2:14  2:31  102   45:08 19.9  1:26  194   27:22  9:08 1:36:05 
  142  279 Richard Lindblom        Minnetonka         MN  57   85 17:41  2:01  2:40  131   46:40 19.3  1:02  215   28:18  9:26 1:36:18 
  143   19 Harrison Bachmann       Stillwater         MN  30  164 20:29  2:20  2:08  179   49:06 18.3  1:22  100   23:14  7:45 1:36:19 
  144   39 Dave Bernardy           Orono              MN  29  207 22:27  2:34  1:55  153   47:37 18.9  0:47  107   23:35  7:52 1:36:19 
  145  557 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  28  111 18:50  2:09  2:20  189   50:03 18.0  2:10   90   23:00  7:40 1:36:21 
  146  409 Mark Schultz            Prior Lake         MN  55  126 19:29  2:13  1:47  148   47:23 19.0  0:50  188   27:10  9:04 1:36:37 
  147  315 Matt Mehlhorn           Lakeville          MN  23  235 24:27  2:47  1:19  118   46:00 19.6  0:29  130   24:26  8:09 1:36:38 
  148  516 Paul Youngberg          Minneapolis        MN  33   66 17:09  1:57  2:55  145   47:13 19.1  1:47  209   28:04  9:22 1:37:05 
  149  353 Peter Ortiz             Richfield          MN  16  210 22:34  2:34  2:22  149   47:26 19.0  0:58  114   23:48  7:56 1:37:06 
  150  511 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  39  171 20:49  2:22  2:06  157   47:45 18.8  1:01  154   25:28  8:30 1:37:07 
  151  549 Lam Thai                                       46  147 19:59  2:17  4:32   94   44:47 20.1  2:14  158   25:43  8:35 1:37:14 
  152  370 Robert Prevost          Minneapolis        MN  40  172 20:52  2:23  2:27  133   46:43 19.3  1:32  165   25:56  8:39 1:37:27 
  153   93 Mike Craig              Shakopee           MN  42  110 18:43  2:08  2:40  166   48:16 18.6  0:53  183   26:59  9:00 1:37:29 
  154  149 Timothy Garry           Austin             MN  45  220 23:02  2:38  2:24  146   47:20 19.0  1:17  105   23:29  7:50 1:37:31 
  155   66 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  59   81 17:30  2:00  1:52  121   46:07 19.5  1:35  234   30:30 10:10 1:37:33 
  156  470 Jack Tiegs              Hugo               MN  51  190 21:40  2:28  3:21  139   46:56 19.2  3:12   81   22:38  7:33 1:37:44 
  157  503 Terry Wiens             Duluth             MN  59  208 22:28  2:34  2:12  151   47:28 19.0  1:24  128   24:21  8:07 1:37:51 
  158  118 Royce Durhman           Wayzata            MN  26  142 19:52  2:16  3:47  205   50:54 17.7  0:46   87   22:50  7:37 1:38:07 
  159  223 Richard Jahnke          Edina              MN  60  113 18:51  2:09  3:29  144   47:13 19.1  1:22  197   27:29  9:10 1:38:22 
  160  288 Paul Lundeen            Buffalo            MN  54  219 22:59  2:37  3:02  112   45:47 19.7  1:37  143   25:02  8:21 1:38:25 
  161  447 Steve Stolz             Forest Lake        MN  57  103 18:27  2:06  2:34  119   46:01 19.6  1:07  233   30:30 10:10 1:38:36 
  162  296 Robert Marchetti        Champlin           MN  59  117 19:07  2:11  2:37  156   47:43 18.9  1:45  204   27:45  9:15 1:38:55 
  163  233 Ward Johnson            Minneapolis        MN  46  161 20:25  2:20  3:38  109   45:37 19.7  2:41  181   26:45  8:55 1:39:04 
  164  277 Mike Lesage             Tonka Bay          MN  47  250 26:15  2:59  3:10  101   45:07 19.9  1:03  115   23:50  7:57 1:39:23 
  165  155 Jason Good              Victoria           MN  47  217 22:52  2:36  1:32  122   46:08 19.5  0:56  220   28:32  9:31 1:39:59 
  166   48 Evan Bjerke             Chaska             MN  27  156 20:16  2:19  2:09  215   51:43 17.4  0:49  149   25:15  8:25 1:40:09 
  167   30 George Beatty           Hudson             WI  40   90 17:54  2:02  4:02  142   47:12 19.1  3:12  205   27:57  9:19 1:40:15 
  168  110 Richard Dolski          Chaska             MN  59  186 21:30  2:27  3:19  127   46:33 19.3  1:19  201   27:37  9:13 1:40:17 
  169  151 John Gilje              Rosemount          MN  52  150 20:08  2:18  2:42  177   49:03 18.3  1:50  178   26:41  8:54 1:40:23 
  170   49 Brent Bjorneberg        Ramsey             MN  49  181 21:18  2:26  3:43  162   48:05 18.7  1:29  168   25:58  8:40 1:40:32 
  171  284 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  13  141 19:51  2:16  1:36  238   54:32 16.5  0:54  112   23:47  7:56 1:40:38 
  172  105 Jack Dhamer             Wayzata            MN  53  165 20:31  2:20  3:02  184   49:31 18.2  0:53  180   26:45  8:55 1:40:41 
  173  389 Mike Rogers             Minneapolis        MN  52  193 21:51  2:29  2:35  163   48:07 18.7  1:48  172   26:22  8:48 1:40:41 
  174  214 John Hughes             Long Lake          MN  48  107 18:39  2:08  2:53  223   52:57 17.0  1:05  147   25:10  8:24 1:40:42 
  175  360 Paul Pasko              Minnetonka         MN  52  194 21:52  2:30  2:36  113   45:50 19.6  3:18  187   27:09  9:03 1:40:43 
  176  416 Jacob Selseth           Long Lake          MN  43  178 21:12  2:25  2:26  138   46:56 19.2  1:40  223   28:36  9:32 1:40:49 
  177   26 Spencer Barrett         Minnetonka         MN  26   89 17:52  2:02  3:39  233   53:56 16.7  0:42  145   25:02  8:21 1:41:10 
  178  125 Kurtis Fechtmeyer       Minneapolis        MN  52  106 18:39  2:08  6:00  103   45:08 19.9  3:26  210   28:06  9:22 1:41:17 
  179  452 Joseph Struthers        Chanhassen         MN  12  146 19:58  2:17  4:02  241   55:06 16.3  0:38   62   21:42  7:14 1:41:26 
  180  297 Christopher Marshall    Plymouth           MN  46  158 20:19  2:19  3:49  175   48:51 18.4  2:00  176   26:38  8:53 1:41:35 
  181   92 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68  136 19:45  2:15  2:29  181   49:13 18.3  3:19  190   27:13  9:05 1:41:57 
  182  322 Bill Minge              Minneapolis        MN  65  239 24:36  2:48  3:33  159   47:50 18.8  1:53  126   24:14  8:05 1:42:04 
  183  405 Matthew Schlager        Maplewood          MN  37  221 23:04  2:38  2:26  170   48:43 18.5  1:55  169   26:04  8:42 1:42:11 
  184    4 Mike Abbott             Excelsior          MN  58  153 20:14  2:18  2:52  203   50:50 17.7  0:41  202   27:37  9:13 1:42:12 
  185  465 John Thomason           Minneapolis        MN  30  242 25:01  2:51  2:41  201   50:46 17.7  0:46   96   23:08  7:43 1:42:20 
  186   74 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  39  169 20:34  2:21  2:51  187   49:41 18.1  1:36  203   27:40  9:14 1:42:20 
  187  408 Kurt Schultz            Lakeville          MN  54  180 21:16  2:25  2:19  137   46:56 19.2  1:40  237   30:40 10:14 1:42:49 
  188  334 Alex Neisen             Maple Grove        MN  31   88 17:50  2:02  3:19  216   52:22 17.2  1:48  198   27:32  9:11 1:42:50 
  189  169 Brandon Gustafson       Deephaven          MN  34  173 20:54  2:23  4:00  213   51:35 17.4  1:01  153   25:28  8:30 1:42:56 
  190  489 Bryan Walters           Milwaukee          WI  22  241 24:50  2:50  2:26  226   53:28 16.8  0:40   60   21:35  7:12 1:42:57 
  191  455 Michael Sund            Wayzata            MN  58  187 21:30  2:27  4:50  143   47:12 19.1  2:30  196   27:26  9:09 1:43:26 
  192   28 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  32  192 21:43  2:28  3:05  198   50:37 17.8  1:18  182   26:49  8:57 1:43:29 
  193   58 Lewis Brien             Minneapolis        MN  31  162 20:25  2:20  5:12  217   52:24 17.2  1:12  129   24:25  8:09 1:43:35 
  194  177 Taylor Hanson           St. Paul           MN  25  202 22:14  2:32  3:33  222   52:55 17.0  0:50  122   24:09  8:03 1:43:39 
  195  475 Bill Traxler            Victoria           MN  54  232 24:00  2:44  3:18  150   47:28 19.0  1:00  206   27:58  9:20 1:43:42 
  196  430 Chase Smith             Minneapolis        MN  16   94 18:03  2:04  2:19  190   50:03 18.0  1:13  242   32:05 10:42 1:43:42 
  197  197 Nicholas Hinnerichs     Eden Prairie       MN  31  215 22:47  2:36  3:51  178   49:05 18.3  1:23  179   26:42  8:54 1:43:45 
  198  362 Mark Peterson           Purcellville       VA  54  218 22:57  2:37  1:37  196   50:32 17.8  0:50  208   27:59  9:20 1:43:52 
  199  348 Brandon Olson           New Hope           MN  30  184 21:28  2:27  4:11  188   50:02 18.0  2:05  186   27:08  9:03 1:44:53 
  200   97 John Daly               Deephaven          MN  34  245 25:37  2:55  2:38  168   48:33 18.5  2:16  164   25:56  8:39 1:44:59 
  201  222 Brad Jacobson           Delano             MN  32  231 23:56  2:44  2:58  235   54:10 16.6  0:52  102   23:16  7:46 1:45:10 
  202  273 Geoffrey Lee            Shorewood          MN  55  254 28:05  3:12  3:20  208   51:17 17.5  1:20   48   21:17  7:06 1:45:17 
  203  251 Jason Klema             Maple Grove        MN  42  252 26:57  3:04  3:17  194   50:25 17.9  1:44   91   23:01  7:41 1:45:23 
  204  422 Spencer Shonio          Minnetonka         MN  27  115 18:59  2:10  3:58  176   49:00 18.4  2:06  240   31:24 10:28 1:45:26 
  205  190 Keegan Helmke           Saint Paul         MN  16  226 23:16  2:39  2:44  183   49:24 18.2  0:43  227   29:36  9:52 1:45:41 
  206  275 Evan Lembke             Minneapolis        MN  25  155 20:15  2:18  3:14  221   52:54 17.0  0:46  221   28:34  9:32 1:45:41 
  207  274 Pj Lee                  Deephaven          MN  46  148 20:00  2:17  2:15  220   52:51 17.0  1:43  224   29:03  9:41 1:45:49 
  208  166 Liam Gunsbury           Minneapolis        MN  15  209 22:32  2:34  2:37  252   58:33 15.4  0:39   58   21:34  7:12 1:45:52 
  209  189 Sinclair Heine          Chanhassen         MN  51  256 28:23  3:14  4:05  192   50:08 18.0  1:09   78   22:31  7:31 1:46:14 
  210  232 Rolf Johnson            Eden Prairie       MN  58  140 19:50  2:16  3:42  232   53:51 16.7  0:50  214   28:17  9:26 1:46:27 
  211   67 Derek Bye               Burnsville         MN  35  138 19:46  2:15  4:01  240   54:58 16.4  1:16  173   26:30  8:50 1:46:29 
  212  250 Oliver Kirsch           St. Paul           MN  13  206 22:26  2:33  5:34  211   51:31 17.5  3:48   99   23:13  7:45 1:46:30 
  213  328 David Moore             Saint Paul         MN  54  143 19:52  2:16  5:17  209   51:23 17.5  2:38  200   27:37  9:13 1:46:45 
  214    7 Nima Ahmadi             Minneapolis        MN  25   61 16:54  1:56  4:45  236   54:14 16.6  0:47  231   30:11 10:04 1:46:50 
  215  365 George Pintelon         Cologne            MN  56  233 24:12  2:45  2:01  200   50:44 17.7  1:36  222   28:35  9:32 1:47:07 
  216  425 Daniel Sieben           Edina              MN  58  234 24:17  2:46  2:42  193   50:16 17.9  1:56  216   28:19  9:27 1:47:28 
  217  112 Patrick Donlin          Wayzata            MN  62  261 30:24  3:28  2:57  171   48:44 18.5  1:45  121   24:07  8:03 1:47:55 
  218  320 Peter Miller            Zimmerman          MN  59  204 22:24  2:33  3:39  204   50:54 17.7  1:38  225   29:26  9:49 1:47:57 
  219   76 John Chapman            Eagan              MN  44  236 24:30  2:47  2:42  191   50:04 18.0  1:19  228   29:41  9:54 1:48:13 
  220  477 Jason Trucano           Excelsior          MN  45  246 25:38  2:55  5:30  228   53:36 16.8  1:43   66   21:50  7:17 1:48:15 
  221  451 Daniel Strovers         Excelsior          MN  15  227 23:18  2:39  1:58  248   57:03 15.8  0:21  159   25:43  8:35 1:48:22 
  222  497 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  45  243 25:09  2:52  3:39  185   49:36 18.1  1:49  212   28:14  9:25 1:48:25 
  223  254 Randy Knutson           Mankato            MN  54  131 19:36  2:14  2:20  164   48:13 18.7  2:25  255   36:01 12:01 1:48:34 
  224  276 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  51  253 26:57  3:04  3:03  182   49:19 18.2  2:02  195   27:22  9:08 1:48:42 
  225  473 Jeff Tortelli           Minnetonka         MN  50  134 19:39  2:14  2:38  218   52:26 17.2  1:29  247   32:46 10:56 1:48:56 
  226  164 Curt Gunsbury           Minneapolis        MN  50  188 21:33  2:27  2:20  243   55:46 16.1  1:10  218   28:20  9:27 1:49:07 
  227  367 Steven Porter           Minneapolis        MN  27  167 20:33  2:21  3:00  227   53:34 16.8  1:03  238   31:02 10:21 1:49:10 
  228  556 James Ericson                                  24  176 20:59  2:23  3:34  234   54:08 16.6  1:24  232   30:15 10:05 1:50:18 
  229  453 Mark Stuhlmueller       Excelsior          MN  50  175 20:57  2:23  3:46  231   53:50 16.7  1:18  239   31:02 10:21 1:50:51 
  230  211 Jerry House             Woodbury           MN  69  237 24:35  2:48  5:45  225   53:04 17.0  1:49  160   25:45  8:35 1:50:56 
  231  269 Kevin Larson            St. Louis Park     MN  39  262 30:33  3:29  3:10  186   49:37 18.1  1:59  163   25:52  8:38 1:51:09 
  232  467 Gary Thrasher           Moorhead           MN  64  205 22:25  2:33  4:57  237   54:29 16.5  1:33  217   28:20  9:27 1:51:42 
  233  364 Doug Pfaff              Minneapolis        MN  73  199 22:07  2:31  4:25  219   52:39 17.1  2:08  235   30:35 10:12 1:51:51 
  234  554 Christian Roemhildt                            23  264 30:46  3:30  4:17  199   50:43 17.7  2:02  131   24:27  8:09 1:52:13 
  235  448 Patrick Strait          Edina              MN  34  183 21:22  2:26  4:13  259 1:01:12 14.7  1:21  124   24:12  8:04 1:52:19 
  236  231 Nick Johnson            Plymouth           MN  39  229 23:27  2:40  4:22  210   51:24 17.5  3:07  230   30:04 10:02 1:52:21 
  237  156 Jonathan Goodman        New Brighton       MN  27  196 22:01  2:30  3:13  229   53:37 16.8  1:43  245   32:23 10:48 1:52:54 
  238  424 Aaron Sieben            Richfield          MN  31  248 25:52  2:57  3:21  224   53:04 17.0  1:35  236   30:35 10:12 1:54:24 
  239   13 Troy Anderson           Long Lake          MN  54  137 19:46  2:15  4:30  244   56:01 16.1  2:10  250   33:25 11:09 1:55:51 
  240  431 Phillip Smith           Deephaven          MN  56  230 23:37  2:41  3:53  245   56:07 16.0  1:35  243   32:08 10:43 1:57:18 
  241   44 Stephen Beseres         Golden Valley      MN  68  225 23:16  2:39  5:39  246   56:55 15.8  2:25  226   29:26  9:49 1:57:38 
  242  495 Richard Weeks           Woodbury           MN  56  249 26:04  2:58  3:28  197   50:34 17.8  2:39  253   35:32 11:51 1:58:15 
  243  494 Christian Wedin         Grand Forks        MN  19  247 25:51  2:57  3:02  265 1:03:52 14.1  0:55  139   24:48  8:16 1:58:26 
  244  165 John Gunsbury           Minneapolis        MN  15  258 28:25  3:14  2:09  255 1:00:17 14.9  1:03  199   27:37  9:13 1:59:29 
  245  307 Thomas McConville       Osseo              MN  64  259 29:57  3:25  4:32  214   51:38 17.4  1:56  244   32:19 10:47 2:00:20 
  246  499 Tom Wentz               Burnsville         MN  59  201 22:10  2:32  3:56  247   57:01 15.8  2:07  254   35:45 11:55 2:00:57 
  247  443 Craig Stoermer          Wayzata            MN  61  260 30:03  3:25  7:35  230   53:43 16.8  2:58  191   27:14  9:05 2:01:30 
  248  146 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  70  222 23:05  2:38  5:05  239   54:56 16.4  3:09  256   36:15 12:05 2:02:29 
  249  119 Eric Elgin              Minneapolis        MN  28  213 22:43  2:35  5:20  261 1:01:25 14.7  3:23  229   29:43  9:55 2:02:33 
  250  392 Maxwell Romanaggi       Minnetonka         MN  25  224 23:14  2:39  3:24  253   58:38 15.3  2:10  252   35:30 11:50 2:02:54 
  251  281 Scott Link              Excelsior          MN  51  216 22:51  2:36  4:59  254 1:00:11 15.0  1:13  251   34:06 11:22 2:03:18 
  252  512 Aaron Wood              Roberts            WI  36   42 16:15  1:51  2:51  256 1:00:40 14.8  1:16  264   43:32 14:31 2:04:31 
  253   35 Joshua Bennington       Maple Grove        MN  30  257 28:24  3:14  4:09  263 1:02:00 14.5  3:16  192   27:18  9:06 2:05:05 
  254  506 Darrell Wilk            Bloomington        MN  72  116 19:00  2:10  6:33   86   44:30 20.2  3:22  266   52:07 17:23 2:05:30 
  255  426 Michael Gran Simon      Stillwater         MN  47  211 22:34  2:34  3:45  250   58:18 15.4  2:20  259   38:39 12:53 2:05:35 
  256   24 Andre Baltes            Royal Oak          MI  33  244 25:25  2:54  3:56  262 1:01:42 14.6  1:55  248   32:54 10:58 2:05:48 
  257  314 Michael McNally         Champlin           MN  49  268 36:34  4:10  3:11  212   51:33 17.5  1:41  249   33:02 11:01 2:05:59 
  258  183 Chuck Haugan            Minnetonka         MN  32  251 26:56  3:04  5:44  251   58:32 15.4  2:42  246   32:36 10:52 2:06:29 
  259  457 Kyle Swartout           Savage             MN  38  269 37:10  4:14  5:58  202   50:49 17.7  2:08  241   31:42 10:34 2:07:45 
  260  237 Joe Kandiko             Excelsior          MN  67  174 20:56  2:23  3:49  260 1:01:20 14.7  3:34  260   39:34 13:12 2:09:12 
  261   27 Thomas Bauch            Falcon Heights     MN  67  266 31:18  3:34  3:23  242   55:30 16.2  3:21  257   36:57 12:19 2:10:27 
  262  317 Brad Miles              Eagan              MN  36  123 19:23  2:13  4:21  264 1:02:01 14.5  2:51  263   42:30 14:10 2:11:04 
  263  304 Chris Mattson           Prior Lake         MN  39  263 30:37  3:29  3:17  258 1:00:59 14.8  2:03  261   40:47 13:36 2:17:41 
  264  502 Kyle Whitmore           Jordan             MN  32  223 23:08  2:38  5:16  266 1:14:45 12.0  1:16  258   38:19 12:47 2:22:43 
  265  508 Charles Wilson          Plymouth           MN  48  255 28:10  3:12  3:44  267 1:18:08 11.5  2:11  262   41:11 13:44 2:33:23 
  266   42 Frederick Beseler       La Crosse          WI  62  267 31:19  3:34  4:40  257 1:00:55 14.8  3:30  267   56:45 18:55 2:37:06 
  267  240 Daniel Kessler          Chaska             MN  52  238 24:35  2:48  3:48  268 1:30:25 10.0  5:43  265   50:27 16:49 2:54:56 
  268  142 Kenneth Freed           Minneapolis        MN  56  265 31:02  3:32 11:08                                            3:16:17 
       324 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  65  191 21:42  2:28  5:08  249   57:07 15.8  2:27                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  163 Jan Guenther            Long Lake          MN  58   17 15:54  1:49  1:44    5   41:12 21.8  0:46    4   20:50  6:57 1:20:24 
    2   18 Gillian Auslander       Minneapolis        MN  47    9 14:55  1:42  1:51    8   41:52 21.5  1:00    5   20:55  6:59 1:20:31 
    3  272 Catherine Lee           Minneapolis        MN  43   20 16:12  1:51  1:13    4   40:48 22.1  0:57   14   21:43  7:15 1:20:50 
    4  192 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  39   25 17:11  1:58  1:28    9   42:13 21.3  0:49    1   19:43  6:35 1:21:23 
    5   65 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  14    2 14:15  1:38  1:00   18   44:31 20.2  0:46    6   20:56  6:59 1:21:27 
    6  373 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  49   27 17:19  1:59  1:38    3   40:01 22.5  1:00   15   21:53  7:18 1:21:49 
    7  266 Molly Larew             Shanghai           PU  38   24 17:09  1:57  1:38    2   40:00 22.5  0:52   23   22:46  7:36 1:22:24 
    8  299 Sandy Marshall          Wayzata            MN  45   23 16:59  1:56  3:14    1   38:47 23.2  1:55   17   22:19  7:27 1:23:11 
    9  174 Naomi Hamer             Orono              MN  42   10 15:01  1:43  2:17    6   41:32 21.7  1:10   33   23:13  7:45 1:23:12 
   10  219 Julie Hurley            Excelsior          MN  44   30 17:34  2:00  2:12    7   41:49 21.5  1:05   13   21:40  7:14 1:24:19 
   11  433 Ann Snuggerud           Chaska             MN  49   21 16:22  1:52  1:50   10   43:25 20.7  1:03   27   22:57  7:39 1:25:35 
   12  236 Becca Joseph            Minnetonka         MN  42   18 16:09  1:51  1:36   34   47:10 19.1  1:03   12   21:22  7:08 1:27:18 
   13  138 Sarah Foley             Cologne            MN  46   26 17:14  1:58  2:18   17   44:30 20.2  0:54   31   23:12  7:44 1:28:07 
   14    6 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  47   22 16:31  1:53  1:42   20   44:38 20.2  1:00   52   25:22  8:28 1:29:10 
   15  440 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  36   54 19:09  2:11  2:10   13   44:03 20.4  0:57   28   22:59  7:40 1:29:16 
   16  414 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  40   34 17:56  2:03  2:18   24   45:11 19.9  0:48   30   23:07  7:43 1:29:19 
   17  338 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  39   32 17:53  2:02  1:21   31   46:14 19.5  0:46   34   23:17  7:46 1:29:29 
   18  127 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  35   42 18:37  2:07  1:31   11   43:44 20.6  0:59   47   24:46  8:16 1:29:34 
   19  213 Jill Hughes             Orono              MN  43   69 20:14  2:18  1:51   19   44:32 20.2  1:10   22   22:38  7:33 1:30:23 
   20  167 Helen Gunther           Excelsior          MN  60   43 18:38  2:07  1:45   21   44:48 20.1  1:03   41   24:27  8:09 1:30:39 
   21   71 Shannon Carroll         Eden Prairie       MN  37   65 19:52  2:16  2:15   28   45:21 19.8  1:13   25   22:49  7:37 1:31:29 
   22  262 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  52   13 15:16  1:45  2:16   32   46:52 19.2  1:00   62   26:21  8:47 1:31:43 
   23  270 Stefanie Larson         Plymouth           MN  41    7 14:38  1:40  2:05   36   47:37 18.9  1:26   59   26:06  8:42 1:31:50 
   24   86 Blair Collins           St. Louis Park     MN  34   74 20:32  2:20  2:16   27   45:16 19.9  0:59   24   22:49  7:37 1:31:52 
   25  136 Jillian Foerster        Des Moines         IA  31   11 15:03  1:43  2:26   58   49:19 18.2  0:49   39   24:17  8:06 1:31:52 
   26  194 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  21  103 22:29  2:34  1:25   16   44:25 20.3  1:12   19   22:29  7:30 1:31:58 
   27  159 Heather Grazzini-Sims   Wayzata            MN  36   49 18:53  2:09  2:19   40   48:09 18.7  1:31    9   21:14  7:05 1:32:04 
   28   70 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  57   29 17:32  2:00  1:43   30   46:12 19.5  1:18   55   25:33  8:31 1:32:16 
   29   47 Stephanie Bierman       Apple Valley       MN  23    3 14:19  1:38  1:47   99   53:45 16.7  0:40   16   21:54  7:18 1:32:22 
   30  227 Leanne Johansen         Wayzata            MN  41   16 15:53  1:49  2:40   43   48:13 18.7  1:17   43   24:39  8:13 1:32:40 
   31  209 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  19  101 22:23  2:33  1:43   15   44:21 20.3  1:04   32   23:12  7:44 1:32:41 
   32   56 Laura Breidall          Eden Prairie       MN  33   46 18:48  2:09  1:31   46   48:32 18.5  1:10   29   23:01  7:41 1:33:02 
   33  286 Kate Lovrien            St Louis Park      MN  42   73 20:32  2:20  1:54   50   48:51 18.4  0:58    7   20:58  7:00 1:33:11 
   34  238 Rebecca Karnes          Mound              MN  40  122 24:33  2:48  2:18   29   45:34 19.8  0:57    3   20:15  6:45 1:33:36 
   35  148 Molly Garry             Austin             MN  14   19 16:11  1:51  2:27   80   51:52 17.4  0:44   18   22:24  7:28 1:33:37 
   36  446 Katie Stolz             Forest Lake        MN  24  107 22:41  2:35  1:58   49   48:50 18.4  1:00    2   20:04  6:42 1:34:31 
   37  368 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  40   45 18:48  2:09  2:04   12   44:00 20.5  1:16  106   29:07  9:43 1:35:13 
   38   57 Rachel Brekke           Tucson             AZ  31   15 15:27  1:46  3:38   38   47:57 18.8  1:07   77   27:08  9:03 1:35:15 
   39   52 Jill Bollettieri        Saint Louis Park   MN  47   12 15:05  1:43  2:19   73   50:50 17.7  0:54   64   26:25  8:49 1:35:32 
   40  555 Beth Trautman                                  50   91 21:36  2:28  1:55   25   45:13 19.9  0:56   58   25:58  8:40 1:35:36 
   41  248 Natalie Kirby           Deephaven          MN  36   53 19:07  2:11  2:25   56   49:17 18.3  0:59   37   23:49  7:57 1:35:36 
   42  241 Jessica Kessler         Mendota Heights    MN  46   93 21:44  2:29  2:42   23   45:06 20.0  1:54   42   24:36  8:12 1:36:01 
   43  134 Jennie Fleurant         Chaska             MN  31  119 24:04  2:45  2:22   35   47:21 19.0  1:22    8   21:11  7:04 1:36:18 
   44  310 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  39   57 19:25  2:13  3:07   26   45:13 19.9  1:28   81   27:19  9:07 1:36:31 
   45  486 Brittany Vickers        Minneapolis        MN  25  116 23:25  2:40  2:30   33   46:53 19.2  0:53   35   23:18  7:46 1:36:57 
   46  308 Karmin McDonald         Minneapolis        MN  43   81 21:04  2:24  3:05   54   49:05 18.3  1:34   21   22:33  7:31 1:37:19 
   47  396 Abby Saddler            Wayzata            MN  21    6 14:36  1:40  2:17   77   51:21 17.5  1:01   96   28:17  9:26 1:37:29 
   48  175 Lisa Haney              Chanhassen         MN  36  100 22:16  2:32  2:23   57   49:17 18.3  1:48   20   22:29  7:30 1:38:11 
   49   38 Jody Bergstrom          Chanhassen         MN  41   55 19:22  2:13  3:07   97   53:29 16.8  1:05   10   21:18  7:06 1:38:20 
   50  217 Laura Hupp              Minneapolis        MN  31   70 20:18  2:19  1:16   45   48:28 18.6  0:57   88   27:40  9:14 1:38:38 
   51  257 Pam Kosanke             Minnetonka         MN  39   59 19:37  2:14  1:59   22   44:53 20.1  1:04  125   31:27 10:29 1:38:59 
   52  108 Tesha Distad            Long Lake          MN  42   96 21:55  2:30  1:27   62   49:40 18.1  1:12   48   24:52  8:18 1:39:05 
   53   99 Sarah Davis             Minneapolis        MN  39   47 18:50  2:09  2:57   75   50:57 17.7  1:16   56   25:49  8:37 1:39:46 
   54  143 Nicole Freeman          Rochester          MN  26    4 14:30  1:39  2:53   90   52:56 17.0  0:48  100   28:43  9:35 1:39:48 
   55  491 Amanda Ward             Roseville          MN  31   94 21:49  2:29  2:27   14   44:05 20.4  2:16  107   29:16  9:46 1:39:51 
   56  384 Susan Robbins           Eden Prairie       MN  43   95 21:50  2:29  2:25   44   48:14 18.7  1:04   63   26:22  8:48 1:39:53 
   57  576 Christine Ressler       Wayzata            MN  35   50 18:59  2:10  1:58   41   48:12 18.7  1:04  115   29:50  9:57 1:40:02 
   58  141 Jade Frederickson       Lino Lakes         MN  19   58 19:30  2:13  2:19  108   54:49 16.4  0:45   26   22:55  7:39 1:40:17 
   59   90 Jennifer Coolong        Minnetonka         MN  36   77 20:52  2:23  2:06   81   51:53 17.3  0:57   44   24:43  8:15 1:40:28 
   60  305 Kasey McArdle           Anoka              MN  16    5 14:32  1:40  3:08   95   53:04 17.0  1:03  102   29:00  9:40 1:40:44 
   61  325 Michelle Molitor        Belgrade           MN  27   61 19:48  2:15  2:38   82   51:54 17.3  1:09   51   25:16  8:26 1:40:45 
   62   72 Joan Casey              St Louis Park      MN  52   14 15:17  1:45  1:59   87   52:28 17.2  1:33  111   29:35  9:52 1:40:49 
   63  137 Jordyn Foley            White Bear Lake    MN  21   92 21:40  2:28  3:47   48   48:42 18.5  2:01   45   24:43  8:15 1:40:51 
   64  479 Abbey Tuchscherer       St. Louis Park     MN  25    8 14:39  1:40  2:12  116   56:04 16.1  1:08   71   26:52  8:58 1:40:52 
   65   64 Kari Broyles            Minnetonka         MN  40   60 19:41  2:15  2:48   72   50:40 17.8  0:42   75   27:06  9:02 1:40:54 
   66  313 Kelly McMahon           Chicago            IL  42  112 23:18  2:39  3:07   39   48:05 18.7  2:06   40   24:21  8:07 1:40:55 
   67  206 Susan Holt              Plymouth           MN  61   28 17:20  1:59  2:33   64   49:52 18.0  2:15  104   29:03  9:41 1:41:02 
   68  244 Dina Khaled             Minneapolis        MN  46   90 21:34  2:28  2:13   67   50:03 18.0  1:32   57   25:56  8:39 1:41:16 
   69  385 Deborah Roberts         Northfield         MN  66   51 19:04  2:10  2:17   65   49:56 18.0  1:24  101   28:50  9:37 1:41:29 
   70  229 Mary Johnson            St Louis Park      MN  53   56 19:25  2:13  3:22   69   50:13 17.9  1:34   74   27:05  9:02 1:41:37 
   71  123 Becca Eykyn             Chaska             MN  40   83 21:10  2:25  4:16   76   51:05 17.6  1:27   38   24:04  8:02 1:42:01 
   72  226 Jen Jensen              Victoria           MN  42   97 22:01  2:31  2:26   78   51:30 17.5  0:58   50   25:13  8:25 1:42:06 
   73  128 Amber Ferguson          St. Louis Park     MN  30   98 22:10  2:32  2:16   63   49:48 18.1  0:57   82   27:28  9:10 1:42:37 
   74  428 Jill Sinclair           Waconia            MN  50   62 19:50  2:16  3:26   68   50:06 18.0  1:28   91   27:49  9:17 1:42:38 
   75  381 Rachel Ridgeway         Clermont           FL  33   48 18:51  2:09  1:40  100   53:51 16.7  1:03   83   27:29  9:10 1:42:52 
   76  318 Libby Miller            Omaha              NE  32   76 20:48  2:22  3:54   61   49:38 18.1  1:51   68   26:43  8:55 1:42:52 
   77  198 Mona Hjerpe             Hutchinson         MN  52   37 18:08  2:04  2:22   84   52:08 17.3  0:54  110   29:28  9:50 1:42:58 
   78  212 Kari Huderle            Eagan              MN  26   84 21:16  2:25  3:59   53   49:01 18.4  1:08   89   27:41  9:14 1:43:03 
   79  260 Mary Kroening           Woodbury           MN  24  106 22:40  2:35  2:45   71   50:25 17.9  1:08   60   26:13  8:45 1:43:08 
   80  321 Rachel Miller           Minneapolis        MN  42  123 24:39  2:48  2:18   37   47:39 18.9  1:51   69   26:45  8:55 1:43:09 
   81  246 Diane Kieckhefer        Plymouth           MN  48   78 20:52  2:23  3:26   55   49:10 18.3  1:47   95   28:11  9:24 1:43:25 
   82  333 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  47   52 19:07  2:11  2:33  102   54:13 16.6  1:08   67   26:43  8:55 1:43:41 
   83   88 Andrea Comfort          Eagan              MN  38  117 23:49  2:43  3:48   42   48:13 18.7  1:38   66   26:38  8:53 1:44:03 
   84  552 Jennifer Wetteland                             39   39 18:29  2:06  2:01   86   52:11 17.2  1:03  121   31:00 10:20 1:44:43 
   85  435 Peg Sorensen            Chaska             MN  60   41 18:35  2:07  2:33   51   48:53 18.4  1:44  135   33:09 11:03 1:44:52 
   86   62 Kelly Brouwer           Waverly            MN  37  108 22:42  2:35  2:33   52   48:54 18.4  1:18  116   29:54  9:58 1:45:18 
   87  434 Megan Sopkowiak         Waseca             MN  24  102 22:24  2:33  2:42  107   54:41 16.5  0:45   49   24:56  8:19 1:45:26 
   88    5 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  35  115 23:24  2:40  1:22   59   49:21 18.2  1:13  119   30:13 10:05 1:45:31 
   89   75 Sydney Chandler         Medicine Lake      MN  27   35 17:57  2:03  3:14  117   56:06 16.0  2:57   54   25:31  8:31 1:45:43 
   90  235 Jenica Jones            Oakdale            MN  36   67 19:58  2:17  2:51  104   54:23 16.5  1:00   86   27:36  9:12 1:45:46 
   91  488 Hannah Walsh            Bloomington        MN  25   38 18:22  2:06  3:19   88   52:45 17.1  1:14  118   30:13 10:05 1:45:51 
   92   43 Melissa Beseres         Golden Valley      MN  34   63 19:50  2:16  4:18   94   52:59 17.0  1:49   90   27:46  9:16 1:46:40 
   93  432 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  41   79 20:55  2:23  3:12   74   50:53 17.7  2:06  113   29:43  9:55 1:46:46 
   94  400 Katie Schafer           Farmington         MN  34   80 20:58  2:23  3:06   96   53:11 16.9  1:40   99   28:29  9:30 1:47:21 
   95  463 Cheryl Thiele           Chanhassen         MN  37  132 25:30  2:54  1:39  109   54:56 16.4  1:41   36   23:40  7:54 1:47:25 
   96  323 Laura Mirray            Plymouth           MN  24   75 20:36  2:21  2:45  105   54:39 16.5  1:25   94   28:06  9:22 1:47:30 
   97  399 Kyra Sandness           Victoria           MN  16   44 18:47  2:08  2:37  119   56:38 15.9  0:33  103   29:01  9:41 1:47:34 
   98  354 Carol Osterhus          Minnetonka         MN  48   87 21:22  2:26  2:21  112   55:27 16.2  1:28   78   27:12  9:04 1:47:47 
   99  130 Colleen Finnegan        Minnetonka Beach   MN  48   33 17:55  2:03  3:36  121   57:09 15.7  2:12   73   26:56  8:59 1:47:47 
  100  404 Joy Schlager            Maplewood          MN  38  113 23:21  2:40  2:14   98   53:33 16.8  0:57   98   28:26  9:29 1:48:29 
  101  501 Emily Whitcomb          Saint Paul         MN  25   88 21:23  2:26  3:23   70   50:19 17.9  1:43  128   32:00 10:40 1:48:45 
  102   96 Amy Cryer               Minneapolis        MN  34  114 23:23  2:40  3:01  103   54:14 16.6  1:22   76   27:07  9:03 1:49:05 
  103   84 Lisa Cole               Inver Grove Height MN  25  141 28:32  3:15  2:33   66   50:01 18.0  1:27   65   26:36  8:52 1:49:07 
  104  366 Marissa Poissant        Woodbury           MN  35  142 29:08  3:19  2:45  101   54:00 16.7  2:04   11   21:21  7:07 1:49:16 
  105  550 Madison Barry                                  18  125 24:50  2:50  1:58   47   48:39 18.5  1:15  129   32:35 10:52 1:49:16 
  106  316 Heidi Meulners          Crystal            MN  33   89 21:28  2:27  3:16   60   49:34 18.2  2:33  131   32:40 10:54 1:49:29 
  107  208 Sarah Holton            Minneapolis        MN  30   36 17:58  2:03  4:28  111   55:21 16.3  2:06  117   29:57  9:59 1:49:47 
  108  478 Joanne Tschida          Mendota Heights    MN  46  128 24:58  2:51  4:08   79   51:48 17.4  2:04   80   27:19  9:07 1:50:14 
  109   11 Erike Anderson          Hutchinson         MN  26  104 22:31  2:34  2:29  115   56:02 16.1  0:56  105   29:07  9:43 1:51:02 
  110  514 Sara Wunderlich         Minnetonka         MN  27   71 20:22  2:19  7:06   92   52:57 17.0  2:21   97   28:19  9:27 1:51:02 
  111  415 Barbara Seifert         Shorewood          MN  41   86 21:18  2:26  4:14  114   55:59 16.1  2:16   87   27:38  9:13 1:51:24 
  112  265 Dorelle Landsteiner     Minneapolis        MN  35  110 22:53  2:36  2:44   93   52:58 17.0  1:20  133   32:50 10:57 1:52:42 
  113  140 Ashley Fotso            Bloomington        MN  29   66 19:53  2:16  3:23  124   58:17 15.4  1:59  108   29:17  9:46 1:52:46 
  114  398 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63  120 24:09  2:45  3:18   85   52:09 17.3  1:49  127   31:54 10:38 1:53:18 
  115  517 Kelly Zabel             St. Louis Park     MN  30  111 23:12  2:39  4:10  120   56:41 15.9  1:24   92   27:56  9:19 1:53:21 
  116  515 Michelle Young          Maple Grove        MN  45  135 26:39  3:02  3:09  122   57:13 15.7  1:58   46   24:44  8:15 1:53:41 
  117  184 Karalee Haugan          Minnetonka         MN  33    1 14:13  1:37  5:42  126   58:41 15.3  2:32  130   32:36 10:52 1:53:41 
  118  437 Callie Stark            Minnetonka         MN  27  105 22:31  2:34  4:57   91   52:57 17.0  2:20  123   31:14 10:25 1:53:57 
  119   45 Jessica Besonen         Greenfield         MN  29   72 20:29  2:20  2:26  127   58:47 15.3  1:56  124   31:16 10:26 1:54:51 
  120  306 Kara McCarty            Baraboo            WI  42   68 20:13  2:18  3:36   83   51:56 17.3  1:58  144   37:18 12:26 1:54:59 
  121  358 Quannah Parker-Mcgowan  Edina              MN  36  137 26:58  3:04  2:31  118   56:35 15.9  1:42   84   27:32  9:11 1:55:16 
  122  390 Morgan Rogers           Minneapolis        MN  24  121 24:10  2:45  2:11  134 1:02:38 14.4  1:15   53   25:28  8:30 1:55:41 
  123  472 Alison Torinus          Mendota Heights    MN  45  136 26:42  3:03  2:25  106   54:39 16.5  1:32  122   31:03 10:21 1:56:19 
  124  162 Julie Grossman          St. Paul           MN  44  109 22:46  2:36  4:00  130   58:58 15.3  1:40  109   29:28  9:50 1:56:51 
  125   79 Anna Christensen        Chanhassen         MN  27  147 33:48  3:51  2:31   89   52:48 17.0  1:31   70   26:47  8:56 1:57:24 
  126  186 Natalie Heckert         Alexandria         MN  50  139 27:23  3:07  2:54  128   58:53 15.3  1:43   93   28:01  9:21 1:58:52 
  127  504 Jen Wieweck             Brooklyn Park      MN  41  134 26:08  2:59  2:34  110   55:12 16.3  1:22  137   33:47 11:16 1:59:02 
  128  109 Mia Divecha             Minneapolis        MN  25  131 25:28  2:54  3:10  132 1:00:20 14.9  1:03  120   30:16 10:06 2:00:15 
  129   20 Carla Baer              Shorewood          MN  49   82 21:06  2:24  4:54  131   59:43 15.1  2:05  132   32:48 10:56 2:00:35 
  130  493 Brenna Warren           Hopkins            MN  23   64 19:51  2:16  3:30  129   58:56 15.3  1:55  145   37:46 12:36 2:01:56 
  131  258 Jana Kramer             Edina              MN  49  118 24:04  2:44  3:31  113   55:53 16.1  1:30  143   37:12 12:24 2:02:08 
  132   89 Caitlin Connolly        Minneapolis        MN  27  133 25:39  2:55  2:30  136 1:03:36 14.2  1:07  114   29:43  9:55 2:02:33 
  133  335 Shannon Nelson          St Paul            MN  60  124 24:43  2:49  3:13  125   58:29 15.4  2:35  138   34:17 11:26 2:03:15 
  134  124 Pearl Fallin            Saint Paul         MN  15   31 17:40  2:01  1:31  146 1:15:36 11.9  1:12   85   27:34  9:12 2:03:31 
  135   36 Nea Bennington          Maple Grove        MN  29  140 28:15  3:13  4:17  137 1:04:21 14.0  0:58   79   27:18  9:06 2:05:05 
  136  407 Raela Schoenherr        St. Louis Park     MN  30  129 25:19  2:53  4:38  135 1:02:59 14.3  1:01  136   33:17 11:06 2:07:12 
  137  445 Jean Stoermer           Wayzata            MN  64   99 22:11  2:32  6:51  138 1:05:37 13.7  2:46  126   31:38 10:33 2:09:01 
  138  158 Melissa Grant           Chanhassen         MN  40  144 29:35  3:22  4:28  139 1:05:53 13.7  0:59  112   29:42  9:54 2:10:35 
  139  150 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  45  126 24:53  2:50  2:33  141 1:06:11 13.6  2:02  139   35:00 11:40 2:10:37 
  140  126 Christy Feist           Waconia            MN  39  143 29:11  3:19  5:24  133 1:00:26 14.9  2:43  134   33:02 11:01 2:10:43 
  141  471 Emily Timm              St. Louis Park     MN  25  138 27:15  3:06  4:28  123   57:20 15.7  1:46  146   40:05 13:22 2:10:53 
  142  485 Beth Vandervest         Victoria           MN  49   85 21:18  2:26  4:13  140 1:05:54 13.7  2:41  142   37:06 12:22 2:11:10 
  143   98 Kimberly David          Chanhassen         MN  42  145 30:23  3:28  4:24  144 1:10:06 12.8  0:57   72   26:56  8:59 2:12:45 
  144  295 Jillian Manning         Ely                MN  31  148 35:04  3:59  3:00  143 1:07:30 13.3  1:01   61   26:18  8:46 2:12:50 
  145  114 Ellen Donovan           Mendota Heights    MN  22  127 24:58  2:51  2:26  145 1:11:24 12.6  2:07  140   35:57 11:59 2:16:50 
  146   16 Miranda Aubart          Edina              MN  30  146 31:01  3:32  3:22  142 1:06:47 13.5  2:46  141   36:06 12:02 2:20:01 
  147  528 Michelle Love           Chaska             MN  49  130 25:27  2:54  4:44  147 1:43:35  8.7  1:00  147   54:27 18:09 3:09:12 
       361 Kara Pederson           Bloomington        MN  43   40 18:35  2:07                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   59 Anders Broman           Eagan              MN  17    2 14:13  1:37  1:32    1   42:35 21.1  0:47    2   18:44  6:15 1:17:49 
    2  101 Carter Deichman         Mankato            MN  16    5 14:48  1:41  0:43    2   43:22 20.8  0:38    3   18:54  6:18 1:18:24 
    3  147 Will Gallagher          St. Michael        MN  19    1 13:38  1:33  1:44    3   44:04 20.4  1:32    5   20:51  6:57 1:21:47 
    4  460 Kyle Swenson            Rogers             MN  15    3 14:29  1:39  1:14    4   45:17 19.9  1:13    8   21:48  7:16 1:23:59 
    5  466 Reese Thompson          Chanhassen         MN  15    6 15:47  1:48  2:12    8   49:10 18.3  0:41    1   18:07  6:03 1:25:55 
    6   78 Matthew Chipman         Eagan              MN  17    4 14:32  1:40  1:34    5   46:15 19.5  1:18   15   25:58  8:40 1:29:36 
    7  100 Carson Deichman         Mankato            MN  14    7 15:51  1:49  0:50   11   50:30 17.8  0:37   10   23:42  7:54 1:31:28 
    8  207 Jack Holthusen          Minneapolis        MN  16    9 19:33  2:14  2:00    7   48:44 18.5  0:56    4   20:39  6:53 1:31:50 
    9  353 Peter Ortiz             Richfield          MN  16   14 22:34  2:34  2:22    6   47:26 19.0  0:58   12   23:48  7:56 1:37:06 
   10  284 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  13   10 19:51  2:16  1:36   13   54:32 16.5  0:54   11   23:47  7:56 1:40:38 
   11  452 Joseph Struthers        Chanhassen         MN  12   11 19:58  2:17  4:02   14   55:06 16.3  0:38    7   21:42  7:14 1:41:26 
   12  430 Chase Smith             Minneapolis        MN  16    8 18:03  2:04  2:19   10   50:03 18.0  1:13   18   32:05 10:42 1:43:42 
   13  190 Keegan Helmke           Saint Paul         MN  16   15 23:16  2:39  2:44    9   49:24 18.2  0:43   17   29:36  9:52 1:45:41 
   14  166 Liam Gunsbury           Minneapolis        MN  15   13 22:32  2:34  2:37   16   58:33 15.4  0:39    6   21:34  7:12 1:45:52 
   15  250 Oliver Kirsch           St. Paul           MN  13   12 22:26  2:33  5:34   12   51:31 17.5  3:48    9   23:13  7:45 1:46:30 
   16  451 Daniel Strovers         Excelsior          MN  15   16 23:18  2:39  1:58   15   57:03 15.8  0:21   14   25:43  8:35 1:48:22 
   17  494 Christian Wedin         Grand Forks        MN  19   17 25:51  2:57  3:02   18 1:03:52 14.1  0:55   13   24:48  8:16 1:58:26 
   18  165 John Gunsbury           Minneapolis        MN  15   18 28:25  3:14  2:09   17 1:00:17 14.9  1:03   16   27:37  9:13 1:59:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   65 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  14    1 14:15  1:38  1:00    2   44:31 20.2  0:46    1   20:56  6:59 1:21:27 
    2  209 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  19    7 22:23  2:33  1:43    1   44:21 20.3  1:04    4   23:12  7:44 1:32:41 
    3  148 Molly Garry             Austin             MN  14    3 16:11  1:51  2:27    4   51:52 17.4  0:44    2   22:24  7:28 1:33:37 
    4  141 Jade Frederickson       Lino Lakes         MN  19    6 19:30  2:13  2:19    6   54:49 16.4  0:45    3   22:55  7:39 1:40:17 
    5  305 Kasey McArdle           Anoka              MN  16    2 14:32  1:40  3:08    5   53:04 17.0  1:03    6   29:00  9:40 1:40:44 
    6  399 Kyra Sandness           Victoria           MN  16    5 18:47  2:08  2:37    7   56:38 15.9  0:33    7   29:01  9:41 1:47:34 
    7  550 Madison Barry                                  18    8 24:50  2:50  1:58    3   48:39 18.5  1:15    8   32:35 10:52 1:49:16 
    8  124 Pearl Fallin            Saint Paul         MN  15    4 17:40  2:01  1:31    8 1:15:36 11.9  1:12    5   27:34  9:12 2:03:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  103 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  22    1 13:37  1:33  2:44    4   42:16 21.3  1:02    1   19:47  6:36 1:19:24 
    2  153 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  22    3 15:21  1:45  1:21    3   41:59 21.4  0:41    3   21:14  7:05 1:20:35 
    3  468 Billy Thureson          Plymouth           MN  23    2 15:17  1:45  2:13    2   41:46 21.5  0:58    7   22:02  7:21 1:22:14 
    4   77 Tony Chiodi             St Paul            MN  23    6 18:12  2:05  1:47    1   40:14 22.4  1:16   10   23:07  7:43 1:24:34 
    5   82 Jacob Clements          St. Paul           MN  23    4 16:01  1:50  1:47    8   46:17 19.4  0:50    9   22:56  7:39 1:27:50 
    6  145 Jonathan Fritz          Chanhassen         MN  22    5 16:34  1:53  2:08    9   46:46 19.2  0:27    8   22:46  7:36 1:28:39 
    7  476 Joe Traxler             Victoria           MN  23   11 21:58  2:30  1:34    5   43:55 20.5  1:04    6   21:38  7:13 1:30:06 
    8  401 Mitchell Schank         Woodbury           MN  21    8 19:29  2:13  1:51   12   51:16 17.6  1:09    2   20:54  6:58 1:34:37 
    9  185 Eli Heckert             Alexandria         MN  20    7 18:31  2:07  3:42    6   45:42 19.7  2:36   13   25:02  8:21 1:35:32 
   10  342 Clydja Ockerman         Brownton           MN  20   10 21:12  2:25  2:24   10   48:42 18.5  2:10    4   21:34  7:12 1:36:01 
   11  315 Matt Mehlhorn           Lakeville          MN  23   12 24:27  2:47  1:19    7   46:00 19.6  0:29   11   24:26  8:09 1:36:38 
   12  489 Bryan Walters           Milwaukee          WI  22   13 24:50  2:50  2:26   13   53:28 16.8  0:40    5   21:35  7:12 1:42:57 
   13  556 James Ericson                                  24    9 20:59  2:23  3:34   14   54:08 16.6  1:24   14   30:15 10:05 1:50:18 
   14  554 Christian Roemhildt                            23   14 30:46  3:30  4:17   11   50:43 17.7  2:02   12   24:27  8:09 1:52:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  194 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  21    7 22:29  2:34  1:25    1   44:25 20.3  1:12    3   22:29  7:30 1:31:58 
    2   47 Stephanie Bierman       Apple Valley       MN  23    1 14:19  1:38  1:47    6   53:45 16.7  0:40    2   21:54  7:18 1:32:22 
    3  446 Katie Stolz             Forest Lake        MN  24    9 22:41  2:35  1:58    3   48:50 18.4  1:00    1   20:04  6:42 1:34:31 
    4  396 Abby Saddler            Wayzata            MN  21    2 14:36  1:40  2:17    5   51:21 17.5  1:01    9   28:17  9:26 1:37:29 
    5  137 Jordyn Foley            White Bear Lake    MN  21    5 21:40  2:28  3:47    2   48:42 18.5  2:01    4   24:43  8:15 1:40:51 
    6  260 Mary Kroening           Woodbury           MN  24    8 22:40  2:35  2:45    4   50:25 17.9  1:08    7   26:13  8:45 1:43:08 
    7  434 Megan Sopkowiak         Waseca             MN  24    6 22:24  2:33  2:42    8   54:41 16.5  0:45    5   24:56  8:19 1:45:26 
    8  323 Laura Mirray            Plymouth           MN  24    4 20:36  2:21  2:45    7   54:39 16.5  1:25    8   28:06  9:22 1:47:30 
    9  390 Morgan Rogers           Minneapolis        MN  24   10 24:10  2:45  2:11   10 1:02:38 14.4  1:15    6   25:28  8:30 1:55:41 
   10  493 Brenna Warren           Hopkins            MN  23    3 19:51  2:16  3:30    9   58:56 15.3  1:55   11   37:46 12:36 2:01:56 
   11  114 Ellen Donovan           Mendota Heights    MN  22   11 24:58  2:51  2:26   11 1:11:24 12.6  2:07   10   35:57 11:59 2:16:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   23 Stuart Baker            Saint Paul         MN  27    5 17:18  1:58  2:57    1   39:48 22.6  1:08    1   18:18  6:06 1:19:26 
    2  203 Trevor Hohertz          Minnetonka         MN  28    2 16:40  1:54  1:39    2   41:37 21.6  1:07    7   21:31  7:11 1:22:32 
    3  311 Matthew McKeever        Hutchinson         MN  27    1 14:37  1:40  1:55    9   45:30 19.8  0:54    3   19:54  6:38 1:22:48 
    4  202 Joshua Hohertz          Shorewood          MN  29    3 16:42  1:54  2:08    6   44:52 20.1  1:15    2   18:58  6:20 1:23:54 
    5  289 Anthony Lutovsky        Eagan              MN  25   15 20:15  2:18  2:05    4   43:33 20.7  0:52    4   20:41  6:54 1:27:25 
    6  135 Brice Floyd             Polk City          IA  29    9 18:50  2:09  2:31    3   43:12 20.8  1:29   12   23:20  7:47 1:29:19 
    7  462 Tyler Theobald          Neenah             WI  28    7 18:41  2:08  2:28   12   46:08 19.5  0:57    6   21:15  7:05 1:29:28 
    8  411 Nathan Scott            Eagan              MN  25   10 18:53  2:09  3:38   10   45:31 19.8  1:12    5   20:46  6:56 1:29:57 
    9  438 Brady Steinbach         Minneapolis        MN  26   12 19:07  2:11  2:26    8   45:06 20.0  1:23   11   23:05  7:42 1:31:04 
   10  482 Andrew Valen            St. Paul           MN  28   13 19:20  2:12  3:07    7   45:04 20.0  1:18   14   23:39  7:53 1:32:26 
   11  551 Ryan Mathieu                                   26   23 22:43  2:35  4:16    5   44:12 20.4  1:21    8   22:12  7:24 1:34:42 
   12  376 Beau Raymond            Minneapolis        MN  25   18 20:21  2:19  2:19   11   46:03 19.5  1:50   16   24:43  8:15 1:35:14 
   13   39 Dave Bernardy           Orono              MN  29   22 22:27  2:34  1:55   13   47:37 18.9  0:47   13   23:35  7:52 1:36:19 
   14  557 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  28    8 18:50  2:09  2:20   15   50:03 18.0  2:10   10   23:00  7:40 1:36:21 
   15  118 Royce Durhman           Wayzata            MN  26   14 19:52  2:16  3:47   16   50:54 17.7  0:46    9   22:50  7:37 1:38:07 
   16   48 Evan Bjerke             Chaska             MN  27   17 20:16  2:19  2:09   17   51:43 17.4  0:49   18   25:15  8:25 1:40:09 
   17   26 Spencer Barrett         Minnetonka         MN  26    6 17:52  2:02  3:39   22   53:56 16.7  0:42   17   25:02  8:21 1:41:10 
   18  177 Taylor Hanson           St. Paul           MN  25   21 22:14  2:32  3:33   19   52:55 17.0  0:50   15   24:09  8:03 1:43:39 
   19  422 Spencer Shonio          Minnetonka         MN  27   11 18:59  2:10  3:58   14   49:00 18.4  2:06   23   31:24 10:28 1:45:26 
   20  275 Evan Lembke             Minneapolis        MN  25   16 20:15  2:18  3:14   18   52:54 17.0  0:46   19   28:34  9:32 1:45:41 
   21    7 Nima Ahmadi             Minneapolis        MN  25    4 16:54  1:56  4:45   23   54:14 16.6  0:47   21   30:11 10:04 1:46:50 
   22  367 Steven Porter           Minneapolis        MN  27   19 20:33  2:21  3:00   20   53:34 16.8  1:03   22   31:02 10:21 1:49:10 
   23  156 Jonathan Goodman        New Brighton       MN  27   20 22:01  2:30  3:13   21   53:37 16.8  1:43   24   32:23 10:48 1:52:54 
   24  119 Eric Elgin              Minneapolis        MN  28   24 22:43  2:35  5:20   25 1:01:25 14.7  3:23   20   29:43  9:55 2:02:33 
   25  392 Maxwell Romanaggi       Minnetonka         MN  25   25 23:14  2:39  3:24   24   58:38 15.3  2:10   25   35:30 11:50 2:02:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  486 Brittany Vickers        Minneapolis        MN  25   13 23:25  2:40  2:30    1   46:53 19.2  0:53    1   23:18  7:46 1:36:57 
    2  143 Nicole Freeman          Rochester          MN  26    1 14:30  1:39  2:53    8   52:56 17.0  0:48   10   28:43  9:35 1:39:48 
    3  325 Michelle Molitor        Belgrade           MN  27    5 19:48  2:15  2:38    5   51:54 17.3  1:09    2   25:16  8:26 1:40:45 
    4  479 Abbey Tuchscherer       St. Louis Park     MN  25    2 14:39  1:40  2:12   12   56:04 16.1  1:08    6   26:52  8:58 1:40:52 
    5  212 Kari Huderle            Eagan              MN  26    9 21:16  2:25  3:59    2   49:01 18.4  1:08    8   27:41  9:14 1:43:03 
    6   75 Sydney Chandler         Medicine Lake      MN  27    3 17:57  2:03  3:14   13   56:06 16.0  2:57    3   25:31  8:31 1:45:43 
    7  488 Hannah Walsh            Bloomington        MN  25    4 18:22  2:06  3:19    6   52:45 17.1  1:14   14   30:13 10:05 1:45:51 
    8  501 Emily Whitcomb          Saint Paul         MN  25   10 21:23  2:26  3:23    4   50:19 17.9  1:43   18   32:00 10:40 1:48:45 
    9   84 Lisa Cole               Inver Grove Height MN  25   18 28:32  3:15  2:33    3   50:01 18.0  1:27    4   26:36  8:52 1:49:07 
   10   11 Erike Anderson          Hutchinson         MN  26   11 22:31  2:34  2:29   11   56:02 16.1  0:56   11   29:07  9:43 1:51:02 
   11  514 Sara Wunderlich         Minnetonka         MN  27    7 20:22  2:19  7:06   10   52:57 17.0  2:21    9   28:19  9:27 1:51:02 
   12  140 Ashley Fotso            Bloomington        MN  29    6 19:53  2:16  3:23   15   58:17 15.4  1:59   12   29:17  9:46 1:52:46 
   13  437 Callie Stark            Minnetonka         MN  27   12 22:31  2:34  4:57    9   52:57 17.0  2:20   16   31:14 10:25 1:53:57 
   14   45 Jessica Besonen         Greenfield         MN  29    8 20:29  2:20  2:26   16   58:47 15.3  1:56   17   31:16 10:26 1:54:51 
   15   79 Anna Christensen        Chanhassen         MN  27   19 33:48  3:51  2:31    7   52:48 17.0  1:31    5   26:47  8:56 1:57:24 
   16  109 Mia Divecha             Minneapolis        MN  25   14 25:28  2:54  3:10   17 1:00:20 14.9  1:03   15   30:16 10:06 2:00:15 
   17   89 Caitlin Connolly        Minneapolis        MN  27   15 25:39  2:55  2:30   18 1:03:36 14.2  1:07   13   29:43  9:55 2:02:33 
   18   36 Nea Bennington          Maple Grove        MN  29   17 28:15  3:13  4:17   19 1:04:21 14.0  0:58    7   27:18  9:06 2:05:05 
   19  471 Emily Timm              St. Louis Park     MN  25   16 27:15  3:06  4:28   14   57:20 15.7  1:46   19   40:05 13:22 2:10:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  345 Adam Oliver             Edina              MN  30    1 12:20  1:25  1:15    4   40:29 22.2  0:49    2   19:10  6:24 1:14:02 
    2  397 Pablo Sanchez           Saint Louis Park   MN  32    4 16:15  1:51  1:34    3   40:11 22.4  1:03    1   17:22  5:48 1:16:24 
    3  374 Brian Quinn             Minneapolis        MN  33    5 16:17  1:51  1:52    1   39:30 22.8  1:39    3   19:51  6:37 1:19:06 
    4  170 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  31    3 15:13  1:44  2:07    5   40:49 22.0  0:57    6   20:10  6:44 1:19:14 
    5   21 Lucas Bagnall           Grand Rapids       MI  33    2 13:25  1:32  1:50   10   44:44 20.1  0:51   11   22:41  7:34 1:23:28 
    6   15 Luke Anton              St. Anthony        MN  31    9 17:47  2:02  1:53    6   43:10 20.8  0:55    4   20:01  6:41 1:23:43 
    7  420 Shan Sharif             Saint Paul         MN  30   11 17:58  2:03  2:20    2   39:51 22.6  0:51   19   25:48  8:36 1:26:45 
    8   37 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  33   13 18:43  2:08  2:27    8   44:40 20.1  1:17    9   21:07  7:03 1:28:13 
    9  449 Steve Strait            Maple Grove        MN  31   14 19:27  2:13  2:16    7   44:00 20.5  1:12   10   22:18  7:26 1:29:11 
   10   54 James Boucher           Minneapolis        MN  34   18 20:33  2:21  3:17    9   44:41 20.1  1:37    5   20:02  6:41 1:30:08 
   11  319 Mark Miller             Omaha              NE  32    8 17:10  1:57  2:51   16   48:15 18.7  1:55    8   20:58  7:00 1:31:06 
   12  391 Anthony Roman           Minneapolis        MN  33    6 16:50  1:55  2:27   12   46:37 19.3  2:13   17   24:43  8:15 1:32:49 
   13  444 Erich Stoermer          Minneapolis        MN  32   23 22:04  2:31  3:51   13   46:40 19.3  1:04    7   20:28  6:50 1:34:04 
   14  456 Matthew Swanson         Minneapolis        MN  30   12 18:17  2:05  2:31   14   47:09 19.1  0:41   23   27:02  9:01 1:35:40 
   15    8 Cody Ahmann             Shakopee           MN  32   15 19:39  2:14  2:31   11   45:08 19.9  1:26   26   27:22  9:08 1:36:05 
   16   19 Harrison Bachmann       Stillwater         MN  30   17 20:29  2:20  2:08   19   49:06 18.3  1:22   13   23:14  7:45 1:36:19 
   17  516 Paul Youngberg          Minneapolis        MN  33    7 17:09  1:57  2:55   15   47:13 19.1  1:47   28   28:04  9:22 1:37:05 
   18  465 John Thomason           Minneapolis        MN  30   27 25:01  2:51  2:41   22   50:46 17.7  0:46   12   23:08  7:43 1:42:20 
   19  334 Alex Neisen             Maple Grove        MN  31   10 17:50  2:02  3:19   24   52:22 17.2  1:48   27   27:32  9:11 1:42:50 
   20  169 Brandon Gustafson       Deephaven          MN  34   19 20:54  2:23  4:00   23   51:35 17.4  1:01   18   25:28  8:30 1:42:56 
   21   28 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  32   22 21:43  2:28  3:05   21   50:37 17.8  1:18   22   26:49  8:57 1:43:29 
   22   58 Lewis Brien             Minneapolis        MN  31   16 20:25  2:20  5:12   25   52:24 17.2  1:12   16   24:25  8:09 1:43:35 
   23  197 Nicholas Hinnerichs     Eden Prairie       MN  31   24 22:47  2:36  3:51   18   49:05 18.3  1:23   21   26:42  8:54 1:43:45 
   24  348 Brandon Olson           New Hope           MN  30   21 21:28  2:27  4:11   20   50:02 18.0  2:05   24   27:08  9:03 1:44:53 
   25   97 John Daly               Deephaven          MN  34   29 25:37  2:55  2:38   17   48:33 18.5  2:16   20   25:56  8:39 1:44:59 
   26  222 Brad Jacobson           Delano             MN  32   26 23:56  2:44  2:58   27   54:10 16.6  0:52   14   23:16  7:46 1:45:10 
   27  448 Patrick Strait          Edina              MN  34   20 21:22  2:26  4:13   29 1:01:12 14.7  1:21   15   24:12  8:04 1:52:19 
   28  424 Aaron Sieben            Richfield          MN  31   30 25:52  2:57  3:21   26   53:04 17.0  1:35   29   30:35 10:12 1:54:24 
   29   35 Joshua Bennington       Maple Grove        MN  30   32 28:24  3:14  4:09   31 1:02:00 14.5  3:16   25   27:18  9:06 2:05:05 
   30   24 Andre Baltes            Royal Oak          MI  33   28 25:25  2:54  3:56   30 1:01:42 14.6  1:55   31   32:54 10:58 2:05:48 
   31  183 Chuck Haugan            Minnetonka         MN  32   31 26:56  3:04  5:44   28   58:32 15.4  2:42   30   32:36 10:52 2:06:29 
   32  502 Kyle Whitmore           Jordan             MN  32   25 23:08  2:38  5:16   32 1:14:45 12.0  1:16   32   38:19 12:47 2:22:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   86 Blair Collins           St. Louis Park     MN  34    9 20:32  2:20  2:16    2   45:16 19.9  0:59    2   22:49  7:37 1:31:52 
    2  136 Jillian Foerster        Des Moines         IA  31    2 15:03  1:43  2:26    7   49:19 18.2  0:49    4   24:17  8:06 1:31:52 
    3   56 Laura Breidall          Eden Prairie       MN  33    5 18:48  2:09  1:31    6   48:32 18.5  1:10    3   23:01  7:41 1:33:02 
    4   57 Rachel Brekke           Tucson             AZ  31    3 15:27  1:46  3:38    4   47:57 18.8  1:07    8   27:08  9:03 1:35:15 
    5  134 Jennie Fleurant         Chaska             MN  31   17 24:04  2:45  2:22    3   47:21 19.0  1:22    1   21:11  7:04 1:36:18 
    6  217 Laura Hupp              Minneapolis        MN  31    8 20:18  2:19  1:16    5   48:28 18.6  0:57   11   27:40  9:14 1:38:38 
    7  491 Amanda Ward             Roseville          MN  31   13 21:49  2:29  2:27    1   44:05 20.4  2:16   15   29:16  9:46 1:39:51 
    8  128 Amber Ferguson          St. Louis Park     MN  30   14 22:10  2:32  2:16   10   49:48 18.1  0:57    9   27:28  9:10 1:42:37 
    9  381 Rachel Ridgeway         Clermont           FL  33    6 18:51  2:09  1:40   13   53:51 16.7  1:03   10   27:29  9:10 1:42:52 
   10  318 Libby Miller            Omaha              NE  32   10 20:48  2:22  3:54    9   49:38 18.1  1:51    6   26:43  8:55 1:42:52 
   11   43 Melissa Beseres         Golden Valley      MN  34    7 19:50  2:16  4:18   11   52:59 17.0  1:49   12   27:46  9:16 1:46:40 
   12  400 Katie Schafer           Farmington         MN  34   11 20:58  2:23  3:06   12   53:11 16.9  1:40   14   28:29  9:30 1:47:21 
   13   96 Amy Cryer               Minneapolis        MN  34   16 23:23  2:40  3:01   14   54:14 16.6  1:22    7   27:07  9:03 1:49:05 
   14  316 Heidi Meulners          Crystal            MN  33   12 21:28  2:27  3:16    8   49:34 18.2  2:33   18   32:40 10:54 1:49:29 
   15  208 Sarah Holton            Minneapolis        MN  30    4 17:58  2:03  4:28   15   55:21 16.3  2:06   16   29:57  9:59 1:49:47 
   16  517 Kelly Zabel             St. Louis Park     MN  30   15 23:12  2:39  4:10   16   56:41 15.9  1:24   13   27:56  9:19 1:53:21 
   17  184 Karalee Haugan          Minnetonka         MN  33    1 14:13  1:37  5:42   17   58:41 15.3  2:32   17   32:36 10:52 1:53:41 
   18  407 Raela Schoenherr        St. Louis Park     MN  30   18 25:19  2:53  4:38   18 1:02:59 14.3  1:01   19   33:17 11:06 2:07:12 
   19  295 Jillian Manning         Ely                MN  31   20 35:04  3:59  3:00   20 1:07:30 13.3  1:01    5   26:18  8:46 2:12:50 
   20   16 Miranda Aubart          Edina              MN  30   19 31:01  3:32  3:22   19 1:06:47 13.5  2:46   20   36:06 12:02 2:20:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  340 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  36    7 16:22  1:52  1:34    1   37:51 23.8  0:59    7   21:02  7:01 1:17:47 
    2  154 Ross Golla              Minnetonka         MN  38   14 18:07  2:04  1:03    3   39:09 23.0  0:53    1   19:03  6:21 1:18:12 
    3    9 Greg Alexander          Plymouth           MN  39    3 15:26  1:46  1:45    6   40:26 22.3  0:35    3   20:47  6:56 1:18:56 
    4  341 Riant Northway          Lake Shore         MN  35   11 17:20  1:59  1:04    2   39:05 23.0  0:52    4   20:56  6:59 1:19:16 
    5  337 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38    8 16:55  1:56  1:15    5   40:02 22.5  0:41    6   20:59  7:00 1:19:51 
    6  450 John Strawn             St Louis Park      MN  35   10 17:17  1:58  1:05    8   42:06 21.4  1:01    5   20:58  7:00 1:22:24 
    7  117 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37    9 17:04  1:57  1:00    4   39:51 22.6  1:05   17   23:53  7:58 1:22:51 
    8  469 Derek Thurmes           St. Paul           MN  35   17 19:23  2:13  1:26    9   42:30 21.2  0:52    8   21:20  7:07 1:25:29 
    9  187 Lukas Hedberg           Lakeville          MN  36   13 18:06  2:04  2:33    7   41:14 21.8  2:23    9   21:22  7:08 1:25:36 
   10   41 Josh Bertelson          Plymouth           MN  37    2 15:19  1:45  1:18   13   43:22 20.8  1:29   19   24:48  8:16 1:26:14 
   11   33 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  38    1 13:31  1:33  1:42   10   42:32 21.2  1:07   27   28:28  9:30 1:27:18 
   12   63 Steven Brouwer          Waverly            MN  38   20 20:10  2:18  1:27   11   42:51 21.0  0:48   11   22:44  7:35 1:27:59 
   13   25 Ryan Barnes             Maple Grove        MN  38   15 19:20  2:12  1:13   14   43:29 20.7  1:12   16   23:53  7:58 1:29:04 
   14   68 Josh Campbell           Minneapolis        MN  36   18 19:35  2:14  1:51   15   43:53 20.5  1:03   12   22:49  7:37 1:29:09 
   15  160 Conor Green             Edina              MN  37    4 15:47  1:48  3:35   22   47:59 18.8  1:04   13   23:02  7:41 1:31:25 
   16   32 Weldon Bell             Minnetonka         MN  39   28 23:20  2:40  2:13   19   46:47 19.2  0:35    2   20:27  6:49 1:33:19 
   17  378 Dan Reitsma             Carver             MN  39   26 22:07  2:31  2:08   16   44:06 20.4  1:02   18   24:11  8:04 1:33:32 
   18  421 Derrick Shatava         Lino Lakes         MN  35   23 20:37  2:21  3:15   12   43:11 20.8  1:01   21   25:42  8:34 1:33:45 
   19  204 Travis Hoium            Minneapolis        MN  35   12 17:58  2:03  2:36   17   44:09 20.4  1:46   25   27:21  9:07 1:33:48 
   20  215 Hans Hummel             Minnetrista        MN  37   25 21:28  2:27  1:48   18   46:36 19.3  1:44   10   22:25  7:29 1:33:58 
   21  218 Daniel Hurka            Eagan              MN  36    5 16:02  1:50  2:09   27   51:12 17.6  1:09   15   23:48  7:56 1:34:18 
   22  263 Paul Lamers             Apple Valley       MN  35   21 20:26  2:20  3:20   20   47:42 18.9  0:46   14   23:12  7:44 1:35:24 
   23  511 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  39   24 20:49  2:22  2:06   21   47:45 18.8  1:01   20   25:28  8:30 1:37:07 
   24  405 Matthew Schlager        Maplewood          MN  37   27 23:04  2:38  2:26   23   48:43 18.5  1:55   23   26:04  8:42 1:42:11 
   25   74 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  39   22 20:34  2:21  2:51   25   49:41 18.1  1:36   26   27:40  9:14 1:42:20 
   26   67 Derek Bye               Burnsville         MN  35   19 19:46  2:15  4:01   29   54:58 16.4  1:16   24   26:30  8:50 1:46:29 
   27  269 Kevin Larson            St. Louis Park     MN  39   30 30:33  3:29  3:10   24   49:37 18.1  1:59   22   25:52  8:38 1:51:09 
   28  231 Nick Johnson            Plymouth           MN  39   29 23:27  2:40  4:22   28   51:24 17.5  3:07   28   30:04 10:02 1:52:21 
   29  512 Aaron Wood              Roberts            WI  36    6 16:15  1:51  2:51   30 1:00:40 14.8  1:16   32   43:32 14:31 2:04:31 
   30  457 Kyle Swartout           Savage             MN  38   32 37:10  4:14  5:58   26   50:49 17.7  2:08   29   31:42 10:34 2:07:45 
   31  317 Brad Miles              Eagan              MN  36   16 19:23  2:13  4:21   32 1:02:01 14.5  2:51   31   42:30 14:10 2:11:04 
   32  304 Chris Mattson           Prior Lake         MN  39   31 30:37  3:29  3:17   31 1:00:59 14.8  2:03   30   40:47 13:36 2:17:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  192 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  39    2 17:11  1:58  1:28    2   42:13 21.3  0:49    1   19:43  6:35 1:21:23 
    2  266 Molly Larew             Shanghai           PU  38    1 17:09  1:57  1:38    1   40:00 22.5  0:52    5   22:46  7:36 1:22:24 
    3  440 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  36   10 19:09  2:11  2:10    4   44:03 20.4  0:57    7   22:59  7:40 1:29:16 
    4  338 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  39    3 17:53  2:02  1:21    8   46:14 19.5  0:46    8   23:17  7:46 1:29:29 
    5  127 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  35    5 18:37  2:07  1:31    3   43:44 20.6  0:59   12   24:46  8:16 1:29:34 
    6   71 Shannon Carroll         Eden Prairie       MN  37   13 19:52  2:16  2:15    7   45:21 19.8  1:13    6   22:49  7:37 1:31:29 
    7  159 Heather Grazzini-Sims   Wayzata            MN  36    7 18:53  2:09  2:19    9   48:09 18.7  1:31    2   21:14  7:05 1:32:04 
    8  248 Natalie Kirby           Deephaven          MN  36    9 19:07  2:11  2:25   13   49:17 18.3  0:59   10   23:49  7:57 1:35:36 
    9  310 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  39   11 19:25  2:13  3:07    6   45:13 19.9  1:28   15   27:19  9:07 1:36:31 
   10  175 Lisa Haney              Chanhassen         MN  36   16 22:16  2:32  2:23   14   49:17 18.3  1:48    4   22:29  7:30 1:38:11 
   11  257 Pam Kosanke             Minnetonka         MN  39   12 19:37  2:14  1:59    5   44:53 20.1  1:04   23   31:27 10:29 1:38:59 
   12   99 Sarah Davis             Minneapolis        MN  39    6 18:50  2:09  2:57   16   50:57 17.7  1:16   13   25:49  8:37 1:39:46 
   13  576 Christine Ressler       Wayzata            MN  35    8 18:59  2:10  1:58   10   48:12 18.7  1:04   19   29:50  9:57 1:40:02 
   14   90 Jennifer Coolong        Minnetonka         MN  36   15 20:52  2:23  2:06   17   51:53 17.3  0:57   11   24:43  8:15 1:40:28 
   15   88 Andrea Comfort          Eagan              MN  38   21 23:49  2:43  3:48   11   48:13 18.7  1:38   14   26:38  8:53 1:44:03 
   16  552 Jennifer Wetteland                             39    4 18:29  2:06  2:01   18   52:11 17.2  1:03   22   31:00 10:20 1:44:43 
   17   62 Kelly Brouwer           Waverly            MN  37   17 22:42  2:35  2:33   12   48:54 18.4  1:18   20   29:54  9:58 1:45:18 
   18    5 Lisa Ackerman           Minneapolis        MN  35   20 23:24  2:40  1:22   15   49:21 18.2  1:13   21   30:13 10:05 1:45:31 
   19  235 Jenica Jones            Oakdale            MN  36   14 19:58  2:17  2:51   22   54:23 16.5  1:00   17   27:36  9:12 1:45:46 
   20  463 Cheryl Thiele           Chanhassen         MN  37   22 25:30  2:54  1:39   23   54:56 16.4  1:41    9   23:40  7:54 1:47:25 
   21  404 Joy Schlager            Maplewood          MN  38   19 23:21  2:40  2:14   20   53:33 16.8  0:57   18   28:26  9:29 1:48:29 
   22  366 Marissa Poissant        Woodbury           MN  35   24 29:08  3:19  2:45   21   54:00 16.7  2:04    3   21:21  7:07 1:49:16 
   23  265 Dorelle Landsteiner     Minneapolis        MN  35   18 22:53  2:36  2:44   19   52:58 17.0  1:20   24   32:50 10:57 1:52:42 
   24  358 Quannah Parker-Mcgowan  Edina              MN  36   23 26:58  3:04  2:31   24   56:35 15.9  1:42   16   27:32  9:11 1:55:16 
   25  126 Christy Feist           Waconia            MN  39   25 29:11  3:19  5:24   25 1:00:26 14.9  2:43   25   33:02 11:01 2:10:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  464 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  44    5 16:31  1:53  2:01    1   40:05 22.5  0:50    2   19:49  6:37 1:19:14 
    2   61 Brian Brophy            Bloomington        MN  42    2 14:51  1:42  2:14    6   41:19 21.8  1:14    4   20:50  6:57 1:20:26 
    3   83 Matthew Colaizy         Minneapolis        MN  41    7 16:50  1:55  1:51    2   40:24 22.3  0:52    5   21:02  7:01 1:20:57 
    4  282 Jacob Liston            Minneapolis        MN  40   11 17:19  1:59  1:50    3   40:33 22.2  1:08    8   21:25  7:09 1:22:13 
    5  191 Brian Heltemes          Chanhassen         MN  41    6 16:46  1:55  1:35   15   45:11 19.9  0:45    1   19:10  6:24 1:23:26 
    6  441 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  44   14 18:02  2:03  1:36    5   41:04 21.9  1:34   10   21:51  7:17 1:24:05 
    7  294 Scott Maloney           Savage             MN  40    3 15:57  1:49  1:40    8   42:53 21.0  0:42   19   24:29  8:10 1:25:38 
    8  393 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  40    4 16:30  1:53  2:38   12   44:58 20.0  1:03    7   21:24  7:08 1:26:30 
    9  188 Matt Hedberg            Chanhassen         MN  42    9 16:56  1:56  2:30   13   45:05 20.0  1:07    9   21:27  7:09 1:27:03 
   10  172 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  44   10 17:09  1:57  2:03   11   44:40 20.1  1:10   14   22:37  7:33 1:27:37 
   11  383 Jim Robbins             Eden Prairie       MN  43   18 19:55  2:16  2:09    9   43:18 20.8  1:31    6   21:15  7:05 1:28:06 
   12  243 Andy Kester             Victoria           MN  44    1 14:28  1:39  2:01   18   46:54 19.2  1:44   18   23:38  7:53 1:28:43 
   13  200 Bryan Hoelzer           Rochester          MN  42    8 16:54  1:56  2:07   16   45:58 19.6  1:29   12   22:20  7:27 1:28:48 
   14  106 Steven Dillner          Ramsey             MN  40   15 18:09  2:04  1:59    7   42:29 21.2  1:13   20   25:20  8:27 1:29:09 
   15  484 Travis Van Neste        Excelsior          MN  43   25 24:50  2:50  1:13    4   40:39 22.1  0:47   13   22:35  7:32 1:30:01 
   16   91 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  41   12 17:40  2:01  1:30   10   44:30 20.2  1:31   22   26:22  8:48 1:31:32 
   17  173 Chris Hacker            Shorewood          MN  41   22 21:21  2:26  2:10   14   45:08 19.9  1:34   11   22:00  7:20 1:32:11 
   18  483 Brian Van Batavia       Delano             MN  41   17 19:11  2:11  1:53   22   47:46 18.8  1:45   16   23:03  7:41 1:33:37 
   19  242 Ryan Kessler            Mendota Heights    MN  43   19 20:13  2:18  2:12   20   46:59 19.2  1:20   17   23:19  7:47 1:34:01 
   20  454 Daniel Sullivan         Carver             MN  43   23 22:02  2:31  3:05   24   48:45 18.5  1:00    3   20:48  6:56 1:35:39 
   21  370 Robert Prevost          Minneapolis        MN  40   20 20:52  2:23  2:27   17   46:43 19.3  1:32   21   25:56  8:39 1:37:27 
   22   93 Mike Craig              Shakopee           MN  42   16 18:43  2:08  2:40   23   48:16 18.6  0:53   23   26:59  9:00 1:37:29 
   23   30 George Beatty           Hudson             WI  40   13 17:54  2:02  4:02   21   47:12 19.1  3:12   24   27:57  9:19 1:40:15 
   24  416 Jacob Selseth           Long Lake          MN  43   21 21:12  2:25  2:26   19   46:56 19.2  1:40   25   28:36  9:32 1:40:49 
   25  251 Jason Klema             Maple Grove        MN  42   26 26:57  3:04  3:17   26   50:25 17.9  1:44   15   23:01  7:41 1:45:23 
   26   76 John Chapman            Eagan              MN  44   24 24:30  2:47  2:42   25   50:04 18.0  1:19   26   29:41  9:54 1:48:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  272 Catherine Lee           Minneapolis        MN  43    5 16:12  1:51  1:13    1   40:48 22.1  0:57    6   21:43  7:15 1:20:50 
    2  174 Naomi Hamer             Orono              MN  42    2 15:01  1:43  2:17    2   41:32 21.7  1:10   10   23:13  7:45 1:23:12 
    3  219 Julie Hurley            Excelsior          MN  44    6 17:34  2:00  2:12    3   41:49 21.5  1:05    5   21:40  7:14 1:24:19 
    4  236 Becca Joseph            Minnetonka         MN  42    4 16:09  1:51  1:36    8   47:10 19.1  1:03    4   21:22  7:08 1:27:18 
    5  414 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  40    7 17:56  2:03  2:18    6   45:11 19.9  0:48    9   23:07  7:43 1:29:19 
    6  213 Jill Hughes             Orono              MN  43   13 20:14  2:18  1:51    5   44:32 20.2  1:10    8   22:38  7:33 1:30:23 
    7  270 Stefanie Larson         Plymouth           MN  41    1 14:38  1:40  2:05    9   47:37 18.9  1:26   16   26:06  8:42 1:31:50 
    8  227 Leanne Johansen         Wayzata            MN  41    3 15:53  1:49  2:40   12   48:13 18.7  1:17   13   24:39  8:13 1:32:40 
    9  286 Kate Lovrien            St Louis Park      MN  42   14 20:32  2:20  1:54   14   48:51 18.4  0:58    2   20:58  7:00 1:33:11 
   10  238 Rebecca Karnes          Mound              MN  40   24 24:33  2:48  2:18    7   45:34 19.8  0:57    1   20:15  6:45 1:33:36 
   11  368 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  40    9 18:48  2:09  2:04    4   44:00 20.5  1:16   22   29:07  9:43 1:35:13 
   12  308 Karmin McDonald         Minneapolis        MN  43   16 21:04  2:24  3:05   15   49:05 18.3  1:34    7   22:33  7:31 1:37:19 
   13   38 Jody Bergstrom          Chanhassen         MN  41   10 19:22  2:13  3:07   22   53:29 16.8  1:05    3   21:18  7:06 1:38:20 
   14  108 Tesha Distad            Long Lake          MN  42   20 21:55  2:30  1:27   16   49:40 18.1  1:12   14   24:52  8:18 1:39:05 
   15  384 Susan Robbins           Eden Prairie       MN  43   19 21:50  2:29  2:25   13   48:14 18.7  1:04   17   26:22  8:48 1:39:53 
   16   64 Kari Broyles            Minnetonka         MN  40   11 19:41  2:15  2:48   17   50:40 17.8  0:42   20   27:06  9:02 1:40:54 
   17  313 Kelly McMahon           Chicago            IL  42   23 23:18  2:39  3:07   11   48:05 18.7  2:06   12   24:21  8:07 1:40:55 
   18  123 Becca Eykyn             Chaska             MN  40   17 21:10  2:25  4:16   19   51:05 17.6  1:27   11   24:04  8:02 1:42:01 
   19  226 Jen Jensen              Victoria           MN  42   21 22:01  2:31  2:26   20   51:30 17.5  0:58   15   25:13  8:25 1:42:06 
   20  321 Rachel Miller           Minneapolis        MN  42   25 24:39  2:48  2:18   10   47:39 18.9  1:51   18   26:45  8:55 1:43:09 
   21  432 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  41   15 20:55  2:23  3:12   18   50:53 17.7  2:06   25   29:43  9:55 1:46:46 
   22  415 Barbara Seifert         Shorewood          MN  41   18 21:18  2:26  4:14   24   55:59 16.1  2:16   21   27:38  9:13 1:51:24 
   23  306 Kara McCarty            Baraboo            WI  42   12 20:13  2:18  3:36   21   51:56 17.3  1:58   27   37:18 12:26 1:54:59 
   24  162 Julie Grossman          St. Paul           MN  44   22 22:46  2:36  4:00   25   58:58 15.3  1:40   23   29:28  9:50 1:56:51 
   25  504 Jen Wieweck             Brooklyn Park      MN  41   26 26:08  2:59  2:34   23   55:12 16.3  1:22   26   33:47 11:16 1:59:02 
   26  158 Melissa Grant           Chanhassen         MN  40   27 29:35  3:22  4:28   26 1:05:53 13.7  0:59   24   29:42  9:54 2:10:35 
   27   98 Kimberly David          Chanhassen         MN  42   28 30:23  3:28  4:24   27 1:10:06 12.8  0:57   19   26:56  8:59 2:12:45 
       361 Kara Pederson           Bloomington        MN  43    8 18:35  2:07                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  547 Phillip Falkner                                47    3 15:28  1:46  1:44    2   37:04 24.3  0:51    1   18:40  6:14 1:13:46 
    2  300 Steve Marshall          Wayzata            MN  45    6 16:10  1:51  1:25    1   35:51 25.1  1:27    3   19:37  6:33 1:14:29 
    3   50 Mike Blair              Prior Lake         MN  47    7 16:24  1:52  1:46    4   38:48 23.2  0:46    7   21:28  7:10 1:19:10 
    4  230 Mike Johnson            St Louis Park      MN  49    4 15:41  1:47  1:41    8   40:25 22.3  1:13    4   20:55  6:59 1:19:52 
    5  417 Mark Senkowski          Woodbury           MN  45   12 19:20  2:12  1:47    3   37:21 24.1  0:48    5   21:19  7:07 1:20:34 
    6   10 Ricardo Amaya           Minneapolis        MN  49    9 17:25  1:59  0:53    5   39:10 23.0  2:25    6   21:23  7:08 1:21:14 
    7  216 Lang Hunt               Minneapolis        MN  47    1 14:55  1:42  1:42    9   40:37 22.2  1:19   12   22:53  7:38 1:21:25 
    8  122 Nicholas Essma          Edina              MN  49    2 15:14  1:44  2:24    7   40:11 22.4  1:02   11   22:48  7:36 1:21:37 
    9  199 Joel Hoekstra           Minneapolis        MN  47   19 20:17  2:19  2:52    6   39:44 22.7  1:14    2   18:49  6:17 1:22:53 
   10   60 David Brooks            Brooklyn Park      MN  48   15 19:53  2:16  2:34   11   41:04 21.9  1:11    8   21:48  7:16 1:26:29 
   11  505 Chris Wilhoit           Saint Louis Park   MN  47   14 19:48  2:15  2:14   10   40:43 22.1  1:35   16   23:53  7:58 1:28:11 
   12  509 Garrett Wilson          Edina              MN  46   10 17:26  1:59  2:18   13   43:52 20.5  1:15   18   24:52  8:18 1:29:43 
   13  220 Mike Hurley             Edina              MN  48   21 20:20  2:19  2:41   17   44:32 20.2  1:05   10   22:11  7:24 1:30:47 
   14  458 Greg Swenson            Rogers             MN  48    5 16:09  1:51  1:56   15   44:11 20.4  1:28   28   28:17  9:26 1:31:59 
   15  278 Jason Lien              St. Paul           MN  45   23 20:33  2:21  2:19   12   43:26 20.7  1:27   19   25:07  8:23 1:32:50 
   16  309 Tom McDonald            Minneapolis        MN  48    8 17:15  1:58  2:58   14   43:53 20.5  1:48   26   27:58  9:20 1:33:51 
   17  490 Steve Wander            Minnetonka         MN  49   13 19:42  2:15  2:54   16   44:19 20.3  1:35   22   25:47  8:36 1:34:14 
   18  181 Scott Haskins           Excelsior          MN  45   24 21:15  2:25  3:42   18   44:35 20.2  1:47   17   23:58  8:00 1:35:15 
   19  131 Kevin Fischer           Bloomington        MN  47   18 20:04  2:17  2:31   24   47:42 18.9  1:18   15   23:52  7:58 1:35:24 
   20  549 Lam Thai                                       46   16 19:59  2:17  4:32   19   44:47 20.1  2:14   21   25:43  8:35 1:37:14 
   21  149 Timothy Garry           Austin             MN  45   28 23:02  2:38  2:24   23   47:20 19.0  1:17   13   23:29  7:50 1:37:31 
   22  233 Ward Johnson            Minneapolis        MN  46   22 20:25  2:20  3:38   21   45:37 19.7  2:41   25   26:45  8:55 1:39:04 
   23  277 Mike Lesage             Tonka Bay          MN  47   31 26:15  2:59  3:10   20   45:07 19.9  1:03   14   23:50  7:57 1:39:23 
   24  155 Jason Good              Victoria           MN  47   27 22:52  2:36  1:32   22   46:08 19.5  0:56   29   28:32  9:31 1:39:59 
   25   49 Brent Bjorneberg        Ramsey             MN  49   25 21:18  2:26  3:43   25   48:05 18.7  1:29   23   25:58  8:40 1:40:32 
   26  214 John Hughes             Long Lake          MN  48   11 18:39  2:08  2:53   30   52:57 17.0  1:05   20   25:10  8:24 1:40:42 
   27  297 Christopher Marshall    Plymouth           MN  46   20 20:19  2:19  3:49   26   48:51 18.4  2:00   24   26:38  8:53 1:41:35 
   28  274 Pj Lee                  Deephaven          MN  46   17 20:00  2:17  2:15   29   52:51 17.0  1:43   30   29:03  9:41 1:45:49 
   29  477 Jason Trucano           Excelsior          MN  45   30 25:38  2:55  5:30   31   53:36 16.8  1:43    9   21:50  7:17 1:48:15 
   30  497 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  45   29 25:09  2:52  3:39   27   49:36 18.1  1:49   27   28:14  9:25 1:48:25 
   31  426 Michael Gran Simon      Stillwater         MN  47   26 22:34  2:34  3:45   32   58:18 15.4  2:20   32   38:39 12:53 2:05:35 
   32  314 Michael McNally         Champlin           MN  49   33 36:34  4:10  3:11   28   51:33 17.5  1:41   31   33:02 11:01 2:05:59 
   33  508 Charles Wilson          Plymouth           MN  48   32 28:10  3:12  3:44   33 1:18:08 11.5  2:11   33   41:11 13:44 2:33:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   18 Gillian Auslander       Minneapolis        MN  47    1 14:55  1:42  1:51    3   41:52 21.5  1:00    1   20:55  6:59 1:20:31 
    2  373 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  49    7 17:19  1:59  1:38    2   40:01 22.5  1:00    2   21:53  7:18 1:21:49 
    3  299 Sandy Marshall          Wayzata            MN  45    5 16:59  1:56  3:14    1   38:47 23.2  1:55    3   22:19  7:27 1:23:11 
    4  433 Ann Snuggerud           Chaska             MN  49    3 16:22  1:52  1:50    4   43:25 20.7  1:03    4   22:57  7:39 1:25:35 
    5  138 Sarah Foley             Cologne            MN  46    6 17:14  1:58  2:18    5   44:30 20.2  0:54    5   23:12  7:44 1:28:07 
    6    6 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  47    4 16:31  1:53  1:42    6   44:38 20.2  1:00    8   25:22  8:28 1:29:10 
    7   52 Jill Bollettieri        Saint Louis Park   MN  47    2 15:05  1:43  2:19   10   50:50 17.7  0:54   10   26:25  8:49 1:35:32 
    8  241 Jessica Kessler         Mendota Heights    MN  46   15 21:44  2:29  2:42    7   45:06 20.0  1:54    6   24:36  8:12 1:36:01 
    9  244 Dina Khaled             Minneapolis        MN  46   14 21:34  2:28  2:13    9   50:03 18.0  1:32    9   25:56  8:39 1:41:16 
   10  246 Diane Kieckhefer        Plymouth           MN  48   10 20:52  2:23  3:26    8   49:10 18.3  1:47   15   28:11  9:24 1:43:25 
   11  333 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  47    9 19:07  2:11  2:33   12   54:13 16.6  1:08   11   26:43  8:55 1:43:41 
   12  354 Carol Osterhus          Minnetonka         MN  48   13 21:22  2:26  2:21   14   55:27 16.2  1:28   13   27:12  9:04 1:47:47 
   13  130 Colleen Finnegan        Minnetonka Beach   MN  48    8 17:55  2:03  3:36   16   57:09 15.7  2:12   12   26:56  8:59 1:47:47 
   14  478 Joanne Tschida          Mendota Heights    MN  46   18 24:58  2:51  4:08   11   51:48 17.4  2:04   14   27:19  9:07 1:50:14 
   15  515 Michelle Young          Maple Grove        MN  45   20 26:39  3:02  3:09   17   57:13 15.7  1:58    7   24:44  8:15 1:53:41 
   16  472 Alison Torinus          Mendota Heights    MN  45   21 26:42  3:03  2:25   13   54:39 16.5  1:32   16   31:03 10:21 1:56:19 
   17   20 Carla Baer              Shorewood          MN  49   11 21:06  2:24  4:54   18   59:43 15.1  2:05   17   32:48 10:56 2:00:35 
   18  258 Jana Kramer             Edina              MN  49   16 24:04  2:44  3:31   15   55:53 16.1  1:30   20   37:12 12:24 2:02:08 
   19  150 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  45   17 24:53  2:50  2:33   20 1:06:11 13.6  2:02   18   35:00 11:40 2:10:37 
   20  485 Beth Vandervest         Victoria           MN  49   12 21:18  2:26  4:13   19 1:05:54 13.7  2:41   19   37:06 12:22 2:11:10 
   21  528 Michelle Love           Chaska             MN  49   19 25:27  2:54  4:44   21 1:43:35  8.7  1:00   21   54:27 18:09 3:09:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  239 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  54    1 14:55  1:42  1:03    1   39:26 22.8  0:58    5   21:52  7:18 1:18:13 
    2  129 Sean Finn               Savage             MN  51    7 17:10  1:57  1:17    2   40:08 22.4  0:51    1   19:47  6:36 1:19:11 
    3  290 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  51    4 15:49  1:48  1:45    3   40:14 22.4  0:44    2   20:58  7:00 1:19:28 
    4  253 David Knack             Prior Lake,        MN  54    3 15:27  1:46  1:40    4   40:26 22.3  1:00    3   21:06  7:02 1:19:37 
    5  423 Eric Showers            Minnetonka         MN  54    8 17:18  1:58  2:01    5   42:04 21.4  1:19   10   24:14  8:05 1:26:52 
    6  221 Ron Jacobsen            Chaska             MN  53    2 15:06  1:43  2:19    6   43:17 20.8  1:16   16   25:37  8:33 1:27:33 
    7  418 Bradley Severson        Minnetonka         MN  50    9 17:29  2:00  2:20   10   45:41 19.7  1:42    4   21:08  7:03 1:28:19 
    8   17 Mark Augdahl            Chaska             MN  52    5 16:09  1:51  2:13   13   45:54 19.6  1:28    8   23:31  7:51 1:29:14 
    9  280 Dave Link               Eden Prairie       MN  50   10 17:32  2:00  2:22    8   43:39 20.6  0:56   22   27:12  9:04 1:31:40 
   10  121 Jeff Engel              Chaska             MN  51   11 17:44  2:01  2:44   15   46:31 19.3  1:19    9   23:38  7:53 1:31:54 
   11  492 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  50   12 18:09  2:04  1:39   19   47:21 19.0  0:56   14   25:16  8:26 1:33:20 
   12  518 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  52   13 18:30  2:07  2:50   16   46:34 19.3  1:05   11   24:37  8:13 1:33:34 
   13  267 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54   15 19:32  2:14  2:07   14   45:58 19.6  1:47   12   24:43  8:15 1:34:05 
   14  157 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  50    6 16:58  1:56  1:52   23   48:49 18.4  1:06   15   25:26  8:29 1:34:09 
   15  195 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  54   28 22:20  2:33  2:10    7   43:33 20.7  1:12   18   26:34  8:52 1:35:47 
   16  470 Jack Tiegs              Hugo               MN  51   25 21:40  2:28  3:21   18   46:56 19.2  3:12    7   22:38  7:33 1:37:44 
   17  288 Paul Lundeen            Buffalo            MN  54   31 22:59  2:37  3:02   11   45:47 19.7  1:37   13   25:02  8:21 1:38:25 
   18  151 John Gilje              Rosemount          MN  52   20 20:08  2:18  2:42   24   49:03 18.3  1:50   19   26:41  8:54 1:40:23 
   19  105 Jack Dhamer             Wayzata            MN  53   21 20:31  2:20  3:02   26   49:31 18.2  0:53   20   26:45  8:55 1:40:41 
   20  389 Mike Rogers             Minneapolis        MN  52   26 21:51  2:29  2:35   21   48:07 18.7  1:48   17   26:22  8:48 1:40:41 
   21  360 Paul Pasko              Minnetonka         MN  52   27 21:52  2:30  2:36   12   45:50 19.6  3:18   21   27:09  9:03 1:40:43 
   22  125 Kurtis Fechtmeyer       Minneapolis        MN  52   14 18:39  2:08  6:00    9   45:08 19.9  3:26   27   28:06  9:22 1:41:17 
   23  408 Kurt Schultz            Lakeville          MN  54   23 21:16  2:25  2:19   17   46:56 19.2  1:40   29   30:40 10:14 1:42:49 
   24  475 Bill Traxler            Victoria           MN  54   32 24:00  2:44  3:18   20   47:28 19.0  1:00   25   27:58  9:20 1:43:42 
   25  362 Mark Peterson           Purcellville       VA  54   30 22:57  2:37  1:37   28   50:32 17.8  0:50   26   27:59  9:20 1:43:52 
   26  189 Sinclair Heine          Chanhassen         MN  51   35 28:23  3:14  4:05   27   50:08 18.0  1:09    6   22:31  7:31 1:46:14 
   27  328 David Moore             Saint Paul         MN  54   19 19:52  2:16  5:17   29   51:23 17.5  2:38   24   27:37  9:13 1:46:45 
   28  254 Randy Knutson           Mankato            MN  54   16 19:36  2:14  2:20   22   48:13 18.7  2:25   34   36:01 12:01 1:48:34 
   29  276 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  51   34 26:57  3:04  3:03   25   49:19 18.2  2:02   23   27:22  9:08 1:48:42 
   30  473 Jeff Tortelli           Minnetonka         MN  50   17 19:39  2:14  2:38   30   52:26 17.2  1:29   31   32:46 10:56 1:48:56 
   31  164 Curt Gunsbury           Minneapolis        MN  50   24 21:33  2:27  2:20   32   55:46 16.1  1:10   28   28:20  9:27 1:49:07 
   32  453 Mark Stuhlmueller       Excelsior          MN  50   22 20:57  2:23  3:46   31   53:50 16.7  1:18   30   31:02 10:21 1:50:51 
   33   13 Troy Anderson           Long Lake          MN  54   18 19:46  2:15  4:30   33   56:01 16.1  2:10   32   33:25 11:09 1:55:51 
   34  281 Scott Link              Excelsior          MN  51   29 22:51  2:36  4:59   34 1:00:11 15.0  1:13   33   34:06 11:22 2:03:18 
   35  240 Daniel Kessler          Chaska             MN  52   33 24:35  2:48  3:48   35 1:30:25 10.0  5:43   35   50:27 16:49 2:54:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  262 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  52    1 15:16  1:45  2:16    2   46:52 19.2  1:00    2   26:21  8:47 1:31:43 
    2  555 Beth Trautman                                  50    6 21:36  2:28  1:55    1   45:13 19.9  0:56    1   25:58  8:40 1:35:36 
    3   72 Joan Casey              St Louis Park      MN  52    2 15:17  1:45  1:59    6   52:28 17.2  1:33    7   29:35  9:52 1:40:49 
    4  229 Mary Johnson            St Louis Park      MN  53    4 19:25  2:13  3:22    4   50:13 17.9  1:34    3   27:05  9:02 1:41:37 
    5  428 Jill Sinclair           Waconia            MN  50    5 19:50  2:16  3:26    3   50:06 18.0  1:28    4   27:49  9:17 1:42:38 
    6  198 Mona Hjerpe             Hutchinson         MN  52    3 18:08  2:04  2:22    5   52:08 17.3  0:54    6   29:28  9:50 1:42:58 
    7  186 Natalie Heckert         Alexandria         MN  50    7 27:23  3:07  2:54    7   58:53 15.3  1:43    5   28:01  9:21 1:58:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  298 John Marshall           Minneapolis        MN  58    2 14:11  1:37  1:45    2   38:49 23.2  1:23    1   19:51  6:37 1:15:56 
    2  152 David Goldberg          Minnetrista        MN  56    1 13:59  1:36  1:27    1   38:33 23.3  0:52    6   21:57  7:19 1:16:46 
    3  480 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  57    3 14:48  1:41  2:00    6   40:00 22.5  1:07    2   20:40  6:54 1:18:33 
    4  347 Kevin Olsen             Orono              MN  58    5 14:59  1:43  1:37    5   39:09 23.0  0:40    7   23:15  7:45 1:19:37 
    5  548 Kirk Vesterstein                               55   15 18:08  2:04  2:05    3   38:57 23.1  0:44    5   21:53  7:18 1:21:45 
    6  332 Jim Nack                Madison Lake       MN  57    8 16:49  1:55  1:40    4   39:07 23.0  0:51    8   24:20  8:07 1:22:44 
    7  553 Rich Graske                                    57    9 16:53  1:56  1:54    8   42:39 21.1  0:59    4   21:47  7:16 1:24:09 
    8   69 Andy Carl               Woodbury           MN  57    6 15:10  1:44  1:59    7   42:15 21.3  1:14   15   26:21  8:47 1:26:57 
    9   85 Tom Coles               Apple Valley       MN  56    7 15:56  1:49  3:39   10   43:59 20.5  2:15   13   25:10  8:24 1:30:57 
   10  500 John Weum               Eden Prairie       MN  56    4 14:52  1:42  2:00   13   46:00 19.6  1:13   23   28:11  9:24 1:32:15 
   11  513 Bryan Wray              Eagan              MN  55   16 18:12  2:05  2:42   11   44:32 20.2  1:32   16   26:38  8:53 1:33:33 
   12  291 Daniel Lynch            Saint Paul         MN  57   10 17:16  1:58  2:17   24   48:32 18.5  1:45   10   24:30  8:10 1:34:17 
   13  261 Michael Kroening        Woodbury           MN  58   20 19:38  2:14  4:25    9   43:47 20.6  1:52   11   24:43  8:15 1:34:24 
   14  182 Tad Hauck               Eden Prairie       MN  59   13 17:34  2:00  2:55   23   47:55 18.8  1:32   12   24:57  8:19 1:34:52 
   15   29 Terry Beachey           Excelsior          MN  55   25 21:37  2:28  2:18   12   44:48 20.1  1:24   14   25:37  8:33 1:35:43 
   16  178 Ed Hanzlik              Excelsior          MN  55   11 17:18  1:58  2:34   21   47:37 18.9  1:17   17   27:06  9:02 1:35:49 
   17  279 Richard Lindblom        Minnetonka         MN  57   14 17:41  2:01  2:40   17   46:40 19.3  1:02   25   28:18  9:26 1:36:18 
   18  409 Mark Schultz            Prior Lake         MN  55   19 19:29  2:13  1:47   19   47:23 19.0  0:50   18   27:10  9:04 1:36:37 
   19   66 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  59   12 17:30  2:00  1:52   15   46:07 19.5  1:35   30   30:30 10:10 1:37:33 
   20  503 Terry Wiens             Duluth             MN  59   28 22:28  2:34  2:12   20   47:28 19.0  1:24    9   24:21  8:07 1:37:51 
   21  447 Steve Stolz             Forest Lake        MN  57   17 18:27  2:06  2:34   14   46:01 19.6  1:07   29   30:30 10:10 1:38:36 
   22  296 Robert Marchetti        Champlin           MN  59   18 19:07  2:11  2:37   22   47:43 18.9  1:45   22   27:45  9:15 1:38:55 
   23  110 Richard Dolski          Chaska             MN  59   23 21:30  2:27  3:19   16   46:33 19.3  1:19   20   27:37  9:13 1:40:17 
   24    4 Mike Abbott             Excelsior          MN  58   22 20:14  2:18  2:52   28   50:50 17.7  0:41   21   27:37  9:13 1:42:12 
   25  455 Michael Sund            Wayzata            MN  58   24 21:30  2:27  4:50   18   47:12 19.1  2:30   19   27:26  9:09 1:43:26 
   26  273 Geoffrey Lee            Shorewood          MN  55   33 28:05  3:12  3:20   30   51:17 17.5  1:20    3   21:17  7:06 1:45:17 
   27  232 Rolf Johnson            Eden Prairie       MN  58   21 19:50  2:16  3:42   31   53:51 16.7  0:50   24   28:17  9:26 1:46:27 
   28  365 George Pintelon         Cologne            MN  56   30 24:12  2:45  2:01   27   50:44 17.7  1:36   27   28:35  9:32 1:47:07 
   29  425 Daniel Sieben           Edina              MN  58   31 24:17  2:46  2:42   25   50:16 17.9  1:56   26   28:19  9:27 1:47:28 
   30  320 Peter Miller            Zimmerman          MN  59   27 22:24  2:33  3:39   29   50:54 17.7  1:38   28   29:26  9:49 1:47:57 
   31  431 Phillip Smith           Deephaven          MN  56   29 23:37  2:41  3:53   32   56:07 16.0  1:35   31   32:08 10:43 1:57:18 
   32  495 Richard Weeks           Woodbury           MN  56   32 26:04  2:58  3:28   26   50:34 17.8  2:39   32   35:32 11:51 1:58:15 
   33  499 Tom Wentz               Burnsville         MN  59   26 22:10  2:32  3:56   33   57:01 15.8  2:07   33   35:45 11:55 2:00:57 
   34  142 Kenneth Freed           Minneapolis        MN  56   34 31:02  3:32 11:08                                            3:16:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  163 Jan Guenther            Long Lake          MN  58    1 15:54  1:49  1:44    1   41:12 21.8  0:46    1   20:50  6:57 1:20:24 
    2   70 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  57    2 17:32  2:00  1:43    2   46:12 19.5  1:18    2   25:33  8:31 1:32:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  252 Leonard Klun            Maple Plain        MN  63    1 16:29  1:53  1:50    1   41:44 21.6  1:12    1   21:10  7:04 1:22:22 
    2  264 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  62    3 16:36  1:54  2:02    2   42:00 21.4  1:03    2   23:09  7:43 1:24:48 
    3  133 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  62    2 16:32  1:53  2:17    4   43:43 20.6  1:58    5   26:40  8:54 1:31:08 
    4   53 Michael Bono            Minneapolis        MN  64    6 22:47  2:36  1:46    3   43:30 20.7  1:22    4   25:57  8:39 1:35:19 
    5  223 Richard Jahnke          Edina              MN  60    4 18:51  2:09  3:29    5   47:13 19.1  1:22    7   27:29  9:10 1:38:22 
    6  112 Patrick Donlin          Wayzata            MN  62    9 30:24  3:28  2:57    6   48:44 18.5  1:45    3   24:07  8:03 1:47:55 
    7  467 Gary Thrasher           Moorhead           MN  64    5 22:25  2:33  4:57    9   54:29 16.5  1:33    8   28:20  9:27 1:51:42 
    8  307 Thomas McConville       Osseo              MN  64    7 29:57  3:25  4:32    7   51:38 17.4  1:56    9   32:19 10:47 2:00:20 
    9  443 Craig Stoermer          Wayzata            MN  61    8 30:03  3:25  7:35    8   53:43 16.8  2:58    6   27:14  9:05 2:01:30 
   10   42 Frederick Beseler       La Crosse          WI  62   10 31:19  3:34  4:40   10 1:00:55 14.8  3:30   10   56:45 18:55 2:37:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  167 Helen Gunther           Excelsior          MN  60    3 18:38  2:07  1:45    1   44:48 20.1  1:03    1   24:27  8:09 1:30:39 
    2  206 Susan Holt              Plymouth           MN  61    1 17:20  1:59  2:33    3   49:52 18.0  2:15    2   29:03  9:41 1:41:02 
    3  435 Peg Sorensen            Chaska             MN  60    2 18:35  2:07  2:33    2   48:53 18.4  1:44    5   33:09 11:03 1:44:52 
    4  398 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63    5 24:09  2:45  3:18    4   52:09 17.3  1:49    4   31:54 10:38 1:53:18 
    5  335 Shannon Nelson          St Paul            MN  60    6 24:43  2:49  3:13    5   58:29 15.4  2:35    6   34:17 11:26 2:03:15 
    6  445 Jean Stoermer           Wayzata            MN  64    4 22:11  2:32  6:51    6 1:05:37 13.7  2:46    3   31:38 10:33 2:09:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   92 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68    1 19:45  2:15  2:29    2   49:13 18.3  3:19    3   27:13  9:05 1:41:57 
    2  322 Bill Minge              Minneapolis        MN  65    6 24:36  2:48  3:33    1   47:50 18.8  1:53    1   24:14  8:05 1:42:04 
    3  211 Jerry House             Woodbury           MN  69    5 24:35  2:48  5:45    3   53:04 17.0  1:49    2   25:45  8:35 1:50:56 
    4   44 Stephen Beseres         Golden Valley      MN  68    4 23:16  2:39  5:39    5   56:55 15.8  2:25    4   29:26  9:49 1:57:38 
    5  237 Joe Kandiko             Excelsior          MN  67    2 20:56  2:23  3:49    7 1:01:20 14.7  3:34    6   39:34 13:12 2:09:12 
    6   27 Thomas Bauch            Falcon Heights     MN  67    7 31:18  3:34  3:23    4   55:30 16.2  3:21    5   36:57 12:19 2:10:27 
       324 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  65    3 21:42  2:28  5:08    6   57:07 15.8  2:27                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  385 Deborah Roberts         Northfield         MN  66    1 19:04  2:10  2:17    1   49:56 18.0  1:24    1   28:50  9:37 1:41:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  364 Doug Pfaff              Minneapolis        MN  73    2 22:07  2:31  4:25    2   52:39 17.1  2:08    1   30:35 10:12 1:51:51 
    2  146 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  70    3 23:05  2:38  5:05    3   54:56 16.4  3:09    2   36:15 12:05 2:02:29 
    3  506 Darrell Wilk            Bloomington        MN  72    1 19:00  2:10  6:33    1   44:30 20.2  3:22    3   52:07 17:23 2:05:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        541
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:    451
Number of Male   Finishers:              291
Number of Female Finishers:              160
Did not Finish Race or Did Not Start:     75